Démon Paroubek

09. 02. 2010 | 10:06
Přečteno 8307 krát
Pravicoví komentátoři ztratili soudnost. Démonizují předsedu socdemokratů, rozvíjejí katastrofické vize, co by bylo kdyby…, prostě běsní, úroveň kdysi seriózních deníků (LN, HN, MfD) je děsivá, bulvární. Pravice obnovila třídní boj, ačkoli by měla hledat průsečík programů, konsensus. Kyvadlo politické vládní obměny je přece v zaběhnutějších demokraciích normální, takto Jiří Pehe na aktuálně.cz (Démonizování Paroubka je trapné).

Sám se bohužel také z kdysi nevraživého kritika Václava Klause stal pamfletistou a na prezidenta hází jen přídomky - trapný, paranoidní a případ pro psychiatry. Ale budiž, nesnadná je introspekce, a do vlastní kuchyně si málokdo vidí.

Přítel Jiří má velkou pravdu, je to děs běs, možná to působí skvrny na slunci nebo předvolební malárie a malér, nevím. Jisté je Jedno, Paroubek je většině lidí (nejen pravici) strašidelně protivný, jeho šibalství je takové úporné a neradostné, agresivně útočné a zároveň nechutně sebelítostivé. Dojmy a média k sobě ovšem nerozlučně patří, dojmy mají být také vidět, a proto máme povinnost politiky karikovat. A čím ubožejší osobnost politika, tím lépe to jde.

Ještě to „zaběhnuté kyvadlo politické obměny.“ Bohužel, bohužel! Téměř všechny téměř bankrotem hrozící deficity evropských států způsobily sociální vlády. Pamatuji britskou devalvaci a záchrannou potupnou misi Měnového fondu a povzdech profesora ekonomie: jak by byl svět krásný, kdyby tahle strana opustila dvoranu historie. A to jsem ještě netušil, že nás čeká cukr na příděl, výpadky elektřiny, a devizové razítko v pase na 5 liber… ještě že železná Margareta snížila nejvyšší daně ze 78 na 32 %. Jenže růstu anglické ekonomiky pak vládli labourističtí socialisté a těm se podařilo vytvořit vůbec největší státní deficit v anglických dějinách a Anglie se stala nejzadluženější vyspělou ekonomikou světa. A zase jako tolikrát předtím, to budou muset konzervativci napravovat.

Jiří si stěžuje na pravicovou mantru: čím menší daně (a štíhlejší stát), tím vyšší výkon ekonomiky. Ta ale skutečně platí, i když jen do optimální hranice, kterou má každý stát jinde. Politika je věc míry: státu nesmí být ani příliš málo ani příliš moc. A hlavně, jak vidíme bohužel u nás, by vůbec neměl podnikat. Daleko horší je to s levicovou mantrou sociálního modelu Švédska. Vydržel půl století. Oni ale mají suroviny, čestnou, vzdělanou, protestantsky pilnou populaci a neřestně zbohatli na dvou válkách. A přesto do krize 1991- 94 dokázali vybudovat přebujelý sociální takové velikosti, že všechno prošustrovali (HDP i nezaměstnanost spadla o 15 %). Švédsko je jediná vyspělá ekonomika, která vyváží nezpracované nerostné suroviny a navíc také své nejlepší perfektně anglický mluvící vědce a podnikatele. My máme jen ty švédské daně.

Paroubka a jeho stranu opravdu netřeba démonizovat. Biliónový dluh, který vytvořili, a další slibované utrácení za ně vyřeší mise MMF. A nebožtík profesor jak by se dnes radoval! Kyvadlo socialistické obměny už opustilo dvoranu historie v Polsku i Německu, a brzo zmizí i z Anglie. Jen u nás zatím přežívá třídní boj a demokracie pitomců. Doufejme, že jen do času.

Lidové noviny, 9.11.2010

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

jozka napsal(a):

Ano, pane Tomsky, tohle je presne ilustrace toho, o cem psal. Vcetne toho bilionoveho dluhu.

Jezis, ja branim Pehe, svet se asi fakt zblaznil...
09. 02. 2010 | 10:20

Čaroděj napsal(a):

Pane Tomský, k Vašemu blogu není co dodat...
Snad jen, že ta diskuse pod Vašim článkem bude dle očekávání trapná a možná toto vás uspokojuje.
Očekával bych od Vás, že se s nadhledem pustíte do pravice, která umožňuje levicový populismus a poněkud vyzdvihnete, jak se s pravicovým populismem vyrovnávají Svobodní.
No nic, hezký den
09. 02. 2010 | 10:27

eM napsal(a):

Souhlas; jen jste opomenul připomenout, kam to dotáhlo se svým "socialistickým rájem" např. Řecko - zářný to vzor mladé paní Paroubkové. Neměla by se nechat zmýlit botičkami od Diora, darovanými dcerou starého zasloužilého panhelénského socialisty; socanští koryfejové v čele peloponéského státu zastupují průměrného Řeka asi tak jako s. Štěch průměrného Čecha (ono se to rýmuje, ale nebyl v tom úmysl).
09. 02. 2010 | 10:28

Ládik napsal(a):

Jirka není démon. Jirka je šibal, který se vnutil do čela zástupu lidí s nataženou rukou (myslím dlaní nahoru, nepoctivé). Protože takových je v socialistické ČR většina, má reálnou naději na dlouhé přežívání u krmelce. Pro normální lidi (ty, kteří nepotřebují parazizovat na druhém, poctivce) je neštěstím, že jsou v menšině.
Poctiví lidé po sté, po tisící nebudou schopni pochopit nepoctivce, ale nepoctiví budou vždy dokonale schopni rozumět poctivým lidem a napalovat je. Jirka je v jejich čele.
09. 02. 2010 | 10:33

jirka H. napsal(a):

Pane Tomský, je to výstižná odpověď i na nejnovější blog Peheho. Díky
09. 02. 2010 | 10:35

petrof napsal(a):

jéééé Pehe je pamfletista!!! To je krásný přívlastek.
Tleskám a rád čtu vaše názory.
09. 02. 2010 | 10:38

báča napsal(a):

"Bilionový dluh, který vytvořili ..." Pane, měl byste se více vzdělávat, abyste mohl mluvit pravdu.
09. 02. 2010 | 10:39

Petr V napsal(a):

Já jsem už rozmyšlenej,koho budu volit a žádný novinový články na tom nic nezmění.Budu volit VV nezávisle na předvolebních průzkumech.Nemám iluze o politicích,ani o Paroubkovi,ani o Topolánkovi,ani o Kalouskovi a mnoha dalších.Nevidím důvod,proč bych svým hlasem měl podporovat znovuzvolení lidí jako Topolánek,Kalousek,Sobotka,Paroubek,Benda,škromach atd.Horšíí už to být nemůže,jenom stejný nebo lepší.
09. 02. 2010 | 10:43

Admirál napsal(a):

Pane Tomský, dobře to dělají MF, LN, HN.

Šetří mi práci a úsilí s přečtením a vyhodnocením myšlenek obsažených v komentářích redaktorů.

Nevím, pro jaké čtenáře píší, ale já to zřejmě nejsem. Odhaduji: cílová skupina - Vorangutani.
09. 02. 2010 | 10:44

eM napsal(a):

2 Ládík: Myslím, že pro průměrně erudovaného pravičáka by neměl být problém exaktně dokázat, že co Paroubek jednou rukou "dá", to si druhou rukou několikanásobně vezme, protože "dar" se mu musí vrátit a s distribucí "daru" je spojená administrativa, kterou nutno zaplatit.
09. 02. 2010 | 10:51

Petr z Tábora napsal(a):

Realistický příspěvek pane Tomský. Problémem je, že většina voličů dává přednost okamžitému prospěchu a zadlužování našich dětí jim nevadí. Spoléhají, že to zaplatí vyšší daně bohatých. To je omyl. Ti skutečně bohatí najdou cestičky jak své daně "optimalizovat" popřípadě odejít jinam, což mívá i efekt ztráty pracovních míst. Takže to bude muset zaplatit střední vrstva - bohužel si běžní dělníci a úředníci často neuvědomují, že to jsou oni.
Dnes jsem viděl bilboard jak pan Paroubek bojuje za důchodce - pro důchodce je do budoucna největší jistotou solidní hospodářství a nízká inflace, ne 2.400Kč v roce 2010.
09. 02. 2010 | 11:00

Jamima napsal(a):

eM - řešit botičky od Diora, které Paroubkovi dostali od kohosi darem mi příjde k smíchu v porovnání s doslova rozebíráním si peněz vybraných z kapes občanů, které jde napříč politickými stranami.
09. 02. 2010 | 11:00

neo napsal(a):

Paroubek neni démon, jen káže suchary a baští chlebíčky.

Luxusní botičky jsou jen kapka v moři ódy paroubků.

Kočky a pólo na ledu, luxusní hotely a restaurace Rajského pána Paroubka, srazy socjálistů v nevěstincích Mrštiny a nově také v Dubí...
sakra kdo z vás to má??
09. 02. 2010 | 11:05

eM napsal(a):

2 Jamina: Souhlasím, ano. Ovšem když už si jednou hraji na krále třicetikorunových proletářů, měl bych se tak také důsledně chovat. Vzpomeň, když měli evropští socané potlach v Praze, tak lemtali vodu z pítek, jedli z salám z papíru, sama Jeho Otylost Velký Kormidelník se přesouvala tramvají a na konci museli vrátit visačky, aby je bylo možno použít ještě opakovaně. A tohle by teď měl zabít jeden Dior?
09. 02. 2010 | 11:15

Ládik napsal(a):

eM:
to by neměl být problém ani pro průměrně erudovaného levičáka.
09. 02. 2010 | 11:24

chůva sem, chůva tam napsal(a):

Vynikající, vyčerpávající komentář. Děkuji za něj
09. 02. 2010 | 11:26

JC napsal(a):

Nemám co dodat,
podepisuji.
09. 02. 2010 | 11:42

jojko napsal(a):

Paroubek se dopustil zatracujícího říchu tím, že v roce 2006 sebral ODS úplně jasné vítězství a to mu pravicová média nahrávající ODS nemohou odpustit.
09. 02. 2010 | 11:46

Jamima napsal(a):

eM - asi by mi taky bylo blbé vrátit někomu dárek a ještě když nebyl pro mě, jinak souhlas - všechno jedna sebranka nenažraná, vpravo, vlevo, zelení, červení, černí, hnědí - když se dostanou ke korýtku, nemají klapku....kdysi jsem fandila Bursíkovi, ale co teď předvádí s tou svou Kateřinou Biomasou, to se nehodí.....a všude najdete stejný sajrajt, akorát zabalený v jiném papíru.
09. 02. 2010 | 11:46

vfischer napsal(a):

ZÁSADNÍ A ZÁKLADNÍ ROZDÍL MEZI ČESKÝM ABSURDISTÁNEM A DÁLE UVÁDĚNÝMI PŘÍKLADY JE PROPASTNÝ A NEMŮŽE SLOUŽIT JAKO PŘÍKLAD !!!
Nelze očekávat, že zdejší populace a takzvaná politická reprezentace se budou chovat a vyvíjet alespoň trochu podobně jako ve vámi uváděných příkladech. Stát Česko je historicky zdecimovaný nesčetnými emigračními vlnami a pravidelným gigantickým přerozkradením veškerého majetku počínaje od dob husitských přes Bílou horu a dále až do současnosti! Posledních dvacet let se na další vlně zdecimování a rozkradení státu podílely všechny politické síly a jejich mafie rukou společnou a nerozdílnou !!!

Základním rysem všech zde vládnoucích klik je ponáspotopismus a chamtivá nemilosrdná řežba o koryta umožňující trvalé rozkrádání a vysávání státu. Gigantické rozbujení úřednictva a zkorumpování justice a policie (o kterém se chudákům komoušům ani nezdálo) idiotské administrativní rozdělení státu a trvající absence zákona o státní službě, to vše trvale nahrává a vyhovuje všem vládnoucím klanům, klikám a gerilám, které vznikají napříč všemi partajemi jen za účelem efektivní zlodějiny!

Je příznačné, že jedním z reprezentantů tohoto stavu je šíbr z hospodského provozu s vyceněnými zuby a způsobem chování a projevu Al Capona, který začínal jako barman a vyhazovač - jak krásné, že? Nemusí být démonizován ani být předmětem politicko - blogových spelkulací, avšak pouhé pomyšlení na skutečnost, že právě tato figura (lze použít výstižnější výraz, avšak páni zdejší cenzoři ho nemají rádi) je vrcholem volebních odhadů jen dotvrzuje zdejší marasmus, který nesnese evropského srovnání.

Která z vládnoucích klik přivede stát k bankrotu rukou společnou a nerozdílnou bude, ale, zde pozůstalé ožebračené populaci muset být nakonec jedno, asi si to zasloužíme.
09. 02. 2010 | 11:48

schrott napsal(a):

Tomský, jste fakt nemocný, jen jednou zadlouhý čas se vám něco povede.Nevím zda po medikaci nebo po vysazení.

Neo, ty jsi ale klesl hluboko. Nebo neklesl? Je to standard? Asi ano, tvé ekonomické perlení ale není tak vulgární.Brácho, měj rozum a přibrzdi.
09. 02. 2010 | 11:52

Jan Novák napsal(a):

Skvělé, naprosto přesné, výstižné. Jen ty oranžové úderníky to nějak zaskočilo, ani zde neproklínají Topolánka....Ale bohužel tento národ si ten oranžový malér bude muset vyžrat až do dna. Asi v každém národě je větší počet lidí s IQ houpacího koně, kteří tomu nezodpovědnému šíbrovi z ČSSD na vše skočí.
09. 02. 2010 | 11:53

Tupelo napsal(a):

Snad clanek pane Tomskeho zvedne LN ctenost, o jednoho Paroubka ve vydani vic ;).

V Anglii mozna vytvorila levice nejvetsi schodky v historii, v takovych USA nebo CR to byly vlady pravicove :). Nekde jsem cetl, ze ono zminovane Svedsko ze pocatkem 90 let propadlo hlavne z duvodu rozpadu trhu byvaleho SSSR. A na navrat neoliberalni politiky bych moc nesazel, co ctu tak se svet spise zamysli nad regulacemi. :)

@Neo, nejak jsi 'zapomel' ohledne pola ve Spindlu na ucast osob blizkych ODS - Dalika (Topolanek) nebo Janouska (Bem)...
09. 02. 2010 | 11:58

Petr napsal(a):

"Jen u nás zatím přežívá třídní boj a demokracie pitomců."
Pane profesore, pravda, pravdoucí.
"Doufejme, že jen do času."
Tak v tom už s Vámi nejsem zajedno.
Ona ta česká nadlidská individua (napříč politickým spektrem) otěže vlády nepustí i když na to dobře vládnout, nemají. Takže do 30-50 let český stát, český národ zničí.
09. 02. 2010 | 11:59

JC napsal(a):

vfischer,
Ta poslední věta platí, ale nejen pro nás. Kdosi, kdysi tady napsal moudrou větu " všeobecné volební právo je úžasná věc a tragedie zároveň"
P.S. Řecké odbory odmítají úsporná opatření vlády "doporučená" MMF.
Řecko by snad zachránilo jen masivní zemětřesení ala Haity a nasledné odpuštění dluhů ze soucitu.
09. 02. 2010 | 11:59

Jozef napsal(a):

20 rokov demonizacie a debilizacie.

Zacalo sa to demonizaciou a debilizaciou elity vladnucej v r.1989.
Elity,ktora koncom r.1989 predala vladu chartistom lepsieho komunizmu,chartistom utociacim na komunizmus zlava.

Pokracovalo to rozsirenou demonizaciou a debilizaciou vsetkych bolsevikov,konci to debilizaciou a demonizaciou vsetkych vsetkymi.

Niektori zasluzili a mimoriadne aktivni demonizatori a debilizatori maju tu cest byt prvymi pioniermi boja proti demonizacii a debilizacii.
Za 20 rokov ubehli cestu od r.1948 do r.1953.
Pan kolega,blahozelam!
09. 02. 2010 | 12:10

neo napsal(a):

schrott:

kde vidíš něco vulgárního?

Tupelo:

nezapomněl. jen tento článek neni o Dalíkovi.
09. 02. 2010 | 12:15

Jozef napsal(a):

K dlhom a k ekonomike

Pan kolega,v Londyne nevladli labouristi,ale City.tie tunely,tie sekery do rozpoctov neurobil plebs.
09. 02. 2010 | 12:20

Lukáš Bušina napsal(a):

Tomský ztratil už poslední špetky soudnosti.

"Paroubka a jeho stranu opravdu netřeba démonizovat. Biliónový dluh, který vytvořili, a další slibované utrácení za ně vyřeší mise MMF"

Jestli tohle Tomský myslej vážně, tak by se měli nechat vyšetřit.

Je to pro mě velmi smutné. Z kdysi respektovaného blogera pád na dno. Velká škoda.
09. 02. 2010 | 12:24

Expert napsal(a):

Pane Stejskale e Mihalco, opakovaně tvrdíte, že máte zájem, aby zdejší diskuse byla slušná a korektní.
Je pravdou, že se Vám to zatím příliš nedaří.
Dovolte proto, abych Vám ve Vašem úsilí alespoň trochu pomohl.
Pan Tomský dnes napsal : "Paroubek a jeho stranu opravdu netřeba demonizovat. Bilionový dluh , který vytvořili....."
Pane Stejskala a Mihalco doufám, že lhaní, i autora, stále ještě zůstává základním kriteriem pro to, zda diskuse je slušná a korektní, nebo ne.
Pokud ano, doufám, že článek pana Tomského bude smazán, aby nebyl návodem a důvodem k tomu, aby se vaši diskutující učili lhát a v následné diskusi navazováním na lživý článek, dále zdejší diskusi "nekanalizovali". Fakta o lhaní pana Tomského Vám snad k dispozici dávat nemusím. Kdo a v kterém roce vytvářel bilionový dluh, si snad najít umíte sami.
K odvaze při zkvalitňování zdejší diskuse Vám, pánové Stejskale a Mihalco přeji mnoho štěstí a trochu odvahy.
Zároveň chci doufat,že stále ještě v této zemi platí, že lhát je neslušné a že naopak neplatí, že pokud je to lhaní za bohulibým účelem, nebo dokonce o Paroubkovi je to dokonce lhaní bohulibé a záslužné.
09. 02. 2010 | 12:30

Expert napsal(a):

To: Lukáš Bušina
Z času, kdy jsme oba své příspěvky publikovali, je zřejmé, že jsem Váš dojem z diskuse nemohl od Vás opsat.
Pokud by to tak bylo, určitě bych se omluvil, ale v tomto případě zřejmě není třeba , protože je zřejmé, že jen stejné svinstvo vyvolalo stejnou reflexi.
09. 02. 2010 | 12:33

neo napsal(a):

Expert:

lhaní? :)

no jo, komanči by nejraději mazali vlastní názory, že?
09. 02. 2010 | 12:34

Lukáš Bušina napsal(a):

neo: Ano lhaní.
09. 02. 2010 | 12:36

JC napsal(a):

Lukáš Bušina,
Tak v tom se pravděpodobně pan Tomský mýlí.On Paroubek asi ty volby vyhraje, ale vypadá to, že si bez pravice ani "ruce neumyje"
Jestli jeho menšinová vláda dostane důvěru je otázka pro věštce.
Takže já bych spíše očekával další rok hádanic a další mimořádné volby.
Kdo si příchod kravaťáků z MMF "vychutná" budeme my všichni.
Politici to budou svádět jeden na druhého.
09. 02. 2010 | 12:36

jirka H. napsal(a):

Opravdu upřímně si přeji, aby se Tomský mýlil nebo dokonce i lhal. Aby se v po volbách Paroubek osvědčil, jako rozumný politik, který bude dělat vše k umoření dluhů. Stejně tak, aby hrozba MMF byla jen z říše fantazie...
09. 02. 2010 | 12:41

Lukáš Bušina napsal(a):

JC: Museli bychom minimálně 5 let v řadě jet stylem, který nasadila Topolánkova vláda v deficitech, aby něco takového jako návštěva MMF hrozilo.

Pokud Paroubek vyhraje jde logicky čekat, že naváže na deficity, které byly za Paroubka - tedy kolem 1% HDP na které se dostanou postupně. Pokud ne doufám, že jeho voliči budou chtít jeho rezignaci.

A pro chytré lidi odkaz zde:

https://www.cia.gov/library...
09. 02. 2010 | 12:41

Pavel napsal(a):

Pan Tomsky dnes opravdu uletel. Neskutecne spatny clanek plny ruznych klise o tom, jak konzervativci vsechno napravuji a socialiste kazi. Realita za posledni leta u nas byla presne opacna.
09. 02. 2010 | 12:42

hovorka11 napsal(a):

Tentokrát se musím soc. dem. zastat. Pan Tomský mluví nesmysly.
Jsem přesvědčen, že prostor pro zadlužování tady vytvářela spíše ODS, ale spolu se soc.dem. a jejich důchodcovským populismem, nás táhnou ke dnu, protože mimo to nebudem moci uživit všechny politiky a úředníky těchto stran s nataženou rukou na úplatky s postrkováním svých předražených živitelských firem a agentur. Nevidím důvod, proč by si měli za současného nenapravovaného stavu lidi utahovat opasky, dopadlo by to jako předtím- přelitím těchto peněz do kapes korytářů.
09. 02. 2010 | 12:52

eM napsal(a):

2 Pavel: nezevšeobecňuj a buď konkrétní. Pan Tomský napsal svoje (dohledatelná) fakta, tak je vyvrať jinými fakty a to třeba včetně odkazů na zdroje.
09. 02. 2010 | 12:53

JC napsal(a):

Lukáš Bušina,
5 let není zase až tak dlouho.
Jak píše Jirka H, také bych se rád mýlil.
09. 02. 2010 | 12:57

JC napsal(a):

Lukáš Bušina,
Ten odkaz je dobrý, uvidíme kde budeme figurovat za 3 roky :-)
09. 02. 2010 | 12:59

Pípa napsal(a):

Pane Tomský,
vy mi připomínáte malé hádající se holčičky, které se nezmůžou na nic, než na obracení hlášek soupeřky. Ty si blbá! Né, to ty jsi blbá! Jak blbé holčičky na písku.
09. 02. 2010 | 13:11

Vico napsal(a):

Tomský do LN píše to, co čtenář, který si je koupí, očekává.

Kdyby v nich přečetl komentář skutečně se zabývající se tématem, "že pravicoví komentátoři ztratili soudnost", dostal by šokovaný čtenář LN psotník. To nejde.

Přitom se Tomský přesně drží slibovaného tématu. Obsah jeho sdělení je klinickým obrazem toho ,"jak pravicový komentátor ztratil soudnost."

Jsou to v poslední době samé perly - sny o omezení všeobecného hlasovacího práva, nahrazení demokracie "blbých" osvícenskou vládou vybraných moudrých aristokratů. Dnes přidal sen o škodlivosti střídání vlád. To by šlo vyřešit nějakým ústavním dodatkem.
09. 02. 2010 | 13:15

Jana napsal(a):

Pan Tomský může psát jakkoliv - a ten článek špatný není -nicméně - nemění to nic na tom, že Pehe měl pravdu. Intelektuálně laděný člověk (levičák či pravičák) musí být opravdu znechucený tím co z toho člověka dělají. Hlupáci se pak budou dělit do dvou skupin - jednu půjdou házet vajíčka - a myslet si u toho, že jednají "svobodně" - druzí si můžou říct - proboha - vždyť mu křivdí - tak mu dáme hlas. No a ti "inťouši" - ti už opravdu k volbám nepůjdou - aby se vnitřně neušpinili...
09. 02. 2010 | 13:17

Karel napsal(a):

Pane Tomský,že by začínající senilita?PO socanech byl dluh 740miliard a přes bilion to dotáhla za pouhé dva roky strana,jejíž jste zřejmě slepým příznivcem!!!!Takže trochu více soudnosti a objektivity by nevadilo!!!
09. 02. 2010 | 13:19

jirka H. napsal(a):

Lukáš:
I já si myslí, že ten vulgární populismus, který ČSSD předvádí je jen předvolební záležitost, a že po volbách přikročí k rozumné politice. Ta ale bude, celkem logicky, obsahovat i velmi nepopulární kroky a socialisté budou muset zaříznout kdejakou svou posvátnou krávu. Výsledkem toho všeho bude velké rozčarování jejich voličů a další posun ve stylu v cynického nadhánění voličů. Pokud by se takový postup u obou velkých stran opakoval i v budoucnosti, tak se velmi zvýší vliv etrémistických stran obou okrajů politického spektra, které se budou přiživovat na znechucení lidí politikou. Neboť část lidí, jak to zhusta bývá, nebudou vinit sebe za to, že skočili na špek nerealistickým slibům, ale budou hledat mesiáše, který jim slíbí, že tyto sliby vyplní...
09. 02. 2010 | 13:26

jos napsal(a):

Pane Tomský,
jděte se léčit, vy snad ten virtuální svět, vytvořený nesoudnými (jenom?, nejsou náhodou také prolhaní?) pravicovými komentátory, i s jejich hloupými mantrami liberálních komsomolců, považujete za skutečný.
09. 02. 2010 | 13:28

Krištov napsal(a):

Pane Alexandře, chlubidlo firmy Dior a sexy mozku rozhazuje, parta firmy psí dečky na botách a chlapy s gulama krade, svatý kývají na obě strany, zelený tam přihodí biomasu a navrh dejte Vaše rozumy a srp s kladivem, plebs bude spokojen.
09. 02. 2010 | 13:29

Čochtan napsal(a):

Démonizovat olašského cikána Paroubka, to je jako natírat čerstvě padlý sníh na bělo.
09. 02. 2010 | 13:29

Mody napsal(a):

Recese = vlada levice / potreba vydaju a stimulace spotreby

Konjunktura = vlada pravice / skrty a znizovani deficitu

pruser bude, kdyy se to obrati...
thats all :-)
09. 02. 2010 | 13:30

Čochtan napsal(a):

Že ČSSD po volbách přikročí k rozumné politice ? To bych taky rád viděl, ale to by museli nejdřív partaj zbavit kolotočářské mafie. Odparoubit.
09. 02. 2010 | 13:32

Charlie napsal(a):

pane Tomský

zase se Vám povedla jedna z Vašich skvělých agitek (ty umíte nejlépe).
A ten sloh - 5.obecná.

Sakra, je Úterý, už byste mohl být z toho flámu prospalý.
09. 02. 2010 | 13:46

Vobr napsal(a):

Pane Tomský,
mluvíte mi z duše.

Děkuji za článek.
09. 02. 2010 | 13:46

Expert napsal(a):

To : neo
O komouších já nic nevím, to se budete neo muset poohlédnout ve svém okolí, možná nejlépe ve své rodině.
Váš způsob a úroveň vašeho psaní svědčí o tom , že jste to někde odkoukat musel.
09. 02. 2010 | 13:46

hoven napsal(a):

bleble už žhaví péro do běla. to si nenechá líbit!
09. 02. 2010 | 13:51

neo napsal(a):

Expert:

považovat názory pana Tomského za nesprávné můžeš, ale chtít je odstranit může jen komunista. Těm je totiž vlastní nepřijímat cizí názory s kterými nesouhlasí a následná likvidace názorových oponentů také neni od věci.

takže asi tak.

jo, v mé rodině není ani jeden člen či bývalý člen strany. Možná pár sympatizantů a jejich voličů.
09. 02. 2010 | 13:52

Václav Kovářík napsal(a):

Milá paní, ten bilion dluhů, které způsobili sociální demokraté za dobu svého vládnutí je jistě zaokrouhlený. Nicméně je pravdivý. Je třeba si prostě vzít jednotlivé roky, kdy vládla sociální demokracie, resp. kdy za dluh odpovídala tím jak buď rozpočet sestavila nebo jak jinými sestavený rozpočet překročila a dát si jej do souladu se zpravidla objektivním vývojem HDP. Mám na mysli to, že Sobotka nasekal dluhy za 100 miliard i v době, kdy byla konjunktura !!!!

Pan Tomský má pravdu - pan Pehe prostě šlápl vedle - ostatně on je vedle - mimo mísu už poměrně dlouho !
09. 02. 2010 | 13:53

pepík napsal(a):

václav kovářík:

tak mi zkuste vysvětli rozdíl mezi 66 mld dluhu v roce 2007 (čssd) a 80 mld dluhu v roce 2008 (ods). a pamatujte, 2008 byla konjunktůra :-)
09. 02. 2010 | 14:02

franta napsal(a):

Pane Tomský, nehledě na to, že Vaši zaměstnanci na Vás hledí jako na mírného psychopata, když člověk čte Vaše názory, nemůže než žasnout. 1) bilionový dluh a soc.dem, ano? O nějakém geniálním ekonomovi Kalouskovi jste neslyšel? Ten totiž odhadl v r. 2008 růst HDP na 4,8 % a podle toho nastavil příjmy do rozpočtu a podle toho výdaje, víte. Pak ta vaše slavná pravice !!! snížila daně podnikatelům (že v důsledku toho tedy vzniká pracovních příležitostí !!!, jak praví neolib. pravidlo :-), pak pravice zastropovala platby soc. pojištění pro nejbohatší, čímž podle oficiálních propočtů přistálo v rozpočtu méně o 150 miliard, víte. To jen, abyste si udělal vůbec představu, jak se věci mají, než sednete k PC a budete sepisovat ódy na pravici. K Vaší oblíbenkyni Thatcherové: sice trochu rozhýbala ekonomiku, na druhé straně za ní vznikla inflace 10 %, vznikla sociální spoušť nezaměstnanosti, a kriminalita stoupla o 100 %, to jen zcela ve zkratce. Vaše názory jsou sečteno a podtrženo VELMI jednostranné a až posedle stranící jednomu proudu.
09. 02. 2010 | 14:04

vasja napsal(a):

Když je Pehe mimo mísu, tak by to taky měl někdo uklidit.
No, nemusel by to zrovna bejt pan Stejskal. Je tam ten mladší.
A Pehu bych sem pustil, až se naučí pořádně.........
09. 02. 2010 | 14:15

JC napsal(a):

Lukáš Bušina,
Nedá mi to nezmínit :http://aktualne.centrum.cz/ekonomika/penize/clanek.phtml?id=656935,
Ono asi nezáleží jen na poměru dluhu vůči HDP.
Některé země by na seznamu dle vaší kategorizace být neměly a jsou tam. jiné přesně naopak.
09. 02. 2010 | 14:27

JC napsal(a):

09. 02. 2010 | 14:29

yara ze země krys napsal(a):

To je těžké, sudičky jedné straně
z těch dvou velkých daly do vínku, zadlužovat a prošustrovat co se dá, hlavně státní majetek
a ta druhá strana dostala do vínku nepěknou vlastnost, jen krást, lhát a podvádět a hlavní její náplní je snad jen vymýšlení jak udělat z České republiky jednu velkou akciovou společnost s akciemi na držitele (skrytého skutečného vlastníka společnosti). Tak mi poraďte někdo co je lepší ?
09. 02. 2010 | 14:32

pepík napsal(a):

JC:

Bušina úvádí odkaz na zadlužení zemí a vy na pravděpodobnost bakrotu ...
09. 02. 2010 | 14:32

mb napsal(a):

Tomskej ... pan Pehe si dal bobříka předsevzetí, že roku 2010 se zbavuje své obsese a o vašíkovi nenapíše již ani čárku ...

Ste si nevšim jak se mu to prozatím ( máme únor ) daří ...??

tak sou trochu pozornej, velkorysej a uznalej ...

a nepíšou cancy ju ???
09. 02. 2010 | 14:39

mb napsal(a):

Expert ... a to jste ještě nečtel C. Putnu
09. 02. 2010 | 14:42

mb napsal(a):

Vico ... LN čtu a psotník nedostávám ...

prostě beru jako fakt, že je Kaiser antienvironmentalisticky zaměřenej ... jinak pravicovej ... a celkem nestrannej padni komu padni

( az na zelene ....)
09. 02. 2010 | 14:44

JC napsal(a):

pepíku,
Ono to spolu souvisí i nesouvisí.
Ony existují i ratingové agentury, /čo sa dá robiť, keď už máme ten kapitalismus/ podle jejichž úsudku, /a teď nechci říkat jestli správného nebo špatného/ se investoři/tedy ti co na dluhy půjčují/ chovají.
Takže míra zadlužení vůči HDP může mít vliv na riziko státního bankrotu, ale také ho mít nemusí.
09. 02. 2010 | 14:58

pepík napsal(a):

JC:

máte pravdu.asi bych měl pečlivěji číst, než budu reagovat :-) ratingové agentry mohou hodnotit cokoliv jakkoliv :-)

stejně se ale ztotožňuji s Bušinou: při naší současné míře zadlužení se ještě "kravaťáků z mmf" nemusíme bát. ani kdyby (nedej bože) zadlužování pokračovalo stávajícím tempem.
09. 02. 2010 | 15:08

VV napsal(a):

Nemám sílu číst všechny komentáře a tak jen stručně: kdo vládl v zadlužujícím se Řecku? Pravice. Kdo vládl v krachujícím Islandu? Pravice. Kdo vládl v Litvě a Lotyšsku? ... Jen to Maďarsko vyčnívá a v něm pravice slibuje populistické kroky a levice škrtá v ekonomice. Tak já nevím, zda tento fejeton není mimo.
09. 02. 2010 | 15:09

DJ napsal(a):

Ono je to těžký.

Máme levici, která nám nabízí starý utopistický sen (alespoň dle zkušeností z minulosti a nejen našich zkušeností) aniž by mu sami věřili. Prostě jen doufají v blbost tohoto národa (alespoň v blbost jeho nadpoloviční většiny)

Potom tu máme další levici, která se snaží chovat jako pravice, ale podle toho, jak si levice pravici představuje.

Jelikož levičáci byli, jsou a vždy budou sprostí lumpové, nemůžeme očekávat slušnou debatu mezi jejími protagonisty a přívrženci. Spíše naopak. Mám ten pocit, že se celá naše společnost, až na výjimky, nechala strhnout na Paroubkovu či Topolánkovu úroveň. Uznávám, že by mohlo být ještě hůř. My můžem totiž dále klesat na úroveň Langrovu či Ráthovu. Ale nechci malovat čerta na zeď.
09. 02. 2010 | 15:20

Corrado Paroubek napsal(a):

Jirka není démon, on je prostě kanec. Své vánoční besídky si spolu s Bendou plánovali v bordelu Corrado, chtěl tím vypomoci strádajícím občankám a občanům, jež životní situace přinutila se živit vlastním tělem.

Bordelem je tato země prolezlá a proto by mělo být ustavena konečně jedna z potřebných sociálních jistot - sexuální služba zdarma alespoň 4x do měsíce.

A nikoliv pouze pro členy ČSSD, spřátelené s Bendou, ale konečně pro všechny!
09. 02. 2010 | 15:21

Expert napsal(a):

To : neo
Jsem ochoten poslouchat jakékoli názory od kohokoli.
Nejsem ochoten poslouchat, nebo číst lži a to také od kohokoli.
Neo, pokud mi budete chtít ještě psát, můžete mi i vy psát cokoli, ale pokud nechcete být za "kašpara" zkuste něco konkretního.
Zkuste třeba pro začátek okomentovat onu lež pana Tomského, kterou jsem popsal ve svém prvním příspěvku.
09. 02. 2010 | 15:23

Hrdlička napsal(a):

Nevidím žádný velký rozdíl mezi naší levicí a pravicí. Jaký rozdíl je mezi politickými dobrodruhy a amatéry Topolánkem, Langrem a spol. a mezi Paroubkem, Sobotkou a spol. Každý z nich sleduje především své zájmy ať to stojí co to stojí. Že by se neměly zbytečně vyhazovat peníze daňových poplatníků je nezajímá. Kdyby šlo o jeich peníze chovali by se jinak. Jeden příklad za všechny. Kolik milionů se vyhodilo za zbytečný cirkus kolem mimořádných voleb. Paroubek, který to spískal, místo aby se ujal vlády hodil flintu do žita a jen spoza buku poštěkával.
09. 02. 2010 | 15:31

vaclavhorejsi napsal(a):

Autor:

Jen pro poradek:

2) V roce 2002 byly katastrofalni povodne; skody ve vysi cca 70 mld prispely znacne ke schodku v onom roce i v nasledujicim.

2) V letech opoziční smlouvy se hromadily ztráty bankovního sektoru v Konsolidační bance, ty navrhl v roce 2003 Sobotka proste uhradit...
Navrhl tehdy schodek SR přes 160 miliard, ten byl pak zhruba o 30 miliard snížen (ztráta se na Kalouskův návrh nevykázala jako ztráta, zalhala se a vykázala se v dalších letech).

Od roku 2004 již schodky byly v normě konvergenčního programu.... Relativní dluh/HDP mírně klesal.

Klaus zadlužil zemi asi o 15 % HDP, ČSSD za podobnou dobu o 14 %. Avšak většina růstu dluhu za ČSSD byla na úhradu rozkradených bank...

Skvely Kalouskuv rozpocet z roku 2008 byl umoznen trikem - vybral 90 mld. rezerv na ministerstvech, kde se nashromazdily za predchozi leta vlady rozhazovacnych socanu...
Skutecna cisla jsou pro vladni deficit v % HDP (http://www.finance.cz/ekono...):

2001 -5,7
2002 -6,8
2003 -6,6
2004 -3,0
2005 -3,6
2006 -2,6
2007 -0,6
2008 -1,5

Pro saldo statniho rozpoctu/HDP viz spodni tabulku.

Cisla z let 2003 jsou, jak uz jsme rikali, silne ovlivnena tim zapoctenim ztrat Konsolidacni banky.

Pokud jde o nase "katastrofalni zadluzeni na pokraji statniho bankrotu" - jsme s cca 34% HDP na mene nez polovine prumeru EU, ze "zapadnich" zemi je na tom lepe jen Lucembursko (viz http://epp.eurostat.ec.euro...).

Jsem samozrejme take pro to, abychom meli pokud mozno vyrovnany rozpocet, ale je stupidni licit situaci mnohem horsi, nez skutecne je.

..
09. 02. 2010 | 15:38

Jan Záliš napsal(a):

Děkuji Vám pane Tomský !! Vyjádřil jste přesně mé myšlenky. Mam na to úplně stejný názor a kéž by víc lidí pochopilo, že díky levicové politice se skutečně dostaneme na hranici krachu...né-li za ní.
09. 02. 2010 | 15:41

JC napsal(a):

vaclavhorejsi,
Ta vaše "čísla" to jsou argumenty ala Sobotka "za vlády ČCSD se státní dluh snižoval"
09. 02. 2010 | 15:43

pepík napsal(a):

JC:

to nic nemění na tom, že je to pravda, kterou ani vy, ani pan tomský nechcete vidět.

pokud chcete v některém bodě václavahorejsiho opravit, tak to prosím udělejte. rád bych se dozvěděl, kde udělal chybu.
09. 02. 2010 | 15:50

neo napsal(a):

09. 02. 2010 | 15:52

Rumcajs napsal(a):

Prof. Hořejší:

Vzdejte to profesore !
Radši šetřete na jitrnice.

Taky si uvědomte, že Sobotka tyhle krásný cifry sekal při růstu HDP okolo5 %.
09. 02. 2010 | 15:53

Rumcajs napsal(a):

Pane Tomský, až se bude volit muž roku, tak máte můj hlas.
09. 02. 2010 | 16:00

pepík napsal(a):

neo:

to máte
1998 - 194 mld.
2007 - 892 mld.
= 700 mld.

pak si zkuste třeba zjistit, kolik dluhů po klausových vládách musela čssd odepsat a vyjdou vám zajímavá čísla.

http://www.konkursni-noviny...
09. 02. 2010 | 16:02

JC napsal(a):

pepíku,
Vy tomu říkáte pravda, já milosrdná lež.
Vyjde to ale nastejno - pacient stejně půjde pod kytičky.
09. 02. 2010 | 16:07

Da.Rock napsal(a):

Tak vida, všechny dluhy ve všech zemí způsobili socani...
Chudák Reagan, ten musí rotovat v rakvi, že ho nějaký Tomský nazval socanem.
A s tím Švédskem je to taky sranda. Oni navzdory všem černým pravicovým scénářům stále ne a ne zkrachovat. To musí liberála fakt naštvat... :-)))
09. 02. 2010 | 16:08

Oldřich napsal(a):

Tak,jako za bolševika byla všechna média červená,tak dnes jsou tito političtí,zfanatizovaní zpitomělci modří.Jako by se vše postupně obracelo naruby.Tady již chybí jedno.Za svůj názor zavírat lidi.Myslím,že výlupci typu Langra a spol.by k tomu daleko neměli.
09. 02. 2010 | 16:14

pepík napsal(a):

JC:

možná je pravda moc silné slovo. avšak způsob jakým václavhorejsi interpretuje čísla a to co z nich vyvozuje pokládám za hodnověrné.
jistě existují i jiné výklady. čísla jsou jen čísla a dají se vykládat různě. pokud mě někdo přesvědčí o tom, že jiná interpretace je pravděpodobnější, budu nucen změnit názor. zatím se tak ale nestalo ...

PS. tím nechci říct, že naše zadlužování schvaluji, ba naopak. to samé platí i o výkonech našich politiků.
09. 02. 2010 | 16:15

JC napsal(a):

pepík,
No jo no. Ono to Sobotkovo prohlášení také nemusela být lež, pak to ovšem byla neznalost.
09. 02. 2010 | 16:25

citizen napsal(a):

Pan Tomský opět v zajetí ideologie. Nejlepší je snížit matkám mateřskou a odletět tryskáčem hrát pólo na Štrbské pleso. Za krizi totiž může sociální stát. Tyhle hádky jestli víc rozkradla klausovská oligarchie po kupónovce nebo socanská populistickými návrhy nebo obě korupcí za oposmlouvy mě fakt baví. Lidovky pod Balšínkem vskutku vzkvétají.
09. 02. 2010 | 16:44

vlk napsal(a):

No tušil jsem , že tenhle noový Tomský bude úder rozhazovačným, neschopným, socanským štváčůma nehezkému úporně s e snažícímu Paroubkovi zároveň.
Takež Margaret zachránila Albion, socani jen rozhazují.... A všud e to zachraňuje pravice. Spořivá. Jak jinak. A socialisté téměř zhuntovali Švédsko, které je ovšem babastánem a vyváží nezpracované s uroviny, možná i dřevo na stojato a své nejlepší vědce.

Hm. Tak jo. Tak nějak si pamatuji rozpočty. S kterými skončíl jakýsi Reagan.Proslulý heslem - jo státní dluh? A Velký? Fajn, tak to s eo sebe už může postarat sám. Nepostaral. Postaral s e nějaký Clinton. Musel být pravičák. Po něm přišel Bush jr. A udělal grandiozní deficit. To byl nějakej minimálně napůl komouš, že?
Podobně jako ve Francii. Tam už taky dlouho vládne rozhazovačná levice.. A nebo Řecko, To je na pokraji bankrotu. Po serii pravicových vlád. Němcko? tak tam je to o velké koalici. Tedy bylo. teď už zas ene TeĎ je to pravicová vláda. Takže podle toho,co jsme viděl tuhle v bedně na ARD hrozí 1/4 německých obcí rozpočtový bankrot. Pokdu nepomůže vláda. A ta má rozpočet napnutý.
A Švédsko? No tak to je tragedie sama. Stejně ajkov ostatní Skandinávii. Kupodovu , i přes vysoké daně a mimořádně vysokou míru přerozdělování jsou tyhle s táty momentálně v ejlepší finační kondici v euroatlantickém prostoru. Není to divné? A řeči otom, že %Svédsko má nerostné bohatství a vzdělaný protestantský národ jsou moc pěkné. Ten národ s e vzdělaným stal jak? Nebylo to náhodou tím, že socialistické vlády to zařídily z velkých d aní a velkého přerozdělování jako prioritu a už dlouho komparativní výhodu? A co takové Dánsko? To přírodní bohatství nemá, pokud vím , žádné. A je na tom stejně jako ono Švédsko? Na druhés traně - co Island, kde o debaklu ostrovních financí musel a okamžitě od válupravicová vláda a dnes tam vládne socanská premierka. která to dává do pořádku.
Asi tak jako kdysi hospodářské úspěchy české pravice nakonec žehlil socan. Jo prý nadělal bilion dluhů.. Za osum let. Samovala banky, startovala hospodářský růst. Sanovala nezaměstnanost vzniklou v důsledku konce bankovního socíku pravicových ekonomických geniů.Sanovala důsledky dvou tisícíletých povodní. A mimochodem Klaus a spol. tu nechali také docela velkou sekyru. Která ovšem byla větší než s e uvádí. Protože první vláda , která do státího dluhu započítala všechno,co tam patří , tedy teřba Konsoli a VZP , byla vlád a Tošovského. A žádná další vláda už nemohla počítat s takovýmipříspěvky z privatizace jako Klausova a žádná další nedomestikovala pro účely rozpočtu přebytky na důchodovém fondu. Jetsli s e dobře pamatuji, jen v roc e 93 nebo 94 to bylo 40 miliard.
No a teď k socanům. Ano zvětšili schodek. Nicméně co to je skutečně odpovědná rozpočtová politika jsme museli zažít až loni s duem dvou ppravdových finančních eskamotérů - Kalousek /Topolánek. Kteří krizi neznali, neviděli a vůbec s enedali zást nějakými neadekvátními řečičkamia opatřeními a naplánovali růst HDP o 5%. No on jaksi nějak omylem nebyl.. Takže 5= bylo dobře. Ale znaménko bylo MÍNUS. pane Tomský MÍNUS. čímž s e stalo, že dluh, s e zvednul během jednoho roku o 25%A nominálně skoro o 1/4 miliardy! To je opravdu pozoruhodný výkon! Mám rád takové odpovědné hospodáře. Moc rád. A vám, pane Tomský jsem vděčen, ež jste mi vysvětlil, jak to mám správně vidět a interpretovat.
Jo Paroubek a Pehe... tak kdo by z nich nebyl disgustovaný, když zde máme tolik vynikajících a daleko lepších politiků i komentátátorů, že?

A to toho PAroubka vážně ani trochu nemusím.
Jenež pan Pehe je trošku jiná liga než vy. Věřím, že časem na to přijdete.
09. 02. 2010 | 16:45

Kelt napsal(a):

Kvalitity blogů p.Tomského jsou dány omezeností jeho modrého vnímání reality světa.Silně mně to připomíná úvodníky RP před rokem89.Jenom na okraj-Řecko na pokraj státního bankrotu přivedlo osm let pravicové vlády.Topolánkova vláda s nejlepším MF vesmíru a nejširšího okolí k tomu měla nakročeno přes svoje "reformy"
09. 02. 2010 | 16:49

Expert napsal(a):

To : neo

No vidíte, že to půjde i když jsem od vás v nic podobného nedoufal.
Tak teď ještě k té tabulce připište, kdy vládl Paroubek, abyste potvrdil to, co psal Tomský, že :
" Paroubka a jeho stranu opravdu netřeba démonizovat. Bilionový dluh, který vytvořili.... "
Neo, zkuste to, třeba se vám napočtvrté už povede dokázat, že Tomský nelže. Nezapomeňte také na to, že existovala ČKA, třeba tím Tomskému pomůžete.
Tak neo do toho, třeba se vám to napočtvrté povede ( i průměrně inteligentní by to zvládl napoprvé, ale co chtít od vás, že ?),nakročeno máte.
09. 02. 2010 | 17:08

Honza999 napsal(a):

neo

"Kočky a pólo na ledu, luxusní hotely a restaurace Rajského pána Paroubka, srazy socjálistů v nevěstincích Mrštiny a nově také v Dubí...
sakra kdo z vás to má?? "

Parobek byl na tom mejdánu s pólem na ledě Štrbského plesa? Mohl byste podat nějaký důkaz?
09. 02. 2010 | 17:15

Honza999 napsal(a):

Oprava
Paroubek...

Bezdrátová klávesnice byla moc daleko od PC...
09. 02. 2010 | 17:22

neo napsal(a):

Expert:

pokud nechápete, že ta část o dluhu je vztažena k čssd a ne k osobě jirky, tak to je váš problém.

Paroubek logicky nemůže za dluhy vytvořené v době,kdy nebyl předsedou.

A vůbec nelze vztahovat takovou věc k jednomu člověku.
Honza999 : ( Kočky a pólo na ledu, ne Paroubek a pólo na ledu)
09. 02. 2010 | 17:26

vasja napsal(a):

Parobek na polu byl a seděl na něm Benda.
Takovýho koňa nemůžete přehlídnout
09. 02. 2010 | 17:31

zdesta napsal(a):

Autor. Vy si v politické angažovanosti nic nezadáte s koryfejem bývalého režimu Xaverem.(V.Nový)Bilionový dluh socanů,řádění socanů ve Švédsku a v dalších zemích Eropy,Asie,Afriky a Ameriky-jižní i severní.Všude kde se to po..alo,tam byl socan.Dokonce na Wall Streetu,nebo v Etiopii.V Norsku (jedna z evropských zemí s nejvýšší životní úrovní),zásadně vládla pravice.Mají ovšem ropu a plyn.Vaše logika je úžasná.Pokud máte nějaké nerostné zdroje (viz Švédsko)tak tam může chvilku oxidovat i levice.My ovšem ničím podobným nedisponujeme,tak žádná demokracie pitomců a levice tu nemá co pohledávat.Nejvíce mne uchvátila úvaha o historickém kyvadlu,nachýlenem v Polsku,Německu a Anglii do prava.Pět let má v rámci historie opravdu vypovídající hodnotu.Občané prozřou a odstraní nežádoucí bipolaritu.Všichni budou uznávat neoliberalismus jako nejlepší systém,který lidstvo mohl potkat.Horší může být jen komunismus.Obávam se,ikdyž nemusím mít pravdu,že to tak fungovat nebude.(jak na potvoru)Mám dojem,že od seriozního a objektivního politologa máte hodně daleko.Připomínáte mi spíše propagandistu od nástěnky.
09. 02. 2010 | 18:29

kozoroh napsal(a):

vfischer. 11:48:33
To, co zde píšete, jsem zde již napsal několikrát. Snad bych jen přidal za sebe: Chronická ztráta

kontinuity, která vždy po nějakém zlomu dala vyplout na povrch vždy tomu největšímu póvlu. A

když ten se začal dostávat z marastu, ze kterého vzešel, přišel další zlom. 40 let budování

komunizmu ale byl asi největší zářez, protože téměř vymřeli pamětníci dobrých tradic, kteří v

minulosti sloužili jako reference tomu póvlu.

Tupelo,Bušina,Expert.
Buď jste v těch levotách zainteresováni, nebo jste dětinové, kterým něco dojde, až se spálí. I

tehdy ale budete tvrdit, že to není vaše vina, ale těch zhýralých pravičáků.

Vico.
Vás jsem měl za kriticky uvažujícího. No, pořád se učím.
09. 02. 2010 | 19:06

Jan napsal(a):

Je to jen další z útoků na J.Paroubka a soc. demokracii. Pan Pehe má pravdu
09. 02. 2010 | 19:24

Expert napsal(a):

To : kozoroh

Kozorohu ,abych se vám přiznal, nerozumím vám plně, v čem bych byl zainteresován. Pokud tím myslíte, že lžu společně s panem Tomským, tak vás ujišťuji, že určitě ne.
Pokud máte na mysli něco jiného, zkuste to upřesnit.
09. 02. 2010 | 19:57

Expert napsal(a):

To : neo
Zdá se, že už nezbývá, než vás politovat, protože se vám to nepovedlo ani na popáté.
Pokud to budete zkoušet ještě po šesté, zkusím vám poradit.
Udělejte si neo takovou tabulku, kde v jednom sloupci bude dluh po jednotlivých letech a součet by vám měl dát cca bilion. Ke každému roku si potom připište, kdo v daném roce vládnul a třeba se vám potvrdí to, co psal pan Tomský.
Pokud ne, tak si z toho nic nedělejte a můžete to zkusit po sedmé.
Neo, tak do toho, třeba se vám to podaří napošesté a nic si z toho nedělejte, že i průměrně inteligentní člověk by to zvládl napoprvé.
09. 02. 2010 | 20:05

radek napsal(a):

vlk,hořejší

pěkné příspěvky, podle Tomského opět za všechno můžou socani, seriozních argumentů není třeba...
09. 02. 2010 | 20:30

Luba napsal(a):

Pane Tomský,
je Vaším štěstím, že lidé nemají zrovna nejlepší paměť.

Jinak by si museli jasně uvědomit, že s podstatnými kroky na cestě ke kapitalismu začaly až sociáldemokratské vlády, nikoli modří ptáci, kteří jen pokračovali v gulášovém kurzu komunistů - vytvořit virtuální majetnictví u DIKů (dát všechno všem :)), s následným přetavením hrstky nejprotřelejších v novodobé kapitalisty.

Klausisté vystavěli českou mutaci pravičismu na prohnilých základech, a z toho také pramení odpor mnoha lidí k této formě vlády a k tomuto pojetí úspěchu. Problém je v tom, že ODS tento fakt nepřiznává - není tedy schopna sebereflexe, jako jejich bývalý "čestný" předseda.

Ale - každý vnímá především to, co vnímat chce.

Ptám se,
mají vůbec slušní a zodpovědní lidé v ODS či ČSSD nějakou šanci?
Kdyby tam lidé takového ražení byli, řekli by: Co jsme si, to jsme si ... Je třeba začít znova. Nehrabat se pořád v minulosti a soustředit se na kroky budoucí. Neznejisťovat stále veřejnost vyostřelým polarizováním banalit, jako jsou osobní vztahy. To běžně dělají pětiletí spratci někde na pískovišti, nikoli dospělí lidé.

Když je země v ohrožení, ideologie musí stranou.
Zemi hrozí z dlouhodobé perspektivy naprostá marginalizace a chudoba.
09. 02. 2010 | 20:33

Suchec napsal(a):

Expert:
To je na NEA příliš velký intelektuální výkon. Přecenil jste ho.

Ale spíš mám podězření, že on to ví, ale má problém s tím, přiznat si to.
09. 02. 2010 | 21:01

Jan K. napsal(a):

vlk:
"Kalousek /Topolánek. Kteří krizi neznali, neviděli a vůbec s enedali zást nějakými neadekvátními řečičkamia opatřeními a naplánovali růst HDP o 5%. No on jaksi nějak omylem nebyl.. Takže 5= bylo dobře. Ale znaménko bylo MÍNUS. pane Tomský MÍNUS. čímž s e stalo, že dluh, s e zvednul během jednoho roku o 25%A nominálně skoro o 1/4 miliardy!".
Takže dluh skoro 1/4 miliardy vznikl zásluhou špatného odhadu vývoje HDP? Pokud by byl odhad správný, tak by byl dluh nulový? Tomu snad nemůže věřit ani prosťáček, natož tak nedostižně inteligentní vlk.
09. 02. 2010 | 21:11

Suchec napsal(a):

Jan K:
Nula by nebyla, a ani těch30Mlrd minus by nebylo. T by mu nepomohly ani kouzla, co předvedl v roce předchozím, kdy do rozpočtu rozpustil rezervní fondy ministerstev (60Mlrd.)
Dle mého je tam těch faktorů několik.

1. špatný odhad hledně HDP - Kalousek +4,8, Odbory do 2%, někteří ekonomové +1.8, takže reálně pojaté 2,8-3%, což je tak 90Mlrd.

2. podseknutí příjmů státu (daně a odvody), odhaduje , jak kdo, ale nejčastěji se ukazuje číslo kolem 50-80Mlrd (dobře, řekněme 50Mlrd.) - 1,5% HDP

3. samotný vliv poklesu HDP o 5,5%cca 150Mlrd.

Oficiálně je udáván nižší, než 250, ale výpadky daní jsou i jinde, než u státu (kraje, obce). Tam to číslo nevím, ale Hašek mluvil něco o 25Mlrd.?

Je to přes palec, ale asi to tak někde kolem bude.
09. 02. 2010 | 21:41

Karel napsal(a):

Tomského blábol - máme švédské daně.Prostě chtěl tam dát něco ideového.
09. 02. 2010 | 21:47

Expert napsal(a):

To : Suchec
Já si spíš myslím, že neo měl snahu, aby tady všechny přesvědčil, jaký je blb.
No a zdá se, že se mu to povedlo.
09. 02. 2010 | 22:27

Suchec napsal(a):

Expert:

Katolík a bolševik měli takový pěkný název: "pomýlený".
09. 02. 2010 | 23:09

Jura napsal(a):

Pravicovy blogger, at uz Tomsky nebo jiny, vetsinou se octne v nezavidenihodne pozici: Podle jejich mouder prece meli severske staty uz davno skoncit v bankrotu a bide! Ale nechteji a nechteji previti! Navic, jejich kvalita zivota, ve srovnani s pravicovou "slechtou" (Italie, USA, Japonsko) je na daleko lepsi urovni a zadluzenost je zaroven mensi! Takze se chudak blogger pokusi o nejaky inovativni nejapny utok jako je dnesni blabol o svedskem vyvozu surovin - at zije statisticka rocenka The Economist-u, na kazdeho se neco najde! Ja zase predevcirem koukal na zebricek zemi kde lide ziji nejvic spokojene. a hle: Svedsko, Norsko, Dansko... Inu, vymyslejte podivuhodne konstrukce o Svedsku dal a snizujte dane, kdo je inteligentni ten si muze koupit letenku a do Svedska, Danska nebo Norska se podivat sam. Az prumernou dan snizite na 1% jiste dosahnete nirvany, to prece da rozum - nechcete skoncit jako zebraci ve Svedsku!!!
10. 02. 2010 | 00:05

neo napsal(a):

Expert ,Suchec:

ta data z mf mluví za vše.

pokud chcete urážet pánové jen do toho.

Z vývoje st. dluhu je zřejmé, že cca 650mld vzniklo za vlád čssd a na zbytku se podílela jako parlamentní strana.
10. 02. 2010 | 08:07

vlk napsal(a):

Jan K.
asi s elišíme v tom, co kdo z nás dvou očekává od vlády. Od ministerského předsedy aministr a financí. Vy zřejmě jen dobré zprávy.
Já odpoěvdný přístup. ten začíná napříkal d už tím, že poznají krizi. Dal bych sic e přednost tomu, aby ji poznaly , podle příznaků o fous dřív než přijde, nicméěn , vzhledem ke kvalitám obou zmíněných geniu bych s espokojil s tím,že ji poznají aspoň tehdy, když už evidentěn existuje.
Což prokazatelně nedokázali.
A dál bych očekávala, že když už tu krizi poznají, pak přijdou s razantními opatřeními, aby dopady té krize byly co nejmenší. To znamená redukci rozpočtu.
Opět nic z toho s enestalo. Prohalsovali nesmyslný rozpočet.
A vysílali hlášk y typu - kdyby HDP skutečně klesl pod +2% máme připravena opatření. No HDP klesal raketově dolů. Jediné opatření, které měli byla:
1- prožrání všech rozpočtových rezerv na jednotlivých ministerstvech , které vytvořili socani. 3lo řádově o 70 miliard korun
2- odečitatelnost DPH u podnikatelských aut, kd e to před tím nešlo nebo jen smřížkou. Fakt je , že medvěd s mřížkou nebo Ferrari / jedno takové montážní Fráčo prý v videnci bylo/ tak to opravdu dehonestační nonsens. To chápu. Proč nás jeho odstranění ale nutně musí s tát prý dvě miliardy a na da¨nových výnosech, nechápu.
3-snížení odvodů za nízkopříjové zaměstnance. V rozsahu 18 miliard. OPrý kvůli zachráně míst. Bohapustý kec. Max. úspor a byla 400Kč/ hlava. Kvůli téhle "úspoře " nikdo žádné místo navíc držet nebude.

Nic jiného ty vaše nenapadlo.

Vám to vyhovuje. S vaší inteligencí a víru jste spokojen.
Já čekám od premiera a financministra zatraceně víc.
Ne tomu co jsme napsal v prvním příspěvku skutečně prosťáček věřit nemůže. Dokázal jste to naprosto dokonale.
10. 02. 2010 | 08:33

Vico napsal(a):

kozoroh : Má reakce na autora je shodná s mnohem podrobnější a sofistikovanější reakcí zde :http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/jiri-pehe.php?itemid=8885
10. 02. 2010 | 08:34

xyz napsal(a):

Vlku, posílám kytici... i když mě hned během čtení Tvého příspěvku blesklo hlavou pořekadlo o házení perel... přesto a možná právě proto - díky....
10. 02. 2010 | 08:43

Expert napsal(a):

To : neo
Takže jste potvrdil co napsal Tomský, že bilionový dluh způsobil Paroubek...
Gratuluji neo , jste, pravděpodobně ještě větší blbec, než jsme doufali.
Poznámka pro admina:
Může jít o charakteristiku člověka píšícího pod nickem "neo" , ale i o název českého filmu, posouzení nechme na čtenářích.
10. 02. 2010 | 09:11

neo napsal(a):

Expert:

Paroubek těžko mohl způsobit nějaký dluh. To už jsem výše napsal.

Ale strana, kterou on nyní vede, byla stranou vládní v období, kdy byl nasekán dluh 650mld. Na tom zbytku se tato strana podílela jako parlamentní.

Aby to nebylo líto ostatním stranám, mají na dluhu také svůj podíl, ať už byly strany ve vládách či pouze v opozici.

Narozdíl od slovíčkaření, používám fakta, dostupná každému. Pokud se ti nelíbí experte, já ti nepomohu.
10. 02. 2010 | 09:17

Jan K. napsal(a):

vlk:
Ještě jednou po lopatě: napsal jste, že Kalousek /Topolánek odhadovali u HDP růst 5%, zatímco skutečnost byla -5%, "čímž s e stalo, že dluh, s e zvednul během jednoho roku o 25%A nominálně skoro o 1/4 miliardy" a že tedy měli přijít s razantními opatřeními, s redukcí rozpočtu. Nebuďte směšný, snad si nemyslíte že tlupa Paroubek + Marťani by nechala něco takového projít sněmovnou? Právě naopak, i přes vzrůstající schodek tito populisti prosazují další vábničky na primitivnější voliče, mezi něž jste se přiřadil i vy sám.
10. 02. 2010 | 09:25

Expert napsal(a):

To: neo .
Myslím si že, toho necháme ,protože ztrácíme čas.
Pokud se vám totiž, neo, nepodařilo ani na podeváté dokázat tak jednoduchou větu pana Tomského, že(parafrázuji) "Paroubek za třináct měsíců u vlády vytvořil bilionový dluh ", je téměř jistě, že se vám to nepodaří i pokud byste to zkoušel stokrát.
Hypotézu, co to vypovídá o vaší inteligenci, jsem už zdejším čtenářům nabídl. Teď už to nechme na nich.
Já si navíc osobně myslím že vy ,neo, jim k tomu jistě dodáte další důkazy ve vaši diskuzi a to i u jiných článků . Už jsem si totiž všiml, že vaše schopnost podléhat lži mnohokrát převyšuje vaši inteligenci, takže se čtenáři mají i nadále od vás na co těšit.
10. 02. 2010 | 10:23

Čechoaustralan napsal(a):

Pane vlku,
kampak na pana tomistu Tomského s s Vašimi ryze faktograficky podloženými argumenty ! Házení perel, napsal k tomu kdosi o něco výše. Že by se pan Tomský zmohl na věcnou odpověď sice nečekám neb v zázraky nevěřím, leč stačí mi Vaše zdravá skepse a vytrvalost s níž se vyjadřujete k řadě zde zavedených blogistů jejichž příspěvky by bez Vašich vyjadření sotva stály za pravidelnější sledování.
Zaplať pámbů za to, že se v Čechách ještě najdou lidé jako Vy !
10. 02. 2010 | 10:58

Jan K. napsal(a):

Čechoaustralan :
Já, narozdíl od Vás, zase nejsem rád, že se v Čechách nacházejí lháři a demagogové. Ale je to jistě věc vkusu, každému imponuje něco jiného.
10. 02. 2010 | 21:33

Čechoaustralan napsal(a):

Pane Jane K.,

Vy, na rozdíl ode mne, zřejmě máte nezřízenou radost z toho, že se v Čechách nacházejí lháři a demagogové. Proti gustu žádný dišputát. Také proto Vám neodpovídám z české kotliny nýbrž od protinožců. Hezky si to mezi lháři z masmédií a zloději na postech ministrů užívejte.
11. 02. 2010 | 02:02

Jan K. napsal(a):

Čechoaustralan :
Koukám, že u protinožců je vše obráceně, pravda je lež a naopak. Nebo je to pouze ve Vaší lebeční dutině?
11. 02. 2010 | 07:09

gregor napsal(a):

ad LUKÁŠ BUŠINA a další - nedělejte se hloupější než jste - topolánkova vláda měla v roce 2008 nejnižší deficit z mnoha minulých let a v roce 2009 už skoro nevládla! a navíc byla světová krize ! ale paroubek vám to ukáže až zkorumpuje a podplatí voliče a rozdá vaše daně všem nepřizpůsobilým a nemakačenkům za to že ho budou volit a pomůžou mu v jeho chorobné touze po moci.
14. 02. 2010 | 01:45

marty napsal(a):

jako velmi často, nemohu než téměř souhlasit...pane Tomský....bravo!
15. 02. 2010 | 18:46

ahlo napsal(a):

Pane Tomský, k Vašemu blogu není co dodat...
Snad jen, že ta diskuse pod Vašim článkem bude dle očekávání trapná a možná toto vás uspokojuje.
18. 02. 2010 | 15:12

Honza L. napsal(a):

Vtipně, na rovinu a hlavně správně a otevřeně, díky za článek :) !
29. 04. 2010 | 12:10

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gazdík Petr · Glanc Tomáš H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jaroslav · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Navrátil Marek · Němec Václav · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy