Státní rozpočet - příležitost pro politický reparát a volby 2010

21. 09. 2009 | 15:24
Přečteno 3504 krát
Skončilo jedno politické drama - tahanice o termín předčasných voleb a zdá se, že začíná další –v podobě boje o podobu a přijetí státního rozpočtu a tím i o osud kabinetu Jana Fischera. Rétorika vrcholných činitelů dnešních dní je ostrá a nesmiřitelná, politické zákopy mezi parlamentními stranami jsou na první pohled hluboké nehledě na churavějící finanční kondičku státu či odsunuté volby a tím i kampaň až na jaro příštího roku.

Přes všechno popsané mohu čtenáře těchto řádků uklidnit. S bojechtivostí stranických konkurentů to nebude až tak horké a rozpočtové provizórium nám s největší pravděpodobností nehrozí. Kuriózně za to vděčíme předchozímu napětí spojenému s anulací předčasného volebního hlasování do Sněmovny. Dlouhá přetahovaná, bez jasné logiky a srozumitelnosti totiž roztrpčila většinu českého voličstva až na krajní mez, zejména pak ty středové, nevyhraněné, kteří jsou pověstní svojí alergií na politiku konfliktů a silových proklamací.

Tím však vyvstalo pro stratégy stran nové riziko. Jak často nedávné kroky vrcholných politiků postrádaly pro běžného občana logiku, tak i voliči začali podléhat nečitelnosti svých pohnutek. Volební štáby tak začaly ztrácet půdu pod nohama. Nárůst nevole totiž nabízí hned několik scénářů vývoje voličských nálad, ať v podobě hrozby neúčasti u voleb, protestní volby, hledání mimoparlamentní alternativy nebo skrze scénář pověstného vyvažování vlivu stávajících stran. Pro takovouto změť variant se však jen těžko sestavuje úspěšná kampaň pro premiérské křeslo.

Veřejnost je znejistělá ekonomickým výhledem a obavou o stav služeb poskytovaných státem, k nimž se po posledních událostech přidává i politická skepse. Doposud se mnohé nešvary vrcholových politiků přičítaly předvolebnímu kvasu. Tato možnost však padla a veřejnost očekává uklidnění vášní, navození alespoň elementární shody a obnovení politické práce. Proto všichni zúčastnění kandidáti, pokud budou chtít nadále bodovat, budou muset ubrat plyn a spět alespoň k základnímu kompromisu. Potřebují totiž uklidnit své věrné a zejména zaujmout potenciální voliče. Navíc potřebují udržet ve hře vládu Jana Fischera, jako užitečnou sílu k provádění nepopulárních kroků a změn a cenný hromosvod své předvolební kritiky.

Ta strana, která chce na jaře 2010 volebně zvítězit, potřebuje opětovně získat důvěru a naklonit si nevyhraněný voličský střed. Svým způsobem naštěstí, bez přilákání voličů stojících mimo pevná voličská jádra nejde téměř vyhrát volby, proto nakonec k dohodě na rozpočtu dojde. Tématem volebního agitování jara totiž bude, kdo toho udělal víc ve prospěch zmírnění krize, udržení míst a uklidnění společenské situace.

Naopak, pokud by dál stávající politici jitřili smysly voličské obce vzájemnými pozičními sváry, tak je dost možné, že se objeví noví kandidáti, z neparlamentního prostředí nebo ze zcela nových partají, protestně naladěných. Což současní ostřílení parlamentní matadoři rozhodně nebudou chtít riskovat, proto raději státní rozpočet pustí do života ještě v termínu a soustředí se na jiné přestřelky a méně významné body agendy.

Psáno pro deník E15Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Ládik napsal(a):

Voličský střed není nevyhraněný. Je nas.aný, že není koho volit.
21. 09. 2009 | 15:40

PatientO.T. napsal(a):

Jsem zvědav.
Kdesi jsem četl, že ČR reprezentoval nějaký "závodník" na mistrovství světa v masturbaci. Obávám se, že blížící se jednání o rozpočtu pojmou známé figurky v Poslanecké sněmovně jako národní kvalifikaci na další ročník šampionátu.
Uvidíme...
21. 09. 2009 | 15:51

ver napsal(a):

nechtěl jste napsat "finanční kundičku státu ? " Pak by to dávalo smysl
21. 09. 2009 | 15:52

jirmare napsal(a):

A co řeknete pane Kubáčku na následující:
Souhlasíme s úsporami. Je ale nepochopitelné, že soudci si pravděpodobně opět schválí, že v jejich případě je snižování platů "protiústavní". Kde berou tu drzost, která již hraničí s pohrdáním lidmi. Všichni jsou postiženi a "vážení pánové soudci" u kterých jestli se nepleteme začíná základní plat z našich daní okolo 50000,- se cítí být nadlidmi. Začínáme rozumět Klausovi, že je nutné se na jejich "nepostižitelnost" podívat. Velké platy a jiné výhody jim byly přiznány proto, aby byli neúplatní a spravedliví - všichni víme, jak je to ve skutečnosti. Za chvíli to může být tak, že zamítnou vše, co se jim jaksi nehodí.
21. 09. 2009 | 17:10

zdesta napsal(a):

To co vymyslel Janota,dokáže vymyslet žák druhého stupně střední ekonomky.Zdražíme chlast,cigára,benzín,nějaké to sociálno,porajtujeme podůchodcích a fertig. Ono tu zhovadilou chamtivost musí někdo zacvakat.Obyčejně na ni doplatí ti,kteří s ní nemají nic společného.Paradoxtně si to ovšem přejeme všichni,protože Janota vychází jako představitel demokratického státu z vůle lidu.
21. 09. 2009 | 18:38

JC napsal(a):

Vážený Zdesto,
Jistě, že by to vymyslel i onen žák, jenže tedy více než o vymýšlení je to o prosazaní.
Pukud jste důchodce a lkáte, že nedostanete letos přidáno, začínejte si pomalu zvykat, protože bude mnohem hůř.
P.S. Paroubek kouzelný arabelin prsten určitě nevytáhne.
21. 09. 2009 | 18:57

Ivan napsal(a):

Vážený autore článku. Souhlasím s Tím, že politici budou muset zmírnit. Ovšem ta setrvačnost.
Již měli zmírnit minimálně před čtrnácti dny.
21. 09. 2009 | 18:58

Gerd napsal(a):

Pane Kubáčku,
krize pokračuje a vyvíjí se a každý den, kdy politici nemusí s krizí nic dělat, je pro ně dnem k dobru. Vítěz voleb pak udělá nějaké kosmetické úpravy a v r. 2011-2012 se začne dostavovat hospodářské oživení, které náležitě zúročí u svého voličstva a nerozhodnutých, jakkoliv se ve skutečnosti na ničem nepodílel a věcem ponechal volný průběh. A je úplně jedno, kdo vyhraje volby, jestli Losna nebo Mažňák. Scénář platí pro jakéhokoliv vítěze.
A to je další důvod, proč Jan Fischer a jeho kabinet zůstane u moci.
21. 09. 2009 | 20:22

george napsal(a):

Demokracie a strach Masová hysterie Demoralizace
.
http://dnesanglicky.blogspo...
21. 09. 2009 | 20:46

občan ČR napsal(a):

nebudou chtít riskovat hněv voličů?A poporou balíčku kdy se zvýší spotřební daně tudíž i ceny potravin a zboží,protože si dopravci vyšší cenu pohoných hmot promítnou do nákladů.Tím si neriskují hlasy voličů?
22. 09. 2009 | 08:07

jarpor napsal(a):

Také si myslím, ře Janotův balíček projde.
Proti už je "silněˇ" jen ČSSD...
a přece nespáchá harakiri... (taková odpovědná strana, nemůže nechat "lidi" na holičkách .. :-)) )

Autor má naprostou pravdu :

"Potřebují totiž uklidnit své věrné a zejména zaujmout potenciální voliče. Navíc potřebují udržet ve hře vládu Jana Fischera, jako užitečnou sílu k provádění nepopulárních kroků a změn a cenný hromosvod své předvolební kritiky."

To platí o všech, o Jirkovi zvláště...

Hezký den
22. 09. 2009 | 10:24

Jirka H napsal(a):

To občan ČR:
Věřte, že to dopravci nepromítnou do nákladů, aspoň ne v plné výši. Ne, že by nechtěli, ale nedovolí jim to poloprázdné peněženky zákazníků. To samé, podle mě, platí i o zvýšené DPH apod. A že se voliči naštvou? Samozřejmě, že ano. Ale je to, jako nadávat teploměru, že je v domě zima. Stejně nakonec nezbyde, než uškudlit na trochu uhlí a zatopit a hledání viníků nechat na později.
22. 09. 2009 | 10:37

tiffany s napsal(a):

This article is really great! I really like, I hope you continue to fuel
21. 11. 2009 | 20:59

free online games napsal(a):

cool
09. 03. 2010 | 00:54

founnisse napsal(a):

1aldi foods supermarket mn Answers

The Hollywood Walk of Fame stretches dknhx <a href=http://www.wholesalecheapportsjerseys.com>cheap jerseys</a> ,
down the sidewalk from Hollywood Boulevard and Vine Street in Hollywood to La Brea Avenue. More than 2,000 stars comprise the Walk of Fame, which has been created in 1958. Initially, stars could receive multiple stars for separate performances, but today the Walk has a tendency to honor stars not previously cpyfi <a href=http://www.cheaphotjerseysonline.com>cheap nfl jerseys</a> ,
found on the Walk. Right now, around two celebrities are awarded a star every month.

The Walk of Fame was designated a Historic Landmark in 1978, and numerous tourists go to Walk of Fame each and every year to photograph the celebs caqtb <a href=http://www.wholesalecheapportsjerseys.com>cheap jerseys</a> ,
of their favorite celebrities. The very first star was awarded to to Joanne Woodward on February 9, 1960. Each star includes the specific honoree in bronze in addition to an emblem designating the medium for which the celebrity has honored. The emblems will include a film camer for film, TV set rmhhf <a href=http://www.wholesalecheapportsjerseys.com>www.wholesalecheapportsjerseys.com</a> ,
for television, phonograph record for musicians, a microphone for radio and also the comedy/tragedy masks for stage acting.

Recent construction about the fnzck <a href=http://www.jerseyscheapforyou.com>cheap nfl jerseys</a> ,
Walk of Fame makes it necessary to remove certain stars, that are being kept in an undisclosed location until they can be gjyqz <a href=http://www.jerseyscheapforyou.com>cheap nfl jerseys</a> ,
returned with their places around the Walk of Fame. Security cameras watch over the Walk of Fame, but such security measuresprxgq <a href=http://www.cheapsportsjerseys4you.com>cheap jerseys</a> ,
have not prevented thefts. As of yet, four stars are actually stolen, including those of Jimmy Stewart, Kirk Douglas, Gene Autry and Gregory Peck.

Stolen stars have been replaced, and oqrtf <a href=http://www.cheapsportsjerseys4you.com>cheap jerseys</a> ,
maintenance of the Walk of Fame is undertaken through the Hollywood Historic Trust.
The newest honoree was actor Roger Moore, who received his star on Oct. 11, 2007. Moore is best noted for starring in seven Mission impossible ktdup <a href=http://www.cheaphotjerseysonline.com>www.cheaphotjerseysonline.com</a> ,
films from 1973 to 1985. Moore star, appropriately, is positioned at 7007 Hollywood Boulevard.

Preppy can be a term that is both a noun plus an adjective. Preppy term was initially coined for many who attend prep school however nowadays this is of Preppy is sort of different. ÿþ<
04. 11. 2012 | 14:25

adhessydync napsal(a):

bdfya <a href=http://www.wholesalecheapjerseys4you.com>cheap jerseys</a> ,
waamg <a href=http://www.popularjerseyswholesale.com>cheap nfl jerseys</a> ,
smytc <a href=http://www.goodnfljerseysforsale.com>cheap nfl jerseys</a> ,
kgcpt <a href=http://www.Popularjerseyscheap.com>cheap nfl jerseys</a> ,
rgray <a href=http://www.wholesalecheapjerseyszone.com>www.wholesalecheapjerseyszone.com</a> ,
aicje <a href=http://www.cheappopularjerseys.com>www.cheappopularjerseys.com</a> ,
08. 11. 2012 | 02:57

Peencejig napsal(a):

The phenomenon, known as porn creep, is also evident in ads from such companies as American Apparel, Carl's Jr. However, the sizes are small so you should order one size larger for a more comfy fit. However, one decided deviation between leather jackets utilized for protection in motorcycle riding and one put-upon in style is that the former may admit armors that serve take in impact and diffuse it evenly, minimizing achievable hurts..
Lastly, this tab is where can find their active effects, including any diseases they might have.. Mountain climbing rope is much thicker and more durable than average rope, and is applicable to everything from scaling a cliff side to pulling yourself up a steep, icy ascent.
Some trail running on return. Those left behind compensated for ordering too much inventory last year by ordering too little this year. The front cover has an angsty Shiba Isshin wearing a sleeveless Chinese outfit. With unemployment still high, unless you are a code jockey in the social-network business, your chance of getting a raise is as good as that of Congress's cutting the national debt without raising tax revenues.
TemperaturesThe Northwoods is broken into several subsections, each with its own particular climate and high and low temperatures. Before Harrison Ford straps on the jacket, whip and hat for Indiana Jones 5, it looks like they need to agree on what the MacGuffin will be in the next installment.
On an even more exclusive level, designer Tory Burch's shop, Tory, in New York City's NoLIta neighborhood is designed to look like her own living room, with overstuffed sofas, orange walls and a coffee table and rug reminiscent of the style of interior decorator David Hicks.
Patronised by builders, tarmacers, people banned from all the other pubs as well as ladies whose morals could be described as possibly loose, if you would like your head kicked in , this is the place to go! Ask the barman for a newspaper other than the Sun or Daily Star, and your attempt to intellectually belittle the other patrons of this establishment will be dealt with forceably and painfully.
Go to the Olympic penninsula or head for Rainier to see some action gear, in action.. The Earl of Landaff was a title in the Peerage of Ireland that was in the posession of the Mathew family between the years 1797 and 1833. The reason for a German maker (Adidas) sponsoring a U.
You can also use lifting suits and chalk as you lift heavier weights. DJs' group general manager of retail development Tony Karp said the delay in opening the second stage was due to the difficulty of relocating the store's elevator shafts, which provide structural support for the building, while keeping the store open to customers.
08. 12. 2012 | 18:59

Orineneming napsal(a):

fdqpellou http://woolricharcticparka2.webnode.it/
25. 12. 2012 | 05:31

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy