ČSSD se snaží škrtnout 600 miliard ročně z povinného zveřejňování smluv

19. 05. 2014 | 21:20
Přečteno 5279 krát
Ve středu projednávají poslanecké výbory již naposled Nejkrásnější zákon o zveřejňování smluv na internetu. Hned tři poslanci ČSSD podali, každý zvlášť, pozměňovací návrhy, které by tyto firmy nové povinnosti zveřejňovat smlouvy zbavily. Poslanec Birke z textu ani neodstranil, že pozměňovák napsal Svaz průmyslu a dopravy. Hlasuje se ve středu.

S poslancem Janem Birkem jsem se sešel před dvěma týdny. Vysvětlil jsem mu, proč návrh zákona návrh zákona neohrožuje konkurenceschopnost státních a obecních firem: návrh chrání obchodní tajemství a navíc žádná informace, která se dnes již povinně neposkytuje podle zákona 106, se podle něj zveřejňovat nebude. Jen to bude strojově čitelné v jednom registru a bude účinná sankce, pro ty, co zákon nedodrží: smlouva nebude platit. (Více v mém předchozím blogu)

Pan poslanec přikyvoval, nic nenamítl, a na otázku, jestli navrhne pozměňovací návrh Svazu průmyslu a dopravy, který by ze zákona vyjmul tyto firmy a který mu údajně leží v mailu, řekl, že ho ještě nečetl, ale že sám žádný návrh předkládat nebude. O týden později návrh podal. Návrh zbavuje firmy povinnosti zveřejňovat smlouvy dosti složitě a nenápadně, ale naštěstí je tak blbě napsaný, že by zhoršil ochranu utajovaných skutečností a že by vlastně ani nebylo jasné, jaké smlouvy se zveřejňují a jaké ne.

Právně lepší, a proto s větší nadějí projít, je pozměňovací návrh jeho kolegy z ČSSD a z hospodářského výboru Ladislava Velebného. Ten neřeší okolo a prostě z návrhu zákona vyřazuje obchodní společnosti vlastněné státem a samosprávami, včetně všech firem jen na papíře, které ani nemají konkurenci, prostě celých těch cca 600 miliard ročně, u kterých BIS rok co rok konstatuje masivní organizované rozkrádání.

Bílý psík a ČEZ

Každý pořádný lobbista musí bravurně ovládat taktiku bílého psíka. Toho je potřeba vypustit, aby na sebe přitahoval pozornost, energii a náboje všech zúčastněných. Nakonec je sice zneškodněn, ale to nevadí, protože jeho jediným smyslem od začátku bylo, aby odkládal pozornost od něčeho méně skandálního, co mezitím v klidu projde, protože odpůrcům už nezbyl čas síly proti tomu bojovat, a vůbec je to vlastně nic proti tomu, co taky mohlo projít. Takže teď včas přesuňme pozornost ke třetímu – výrazně uměřenějšímu – návrhu.

S tím přichází sám zpravodaj zákona Jan Chvojka. Ten podal pozměňovací návrh, který je už po léta takovým dobrý zvykem a nepsanou parlamentní povinností u každého protikorupčního zákona: výjimka pro ČEZ. V kuloárech jsem zaslechl, že to po něm ČSSD chtěla. U strany, jejíž předseda se přátelí s dvorním právníkem ČEZu Radkem Pokorným, by bylo divné, kdyby se o to nepokusila.

Bude teď zajímavým testem nových stran, jestli se skutečně zákulisní poměry na naší politické scéně mění. Hlasovat se bude už ve středu na výborech, a finálně potom v červnu.

Na www.rekonstrukcestatu.cz jsme teď spustili průběžné hodnocení poslanců a senátorů. Kdo dodržuje své předvolební závazky, kdo podává návrhy a kdo naopak zákony aktivně oslabuje atd. Každý volič se může na webu zaregistrovat k odběru hodnocení a dát tak poslancům najevo, že jejich sliby hlídá. A ti aktivnější můžou rovnou napsat svým voleným zástupcům v hospodářském a ústavně právním výboru, aby ve středu pro návrhy ČSSD ruku nezvedali.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

jan chvojka napsal(a):

Pane Boudale, kolega Vondráček zas neodstranil ze u jeho PN jde o PN Rekonstrukce státu. Co s tim?
19. 05. 2014 | 21:54

jiriboudal napsal(a):

No co by se s tím mělo dělat? My se k lobbingu v této věci veřejně a hrdě hlásíme. Navíc ten návrh jsou jen námi zkompilované rozumné požadavky obcí (smočru) a návrh ministerstva financí - spíš ukázka toho, že rozumným věcem se nebráníme.
19. 05. 2014 | 22:28

Jan Chvojka napsal(a):

A proc je tedy spatne to ze Birke si neco osvoji??
19. 05. 2014 | 22:46

jiriboudal napsal(a):

Ne, to není špatně. Špatně je ten pozměňovák :)
19. 05. 2014 | 22:58

Jan Chvojka napsal(a):

Fer by bylo napsat: podle me je špatne....
19. 05. 2014 | 23:06

Marine LePen na titulech všech světových napsal(a):

týdeníků
PS k socanům. Rozprášit a postřílet tajnými samosoudními trojkami.
Naganem s tlumičem.
Solnou lobby a Solnou stezku (prodávající uzené za bitcoiny) taky.
Kalousek zavelí.

Ve Spiegel tv už nám ukazují, jak ve Spolkové retentononce musí důchodkyně s jednou pixlou milánských špaget (které jsme dříve posílali jako pomoc obětem zemětřesení, poněvadž se nedaly žrát) vydržet dva dny. Má trojnásobný důchod proti tomu, jaký bude mít po přechodu na euro průměrný Čech.

Jsem pro obnovení kandidatury JUDr. Samkové, nic jiného si EU nezaslouží.
19. 05. 2014 | 23:59

JK napsal(a):

Nevolte ČSSD
v eurovolbách
a žádných jiných volbách
počínaje vlasatým Kellerem
kterému, rofesorovi VŠ
stále nedošlo
ani mu to nikdo z okolí taktně nevysvětlil
že chce-li pomoci prosazování svého programu
nebude moci v EP
ůčinně vystupovat tak "upravený"
jak "upraveným" stále je.

Nakonec není gladiátor Jarda Jágr
ten nemá ani maturitu
a nepracuje v evropském nebo jiném parlametu
20. 05. 2014 | 00:41

Maximus napsal(a):

Proč napořád vymýšlíme nějaké české specifické zákony a prostě je s dovolením "neobšlehneme" či neokopírujeme od zemí, kde jsou se stavem demokracie a úrovní hospodářství prostě o nějakou tu koňskou délku dále, řečeno sportovní terminologií? Proč zase nějaká ta česká specifika? Samozřejmě, že je jasné proč, to aby se tam mohla udělat nějaká ta vrátka pro lumpárny a lupárničky. Ale to by měli právě politici ohlídat, jenže oni právě ty lumpárničky vytvářejí....
No a pak je tu ještě jeden problém, ten souvisí s okolností, že žádný zákon nemůže přesně vystihnout složitost života lidské společnosti a tudíž závisí také potažmo na úrovni lidí v té či oné společnosti, a tady máme zajisté co dohánět.
Hezký den v lumpákově.cz!
20. 05. 2014 | 03:56

Maximus napsal(a):

Pro JK z 00:41

Tak nějak souhlas. Pane Kellera si už nějaký ten čas všímám a sleduji ho např. ve vystoupeních v TV a musím ař nerad konstatovat změnu v jeho chování a názorech změnu. On se totiž už nějaký ten čas europřihrbil a eurohrbí a vlastně podporuje EUro-zavedený zbytňující se stav byrokracie a přerozdělovacího molochu a vůbec celý ten dnes už bych řekl dobře "někým" připravený projekt k ovládnutí a pokoření obyvatelstva území, co se zove Evropa. Navíc ta měsíční odměna a nasypání půl mega korunek do korýtka je dost lákavé a pan profesůrek se stává Ojropanem se vším všudy a buďte si jistí, že v jeho výstupech se pro nás nic nezmění, bude to novej táta Falbr.
Pozn. k Džegrovi. Jarda maturitu má, ale jinak on má VŠ života a to snad stačí. Jak jsem tak zkouknul stav tabulky nejlepších hráčů na MS hokeje, které nyní probíhá, tak nevěřím svým očím, on je zase z celé plejády našich borců na čele v kan. bodování, on ve 42 letech! Asi nebude něco s naším hojkejem v pořádku, ale proč také, že? Vždyť je to jen malý segment naší společnosti, která je pěkně down, kam se podíváte.
Hezký den.
20. 05. 2014 | 04:08

kdo chce být pěkně ve tmě? napsal(a):

No jo socani si svůj rybníček nevypustí.
A jak se rádi v něm rochní bylo slyšet např. z odposlechů čssd politiků v Břeclavi.

A to si jako říkaj "moderní levice". Moderní zloději to jsou!
20. 05. 2014 | 08:20

šašek z Jihlavy napsal(a):

Na socany musíme dávat pozor, na čele smečky se prsí pár bílých psíků a na křídlech už je rozvinutá skupina vlčáků, kteří jdou ve stopách Palasů, Fenclů, Zgarbů, Hojdarů a ostatních šíbrů, krytých líbivými hesly.
Pokud je pravda, že chystají pro Zaorálka post eurokomisaře místo Teličky, nezbyde než se vrátit k Babišovi, ten si aspoň na nic nehraje a bojuje se zdviženým hledím. Tichošlápkové, kteří kážou vodu a chlastají víno (Břeclavští to právě předvádějí v přímém přenosu) zřejmě chtějí následovat ODS a odejít do opozice.
Jana Kellera je mi líto, ale ještě má čas jim to hodit na hlavu. Pokud by se k tomu odhodlal, má o respekt postaráno.
20. 05. 2014 | 09:49

modrý edvard napsal(a):

autor: Jo!
šašek: Kellera mi není a nebude líto.
jk: maturita JJ http://hokej.idnes.cz/jagra-u-maturity-trapila-jen-cestina-dvj-/nhl.aspx?c=A020829_161514_nhl_hdv
22. 05. 2014 | 20:24

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy