Pyrrhovo vítězství

22. 06. 2012 | 14:01
Přečteno 2505 krát
První svobodné prezidentské volby v Egyptě potvrdily volební sílu Muslimského bratrstva. Očekává se, že podobně jako v Tunisku do prezidentského úřadu zasedne bývalý politický vězeň Mohamed Mursí. Již teď je však jasné, že islamisté Egyptu vládnout nebudou.

Už během nočního sčítání zveřejňovalo Muslimské bratrstvo postupně výsledky z egyptských provincií. Konečná čísla hovořila poměrně jednoznačně pro předsedu nově založená Strany svobody a spravedlnosti. Mursí si tak připravil pozici pro očekávanou konfrontaci se stranou svého soupeře, generála, bývalého ministra a posledního Mubárakova premiéra Šafíka. Teprve v neděli se ukáže, zda výsledky uzná i volební komise. Mursí je však podle médií a přesvědčení velké části egyptské společnosti novým prezidentem.

Islamistický kádr

Jednašedesátiletý inženýr Mohamed Mursí je typický islamistický kádr Bratrstva. Má technické vzdělání a k Bratrstvu se přidal za svých studií hutního inženýrství na Káhirské univerzitě na konci 70. let, kdy byly islamisté aktivní v studentském hnutí a postupně ovládli studentské senáty. Později studoval, také typicky, na Západě, v Kalifornii, kde se také narodily jeho děti a získaly americké občanství. Zbytek svého života učil inženýrství na univerzitě v Zagazigu v Nilské deltě.

Od 90. let patřil Mursí k neoficiální politické větvi hnutí, které jinak provozovalo síť vzdělávacích a charitativních organizací. V roce 2005, v době krátce trvajícího politického uvolnění v Egyptě, byl jako nezávislý kandidát zvolen do parlamentu a stal se jedním z mluvčích islamistické opozice. Islamisté tehdy získali pětinu křesel a představovali jedinou organizovanou opozici režimu. Mursí se mj. proslavil se kritikou nekompetence státních služeb poté, co v roce 2002 zemřely stovky lidí ve vlaku, který na cestě do Luxoru několik hodin hořel.

Představuje konzervativní část hnutí, která se dostala do čela poté, co Mubárakův režim tvrdě zakročil proti hnutí po jeho volebním úspěchu a co hnutí z pudu sebezáchovy opustilo od reformního kurzu. V roce 2007 stál M. Mursí u vytváření první politické platformy hnutí, která se setkala se velkou kritikou pro svůj postoj k občanským právům, omezovala např. právo kandidovat na prezidenta na muslimy a muže. Bratrstvo se od této představy distancovalo a v parlamentní politické kampani hájilo už demokratičtější postoj.

Přes několik veřejných vystoupení v předminulém parlamentu byl doktor Mursí, jak jej v egyptská média titulují, veřejnosti do začátku volebního procesu prakticky neznámý. Nevýrazný inženýr byl totiž především součástí interního vedení silně hierarchizovaného Muslimského bratrstva. Navíc byl záložním kandidátem úspěšného podnikatele Chairata Šátera, hlavního stratéga a finančníka hnutí. Mursí dlouhodobě působil jako jeho pravá ruka a veřejná tvář v době, kdy byl Šáter uvězněn. Když byl Šáter spolu s dalšími předními kandidátem salafistů a armády z voleb vyloučen, druhý kandidát Mursí ho nahradil. Šáter byl také neoficiálním kandidátem na premiéra.

Před prezidentskými volbami oznámil svůj modernizační program zvaný Nahda (Obroda), který má za cíl omezit egyptský centralismus, podpořit občanskou participaci a podnikání. Během prezidentské kampaně ovšem poněkud posílila islámská rétorika, která dosud patřila spíše salafistům. Mursí v ní vágně sliboval zavádění šarí’y, stavěl se ovšem do role i kandidáta revoluce a proti návratu starých struktur, představovaných Ahmadem Šafíkem. Jeho kampaň podpořili nejen islámští a salafističtí učenci, ale také sekulární právníci a nejoblíbenější egyptský fotbalista Abu Treika, který se proslavil odvážnými protirežimními gesty v televizních přenosech ze fotbalového hřiště.

Konec islamistických nadějí

Islamistické plány na vládnutí v Egyptě však už teď vzaly za své. Prvním důvodem je to, že přes konečnou výhru však islamisté za posledních šest měsíců velmi výrazně ztratili. Jejich neochota postavit se armádě přesto, že disponovali silnou volební legitimitou, jejich neschopnost využít půl roku v parlamentu ke konstruktivním krokům, a jejich hegemonický postoj při formování ústavního výboru vedly ke znatelnému rozčarování voličů. Toto a fakt, že Bratrstvo porušilo slib a postavilo kandidáta do voleb, je stálo polovinu hlasů z původních 47% hlasů. V prvním kole totiž Mursí získal pouze 25%, zbytek se pravděpodobně přesunul k reformnímu islamistovu Abul Futúhovi a k socialistovi Hamdínu Sabáhímu. V druhém kole potom pro mnohé liberály představovali islamisté menší zlo, než Mubárakův poslední premiér, který sliboval zavést v Egyptě do 24 hodin pořádek a vládnout pevnou rukou.

Druhým důvodem konce islamistické vlády jsou pokračující pololegální šarády armády. Dva týdny po slavnostním ukončení desetiletí stanného práva dal ministr vnitra přechodné vlády policii a armádě znovu možnost zatýkat civilisty např. pro rušení dopravy. Těsně před volbami rozpustil Ústavní soud parlament. Jeho argumentace nebyla nepodložená ani bezprecedentní, ale načasování šlo jasně na ruku armádě. Soud prohlásil totiž ve velmi příhodnou dobu za neústavní důsledky volebního zákona, který v této děravé podobě vydala na podzim armáda, zřejmě jako pojistku proti islamistům. Prohlásit třetinu hlasů za neplatné, rozpustil ale celou komoru. A v posledním tahu, v momentě, kdy se zavřely volební místnosti, vydala armáda tzv. ústavní doplněk, v němž si přisuzuje zákonodárnou i výkonnou moc a veto nad novou ústavou.

V situaci, kterou nelze nazval jinak než druhým armádním převratem, je tedy zvolen islamistický prezident. Islamisté ovšem již nemají ani většinu v parlamentu, ani v ústavním výboru, jen (teoreticky, stále ne právně) prezidenta okleštěného o zásadní pravomoci. A před sebou mají výhled na nové volby, při kterých již nemají šanci získat prvotní výsledky, a rovněž hrozbu další konfrontace s armádou. Přestože se islamisté v posledním roce armádě ani jednou přímo nepostavili, nedostali šanci vládnout skrze demokratické instituce. Ovšem s tím vzal za své i první egyptský demokratický experiment po loňské revoluci.

Psáno pro LN 21.6.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

TomášL napsal(a):

Dobrý den autorko!

Tento výsledek jsem zcela očekával. Jednoduše městský islám nikdy nepřipustí vládu venkovského islámu...
Jednoduše pasáčci koz nikdy Egyptu vládnout nebudou.
22. 06. 2012 | 14:23

Yosif K napsal(a):

Take v Lybii, Syrii a praktickyt ve vsech ostatnich zemich projevili arabsti soudruzi tradicni neschopniost dommluvit se na demoratickych pravidelch hry.

Nedemokraticka pravidla hry jsou jiz od treti generace po Mohammedovi tyto:
1) Kdo se dostane k moci musi vyvrazdit sve oponenty.
2) Pokud tak necini, dostanou se nakonec k moci jeho oponenti a vyvrazdi jeho i rodinou a klany.
3) Stridani moci probiha formou krvaveho prevratu.
4) Bezbrani zajatci se vetsinou neberou, vetsinou se zabijeji.
5) Kdo tak necini, je slaboch a bude svrzen.
6) Pokud nekdo nabizi demokraticke reformy, cini tak pouze proto aby oponenty vylakal z ilegality a pak je fyzicky likvidoval, jakekoliv sliby demokratikchedo vladnuti neboi milosti jsou vzdy poruseny.
7) Neverte nikomu nic, kdo veri cokoliv politickym oponentum je hlupak, kteremu neni rovno.

Viz Lybie, Alzir, Syrie, Irak, Iran, arabsky poloostrov jmenovite Jemen, Sudan, Somalsko atd atd. Velmi pravdepodobne nyni i Egypt - pokud islamiste nenajdou nejaky modus vivendi jak vyzit s armadou. Egypt rozdeleny 51% ku 49%. Chaos a hospodarsky upadek.

Jak rikaji moudri starci: "Prece nebudeme rikat celou pravdu, Prorok Mohamemed se take nedostal k moci tim ze by mluvil pravdu a dodrzoval sliby!"
22. 06. 2012 | 14:23

Občan napsal(a):

A "západ" se v tom motá jak nudle v bedně a momentálně už vůbec neví, komu vlastně dodává zbraně:

http://www.novinky.cz/zahranicni/blizky-a-stredni-vychod/271198-cia-v-turecku-pomaha-s-distribuci-zbrani-syrskym-vzbourencum.html

http://www.novinky.cz/zahranicni/271072-libye-se-zmita-v-chaosu-ozbrojene-milice-utoci-po-cele-zemi.html

To se nám ta "demokratizace" muslimského světa opravdu "moc pěkně povedla"...
22. 06. 2012 | 14:53

pgjed napsal(a):

Nekritické nadšení pro nové revoluční struktury v Libyi, Egyptě a zřejmě i Sýrii je obrazem nepoučitelné hlouposti euroamerického intelektuálstva a politiků. Jde o utužení fundamentálních islamistických struktur s agresivními tendencemi. Jejich prvními oběťmi jsou křesťanské komunity, která většinou reprezentují původní předarabské obyvatelstvo. Dochází k faktickému vyvražďování křesťanských komunit a hloupí euroatlantičtí liberální politici a intelektuálové k tomu trapně mlčí!
22. 06. 2012 | 15:30

fazekaš napsal(a):

pgjed
A co vám teda, pane vadí? Že liberální nebo že euroatlantičtí? Nebo docela intelektuálove?
To přece křesťanství je tak vychovalo. Koho chleba jíš, toho píseň zpívej.
My, romáci v tom máme aspoň trochu škodolibostI: Koho psa jíš, toho píseň...
22. 06. 2012 | 15:53

pgjed napsal(a):

To fazekaš:
Ale prd vážený. Je to produkt liberalizmu, přiblblého multikulturalizmu a všeobecné sekularizace. Zapomínání a popíráno na jakých kulturních základech euroatlantická civilizace stojí. Krátkozraký hloupý přístup, který znamená řezání větve pod naší civilizací.
22. 06. 2012 | 15:58

Al Jouda napsal(a):

Je to dobrý, pořád ještě máme v pohotovosti humanitární bombardéry !
22. 06. 2012 | 16:45

Anastazie napsal(a):

Ad Zora Hessová
Kdybyste uměla arabsky,šla v muslimském oblečení mezi chudé Araby
a mluvila s nimi,asi byste nyní nebyla překvapená.
Ono pár disidentů mluvících anglicky náladu národa odhadnout m ůže/u nás v v ČR-to nebylo těžké/nebo nemusí.Je mi Egypta líto-jezdila jsem tam jen jako turista ,je to krásná země a kdyby se dokázali dohodnout na vládě,pomalu by mohli z turistického ruchu žít.
Ale jak to dopadne nyní-nevím.
22. 06. 2012 | 16:51

Admirál napsal(a):

Paní Hesová, nevím, nevím jestli se dá nazvat vojenský převrat Pyrrhovím vítězstvím. Revolucionáři by mohli pochodovat okolo náměstí v Káhiře a sborově řvát "Mysleli jsme si pitomci, že si pomůžeme, hovno jsme si pomohli!" To samé v Libyi v bledě modrém. Nemluvím o Sýrii, tam ta hlavní veselice ještě zřejmě přijde. Společným jmenovatelem je rozvrat a chaos. Ale o to asi plánovačům svobody a demokracie šlo.

Jen mě tak napadá, hraje se poměrně vysoká hra, karibská krize hadr, jen aby neudělali soudruzi plánovači někde chybu.
22. 06. 2012 | 18:16

Martin Konvička napsal(a):

Přiznám se, že tentokrát mám z celé eseje v hlavě spíš guláš:

Takže "islámisti" (jichž ještě nedávno nebylo se třeba bát) vyhráli, ale nevyhráli, protože je o moc obehrála armáda, ale dobře to není, protože s těmi islámisty by vše probíhalo možná po islámisticku, ale po demokraticku?

Také si všímáte, jak hodnotová neukotvenost pozorovatele (či alternativně: fixlování) znemožňuje napsat kohorentní text?
22. 06. 2012 | 18:49

Pepa Řepa napsal(a):

Admirál
soudruzi plánovači dělají chybu za chybou. Má to i úsměvné momenty.

Třeba když v Syrii kádrují "humanitární" rozdělovači pušek a pancrfastek, zde jdou do správných rukou, zda nejdou islamistovi.
Jakpak kluky bradatý rozpoznají?
Chtěl bych být u toho.
Řekni Anvare, jsi islamista nebo ne?
Dobrý, tumáš kvér.

Nebo když se Mursí vyhlásil prezidentem čtyři hodiny po skončení voleb.
Kam se hrabou USA se svou high-tech a svými aj´táky.
:-)

Autorka má pravdu v jedné věci a tou je Pyrrhovo vítězství.
V Trábulusu, Dimašku, či v Masru.
Tam nenaplní bříška přemnožené populaci ani jenerál ani přísný bradatec.
Není dobré řešení, do otázky přemnožení nikdo neřízne, nejsme v Beingu.
Po čase začnou úvahy, zda nebylo za Faraona líp.
Kručelo sice stejně v žaludku, ale bylo bezpečno.

Moje prognoza tady visí už víc než půl roku. Do dvou let nový Násir, který obrátí vinu za prázdná břicha proti sousedovi.
Možná to bude dřív.
22. 06. 2012 | 18:53

Jan Vodička napsal(a):

"..Mursí se mj. proslavil se kritikou nekompetence státních služeb poté, co v roce 2002 zemřely stovky lidí ve vlaku, který na cestě do Luxoru několik hodin hořel. .."
A kdo ten vlak zapálil ? Islámisti. A islamistický kádr Bratrstva kritizoval reakce oběti. Islám je podlý, zákeřný, vražedný a sprostý hnus.
23. 06. 2012 | 08:07

Paschkönig napsal(a):

Fazekaš, kde jste přišel na to,že eurohujery (levicové intelektuály,marxisty,zelené,socio"inženýry atp.) vychovalo křesťanství??...
23. 06. 2012 | 08:46

Sladký napsal(a):

Vychovalo je tím, jak mizerně fungovalo, Paskénigu.Křestanství jako náboženství selhalo a stejně tak křesťané.A selhává i dnes.
23. 06. 2012 | 09:30

Josef K. napsal(a):

Mám naději, že arabské země jsou správným směrem. Demokracie se buduje jen z volného střetu názorů, byť mnohdy krvavého, a historickým dosažením vědomí o hodnotě konsensu.
23. 06. 2012 | 10:01

Fraxinus Excelsior napsal(a):

Jakožto uznávaný expert, musím konstatovat, že vítězství islámského bratrstva jsem předpovídal od samého počátku. Tedy od té doby, co v Egyptě vypukly islámské bouře. No, armáda jako strážce sekulárního řádu, snad situace opět zvládne.
23. 06. 2012 | 13:34

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Těšínská Tereza · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy