Město, kde luna za dne přespává

20. 08. 2010 | 13:12
Přečteno 3225 krát
A město je, kde luna za dne přespává a vlastním dechem taje, napsal Jan Skácel. S básníkem těžko polemizovat, zvlášť schází-li pádné argumenty. Na vlastní oči jsem viděla za slunečného odpoledne podřimovat lunu mezi dvouvěžím Ditrichštějnské hrobky v Mikulově.

Zdála se křehká jako sen, proměnlivá jako štěstí, blyštivá jako stříbrňák vhozený do fontány věčných návratů, bílá jako lokty cudné krásky, zastřené krajkovou mantilou. A znepokojivě blízká. Stačilo vystoupat na Svatý kopeček a natáhnout ruku.

Existují města starobylá, malebná, stobranná i stověžatá, Mikulov nejspíš stvořilo toužebné přání vlašského umělce, kterému se v nevlídných severských krajích zastesklo po domově. Jako by jej do moravsko-rakouského pohraničí přenesl rozmařilý džin odněkud z (dejme tomu) italské Ancony. Koneckonců, je-li v moci čarovných džinů přenášet paláce, proč ne celá městečka. Aby kouzlo nevyprchalo, vtiskl je do dlaní z jurského vápence.

Mikulov samozřejmě orientální nadpřirozené bytosti nepotřebuje, vystačí s vlastním pohádkovým arsenálem. Profesor Václav Richter zaznamenal v útlé sbírce Pověsti z Mikulovska (vydáno nákladem Okresního vlastivědného muzea roku 1967) zakládací legendu, v níž hraje hlavní roli kníže jménem Mikuláš – a vlaštovka. O původu našeho hrdiny se vlastní vyprávění nezmiňuje, docela dobře jej mohla odkojit vlčice, uvádí pouze tolik, že sídlil na jednom z pálavských hradů. Ve válečné vřavě přišel o zrak, nelze se tedy divit, že bytostně nesnášel hluk, odborníci na lidskou duši by mu dnes dozajista přišili nějakou pěknou neurózu.

Provoz knížecího sídla se však bez nějakého toho činorodého ruchu neobejde a hradní pán se přes závažný handicap čas od času uměl pěkně rozlítit, uklidnit ho prý dokázalo pouze ptačí švitoření. Opravdová svízel s ním nastala v zimních měsících. Když veškeré líbezné švitoření, čiřikání či klokotání na dlouhé měsíce přidusil mráz, slepý kníže se mrzoutsky zabednil ve svých komnatách a při každém hlasitějším kroku pouštěl na své věrné hrůzu. Jednoho roku na podzim kdosi z hradní čeledi náhodou našel raněnou vlaštovku. Tedy našel, s přihlédnutím ke knížecím zálibám mohl nešťastný opeřenec k úhoně přijít všelijak…

Pan Mikuláš poskytl vlaštovce přístřeší ve výstavní klícce, zajistil jí lékařskou péči, těšil se jejím štěbetáním, zapomínal dštít hrůzu, venkoncem celý pookřál. Na hradě hned zavládlo veselejší ovzduší.S příchodem jara ale zotavená vlaštovka poslechla volání divočiny a ufrnkla. Kníže Mikuláš, navzdory slepotě muž činu, okamžitě vypsal na její dopadení odměnu, poddaní se ji hbitě jali pronásledovat a v nedalekém údolí mezi dvěma pahorky ji také polapili.

Vděčný kníže nechal na tomtéž místě vystavět kostel, později hrad, kolem kterého se plynule rozrostla osada, víska, nakonec městečko. Jak to v pohádkách bývá, když se poprvé rozezněly zvony nového svatostánku, „tu počala se tma z očí Mikulášových zvedat a krátce nato prohlédl úplně…“

Pokusíme-li se hledat za legendou strohá fakta, shledáme, že jim uplynulá století beztak dodala na pohádkovém pelu. Mikulovské panství, praví se v moudrých knihách, namátkou v Ottově slovníku, patřilo odedávna českým knížatům, pokud si ovšem za ono „odedávna“ dosadíme jedenácté století. Za prvního známého lenního pána se vesměs považuje Konrád I., syn knížete Břetislava a Jitky Svinibrodské. Ten nechal někdejší hradiště přestavět v pevnou tvrz, již nazval – světe div se – Konradsburg čili Konrádov.

Nový pohraniční hrad svěřil do opatery rytíři Mikulášovi z Hulína, který pocházel „ze starého rodu pánů z Prusinovic“ (Ladislav Hosák: Několik neznámých pověstí o původu měst a hradů, in Český lid, 1947). Týž Mikuláš, neznámo zda slepý či bystrozraký, svěřené panství zodpovědně hájil, rozšiřoval a zveleboval po dvacet let. Příkladná snaha nepřišla vniveč, markrabě Konrád mu totiž na znamení díků nakonec dovolil přejmenovat město na Mikulov (německý Nikolsburg, židovský Nyklšpurk).

Důmyslný rytíř Mikuláš sic po čase upadl zapomnění a s ním i vyprávění o svobodomyslné vlaštovce, zato Mikulov se dál dům za domem toulá dějinami. A je čím dál krásnější, zvlášť takhle z kraje podzimu.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Michal Macek napsal(a):

ahoj

Mikulov je krasnej,jednou sem tam byl.to namesti je fakt hodne renesancni

PS: zrovna nedavno sem cetl super popis mesice:

"Mesic visel na obloze jako osuntela perla." (Neal Asher, Stahovac)

osuntela perla - dooost dobryy :))
20. 08. 2010 | 13:50

Al Jouda napsal(a):

V Mikulově jsme byli s pracovním kolektivem na návštěvě vinného sklípku. Lunu jsem viděl až večer, když jsem vyšel nahoru ven. Zdála se mi usměvavá.
20. 08. 2010 | 14:15

Michal Macek napsal(a):

Al Jouda:

ve sklipku sem byl kousek od mikolva - na cerstvem burcaku.to sem nemel delat - zjistil sem ze to co se obycejne prodava nelze nazyvat burcakem.ach ta sladka ovocna stavicka...
20. 08. 2010 | 14:19

Realista napsal(a):

Myslím si, že mezi vší tou politikou, ekonomií, byznysem, náboženstvím, filozofií, bratry Mašínovy aj., je blog autorky příjemným osvěžením. Mějte se, ať se Vám daří.
20. 08. 2010 | 14:22

Silvie napsal(a):

V Mikulově jsem nikdy nebyla, celkově Moravu příliš neznám, ale mám ráda moravské básníky - především zmiňovaného Skácela, ale i Mikuláška.
Víno, láska, smrt...
Proč jsou všichni dobří básníci už mrtví?!
20. 08. 2010 | 14:23

Belgičan napsal(a):

Pane Macek,
burčák, burčáček jejeje už brzo!!!!!!!!!
20. 08. 2010 | 14:50

Michal Macek napsal(a):

Belgican:

nejasejte,kvuli pocasi ma bejt burcacku a vinecka malo :(
20. 08. 2010 | 14:52

Belgičan napsal(a):

Pane Macek,

to oni vinaři jen tak plačou. Ale je pravda, že jako loni to nebude. Zase na druhé straně byly i horší léta.
20. 08. 2010 | 15:07

Petr Kukal napsal(a):

to Silvie:
Všichni dobří básníci rozhodně mrtví nejsou! U nás v současnosti (nejen podle mne!) představuje špičku Bogdan Trojak, básník původem ze slezského Těšína, který ale nyní vzdělává vinnou révu "ve třech viničních tratích Bořetic v srdci Hanáckého Slovácka".
Jeho básně mají zcela jedinečnou poetiku, svébytný rytmus, neokoukanou obraznost: Měsíc jako perla (třebas ošuntělá), mince, pečeť - to všechno už tu v nějaké variaci bylo. Bogdan ale vidí na černém nebi žlutou mločí skvrnu:

"Zlá noc. Já v trní trnu.
Kos klove mločí skvrnu.
Srdce se chvěje. Zima mu je.

Kdosi se ke mně prolamuje..."

VIVAT BOGDAN
http://www.veltlin.cz/winem...
20. 08. 2010 | 17:49

Silvie napsal(a):

Petře,

já nějak nevím... mně ta současná poezie nebere. Jakoby chtěla znít co nejnesrozumitelněji a hlavně být za každou cenu originální.
A taky přiznávám, že jsem dosti staromilcem a preferuju poezii rýmovanou (vyjma Préverta, Pavese atd.).
"Nová" poezie mně nebaví, nelíbí se mi, nijak na mně nepůsobí.
Ačkoliv, třeba něco od Krchovského nebo Jirouse, má něco do sebe. Ale nesedám si přitom na prdel!
Skácel je vůbec můj nejoblíbenější básník, neznám nic krásnějšího než jeho čtyřverší. Tak krátká a tak působivá.
A něco tak úžasného jako Máj už asi taky nikdo nikdy nenapíše.

B.Trojak mi nic neříká, ale ty verše, které jste napsal, jsem asi někde letmo zaznamenala.
21. 08. 2010 | 11:25

Hana napsal(a):

Už to v sobě nosím měsíc ... Mikulov, Daniela, Alexandr ... bezpečná asociace 17. století, krásy, vášně víry -)) jó díky. V srpnu jsem byla ve Valticích .. trošku ochutnat
16. 09. 2010 | 18:32

Hana napsal(a):

Ještě jsem zapoměla na samet ... vínový a pro někoho možná tmavě modrý, temný a hluboký jako luna
16. 09. 2010 | 18:36

danielamicanova napsal(a):

Ad Hanka: Já děkuji za krásnou vzpomínku. Ach, kdeže loňské sněhy jsou!
29. 09. 2010 | 13:11

YreNextTrgt napsal(a):

<b>NATO is taking over command of military operations in Libya from coalition forces, world media reported Sunday.</b>

The UN Security Council imposed the no-fly zone over Libya on March 17, along with ordering "all necessary measures" to protect civilians from Muammar Gaddafi's attacks on rebel-held towns.

The 28 NATO ambassadors met on Sunday to decide on further military plans in Libya.

The United States transfers command for a no-fly zone over Libya to NATO, while coalition forces will continue to protect civilian population from attacks by Gaddafi forces.

The military operation in Libya, codenamed Odyssey Dawn, has been conducted so far jointly by 13 states, including the United States, Britain and France.

NATO members decided on Thursday to assume responsibility for the enforcement of a no-fly zone in Libya, but could not agree on taking full command of all military operations in the country.

Meanwhile, leaders of the 27 European Union states on Thursday issued a statement saying the EU stood ready to assist in building a new Libya "in cooperation with the United Nations, the Arab League, the African Union and others."

MOSCOW, March 27 (RIA Novosti)

http://en.rian.ru/world/20110327/163235937.html
06. 04. 2011 | 21:37

acai berry free 30 day trial napsal(a):

You will find as you look back upon your life that the moments when you have truly lived are the moments when you have done things in the spirit of love.
14. 04. 2011 | 12:51

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gazdík Petr · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy