Masové nepokoje si během víkendu vyžádaly minimálně 8 mrtvých

28. 12. 2009 | 12:32
Přečteno 5311 krát
Zápisy íránských blogerů z 26. a 27. prosince 2009

Íránci pokračují v protestech proti Islámské republice a jejímu vedení. Samotné protesty propukly po režimem zinscenovaných volbách (v červnu 2009 – pozn. překl.)....Dnešek byl šíitským náboženským svátkem ašúrá, který obvykle slaví i samotný režim při vládou organizovaných demonstracích a smutečních obřadech– letos je to ale jinak. Obyvatelé Íránu, kteří bojují za to, aby osvobodili svou zemi od tohoto zpropadeného protiíránského islámského režimu, využili příležitosti, když právě během těchto dní důležitých pro samotný režim rozpoutali protirežimní demonstrace.Během dneška se konala řada masových demonstrací napříč celým Íránem. Protesty se odehrávají nejen v hlavním městě, ale šíří se celou zemí do větších i menších měst. Při střetech mezi ozbrojenými bezpečnostními jednotkami Islámské republiky a obyvateli Íránu byly zabity desítky lidí po celé zemi. (podle serveru BBC bylo Perskou státní televizí potvrzeno 15 mrtvých a státní televize Press TV, vysílající v angličtině potvrdila 8 mrtvých – pozn. překl.) Jednou z obětí protestů byl i Musávího synovec.

Video 1: Jeden z členů bezpečnostních sil byl zajat protestujícími – vypadá to, že neexistuje nic, co by jim zabránilo, aby jej roztrhali na kousky. Po několika ranách se ale začnou ozývat hlasy proti násilí. Toto se stalo během probíhajících protestů už mnohokrát – i když ozbrojenci použili proti vzbouřeným davům oheň, a později byli sami chyceni. Lidé byli i přesto velmi zdrženliví v trestání těchto žoldáků. Jak dlouho se tato zdrženlivost ještě udrží, je ovšem otázkou.


Video 1

Video 2: Lidé prchající před slzným plynem.


Video 2

Video 3: Protestující vzali útokem policejní základnu v Teheránu. Jeden z policistů je lidmi zajat a vyveden ven. Na konci klipu jsou záběry Íránce postřeleného bezpečnostními silami. Upozornění: Následující video obsahuje drastické záběry.


Video3

Video 4 a 5: Další zranění mezi protestujícími. Upozornění: Následující videa obsahují drastické záběry.

Video 4


Video 5

Video 6: Protestující zastavili policejní auto a osvobodili zadržené:


Video 6

Video 7: Velitelství Basídže v plamenech:


Video 7

Přeložila Kateřina Lánská z blogu http://aryamehr11.blogspot.com/

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Béda napsal(a):

Ano, máte pravdu, je to odporné. Škoda, že jste nám podobným způsobem nezprostředkoval taky konflikt v Gaze (i teď tam snad umírali lidé v podobném počtu jaký uvádíte), anebo válku v Iráku, Afghánistánu, kde je to již dlouhá léta 100x horší.
28. 12. 2009 | 12:42

čest práci napsal(a):

Ano. A synonymem všech těchto událostí je islámský radikalismus, agresivita, fanatismus a nesnášenlivost.Jinak obrázků islámské bestiality máte všude přehršle.
28. 12. 2009 | 13:04

Michal Macek napsal(a):

prej odmitli poldove strilet do davu - aspon neco
28. 12. 2009 | 13:09

Uko Ješita napsal(a):

Zajímavé. U nás, v celé Evropě a bájné Emerice zapalují popelnice a auta výhradně chuligáni a extrémisté, jen v Íránu to jsou demonstranti za svobodu.
28. 12. 2009 | 15:38

Jirka napsal(a):

Byl jsem tam poprvé vroce 1996 a pak ještě 3krát a moc dobře si pamatuju náladu mladých lidí ,tenhle režim Nechtějí.Jen je škoda že se to začíná hroutit až teď.Držím vám Iráncům palce ať svrhnete tyrana!
28. 12. 2009 | 16:05

video č 6 napsal(a):

Jen jsem skouknul jedno video a hned LEŽ !
údajné osvobození zadržených davem desítek osob ,ale na videu je poničení auta a lynčování ?policajta?
na vlastní oči jsem v ČR v 90 letech viděl jak v podobné situaci ,policejní auto 2 policajtů se ocitlo uprostřed demonstrace mladých. Jak to řešila POLICIE ČR? Zpanikařili a cestu si klestili najížděním a srážením lidí Felicií cca v 40 až 50 km/h!!! A to je nikdo nelynčoval ,pouze dostali strach.
28. 12. 2009 | 16:06

jepice napsal(a):

To se dalo čekat, že se tenhle blog nebude líbit. Jo, kdyby ti pomýlení Íránci protestovali proti americkým imperialistům anebo proti sionistickým válečným štváčům, ale oni si takhle zahrávají...
Tím, že jim nelíbí Ahmadínežádův režim, si podkopávají pozici u našich domácích hrdinů. Když už je i Íránci zklamou, kdo jim potom zbude v tom širém světě? Usáma už taky není, co býval.
28. 12. 2009 | 16:07

Jirka napsal(a):

ps: Ještě pro pochybovače, Iránský režim je nesrovnatelně tvrdší a brutálnější než byl bolševik u nás.Těžko popsat v jakým ůtisku tyhle lidi žijí...
28. 12. 2009 | 16:16

-Karel- napsal(a):

Re:Jirka-16:05-Prosím Vás,pane Jirko,vždyt' tady naši lidé taky v 89-tém stávající režim"Nechtěli" a podívejte se v čem žijeme ted'?
28. 12. 2009 | 18:30

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden hrubě urážlivý text (označení "ustašovec", i.e. příslušník fašistické mimo zákon postavené zločinecké organizace), neboť tyto jsou v rozporu se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
28. 12. 2009 | 19:02

Qwer napsal(a):

Je zajímavé, že někteří lidé žijící ve svobodě znevažují Íránce rovněž toužíci po svobodě. Možná se jim stýská.
28. 12. 2009 | 19:02

Acidburn napsal(a):

Lidé, kteří s podobnými režimy nemají žádné zkušenosti, protestující Íránce odsoudí. Je to smutná ukázka omezenosti, protože kromě Solženicyna, který podobné protesty popsal již v SSSR (taky se střílelo do davů, taky vládní složky lhaly o teroristech střílejících do demonstrantů, ačkoli stříleli policisté, taky se lhalo o počtech mrtvých), ale před 20 lety to podobně vypadalo v celém východním bloku (v Rumunsku taky tekla krev).

Kritika protirežimních demonstrantů je z tohoto úhlu pohledu buď obhajobou současného íránského režimu i s Ahmadínežádem (komunistům vadit nebude), nebo projevem naprosté neznalosti moderních dějin.
28. 12. 2009 | 20:01

XY napsal(a):

To Stejskal:
Není daleko doba, kdy bude sprostý slovo i "Stejskal". Bude to urážka všech inteligentních lidí, který nepotřebujou předkousávat význam konkrétních slov.
28. 12. 2009 | 21:25

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane XY,

ta doba tu už je, alespoň pro některé ;-)

Nadávat do "stejskalů" je zde povoleno (i když uznávám, že urážka je to mimořádně hnusná). Především proto, že se jedná o novotvar a ne urážku spojenou s válečnými zločiny ze druhé světové války.

Přeji Vám zajímavou debatu a hezký nový rok.

Libor Stejskal
28. 12. 2009 | 21:38

Acidburn napsal(a):

Hm, pokud byl jediným důvodem smazání komentáře výskyt slova "ustašovec", pak jen vrtím hlavou, protože podle podobného kritéria bude napříště vyloučeno používat slova jako "gestapák", "komunista" či "estébák"?
Jenže zákazem "nevhodných" slov se ještě problém neřeší, pane Stejskale.
28. 12. 2009 | 21:58

stejskal napsal(a):

Přesně tak, pane Acidburne,

pokud zde někdo napíše, že "pan Acidburn (možná dodá i křestní jméno ;-) je gestapák", smažu to jako hrubou urážku. Nejde o zakazování nevhodných slov, ale o to, aby si zde lidé toliko nenadávali, jak bývá zvykem na jiných serverech (po nadávce většinou následuje jiná, třeba "ty píčo").

U komunistů a estebáků je to složitější. Přísně vzato, řada lidí se sama za komunisty označuje, řada byla estébáky a já nemohu ani nemíním zkoumat, o jaký případ konkrétně jde.

U "ustašovců, gestapáku, Hitlerů, SS, duceů, führerů" to je o dost jednodušší. Berte to prosím jako jedno ze zdejších pravidel. Pro toho, kdo bez podobných označení názororvých oponentů neumí debatovat, nejsou tyto stránky určeny. Ale jistě najde řadu jiných, které mu budou zcela vyhovovat.

Hezký nový rok i Vám.

Libor Stejskal
28. 12. 2009 | 22:09

x-man napsal(a):

Obávám se ,aby Iránci nedopadli stejně jako češi.Aby nedělali křoví kdejakým lumpům,kteří situaci pouze využijí ve svůj prospěch,jako se to stalo u nás.
Lidi si mysleli,že se změnil režim.Jak jsme byli naivní!
28. 12. 2009 | 22:29

zdenek napsal(a):

Někteří z Vás píší - podívejte co se děje u nás. Nezapomínejte, že to, co se děje u nás je vizitkou nás všech. My všichni jsme chtěli dohánět západ především ve výdělcích, chtěli jsme víc než jsme mohli mít a tržní ruka nám to samozřejmě nabídla. Máme přesně to, co jsme chtěli a co si zasloužíme. Nikdo z nás není čistý. Ale měli jsme a máme právo volby a o to se teď bojuje v Íránu. Není nic horšího než lhostejnost okolí. Náš národ to zažil v historii několikrát. Nebuďte stejní...
28. 12. 2009 | 22:56

Ustašovec napsal(a):

V USA by je stříleli jak králíky ,vztáhnout ruku na policajta či člena nár. gardy ,pokropili by to rychlostí 1000 ran za minutu.
28. 12. 2009 | 23:12

antiko napsal(a):

Ustašovec je zřejmě znalec amerických poměrů, ale rudou knížku má pro sichr stále v kapse. Komunistická rétorika, myšlení, chování i metody, jsou stále stejné a opět se ozývají jejich pohrobci, tj. lidé zneuznaní, líní, neschopní, tzv. lumpenproletariat, který by je rád viděl u moci. Národ, který se neumí poučit ze své minulosti, nemá nárok na budoucnost!
29. 12. 2009 | 00:39

Paolo napsal(a):

vazim si a jsem pisny ze jsme jako cechoslovaci doakzali zvitezit nad diktaturou nenasilnou formou! Jde to i bez zapalovani policejnich stanic a jinych nasilnosti...svet by si toho i tak vsimnul.
Ma dve poznamky.
1. proc nasi novinari nezminili treba Ebrahim Yazdi nebo Emadeddin Baghi v souvislosti s nepokoji??? To vsichni cerpaji ze stejneho zdroje, stejneho prekladu? Nekdy se opravdu zda ze vsechny ceske deniky etc. cerpaji z jednoho zdroje...
2. führer znamena vudce etc. viz slovnik. Souhlasim s vami, ale argumentujte prosim jasne! Je to pro dobro vsech.
29. 12. 2009 | 01:45

Honza napsal(a):

Cehoslovaci nezvitezili nad diktaturou... Diktaturu maji Cesi prve ted.
29. 12. 2009 | 04:32

Jan Holý napsal(a):

Nestarejte se o Irán, Čínu, S. Koreu, Kubu, Bělorusko a jiné země, jejichž "opozice" je na výplatnici CIA, starejte se o pořádek ve vlastní zemi. Taková korupce, nevymahatelnost práva, klientelismus a pod. tady v takovém rozsahu před 1989 nebyly! Všechny tyto "nepokoje" jsou iniciované, podporované a řízené ze Západu jen a jen kvůli jejich zájmům - ovládnutí energetických nebo surovinových zdrojů, zajištění odbytišt a vlivu. České věrchušce vyhovují, protože odvádějí pozornost od problémů, které by jinak OPRAVDU musela řešit. Takže zameťte si před vlastním prahem, čeští přicmrndálci.
29. 12. 2009 | 07:29

Zay napsal(a):

Výborně! Jen tak dál, Íránci! Až svrhnete tento prohnilý islámský režim, obnovte monarchii, protože lépe než za šáha jste se nikdy neměli.
29. 12. 2009 | 08:55

jepice napsal(a):

Jan Holý:
Opozice, která na náměstích před dvaceti lety skandovala svou vůli po změně režimu, toho na výplatách od CIA moc nedostala. Anebo aspoň na mě zapomněli. Zato mě docela těšilo, že se o nás lidi ve světě zajímají. Určitě i oni tenkrát mohli zametat před svým vlastním prahem, ale kupodivu nám fandili.
29. 12. 2009 | 09:00

Jirka napsal(a):

Pane Holý dost dobře nechápu proč žijete v tady,emigrace do KLDR,Iránu,Vietnamu atd není nic nemožného a režim v těchto zemích z toho určitě dokáže vytěžit max....jen si nejsem jistý zda vás nechaj prostříhat se nazpět až vám dojde v jaké pohodě a beztarostnosti jste žil...Malost některých "čecháčků" by měla být trestná,může se totiž stát nakažlivou.
29. 12. 2009 | 09:41

Zay napsal(a):

Ad Honza:

Češi žijí v diktatuře blbosti již od roku 1918. Tehdy jsme se stali francouzským protektorátem a státem, kde vládnou politické strany a jejich lidé. V roce 1989 jsme na tuto formu "partajní diktatury" úspěšně navázali.
29. 12. 2009 | 11:19

menge napsal(a):

Vážený pane Honzo Holý, měl by jste se přestat dívat na filmy výchdní provenience zejména sovětské z dob zaplaťpánbůh dávno minulých kde se buržoazní živlové snaží všemožně podkopat komunistickou vládu lidu a její výdobytkya asi jset nežil před rokem 89, nebo minimálně jste to asi ještě moc nevnímal, protože jinak by jste takovou slátaninu nenapsal. Právě korupce, klientismus a nevymahatelnost práva obyčejného člověka s vlastním názorem byly hlavním rysem naší krásné Československé totality.
29. 12. 2009 | 11:35

x-man napsal(a):

menge:zkus ten vlasní názor uplatnit dnes,tak jako se pokouší mnoho lidí-beznadějně!
29. 12. 2009 | 11:48

Gudka napsal(a):

Blažřevič
Už se mi stýskalo, zřejmě dovolená, co?:
Takže hezký protiiránský článeček, ale se zpožděním! Yesterday news, pozdní rozhořčení...

"byly zabyty desítky lidí" - s tím jazykem je to u NOVINÁŘE ošemetné - špatný pravopis zpochybní vše, co neúplně gramotný autor napíše.

Jinak ale - jako v Iráku, co... desítky mrtvých? Nepozvali si tam Blackwater?

Já pamatuju, když svrhávali šáha, taky byly desítky mrtvých, tam už je taková letora... a jak byli všichni nadšení, že je šáh pryč!
30. 12. 2009 | 16:15

Autor Autorovič napsal(a):

Škoda že autor nepřeložil dva nejčatěji znějící hesla skandovaná v ulicích Íránských měst:
Smrt diktátorovi
Smrt Chameneímu.

Drsné. Držím jim palce ať si svobodu vybojují. Ačkoli, to by znamenalo kromě porážky diktatury se také zcela vzdát islámu jakožto krajně nesvobodného náboženství. Ale kéžby zdolali alespoň tu diktaturu.
17. 01. 2010 | 08:31

ed hardy t-shirts napsal(a):

good article
30. 01. 2010 | 11:31

www.discountairmax.co.uk napsal(a):

<a href="http://www.discountairmax.c...">discount air max 90</a>
<a href="http://www.discountairmax.c...">discount air max 95</a>
<a href="http://www.discountairmax.c...">nike air max uk</a>
<a href="http://www.discountairmax.c...">nike air max classic bw</a>
<a href="http://www.discountairmax.c...">cheap nike air max ltd</a>
<a href="http://www.discountairmax.c...">discount air max</a>
<a href="http://www.discountairmax.c...">nike air max plus</a>
<a href="http://www.discountairmax.c...">nike air max solas</a>
<a href="http://www.discountairmax.c...">nike free 5.0</a>
<a href="http://www.discountairmax.c...">cheap women nike airmax</a>
<a href="http://www.discountairmax.c...">nike air max 2010</a>
<a href="http://www.discountairmax.c...">nike air max 2009</a>
<a href="http://www.discountairmax.c...">nike air max 91</a>
<a href="http://www.discountairmax.c...">nike air max 93</a>
<a href="http://www.discountairmax.c...">nike air max 97</a>
26. 02. 2010 | 08:48

air max 95 mens napsal(a):

good article,thank you and will keep watching you
14. 03. 2010 | 13:32

http://www.kw61.com/replica-bvlgari-watc napsal(a):

asfxzc
30. 03. 2010 | 02:51

Baume & Mercier watches napsal(a):

I do NOT ordered a and I don’t confirmed anything.I ony generate a kind of a account on your side, because I want to know with option I have by the payments.If I make the decision to order a Alain Silberstein watches.... I am interest in the Baume & Mercier watches. So please give me a special price and inform me I witch way it is possible to pay.
09. 04. 2010 | 03:45

StellaMoreno napsal(a):

I had a dream to make my own firm, however I did not earn enough of money to do that. Thank heaven my mate told to utilize the <a href="http://lowest-rate-loans.co...">personal loans</a>. Hence I received the small business loan and made real my dream.
13. 04. 2010 | 01:47

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy