Prezydent Krokadýlů

28. 03. 2014 | 00:40
Přečteno 6535 krát
Když máte bouchačku, dokážete všechno, říká hlavní hrdina slavného románu. Bývalý náměstek ministra spravedlnosti se stal prezidentem. S Českou asociací věřitelů dokáže všechno, ta umí stát totiž na všech barikádách.

K debatám veřejným i kuloárním o nehorázných odměnách advokátů při vymáhání bagatelních částek se poslední měsíc přimotala Asociace věřitelů a její prezident, bývalý legislativec a náměstek na spravedlnosti a bývalý poslanec ODS Pavel Staněk. Staňkovi se podařilo umístit několik negativních textů o novelách legislativy okolo bagatelních sporů do tištěného mediálního světa a byl jako zástupce věřitelů často citován Českou televizí. Na to, že jde o Asociaci založenou na Silvestra 2013 jde o docela slušný mediální impakt.

Naposledy ve prospěch advokátně-vymahačské lobby napsal Jindřich Ginter z deníku Právo (jak sociální, jak levicové - chachacha chichichi chochocho) článek Češi nebudou vracet dluhy do 10 tisíc, burcují věřitelé. Je to ukázkový PR článek postavený na jednom zdroji a o tom, co říká prezident Asociace věřitelů Pavel Staněk. Je proti jakékoli regulaci exekutorských úřadu a jakékoli regulaci odměn advokátů. Nastalo by peklo, pomoci by se nedomohli malíři pokojů nebo lidé reklamující boty. Již bylo zregulováno a vše funguje eňo ňuňo.

Zajímavé je, co je to za partu, která vystupuje jako obhájce věřitelů, ale velcí věřitelé jako banky, stavební spořitelny, telekomunikační operátoři nebo půjčkařské společnosti z České leasingové a finanční asociace v ní nejsou. Staňkova Asociace věřitelů ještě minulý týden měla na svých stránkách vypsané všechny tři své členy (jedním z nich je Staňkova advokátní kancelář), ale po jednání Ústavně právního výboru k regulaci vykloubeného byznysu s pohledávkami, kde za Asociaci mluvil překvapivě zase Staněk zmizeli i ti tři členové a na stránkách není nic. Koho je Staněk prezidentem je v tuto chvíli nejasné a veřejnoprávní televize i média by to mohla vzít v potaz a když jim někdo tvrdí, že je prezident, mohli by se podívat na relevanci subjektu, který prezidentuje. Mezi řečí, já jsem ve skutečnosti Prezident euroamerické sjednocené unie spravedlivých koz Šrot pro všechny, kdyby bylo potřeba mluvit za kozy, pasáky neb seno, zavolejte.

Staněk má na exekucích zájem, je spojený s komerční oddlužovací společností Jdi-dal.cz, která za zhruba desetitisícový poplatek podává za své klienty insolvenční návrhy. Toto dělá zadarmo například Poradna při finanční tísni, kterou financují banky.

K tomuto projektu Staněk řekl: „Svou účast na projektu JdiDál.cz beru jako osobní výzvu k pomoci osobám postiženým finančními problémy, ať již se do nich dostali sami, či díky nesolidnosti svého okolí. Mohu zde zúročit nejen svou dosavadní praxi legislativce, ale reálně se zapojit do procesu oddlužení a tedy legálního očištění od finanční zátěže jednotlivců i celých rodin. Autorům projektu chci proto velice poděkovat a popřát nám všem hodně úspěchů v práci.“ Aktualně.cz zjistilo, že provozovatelem projektu je společnost Omega Solutions, jejímž jediným akcionářem je kyperská společnost Grozlore Holdings Limited. Omega Solutions zároveň působí i na druhé straně byznysu s dluhy, když na webu Stop-neplatičům.cz nabízí i služby vymáhací společnosti. Hodný kluci.

Ve výboru České asociace věřitelů je bývalý poslanecký kolega Staňka ze stáje ODS, Jiří Bureš, dále Jana Poddaná z advokátní kanceláře Havel Holásek a partneři, ve které působí i tvůrce současného legislativního nastavení odměn za vymáhání a také bývalý náměstek ministra spravedlnosti František Korbel. Podle České televize je AK Havel Holásek propojena obchodně s největším exekutorským úřadem v ČR přerovského exekutora Vrány, který vyhrožuje žalobami na stát, pokud si stát dovolí regulovat jeho byznys. Dalším zajímavým členem výboru České asociace věřitelů je Ondřej Škorpil, který je překvapivě také místopředsedou správní rady Poradny při finanční tísni, o.p.s , tedy organizace, která pomáhá za peníze bank dlužníkům, ve které zastupuje Československou obchodní banku.

Tak jako je v smutném příběhu o partě, její holce a Prezydentovi Krokadýlů mnoho komiky a situačního humoru, mohlo by i v příběhu České asociace věřitelů narozené na Silvestra a jejího prezidenta být mnoho veselého. Třeba to, že navzdory hezkému až "pí ártovému" názvu jde o partu hájící status quo, tedy zájmy advokátně vymáhacího byznysu. Kdyby nešlo na náhradách třeba o dvanáct miliard. Když máte bouchačku, dokážete všechno.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Ládik!!! napsal(a):

Sympaťák i duší.
28. 03. 2014 | 05:47

Občan napsal(a):

Dále zde máme "Asociaci na ochranu věřitelů" (Michal Moroz), "Asociaci inkasních agentur" (fajn počteníčko - http://www.aiacz.cz/seznam-clenu/) a tutově nějaká další uskupení.

Tohle je, pane Černý, chobotnice. Propracovaná, dobře organizovaná a s chapadly rozprostřenými až do nejvyšší politiky. Vy opatrně cupitáte po povrchu a zaujala Vás jen jedna firma.
Takže buď téma zpracujte pořádně a rozkryjte tu zločineckou partu, nebo to nechte plavat a věnujte se dál čečenským a jiným teroristům.

Mimochodem - článek pana Gintera jste patrně četl velmi špatně. On vůbec nedělá PR lichvářům, exekutorům a dalších chapadlům chobotnice, ale naopak upozorňuje na to, že "boj proti vymahačskému businessu" vůbec nemusí být tím, za co se vydává. Zvlášť, když se v tom angažují sociopaté jako je Langšádlová.
http://www.novinky.cz/finance/331336-cesi-nebudou-vracet-dluhy-do-10-tisic-burcuji-veritele.html
28. 03. 2014 | 05:52

vasja napsal(a):

Jan Černý
Podle tohoto návrhu by právo na náhradu odměny za zastupování a hotových výdajů zástupce neměli mít účastníci:

a) v bagatelních sporech,
b) v řízeních, v nichž bylo rozhodnuto o jízdném nebo o přirážce k jízdnému,
c) a v řízeních, v nichž bylo rozhodnuto o samostatné povinnosti zaplatit poplatek uložený dle zákona (např. rozhlasové a televizní poplatky, regulační poplatky).
----------
„Představte si malíře pokojů, kterému majitel bytu nezaplatil deset tisíc za práci, či spotřebitele, který reklamoval boty a nedostal peníze zpět. I když jsou v právu, budou muset nově své pohledávky vymáhat na své náklady, a pokud se bude dlužník bránit a odvolávat, zaplatí věřitel svému advokátovi nakonec výrazně víc, než kolik vysoudí,“ uvedl prezident České asociace věřitelů Pavel Staněk.
--------
Tak jak to teda bude?
28. 03. 2014 | 06:50

jancerny napsal(a):

Občane, mám na vás podezření jestli vy nebudete nakonec nějaký i trochu sympatický, i když notně rejpavý člověk. Článek Jiřího Gintera je zcela nenovinářský, jednostranný, prezentuje pohled a argumenty jak vy říkáte chobotnice. Ginter je mimo jiné skoronositelem řádu zlaté vařečky II. řádu, v tomto případě ceny Osobnost inkasního trhu roku, kde ho předběhl prezident asociace inkasních agentur. http://www.aiacz.cz/2013/10/11/inkasni-trh-uz-zna-svou-osobnost-roku/ . Předpokládám, že to bylo v souvislosti s tím, že zařídil přetiskování myšlenek asociace inkasních agentur v deníku Právo.
28. 03. 2014 | 06:53

jancerny napsal(a):

Vasjo - jaký návrh máte na mysli? Točí se jich ve hře minimálně dva. Ministerský a poslanecký
28. 03. 2014 | 06:54

vasja napsal(a):

Jan Černý
Mám na mysli ten bagatelní spor malíře pokojů.
Né spor o jízdné, nebo poplatek ze zákona.
28. 03. 2014 | 07:04

analytik napsal(a):

Co Čech - to prezident.
28. 03. 2014 | 07:25

Maximus napsal(a):

Zajímavý článek. Honza Černý bude asi férovej kluk. Takových tady bude ale pomálu....
Jak rozseknout zavedené a dobře "pro někoho" nastavené zákony, když lobbistické skupiny ví kudy, kdy a za kým ze zákonodárců jít a kolik se má nasypat? Uvedu příklad:
Třeba stáčení tachometrů ojetých aut, což je jasný podvod při koupi "věci", tady poslanci už 23 let shazují ze stolu, resp. se to tam na jednání ani nemůže dostat. Přitom např. v USA nebo SRN je to jastný trestný čin. A tak je to se spoustou jiných a i závažnějších zákonů.
Jak z toho ven?
a/ Výměnou poslanců za lepší a tedy z jiných polit.stran či hnutí?
b/ Převzetím prakticky všech dobře fungujících zákonů některé vyspělejší
a zkušenější západní země jako třeba SRN, Švédsko aj.? Ale kdo to by to měl udělat?
c/ Počkat až se to totálně podělá a ulice to vyřeší a po zjištění, že někdo byl poslanec bude následovat linč!

Tipuji, že c/ je správný postup.

Hezký den.

P.S.
Nahodím sem jeden skoro vtípek z reálného života a je to vlastně oslí můstek, ale třeba někoho "rozveselím". Můj kamarád 55 let měl nehodu a vážný úraz. Dostal se díky sestře přes protekci do Thomayerky v Praze 4 a už jen polehává, ale velmi obtížně chodí. Operace dopadla dobře a doktoři odvedli skvělou práci. Bohužel to okolo je humus. Když třeba nedávno zvonil na setřičku, že potřebuje nutné mísu, tak ta mu přes pojítko odpověděla "udělejte to do postele, my to pak uklidíme (jen to řekla trochu exspresívněji)"! On seladon a dřívější okrasa dámských ložnic a také umělec z jednoho známého divadélka musí nyní v takovém prostředí trpět jako zvíře! Jen jestli ta sestřička nebude z UA. Tím by se to pak vysvětlovalo, jiná kultura.
Takže současné Česko je na tom asi jako ta nemocnice, někteří lidé tady odvádí špičkovou práci stejně jako ti doktoři, ale jiní se chovají jako zvěř.
28. 03. 2014 | 07:56

Maximus napsal(a):

Oprava lynč.
28. 03. 2014 | 07:58

jozka napsal(a):

Maximus:

Vite co jsem nikdy nepochopil? Proc musi byt trestny cin "staceni tachometru", kdyz je to podvod. Ten pokud vim trestny je. A taky proc, kdyz se na to prijde ten podvod vinik neodskace.
28. 03. 2014 | 09:32

arnazach napsal(a):

Občan:
Liberté, égalité, fraternité, sociopaté.
28. 03. 2014 | 10:59

Rudi Koutek napsal(a):

Maximus napsal(a):
"Jak z toho ven?
a/ Výměnou poslanců za lepší a tedy z jiných polit.stran či hnutí?
b/ Převzetím prakticky všech dobře fungujících zákonů některé vyspělejší
a zkušenější západní země jako třeba SRN, Švédsko aj.? Ale kdo to by to měl udělat?
c/ Počkat až se to totálně podělá a ulice to vyřeší a po zjištění, že někdo byl poslanec bude následovat linč!"


a) To uz se roky hleda nekdo lepsi a kde nic tu nic
b) S tim uz tady otravuji roky, v roce 1990 se mely opsat nemecke zakony
c) Podle me utopie, Cesi byli a asi vzdy budou prizdisraci
28. 03. 2014 | 13:14

Bavor napsal(a):

A co takhle napsat zákony tak, aby člověk nepotřeboval ani advokáty, ani exekutory?
28. 03. 2014 | 17:19

turista napsal(a):

Exekuce je státem legalizovaná zlodějna, která u nás nikdy neměla být zavedena. V 99% jde o zlatokopectví na lidech v tísni např.na seniorech. Je to nemravné.
28. 03. 2014 | 18:31

toska napsal(a):

"V exekuci se na mrav y nehledí; argumentovat v exekuci dobrými mravy je nepřípadné; exekuce je aplikace procesních předpisů, kde argumentobvat dobrými mravy nelze..."

Takto se vyjádřily různé soudy včetně NS... Problém není v zákonech, dobrý soudce ani žádné psané zákony nepotřebuje, aby byl schopen smysluplně a pro občany akceptovatelně soudit...

I se stávajícími zákony, dokonce i s těmi několik let starými , tedy ještě neupraveným exekučním řádem, dokázal jeden soudce, tuším že z ÚL, odmítnout hyeny z exekučního businessu a ÚS tak činil opakovaně...

Tím vším chci říci, že problém je v české justici, v českých naprosto profláknutých soudcích a soudkyních, kteří, co by doživotní polobozi, se zajímají pouze o svoje nehorázné platy a důchody.
Takže dokud budou soudci/kyně naprosto nepostižitelní, doživotně dosazeni na soudcovský stolec - nic se nezlepší, dál budou líní hloupí nevzdělaní a úplatní, pak nic nezmění ani sebelepší zákony...

Řešení je jednoduché, ale je otázka, kdo je schopen prosadit, aby soudci/kyně byli voleni na časově omezenou dobu, nesli odpovědnost za svoje verdikty a byli odměňováni dle měřitelných výsledků jimi odvedené práce. Věci by také prospělo, kdyby byly obnoveny prvorepublikové laické soudní poroty...

Jo a pan Ginter byl široko daleko jediný, kdo o zlovůli exekutorské mafie veřjně psal. S lecčíms v jeho textech jsem nesouhlasil, ale buďme vděčni za to, co napsal a píše... Provnám-li to s tím, co předvádí tzv. veřejnoprávní ČT...zlatej Ginter...
28. 03. 2014 | 22:18

vasja napsal(a):

toska
Náš pan prezident Václav Klaus před soudcokracií dávno varoval a smáli jste se.
29. 03. 2014 | 06:31

Fialenka napsal(a):

Oceňuji: ožehavé téma a dobré zpracování.
29. 03. 2014 | 09:44

Fialenka napsal(a):

Mimochodem, ten nadpis mě zaujal, protože teď si zrovna čtu o "Krokodýlu z Fajjúnu". (To je královská titulatura, krokodýl byl totiž spojen z královskou mocí). A zajímám se o to, protože se mi zdálo, že mě krokodýl chytl za ruku a nešlo mi se z jeho čelisti vymanit. Nevím, proč se mi zrovna zdá o krokodýlu, zvířeti, které mě naprosto nezajímalo.
29. 03. 2014 | 10:02

Fialenka napsal(a):

Oprava: z Fajjúmu
29. 03. 2014 | 10:03

Libertad napsal(a):

Děkuji autorovi za texty,které zde uvádí.

S pozdravem

Sidonio Libertad
29. 03. 2014 | 12:04

Milan O. napsal(a):

Tady má někdo strach! Musím se podívat co je to za ten spolek, že Člověku v tísni tak nahání hrůzu, že je třeba na něj tolik nablinkat.
Pamatuji si dobu, kdy se dluhy neplatily. Vedlo to k tomu, že banky nechtěly půjčovat a ceny rostly. Sám jsem si bral hypotéku za 10% p.a. Dneska nepředstavitelné číslo. V našem městě bylo normální, že tak 1/3 lidí neplatila městu nájem (dělal jsem radního) a ani je nenapadlo, aby si požádali o splátkový kalendář. V podnikání jsem měl běžné, že odběratel platil na dřevo a já platil na dřevo dodavatelům.
Tohle chcete aby se vrátilo? Já tedy ne.
Jak jsem koukal, tak ten prezydent dělal na ministerstvu spravedlnosti u dr.Pospíšila, dokonce jeho prvního náměstka. Ten by si tam snad žádného grázla nevzal - viděli jsme jak se vypořádal s Rampulou a Veseckou. Jestli mu věřil pan Pospíšil, tak já mu budu věřit také, resp. mu aspoň dám šanci.
03. 04. 2014 | 15:30

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy