Komentář k činnosti Nadace Charty 77

20. 02. 2009 | 18:24
Přečteno 3359 krát
Před několika dny byla na blogu Ivana Gabala uveřejněna vzpomínka profesora Hlavatého. Přetiskuji ji na svém blogu a přidávám krátký komentář.

V roce 1989 jsem měl možnost osobně zažít flexibilitu, rychlost a výkonnost Nadace Charty 77 a prof. Janoucha v jejich pomoci rodící se protikomunistické opozici v Československu, a to pomoci mířící mimo okruh respektovaných disidentských organizací. Dávám zde rád prostor a slovo Ladislavu Hlavatému, dnes profesorovi ČVUT, který tehdy s prof. Janouchem za exekutivu KNI pomoc dojednal a přivezl. Prof. Janouchovi vyjadřuji alespoň touto cestou a po letech díky, a jistě nejen za sebe. Ivan Gabal

K podpoře českých disidentů a ostatních občanských aktivit Nadací Charty 77 bych rád přidal drobnou osobní vzpomínku.

V létě 1989 se z petičního hnutí zformoval Kruh nezávislé inteligence, společenství akademických pracovníků, kteří byli ochotni se podílet na monitorování a odborné kritice komunistických institucí. V KNI se sešlo mnoho lidí různých oborů, KNI spoluorganizoval se studenty demonstraci 17. listopadu na Albertově, kde za něj promluvil prof. Katětov. Později byl Kruh nezávislé inteligence spoluzakládající organizací Občanského fóra v Činoherním klubu.

Před listopadem 1989 KNI evidoval asi tisíc příznivců. Byla to také doba nástupu osobních počítačů a bylo zřejmé, že pro vedení agendy a tvorbu různých dokumentů by se velmi hodil přenosný počítač, v té době velmi drahá záležitost.

Docent L. Trlifaj navrhl, abychom o počítač požádali Nadaci Charty 77. Dal mi telefonní číslo na prof. Janoucha a když jsem v říjnu 1989 byl na 2 týdny v Terstu, zavolal jsem mu do Stockholmu. Prof. Janouch si po několika ověřovacích údajích nechal vysvětlit, kdo jsme a co potřebujeme. Pak se zeptal, jak se budu vracet a dal mi kontakt na někoho ve Vídni. Mám dojem, že to byl někdo ze zahraniční sociální demokracie. Sešli jsme se v kavárně, on mi předal nový počítač a já ho dovezl do Prahy. Přišlo mi to naprosto neskutečné.

Sotva jsme stačili do počítače nainstalovat české fonty a napsat několik prohlášení, přišel Listopad. Nakonec jsme počítač vrátili Nadaci Charty.

L. Hlavatý

Vážený pane Hlavatý,

Váš milý text mě přiměl ke zavzpomínání. Ano, na Váš telefonát z Terstu si vzpomínám. Po chvíli přemýšlení jsem si vzpomněl i na to, že jsem pro někoho zařizoval předání počítače z Vídně. Asi jste se sešel s Přemyslem Janýrem (sociálně-demokratická linka se vztahovala hlavně k jeho otci). Přesný typ počítače by bylo možné zjistit z našeho účetnictví, které je stále archivováno. Pan Přemysl Janýr ml. měl nějakou firmu s počítačemi a kromě toho vyvíjel českou Venturu, spelovací programy atd., které byly součástí našeho česko-slovensko-polského program, který jsme museli sami v režii Nadace Charty 77 vyvinout, vypalovat na EPROM-ku a tím dostávat písmenka na obrazovku. Pobočka IBM pro východní Evropu ve Vídni (jednal jsem s nimi několikrát někdy v letech 1983-84) neměla tenkrát o adaptaci počítačů pro východní Evropu vůbec zájem. Prý by se jim to nevyplatilo.

V letech 1988-89 jsem byl fanouškem laptopů Toshiba – vzpomínám, že jsme v lednu 1988 dokonce „propašovali“ dvě Toshiby do Moskvy: jednu jsem strčil do kufru předsedovi Norského parlamentu Reiulfovi Steenovi, druhý pašoval nobelevský laureát Ben Mottelson.

V Moskvě jsem se potom radil s Andrejem Sacharovem, komu ty dva počítače dát. Psali jsme si o tom u Sacharovovů v kuchyni na papírku, jména jsme nechtěli nahlas vyslovovat, jejich byt byl jistě na 100% odposlechnut.

Pokud si vzpomínám, jedním z příjemců byl Lev Timofejev, který vydával samizdatový časopis Referendum a který malá Toshiba revolučně zmodernizovala. Ale to všechno bylo dávno, v minulém století a mně se zdá, že už uplynulo nejméně sto let…

Ještě jednou děkuji za vzpomínku a zdravím

Váš

František Janouch

Únor 2009

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Téčko napsal(a):

havel na hrad havel na hrad
20. 02. 2009 | 22:52

svor napsal(a):

Demokracie v níž se v nepřehledné situaci ztratí třetina výnosu privatizace,ale důchodcůn se odtrhne od úst čtyřicetina na této ztráty,občanům se zavede nesplnitelné nájemné.Obávám se,že když se druhého dne po interview s expředsedou KSČM Svobodou (nedávno )objevil v ten den blog s více než třemi tisíci reakcemi typu ODS=Hunové,ČSSD=NSDAP,že čtenáři se mýlí v "topologii" toho co cítí.Já bych spíše řekl,že tady existuje "nadpartaj" s dvěma křídly,k nimž se nepřiznává:Topolánek částečně řídí ČSSD a Paroubek ODS. V každé sprostotě je překryv a shoda s odvoláním se na 1:1 -1 hlas v poměru sil pravice a levice v parlamentu.To jak opozice verbálně protestuje a pak přichází k rozumu.Zobák tohoto orla asi tvoří KSČM,která sice spíše mlčí,ale jak známo bývalí nomenklátoři nejsou ve ztrátách za ostatními.Houfec medialistů a část blogařů tento falešný kurs celé politiky ještě zdůrazňuje.Sytým se říhá až krkají blahem.
21. 02. 2009 | 11:31

klarasamkova napsal(a):

Krásné doby plné idealismu a hlavně naděje.. Kde je obému dnes konec... KVS
21. 02. 2009 | 14:06

vlk napsal(a):

Viděno klasikem a dnešní realitou - doba her a malin nezralých...
21. 02. 2009 | 18:45

J. Holík napsal(a):

Vážený pane Janouchu,
Chtěl bych Vám tímto poděkovat za vše, co jste pro přežití české kultury udělal a stále děláte.
Velice mě mrzí, že vzhledem k naprosté trapnosti našeho školství jsem se o tom, co jste vykonal, dozvěděl až úplnou náhodou, když jsem dostal vydání Vaší korespondence s Václavem Havlem.
Kéž by v České republice bylo více takových, jako jste Vy.
S pozdravem a přáním pevného zdraví,
Jiří Holík
21. 02. 2009 | 21:52

LEVAK napsal(a):

Vážený pane,divím se Vám a nechápu proč nám tady pořád vnucujete Chartu 77.To už jsou dějiny,stejně jako spolek Omladina.Vůbec nejlepší na tom je,že když Vás člověk upozorní na podivné vyjádření pana Kroupy tak to přejdete mlčením!Vy si musíte uvědomit,že my jsme tady žili a Vy jste v emigraci ztratil těsné spojení z realitou té doby!Váš největší "protege" byl Václav Havel a proto si dovolím Vám tady předložit k zamyšlení kompilát z jeho projevů z let 1989 a 1990.Zkuste to porovnat se současnou skutečností!
"Komunisté vás budou strašit nezaměstnaností, není to pravda, ničeho se nebojte. Dvacet let tvrdila oficiální propaganda, že jsem nepřítelem socialismu, ze chci v naší zemi obnovit kapitalismus, že jsem ve službách imperialismu, od něhož přijímám tučné výslužky, že chci být majitelem různých podniků. Byly to všechno lži, jak se záhy přesvědčíte, protože tu brzy začnou vycházet knihy, z nichž bude zřejmé, kdo jsem a co si myslím..."

"Slibuji vám, že funkci prezidenta vezmu na jedno volební období, ale pak bych se chtěl věnovat práci dramatika. Také vám slibuji na svou čest, pokud se za mého volebního období nezlepší životní úroveň v ČSFR, sám odstoupím z funkce.
V budoucnu se podle mého mínění musí prezidentský úřad vymezit. Prezident nemůže mít tak velké pravomoci, jaké má dnes. Pro mě není rozhodující, s jakým slovem jsou sociální jistoty spojovány, ale to, jaké jsou. Já si představuji, že by měly být daleko větší, než jaké poskytovalo to, co mnozí nazývají socialismem. Možná se ptáte, o jaké republice sním. Odpovím vám: O republice lidské, která slouží člověku, a proto má naději, že i člověk poslouží jí. Za svůj třetí úkol považuji podporu všeho, co povede k lepšímu postavení dětí, starých lidí, žen, nemocných, těžce pracujících, příslušníků národních menšin a vůbec všech občanů, kteří jsou na tom z jakýchkoliv důvodů hůře než ostatní. Žádné lepší potraviny či nemocnice nesmí byt výsadou mocných, ale musí být nabídnuty těm, kteří je nejvíce potřebují.
Připravujeme koncept důkladné ekonomické reformy, která nepřinese sociální stresy, nezaměstnanost, inflaci a jiné problémy, jak se někteří z vás obávají. Svádět všechno na předchozí vládce nemůžeme jen proto, že by to neodpovídalo pravdě, ale i proto, že by to mohlo oslabit naší povinnost samostatně, svobodně, rozumně a rychle jednat. Všichni chceme republiku, která bude starostlivě pečovat o to, aby zmizely všechny ponižující přehrady mezi různými společenskými vrstvami, republiku, v níž se nebudeme dělit na otroky a pány. Toužím po takové republice víc než kdo jiný. Náš stát by už nikdy neměl být přívážkem či chudým příbuzným kohokoliv jiného. Musíme sice od jiných mnoho brát a mnohému se učit, ale musíme to po dlouhé době dělat zase jako jejich rovnoprávní partneři, kteří mají také co nabídnout.
Jsou lidé, kteří kalí vodu a panikaří, že se bude zdražovat. Dávejte si na ně pozor! Ptáte se s údivem, jestli bude inflace, jestli bude zdražování? Mnohokrát a jasně tato vláda řekla ve svém programovém prohlášení, včetně dalších dokumentů a ministři na svých tiskových konferencích, že jejich úsilím je, aby přechod od neekonomiky k ekonomice byl pokojný, bez sociálních aspektů, bez návaznosti nezaměstnanosti, bez jakýchkoliv sociálních krizi nebo podobné. Jestli se sem tam pohne cena cigaret nebo něčeho, to v téhle chvíli nevím, zatím je snaha, aby se nehýbalo nic, alespoň v nejbližších měsících. Žádné gigantické zdražování nebo dokonce nezaměstnanost, jak to panikáři systematicky šíří, nic takového nepřipravujeme. Již nikdy do žádného paktu nepůjdeme.
Podle mého mínění nesmí náš stát šetřit na investicích do školství a kultury. Také náš mnohokrát deklarovaný úmysl provést reformu tak, aby nevedla k velkým otřesům, velké inflaci, nebo dokonce ke ztrátě základních sociálních jistot, musí naší ekonomové přijmout prostě jako úkol, který jim byl zadán. Zde neplatí žádné NEJDE TO."
22. 02. 2009 | 18:32

ještě ne blbec napsal(a):

Vážený pane Janouchu, nevím čeho má být váš článek oslavou. Každý osel si je totiž vědom toho, že pokud se jednalo o jakékoliv kydání hnoje na socializmus a hlavně pololži a překrucování faktů, mohli se na tzv. západě přetrhnout. Přesný obraz Charty 77 vystihl LEVAK. To byly kidy a lži, které dizouši pronášeli. Nejhorší je, že se za to nestydí. Vždyť s takovými výmysly jim tajemníci KSČ nedosahují ani po kotníky. Navrhuji, ať si dizouši udělají skanzen a tam hlásají svoje lži a raději se lidu obyčejnému raději nepřipomínají.
22. 02. 2009 | 21:28

jordan shoes napsal(a):

Musíme sice od jiných mnoho brát a mnohému se učit, ale musíme to po dlouhé době dělat zase jako jejich rovnoprávní partneři, kteří mají také co nabídnout
22. 05. 2009 | 09:35

ugg napsal(a):

nebo dokonce ke ztrátě základních sociálních jistot, musí naší ekonomové přijmout prostě jako úkol, který jim byl zadán. Zde neplatí žádné NEJDE TO."
22. 05. 2009 | 09:35

Bisnis Online napsal(a):

While the other must take many and many to learn, but we have to do after a long time again as their equal partners, who also have something to offer
10. 06. 2009 | 01:18

Pavel Kopecký napsal(a):

Splatím 240 000.-kč,po 2000.-měsíčně tomu,kdo mi půjčí na-nebo koupí nového notebooka Toshiba Qosmio X300-15G..!!Je to můj absolutní sen,ale 80 000.-na něj nemám...Prosím pomozte mi někdo,nebo poradte...
Pavel Kopecky
Praha 4
kopecky1@email.cz
P:S:Omlouvám se,že píšu sem....už sem vyčerpal všechny možnosti...
20. 06. 2009 | 19:31

Pavel Kopecký napsal(a):

děkuji...
01. 07. 2009 | 22:17

wedding dresses napsal(a):

We're also happy to work with corporates as well, inasmuch as they're ready to embrace a little bit of change. Put it this way. We'll work with intrapreneurs as well as entrepreneurs.
17. 08. 2009 | 17:03

Research Paper napsal(a):

Ve španělštině má tahle slovní hříčka dva významy. Jednak más porquerías znamená více nepořádku, což Federico považuje za takovou malou sebekritiku. Más porque rías pak
12. 09. 2009 | 11:32

laptop battery napsal(a):

laptop battery: http://www.uk-laptopbattery...
Acer Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
Apple Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
Compaq Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
Dell Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
Fujitsu Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
Gateway Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
HP compaq Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
HP Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
IBM Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
Lenovo Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
LG Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
Panasonic Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
Samsung Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
Sony Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
Toshiba Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
laptop battery http://www.ukbatterystore.c...
laptop battery: http://www.batterieslaptop.net
Acer Laptop Batteries http://www.ukbatterystore.c...
Apple Laptop Batteries http://www.ukbatterystore.c...
Asus Laptop Batteries http://www.ukbatterystore.c...
Compaq Laptop Batteries http://www.ukbatterystore.c...
Dell Laptop Batteries http://www.ukbatterystore.c...
Fujitsu Laptop Batteries http://www.ukbatterystore.c...
HP Laptop Batteries http://www.ukbatterystore.c...
IBM Laptop Batteries http://www.ukbatterystore.c...
Lenovo Laptop Batteries http://www.ukbatterystore.c...
Sony Laptop Batteries http://www.ukbatterystore.c...
Toshiba Laptop Batteries http://www.ukbatterystore.c...
ACER 91.49S28.001 Battery http://www.uk-laptopbattery...
ACER 90.AA202.001 Battery http://www.uk-laptopbattery...
04. 04. 2010 | 16:50

GoodwinTonya22 napsal(a):

I guess that to get the <a href="http://bestfinance-blog.com">loans</a> from creditors you should present a firm motivation. Nevertheless, one time I've got a financial loan, because I wanted to buy a bike.
16. 08. 2010 | 05:21

p90x Workout DVD napsal(a):

17. 09. 2010 | 06:59

p90x Workout DVD napsal(a):

17. 09. 2010 | 07:00

p90x Workout DVD napsal(a):

17. 09. 2010 | 07:01

Moncler napsal(a):

welcome to our website to choose the warm moncler : http://www.monclerjacketsel...
26. 11. 2010 | 09:08

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy