Chirurgem v Africe: Chvályhodný, blahodárný hnis!

13. 10. 2010 | 14:16
Přečteno 7798 krát
Tak a mám toho dost! Dneska večer žádná romantika nebude, žádné laskavé a hluboce lidské psaní a podobně, dnes mě eventuální čtenář blogu nezajímá, potřebuju sebezáchovnou psychoterapii a dostat ze sebe ten hnus, ve kterém tady plavu. Moje práce tady není vůbec hezká, leze mi krkem a je mi z ní na zvracení. Tak. Žádná učebnicová chirurgie a zajímavé případy, ale doslova litry hnisu a obrovské otevřené rány, které můžu převazovat na sále do aleluja a příště zase budou potažené zeleným smradlavým hnisem.

Zdaleka nejčastější věcí, kterou tady tihle lidé trpí, jsou abscesy všech možných i nemožných lokalizací, hluboké záněty svalů, které nechávají zrát několik dní i týdnů, protože musí pracovat na poli a do nemocnice to mají pěšky strašně daleko. A když se k nám konečně dobelhají, posadíme je na lavici před operační sál, kde sedí jak slepice na hřadě, a jeden po druhém jsou vpouštěni na sál, kde pak jediným krátkým řezem vypustím tu půl litru, tu deci a tamhle zase celý litr smradlavého zeleného hnisu. Pak je obden převazuji buď na oddělení, nebo znovu na sále a vložené dreny v ranách vesele odvádí hnis dál a dál, přes všechny možné výplachy a výškraby. Krása!

Druhou nejčastější diagnózou jsou hadí uštknutí. V době, kdy se tady válčilo, lidé utekli ze svých vesnic a pole nechali zarůst plevelem. Minulý rok se začali pomalu vracet z různých uprchlických táborů a z buše, kde přežívali delší dobu jako divoká zvířata. Letos zase naplno rozjeli obdělávání svých polí a výsledkem je nekonečný zástup lidí uštknutých hadem, protože hadi se za tu dobu, co se o pole nikdo nestaral, přemnožili a vesničané je musí všechny pozabíjet, aby získali zpět svojí slabou nadvládu nad místní faunou a flórou. Po hadím uštknutí zůstává nejčastěji pěkná lokální nekróza, končící po pár dnech amputací prstu nebo další velkou nehojící se ranou. K tomu máte jako přídavek buď různé zajímavé neurologické příznaky, včetně kómatu, anebo poruchy srážlivosti krve, takže například pořád plivete krev, protože krvácíte z dásní a není síla, která by to v těchto podmínkách zastavila. Tuberkulóza, HIV a podvýživa je folklór, o tom nemá cenu ani psát.

Na dvoře nemocnice
Na dvoře nemocnice


Dnes jsme si na sále udělali zase jeden delší den. Začali jsme jako obvykle v půl osmé ranním hlášením, kde jsme se dozvěděli, kdo přes noc opět zemřel (většinou jsou to ovšem nemocní, kteří dorazí na poslední chvíli a v posledním tažení – přece jenom nejsme tady parta zabijáků převlečených za doktory a sestry…). Poté dvouhodinová ranní vizita na třech odděleních, která mám na starosti – celkem asi čtyřicet lůžek, většinou plně obsazených. Dvě hodiny to trvá proto, že většinou převazuji právě různé hnisající rány a těžší případy přidávám do programu na operačním sále. Na dusno a smrad jsem si už zase pochopitelně zvyknul. Ten operační program nám ale zrovna dnes jaksepatří zhoustnul! Nakonec jsem vypouštěl hnis a převazoval rány v celkové anestezii devět hodin v kuse. Na závěr pak večerní vizita, abych se podíval na obzvláště vypečené nové abscesy, s nimiž byli přijati další nemocní – a mohl se tak optimisticky zahledět do následujícího dne, který bude co nevidět. Už se nám setmělo, tak jako každý den v šest hodin, a nezbývá, než vyrazit na základnu, najíst se a vypít si své pivo, chvíli číst nebo psát a kolem deváté padnout do postele.

Ale nedá mi to, abych si ještě nepostěžoval na pár doplňujících detailů, které člověka před spaním ještě trochu psychicky upraví. Vzhledem k tomu, že jsem nejedl celý den, snažil jsem si v kuchyni ohřát zbytky od oběda. O krysách v kuchyni jsem už psal, ale nějak si nemůžu zvyknout na tu jejich odrzlost, když mi běhají přímo kolem rukou, zatímco si beru hrnec z police, a stejně tak na mě jedna krasavice vyběhla po zadní straně plynového sporáku, když jsem v tom hrnci míchal jídlo. Na tu zaručeně budu myslet před spaním – tak hezky na mě čuměla, asi dvě vteřiny, které mi připadaly jako dvě minuty. Na ní nebo na ty hady, které pořád očekávám, kdykoliv jdu z nemocnice dlouhou úzkou pěšinou ve vysoké trávě směrem k základně. Kašlu na podbízivé zkazky z africké divočiny, kde si kdejaký tlustý německý nebo český turista honí triko tím, jak je to tady děsně nebezpečné, protože jsou všude pavouci a hadi. Nejsou všude a není to nebezpečné, když si člověk dává pozor, ale je zoufale únavné pořád na ty svině myslet.

No a když jsem si to jídlo ohřál a sedl si s ním ke stolu v jídelně, sám jako obvykle v tuhle hodinu, protože anestezioložka je ještě v nemocnici a zbytek týmu je na poradě nebo pracuje pozdě do noci, čert ví na čem, přišlo mi, že je jídlo po tom horkém dni, kdy stálo na stole, trochu chycené nebo co. Tak jsem to chtěl zapít pivem a napil jsem se nějakého žmolku. Když jsem tu čerstvě otevřenou lahev zdvihnul proti světlu, zjistil jsem, že uvnitř plavou černé vločky plísně, která tam musela zbýt po špatném vypláchnutí před náplní ve fabrice – u dna byl v tom ráfku kolem obvodu celý černý kruh. A jak jsem na tu lahev nevěřícně zíral, sedla mi na krk nějaká pěkně velká můra, protože místní hmyz je něco, co jsem neměl sílu popsat a co může být zdálky velice zajímavé, ovšem když je to velké pomalu jak netopýr a sedne si to člověku za krk, je to kvalitativně úplně jiný zážitek. Mojí reakcí ve stádiu napruženosti a střehu, ve kterém jsem od rána, bylo, že jsem se vymrštil ze židle tak, že jsem jí převrhnul, a hluboce vulgárně jsem u toho zařval, takže se na mě v tu chvíli vcházející logistka Elodine podívala jako na úplného magora. Jenže co si o mě, má drahá Elodine, zrovna teď myslíš, je mi vážně úúúplně ukradené! Jdu si dát pivo – mají tady jedinou, vynikající a po všech stránkách kvalitní značku, Castel Beer se to jmenuje – takže na zdraví!!

Paoua, pondělí 4. října

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Al Jouda napsal(a):

Dobrovolná řehole! Proti gustu však žádný dišputát!
13. 10. 2010 | 14:38

kancelarska_mys napsal(a):

Občas si člověk hrábne až na dno svých psychických i fyzických rezerv. Potřebuje se odreagovat. Vypište se z toho, postěžujte si, pořádně si zanadávejte, ať se Vám trochu uleví. Je to v Paoue horší než to bylo v Kongu?
13. 10. 2010 | 14:41

skeptický napsal(a):

Hnis je indikací,že tělo se dokáže bránit.Bílé krvinky,pokud se nepletu.Blahodárný je správně.Trp atáče,budeš kozamanem.

Tse-tse tam náhodou nemáte?
13. 10. 2010 | 14:41

Helena napsal(a):

Pane doktore,

díky za vše, co pro tamní lidi děláte. Určitě Vám tato zkušenost bude nakonec k užitku. Lidsky i profesionálně. Držím palce.
13. 10. 2010 | 14:52

george napsal(a):

Jeníku, vydrž...když je člověk mladý zvládne i válčit. Pro posílení antidepresivní Sex Music Trupmet Tune od Tine Thing Helseth speciálně dnes publikované pro chirurgy ve světě!
http://puersenex.blogspot.c...
13. 10. 2010 | 15:30

Tenco napsal(a):

Škola života. Takto další univerzita.
MBE. Master By Experience.

Mnoho duševních a fyzických sil přeji.

Též jednu :

http://www.youtube.com/watc...

:))
13. 10. 2010 | 16:37

Čochtan napsal(a):

Dobrá škola pro mladého doktora.
Alespoň si budete vážit staré dobré Evropy.
Nebylo tam někde poblíž Lambaréne ? V Gabunu tuším. Zajímalo by mě, v jakém je stavu.
13. 10. 2010 | 17:11

honolulu napsal(a):

Pane doktore nezoufejte ! Pomohu radou. Zil jsem tam dlouho. (Ne v C.A.R. !)
Vycistime spolu pole vesnicanu od hadu, aby jste nemusel pracovat tolik hodin. Zlikvidujeme krysy na zakladne. (Vydrzilite to nervove ?) Sebereme certum diamanty a nacelnikum milenky.
Napisi vsak o tom vsem pozdej...Musim z domu..Chci napravit to, ze jsem mozna zapricinil negativismus, popisem reality !
Do C.A.R. jezdi turiste ?
Neverte ! To nejsou turiste !
Jsou to hledaci mineralu....
13. 10. 2010 | 18:28

Ládik!!! napsal(a):

Castel se pije v JARu - na mě to bylo moc močopudné, zvykl jsem si až po 3 týdnech.
13. 10. 2010 | 18:28

Elena napsal(a):

Pan doktor,

proti hadom existuju zaklinadla, zariekadla, okolo svojej postele nakreslite krejdou kruh a obtahnite ten kruh nejakim povrazom.
Dlsia metoda je hrá na hudobný nástroj,hypnotizuje hada, najlepsia je fujara .
13. 10. 2010 | 18:45

Baba napsal(a):

Psáno o svatém Františku. Idylický obrázek. Lepší než v minulém století na chmelu.
13. 10. 2010 | 19:05

Elena napsal(a):

AHOJ HONOLULU,

chcela som Ty povedat ze nasla som autora, ktory pise podobne ako Ty, momentalne citam roman od Williama Styrona, Set This House on Fire, v rustine, autor sa narodil vo Virginii, ak by si mal zaujem, najdi si toho autora, pochopis co som nasla spoloceho s tebou.
13. 10. 2010 | 19:06

Čochtan napsal(a):

Tak jsem si přečet všechny vaše zdejší články, pane doktore.
Afrika je šok, co ? Vaše práce by mohla být záslužná, pokud by každý váš pacient odešel nejen vyléčený, ale i zároveň sterilizovaný.
Afrika má dva problémy. Explosivně se množící obyvatelstvo, a jeho nízká kvalita.
13. 10. 2010 | 19:16

Xavier napsal(a):

čochtane, tak se tam přestěhuj, ať tu kvalitu zvýšíš!
13. 10. 2010 | 21:20

lincoln napsal(a):

tam zustan ! ale dej nam pokoj se svoji Afrikou. Nam v Evrope totiz visi Afrika celkem u .......ale kdyz si potrebujes rovnat ego tvoje vec. Nevim proc tady opruzujes? Potrebujes obdiv ?
13. 10. 2010 | 21:39

Zacheus napsal(a):

Doporučuji, a to i panu doktorovi, přečíst si zajímavý článek (autor František Matějka.cz.) s názvem

"Západní civilizace má povinnosti řešit problémy v Africe? Ani náhodou",

kde autor mj. uvádí:

Lidé v rozvojových státech potřebují jediné. Naučit se mít odpovědnost, protože na žádnou pomoc žádný automatický nárok není, natož aby to bylo povinností západní civilizace. "

Jinak mohu znovu položit otázku, kdo, v jaké výši a z jakých zdrojů pana doktora platí, a také, jak je řešena jeho nepřítomnost v domovském pracovišti. A pokud se panu doktorovi dělá z nynější práce špatně, tak lze jen podotknout, že ho k odjezdu do Afriky - jak doufám - nikdo nenutil.
13. 10. 2010 | 23:04

Šandor napsal(a):

to Zacheus:

Na této stránce se můžete dočíst, pro jakou organizaci dr. Trachta pracuje. Pak jistě není problém poučit se o tom, jak je tato organizace financována (a sice z dárcovských příspěvků z různých zemí především, z inst. fondů částečně - dokonce tam najdete výroční a finanční zprávy za celou organizaci i její českou pobočku). Nepřispěl jste? Pak se nemáte čím trápit. Také se dočtete, že lidé odjíždějí na mise jako dobrovolníci. Že vy to nepovažujete za účelné? No a co? Kdo vás nutí angažovat se stejně? A proč byste měl mít důvod protestovat proti angažmá někoho jiného? Jak řeší Motol několikatýdenní nepřítomnost jednoho svého lékaře? Jistě si umí poradit, určitě kvůli tomu nebude stát fronta až na zastávku. A jak řeší dr. Trachta svou nepřítomnost, tj. zda si vzal dovolenou či neplacené volno? Jak to postihuje vás či kohokoli jiného?

Odkdy je léčba výhradní odpovědností nemocného, zraněného, zmrzačeného? Také vykládáte obětem dopravních nehod, ať si pomohou sami? Co je špatného, že lékař léčí - i když to zrovna nejste vy, ale někdo jiný, kým opovrhujete? Přísahal snad dr. Trachta, že bude léčit čistokrevné Čechy, nebo že bude léčit nemocné?

Lincolne: nechápete nadsázku? - vadí vám tento blog? tak proč ztrácíte čas jeho četbou? noviny, ani ty digitální, nejsou od toho, aby se četly celé od začátku do konce, ale abyste si vybral podle svého zájmu, i schopností. zkuste to, šetřte čas, i urážky.
13. 10. 2010 | 23:54

honolulu napsal(a):

Pane doktore, neberte si zadny negativni prispevek osobne..Evropane nemaji radi Africany po pravu. Doplaci na ne financne. Za nekonecnou pomoc kterou Afrika z Evropy cerpa, belosi sklizi nenavist..
Ta hruza, co se deje na jich od Zambezi, byla duvodem, proc jsem se rozhodl psat do Aktualne CZ -
abych lidi informoval !!!
K memu velkemu prekvapeni jsem zjistil, ze mnoho lidi vi, o co kraci i kdyz tam nikdy nezili.

Pomahat Africe je hazet resources do bezedne studny.
Za tech 60 let Afrika v zadne casti nedokazala nic, nez zhorsit celkovou situaci, bez ohledu na nerostne bohatsvi kvalitu pudy a vyborne pocasi..

Pane Zacheus, pan doktor nemuze odpovedet verejne na nektere Vase otazky.
Jednal by PROTI SMLOUVE. (Kazda je tajna.) Take by vzbudil pozornost podobnych organizaci jako je I.R.S.
Je povinosti kazdeho, i Vase pane Zacheus penize tajit ! Na zapade to kazdy vi a otazky tohoto druhu jsou povazovany za neslusne. NEZLOBTE SE NA ME !!! To je pouze vysvetleni, aby jste se jednou v budoucnosti neztrapnil na nejake racepci..

Pane doktore, budete-li mit nekdy financni uspech, lette domu pres Singapur, a vsechny diamanty tam nechte v boxu v Bance...Verte tomu, ze na Ruzini Vas vyslecou do trenek a strci Vam endoskop do vsech privatnich mist.
ZAZIL JSEM TO ! (Ne na Ruzini.)
Zalozte si tajna konta v tajnych zemich. Studujte svetove bankovnictvi...NEVERTE "moralnim"recem.
O hadech az zitra. Kdyz na ne myslim, dostal jsem chut na stew (gulas). Jdu zhanet gulas.
Zdravi Vas, a preje uspech obet tropickych horecek.
14. 10. 2010 | 00:24

Honza999 napsal(a):

Xavier

Kdyby se tam Čochtan odstěhoval, nemělo by to za následek jen zvýšení průměrného IQ v Africe.

Výrazně by stouplo i průměrné IQ v ČR.. :-)
14. 10. 2010 | 01:50

honolulu napsal(a):

POUZE PRO PANA DOKTORA !....Ja Vam velmi fandim !!! Myslim na Vasi situaci..A zde je jeji analyza.
Po setmeni hadi vylezaji z travy a hledaji pisek ci kamenitou pudu.
(Udrzuje delsi dobu teplo.) Pro Vas to znamena zvysenou opatrnost na ceste mezi zakladnou a nemocnici (Necekejte na noc !)..Jina obuv, bryle, lahev vody, a SJAMBOK ! Vetsina hadich utoku je od kolen dolu.
Bryle proti oslepnuti. Vodu na oplach v pripade utoku from Spiting Cobra. To nejdulezitejsi je specialni BIC vyrabeny v JAR na tyto ucely. (Strelna zbran se nepouziva na
90 % hadu..Had je spatny terc.) Zasah SJAMBOKEM (bicem) a Puff Ader je zpet v pekle ve dvou kusech.
Sjamboku je nekolik druhu, tak objednat ten, ktery je na hady.

Sjambok se nepouziva proti Pytonu nebo Cerne Mambe. Pyton je monster..V jeho pripade nezbyva nez strelna zbran, nebo budete uskrcen a sezran i se Sjambokem..Cerna Mamba znamena paniku v celem okoli. Utok je nejrychlejsi na svete. Ale shotgun je rychlejsi... Pouzivat strelne zbrane na hady je neekonomicke, krome dvou uvedenych pripadu, kde je neekonomicke setrit strelivo.

Kde jsou krysy, nejsou hadi a kde jsou hadi, nejsou krysy..Hadi totiz zerou krysy.
Male krysy jsou pozirany od Brown house snake, Common mole snake, Cape file snake. Nejsou jedovati a jsou to uzitecni pomocnicci. Kralem labuzniku, ktery zere krysy ve velkem mnozstvi, je vsak PYTON.
Tento had je jeden z nejvetsich a nejnebezpecnejsich na svete svou agresivitou. Zbavi Vas krys velmi rychle, ale potom pujde po Vas...Mit doma zavreneho takoveho hosta, tak potrebujete pomocniky pri navratu z prace....Farmari v Natalu ho meli velmi radi. Jsou to hlidaci cukrove trtiny...

HMYZ: Neboli "helikoptery" kolem Vasi hlavy ?...Jde obednat velka elektricka lampa, ktera nalaka hmyz na krasne svetlo. Pri sebemensim doteku hmyzu s lampou, hmyz pada mrtev do nadoby s vodou pod lampou. Tento protejn je nutno smichat s jedem a servirovat krysam. Trpelivost prinasi uspech, ale i starosti..
Jak se zbavit otravenych mrtvych krys, kdyz cerni z nich delaji PATE a zerou to ?...(Kakam na Afriku, pojedu na Aljasku.)
Kdyby jste pracoval jako bush doktor pro nas - kluky B.J. Vorsta - vyfasujete specialni boty a specialni terenni vuz. Cessna Sky-Master je vam k dispozici i s pilotem 24 hod. denne a vysilacku s budikem na casove signaly. Mel by jste 2-3 sluzky a kuchare. Cela JAR army a kolonialni portugalska army by vas zboznovala, pokud by jste byl diskretni.- (Kazdy si totiz privezl filcky z dovolene v Lourenco Margues - Mozambique. A poradit umel jen pan doktor.) To byla krasna doba !!! Stary Vorster prijel a kricel: "Buh zehna Jizni Africe, protoze Vas mam, kluci !" - Od te doby si casto myslim, ze jsem PAV !
Zitra o polich....
14. 10. 2010 | 03:02

honolulu napsal(a):

Pane Cochtan, Vase vety jsou vystizne a logicke..Kdakani na Vasi adresu je pouze zavist...Ovsem hodne lidi tam opravdu jde (Africa) proto, ze si mysli, ze dokazi udelat rozdil..Jsou to hodni lide, plni idealismu...Neni jim proste pomoci. V 1978 jich zahynulo v Kolwezi - Zaire pres 150 rodin s zenami i detmi..Francouska Cizinecka Legie prisla pred nami, a i ta prisla pozde. Hrozna tragedie. Evropane proste hodnoti svet na zaklade evropskych zkusenosti (Amici take na zaklade svych.) Nikdo nerozumi, ze je to uplne jiny svet. Doktor tomu bude rozumet az se vrati. (Doufam, ze v poradku.) Fandim mu, je nasi rasy a kultury.
14. 10. 2010 | 03:32

Elena napsal(a):

pán Doktor, strašne to za Vás preživam, začala som sa o Vás strachovať, celú noc sa mi snivali hadi a krysy, aj ten hnuj,

Váše zdravie, život je veľmi dôležitý, pre Vás samotného, pre Vášých rodičov a blizkých,

prosím Vás vraťe sa domou, lebo sa zblaznim.
14. 10. 2010 | 09:48

Elena napsal(a):

pán Doktor, Váše članky čitam s obrovským zaujmom, len že aj Váša maminka to tiež istotné číta, viete si predstaviť aké peklo musy preživať,

prosím Vás, taka mala rada od človeka, ktorý dlhodobo žije daleko od matky, ked mi bolo najhoršie nykdy som matke nepovedala o tom , že mi je ťažko, preto že je daleko a niako nevie mi pomocť, jedine by sa trapila, nevedela by v noci zaspať, tak som jej vždy hovorila , že sa mam baječne, preto že som v to verila že raz všetké neduhy prejdu a budem sa mať baječne, viem že je Vám tam veľmi ťažko, rodičom Vášim , musy byť ešte ťažšie, vychovali Vás, vyštudovali, sú na Vás pišne, maju strach o Váš holý život. Z lásky k blizkým , pridte domou.
14. 10. 2010 | 10:01

Novák F. napsal(a):

Pane doktore, nenadávejte anonymně. Ve zkutečnosti Vaše problémy způsobuju já, František Novák. Příště zkuste : Ten blbec Novák! Ten kretén ! Až ke mně přijde, uříznu mu nohu skelpelem ! Otrávím mu fyziologickej roztok ! Sežeru mu večeři ! Vypiju mu pivo !
Funguje to daleko líp.
14. 10. 2010 | 10:50

Novák F napsal(a):

Já blbec! Ty hrubky!
14. 10. 2010 | 14:29

Zacheus napsal(a):

To Honolulu.

Nezlobím se a zdravím Vás:-).
14. 10. 2010 | 19:42

Zacheus napsal(a):

Šandor.

Nikým neopovrhuji. Jinak nemám, co bych měnil na tomto, ani na předchozích svých příspěvcích pod blogy pana doktora,na které tedy mohu pouze odkázat. Tam je moje stanovisko podle mne celkem srozumitelně blíže formulováno.

Obětem dopravních nehod nevykládám, ať si pomohou samy. Jde o nepochybně o určitý etický problém, ale pořád si myslím, že africké státy jistě jsou schopny zajistit svým občanům v 21.století elementární lékařskou péčí. Pokud nikoli, pak je otázka, zda je i z morálního hlediska skutečně nejlepší řešit tento problém způsobem, který zvolil pan doktor , který má, jak doufám, stejnou odpovědnost vůči svým pacientům v České republice.
14. 10. 2010 | 19:53

Tencokida Hnuj napsal(a):

Zacheus
No, můj přítel řemeslník mě vždycky říká, že problémy jsou od toho, aby se řešily.
Já si ve svém skromném úsudku myslím, že pokud je problém v Africe, tak se asi nejlépe řeší na místě, ne kecy u PC někde v kanceláři či domácí pracovně.

Jako elementární pak vidím, že se člověk vydá přímo do terénu.
Aby - když už přijmu Vaši optiku, když už ty problémy neřeší, tak se alespoň on sám s problematickou realitou přímo konfrontuje a potažmo o tom informuje i ty, kteří se povalují doma či v kanclu.

Ale jak říkám - nemám patent na rozum.
14. 10. 2010 | 21:15

Zacheus napsal(a):

Tencokida Hnuj

Já také ne:-).

Je to i z mé strany jen úhel pohledu, samozřejmě jsem si vědom toho, že- ať už klademe otázky jakékoli- že pan dr. Trachta tam také mnoha lidem pomůže. Ale ty otázky prostě alespoň z mého pohledu jsou legitimní.

Přeji pěkný večer.
14. 10. 2010 | 22:01

Tenco napsal(a):

Zacheus
Každá otázka je legitimní.
I reakce. No - až na ty Rumcajsovy. :))

Též dobrou noc.
14. 10. 2010 | 22:28

Čochtan napsal(a):

Dnes večer běžela na ZDF-Info reportáž z Afriky. Z dřívějšího belgického Konga.
Černoši tam brečeli nad stavem země a přáli si zpět Belgičany.

Tak co pane doktore, víte něco o dnešní Lambarene ?
14. 10. 2010 | 23:15

Čochtan napsal(a):

Tisíce černochů studují v Evropě medicínu. Do Afriky se jich vrací jen nepatrný zlomek. To je důvod, proč nejsem takovým "dobrodincům" jako jste vy, pane doktore, nakloněn.
Vaší práci v Africe by měli dělat černí doktoři sami.
14. 10. 2010 | 23:20

Tenco napsal(a):

Čochtan
Ale to co by se mělo, přece víme všickni, ne ? :))
Já jsem spíše fascinován lidmi, kteří dělají alespoň něco.

V tom se asi lišíme.

Dobrou noc.
14. 10. 2010 | 23:33

honolulu napsal(a):

Pane doktore, velmi mile a SRANDOVNI zviratko - SURICATTA, je zazrakem prirody v Africe..V pripade, ze ho cerni prestanou lovit a pozirat, tak mate o polovinu mene prace. (Ja absolutne nevim, jak se to jmenuje Cesky.) Zere to hady, skorpiony, a pavouky s velkym apetitem. Zije to ve smeckach.
Je to velmi zvedave. Urcite Vas to prijde jednou zkontrolovat.
Kdykoliv jsem to videl, hodne me to rozesmalo...NESAHEJTE NA TO ! Pocura Vas to a budete smrdet az do nebe. Kouse to a je z toho silna infekce.. Pri utoku je to rychlejsi nez Cobra. Kde jsou Surikatty, Mamba utika a Cobra zahyne. Je to zrava masina, protoze nema uschovnu tuku.

SECRETARY BIRD, to je dalsi zazrak prirody v Africe. Svedomity pozirac hadu !

Jak vsak dokazete vysvetlit cernym, aby to nezabijeli a nezrali ? Jim jde vysvetlit vse jen na 2 hod... V jejich mysleni neni zitra...A zitra se jde na pole (zeny pouze) a ceka na ne Puff Ader ci jina potvora. (Potom mate moc prace.)

Vy odjizdite za mesic, tak ta pole zamorene hady nechame na starost nekomu jinemu..Verte mi vsak, ze to jde zvladnout.

Myslel jsem si, ze Vas budu pozvolna informovat o vsech africkych lumparnach, ale na tak kratkou dobu to urcite nema cenu, nebudete to potrebovat.
15. 10. 2010 | 01:18

honolulu napsal(a):

Pro pana Cochtana, na pobaveni trochu zemepisu..
PAOUA, (kde doktor pracuje), je na severo, severo zapade od Bangui 240 mil !(384 km +/-).

V pripade, ze zemekoule dostane KRISTYR, tak rectalni opening sveta je prave tam ! Je to 50 km jizne od hranic CADU, kde prave vrcholi priprava na zacatek doby kamene. Homo Erectus prave slezl ze stromu.
Je to 150 km na vychod od hranic CAMEROONU. Tam v destovych lesich byl nekolikrat viden Brontosaurus, o kterem se veda milne domniva, ze uz davno chcipl.

Lambarene (Gabun) je 640 mil (1030 km +/-) na jihozapad od Baungui. Cessnou - Skymaster bych to udelal za 5 hodin. Pravdepodobne bych si vsak rozbil hubu. Destove lesy, hory mlhy, pary jak v pradelne a zelene peklo pod vyfukem - mojim.

Bylo by jednodusi to zvladnout terennimi vozy mimo obdobi destu.
(Tri - nasobna vzdalenost.)
Na to ale jeden potrebuje partu kluku od stareho Vorstra. Bily jedinec je tam vzdy sezran a je to nepravem svadeno na africkou zouzel (zvirata).
Pan doktor rozhodne nemuze jet sam navstivit pametni misto a poklonit se pamatce velkeho idealisty v Gabunu. Take ne proto, ze lambarensky doktor vedl scestne rasove narazky pred tim, nez ho andele odnesli do nebe.

Snad Vas take bude zajimat, ze v Bangui (C.A.R.) zil emperor Bokassa. Mel trun ze zlata a korunu ze zlata nejdrasi na svete.
Ja mu vsak nejvice zavidel ty jeho BABY - nymphomaniacky. Ty mely sex i v Parizi na letisti na verejnem WC a v rychliku na Monte Carlo se pokusily o znasilneni zdeseneho starsiho pruvodciho...Vim, z ktere casti zeme (C.A.R.) byly..
Napadlo mi, jestli by nebyla vhodana inspekcni navsteva do C.A.R. ?? - To vsechno jsou opravdova fakta, pane Cochtan !
15. 10. 2010 | 05:17

Naďa Pilečková napsal(a):

Ahoj Honzo, jseš fakt dobrej, už jak jsi přijel z Haiti, tak jsem si říkala "to je pravej doktor" a ne jako my obyčejný doktoři, kteří si na doktory v porovnání s Tebou jen hrajou.... Klobouk dolů, fakt. Já bych tam za A asi vůbec nejela, za B nejsem chirurg, za C nesnáším smrad (úplně mi stačí mi náš běžný nemocniční smrad) a D nesnáším havěť a za E jsem na takovej adrenalin prostě srab... Máš můj obdiv, držím Ti palce, abys to ve zdraví a to nejen fyzickém, ale hlavně psychickém přežil...
Naďa Pilečková ( spolužačka z gymplu )
15. 10. 2010 | 12:58

Literadka napsal(a):

Děkuji za Váš blog a smekám před Vámi a Vaší odvahou (vážím si lidí, kteří jsou schopni a ochotni pomáhát druhým, zvláště pak v končinách, kde k tomu nejsou ty nejideálnější podmínky - ve vašem případě eufemismus). To je to, co se v dnešní době, podle některých komentářů soudě, nenosí.
18. 10. 2010 | 17:53

air max napsal(a):

Interesting article. You have gained a new fan.I look forward to more of your cool blog posts. <a href="http://www.airmax4u.com"> air max </a>Cheers
19. 10. 2010 | 05:03

eva napsal(a):

hm, kdyz to tak ctu, tak je tu spoustu extremnich nazoru...od obdivu po "proc bychom jim meli pomahat, tem cernochum?"
myslim,ze pravda je, ze kazdy tam jede pro zkusenost, pomoci, kdyz jinak nemuze a kazda pomoc v techto zemich je potrebna...sedet doma na gauci muze kazdy, ale mit odvahu a riskovat, to zaslouzi obdiv...drzim palce a preji dobre zotaveni ze vsech zazitku po navratu....
21. 10. 2010 | 17:02

Jaroslava napsal(a):

Jeniku zdravim z Jemenu, tez s Lekari, uprostred pouste nebo tak nejak, hadu tu moc nejni, ale odporni velci pavouci a jesterky a stiri... Mno jestli jsi odjel na pul roku, tak teda kuraz. Tohle zazivat den co den bez prestavky by me asi dorazilo. Je fakt, ze jsem taky prodlouzila na 6 mesicu, ale licu mezi tremi projekty, tak aspon trochu vzruso.

At se dari mno a snad nekdy v kanclu v Praglu anebo na pivku s kolegy!
22. 10. 2010 | 13:47

Jirina napsal(a):

Mluvite mi z duse...Dekuji, diky Vam se mi trochu ulevilo od me frustrace.
Ze Rwandy zdravi motolsky souputnik.
01. 11. 2010 | 15:09

yono napsal(a):

Opet dekuji za otresny lec presto povzbudivy popis mediciny! Hodne sil preji do dalsich obdivuhodnych podniku!
02. 11. 2010 | 12:12

dagg napsal(a):

5,<a href="http://www.etradenike.com/new-balance-shoes-c-

106.html"><strong>New Balance Shoes</strong></a> at the greatest price. Every

of our products is stylish, comfortable, and made with the highest quality

material <a href="www.etradenike.com"><strong>Nike Air Max 2010

Shoes</strong></a>. Large Inventory with variety of selection in styles.
If you do not see the size or style you are<strong><a

href="http://www.etradenike.com/dc-shoes-c-105.html">Discount DC high

Shoes</a></strong> looking for we can usually special order it.<a

href="www.etradenike.com"><strong>http://www.etradenike.com</strong></a> Most

shoes on sale on our website are in stock;And we have made arrangements with

each manufacturer that allows us to obtain out-of-stock <a

href="http://www.etradenike.com/lacoste-shoes-mens-lacoste-casual-shoes-c-

107_156.html"><strong>Men's Lacoste Shoes</strong> </a> very quickly.
Therefore, we are able to offer a larger catalog of items for you to

browse.Welcome to visit.<a href="http://www.etradenike.com/nike-air-jordan-

shoes-air-jordan-boots-c-66_89.html"><strong>Cheap Air Jordan Boots</strong>

</a> <strong> </strong>
18. 03. 2011 | 09:41

air maxes shoes napsal(a):

Interesting article. You have gained a new fan.I look forward to more of your cool blog posts. <a href="http://www.byairmax.com"> air max </a>Cheers
19. 03. 2011 | 18:44

Nike air max trainer napsal(a):

<a href=" http://www.shoes-trader.com " title="Nike air max shoes" rel="category">air max 2011</a>
<a href=" http://www.shoes-trader.com " title="Nike air max shoes" rel="category">air max 24 7</a>
<a href=" http://www.shoes-trader.com " title="Nike air max shoes" rel="category">air max 360</a>
<a href=" http://www.shoes-trader.com " title="Nike air max shoes" rel="category">air max 90 boots</a>
<a href=" http://www.shoes-trader.com " title="Nike air max shoes" rel="category">air max 90 infrared</a>
<a href=" http://www.shoes-trader.com " title="Nike air max shoes" rel="category">air max 95 nike</a>
<a href=" http://www.shoes-trader.com " title="Nike air max shoes" rel="category">air max 97</a>
<a href=" http://www.shoes-trader.com " title="Nike air max shoes" rel="category">air max nike shoes</a>
<a href=" http://www.shoes-trader.com " title="Nike air max shoes" rel="category">air max shoe</a>
<a href=" http://www.shoes-trader.com " title="Nike air max shoes" rel="category">air max plus</a>
<a href=" http://www.shoes-trader.com " title="Nike air max shoes" rel="category">China Nike air max shoes</a>
<a href=" http://www.shoes-trader.com " title="Nike air max shoes" rel="category">Nike airmax shoes</a>
<a href=" http://www.shoes-trader.com " title="Nike air max shoes" rel="category"> airmax nike shoes</a>
<a href=" http://www.shoes-trader.com " title="Nike air max shoes" rel="category">airmax shoes</a>
<a href=" http://www.shoes-trader.com " title="Nike air max shoes" rel="category">airmax</a>
<a href=" http://www.shoes-trader.com " title="Nike air max shoes" rel="category">authentic Nike air max shoes</a>
<a href=" http://www.shoes-trader.com " title="Nike air max shoes" rel="category">cheap air max 2009</a>
<a href=" http://www.shoes-trader.com " title="Nike air max shoes" rel="category">black Nike air max</a>
<a href=" http://www.shoes-trader.com " title="Nike air max shoes" rel="category">sale Nike air max shoes</a>
<a href=" http://www.shoes-trader.com " title="Nike air max shoes" rel="category">sale Nike air max shoes online </a>
<a href=" http://www.shoes-trader.com " title="Nike air max shoes" rel="category">discount Nike air max shoes</a>
<a href=" http://www.shoes-trader.com " title="Nike air max shoes" rel="category">cheap Nike air max 90 </a>
27. 03. 2011 | 05:12

www.guccidiscountonsale.com napsal(a):

I know this is really boring and you are skipping to the next comment, but I just wanted to throw you a big thanks - you cleared up some things for me!
28. 04. 2011 | 03:10

chicago napsal(a):

For the fans the best gift a fund like the of any http://www.nhlreebokjersey.com/chicago-blackhawks-c-4.html blackhawks jerseys sale of logo items, inexpensive
14. 07. 2011 | 06:20

www.buywigonline.com napsal(a):

Very nice and impressive article you have posted. Its very helpful, i have read and bookmark this site and will recommend it to more other peoples.
07. 10. 2011 | 08:51

black friday store ads napsal(a):

I realize that anybody should repeat the same thing, however just think that you simply put it in a fashion that everyone is able to comprehend.
22. 11. 2011 | 14:11

korssjf napsal(a):

<b><a href=http://www.cheapkatespadeoutlet1993.org/>kate spade bags</a>,<a href=http://www.katespadebagsales2013.org/>kate spade bags</a>,<a href=http://www.freywille2013.org>Frey Wille</a></b>
than my own. I always offer apt find the best award for others, NOT weather adapted for winter amid the Northeast not matter how many UNIQLO Heat Tech layers you clothe underneath.Studded leather coat bracelets from Jcrew and Madewell.Frye Allie Softy pumpBeautiful to see at It makes me nervous to see Julia Louis-Dreyfus put her ivory Lanvin Amalia Shoulder Bag so near to edible trash,The bags was from Nine West and the closest I can find online are these bags which are the same fashion and draft merely in faux suede instead of velvet. I bought the bags aboard a whim and a week later I planner apt return it apt Macy's because I didn't favor how deep the bags is and that absence of inside pockets.among always of her perfect-haired glory, cosmetics bags, really badly.alternatively trackback from your own site.It's the faultless reason to tote approximately"cooler"and more sophisticated accessories since it's a season that touches either spectrums it could be serious, Wednesday and Friday we ambition announce a hint about the production of the daytime Then you longing go apt and begin apt hound approximately the site apt discern whether you can find the product we are talking almost It's basically huge ample apt be an airplane carry-on. So what namely it?! Is it something we've simply overlooked, the Sophia Satchel arrives dazzled among micro sequins with soft pleats throughout. The smaller version,
09. 06. 2013 | 15:19

cristianpmp napsal(a):

Con esta premisa confirmada, el club azulgrana es partidario de enfocar la posible contratación del brasileo con calma y sin presiones externas. Hasta hace unos días, la dirección deportiva del Bara manejaba múltiples informes técnicos y personales de la emergente estrella, pero existían reservas sobre los contratos privados que en su día pudieron firmar el presidente del Real Madrid, Florentino Pérez, y el asesor del futbolista, Wagner Ribeiro.

Consulta también los tiempos de retraso para otros intercambios. Cotizaciones y otra información proporcionada por proveedores independientes en la página de socios de Yahoo! Finanzas . Las cotizaciones se actualizan automáticamente, pero se desactivan tras 25 minutos de inactividad. Las cotizaciones llevan un retraso de al menos 15 minutos. Toda la información proporcionada "tal cual" tiene un fin meramente informativo, y no se ha concebido con fines comerciales ni de asesoramiento. Ni Yahoo! ni ningún otro proveedor independiente son responsables de cualquier error, falta o retraso en la información, así como de ninguna acción relacionada con la información contenida. Al acceder al sitio de Yahoo!, aceptas no redistribuir la información contenida. <a href=http://airmaxbaratas.bc-sound.com/>air max outlet</a> Crecen las lesiones en ni

En los dos encuentros decisivos de su vida confiesa que iba hecho un disparate. conoc a Rub <su>pareja desde hace 19 a acaban de celebrar su sexto aniversario de matrimonio], todo yo era una imposible explosi de color El d que le presentaron a Miguel Bos lo peor no fueron las gafas de culo de vaso ni el pelo afro: nunca lo cuenta porque es un caballero, pero yo iba horriblemente mal vestido: una camisa verde de rayas en tela medio transparente, una corbata de aguas Como no ten dinero, me disfrazaba para tener un estilo propio En la b de esa distinci personal confiesa que cometi errores. tropical cuando ten que haber sido anglosaj Ahora tiene la lecci bien aprendida.

Santos manifestó su interés en que el documento "sirva de base para el análisis que están haciendo aquí en Inglaterra y en el resto de Europa, para que sea un elemento de discusión en este tema tan importante como es buscar las formas para mejorar la efectividad de la lucha contra las drogas", apuntó. <a href=http://airmaxbaratas.bc-sound.com/>nike outlet</a>
27. 08. 2013 | 09:25

baileymdd napsal(a):

La firme américaine équipe de plus en plus d'équipes et de joueurs, parmi lesquels Thierry Henry. C'est également le cas d'Umbro, qui équipe Manchester city, l'équipe nationale d'Angleterre ou l'Olympique Lyonnais. <a href=http://airmaxpascher.bc-sound.com/>nike outlet</a> Les tshirts de marques sont souvent beaucoup trop chers lorsqu'on cherche dans les commerces de détail. Les commerçants, pris avec des coûts d'exploitation élevés, sont contraints d'augmenter leurs prix.
Les invit : Louis Laforge, pr du Grand Soir 3 et Thierry Thuillier, directeur de l de France T partir du 25 mars, France 3 propose Le Grand Soir 3, le nouveau format d quotidien en direct, pr par Louis Laforge accompagn de Patricia Loison. Quelle en sera la ligne ? L internationale seratelle sacrifi au profit de l de proximit ? Quels sont les objectifs d ? Louis Laforge et Thierry Thuillier r aux questions de M le magazine.

Et parmi ses derniers paris figurent l'Afrique du Sud (14% du total de ses investissements), le Brésil (12%) ou le Mexique (12%). Et ce n'est pas fini. Chute du communisme, privatisations: le Dr Mobius est convaincu que le gisement des pays émergents n'est pas près de s'épuiser. <a href=http://airmaxpascher.bc-sound.com/>air max pas cher france</a>

Named one of Sports Illustrated magazine's "101 Most Influential Minorities in Sports," C.

Face à cette offensive tous azimuts, Robert LouisDreyfus a révisé sa stratégie d'éparpillement. "Les tickets d'entrée sont si chers qu'il faut bien faire des choix", ditil. Certes, Adidas sponsorise l'équipe tricolore jusqu'à la prochaine Coupe du monde, en 2002. Elle parraine encore la Coupe de France ainsi qu'une dizaine de clubs de première division, dont l'Olympique lyonnais, le RC Strasbourg, l'AJ Auxerre ou le FC Nantes. "Mais nous voulons réduire ce nombre", répète Frédéric Pietruszka, responsable de la promotion sports d'Adidas France. Surtout, Adidas entend privilégier ses partenariats avec le Milan AC, le Real Madrid, le Bayern de Munich et l'Olympique de Marseille racheté à titre personnel par Robert LouisDreyfus, à la barbe de Nike. Un grand club par pays. Tiens, tiens. <a href=http://airmaxpascher.bc-sound.com/>nike air max pas cher</a> et Nike Flash ou Fred Perry
27. 08. 2013 | 13:58

Daniel O-Donoghue napsal(a):

Bonjour Jan. Je sais que désormais tu dois etre toujours occupé, mais j'aimerais bien avoir de tes nouvelles personnelles.

Daniel
Muckrush
Corrandulla
Galway

(felicitations!)
30. 08. 2014 | 17:18

Daniel O-Donoghue napsal(a):

bonjour Jan. J'aimerais avoir de tes nouvelles personnelles.
J'ai du mal a lire les mots qu'il faut taper.
30. 08. 2014 | 17:21

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gazdík Petr · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy