Poetický Šitkredit

15. 03. 2011 | 10:21
Přečteno 5283 krát
Zákazník: „Tohleto je slušný město.“
Marlowe: „Jistě, můžete tu žít celej život a nevidět jedinej kulomet.“
Mazaný Filip

O smlouvách, které když podepíšete a něco se zvrtne, tak hodně štěstí. Aktuálně.cz ve Vašich kinech.

Film Martina Řezníčka Šitkredit má na levné plastové krabičce, která obvykle chrání DVD před poškrábáním či jiným znehodnocením jako popis filmu pouze šest slov: Film o dluzích do konce života.
Pro zápasníky v disciplíně „hledání viny“ půjde o nudných třicet minut, které však mohou plodně strávit pohoršováním se nad kombinací naivity, krátkozrakosti, hlouposti, vyčůranosti, nad chybějícími finančními plány, životem bez havarijního, životního, úrazového, majetkového, odpovědnostního pojištění včetně důchodového připojištění. Mohou být efektivně znechuceni také špatně řízeným rodinným cash flow a nulovými finančními rezervami. Je to hrůza, jak zpátečnicky mohou někteří lidé žít. Ani internet nemají.

Řeč moralizující obecná praví, že každý normální člověk by to měl mít a být připraven na nenadálé události a nenadálé výdaje, ať plánované či neplánované.

Pro diváka, který hledat vinu v prvním plánu nepotřebuje, Šitkredit sleduje příběhy několika dlužníků, kteří se kvůli relativně nízkému dluhu v řádu pár tisíc korun ocitli během krátké doby v neřešitelné životní situaci. Agenti firem poskytující rychlé půjčky chodí nabízet peníze přímo do bytů. Zneužívají přitom buď nízkého vzdělání a téměř nulového právního povědomí, nebo obtížné situace nebo obojího. Uzavírají s nimi smlouvy, jejichž podmínky lze označit za lichvářské, některé smlouvy a postupy jsou cílený podvod směřující k uchvácení majetku.

Film není dle mého soudu delší reportáží z investigativního magazínu, což by se od boku z námětu dokumentu mohlo zdát. Má v sobě schované situační komické prvky, které by profesionální bavič nevymyslel. Výpověď Josefa, který odcházel z banky s půjčkou sto tisíc, o kterou ani nestál a jeho „bankromat“ je velmi poetická. Autentický rapper Lukrecius Chang složil pro film originální muziku.

Film má spád a vtip včetně krásných animací a kdo objeví všech 298 jinotajů, může si koupit lístek se slevou.

Film můžete vidět na festivalu Jeden svět nebo si ho můžete pustit na stránkách České televize

Můžete přijít také na některou z festivalových debat ve Vašem městě a pokud ne, můžete si přečíst něco o rozhodčích doložkách, třeba na serverech internetového deníku Aktuálně.cz .

Pokud chcete jako učitel či učitelka pustit film dětem ve třídě, napište mi , pošlu Vám dvě vykutálené smlouvy a metodický list s námětem na aktivitu po filmu.

Hezký den


Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

vlk napsal(a):

Pane Černý

věřím Vám na slovo, chápu, proč jste napsal tenhle blog. Nicméně film si nepustím.
Oo totiž stačí v televizi, až zase poběží pořad Krotitelé dluhů -a něco podobného snad běží ještě na dalším kanálu , stačí si pustit tam zveřejňované příapdy. A máte totéž v přímém přenosu. Jen doplněné o "možná řešení". většinou je ale jen jediného typu -osobní bankrot. Což s e snadno řekne, ale velmi nesnadno dělá.Je to opravdová dnešní tragedie. A jakýkoli dluh je přímá cesta do pekel.
15. 03. 2011 | 11:18

JenTak napsal(a):

Do dluhové pasti padají lidé z mnoha důvodů, Často chtějí vlastnit něco teď hned, a protože na to nejsou schopni našetřit, půjčí si a když si nebyli schopni našetřit, tak nejsou schopni ani splácet. Pak je také do dluhů pošle stát svými změnami pravidel. Viz fotovoltaika, dnes zvýšené DPH a každý bude vědět podle svého.
Hloupost půjčujících si lidí na věci zbytné je ztrestána až moc, ale po právu.
Zač jsou trestáni lidé které poslal a ještě pošle do dluhů stát svým jednostranným rozhodnutím, to fakt nevím. Existuje vyšší moc, dosud vyhrazená bohům. Když se za bohy považuje vláda, dopadne to vždy špatně pro chudý lid.
15. 03. 2011 | 11:36

neo napsal(a):

spousta lidí je finančně negramotných. To je pak těžké. Alespoň by jim mělo být vtloukáno do hlavy, že nemají podepisovat nic, čemu nerozumí.
http://aktualne.centrum.cz/finance/penize/clanek.phtml?id=685533
15. 03. 2011 | 11:46

tata napsal(a):

pane NEO

ČASTĚČNĚ SOUHLAS,A nemyslite že prvotně by mělo byt zameteno s praktikama zakladat smlouvy s jasnym cilem podvest?COŽ U PLNO SMLUV JE,smutne je že to je trpěno a i soud dost často přehliží.a není vyjimkou že si nato zjednate odbornika a nasleduje podraz a většinou zase bez trestu ,težko mužete chtit od obyčejnych lidech tuto gramotnost.

VYTE tady bych řekl je tak trochu zakopany pes,v rozdilu chapaní jak zde několikrat definoval VAŠ KOLEGA V NAZORU.... MORALKU NELZE PLEST DO PODNIKANÍ.............TOje ta největší chyba moralka by měla provazet všechny naše činy předevšim tyto
15. 03. 2011 | 12:08

vlaďa napsal(a):

Pane Černý díky za blog.Film je moc dobře udělaný a snad i několika lidem pomůže... ALE ... pokud zde budou dělat ministry financí figury typu Klaus,či Kalousek, stejně budem jednou všichni velmi brzy v .....i (háji),to je jisté jak facka.
"Žádný parazit nezničí svého nositele...voni jo...rozkradli všechno...ale jak?..."tak pravil jeden poslanec.
http://www.piratskenoviny.cz/?c_id=33123
15. 03. 2011 | 12:11

Občan napsal(a):

To Neo:

Můžete bejt jak chcete finančně gramotnej, ale když jste knihovník, archivář, úředník na obecním úřadě, dělák v montovně, zemědělec, lesák, pokladní v hypáči a hafo dalších PROFESÍ (např. na archiváře a knihovníka s nástupákem 9500.- Kč/brutto MUSÍTE mít MINIMÁLNĚ Bc.) a podobný nešťastník, který ZA PRÁCI dostává s bídou na holé přežití, a rozbije se Vám třeba lednička, tak si prostě nějakou MUSÍTE koupit. V bazaru nevyjde o moc levněji než v obchodě, nemluvě o nulové záruce. Proto si opravdu chudí lidé NEMOHOU dovolit nakupovat laciné (nikoli levné) šunty. Banka takovému chudákovi pochopitelně nepůjčí ani korunu. No, a v tu chvíli přibíhá rozjásaný přátelský lichvář "na pomoc"...
AŽ budou lidé za práci OPRAVDU PLACENI, tak lichváři přijdou o velkou část kšeftů. Pokud se na ně budou obracet socky, které se práci pečlivě vyhýbají a žijí na úkor druhých, tak ať si to užijí. Těch mi opravdu líto není.
15. 03. 2011 | 12:14

neo napsal(a):

tata:

od obyčejných lidí ale můžu chtít aby nepodepisovali to, čemu nerozumí.

Já třeba nerozumím autům. Vůbec. Umim si vyměnit olej, stěrače a dolejt kapaliny, ale když chci koupit auto, poradím se s lidma, který v tom dělaj. Nikdy by mě nenapadlo uzavřít smlouvu, aniž bych věděl co podepisuju.
15. 03. 2011 | 12:17

neo napsal(a):

Občan:

záleží jaká lednice a jaký finanční produkt. Nemusí si brát spotřebák u banky, stačí splátková společnost přímo v obchodě.
Ta mu dá lednici na splátky i s platem 9000.

Taky si lze požádat o dávku stát, ten na lednici přispěje. ( na televizi ne, ale na pračku, lednici apod ano).
A pořád platí, když nevim, co podepisuju, tak to prostě nesmim udělat. Raději se poradit s kamarádem, kterej tomu rozumí.
15. 03. 2011 | 12:21

Občan napsal(a):

Uuuuuuááááá!!!!!!
Neo,
všechny "splátkové společnosti" jsou DCEŘINNÉ firmy bank nebo "investičních společností", které ty banky vlastní!!!!! Takže při vyřizování žádosti o povolení splátek zavolá splátkový kejklíř do banky a vyžádá si svolení s ÚVĚREM. Multiservis patří GE Money, Home Credit PPF atd.
Takže tomu knohivníkovi, montovákovi a jiným POCTIVÝM PRACUJÍCÍM lidem pochopitelně ani splátky nepovolí, protože se ve skutečnosti jedná zase o prachobyčejný spotřebák.

Promiňte, ale to jsou naprosté nesmysly. Tyhle příspěvky dostávají jen ti, kdo nemají příjem vyšší než ŽM, což je 3400.- Kč pro osamělého nebo pro prvního dospělého v domácnosti. Pokud jsou dva, ten druhý už má ŽM jen 2600.- Kč. Takže pouze takoví lidé MOHOU (není na to právní nárok) dostat dávku sociální pomoci nebo dávku pomoci v osobní nouzi.
Navíc - Vám připadá normální, že by PRACUJÍCÍ člověk měl být tak chudý, že by musel žádat o sociální výpomoc?????

Ano, v tom jediném s Vámi bezezbytku souhlasím. Čím chudší je člověk, tím pečlivěji by měl všechno číst a tím více by měl zvažovat, co podepisuje. Čím více občanských poraden, tím lépe - o to méně by mohlo být kšeftů pro lichváře.
15. 03. 2011 | 12:48

vlk napsal(a):

neo

dneska jsi fakt za komika!§Podepisoval jsiněkd ypoistnou smlouvu? A rozuměl jsi jí? Nebos i jen namlouváš ,že jí rozumíš? Tak jako většina z nás..Přestaň si honit triko. Všichni podepisujeme smlouvy, kterým nerozumíme nebo jen nedokonale.
A podepsal jsi tuhle Smlouvu s voliči? Jo? A rozuměl jsi jí?
15. 03. 2011 | 13:01

neo napsal(a):

vlk:

ypoistnou smlouvu jsem nikdy nepodepisoval.
Pojistnou smlouvu ano. A ano, rozumněl jsem jí. Kdybych jí nerozumněl, tak ji nepodepisuji.

Smlouvu s voliči jsem nepodepisoval, ale rozumněl jsem jí a s jejím plněním jsem byl částečně spokojen.
15. 03. 2011 | 13:12

neo napsal(a):

Občan:

buď lžeš vědomě a nebo o tom nemáš ani tucha.

1) splátky na lednici či pračku v hodnotě cca 7000kč dostaneš i s platem 9000. záleží na délce úvěru, zda je tam navýšení atd.

2) Ohledně příspěvku opravdu nemáš pravdu, ten lze vyplatit i lidem, kteří nejsou v hmotné nouzi.
TADY MÁŠ DETAILY:
Nedostatečné prostředky

Situace kdy osoba není v hmotné nouzi, ale nemá vzhledem k příjmům a celkovým sociálním a majetkovým poměrům dostatečné prostředky:

Nezbytný jednorázový výdaj je zejména zaplacení správního poplatku při prokázané ztrátě osobních dokladů, při vydání duplikátu rodného listu nebo dokladů potřebných k přijetí do zaměstnání, úhrada jízdného v případě ztráty peněžních prostředků, a v případě nezbytné potřeby úhrada noclehu..
k úhradě nezbytného jednorázového výdaje; výše dávky se stanoví s ohledem na konkrétní výdaj
na úhradu nákladů spojených s pořízením nezbytných základních předmětů dlouhodobé potřeby a na základní vybavení domácnosti a odůvodněných nákladů souvisejících se vzděláním nebo zájmovou činností nezaopatřeného dítěte.

Výše dávky

Výše dávky se stanoví až do výše konkrétního nákladu, ale součet poskytnutých dávek nesmí překročit v kalendářním roce 10násobek částky životního minima jednotlivce.
15. 03. 2011 | 13:18

Občan napsal(a):

To Neo:

Ne. Nedostanete. Stejně tak je nedostane důchodce. PROTO ti lidé končí u lichvářů.

Neo, když si chcete hrát na chytrýho, tak si ten § 2 DOOPRAVDY přečtěte, přečtěte si komentáře, judikáty a PAK teprve k tomu cokoli říkejte. Vy jste to totiž čet blbě, nebo se Vám to nehodilo jako celek. K tomu, abyste četl § 2 správně, je namístě seznámit se i s obsahem § 24.
A nezapomeňte na to, že všechny osoby v domácnosti se posuzují dohromady a že jsou posuzovány podle zákona 111/2006 Sb., o pomoci v hmotné nouzi, v platném znění. Tyhle "sociální" zákony jsou dotiž dost "vošajstlich" a při jejich interpretaci záleží na každém písmenku a interpunkčním znaménku.
15. 03. 2011 | 14:54

zdenekb napsal(a):

neo:

"Taky si lze požádat o dávku stát, ten na lednici přispěje." Nekecej, že bys jako první nekřičel něco o tom, že dávky mají jít jen skutečně potřebným, a ne na to, aby si socky kupovaly lednice... ;o).

S tím nákupem auta je to zajímavý příklad, ale pokud jim vážně nerozumíš, jsi stejně vydaný napospas tomu, kdo ti má poradit. Takže už tě může oholit prodejce a tvůj poradce - jen si rozšiřuješ rizikový okruh...
15. 03. 2011 | 14:59

Občan napsal(a):

To Zdenekb:

na to jsou specialisti advokáti. Když jsme kupovali domek, tak jsme samozřejmě obešli spoustu realitek a prohlédli si spoustu nabídek. Jeden domek se nám líbil - jenže realitka na nás přišla s tím, že smlouva bude sepsána podle Obchodního zákoníku. No, tak jsme jim pěkně poděkovali a mazali jak namydlení. A pak se svěřte advokátům...
15. 03. 2011 | 15:08

zdenekb napsal(a):

Občan:

Já jsem se při budování bytu snažil poctivě přečíst celou smlouvu o dílo... Ačkoliv si neskromně myslím, že úplně blbej nejsem, na páté straně z těch cca padesáti jsem se začal ztrácet a u desáté už nevěděl, o čem je řeč. Právničtina vůbec není český jazyk! Takže jsem vše svěřil právničce (naštěstí rodinné známé) a rozhodl se jí věřit. Žádná velká racionální kontrola nad svým podpisem.

A tak se nedivím, že se lidi nechají zmanipulovat k smlouvám i při nižších investicích, zvlášť když jsou umlouváni profíky.
15. 03. 2011 | 15:22

češka napsal(a):

Pane Černý, děkuji.
Žila jsem několik let v Holandsku, a udivilo mne, že v učebnicích pro děti od 5-ti let se učí, jak hospodařit, jak funguje samospráva a co jsou to zákony.
Vše přizpůsobeno dětskému chápání.
Texty na jazykových bezplatných kursech pro dospělé je téma stejné. Texty seznamují čtenáře hlavně s právy a povinnostmi obyvatel, činností samosprávy atd., stejně jako s finančními záležitostmi a právy na různé podpory, minima atd.
Pořad Krotitelé dluhů je jen chabou náplastí, měl by běžet každodenně v hlavním vysílacím čase na ČT 24. Rozhodně je to pro běžné občany všech věkových kategorií důležitější, než věčné omýlání 20 let starých zpráv.
15. 03. 2011 | 15:38

nakrklá........... napsal(a):

Ve své profesi se setkávám spíše s movitějšími klienty, setkávala jsem se i se střední třídou........tak nějak zmizela..........zpět k úvaze........při jedné schůzce s klientkou, která zastává vysokou manažerskou funkci banky jsem si mimo jiné dozvěděla, že začal opět litý boj o klienty, přemlouvání, obtěžování telefonem, nabízením všeho možného i nemožného, tak nejdřív o korektnosti, nenažranosti a pak je to o gramotnosti
15. 03. 2011 | 15:52

neo napsal(a):

zdenekb:

lednice je nutná a jen jsme chtěl ukázat Občanovi, že i na takovou věc si nemusí brát půjčku.
15. 03. 2011 | 16:00

neo napsal(a):

Občan:

1) dostane, lžeš

2) nemusíš být v hmotné nouzi. Nemusíš mít jen životní minimum jak jsi tvrdil. Než začneš lhát, tak se informuj.
15. 03. 2011 | 16:12

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy