Barikáda z knih na Karlově mostě 5.5.2011

04. 05. 2011 | 17:14
Přečteno 3887 krát
Následující pozvání jsem dostal mailem a jelikož ten nápad shledávám roztomilým a užitečným (i když myslím, že naši PIG vládu netrkne a zdejší diskutéři jednoho typu budou zase opakovat mantru o tom, že DPH na knihy vadí jen těm, kdo umějí číst a oni že mezi ně nepatří), vkládám ten text sem.

Přátelé prózy, poezie, braku, čtiva, literatury a knih obecně!

Pomozte nám z ohrožených knih vystavět barikádu proti nekulturní vládě!

Přijďte a bojujte za obranu knihy a knižní kultury!

Připojte se ke knižní DPHrázi!

Akce začne 5. května 2011 ve 12.00 na malostranském konci Karlova mostu pod obloukem Malostranské mostecké věže –
– jako symbolická připomínka počátku Pražského povstání před 66 lety.

Přineste si prosím s sebou knihy do barikády, transparenty, píšťalky, megafony, hesla ku pokřiku a jiné prostředky veřejného vzdoru!

Postavte se s námi na barikádu vystavěnou proti ignorantství a barbarství!

Nenechme vládu bez povšimnutí obrátit list!
Podejme knihám pomocnou barikádnickou ruku!

Za pořadatele Tajemný M.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Rumcajs napsal(a):

Ale hoši !

Víte kolikrát nám zdražili pivo ?

A přestalo se snad chlastat ?
04. 05. 2011 | 17:36

chuligán napsal(a):

Ano já jdu do toho!!! Tradice daněmi nezatíženého čtiva se musí PIG vládě pořádně ukázat. Boj začal!!

Dnes již soudruzi máme první oběti. Dnes náš drahý soudruh šef odborové buňky lékařů v nemocnici v Kyjově se vožral jako PIG zvířátko. Zaměstnavatel mu vzal krev a s nebohým šéfem odborů možná zatočí tak, že mu řekne ty ty ty - Franto příště nepij před pacienty, ale jen na záchodě.

Skoro každý odborář vždy chlastal a choval se "chlapácky". To je tradice, která by neměla zaniknout stejně jako tradice daní nezatíženého čtiva.
To platilo už za komančů a ti ve vládě to nechtěj a nechtěj furt pochopit a zavádějí kapitalistické manýry abstinence a vyšších daní.

Hanba!Vladá neví co je to požiteček ze skleničky a z dobré knihy v rauši. To diskutér Beda to moc dobře ví a odborové stařečky v jejich spravedlivém úsilí o renesanci pití na pracovišti podporuje. Vždyť přece i francouzský policista si může během práce nějakou tu skleničku vínka dát. Tam odbory jsou ještě pašáci a ví, že lepší než mrzutý zaměstnanec je zaměstnanec sťatej pod vobraz - takovej cajt pak nenapíše pokutu, ale je s ním legrace jako s dobrým čtivem.
04. 05. 2011 | 17:40

Tupelo napsal(a):

Myslenka je to hezka, nebyt to tak daleko asi bych prisel, ale to nacasovani. Mnohem lepsi by bylo kdyby se tyto a podobne akce synchronizovaly s ostatnimy iniciativami a odbory a koncentrovaly do jednoho casoveho obdobi. Chapu ze organizator treba nemusi mit odbory v lasce, ale zvednuti DPH u knih je jen jednou soucasti 'reforem' soucasne pravicove vlady. Na prikladu lekaru jsme meli moznost videt ze teprve spojenim sil je mozne prosadit zmeny - to same se bude tykat i celkoveho smerovani nasi zeme. Pokud nebude tato akce soucasti vetsich protestu, obavam se ze nejvetsi ohlas vyvola pouze u nahodile prochazejicich fotografu z Japonska.
04. 05. 2011 | 17:40

gaia napsal(a):

Rumcajs

no ale dnes jsem četla v právu, že za posledních 20 let klesla spotřeba vody v domácnosti o třetinu, ale platí se čím dál víc. Lidé se asi i méně myjí aby ušetřili.
04. 05. 2011 | 17:41

gaia napsal(a):

chuligáne

něco nového, toto jsem už četla
04. 05. 2011 | 17:42

gaia napsal(a):

a též jsem dnes v Právu četla, že se bude zdražovat svoz odpadu o 250%, že to navrhuje trojkoalice
04. 05. 2011 | 17:44

Rumcajs napsal(a):

gaia:

Zatím nic necítím.
04. 05. 2011 | 17:44

gaia napsal(a):

Rumcajs

ale chlastá se snad čím dál víc, to jsem zpozorovala letos na čarodějnice.
04. 05. 2011 | 17:48

Rumcajs napsal(a):

gaia:

To jo. Ale nikdo nesmrděl. Leda pivem.
04. 05. 2011 | 17:51

gaia napsal(a):

Rumcajs

no asi ti mladí dnes nic nevydrží.

Nicméně otázka. Jak to, že se zdražuje alkohol a jeho spotřeba stále stoupá, ale u vody s jejím zdražováním spotřeba klesá?

A lidé se zřejmě méně myjí, ale nesmrdí, ale ožralí jsou pořád stejně nebo víc.
04. 05. 2011 | 17:54

nebo co s tím odpadem nakonec? napsal(a):

Knihy poté budou humáánně přetranformovány na kornouty a časovým transportem poslány do doby F.L.Věka. Místo v domácích knihovnách zaplní prostor pro fungl novotou vonící učiněné A4 folianty za 1500 bez DPH a více. :)
04. 05. 2011 | 18:20

hm. napsal(a):

Příspevek nad tímhle je trochu nefér. Omluva
04. 05. 2011 | 18:29

Drzá zrzka napsal(a):

Barikádu bych nestavěla z knih, ale z braku vydaného v knižní podobě.

Dobré knihy je škoda.
04. 05. 2011 | 18:32

Al Jouda napsal(a):

Připomínám, že za papír nyní dávají ve sběrně 2,50 Kč/kg. To bude ta barikáda z knih ale rychle rozebrána bezdomovci!
04. 05. 2011 | 18:48

Tenco napsal(a):

Já pudu radši na Červený most :

http://www.youtube.com/watch?v=VMUdu1qa4kc

Užitečný vůl je ten, který vysomruje výjimku z ANTIreformy.

/re - forma....navrácení se k původním významům a hodnotám - vládnutí, solidarity zdravých s nemocnými, bohatých s chudými, spravedlnosti..../

Takže proto jdu radši na Červený most.
Víc vám k tomu neřeknu..už to je dost, to je dost...
:))
04. 05. 2011 | 18:49

Stařeček napsal(a):

chlapák-příznačné pro tuto vládu je, že řidiči můžou alkohol do 0.3 promile beze ztráty květiny. Penízky jim ale nesmrdí.
04. 05. 2011 | 18:51

anti politik napsal(a):

Knihy byly jedinými nosiči informací a předavači vědění a poznání včetně zaznámů o naší historii počítám tak minimálně pět tisíc let a jednou v daleké budoucnosti budou stát ranec peněz pro sběratele, jako krásná dekorace interiéru, ale to neznamená že by si nezasloužily trochu úcty Rumcajs. Ještě pořád, sice už ne dominantně, těmi nosiči zatím jsou. A pár let ještě budou. To seš takovej negativ ze zásady nebo ti to někdo udělal? Zatím např. rodiče svým dětem knihy kupovat musí. A teď do bude dražší a ten trh zas tak malej není ty ekonome!!
04. 05. 2011 | 18:54

irinek napsal(a):

Já bych se přiklonil k drzé zrzce a stavěl tu barikádu ze všech těch Mrs.Bacnel,Cartland,Roberts,Collins,Cabot,Steel a mnoha dalších,na které je sice škoda papíru,leč tisknou se a prodávají vesele.Ale,na druhé straně: Proti gustu žádný dišputát.
04. 05. 2011 | 19:21

Medikolog napsal(a):

Takže zdražení jídla, léků, nájmů, poplatků za odvoz odpadů, benzínu a nafty vám nevadí pane Königsmarku. Nevadí vám ani zdražení slepeckých holí a zlevnění holí golfových. Vadí vám zdražení knížek..

Domníval jsem se, že vydavatelé a spisovatelé jsou lidé veskrze vzdělaní a inteligentní. Lidé, kteří dokáží pochopit, že Kalouskovy "reformy" zdražující základní životní potřeby stáhnou do Kalouskovy bezedné kasy v první řadě peníze dříve vyčleněné na knihy a na kulturu.

Takže bude úplně jedno, zda bude DPH na knihy jako na bůček či na pupíček.. nebo nulová, protože ani úleva na DPH nezmění nic na tom, že z Kalouskovy kasy knihy nenakoupím. Myslel jsem pane Königsmarku, že chápete, že okradenému bez koruny neprodáte 240.- Kč knihu ani za 200.- Kč bez DPH. Raději zaplatí nájemné, inkaso, jídlo, léky, ...

Barikádu si můžete stavět z vlastních neprodejných titulů "angažované literatury" posledních dvaceti let. Neprodejných bez DPH i s DPH.
04. 05. 2011 | 19:32

Béda napsal(a):

A proč jenom hráz proti DPH na knihy? Proč ne i na potraviny, plínky a kojenecké zboží, léky, energie...?

Copak organizátoři nechápou, že jde o spojené nádoby? Bohatí přece knihy budou kupovat tak jako tak, bez ohledu na to, jestli DPH na knihy stoupne o nějakých 10% nebo ne. Poklesne koupěschopnost chudších obyvatel, kteří přestanou kupovat zbytné věci.
04. 05. 2011 | 19:50

arnazach napsal(a):

Těch pár procent DPH mi nevadí, ale ze solidarity k Tomskému, Koeningsmarkovi a Komárkovi bych moh přinýst pár starejch Páralů, ty by se daly i zapálit, kdyby došlo na steč.
04. 05. 2011 | 19:50

almost glossed™ napsal(a):

Rád podpořím, ale proč to omezovat jen na knihy? Jsou horší změny...
04. 05. 2011 | 20:31

Gerd napsal(a):

gaio,
lidé objevili kouzlo mytí v potoce nebo v sudu s dešťovkou. A tahle voda je naštěstí zdarma. Ale Rumcajs by Vám zřejmě odpověděl něco ve smyslu, že kdo nepracuje, ten se nepotí.

Béďo,
mýlíte se. Bohatší populace má knihy jen jako dekoraci do bytu. Nakoupí jednou a vícekráte ne. Rozhoduje barva hřbetu a obal, max. rozměr knihy. obsah není podstatný. Ale jde o jednorázové nákupy skupiny kupujících, nikoliv opakované a knihy nejsou určeny ke čtení.

Pěkný večer
04. 05. 2011 | 21:18

Naštvaný napsal(a):

Fajn, já vám tam nahážu všechny Viewegovy knihy. Ty se na nic jinýho nehoděj!
04. 05. 2011 | 21:40

Ikena napsal(a):

Kdyz vidim nick Rumcajs, tak bych rad neco napsal, ale vazeny pan Stejskal by mne ihned vymazl.
Pan cenzor nema rad ta jadrna slovicka.
04. 05. 2011 | 22:05

im napsal(a):

Barikáda z knih na Karlově mostě? To mi přijde jako dost hloupý nápad. Knihy mám ráda, určitě bych je neházela na hromadu, nestavěla z nich barikádu, ani je nepolepovala transparenty, přijde mi to barbarské. A kdo je po Vás, demonstrantech, bude uklízet? Nebo je hodláte naházet do Vltavy či podpálit?

A je vůbec Karlův most tím pravým místem? Neměli byste projevit svůj vzdor před Strakovkou? Sebrat pár petic a odnést je do podatelny?
04. 05. 2011 | 22:07

Gerd napsal(a):

im,
pokud se postaví barikáda z veleděl V. Klause, bude to ideální využití.
04. 05. 2011 | 22:18

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, kdo maže ten jede a kdo umí číst jede taky...
http://images.bugaga.ru/posts/2008-04/1209595064_058_podborka.jpg
Jinak pokud se chce ctěným jistě autorům pouze psát a neomezeně publikovat, dnes jistě mohou, a to i bez big red brother dohledu, internet je obrovský a na barvy a dph jistě nehledí.
Pokud ovšem tito chtějí spíš penízky, nechť prosím pěkně zavčasu otevřou si řeznictví.
Samozřejmě že chápu, že rozmanití cz autoři, kteří kdysi museli projít všemi těmi rozkošnými stážemi na roztodivných sekretariátech a jinými sockom příkořími, by se včíl už rádi viděli v čítankách a v jiných velkonákladových státem financovaných aktivitách. Ale kouzlo se nějak nepovedlo, kucí pražští jistě geniální, co....
Veselé krizování, bude líp...
http://kaifolog.ru/uploads/posts/2009-10/1255689475_033.jpg
04. 05. 2011 | 22:43

im napsal(a):

Gerde,

ani kdyby to byly sebrané spisy obou našich Václavů, I. i II., podepřené čerstvými vzpomínkami Jana Fischera, a dorovnané plody ducha našich jiných ministerských velikánů, nebyla bych pro. Knihy patří do polic, na stoly a stolky, případně též jak podložka pod nohu stolu nebo zarážka do okna, ale rozhodně ne jako hromada na špinavou dlažbu.
04. 05. 2011 | 22:46

Tenco napsal(a):

Pane Koenigsmarku, pokud barikáda z knih - tak pod transparentem s nápisem "Zatím je tato barikáda složena jen z knih, vážení adresáti ! "
04. 05. 2011 | 22:49

Rumcajs napsal(a):

Ikena:

Tak nepiš pořád jenom kraviny a snad tě nemázne.
04. 05. 2011 | 23:17

Ondra H. napsal(a):

to je skvělý nápad. ale proč ve 12:00..?? i pracující čtenáři by se rádi zúčastnili, ale mají smůlu..: (
04. 05. 2011 | 23:37

Luba napsal(a):

Nápad je to dobrý.
Ale do barikády se hodí jen knihy, které mají hodnotu papíru, na kterém jsou vytištěny.

Např. sebrané spisy Václava Klause (http://www.klaus.cz/knihy/),
Karla Marxe (Kapitál, Manifest komunistické strany), V.I.Lenina (Marxismus o státu, Vybrané spisy), Bedřicha Engelse (Vývoj socialismu od utopie k vědě), Adolfa Hitlera (Mein Kampf, Meine Malerei), Trofima D. Lysenka (Agrobiologie, Sovětská biologie, Biologická věda dneška), Olgy B. Lepešinské (Vývoj buňky z živé hmoty), T. Svatopluka (Botostroj), kolektivu soudruhů (Poučení z krizového vývoje ve straně a společnosti po XIII. sjezdu KSČ), Julia Fučíka (V zemi, kde zítra již znamená včera), Václava Čady (Klement Gottwald - stratég socialistické revoluce v Československu), atd., atd.

První ukázka z angažované tvorby:

"Těch knížek je tam tolik třeba,
nechceme přepyšné, vázané do kůže.
Nám brožované stačí, prosté jako chleba.
Což nevíte, kde knížka nejvíc pomůže?
V knihovně naší budou na svém místě,
přečte je mnoho lidí, kteří zocelí.
Dejte nám knížky, dejte jistě.
Dej, soudruhu, dej, kamaráde, příteli!
Na knížky, jež máš ve své skříni,
čekají naše dosud prázdné regály.
Tys přečet! Dej, ať čtou i jiní!
Dej! Dejte všichni, kdo jste nedali.

(Pavel Bojar, Rudé právo, 9. 8. 1945)

http://www.sorela.cz/web/articles.aspx?id=52

Druhá ukázka angažované tvorby:

"Dnes a denně jsou po celém světě vydávány nové a nové články, studie a knihy odhalující neudržitelnost a neobhajitelnost doktríny globálního oteplování, která za viníka – v posledním století probíhajícího – mírného oteplování považuje člověka a jím prováděné spalování fosilních paliv. Tyto práce dokazují nepotřebnost a nesmyslnou nákladnost opatření navrhovaných environmentalisty k souboji člověka s přírodou a klimatem."

http://www.klaus.cz/clanky/2663
05. 05. 2011 | 00:14

Medikolog napsal(a):

Luba,

koukám, že jste pěkně sečtělý. Přečetl jste, znáte, obměňte svoji knihovnu, pošlete dál. Přihoďte ještě spisy Václava Havla, jeho "pravdivé" projevy z plašáku a těsně po plyšáku. "Tys přečet! Dej, ať čtou jiní" (:>D).. Já budu lakomý. Mám své knihy rád.
05. 05. 2011 | 01:10

Anita napsal(a):

gaia
Jednoducá pomoc, budem chodit nazí, nebudeme nic kupovat a nebude odpad ani DPH, jdu si připravit strom co po něm skákala moje prapraprapra....bába, už mě to tu nebaví ( nemyslím tím, že se na něm oběsím) tu radost nikomu neudělám budu tam pěkně čekat na důchod :)) a nebo na novou vládu?
05. 05. 2011 | 01:26

Anita napsal(a):

Alex Koenigsmark

Nic proti vaší protestní akci, která zřejmě nebude vyslyšena, tak jak si představujete.

Trápí mě zvýšení DPH u daleko základnějšího sortimentu a to především potravin, kde stát si chce brát výšší DPH s vody a vzduchu u nekvalitních potravin. Zkuste si například všimnout, kolik vody si donesete s mraženým kuřetem, jak se vám svrkne maso v hrnci, jak splaskne pečivo. To u knih nehrozí, takovou jakou si koupíte, tak tam pořád bude tolik stránek i písmenek, půl hodnoty vám nezůstane ani v igelitové tašce na vylití.

Osobní postřeh je, že knihy jsou už nyní velmi drahé, možná , že měly být už dávno s větší sazbou DPH, jejich nakladatelé a vydavatelé i obchodníci by nemohli mít tak velké zisky a tedy by i selekce vydaných knih musela být o kvalitě nikoli o kvantitě.
Patřím k těm , kdo často navštěvují knihkupectví, čím to je , že to co sháním nenajdu, ale musím přebrat hromadu braku. Nepodezírejte mě, že patřím ke skupině lidí, kteří neumí číst.
05. 05. 2011 | 01:56

Rumcajs napsal(a):

Proboha socky !
Místo abyste byli rádi, že můžete přispět do sociálního systému tak tu naříkáte.
Já Vám teda nerozumím.

Tak chcete pomáhat dědkům a bábám, nebo ne ?
05. 05. 2011 | 07:05

Sklidem napsal(a):

...Zeman, Paroubek, Klaus, Hájek... to nejsou spisovatelé !!! Po přečtení klidně na hranici...
05. 05. 2011 | 09:01

Tupelo napsal(a):

Jak CEZka vladni pravice setri: "Bulvár se vysmívá Pospíšilovi. Šéfce kabinetu statisíce za nasazení" (http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/196223.aspx) .

"
Kovaříková tak měla za období od ledna do května 2009 dostat odměny ve výši 338 tisíc korun. Za rok 2008 pak navíc 427 tisíc při 35 tisícovém platu, což je velice nestandardní. Takové bonusy pobírají jen špičkový manažeři v soukromé sféře.
...
Mediální problémy s odměnami pro svou podřízenou měl i ministr školství za VV Josef Dobeš a naposledy podobnému dotazu čelil i premiér Petr Nečas ve sněmovně od komunistického zastupitele Miroslava Opálky
"

Premluv babu a dedu, at nas sponzoruji... :(
05. 05. 2011 | 09:07

gaia napsal(a):

Anita

bohužel bude spousta věcí, na které nebudeme mít.
A jak se budou nůžky rozvírat, společnost rozvrstvovat a třídní rozdíly narůstat, dojde k válce. To již jednou jeden myslitel, kterého Luba zařadil mezi zbytečné, objasnil a zatím se potvrzuje. A žádná kniha není zbytečná, pokud má jen čtenáře, to jen potvrzuje Lubovu omezenost.
Já například četla i tu Lepešinskou a Lysenkův travopolní systém mne nutil přemýšlet. Knihy nelze brát jako dogma a držet se otrocky teze , že co je psáno, to je dáno. Každá kniha, která najde čtenáře a donutí je přemýšlet, nebyla napsána marně a pomáhá k pokroku lidstva. Stejně tak i Lysenko a Lepešinská ukázali slepou cestu biologie a dnes je asi nikdo nečte, ale ve své době si čtenáře našli.A ukázali, že tudy cesta nevede, což bývá i prospěšné.
Rumcajs

i tobě se zdraží vše, ale to je přece tvoje pravicové krédo, že schopní a všehoschopní se tržně zařídí a budou z toho tržně profitovat, ne,
05. 05. 2011 | 09:11

Ládik!!! napsal(a):

Nižší spotřeba vody je způsobena tím, že hospodští lejou méně vody do chlastu.
05. 05. 2011 | 09:22

gaia napsal(a):

Ládik!!!

že by to vyvracelo mou tezi,že ti mladí dnes vydrží nějak méně?

A napadá mne otázka, zda by ke zlevnění knih nepřispělo i to, kdyby měly méně slov. Kdyby opravdu psal jen ten, kdo má co sdělit a vyvyroval se nic neříkající omáčce a slova vážil a ne počítal. Pak by se i drahé knihy kupovaly třeba dobře.
05. 05. 2011 | 09:42

Zhistoriepoučení napsal(a):

...nepalte knihy ani Klause, nedělejte z něj Mistra Jana Husa, byla by to urážka morálky ..., Klaus dopadl na smradlavé dno, tam kam chtěl...
"Psi se o kost hrýžou. Vezmi kost a přestanou."...nyní :
"Psi se o Klausovu kost hryžou.Vezmi kost a přestanou !"
05. 05. 2011 | 09:55

Rumcajs napsal(a):

gaia:

Ale to mi pravičáci víme dávno. Velké přerozdělování znamená zdražování.

To jenom vy levičáci si pořád myslíte, že sociální politiku utáhne pár zbohatlíků a proto máte sociálna plnou hubu. Nyní dochází i na vás a pištíte.

P.S.
Rovnostářská společnost vede zase k úpadku.
05. 05. 2011 | 09:57

gaia napsal(a):

Rumcajs

a kam vede společnost zbohatlíků? A mají zbohatlíci, kteří si jmění nakradli vůbec nějaké morální opodstatnění? Neměli by zbohatlíci být vyvlastněni a co bylo jimi nakradeno nemělo by být vráceno?

A pravice levice, to je neopodstatněné a v postindustriální společnosti i nicneříkající klišé. Společnost by měla být občanská. Jako je příroda pro všechny živé tvory, měla by i společnost být pro všechny lidi. Měl by být určitý veřejný sektor pro každého. A když drahé knihy, tak zadarmo knihovny a čítárny. A toto financovat právě progresivním zdaněním těch rádobyzbohatlíků, ale ve skutečnosti zlodějů.
05. 05. 2011 | 10:07

gaia napsal(a):

Rumcajs

Rovnostářská společnost vede zase k úpadku.

přístup ke vzdělání a četbě knih by MĚL být rovnostářský. To jediné je spravedlivé.
Nerovnostářský přístup k určitým věcem je dle mého nespravedlivý a vede k bouřím a nepokojům a destabilizaci.
05. 05. 2011 | 10:10

Jednoduše napsal(a):

...Haškův Švejk by to vyřešil jednoduše,dal by vládě přes džku plechovou,a knihy by zůstaly prodejné pro širokou veřejnost...
05. 05. 2011 | 10:11

Rumcajs napsal(a):

gaia:

Vzhledm k evoluci jsou ty bouře asi lepší.
05. 05. 2011 | 10:14

Jednoduše napsal(a):

oprava: džku na držku
...Haškův Švejk by to vyřešil jednoduše,dal by vládě přes držku plechovou,a knihy by zůstaly prodejné pro širokou veřejnost...
05. 05. 2011 | 10:15

gaia napsal(a):

Rumcajs

při bouřích se toho vždy dost zničí a rozkrade a pak jsou další generace celý život zapšklé, že jim někdo něco vzal a vyvlastnil, ostatně to čiší i z tebe. A přitom na počátku tedy byla, dle tvého, ta evolučně prospěšná bouře, Třeba dvě války nebo VŘSR nebo Vítězný únor- to byly evolučně prospěšné bouře? Vždyť tady proti tomu pořád brojíš.
05. 05. 2011 | 10:19

irinek napsal(a):

to Anita
Všeobecný souhlas.Jen mi vysvětlete,jak jste přišla na to,že obchodníci s knihami mají velké zisky? Můžete to nějak doložit?
05. 05. 2011 | 10:45

knihkupec napsal(a):

Každopádně dobrá myšlenka, ale kdo tam příjde ve 12? Lidi choděj do práce a škol......
bohužel mi to příjde nedomyšlený a tím pádem zbitečný........
05. 05. 2011 | 11:04

Rumcajs napsal(a):

gaia:

Brojím .Ale pokud stojím před volbou mezi upadající společností v rovnostářském stylu a nebo kvetoucí společnosti ohrožené závistivci a nemakačenky, pak volím tu druhou možnost.
05. 05. 2011 | 11:15

vencerémos napsal(a):

Během krátké odpolední přestávky na jídlo a oddech kouknu na tento blok socialisty AK, abych byl v obraze jak se budou nebohé knihy válet na špinavé zemi (za účelem boje skoro třídního jak jinak) a vidím, že nějaká gaia zde doširoka a dlouho rozvádí své anarchistické myšlenky.

Chtěl bych se mít jako gaia, je pěkně doma, v teple, najezená, vybuckaná, do práce nemusí, za účelem utlučení přebytečného času je celý den na blogu. Jó rentiérka gaia, ta se má.

A jest-li pak Mičurina už četla? Nebo Bakunina?
05. 05. 2011 | 11:43

modrý edvard napsal(a):

Vynechávám diskusi o tom, že to má zaplatit Kalousek ze svýho.
Domnívám se, že kulturní stránka knihy je především v obsažených písmenkách, případně číslicích. Ta obsažená písmenka zřejmě tvoří jen zlomek ceny knihy (odhadnul bych to na 5%), a dají se distribuovat i jinak, než na papíře. Třeba čtečkou. Výrobci knih brečí na stejné hromadě, jako výrobci hudby na CD discích.
05. 05. 2011 | 12:22

gaia napsal(a):

Rumcajs

no myslím, že v této společnosti vydělávají nejméně zrovna lidé, kteří hodně dřou a to ve fabrikách. Třeba v chemičkách plných výparů a to za 65Kč na hodinu. A ti udření lidé tvořící HDP a všechny hodnoty nebudou mít na spoustu věcí, ne jen na knihy. Ale Rumcajs řekne nemakačenka, měli se víc snažit.
A když pak ještě poukáže na někoho, kdo krade, tak Rumajs řekne, že je to závistivec a že měl tržně krást taky.

no ale jdu si radši přečíst úvodní článek z MF dnes s názvem

Na zvýšení daní stát nevydělá vůbec nic.
A´T vím, na co je všechno to zdražování.
vencerémos
no další závistivec, který je na netu, ale závidí druhému, který je na netu též.
A Mičurina jsem četla též, dokonce ještě v 80. letech byl zmiňován v oficiální učebnici Přírodopisu pro 5. ročník a kroužky mladých mičurinců byly dokonce doporučovány zakládat na základní škole. Ale o Lysenkovi a Lepešinské se již mluvit nemělo. Ale z toho lubova seznamu jsem četla mimo Čady a Svatopluka fakt všechny. Já byla knihomol a knihovna v našem městě byla v šedesátých a sedumdesátých letech pro děti zadarmo.A pak byla ještě školní knihovna přímo v budově naší školy a učitelky půjčovaly knihy o přestávce.
No a tam bylo skvostů.
05. 05. 2011 | 12:59

rejpal napsal(a):

Na Lysenka by se nemělo zapomínat. Neumíme pak jeho následníky rozeznat a volíme je do parlamentu.
05. 05. 2011 | 13:09

Anita napsal(a):

irinek

Doložit vám to nemohu, ale protože se v knihkupectvích probloumavají prodavačky bez jakéhokoliv zájmu, tam kam chodím já, jsou vždycky prodejny dostatečně rozlehlé (tedy jsou i s patřičným nájmem a souvisejícími náklady na el.,topeni...) a jak jsem napsala zbytečně narvaná brakem.
Nezdá se, že by se muselo pro neziskovost šetřit, že by se musel zaměstnat kvalifikovaný personál. Z toho a dalších postřehů se dá vypozorovat, že obchodníci s knihou, mají dostatečné zisky, když je netrápí, jak snížit náklády při prodeji a mít zdatný kvalifikovaný personál, který ví co prodává umí si získat i potencionálního zákazniká a rovněž si udržet spokojeného zákazníka. Prodej knih je v tomto opravdu specifický, kdy zákazník chce profesionálního odborníka a cítí vzdělanost.
Hlavně, kdyby nebyl výnos z knih nebyly by doplňkovým prodejem kdejakého nákupního střediska o internetových nabídkách ani nepíšu. Jistě, že obrat v knikupectví netvoří jenom knihy, ale jako základní sortimentem logicky jsou a tedy budou tvořit zisk pro prodejce. Zisk je to co utržím s odečtením nákladů. Pokud nejsme, ziskový nemohu si dovolit co by majitel, mít zbytečně zvýšené náklady. Na to opravdu nemusím mít žádné jiné doložení. Nikdo nebude mít prodejnu, aby nevydělal. Knihy, tak jako veškerý sortiment je u nás předražen. Bohužel nikdo se nechce 3x sehnout, raději bude stát a čekat až přijde zákazník a místo 3ks zboží, koupí jen jedno, ovšem 3x předražené. Škoda, že to obchodníkům nemyslí a věří, že koupěschopnost lidí je závislá na tom co se uvádí za zkreslený údaj průměrné měsíční mzdy občana. Obchod má i další hlediska, ikdyž reálná koupěschopnost lidí je opravdu hodně podstatná, zrovna tak jako kvalita personálu, nabídka zboží, prostředí,....
05. 05. 2011 | 14:12

krajan napsal(a):

Rumcajsi,nežiješ ty v jiné zemi nebo dokonce na jiné planetě? Kde jsi zahlédl tu "kvetoucí společnost"? Já si naopak myslím,že takovou (teoretickou) společnost ohrožují hlavně provokatéři jako jsi ty (a můžeš mi vynadat do socanů,nemakačenků i jiných,vulgárnějších pojmenování,které ti tady kdosi toleruje)
05. 05. 2011 | 14:18

Rumcajs napsal(a):

gaia:

Nikdo nemusí dělat za 65 Kč na hod.
05. 05. 2011 | 14:32

Rumcajs napsal(a):

krajan:

Porovnávám to s totáčem. To bohužel i peklo vypydá jako Krakonošova zahrádka.

P.S.
Socane ! Nemakačenko!Levičáku.....

Dík. Hned se cítím líp.
05. 05. 2011 | 14:35

im napsal(a):

Link od Tupela (blog Petra Holuba):
http://ekonomika.idnes.cz/karluv-most-odrizla-barikada-z-knih-vydavatele-protestovali-proti-dph-1m2-/ekonomika.aspx?c=A110505_133232_praha-zpravy_jw
05. 05. 2011 | 19:57

Hanýžka napsal(a):

modré eduarde
a nenapadlo Tě, že aby se na čtečku kniha dostala, tak na ni někdo musí koupit práva, zaplatit překlad... Zatím to dělali knižní nakladatelé.
05. 05. 2011 | 21:08

Skogen napsal(a):

Rumcajs, že nikdo nemusí dělat za 65 na hodinu? No tak to otočíme, že někdo potřebuje, aby dělali za 65 na hodinu... To už je srozumitelnější, ne?
05. 05. 2011 | 22:18

modrý edvard napsal(a):

Hanýžko, to je těch 5%.
05. 05. 2011 | 22:34

Tencokida Hnuj napsal(a):

Rumcajs
A chceš se cítit "hned líp" už časně zrána ?
Poradím ti.
Hned potom co se vyčůráš, tak si po umytí rukou stoupni k zrcadlu a spusť : ".....! .....!....... "

:---()
:)))))
06. 05. 2011 | 09:09

irinek napsal(a):

ještě to Anita:
máte v mnohém pravdu.Ale:
Ten brak drží mnohé knihkupce nad vodou,vždyť knížky kupují i divácí Prima Love,Novy, Doma atd.
Supermarkety plné knih?Jistě! Jenže hlavní problémy jsou u nakladatelů - rozdíl v rabatu,který poskytne nakladatel knihkupci a supermarketu je nebetyčný, nehledě na to,že většina těch plných regálů je komisní zboží.(Pro zajímavost nejmenovaný titul,který je celý na nosném médiu stál 38,- a nyní 149,-.Jen se neustále dotiskuje a cenu nakladatel každý půlrok zvedne,třebaže ho má plný sklad už vytištěný)
A teď o tom řadovém knihkupci.Budu velmi konkrétní,jen neuvedu místo a název:
3 zaměstnanci,jeden majitel (samozřejmě musí pracovat stejně jak zaměstnanci)
měsíční (průměrná a trochu nadsazená) tržba 450.000,-
z toho hrubý zisk 175.000,-
minus: nájemné měsíční 56.000,-
mzdy+odvody 75.000,-
el.,voda,nafta 13.000,-
ke zdanění 31.000,-
zbyde cca 26.000,- Kč měsíčně (z toho pak drobné výdaje a osobní spotřeba majitele-nemá totiž mzdu)
Je to ke zbohatnutí???
Ještě poznámka k prodavačkám.Máte pravdu,ale ověřte si,jaké mají platy.Zkušené a kvalifikované (a ochotné) dávno odešly,protože jsou to matky rodin a tou almužnou by do rodinného rozpočtu moc nepřispěly.
Tak vypadá realita - velká knihkupectví a většina nakladatelství jsou dávno v rukou cizinců,hlavně Němců.Mnozí slavní velcí pražští knihkpci jsou zadlužení až na půdu a vytloukají klín klínem (o tom se veřejně neví).
06. 05. 2011 | 11:08

Anita napsal(a):

Možná je problém v tom chtít konkurovat gigantům. Takový problém mají všichni menší obchodníci. Dávat za nájem 56 tisíc měsíčně je zbytečné. Pamatuji si prodejny, které byly malé rozlohou a přístup prodavaček byl profesionální. Když budu jako zákazník chtít být dobře obsloužen najdu si klidně malou prodejnu s úrovní i na periferii, ta se stane časem vyhlášenou. Tam kde budu vidět účast a příjemný a ochotný personál i s dobrými službami v době elektronické komunikace je to tedy maličkost udržet si svého stálého zákazníka a na základě "jedna paní povídala" si získávat další. V dnešní době nezaměstnanosti se dá udělat dostatečný výběr kvalitních pracovníků konkursem. Na úřadě práce by malý soukromník jistě dostal dotace na mzdu zaměstnance. Také je důležité dobrého zaměstnance si udržet a umět ho správně motivovat. Každé zboží, kde není obrátka je ležákem a zatěžuje obchodníka. Zdatný obchodník ví o jaký sortiment je zájem, zboží komisní je výhodné jen u zboží, které není moc žádané a jen doplňuje sortiment, někdy zbytečně zabírá místo a stáva se tedy hodně drahým pro provoz, právě to zvyšuje nároky zbytečně velké prostory a tedy je třeba jestli pro menšího obchodníka není lepší změnit strategii. Třeba nebýt zbytečně sice na frekventovaném místě, což je sice výhodou, ale obchodník musí umět porovnat, jestli není ekonomičtější mít méně, kvalitnější na méně frekventovaném místě. Zbytečně netopit, nesvítit ve velkých prostorách na knihy, které se stejně nikterak v jeho tržbě se nepromítnou.Pokud je zvykem dávat za prodej v komisu do 5% ceny tak tak opravdu je to nevýhodná smlouva.Pokud jsem obchodník, který chce jen lákat do své prodejny zákazníky jako "vosy na cukr" a v podstatě si tímto způsobem nevychovávám svého stáleho zákazníka pak je to otázka co jako obchodník vlastně chci.Být vyhlašeným knihkupcem nebo prodejcem čehokoliv. Velké rozlohy, více zaměstnanců,neprodejný sortiment,... = vyšší náklady. Prodejnám knih sluší více komornější prostředí s menšími akcemi literárních pásem a tím menší obchodník má výhodu od bludištních gigantů a supermarketů.
09. 05. 2011 | 10:26

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gazdík Petr · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy