Egyptský prezident se obrací proti armádě

13. 07. 2012 | 11:46
Přečteno 3972 krát
Mnozí předvídali, že v Egyptě nastane válka mezi Muslimským bratrstvem a armádou. Právě začala - jako spor o pravomoci institucí. Zatím není jasné, zda je to fraška v boji o veřejné mínění, či drama v boji o demokratické instituce.

Před týdnem Egypt zažil hned tři premiéry: do prezidentského paláce se poprvé od začátku republiky nastěhoval svobodně zvolený prezident, civilista a šéf islamistické opozice. Muslimských bratrům se podle všeho jen tak tak podařilo předejít falšování výsledků ve prospěch jeho soupeře, bývalého generála a posledního Mubárakova premiéra Šafíka a zakonzervování starého režimu. Mursí byl opravdu vítězem jmenován (ironie je zde záměrná).

Mnozí předpokládali, že v zákulisí přistoupil na podmínky generálů. Armáda se proti islamistům totiž pojistila: nechala s pomocí ochotného ústavního soudu rozpustit parlament a tzv. ústavním dodatkem si přisvojila legislativní moc, jakož i přímý vliv na formování vlády a tvorbu ústavy. Navíc těsně před volbami vedení armády odsouhlasilo nový, poměrně úsporný rozpočet, který bude Mursího silně omezovat v uskutečňování jeho ambiciózního ekonomického programu.

Mursí jako státník

První kroky Mursího ovšem naznačují, že jeho revoluční a proti-armádní rétorika nezůstane u slov. Nejprve se obratně vyhnul potupnému skládání slibu před ústavním soudem, ke kterému ho nutila absence parlamentu. Večer před obřadem symbolicky „přísahal“ před statisíci v přímém přenosu z Tahríru. Pro mnoho Egypťanů toto gesto znamenalo svého druhu dokonání revoluce: předání moci z rukou nevolené armádní junty volené instituci. Mursí ukázal, že umí mluvit jako politik, ale i jako státník.

Po svém jmenování učinil hned několik sebevědomých gest: první řeč jako prezident držel na Káhirské univerzitě, zvedl platy a penze státním zaměstnancům, ceny plynu pro průmysl a otevřel dvě kanceláře, které mají sbírat stížnosti občanů.

Předání moci bylo následováno řadou dobrých zpráv. Egyptská burza posílila. Začala práce na ústavě. Rozhodnutí o právoplatnosti ústavní komise bylo totiž odloženo na září. Kdyby byla rozpuštěna, bude novou komisi jmenovat armáda. Ve stávající komisi, jmenované parlamentem, mají většinu islamisté. Má tedy dva měsíce na to sepsat ústavu a nechat ji odsouhlasit v referendu. Zda se to povede, je otázka: za týden začíná ramadán. Hned první týden propukly diskuse o roli šarí’y, poměrně rychle však skončily dohodou o zachování původního textu. Nakonec soud zrušil dekret bývalého ministerstva vnitra, kterým se povolovalo zatýkání protestujících např. pro rušení provozu. Tento vývoj je tedy velmi pozitivní.

Právní cirkus

V překvapivém tahu z minulé neděle potom Mursí zrušil rozhodnutí armády o rozpuštění parlamentu. Bez podpory parlamentu, ve kterém mají Muslimští bratři téměř polovinu křesel, se Mursímu bude těžko vládnout. Trvání na zvoleném parlamentu je tedy logické.
Potíž je v tom, že i ústavní soud parlament rozpustil a znovu to potvrdil tento týden. Odpor proti soudu, jakkoli bylo jejich rozhodování politicky motivováno, zatahuje do politického boje soudní moc, která navíc čas od času prokazuje překvapivou nezávislost. Proti Mursímu rozhodnutí se postavili i všichni ostatní liberální prezidentští kandidáti. Dalia Ziada, ředitelka liberálního thinktanku Ibn Chaldún, říká: „Zvolili jsme prezidenta a jsme rádi, že došlo k předání moci, ale nechceme tu nového faraóna“.

Parlament se skutečně sešel a jeho krátká schůze byla Mursího malým symbolickým vítězstvím. Dostavili se islamističtí poslanci i část liberálních členů sněmovny. Zasedání bylo krátké: předseda oznámil, že sněmovna požaduje rozhodnutí správního soudu o tom, jak naplnit rozhodnutí ústavního soudu. Mursí tedy soud samotný nenapadl, ani nechystal větší konfrontaci: v dekretu uznal nutnost nových voleb a vzápětí odjel na státní návštěvu Saúdské Arábie. Postavil se ale symbolicky proti armádě poté, co si před dvěma týdny a půl roku po volbách přisoudila legislativní moc.

Situace odráží absurdní důsledky mocenského boje: Egypťané jej na twitteru začali nazývat cirkusem. Není totiž jasné, kdo vládne, jaká ústava platí a zda má vůbec někdo právo parlament rozpustit. Každý druhý právník má opačný názor a může se stát opravdu cokoli. Tato právní volatilita znamená i to, že celé Muslimské Bratrstvo může být postaveno mimo zákon: konečně si totiž podalo žádost o registraci jako občanské sdružení a čeká na rozhodnutí. Je tedy v jeho zájmu zdůrazňovat svůj populární mandát a kritizovat politizaci soudů.

Lidová suverenita nebo populismus

Otázkou je, zda první konfrontační tah islamistického prezidenta bylo jen laciné populistické gesto, nebo jestli jde začátek dlouhé strategické hry o prosazení autority civilních institucí na úkor autokratické armády, jak je zatím čte například americký historik Juan Cole.
Podle Muhamada Baradeího výroku Mursí „vyměnil vládu práva za vládu lidu“. Jakkoli je nebezpečné podrývat autoritu soudů, právě o to zde jde. Mursí má jako jediný demokratický mandát. Zároveň má za sebou masovou organizaci, která je schopná se postavit mocenským strukturám, stále ještě ovládajícím většinu státní správy. A Mursí dává najevo, že nenechá věci tak, jak byly: Jeho dalším rozhodnutím je nahradit minulý rok rozpuštěné místní výbory „občanskými organizacemi“, dokud nebudou provedeny místní volby.

Pokud se Muslimské bratrstvo bude držet zákona a bude podporovat vytváření otevřených struktur, jako např. širokou vládní koalici a konsensuální ústavní proces, bude pro Egypt jeho síla spíše požehnáním.
Pokud však bude prosazovat vládu lidu (rozuměj Muslimských bratrů) na úkor institucí, nebude jeho vláda ničím jiným, než kontraproduktivním populismem. Vliv prezidenta navíc není nutné přeceňovat: zmínky o jeho omezeném manévrovacím prostoru zvláště na poli hospodářství nadále platí. Možné je tedy i to, že Mursí pracuje na kompromisu s armádou ohledně sestavení nové vlády. Armáda v ní bude jmenovat jednoho až čtyři nejdůležitější ministry. Potom by populistické gesto mohlo zakrývat jeho reálnou slabost.

Psáno pro LN

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Jihočech napsal(a):

Arabské jaro se jásavě přelilo do slunečného arabského léta, kdy vše zraje. Za pár měsíců nastane arabský podzim, plný sklizně plodů, zasetých v arabském jaře, ale díky podivnému průběhu arabského léta ne vždy úplně jedlých. Jejich konzumace nezůstane bez následků a nastane dlouhá, krutá, mrazivá arabská zima... A paní Hesová nás zase poctí rozborem situace.
13. 07. 2012 | 12:01

rejpal napsal(a):

A kdo je hodnej a kdo je zlej?
13. 07. 2012 | 12:07

modrý edvard napsal(a):

Děkuju za článek.
13. 07. 2012 | 12:47

Pepa Řepa napsal(a):

modrý edvard
Hmmm, a co jste v něm objevil-modrý edvarde-když tak hezky děkujete?
13. 07. 2012 | 14:06

modrý edvard napsal(a):

Pepo, dozvěděl jsem se něco o Egyptě. /obecně si myslím, že autor má radost, že někdo jeho článek čte, i když necítí kvalifikaci se k němu vyjádřit. Proto občas autorům děkuju, aniž bych článek komentoval./
13. 07. 2012 | 14:57

modrý edvard napsal(a):

Zneužívám toto místo, abych si postěžoval, že MNĚ dosud nezavolal Kalousek.
13. 07. 2012 | 15:11

Pepa Řepa napsal(a):

modrý edvard
to určitě, trocha radosti že někdo pochválil hezky vytvarovanou bábovičku neuškodí nikomu.

Jen bych si dovolil podotknout, že pojem Egypťané zřejmě u autorky začíná a končí-vit text- u těch, kteří visí na twitteru maximálně dříve plnili Tahrír-odkud je vytlačují po volbách islamisté- a Egypt může mít takových 85 milionů obyvatel.
A to nemluvím o přístupu na net.

Napadlo Vás někdy zda je to obraz společnosti?
Nic proti twittrům či facebookářům, ale myslíte že i v ČR podstatně hýbají s politikou a hlavně výsledky voleb?

Navíc jde o bubliny přátel, známých, spřízněných.
Ne o twitter jako takový, pouze o malý segment návštěvníků tohoto uskupení.
Islamisté ba i oficíři nepoužívají twitter nebo facebook?
Řekl bych že fundamentalisté-možná-nejvíc ze všech. Youtube je nejlepší promo.Stačí kliknout.

Takže o jakém vzorku populace se vede řeč?
O kamarádech nebo celé společnosti?
13. 07. 2012 | 15:36

Pepa Řepa napsal(a):

modrý edvard
chápu a sdílím Vaši bolest. Mně také ne.

Jinak je to totéž, jako kdyby Ahmed z Masku přčetl Bylo nás pět a získal tím dojem, že jde o obraz celé české společnosti a ne jedné party.
13. 07. 2012 | 15:46

buldatra napsal(a):

Až Vám zavolá, nahrajte si to.
Aby to nemohl následně popřít a nemusel jste na detektor.
13. 07. 2012 | 15:55

worcestrová omáčka napsal(a):

mně poslal složenku
13. 07. 2012 | 16:24

worcestrová omáčka napsal(a):

Anastazie

ale třeba by zajaté Evropanky mohly ty Egypťany nějak převychovat, takže by vlastně dělaly misijní činnost.

tak Ahmede, co si tady vyskakuješ, je špinavá podlaha, pěkně hadr a stírat a moc nevyskakuj, nebo bude zle, dostaneš takovou držkovou, že tě bude týdemn bolet hlava.
13. 07. 2012 | 16:46

Lojda napsal(a):

Jediné, co je zatím na tamním vývoji pozitivní, je právě ta "překvapivá nezávislost" ústavního soudu.Uvidíme, jak dlouho vydrží... jak dlouho soudci ústavního soudu přežijí nástup "práva a zákona" v podání islamistických poslanců... protože s nimi přichází středověk.
"Arabské jaro", resp. "revoluce" je v souvislosti s islamisty věru směšné spojení. Asi takové, jako byl proletářský internacionlismus a v jeho rámci poskytnutá "pomoc" Afgánistánu v podání pana Brežněva... Kam ty tzv. revoluce vedou, je vidět všude: v Libyi, Tunisku, Egyptě, zcela aktuálně tragicky v Sýrii. Nejde o nic jiného, než o střety náboženských fanatiků toho či onoho ražení. Využívá jich ten, komu se to hodí. Mluvit v arabském světě o demokracii je nesmysl. Nejprve by se museli zbavit své koule na noze - islámu. Tak ho pojmenoval Ataturk a vystihl to skvěle.
13. 07. 2012 | 16:46

Admirál napsal(a):

Lojda - "jak dlouho soudci ústavního soudu přežijí nástup "práva a zákona" v podání islamistických poslanců... protože s nimi přichází středověk."

Nezlobte se na mne, ale středověk tam ve vztazích (kromě tenké vrstvy bohatých ve městech) panuje. A kromě této úzké vrstvy žijí v rodovém, kmenovém uspořádání. A kmenové uspořádání doprovází bigotní víra. Pokoušet se na tyto vztahy naroubovat demokracii je objektivně nesmysl. Změňte vztahy, tím vyvoláte potřebu demokracie. Opačně je to zapřahání vozu před koně.
13. 07. 2012 | 17:35

meyla napsal(a):

Kontrolní otázka: existuje alespoň jedna arabská demokracie? 2. kontrolní otázka: kdy bude existovat alespoň jedna jediná arabská demokracie? 3. kontrolní otázka: je vůbec možné, aby v islámské společnosti vznikla demokracie?
13. 07. 2012 | 17:43

Dagmar napsal(a):

Vzhledem k tomu, že v muslimských státech chybí to pro demokracii podstatné - sebevědomí občané schopní a ochotní samostatného úsudku a odhodlaní bránit svobodu a nezávislost svého myšlení, jsem k možnosti vzniku demokracie "našeho" typu v muslimském světě velmi skeptická.

Nejde mi na rozum, jak je možné, že to třeba paní Hesová, která určitě je sebevědomou občankou, není schopná nahlédnout a stále se nadějně raduje, že to třeba v Egyptě bez "občanů" půjde. Je mi líto, ale nepůjde.
13. 07. 2012 | 17:54

Pepa Řepa napsal(a):

Admirál
kmenovou společnost si mnozí představují jako Vinetoua. Sedí ve stanu a naslouchají náčelníkovi. Funguje to jinak, ale pořád na kmenovém či jiném základě. Anwar z jednoho konce země vás pošle za Chairim, který dělá na druhém konci potentáta a ten bouchne razítko a vyjde vstříc.
O demokracii to není nikde. I Irán mluví o islámské demokracii, jinde u MB o "politickém islámu".
V Syrii se zase mluvilo o rodinách. Halabských, Homských a tak, ale nemělo to tu konotaci jako z Puza.Nešlo o mafie, ale otevřeně přiznávané vazby.
Kmenové, rodové či konfesní. Navíc Syrie není Libye nebo Egypt, tam je to mnohem složitější, ani se nedivím, že se jí každý vyhýbá napsat o tom něco relativně objektivního je složitě.
I Muslimští bratříci se lišili od egyptských.
13. 07. 2012 | 18:45

pavla napsal(a):

Dobrý den paní Hesová,
jak si pročítám zprávy od čtenářů je nesnadné pochopit zásady islámu. Bohužel lidé tady Čechách nemaji mnoho informaci a pokud ano, jsou velmi zkreslení a většinou negativní.
Osobně si myslím, že by bylo velmi dobré dostat více základních informací o základech islámu.
13. 07. 2012 | 19:06

Dagmar napsal(a):

pavla

V současnosti není problém si prostřednictvím netu sehnat jakékoliv informace. Informace procokoliv, i informace protičemukoliv. Takže vaši starost, že lidé v Čechách nemají informace třeba o islámu nesdílím. Pokud je chtějí mít, najdou je. Nesdílím ani vaše obavy, že by to byly informace zkreslené či jednostranné a výhradně negativní. Čeho se patrně obáváte, a škoda, že to neřeknete přímo, je "správnost" získavaných informací, které na netu zaplaťbůh nepodléhají cenzuře islámských aniž duchovních jiných vyznání či víry. A toho já si, na rozdíl od vás, velmi cením. Totiž možnosti mít vlastní názor.
13. 07. 2012 | 19:25

minatomirai napsal(a):

Máte naprostou pravdu, Pavlo, lidé tady nemají informace o muslimech a islámských zemích. Počkejte si na martinu konvičkovou aka martina konvičku, který se zcela jistě za nějakou dobu přiřítí a vysvětlí vám, že země české jsou obklíčeny islámem a jehi kinžály, burky připraveny, TaraKlamp (na mužskou obřízku) objednány a na celou zemi se snáší temný mrak sharie, kdy ženám budou odřezávat hlavy, v tom lepším případě je ukamenují. Pokud jim Klaus, tajný shariatník, nedá milost.

Karen Armstrong, pokud hledáte objektivního znalce islámu a všech dalších náboženství. Vysoce srozumitelné a čtivé.

Autorka by měla být dobře informovaná a osobně se mi líbí její nezaujatost a její profesionální profil. Ještě nemá vypilovaný svůj "rukopis", ale časem k tomu jistě dojde.

P.S.
Spoléhat na internet ohledně informací o islámu, je ptákovina. Pepa mi to jistě potvrdí. Byl jsem před měsícem v Tunisku a bavil se. A dobře jedl. Mešity zavřeny pokaždé, když jsem je chtěl navštívit. Zato křesťanské kostely otevřeny jako na potvoru! Tedy jeden.
13. 07. 2012 | 19:55

ghándí napsal(a):

armádu nikdo nezvolil, presidenta jo. víc k tomu není co dodat, jakoliv je mi muslimské bratrstvo nesympatické.
13. 07. 2012 | 20:10

Pepa Řepa napsal(a):

minatomirai
hmmm to tak bejvá, šariátníku.
Machometán drží pátek, pejzatec sobotu a křesťan neděli.
Divný, co?

Někde-jako v basilice Božího hrobu se fackujou duchovní, kdo je na řadě nebo má zametat, je jich tam jako vos v úle.Nevyznám se v denominacích.
Fotím vždycky jednu rodinu, která má právo otvírat brzy ráno kostel. Jak stárnou. Totéž jednoho prodavače šáje od Damašský brány, Sámera. Má nádhernou konev a umí udělat pěnu jenom přeléváním. Vloni nebyl, na podzim snad bude.
V Betlémě je nízký vchod, pak se jde po schodech a vlevo je výklenek, kde se údajně narodil Ježíš.Byla tam taková stylizovaná kolíbka. Byl jsem tam jednou s Australanem. přelezl řetěz, lehnul dsi a pravil: vyfoť mě.
Já blbec cvakal.

Kdybych to udělal ve Skalním dómu, tak mě bradatec podřízne.
Když se jde modlit zavře všechna vrata a vymete bezvěrce nemachometány hodinu předem jako pavouky.V Maroku je zase celé město Moulai Ismail jako Mekka pro chudý.Bara-bara, táhni pse pohanskej, fotil jsem z dálky a směl projet autem.Hezký město na kopečku nad Volubilis, fotogenický
Zase mají v Rabatu jumbomešitu, kam vodí jenom cizince jako medvědy, aby obdivovali velikost, koberce a lustry. Místní chodí jinam, do staré.Kašlou na nádheru.

V Tripoli udělal z katedrály sklad a v Sabrathě kafírnu a na oltář strčil kravskou hlavu.
Pravda, jeden kostel nechali, aby se neřeklo.Všude.
Inu machometán je tolerabce sama.
Teď -když přícházejí fundamentalisti se určitě tolerance- navýší a mravy uvolní..
13. 07. 2012 | 20:51

malý děcko napsal(a):

a co by tam tedy měli všichni dělat a jak to řídit , aby to tam bylo fajn a mohlo se tam jezdit na dovču a bezpečně cestovat?
13. 07. 2012 | 21:09

minatomirai napsal(a):

Jedu mezi machometány, Pepo, odmítl jsem letos Čínu, i když jsem se tam ještě před pár týdny chystal. Zavrhl ve prospěch machometána, trochu jiného, středněasijského, nicméně machometána. Perského. Budu mít i dost volna mezi prací, takže se poletím podívat do Izraele, mám tam dobrého kamaráda, žida arabistu, ani nemohu napsat, jakou má profesi teď píše knihy, je na sabbatical. Byl to on, kdo nahlodal moje pevná přesvědčení, tak ho nechám hlodat dál. Máme společného nejenom Rumiho. Mám v plánu jít do ješivy, kollelu, dám vědět, jak to proběhne. Slyším však svého kamaráda R. jak říká - "s těma k.....ma ortodoxníma nikdy nevíš." Bodejť, jeden ortodoxník jako druhej. Hlavně ať mají dobrou limonádu.
13. 07. 2012 | 21:28

modrý edvard napsal(a):

Pepa. Já chápu, že to, co vidím, je jen odraz na stěně jeskyně. Ale na druhé straně, loni tady paní Hessová napsala, že v Tunisku se upálil nějakej maník a že to možná bude hustý.
PS: Taky si pamatuju nějakého politologa, co říkal (1991?), že Miloševič sebral Albáncům poslední zdání nezávislosti, že si hraje na nacionalistu a že to skončí špatně.
Proroctví občas fungujou.
13. 07. 2012 | 21:53

žena napsal(a):

Žádná naděje pro demokracii v arabském světě. Prostě to nelze vůbec ani přiblížit. Odpudivost islámu je nekonečná......!!!!!!!!!!!
14. 07. 2012 | 01:01

Pepa Řepa napsal(a):

minatomirai
šariátníku v ješivě jsem byl jen jednou. Nikdy víc. Mea Shearim se moc nelíší od bordelu a odéru v Masru.
Rozdíl mezi bradatcem a pejzatcem z charidim je pouze v úpravě ochlupení.
Teď půjdou do armády.Dobrý nápad, dobře jim tak. Ještě bych jim dal povinné tži hodiny TV denně, potřebují se proskočit, zvláště v pátek, když se sejdou u zdi vystajlovaní sobolími klobouky.Každý 15 diopzrií.

Pozdravujte Uri Avneriho, jestli je ještě naživu.Takových tam najdete.v tiskárnách vesele tisknou protiizraelské tiskoviny.Budete žasnout, jaké knihy jsou na pultech.

A víte jaký je zásadní rozdíl?
Že právě ta tolerovaná a hlavně po desetiletí žitá různoorodost názorů od charidim po uriáškye je znakem demokratického státu, respektive relativně demokratického, když uvážíte, že kolem 200 milionů Arabů snažících se je nahnat do moře a začít hospodařit jako v Gaze, kde do měsíce zmizely skleníky a začalo se hospodařit po arabsku-samopaly.
Demokracii totiž nemůžete nainstalovat, to je naivní představa Američanů, zvláště na podloží demokracii nepřijímajíxí. Je to neustálý proces, ne instalace programu na PC.
Všudypřítomný vir program sežere bez antiviru žité demokracie. A ta je v přímém rozporu se základy islámu, odevzdat se bezpodmínečně do rukou Alláha, stát s

Obávám se, že to Vy nikdy nepochopíte, Váš oblíbený šariát je přece zárukou demokracie a svobody.
To se přece bude jinak dejchat.
Svobodně.
Vám možná, mně ani náhodou.
14. 07. 2012 | 07:11

Pepa Řepa napsal(a):

stát se součástí komunity.
jinak moje zkušenost je, že jakoukoliv zem nepoznáte dříve než za půl roku pobytu, To se pořád objevuje něco nové. Druhý půlrok je čekání na odjezd. A chybu prodloužit si pobyt o další rok jsem udělal jen jednou-v Libyi a to z hamižnosti. Byly to galeje, ačkoliv je Libye -na rozdíl od Egypta-zemí budoucnosti, jedete stovky kilomerů, nikde živáčka.

Proto to měl můj kamarád žabožrout tak, že lítal na Mirage F1 dva měsíce a měsíc byl doma. Američané dokonce přijímali kanadské občanství, aby nemuseli domů a školili na Herkulech dál.
Tak to bylo zajímavé.
Dnes je to jiné, změnila se éra, ale systém zůstal.
14. 07. 2012 | 07:25

hovorka11 napsal(a):

žena:
"Odpudivost islámu je nekonečná......!!!!!!!!!!!"
-----------
Máte pravdu, ta odpudivost je stejná jako odpudivost křesťanství !!!!!!!!!!!
-----------

Demokracie není to, co se vnucuje ze zcela jiných států s jiným náboženstvím vojensky, ale to, co si přejí obyvatelé na daném místě.
Pokud obyvatelé uznávají kmenové náčelníky a žijí v souladu s jejich vedením, pak mají větší demokracii než my, kteří vládu uznáváme cca mezi 15 až 25 %.
Bohužel přispěvovatelé pořád zaměňují pojem demokracie s režimem (značně zkorumpovaným) vnucovaným místním lidem pomocí zbraní. To nefunguje a fungovat nebude, protože je to totalitní nesmysl o zavedení jednoho velkého celosvětového despotického řádu o který se snažila říše Římská, Mussolini, Hitler, SSSR, USA a nyní i EU.
Pokud se má vyplnit nesmyslná pohádka o "západní celosvětové demokracii", tak tato "demokracie" musí nabídnout skutečné hodnoty (vzdělání, rovnost žen a pod.) bez zbraní a vražedných útoků na obyvatele.
Jelikož demagogie o účelu šíření "západní demokracie" do arabských zemí vojenskou silou je nesmysl z důvodu, že jde o získání zdrojů a území pro nové základny, případně snaha o územní zábory např. Izraelem a nyní i Tureckem (arméni prchají ze Sýrie), tak je většina příspěvků o "demokracii" a "machomedánech" úplně mimo mísu.
Osobně se domnívám, že naopak radikální islamisté (podporovaní a chránění ve využitelných místech USA) budou mít stále více podporovatelů na okupovaných územích.
Pokud se rusům a číňanům nepodaří zvrátit snahu o rozbití Sýrie a předání moci intervenčním islamistům cvičeným především v Turecku a nejvíce podporovaným z USA, tak se můžeme těšit na bližší obklíčení Evropy sunitskými islamisty.
Aby jsme věřili pohádkám, tak nás musí ČT1 a ČT24 bombardovat neúplnými a zkreslenými zprávami a nejdůležitější zprávy pro pochopení zamlčovat !
Viz americká pomoc na vojenské potlačování demokracie v Bahrajnu:

http://www.aljazeera.com/indepth/features/2012/02/201221154429600105.html

V Líbyi islamisté volby neuznali a nezůčastnili se jich - kdo to ví? Vždyť volby byly "demokratické". Jak můžou být demokratické, když je celé jedno názorové spektrum neuznává a neúčastní se ?
14. 07. 2012 | 07:32

Pepa Řepa napsal(a):

minatomirai
Rozdíl mezi bradatcem a pejzatcem z charidim je pouze v úpravě ochlupení.
---------------
Abych pejzatým zase tolik nekřivdil.
Se samopalem na zádech si je předstasvit nedovedu ani v době válečné. Kór jestli si vydupou pupmky a klobouky místo munduru. Byly by to zajímavé fotky.Komické.

Pravda, v Chebronu byl jistý Baruch Goldstein, jak byl při střelbě vystajlovaný nevím. Ale většině je jakákoliv forma násilí cizí se zabitím mají problém věroučný.Jak se s tím popasují nevím. Snad by věděla Kalhousová.Ta má Mount Scopus.

Zato bradatce se samopalem či semtexem potkati, běžnou věc po světě viděti.
Ještě ho imám pochválí. 72 pannen v sedmém nebi čeká. V Gaze přihodili Saudi či Peršané 50 tisíc USD.

A tady je další zásadní rozdíl.
Zbytek vysvětlí Konvička, nechci se opakovat.

Mluvit o demokracii v Egyptě je úsměvné.
Jde o výměnu generací, mladší chce k lizu.
Stejně mluvili o demokracii Svobodní důstojníci z éry Násira a Saddata. Weigl o Egyptu-ano ten od Klause- napsal poměrně dobrou diplomku, dodnes z mí arabisté jako Gommbár na fakultě citují.
Jak boj za "demokracii" slončil víme všichni.
14. 07. 2012 | 08:50

minatomirai napsal(a):

Pepo, Egypt neznám, Uriho též ne osobně, i když vím, o koho jde a přečtu si ho vždy rád. Můj kamarád se profesně zabývá bezpečnostní svého státu a také o tom píše a občas osobně přesvědčuje americké senátory. Nemá rád izraelskou záboslost na USA, ale proti lobby se nic nenadělá, ti prý ví nejlépe, když tam nežijí. Má pro ně také výraz. Není pejzatec jako pejzatec, jeho tchán byl z Moravy, to je asi tím.

Nedělám si, stejně jako pan Hovorka, iluze o demokratických změnách. Z islámu strach nemám, ale líbila se mi Angela, která po rozsudku kolínského soudu okamžitě ujisšťova 120 000 pejzatců a 4 mil. bradatců o tom, že obřízka bude, a to na to tata. Kruci, když si jich tam tolik navlekli, ať se o ně starají, s potěšením pozoruji Turky v Brně, jak pomalu přebírají Zelný trh (hyperbola, takže pozor) a nebudu mít nikdy problém s tím, pokud si postaví další mešitu někde v Brně. A pokud si budou řešit rodinné problémy mezi sebou, tedy podle zvyklostí, nic proti tomu, uleví to jenom soudům. Přišli na to už v Kanadě, USA i UK, a to jsou sakra demokracie (plus ty severské evropské). Platí tyto zvyklosti jak pro bradatce, tak i pejzatce a tvrdit, že to povede ke stínání hlav či ženské obřízce, je intelektuálně neobhajitelné. Takže nechám Konvičku, ať si lítá po pláních okolo Plzně, nebo kde žije, i se sborem konvertitek a plácá kraviny. Nemá na nic naprostý vliv.

Já se Pepo zabydlím, kde žiji, takže nikdy nečekám na odlet. Rok a více, Japonsko bylo krátké, stihl jsem se však vbydlet a vtěsnat a nechat sousedy, aby se mnou bavili. A hlídali, aby mi nikdo nevyměnil kolo, které se nezamyká.

Nevím, jestli může Američan přijmout kanadské občanství, musel by se vzdát svého, což neradi dělají. I když v případě kanadského je to nejméně bolestivé a vydávat se za Kanaďany se Američanům, v některých zemích, stává běžně. K pobavení ostatních z anglosaských zemí, nikdo jim to nevyčítá a javorové listy jim pomáhají lepit na zavazdla.

P.S.
Ta úprava ochlupení mne zaujala, bradatec je na hygienu zaměřený a provádí si "trimming", nejenom muži samozřejmě. U pejzatce předpokládám spíše nedotknutý, křovitý porost. Jak je vidět, mám se na co těšit při návštěvě ješivy a pozdějí společných lázní. Tož tak nějak to vidím, islamobijče.
14. 07. 2012 | 09:31

gaia napsal(a):

tak chlap se může zybdlet a chodit si do splečných lázní, černěji to však vidím, pokud budete bílá žena ráda se strojící dle západní módy a s evropskými zvyklostmi.

Ta asi do společných lázní chodit nebude moci a pohodlně se zabydlet mezi bradatci a jejich oburkovanými ženami také ne.
14. 07. 2012 | 09:44

minatomirai napsal(a):

Pepo, pejzatec z Bronxu žádná mírová holubička není, jistě nejsou všichni stejní. Jsou však mezi nimi stejně svině jako mezi bradatci, jenomže jich je o něco méně. Toť vše. Vše kontroluje náš bůh, křesťanský, s větším či menším úspěchem.

Osobně nevidím rozdíl mezi používáním Apache při bojích ve městě a vestě naplněné hnojem a výbušninami.

P.S.
V Tunisku v lékarně si mne stěžovala místní obyvatelka, jak to bylo krásné a bezpečné před revolucí. Když jsem tam byl, začali se ozývat salfisté, trvalo to jenom pár dní a lidé nad nimi mávli rukou. Policie a vojsko všude těch pár dní. Vím, že bych se tam unudil k smrti, nic moc se tam nedělo, lid si šel po své denní práci a shonu. Stejně jako tady.
14. 07. 2012 | 09:49

gaia napsal(a):

minatomirai

tak v minulé debatě, když jsme se stkali, tak jste tvrdil, že se zánětem močové trubice se chodí na gynekologii a ne na urologii a že ženy na to trpí častěji než muži, důkazem že je to, že na tu gynekologii chodí častěji než muži.

Pokud jsou i tyto závěry pod tímto blogem stejně odborné, jako ty pod minulým, pak potěš bánbu.
14. 07. 2012 | 10:06

minatomirai napsal(a):

gaio

Proč by se měla evropská bílá žena, moderně oblečená (může být jistě i hnědá, černá nebo žlutá?)cpát mezi chlapy v lázních, nedej bože rituálních?????

Jinak ženské okukovat budu, to je povoleno. A moc rád.

A také se mi líbí, že máte neochvějný názor na vše, od zmenšujících se jeseterů v řekách Číny až po alargii na latexové kondomy.
14. 07. 2012 | 10:11

minatomirai napsal(a):

gaio

Netvrdil jsem, že ženy chodí výhradně jenom na gynekologii, on takový zánět moč. měchýře a cest snad pozná i obyčejný obvoďák. Ke gynekologii však ženy inklinují přirozeně bych řekl, takže pokud mají záněty, zvládne to gynekolog levou rukou. Je to i prudérní, nač platit dalších 30 korun.

A k těm zánětům, ano, ženy jsou k nim podstatně náchylnější, vychází to ze samotné anatomie. Mezi ústím mé močové trubice a mým análním otvorem je značně větší vzdálenost než mezi vašimi, pokud jste žena. Kontaminace či bakteriální infekce je tedy nasnadě ve vašem případě. My chlapi máme trochu jiné problémy v této oblasti.

Domníval jsem se, že dospělá žena si je těchto rozdílů vědoma.
Hmmmmmmmmm
14. 07. 2012 | 10:22

gaia napsal(a):

minatomirai

já normálně chodím do bazénu s muži. V Evropě je to běžné.

Proč by mi to měl někdo zakazovat jen s přídavkem, že je to rituální.

A s tou trubicí je to právě přesně naopak. Čím delší, tím náchlnější.
14. 07. 2012 | 10:31

Dagmar napsal(a):

minatomirai 09:31

To, že si neděláte iluze o demokratických změnách v arabských "jarních" státech vás ctí.

Že se však domníváte, že muslimské "zatímmenšiny" se v evropských státech stanou nějakýcm zázrakem schopné ctít demokratické zásady, které vládnou jejich hostileským zemím je už zpozdilé.

A když tvrdíte, že ..."pokud si budou řešit rodinné problémy mezi sebou, tedy podle zvyklostí, nic proti tomu, uleví to jenom soudům." ...je už naprosto nepřijatelné a když dovolíte hloupě nejapné. Ve vámi jmenovaných demokraciích si zaplaťbůh začínají uvědomovat, že pokud budou tolerovat paralelní existenci dvojího rodinného práva, rezignují na jeden ze základních principů demokracie. Snad víte, který.

Nemám nic proti muslimům a pokud jsem návštěvou v jejich zemích, ctím jejich zvyky a zákony. Připadá mi proto naprosto správné chtít od muslimů, pokud jsou návštěvou v mé zemi a zejména pokud se rozhodnou žít v ní dlouhodobě nebo trvale, aby přijemenším repektovali naše zákony a řídili se jimi. Existence dvojího práva je nepřijatelná, neboť vytváří občany dvojí kategorie, což je diskriminace a porušuje to listinu práv a svobod člověka.
14. 07. 2012 | 15:04

Pepa Řepa napsal(a):

Dagmar
tak, tak.
Připuštěním druhé jurisdikce končí tolerance hostů a začímá idiotská multi-kulti.
O tom nemá význam diskutovat.
Ne vše co ze země za velkou louží dobré jest.
14. 07. 2012 | 15:32

Dagmar napsal(a):

Pepa Řepa

Byla jsem v zemi za velkou louží několikrát, jednou skoro půl roku a vřele s vámi souhlasím, že žádnou zem nelze při "pohostinském" pobytu poznat dobře, natož zemi tak obrovskou a různorodou jako jsou USA. Odnesla jsem si dokonce pocit, že ji dobře neznaji ani sami Američané, protože to prostě nejde :-)

Americké multikulti dobře fungovalo v 19. století z mnoha důvodů. Nejdůležitější se mi zdá odhodlanost většiny přistěhovalců stát se Američany, vytvořit jeden národ. Imigrační politika intenzivně provozovaná od velké krize v minulém století to odhodlání dost posilovala. Takže pokud se poučit z americké multi-kulti něco by se našlo. Časy se holt mění a je třeba být ostražitý. Naopak pozitivní diskriminace ukázala své stinné stránky nehodné následování. Tu nebrat!!

Co je však důležité. Snahám po "legálním" zavedení dvojího práva se americká jurisdikce úspěšně ubránila vždy, i když fakticky a lokálně existovalo a také ještě existuje. Ale je nahlíženo jako "neamerické", nelegální a dočasné. A z toho si naopak příklad vzít nejem můžeme, ale přímo musíme.

Ne vše co ze země za velkou louží špatné jest :-)
14. 07. 2012 | 16:09

minatomirai napsal(a):

Milá Dagmar,

jak se chováte coby návštěvník kdekoliv, je naprosto vaše věc a upřímne řečeno mne nezajímá. Jak se chovají návštěvníci této země je též jejich věc a pro mne celkem nezajímavé. Nemá to žádný vliv na můj osobní život. Pokud se tedy plácáte po zádech, jaká jste skvělá návštěvnice jiných zemí a obráceně hiostitelka plna pochopení, je mi jedno.

Co je tedy pro vás přijatelné, je vcelku podružné i ve vztahu k jiným zemím a jejich legislativním úpravám. Totéž platí pro Pepu, starejte se o svoji zemi a svoji jedinou menšinu, Romy. Laskavě. Zatím jste se nijak nepředvedli.

Pokud si tedy Kanada či některá z jejich provincií rozhodne, že dá vzniku tzv. Arbitrážnímu zákonu založenému na náboženském přesvědčení svých obyvatel a tímto systémem povolí katolíkům, židům a muslimům se vésti jejich náboženskými priincipy v oblasti rodinného práva jako jsou rozvody, majetek, opatrovnictví a dědictví z důvodů ulehčení svým soudům (cituji ze zdůvodnění tohoto zákona), tak jsem zcela jistě přesvědčen, že tvůrci tohoto zákona věděli, co dělají. Kanada i jiné země, které mají propracované imigrační zákony již mnoho let, navíc úspěšně, mají navštěstí nejenom mezi svými obyvateli, ale hlavně tvůrci legislativy zatraceně bystré lidi, tedy inteligentní, zkušené a pragmatické.
Nikdo v těchto zemích, myslím Kanadu a další, nemá pocit, že dochází k omezování svobod jednotlivců či skupin. Pokud Dagmar citujete listinu práv a svobod, znovu si ji přečtěte, hlavně to, jak formuluje svoody jednotlivce. Patří mezi ně zcela jistě právo svobodného vyjadřování a praktikování své víry.

Nemám zájem na pseudoakademických debatách, protože nejste pro ně vybavena.
Klidně si s Pepou a Komínkem, či jak se jmenuje ten plzeňský islamobijce, debatujte, o čem chcete. Mne to veskrze nezajímá.
14. 07. 2012 | 16:34

Dagmar napsal(a):

Milé minatomirai,

tak nějak vám nerozumím. Pokud vás nezajímají názory druhých, proč prosím ztrácíte čas na diskusním fóru, kde jde především, tedy podle mne, o výměnu názorů? Zdá se však, že patříte spíš k těm, kteří sem chodí prezentovat jen výhradně své "správné" názory a názory druhých pokud s nimi nadšeně nesouhlasí, pokládají za apriori "pseudoakademické" a halasně vyhlašují, že je nezajímají. Což a to se nezlobte, je poněkud primitivní.

Pokud jste měl dojem, že aspiruji na ovlivňování vašeho života, nebyl to dojem správný. Rady jsem od vás nežádala,ale přes to vám, jako slušný člověk za ně děkuji i když se jimi nemíním řídít.

Myslím, že právě v pojmu "slušnost" se míjíme, neboť se zdá, že ač se oháníte znalostí právních systémů všelikých, počínaje Listinou práv a svobod, to, co je pro život člověka ve společnosti možná důležitější - elementární slušnost - vám zůstává nepřístupné. Škoda.

A jenom na okraj a jako materiál pro přemýšlení, si zde dovolím ocitovat z druhého odstavce preambule Listiny základních práv a svobod pro náš spor důležitou větu: „...uznávajíc neporušitelnost přirozených práv člověka, práv občana a svrchovanost zákona...“)

Pěkný přemýšlivý sobotní večer vám přeji.

P.S. A neškodilo by nastudovat si princip svrchovanosti "arbitrážního řízení" v kanadském právním systému.
14. 07. 2012 | 17:06

babočka napsal(a):

Politice v Egyptě nerozumím. Ale na těch Islamistech, Muslimech nebo co to vlastně jsou, se mi líbí jejich rodinné, příbuzenské vazby a lpění na tradicích. Mylím, že v tom naše církev zaspala. Také se mi u nich líbí, že mají každých pár metrů obchod s ovocem a a zeleninou a nejsou zdegerovani alkoholem. Akorát by se jim neměli cpát zbraně.
14. 07. 2012 | 17:10

Dagmar napsal(a):

V roce 1991 schválila kanadská provincie Ontario zákon s názvem Arbitrážní zákon (Arbitration Act). Ten umožňoval vyhledat pro řešení občanského, obchodního, náboženského a dalších sporů arbitra (nemusel to být nutně právník) a pokud se na tom obě strany sporu dohodly, svěřily rozhodnutí svého sporu do jeho kompetence. Odpovědné úřady provincie pak navržené rozhodnutí potvrdily, pokud bylo v souladu s platnými kanadskými zákony. Pokud rozhodnutí arbitra bylo s kanadskými zákony v rozporu, potvrzeno nebylo s odůvodněním, že svrchovanost platných zákonů nelze porušovat.

Po léta využívali tento zákon Židé, katolíci, menorité, indiáni, svědci Jehovovi, muslimové a další menšiny zejména v oblasti rodiného práva. Bez problémů.

Problémy nastaly až v roce 2003, kdy organizace s názvem Islamic Institut of Civil Justice se chopila iniciativy a navrhla vytvořit Muslim Arbitration Board s tím, že tato nově vzniklá instituce v rámci arbitrážního práva bude rozhodovat předkládané spory na základě islámského práva šária, aby umožnila muslimuům žijícím v provincii Ontario žít v souladu s jejich náboženstvím.

Po zveřejnění této zprávy se rozpoutala ve všecj médiích celonárodní diskuse a došlo i na demonstrace po celé Kanadě na protest proti tomuto záměru. Trvalo téměř dva roky, než představitelé Kanady vyhlásili, že v Ontáriu šária platit nebude, neboť její aplikace ohrožuje společenský řád a společné základy státu Kanada. Proč? Šária je namířená proti ženám a mimo jiné umožňuje rodičům, aby své dcery provdali v předpubertálním věku, umožňuje mnohoženství, v právu na rozvod zvýhodňuje muže, stejně jako v dědickém právu.

Paradoxem však bylo, že vzhledem k tomu, že podle kanadských zákonů se s islámem musí zacházet jako s jinými náboženstvími a bylo-li muslimům upřeno právo státem posvěceného arbitrážního řízení, muselo být stejně tak upřeno i všem ostatním náboženstvím.
14. 07. 2012 | 19:15

Pepa Řepa napsal(a):

Dagmar
Co dodat?
:-)
14. 07. 2012 | 21:10

minatomirai napsal(a):

Nemám k tomu co dodat, Arbitrážní zákon je stále platný.
14. 07. 2012 | 22:44

Dagmar napsal(a):

Pepa Řepa

Pepo, co vaše ironie?
Jak já k tomu přijdu.
Ještě žije?
Tak ji ode mne pěkně
pozdravte
a "co dodat"
hezky napravte :-)

minatomirai

Je platný, ale neuplatňovaný. Jo, to jsou ty kouzla anglosaskýho práva.
14. 07. 2012 | 23:34

Pepa Řepa napsal(a):

Dagmar
Není co, napsala jste to dokonale.
Bez emocí, holá fakta.

V GB zase platí zákony ze středověku a nikdo podle nich nesoudí.Zato šariát je nejen živý, ale i žitý. V podstatě ve všech islámských zemích. Qaddháfí podle něj soudil i dopravní nehody, jejichž následkem bylo umrtí.Dokonce měli kalabush pro auta, hlavní a vedlejší silnice byly-v případě úmrtí-druhořadé.
15. 07. 2012 | 07:25

Pepa Řepa napsal(a):

dagmar
když jste ve věcné rovině.
Ke kolizím mezi šariátem a západní jurisdikcí nemůžeě nedojít. Kdyby tomu tak nebylo, nebylo by třeba učit na právníckých fakultách islámské právo, jehož součástí je právo rodinné.V případě úmrtí třeba dědí syn 2x toho co dcera, manželka čtvrtinu, jsou-li děti osminu.
Porovnejte s českým právem o neopomenutelnosti dědiců. Tak by se dalo pokračovat i v dalších oblastech rodinného práva.
Propagace šariátů je-podle mého názoru- nestydatý způsob, jak nerespektovat místní jurisdikci a postupně vnucovat autochtonní populaci jiný-naprosto odlišný-způsob života.

Demonstracím v Kanadě se nedivím. Je s podivem, že tuto skutečnost i skutečnost, že není Arbitrážní zákon uplatňován, náš milý minatomirai zamlčel a své přání -uplatnit šariát- povýšil na mínění kanadské společnosti.
Já u tom nic nevím, nikdy jsem v Kanadě nebyl.
15. 07. 2012 | 08:09

osveta napsal(a):

Dagmar:
Dík za Váše príspevky.
http://www.sme.sk/diskusie/2004220/1/V-Kansase-zakazu-islamske-pravo-saria.html
15. 07. 2012 | 09:34

minatomirai napsal(a):

Pokud by vznikl Sharia Court, jak se tomu v tom návrhu islámské komise pro občanská práva říkalo, potom by v Kanadě existovaly dva paralelní justiční systémy.

Arbitráže podle zákona z roku 1991 pro Ontario (ostatní provincie mají obdobně znějící zákony) vykonává školený úředník. Musí být při nich dodrženy zásady, které vycházejí z Kanadské listiny práv, rozhodnutí nejsou legálně závazná, jsou pouhým doporučením, a pokud strany nesouhlasí, nastupuje svrchované právo Kanady.

Pro většinu lidí zavedení arbitrážního řešení v jistých oblastech občanského práva muslimů se rovná zavedením všech principů sharii, které se ve svých hlavních bodech nikterak neliší od listin práv a svobod. Vychází samozřejmě z principu víry v Boha. Pokračuje právy komunit a jejich ochrany, ochrany života samotného, ochrana vlastního majetku, politická odpovědnost vlády, respekt pro lidskou důstojnost a individuální zodpovědnost za sebe samotného.
Výkladem sharii se zabývají islámští právní experti, kteří, pokud se nemýlím, studují na jedné z egyptských universit, musel bych se podívat na její jméno. Mimochodem i Chomejní patřil k právním expertům sharii.
No a potom jsou tu hadith, kolekce jakoby precedentů (jak by se Mohamed [jméno jeho budiž pochváleno] zachoval či rozhodl v tom kterém případě, vše poctivě sebráno a sepsáno již v 9. století) , které jsou nezbytným nástrojem islámského soudnictví.

V praxi to zřejmě vypadá takto: muslimský soused, kamarád, začal osahávat moji ženu, když čerpala vodu ze studny. Nemohla se bránit, nicméně to viděl další soused, který přiběhl ke mne. Měl jsem na vybranou, buď rozbít kamarádovi hubu, což nevím, jestli by zabránilo dalšímu ošahávání, nebo se obrátit na muftiho, aby rozhodl za mne plus dva šekely navíc. Rozhodnutím muftiho je ze souseda veřejný prasák, dalším kamarádům je zaslán jasný signál, že ošahávačka mojí ženy v budoucnu nebude, já mám navíc dva šekely a úctu vesnice a moje žena, když za ní přijdou kamarádky do purdy, má aspoň o čem povídat a ženským jde lépe práce od ruky (drhají peří nebo zpracovávají vepřový krupon).
15. 07. 2012 | 09:56

minatomirai napsal(a):

V Kanadě se Pepo demonstruje celkem běžně, je to vysoce civilizovaná společnost s politicky aktivními jedninci a chutí domáhat se svých práv.
Před 20 lety byla zatčena jedna 19 letá studentka, když si v letním vedru sundala triko a obanžila tak svoje nahá ňadra. Před soudem argumentovala tím, že ženská ňadra jsou pouze tukovou tkání a nejsou nepodobná těm mužským, která se mohou obnažit kdykolik. Policii na ni zavolala matka dítěte, která byla zděšena tím, čemu bylo její nebohé dítě vystaveno.
Tato 19 studentka podle soudu tedy porušila pravidla slušného chování na veřejnosti a soudce svoje rozhodnutí odůvodnil tím, že ženská mohou eroticky stimulovat pohledem či dotekem, takže se liší od mužských.
V Torontě začalo pár demonstrací, jichž se zúčastnili i muži, a dav obanžených žen.
Odvolací soud zrušil rozsudek nižšího soudu s odůvodněním, že akt obžalované nebyl ničím lidsky degradujícím, její aktivita neměla komerční charakter. Nikdo nebyl nucen se na ni dívat, pokračovalo odůvodnění.Dále soud uvedl, že aktivity obžalované nepřekročily běžný standard společenského chování, pokud se vezmou v potaz okolnosti tohoto obnažení (bylo 33 stupňů).

Ženy Ontaria, stejně jako dalších provincií, kam se přenesly tyto soudní spory s obdobnými soudními rozhodnutími, nicméně obnažené nechodí. Mohly by, ale nedělají to. Nicméně vidět kojící matky na veřejnosti se stalo běžnou normou. Takže ty demonstrace přece jenom k něčemu vedly.
Stejně tak demonstrace na podporu homosexuálů. Tady v této zemi se s tím ještě obyvatelé nesmířili, v Kanadě jsou Gay Parade naprosto běžným jevem. Zvláštní, pokud se zváží, že mentalita severní Ameriky je v zásadě puritánská. Zřejmě ten jejich bůh jim řekl, milujte se a tolerujte se.
15. 07. 2012 | 10:24

Dagmar napsal(a):

Pepa Řepa

Pokud budou muslimští přistěhovalci trvat na tom, aby jejich spory, zpočátku jen v oblasti rodiného práva, byly vyjmuty z působení platného práva dané země a souzeny jejich vlastními soudy a podle šárii, musí tomu evropská jurisdikce zabránit "všemi" prostředky. Už jen proto, že šária si činí nárok na "boží zákon", čímž je právně fakticky rigidní, není vnitřně strukturovaná (nezná jednotlivé obory práva), není paragrafovaná a její výklad může být a je velmi vágní - její kompaktabilita s jakýmkoliv jiným právním systémem je z dlouhodobého hlediska nemožná.

Ve svém příspěvku včera v 16:34 napsal minatomirai větu, kterou s chutí přepisuji:
"Kanada i jiné země, které mají propracované imigrační zákony již mnoho let, navíc úspěšně, mají naštěstí nejenom mezi svými obyvateli, ale hlavně tvůrci legislativy zatraceně bystré lidi, tedy inteligentní, zkušené a pragmatické".

Já vím, že v kontextu jeho sdělení měla tato věta zcela jiný význam. Ale v kontextu toho, co se skutečně v současné době v Kanadě děje, je zaplaťbůh naprosto přesná, i když v opačném gardu :-)

Máme štěstí, že jsme nebyli a patrně ani nebudeme hlavní cílovou zemí islámského přistěhovalectví. To nás však, hlavně ženy, nezbavuje povinnosti se o tyto velmi aktuální problémy přinejmenším zajímat.

Jednu obavu s vámi nesdílím. Já vítám, že v nabídce předmětů právnických fakult je možné zapsat si i studium předmětu islámské právo. Budoucí právníci musí vědět s čím máme tu čest.

I ve vážné rovině jste čtivý, zejména když píšete o Arábii. Je "cítit", že to tam máte rád, snažíte se chápat a máte možná oprávně obavy z budoucího vývoje. Tomu rozumím a respektuji to.

Ale v rovině ironické jste "špica" a tak si vás "vychutnávám", neboť ironii považuji za nejrychlejší a nejspolehlivější způsob jak se dobrat smyslu. No vážně, až tak :-D
15. 07. 2012 | 10:41

Dagmar napsal(a):

minatomirai

Ve svém příspěvku v 9:56 jste napsal:

"Pro většinu lidí zavedení arbitrážního řešení v jistých oblastech občanského práva muslimů se rovná zavedením všech principů sharii, které se ve svých hlavních bodech nikterak neliší od listin práv a svobod."

V některém z předchozích příspěvků, které jste adresoval mně, jste mne vyzval, abych si zopakovala znění Listiny práv a svobod. Pokud ji vy znáte a dopustíte se výše uvedeného tvrzení, že principy šárie se "se ve svých hlavních bodech nikterak neliší od listin práv a svobod.", musím konstatovat, že jste principy a hodnoty v tomto dokumentu uvedené nepochopil, nebo pochopit nechcete, případně je účelově interpretujete. Proč to děláte se vás ptát nemíním. Odpovědi bych se patrně nedočkala, obávám se totiž, že to sám nevíte :-)
15. 07. 2012 | 10:56

osveta napsal(a):

v jednom nesúhlasím,
moslimske presťahovalci v krajinach kam sa všade presťahovali si dovolili to, čo im bolo umožnene, teda chyba nie je na ich strane, chyba je v nekomplexnosti našých zákonov v nesúlade výkonej moci. Tento stav s uplatneniem svojho prava sharia u moslimských presťahovalcov v Kanade, USA, Západnéj EU v takom veľkom meritku nemusel nastať, ak by naš pristup k tejto problematike sa riešil a predvidal komplexne.
15. 07. 2012 | 11:06

minatomirai napsal(a):

Milá Dagmar,

nemám zkrátka zájem v pokračování debaty s vámi. Jak jsem uvedl dříve, pseudointelektuální debaty mne nudí. To americký seriál True Blood, který považuji za neskutečně tupý, mi přináší větší intelektuální vzrušení.
15. 07. 2012 | 11:16

Dagmar napsal(a):

Milé minatomirai,

co nadělám. Zájem je, jak známo z obecné psychologie "příprava k činnosti, která uspokojí potřeby". Pokud uspokojí vaše nepochybně náročné intelektuální vzrušení americký seriál True Blood, který považujete za neskutečně tupý, v čemž s vámi nemohu souhlasit, neboť tupé americké seriály nejsou můj šálek kávy a nesleduji je, Allah s vámi.

Zdá se však, milé minatomirai, že to bude poněkud jinak, viďte? Možná, že kdybyste si přečetlo naši včerejší diskusi, došlo byste ke správnějšímu důvodu, proč nemáte zájem.

Ten střední rod je záměrný. Svými neuměle skrývanými "míndráky" neaspirujete na plnokrevného sebevědomého chlapa, který se nebojí intelektuální konfrontace se ženou. O jiných "konfrontacích" nemluvě :-)
15. 07. 2012 | 11:58

Pepa Řepa napsal(a):

Dagmar
jen jednu faktickou poznámku, už mne ji nebaví opakovat.
Stačí chronologie.

Všeobecná deklarace práv a svobod OSN 1948
Evropské konvence práv 1950
Mezinárodní pakt obč. práv 1966

Pak přicházejí tři vlastní deklarace muslimského světa
Deklarace Islámské rady Evropy 1981
Deklarace Islámské konferenc OIK 1990
Deklarace arabské ligy 1994
Ta první měla dokonce dvě verze, jednu arabskou a pak A-F verzi ve které byly nejkřiklavější body vypuštěny, což bylo odhaleno a způsobilo nevoli.

Kdo je líný srovnávat texty, měl by aleapoň zauvažovat, jaký je trend, zda k deklaraci OSN či právě opačný. Od ní.
Ostatně zmiňovaný požadavek na zavedení šariátu to dokládá, což-mimo jiné-způsobilo vcelku opodstatněné a oprávněné obavy z islamizace Evropy, která znamená odklon od občanských svobod.

Aktivisté dělají, že neslyší a argumentují listinou z r.48, která byla pro muslimský svět nevyhovující.Proč by jinak přijímala vlastní?
Nemůžete jedním dechem mluvit o svobodě a občanských právech a vzápětí požadovat šariát, či jeho prvky v právu rodinném.

V deklaracích najdete perly:
v obou prvních je stanoven přístup k veřejným funkcím pouze v mezích isl. zákona, což třeba vylučuje ženy z funkce soudců, v OIK je výslovně uvedeno, že muž je hlavou rodiny a má poslední slovo, na polovičních podílech žen při dědictví, na zákazu dědění mezi muslimy a nemuslimy a vyloučení dědictví po odpadlíkovi se shodují všechny.
To jsou fakta,nic víc, stejně jako váš Arbitration Act

Takže Deklarací OSN bych-na místě apologetů šariátu- vůbec neargumentoval.
15. 07. 2012 | 13:23

Dagmar napsal(a):

Pepa Řepa

Některá fakta se prostě opakovat musí. Vždy v každé diskusi znovu a znovu. Proto je správné, že poukazujete na rozpory v pojetí obecných občanských práv a svobod v jednotlivých deklaracích. Protože také opakováním se fakta stávají obecně přijímaným a závazným principem.

V tom bychom se od islamistů mohli poučit. Protože to platí i o účelových falzech. Tak dlouho melou o tom (pardon minatomirai, dovoluji si vás přes váš nezájem ocitovat), že:

"Pro většinu lidí zavedení arbitrážního řešení v jistých oblastech občanského práva muslimů se rovná zavedením všech principů sharii, které se ve svých hlavních bodech nikterak neliší od listin práv a svobod. Vychází samozřejmě z principu víry v Boha. Pokračuje právy komunit a jejich ochrany, ochrany života samotného, ochrana vlastního majetku, politická odpovědnost vlády, respekt pro lidskou důstojnost a individuální zodpovědnost za sebe samotného."

Že jsou z obecných práv a svobod vyloučeny ženy? A co má být? Podle šárii je to správné a každá jiná interpretace je bezbožná. Proto jsem ráda, že na evropských a amerických právních fakultách je islámské právo předmětem studia. Uvědomujete si, Pepo, že téměř 50% studentů práv v Evropě jsou ženy? :-)

osveta

ten váš odkaz bohužel nefunguje. Můžete jej prosím napsat správně? Ta diskuse by mne enormě zajímala. Děkuji.
15. 07. 2012 | 14:17

osveta napsal(a):

http://www.sme.sk/c/6392093/v-kansase-zakazu-islamske-pravo-saria.html

članok na portale SME . SK , pod názvom :V Kansase zakážu islamské právo šaría.
Zákon všeobecne nariaďuje súdom a štátnym inštitúciám v Kansase, aby sa pri svojom rozhodovaní riadili výhradne miestnymi zákonmi a ústavou.

Dagmar, ak nepojde otvoriť webovu adresu, skuste zadať názov članku,pod nim je ta diskusia.
Majte sa pekné.
Čítajte viac: http://www.sme.sk/c/6392093/v-kansase-zakazu-islamske-pravo-saria.html#ixzz20h3kJxhw
15. 07. 2012 | 14:30

minatomirai napsal(a):

V deklaracích najdete perly:
v obou prvních je stanoven přístup k veřejným funkcím pouze v mezích isl. zákona, což třeba vylučuje ženy z funkce soudců.
--------------------------------------------------------------------------------
Přitom Egypt, Sudan, Pakistan, Jemen, Tunisko, Bangladesh, Indonesie a Maldivy mají ženské soudce a předsedy soudů. Stačí vyhledat. Navzdory Pepou citované listiny. Do stejné kategorie domněnek patří údajné zavedení sharii v nemuslimských zemích, kterou muslimové tvrdě vyžadují.

Takže Deklarací OSN bych-na místě apologetů šariátu- vůbec neargumentoval.
--------------------------------------------------------------------------
Naprostý souhlas, Pepo, je vidět, že se netýká jenom obhájců Listin lidských práv.

Pokračujte však s Dagmar dál ve vzájemném polácávání se po zádech a ujišťování se, jací jste superpatrioti. Nezapomeňte přitom na svoje cikány, jsou také občany této země.
15. 07. 2012 | 14:53

Pepa Řepa napsal(a):

Minatomirai
račte si zadat odkaz na Sami Aldeeba v příloze jsou úplné texty zmíněných třech deklarací
http://books.google.cz/books?id=38ceSwveGXsC&pg=PA108&lpg=PA108&dq=http://www.sami-aldeeb.com/files//views.php%3D90&source=bl&ots=MIC0G14lqa&sig=FYJq_3VLsxXEv2s17MNc4M49tIQ&hl=cs&sa=X&ei=IsMCUIHOKMjatAaVneHGBg&sqi=2&ved=0CFcQ6AEwAA#v=onepage&q=http%3A%2F%2Fwww.sami-aldeeb.com%2Ffiles%2F%2Fviews.php%3D90&f=false
http://www.sami-aldeeb.com/files//views.php=90
příjemné porovnávání.

Myslím, že opak je pravdou. v okamžiku, když sem dala Dagmar faktický a zcela jasný odkaz na to, že s Arbitration Act je to v Kanadě zcela jinak, než tvrdíte, přerušujete s ní konverzaci a označujete ji za pseudointelektuální.
Neměl byste si zamést před vlastním prahem?

Kolik je v Sudánu či Bangladéshi soudkyň opravdu netuším. Mluvím o textech deklarací.
Že by zrovna Sudán byl ráj soudkyň se mi nezdá?
Ale možné to je, nikdy jsem tam nebyl. Vy ano?
15. 07. 2012 | 15:41

Dagmar napsal(a):

osveta

Moc děkuji za radu. Našla, přečetla. Na diskusi názory akceptovatelné i diskutabilní, nakonec jako tady. Je vidět, že jsme stále nejen na jedné lodi, ale také na jedné vlně a to je dobře :-)

Přeji vám krásné dny.
15. 07. 2012 | 15:46

Pepa Řepa napsal(a):

minatomirai napsal(a):
Nezapomeňte přitom na svoje cikány, jsou také občany této země.
------------------
začínáte být zábavný.
Komunista, když se dostal do úzkých zase používal obrat:
A vy zase mučíte černochy....
:-)

Co má Cigán společného s šariátem opravdu, ale opravdu netuším.
:-)
15. 07. 2012 | 15:47

Dagmar napsal(a):

Pepa Řepa

Protože mi nick minatomirai dal najevo, že se se mnou nebaví, chci ho respektovat. Protože mu však jeho poněkud demagogická tvrzení nemíním odpustit, dovoluji si jej oslovit vaším prostřednictvím :-)

V roce 2005 získala tzv. Sacharovovu cenu za svobodu lidského myšlení, kterou uděluje Evropský parlament za zvlášť respektovatelné činy hájící lidská práva a svobody, nigerijská právnička Hauwa Ibrahim, která se věnuje ochraně lidských práv žen v Nigérii. Myslíte, že je hájí tím, že poukazuje na rozpory a nespravedlnosti obsažené v islámském právu šária? Ne. Bojuje za ženy, které toto právo odsoudí např. za nevěru k ukamenování (50 případů v její praxi)- ve z našeho hlediska zmatečném procesu, jehož diskriminující procesní pravidla jsou naprosto iritující - tím, že se odvolává na lidskou laskavost soudců, aby oběti při odvolání osvobodili a propustili. Rozkošné je, že pro odsouzenou ženu sama vytrvale používá termín oběť "victim".

Pozoruhodné také je, že paní Hauwa Ibrahim vystudovala "masters of law degree in international studies at American University’s Washington College of Law". Je hostující profesorkou na nějaké právnické fakultě v Británii (už nevím na jaké) a vloni vydala knihu "Practicing Law in Shariah Courts: Seven Strategies".

Takže Pepo Řepo, je naprosto lhostejné kolik žen mají muslimské země v pozicích soudců nebo akvokátů. Podstatné je, že tyto ženy právo šária naprosto respektují, tudíž o rovnorpávnosti žen v právních záležitostech to nevypovídá naprosto nic :-) A to pomíjím, že s jejich působením ve veřejném prostoru musí samozřejmě písemně souhlasit jejich manžel, v případě, že se jedná o vdovu jiný mužský člen rodiny. O svobodných ženách se pochopitelně neuvažuje :-)

Při takovém přístupuje je naprosto lhostejné, kolik žen v systému uplatňující faktickou diskriminaci žen pracuje.
15. 07. 2012 | 16:41

Dagmar napsal(a):

A jéje, já kam se mi ten začátek věty schoval. A vida, zapadl až na dno :-)
15. 07. 2012 | 16:44

Yosif K napsal(a):

Jeste stale se muze naplnit "iransky scenar":

A) K moci se demokraticky dostanou islamiste.
B) Jakmile dostanou islamiste sve lidi do ministerstva obrany, generalniho stabu ministerstva vnitra zavedou vladu teroru. Staremu dustojnickemu svboru podrezou krky nebo je povesi bez soudu na lucernach.
C) Politickou opozici a feministky pozaviraji.

Cim bude hospodarska situace horsi, tim bude samozrejme teror tvrdsi. Hospodarska situace Egypta se pres americkou hospodarskou pomoc vytvale zhorsuje. Ubytek turistu, chaos v prumyslu postizeneho znarodnovanim a stavkami, preruseni exportu plynu do Israele ktery platil i k Arabum kteri neplatili temer nic (meli bratrske slevy - plynovod vsak nekolikrat vyhodili do vzduchu beduini).
Pokud si chce Egypt zachovat nejake zbytky provozuschopneho prumyslu, bude Mursi muset proti zdivocelym odbroarum tvrde zasahnout. Bude muset zasahnout proti lidem, kteri jej vynesli do presidentskeho kresla.
15. 07. 2012 | 18:19

minatomirai napsal(a):

Vy jste urputná jako gaia, Dagmar. Té také vadí menší jeseteři v řekách Číny. Mne na druhou stranu zase naopak potěší, že tam mají říčního delfína. To je asi ten náš rozlišný pohled na svět. Jinak poděkujte svému kolegovi Komínkovi za poskytování materiálu k debatě. Mám podezření, že jste jedna z jeho kroužku štrikovacích dam konvertitek.

V každém případě však aplauduji oné zmíněné nigerijské právničce, která nakonec vystudovala práva v rodné zemi a obahajovala úspěšně svoje klientky odsouzené podle zákonů sharii.

Jsou pouze dvě islámské země, jejichž právní systém je založen na sharii. Ten zbytek islámských zemí má sekulární soudy nebo kombinaci s náboženskými, ovšem sharia se uplatňuje pouze v jistých oblastech rodinného práva.

Vaše hysterie z islámu je dojemná, vás obou, plus Komínkova.

Cikány Pepo uvádím pro potěšení jako kdysi komunisté černochy. Ne vše musí mít vždy souvislosti. Cikánské hroby mne fascinují, patří mezi nejlépe udržované na většině hřbitovů. Když už tak odbočuji...
15. 07. 2012 | 20:17

Dagmar napsal(a):

minatomirai

Hm, tak už zase se mnou mluvíte, milé minatomirai? Nevím, proč mne máte za urputnou. Jen jsem si vám dovolila dokázat, že vaše tvrzení jsou falza, nikoli fakta :-) To se ženám neodpouští, viďte. Tak se poněkud směšně pokusíte implantovat mi mužskou pomoc, aby vás to tak moc nebolelo. Jste úsměvné, minatomirai.

Žádného pana Komínka neznám, patrně máte na mysli doc. Konvičku. Toho znám jen virtuálně a ujišťuji vás, že myslím vlastní hlavou a žádný mužský "protektorát" ke získání informací a vlastních názorů nepotřebuji. Se vzdělanými a sebevědomými muži spolupracuji však velmi ráda a mám na ně, díky osudu, profesní štěstí.

K aplauzu pro jakoukoli muslimskou ženu, která projeví tolik vytrvalosti, inteligence a odvahy, aby se ve výsostně nepřátelském mužském světě islámu propracovala k vysokoškolskému vzdělání a dokázala se uplatnit ve svém oboru i pracovně, se vždy ráda přidám. Tak když si už neporozumíme, tak si alespoň společně zaplácáme. Aspoň něco :-)

Už nemám čas ani chuť prověřovat vaše tvrzení, ale důvěru, důvěru v to, co píšete jsem definitivně ztratila. Máte důvod vidět svět prizmatem svých předsudků a proto nejste důvěryhoný partner v diskusi.

Takže dovolte, abych vám já sdělila, že nemám zájem s vámi diskutovat, protože diskuse s vámi je pod mojí úrovní.
15. 07. 2012 | 21:54

gaia napsal(a):

kdoví, jak by dopadla minatomiraiova historka s osahávanou manželkou z 9 :56, kdyby soused nepřišel žalovat manželovi, že mu osahávají u studny ženu, ale kdyby se k osahávání přidal.

Pak by tvrzení 2 mužů proti jedné ženě, že je ona svedla a vyzývala k ošahávaní, neb je to flundra, určitě přivedlo minatomirai k tomu, že by ji dal zbičovat.
Co taky se ženskou, která se nechá osahávat u studny klidně 2 chlapy.
Není pro ženy praktičtější, že kdo je osahává u studny je prostě prasák a nevychovanec, než to muslimské, že hříšnýá žena si o osahávání říká sama jen tím, že existuje a proto nesmí ven bez dozoru a vrstvy látek od hlavy k patě?
16. 07. 2012 | 07:30

buldatra napsal(a):

Možná by tu ženu prasák soused u studny neosahával, kdyby měla na sobě burku. Páč, co kdyby bylo psáno v knize osudu, že nahmátne koule? Šajtán nikdy nespí.

Doporučoval bych proto kanadským ženám vycházet na ulici a ke studnám v tomto pytlózním oděvu, anebo raději zavést si do domu vodovod, tedy se souhlasem manžela, samozřejmě, by šaríji bylo učiněno za dost.

Stejně je zajímavé, jak ti orientálně výmluvní obhájci středověku a středověkého myšlení, dokáží ten svůj středověk hájit až do morku kostí.
16. 07. 2012 | 10:42

buldatra napsal(a):

PS

čím primitivnější ideologie, tím zavilejší má zastánce.
16. 07. 2012 | 10:44

Pepa Řepa napsal(a):

minitomirai
jo, jo, cikánské hroby, keltské hroby a od nich je už jen krůček ne kašpárkovo hrobečku od Cimrmana.
Švestka jak vyšitá.
Je těžké myšlenku zachytit, opustit, ale nejtěžší je myšlenku udržet.
:-)
Ve Vašem věku brzo, já mám nárok.

Milej, zlatej, kdybych se soudy v Arabii nesetkal, taky bych tady taky matlal, jak jsou sekulární. Na internetu toho je.
Kolega měl v jedné zemi v Maghrebu autonehodu. Ta země také uvádí, že neuznává a nepraktikuje šariát.Jel po hlavní, druhý mu nedal přednost a nepřežil. Přijeli policajti, zamudrovali a nic, sebrali pas. Auto ovšem ihned zabavili,odtáhli, šlo do zvláštního vězení pro auta. Nebylo samo,tam jich bylo.

Kolegu nechali, ať dojde.
Pak přišlo předvolání k soudu. Nepomohlo, že měl přednost, zabil a to bylo nadřazené.Zavolali znalce Arabie jistého R.E., který s otcem sjezdil s aereovkou celou Afriku. Jméno uvádím, pouze proto, že je po smrti. Jinak zásadně nejmenuji, nechci nikomu zavařit.
I začalo se to řešit dle šariátu. Vykoupit se, dohodnout s pozůstalými. Poradil poslat rodině dodávku lahůdek, byla poslána zpět, prý se to tak napoprvé dělá.
Naštěstí tam byl na ambasádě jeden rozumnej a vyvezl chlapíka na cizí pas na Maltu.
Ten chlapík nic neudělal, byl na hlavní,ale zabil.

Jo, to auto je v kalabushi aut možná dodnes. Celé se to odvolávalo na jakýsi hatíth, kdy měl Prorok, či někdo z blízkých nehodu na vembloudovi

Sajára nebo džamal, dy´t je to jedno, ne?

Příště zase o jisté retušérce Blaženě F., které jsem pomáhal ze Syrie.
Musím Vám to dávat po kapkách, jako Šahrazád.Klidně si myslete, že to jsou pohádky, mně je to fuk, nevymejvám hlavy.ˇUž tak jsou dost vymyté.

Doma byl habíbi vzorový, jen se odstěhovala k Homsu, obrátil o 180 stupňů už kvůlivá rodimě, aby nebyl za blba pod pantoflem.Naštěstí neměla děti ale naneštěstí ani pas. Ten jí zlatíčko ihned sebralo, aby sekala dobrotu.
Asi jako pasáci v Čechách.

Že jsou případy, kdy namixované soužití funguje?
Ale jistě.
Psala sem jistá Mara, česká židovka s Haify vyznávající Bahá'i. Mají v Haifě celosvětové centrum. Nabrnkla si Ammeda z Masru. Nepřijala je ani jedna komunita, vyřešili to odstěhováním se k Birminghamu. Láska to přebila, proč ne? Je to mocná čarodějka, má přednost.
Ale postupně přebírala jeho pohled na svět, aniž si to uvědomovala a skončila u jednoduché mantry, že Arab nemůže za nic, ale za všechno může západní civilizace, sionista především.
Tak jednoduše to nevidím.
----------------------------------------
Ale nějak si to v hlavince ujasněte.
Jednou ohnivě propagujete fiqh a jeho pravidla jako vrchol rodinného práva a jindy zase uvádíte, jak sekulárně a ne podle Quránu soudí feministické soudkyně od Sudánu po Indonesii.
Řepa pak má v hlavě zmatek a může si myslet, že nadřazujete západní právo nad šariát.
:-)
Kdepak, ráj demokracie toť Sudán.

Jak jste daleko se studiem deklarací lidských práv?
A už jste přišel na to, přoč si vlastně muslimské země potřebovaly vytvořit vlastní kodexy?
Až na to přijdete, dejte vědět.

Kde je broukolog?
Asi honí motýly po kopcích. Je sezona.
16. 07. 2012 | 14:55

gaia napsal(a):

minitomirai zde často plantá nesmysly

to jak se těší do bazénu, kde bude moci sledovat různý triming různě věřících(9:31)

jasně ukazuje, jak nic neví.

Arabi si na to nenechají od nikoho koukat, oni se i sprchují ve slipech.

Tuhle o tom mluvil nějaký sportovec v Technopárty u Šípa, co hrál v Saudské Arábii nějakou ligu(už jsem zapomněla co), ale uváděl, že tohle ho tedy překvapilo úplně nejvíc. Že když byli spocení a po zápase se potřebovali vysprchovat, tak jeho spoluhráči, se kterými celý rok trénoval a s některými i bydlel, tak když se šli sprchovat a on neznalý věci se svlékl a divil se , proč oni jsou ve sprše ve slipech, jak na něj divně koukali a opovrhovali, že nakonec se chodil sprchovat až když všichni odešli.

Ale minitomirai zde jen tak plácá a neví co.
16. 07. 2012 | 15:20

Martin Rynes napsal(a):

to pepa repa:

dobry den pepo. taky uz sem si rikal kde ten konvicka vezi. ale debaty s nim me dycky zkazi naladu na celej den. ocividne vite o arabskem a islamskem svete hodne. jiste take vite ze radikalni Islamisticke proudy maji v zemich BV takovou silu velkym dilem diky tomu ze cerpaji ze svych charitativnich aktivit, povesti disidentu proti diktatorskym rezimum za coz byli vezneni a popravovani a diky programu ''vlada islamu prinese raj na zemi''. nemyslite si ze je proste nutne aby se do politickeho procesu, se vsemi riziky co to obnasi, proste zapojili a treba i drzeli chvili moc aby sami zdiskreditovali sebe i svou ideologii. nevim jestli mate zkusenosti i z iranu ale tam vlada ajatolahu vylecila tamni obyvatelstvo od politickeho islamu docela slusne. myslim ze i v arabskych a vetsinove sunnitskych zemich by doslo k necemu podobnemu. bojim se ze dokud takovato ocista a vystrizliveni neprobehne je vse ostatni jen odsouvani problemu.
16. 07. 2012 | 16:02

Pepa Řepa napsal(a):

Martin Rynes
vín, i tato teorie existuje, stejně jako existuje teorie, že islám bude kopírovat křesťanství a že když pár set let posečkáme, přijde era osvícenectví s klady i zápory sekularismu.
Nevím proč by tomu tam mělo být, každá civilizace se vyvíjí jinak, ale pokud si svět islámu chce vyzkoušet experiment s připuštěním dalších fundamentalistů k moci na vlastní půdě a ne v Evropě, je to jejich volba a jejich právo.

Jen bych upozornil na historickou zkušenost, že nábožensky laděné režimy se těžko mění, protože ihned vymažou i poslední zbytky oposice.Je tady i tesknění po chalífátu.

Můj názor je ten, že pokud bude v rovnováze moc armády a duchovenstva, nedojde v maléru pro vnější svět. Pokud duchovenstvo armádu ovládne je malér, armáda ulamá ovládnout nemůže.Nechodí na al-Azhar.

Navíc v Egyptě je to problém přemnožené populace. Ani MB nedokáže bříška naplnit, tím méně doporučovat méně potomků, to je proti základům víry.
Jakmile dojde k desiluzi-a už teď-po roce-je tady musíte hledat vnějšího nepřítele. Násir zrekvíroval Suez, Saddát i Násir táhli na Žida.
Bez další války se to neobejde.

Ostatně i proti Chomejnímu tehdy stála v Iránu vcelku pragmatická armáda, kterou ovšem hbitě ajjatolláh zlikvidoval založením revolučních gard a už to jelo.
Nemějte armádu za pitomce, je svým způsobem elitou arabie, mají kvalitní školy v zahraničí a navíc mohou podnikat, takže mají i hosp. vliv, tvoří část podnikatelů.

Druhá novohistorická zkušenost je zkušenost z války na Balkáně, kde byly použiti mudžahedín a část se jich v BiH usalašila, založila rodiny a vznikly celé ryze wahhábistické vesnice.
Proč by tomu mělo být v Syrii nebo Libyi jinak?

Je to dost riskantní, ale komu by se chtělo posílat cizineckou legii, která by vše hravě vyřešila? O regulérní armádě nemluvě.

S charitou nebuďte naivní.
jasně že existuje, ale musíte ji mít z čeho platit, zakát nestačí a jiné výdělečné aktivity nebyly.
V Gaze dostává Chamás prachy jak z SA tak z Iránu i když jsou protivníky, tady mají společný zájem.Byl by to s penězí z EU druhý Kuvajt, ale je třeba chrlit další generace atentátníků.
Vypracovali sebevražedné atentáty k dokonalosti a teď se jim to vrací zpátky, zvláště v Iráku.Dříve byly atentáty na souvěrce nemyslitelné.

V Egyptě založilo před lety Muslimské bratrstvo špitály, kde jste nemusel platit jako u nás 30Kč, ve státních se platila libra. A špitály fungovaly-ještě okolo r.89- a nikdo nevěděl z čeho.A tak to bylo v dalších oblastech včetně škol a bezúročných bank.

Vrtalo to hlavou vládě a Mubárak, před tím už Násir si na něo posvítil a zjistil že je založeno šest společností, které získávaly prachy z racketeeringu dělníků v zahraničí, zakládali pyramidové hry i v Albanii (pamatujete si jak se okolo r.90 hroutily?), z drog etc...etc.
Nechal udělat audit a pět zrušil. Prachy šly na teokratický stát propagovaný MB.Přežila jedna.
Nic nového Násir měl s MB ještě větší problém. Část bratří pověsil.

I masakr v Syrii, v Hamá (cca 30 000) byl až po povstání MB.

Na druhé straně se Egypt neobejde bez americké pomoci, MB se budou muset trochu krotit.Což dělají, tváří se přívětivě.
Ale ta hra, kterou vede Clintonová je riskantní jako kdysi podpora Talibánu, kdy byl ovšem prioritním nepřítelem komunista, dnes je jím-beze sporu-Irán.

Připomíná mi Jaromíra z vesničky střediskový a jeho sirky.
16. 07. 2012 | 17:54

Pepa Řepa napsal(a):

Martin Rynes
když dáváte paralelu k Iránu oni šíité a sunnité mají odlišnou koncepci moci.

Zatímco sunnité předpokládají, že vláda je O.K od Alláha-proč by ji trpěl-, tak šííté předpokládají, že každé vláda je-ze své podstaty-špatná a duchovní to mají ohlídat a vylepšovat, krotit zhýralce.Píši to blbě,z hlavy sklerotické, ale proto-možná. ten větší vliv imámů. Možná to jde až ke skrytému imámovi, na kterého čekají.

V Syrii je to složitější. jednak je tam různá havěť etnicky i konfesně a různé zájmy a on i alewita je takový nepovedený šíia.
Tti z Libanonu, pravověrní, ho vzali na milost až okolo r. 80. kdyř potřebovali armádu na občanskou válku, do té doby se na ně koukali jako na drůzy.

Jak to je by určitě věděl Zdeněl Miller, ten to má v malíku.
16. 07. 2012 | 18:12

Martin Rynes napsal(a):

to pepa repa:

nemyslim si ze se to bude na BV vyvijet stejne jako v evrope a neverim na srovnavani krstanstvi s islamem, vychodu se zapadem apod. ve smyslu ze oni jsou 400 let za nami a vlastne kopiruji nase dejiny. myslim si ale ze drive ci pozdeji musi na nejakou formu pluralitniho systemu zavest protoze i arabove ocenuji jeho prednosti. jakekoliv autoritarske rezimy se tezko meni (komunisti u v evrope, nacionalisti v iraku a v syrii, i ti ajatolahove v iranu). mluvite o rovnovaze mezi armadou a islamisty- ja myslim ze by byla treba rovnovaha nejen mezi temito dvema skupinami. a hlavne tato rovnovaha musi byt do jiste miry stabilni a tedy nejak institucionalizovana.

jinak pokud vim tak 1953 byl napaden Egypt israelem a 1968 take. ikdyz nasir provokoval a vyhrozoval.

jinak si nedelam iluze o zdrojich MB. jen jsem upozorrnoval na to ze nejak postavi skoly a nemocnice-coz pologramotnym fellahum staci k tomu aby je politicky podporovali.

posledni poznamka- myslim si ze je chyba ( a vy nejste zrovna ten ktery by se toho nejak extreme a casto dopoustel) vnimat konflikty v zemych BV vyhradne na nejakych nabozenskych nebo etnickych zakladech. Realita je casto slozitejsi. je treba zdokumentovano ze masakr v Hama nebyl vysledkem jen aktivit MB ale i reeakci mistni Sunnitske polo-feudalni vrstvy na pripravovanou pozemkovou reformu (jiz se je Hafiz snazil pripravit o ekonomickou moc) a take sufijskych sejchu jez mobillizovali cleny svych radu (napr. Naqshbadiyya-Khalidiyya) proti rezimu kdyz prave na pocatku 80. let tento rezim zpochybnil a podkopaval jejich autonomii.
16. 07. 2012 | 18:26

Martin Rynes napsal(a):

to pepa repa:

to ze vnimani politicke moci je jine u shiitu i sunnitu je pravda. paralela si myslim plati v tom ze Iransky rezim se legitimizuje na zaklade nabozenstvi (at uz je konkretni argumentace a nauka jakakoliv). ono kdyz se chce tak de okecat vsechno vsim. v afghanistanu treba sunnita mulla omar taky pres taliban uchopil politickou moc a legitimoval svou politiku nabozensky.

jinak: nebojte se ze by shiitsti Ajjatolahove a mullove kdo jsou hlavni vykladaci jejich verze islamu nedokazaly pekne svou absolutni moc pred vericimi oduvodnit. klidne i na zaklade koranu, nejakyho hadisu nebo treba praxe nekojo z tech jejich 12 imamu.

to co jsem chtel rict je ze ikdyz je principialne jakakoliv vlada spatna (pro shiity) tak stejne si drive vetsina irancu myslela ze vlada ajatolahu je ta nejmin spatna. dneska by byli nejradsi kdyby se ajatolahove vratili do svych mesit.
16. 07. 2012 | 18:37

Pepa Řepa napsal(a):

Martin Rynes
slyšel jsem dvě verze o Hamá. Naprosto odlišné. Chodil sem jistý bigjirka, ten tam byl s menším odstupem od masakru. Faktem je, že mu předcházel pokus o atentát na Háfa, ten pak poslal svěho čističe Rifata.
K oběma verzím jsem skeptický. Každý má svou.
Stejně jako k té dnešní, že Bašár masakruje z´ničeho nic bezbranné civilisty. To jsou báchorky pro blby.
Kdyby byl chytrý zbaví se spojenectví s Iránem. O ten jde především. Ale už se to moc rozjelo je tam -zřejmě-regulerní občanská válka.Rus tam má přístav. Poslední drápek na BV.

O Iránu nemám tuchy, ale nebezpečný režim to bezesporu je.
Mějte se musím pryč.
16. 07. 2012 | 18:58

Pepa Řepa napsal(a):

Martin Rynes
zkuste si zadat Morsí či Mursí as najdete autentické projevy jeho nebo jeho blízkých.
Nemusí to zrovna být jednostrunná MEMRITV, stejné najdete na Džazzíře nebo Arabii.
https://www.youtube.com/watch?v=L9V-U_RLtcg

Na druhou stranu ukázkou, jak se vyrábí veřejné mínění stačí porovnat
interview Barbary Waters s Bašárem v nezkrácené podobě s finální verzí, ve které se pustí pár záběrů na dětičky nebo na výbuchy a už to jede, Nedělám Assádovi advokáta je to stejný ptáček jako tatíček Hafan, Standa Hussein nebo Mojmír Qaddháfí , nutno ovšem přiznat, že je poměrně kultivovaný, sekulární.
když je občanská válka jsou zvěrstva na obou stranách, ať je to v Palestině, Libyi nebo Syrii.
Naivita novinářky Waltersové, ministryň Clintonové i Ashtonové v jejich projevech je dechberoucí
Vůbec netuší, která bije.

Milovníci spikleneckých teorii zase budou tvrdit, že o to jim jde, aby nastoupila vláda Global Governance.
https://www.youtube.com/watch?v=OHMtgKyh9Z0&feature=related
https://www.youtube.com/watch?v=bsyQ442Xvnw

Problém je, že si nikdo nedá práci, stačí mu výcuc z bloku sestřihaných zpráv a články některých z aktivistů, ke kterým duo S+H řadím.
Nesestříhaný rozhovor má zlomkový počet diváků oproti konečné verzi předhozené davu.

Jaký to má dopad na veřejné mínění je jasné z Vaší poznámky

"jinak pokud vim tak 1953 byl napaden Egypt israelem a 1968 take. ikdyz nasir provokoval a vyhrozoval."
--------------------------
Když budete soustřeďovat ze tří stran nesmírné množství vojenské techniky, zvláště těžkých ruských tanků, když bude neustále vyhrožovat 200 milionů sousedů, že spláchne Židy do moře, když budete sledovat komunikaci a plány na připravovanou invazi-v tom je Mossad mistrem-co čekáte jiného?
Ale nezoufejte v Káhiře je dokonce museum slavného egyptského vítězství ve válce.Ikdyž Izrael byl u Suezu a když se touláte po Sinaji narazíte ještě dnes na torsa ohořelých tanků.

Dále doporučuji paměti Billa Clintona nebo Šlomo Ben Ami, který vedl izraelskou delegaci při posledních mírových rozhovorech. ˇustupky byly nevídané, sám levicový Šlomo tvrdí, že by plán rozdělil izraelskou společnost a Clinton prohlásil:
kdybych tenkrát nabídl Arafatovi 100% území CELÉ Palestiny bude chtít 105%.
Propásli šanci stejně jako při vzniku státu Izrael.

Arafát odmítl ze tří důvodů.
1. Clintonovi končilo období, sliboval se lepší pozici u Bushe ju, přepočítal se, přišlo 11.září.
2. Obával se, že ustane penězovod z EU i arabských států.
3. Obával se toho, že palestinsko -izraelský konflikt nahradí palestinsko-palestimský, když zmizí vnější nepřítel. Přiznal to i Mahmúd Abbás. I tady se přepočítal, Chamás ovládl Gazu.

Rétorické cvičení bratříků o dobytí Gazy Egyptem jeúsměvné, Gaza už jednou pod ebyptskou zprávou byla, nikdo ji nechce slouží jako letadlová loď k výchově dalších generací s touhou zakroutit pejzatým krkem.

Přrozeně, že existují i militantní plány a propaganda z druhé strany- na Velký Izrael, ale ty mají hodnotu asi takovou, jako plán na dobytí Paříže CCCP, plán na Velké Srbsko nebo Velkou Albanii.

I ten nejmilitantnější jestřáb Ariel Sharon se jednostranně stáhl z Gazy a to bez protiváhy. Dopadlo to tak, jak to dopadlo. Račte se přijet podívat, jste-li sebevrah. Židé Vám v přechodu naprosto nebrání, jen Vás prošacují pokud se dokážete vrátit živý zpět.

Proč by asi stavěli zeď, když by chtěli ovládnout Gazu?
Proč by vraceli dobytou Sinaj za mírovou smlouvu se Sadátem, která se teď zpochybňuje?
Stejně tak nedává logiku, podpora náboženských fanatiků Izraelem v Syrii.
Proč by to dělali? Nejsou tak dětsky naivní jako Američané. Po jejich demokracii se každý Arab může utlouct.Asáda měli, kde chtěli. když stavěl reaktor, vybombardovali ho, ani necekl.

Tady má pravdu Konvička.
Málokterý arabista dokáže odložit protižidovské brýle.

Ale Vaše přesvědčení Vám neberu, stejně bude dál žít legenda svým životem.
Já se těchto půtek a desinformací účastnit nehodlám, mám jen jedenu odpověď: přijeďte se podívat a přesvědčit na vlastní oči.
Ne ovšem jako aktivista s delegací nebo Paroubková, kterou protáhnou jako medvěda a mají jasno.
17. 07. 2012 | 07:42

Pepa Řepa napsal(a):

Pardon.
Ta poznámka o soustředění armád se přirozeně nevztahuje k r.53, tam by průběh jiný. Navíc to bylo 56 a 67, to by bylo na jiný rozbor. Ostatně jmenovaný Slomo Ben AMi. který je-z evropského pohledu-superlevicový a pro Palestince maximálnšě empatický to v knize, která vyšla i česky popisuje.
17. 07. 2012 | 08:02

Pepa Řepa napsal(a):

Ještě jsem zapomněl na čtvrtý důvod Arafátova odmítnutí cestovní mapy.
Obava z návratu uprchlíků. I když jej verbálně vítal, měl být uskutečněn-podle všech verzí plánu-pouze na nový Palestinský stát, tím by došlo k přečíslení jeho věrných, rozmělnění peněz a stát by nebyl životaschopný, neuživil by je.
Stejná situace je na korejském poloostrové, kde Korejci verbálně požadují spojení s KLDR ale se toho hrozí, protože by je to ekonomicky zruinovalo.
17. 07. 2012 | 08:14

Martin Rynes napsal(a):

to pepa repa:

ty data sem samozrejme spletl. sem vul. co se tyka proti-izrealske zaujatosti tak tou skutecne netrpim a jsem presvedceny ze za soucasny stav palestincu muzou stejnym dilem izrael, oni samy i ostatni arabske staty. problem je ze debata o techto vecech se skutecne vetsinou odehrava jako ideologicky stret ''levice jez podporuje palestince proti imperialistickemu izraeli vs. pravice ktera podporuje izrael jako jedinou zemi ktera v oblasti mezi fundamentalisty nebo zaostalymi araby chce jen demokraticky a v miru zit.

k tomu arabskemu antisemitismu: ne ze bych to chtel omlouvat ale je treba si ucedomit ze v arabskych zemych je to se vzdelanim spatne. kdyz uz nejake je tak vetsinou radne ideologicky zbarvene protoze ''revolucni a progressivni'' rezimy toho nepritele skutecne potrebovaly. navic i ti co se treba k nejakemu slusnemu vzdelani dostanou (treba v usa nebo uk) z 99 procent studuji technicke obory a o historii a jinych spolecenskych vedach nevi nic. v maloktere arabske rodine najdete jinou knihu nez koran- ne proto ze by byly fanatici ale proste proto ze se necte. problem je i s arabskymi sekundarnimy prameny- praxe annotovani a poznamek pod carou tam casto nefunguje ani u odbornych studii.

pro hodne lidi u nas ale i u nich je navic za tezko priznat svetu jeho slozitost a zbavit se svych jednoduchych poucek a schematickeho mysleni. holt na neco jednoduche odpovedi ani reseni neexistuji.
17. 07. 2012 | 11:12

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy