Stačilo málo a po Kalouskovi by dnes neštěkl pes

14. 06. 2012 | 16:08
Přečteno 13192 krát
Miroslav Kalousek mohl být dávno politickou mrtvolou a TOP 09 se nikdy nemusela zrodit. Jeho jméno mohli znát maximálně tak političtí fajnšmekři zabývající se KDU-ČSL nebo novináři dokumentující v 90. letech podivné obchody na ministerstvu obrany. Na přelomu století stačilo třikrát pouze velmi málo, jen jiný výsledek drobných okamžikových rozhodnutí, které by pro tu chvíli nepatrně pozměnily výsledek voleb a Kalouskovi vystavily stopku v pokračování jeho politické kariéry.

Sněmovní volby v roce 1998 byly pro Miroslava Kalouska po neúspěšné kandidatuře v roce 1992 do Sněmovny národů Federálního shromáždění, kde kryl v Praze coby dvojka kandidátky záda lídru Cyrilovi Svobodovi, první úspěšnou kandidaturou v celostátních volbách. I když uspěl ne ani tak z vůle voličů, jako spíše rozhodnutím předáků KDU-ČSL.

Druhé skrutinium (druhé kolo přidělování mandátů jednotlivým stranám) volebního systému, dle kterého se u nás volilo v letech 1990-98, představuje stinnou stránku polistopadové historie svobodných voleb v České republice. V listinných poměrných volebních systémech jako je ten v České republice můžete zjednodušeně řečeno rozdělovat mandáty v jednotlivých volebních krajích buď dle volební kvóty nebo volebního dělitele. Zatímco volební dělitel v jednotlivých volebních krajích rozdělí všechny mandáty (dělí hlasy řadou po sobě jdoucích čísel, až je rozdělí), pak systém volební kvóty (kolikrát se do kvóty počtu hlasů v kraji strana vešla, tolik získala mandátů) toto většinou nedokáže a nějaké mandáty zůstávají nepřiděleny a nastává ono druhé skrutinium. Do druhého skrutinia se přesouvaly z jednotlivých krajů nevyužité hlasy a každý volič (stran, které se dostaly do sněmovny), tak mohl mít pocit, že jeho hlasu se dostalo využití. Zde se už všechny původně nerozdělené mandáty podařilo jednotlivým stranám přidělit. Až doposud bylo všechno korektní, ale vyvstává otázka, kterým konkrétním kandidátům tyto mandáty v jednotlivých stranách přidělit? Český volební zákon tuto otázku řešil tak, že strany vytvořily po volbách (!) novou několikajmennou celostátní listinu nezvolených kandidátů. Zde strany mohly napsat kandidáty dle své libosti bez ohledu na jejich postavení na kandidátkách či počet získaných preferenčních hlasů. Většinou takto sestavované kandidátky umožňovaly, aby u menších stran získaly zastoupení i ty regiony, kde by normálně nikdy nezískaly mandát či pomáhaly dostat do sněmovny kandidáty, na kterých jim mimořádně záleželo.

V roce 1998 takto sklouzlo do druhého skrutinia dohromady 15 mandátů, z nichž lidovci získali tři. A vedení KDU-ČSL sestavilo pro druhé skrutinium následující pořadí kandidátů: 1. Ludmila Müllerová, 2. Josef Janeček, 3. Miroslav Kalousek, 4. Jan Sokol (a další dva kandidáti). Dle vzpomínek bývalého náměstka Josefa Luxe Václava Slavíčka v týdeníku Ekonom měl být Kalousek původně čtvrtý, ale Josef Lux nechal hlasování o pořadí kandidátů opakovat. Navíc mandát, který Miroslav Kalousek získal byl v těchto volbách posledním dvoustým rozdělovaným mandátem. Pokud by v roce 1998 volilo vítěznou ČSSD o 15 631 voličů více, což představovalo asi 0,26 % všech volících, pak by Kalouskův mandát získala sociální demokracie. Přitom např. na politickém spektru blízcí Důchodci za životní jistoty jich získali 182 900 (3,06 %), aniž by našly kvůli nepřekonání uzavírací klauzule využití.

Ve sněmovních volbách v roce 2002 byl již systém rozdělující mandáty stranám pomocí volební kvóty minulostí a poprvé bylo pro sněmovní volby použito volebního dělitele. Již se tak nemohlo stát, že by v jednotlivých krajích nebyly rozděleny všechny mandáty. Zmizelo tak druhé skrutinium a s tím pochybné rozhodování, kteří kandidáti v něm získají přidělené mandáty. Zároveň už v jednotlivých krajích nevyužité hlasy nemohly nalézt svého dalšího použití.

KDU-ČSL v těchto volbách kandidovala po krachu Čtyřkoalice v koalici pouze s US-DEU. I přes velké ambice byl zisk 14,27 % pro představitele lidovců a unionistů zklamáním. V Jihočeském kraji, ve kterém Kalousek kandidoval, se dlouho Koalice přetahovala s komunisty o poslední zde rozdělovaný mandát. Nakonec jej i místo komunistů získala a byl pro ni druhým zdejším získaným mandátem. Kdo jej obsadil? Ano, tušíte správně, byl to Miroslav Kalousek. Stačilo, aby Koalici volilo o 241 jihočeských voličů méně či zdejší komunisty o přesně stejný počet voličů více a vše by bylo (včetně následného vzniku Špidlovy koaliční vlády) jinak. Byl to počet hlasů, kterého v roce 2002 v Jihočeském kraji dosáhlo s výjimkou Národně demokratické strany a České pravice všech 22 zde kandidujících stran.

Vše mohlo být nakonec jinak i v tom, kdo tento druhý mandát Koalice na jihu Čech získal. To se musíme ale vydat o několik měsíců nazpět na schůzi sněmovny 28. listopadu 2001. Poslanecká sněmovna toho dne odpoledne projednávala ve druhém čtení novelu volebního zákona pro volby dolní parlamentní komory. Mezi podanými pozměňovacími návrhy jednotlivých poslanců byl i návrh sociálnědemokratické poslankyně, později místopředsedkyně Železného Nezávislých demokratů, následně předsedkyně Strany důstojného života a nejnověji místopředsedkyně Suverenity, Jany Volfové týkající se snížení procenta preferenčních hlasů nutných pro posun kandidátů na kandidátkách. Její návrh obsahoval tři různé varianty snížení desetiprocentního kvora preferenčních hlasů: tři, pět a sedm procent. Zatímco u prvních dvou variant se dostatečný počet poslanecký rukou nezvedl, pak pro poslední sedmiprocentní variantu se nadpoloviční počet hlasů ve sněmovně našel. Zatímco unionisté hlasovali jednotně proti návrhu, lidovecký poslanecký klub byl rozpolcený: sedm bylo pro, dva se zdrželi (má to stejný význam jako kdyby hlasovali proti) a deset v čele s Miroslavem Kalouskem hlasovalo proti, tedy aby zůstala desetiprocentní hranice. Když se pak v červnu přidělují jednotlivým kandidátům Koalice v Jihočeském kraji ony dva mandáty, tak první získává na kandidátce původně třetí bývalý lidovecký ministr kultury Jaromír Talíř se 14,81 % preferenčních hlasů, druhý na kandidátce druhý Miroslav Kalousek, jenž získal 7,84 % preferenčních hlasů. Pokud by nebylo na konci listopadu předchozího roku sníženo původní desetiprocentní kvorum preferenčních hlasů, pro jehož zachování byl i sám Kalousek, pak by jeho mandát získal vykroužkovaný unionistický lídr Pavel Pešek.

Osudy mnoha lidí utvářejí drobnosti. Malá nepatrná drobnost, náhodné rozhodnutí takřka nic neznamenající pro současnost, může výrazně ovlivnit mnoho lidských osudů v budoucnu. V případě Miroslava Kalouska se to ukázalo bezezbytku. Znát jej nemusel nikdo, známe ho všichni.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Sladký napsal(a):

Kalousek je vedle Klause a Langera nejtemnější postavou naší polistopadové historie.Záměrně se nezminuji o diletantech jako jsou Ruml,Benda,Nečas a x dalších.
14. 06. 2012 | 16:27

kelt napsal(a):

Pokud by onen dosud tajemný střelec si vzal na mušku místo Mrázka Kalouska,mohl by v krátké budoucnosti dostat medaili za zásluhy o ČR.
To jenom taková malá poznámka k výše uvedenému blogu.

Kauza "Casa"
pěkně zalézá Kalouskovi pod kůži.Včera večer podstoupil útrpné právo ve "24"a jeho dětská přirovnání naší "pěnice"svědčí o značné nervozitě.
Že by si to Parkanová nechala vše "hrbu",pokud ji PS vydá,o tom Kalousek ví své a proto mobilizuje své věrné a půjde za Nečasem o odpuštění za Promopro,aby zase jeho věrní podrželi Kalouska,potažmo Parkanovou.
Bude to pro Nečase zásadní volba.Padni,komu padni,s tím že PS nemůže rozhodovat o vině,či nevině dotyčné a tím poslat Kalouska ke dnu,anebo ho podržet a prohrát volby na celé čáře,neb toto by mu voliči neodpustili,ani jeho soukmenovci,z nichž většina z nich nemůže Kalouska ani vystát.
14. 06. 2012 | 16:31

Joe Ratata napsal(a):

No tak to vidíte.
Málem jme neměli nejlepšího ministra financí ve známém vesmíru a okolí.Jestli nám vydrží ministrantovat ještě ty dva roky,tak ten příští bude muset vyhlásit bankrot, za tichého pochechtávání ODSTOPáků,sedících v daňových rájích na odkloněných miliardách
14. 06. 2012 | 16:38

český maloměšťák napsal(a):

..málo, málo...
Ono se řekne málo ! Mně tehdá na to dojít na WC taky zbývaly už jen dva kroky....
K blogu.
Díky. Takhle nějak to v těch stranách - do kterých dle tkzv. reformátorů-insiderů máme vstupovat a měnit je zevnitř...takhle nějak to tam funguje.

Kolik sponzorů Míra tehdá přitáh ?
14. 06. 2012 | 16:47

buldatra napsal(a):

V době krize je Kalousek k nezaplacení, čili zadarmo drahej.
14. 06. 2012 | 16:49

Kamil napsal(a):

Autor je teoretik, mýlí se ve vyvozování praktických závěrů. Osoba průbojná jako Kalousek si cestu nahoru vždy najde, což ostatně ukazuje jeho mistrný tah při výběru svého předsedy v TOP 09. Nebojte se o něj, i se soc. dem. to znovu zvládne, bude-li třeba.
14. 06. 2012 | 16:58

jojo napsal(a):

Kamile, ale kalousek se ve Sněmovně musel předtím etablovat. A on původně průbojný nebyl. byl to lidovecký strejc z Národní fronty, co nikdy nepracoval. On se prostě tak "politicky" vyprofiloval později. Díky tomáu, že už ve sněmovně byl. Později by ho tam žraloci jako nevyznamného strejce už nepustili....
14. 06. 2012 | 17:07

melčákova pohanka napsal(a):

Kalousek je potřebnej,aby si člověk uvědomil,co to je zadat si s ďáblem !! A navíc jeho mimikry-katolík!?!
14. 06. 2012 | 17:11

ten, kdo se s blbem hádat nebude, napsal(a):

Kalousek je po Klausovi druhá největší katastrofa naší polistopadové politiky, kdyby tato společnost fungovala normálně, tak je dávno zašitý.

Politický životopis Miroslava Kalouska

„Přátelé, až mi bude zase někdo u piva nebo zcela vážně říkat o tom, že strana selského rozumu a zodpovědného hospodaření Miroslava Kalouska TOP 09 je tou správnou alternativou a lékem pro nemocnou pravici u nás, vždycky si osvěžím paměť referencemi z jeho politické minulosti. Opravdu dobrá výbava pro novou alternativu“
http://www.eportal.cz/Articles/2268-politicky-zivotopis-miroslava-kalouska.aspx

Připomenu ještě jiný moment a to Čunkovu aféru.
Kníže sehrál s veřejností divadlo, aby nezůstal/zůstal ve vládě s detektivní agenturou, která měla zjistit, jestli Čunek mohl své miliony získat legálně. Verdikt zněl ano, mohl vydělat lobováním za zbrojaře na ministerstvu obrany a to v době, kdy tam měl na starosti vyzbrojování jeho stranický kolega Kalousek.

Kalousek to popíral vyhrožoval soudy, ale zřejmě to svedlo Kalouska s Knížetem dohromady, řekli si, nač se soudit, máte přece společné zájmy, budeme páchat dobro (lumpárny) společně.
14. 06. 2012 | 17:12

deep throat napsal(a):

Myslím si, že po letech z politické žumpy se náhle vynořící kauza Parkanová, je od ODS směrem k Mirkovi Kalouskovi poslední velmi vážné varování. Promopro - zapomeňte, Barták - zapomeňte, Drobil - zapomeňte! V mém nitru však hlodá červ pochybnosti, jestli to byl šťastný tah. Jestli totiž Parkanová zazpívá, mohla by to být árie, na kterou se jen tak nezapomene.
14. 06. 2012 | 17:23

Občan napsal(a):

Tak se nám rozjíždí volební kampaň:
http://www.mdoubrava.com/kdukm/?page_id=412

A vzhledem k volebním preferencím KDU-ČSL bych řekl, že se to druhé skrutinium ještě může docela hodit...
14. 06. 2012 | 17:27

aga napsal(a):

Na Hitlera bylo spácháno taky přes 40 atentátů, a všechny přežil. Dokud čert někoho potřebuje, tak si ho chrání a pěstuje.
14. 06. 2012 | 17:49

modrý edvard napsal(a):

souhlasím s Kamilem. Ale článek je pěkný.
14. 06. 2012 | 18:11

Vuvuzela napsal(a):

Hele, Sladký, přihoď Kubiceho, zaslouží si to.
14. 06. 2012 | 18:43

Petr B. napsal(a):

Nechápu, proč se neustále útočí na ministra Kalouska. Na rozdíl od jiných pravicových politiků, kteří v minulosti otevřeně lhali, viz Topolánek a Nečas, Kalousek má dlouhodobě naprosto transparentní názory a lidem vysvětluje před volbami korektně, co se bude po volbách odehrávat v případě jeho zvolení. Je pravda, že KDU-ČSL několikrát jen tak tak proklouzla do parlamentu a málem tím ohrozila celou pravicovou politiku. Bylo to dané i nechutí sice pravicově smýšlejících, avšak přesto většinově ateistických Čechů ke katolické církvi. Tady je nutné ocenit geniální nápad Topolánka a Kalouska vytvořit po zániku ODA a US novou pravicovu stranu, která by byla znovu přirozeným spojencem ODS. A nová strana vzešlá z pravicově smýšlejících členů KDU-ČSL a zbytku ODA, US a snad i SZ...měla stát napravo od ODS, potlačila by náboženskou stránku a zdůraznila by svou asociálnost, po které byla především v Praze v tzv. "lepší společnosti" (celebrit typu Marka Ebena, M. Issové, Smoljaka, Svěráka atd....či mnoha novinářů) velká poptávka. Proto se v Praze dostalo do popředí v dresu TOP09 vícero bývalých členů KDU-ČSL, kteří se zde celých 20 let museli držet v koutě.
Pokud se vám nelíbí Kalouskova politika, neútočte na něho, ale zpochybňujte veškerou pravicovou politiku posledních 22 let a zejména posledních 6 let. Zpochybňujte mravní integritu tzv. celebrit, které tuto politiku fanaticky podporují.
14. 06. 2012 | 19:54

rejpal napsal(a):

Bůh má Kalouska rád... a nás trestá za naše hříchy
14. 06. 2012 | 20:02

Béda napsal(a):

Petr B.,

ano. Stačí si projet jeho politický vývoj již od předsametového období. Z toho názorová transparentnost přímo čouhá. A taky si občas zamystifikuje.

Btw: nevíte náhodou jak se z věřícího katolíka (předsedy katolické strany) podporujícího sociálně citlivý program může stát zakladatel antisociální neoliberální strany?
14. 06. 2012 | 20:10

Ládik!!! napsal(a):

Tak mladý a tolik nenávisti. Co z Vás vyroste?
14. 06. 2012 | 20:11

vojtechnavratil napsal(a):

Ládik!!!
Co je na tom nenávistného?
14. 06. 2012 | 20:14

Šašek z Jihlavy napsal(a):

kelt
Dobrý postřeh!
14. 06. 2012 | 20:49

Ládik!!! napsal(a):

autore,
tak ho alespoň nemáte rád. Tolik práce. Ale jako sumář dobré... Od mladších ročníků bych čekal konstruktivní a riskantní činnost, bilancování patří kmetům.
14. 06. 2012 | 21:02

Tužka napsal(a):

Tužka napíše,...vítejte, pane autore. A hned jste se rozhodl "vyvorat hlubokou brázdu".

Jak se to říká o té náhodě,....náhoda je,.....jak pro koho,....pro pana Kalouska nositelka úspěšných okamžiků,...pro občany republiky zcela něco jiného,....doplní si každý podle vlastní nátury. No,..... i na pana Kalouska by mohla políčit nenápadnou pastičku-náhodičku,....politické propadliště....už by bylo načase. A taky na toho Nečase.

Díky za blog, Tužka.
14. 06. 2012 | 21:13

Elév napsal(a):

Tužka,Tužka
ňák mi to nesedí u Tužky, koho volila ..?
14. 06. 2012 | 21:26

stoppa napsal(a):

Kalousek si včera absolvoval okamžiky paniky až hysterické. Ale dokázal opět zavčas i když okatě zpacifikovat Nečase který včera už naznačoval že vláda hlasovala na základě klamných informací. Dneska ale už spolehlivě zpíval Kalouskův refrén.
Já pokud bych jen trochu pochyboval o její vině pak bych nechápal tu hrůzu kterou má Vlasta Nepěkná z vydání.
Ale zato chápu Kalouskovu hrůzu z toho že dotyčně pěnice začne zhpívat ze zpěvníku s názvem Ministerstvo obrany.
14. 06. 2012 | 21:41

Luba napsal(a):

Pane Navrátile,
dal jste si s tím práci, ale výsledek nic moc. Technicistní elaborát z politologie. Co by bylo, kdyby ...
K čemu je to dobré?

Jako člen KDU-ČSL jste spíš mohl dát k lepšímu, jestli Kalousek chlastal už coby lidovec. Jestli žere hostie a chodí ku zpovědi.
Jaký měl vztah k Josefu Luxovi, zvanému "had na tři".
Kolik nakradl pro bohulibé účely Vaší strany, atd., atd.

KDU-ČSL je totiž líhní pozoruhodných osobností. Namátkou třeba dědice Cyrila Svobody, řečníka Jiřího Čunka, bajkaře Berwida Buqouye, zpěvačky Vlasty Parkanové, aj.

Kdyby se Hitler nenarodil, nebyla by 2. světová válka?
Kdyby se Bismarck nesnažil, nebylo by velkopanské Německo?
Kdyby Evžen Savojský dělal kariéru u francouzského Dvora, mluvili bychom turecky? ...

Vaším koníčkem ráčí být alternativní dějiny?
14. 06. 2012 | 22:05

Al Jouda napsal(a):

Kalousek je nervově dost labilní, možná, že až na něj události dolehnou, tak se zhroutí.
14. 06. 2012 | 22:12

Tužka napsal(a):

Tužka napíše,.... Eléve, Eléva,....pročpak Vám "to nesedí", snad jste si nemyslel, že tento alkoholik a jemu podobná sešlost jsou moji oblíbenci,...kde jste na to přišel,...podejte důkaz, ... jinak je to jen Vaše.... "plácnutí do éteru." Tužka.
14. 06. 2012 | 22:56

moby dick napsal(a):

prošla mu doba kdy jako náměstek na ministerstvu obrany měl na starost výběrová řízení > padáky, tanky T72, štábní informační systém, Zeman&Zeman, kasárny na náměstí Rebubliky .... prošla mu vláda s Paroubkem za podpory komunistů, nyní za dobu svého působení jako ministr financí zdvojnásobil státní dluh ....
http://www.ireporter.cz/2010/01/11/politicky-zivotopis-miroslava-kalouska-v-souvislostech/
15. 06. 2012 | 01:28

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden hrubě urážlivý příspěvek, který neměl nic společného se záměrem těchto stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
15. 06. 2012 | 10:25

Míval napsal(a):

Pokud šlo v onom smazaném příspěvku o výraz, týkající se Kalouska, opravdu by mne zajímalo, o jaký šlo. Neumím si totiž představit slovo z této jazykové oblasti, které by nebylo možno použít pro jemný nástin Kalouskova charakteru.
15. 06. 2012 | 11:40

rejpal napsal(a):

Řekni to písní
http://www.sedlcany-info.cz/?p=60570
15. 06. 2012 | 12:30

Marie napsal(a):

Tužka 21.13, 14.6.
Nebyla by škoda, kdyby zničehonic pan Kalousek zmizel v nějaké jámě?
15. 06. 2012 | 13:12

Skalder napsal(a):

Podle toho, co vím o Kalouskovi, si nemyslím, že by po něm v případě popisovaných změn neštěkl pes. Nahoru by se dostal prostě trošku jinak.
Zajímavé je, že tenhle dinosaurus přežil i výbuch kroužkovacího meteoritu, který udělal z mnoha jiných zkameněliny a uvolnil cestu vládě savců. Ale ani to asi nebude jen vina volebního systému.
15. 06. 2012 | 13:31

Tužka napsal(a):

Tužka napíše pro Marie,....nepřeji panu Kalouskovi nic zlého,...spravedlivě, co si kdo vysloužil,...mně by stačilo,..."kdyby se uprdelil doma v křesle a už nestrkal nos do politily". Odklonil si dost i pro své kumpány, tak "marš pryč". Třeba se někdo odvážný najde, kdo "rozkryje, co pan Kalousek skrývá.". Potrestat ho cestou spravedlnosti a práva,....tak asi. Tužka,....mám takový neuskutečnitelný sen, žeano. Kdyby se tak "Boží mlýny" dostaly až k tomuto "Zrnu".
15. 06. 2012 | 13:45

Karel napsal(a):

Pan Kalousek je asi placený agent KSČM.Má za úkol pořádně nas..t občany naší republiky. Zatím se mu to vyjimečně daří. Nečase má zmáknutého tak, že mu neklade vůbec žádný odpor. Kalousek již jednou ukázal že spolupráce s KSČM není marná když jako velitel lidovců s nimi chtěl spolupracovat a to ho stálo místo předsedy strany.
Pamatujete to ještě?
21. 06. 2012 | 17:48

Libor napsal(a):

nenadávejte na Kalouska,a začněte už konečně něco dělat,
pokud si myslíte,že se budete válet u netu a psát blbiny na diskuze,
a stát vám bude cpát dávky,tak se pletete,
a co se týká článku,to už tak v politice chodí,že stačí pár hlasů více nebo méně,
a běh dějin se ubírá jiným směrem,to nám autor neřekl nic objevného,
14. 10. 2012 | 08:19

Danielrila napsal(a):

Hello. And Bye.

http://somepaydaylounz.com - mr fitz
27. 02. 2014 | 13:47

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy