Konec? A čeho?

10. 07. 2013 | 23:54
Přečteno 2979 krát
Nikdy jsem si na rozdělení politického spektra ve smyslu pravice a levice úplně nezvykla.

Názvosloví tradované do dob Velké francouzské revoluce podle toho, že v Generálních stavech seděli konzervativci na pravé a radikálové na levé straně, považuji v jednadvacátém století za čím dál tím víc zavádějící zkratku. Říkám to i s vědomím, že dnes nejde o krále, ale že za pravicové označujeme konzervativní a neoliberální strany a za levicové socialistické a komunistické. Z tohoto pohledu se totiž o současné politické situaci v České republice – o pádu vlády a volebních preferencích - hovoří jako o konci pravice - ale já to vidím jinak.

Do politiky jsem vstupovala jako nestranická odbornice, kterou premiér Josef Tošovský pověřil řízením resortu zdravotnictví. Neměla jsem za sebou ani politickou ani sponzorskou lobby, přesto se mi – troufám si říci – podařilo prosadit řadu věcí, včetně položení základů celonárodního systému koordinované péče. Až v senátu, kam jsem byla zvolena jako bezpartijní, jsem se rozhodla vstoupit do KDU-ČSL. S respektem k lidské svobodě a pravidlům tržní ekonomiky, tedy údajně pravicovým hodnotám, ale také k lidské důstojnosti a solidaritě s potřebnými, tedy prý typicky levicovým tématům. Ve skutečnosti je ale považuji za hodnoty evropské civilizace a nevidím důvod, proč bych je měla kvůli zasedacímu pořádku z konce osmnáctého století oddělovat.
Myslím si, že podobný náhled má i řada dalších politiků – nejen z řad KDU-ČSL, která tak přirozeně v minulosti dokázala najít prostor pro prosazování svého programu v tzv. levicových i pravicových koaličních vládách. Stejně jako v jiných kabinetech svou účast odmítla. A všimněte si, prosím, jak komplikované je pro komentátory s ryze pravo-levým viděním politického spektra vysvětlování této skutečnosti, jakož i samotné zařazování lidovců do příslušné škály. Dovoluji si upozornit, že ji politologové a ekonomové zpochybnili již v minulém století na opačném příkladu, totiž na fašismu a nacismu, které například podle Augusta von Hayeka nepramení z ideologického tábora krajní pravice, ale krajní levice.

To, co by mělo v české politice skončit, není pravice či levice, respektive vládní či opoziční strany - ty jsou pro parlamentní demokracii a vzájemnou kontrolu nakládání s mocí dokonce nezbytné, ale musí skončit vliv kmotrů. Ten ovšem není autentickým plodem pravice či levice, ale plodem opoziční smlouvy, která vzájemný politický dohled a kontrolu moci vyautovala zákulisními dohodami o nedotknutelných sférách mocenského vlivu. O tom, že si opoziční establishment a bohužel i celá společnost rychle zvykla na udělování pašaliků výměnou za názorovou pružnost toho či onoho politika, což nakonec (nebo konečně?) vedlo i k pádu vlády, jsem již psala. Pohříchu nemám pocit, že metoda sestavení vlády přátel Miloše Zemana je zárukou, že tento normalizovaný nástroj politické hry ze Strakovy akademie zmizí. V případě některých ministrů se naopak objevuje podezření, že post získali spíš za „agilitu“ než „abilitu“.

Dnes prezidentem potvrzená vláda Jiřího Rusnoka je zvláštní koláží: jsou v ní lidé skutečně odborně erudovaní a bez politických ambicí, ale také lidé spíš známí než znalí a lidé se zjevnými aktuálními politickými ambicemi. Čtenáře mých blogů nepřekvapí, že jako prezidentská kandidátka, která dbala na transparentnost a zákonnost financování předvolební kampaně, se těžko srovnávám s angažmá soupeřů, kteří při ní nedodrželi ani názorový, a ani právní rámec. To totiž nevypovídá jen o nich, ale i o těch, kteří jednoho z nich s vědomím jeho provázanosti se sponzory uvádějí do funkce správce státní pokladny. Tmelem nesourodé ministerské skupiny, zdá se, je především loajalita vůči tandemu Jiří Rusnok – Miloš Zeman.

Z toho pro naši demokracii pramení klíčová otázka: je-li demokraticky zvolený poslanec odpovědný voličům a je-li demokraticky jmenovaná vláda odpovědná poslancům, komu bude odpovědný kabinet uvedený prezidentem do úřadu vlády bez ohledu na výsledky posledních voleb a proti vůli Poslanecké sněmovny? Jak známo: prezident sám je ústavně neodpovědný.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Richard napsal(a):

"Z toho pro naši demokracii pramení klíčová otázka: je-li demokraticky zvolený poslanec odpovědný voličům a je-li demokraticky jmenovaná vláda odpovědná poslancům, komu bude odpovědný kabinet uvedený prezidentem do úřadu vlády bez ohledu na výsledky posledních voleb a proti vůli Poslanecké sněmovny?"

přece Bohu, vždyť toto je elementární otázka doktríny, ze které vychází Vaše strana...
----------------
"jsem se rozhodla vstoupit do KDU-ČSL. S respektem k lidské svobodě"
ne, tímto se křesťanství opravdu příliš nevyznačuje...
-----------------------
Jinak, v myšlení Zemana a zřejmě i této vlády jsou odpovědni voličům, kteří přímou volbou dosadili do funkce svého prezidenta - vůdce národa, "czech churchill made". Vláda zřejmě cítí zodpovědnost vůči voličům M. Zemana, resp. vůči M. Zemanovi a ten zas vůči svým voličům, neb je zde prakticky uplatněn prezidentský volební systém. Zeman a jeho voliči si jednoduše pletou přímou volbu prezidenta s prezidentským systémem, ale to např. i filosof Václav Bělohradský. Skutečné důvody, proč došlo k přechodu na přímou volbu je nezajímají, přitom právě tyto určují podstatné okolnosti celé situace kolem kompetencí současné hlavy státu. Tato ignorance motivací změny prezidentského volebního systému vede až k situaci současného jmenování Rusnokova kabinetu. Toto je zřejmě slabina Ústavy, nebo zákona o přímé volbě prezidenta, jehož součástí měla být interpretace vztahu přímé volby k mandátu prezidenta tak, aby si Zeman a jeho příznivci nemohli vykládat přímou volbu po svém.
11. 07. 2013 | 00:50

queribus napsal(a):

Záslužný úvahový (a díky bohu i autorce netriviální) text. Koncentrovaný především v posledním odstavci. Osoby znalé M.Zemana(můj případ z dávné minulosti) si tímto opět připomínají exhibicionistické projevy chování vždy prosazující "právě ten jediný správný", tj. jeho náhled na chod věci veřejných, včetně vedení státu. Dostatečně "zdůvodněno" 11/20-úspěchem při přímé volbě hlavy státu Aktuální prozatímní vláda (nehledat analogie s Kerenským před 100 lety v Rusku) je složená (až na ministra obrany) z exemplárních "apolitických" slabochů, ochotných vyhovět svému náčelníkovi (jímž v tomto případě nezvykle nebude premiér) zřejmě ve všem, co si bude jeho vysokoblahorodí přát. Inu, škoda, že se autorka (výrazně intelektem převyšující "běžného" lidovce včetně předsedy) významnněji neprosadila právě v té přímé volbě.....
11. 07. 2013 | 01:06

pamětník napsal(a):

Paní Roithová
je sice členkou Křesťansko-demokratické unie-České strany lidové, tedy lid v názvu dvakrát, nicméně se ptá, "komu bude odpovědný kabinet uvedený prezidentem do úřadu vlády bez ohledu na výsledky posledních voleb a proti vůli Poslanecké sněmovny?"
Hlasování o důvěře Rusnokově vládě dosud neproběhlo a údajně stojedničková většina může velice rychle vzít zasvé, takže stěží s určitostí tvrdit něco o proti vůli Sněmovny, třeba bude leckdo překvapen. Nicméně za důležitější je třeba považovat vůli veřejnosti dostatečně průkazně projevené nedávnou volbou Miloše Zemana prezidentem republiky a v neposlední řadě současné jednoznačné mínění veřejnosti, která v převaze si přeje ukončení vlády ODS+TOP09+LIDEM. Pro paní evropskou poslankyni zřejmě irelevantní. Pro veřejnost je zase irelevantní paní poslankyně, což se mj. projevilo i v prezidentských volbách. Paní Roithová propásla příležitost moudře pomlčet.
11. 07. 2013 | 01:46

Baba napsal(a):

Největší šanci mají šedesátá léta.
11. 07. 2013 | 02:42

Paní euroiposlankyně, končí vám mandát? napsal(a):

Potřebujete uplacírovat ve vnitrostátní politice? Blíží se volby? Z četnosti vašich článků v posledním období by se na to dalo usuzovat.

K článku. KDU jsou důslední a dokonalý obojetníci. Zrovna politička konzervativní strany, která je schopna se spojit doslova s každým od komunistů v Národní frontě až po podporu ultrapravých politických sil je ta pravá, která by měla mluvit o opoziční smlouvě.

KOrupce, milá dámo není plodem žádné opoziční smlouvy. Korupce zde byla i před opoziční smlouvou. Korupce je geneticky dána tržnímu systému ve kterém "svědomí" poslanců vydatně pomáhají velké peníze a "svědomí" stran peníze sponzorů, lobistů a štědré dary korporátního kapitálu očekávající prosazení zákonů, které jim bohatě zúročí jejich investici. (viz působení politiků KDU na různých ministerstvech - kupř. i před opoziční smlouvou na ministerstvu obrany)
11. 07. 2013 | 04:38

anna napsal(a):

videla bych to v rovine, ze si pockame, co nam docasna vlada predvede..na vysledky.., ne na slova...ta mohou byt vzdy chapana ruzne.., rovnez je otazka, kam nas tedy vlada povede ale co se tyka cesty na zapad, pro zapad jsme stale vychodni Evropa, divaji se na nas jako na podradne lidi, prava nasich obcanu, kteri pracuji manuelne nejsou realizovana v rovine rovnych prav s obcany zemi, kde docasne nebo nekdo i trvale zije, mzda je vetsi, ale za cenu ztraty mnoha prav, ktera jsou jen nekde ulozena na papire..pro ne jsme zeme ktera zadna prava nema, usuzujice na zaklade nazoru co jsem si vyslechla,jde o presuny kapitalu, o levne pracovni sily nejaka lidska prava nehraji velkou roli, ty co maji nakradeno, malokdo poctivy v nasi zemi dle dostupnych informaci, tak ti ano mohou byt chapani jako urciti partneri..politikove take nemaji problem jako obycejni obcane, na zadnem zapade nejsme mohu vas vyvest z omylu, muj nazor je, abychom byli neutralni, pratele jak s vycchodem tak se zapadem a ekonomicky dokazali vytezit maximum pro nase ceske obcany, pro co nejsirsi spektrum lidi, a politicky orientovani smerem ke stredu, upusteme od extremu pravice levice, a pristupme k zajmu vetsiny lidi ve state...
11. 07. 2013 | 04:41

Paní europoslankyně, končí vám mandát? napsal(a):

"Z toho pro naši demokracii pramení klíčová otázka: je-li demokraticky zvolený poslanec odpovědný voličům a je-li demokraticky jmenovaná vláda odpovědná poslancům, komu bude odpovědný kabinet uvedený prezidentem do úřadu vlády bez ohledu na výsledky posledních voleb a proti vůli Poslanecké sněmovny? Jak známo: prezident sám je ústavně neodpovědný.?"

Jak jste propánakrále dospěla ke tvrzení, že je demokraticky zvolený poslanec odpovědný voličům? Jak se ta odpovědnost projevuje? Tím, že demokraticky zvolený poslanec zahodí po volbách volební sliby a volební program, jedná výlučně na základě svého "svědomí" (mnohdy za přispění igelitek, trafik a protislužeb...) a přispěje k proválcování zákonů které jdou přímo proti zájmům voličů, kteří kdyby o tom předtím věděli, nikdy by takového poslance nebyli zvolili? Jako třeba v případě církevního daru, fotovoltaiky, nejrůznějších nevratných privatizací a tunelů veřejného majetku a státních služeb...?
11. 07. 2013 | 05:02

Elent napsal(a):

to anna napsal(a):

Cituji: "videla bych to v rovine, ze si pockame, co nam docasna vlada predvede..na vysledky.., ne na slova...ta mohou byt vzdy chapana ruzne..,"

Při vší úctě, paní Anno, jste naivní. NA CO máme tady v tom bordelistánu čekat? Až lidi zase vypudí z domovů ruská, jako v 68-mém či naopak americká eskadra? Nebo přímo kmotři pošlu svojí soukromou zásahovku, aby lidem vzali i to poslední?
Jediná cesta je vyhnat všechny neužitečné prašiviny, které požírají tuto zemi a ničí životy občanů (PRÝ LEGÁLNĚ!!!!) z jejich brlohů. Nestačilo blbé čekání 23 let?
Co si myslíte, že předvede nová vláda, kde ministr financí bere "dary" za miliony? Vždyť je to tak průhledné, až k zbláznění! Dá Vám někdo dar coby 10 Kč (a není to rodina)? Kdo to kdy viděl přijímat dary od pochybných dárců, byť mají jména? Kde berou ty peníze? Mnoho lidí v ČR pracuje poctivě a miliony nevydělává, naopak má čím dál hlouběji do kapsy.
Místo rozpuštění sněmovny včetně podržtašek jsou zde znovu rodzávána koryta. A opět bohatě.
11. 07. 2013 | 06:42

zemedelec napsal(a):

Paní Roithová.
Opravdu záleží,jak tam bude dlouho působit Rusnokova vláda.Zeman,ale i tato vláda,se dostala do situace,že musí něco pozitivního udělat,aspoň v hospodářské oblasti.Pokud neprokáží schopnost,uškodí si Zeman,vláda a také SPOZ by měl problémy.Musím k tomu podotknout,že to nebudou mít lehké,kde kdo se jím bude snažit podrážet nohy,hlavně média.Také by se to snažila náležitě využít pravice ve svůj prospěch a jak zaznamenávám,už to činíte.
11. 07. 2013 | 06:43

Tazatel napsal(a):

"je-li demokraticky zvolený poslanec odpovědný voličům"

A jak ta odpovědnost vypadá ?
11. 07. 2013 | 06:46

Václav napsal(a):

Všechna moc LIDEM.
Co Vy na to paní Roithová?
Václav
11. 07. 2013 | 07:08

Baba Jaga napsal(a):

Hezky svou politickou činnost paní Roithová pochválila, i lékařka snad byla dobrá. Možná je i přesvědčená, že její hlas v EU něco zmůže. Ono jsou v Bruselu prázdniny? Konec předrahé EU by klidně nastat mohl - to odpovídám na titulek.
O nynější vládě si ale myslím totéž, co autorka. I kdyby tam byla až do řádných voleb, stejně nic podstatného nezmění, rozpočet už je nalajnovaný. Prohlášení pana prezidenta, že s ním pan Rusnok dopředu nekonzultoval návrh na ministra financí, je možná i pravda. Nepodpořil snad v druhém kole pan Fischer právě pana Zemana?
Ono i jmenování pana Rusnoka i získávat pro všeliké fondy jejich agenti - vždyť taková živili pana Rusnoka v uplynulých 10 letech.
Ještě k blogu o operátorech - místo urgování změn si mohla autorka libovat, kolik ušetří chvíli bez techniky času a penízků za jejich služby. Že by na nich byla závislá?
11. 07. 2013 | 07:26

Ládik!!! napsal(a):

Nechápu, proč bimbo nepověřil sestavením vlády přímo Chrenka. Předešel by tím mnohým zbytečným spekulacím, vše by bylo transparentní. A místo bimba by na hradě měl sedět ten, kdo přitáhl Chrenka z Kerametalu do Třince.
11. 07. 2013 | 07:54

Občan napsal(a):

Paní europoslankyně,
měli jste 90 let na to prokázat, že lidovcům jde o blaho "dolních patnácti resp. deseti milionů". Místo toho jste celou dobu dokazovali, že na ně zvysoka pečete a dělali jste možné i nemožné PROTI jejich zájmům a potřebám.

Když se mezi vámi konečně vyskytl JEDEN slušnější Hovorka, nejenže se nestal předsedou a ikonou strany, ale naopak byl vlastní partají ostrakizován.

90 let jste se prostituovali s těmi, již vás dostali k mocenským korytům aniž byste za to nesli odpovědnost. Pochopte už konečně, že i politická "společnice" časem zestárne a ztratí šmrnc i důvěru. No, a to se stalo KDU-ČSL.
K Vašemu textu - těmito slovy "S respektem k lidské svobodě a pravidlům tržní ekonomiky, tedy údajně pravicovým hodnotám, ale také k lidské důstojnosti a solidaritě s potřebnými, tedy prý typicky levicovým tématům." jste potvrdila, že jste dodnes nepochopila vůbec nic.
Kapitalismus od svého vzniku respektuje jen lidskou důstojnost mocných a bohatých. Na bezmocné a nebohaté vždy kašlal a právo na lidskou důstojnost jim dodnes nepřiznává (výčet důkazů v případě zájmu dodám).
"Solidarita" v podobě chudinských polévek a "dobročinných" bazarů obnošeného šatstva NENÍ solidaritou. A solidaritou není ani vybírání si potřebných podle náboženské příslušnosti nebo podmiňování pomoci vstupem do církve či účastí na bohoslužbách.

No, a podporou církevních "restitucí" jste se zazdili definitivně.
Tož tak...
11. 07. 2013 | 08:15

to ZR napsal(a):

Myslím, milá Zuzano, že nemáte jiné cíle, jen se udržet u eurokoryta co nejdéle.
Všechny Vaše články, hypotézy a masáže nevedou nikam jinam, než naoko vykazovat nějako činnost (když už jinak neděláte nic - nemáme žádné zprávy o Vaší činnosti).
Pokud byste ono chtěla vyvrátit, pojďte na chvíli "normálně" pracovat (dobré lékařky berou všude)a psát své články - již z pozice pracující - dál.
Aha, už se Vám nechce.
Chlubit se členstvím v Tošovského vládě - vždyť jste sloužila pod odhaleným StBákem!!
11. 07. 2013 | 08:23

Martin napsal(a):

Obávám se, že za korupcí je přesvědčení poslanců, že jejich hlas je prostě zboží, které je třeba co nejlépe prodat a když lidi byli tak hloupí, že je zvolili, tak jim to právo dali. Proč ale partaje, když stejně nikdo jiný než partajní sekretariáty neovlivní, kdo bude na kandidátce? U osvícené monarchie je jen problém, jak zajistit, aby jeden osvícený monarcha vystřídal jiného osvíceného monarchu a třeba je přímá volba monarchy tím správným řešením. Osobně mi současná partajní politika připadá jako stejné svinstvo za komunistů. Jednoduše se ukázalo, že Bryan Caplan ve svém Mýtu racionálního voliče má pravdu, i když v Česku je ta iracionalita ještě o kus větší, protože lidi nemyslí a koukají na politiku jako na fotbal. Sobotka by vyhrál jednoduše volby ne proto, že by byl lepší než Nečas (holt by kradl někdo jiný a bordel by tady byl stejně), ale prostě proto, že poštvával lidi. Nikdy neřekl, jak by se to dalo třeba s důchodovou reformou udělat lépe, ale prostě jen iracionálním hospodským filozofům tvrdil, že to je špatně a protože v tomto státě se moc nemyslí.Obávám, se, že roztrpčený kníže měl pravdu, když říkal, že tahle země patří na východ kdy se čeká na c.k. výnos, aby se udělala revoluce místo toho aby se lidi naštvali a vzali rozum do hrsti a přestali si nechat srát na hlavu.
11. 07. 2013 | 09:02

Blend napsal(a):

S marxismem ty pojmy levice a pravice téměř nic společného neměly.Jde o hantýrku politických bloků -často odborářských,někdy k označování návratu až jakobínství.Za nástupu fašismu byly nacionalismem pravolevé pojmy rozmazány k nepoznání,neoddělitelné od sebe.
Pravolevé pojmy vyjadřují obvykle fakta typu sociální denivelizace jako minimální mzda,sociální podpora,průměrná mzda,důchody,sociální nerovnost-tedy "filantropii".
Marx zdůrazňoval,že mu nejde o filantropii především,ale o objektivní analysu z hlediska toho čím nutně ekonomické dějiny procházejí:hospodářskými cykly,krizemi ala současná,zvraty typu přechod feudalismu v kapitalismus (revolucí ve Francii 1789,pokusem -Komunou 1871).Že dějinami hýbou výrobní síly a inovace ,které následně plodí politiku.
11. 07. 2013 | 09:57

zdenek napsal(a):

Dobrý den! Nemyslím, že vina za současný stav je pouze na panu Zemanovi. Opoziční smlouva vznikla, pokud si dobře pamatuji,především díky namyšlenosti paánů Luxe a Rumla. Oni prostě s CSSD vládnout nechtěli. Také poslanci nejsou odpovědní voličům, protože my voliči je nevolíme. Volíme strany a programy. Strany by tedy měli dbát na to, aby poslanci nepáchali lumpárny a to ani v jejich prospěch. My s tím už nic nenaděláme. Je to v první řadě důsledek selhání stran, jako prostoru pro otevřenou diskusi, formování osobností a hledání ideí. Strany byly a jsou plné obživníků a nikoli lidí schopných argumentovat. A to KDU včetně. Ovšem potom, pokud se chopí iniciativy někdo, kdo opravdu něco chce, byť to samozřejmě není ideální, vzniká konflikt. Ale co vidíme: místo věcné argumentace o záměrech ministrů a hledání lepších řešení zase jen ideologické a stranické kecy. Hrůza!
11. 07. 2013 | 11:48

jogín napsal(a):

Omyl, autorko. Korupce a klientizmus nejsou výsledkem oposmlouvy, to bychom je měli jenom v českém Kocourkově. Korupce je důsledkem tržního mechanizmu, protože přináší zisky. Pokud není tvrdě potrestána, šíří se. A u nás politici pečují o beztrestnost korupčníků. Proč? Protože zdejší systém s vládou všemocného parlamentu postrádá zpětnou vazbu vylučující darebáky z politiky. Zato má 5% limit k volitelnosti, zaručující trvalou
vládu lidí, nominovaných partajními sekretariáty. Místo demokracie máme partajokracii, stejně jako za komunisty.
11. 07. 2013 | 16:43

Robert napsal(a):

S větší částí článku lze souhlasit, přesto si dovolím připomínku. Korupce nezačala v této zemi vznikem opoziční smlouvy. Ta nebyla ničím dobrým, ale na př. aféra s falešnými sponzory vypukla v roce 1997, oposmlouva vznikla v roce 1998. Varující ovšem je, že její hlavní konstruktéři se střídají ve funkci prezidenta, kterou budou (ten či onen) okupovat minimálně 15 let. Všichni víme, že bez politických stran to v našich podmínkách nepůjde. Stejně tak víme, že se od nich ničeho dobrého nedočkáme. Kecy o tom co udělat, aby z toho něco měla "naše" strana jsem slyšel na mnoha úrovních dost často. Üvahu o tom co udělá řečníkova strana, aby z toho profitovali občané této země nikdy. Nemyslím tím nadrozměrné sociální přístupy, ale rovné podmínky pro všechny, doplněné objektivním tlakem, že sice se mohou mít dobře mnozí, nikdo ovšem bez vlastního pracovního přičinění nebo bez rovného přístupu v sociální oblasti a už vůbec ne díky bezduchému politickému tlachání.
11. 07. 2013 | 23:29

pavel v napsal(a):

pamětník
napsal:".... Nicméně za důležitější je třeba považovat vůli veřejnosti dostatečně průkazně projevené nedávnou volbou Miloše Zemana prezidentem republiky a v neposlední řadě současné jednoznačné mínění veřejnosti, která v převaze si přeje ukončení vlády ODS+TOP09+LIDEM."....KONEC CITACE

Pane pamětníku, pokud vím, tak levice se několikrát snažila vyslovit vládě nedůvěru a nepovedlo se jí to. Je tedy blbost tvrdit, že veřejnost si přála ukončení této vlády, když, jak víte, veřejnost je reprezentována parlamentem. Veřejnost není reprezentována průzkumy veřejného mínění, protože tyto průzkumy jsou nedemokratické (nepodléhají veřejné kontrole).
12. 07. 2013 | 00:21

pavel v napsal(a):

jogín

Omyl jogíne :o). Korupce vzniká tam, kde jsou ve správě cizí peníze.

Zkuste si představit, že dáváte řemeslníkovi zakázku a on vám navrhne, že se dohodnete na zbytečném navýšení úhrady s tím, že si navýšení mezi sebou rozdělíte. Asi byste se mu vysmál. Když totéž navrhnete státnímu úředníkovi, uvítá to.

Nejlepší metodou boje proti korupci je co nejvíce omezit zacházení s cizími penězi: zredukovat státní rozpočet na platby, které nelze platit jinak než ze státního (obrana) a zrušit jakékoliv státní dotace.
12. 07. 2013 | 00:41

Yosif K napsal(a):

queribus napsal(a):
Inu, škoda, že se autorka (výrazně intelektem převyšující "běžného" lidovce včetně předsedy) významnněji neprosadila právě v té přímé volbě.....
11. 07. 2013 | 01:06
Za autorkou, na rozdíl od jeho vysokobalhorodí, nestály bezedné fondy firmy LUKOIL.

Dále autorka se na rozdíl od Zemana nestihla naučit předstíranou lidovost, to jest hulvátské anekdoty, urážky, pití jitrnic a litru vína denně, opilecké kohácení atp atp.

To se pak těžko soutěží s plebejskými borci......
12. 07. 2013 | 21:17

pamětník napsal(a):

Perla vskutku ojedinělá:
" pití jitrnic a litru vína denně"

Od autora této perly přesvědčeného o tom, že bezedné fondy firmy LUKOIL nakoupily přes tři a půl miliónů voličů můžeme s nadějí očekávat perly další. :)
13. 07. 2013 | 01:06

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy