Demokracie v současneli

27. 03. 2012 | 19:09
Přečteno 4756 krát
To máte tak: Jak mohu ještě někdy něco věřit policii? Když naboural kmotr Janoušek, policii nevadilo, že byl ožralý. Nevadilo jí, že utíkal z místa činu. Nevadilo jí, že odmítl komunikaci s paní, jejíž auto poškodil. Nevadilo, že odmítl krevní zkoušku. Policii nevadilo, že Janoušek na tu paní najel autem. Ani nějak moc nevadilo, že ji tím autem úmyslně přejel! Vlastně tak moc nevadilo, že té paní způsobil vážné zranění. Policii nenapadlo, že by na Janouška mohla uvalit vazbu. Že by mu mohla zakázat telefonovat.

Jó, je pravda, že té přejeté paní policie velkoryse poskytla ochranu. Aby na tu paní prý někdo netlačil. Bóže, to je ale krávovina. Tak utíkající viník s dlouhými prsty vazbu nedostane, ale oběť, ta se musí hlídat. Bývaly nejúspěšnější fóry o policajtech. Dnes se jim už tolik nesmějeme, je to realita. Nesměju se vůbec, s hrůzou shlížím, jak se kálí na povinnost. Děs. Realita. Heslo pomáhat a chránit je, pravda, naplněno částečně. Někomu policie pomáhá. Někoho chrání.

Policajt by tuhle blbost ale jen tak snadno neudělal. Kdyby nad ním nebděl stejně demotivovaný státní zástupce. Policajti vědí, že je to všechno úplně jedno, jen musí napsat nějaký alibistický papír. Že je státní zástupci stejně přikryjí. Kdyby je nepřikryli, museli by státní zástupci víc pracovat. Proto státní tak často na práci dlabou. Jsou totiž nezávislí. Kálí-li na prácí, nemůže se jim fakticky nic stát. A v praxi, když „dělají“ pro obyčejného trapáka, se jim zpravidla taky nic nestane.

Vždycky jsem bránil demokracii. Strany. Politiky. Policii. Zástupce. Soudce. Dnes mi trochu schází argumenty. Co, hergot, říci ve chvíli, kdy spravedlnost musí zastupovat bulvár?

V příštích volbách nadělá štěstí ten, kdo bude volat po drsných nápravných mechanismech, nových kárných sborech s podílem veřejnosti, které budou úřední nepravost a šlendrián trestat šmahem. Mají ty „slušné“ strany dost nakvap. Nechá-li volič provětrat hnědé kabáty, bude pozdě.

PS. Opozici se dostalo soudního potvrzení, že u nás justiční mafie není. A naše místopředsedkyně zaplatila za takové nactiutrhání mastnou pokutu.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Doug Badman napsal(a):

To myslíte tu místopředsedkyni, kterou expředseda tak rychle vyhodil?
27. 03. 2012 | 19:15

Michal Macek napsal(a):

zdur

nejhustsi je ta pani.nenechala si to libit a beyele za tim porsche aniz vedela kdo tam je a aniz by se bala.nevim kolik z nas muzu by v takovem pripade take pronasledovala obrovske auto pesky a toto navic je zena.pani auto na krizovatce dobehla a srdnate se postavila pred nej.jako normalniho cloveka ji ani ve snu nenapadlo ze by ji mohl prejet.o on to udelal.

ta pani neni podelana ,cim to asi bude?preji ji brzske uzdraveni,zaslouzila by medaili za statecnost..
27. 03. 2012 | 19:21

mb napsal(a):

vylezl Havel ... ten který velebil loňský projev prezidenta Klause 28.10.

toho Klause, který nás čechy tak hezky spojuje tím, jak dokáže žvanit o těch pravejch hodnotách, co nás dohromady tak hezky spojujou ...

za chlebíček a místo ve Vladislavském sále Havel zapře vlastní babičku a zapomene a odpustí Vašíkovi všechny jeho defraudační praktiky a hříchy ...

Havel napsal: Nesměju se vůbec, s hrůzou shlížím, jak se kálí na povinnost. Děs. Realita.

až zas budete děkovat Jiřímu Weiglovi a Livii Klausové za povedený večer, tak si na svá slova vzpomeňte ...
27. 03. 2012 | 19:21

dexx napsal(a):

já vám lidi nevím, proč ten Janoušek před policií tak utíkal. Vždyť o nic nejde. Podle Tluchoře to má ODS pod kontrolou, podle Kočí ODS drží justici a VV vnitro. A dnes má ODS i vnitro. když mohla JUDr. Řápková vystudovat bez diplomky a bez toho, že se ve škole za rok vůbec ukázala, 3 leté studium, Janoušek nikoho nepřejel. A kdyby bylo nejhůř 5 000 000 Kč na modrou Klausovu milost snad má?? Tunel by milost mohl veřejnosti zdůvodnit třeba, že Janoušek má rakovinu a brzy umře. Jednomu modrému gaunerovi na smrt nemocnému z toho důvodu milost dal a milý gauner stále žije a naopak na svobodě pookřál a je zdravý jako řípa! :-)
27. 03. 2012 | 19:23

jirihavel napsal(a):

mb: Netrpím nenávistí až za hrob. když někdo udělá něco dobře, tak ho pochválím. Když něco podělá, tak ho zdrbu. Myslím si, že to tak má být. Tak mi to odpusťte.
27. 03. 2012 | 19:25

mb napsal(a):

dexx ... kdybyste na smrtelný posteli dostal prezidentskou milost, taky byste povokřál / kdo by nepovokřál ...
27. 03. 2012 | 19:26

Jeremy napsal(a):

To za vás socdemáků se grázlové při domovní prohlídce procházeli po baráku a až je to s policajty přestalo bavit, vzali si klíče od svého auta a odjeli někam daleko, předaleko, kde žijí šťastně až dodnes.

A policajti jim dali pár dní náskok, aby na mocipány u soudu neprasklo, co o nich ti grázlové vědí. To nejspíš jen proto, že od mocipána ke grázlovi často jen krok ...
27. 03. 2012 | 19:28

mb napsal(a):

jirihavel ... je fajn že netrpíte nenávistí až za hrob ... ale od politika NOTABENE OPOZIČNÍHO politika(pozor ne smluvněopozičního), od vás PŘEDPOKLÁDÁM PAMĚŤ a předpokládám, že Klausovi nebudete naskakovat na jeho falešná / pokrytecká / okecávací slovíčka ... naopak že jej konfrontujete mezi jeho řečmi a skutky ... a že když zloděj začne mluvit na stará kolena o důležitosti poctivosti, tak jej na to přinejmenším upozorníte, A NE ŽE MU TO SEŽERETE ...

Myslel jsem, že se tak má opoziční politik chovat. Myslím, že to tak má být. Tak mi to odpusťte ...
27. 03. 2012 | 19:30

mb napsal(a):

pokud nejste schopen nahlédnout ne že na tom, že je demokracie jak říkáte v pr*censored*deli nese vinu Klaus ...

/ a mj čssd mj opoziční smlouvou /

tak v té politice nemáte co pohledávat a jste jen dalším hřebíčkem do demokratické truhličky ...
27. 03. 2012 | 19:32

Hloupý Honza napsal(a):

Další flus, který si přihřívá polívčičku. A kdo jiný, než takoví jako vy tady 20 let určuje pravidla a mantinely ?

Nelze zapomenout jak si pan eurodocent s Přemyslem Sobotkou hezky v televizi notovali, když odcházel další kamarád Janouška, nejlepší manažér všech dob a známý všech politiků napříč stranami Martin Roman do ústraní.

Jste si opravdu, ale opravdu jistý, že v jiných odposleších, třeba Janoušek-Roman, nebudete figurovat i vy ? Ale kdo by měl zájem kompromitovat nějakou takovou nevýznamnou europěšáckou figurku jako jste vy, že ?
27. 03. 2012 | 19:43

jirihavel napsal(a):

mb: Víte, napsal jsem tisíce stran kritik Václava Klause. Opozice však není v tom, že jen štěkáte. Musíte se také poměrně často dohodnout. Nemám potíž Václava Klause kritizovat, zrovna včera jsem to dělal v televizi. Jenže nikdo není černobílý. Také jsem párkrát hovořil s Václavem Klausem mezi čtyřma očima. A absolvoval asi stovku jeho přednášek, řadu před listopadem 89. Některé z těch přednášek byly skvělé. Bez ohledu na to, že jsem s jejich obsahem často nesouhlasil. To se tedy podle vás nesmí říkat?
27. 03. 2012 | 19:48

ten, kdo se s blbcem hádat nebude, napsal(a):

Odposlechy se zřejmě staly větší hrozbou pro naši demokracii než EU.
Nakonec jestli za tím není ten zatracený Brusel, možná to zosnovali, aby ušetřili, teď penězovody asi zcela vyschnou.
27. 03. 2012 | 19:52

mb napsal(a):

ale jistě, smíte to říkat a můžete s Klausem souhlasit ...

ale jak říkám, předpokládám u (opozičního) politika paměť ...

a předpokládám, že se nedá opít líbivými slovíčky, řečmi, chlebíčky a seslí ve Vladislaváku ...

prostě to, že nepodlehne korupci a nenechá se oblafnout / zastrašit / opít ...

a že je schopen detekovat ROZDÍL MEZI SLOVY A ČINY jedince ( v našem případě Klause ) ...

ale to chci příliš ... příjemný večer ...

a zas nezapomeňte Václava někdy pochválit ...

a rozhodně si nikdy nepřipomínejte žádnou souvislost mezi úpadkem demokracie a osobností Václava Klause ... nebo dokonce jak namočil čssd do smrduté hry opoziční smlouvou ...
27. 03. 2012 | 19:58

Almo G™ napsal(a):

Jirihavel napsal(a):

"mb: Netrpím nenávistí až za hrob. když někdo udělá něco dobře, tak ho pochválím. Když něco podělá, tak ho zdrbu. Myslím si, že to tak má být. Tak mi to odpusťte.
27. 03. 2012 | 19:25"

Sám bych od vás také očekával něco jiného než chválení lhářů, zlodějů, mafiánů, narušitelů ústavy, rozbíječů států, byť by vás hostili sebelépe. Tohle prostě nechápu. Místo, abyste se snažil je dostat, kam patří, tj. pryč z vrcholné politiky, politiky vůbec a často i do vězení, se tady dozvídáme, jak jste rád, že se jim zrovna NĚCO povedlo.

Nejde o nenávist. Jde o to, že pak nemáte právo prohlašovat, že jste vždycky bránil demokracii. Na krádežích, mafiánských volebních praktikách a porušování ústavního zákona nic demokratického není.
27. 03. 2012 | 19:59

Almo G™ napsal(a):

P.S. Začíná se rýsovat velmi reálná možnost, že se V.Klaus moc obává, kdo na něj má jaké odposlechy. Je velmi pravděpodobné, že jeho náhlý a překvapivý příklon k VV je veden právě tím, kdo má v ruce jaké nahrávky.

A my tady o pochvalách?
27. 03. 2012 | 20:03

jirihavel napsal(a):

Almo G: Napište, za co patří Václav Klaus do vězení, a jak toho s platnou ústavou dosáhnout. Hned poté se do toho pustím.
27. 03. 2012 | 20:06

Béda napsal(a):

Jirihavel,

s křížkem po funusu. Již padají policejní hlavy. (Doufám, že se prošetří telefonní komunikace)

S výjimkou řáholeckého kumštýře se snad v diskusích nenašel nikdo, kdo by Kolibříka (byť nepřímo) omlouval.
27. 03. 2012 | 20:08

Karel Mueller napsal(a):

Pane Havel,

jak je Vaším dobrým zvykem, opět jste trefil desítku. Tentolrát s těmi fory na policajty.

V letech našeho mládí jsme se těm forům "o zlatou mříž" mohli smát. Na Husáka, Jakeše, komunisty, Rusy a já nevím na koho ještě. Byli nadsazené, proto nás rozesmívaly.

Dnes doba forů skončila. Kdyby jste vymyslel cokoliv, tak by posluchač jen nechápavě zakroutil hlavou a podivil se, čemu se má smát.
27. 03. 2012 | 20:13

Honza napsal(a):

to autor:

... hezky by se Váš blog a úvahy v něm četli, za jednoho předpokladu:
ČSSD se distancuje a omluví - veřejně za opoziční smlouvu
Opoziční smlouva je totiž právě ten koberec pod který se roky vše zametalo, opoziční smlouva byla tou živnou půdou pro klientelismus, ... opoziční smlouva svoji podstatou setřela rozdíl mezi ČSSD a ODS. Konečně pozorovat a poslouchat v diskusi OVM pana Nečase a pana Sobotku tak být barvolsepí, tak nevím jaký je mezi nimi rozdíl.
27. 03. 2012 | 20:16

mb napsal(a):

Kuchař napsal(a):
Tenhle případ určitě dá křídla bolševickému a fašistickému ksindlu, který začne volat po vládě tvrdé ruky a po politických procesech.

Je dobře, že vylezou z děr a úkážou svou pravou tvář
27. 03. 2012 | 19:59

už aby byl na Klausovi spáchanej nějakej politickej proces ...

on by stačil nezavislej soudní ( proces ) ale to by bylo contradictio in adjecto ... njn ...

mate klausika už dávno impeachovat / vypíčit za nedodržování ústavy ... ( naposled Pithart LN ... tak se nějak dohodněte ...)

dostaval svodky od bis ... a nekonal ...

konejte vy ... s pozdravem Havle ... čiňte čest svému jménu a utkejte se s bolševickou hydrou ( tedy v případě, že jste sám nebyl bolševikem ) salut ...
27. 03. 2012 | 20:16

jirihavel napsal(a):

Béda: Hlavy padly. Ale proč? Jen proto, že to odvysílal bulvár. Ne proto, že by orgány činné v trestním řízení fungovaly... To je ta moje potíž...
27. 03. 2012 | 20:17

Béda napsal(a):

"...V příštích volbách nadělá štěstí ten, kdo bude volat po drsných nápravných mechanismech, nových kárných sborech s podílem veřejnosti, které budou úřední nepravost a šlendrián trestat šmahem..." A divíte se, že vám chce veřejnost pomoct, když to nedokážete řešit vy politici, tzv. zastupitelé sami?

Jak je možné, že v Německu padají vysoké hlavy jaksi automaticky (zu Guttenberg, prezident) a v ČR nedostanete profláklého politika od koryta ani bagrem? Někdy se zdá, že právě naopak, čím profláklejší tím disponovanější pro ještě vyšší funkce. Nezdá se vám, že u vás politiků zažíváme historické déja vu?
27. 03. 2012 | 20:18

leucin napsal(a):

Já si naopak myslím,že tenhle autonehodový žánr systému spíše svědčí ( a není to první případ):prostě zauvažujte normálně.."to se přece může stát každému"...a už najdete v sobě i kapku porozumění,které by jste v sobě jinak nenašel,třeba,kdyby jste se snažil přijít na kloub věcí tomu,kam se poděly biliony.A kdo je vydělá,zaplatí.
" A jiný by na jeho místě"..jiný by buď anebo...
Pane Havel,od Vás bych uvítal spíše články na téma-jak a v čem zcela konkrétně změnit Nečasovu strategii škrtů (nejen slovo neškrtat jako Zeman),kde vzít peníze na neškrty,kdo měl pravdu z vašich bývalých předsedů ve sporu "zda zdroje jsou"-Zeman nebo Špidla,s čím Vy by jste osobně přišel na protestní demonstraci 21.4. kdyby Vám už nedošly služební peníze na dopravu EU plus poslance (celkem vše jen u českého poslance 1.5 milionu ročně)-nebo podobně jako u Klause nechcete být i u Nečase jen černý,a zde (a vždy když o něco jde ?) zůstanete raději černobílý,a nebyl jste jím náhodou tehdy i u otázek zvyšování nájemného (jak jste hlasoval,kde jste protestoval), kdo vydělá a zaplatí? Platil už někdo něco za převahy levice kdysi v parlamentu?
V čem vidíte příčiny toho,že české národní hospodářství má celých dvacet let každoročně větší ztráty než zisky,t.j.růst dluhu se ještě nikdy nezastavil.
Jak se díváte na to,že deset let byly valorizace nizší než zvýšení nájmů a navíc inflace každoročně,takže deset let důchody faktickou mocností klesaly.Takže důchody zřízené před deseti lety jsou dnes stěží poloviční fakticky.
Chyby vzniklé dodatečně předem omlouvám.
27. 03. 2012 | 20:21

Almo G™ napsal(a):

Jiří Havel: Proč jste si ze všeho vybral právě to vězení? Proč začínat od toho nejobtížnějšího? Nemáte snad dodnes dostatek příležitostí k napadení protiústavního chování V.Klause? Opravdu tady mám vyjmenovávat všechny kroky, kterými jednal protiústavně nebo mařil povinnosti stanovené ústavou?

Pustíte se do toho hned? Vážně? Budu vaše kroky sledovat a aktivně podporovat.

Pokud pak stejného člověka chválíte za zcela nesouměřitelné maličkosti, považuji to za výsměch mně jako voliči.
27. 03. 2012 | 20:22

Analytik napsal(a):

Není to náhodou tak, že v Česku jsou dvě různé Policie?
Ta jedna, stará známá s pendreky a štíty pro obyčejné občany a ta druhá, nová, která pomáhá a chrání kmotry, lobbisty a jiné demokratické papaláše před následky průšvihů, které si sami způsobili?
Z projevu p. prezidenta je jasné, co si naši vrcholní "demokraté" představují pod pojmem demokracie. Všechno, co je při jejich temné činnosti ruší, poškozuje jejich demokracii.
Divné, že ještě nikdo nepřišel s pojmem kontrademokracie!
27. 03. 2012 | 20:25

Almo G™ napsal(a):

Do fóra: Může mi někdo nezasvěcený nabídnout nějaké přijatelné vysvětlení, proč musím svému (měl jsem v něj důvěru) politikovi vysvětlovat, proč nemá chválit grázly?
27. 03. 2012 | 20:28

Béda napsal(a):

jirihavel,

ještě dotaz: co máme chápat pod termiTem politická odpovědnost? Jaká odpovědnost? Vůči komu? Jak se v praxi projevuje?

V čem je politická odpovědnost politika větší nežli odpovědnost zaměstnance třeba v obchodě? Ten vydělá 10.000 a když provede průšvih, poškodí zaměstnavatele třeba částkou 10.000, zaplatí to a letí. Jak je to u politiků?
27. 03. 2012 | 20:29

Vandal napsal(a):

autor

máte bezpochyby obrovský kus zásluhy na tom, co pomalu vylézá na povrch. Nedělejte teď, když se schyluje k velkému třesku, že jste o ničem nevěděli. Věděli, a mlčeli. Místo řevu, který by byl slyšet až na Neptunu, v zájmu všech slušných občanů v této zemi, v zájmu našich důchodců, dětí i vnuků, drželi jste huby, protože vám byly milejší teplá koryta. Jste spoluviníci. Nový systém si musí vytvořit pojistky proti zneužívání moci politiky.
Nejsme tu proto, abychom trpěli křivárny a zločiny politiků.
A politici jsou od toho, aby sloužili národu nejlépe jak umí. A pokud neumí a nechtějí, ať se jdou živit prací. Tak, jako každý jiný.
Mafiáni musí před soud, bez toho se nic nezmění.
27. 03. 2012 | 20:30

jirihavel napsal(a):

Alma G: Protiústavní chování prezidenta Senát nedávno pojmenoval a prezident poté podepsal dodatek mezinárodní úmluvy, kterou sušil řadu let. Nyní v Europarlamentu vysvětlujeme, že protiústavní postup prezidenta Klause nemá být důvodem pro akceptování Klausova dodatku k Lisabonu.

Leucin: Novou verzi protikrizové politiky své strany jsem (jako editor) připravil a bude veřejně prezentována v následujících měsících. Její podobu by měla schválit programová konference v červnu. Daňovou, penzijní a protikorupční politiku už na stránkách ČSSD najdete.
27. 03. 2012 | 20:36

mb napsal(a):

almost glossed - plenum : ja vam odpovědět nedokážu, já se jen dokážu ozvat když začne grázla/y vychvalovat ( naposledy u příležitosti projevu václava klause 28.10.11 )

s pozdravem ...
27. 03. 2012 | 20:43

Občan napsal(a):

Pane Havle,

včera sem pan Stejskal dal odkaz na rozhovor pánů Hvížďaly a Bělohradského na téma "Současné pojetí demokracie je přežitým systémem". Prof. Bělohradský poměrně krátkým těxtem dokázal svléci prohnilý korupčnicko-mafiánský systém, jenž se drze zove "demokracií" svléci úplně donaha.
Doporučuji Vám ten rozhovor k přečtení, stojí to za to (ostatně jako všechny Bělohradského texty). V podstatě pojednáváte oba o tomtéž - Vy jste to dokázal ještě více zestručnit a popsat syrověji.
27. 03. 2012 | 20:43

Almo G™ napsal(a):

Jiří Havel: To přece nejsou jediné dva protiústavní kroky. Je jich celá dlouhá řada. A i v těchto dvou

a) reagujete nesmírně pozdě
b) je velmi výběrová - týká se jen zlomku protiústavních kroků
b) reagujete neadekvátně. V ústavě je jasný postup, jak se reaguje na protiústavní a demokracii narušující kroky.

Takže znovu a znovu: Jak je možné, že místo pochval nepodáváte obvinění z velezrady? Vele-vážných důvodů, proč se snažit tuto osobu zbavit úřadu je spousta.

Proč chválíte někoho, kdo jedná protiústavně? Proč jej vůbec chválíte za cokoli?

My se tady zatím bavíme, proč nechválit.
27. 03. 2012 | 20:44

Almo G™ napsal(a):

Edit. Tak dlouho jsem dodatečně upravoval text, až je to trochu zmatené, ale myslím, že hlavní body jsou jasné.
27. 03. 2012 | 20:46

Občan napsal(a):

To AG:

Ohledně Klause tu je naprosto zásadní právní problém - je dle Ústavy celoživotně neodpovědný za sokoli, co spáchá ve funkci s vyjímkou velezrady. Jenže CO JE velezrada, to náš právní systém NEDEFINUJE :-(
Definice obsažená v zákonu o Ústavním soudu je velmi obecná a dodnes k ní neexistuje výklad.
Stejně tak je problém s řízením, které by na návrh Senátu prováděl Ústavní soud za podpúrného užití TSŘ.
Jako literaturu doporučuji iniciativu bývalého lidoveckého senátora Zdeňka Bárty, který se pokusil obžalovat Klause z velezrady za nenavrhování ústavních soudců.
27. 03. 2012 | 20:53

jirihavel napsal(a):

Almo G: Kdyby dle právních expertů na ústavní právo byla možná žaloba z velezrady, jistě bychom ji podali. Právě výzva k podpisu mezinárodní smlouvy byla tím krokem, který by ji mohl umožnit. Na základě právního rozboru také zřejmě Václav Klaus nakonec úmluvu podepsal...
27. 03. 2012 | 20:54

mb napsal(a):

občan napsal: Vy jste to dokázal ještě více zestručnit a popsat syrověji.

s tím že v tom 20 let jede podobně jako Klaus a podobně jako Bělohradský, který pomáhal Klausovi ( intelektuálně a ideologicky ) prošlapávat cestu ...
27. 03. 2012 | 20:55

Zdeněk Brom napsal(a):

mb:

Zkuste osvěžit především svoji paměť.

Zelení táhli s ODS věrně za jeden provaz.

Zelení seděli v radě s Pavlem Bémem a nijak neprotestovali.
27. 03. 2012 | 20:57

Béda napsal(a):

jirihavel,

vám se nelíbí jak to chodí u policie. Že existují její VIP klienti. Nevím jak byste se k věci stavěl pokud by šlo třeba o poslance Kavana. Nám se (asi nemluvím pouze za sebe) nelíbí obecně jak to chodí v politice. Nevidíme žádnou odpovědnost. Politici prostě navzdory proklamacím nenesou žádnou odpovědnost za nic.

Způsobí ohromné škody svým zaměstnavatelům - a... nic. Zcela výjimečně opustí post. Škoda ovšem zůstává vždy jako dědictví jejich zaměstnavatelům. Téměř nikdy se ani nespolupodílejí na jejím sanování.

Jak je to vůbec možné?
27. 03. 2012 | 21:01

jentak napsal(a):

...nevím co tady Havle předvádíte za mekty ...tohle jste tady dvacet let pomáhali budovat a teď tady budete něco kecat, jak by to bylo kdyby jste byli u moci...jste stejný zmetci jako co tam jsou teď a náramně vám to vyhovuje...je potřeba dát všem parlamentním stranám najevo jednou provždy, že už toho bylo dost a spočitat vám to u voleb...už není co rozkrást, takže budeme doufat v lepší příští, ale úplně s někým jiným...takový, jako vy patří nakopat do zadele....
27. 03. 2012 | 21:10

Béda napsal(a):

Jak to, že v Německu dala policie pkutu za překročení rychlosti premiéru Kohlovi - a ten ji bez reptání zaplatil a v ČR policie nezmůže ani nic ani s ožralým politikem, který nabourá několik aut?
27. 03. 2012 | 21:10

mb napsal(a):

zdenek brom ... účast zelených v topolánkově vládě nepovažuju za něco, nač je třeba být hrdý ... uznávám, že jsem si myslel, že je to lepší, než vládnout s paroubkem a komunisty ( zejména po paroubkově předčasně vítězném projevu )

ucast v topolankove vlade jsem začal nechápat zejména po fiskálně neutrálním topolánko kalouskovu batohu ... který bohatým přidá a středně nízkopříjmovým ubere ... aniž by řešil schodek státního rozpočtu ...

naopak se mi líbilo, jak se zelení prezentovali při volbě klause prezidentem, kdy dokázali artikulovat, co konkrétně je na Klausovi špatné ( přestože tím vytáčeli koaličního partnera z modra do ruda ) ... až na Zubovovou ovšem ... což byl začátek konce parlamentních zelených ...

ještě tam také seděli s Řebíčkem a podobnými týpky ...

zdravím ...
27. 03. 2012 | 21:11

Michal Macek napsal(a):

Obcan

jako velezrada by se myslim s uspechem dala oznacit snaha uveznit hlavu statu :D
27. 03. 2012 | 21:15

Luba napsal(a):

Ale, ale ...

Že by "veselý docent" předznamenal nový trend v ČSSD?
Proč ne? Vždyť "Il Duce" byl též původně "socan".

"... Vždycky jsem bránil demokracii. ... V příštích volbách nadělá štěstí ten, kdo bude volat po drsných nápravných mechanismech ... "

Napřed Bělohradský se svým "demokracie se přežila", teď Havel, že mu "k obraně demokracie schází argumenty".

To je kalamita, pane Masaryk!

U sociálních takédemokratů se zjevně lenost v činech a
v myšlení snoubí s neochvějnou vírou v osudovou jistotu znovuzvolení. Kdo jiný, když né My?

A prubířským kamenem solidnosti se stává Klaus, vulgo L'Pen.
Afinitu k tomuto charismatickému vůdci vyjevili již mnozí odchovanci totalitní stáje. Charisma, toť vyzařovaná sebedůvěra a jistota svou věcí. Ať už je tou věcí cokoliv.

Prezidentský kandidát Miloš Zeman nazval Klause přítelem, jehož si váží, i když s ním nesouhlasí.
Dušezpytci tomu říkají disociativní porucha.

Pan Havel byl zase podrbán vynálezcem českých konzervoliberálů za docentovským euroouškem účastí na Hradní merendě, kde osvícen velikostí Jeho Tunelnosti, na tuto jal se pět chvalozpěvy.

Jedno co to je ... hlavně to musí být veliké, abych to mohl obdivovat, a s tím i sebe, a fakt, že jsem byl u toho ...
u Něho ... !

Modré řezy s oranžádou!
To je pane menu!

P.S.: Dědictví oposmlouvy dvou údajných opozit je zkrátka všudypřítomné a nesmazatelné, soudruzi soukmenovci.
27. 03. 2012 | 21:15

Michal Macek napsal(a):

Beda:

ja myslim ze policie mohla...ale nechtela...:(
27. 03. 2012 | 21:16

Béda napsal(a):

mb,

co se vám nelíbilo na Paroubkově projevu? Dikce? Měl snad poděkovat p.Kubicemu za jeho konspiračku v průběhu voleb? (všimnul jste si zajisté jistých nepřímých azeb p. Kubiceho na p. Janouška?)

Jinak co říkáte zelené přímé demokracii, zelenému Schwarzenbergovi, radaru, Kosovu...?
27. 03. 2012 | 21:16

Bavor V. napsal(a):

mb
Paroubkův projev nebyl vítězný, ale naopak si v něm stěžoval na ovlivnění voleb současným ministrem vnitra.
27. 03. 2012 | 21:21

ten, kdo se s blbcem hádat nebude, napsal(a):

Připomenu: letuška v Německu s Bémem vyběhla
...
„Béma nepustili do letadla, byl prý opilý!

Se zpožděním a ostudou se v pondělí vrátil z výletu do Skotska pražský exprimátor a poslanec Pavel Bém (ODS). Na letišti ve Frankfurtu nad Mohanem ho letuška Lufthansy nepustila na palubu, protože byl podle ní opilý! Podle svědků se Bém navíc oháněl politickými funkcemi. On to ale odmítá. Popírá i to, že by byl opilý, a naopak si stěžuje na chování německé společnost „
http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-tip-od-vas-udalosti/158828/bema-nepustili-do-letadla-byl-pry-opily.html
27. 03. 2012 | 21:23

mb napsal(a):

beda ... pusobilo to na me naprosto soudružsky a papalášsky ... chcete li mafiánsky a jako 2. cenová skupina, beze mě si pánové ani ruce neumyjou a tak ... nebo to, že paroubek zabrání promluvit expředsedovi strany na sjezdu strany, kterou mu ukradl ... ( myslim že paroubek je populista a ne demokrat viz.: odkazu února 48 věrni zůstaneme ) ....

snad vam moje vysvetleni staci ...

ja nemam s euroatlantickou vazbou problém ...

asi lepší než navázanost na Putinovské rusko ... / ale může být že to realpolitika změní ... a budem zas mluvit rusky/čínsky /

zdravim
27. 03. 2012 | 21:24

mb napsal(a):

( bavor ... paroubek se toho projevu dopustil v momentě, kdy si myslel, že má 101 s komunisty ... odtud vítězný )
27. 03. 2012 | 21:25

exit napsal(a):

mb, Luba, Béda, Almo:
Nic nezměníte, když se sami vzdáte slušnosti. Vaše vulgární poplivování na pana Havla není jen neetické, je rubem toho, co tak horlivě kritizujete. A výrazem iluzorní představy, že sami budete tak velcí, jak vysoko dokážete doplivnout.
Podle toho, co píšete a jakým způsobem se vyjadřujete, patříte s Janouškem, Bémem, Jančíkem, Oulickým a spol. do jednoho pytle. Co s vámi? Zavázat a hodit do řeky. Pokud tedy na vás není škoda pytle. A provazu...
27. 03. 2012 | 21:26

ujo napsal(a):

pro mb:
Paroubek se Vám nelíbil.
Chápu, Melčák s Pohankou byli lepší.
A pak Dalík, tomu lze těžko odolat
27. 03. 2012 | 21:27

Maximus napsal(a):

Myslím, že už toho bylo dost, až přespříliš. Za 22 let jsme se nedotáhli na přední západní státy ani náhodou, šlendrián je všude vidět a cítit, za většinou marasmu jsou naši politikové. Tahle zem měla a snad má při schopném hospodaření na mnohem víc! Demokracie potřebuje samozřejmě dva mantinely, vládnoucí stranu(y) a opozici, pravici i levici, ale takové, které mají jako svůj hlavní cíl prosperitu naší společnosti a tedy občanů. Samozřejmě každý má svoje přesvědčení a svůj návod jak k tomuto cíli směřovat. Ale cíl musí být ne-li stejný, tak podobný! Naše pseudo pravice, ta zavedená, se od tohoto směru zcela jasně odchýlila a její politici se nechali koupit majiteli velkých finančních kont a majetků a vtáhnout do byznysu a nefér obchodů na úkor občanů! To je brutální chyba, kterou jim voliči spočítají, vzpomeňte si na nedávné krajské volby hejtmanů anebo na Slovensko! Levice do takového bahna zatím nezabředla, neměla na to dost času a příležitostí, to je její velká výhoda, nedělejme si ale iluze, že jejich politici až budou u koryt, že všichni féroví, možná část, strašně rád bych se mýlil.
Nedovedu si představit, že by tady byla jen jedna část politického spektra, nakonec nyní se ukázalo, jak to vypadá, když má někdo v PS velkou převahu, naštěstí ne tu "ústavní", to by byl snad konec tohoto státu. Nedovedu si zatím představit, že by vládu a správu státu převzala ulice i když se o předání moci "ulici" tato vláda vehementně snaží, ulice (naštvaní občané) je už nyní právě ona v právu a právě ona bude čím dál tím více řvát nespokojeností, vládnou nám diletanti a chmatáci, či snad často jen neschopní a nesolidní lidé bez morálky. Pokud stávající politická reprezentace rychle neudělá ve svých řadách pořádek a jakousi "noc dlouhých nožů", vývoj jí brzo donutí s ostudou odejít a bude to hodně bolestivé. Možná, že jen dlouhá doba v opozici může stranu jako je ODS nebo Kalouskův pokrytecký projekt TOP09 znovu abgreidovat do formy běžné západní demokratické pravicové strany. Teď jde o to, jestli jsou vůdčí lidé ODS a TOP09 schopni sebereflexe a kritického myšlení vůči sobě a jestli jsou vůbec schopni pochopit, že tato jejich filozofie politické moci, kterou vyznávají, má velké nedostatky a pořádné trhliny! Určitě jestli bude tato vládnoucí parta setrvávat na jejich mantrách, tak může to dojít tak daleko, že jim bude ulice, ať už pod praporem některé levicové strany nebo sama, počítat majetek a bude chtít prokázat jak kdo ke kterému majetku férově přišel. A EU jim určitě škodolibě nepomůže, to ani náhodou. A to by bylo pokoukáníčko a počteníčko, že?
Pokud se naši borci z pravice nevzpamatují, bude jinak velmi brzo platit to známé z hospody "U kulaté báby", kdy hostinký končí šichtu jeho známým sloganem:
Pánové dopijeme a pudem!
P.S.
Asi tak v roce 1987 jsem měl ve smíchovské Olympii u piva rozhovor s mladým přesvědčeným příslušníkem StB panem Jaromírem. O událostech v Polsku a jinde na východě. On sebevědomě říkal a bušil se v prsa, máme to všechno pod kontrolou a není síly, která by to zvrátila. Uplynuly dva roky a na otázku co děláš Jaromíre, smutně odpověděl: Pálím, pálím lejstra..... Jeden starý Žid mě daleko před rozpadem soc.tábora (1983) říkal, že každé impérium i když nejsou na něj vedeny dostatečně velké vnější tlaky, tak se stejně po nějaké době samo rozpadne zevnitř. Tisíciletá historie a nakonec i běh událostí za poslední desítky let mu dává za pravdu. Všechno se mění a nikdo si nemůže být jistý, že má vše pod kontrolou! Jen blbec tomu věří a také často skončí jako blbec. No a jestli si naši přivlastňovači penízků a majetků jsou jisti, že se jim nemůže nic stát, tak se hodně mýlí, může to vzít všechno rychlý konec jako dětská karetní hra "záchod", kde se vytahává karta zespoda pod domečkem a domeček se, když se zatáhne za špatnou kartu rychle zkácí...... Poslední události s Janouškem to potvrzují, nemají to hoši pod kontrolou.
27. 03. 2012 | 21:28

Béda napsal(a):

mb,

na mě působila mafiánsky ta policejně zpravodajská jednostranná účelová konspiračka. Jak to, že p. Kubice v ní opomenul ostatní strany? žeby všechny byly OK?

Paroubek není můj šampion, ale obsahově měl v tom projevu pravdu.

pane mb-čko. Znáte nějakou zelenou stranu, která podporuje války, militarizaci, agrese, válečné loupeže? Samozřejmě kromě Bursíkovo pravých zelených. Nevím co máte s Ruskem, s ruštinou čínštinou. Hrozilo snad, že ČR ovládne rudá armáda, že se na školách zavede ruština anebo čínština, pokud Schwarzenberg nevleze někam Bushovi, nepovolá na české území americkou armádu, tajně neschválí humanitární bombardování Srbska a pomoc bratrskému kosovskému islámskému narkoteroistickému Kosovu? Jak to, že ruská armáda poté, co radar neprošel okamžitě neokupovala Prahu a íránské rakety nanapadly stověžaté město?
27. 03. 2012 | 21:34

Máša napsal(a):

Luba:

:-D.... Jeho Tunelnost .... modré řezy s oranžádou.... dost dobrý!
27. 03. 2012 | 21:35

Béda napsal(a):

exit,

ale, ale. Copak se stalo? Panu Havlovi se prý nelíbilo jednání policie v případě Janoušek. My jsme slušnou formou vznesli konkrétní dotazy, na které bychom rádi odpověď. Proč přicházíte hned demokraticky s pytlem a provazem?

Vyhrožoval snad někdo panu Havlovi, urážlivě ho napadal?
27. 03. 2012 | 21:37

Luba napsal(a):

exite,
je vidět, že jste rozený demokrat, co umí skvěle argumentovat.
Jen více takových statečných a dělných myslitelů!
27. 03. 2012 | 21:40

Kanalnik napsal(a):

Dobry blog.

K diskuzi - zdrzim se hodnoceni, takze jen vecna pro autora:

Sam v clanku pisete "Nyní v Europarlamentu vysvětlujeme, že protiústavní postup prezidenta Klause nemá být důvodem pro akceptování Klausova dodatku k Lisabonu."

Problem je v tom, ze za "protiústavní" to oznacujete vy a treba i ja, ale nikde pro to nemame oporu, protoze o tom nerozhodl jakykoli soud. Uz jen necely rok ma CSSD sanci dostat Klause pred soud (Ustavni predpokladam), aby se v techto velmi spornych otazkach mohl ustanovit precedens pro pristi prezidenty. Vubec nerozumim tomu, proc v teto veci nic CSSD nepodnika (i kdyz pan Dientsbier neco takoveho planoval, ale utichlo to), zejmena za situace, kdy kontroluje Senat.

Je to obrovsky promarnena sance rozklicovat, na co ma a na co nema prezident pravo, stejne tak jako prinutit justicni system praktickou cestou definovat, co je to velezrada.

V tomhle tedy CSSD mne osobne velmi zklamala, ovsem ma jeste nejaky cas to napravit. Proc se tak nedeje, to mohu jen tusit (a tuseni to neni pekne - neco ve smyslu "kosile blizsi nez kabat").
27. 03. 2012 | 21:40

Bavor V. napsal(a):

mb
to "bez nás si ani ruce neumejou" bylo u Moravce v diskuzi, kdy ještě nemohl vědět o Melčákovi a Pohankovi. Jakýsi polovítězný projeveček měl při přenosu z volební kanceláře, ale jakmile byly přepočteny a vyhlášeny výsledky, přišel ten "papalášský", ve skutečnosti pravý stav popisující projev, který mu zarytí pravičáci nemohou odpustit, protože je poprávu přirovnal ke Gottwaldovi a jeho praktikám.
27. 03. 2012 | 21:41

Viky napsal(a):

Pane Havel,
seriál odposlechy začal, pan Janoušek tomu přidal grády a ODS počítá ztráty. Věřím tomu, že jak se budou blížit volby, tak na řadu přijdou další a další "materiály" a křišťálově oranžová ČSSD bude také předvedena v podobných nedbalkách jako jsou nyní ODS a pochopitelně i VV díky ABL. Myslím, že velmi opatrná reakce vašeho vedení strany svědčí o dobré znalosti vlastního terénu. Jako mírný pesimista bych doporučil likvidaci všeho destruktivního ve vaší straně. Začněte třeba "odejitím" lidí na které měl páky pan Janoušek.
27. 03. 2012 | 21:45

mb napsal(a):

to exit: Podle toho, co píšete a jakým způsobem se vyjadřujete, patříte s Janouškem, Bémem, Jančíkem, Oulickým a spol. do jednoho pytle. Co s vámi? Zavázat a hodit do řeky. Pokud tedy na vás není škoda pytle. A provazu...

no když myslíte, že lobuju, kradu a přejíždím vietnamské ženy, tak to potom jo ...

ujo ... tehdy mi prostě lepší vladnout s ods a kdu než s čssd a komunisty ... ( nevim proč paroubek před volbami na zelene nevybirave utocil )

beda už jsem vám říkal že mi nevadí spojení liberalismu a environmentalismu ( v tomhle případě jste ode mne nalevo a prostě se neshodneme, to se neda nic delat ne ? muzeme se shodnout na odporu ke korupci, kmotrům, klientelismu a nešvarům )

zdenku bromovi se celkem podařilo odklonit diskuzi k zeleným ...

já je považuju pořád o řád ( přinejmenšim ) lepší ( mravnější ) stranu než jsou strany ´zavedené´ ... s tim že ani zeleni patrně nebudou andělé a též oni budou náchylní ke korupci ( pak by ale asi nemohl dělat nikdo nic )

já prostě ( jako zelený ) nekradu ... a/ni nepředražuju státní zakázky

( zelení jediní prošli v korupčním testu a samozřejmě byly vždy pro transparenci zákonů ...)

s pozdravem
27. 03. 2012 | 21:47

mb napsal(a):

oki bavor ...
27. 03. 2012 | 21:48

Jana Pechová napsal(a):

Pane Havle,
mohla bych si někde přečíst vaši reakci na "francovkou" namazaného Jana Kavana?
Připomenu: rok 1998, rok předtím jste rozšířil řady ČSSD.
Podle dnešního rozhořčení jste určitě patřil k hrdinům, kteří pořádali podpisové akce za zrušení poslanecké imunity.
27. 03. 2012 | 21:48

Karel napsal(a):

To Jiří Havel :

Naprostý souhlas s Kanalníkem.

Pane Docente, dobře víte, proč ČSSD mlčí.

Přijde VELKÉ FINÁLE odposlechů, kde nepochybně důležitým finalistou bude ČSSD.
Média Vám pomohou zopakovat volební vítězství ala 2010. Zhnusený elektorát nepůjde volit, nebo rozbředne hlasy jinam.
27. 03. 2012 | 21:55

Almo G™ napsal(a):

Autor: Moji odpověď vystihl Kanálník v 27. 03. 2012 | 21:40 Nebudu to opakovat.

Příliš, příliš pozdě a vidím jen výmluvy, proč se nekoná. Těch protiústavních kroků už bylo tolik... Na KAŽDÝ z nich měla přijít OKAMŽITÁ reakce a citelné klepnutí přes prsty. o co později reakce přichází, o to si grázl dovoluje víc a víc a o to těžší bude uspět u ústavního soudu.

Ale jedna věc je nekonat nic proti svévoli grázlů a druhá věc je, proč je chválit za cokoliv. Pochválil bych je, jen pokud by sami poslušně odstoupili a nechali volné pole působnosti vyšetřovacím orgánům. Cokoliv jiného je ponižování sebe sama.
27. 03. 2012 | 21:57

exit napsal(a):

Béda, Luba:
Asi máme o tom, co to je "slušná forma", hodně odlišné představy.
Politici ODS nebo TOP mě už otrávit nemůžou, od těch nelze nic čekat; ale dizkustující je, když se "normální lidé" zalykají vztekem a prskají jako vyděšení zajíci, místo aby přemýšleli, kdo je na jejich straně a co ve skutečnosti může/nemůže udělat.
Zejména Luba se nám tu zalyká přisprostlou a nahnědlou pubertální vtipností. Ale vztek na všechno a na všechny není program. Je to jen vztek.
27. 03. 2012 | 21:58

exit napsal(a):

dizgustující... zatracené automatické opravy.
Kanálník - rozumný příspěvek, díky. Jana Pechová - pamatujete si, jak byl "Kavanův případ" mediálně nafukován, až prasknul?
27. 03. 2012 | 22:01

Zdeněk Wachfaitl Praha napsal(a):

Havel Jiří

Pane Havle, nač ta komedie, tohle je přece všem známo. O politických poměrech netřeba si dělat iluze, všichni jsou v této zemi na jedné lodi, i ti nejčistší v korektní diskusi ☺. Není síly ve státě, která by toto obrátila na správnou cestu a o Vás nemám vůbec žádné iluze.

Jen sdělím, že při zákroku policie kdekoliv na silnici dnes můžete být jako řadový řidič rád, že na Vás nenastoupí hned Urna, nebo že Vás po silniční kontrole do urny nesklepou.
Tady Vám připomněli Kavana, to je správné, k tomu mlčíte jako hrob. Zkuste ses tím poprat a dejte vědět.
27. 03. 2012 | 22:05

jirihavel napsal(a):

ČSSD nemlčí, vysvětlení odposlechů žádal předseda Sobotka osobně po premiérovi při hlasování o důvěře. Premiér to odbyl vyhrůžkou, že vyšetří dávno promlčenou Mosteckou...
Ale co naděláte, když má vláda modrých kolibříků důvěru.
27. 03. 2012 | 22:09

mb napsal(a):

no hlavně že nám oranžoví kolibříci ukážou jak se politika dělá mravně a čistě ... už se těším ...
27. 03. 2012 | 22:13

Stařeček napsal(a):

víte co je hrozné? Dle mne to, že na tom všem co se tu 22 roků děje špatného, mají nemalý podíl, naši hlídači demokracie.
27. 03. 2012 | 22:15

Béda napsal(a):

jirihavel,

vy se divíte proč policie jedná s VIP elitama tak, jak jedná. Přitom sami (nemíním tím pouze ČSSD ale všechny parlamentní strany) jste si ji tak svýma privilejema stvořili na svůj obraz. Není to malinko pokrytecké? Kolikrát jste hlasovali vy, poslanci ČSSD, potažmo poslanci KSČM, ODS, KDU pro vydání svého poslance k vydání policejnímu šetření? Vždyť to vy všichni jste ze sebe a všemocných elit udělali nedotknutelnou kastu - nikdo jiný. To vy jste zavedli do praxe systém nedotknutelnosti elit a dvojího práva, případně dvojí morálky podle hesla, co je dovoleno ....
27. 03. 2012 | 22:20

Luba napsal(a):

exite,
pan docent Havel stvořil článek, za který by se měl do hloubi duše stydět!

Má odezva byla přiměřená.
To Vy tu jste za troubu, který mu naletěl!

Možná neznáte literální styl veselého docenta.
Pan Havel je součástí marasmu, který tu argotem řadového popula, zoufalce, který ho zvolil, převtipně pranýřuje.

Je to póza. Je to výsměch. Ironický škleb oranžového přepláceného skřeta z Brusele. Nic víc.

Nahlédněme do historie:

Ve slušnějších a formálnějších dobách obrozeneckého devatenáctého století národní buditel Tyl stvořil plačtivý, přesto velebený, protože pronárodní, paskvil - Posledního Čecha.
Na to zareagoval novinář Karel Havlíček následujícími větami:

"Ale i nám, sprostým lidem, začíná již být nanic z těch neustálých řečí o vlastenectví, o vlastencích a vlastenkách, kterými nás veršem i prózou naši spisovatelé, a nejvíce Tyl, již drahně let nemilosrdně pronásledují.

Byl by již čas, aby nám to naše vlastenčení ráčilo konečně z úst vjeti do rukou a do těla, abychom totiž více z lásky pro svůj národ jednali, než o té lásce mluvili, neboť pro samé povzbuzování k vlastenectví zapomínáme na vzdělání národu."

http://www.rozhlas.cz/leonardo/historie/_zprava/267755

Račte si nahradit slovo "vlastenčení" slovem "demokracie".
Snad to pochopíte.
27. 03. 2012 | 22:27

exit napsal(a):

Luba:
Možná, že nevíte, že vámi vzývaný Havlíček v roce 1848 vyzývalk k protižidovským pogromům a že potom jako poslanec vídeňského parlamentu byl nejpevnější oporou habsburské monarchie. Dokonce takovou, že vídeňský list Charivari otiskl karikaturu tehdejšího předsedy rakouské vlády Schwarzenberga (ano, toho tvůrce proslulého "Bachova absolutismu", prvního moderního totalitního systému ve střední Evropě), jak sedí na pustém ostrově s posledním věrným, který mu zbyl, naším Havlíčkem Borovským. Nevíte? No my jsme se to ve škole učili.
Havlíček je idolem české pravice jen proto, že o něm nic nevědí. Havlíčkovo odmítání "veškeré filozofie" jako něčeho "německého" a oslavování "selského rozumu" ostatně uvrhlo národ do duchovní bídy, ve které trvá dodnes.
Nevím, proč bych si nahrazoval slovo "vlastenčení" slovem "demokracie"; Havlíček byl nechutný nacionalista, demokracii v jeho době představovali v Čechách lidé jako Ruppert, Klácel, Sladkovský, Frič, Arnold apod., ti, které odsuzoval jako "kafírenské politiky".
A váš pohled na Tyla je stejně rozhlasově amatérský jako na Havlíčka. Uvědomujete si aspoň, že Tyl psal o celé desetiletí dříve, v tehdy se rychle proměňující společnosti tedy pro jiné publikum než Havlíček, ten hlásný trouba Palackého austroslavismu?
27. 03. 2012 | 22:42

mb napsal(a):

Je to póza. Je to výsměch. Ironický škleb oranžového přepláceného skřeta z Brusele. Nic víc.

souhlasím s Lubou, akorát bych to těmito slovy neřekl ...

to exit ... odmíte Havlíčkův občanský nacionalismus ...

odmítate i ( Palackého ) austroslavismus ...

jaké hodnoty tedy vyznáváte ... ?
27. 03. 2012 | 22:48

Naštvaný občan napsal(a):

Klasická ukázka "demokracie pro někoho" v praxi, stačí pár vlivných známých a jestli jste komunista, odéesák nebo jenom socan je úplně jedno, hlavně to udělat tak, aby bylo všechno jako dřív !!! Zbývá věřit úsloví o božích mlýnech, ale ty momentálně melou velmi pomalu, melou li vůbec !Bohužel zase nám vládnou pohrobci bolševika, což je snad nejhorší varianta, které jsme se za dvacet let budování kapitalismu mohli dočkat.
27. 03. 2012 | 22:48

mb napsal(a):

27. 03. 2012 | 22:49

Mard napsal(a):

Policii ZRUSIT!
27. 03. 2012 | 22:49

ujo napsal(a):

pánové mb a Luba
se trumfují: "oranžový kolibřík", "oranžový přeplacený skřet".
Malér je zatím zcela Modrý.
Nebo jste barvoslepí?
Nic si z toho nedělejte , to se zarputilým fandům stává.

jo, a pro mb : on Paroubek útočil na Bursíka? nebylo to naopak?
Když si vzpomenu na ten sjezd Zelených kde Bursík s Topolánkem slibovali zlikvodovat ten Augiášův chlív.....to jsou humory, co?
27. 03. 2012 | 22:54

Luba napsal(a):

exite,
doložte tu snůšku nesmyslů, kterou jste zde nadnesl, příslušnými zdroji.
Protože něco tak úchylného jsem už dlouho nečetl.
A že se toho děje!

Pan docent se může pochlubit věru zdatným elektorátem ...
Jen co je pravda.

Havlíček, že je idolem české pravice? Co to je "česká pravice"?
Je to tvor s jednou půlkou mozku? Pravou? Každopádně je stejně invalidní, jako česká levice! Mezi sebou se liší jen v tom, že každá kulhá na jinou stranu.
27. 03. 2012 | 22:56

mb napsal(a):

ujo před volbama 06 paroubek utocil na bursika jj ... ja z toho byl uplne tumpachovej ... protože sz se před volbama profilovala jako stredova ( nadstranicka ) strana ktera ma stejne daleko/blizko k ods jako cssd ... ale paroubek byl pred volbama na zelene fakt jako dost arogantní ...

( jo pry vladl a kolaboroval s bemem vesele na prazskem magistratu ... ) ....

to jsou humory ...
27. 03. 2012 | 23:04

exit napsal(a):

Luba:
Hlavně tradiční monografie, tj.:
K. Tůma: Karel Havlíček Borovský (1885)
Z. V. Tobolka: Karel Havlíček Borovský (1905)
E. Chalupný: Havlíček. Obraz psychologický a sociologický (1908), příp. Havlíček. Prostředí, osobnost a dílo (1929)
Památník Karla Havlíčka Borovského (sborník, 1921)
K. Konrad: Strach před lidem v pražském březnu 1848 (Tvorba 1938)
H. Raupach: K. H. B. Der tschechische Fruhnationalismus (1939)
M. Novotný: Život s pochodní v ruce (1940)
Z nových prací pozor na havlíčkovské monografie S. Ravika (Novinář K. H. B., 1991) a J. Moravy (C. k. disident K. H. B.); obě deformují Havlíčkovo dílo - první směrem doleva, druhá doprava. Vynikající jsou naproti tomu starší studie Kazbundovy, studie J. Kočího v čas. Dějiny a současnost (1966) a ve Slovanském přehledu (1971) nebo literárněhistorické studie od A. Sticha (v knize Od Havlíčka k Halasovi, 1996).
Nejvíc se ale stejně dozvíte, když si poctivě projdete Havlíčkovy noviny - Českou včelu a zejména Národní noviny a Slovana (ale ne v tom příšerném souboru Duch Národních novin).
27. 03. 2012 | 23:26

Luba napsal(a):

Novinář Šídlo dnes takto píchl do modrooranžových hl. m. Prahy:

"Sociální demokraté jsou mistry světa v předstírání, že svět začal včera. Ne že by to občas nedělala každá strana, ale v ČSSD je to už léta takříkajíc historická nutnost.

Neboť, jak známo, Špidla neměl nic společného se Zemanem, Gross se Špidlou, Paroubek s Grossem a Sobotka s Paroubkem.
Je to pěkná finta, ovšem musíte při ní spoléhat na to, že ztrátou paměti trpí i zbytek světa.

Takže: ano, v roce 2007, kdy populární odposlechy vznikaly, byla sociální demokracie v Praze v opozici, protože ODS vládla sama ... Však to také pražská ČSSD v roce 2006 málem oplakala, neboť od roku 1998 byla v Praze zvyklá "být u toho" ...

ještě to upřesněme: náměstkem primátorů Kasla, Němce a Béma byl od roku 1998 do roku 2004 jistý Jiří Paroubek, což nám jen potvrzuje diskontinuitu dějin, protože Paroubek nemá s ČSSD nic společného, a ta zase s ním. ...

Možná bychom měli věřit, že celé první Bémovo období v čele Prahy (2002 - 2006) bylo úplně bez poskvrnky, ale přece jen bychom si dovolili jisté pochybnosti.
A že všechno zlo se na město sneslo až v listopadu 2006.

Jen nám v tom celém něco nehraje.
No ano: co ty miliony, které opoziční zastupitelé ČSSD léta spokojeně inkasovali za nijak vyčerpávající pobyt
v představenstvech a dozorčích radách městských firem?

A platí ještě, že část těch peněz pak putovala do stranické pokladny, jak se kdysi prořekl zastupitel Miroslav Poche?
Proč si vlastně ODS dobrovolně platila svou opozici?

(Samozřejmě, vzhledem k všeobecně známým morálním kvalitám někdejší pražské úderky ODS můžeme věřit Karlu Březinovi, že to prostě byla ona "lepší politická kultura" Bémových časů, na níž nedávno dojatě vzpomínal v HN.)

A protože dějiny začaly včera, sociální demokraté samozřejmě vůbec nic netušili o tom, jak to do té doby v Praze chodilo, když na podzim 2010 ochotně přispěchali zachraňovat pozice ODS ve velké koalici, byť tím pohřbili předvolební sliby svého lídra Jiřího Dienstbiera, čímž z něj ovšem nechtěně udělali politickou hvězdu.

A ještě jeden čistě lokální dotaz: pokud se teď sociálním demokratům ODS tak štítí, kdy znechuceně vystoupí ze všech těch obvodních koalic, třeba v Dejvicích, Vršovicích (starostou tu je někdejší Bémův protikorupční bijec Milan Richter), na Jižním městě, ve Stodůlkách nebo třeba tady v Holešovicích, což by byl jeden z nejzáslužnějších činů ČSSD na území hlavního města od dob znovuobnovení strany?

Možná že pak by se o jejich pondělní výzvě dalo bavit vážně.
(pozn.: pražská ČSSD vyzvala TOP 09 aby ukončila na magistrátě koalici s ODS).

Do té doby doporučujeme co možná nejdéle a nejrozhodněji mlčet a modlit se kolektivně za to, aby některé odposlechy přece jen ještě zůstaly v něčím trezoru."

Zdroj:
http://dialog.ihned.cz/komentare/c1-55193980-jak-hulinsky-neznal-bema
27. 03. 2012 | 23:36

Luba napsal(a):

exite,
tak se přece nezdrojuje.
Nestál jsem o soupis děl.

Ale o "ozdrojovanou" citaci.
Jestli se spoléháte na svou paměť, je to špatně. Každé čtení je výběrové. Je interpretací autorových myšlenek - jeho konstrukce a intepretace reality, světa. Zapamatujete si spíš to, co je bližší Vám, nikoli to, co je bližší autorovi.

Zajímalo by mě třeba, jak Havlíček v roce 1848, dle Vašeho vyjádření: "vyzývalk protižidovským pogromům".
Hoďte sem příslušný úryvek novinářova textu i s odkazem na zdroj.

Konstatuji,
že Váš myšlenkový svět je mi zcela cizí. Třeba tohle:

"Z nových prací pozor na havlíčkovské monografie S. Ravika (Novinář K. H. B., 1991) a J. Moravy (C. k. disident K. H. B.); obě deformují Havlíčkovo dílo - první směrem doleva, druhá doprava"

Tahat do všeho ideologii je naprosto zcestné. Ideologie je výzbrojí jedinců morálně a mentálně zakrnělých.
27. 03. 2012 | 23:52

exit napsal(a):

Eduard Bass: Čtení o roce osmačtyřicátém (1940, 1948)
"Havlíček a Sabina byli v mnohém souputníky - avšak zatímco Havlíček se stal ideovým vůdcem rodící se české pravice, Sabina zaujal stejné místo na levici." Citace je přesná, ale stránku si najděte sám. Jsem rád, že považujete Basse, šéfredaktora Lidových novin (1933-1941) za "jedince morálně a mentálně zakrnělého".
Každý normální historik v posledních šedesáti letech považuje za samozřejmé, že nějaká "objektivní" historie je nesmysl, že všechny historické práce jsou nutně formované ideovými, psychologickými atd. postoji autora - pokud jste právě objevil Ameriku, tak gratuluju.
Požadovat přesné odkazy v diskuzi tohoto typu je trapná obezlička (opravdu nemám čas, abych vás vzdělával ve věcech elementárních) - ale pokud se týče těch výzev k útokům na Židy, pročtěte si Národní noviny cca od poloviny března do konce dubna 1848, dočtete se. A pro vaše dovzdělání doporučuji aspoň toho Tobolku, Chalupného a Sticha.
Ani já vás nechápu - tahat do diskuze nesmyslný článek Bakalova poskoka Šídla? Proč? Vždyť ten článek je celý jen o jediném: ano, ČSSD holt prokazatelně neměla s aférou Bém-Janoušek nic společného, to se nedá nic dělat, ale my, pravicoví novináři, to tak nenecháme a aspoň trochu špíny na ni hodíme. Nemuseli bychom, ale když prémie od Bakaly jsou tak chutné a tučné.
28. 03. 2012 | 00:15

bella ciao napsal(a):

Bédo
Nějak rychle jste zapomněl na Joschku Fischera, bombardéra Bělehradu. Původní profesí chaota a násilníka, který tu Zelenou provozoval s bývalými nácky.

Už jsem tu někdy poznamenal, že Zelení, PETA, Greenpeace a klimatologická komise OSN jsou plutokratovy loutky? Tak znova.

Ve věci Janoušek ostatně pořád plně platí Lubasova hypotéza.
Ovlivnění alkoholem nepůjde prokázat, to je už jisté.
Celá kauza stojí na svědkovi, který chudáka Janouška namísto policie pronásledoval. Určitě se ukáže, že ho původně sledoval pro ABL.
Paní, která byla ochotná obětovat život pro blinkr Volva si za nové Vovo pořídí selektivní amnézii (vy byste to jako poškozený neudělal?).

Už teď je kauza odklizená do Hradce, kam budou pražští žurnalisti líní dojíždět.
Všechno na nejlepší cestě.
Vzpomenete si dneska ještě na Drobila? Taky to vypadalo, že se nebesa hroutí. Počkejte na čtvrteční titulku Blesku, začnete mít jiné starosti.
28. 03. 2012 | 00:38

Vratiprst napsal(a):

exit
Pokud můžete Basse, najděte si "Co nebude v dějepise", čerstvý záznam reálií brněnského života od roku 1938 do 1945, vydaný myslím buď už v čtyřicátémpátém nebo šestém.
Opravdu se to pak do dějepravy nedostalo.
28. 03. 2012 | 00:45

exit napsal(a):

Vratiprst:
Dík za tip. Já doporučuju jeho "Letáky" (výbor z roku 1955, je tam spousta aktuálních textů, např. návod, jak udržet poslance ve sněmovně - vchod ve formě myší pasti atd.), z poezie jeho soubor "To Arbes nenapsal, Vrchlický nebásnil" (1930, ale taky pořád platný).
28. 03. 2012 | 00:52

Debb napsal(a):

Luba
Havlíček byl zaostalý a neměl blog na internetu. Takže ten odkaz jedině na Národní knihovnu.
Ale jeho (stále nedočtené) Politické spisy mám na chatě v regále, tak se vám v létě podívám :).
Stále dokola v nich mele o vyúčtování subskripcí, tak mu možná nějací židi nepůjčili?
Hned po mně reCAPTCHA chce praotce Abrahama.
28. 03. 2012 | 00:53

Vratiprst napsal(a):

exit
Děkuju. Čtení o osmačtyřicátém jsem si loni prošel s tužkou v ruce, je v něm tolik detailů, o kterých jsem do té doby netušil. Poctivé psaní.
28. 03. 2012 | 01:01

jozka napsal(a):

Michal Macek:
(od Obcan)

Vzhledem k tomu, ze velezrady s muze dopustit jen prezident republiky, tak asi tezko. Takze znovu a lepeji...
28. 03. 2012 | 06:49

toledo napsal(a):

to Béda včera 20:29:
Existuje druhá komponenta špatné vlády-tou je vlastní ovládaný lid.Tak třeba u nás:příklady,které táhnou bahno k úpadku:
-mládenec s náušnicí v uchu.Ten nejen nekompromisně odmítne všechny socialismy,ale on nejen pohrdá docentem Wúmlíkem ala J.Havel,ale v praxi odmítne (buďte si jist) pracovat i pod opakem doc. Havla-inventivním,anglicky mluvícím,západně vzdělaným technickým inženýrem-když ho mistr vyhodí z práce-žádná rána .Půjde sousedkám opravovat koupelny na čas-s těmito nepřekročíme století páry ani za dalších dvěstě let
-jiná tradice -matematika.Inženýři zde pohrdali matematikou,protože ji umějí Sověti a ti neumějí jako my všechno co my umíme,ale jako typičtí ignoranti nevědí,že F.L.Gerstner,který zde okolo roku 1800 vybudoval třetinu i dnešního průmyslu se vášnivě rád učil matematiku u jezuity pátera Vrby.Že v USA je matematika ještě daleko větší modlou než v Rusku.
Máme v národě mnoho zaostalých lidí a Ti přivolávají nějak nepřímo na nás neštěstí-špatné vládce-ne vždy,ale často ano.Jsou k nim tolerantní.
Dokážete interpretovat výrok J.Havla-že byl před rokem 1989 na řadě "skvělých "přednášek V.Klause.Za prvé mnoho lidí zde již psalo,že řeči o údajné Klausově veřejno-ekonomické činnosti do roku 1989 jsou vymyšlené kecy-komu věřit?
Za druhé skvělé přednášky a posléze špatné výsledky jeho vládního kursu-tedy J.Havel "omilostňuje" Klause za to,že on omilostňuje kamarády? Že by pouze Klaus a on není jediný nejhorší,to možná ano.
Vezmu-li v úvahu poměr politika ku ekonomovi,kolik čeho je v Klausovi nebo Zemanovi-oba jsou pro mne tím pádem ekonomickými analfabety.Ćistě experimentátoři,za mák ne v hlavě účinné teorie.Ostatní tvoří posluchárnu.
Bojujme s hloupostí v našem národě jako nepřítelem č.1..A také leností ducha,leností v mnohém,liknavostí,nedůsledností,nepozorností,vágností...
28. 03. 2012 | 07:11

Luba napsal(a):

exite,
důkazní břemeno je vždy na žalobci, nikoli na žalovaném.

Vy jste zde pomluvil člověka, jehož si vážím a mám ho rád.
Tedy, mám rád jeho dílo. Antiklerikála a rebela, prvního moderního českého žurnalistu, Karla Havlíčka.

Názor pana Basse na Havlíčka sice může být zajímavý, ale kdo ví, na základě čeho si ho pan Bass utvořil?

Po Vás jsem chtěl jen to, co vyžaduji od sebe sama. Když o něčem a někom něco konkrétního a závažného tvrdím, vždy to dokládám ozdrojovanou citací. Jsem anonym, pseudonym, nick,
tak zde nemohu vystupovat autoritativně a psát hlouposti, které nelze ověřit, protože nic takového neexistuje.

Váš názor, milý oranžový frustráte, je zjevně jiný.
Diskutér Vašeho typu mne může těžko dovzdělat, když nemá kde brát :)

Je vidět, že ani zdejší blogující soc-dem nemají kde brát, když ani netuší, co ta demokracie vlastně je. A že po volbách zřejmě opět dojde k výměně všehoschopných za neschopné, a stupidita bude vládnout dál, jen v jiném převleku.
28. 03. 2012 | 08:38

Petr napsal(a):

Pane europoslanče,
máte zase pravdu. Ale zase jen půlku. Co křišťálový balík Grosse, co obrovské sumy za svobodu katarského prince za Paroubkovo vlády, co odchod, ne útěk Krejčíře, co volný odchod Pitra, co třídenní vězení vlastizrádce dvojjediného Hofmanna? A další a další. A jedno kdo zrovna v ČR vládne.
28. 03. 2012 | 08:50

Yosif K napsal(a):

Dpocent Havel napsal:
Policajt by tuhle blbost ale jen tak snadno neudělal. Kdyby nad ním nebděl stejně demotivovaný státní zástupce. Policajti vědí, že je to všechno úplně jedno, jen musí napsat nějaký alibistický papír. Že je státní zástupci stejně přikryjí. Kdyby je nepřikryli, museli by státní zástupci víc pracovat. Proto státní tak často na práci dlabou. Jsou totiž nezávislí. Kálí-li na prácí, nemůže se jim fakticky nic stát. A v praxi, když „dělají“ pro obyčejného trapáka, se jim zpravidla taky nic nestane.
KONEC CITATU.

Pane docente, ale to je dobre ze jste se konecne probudil - i kdyz az pri maleru vasich politickych konkurentu!
Jinak lidem nepostizenym uhlirskou virou v socanske bludy by mohlo byt podezrele uz mirne zachazeni PCR a statniho zastupce ohledne zazracneho zbohatnuti Standy Kolotuka - jak v pripade prani spinavych penez pri nakupu bytu (igelitka strejdy Vika) tak pri spolecenskem skoku z vyuceneho kolotuka na genialniho financniho investora pri spekulaci s bezcennymi cennymi papiry fy Moravia Energo, kterym pred tim zaridil monipol na dovoz elektriky z Ukrajiny. Dale pri rozkulaceni MUS ktere se neuspesne vysetrovalo mimochodem i za socdemaku.
Za to ze se nic nevysetruje muze i brzdic RAMPuLA ktereho zurive brani a chrani i VAS BYVALY CAPO PAROUBEK.
Ano prace PCR a statnich zastupcu je skutecne k bliti - ovsem v mnohem sirsi skale pripadu nez jmenovala vase mistopredsedkyne.
CSSD pilne sosala ze statnich zdroju taky - brckem ktere brarsky sdilela s ODS....

I vase podivovani je ponekud k bliti je zjevne o 10-20 let opozdene.....
28. 03. 2012 | 09:00

Yosif K napsal(a):

Odposlechy jsou ale dilo! Skoda ze neprasklo o cem se bavoval behem pulnocnich telefonatu z bordelu Kolotuk s Babisem.

Kdo ma vice nez jeden zavit okolo hlavy, muze si to ovsem domyslet:
AB:"Kolotuku, pokud mne opomenes ve vyberovem rizeni na Unipetrol, priskrtim ti igelitky, ty kluku jeden usata!"
SG:"Buresku, neblazni, v komisi sedi 9 lidi, kazdyho musim nejak presvedcit aby schvalil a nic si nepamatoval, a ty ne chces prikrtit igelitky zrovan kdyz jich budu potrebovat nejvic!!!"
AB:"Dobry usacku, poslu to jeste 9 igelitek - misto predani jako obvykle - smrekovy parez!"

Z trapnycvh veci uvnitr CSSD se ovsem poctivy docent Havel nepobleje - konec koncu strana mu zaridila pekny posez v Bruselu za 15 tisic EUR mesicne - tak co by do nich ryl. Poblejt se docent muze az nad necinnosti PCR v kauze Janousek.
28. 03. 2012 | 09:22

Luba napsal(a):

Kterak se má správně k policistům chovati občan eskortovaný, aneb moralita z prosince roku 1851:

"...

Teď, měsíčku, nechme elegie
a přejděme v heroický tón,
neboť, co ti chci teď vypravovat,
to byl čertův shon.

Cesta z Reichenhallu do Weidringu
ty ji musíš také dobře znát -
ta se nedá žádnou ordonancí
přeoktrojovat.

Hory, skály ohromnější ještě
než jest hlouposť mezi národy,
vedle cesty propasť bezedná jak
držka armády.

Temná noc, jak naše svatá církev,
a my jedem' s kopce jako mžik;
darmo křičí Dedera: "Drž koně!"
prázdný je kozlík.

Kočár praští, a koně ve větru,
již je ďábel horem pádem nese,
a postilion někde tam za kopcem
do dýmky si křeše.

Dolů jako s věže cesta plytká,
vůz jak šipka klouže hý a hat,
snad nás hodlá někde do propasti
internírovat.

Ach, to byla pro mne chutná chvilka!
neboť neznám žádnou větší slasť,
nežli vidět slavnou policii
ouzkostí se třást.

Napadnul mi -- jsemť já čtenář bible -
o Jonáši smutný příběh ten,
jak jej z loďky k utišení moře
vyhodili ven.

"Metejme los", pravím, "mezi nám
musí někdo velký hříšník být,
a ten k usmíření nebe musí
z vozu vyskočit".

Jen to vyřknu, ejhle! policajti
ani svědomí nezpytovali
a kajícně vyrazivše dvířka.
z vozu vyskákali.

Ach, ty světe, obrácený světe!
vzhůru nohama ve škarpě leží stráž,
ale s panem delinkventem samým
kluše ekvipáž.

Ach, ty vládo, převrácená vládo!
národy na šňůrce vodit chceš,
ale čtyřmi koňmi bez opratí
vládnout nemůžeš!

Bez kočího, bez opratí, po tmě,
u silnice propasť místo škarpy:
tak jsem cválal sám a sám v kočáře
jako vítr s Alpy.

Svěřiti svůj osud také jednou
koňům splašeným se já mám bát?
občan rakouský? což se mi může
horšího již stát?

Tak jsem s chladnou resignací v hlavě,
v hubě ale vřelou cigáru,
čerstvěj' než car ruský přijel k poště
v dobrém rozmaru.

Tam jsem zatím -- mustr delinkventů -
bez ochrany povečeřel hezky,
než za mnou stráž s odřenými nosy
přikulhala pěšky.

Já spal dobře, ale policajti
měli noc ve Weidringu zlou:
mazali si špiritusem záda
nosy arnikou.

Tu je konec této epopeje,
k níž jsem nepřibásnil ani chlup
podnes ti to poví ve Weidringu
poštmistr Dahlrupp. ..."

http://www.czech-language.cz/fiction/havlicek/tyrel.html
28. 03. 2012 | 09:48

jogín napsal(a):

Vysvětlení chování policajtů není těžké. Věděli, že příbuzenstvo jejich ministra pro Janouška pracuje. A otázka zní, jestli se náhodou Janoušek nazasloužil o Kubiceho kariéru nebo i o jeho pověstnou zprávu. V ní se konstatuje pronikání organizovaného zločinu do politiky. Kupodivu tenhle průnik do partaje modrých kolibříků zůstal bez povšimnutí.
28. 03. 2012 | 10:23

Luba napsal(a):

A ještě k vzoru politicky angažovaného občana, Karla Havlíčka.

Havlíček nepatří k pravici ani k levici, jelikož byl liberálem, tedy člověkem, prosazujícím svobodu jedince a tím i politickou pluralitu. Ten, kdo spojuje liberalismus s konzervatismem je jednoduše podvodník, protože jsou tyto směry v politickém a myšlenkovém smyslu neslučitelné.

"Dnešní Havlíček" by byl svým založením nejspíš "pirátem" nebo "zeleným".

Opatřovat Havlíčka politickými nálepkami dneška je ale poněkud hloupé. Byl to hlavně vzdělaný novinář, jehož tiskoviny byly vynikajícími zdroji užitečných informací. Také proto šly na dračku. A byl také člověkem s ideály, nikoli s ideologií.
Byl i prozíravým a pragmatickým, v tom nejlepším slova smyslu.

Pozoruhodná je kniha Ilony Bažantové: Ekonomické názory Karla Havlíčka Borovského.
Z přednášky o Havlíčkovi - "ekonomovi":

"... z článku "Svobodný výrob a svobodný obchod", ... Odsuzoval, že podnikatelé se chovají nečestně a využívají stát ke svému prospěchu a bohatnutí.
Takové označoval jako "peněžní aristokracii", kam zahrnoval bankéře, fabrikanty a velkoobchodníky, kteří (což je podle něho znakem každé aristokracie) zneužívají státní moci a zákonů ke svému zisku.

(pozn.: z toho můžeme usuzovat, že nám stále vládne aristokracie svého druhu, nikoli demokraté)

Tím jsou velmi nebezpeční cílům a fungování "pravé a poctivé demokracie", tím vytvářejí nepřirozený průmysl, resp. nepravé fabriky, "které se živí jen ochranním clem a prohibicí, jsou jen hmyz, hledající na těle země a sající šťávu z národu."

Podle Havlíčka jen pravé fabriky jsou národu užitečné, tj. "pravé fabriky, které v stavu jsou dobrý výrobek svůj nejlaciněji prodávati a žádného ochranního cla nepotřebují."

Usiloval o to, aby v pravé a poctivé demokracii mohli poctivě podnikat všichni, kdož by chtěli. V tom viděl i veliký prospěch český, neboť soudil, že uskutečňování těchto zásad dá Čechům možnost, aby i oni mohli podnikat, bohatnout a získávat polepší pozice.

Existující předsudky proti průmyslu, obchodu a řemeslům vysvětloval Havlíček s cílem, aby se i Češi do těchto podnikatelských aktivit zapojili a nechodili pracovat pouze do úřadů, kde se poněmčovali.

Uznával oprávněnost rozvoje tovární výroby, neboť zlevnila výrobu ("Užitečnost fabrik záleží v tom, že důmyslnými stroji usnadňují a ušetřují lidstvu práci"), a proto bral bez sentimentality na vědomí i to, že továrny ničí řemesla a mají
i negativní sociální dopady.

Tím se zásadně odlišoval od skupiny radikálních demokratů
(K. Sabina, J. V. Frič, K. Sladkovský a další), která se zabývala a hájila zájmy malovýrobců a řemeslníků proti rozvoji průmyslu.

Pokračování ...
28. 03. 2012 | 10:59

Luba napsal(a):

...

Toto u Havlíčka nenajdeme, naopak používal logicky nenapadnutelný argument užitečnosti pro většinu:

"Každá fabrika při svém založení byla škodlivá těm, kteří ten samý výrobek dříve co řemeslníci hotovili, ale ona byla zároveň užitečná všem těm, kteří dříve onen výrobek od řemeslníků kupovali dráž.

Poněvadž ale jest patrno, že těch, kterým fabrika byla užitečná, kterým opatřila lacinější zboží, více musí býti nežli těch, kterým ublížila, totiž řemeslníků onoho výrobku:
tedy jest patrno, že v celku byla lidstvu užitečná"

(pozn.: Havlíček nacházel velkou inspiraci v U.S.A. Je třeba zvážit dobový kontext domovské K. und K. monarchie)

"Pouze hospodářská a politická svoboda a demokracie("všeobecná svoboda a pravá zákonitost") vedou k blahobytu celého státu:

"... každý pracuje pro sebe, nikdo jiný nedělí se s ním o výtěžek jeho přičinění, každý si vyhledává neobmezeně živnosti, k jakým schopnost a chuť v sobě cítí, žádný zákon, žádné úřady jej v tom neobmezují, každá schopnost, každá přičinlivost jest tam vážena a nikdo se za práci nestydí. ...

A co ještě mnohem podivnější jest, stálý pokoj, největší jistota jmění a osoby panuje v těchto zemích a ačkoli se tam sbíhají nejnepokojnější lidé z celého světa, ačkoli tam zcela neobmezeně mohou hlásati i nejškodlivější učení, ačkoli tam vedle sebe sídlí vyznavačové na sto rozličných náboženství a ačkoli při tom není tam žádného vojska, žádné žandarmie, žádných vyzvědačů: přece tam není žádná revoluce, žádné boje občanů mezi sebou, žádná povstání, žádná spiknutí!

To všechno jsou následky pravé svobody a zákonitosti!"

Havlíček uváděl i jiné názory na zdroj bohatství USA a proti všem námitkám svou tezi upřesnil:

"...pravdou zůstane, že jenom svoboda a dobré státní zřízení příčinou jest blahobytu a neobyčejného vzrůstu Sev. Amerických zemí a jmenovitě ta část a stránka svobody, která k tomu vede, aby každý pokud možná jen pro sebe pracoval, a celý výnos přičinění svého sám pro sebe zachoval, neživě z toho žádných zahalečů.

A k tomu vede především svoboda výroby a svoboda obchodu; když totiž průmysl a obchod buď velmi málo jsou obmezeny zákony aneb docela nejsou."

Na příkladu Anglie a jejích obilních zákonů (Corn-law) z první poloviny 19. století dospěl Havlíček k další podmínce, která determinuje zavedení a fungování svobodného obchodu – přizpůsobení ostatních politických a hospodářských mechanismů.

"Ovšem že pak této svobodě obchodu přizpůsobena musí být ostatní zřízení země, neboť dáti volný neb skoro volný průchod cizím výrobkům a obmezovati při tom všelijak domácí výrobu a průmysl – toť nesmysl."

(Z posledních vět je zřejmé, že by Havlíček nejspíš považoval tzv. liberálního ekonoma Klause za hlupáka "bez přívlastků"!)

Zdroj:
http://www.cepin.cz/cze/prednaska.php?ID=239
28. 03. 2012 | 11:00

exit napsal(a):

Luba:
K čemu ta dlouhá citace z "Tyrolských elegií", básně obšlehnuté podle Heinovy mnohem slavnější (a lepší - odvážnější a ironičtější) básně "Německo. Zimní pohádka"? Nedokazujete nic jiného, než že Havlíček byl usilovný epigon.
Mimochodem, znáte slavné Havlíčkovy výroky o komunismu? Že to je bláznovství, které naštěstí nemá šanci na realizaci, protože se nikdy nenajde dost bláznů, kteří by ho chtěli uskutečnit? Že komunismus krachuje všude, kde je zaveden, například v kláštěřích? Nebo že "největším komunistou je vídeňská vláda, protože ta lidem nejvíc bere a nejmíň dává"? Když to srovnáte s poučenými názory na komunismus, jak je ve stejné době psal Klácel Boženě Němcové, musí i vám dojít, že Havlíček byl především nevzdělaný venkovský buran - který se prostě hodil mocným, Riegrovi, rakouskému skoroministru osvěty Palackému, ale hlavně Thunovi. Za to, že se stal rakouským poslancem, byl pro ně ochoten udělat cokoli. A když i včas umřel, mohla se z něho stát legenda a jeho naivní veršovánky vstoupily do čítanek.
Nepopírám, že založil české novinářství (se vší bídou jeho polopravd) a svou roli užitečného idiota sehrál opravdu dobře.
28. 03. 2012 | 11:11

Luba napsal(a):

exite,
Vaše kecy mne už unavují ...
Mějte se!

Méně závidět, pomlouvat, a víc dělat!
A bude nám krásně ...
28. 03. 2012 | 11:22

exit napsal(a):

Taktéž - a přečtěte si Klácelovy "Listy přítele k přítelkyni o původu socialismu a komunismu" (1851), které psal Boženě Němcové, Sabinův "Duchovný komunismus" (1862) nebo úvahy tehdejšího rektora pražské univerzity Augustina Smetany (exkomunikován 1850, zemřel uštván 1851). Třeba vám docvakne, že vedle Havlíčka působili lidé mnohem schopnější a s mnohem větším rozhledem, jen ne tak dobře mediálně použitelní za každého režimu.
Mimochodem, havlíčkova činnost v Průmyslové jednotě (od 1845) byla přinejmenším kontroverzní - v podstatě na vyhroceně nacionálním základě rozštěpil jednotný česko-německý spolek.
28. 03. 2012 | 11:36

Luba napsal(a):

exite,
na mě si se svým mimochodem nepřijdete.

Každý člověk znalý zoologie ví, že mimochodník je velbloud, slovensky: ťava.
28. 03. 2012 | 12:26

exit napsal(a):

Ano, tak jsem to myslel - jen jsem vůči vám nechtěl být vulgární.
28. 03. 2012 | 12:54

Michal Macek napsal(a):

jozka

oprava vlastizrada ne velezrada
28. 03. 2012 | 15:19

Yosif K napsal(a):

exit napsal(a):
Taktéž - a přečtěte si Klácelovy "Listy přítele k přítelkyni o původu socialismu a komunismu" (1851), které psal Boženě Němcové, Sabinův "Duchovný komunismus" (1862)
28. 03. 2012 | 11:36

No uz jsme o 160 let dal - par utopickych pokusu o vybudovani beztridni spolecnosti zkrachovalo - i stalinistovi J Havlovi se v Bruselu za EUR 15,000 celkem libi, rekl bych ze propagace historickeho omylu utopickeho komunismu uz neni v 21 stoleti az tak objevna vec......
28. 03. 2012 | 16:53

exit napsal(a):

Yosif:
No, kdybyste místo plácání nesmyslů četl, věděl byste, že v případě Klácela nejde o "propagaci", ale o odtažitou analýzu a v případě Sabiny o osobitý myšlenkový konstrukt, který se minul se svou dobou, ale v jednotlivostech zůstal inspirativní dodnes.
28. 03. 2012 | 18:29

Jáchym napsal(a):

Pane Havle,
přeji Vám jako vysokoškolskému pedagogovi šťastný a veselý Den učitelů.

Na rozdíl od Luby tady jen občas neozdrojovaně komicky poskakuji jako přiopilý velikonoční zajíček. A tak bych rád ukřivděně připomněl, že není problém napadnout sám sebe prostřednictvím "svého" virtuálního avatara, který jakoby zastává opačný názor a je poněkud mdlejšího ducha.
Virtuální blbec mi přihraje prostřednictvím oslího můstku na předem připravenou odpověď, já ho roztrhám na cucky a jsem king. Sám to nikdy nedělám a nemyslím, že by to platilo pro TUTO diskusi, jen je nutné s tím počítat.

Pane Havle,až Vám zbude něco času, přečtěte si http://aktualne.centrum.cz/rozhovory/clanek.phtml?id=738682
Dvakrát.
Fakt dost dobrý.
(Až na ten diskutabilní nadpis :-))

Jo, abych nezapomněl:
Víceméně souhlasím s předřečníky. Některými.V něčem.

Strana mírného pokroku v mezích zákona tu už byla. Zkouším psát futurologickou knihu Švejk v občanské válce, nechtěl by se někdo z ČSSD přidat jako spoluautor? :-) ? :-( !
28. 03. 2012 | 22:32

jozef napsal(a):

Robert Fico: "Najserioznejsi je bulvar".
Nielen na Slovensku.

Este stele si myslite,ze mozete vyhrat vojnu s mediami,este stale si myslite,ze su to hyeny? - pytal sa dennik Sme vitaza volieb pred par dnami.
Fico:stale si myslim,ze mozem aspon remizovat.
Tie existencie /z politickej redakcie Sme/ maju odvahu prist za Ficom tvarou tvar- a pokracovat vo svojej dlhorocnej cinnosti,z hladiska volebneho vitaza v cinnosti skodlivejsej, horsej,nez bulvar.

Slovensky bulvar v poslednom case sa tiez zasluzil o stat.Zasluzil sa totiz,ze do parlamentu sa nedostala supergorilia strana 99%.Strana,na prvy pohlad odpudzujuca,supergorilia,ktora razantnym medialnym utokom dobyla za par tyzdnov parlamentne percenta. Naopak,televizie a tzv.ustredne mienkotvorne media - napriklad uvedenu Gorilu,teda privatizacnu gigakauzu Dzurindovej vlady,usoesne niekolko rokov schovavali.Aby po jej zaveseni na internet/ pravdepodobne supergorilou 99$/,dokazali hrat absurdne divadlo na celej medialnej scene a aby tiez dokazali uspesne sugerovat,ze za Gorlilou stoji aj Fico...

Takze na Slovensku je remiza.
Vlada je v rukach nepriatela sukromnych mienkotvorcov,v rukach zoldnierov mienkotvorby,mienkotvorba je v rukach bulvaru aj cohosi ovela horsieho,nez bulvar.

Jemny posun bulvaru a vyznamny posun dennika Pravda dava vsak nadej aj na jemny posun v televiziach...
Dava nadej,ze hodnoty a zaujmy jedneho percenta z jedneho percenta obyvatelstva a zaujmy a hodnoty lupezneho zahranicia nebudu mat uz dlho totalne medialne krytie.
28. 03. 2012 | 23:40

Jan Fabry napsal(a):

Vazeny pane poslance,

podle meho nazoru ulohou politika neni psat komentare,
zvlaste takove, ktere, treba vtipne a s jazykovym umem,
popisuji situaci jako nebyvale chmurnou. Ulohou politika
je hledat napravu a predjimat problemy. Komentare byste podle meho nazoru mel prenechat komentatorum. Proto se mi Vas blog veskrze nelibi.

Na konkretnim priklade poukazujete na to, ze (nekteri) policiste a (nekteri) statni
zastupci porusovali zakony; chcete-li napravu,
prosim, abyste i Vy sam dodrzoval pravidlo, ktere spociva
v tom, ze nechate na novinarich jejich remeslo.

Jiste mi date za pravdu, ze nynejsi spatny stav justice nenastal ode dneska, ba ani vcerejska, avsak ze je vysledkem
letiteho vyvoje. Nema na tom svuj podil predminula nejvyssi statni zastupkyne?

Jsem si jist, ze jste si vedom, ze existuji horsi
a soustavnejsi porusovani dulezitejsich zakonu, napr.
tech, ktere primo navazuji na zasady vtelene do naseho
Ustavniho poradku.

S uctou

Jan Fabry
03. 04. 2012 | 15:40

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gazdík Petr · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy