Semknuti kolem vůdce

10. 01. 2013 | 08:30
Přečteno 6403 krát
Prezident Assad, který vede krvavou válku proti polovině své země, se po půl roce objevil na veřejnosti. Poprvé po krizovém půlroce, ve kterém mu zběhl nový premiér a ve kterém v atentátu ztratil polovinu krizového štábu a polovinu největšího syrského města, Aleppa, a ve kterém se válka přenesla i do Damašku. Jeho poslední projev v damašském divadle nebyl o nic méně sebevědomý, než onen poslední na vládní radě. Až křečovité ovace, které mu předcházely a následovaly, prozrazují, nakolik se změnila povaha války, kterou vede.

Od léta se postupně proměnila rovnováha sil. Povstalci pomalu sílí. Ovládli severní hranice s Tureckem, Kurdistán, a velkou část zemědělského venkova. „Osvobozené“ obce vedou místní civilní a vojenské výbory. Desítky povstaleckých brigád jsou lépe organizovány a koordinovány a provádějí operace proti vojenským cílům. Aleppo se stalo velkým bojištěm a rebelové v něm, jakož i v Idlibu, prakticky obklíčili státní vojsko. Válka se přesunula i do centrálních čtvrtí Damašku a ukončila tak iluzi normality, ve které ještě před létem žila režimní elita. I ona chráněná část země teď zažívá omezené dodávky elektřiny, plynu a jídla, školy plní uprchlíci, kurs syrské libry se propadl na polovinu, devizové rezervy odhadem na desetinu, a ne vždy funguje letiště.

I na mezinárodní frontě se mlýny pomalu otáčejí proti Assadovi. Oba tvrdí zastánci baasistické diktatury, Moskva a Tehrán, začínají pochybovat. Rusko se nechalo slyšet, že nějaká míra změny bude nutná a vyzývá k jednání s opozicí. V Íránu probíhá intenzívní debata o tom, do jaké míry je udržování tohoto obklíčeného spojence racionální. Na Írán silně dopadá jeho vlastní embargo a Assad jej již stál miliardy dolarů a propad riálu.
Syrská opozice se konečně nechala sjednotit. Američany sponzorovaná konference v Dohá sloučila evropskou exilovou reprezentaci, ovládanou islamisty, s vnitřními skupinami a osobnostmi a umožnila zvolení respektovaného imáma umajjovské mešity do jejího čela. Obnovila rovněž komunikaci mezi exilovou reprezentací a vnitřní opozicí.

Taktika spálených měst

Přesto, jak se zdá, dny režimu, který se plnou silou své armády brání lidovému povstání, ještě nebyly sečteny. Přes rok a půl poté, co se občanské protesty pod násilím proměnily v ozbrojené povstání, toho povstalci dosáhli poměrně málo. Po letní ofenzívě nedobyli plně jediné město, přestože ovládají okolí Aleppa, Idlibu a Homsu. Venkovská „dobytá“ území nejsou schopni bránit a je běžnou taktikou, že vojsko a paramilitární jednotky podnikají razie, během kterých obce trestají a ničí.

Assadův režim od léta viditelně změnil taktiku. „Nečistí“ a neobsazuje již povstalecké čtvrtě tanky ani regulérní armádou; počty loajálních alavitů jsou přece jen omezené. Ostřeluje je ze vzduchu a proměňuje tak „osvobozené“ čtvrti a města ve spálenou zemi, se zničenými budovami, vodovody a elektrickými sítěmi. Po vzoru první urbánní oběti, Bab Amro v Homsu, bylo zničen a vylidněn střed Rastanu, části Deir ez-Zoru a alepinská čtvrt Salaheddin, pojmenovaná podle slavného porobitele křižáků a bývalého alepinského emíra Saladina, jakož i části jeho historického centra.

Bez těžkých zbraní se proti letadlům nelze bránit a na tom se do budoucna moc nezmění. A oficiální uznání povstalecké reprezentace ze strany USA, Anglie a Francie nebylo doprovázeno žádnou podstatnou podporou. Naopak, podle listu Guardian finanční podpora z vnějšku naopak vysychá. Ani v létě nebyl přísun financí a dodávky zbraní ze Zálivu nijak masivní a stále platí západní embargo na dodávaní vojenské techniky ze zemí NATO. Povstalecké jednotky jsou nuceny spoléhat se na podporu rodin a bohatých exulantů.

Anebo na méně oficiální islamistické zdroje. Právě zde se režimu podařilo dosáhnout toho, že se původní protesty částečně opravdu proměnily v intervenci džihádistů. Zpráva britské nadace Quilliam, vedené ex-radikály, odhaduje, že asi desetina z několika desítek tisíc ozbrojených povstaleckých bojovníků patří do více či méně radikálních džihádistických skupin. Někteří z nich jsou veterány z irácké války proti USA, kam dobrovolníky mimochodem aktivně směrovala právě Assadova vláda. Zpráva dodává, že i skupina Džabhat Nusra podivného původu se od svých předpokládaných kontaktů z al-Káidy distancuje. I když s ostatními jednotkami spolupracuje, má pravděpodobně jiný ideologické zájem, než nacionalistická většina povstalců, a tím je sektářská válka.

Druhá Bosna nebo Irák

Právě přítomnost džihádistů uzavřela i zbytek perspektiv nějaké západní intervence. Prezident Assad je si toho vědom. Jakkoli se ze začátku mohl obávat zavedení bezletové zóny, dnes mu už žádná intervence nehrozí a kromě použití chemických zbraní je dovoleno vše. Assad evidentně se rozhodl udržet se v centru země, v přímořských oblastech a v alavitské pahorkatině. Na rozdíl od otevřené hranice na severu zde povstalci narážejí na nepřátelské jordánské a izraelské hranice. Periferní útoky nemají velké šance proti vyzbrojené, jednotné a v centru usazené armádě.

Pokud se ovšem režim neoslabí zevnitř. V poslední době je nápadné, že se už o puči uvnitř režimu nehovoří. Naopak je zřejmé, že Assadovci prosadili taktiku etnického semknutí. Vyvolání konfliktu se sunnitskou většinou mu pomohlo prosadit situaci, ve které alavité, křesťané a další menšiny spojily doslova své přežití s ním a s jeho armádou. Právě toto až hysterické semknutí bylo vidět ze záznamu Assadova projevu. Už nehovořil raís, prezident republiky, ale zaím, vůdce gangu.

Předvídaný ekonomický propad režimu, pokud už nenastal, už není zásadní hrozbou. Pokud mezi obleženými Assadovými loajalisty převládá pocit, že jde o život a není jiné cesty, budou schopni obětovat více, než jen ekonomickou prosperitu. Zvlášť, pokud bude přetrvávat podpora ze zahraničí, jako například ruská letadla plná syrských bankovek, o kterých psal týdeník Time.

Tuto logiku obležení a bezvýchodnosti posilují právě džihádisté. Tam, kde panují, už neplatí ochrana alavitů mezi povstalci a dochází k odplatám. Džihádistické skupiny nepřemýšlejí politicky a národně, ale v sektářské logice, či alespoň jako taková hrozba působí. Dlouhodobá válka se zapojením skupin s destruktivní logikou vede Sýrii blíže k osudu Iráku a Bosny: k chaosu a nepřekonatelnému etnickému rozdělení.
Realizace plánu skupiny Syria Support Group, který bude navržen na příštím setkání Přátel Sýrie, navrhuje vyměnit záruku beztrestnosti alavitům za spolupráci menších kádrů režimu s mezinárodním společenstvím. Ovšem v podmínkách neustálého ostřelování a rozdělení toho nelze od povstalců moc očekávat. Pouze nějaká podstatná změna v terénu, která by například oslabila Assadovu leteckou sílu, by konec války urychlila. Do té doby se taktikou Západu zdá být Sýrii izolovat.

Psáno pro LN

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

scallop napsal(a):

Tomu nerozumim. Tady se ted prece pise jen o tom, jan nas zklamal Karel a zamilovali jsme se do Jirky. Nebo Assad taky kandiduje na prezidenta ?
10. 01. 2013 | 08:45

hovorka11 napsal(a):

Assad musel ve státním útvaru držet jednotlivé náboženské celky vůči sobě silou. Pokud na vás tlačí sunnitští islamisté bombami, tak nemůžete nechat vyvraždit křesťany, alavity, šííty, arménce a židy. Proti síle se užívá síla.
Toho využila USA a přes své koně- Saudskou arábii, Katar, Turecko a další náboženské žoldácké fanatiky tam prosazuje obrovský rozklad Sýrie. Konečný cíl je nastolení obdobného režimu jako v Saudské arábii, umožňující tuto zemi vyplundrovat. Zajímavá je aktivita Británie a Francie, kteří chtějí kus bohatství pro sebe a je jim jedno, že islamisti nás chtějí zlikvidovat.

Peníze vládnou světem a jsou nad vším, v neoliberalizmu i nad rodinou a společenstvím. Proto radikální islamisté dostali zelenou i s vědomím rozkladu Evropy
10. 01. 2013 | 09:59

berkowitz napsal(a):

Milá paninko,situace v Syrii je daleko složitější, než nám předestíráte. Na jiných webech si lze přečíst i něco zcela jiného, než nám chcete namluvit. Nebudu se pouštět do rozborů situa ce, to si lze přečíst i jine, např :
http://wertyzreport.com/
nebo webu http://www.literarky.cz/tereza-spencerova/13022-v-syrii-roste-odpor-proti-dihadu-a-zmaru
10. 01. 2013 | 10:42

TomášL napsal(a):

berkowitz

zaujalo mě z Vašeho odkazu:
https://www.youtube.com/watch?v=JGeGHVAjG5c&feature=player_embedded
10. 01. 2013 | 12:40

kokoshka napsal(a):

President Assad vede krvavou valku proti vlastni zemi...?
Pani Hesova,doufam že jinak se citite dobře!
10. 01. 2013 | 13:43

sykes & picot napsal(a):

Prezident Asád je posledním z arabských socialistů, který zůstává naživu.
Pokud jej evropští socialisté chtějí zavraždit, vypovídá to především něco o tom, kdo jsou oni. Kamarádíčci středověkých muslimských fundamentalistů z Perského zálivu.

Západ a perverzní šejkové vedou rok a půl válku proti zemi, která nemá skutečné spojence.
A nebyli schopni ji porazit.
Je to země nábožensky i etnicky roztříštěná, podobná jako bývalo svého času Československo. I její geneze je podobná - francouzští a britští imperialisté kdysi namalovali nějaké čáry na mapu tak, aby do ní tuto roztříštěnost zabudovali. Pro budoucí potřebu.

Dokud si národy Evropy neuvědomí, že Asád zoufale bojuje i za jejich svobodu, zůstanou hlupáky a otroky.
10. 01. 2013 | 14:02

antoni.n napsal(a):

Milá Zoro, to jste mne polekala,

už jsem si myslel, že máte na mysli našeho tatíčka blahorodového, slunko naše, báťušku milosrdného.

Fuj, už že je to pryč, to jsem se lekla, jak povydají žižkovandy, tak pa rusky jsem si jadrně odplivnul. Do kuchyňské výlevky.

Vše dobré Zoro, snad se v tomto roce konečně zase potkáme. Těším se, jste pozoruhodná dívka.

an
10. 01. 2013 | 14:30

já napsal(a):

proč tedy zahraniční francouzský chirurg, který ošetřoval "povstalce" tvrddí, že to nejsou z 95% Syřané,ale džihádisté z Lybie, Iráku, Kataru a Saudské Arábie??

A že právě oni mají taktiku spálených měst?
10. 01. 2013 | 17:55

dexx napsal(a):

co se týče Sýrie, doporučuji shlédnout:

Česká velvyslankyně v Sýrii: Je tohle ještě žurnalistika?
https://www.youtube.com/watch?v=XpxW_DlGjOs

de naše velvyslankyně odhaluje lži západního mainstreamu ve prospěch "povstalců". Proč to dělá kapitál, kterému noviny patří, je nabíledni.
Bitva o Sýrii (2012)
https://www.youtube.com/watch?v=Jv8mRVEgCy0

Ruský dokument, ale ve filmu mluví např. lékař z Francie. Vyvrací opakovanou lež, že většina tzv. "povstalců" jsou místní lidé. Kdo je tam naverboval a kdo a proč je podporuje, je ve světle událostí ba Balkáne nebo v Lybii jasné...
Rozhovor s prezidentem Sýrie Bašarem al-Assadem, Německá TV ARD ((nutno zapnout české titulky)
https://www.youtube.com/watch?v=XpmLZdxDVT8

Zde se redaktor snaží syrského vůdce dostat na neustále omílané západní lži.
Svobodná armáda Sýrie zabijí křesťany a ničí kostely
https://www.youtube.com/watch?v=Wjk2pgQ_dPQ

DOPORUČUJI ZEJMÉNA TENTO DOKUMENT, asi nejotřesnější. Ukazuje totiž, jak USA a Francie s Británií, podobně jako na Balkáně (a v Lybii) vsadily na islamisty, proti kterým vedou oficiálně (propaganda na vlastní občany) válku a kteří mají dostat za služby USA další území. To, že to bude znamenat etnickou a náboženskou čistku ve jménu islámu, konečné řešení křesťanství, podobně jako mnohde na Balkáně (a po I. světové válce v Turecku!!) se veřejnost nesmí dovědět.... !!!! (Z mého pohledu je toto nejotřesnější. Zvláště, když pomyslím na naši křesťanskou katolická církev, vypaseného Duku, Graubnera, kteří se třesou na peníze ukradené státu a osudy skutečných křesťanů v reálu, byť většinou jiného vyznání, naše tlusté prodejné parazitní katolíky nezajímají. Hnus!)
I zde se potvrzuje, že tamní ozbrojenci, naprostá většina, nejsou místní Syřané. Syrská křesťanka nechápe, proč Evropa (a USA) hází tamní křesťany přes palubu...

Bohužel, peníze a geopolitika mají pro demokratické politiky jinou hodnotu než lidské životy.... V Lybii demonstrovaly miliony Lybijců na podporu Kaddáfího. A měl podporu většiny národa, "povstalci" z Benghází a zahraniční džihádisté neměli šanci. Tak USA pomohly letecky. V Sýrii letecky zatím nepomohou, kvůli ruské základně, ale vystrnadění Rusů a následná privatizace syrského nerostného bohatství US firmami stojí nad životy většiny Syřanů, o křesťanech ani nemluvě,...
Navíc bez okupace Sýrie USA a "spřátelenými" sunnitskými wahhábisty ze Saudské Arábie (kteří rozehnali Bahrajnské jaro - potlačili šíitskou většinu a navíc tam mají základnu USA, takže je to OK) není možný útok na Írán...
10. 01. 2013 | 18:11

dexx napsal(a):

co se týče Sýrie, doporučuji shlédnout:

Česká velvyslankyně v Sýrii: Je tohle ještě žurnalistika?
https://www.youtube.com/watch?v=XpxW_DlGjOs

de naše velvyslankyně odhaluje lži západního mainstreamu ve prospěch "povstalců". Proč to dělá kapitál, kterému noviny patří, je nabíledni.
Bitva o Sýrii (2012)
https://www.youtube.com/watch?v=Jv8mRVEgCy0

Ruský dokument, ale ve filmu mluví např. lékař z Francie. Vyvrací opakovanou lež, že většina tzv. "povstalců" jsou místní lidé. Kdo je tam naverboval a kdo a proč je podporuje, je ve světle událostí ba Balkáne nebo v Lybii jasné...
Rozhovor s prezidentem Sýrie Bašarem al-Assadem, Německá TV ARD ((nutno zapnout české titulky)
https://www.youtube.com/watch?v=XpmLZdxDVT8

Zde se redaktor snaží syrského vůdce dostat na neustále omílané západní lži.
Svobodná armáda Sýrie zabijí křesťany a ničí kostely
https://www.youtube.com/watch?v=Wjk2pgQ_dPQ

DOPORUČUJI ZEJMÉNA TENTO DOKUMENT, asi nejotřesnější. Ukazuje totiž, jak USA a Francie s Británií, podobně jako na Balkáně (a v Lybii) vsadily na islamisty, proti kterým vedou oficiálně (propaganda na vlastní občany) válku a kteří mají dostat za služby USA další území. To, že to bude znamenat etnickou a náboženskou čistku ve jménu islámu, konečné řešení křesťanství, podobně jako mnohde na Balkáně (a po I. světové válce v Turecku!!) se veřejnost nesmí dovědět.... !!!! (Z mého pohledu je toto nejotřesnější. Zvláště, když pomyslím na naši křesťanskou katolická církev, vypaseného Duku, Graubnera, kteří se třesou na peníze ukradené státu a osudy skutečných křesťanů v reálu, byť většinou jiného vyznání, naše tlusté prodejné parazitní katolíky nezajímají. Hnus!)
I zde se potvrzuje, že tamní ozbrojenci, naprostá většina, nejsou místní Syřané. Syrská křesťanka nechápe, proč Evropa (a USA) hází tamní křesťany přes palubu...

Bohužel, peníze a geopolitika mají pro demokratické politiky jinou hodnotu než lidské životy.... V Lybii demonstrovaly miliony Lybijců na podporu Kaddáfího. A měl podporu většiny národa, "povstalci" z Benghází a zahraniční džihádisté neměli šanci. Tak USA pomohly letecky. V Sýrii letecky zatím nepomohou, kvůli ruské základně, ale vystrnadění Rusů a následná privatizace syrského nerostného bohatství US firmami stojí nad životy většiny Syřanů, o křesťanech ani nemluvě,...
Navíc bez okupace Sýrie USA a "spřátelenými" sunnitskými wahhábisty ze Saudské Arábie (kteří rozehnali Bahrajnské jaro - potlačili šíitskou většinu a navíc tam mají základnu USA, takže je to OK) není možný útok na Írán...
10. 01. 2013 | 18:12

dexx napsal(a):

další odkazy k zamyšlení...

Rozdělená Sýrie - Křestani kteří podporují Assada se bojí najatých žoldáků.
https://www.youtube.com/watch?v=PWs5I_qMKto
-------------------------------
Skutečná situace v ulicích syrské metropole Damašku
https://www.youtube.com/watch?v=-11q1-sL1ag
----------------------------------
V Sýrii jde UASA o geopolitiku, proto se tam "objevili" povstalci
https://www.youtube.com/watch?v=NmjDkfXzV4w
-------------------------------------------
"Syrská slečna" a Alex Jones - rozhovor o tom co se skutečně děje v Sýrii.
https://www.youtube.com/watch?v=LT_gbTWdlpA
---------------------------------------
A vy, Zoro Hesová, laskavě nám nelžete a neztrapňujte se.
10. 01. 2013 | 18:28

gfwsfg napsal(a):

Muslimové předstírají, že jsou hodní lidé
https://www.youtube.com/watch?v=AmHqjtOWoIQ
Basmaláh
https://www.youtube.com/watch?v=d3Lq7EgT8Rs
Bití žen v islámu
https://www.youtube.com/watch?v=e_hLg5WvUw0
Nonie Darwish: Proč jsem se vykašlala na islám (1.část)
https://www.youtube.com/watch?v=UowXCC-uICw
Terorizujeme nevěřící, protože to nařizuje Alláh
https://www.youtube.com/watch?v=8D729Eu7r80
Umírněný islám neexistuje
https://www.youtube.com/watch?v=UI2E4MsC4kk
Je za mnou Žid, muslime přijď a zabij ho
https://www.youtube.com/watch?v=suLT9Ozj4_s

Hesová, místo protisyrské propagandy byste, když jste v Egyptě, nám mohla psát články o egyptské každodenní realitě, třeba o každodenním teroru, kterému jsou vystaveni tamní křesťané. Když jste taková odbornice na islám.... Některá videa uvedená výše jsou i z Egypta. Nebo snad, jste se díky studiu islámu s sunitskými islámskými džihádisty ztotožnila a podporujete je nejen v Sýrii, ale i v Egyptě a dokonce v ČR?
10. 01. 2013 | 18:39

Tomáš napsal(a):

V občanské válce v Sýrii se západní země začínají orientovat na Rusko s tím ,že tento konflikt je třeba izolovat a intenzitu bojů nechat vyhořet.Je to správná strategie,která se nelíbí USA,ale to je tak všechno,nic neudělají.Izrael vyhlašuje neutralitu a ten dobře ví o co jde. Pro Sýrii je to velké neštěstí jako každá občanská válka a má mnoho stejných příznaků jako občanská válka ve Španělsku.Co následovalo ve Španělsku je známé a nebyla to špatná cesta po té neštastné občanské válce.Svět směřuje ke konfliktu někde na Východě a nebylo by dobré jej urychlit zásahem v Sýrii.Arabské hlavy musí vychladnout,nadpočet mužů jak žen vyvolává napětí,islám potřebuje reformu jako sůl,ale ne války a revoluce.
01. 02. 2013 | 15:00

Karel napsal(a):

Hesová napište nám něco o tom, jak vaši živitelé zavedli demokracii v Afghanistánu, Eygyptě, Iráku a Lybii. To bude krásné čtení.
02. 02. 2013 | 17:57

stará Candole napsal(a):

Takové suché žvásty píše každý, kdo má anální otvor.
Ale skutečně zajímavou reportáž nikdo.
Co je například s obrovskou muničkou jihovýchodně od Aleppa?
Safira, Sfire, etc....
03. 02. 2013 | 09:08

calcarea napsal(a):

Darebácký článek, ale my nejsme ovce a informace si dokážeme opatřit sami,
04. 02. 2013 | 10:22

garias napsal(a):

Autor článku nemá potuchy čo sa v Sýrii deje. Odporúčam čítať sierózne zdroje.
23. 05. 2013 | 09:40

Drannahounc napsal(a):

The Dignified <a href="http://sunglasses.amigasa.jp/"><b>rayban wayfarer</b></a> Non-exclusive Government of Importance Supervision, Inspection and Quarantine announced yesterday that the 2012 neighbourhood <a href="http://sunglasses.amigasa.jp/"><b>サングラス レイバン</b></a> optical linkage checks showed, sunglasses, eyeglass frames two types of products value inquiry pass feeling of 90.9% and 91.5%, respectively. Sunglasses products snarled in the heavy water <a href="http://rayban.kurushiunai.jp/"><b>サングラス ブランド</b></a> value problems are refulgent inspiring correspondence, logos and other projects failed; exposition frames mixed up with the biggest <a href="http://sunglasses.amigasa.jp/"><b>オークリー サングラス</b></a> eminence problems are inter-chip stiffness, uniform lens dimensions of the bottle up method, <a href="http://rayban.kurushiunai.jp/"><b>rayban サングラス</b></a> anti-sweat corrosion realization failed.The managing, a total of 261 glasses manufacturers and 507 in Beijing, Tianjin, Shanghai and other places eyewear deployment doubtlessly carried escape <a href="http://sunglasses.amigasa.jp/"><b>サングラス 人気</b></a> field checks. Involving 237 group (including commission processing) silver screen <a href="http://rayban.kurushiunai.jp/"><b>サングラス</b></a> of 351 batches of sunglasses and 389 production (including the commission processing) forging of 551 batches of specs frames products. <a href="http://sunglasses.amigasa.jp/"><b>オークリー ゴルフ</b></a> Splodge checks found that a all-out of 32 batches of substandard sunglasses, spectacle frames a unrestricted of 47 batches of substandard.
<a href="http://rayban.kurushiunai.jp/"><b>サングラス レイバン</b></a>
28. 06. 2013 | 13:48

DennisKr napsal(a):

Everything else is finally merely details -- significant details, but variations on this theme. index.php is the control, the menu system determins what the "current page" is, and lots of events get fired along the way of building that page. Plugin modules can hook into those occasions and alter the work flow/provide additional advice/etc. That is also a part of the reason a lot of Drupal resources concentrate on making modules. Without modules, Drupal does not really DO something other than say, 'Someone asked for a page! Does this exist? No? OK, I'll serve up a 404.'

<a href="http://billysrereebiz.com">Corro</a>

http://billysrereebiz.com - lolz
25. 02. 2014 | 23:21

Danielrila napsal(a):

Hello. And Bye.

http://somepaydaylounz.com - mr fitz
26. 02. 2014 | 19:21

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy