Generál se vrací

31. 01. 2014 | 15:05
Přečteno 4330 krát
Po arabských revolucích se zdálo, že politické uvolnění přinese éru islamismu. Není tomu tak. Věk ideologií skončil a alespoň v Egyptě se anachronicky pojatý islamismus sklonil před starým známým nacionalismem. Islamisté v Egyptě a v Tunisku do dvou let po volbách o vládu přišli. Důvodem byla jejich neschopnost vést stát, definovat konstruktivní politiku a budovat koalice proti minulému režimu. V Tunisku se politici Ben Alího éry profilují jako silná středová strana a v Egyptě se u moci zabydluje armáda. Generál Sísí právě oznámil, že bude kandidovat na prezidenta, a bez pochyb bude i zvolen.


Abdelfattah al-Sísí (59 let), narozený v lidové čtvrti v Káhiře, se k vojsku dostal až po poslední válce z roku 1973. Vypracoval se z pěchotního důstojníka na vojenského atašé v Saúdské Arábii a nakonec na vlivného šéfa vojenského zpravodajství. Z toho titulu byl po revoluci nejmladším členem SCAFu, nejvyšší vojenské rady, která po pádu Mubáraka vedla Egypt. V srpnu 2012 ho nově zvolený prezident Mursí povýšil na generála, umístil do čela SCAFu a jmenoval ministrem obrany. Tehdy byl Sísí podezříván z islámských tendencí. Generál se prý pravidelně modlí a jeho žena nosí nikáb, což není v armádě běžné.

Na druhou stranu udržuje Sísí dobré vztahy s ministerstvem obrany USA, zejména s ministrem Hagelem. V roce 2006 studoval kurs pro vysoké důstojníky na US Army War College ve Washingtonu a účastnil se v USA vojenských cvičení a konferencí. Organizace Judicial Watch získala z veřejné evidence ústavu 17-ti stránkovou esej nazvanou „Demokracie na Středním východě“, kterou Sísí na War College napsal. Má v ní obhajovat koncept demokracie založené na islámu a militarismu a vyjadřovat skepsi vůči americké podpoře demokratizace – což na vrcholu Bushovy války proti teroru nebylo zcela nečekané. V roce 2012 jako člen vládnoucího SCAFu veřejně přiznal a obhajoval postup armády během porevolučních nepokojů, zejména tzv. testy panenství, tedy institucionální znásilňování, jako „obranu dívek proti znásilnění a vojáků proti nařčení z téhož“. Armáda praktiku pod kritikou opustila.

Vůle lidu

Generál Sísí dlouho odmítal očekávání, že bude kandidovat na prezidenta. Potom do jeho odmítání přibyly formule jako „plním vůli lidu“. Vůlí lidu nakonec bylo, aby u moci zůstal. Je nemožné nevidět jeho popularitu, nebývalou od dob Násira. Káhira je od srpna plná plakátů, nálepek, triček a dokonce čokolád s portrétem generála. Když ke konci minulého roku časopis Times nechal tradičně volit čtenáře na svých stránkách osobnost roku, vyhrál jakýsi egyptský generál s bezmála půl miliónem elektronických hlasů. Prokliky na Timesy byly ovšem propagovány na stránkách předních egyptských novin, dokonce s údaji o rozdílu Sísího hlasů s nejbližším soutěžícím. Druhé místo získal turecký prezident Edroğan, v první desítce se krom prezidenta Obamy a E. Snowdena drželi i prezidenti Bašár al-Asad a Hasan Rúhání.

Rozjitřená blízkovýchodní veřejnost, která na otřesy a nejistoty reaguje projevem loajality, není pouze egyptským syndromem. Ovšem od vyhlášení války Muslimskému bratrstvu v srpnu 2013 dosáhla mobilizace (skoro všech povolených) médií a polarizace egyptské společnosti nevídané úrovně. Kritika postupu proti islamistům je potlačována, satira umlčována, kampaň proti schválení ústavy – základ férových voleb – byla postihována policií, aktivisté, bloggeři ale i nepolitičtí akademikové jsou zatýkáni či zadržování např. za kritiku justice. Pouhé podezření z příslušnosti k Muslimskému bratrstvu je důvodem ze zásahu policie.

Sny o opravdové změně jsou ty a tam. Sísího vlna, částečně spontánní a částečně organizovaná státem, plně přejala symboly a taktiky revoluce: její slogany, graffiti a pouliční taktiky. Tahrír je citlivých dnech cíleně obsazován podpůrci generála a policií; protesty jsou vytlačeny na okraj centra Káhiry. V takové situaci je těžké posoudit něčí oblíbenost a odlišit ji od hysterie spojené s pocitem národní krize.

Nacionalismus krizovým projevem bývá, tím spíš, že jej lze lehce vybičovat v médiích. Sám Sísí se v létě opřel do prezidenta Obamy za to, „že se USA odvrátily od Egypta“ a pochybovaly o tom, zda sesazení zvoleného prezidenta není státní převrat. Okázalá obrana národa proti vnějšímu vměšování je něco, k čemu přistupují všichni vůdci v době krize: dělal to SCAF i Mursí. V zákulisí se ale Sísí stará o to, aby byly vztahy s USA urovnány a roční vojenská pomoc navrácena do výše skoro dvou miliard dolarů. Dalším projevem nejistoty je identifikace s nějakou silnou figurou. V Egyptě to bývá generál.

Déjà vu

Nebo vlastně maršál. Sísí získal před ohlášením své kandidatury posvěcení SCAFu a byl rovnou povýšen do nejvyšší armádní hodnosti mušíra – zřejmě jako bonus na cestě do civilu, kam jako prezident bude muset. Stejnou hodnost měl Tantáví, dlouholetý ministr obrany, který vládl Egyptu do zvolení Mursího a kterého Sísí vyměnil. Sísího vzestup je tedy silné déjà vu z ledna 2011. Jakkoli ale média porovnávají Sísího s největším armádním vzorem, s Násirem, je jeho kandidatura přece jen překvapivá. Sísí si armádní vládnutí vyzkoušel a bylo katastrofální. SCAF byl pod vedením maršála Tantávího u moci 17 měsíců, během kterých se každý měsíc stávkovalo a protestovalo proti policejnímu násilí a za civilní vládu. Byly zabity desítky lidí, propadly se investice, průmyslová výroba, turismus i devizové rezervy. Armáda neměla ani ekonomický ani politický plán a krize porevolučního roku proti ní obrátila veřejnost.

Po neúspěšné vládě Mursího armáda využila první příležitosti a strhla znovu pozornost na sebe jako na „zachránce druhé revoluce“. Sísí má teď zřejmě politický plán, pokud se dá represivní postoj a maxima rozděl a panuj za plán považovat. Dodržuje zatím alespoň volební „road map“. Ekonomická krize ale těžko poleví. I kdyby nová vláda přinesla stabilní státní správu, jejíž faktická neexistence byla silným faktorem krize, rychlá stabilita se bez dobré a inkluzívní politické strategie nedostaví. Represe radikalizovaly islamisty a např. také studenty. Určitá míra nepokojů a bohužel i násilí bude trvat, což odrazuje turisty i investory. Krátkodobě si Sísí zajistil až 12 miliard dolarů ze Saúdské Arábie a Zálivu jako záplatu rozpočtu. O svých ekonomických plánech ale nemluví a armáda má, jak se ví, zájmy spíše na statutu quo než na reformách. Je velmi dobře možné, že se v červenci budou zase opakovat sociální demonstrace, tentokrát proti Sísímu.

Balkanizovaný stát

Silná mediální hra ale může znamenat i opak síly. Kolosální egyptský stát je těžko uřiditelný bez klientelistických sítí starého režimu. Po revoluci se instituce osamostatnily a jednají často protichůdně. Příkladem jsou soudy, odbory, média, policie ale i ústavní výbor. Ten podle Daily News Egypt zavázal stát k investování 10% HDP ročně do školství a zdravotnictví. Nezdá se to moc, nejedná se však o podíl rozpočtu, ale celého HDP! Řízená decentralizace je pozitivní. Znalec Egypta Nathan Brown z Nadace Carnegie hovoří však spíše o balkanizaci státu. Je tedy možné, že silný prezident je jediná šance, jak zprovoznit stát, o protlačení bolestivých reforem ani nemluvě. Teprve někdy v létě se začne ukazovat, zda je toho tichý maršál schopen.

Sísího první vystoupení v televizi 3. července 2013, ve kterém oznámil svržení Muhammada Mursího a „road map“ k civilní vládě, bylo efektní. Jako na královské audienci seděl Sísí uprostřed klasicistního salonku, obklopen vojenskými šaržemi, po stranách seděli a mlčeli velký imám al-Azharu, koptský papež a vůdci politických stran. Působil jako umírněná autorita a obratně manipuloval patriotickými pocity Egypťanů. Do první vlády pozval osobnosti a zajistil si podporu mládeže a liberálů. Zlom přišel s násilím proti islamistům. Pak už ale bylo pozdě vycouvat – ve válce již jde o národ.

Egypt se za tři roky přece jen změnil. Zatím se nezdá, že by se změnil politický přístup navrátivších se elit. Otázkou bude, zda Sísí po zvolení nastolí kurs otevřený vůči parlamentu, či zda přinese další déjà vu.


Psáno pro Lidové Noviny

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

JAHA napsal(a):

Lepsi pre svet tento general (prezident) nez islamisti, alebo nie. To je prva zakladna otazka.
31. 01. 2014 | 15:35

Pepa Řepa napsal(a):

Přicházejí odcházejí maršálové maršálové
jen blázen šel by spát

Dívenku zaplaví nesmírná touha
a zpovzdálí nádherná hudba teď zní
Neznámá sladká jen srdce ať nesvírá
stačí že celý svět teď točí se s ní
----------------------------
Sice nám tady dívenka pár let líčila, jak bude v Egyptě západní demoška, volby nevyhraje přece bradatec Mursí, protože to říkal Anvar má inter a chodí na Tahrír, ale bu´dme shovívavý.
Jen blbec nemění názory, nevyvíjí se.
:-)

Myliti se je lidské, poděkujme Alláhovi, že umožnil autorce zahleděné do textů al-Ghazzalího pochopit roli askarie v arabském světě.
Pořád lepší jenerál Laudon než syrský či libyjský boj zas demokracii s mrtvolami, kam oko Alláhovo dohlédne.
Bříška přemnožené populaci to sice nenaplní, ale bude aspoń chvíli klid, občas něco bouchne, než zase bude nějaká slavnostní přehlídka typu Saddata a výměna maršálů a potáhne se na bradatce.
Pořád stejná píseń.
31. 01. 2014 | 15:36

Pepa Řepa napsal(a):

pardon...na pejzatce
i když...možná na jiného bradatce
Revoluční kvas je revoluční kvas
31. 01. 2014 | 15:39

Čochtan napsal(a):

Národ musí být pro demokracii zralý, vyspělý. Jinak nemá cenu se o demokracii pokoušet. Muslimové jsou zralí akorát tak pro diktaturu koránu. Nic víc. Islám a demokracie jsou neslučitelní. Lepší než diktatura koránu bude asi diktatura "osvíceného" generála. Je otázka, zda generál Sísí je dostatečně osvícen.
31. 01. 2014 | 16:30

Racek napsal(a):

Diktaturu jsou lidé ochotni přijmout, když bude diktátor co k čemu a bude zastávat zájmy většiny a národa. Zvláště v arabských a asijských zemích či v rusku, tam je to tradice a docela se jim osvědčila.
No, to však není případ egypta. Armáda vládne ... to opravdu není nic dobrého. A lidé, i když si cosi zvolí, stejně to nepřijmou.
A jestli byl Mursí neúspěšný, nevím. Každopádně tam byl příliš krátce a vojeská mafie mu sakra házela klacky pod nohy ..
31. 01. 2014 | 17:23

xerox napsal(a):

zavádět tzv. demo kdekoliv ... natož arabákům , je jako nechat šrajtofli na lavičce a myslet si , že jí tam zejtra najdu ... :-)
exportérům i importérům dema jde o to , dostat se ještě k tomu málu co v dané zemi je ještě k mání světově toho času uznávanou legální formou ... a pak adiós amígos a pohlednice z dubajských hotelových střešních bazénů ... :-)
31. 01. 2014 | 17:32

Targus napsal(a):

To: xerox

zavádět tzv. demo kdekoliv ... natož arabákům , je jako nechat šrajtofli na lavičce a myslet si , že jí tam zejtra najdu ... :-)

Když pod šrajtofli dáte mikrospínač s kondenzátorem a maličkou baterii a pod celé to zařízeníčko podvěsíte palník a deset deka Perunitu...
Garantuju minimálně nález části mincí zasekaných v kouscích masíčka poházených po blízkém okolí.
:-)
A pak že to nejde! Vy prostě neumíte zavádět!!!
31. 01. 2014 | 18:13

xerox napsal(a):

Targus

někteří mají radši semtex ... vracet se s hráběma , byť s dlouhou násadou pro drobné , by mě nedělalo dobře ... :-)
31. 01. 2014 | 19:02

Targus napsal(a):

To: xerox

na semtex je fůra demo- i nedemo- lidu alergická, perunit je prakticky totéž, jen s mírně sníženou brizancí, a je to legál.
Penízky za vás může shrabat někdo druhý a vy uděláte těm opravdovým demokratům, kteří mají obě ruce (ovšem zásadně vždy jednu levou a jednu pravou), gulášek s demo-překvapením. V některých obzvláště propečených kouscích masíčka se bude skrývat ojroodměna.
31. 01. 2014 | 19:38

Yosif K napsal(a):

Hmmmm... tak když začínalo arabské jaro, sýčkové prorokovali že budto budou islamisti krutě pronásledovat socalisty/vojáky nebo naopak.

A pí Zora a pan SŠ že ne že islamisté se naučí demokracii a že budou vládnout dle regulí parlamentní demokracie, že to budou demokraté asi jako CDU/CSU nebo něco tak.

A ono to tak vypadá bohužel spíše dle sýčků, snad s výjmkou Tunisu, zatím.

Nejvíce demokratických a také sociálních práv mají Arabové tam kde NAŠTĚSTÍ nevládnou - V ISRAELI.

Pokud nepočítáme UAE - kde a) vůbec žádná demokracie není b) všechny emiráty de facto řídí a ovládají dle pokynů emírů angličtí, australští a pakistánští úředníci - arabové chodí do úřadů tak na 3-4 hodiny pokecat, počíst a popít kafe......
31. 01. 2014 | 21:43

TomášL napsal(a):

Vlastně se dají poslední tři roky v Egyptě scvrknout do kostky: Vyměnili se dva generálové na prezidentském postu.
01. 02. 2014 | 08:48

TomášL napsal(a):

Lépe řečeno jeden genrál šel do důchodu a na jeho místo nastoupil jiný, časem ověřený, generál.

PS: Strašně se mi líbil jeden útžek z diskuze mezi syrskými a libanonskými diplomaty:

libanonský diplomat: Mursí, to je ale osel.
syrský diplomat: Neurážej osly.

Oba se zasmějí...
01. 02. 2014 | 08:53

Pepa Řepa napsal(a):

Osel aneb himár je častým předmětem arabského mudrosloví.
Třeba: chtěl být koněm a stal se oslem
n.j.n stane se.
nebo
Každý oseĺ je okouzlen svým hýkáním>
Takových tady nás je.
02. 02. 2014 | 09:56

scallop napsal(a):

Bemem demostraci na tahriru byli diskuze pod blogy dlouhatanska, kdekdo byl tehdy expert na Egypt a dokazoval, jak ze vsechno muze EU a USA.

Dneska je diskuze kratoucka. Kam se vsichni odbornici podeli ?
03. 02. 2014 | 08:34

maňana napsal(a):

test
03. 02. 2014 | 14:50

maňana napsal(a):

scallop
kde by byli,jsou všici zablokovaní ,tam jsou......A co se týče paní Zory ,tak došlo na všechna slova jejích oponentů a dalších netřeba.
03. 02. 2014 | 14:53

Pepa Řepa napsal(a):

nepoděli mopsi , všichni ti čerchmanti, kritici bu´d celého islámu či interpretace "revolučního kvasu za demošku".....umřeli.
Všichni nepohodlní-a že jich tady bylo-byli zabanováni.

Proto to tady vypadá, jak vypadá, docela se bavím tím strhujícím diskurzem.
Ještě si myslíte, že to na BV dělá matička EU skvěle a všichni prahnou po demošce západního typu?
:-)
03. 02. 2014 | 17:07

scallop napsal(a):

Pepa Řepa

Porad jsem nezjistil, jak EU ovlivnila Egypt za poslednich par let. Sice jsem od Vas vyskolen, ze EU muze za vsechny hrichy sveta, ale predstava, ze demonstranty na Tahrir privedly odpoledni seminare o demokracii, mi nejak nejde do hlavy. Spis mam pocit, ze tehdy Mubaraka svrhla obecna nespokojenost lidi se statni spravou ... Holt nemam vase ideologicke zazemi.

PS Ja si opravdu myslim, ze lide na BV prahnou po demokracii zapadniho strihu - stejne jako obyvatele Ceskoslovenska za socialismu. A az pozdeji zjistuji, ze tu demogracii sami moc neumeji. A jsou frustrovani z toho, ze najednou novinari pisou neco, co se jim treba nelibi. Takhle si preci tu demokracii nepredstavovali.
04. 02. 2014 | 08:01

Jakelin de Mailly napsal(a):

Hesová

"Abdelfattah al-Sísí (59 let), narozený v lidové čtvrti v Káhiře, se k vojsku dostal až po poslední válce z roku 1973."

:-D
No, je vidět, že válčení s Izraelem nekončí, alespoň v myslích některých, když toto byla podle Vás, či Vašeho zdroje ta "poslední válka".
Dovoluji si jen malou námitku, že poslední válka, které byl Egypt účasten, byla ta v Perském zálivu 1991.
Ta "lidová čtvrť", to je taky jak z Násírovy propagandy.
Když už něco obšlehnete z nějakého egyptského pamfletu, kde se zastavil čas, zkuste aspoň zapojit vlastní hlavu.
Chtít to po Vás je těžké, víme.
04. 02. 2014 | 13:50

DennisKr napsal(a):

Everything else is ultimately just details -- important details, but variations on that theme. index.php is the control, the menu method determins what the "existing page" is, and a lot of events get fired along the way of construction that page. Plugin modules can hook into those occasions and alter the work flow/supply added information/etc. That is also part of the reason so many Drupal resources focus on making modules. Without modules, Drupal does maybe not actually DO anything other than say, 'Someone asked for a page! Does this exist? No? OK, I'll serve up a 404.'

<a href="http://billysrereebiz.com">Corro</a>

http://billysrereebiz.com - lolz
25. 02. 2014 | 23:38

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy