Nemají snad islamisté smysl pro humor?

08. 04. 2013 | 14:58
Přečteno 3947 krát
Satirik Básem Yúsef byl na začátku roku obviněn z šíření nepravdivé zprávy. Minulý týden už na něj byla uvalena vazba. Postihování satiry je pouze jedním z případů, ve kterých se nová moc v Egyptě soudní cestou snaží omezovat svobodu projevu.

Sám nejvyšší státní zástupce nechal Yúsefa předvolat k soudu, že si dělal legraci z prezidenta. K původnímu obvinění se přidaly stížnosti dvanácti občanů, kteří se cítili vážně poškozeni zesměšňováním a znevažováním autority prezidenta.

Egyptský Jon Stewart

Situace je v mnoha ohledech absurdní: nic není Egypťanům bližší, než humor. Noviny, internet a káhirské jsou plny karikatur a vtipů, kterými Egypťané zlehčují dramatické a často absurdní situace, které v posledních dvou letech v politice vznikají. I v nejtragičtějších okamžicích kolují humorné komentáře. Ovšem Básem Yúsef je jiná třída, než baviči v čajovnách.
Provozuje první oficiální pravidelnou satirickou show, stylizovanou podle legendárních amerických The Daily Show Jona Stewarta a Colbert Report. Bez zábran a otevřeně karikuje osobnosti a někdy i s primitivně drzým vtipem komentuje politické dění. Jeho program, který Yúsef uvádí jako program „Program“ (Barnámig el-barnámig) je každý týden jednou z nejsledovanějších politických programů v Egyptě vůbec. Lékař Yúsef, fotogenický čtyřicátník, začal dva měsíce po revoluci podomácky natáčet program B+. Během několika týdnů měl na youtube statisícové počty shlédnutí a několik soukromých televizí mu nabídlo vysílat program pravidelně a s profesionální zázemím. Yúsef si vybral přední liberální soukromou televizi ON TV koptského magnáta Sawírise, který finančně podporuje liberální Egyptský blok. Aby si zajistil důvěru, karikoval v ní jak Sawírise, tak i své spolupracovníky. Od podzimu jí vysílá druhý největší soukromý kanál CBC.

Básem si podobně jako John Stewart zve hosty: od nejbarvitějších salafistů, jako byl fousatý prezidentský ex-kandidát Házem Abú Ismail, po zaryté islamofoby, jako je moderátor Taufík Okáša. Prezident Mursí je jedním z nejčastějších terčů: Yúsef ho nazýval Super-Morsím v době, kdy si na podzim přiřkl moc nad soudy, vysílal záznamy jeho slibů v době, kdy bylo zřejmé, jak (špatně) dopadly, oblékl se do směšného taláru při Mursího přijímání čestného doktorátu z filozofie v Pákistánu. Jeho útoky se nevyhýbají ani náboženství, či jak on sám, věřící muslim, říká „obchodníkům s islámem“, ani občasným sexuálním narážkám. Je tedy na co si stěžovat a soudních sporů pro urážku a rouhačství vedl už několik, přičemž většina byla zastavena.

Egyptská absurdita

Ani soudy pro rouhačství nejsou v Egyptě vzácné. Paradoxně jich se svobodou přibilo. Káhirská Asociace pro svobodu slova AFTE jich registruje několik každý týden. Týkají se prostořeké mládeže, ale veřejných osobností. Známý herec Ádil Imán byl například souzen za rouhačství proto, že před lety hrál v jistém filmu osobu, která měla urážet islám. AFTE ho bránila (úspěšně), stejně, jako brání u soudu snad jediného veřejného ateistu v Egyptě Albera Sabera, který se vyjádřil ironicky během aféry s proti-islámským videem v září. Saber si zavolal policii, aby ho chránila před rozezlenými salafisty. Když policie přijela, zatkla jeho a obvinila ho z rouhačství. Za žalobami nestojí nutně islamisté či politické strany, ale často sousedi, agilní státními zástupci apod.
V chaotické porevoluční době se tak projevují se náboženské a politické nejistoty a také politizace islámu. Řešení otázek svobody projevu před soudy zůstává v zásadě přirozeným způsobem, přestože soudy nejsou nutně koherentní a zákony zůstávají vágní. Básem Yúsef sám komentoval s tím, že svoboda karikovat jde ruku v ruce se svobodou soudně stíhat. „Horší by byl, kdyby se do sporů vložil nejvyšší státní zástupce.“

Přesně to se teď stalo. Talaat Ibrahim uvalil vazbu nejen na Yúsefa, ale i na několik dalších aktivistů. Aby byla situace dostatečně absurdní, Mohamed Mursí v létě porušil zákon, když Ibrahima poprvé jmenoval. Když to neprošlo, přiřkl si toto právo v ústavním prohlášení z listopadu a Ibrahima jmenoval. Ibrahim má teď vlastní proces: soudy mu funkci odebraly. Situace by byla skoro komická, kdyby se útoky na svobodu projevu v poslední době neopakovaly a kdyby nebyly neseny zřejmým politickým záměrem.

Islamizace státu

Vláda Muhammada Mursího , ve funkci od července 2012, učinila řadu pokusů o kontrolu médií, zejména výměnou řízení velkých státních deníků. Za oběť padl například slavný liberální moderátor a šéf-editor Ahram Online Haní Šukralláh, a také zmíněný populista a islamofob nejhoršího kalibru, Taufík Okáša, za kterého se během jeho procesu postavili i jinak nepřátelští liberálové. Nová ústava, kterou islamisté protlačili, nezvyšuje záruky ohledně svobody slova, naopak, ještě silněji kriminalizuje tzv. urážky náboženství.

Kritici Muslimského bratrstva a jejich prezidenta se obávají islamizace státu, tedy dosazování členů prezidentovy strany na různé posty ve státní administrativě a na stíhání protivníků. V této strategii, která je mimochodem popsána sama o sobě vtipným pojmem ichwána (přibližně zbratrstvovávání), je možné vidět dvě věci. Buďto pokus o jakousi islamizaci shora ze strany hegemonických islamistů, nebo naopak neobratné pokusy o zabezpečení si alespoň nějakého vlivu na stát. Historik Cháled Fahmý z Americké univerzity v Káhiře podporuje druhou možnost a vidí v ichwáně přípravy na moment, „kdy Muslimské bratrstvo volby podruhé nevyhraje, alespoň bude kontrolovat část egyptské infrastruktury.“

Spor o Básema Yúsefa bude zajisté velkým indikátorem hloubky problému, protože Yúsef je velmi populární, provozuje egyptský humor, je sám o sobě nepolitický a spor je vnímán jako osobní spor s Mursím. V Tunisku se islamistická Nahda také soudům nebránila a pokoušela se ovlivnit média. Když ale chtěla v ústavě kriminalizovat rouhačství, tuniská soukromá média držela 17. října úspěšnou generální stávku. V Egyptě se od listopadu protestuje, ale k jednotné akci např. médií, odborů a profesních organizací ještě nedošlo. Možná se Básem Yúsef pohne vodami.

Psáno pro LN z 5. 4. 2013

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

JenTak napsal(a):

"Paradoxně jich se svobodou přibilo." Když už - tak "přibylo". Pokud to ovšem není humor, kterému nerozumím.
08. 04. 2013 | 15:24

český maloměšťák napsal(a):

Termín " zbratrstvování" by se možná hodilo použít i při popisu české /moravské i slezské/reality.
Je to mnohem univezálnější vyjádření než jen popisovat ty dílčí skutečnosti jako je např. rozdělování trafik, malé domů, skupování poslanců, stranická věrnost až za katr...

"Zbratrstvování" budu používat. Tedy - coby termín, nikolivěk coby metodu jak naložit s životem ...zde dávám přednost dosestrování.

JInak opět díky za popis egyptské reality.

P.S. Kdo se neumí zasmát sám sobě, zasloužil by dostat baštonádu. Leda by Ústavní soud řekl, že se tím nebude zabývat.
08. 04. 2013 | 15:30

Jindra napsal(a):

Já bych spíše čekal, že mi konečně někdo odpoví na otázku, proč Západ tak vehementně podporoval egyptskou revoluci? CNN nepřetržitě vysílala, jak tlupa otrhanců neustále stávkuje na náměstí. Já jsem si nejprve myslel, že v Egyptě jsou všichni tak chudí, že jiní než zdánliví vandráci netvoří průměrnou masu národa. (Jedině mi to nepasovalo s tím, že takovéto lidi jsme viděl v noci v Egyptě na autobusových nádražích. Ale žíkal jsem si, to bylo asi kvůli jejich věčnému stanému právu.) Ale dost brzo bylo už skoro všem jasné, že to jsou vetšinou utlačovaní muslimové, protože se v životě kromě náboženství už nic jiného neanučili, natož pak dokonce pracovat. Ale to stále nvadilo, aby tuhle nábožsnkou lůzu Zápasd permanentně neoslavoval a nepodporoval. - A teď se všichni na Západě diví, jako co že to v Egyptě nastalo.
To opravdu všichni západní analytici jsou takoví hlupáci, anebo to byl úmysl konečně v místních poměrech relativně silný Egypt nechta zruinovta, aby se ho nikdo (kdopa asi) v okolí nemusel už bát. A teď začíná Západ ronit své krokodýlí slzy nad tím, že občas někoho v Egyptě zavraždí nebo naopak popraví. Co to je proboha všechno za podivnou západní faleš? A jak je možné, že všichni dělají, jako že vůbec netuší, jaké jsou v Egyptě skutečné poměry. To třeba nikdo ze záapdních ideologů nebyl v Egyptě ani na dovolené, aby netušil, že jeho názory na tamní poměry z něj budou pro jen trochu všimavější lidi dělat úplného diletanta. - A opět se mi nějak v mysli vynořil pojem třetí skupiny pisálků negativní deviace.
08. 04. 2013 | 15:41

Yosif K napsal(a):

Bohužel potvrzuje se podezření že demokracie je pro islamisty a patrně pro islam jako takový TZV autobus na tri kroky kroky.
1) vlezt do demokratického autobusu.
2) nechat se demokratickým autobusem doveyt do vládních paláců nechat se zvolit do vlady ve svobodných volbach.
3) ve vládním komplexu z demokratického autubusu vylezt a zavest tvrdou diktaturu šariatského střihu.

V zemi kde vzdělání většiny venkovanů spočívá ve šrocení se koránu nazpamět to není až tak nerealistický scenař.
08. 04. 2013 | 16:01

JenTak napsal(a):

To Jindra
Proč by měl západ podporovat egyptskou revoluci?! Egyptský prezident Mubarak omezoval muslimské bratrstvo, přes 30 let držel dohody z Camp Davidu o míru s Izraelem a byl tudíž pro Evropu stabilizační prvek na Středním východě. Proč by ho měl chtít západ svrhnout a nahradit ho nějakým islámským fundamentalistou? Přemýšlejte nejdřív, než začnete psát ničím nepodložené a nesmyslné úvahy.
Vysvětlovat pak zpravodajství CNN jako podporu demonstrantů je nesmysl. Vy byste mohl z fleku psát do Haló novin.
08. 04. 2013 | 16:06

Innocenc napsal(a):

JenTak - asi jsme viděli každý něco jiného
08. 04. 2013 | 16:29

Innocenc napsal(a):

Jeno na okraj, půresident Obama hodnotil velice kladně arabské revoluce, nyní podporujeme islámské teroristy v Sýrii, předtím ve zbytku severní Afriky, takto jsme svrhli Saddáma, ale úžasný režim v SAE, Saud. Arábii a dalších islámských diktatůrách nám nevadí. Západ si kope hrob sám. My dostáváme islamisty do čela zemí a likvidujeme "osvícené" vládce, jako první do odskáčou Židi.
08. 04. 2013 | 16:34

malalaj napsal(a):

islamisti nebo komuniti vyhrajou volby vždy jenom jednou. pak už žádný nejsou.
08. 04. 2013 | 16:48

čert }:o) napsal(a):

je fakt že největší srandu
jsme měli vždycky v Káhiře
a jinde na světě nebylo tak
veselo jako tam
Ale co se tam teď perou
tak raději nejezdíme
dráždit hada bosou nohou
08. 04. 2013 | 17:16

čert }:o) napsal(a):

http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-udalosti/166551/muslim-mickey-mouse-urazil-islam-a-rozzuril-stoupence-allaha.html
08. 04. 2013 | 17:19

Pepa Řepa napsal(a):

JenTak
slyšel jste někdy o kouzlu nechtěného?
Stačí armáda nadšených aktivistů, kteří vám měsíce líčí, že šlo a zase jde o bojovníky za západní demokracii, že je vzorek na Tahríru vzorkem celé společnosti a že v relativně svobodných volbách určitě zvítězíte neb celá arabská společnost po ničem jiném, než po demokratickém modelu netouží.
Pár přiblblých analytiků a "znalců" regionu to posvětí.

Do toho zamotá pár Palestinců-hrajících svou hru- nářek o ujařmeném národu,pár arabistů vyzná lásku k oboru a máte směle vykročeno k tomu, co se stalo a zřejmě stane i v Syrii.

Nechtějte abych jmenoval,kteří to byli, už takhle to mám dost rozlité.
To, k čemu došlo v Egyptě, Libyi, Tunisu bylo jasné už před dvěma, třemi lety, jen se to nesmělo říkat a psát a teď už se to nedá ututlat informace prosakují.
Nebude přece ani teď probírat, který islamista stojí v čele jaké gerilly v Syrii i když se do toho pustil i levicový Guardian a dáme něco humorného, co na to Shukranalláh nebo Talataibrahím i když zrovna v pátek po modlitbě zmasakrovali bradatí v Egyptě pár Koptů, že jim lezli děti mne zeď.

Jen nehledejte nějaké důmyslné a promyšlené spiknutí USraele jako hovorkové na BV, pro Israel je přítomnost wahhábbistů na Sinaji nebo pod Golanami to poslední po čem touží a USA i EU musí do zcela hospodářsky zdevastovaného Egypta teď lít prachy.
Ostatně do války v Libyi se ani USA nechtělo, ale Frantíkovi a wahhábistům z Qataru došla munice.
Zbabralo se, co se dalo. Samý Babrak.

Asi to zase schytám, za nekorektní debatu, mám přece napsat,něco konstruktivního a optimistického, třeba že se dobrá věc podařila a politika lidských práv na BV vítězí.
08. 04. 2013 | 17:55

Petr Havelka napsal(a):

Jo jo pane Pepo Řepo,

skončila sranda, teď aby nám ještě v USA zavřeli Jona Stewarta a je vymalováno. U nás nemůžou zavřít nikoho takovýho, poněvadž tady není. Kraus brouká, jak medvídek Pů, Čtvrtníček je na ČT tabu a tak to je bezzubé. Leda, takhle, nechcete to vzít Vy :)

To by muselo bejt na nějakém soukromém kanálu, páč ČT se bojí. Takovej Uhde by z Vás dostal osypky i ve svém překročilém věku.
08. 04. 2013 | 18:42

Dagmar napsal(a):

Pepa Řepa

Nebuďte pesimista. Nic neschytáte. Situace už je přehledná... a těžko nevidět, že demokratické revoluce v muslimském světě se nekonaly, nekonají a zřejmě ani konat nebudou, neboť muslimským společnostem chybí co? No základní předpoklad pro existenci demokratického sekulárního státu. Svobodní, sebevědomí občané.

Institut svobodného občana se prostě s konceptem pravověrného muslima tragicky míjí. Myslet kriticky, vlastní hlavou, hájit právo na svůj názor při toleranci k názorům jiných, umění diskutovat... vždyť to pořádně ještě neumíme ani my v Evropě, víc než 300 let po VFR :-)

No a abych také reagovala na paní Hesovou a její otázku v názvu článku.

Ne, islamisté smysl pro humor nemají a v Egyptě to právě dokazují pronásledováním těch, kteří jej mají a proto jsou špatní muslimové.
08. 04. 2013 | 18:48

Pepa Řepa napsal(a):

Pane Havelko, já Vám oponuji.
Cožpak nemůže Rod Stewart zpívat svobodně své cajdáky? Čtvrtníčkem si přece politickou korektnost v ČT ničit nedáme a když vyzdobíme Shukranalláha čírem, vezmeme se všichni za ruce a zazpíváme o dobrotě a lásce získáme v Egyptě 90% a Lejla se stane novou Kleopatrou, Somálsko je kousek vedle.
------------------
Ufff....to jsem si hezky a korektně zadiskutoval
Íá Íá
08. 04. 2013 | 19:19

Pepa Řepa napsal(a):

Ani nevíte-Havelko-jak se po tom politicky korektním diskurzu-svobodně cítím.
Jako novokřtěnec, jako predestinovaná omega od Huxleyho.
Chce to jen trochu dobré vůle.
08. 04. 2013 | 19:22

Jakelin de Mailly napsal(a):

Islamisté smysl pro humor nemají, ale Vy, slečno Hessová, přímo rozkošný.
Stačí si zpětně projít Vaše fundované prognózy.
Směšnější je už jen Shannáh.
08. 04. 2013 | 19:32

Adam Procházka napsal(a):

Paní Hesová,
dík za informaci. Hezké - nebo spíš nehezké.
Egypťani jsou dle mé zkušenosti srandisti první kategorie a s náším humorem absolutně kompatibilní. Můžete na kdekoho udélat jakkoliv přidrzlý kameňák. Nanejvýš se na chvilku zarazí, protože to od cizince nečekají, načež zpravidla odpoví fórem na úrovni (a neméně drze). Perfektně a hbitě chápou přes veškeré jazykové bariery. Jen se jim nesmíte otírat o proroka. Což do jisté míry chápu. Taky bych nesnesl aby mi nějakej cizí hadrník hanobil Mr. Spocka a Captaina James T. Kirka.

Doufejme že nový faraon se už tou svou islamistickou suchopárností u tohoto veselého národa natolik znemožní aby následoval svého předchůdce.
08. 04. 2013 | 19:39

Čochtan napsal(a):

Oheň a voda.
Islám a svoboda.
Islám a demokracie.
Islám a humor.
Islám a inteligence.
Islám a civilizace.
Furt to samý. Oheň a voda.
08. 04. 2013 | 19:40

Čochtan napsal(a):

Nemají snad islamisté smysl pro humor?
Islámisti určitě ne. Možná sem tam nějaký muslim, který nebere islám zas tak vážně, ale islámisti určitě ne.
08. 04. 2013 | 19:50

Jakelin de Mailly napsal(a):

Nechávám zde vzkaz pro entitu MINATOMIRAI, která v diskusi o unesených Češkách v Pákistánu pronesla perly ve stylu, že "holkám nic nehrozí, neboť znásilňování není v muslimské povaze a holky si užijí prodloužený pobyt v Pákistánu a aspoň se naučí vařit" /!!!/
Tak postupně .
Muslimové vyrabovali a znásilnili Sýrii, Judaeu a sasanidskou Persii, pak severní Afriku a Španělsko. Muslimská zvěrstva v Indii od Tamerlána po Mahmuda z Ghazny jsou všeobecně známa. Turci znásilňovali všechny podrobené národy.
Pár příkladů namátkou a konkretněji, starých, pozdních a nejnovějších.
Byzantské kroniky popisují řádění arabských nájezdníků, kteří údajně nepohrdli ani muži.
Při pádu Accre r. 1291 byla posledním útočištěm zbytku obránců a obyvatelstva templářská citadela. Během vyjednávání o kapitulaci vtrhli dovnitř arabové a začali okamžitě obtěžovat ženy. Načež obránci uzavřeli bránu a všechny je pobili.
Během arménské genocidy znásilňovali Turci arménské ženy en masse. Dnes to dělají v menším měřítku Kurdům ...a Němcům.
OOP, vedená pozdějším nositelem Nobelovy ceny míru, ing. Jásirem Arafatem /jehož kariéra začala hrdinným, leč neúspěšným útokem na izraelský zavlažovací systém/, znásilňovala během občanské války v Libanonu nejen místní křesťanky a cizinky, ale i vlastní členky.
Během irácké invaze do Kuvajtu r. 1990 znásilňovala irácká armáda vše, co mohla.
Ze současného tzv. Arbského jara je zdokumentováno znásilňování v Libyi, Egyptě, Sýrii.
Minatomirai je lhář a to, co napsal, nenapíše normální a soudný člověk.
Od této chvíle se přestávám zabývat entitou Minatomirai.
08. 04. 2013 | 20:24

Dagmar napsal(a):

Jakelin de Mailly

No, já vám nevím. Pan píšící pod nickem minatomirai, nepatří k mým oblíbeným přispěvatelům a víckrát jsem si s ním vyměnila názory a vlastně pokud si vybavuji, neshodli jsme se téměř v ničem :-). Ale činit jej odpovědným za řádění arabských nájezdníků v hlubokém středověku? To je snad nepřiměřené, nemyslíte?

Ale váš příspěvek vítám protože jsem si už říkala, co asi s těmi dívkami je? Nad zájmem o jejich osud se mediálně zavřela voda a můžeme si jen přát, aby vyjednávání o jejich propuštění přece jen, někde neveřejně a doufejme úspěšně, probíhala.
08. 04. 2013 | 21:15

potřebný humoru napsal(a):

Hezký článek, jako vždy.
Jen jsem marně čekal, kdy nám autorka napíše pár islamististických anekdot.
Takhle zase mám trochu pocit, že jsem naletěl na pěkný titulek.
08. 04. 2013 | 21:24

Dagmar napsal(a):

potřebný humoru

Pane, vy jste čekal, že islamisté mohou mít smysl pro humor? To si děláte srandu, že?
08. 04. 2013 | 21:32

Jakelin de Mailly napsal(a):

Dagmar

Uvádím pouze dohledatelná fakta o znásilňování v kontextu islámské "kultury" napříč celou historií, které jasně vyvracejí nehoráznou lež dotyčného.
Nikde ho nečiním zodpovědného za řádění jeho favoritů.
Jeho názory na osud těch dívek považuji za vrchol nelidské sprostosti a naprosté absence empatie.
08. 04. 2013 | 22:13

Dagmar napsal(a):

Jakelin de Mailly

Nepochybuji o pravdivosti vámi uvedených faktů. Také nepochybuji,že na rozdíl od vás pan minatomirai "ohýbá" fakta, jak se mu hodí. Dovodila jsem, že jej činíte za vámi uvedená fakta odpovědného z vaší poslední věty - že se jím přestáváte zabývat.

Trochu totiž nerozumím tomu, že jste ho na švestách nenachytala už pod blogem pana Bednáře, ale až teď. Ale možná, že k tomu máte důvod, který mi unikl :-)
08. 04. 2013 | 22:27

Baba napsal(a):

Nemůžeme být všichni diplomaty, že.
08. 04. 2013 | 22:29

Jakelin de Mailly napsal(a):

Dagmar

1.
Přestávám se jím zabývat, neboť tvor, který pokrytecky lže a navíc je nechutný, myslíc, že je snad vtipný, za to nestojí. Nechápu, jak jste vyvodila, že ho činím zodpovědným za ta zvěrstva.
2.
Bylo to pod blogem Diaga Urbana. Nejsem tady často a tak mu nechávám vzkaz zde, neboť věřím, že slídí po všem, co souvisí s jeho novou partou.
3.
Jsem muž :-)
08. 04. 2013 | 22:47

Křemílek napsal(a):

Občane Pepo Řepo Vy jste takový znalec egyptologie a vůbec islámu ,jak je možné že tak prchliví a bláznivý machometáni si oblíbili zrovna Husllí Mubaraka a brali ho jako svého vůdce a prezidenta po mnoho let ! Egypt je centrem arabského světa a po svržení Mubaraka západním velkokapitálem je to tam ted samá revoluce ! Vše bylo do detailu promyšleno americkými jestřábi z pentagonu ,jejich špinavá světová politika nezná mezí a narušuje rovnováhu v celém světě ! Co Vy na to vědátore ,není na tom něco pravdy ? Ted si zase zahrávají z novodobým Džingischánem Kimem ! Amíci mají představu spasitele galaxie asi
08. 04. 2013 | 22:48

Jakelin de Mailly napsal(a):

Dagmar
Už chápu to Vaše nedorozumění.
Minatomirai blábol je v uvozovkách.
Zbytek je moje reakce na ty žvásty.
08. 04. 2013 | 22:53

Jakelin de Mailly napsal(a):

Křemílek ... nebo KřemÝlek :-)
Nejsem Pepa Řepa, ale myslím, že za svržením Mubaraka a celým tím arabským jarním bordelem nestojí západní kapitál, nýbrž Saúdský a Katarský.
Zcela mi uchází...jak jste dospěl k označení Kim Čong Una coby "novodobého Čingischána" ? :-)
08. 04. 2013 | 22:58

Jiří Barták napsal(a):

"Ani soudy pro rouhačství nejsou v Egyptě vzácné. Paradoxně jich se svobodou přibYlo." - jak to myslíte "paradoxně"? Egypťané byli jednoduše tak tupí, že si v relativně demokratických volbách zvolili islamisty; o "svobodě" v jakémkoliv rozumném, tzn. západním smyslu slova, zde nemůže být řeči. Obecně říkám: dobře jim tam, ale měli bychom do Evropy evakuovat koptské křesťany. Dřív, než je muslimská lůza obviní z ekonomických problémů a definitivně tyto potomky stavitelů pyramid vyvraždí.
08. 04. 2013 | 23:08

malalaj napsal(a):

já si myslim, že jediná věc, která islamistum v egyptě stojí v cestě v uplatnování jejich sverazného smyslu pro humor, jako je kamenování, sekání rukou a znasilnování 10 dětí, je armáda. jinak by už bylo humoru....
09. 04. 2013 | 00:04

Yosif K napsal(a):

Jiří Barták napsal(a):
"Ani soudy pro rouhačství nejsou v Egyptě vzácné. Paradoxně jich se svobodou přibYlo." - jak to myslíte "paradoxně"?
08. 04. 2013 | 23:08

Máte pravdu, všichni kromě promovaných islamofilů tušili že islamisté vzhrají volby a pak začnou stírat nminorotz přes paragrafy o rouhání. Stačí se podívat na narůstající počet soudních postihů "rouhání" v Pakistánu.

Pouze slečna Hesová a pan Shanaa vytrvale tvrdili že islamisté jsou neco jako CDU, něco jako Angela Merkelová a že všechno dobře dopadne. Islám je přece náboženství míru a nebeské harmonické tolerance.......
09. 04. 2013 | 02:07

Dagmar napsal(a):

Jakelin de Mailly

Omlouvám se, pane, že jsem vás měla za ženu. Když dovolíte, píšete dobře i jako muž :-)

Děkuji za vysvětlení. Pěkný den. Dagmar
09. 04. 2013 | 07:04

Pepa Řepa napsal(a):

Křemílek
milý Křemílku, jednak byl Husní Mubárak válečný hrdina a to ve válce, kterou sice Egypt totálně prohrál, ale dodnes má v Masru museum skvělého vítězství letectva :-) a pak nevím jak si představujete západní kapitál, který jde někoho svrhnout.
Že podporuje finančně i zbrojně není pochyb, ale kapitály máme-víme Křemílku- různé, nejen ten Marxův, a on ten arabský v dnešní době je tak silný, že možná pracujete ve firmě, kterou vlastní a to nemluvím o kapitálu šikmookém.

Ten problém je jinde.
Pokud spustíte povyk lidskoprávníků o zlovolných diktátorech-kterými nepochybně Háf, Muammar i Saddám byli- a nemáte včas připravenou elitu, která by jejich roli převzala a s demokratickým světem spolupracovala,ale stát nerozvrátíte, může jen naprostý idiot nepředpokládat, že v relativně svobodných volbách si společnost nezvolí svou tradiční identitu, tedy identitu islámskou.
Z jejich pohledu pochopitelné.

Ono-víme v Křemílku- v arabských zemích to nefunguje jako u nás za bolševika, že lampas je přiblblé stvoření, špičky mají nejlepší západní university a mnohde prorůstají s elitami obchodními i intelektuálními, což je sice na jednu stranu důvod k povyku, že ovládají hospodářsky stát a na ostatní proletáře nezbude, ale na stranu druhou dokáží udržet tak etnicky a někde i nábožensky rozdílné státy, udržet pohromadě, ukočírovat, pravda, za cenu-někdy- nevybíravých metod.
Pokud má zem naftu-jako Libye-jednalo se vždy o kombinaci s cukrem, v tomto případě s ropnou rentou, místní Ahmed nemusel pracovat na to byli jiní.

Syrie je nejlepším příkladem splývání městských i armádních elit, Háf v Hammá kdysi-údajně-použil chemii, ale nutno podotknout, že po krvavém povstání Ikhwánu, odnože Muslimských bratří, větve stejných vejlupků, ovládajících Egypt, kteří se-a to velice úspěšně-snaží dostat pod palec armádu, ostatně stejně jako v Turecku.

A když splyne ideologická vláda ulamá s mocí vojenskou máte nové Írány v sunnitském provedení!!!!
Zvoralo se, co se dalo a dalo se to čekat.
Navíc klíčová je přemnoženost populace -kromě Libye a do řešení nepůjde žádný machometán, to téma je tabu.

S dalšími dotazy se obracejte na autorku, hbitě sdělí, že je vše na dobré cestě, neb jí psal Anwar z Tahríru nebo na facebooku aktivista Chairi, že jsou brambory pěkně v řádku a buduje se západní model.
To jen islamista si troch zažertoval, momentálně žertuje v Syrii, protože myslet si, že by Assád masakroval vlastní university či své čtvrtě může jen osoba ducha mdlého.
¨
Tož asi tak, ale před Vochomůrkou ani muk.
09. 04. 2013 | 07:25

Pepa Řepa napsal(a):

Křemílek
jinak kolegovi Vochomůrkovi v pařezové chaloupce přečtěte Tři hrbáče z Dimašku od Wericha.
Tam si také Alláh-dobrotivý a slitovný-trochu zažertoval.

Čtěte něco jiného než Marxe,dopadnete jako hovorka. Uvidíte je všude.
Svět se změnil, strejda Sam není už dominantní, leckde opouští rajón a problémy vznikají, že vacuum se snaží vyplnit jiní, regionální borci.

Někdy jich je tolik, že nevíte, jestli chytnete katar, žlutou zimnici, nebo se umlsáte tureckým medem.
-------------
Ach, asi jsem zase napsal cosi politicky nekorektního, budiž mi odpuštěno.
Mea culpa.....
09. 04. 2013 | 07:41

scallop napsal(a):

Predem se omlouvam, ze pisu korektne. Snad se to jeste muze.

Z diskuze jsem se dozvedel, ze "zapad" podporoval revoluci v egypte. Timto bych diskutujici poprosil, aby mi zvestovali, ktere vlady kterych zemi tuto revoluci podporovali. A zacnu seznam sam - revoluci (stejne jako ty ostatni) podporoval Katar. Patri tedy Katar mezi onen tajemny "zapad" ?

Predem dekuji mistnim planetarnim politologum za odpoved.

PS Ve skole me ucili, ze jakysi tajemny "zapad" muze za uplne vse - od kobylek v Africe po mandelinku na Vysocine. Je mozne, ze se politologove ani "zapad|" za ta leta nezmenili ?
09. 04. 2013 | 09:26

buldatra napsal(a):

Toš, já si myslím, že islamisté smysl pro humor mají.
Vytříbený.

Akorát my nepoznáme, že je to humor.
Páč není humor jako humor.
Navíc, i humor se vyvíjí.

Vidím to tak, že například jejich humor je středověký, náš humor je rozpočtově zodpovědný a například za kanálem mají humor anglický (který se vzhledem k počtu tamních turbanářů může časem změnit ve středověký).

Středověký humor v naší dnešní, rozpočtově zodpovědné době, na nás moc humorně nepůsobí a to proto, že středověcí lidé se smějí naprosto jiným věcem, než se smějeme my. Smějí se tomu, čemu se smáli naši praprapředkové a jejich předkové v neolitu.
Na estéta dnešních dnů je to moc krvavé.

Oproti tomu náš soudobý humor zase nechápou oni a dle poučky: zaprvé nevím co to je a zadruhé mě to uráží, se může stát, že za nevinný vtípek, či karikaturku může jeden přijít o krk.

Proto bych doporučoval zaměřit se na hledání smyslu a způsobu, specifična islámského humoru a možná pak například zjistíme, že ta dvě děvčata v tom Pakistánu jsou jeho součástí. Čili nikoliv únos, ale vtípek.
A islámci se u toho velice dobře baví, smějí se až k slzám, plácají se do kolen s vědomím, že smích léčí.

Což zřejmě jako jediný ze zdejších diskuzních přispěvatelů pochopil hen ten minatomirai, páč je to takový středověký týpek.

Paní autorce článku, která očividně v této islámskohumoristické otázce tápe (ostatně jako ve všem, co se islámu týká, jak už pár let dokazuje prostřednictvím svých článků) bych doporučil, aby se vydala pěšky nebo za vozem, potažmo autobusem po stopách těch dívek. Byl by to výborný způsob, jak se od srdce zasmát jadrnému islámskému vtípku a hlavně jak ho pochopit.
A pak by nám o tom mohla něco napsat, abychom se zasmáli i my.
09. 04. 2013 | 09:37

petrodolary a eskadry smrti, jaká nuda! napsal(a):

scaloppo
Někdy se podívej do mapy, kde on ten Katar se nachází.
Co je to za velmoc. Velikostí, stavem armády a tak.
Je to emirát, kde státním zřízením je pedofilie a kde vládnou kočovníci s nadáním pro kšeft. Většinu obyvetestva tvoří služebnictvo a pedofilní prostituti.
Tedy málem jsem zapomněl. USA mají v Kataru dvě důležitá velitelství. Forward a Air.
Tím je asi o katarském válečnictví řečeno vše.
09. 04. 2013 | 10:37

scallop napsal(a):

petrodolary a eskadry smrti, jaká nuda!

"Většinu obyvetestva tvoří služebnictvo a pedofilní prostituti."

No tohle by nenapsal ani docent Konvicka :-)
09. 04. 2013 | 11:33

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, já si myslím, že drobný smysl pro humor se v těchto končinách určitě též nachází ...
Veselé krizování ...
http://www.facebook.com/photo.php?fbid=10200205963340223&set=a.1723088245470.99907.1486265823&type=1&permPage=1
09. 04. 2013 | 11:48

Baba napsal(a):

Severní Korei asi její průměrná hustota zalidnění 190 obyvatel na kilometr čtverečních v porovnání s jihokorejskými 492 obyvateli na kilometr čtvereční připadá optimální.
09. 04. 2013 | 14:48

Křemílek napsal(a):

Pepo Řepo Vy jste snad čert nebo machometánský velvyslanec nebo co ? Takové znalosti nemá ani duch Ernesta Th Guevary ,za svého života světa znalý revolucionář , anebo Honolulu ,kámoš Nelsona Mandely z aparteidu ! V každém případě díky ,zase o kapánek chytřejší, samozřejmě před Vochoušem ani muk ,jasné doktore !
09. 04. 2013 | 15:33

Pepa Řepa napsal(a):

Křemílku
jsem kolega Ernesta, duch jistého Muammara z Banú Qaddháfa, místní kaziplk politicky nekorektně ničící spořádaný diskurz místních aktivistů a politických korektníků o tom, že se na BV buduje demokracie západního střihu a mírumilovní oposiční revolucionáři dobývají mávátky a předovkami zlovolné diktátory.
Ono to tak jednoduché není a teď jen západ bezradně přešlapuje, jak si-pod vlivem aktivistů- zavařil.

Alláh si trochu zažertoval, když stvoříl Tři hrbáče z Damašku, píše Werich.
10. 04. 2013 | 07:15

psychiatr napsal(a):

Je mi líto především Jona Stewarta. Je to geniální spin doctor a sleduju ho denně a hodně mě ovlivnil a doufám, že si v NYC jednou vystojím frontu na jeho Show. Bohužel v otázkách blízkého východu je zcela mimo relaitu. Najivně podporuje islámistickou revoluci v Egyptě a v zápětí pláče, když mu vítězové demokratických voleb naplacají na zadeček jeho elter egu. Zatím jsem nepochopil, proč si levicoví židé kakají do svých vlastních kalhotek.
05. 05. 2013 | 17:44

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy