Telekocourkov - na tři dějství (I.)

10. 07. 2013 | 11:57
Přečteno 3774 krát
Dějství první - přenesem či nepřenesem?

Mezilidská komunikace je nepochybně něčím, co nás odděluje od zbytku živočišné říše. Ostatně jak víme, na počátku bylo slovo a dnes světu vládnou informace. Telekomunikace v České republice jsou ovšem nepochybně něčím, co jinde nemá obdoby a jak možná nevíme, nejlépe by tomuto našemu světu ve státě slušelo jméno Telekocourkov.
Patrně většina občanů při sledování medializovaných trampot Jana Krause s reklamací iPhonu mohla mít na základě vlastních zkušeností s tím či oním operátorem pocit, že jde vlastně o jejich příběh. I já jsem před dvěma lety chtěla změnit operátora a přestože smluvně šlo vše hladce, zadrhával se přenos ještě řadu týdnů na (ne)předávání servisního čísla, jemuž nepomohl ani bezpočet telefonátů a osobních urgencí. Mezitím mi operátor odpojil nejen telefon, ale i internet, který je pro mou práci nepostradatelný. Jak jsem zjistila na sociálních sítích, šlo o zavedenou praxi, nikoli o smolnou náhodu. Účelová taktika totiž úspěšně odrazovala další uživatele od záměru přejít k jinému poskytovateli služeb. Můj problém oba operátoři nakonec vstřícně po čase vyřešili, ale pro další spotřebitele se nic nezměnilo.

Z principu jsem tedy požádala Český telekomunikační úřad (ČTÚ), aby našel systémové řešení, které nedovolí klást administrativní překážky pro spolehlivý a rychlý přechod k jiným operátorům.
A pozor: jakmile úřad zasáhl, místo kontroverzního systému tzv. servisních čísel, bylo zavedeno interní číslo, tzv. identifikátor a přechody zůstaly dál noční můrou. Dost mne tenhle "náš Kocourkov" naštval a rozhodla jsem se, že to kvůli našim spotřebitelům nevzdám. Ale až po dalším kole mých stížností a to v průběhu skoro dvou let byl problém konečně vyřešen.
Mohla bych mít radost, ale nemám. Závazné právo na snadnou přenositelnost čísel jsme totiž s kolegy v mém výboru v Evropském parlamentu prosadili už v roce 2009 v rámci tzv. Telekomunikačního balíčku*. Členské státy nečekaly na stížnosti europoslanců a samy tomu brzy přizpůsobily svá národní pravidla - jenom Česká republika zvolila taktiku mrtvého brouka! A tak zatímco jsme u nás museli čelit další roky bezprecedentním překážkám, v řadě evropských zemí šli naopak ještě dál nad rámec směrnice EU. Třeba Belgičané mohou zrušit smlouvu s operátorem hned, aniž by museli čekat měsíce či léta, než jim doběhnou uzavřené (nevýhodné) smlouvy.* - www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?pubRef=-//EP//TEXT+IM-PRESS+20091112BKG64357+0+DOC+XML+V0//CS

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Richard napsal(a):

"Ostatně jak víme, na počátku bylo slovo a dnes světu vládnou informace"

Snaha "věřících" šířit své náboženství na každém kroku je skutečně fascinující. Bez odkazu k němu se neobejde žádné vyjádření delší deseti vět.
..............
"Jak víme, na počátku bylo slovo"
já to tedy nevím, ale vím, že Vy si myslíte, že to víte jako spoustu jiných dalších skvělých pravd...
...........................
"Mezilidská komunikace je nepochybně něčím, co nás odděluje od zbytku živočišné říše"

ale vůbec ne, jen zvířata používají jiné komunikační prostředky, jinak jsme úplně "stejní" jako oni, tedy pardon, kromě Hájka a dalších vyslanců nebe...
......................
Jinak s těmi operátory to je fakt, katastrofa, nehoráznost, která by mohla být stejnou měrou uplatněna vůči nim samým, dle pravidla kat. imperativu "jednej tak, aby se Tvé jednání mohlo stát obecným zákonem". Tzn. Využít každé možnosti jak je zatlačit tam, kde je jejich prostor, tam, kde končí jejich hranice a začíná prostor spotřebitele, který oni samotní zcela svévolně a systematicky s úmyslem se obohatit překračují.
"Na počátku, když se narodil malý operátor, jak všichni víme, byl totiž mamon....."
10. 07. 2013 | 12:17

Tomas napsal(a):

Paní poslankyně, tak to nevzdávejte. Chování např. O2 je neuvěřitelně nechutné. Měsíc co měsíc reklamace, které sice nakonec uznají, ale já už mám fóbii z otevírání jejich obálek a mám z toho neplacený vedlejšák. Kdyby se mi (a mnohým jiným) podařilo zrušit s nimi dvouletou smlouvu jako je to v Belgii (která byla nepřímo vynucená - člověk telefon potřebuje), hodně bychom si oddechli.
10. 07. 2013 | 12:24

Xaver napsal(a):

Autorko máte pravdu.
V ČR je bordel. Jakákoliv instituce má vždy převahu nad občanem.
Zřejmě je to rakouskouherské dědictví, které komunisté plně využívali a popřevratoví politici zdokonalili.
10. 07. 2013 | 13:04

gaia napsal(a):

napíšu příklad z mé=ho okolí

nedávno obíhal naše město jakýsi dealer ov T mobilu a pár lidí nachytal. Dal jim podepsat smlouvu 2x, prý je to kopie.
Pak lidi, ač měli jen 1 telefon, dostali 2 smlouvy a museli 2xplatit.
Druhou smlouvu, sjednanou podvodně najatým dealerem nebylo možno 2 roky zrušit, prý i v případě úmrtí by byla součástí dědického řízení a museli by platit dědicové. T mobile prý měl jen najatou firmu s dealery a za jejich práci neručí, peníze jim podvodem získané však nesmrděly.
Toto je možné v ČR.
10. 07. 2013 | 13:27

ondráš napsal(a):

Paní Roithová, děkuji, za tuto vaši práci. Naši telekomunikační operátoři jsou velmi arogantní - a zahrnul bych mezi ně i UPC. Naopak musím říci, že z mých zkušeností se všemi čtyřmi mám tu nejlepší s Vodafonem. I když jsem od nich odešel za lepší nabídkou, slušně se se mnou rozloučili a odchod byl tak hladký a nekonfliktní. Ale to je i jejich pozicí toho třetího na trhu. Náš regulátor (ČTÚ) je ovšem pověstná žába na prameni - asi jsou někteří odtamtud dobře placení hned ze tří stran. Jinak si mnohaletou nečinnost ČTÚ nedovedu vysvětlit.
10. 07. 2013 | 13:29

zemedelec napsal(a):

Pokud protikorupční vládu živila korupce,tak si přece neuzavřou kohoutek.Co s tím udělá vláda odborníků,za tak krátkou dobu,těžko odhadnout.
10. 07. 2013 | 13:29

rejpal napsal(a):

Už se zase mažou celé blogy...
10. 07. 2013 | 13:35

krajan napsal(a):

Paní autorko,
ona ta Česká republika a její zákony i předpisy nemá nic společného se Senátem, s Poslaneckou sněmovnou a vůbec se zastupitelskými institucemi ? Že se čílíte nad způsoby, které jsou v téhlůe republičce běžné !
10. 07. 2013 | 13:39

neo napsal(a):

rejpal:

řek bych, že byl smazán autorkou, protože přeskočila omylem z prvního hned na třetí dějství :)
10. 07. 2013 | 13:42

rejpal napsal(a):

neo
Taky si myslím, že šlo o omyl, ale dělat to neměla.
10. 07. 2013 | 13:43

stejskal napsal(a):

Ten blog nesmazala autorka ani nikdo jiný, vyjde druhé i třetí pokračování. Když jsem zjistil, že zde bylo technickým nedopatřením novým asistentem paní poslankyně zveřejněno třetí pokračování (aniž by zde bylo druhé), posunul jsem ho na později (mělo v tu chvíli 19 shlédnutí). Správné načasování, tedy takové, jaké autorka zamýšlela a má logiku, nastaví pan asistent znovu.

Hezký den.

Libor Stejskal

P.S. "Už se zase mažou celé blogy..." :-)
10. 07. 2013 | 13:52

rejpal napsal(a):

stejskal
Tak to beru, já si ani nevšiml, jestli tam byla nějaká diskuse, viděl jsem titul, chtěl se k tomu vrátit - a blog byl pryč.
10. 07. 2013 | 13:55

rejpal napsal(a):

rejpal
Jen k tomu P.S. Ono se to z vůle autorů už párkrát stalo. V jistých trochu pohnutých dobách (ne)rytířských soubojů o jedno křeslo na jedno hradě.
10. 07. 2013 | 13:57

stejskal napsal(a):

Ale jo, pane rejpale,

občas nějaký autor blog smazal, protože se mu přestal líbit či zjistil, že to není úplně tak, jak napsal. Vždycky jim "vynadám" (ne proto, že blog smazali, to udělat mohou, i když bych za slušné považoval vložit místo něj vysvětlení, ale že to vezmou i s debatou. A to je proti pravidlům) a oni to pak už neudělají (tedy aspoň nevím o nikom, kdo by to dělal opakovaně). Už se to pár měsíců nestalo.

Příspěvek tam nebyl žádný (ten by tam ostatně zůstal, text je jenom posunutý v čase).

Hezký den.

Libor Stejskal
10. 07. 2013 | 14:18

seriozní chlapík napsal(a):

Autorka.

To je jen ranný kapitalizmus. Přejde to, stejně jako pubertální akné.
Musí se jen trpělivě čekat, protože jde o generační záležitost.
Nelze vyskakovat na cara. Láteření u piva naopak čekání zpříjemní.

Podobné pokusy o jaké se pokoušíte jsou založeny na tom, že se jankovitě snažíte vzpouzet realitě. Nechcete si připustit, že tady vládne ČEZ, O2, Agrofert,...

Nedávno tak skočilo na lep pár hlupáků, když uvěřili papouščímu mainstreamu - jak se budou zlevňovat telefonní hovory. Operátorům pouze trik nevyšel a namísto proklamovaného snižování cen, avizují naše milá nadnárodní vrchnost návrat do starých kolejí.
10. 07. 2013 | 14:19

PilotPM napsal(a):

jenom Česká republika zvolila taktiku mrtvého brouka! - a já myslel, že paní Roithová zastupuje ČR.
10. 07. 2013 | 14:32

Pepa napsal(a):

Kandidatura na post prezidenta ČR dopadla prachbídně, skončila na chvostu.Jak je to možný, že ctnostná katolička nezískala hlasy alespoň katolického kléru, když věříci
katolíci se od ní odklonili. Ještě horší je, že ten jejich nejvyšší jí poslal k čertům.Nebo že by byla věřící jen na oko a už vůbec nerespektovala destero přikázání, když podporovala americké války, ve kterých byli hromadně vraždění ženy děti a stárci.Nezabiješ! Podobně je tomu: nepokradeš! Ona vůbec neprotestovala proti
loupežím katolického klůéru v tzv.církevních restitucích.Kdežto Kristus a současný
papež prosazují chudou církev. Za ty hříchy by měla denně odříkat minimálně tisíc otčenášů .Bohužel ona si žije jako v ráji a na bídu dolních 10 milionů z vysoka ..... .
10. 07. 2013 | 14:33

Pavel13 napsal(a):

Doufám, že u paní europoslankyně zazvoní exekutor, pošťák doručí upomínku od ČKP, ..., vedle baráku jí zřídí hernu, ...

Ne, že bych jí to tak přál, ale snad by se věci začaly hýbat.
10. 07. 2013 | 14:37

otaznik napsal(a):

kocourkov, je...
Fischer neměl na splácení dluhů z kampaně, a i tak rekonstruoval byt za cenu až milion korun.

Sral se ale zazrak!
Závratnou rychlostí se Fischerovi podařilo srovnat dluh během šesti dnů poté, co se o něm začalo mluvit jako o příštím ministru financí. V krátké době mu na účet jeho prezidentské kampaně přišlo 5,3 milionu korun.

Ps. Proc dluh nezplacel ze svych, kdyz mel milion z uspor na rekonsrtrukci sveho bytu?
10. 07. 2013 | 14:43

patriot napsal(a):

Bruselská tetka popisuje vcelku běžný reáldemokratický bordel, který zde již mnoho let pomáhá budovat… Co já jsem zažil s Telecomem!!!

Z jiného soudku:
Nedávno jsem kdesi zahlédl vaše billboardy z boje o prezidentské koryto… Co kdybyste si po sobě ten svinčík uklidila? Kdo se na to má dívat?!
10. 07. 2013 | 15:11

otaznik napsal(a):

patriote,

a co ex Bruselskej strejda Spidla? Nejbohatsi politik v CR? Nahodou z CSSD. Ma furt socialisticke citeni?
10. 07. 2013 | 15:26

to Suzi who can do nothing napsal(a):

"Mezilidská komunikace je nepochybně něčím, co nás odděluje od zbytku živočišné říše...", to je vstup EUROPOSLANKYNĚ.
Pokud je to komunikace MEZILIDSKÁ, asi nás skutečně odděluje od zbytku živočišné říše. Pokud by byla "mezikravská", "mezivolská" či "meziopičí", asi by oddělovala krávy, voly a opice od zbytku živočišné říše...
Já vážně nevím, proč takové neumělky tak královsky platí.
Nechcete jí zpátky do zdravotnictví SKUTEČNĚ něco dělat?
Měla byste normální problémy a starosti a nekafrala byste do věcí, kterým nerozumíte.
A jak se Vám povedlo dostat Julii z ukrajinské ťjurmy?
Nepovedlo - jenom kecy umíte!
10. 07. 2013 | 15:43

patriot napsal(a):

otazník:

Měl jste na mysli „sociální“ cítění.

Pokud někdo příjme koryto za půl mega měsíčně z peněz daňových poplatníků, pak nemůže mít žádné sociální cítění. Má ovšem silně vyvinutý cit pro koryto.
10. 07. 2013 | 17:23

Richard napsal(a):

"to Suzi who can do nothing"

v celé té formulaci byl odkaz na duchovno, resp. jeho potvrzení, po té co následovala vyřčená pravda o počátku věků postavených na "slově"...
Paní poslankyně se zřejmě snažila sdělit, že jsme něco více než zvířata, že jsme duchovní bytosti, možná však neví, že k vymezení hranic roztahujících se operátorů je zapotřebí určité míry zdravé agrese, která je pudového - živočišného charakteru.
Takže nestačí hledat fenomény, které nás od zvířat jakože oddělují směrem ke vznešenému duchovnu, ale také ty, které s nimi máme společné a, že je jich opravdu hodně. Zvířata jsou navíc v mnoha směrech/instinktech/ rozvinutější než my, kteří nejen prostřednictvím různých, ideologií a doktrín(politických i náboženských) degenerujeme. Čím více to budeme popírat, tím více nás budou tyto věci ovládat. Duchovno je sice hezká věc, ale musí stát nohama na zemi, nejenže totiž vyrůstá z pudů, ale je také přímou reakcí na ně.
Jinak "boj" proti operátorům je jistě záslužná věc, mám však za to, že jde o součást práce paní poslankyně, za kterou je celkem slušně placena.
10. 07. 2013 | 22:40

pepa z deppa napsal(a):

Vážená paní poslankyně, čemu se divíte, za ty roky ve sněmovně byste měla vědět, že ani kuře zadarmo nehrabe.To znamená, že některý z vašich kolegů politiků propojených s telekomunikacemi dostal namazáno (korupce).
12. 07. 2013 | 18:15

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy