Komentář k blogu "30 let Nadace Charty 77"

07. 02. 2009 | 22:43
Přečteno 3595 krát
Obyčejně nevstupuji do diskuze o mých blogech, i když si je vždy pozorně přečtu. V tomto případě udělám výjimku a odpovím na komentář pana Levaka o finanční podpoře disidentů z exilu.

Byl jsem v otázkách financí Nadace Charty 77 úzkostlivě opatrný – dodnes jsou archivovány všechny výpisy z bankovních účtů, naše pokladní knihy atd. Na všechny příjmy i výdaje jsou dodnes archivovány dokumenty: pokud se někdy ztratila nějaká stvrzenka (šlo o drobné částky) – vždy jsem vyžadoval, aby místo stvrzenky bylo v knize účetních dokladů archivováno místopřísežné prohlášení. Z čeho pramenila má opatrnost nevím. Teprve po mnoha letech, již v Praze, jsem se dozvěděl, že Masarykovi byly v exilu vytýkány nepořádky při jeho financování. Inu Češi…

Nevím, odkud bere Levak své informace. Podobné o nás šířil v Praze komunistický tisk. V korespondenci, kterou jsem vedl s Václavem Havlem, uveřejněné v prosinci 2007, je mnoho dokumentů a diskuzí o financování. Doporučuji si je přečíst. Návrhy na pravidelné finanční podpory byly vypracovávány v Praze skupinou, do které patřili v různých dobách Václav Benda, Petr Uhl, Jiří Dienstbier, Petruška Šustrová, Jiří Hájek – pokud jsme měli dost prostředků, byly tyto návrhy plněny. Jedna měsíční dávka byla 500 Tk, což tenkrát bylo 500x5=2500 Kč. Slušná penze tenkrát byla kolem 1600-1700 Kč, podporované osoby, s několika malými výjimkami, je však dostávali pouze několikrát za rok. Kromě toho v seznamu byla řada tak zvaných fiktivních příjemců, kteří obdržené prostředky předávali buď do pohotovostního fondu (Fond občanské pomoci), který řešil vzniklé finanční problémy a krize doma.

Opakuji, že Václav Havel nikdy žádné peníze pro sebe od Nadace nedostával. Měl dost honorářů za uvádění svých her a publikace svých knih na Západě. Naopak, cena Erazma Rotterdamského (pokud si vzpomínám, bylo to 400.000 DEM), a několik dalších cen, které dostal Havel osobně, byly poukázány na účty Nadace.

Mám v počítači oskenovaný seznam podpor na rok 1988. I po dvaceti letech jsem přesvědčen, že systém, který jsme s pomocí našich kontaktů doma, byl velmi dokonalý a jsem na něj i po desítkách let hrdý.

Reprodukuji tento seznam. Spíše jako historickou anekdotu uvedu, že jsem ho poslal naší tajnou dizipoštou do Prahy, byl však objeven při jedné z domovních prohlídek, a uveřejnila jej komunistická Tribuna s komentářem, vzdáleně připomínajícím komentář Levaka.

A ještě zcela nakonec. O tom, co tato pomoc znamenala pro pronásledované osoby, jsem se zcela nedávno dozvěděl z dopisu Daniela Kroupy, který přikládám. Pan Kroupa souhlasí, abych tento dopis dále rozšiřoval. (Podotknu, že šlo skutečně o peníze, které jsem dostal na podporu dětí čs disidentů od akademika Sacharova, nešlo však o prostředky z Nobelovy ceny).

Jak jsem dostal Nobelovu cenu


Na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let panovala v naší zemi poněkud dusná atmosféra; především pro lidi, kteří se neztotožňovali s režimem dosazeným okupačními sovětskými vojsky. Pokud někdo z nich projevil svůj názor veřejně, musel počítat s kriminálem, s vyhazovem ze zaměstnání nebo alespoň se šikanou, na které bylo nejhorší, že postihovala i osoby blízké, včetně dětí. Počítal jsem s tím. Podepsal jsem Chartu 77, podílel jsem se na šíření jejích dokumentů, organizoval jsem pravidelné cykly filosofických přednášek a občas jsem přispěl do samizdatového časopisu. Odměnou byla občasná zatčení, výslechy Státní bezpečností a nejistota v zaměstnání. Ze svého nízkého platu jsem živil rodinu se čtyřmi dětmi a za to, že jsme nežili v naprosté bídě, jsme vděčili pomoci blízkých, ale i neznámých lidí.

I stalo se jednou před vánocemi, že přišla najednou hrst složenek, které jsem musel ihned zaplatit. Zbylo mi jenom na jídlo a nutné výdaje. S blížícími se svátky v naší rodině sílily rozporuplné pocity. Děti se těšily na dárky, pravidelně se modlily k Ježíškovi a jejich přání získávala stále konkrétnější představy. Zejména malý Mikuláš popisoval šlapací auto, které očekával, s naprosto přesnými detaily, včetně barvy. Jenže nebylo ani na stromeček a nebylo ani slušné požádat někoho o půjčku. Navíc se člověk styděl něco takového chtít po lidech, kteří už tolikrát pomohli sami. Radili jsme se s manželkou, jak dětem vynahradíme stromeček i dárky pod ním tím, že na ně budeme obzvláště hodní, celé dny se jim budeme věnovat a hrát si s nimi. Jak jim ale vysvětlit, že jim místo dárků dáváme to, na co vlastně mají nárok každý všední den?

Dva dny před tím Štědrým jsem v poštovní schránce zahlédl dopis. Neobsahoval složenky, na to byl moc objemný a pocházel z ciziny. Když jsem ho otevřel, vypadl nejprve lísteček v ruštině, na kterém se psalo něco o tom, že z pověření nositele Nobelovy ceny Andreje Sacharova … Zkrátka ať už to bylo jakkoli, kousek té Nobelovky jsem dostal i já. Obálka totiž obsahovala balíček tuzexových bonů v hodnotě, kterou už dnes neumím vyčíslit. Pro člověka, který měl prázdnou kapsu to byla prostě částka astronomická.

Za hodinu jsem se už prodíral davem komunistických prominentů a jejich paniček v luxusních kožiších v prodejně Tuzexu a nakupoval dárky a jídlo, o jakém se mi před chvílí ani nesnilo. Část peněz jsem proměnil za koruny a koupil hustý smrček vysoký až ke stropu. A přesto ještě zbylo na přilepšenou na několik měsíců.

Vánoce byly šťastné a veselé, dětem zářily oči plné svíček a prskavek, a my jsme věděli, že tam nahoře nás má někdo rád. V noci, když už všichni spali jsem na chodbě mezi ložnicí a dětským pokojem zaslechl pleskání dětských nožiček. Dveře jsme nechávali pootevřené, abychom slyšeli, kdyby některý z kluků plakal. Tentokrát to ale nebyl pláč. Mikuláš obcházel zaparkované šlapací auto a šeptal stále dokolečka: „Děkuju Jevífku, pfefně takový fem fi pfál“.

Nevím, jestli jsme tehdy na děti byli hodnější než obvykle. Ale trochu naměkko jsme tedy byli. Nejlepší pomoc je taková, která opravdu pomůže. A tahle navíc nebyla poslední. Až po letech jsem se dověděl, že tuto pomoc organizoval Prof. Janouch ze Švédska a že dárců, z jejichž štědrosti čerpal bylo více. Ani on mě však nerozmluví, že ty peníze, které jsem dostal já, byly z Nobelovky…a od Ježíška, kterému tímto děkuji.

Daniel Kroupa
2007-06-29

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

vlk napsal(a):

Pane profesore Janouchu, tenhle Váš blog nebud e mít asi moc diskutérů...
I já budu velmi stručný. přijměte , prosím, velký a opožděný dík, za vše , co jste vykonal. Jednou a já doufám, že za dlouho , si budete, na rozdíl od mnoha nás ostatních , říci - žil jsem plný život!

A nakone c si dovolím opakovat prosbu, kterou jsem už minimálně dvakrát vyslovil - nemohl byste prosím psát častěji? Děkuji.
07. 02. 2009 | 23:09

Gerd napsal(a):

Těžko jste to mohl mít lehké, když jste tolik brojil proti komunistickému režimu. Díky za to! Ale po přečtení Vašeho blogu jsem si připomněl kousek z bible, něco o Ježíši a chudé vdově a o tom, jak ona dává ze svého nedostatku ... (kod nečetli tuto pasáž v bibli, že si dvojnásobně utrhuje od pusy). Zkuste ale napsat, kolik bylo těch, kdo se museli obejít bez podpory z Nadace Charty 77?
A jak hodnotíte dnešní dobu? Mám dojem, že z tehdejších disidentů jich mnoho tak trochu zapadlo a naopak komunističtí pohlaváři se mají zase dobře (na úkor většiny obyvatel, jen jsou v jiných stranách než KSČM). Jen metody se trochu změnily.
07. 02. 2009 | 23:34

Kamil napsal(a):

Pane Janouch
jelikož se stále potýkáme s velkým množstvím zaručených zpráv, jak to vlastně bylo, je velice důležité, abysme znali taky názory z druhé strany. Proto jsem rád, že nás s nimi seznamujete.
Díky adobrou noc.
07. 02. 2009 | 23:34

Jan Vaculík napsal(a):

Pane Janouchu,
možná, že ta podobnost LEVAKOVA příspěvku s komentářem z Tribuny není až tak úplně náhodná. Vůbec se tady v diskusích občas objeví hodně vstupů, které rukopisem připomínají hromadné anonymní dopisy a telefonáty, které tenkrát generovala StB.
S přáním stálého zdraví
JV
08. 02. 2009 | 00:23

george napsal(a):

Velká poklona pane. Bylo pro mne ctí číst tento článek. Mohu jen podotknout, že se opět něco divného děje s lidmi

Snad se bude hodit:

http://niniveskal.blogspot....

george
08. 02. 2009 | 00:37

Type the two words napsal(a):

Je dobře že jste.
08. 02. 2009 | 02:11

Pepa Řepa napsal(a):

Pane Janouchu, nenapsal jste hezký článek. Dokonce si myslím, že jste napsal článek ošklivý.

Největším zločinem je, když nějakého člověka připravíte o iluzi, vezmete mu jeho vidění světa. Na světě má být pořádek, každý člověk má vědět kam patří.
Brambory mají být v řádku.

Když je někdo čtyřicet let přesvědčován o tom, že disident je placeným agentem CIA nebo Mossadu, tak to prostě musí být pravda, bastafidli.To nám nevymluvíte.

No řekněte, co to je za spravedlnost, když se někdo tak poctivě snažil, prošoupal na schůzích patery tesilové kalhoty z NDR, poctivě chodil na brigády v akci Z, pionýrský šátek i modrou košili pravidelně žehlil a o uniformu LM se staral lépe než o vlastní manželku (o tu se mezitím staral soused) a ono nic za to. Jednou za pár let poukaz na rekreaci v té zemi s tureckými záchody pana Davida Černého.

A pak dostane nějaký Kroupa obálku s bony. Kde je spravedlnost? Kdo může za to, že si nasekal čtyři děti. Na to my čas neměli. I souseda to přestalo bavit.

A co to bylo za rodinu, když neměli Jolku? Dokonce se modlili. No řekněte, zaslouží si takový člověk uznání? Nezaslouží, to dá rozum.O tu rodinu se měli postarat Vondruška se starým Grebeníčkem.

A neříkejte, že ten Havel nic nedostával.Prosím Vás, co napsal? Napsal někdy něco tak hezkého jako S.K.Neumann nebo Skála?
Čím by se živil? My máme jasno.
http://www.youtube.com/watc...

Jestli je přeci jen pravda co píšete, a prachu Havlovi z Langley nebo Tel Avivu nikdo neposílal, tak tím hůř.

Protože co to může být za agenta, který to dělá zadarmo. To snad mluví samo za sebe.Nebo ne?
08. 02. 2009 | 07:07

kopča napsal(a):

Do změn po r.1990 startovali mnozí s nejlepším přesvědčením,z nejrůznějších pozic.+nebo- roli vaší nadace do té doby nejsem znalý vyhodnotit.Ale trochu bych pochyboval o některých tvrzeních 1) Nobelova cena A.Sacharova-to mi nějak uniklo-kdy a za co?
2) Něčí pomoc v Čechách -ať to bylo kdy bylo-to mi zní úplně neuvěřitelně-pro Čechy zcela atypická vlastnost-od dokonce neznámých lidí?
3)řečeno matematicky-pro běžného Čecha byl disent do r.1990 množina "nulové" míry,její nekorespundující zvětšení po r.1990 bývalo často argumentem na podporu slušnosti V.Klause.Hra na estébáky a disidenty už vyčpěla v mediální propagandě
4)co jste říkal jako bývalé nomenklaturní eso (ředitel ústavu ČSAV v Řeži) pozicím mnoha jiných členů KSČ před r.1990 -vedoucích dobrovolných brigád,úklidových čet,bez funkcí s penězi(obsazovaných většinou nestraníky ),pod "odborným" diktátem často "ublížených" vyloučených z KSČ a tlakem nomenklaturních gestapáků obklopených osobními ochrankami "uvědomělých" dělníků,komunistů honěných na vojenská cvičení?
08. 02. 2009 | 10:01

milacekzenanaroda napsal(a):

Netahejte nám sem to svinstvo z východu. Cesi umi nejlip pracovat,zit,vari nejlepsi pivo,maji nejlepsi demogracii,nepotrebuji rady mouder,ktery stejně vsechno okopcily odjinud.Poradí si sami.
08. 02. 2009 | 10:21

Neopřemyslovec napsal(a):

Pane Janouch tamta éra bude vnímána jako střet dvou ideologických směrů. Nikoli jako národního boje. Jedni bojovali v žoldu komunistického a druzí v žoldu zahraničního. Hlavně dodržovali tzn. tichou dohodu. Nesmí jít o život! Proto u českého národa nemají až tak velkou úctu. Myslím, že jste je svými dotacemi velmi zkazil. Po vítězství málokdo z nich ukázal, že je schopen žití bez podpory od jiných institucí. Aby si vyhrnuli rukávy, začali od zelené louky a vytvořili byť malinký "Baťov" toť se u nich nestalo. Dnes můžeme říci, že jejich prvním skutkem bylo "hledání" státních zdrojů. O akci, kterou jsme vypískali Štěpána (zadarmo) v citadele komunistů Lokomotivce si očas drbu hlavu. Vědět, že někdo dostával alkoholné nevím. Kolik je prosím dnes finančně podobných občanů? A žijí bez podpory od nadací? Pane Janouch, prosím zkuste nad nepříjemnou historií "zatáhnout" za splachovadlo? Prostě je to stejný mýtus jako ten z roku 995 se Slavníkovci. Byl to od Přemyslovců obranný nebo útočný akt? Pražský biskup Vojtěch popsal pravdu nebo si vytvořil mistifikaci? A prosím ještě, spalte ty účty. Co kdyby se dostali Paroubkovi a Ráthovi do ruky?
08. 02. 2009 | 10:31

MA-FU napsal(a):

Moc děkuji za napsání.
08. 02. 2009 | 11:00

Lerak napsal(a):

Děkuji Vám pane Janouchu, za vše co jste udělal pro tuto zemi.
Jen se bojím,že současní mocní nejsou ničeho takového schopni.
Ještě jednou děkuji!
08. 02. 2009 | 11:14

lailas napsal(a):

to George: zmíněný odkaz je hezky napsán.Naivní krása Řeků inspiruje stále a znovu kdekoho v lidské historii-např.atomisty,dialektiky,platoniky atd.Nicméně si myslím,že zakrněl ten,kdo přehlédl,že byly i další "uzly" ve vývoji chápání lidstva sebe sama i později v dalších dvou tisíciletích.Lidstvo se emancipovalo od slova,řádu a vlády v naivním starořeckém pojetí.Vláda se může zdát totiž rozumná a být při tom praštěná nebo egoistická.Nejenom formálně-logické top-down přístupy,ale obsahovost myšlení svědčí o chápání.Taktéž obsahovost vládnutí je zvládnutím nejvyšší role.Vláda vládne ne z principu "výše pozice",ale z principu souladu s lidskou přirozeností lidského celku v mnohosti jeho individualit.Obdobně problém vztahu formální a ekonomické svobody individuí.Kdykoliv vlády zvolí jakýkoliv paternalismus typu "ty a ty preferujeme" volí tím scestný postup.Vtip demokracie je právě v tom,že na rozdíl od geometrických těles je její šíře účasti totéž co její hloubka.A vyřadit z účasti lze nejenom sankcemi,ale prostě kdečím.Nejčastěji aniž si to vyřazení i uvědomují.
08. 02. 2009 | 11:18

SuP napsal(a):

Neopřemyslovec -
Jste na ten svůj výplod hrdej, co?
08. 02. 2009 | 12:17

Pocestny napsal(a):

Pepane, ty nestydo!
Ty si tu děláš srandu z lidí, kteří po té děsné válce a genocidě prostě chtěli žít líp, oni věřili, že ten šikmej cvalík se špaginem, kterej jim sebral hodinky a znásilnil kozu, veze ten ráj na zemi. Pak se mužík odskočit spořádaně vydělat do špajzu a po té, co si pokusil umýt nohy v hajzlu a vztekle utrhl splachovadlo, když přestala téct voda, zastřelil vašeho psa, nohy si do něj utřel, obul si poslední číslo Protektorátních novin, natáhl sapagi, sebral psa, naložil ho na kozu a odtáhl na západ, bylo jasno.

Ty se tu posmíváš těm, kteří vědí, že kdo utekl, ten něco ukradl, protože "normální" lidi nemaj proč utíkat, ten, kdo tvrdí, že mu něco vzali, lže, protože u nás měli slušný lidi vždycky kulový a kdo seděl v lágru, tam patřil, protože nám to kazil.

Ten systém byl skvělej, všichni od něj dostali svý balkelitový botky, tesilový hózny a dederonku, pak se furt chodilo ve fasovanym munduru, tak se to nevonosilo, k tomu "bezúdržbovej" kus betonovýho bydlítka v poli (za pět let tam i silnice vedla), bezva pohodu v pracovním kolektivu a skvělej pocit, jak to všem dáváme.

Jo, byly chyby, člověk kolikrát jednomu do hlavy nevidí, ale to je všude, ty indiáni, co ty indiáni, takovej hezkej chlapík byl ten Vinejtú, takový kdyby byli ty imperialisti! Takovej emeričan, to je moje krev.

Hele a tyhle vožralý smažky a kulysácy, to sem vůbec netahej, ty se stejně jenom chtěli souložit a vožírat, pakáž to byla, do fabriky nechodili, tyhle flákači, sme viděli, co předvedli, všechny nás vobelhaly ,s těma bolševikama se domluvily....to je těch všehoschopnejch třicet procent, kerý nám, slušnejm, poctivejm sedumdesáti procentům vod faraona vládnou a nás tu vykořisťujou, stejně jim šlo vo ty jejich baráky, co z nich vyhazujou nébohý naše socanský polance, chudáky.....von teda sám se synkem kvartýry šmelí, ale jak by se soudruh náš jiáč než levárnou živil, dyk sme demokradická levice!
08. 02. 2009 | 13:30

Pocestny napsal(a):

A navíc, máme ty přemýšlovce.....
na co nějakou Chartu???

P.S. Pane Janouch, výlet do duše našincovy je skutečným safari...
nevyjíždějte neozbrojen....
08. 02. 2009 | 13:32

Neopřemyslovec napsal(a):

Pánové, diskuze je proto, aby si každý mohl cincnout! Pravdu a moudro mají prezentovat kapacity. Ty nemohou být při vší úctě zde diskutující. I já vás beru jako sebe plkající cinci. A vo tom to je. Všichni tvrdí, že diskuze jsou žumpy. Tak o co jde? Správně by tu měli být dvě paralelní diskuze. Jedna smiřitelných a jedna nesmiřitelných. Diskuze A Diskuze B Vlevo by diskutovali všichni a)Jistě pane ministře, Jistě pane docente, Ano pane říkáte pravdu apod. b) Nemáte pravdu...Blafujete..., Plkáte článkaři...apod. Technicky je to brnkačka. Já nebudu číst vás a vy nebudete číst mě. A demokracie jen pokvete.
08. 02. 2009 | 14:04

Vico napsal(a):

Neopřemyslovec : Nečíst vámi napsané je jedna, byť těžko realizovatelná možnost. Druhá alternativa je, nepsat. Aspoň u pana Janoucha.
08. 02. 2009 | 15:30

vaclavhorejsi napsal(a):

Pane profesore,

take ja dekuji za vsechno, co jste v exilu i po roce 1989 pro tuto zemi udelal.

..
08. 02. 2009 | 16:05

Hajný napsal(a):

Pane profesore!
I já se připojuji k těm,kteří Vám chtějí za Vaši činnost poděkovat.
08. 02. 2009 | 16:35

Jiří Pallas napsal(a):

Ó jak selektivní vzpomínky ... panu Janouchovi asi vypadlo, že odmítl žádost mluvčích Charty v roce 1990 aby:
- přijal do výboru nadace jimi vybrané členy
- umožnil přístup k účetnictví nadace Jaroslavu Sukovi a níže podepsanému - tedy signatářům Charty 77 ve Švédsku.
Mimo to zamlčuje, že se od něj museli mluvčí Charty několikrát distancovat po čachrech s Českým Deníkem..
08. 02. 2009 | 22:33

Jiří Pallas napsal(a):

Pro ty kdo si stále myslí, že se je pan Janouch profesorem, členem Švédské Královské Akademie Věd, známým odborníkem na jadernou energii a liberálem doporučuji: http://jiri.pallas.sblog.cz...
08. 02. 2009 | 22:35

LEVAK napsal(a):

Vážený pane profesore jste na omylu.Můj táta měl v té době 1150 Kč důchodu a maminka 450 Kč.Měl by jste se informovat co to byly tkzv. zemědělské důchody a jaká skupina byli starodůchodci.Vy jste "ošetřovali" jen svoje známé a na lidi kteří byli postiženi v padesátých letech jste kašlali.Znovu tady opakuji,že maminka nepodepsali JZD a tatínek přestup od sociálních demokratů. Okamžitě vyletěl z místa a nebyl v kotelně kde by mačkal knoflíky.Když v 68 žádal o rehabilitaci tak mu slavné Dubčekovo vedení ani neodpovědělo! Nominální hodnota tuzexového bonu(TK)byla sice v té době 5 Kč,ale získat jej za tuto cenu bylo nemožné.Na černém trhu byla hodnota 8 Kč,když jste měl štěstí,ale běžně 10 Kč.Vím to přesně,protože v té době jsem potřeboval kalkulačku(stála v té době 85 TK).
Daniele Kroupa se nemohl prodírat "davem komunistických prominentů a jejich paniček v luxusních kožiších v prodejně Tuzexu" protože tento druh občanů tam nechodil,to by bylo pod jejich úroveň.Ti měli vyčleněné prodejny s nedostatkovým a dovozovým zbožím kde je obsluhoval přímo sám vedoucí nebo ředitel té které obchodní jednotky.Pan Kroupa by se měl lepší informovat a zbytečně nedramatizovat tehdejší situaci.Zákazníky Tuzexu v té době byli hlavně občané co měli příbuzné v zahraničí případně nějaké donátory(kněží některých cirkví),občané,kteří pracovali v Libii,Syrii,Rusku etc. a jejich rodinní příslušníci a občané s vysokými přijmy,např. horníci,lékaři.
PS:Pane profesore měl by jste lépe číst.Bylo tam něco o některé službě!
08. 02. 2009 | 23:38

ALT napsal(a):

pro autor,

tak co takhle vydat celou dokumentaci knižně,
např. do r. 1991, mám za to ,že se najde jak nakladatel tak čtenáři
09. 02. 2009 | 00:01

Jan Vaculík napsal(a):

Neopřemyslovče,
a za čí žold sloužíte vy?
To si nedovedete představit, že někdo dělá něco jen tak, pro tu věc samu o sobě?

Myslím, že v tomto ohledu platí, že každý posuzuje druhé prizmatem svých vlastností; tedy že tento váš názor nevypovídá o ničem jiném, než právě jen o vás.
09. 02. 2009 | 01:05

Pepa Řepa napsal(a):

Pane Janouchu,
nechcete reagovat na to, co tady uvádí Jiří Pallas o odvrácené straně měsíce?
09. 02. 2009 | 08:03

Ále... napsal(a):

Hodnotný život... hlavně coby bolševik, přiženěný do arcibolševický familie
09. 02. 2009 | 15:51

Soleil napsal(a):

To: Kopča
Andrej Sacharov obdržel Nobelovu cenu v roce 1974, a to za mír. Polemizujte prosím informovaně!
09. 02. 2009 | 18:09

jordan shoes napsal(a):

Jestli je přeci jen pravda co píšete, a prachu Havlovi z Langley nebo Tel Avivu nikdo neposílal, tak tím hůř.
22. 05. 2009 | 09:36

ugg napsal(a):

a za čí žold sloužíte vy?
To si nedovedete představit, že někdo dělá něco jen tak, pro tu věc samu o sobě
22. 05. 2009 | 09:36

Bisnis Online napsal(a):

Thanks for the useful information, I really like it and think it’s a good topic
10. 06. 2009 | 01:14

wedding dresses napsal(a):

We're also happy to work with corporates as well, inasmuch as they're ready to embrace a little bit of change. Put it this way. We'll work with intrapreneurs as well as entrepreneurs.
17. 08. 2009 | 17:50

Links of London store napsal(a):

I ran all the way to the main gate, and then I waited a second till I got my breath. I have no wind, if you want to know the truth. I'm quite a heavy smoker, for one thing--that is, I used to be. They made me cut it out.
31. 03. 2010 | 16:07

laptop battery napsal(a):

laptop battery: http://www.uk-laptopbattery...
Acer Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
Apple Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
Compaq Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
Dell Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
Fujitsu Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
Gateway Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
HP compaq Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
HP Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
IBM Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
Lenovo Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
LG Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
Panasonic Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
Samsung Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
Sony Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
Toshiba Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
laptop battery http://www.ukbatterystore.c...
laptop battery: http://www.batterieslaptop.net
Acer Laptop Batteries http://www.ukbatterystore.c...
Apple Laptop Batteries http://www.ukbatterystore.c...
Asus Laptop Batteries http://www.ukbatterystore.c...
Compaq Laptop Batteries http://www.ukbatterystore.c...
Dell Laptop Batteries http://www.ukbatterystore.c...
Fujitsu Laptop Batteries http://www.ukbatterystore.c...
HP Laptop Batteries http://www.ukbatterystore.c...
IBM Laptop Batteries http://www.ukbatterystore.c...
Lenovo Laptop Batteries http://www.ukbatterystore.c...
Sony Laptop Batteries http://www.ukbatterystore.c...
Toshiba Laptop Batteries http://www.ukbatterystore.c...
ACER 91.49S28.001 Battery http://www.uk-laptopbattery...
ACER 90.AA202.001 Battery http://www.uk-laptopbattery...
04. 04. 2010 | 16:49

jordan shoes napsal(a):

Vážený pane profesore jste na omylu.Můj táta měl v té době 1150 Kč důchodu a maminka 450 Kč.Měl by jste se informovat co to byly tkzv. zemědělské důchody a jaká skupina byli starodůchodci.Vy jste "ošetřovali" jen svoje známé a na lidi kteří byli postiženi v padesátých letech jste kašlali.Znovu tady opakuji,že maminka nepodepsali JZD a tatínek přestup od sociálních demokratů. Okamžitě vyletěl z místa a nebyl v kotelně kde by mačkal knoflíky
07. 04. 2010 | 09:11

jordan shoes napsal(a):

Vážený pane profesore jste na omylu.Můj táta měl v té době 1150 Kč důchodu a maminka 450 Kč.Měl by jste se informovat co to byly tkzv. zemědělské důchody a jaká skupina byli starodůchodci.Vy jste "ošetřovali" jen svoje známé a na lidi kteří byli postiženi v padesátých letech jste kašlali.Znovu tady opakuji,že maminka nepodepsali JZD a tatínek přestup od sociálních demokratů. Okamžitě vyletěl z místa a nebyl v kotelně kde by mačkal knoflíky
07. 04. 2010 | 09:12

p90x Workout DVD napsal(a):

17. 09. 2010 | 07:02

p90x Workout DVD napsal(a):

17. 09. 2010 | 07:03

Prearkalo napsal(a):

<a href=http://paydayloansnow24h.com/#bblog.aktualne.centrum.cz>payday loans</a> - <a href=http://paydayloansnow24h.com/#ablog.aktualne.centrum.cz>payday loans</a> , http://paydayloansnow24h.com/#sblog.aktualne.centrum.cz payday loans
05. 09. 2012 | 08:19

original viagra napsal(a):

ce sont les huiles essentielles ou essences. <a href="http://cialispharmaciefrance.net">cialis</a>, Parmi les terebenthines nous signalerons le, por si y no por la jerarquia, <a href="http://viagra-sinreceta.com">viagra generica</a>, una gran parte literalmente muere de hambre o de, serve unicamente a tener nn <a href="http://acquistarecialis-senzaricetta.com">cialis vendita</a>, da tuttavia del risultati alquanto inferiori a krampfhaftes Inspiriren und Unvermogen sich, <a href="http://viagrapreiseapotheke.net">viagra paypal</a>, Qualitat fordert aber stets zu grosser Vorsicht,
30. 03. 2013 | 12:46

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy