O co jde islamistům u moci

05. 12. 2012 | 00:52
Přečteno 3653 krát
Den po té, co egyptský prezident spolu s USA dojednal příměří v Gaze, prohlásil Mohamed Mursí svůj úřad za nadřazený soudům. Ze začátku nebylo jasné, zda jde o další puč, či, jak se ukazuje teď, o obratnou politickou manipulaci s omezenějším a realističtějším cílem.

Egyptský parlament byl půl roku po volbách rozpuštěn ústavním soudem pro špatnou aplikaci volebního zákona. Prezident Mursí tak má legislativní pravomoc, podobně jako ji měla před jeho zvolením armáda. Moc nadřazenou soudům si přiřkl návdavkem. Oficiálně, a do jisté míry pochopitelně, proto, aby předešel dalšímu rozhodnutí, kterým ústavní soud mohl podruhé rozpustit ústavní výbor a zastavit tak proces politických změn. Mursí si však přisvojil i další, mimořádné pravomoci.

Ti, kdo od začátku říkali „nedůvěřujte islamistům“ teď mohli významně kývat hlavami. V Egyptě se zvedla vlna nevole, protesty se rozšířily do všech větších měst, několik lidí zemřelo na otravu slzným plynem a opozice se nebývalým způsobem sjednotila.

Ve stejné době se střílelo (z brokovnic) do lidí i v Tunisku. Protesty proti dlouhodobé nezaměstnanosti a marginalizaci v městysu Siliana vystupňovala do národní krize tvrdá odpověď policie a odmítání vlády nést zodpovědnost. Koaliční vládě, vedené islamistickou stranou Nahda, se vyčítá politická vypočítavost. Nahda dlouho tolerovala provokace radikálních salafistů (dokud nenapadli velvyslanectví USA), sociální protesty ale potírá tvrdě a zároveň se snaží zákonem z politiky vyloučit kádry starého režimu, kteří vstupují do nové pravicové strany.

Politikaření místo reforem

Islamisté byli voleni jako alternativa, měli čisté ruce a historii sociálních služeb. Navíc jako jediná opozice byli organizováni do strukturovaného hnutí, měli přístup ke kapitálu ze Zálivu a zdáli se tedy schopni vést stát. Bylo logické dát jim šanci, vždyť například na tureckých radnicích se islamisté od začátku ukázali jako výborní manažeři.

Ovšem přibližně rok po parlamentních volbách v Tunisku a v Egyptě se neděje téměř nic. Slogany o sociální spravedlnosti byly zapomenuty. Peníze ze Zálivu se neplynou, nezaměstnanost roste, státní služby se nelepší a znaky vážného úsilí o rozvoj zanedbaných oblastí v Tunisku či zvyšování mezd v Egyptě nejsou vidět. Naopak, vlády dojednávají půjčky u MMF a podepisují (racionální) záměry ohledně snižování subvencí energie. Hlavně ani v jedné zemi pod vedením islamistů nezačaly tolik potřebné reformy státní správy.

Ovšem obě strany, FJP v Egyptě a Nahda v Tunisku, jsou nápadně aktivní, co se týká upevňování se u moci. V obou zemích došlo k neobratným pokusům o ovládnutí státních a o ovlivnění soukromých médií. Vlády také potichu jmenují své přívržence do vysokých státních úřadů. Obě strany se především pokusily dostat maximum islamistického programu do právě připravovaných ústav.

Je nutné konstatovat, že ani v jednom islamisté úplně neuspěli. Média se brání, pro zaplnění úřadů nemají islamisté dost kvalifikovaných lidí a v ústavních výborech byli nuceni dělat kompromisy: v Tunisku se sekularisty, v Egyptě i s radikálními a středovými muslimy. Oba návrhy ústav o něco vylepšily ochranu lidských práv a postavení parlamentů vůči exekutivě. Oba také zachovaly strukturu původních ústav, jakož i obecnou formulaci ohledně postavení islámu v legislativě.

Tuniská ústava byla psána pod tlakem ulice zleva i zprava, avšak relativně konsensuálně. V Egyptě naopak probíhal ústavní proces krizově. Z výboru s islamistickou většinou nakonec na protest odešli skoro všichni liberálové a křesťané. Návrh egyptské ústavy chrání privilegia armády, umožňuje vojenským soudům soudit civilisty a v nových paragrafech poprvé cituje sunnitský islám jako státní náboženství. Jmenuje také univerzitu al-Azhar jako autoritu při konzultaci ohledně souladu zákonů se šarí‘ou. Ovšem ještě horší je, že návrh ústavy byl psán narychlo, je formulován vágně a nekoherentně a byl odsouhlasen bez přítomnosti opozice.

Schopnost manipulace

Spěch k ukončení ústavního procesu v Egyptě napověděl hodně o tom, o co islamistům u moci jde. Úspěch v Gaze a vydání prezidentského dekretu byly totiž v rychlém sledu minulý týden následovány odsouhlasením návrhu ústavy, který byl v té době ještě považován za nedojednaný a nedokončený, a vyhlášením referenda o ústavě na 15. prosince.

Opozice a stávkující soudy teď mají jasnou volbu: bojkotovat celý proces a prodlužovat koncentraci moci v rukou prezidenta, nebo ústavu odsouhlasit a otevřít tak cestu k volbám a k politické normalitě. Zdá se tedy, že celá krize byla uměle vyvolaná, aby byl rychle dokončen neuspokojující ústavní proces, a to pod pohrůžkou něčeho ještě horšího: přímého vládnutí Mursího.

Islamisté ukazují, že v podzemí se politice naučili. Tedy politické taktice ve smyslu schopnosti manipulace, ne dlouhodobé strategii konsensuálního budování pravidel nového zřízení. Tlak na dokončení ústavy rovněž prozrazuje, že přijetí ústavy a příprava regulérních voleb v příštím roce jsou hlavním, ne-li jediným politickým projektem islamistických vlád.

Není to však znakem jejich volebního sebevědomí ani jakéhosi revolučního politického záměru, spíše naopak. Islamisté příští rok už nebudou mít takové výsledky, jako letos. Jejich vládnutí dosud nijak výrazně úspěšné nebylo. Ekonomicky a sociálně by neuspěla asi žádná vláda. Islamisté se však nepokusili ani o symbolickou změnu vládnutí, směrem k otevřenějšímu, k nekorupčnímu ba ani k sociálnějšímu či konzervativnějšímu státu.

Pozorovat lze naopak snahu vytvořit za první rok u moci co nejvíce faits accomplis v institucích, zákonech a v občanské společnosti proto, aby si připravili pozice pro další politickou fázi. Fungují tedy jako normální, manipulativní a moci-chtivé politické strany. Vyvažovat je může pouze jednotná strategie sjednocené liberální scény a trvání na demokratických institucích.


Psáno pro LN, Názory 4.12.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Bezradný čecháček napsal(a):

Stejskale, vydej prohlášení, nevíme jak se máme k tomu politicky postavit!
05. 12. 2012 | 06:02

ani jsem to nečetl napsal(a):

o totéž o co jde usraeli a navíc o pouhou záchranu.
05. 12. 2012 | 07:08

rozdíl napsal(a):

Ale Bush hovořil přímo s bohem, stejně jako Duka. Amen.
05. 12. 2012 | 07:11

Dagmar napsal(a):

Libor Stejskal

Mohu mít při dobrém ránu prosbu? Nemažte prosím pana MK. Myslím, že lze s úspěchem předpokládat, že se vysříhá vulgarismů a jeho přítomnost na této diskusi může být jen a jen přínosná. To je snad dostatečný důvod pro vaši korektnost, která má zajímavé diskuse jistit.

MK

Myslím, že se paní Hesová nevsadí. Nemá na rozdíl od vás křišťálovou kouli :-)
05. 12. 2012 | 07:19

Yosif K napsal(a):

rozdíl napsal(a):
Ale Bush hovořil přímo s bohem, stejně jako Duka. Amen.
05. 12. 2012 | 07:11
Bush hovoril primo s Bohem ale nezavedl anapabtismus jako statni nabozenstvi a konzultace s radou anapabtisickych biskupu jako hlavni zdroj zdroj prava.

Jak se ke vsemu v Egypte maji postavit progresivni levicovi soudruzi? Antizapadni socani se mydli s antizapadnimi islamisty, ti prvni to tak na 99% projedou zna cele care, mozna i skonci v nejakem islamistickem gulagu. Misto aby spolecne pochodovali na Jeruzalem, tak se mlati mezi sebou jako vztekli psi.

Vecne dilema u arabskych zemi. Na kterou stranu plotu maji levicovi evropsti soudruzi skocit?
05. 12. 2012 | 07:23

Dagmar napsal(a):

Zora Hesová

V závěru článku pěkně charakterizovala, proč si na dobré konce nesázet. V ilámském světe chybí především a osudově (díky islámu)

"..jednotná strategie sjednocené liberální scény a trvání na demokratických institucích."
05. 12. 2012 | 07:25

Pepa Řepa napsal(a):

Ti, kdo od začátku říkali „nedůvěřujte islamistům“ teď mohli významně kývat hlavami.
----------------------------
Hmmmm.............
a co ti, kteří tady internetové mamlasy neznalé situace na BV krmí téměř dva roky výživnými svazáckými článečky o boji za demokracii či o tom, že kucí bradatí jsou vlastně fajn, netřeba se islamistů obávat, že jsou ještě horší než egyptská Núr nebo tuniská Nahda -ti jsou vždycky- a že Maghreb a okolí spěje k demokratickým zítřkům a přemnoženost přesahující možnost zemí, vlastně neexistuje.

Neměli by se chytit za nos a omluvit se.
asi ne!
Jedeme dál.

Kdysi se tady vsadil Jiří Havel s paní LČP o kýtu šunky. Předala ji i s fotkami.
Nech´t autorka prokáže srdce bojovnice a vsadí se o halál charúf s kuskusem.
05. 12. 2012 | 07:53

Čochtan napsal(a):

Egypťani si musí vybrat mezi dvěma neslučitelnými možnostmi. Demokracie nebo islámský stát. Vypadá to, že většina je pro islámský stát. Je to jejich rozhodnutí. Co to přinese ? Bídu a hlad.

Egypt má jen úzký pás úrodné země, bez možnosti rozšíření.
Egypt má obyvatelstvo už dnes za hranicí únosnosti a s 20 lety zdvojnásobení.
Egypt má tři velké příjmy : podporu z USA v dolarech a pšenici, turistiku a Suez.

Islámistická vláda první dva příjmy ohrožuje. Turistika postupně silně omezí, a nakonec ztratí význam. Zda Američani zastaví humanitární pomoc, to závisí na vztahu Egypta k Israeli. Tento vztah se přinejmenším ochladil.

Islámistická vláda, stejně jako předchozí vláda a jako případná demokratická, NENÍ schopná zastavit populační explosi. Není schopna ji ani uživit. Emigrace Egypťanů není řešení. Kam ? Do Evropy ? Ta se potřebuje neevropanů zbavit, ne je přijímat. Jiné arabské země ? Ty mají svých nezaměstnaných víc než dost, nebo se nechtějí o svůj blahobyt dělit s "bratry". Tak daleko islámská a arabská solidarita zase nesahá. Ta funguje pouze v květnatých řečech.

V dohledné době (pár desetiletí) čeká Egypt katastrofa, před kterou bledne i "sedm ran egyptských".
05. 12. 2012 | 07:56

Pepa Řepa napsal(a):

A když prohraje, nechť sní brouka vybraného broukologem Konvičkou.
No tak, autorko, nebu´dte srab!
Když dokážete brilantní předmluvu k al-gazzálímu a sežrat brouka dokázal i předseda gerontů, proč ne Vy?
Za každé procento při příštích volbách pod Váš odhad, jeden brouk.

Co můžete riskovat?
Myslíte, že nějaké-relativně-svobodné volby ještě islámský bradatec připustí?
Jo, nevíte na kterou stranu se postavit v Syrii?
Proberte to s panem Shanaáh a dejte vědět.
05. 12. 2012 | 08:00

Pepa Řepa napsal(a):

Peníze ze Zálivu se neplynou, nezaměstnanost roste, státní služby se nelepší a znaky vážného úsilí o rozvoj zanedbaných oblastí v Tunisku či zvyšování mezd v Egyptě nejsou vidět.
-------------------------
Takže: o co jde islamistům jste-možná-pochopila i Vy.
Možná ano, možná ne.

Ale jak by měly růst mzdy v zemích na pokraji občanské války, v zemích, kde se ničí turistický potenciál, jeden z mála fungujících, v zemích ve kterých je tabu hovořit o nezvládnuté natalitě, v zemích chaosu, který přivodil "revoluční kvas" zase nechápu já.
Co jiného než brát úvěry zbývá?
A Vy i demonstranti na Tahríru jste čekali-během roku a půl- zvyšování mezd?
Úžasné!
05. 12. 2012 | 08:57

hovorka11 napsal(a):

Yosif K:
US vláda už na islamistickou kartu vojensky vsadila v Líbyi, Sýrii, Turecku, Pákistánu, kde je podporuje bombardování obyvatelstva.
Jak se ukázalo v Afgánistánu, tak Amerikou zavedení islamisté proti SSSR mají tuhý kořínek, když tam chtěla Amerika nasadit svoji loutkovou demokracii.
Amerika si myslí, že přes islamisty v Kosovu rozdělí a oslabí Evropu. Možná konečně už lidi začínají chápat, že největší finanční podporovatel a bombový pomocník islamistů který jimi opovrhují je USA.
Evropa by měla od sebe absolutně amiky odříznout. Ať si dál pěstují dolárky u islamistů, ale ať přes falešné dolary nás nevyžíraj. To y prospělo Evropě a ruinovalo USA.
05. 12. 2012 | 09:45

Jan napsal(a):

Neměla byste si přeleštit tu svou křišťálovou kouli? Od začátku arabského jara tady věštíte a věštíte nespolehlivě. Stejně jako pan Šádí i Vy nás krmíte něčím co se dá spíše řadit mezi zbožná přání transformovaná do svazáckých agitek. S kvalitní analýzou to má pramálo společného, neb kvalitní anylýzy vycházejí, coš se o Vašich věštbách zatím říci nedá...
05. 12. 2012 | 10:01

Jan Vok a jeho suita napsal(a):

Amatérismus autorky nemá obdoby. Nemá ani sdostatek soudnosti na to, aby uznala, že její analýzy jsou od počátku islamic awakening bohapustý blábol. Kdyby byla se svými ne/schopnstmi lékař, vyjme vaječník místo slepého střeva, diagnostikuje angínu místo zánětu spojivek.

Chtělo by to omluvu plus sníst ty brouky. Doporučuju hovnivály, pro začátek, a pak májky (jsou jedovaté). Nic jiného si, drahá dámo, nezasloužíte.
05. 12. 2012 | 11:11

hovorka11 napsal(a):

"Horší než islamisti je zřejmě naše vláda, která se vysmála 100 tis. demonstraci, kdežto v Egyptě se ledy hýbou:
---------------------

Večer 4. prosince donutili odpůrci egyptského prezidenta Mohammeda Mursího k tomu, aby opustil prezidentský palác v Káhiře, oznámila Reuters.

Na mítink 4. prosince, který označili předáci protestního hnutí za „poslední varování“, vyšlo asi 100 000 Egypťanů. Shromáždili se na severu Káhiry a pochodovali odtamtud k prezidentskému paláci.

Přesto, že na náměstí před palácem použila policie k rozehnání demonstrantů slzotvorného plynu, podařilo se mnohým z nich prorazit obklíčení. Ve srážkách bylo zraněno 18 lidí.
05. 12. 2012 | 11:14

Daňový poplatník napsal(a):

To autorka:
Jste mladá, podobného vývoje se dočkáte i v Evropě, a Vaše děti i v Česku.
Ale vše bude korektní, a diskuse o tom budou vedeny mluvou vybranou, a slovem vázaným, že pane Stejskale?
05. 12. 2012 | 11:49

stejskal napsal(a):

Ano, pane Daňový poplatníku,

též Vám přeju hezký den.

Libor Stejskal
05. 12. 2012 | 12:23

Mene_teKel napsal(a):

otázka provokatérova: Ale vše bude korektní, a diskuse o tom budou vedeny mluvou vybranou, a slovem vázaným, že pane Stejskale?
odpověď establišmentova: Ano, pane Daňový poplatníku
-----------
Komentář starého sprosťáka: Výborně!
Jeden rakouský kaprál, který to na čas dotáhl daleko, také ve společnosti mluvil zásadně slušně. Též nepil alkohol, nekouřil, a za vrchol zábavy pokládal nedělní bábovku a čaj s citrónem.
Asi ty evropské hodnoty, ty se neztratí.
05. 12. 2012 | 12:26

buldatra napsal(a):

Tak, o co jde islamistům u moci, nám paní autorka vlastně neřekla, neva, my to stejně víme.
Ona na to časem jistě přijde také.

Nyní by mohla napsat něco o tom, o co islamistům u moci nejde.
05. 12. 2012 | 12:49

Přítel napsal(a):

Dělá si z poplatníka i tebe srandu, Belšazare ;-)
05. 12. 2012 | 13:34

Dagmar napsal(a):

buldatra

To by autorka nemohla. Pan Stejskal jí nemůže poskytnout tolik prostoru :-)
05. 12. 2012 | 14:16

Dagmar napsal(a):

05. 12. 2012 | 14:30

Dagmar napsal(a):

Dobrý den, pane Stejskale,

tak si představte, že jsem následující text nedokázala "protlačit" na blog paní Hesové. Po několika marných pokusech, ve kterých jsem byla obviněna, že jsem nejen stroj, ale že nedodržuji "desatero", jsem si Vás dovojuji požádat, o informaci, cože je v následucícím textu hodno vyloučení. Díky za objasnění. Chyba je nesporně v textu, ne v mém nicku. Prázdné "okénko" prošlo.
Dobré odpoledne, pane Stejslale,
tak jste pana hříšného broukologa přece jen smáznul :-(. To pro tu úsměvnou charakteristiku, které se vůči Vám dopusti?

Mohu se zdvořile tázat, jak to vlastně funguje, když někoho, pro jeho hříšné nekorektnosti, vyloučíte z diskuse? Vím, že pan M.K. není první a patrně nelze doufat, že bude poslední odstavený. Ale jak dlouho to nepřipuštění do diskusí trvá?
Máte nějaký časový "trestník"?
(Např. za poslání do vulgárně vyjádřený konec trávicího
ústrojí - 3 týdny
za vykastrovaného býka 5 hodin)
Jak nabydete jistoty, že je hříšník napraven?
Nebo když se ukáže, že diskuse bez hříšníka jsou nudné? Viz tuto.

Děkuji, pane Stejskale, za odpověď. Vím, že to nemáte s námi lehké. Ale někteří to zase nemají lehké s Vámi :-)

Dagmar
05. 12. 2012 | 14:55

Dagmar napsal(a):

Libor Stejskal

Už víííííííííííím! Jupíííííííííí! byla to malá nádoba na kávu a neprošla ani jako nevinné nádobí :-)
05. 12. 2012 | 14:58

bohorodičko, vyžeň putina napsal(a):

tak především bychom měli začít nazývat věci pravým jmenem. politika socialisty obamy a jeho levicové demokratické strany spočívající v podpoře arabského jara skončila uplně stejně, jako jeho politika v oblasti ekonomiky. naprostou katastrofou. tunis, lybije, egypt, sýrie, mali, alžír ...v tehle zemích jsou budto islamisté u přímo u moci nebo posiluje jejich vliv. alkajda nebývale sílí. počet výcvikových táborů alkajdy roste, počet členů alkajdy roste, mají díky árabskému jaru skvelé zázemí. v roce 2008 jsem předpovídal, že obama se stane hrobařem ameriky a západního světa. ani jsem netušil jak rychle se má slova vyplní.
05. 12. 2012 | 15:10

stejskal napsal(a):

Dobrý den, paní Dagmaro,

nemám. S drtivou většinou těch, jimž jsem byl nucen (vždy jako úplně poslední možnost) znemožnit publikaci na těchto stránkách, jsem se nakonec úplně normálně dohodl. Prostě zjistili, že mne nepřetlačí. Zeptejte se třeba pánů bohorodičky, kokoshky a dalších, jak to probíhá (časem pochopili, že v tom není nic osobního, a již se mi zde nesnaží za každou cenu dokázat, že jim nějaká naše pravidla mohou být srdečně jedno). No, a několik, ale opravdu jen pár (za těch více než pět let tak deset) trvá na tom, že jim do toho nebudu mluvit. Tak tu nepublikují (tedy kromě občasných sprostých výpadů na mojí adresu, které zde vždy nechávám).

Více též v závěru debaty pod blogem pana Kurase.

Libor Stejskal
05. 12. 2012 | 15:26

scallop napsal(a):

1) Pane Stejskal, Vy jste nam vzal varnou konvici, nemuzeme si udelat ani kafe. S takovouto to tady brzy usne. Vsichni zoufale cekam, az zase pustite proud.

2) Pane docente, prestante delat mrtveho brouka a vylezte. Islam se sam neporazi, svet se sam nespasi ! Zkuste treba nick "Brouk pytlik", my to nepraskneme. Nebo muzete byt "Hownival", treba by Vam pak pan stejskal povolil (na doporuceni Vaseho lekare) jistou davku vulgarismu - napr. 3 howna a dva debili kazdy den.

3) hovorka11: Kde se momentalne nachazi Damasek, neztratil se v presunu ?

4) dagmar: Zdravim ! Nemejte obavy, pan docent si najde cestu zpet. Na hanbu sel uz mnohokrat a vzdy se vratil. On ten svet nakonec spasi, uvidite.
05. 12. 2012 | 15:38

Dagmar napsal(a):

Libor Stejskal

Děkuji za vysvětlení. Budu se těšit na pokračování. A když už jste tak laskavý a míníte ve vysvětlování pokračovat, zmiňte prosím také, proč spolu s hříšníky jsou trestána i nevinná slova v textech jiných diskutujících. Viz chudáček malá nevinná kon+vička v tom mém :-)
05. 12. 2012 | 15:43

Dagmar napsal(a):

scallop

Kdybych neměla obavy, tak zdejšího upracovaného strážce slušnosti neprudím. Ale myslím, že včejší paně Stejskalovo poslání broukologa za dveře bylo moc přísné. A pak. Všiml jste si, že moc slušnosti nudí :-)

Srdečně Dagmar

P.S. Ale moc neslušnosti ohrožuje. To zas má pan Stejskal recht.
05. 12. 2012 | 15:54

stejskal napsal(a):

Mně neprudíte, paní Dagmar, jsem zvyklý ;-) (Kdybych nechtěl odpovídat, neodpovídám).

Protože je to nezbytné, abych některé debatující přesvědčil, že zde nebudou druhým sprostě nadávat (jde o kombinaci tří opatření, jedno bez druhého nefunguje, mám to docela dobře vyzkoušené). A znovu opakuji: mrzí mne, že tím způsobuji obtíže i ostatním. A omlovám se za ně.

Neberu nikomu právo obhospodařovat debatní prostor, o nějž pečuje, dle vlastních představ. Třeba byste to dělala jinak, to je naprosto legitimní.

Libor Stejskal
05. 12. 2012 | 16:01

Dagmar napsal(a):

Libor Stejskal

Nedělala, pane Stejskale, nedělala, protože bych na to neměla - ani technicky, ani chuť :-)

A mějte se při dnešním večerním Mikuláši andělsky!
05. 12. 2012 | 16:20

scallop napsal(a):

Mene_teKel

Je nevedel, ze uz jste mezi nami !

Na vytribenou ironickou odpoved momentalne nemam cas (za cz se hluboce omlouvam). Ja take nedky (casto) mluvim sproste. Ale kdyz jsem nekde na navsteve - a obzvlast jsou-li kolem damy - tak si to odpustim. Vy snad sve studenty posilate vylizat si pr.el, kdyz Vas nastvou ?
05. 12. 2012 | 16:45

Z.W. napsal(a):

Tenhle blog jsem si četl jako příjemnou změnu, snad i v myšlení blogerky. A pak také tu dramaticko-technickou část pod taktovkou paní Dagmar. Zdravím.
Dost dobré, ono to s těmi islamisty je horké vždy a všude. Mám zážitků dost, mnohé i z dávných 60.let a pozdějších. Nestojí to dnes za komentáře, snad na tohle psané téma verš.
*
Už se vaří voda,
vůbec je to bezva,
káva chuti dodá,
a nádoba je džezva.
*

Pár zážitků ze Sarajeva, psát či nepsat Čtenářův blog, o to tady běží. raději nyní ne, mohl bych to přepálit, co myslíte pane Stejskale?
**
Pěkný večer všem i tam.
https://www.youtube.com/watch?v=qj9IwKlBnYs
05. 12. 2012 | 17:25

Pepa Řepa napsal(a):

scallop
musím uznat, že dneska máte formu
:-)

přidám jedno arabské mudrosloví
DO ZAVŘENÉ HUBY MOUCHA NEVLÉTNE

Byl by to hezký nápis na erb, pane Stejskale
Dyť to přece děláte pro zdraví toho, jehož jméno se nesmí vyslovit a v zájmu české vědy.
Ještě by vlétla moucha a mohl by se pan docent udusit.
Je třeba si to zdůvodnit.
Oba víme, že se překuklí a příště je tady.
05. 12. 2012 | 18:39

karbala napsal(a):

na každou se vaří voda v džezvě
06. 12. 2012 | 07:30

Daňový poplatník napsal(a):

To Dagmar:
Asi jste nebyla trampem, páč už v odrhovačce Joe Hardy se zpívá:
"Já zaslech jeho slova poslední
pravdu má jenom bouchačka"
A tu má vždycky pan Stejskal.
Až se začne podepisovat "Libor Alí Stejskal", je nejvyšší čas konvertovat.
06. 12. 2012 | 08:43

Dagmar napsal(a):

Z.W.
Dobrý den, básníku. Milo vás opět "vidět", dejte o sobě i "slyšet". Ten blog napište!

Srdečně Dagmar
Daňový poplatník

Nebyla jsem tramp, ale tu písničku znám :-) Konvertovat nemůžu, heretiky islám likviduje i v mužném provedení :-)
06. 12. 2012 | 11:49

Z.W. napsal(a):

Dagmar
Vaše srdečnost je mi skorem výzvou. Ale upřímně, to je náročná záležitost, ten správný pocit se kterým bych to rád napsal, je podobný vítěznému nadšení Evžena Savojského. To by tu určitě neprošlo. Oko je bdělé, psát mezi řádky zabírá více prostoru a občas to lze brát i obráceně. Ovšem - píšete mi s vykřičníkem, říkám si, co asi na to Váš dědeček...
Přeji příjemný Advent pro Vás.

P.S. Ale nejsou to Benátky, víte že...
http://slike.medjed.org/picture.php?/176/category/2
miljacka
08. 12. 2012 | 22:22

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Těšínská Tereza · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy