Manipulace Baštou

09. 01. 2023 | 09:04
Přečteno 2280 krát
Letošní prezidentské volby se vyznačují v české politice novým a mimořádně zajímavým pokusem o ovlivnění přesunem hlasů od jednoho kandidáta ke druhému. Jak to funguje? A bude to mít úspěch? Nabízím sociologické vysvětlení.

Jaroslav Bašta je jako prezidentský kandidát prakticky zcela bez šancí. Jeho volební potenciál v prvním kole je okolo hranice 5 %, ve druhém prakticky proti každému z ostatních kandidátů zanedbatelný. Přesto se zdá, že je v poslední době hvězdou sociálních sítí i některých médií. Jak je to možné? Je to proto, že někdo se jej pokouší využít jako zbraň proti jinému z kandidátů, proti Andreji Babišovi. Ten patří mezi favority. Proč to někdo dělá? Co tím sleduje? Jaké jsou jeho šance na úspěch?

Historický kontext
Prakticky každé volby, které v České republice probíhaly byly poznamenány snahou o ovlivnění voličů ne ve prospěch určitého kandidáta, ale proti kandidátovi. Tyto snahy nepocházejí jen, jak bychom čekali, ze strany podporovatelů jiných kandidátů, ale někdy i lidí, kteří konkrétní tváři nebo straně nefandí, zato však konkrétní stranu a častěji tvář nenávidí. Podobným snahám „všichni proti ***“ v minulosti čelila řada politiků; namátkou Jiří Paroubek, Václav Klaus, Miroslav Kalousek, Stanislav Gross, Petr Nečas. S trochou nadsázky se dá říct, že v české politice budeme těžko hledat lídra, ze kterého by se nestal arciďábel. Podobným arciďáblem dnes pro některé je bývalý premiér a prezidentský kandidát Andrej Babiš.

Metodika snah o negativní ovlivnění se doposud ubírala dvěma směry. Prvním bylo pošpinit politika co největším množstvím reálných či smyšlených diskreditujících zpráv, druhou pak různá „vyjádření osobností“; kulturního, společenského, zábavního či sportovního života. Nefungovalo to. Prakticky nikdy. A nejen to, třeba v posledních prezidentských volbách téměř hysterizující snaha být „proti Zemanovi“ přivedla nakonec k urnám i mnoho těch, kteří by ho jinak nevolili.

V letošních prezidentských volbách ale vidíme něco kvalitativně zcela nového. Pokus o „vraždu Babiše Baštou“.

Jak to funguje?
Jaroslav Bašta jako prezidentský kandidát (s podporou SPD) je zcela bez šancí. Jeho podpora je reálně okolo 5 % voličů v I. kole volby a minimální ve druhém. Z pohledu managementu prosazování patří mezi tzv. nereálné alternativy. Přesto se v posledních dnech těší nebývalé slovní i mediální podpoře a prostoru na sociálních sítích. Jak je to možné?

Účelem je ovlivnit část voličů jeho konkurenta, Andreje Babiše, kterého s Baštou spojují některé programové a hodnotové vlastnosti a deklarace k tomu, aby místo bývalého premiéra volili Baštu. Autoři cílí na voliče s malým povědomím o reálné politice i váze moci a dále na voliče s malou mentální kapacitou (kterým posměšně říkají „dezoláti“). K tomu využívají některé z Baštových naprosto nereálných slibů, třeba že jako prezident by odvolal vládu (to samozřejmě z vlastní vůle nemůže, a to ani kdyby se snažil jakkoli). Předpokládá se, že pokud tito neinformovaní a „hloupí“ voliči dají hlas Baštovi, uberou tím Babišovi, což v případě jinak blízké podpory kandidátů bude znamenat, že se Babiš – doposud favorit – nedostane do druhého kola voleb. Samozřejmě žádná taková aktivita nemůže ovlivnit jádro přesvědčených voličů, takže reálně nehrozí ani možnost, že by do druhého kola postoupil Bašta, a o to vlastně celou dobu jde. Rozložení podpory Babiše mezi Babiše a Baštu oslabí prvního jmenovaného, ale nikdy nepřidá druhému tak, aby se stal vážným kandidátem.

Může to uspět?
Osobně se domnívám, že nemůže. Přesvědčovací schopnost médií ani sociálních sítí není vysoká; takže i když část opravdu nekvalifikovaných voličů na základě „kampaně“ Baštovi hlas odevzdá, nebude to přesun dost velký na to, aby Babiše ohrozila. Kromě toho imitovaná podpora Bašty neodebírá hlasy pouze Babišovi, ale také dalším kandidátům, např. prof. Zimovi, Josefu Středulovi, a z „velkých“ i generálu Pavlovi, kterého část voličů nevolí pro jeho názory, ale image silné autority – a přesně tak je Bašta prezentován (zda jí je doopravdy nechme stranou).

Druhým důvodem je tradiční nepochopení reálných politických nálad a stavu populace částí intelektuální elity. Voliči všech prezidentských kandidátů se rozhodují na základě široké škály různých parametrů od jejich politických názorů, osobní historie, až po prostý faktor sympatií a antipatií. Vztah jednotlivých substitutů, tj. koho by volili jako druhého a dalšího kandidáta, je přitom neintuitivní a špatně podchytitelný sociologickými výzkumy, jak pravidelně ukazuje třeba velmi nízká účinnost doporučení, kdy neúspěšní kandidáti žádají své voliče o podporu konkurentů. Konečně, představa o hloupých „dezolátech“ kteří to „raději, než Babišovi hodí Baštovi, protože odvolá vládu“ je hrubě zjednodušující a neodpovídá realitě.

Na druhé straně je potřeba říct, že existují faktory, které úspěchu strategie Tahu Baštou nahrávají. Prvním z nich je masivní podpora od SPD a jejího mediálně silně viditelného předsedy Tomia Okamury. Je otázkou, zda SPD podporuje Baštu autenticky, nebo proto, aby odebrala hlasy jiným kandidátům a získala pozornost jako protestní strana, její reálný i mediální vliv je konstantě nemalý, a pro manipulativní operaci tak vytváří poměrně velkou bázi. Druhým faktorem, který může být podstatným, je doposud velký podíl nerozhodnutých voličů. Pokud by došlo k jejich rovnoměrnému rozdělení mezi kandidáty, mohla by skutečně nastat situace, kdy budou rozdíly mezi kandidáty minimální a každý přesvědčený volič který dá hlas Baštovi tak sníží šance bývalého premiéra.


Je to správně?

Z hlediska sociálního řízení je Tah Baštou zajímavý, v podmínkách české politiky novátorský a rozhodně chytrý pokus. Oproti dosavadnímu zaštitování a ostrakizací „morálními autoritami“, které podstatná část populace za autority nepovažuje, je to krok vpřed. Já se ale domnívám, že jde o věc hrubě neetickou, a to z následujících důvodů:

1. Principem předvolební kampaně je podpora „mého“ kandidáta, případně poukazování na vady jeho konkurentů. Nikoli záměrná a vědomá manipulace a zmatení voličů, případně využití jejich neznalosti.

2. Ať si o Jaroslavu Baštovi myslíme cokoli, je to legitimní a autentický kandidát se svými skutečnými podporovateli. Nezaslouží si být zneužit jako loutka, která je podporovaná ne proto, aby vyhrála, ale právě proto, že vyhrát nemůže.

3. Ať si o Andreji Babišovi myslíme cokoli, i on je autentický a legitimní kandidát. Chce-li někdo bojovat proti němu, ať poukazuje na jeho nedostatky a vady.

Jak se zbavit Babiše?
Největší neznámou a také největším černým koněm i labutí prezidentských voleb nejsou hlasy pro Jaroslava Baštu, ale vůle nerozhodnutých voličů a dále disciplína voličů ve 2. kole. Ti, kteří v současnosti ještě neví, koho budou volit – a je jich až čtvrtina – fakticky drží v ruce odpověď na otázku, kdo se dostane do druhého kola. O skutečném vítězi, a budoucím prezidentovi, pak rozhodnou voliči, kteří přijdou hlasovat ve druhém kole. V něm totiž většina nebude hlasovat pro svou první, ale druhou volbu, tedy substitut kandidáta. Což je přesně místo, kam volební modely doopravdy nevidí, i když se snaží tvářit, že ano. Velmi bych tedy doporučoval těm, kteří se nyní snaží o manipulaci Baštou, aby si vybrali některého z kandidátů s reálnou šancí na zvolení, a začali místo toho poukazovat na jeho přednosti.

Osobně doporučuji a volím generála Pavla.

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy