Komu škodí euro

23. 05. 2009 | 19:04
Přečteno 8771 krát
Občas mám pocit, že členové bankovní rady ČNB ucházející se u pana prezidenta o svůj další šestiletý mandát, musí psát povinně články proti euru. Trpím utkvělou představou, že konzervativní pan prezident chce mít místo kosmopolitního eura osvědčenou monarchistickou korunu a nějakého eurofila by do čela národní banky nikdy nejmenoval… Do takové kategorie příspěvků zapadá text pana viceguvernéra Mojmíra Hampla a jeho poradce Michala Skořepy k desetiletí eura, uveřejněný v Euru.

Páni autoři ponejprve věcně zopakovali, že euro nějaké ty výhody přece jen má. Odpadnou jakési směnárenské poplatky, odpadne kursové riziko a otevře se přístup k většímu finančnímu trhu. Tyto výhody však jsou vyváženy a možná i převáženy tím, že země se společnou měnou už neprovádí vlastní měnovou politiku. Úrokové sazby Evropské centrální banky nemusí být totiž vhodné pro naši ekonomiku. A to nám může škodit.

Pohlédneme-li na úrokové sazby ČNB a srovnáme-li je s monetární euro-autoritou ECB, zjistíme z dostupné březnové měnové statistiky, že se všechny tři sazby liší, srovnány jako hříbečky, jen o čtvrt procenta. Pohlédneme-li do březnové statistiky před rokem, všechny sazby ČNB se lišily od ECB zrovna o stejného čtvrt procenta. ČNB často kopíruje či předjímá politiku ECB. Není to nic divného, žijeme ve stejném prostoru.

Jistě byla i období, kdy se sazby naší centrální banky a ECB více lišily. Nicméně i tak je hodnocení výhodnosti vlastní měnové politiky hodně spornou záležitostí. Vezmeme-li jako monetárního arbitra právě výše zmíněného pana prezidenta, pak v měnové politice ČNB byla dlouhá období hodná tvrdé kritiky. Kromě toho ale byla i období, kdy ČNB sice formálně dělala monetární politiku dobře, nicméně podle špatných výchozích dat, které byly zkresleny někde na cestě mezi celní správou a statistickým úřadem.

V tomto smyslu můžeme vlastní zkušenosti shrnout asi tak, že máme zhruba padesáti či šedesátiprocentní pravděpodobnost tvorby vhodné monetární politiky. Není to mnoho. Pak si nelze dělat o účinnosti vlastní monetární politiky příliš velké iluze.

Kolegové Hampl a Skořepa ale navrhli poměřit výhodnost zavedení společné měny synteticky. Uvažovali tak, že kdyby ono zavedení eura mělo tak zásadní význam, zvýšila by se růstová dynamika zemí Eurozóny proti minulému desetiletému období nebo vůči jiným zemím. Nic takového ale neobjevili. Přínos eura je podle nich tedy neprokazatelný. Zastřeným sdělením pak je, že bychom asi měli s přijetím eura raději počkat. Euroskeptici mohou tančit.

Předkládaný přístup však zavání silným zjednodušením. Čím rozvinutější země jsou, tím mají zpravidla nižší tempa růstu. Zároveň země v daných obdobích investovaly, staré země EU zejména do rozšíření unie a pomoci novým zemím, investovaly do životního prostředí, výzkumu a školství. Změnilo se také celkové ekonomické klima, více se prosazují třeba země jako Indie, Čína a řada dalších zemí. Umožnění jejich přístupu na evropské trhy je zásadní investicí Evropy do boje s chudobou.

Možná by syntézou hodnocení eura spíše mohl být jiný nesporný fakt. Žádná země, která euro přijala, nyní vážně neuvažuje o vystoupení z Eurozóny. Občasný výkřik na takové téma budí spíše pobavení. Naopak je řada zemí, která se dále do měnové unie hlásí. Celosvětově roste podíl eura jako rezervní měny. Společnou měnu by nyní určitě uvítali i čeští podnikatelé. Společná měna chybí turistům i investorům.

K euru jsou dnes pozitivně naladěni čeští analytici. Nebylo tomu tak vždy. Dnes hájí zájmy klientů svých bank. Jejich postižení prudkými výkyvy kursu je příliš čerstvou skutečností, aby ji bylo možno pominout.

Politika Evropské centrální banky byla také několikrát podrobena kritice. Připomínky zazněly třeba z úst Nicolase Sarkozyho nebo Silvia Berlusconiho. Žádná z těchto kritik však nikdy nebyla tak hluboká a systematická, jako kritiky ČNB Václava Klause. Je jistě dobře, že jsme vůči naší centrální bance byli tak nároční. Avšak představa, že právě v krizovém období je národní měna menší ekonomiky bezpečnější zátokou než velký přístav eura, je snad trochu velikášská. Zdá se, že spíše malé měny mohou mít nyní velké problémy. Stejně jako veřejné finance států s malými měnami…

Možná by příští politika českého státu měla více prosazovat zkrácení období pro přijetí eura novými uchazeči i úpravu přijímacích kritérií. Dveře do Eurozóny se nám zřetelně uzavírají a bez příslušného velkorysého rozhodnutí na úrovni EU zůstává pro nás společná měna nedosažitelnou metou. Přestože jsme pět let plnili všechna kritéria konvergenčních programů. Přestože jsme i ta maastrichtská kritéria plnili lépe než většina zemí Eurozóny. A plnit jsme je nemuseli…

Psáno pro Euro

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Rumcajs napsal(a):

Vy mi jdete do rány pane docente.

Co říkáte na to, že Slovensko zaznamenalo mnohem horší dopad krize na HDP než ČR ? A to prosím Slovensko vedou socani. Tak to už vůbec nechápu. Já když sleduju ty Vaše předvolební spoty, tak bych řekl, že za socanů musí být jedině dobře.

A propó, potřebuju levně vejce. Nevíte o něčem ?
23. 05. 2009 | 19:17

Jozef napsal(a):

Rumcajs

Nemozno usudzovat podla stvrtrocnych statistik.A neverte komentatorom.

Ak by Slovensko zahrnulo do HDP planovane,ale este necerpane prostriedky z fondov EU,prepad by zrejme bol polovicny.
Ak by neboli podniky dva tyzdne bez plynu..?
Dalej Slovensko percentualne viac vyvaza a je vacsou automobilovou mocnostou,nez Cesko....
K dobrej porovnavacej analyze je problem sa dostat.

Pytajte sa,co chcu investori a co chcu podnikatelia.
Nechapem vase spekulovanie.Zijeme v dobe chaotickych sebazachovnych reakcii.Laviciar potrebuje bezpecnost,praviciar istotu.

Pripominam utok na vychodoeuropske meny a cesku korunu menovite -instinktivna snaha zbavit sa bremena./V podobnej situacii v r.1992 odpojenie Slovenska/
Co bolo zachranou? Najma okamzity zaujem Nemecka a Rakuska neniest bremeno bankrotarov.
23. 05. 2009 | 19:57

zahradnik napsal(a):

Kozel Jiri Havel zahradnikem?

Lídr ČSSD Jiří Havel se oficiálně vydává za průměrně placeného pedagoga a zastánce „chudých“. Pravda je ale úplně jiná: Tento pán seděl v řadě orgánů (dozorčích a správních radách) mnoha státních a polostátních firem (ČEZ, Komerční banka, Paramo atd – více v sekci životopis) a byla to téměř vždy evidentně politická nominace. Za tuto „práci“ pobíral milionové odměny, jak se nám sám v mailu pochlubil ZDE.

Pokud tedy vezmeme v úvahu jen oněch „skromných“ 5 mil. Kč, které nám Jiří Havel přiznal, tak nám vychází, že občan s průměrným platem – např. učitel/ka na základní škole - si tuto částku vydělá zhruba za 25let!!!!

Stejně tak je jistě na místě připomenout, že podobná místa v dozorčích radách státních podniků jsou obvykle čistě politická prebenda. Můžeme proto konstatovat, že Jiřímu Havlovi jde primárně o jeho vlastní prospěch a nějaké zájmy ekonomicky slabších občanů naší země mu nic neříkají a ani ho evidentně nezajímají.

Nám nevadí, že má někdo vysoké příjmy, ale nechápeme, proč se mnohonásobnými milionáři mají stávat socialističtí politici, kteří bud nikdy ve skutečnosti nepracovali, nebo žili v závětří státních institucí.

Opravdu chcete volit Jiří Havla a jeho pokrytectví? To raději udělejte kozla zahradníkem!
23. 05. 2009 | 20:05

Jozef napsal(a):

A propo

Slovaci levne nakupuju v zahranici.Zelam cim skor to iste.
23. 05. 2009 | 20:06

zahradnik napsal(a):

Kozel Jiri Havel komunistou?

Jiří Havel nebyl pouze přesvědčeným komunistou, ale navíc i obdivovatelem masového vraha Stalina. Svědčí o tom jeho texty ve skriptech VŠE, které byly vydány v roce 1988!!! Tedy v době, kdy každému alespoň trochu racionálně uvažujícímu člověku muselo být jasné, že idea komunismu je mrtvá. Jiří Havel v té době působil v oddělení politické ekonomie socialismu instituce s půvabnou zkratkou – ÚML VŠE Praha, tedy v Ústavu Marxismu-leninismu Vysoké školy ekonomické.
23. 05. 2009 | 20:09

fafnir napsal(a):

pane Havle
jak to myslíte s tou úpravou kritérií.To jako po sociálně demokraticku zatnout ještě větší sekeru?Dluhy se přece neplatí,že.Osvědčený maďarský model.
23. 05. 2009 | 20:20

fafnir napsal(a):

Rumcajsi
vejce přece levně dodá Paroubegg
23. 05. 2009 | 20:23

LEVAK napsal(a):

Ad fafnir:prosím Vás,když tak máte přehled o zboží,zřejmě jste zbožíznalec,kde se dostanou dlouhé nože na noc?
23. 05. 2009 | 21:04

Pepa Řepa napsal(a):

Dobrý nápad, Leváku.Proč máme mít jen Sáblíkovou.
http://kutnohorsky.denik.cz...
23. 05. 2009 | 21:26

Rumcajs napsal(a):

Jozef:

Výpadek plynu by měl vliv, kdyby jste nevěděli kam dřív skočit. Vzhledem k tomu, že jste na tom jako všichni, tedy máte nedostatek zakázek, nemohl být žádný problém ten výpadek dohnat.

Můj selský rozum mi říká, že ačkoli vás Dzurinda výborně nastartoval, euro vás zařízlo.
23. 05. 2009 | 21:27

JP napsal(a):

tahle nechuť k euru je buď náboženství a nebo si to snad klaus platí... argumenty proti existenci žádný.
Jestli je s eurem nyní problém, tak ten že krize blokuje jeho zavedení. Řekl bych že nevadí ani tak společná euroměna ale prostě integrace v EU. Rozkopávači Unie si prostě politicky notují s bojovníky za českou korunu. S nácky a šibaly typu železný či bobošíková v jednom šiku.
23. 05. 2009 | 21:35

Carlos V. napsal(a):

JP: Nevim, zda jste pomyleny, anebo sprostak. Nejspis oboji.

Intgaci EU znamena preneseni rozjodovani dale od obcana. Vaha kazdeho hlasu se redi ve vetsim rybniku.

Maximum rozhodovani by mel mit jedinec / co delat, co kupovat, kam dat svoje penize.

Jedinci cast svych svobod prenaseji na vyssi celky / obce, staty. Cim bliz a cim min, tim lepe.

Stat si ale v poslednim stoleti bere svobod cim dal vice. A co hure, vznika dalsi organ, EU, ktera se bere dalsi pravomoci/svobody. Navic, ovlinit ji je jeste mene mozne.

Staci milovat svobodu - a prat si EU jako celni unii.

A zadny jouda mi nemusi nadavat do nacku.
23. 05. 2009 | 22:09

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Jozef:
"Slovaci levne nakupuju v zahranici" Čím Slovensko dosáhlo výhodné konverze Sk->€ přibližně 30:1 namísto reálných 33:1?
23. 05. 2009 | 22:46

Bolsevik napsal(a):

Vazeni pratele, neprijetim EUR jsou dany skoro neomezene moznosti pro kurzovni spekulci.Staci mit predem udaje o politice CNB a to pro mnoho politiku a "podnikatelu"neni veliky problem. At zije samostatna ceska mena a jeji gurove v cele s Jeho Jasnosti Panem Presidentem a jeho kamarady. Nemohu se zbavit dojmu, ze neustale povazuji cesko za svuj soukromy podnik a jeji obcane jim mohou byt zvysoka ukradeni.
Byl bych,kdybych se mylil.
23. 05. 2009 | 23:18

Bolsevik napsal(a):

Oprava posledni vety: Byl bych rad, kdybych se mylil.
23. 05. 2009 | 23:23

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Bolsevik:
Norové, Švédové, Dánové, Švýcaři, Britové - všichni jsou měnoví spekulanti?
23. 05. 2009 | 23:26

Holubář napsal(a):

Jozef:
Premisa: Mám Slováky a Slovensko rád, zažil jsem tam a s nimi mnohé hezké.
1. Každý rok jsem jezdil do Vysokých Tater (Jahňací štít, Priečné sedlo, Koprovský štít, Preilom a Východnou vysokou... uvádím to spíše méně známé turistické, abyste uvěřil). Loni poprvé v létě v Alpách. Výsledek - letos zase Alpy, poměr náklady a přinesený efekt v Tatrách s Alpami v Rakousku nesouměřitelný. A to jsou pro mě Tatry za ta desetiletí srdeční záležitostí - ale i tak....
2. Že je Slovensko ještě větší automobilovou mocností, než Česko? Proboha - o to hůř!
3. Neptám se co chci já jako podnikatek a co chtějí investoři, ale jak se lidem v zemi žije. Pardon, ale, zatím nám ze Slovenska ani nedohlédnete na záda, a to máte Euro jen pár dní :-( .
4. Slovensko není typickou turistickou zemí (naštěstí), ale EURO mu dá v turistice sakra zabrat. Nejen letos, ale na pár let.
5. Zavedení EURA na Slovensku bylo, myslím, čistě prestižní záležitostí, ekonomické důvody stály až v druhé řadě.
Celkem zatím nic moc. Ale držím vám palce.
24. 05. 2009 | 00:08

pavel napsal(a):

Kritici Havla budou mít pravdu, jestliže kurz koruny se vrátí na 23 Kč/1Euro. Kritici V.K. a ČNB mají navrch protože kurz koruny spíše poletí ke 30 Kč t.j. do Pelhřimova, nebo máte radost z poklesu reálné hodnoty koruny o 25 000 z každých 100 000 Kč ???
24. 05. 2009 | 01:15

Jan Vaculík napsal(a):

Přemýšlím, zda Euro u nás ano či ne. Pokus ano, tak bych doporučoval zkusmo se dohodnout, jaký má být kurz EUR : Kč. Každý si to bude představovat úplně jinak, a každý bude říkat, že když to nebude tak a tak, že jej to zabije.
Nakonec by se to nějak rozhodlo, což o to, ale říci jak - to znamená nějaké odvětví prostě poslat do háje.
24. 05. 2009 | 02:23

Jan Vaculík napsal(a):

oprava: -pokud-
24. 05. 2009 | 02:25

Čehona napsal(a):

Soudruhu Havle,
konstatuji, že od některých minulých prací jste se poněkud zlepšil. Váš text již není tolik stupidní, vytváří však námět k zamyšlení. Vy studovaný ve Velké zemi byste měl zvážit své rozhodnutí a neopouštět své studijní pozice a výsledky prací s konvertibilním rublem. A tady zde dotaz soudruhů dělníků z Čeljabinska na Urale soudruhu Havle - "Komu škodí rubl?"
24. 05. 2009 | 04:44

Čochtan napsal(a):

Pane Havle,
můžete následující okomentovat ?

Kdo je to Jiří Havel? Myslíte, že skvělý lídr socdem do Europarlamentu? Jiní si to nemyslí. Jako třeba autoři nových webových stránek které se tohoto lídra ČSSD týkají. Stránky dali dohromady absolventi Fakulty sociálních věd University Karlovy v Praze, kde Jiří Havel momentálně působí jako pedagog a kterým se nelíbí že osoba jakou je Jiří Havel, se snaží schovat za kredibilitu jejich Alma Mater.

Tak ted popořadě o skvělém lídrovi. Je to:

Odborník na dluhy
Když v roce 1998 převzala ČSSD vládu, státní dluh činil 173 miliard Kč a každý občan ČR (včetně dětí a kojenců) tedy „dlužil“ asi 17 tisíc Kč. Po 8 letech socialistického vládnutí nabobtnal státní dluh na neuvěřitelných 802 miliard Kč. Každý z nás tedy dlužil již 80 tisíc!!

Milionář a pokrytec
Lídr ČSSD Jiří Havel se oficiálně vydává za průměrně placeného pedagoga a zastánce „chudých“. Pravda je ale úplně jiná: Tento pán seděl v řadě orgánů (dozorčích a správních radách) mnoha státních a polostátních firem (ČEZ, Komerční banka, Paramo atd – více v sekci životopis) a byla to téměř vždy evidentně politická nominace. Za tuto „práci“ pobíral milionové odměny, jak se nám sám v mailu pochlubil

Prospěchář a karierista
Jiří Havel byl od mládí „zapálený demokrat“ a zřejmě proto již v době studií na vysoké škole za hluboké normalizace vstoupil do KSČ, kde setrval až do roku 1989. Není bez zajímavosti, z jakého důvodu pan Havel do normalizační KSČ v roce 1976 vstoupil. Jak se upřímně vyjádřil v rozhovoru pro deník Právo (v roce 2006) – bylo to „z přesvědčení“.

Budovatel vědeckého socialismu
Jiří Havel nebyl pouze přesvědčeným komunistou, ale navíc i obdivovatelem masového vraha Stalina. Svědčí o tom jeho texty ve skriptech VŠE, které byly vydány v roce 1988!!!
http://paulczynski.blog.idn...
24. 05. 2009 | 07:06

Jeník napsal(a):

To Jozef - doporučuji nepolemizovat s Rumcajsem - to je zdejší exot, demagog a totální vyznavač modrého ptáka. Tito lidé demgogicky vyznávají jednu modlu - jedině já jsem chytrý,protože vím jak krást a žít na úkor jiných, všichni ostatní jsou hlupáci. Máme to teoretický zdůvodněné (stačí dokola poslouchat Topolánka, Nečase, Gandaloviče, Doktora,Julínka, Filipiovou, Tluchoře,Langera a ..... a je mi jasno).

Všem dobrý den bez modrých demagogií.

U nás máme nyní dvě možnosti jak konečně odstavit tuto sektu od vlivu na život slušných lidí.
24. 05. 2009 | 07:28

MaB napsal(a):

Proč mám takový pocit, že někteří diskutující pod tímto blogem jsou placení za účast a normostranu? Mám tím zejména na mysli snaživé smolitele životopisů Jiřího Havla. Pánové, jestli nic nemáte k tématu (ono to taky není tak lehké něco mít k měnové politice), tak si to spisujte někde jinde, jo? Ano, Jiří Havel byl komouš, jako další asi 2 miliony lidí v této zemi. Je to problém jeho vědomí a svědomí, a také problém těch, kteří ho budou volit. Vy to asi nebudete, takže nevím, proč ta práce.
24. 05. 2009 | 08:09

Felix napsal(a):

Pane zahradniku, ten Vas komentar je opravdu je typciky zavistivy a nevecny.Jeho palt nebo konto nema nic spolecneho s tim jeho clankem. Prosim, trochu premyslejet nez zacnete psat neco takoveho. Vase komentar hodne skodi ODS.
24. 05. 2009 | 08:57

pozorovateľ napsal(a):

Nevyznám sa v makroekonomike a naozaj neviem či prijatie Eura
bol dobrý krok, ale sa pýtam sa
či napr.Taliansko, Nemecko, Francúzsko atd. má blbejších ekonómov ako má Česká republika?
Všetko ukáže až čas, nerobme účet pred hostinským a to že sa EURO stalo v Čechách predmetom politického boja a nacionalistických vášní nie je dobrá správa, lebo obidva tábory hľadajú argumenty za a proti ktorých určite nájdeme dostatok a vytráca sa staré a dobré porekadlo, že pravda je niekde uprostred.
24. 05. 2009 | 09:25

badatel napsal(a):

to autor,
z hlediska objektivnosti to, že není zatím EU a vzdalujeme se od něj, je částečně i vinou levice - konkrétně antiEU dříve vyhraněnými postoji KSČM a a malou rasancí ČSSD v krocích pro jeho přijetí, když byla u moci.
Důvody nepřijetí Eura ponese bohužel celý národ (naše ekonomické postavení nebylo na úrovni Angličanů apod., kteří zatím Euro nemají) - no život v chudobě s nestabilní korunou se asi většině Čechů líbí, že ano.
24. 05. 2009 | 09:27

prirodovedec napsal(a):

Cochtan: Zajimave. Jen houst! Nakonec se ta DS tam prece jen dostane, jak cekam. Uvedene odkazy na absolventy mi sice "ponekud" diskredituje "osobnost" blogera na kterou odkazujete - pana P. Poptejte se v Brne (i v jeho ODS). :)

Lepsi jsou podle mne prime odkazy. Je samozrejme cenne, ze autori stranek uvadeji sva jmena (Pavel Hubáček, Stanislav Janský, David Rýc) a jsou skutecne dohledatelni na FSV:

Hubacek - viz americka studia (Hubáček, Pavel
Zahraniční politika Spojených států amerických a válka o Falklandské ostrovy v roce 1982 [rukopis] : zahraničněpolitické dilema administrativy prezidenta Reagana způsobené sporem mezi spojenci USA - Velkou Británií a Argentinou / Pavel Hubáček ; ved. dipl. práce Miloš Calda ; konzultant Radek Khol
Praha, 2002. 112 s. : il., mp.
Sg.: BD-22/02)

Jansky (http://www1.cuni.cz/cuni/ru...) ale nejlepe si pocist jeho bri(l/z)antni predvolebni blog texty od dubna 2009 :):

http://jansky.blog.idnes.cz...

http://jansky.blog.idnes.cz...

http://jansky.blog.idnes.cz...

http://www.eportal.cz/Artic...

http://www.eportal.cz/Artic...

A drive vyznamny mlady konzervativec David Ryc (Rýc, David
Vliv thatcherismu na evropskou politiku Velké Británie [rukopis] : Británie a Evropská společenství v postthatcherovské éře / David Rýc ; vedoucí práce Lenka Rovná
Praha, 1999. 116 s. : tab.):

http://cs.wikipedia.org/wik...

http://www.mareknemeth.cz/i...

http://www.blisty.cz/files/...

Je celkem pochopitelne, ze se tito absolventi FSV do toho pustili, i kdyz by meli tech poslednich 14 dni jeste pridat. :) Ale pry budou nejaka prekvapeni. :)

Bude zajimave, jak se k tomu autor blogu postavi, ale odhaduji, ze to prejde mlcenim. Politicke preference i barvy kosil autoru jsou zrejme (oranzovou by si nikdy nevzali :) ), cili sebevetsi pravdy o autorovi mu volice neodezenou. A nerozhodnuti stejne k volbam nepujdou - ucast bude podle mne velmi mala.
24. 05. 2009 | 09:33

prirodovedec napsal(a):

Cochtan: Jeste doporucuji pokochat se sympatickymi, usmevavymi mladymi. No nehodil byste jim to? :):

http://www.modrytym.cz/
24. 05. 2009 | 09:43

Petr napsal(a):

Pozorovatel: má Anglie, Dánsko, Švédsko blbější ekonomy než Francie....Nerozhodují o přijetí Eura spíše politici než ekonomové? Někde dokonce referendum.
24. 05. 2009 | 09:54

Béda napsal(a):

Poctivě jsem přečetl celou diskusi.

Musím přiznat, že téměř veškerá polemika, která se pod článkem vede není o obsahu článku, ale o morální kredibiletě autora psát články, resp. o ČSSD jako takové.

Argumentů proti přijetí EURA jsem v diskusi nalezl poskrovnu - resp. jsem je nenalezl téměř žádné.

Carlos V. dokonce operuje pojmem svobody, s tím, že stát za posledních 100 let bere občanům čím dál více svobody. Autorovi těchto slov bych doporučoval seznámit se se stavem svobody na území dnešní ČR v r. 1909. Tehdy jak známo "svobodný" český občan žil v R-U monarchii známé jako žalář národů a svobodu občanům zajišťovala c.k. policie a c.k. armáda.
24. 05. 2009 | 10:01

Ládik napsal(a):

Modrému týmu chybí jen modré šátky; ještě že neudělali překlep a nenapsali "mordy tým".
24. 05. 2009 | 10:01

SuP napsal(a):

Docente -
Proč nepřiznáte, že zavedení eura je nejdůležitější pro politické zbohatlíky? Dneska nevíte co s penězi, ale naše bamky, Vám nenabízejí kdovíjaké možnosti, ani úroky. Kdybyste ty úspory měli v eurech, mohli byste je mít v kterékoliv bance ve světě, s podstatně lepšími podmínkami. Takhle abyste třásli, že než se přejde na euro, se Vaše "poctivě vydělané peníze" smrsknou vlivem pohyblivého kurzu.
Nicméně se těším, až se Vaší politické garnituře začne blížit důchod, že se konečně začnete vážně zabývat důchodovou reformou a to "napříč politickým spektrem".
24. 05. 2009 | 10:31

dříve ruda napsal(a):

Z profilu: zavilá pravice o něm tvrdí, že nezapře Komanče.(!) Gojko Mitić hadr.
24. 05. 2009 | 10:35

Béda napsal(a):

SuP,

počítáte mezi poitické zbohatlíky i všechny turisty z ČR, všechny české podnikatele,...?

Proč ten článek věcně neoponujete bod po bodu a nedokážete, že autor nemá pravdu a že výhodnější pro ČR a její obyvatele je národní měna nežli přijetí Eura? Kam kupř. zahrnujete "podnikatele" spekulující s kurzovním rizikem? Myslíte, že pro ně je výhodnější koruna anebo Euro? Jsou pro korunu žraloci mezi těmito podnikateli větším nebezpečím jako pro Euro?
24. 05. 2009 | 10:44

SuP napsal(a):

Béda -
Píšu docentovi, co si JÁ myslím o jeho názorech a nápadech. Píšu to proto, že věřím, žeje nás víc. Oponovat a přesvědčovat socialistického demagoga je ztráta času.
Vy jste se tu delegoval do role vykladače socialistické politiky, je to Vaše věc.
24. 05. 2009 | 10:49

Béda napsal(a):

SuP,

Ještě otázku navrch:
Myslíte, že političtí zbohatlíci jsou pouze v ČSSD?
24. 05. 2009 | 10:58

Chvála napsal(a):

Pánové, omlouvám se, nejsem odborník na finanční operace, ani panaroidní tvůrce teorií spiknutí, ale už dost dlouho se divím nad některými fakty: odpor prezidenta a jeho okolí k euru, největší hustotu heren v celé EU, a stále odněkud vyčuhující dlouhé prsty ruských zájmů. Nebyl to snad Klaus, kdo dal jasně najevo všem, kdo potřebují prát špinavé peníze, že my tady v Česku neumíme rozpoznat špinavé od čistých peněz? A pak tedy, k čemu slouží vlastní měna uprostřed Evropy? Není to cosi jako prací prášek? Kdo by pak mohl nejlépe vytěžit z takové malé měny? Ti, kdo jsou v ní chabně placeni jako učitelé, nebo ti kdo mohou spekulovat s jejím kurzem? A pak tedy, kdo potřebuje, aby tady zůstala česká měna?
24. 05. 2009 | 11:04

Petr II napsal(a):

Chvála:

K Vašemu komentáři jen dodatek z oficiální knihy faktů CIA (CIA Factbook):

"...transshipment point for Southwest Asian heroin and minor transit point for Latin American cocaine to Western Europe; producer of synthetic drugs for local and regional markets; susceptible to money laundering related to drug trafficking, organized crime; significant consumer of ecstasy (2008)..."

(zdroj: https://www.cia.gov/library... )
24. 05. 2009 | 11:13

SuP napsal(a):

Ne, ale na přijetí eura většinově tlačí oni.
24. 05. 2009 | 11:17

stejskal napsal(a):

Přesně tak, pane Bédo,

je až s podivem, kolik lidí cítí neustále potřebu diskutovat "ad hominem", aniž by je zajímala korektní výměna názorů (s nimiž samozřejmě nemusí souhlasit). Věcná argumentace se příliš nenosí, "úspěch" slaví diskreditace, bagatelizace, zesměšňování, osobní útoky. Divná doba.

Libor Stejskal
24. 05. 2009 | 11:25

stejskal napsal(a):

P.S. Přdesílám, že se s panem docentem na řadě věcí neshodneme (ostatně jsme zde vedli několikrát polemiku i v rámci těchto blogů http://blog.aktualne.centru... či http://blog.aktualne.centru...
24. 05. 2009 | 11:31

miro napsal(a):

Pane Hável proč soc demokracie nezavedla EUR kďyž tak dobře hospodařila. Nyní může jen těžko někoho kritizovat. Když jste takový odborní, proč chcete to parlamentu EU když byste byl jistě lepší než ten právnický diletant Sobotka, ono je za to větší peníz než doma a nemusí se člověk vůbec namáhat a žádná odpovědnost. To je ta vaše odpovědnost za budoucnost národy, keci keci a keci
24. 05. 2009 | 11:34

Petr II napsal(a):

Myslím, že v EP EURO nikomu neškodí, jinak by se tam všichni tak necpali ? :)
24. 05. 2009 | 11:36

slv napsal(a):

Nemyslíte pane Stejskale, když se tak pozastavujete nad pokleslostí diskuze "ad hominem", že se poněkud zastáváte průkopníka na tomto poli? Tedy pana Havla?
Pro mě osobně jsou názory tohoto pána něco jako návštěva zoologické zahrady a radši nebudu říkat, který pavilon mám na mysli.
Domnívám se, že historii pana Havla je třeba zdůraznit především proto, že se vyjadřuje k tématu, který bude ovlivňovat naši republiku po dlouhé období. Proto je důležité, aby při zvažování jeho názorů také zaznělo, jak blábolil o Stalinovi ještě chvíli před revolucí. A z tohoto důvodu považuji za značnou velkorysost všech, kteří s ním nesouhlasí, že jeho názory vůbec čtou. Reagovat na ně je imho pod úroveň.
24. 05. 2009 | 11:55

Čochtan napsal(a):

Pane Stejskale,
diskutovat "ad hominem",...
vy byste diskutoval s Goebelsem ? S Gottwaldem ? S Husákem ? O jejich myšlenkách a jejich "lidské" kvality ponechal zcela stranou ?
24. 05. 2009 | 11:57

Béda napsal(a):

slv, Čochtan,

stejné argumenty ve prospěch Eura, které obhajuje pan Havel obhajoval a obhajuje v EU kde-kdo. Myslíte, že kdyby je obhajovai jenom komunisté, resp. bývalí komunisté (komunisté v ČR pokud vím jsou proti EU, proti NATO i proti Euru jako takoví již z principu), že by většina evropských zemí dnes měla tuto měnu?
24. 05. 2009 | 12:02

Čochtan napsal(a):

Pane Stejskale,
nazory, které neharmonují se životem jejich nositele nejsou názory ale propaganda, lež.
Znáte úsloví "káže vodu a sám chlastá víno" ?
24. 05. 2009 | 12:04

kufr napsal(a):

KOZEL ZAHRADNÍKEM :D
24. 05. 2009 | 12:08

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane slv,

není pro mne v tomto ohledu důležité, čím pan docent Havel byl (a v době, o níž píšete, jsem s vysokoškolský diplomem mimojiné nosil ze svého vlastního rozhodnutí balíky na poště). Zajímá mne v této debatě názor, ne jeho nositel (toho bych musel znát osobně, abych si na něj mohl udělat takto kategorický názor; a na to pana docenta neznám dost dobře).

Jistě, pane Čochtane, jsou lidé, s nimiž bych nediskutoval a nediskutuji ani nyní ;-). Například rasisté. Hovořit v souvislostis docentem Havlem o Goebelsovi, Gottwaldovi či Husákovi mi přijde velmi nevkusné. Ale nepřekvapuje mne to.

Hezký den.

Libor Stejskal
24. 05. 2009 | 12:09

Béda napsal(a):

Čochtan,

rozdíl mezi totalitou a demokracií je v tom, že totalita nepřipouštěla diskusi, oponenturu - dialog - kritiku.

Proto jste s Goebbelsem - Gottwaldem - Stalinem nemohl diskutovat. Mohl jste se o to pokusit jenom jednou. V tom lepším případě jste skončil v nějakém táboře, v tom horším na hřbitově. Jejich teorie jste nemohl kriticky vyvrátit, oponovat, rozbít v otevřené věcné diskusi.

Dnes diskutovat (díky Bohu prozatím) můžete. Můžete svého názorového (politického...) oponenta ve věcné diskusi takřka rozbít na padrť - rozemlít na prach a tím veřejně znemožnit a odsoudit k volební porážce a zapomnění. Kdyby taková možnost byla v období Goeebelse, Gottwalda, Stalina, třeba by nikdy nedošlo k jejich totalitě.

S tím zpochybňováním mravní integrity v dnešním posttotalitním Česku bychom daleko nedošli. Zde platí ono biblické "Kdo jsi bez viny, hoď kamenem! To bychom apriroi z diskuse museli vyloučit ze stejného důvodu téměř všechny politické špičky.
24. 05. 2009 | 12:17

Jmeli napsal(a):

"Celosvětově roste podíl eura jako rezervní měny"
no nevim, nevim, za hranici Evropy muzete Euro pouzit akorat k ociste pozadi, nikoho nezajima a nikdo ho nezna, jedine co porad plati je americky dolar, at se to autorovi libi nebo ne...
24. 05. 2009 | 12:17

slv napsal(a):

Děkuji za odpověď pane Stejskale,

vím, že to není jednoduché, zvlášť v dnešní pohnuté době moderovat diskuzi na webu. Já jen připomínal to, že osoba je také důležitá, protože některé názory není možno ověřovat v krátkém horizontu a těch především je nutné hodnotit názorovou integritu hlasatele. Jinak můžeme zase sklouznout do situace, kdy budou vysokoškoláci nosit balíky na poště. Ovšem nikoliv z vlastního rozhodnutí.
Nakonec připojím názor k zavedení eura. Vyjadřoval bych se velmi opatrně k jeho prospěšnosti, i když jako výrobce bych ho uvítal, protože takové kurzové turbulence, jaké nás postihly na začátku roku bych nechtěl zažívat. Je však nesporné, že jeho zavedením by došlo k tlakům na mzdy a ceny a následně k posílení krizových faktorů.
Pan Havel se neustále vyjadřuje k tomu, co by měla ODS udělat, ale tehdy, když to ovlivňovat mohl, tak takovým zastáncem eura a odpůrcem jednostrannosti zaměření ekonomiky nebyl. Lituji, je to populista a ty informace z minula sedí na toho dnešního vymetače funkcí jak ono pověstné pozadí na hrnec.
24. 05. 2009 | 12:23

Čochtan napsal(a):

Pane Stejskale,
s Gottwaldem a Husákem byl soudruh docent v jedné partaji. Myslíte, že tam vstoupil s úmyslem partaj zevnitř zlikvidovat ?
Gottwald sice zdechl hodně let před vstupem pana docenta, ale partaj zůstala stejnou partají. Bolševistickou partají vrahů. Kdo do ní kdy vstoupil, ten ztratil navěky veškerý morální kredit.
Neexistuje bývalý černoch, neexistuje bývalý komunista.
V 68 pár naivních, hloupých komunistů prohlédlo a spáchali sebevraždu. To byli jedinní slušní komunisti.

Bylo mnoho lidí, kteří do partaje vlezli, aby mohli dělat svou práci, aby jejich nadané děti mohli vystudovat. Takovým lidem rozumím, ale nevážím si jich. Proto jsem emigroval, abych si nemusel pokřivit páteř.
24. 05. 2009 | 12:30

slv napsal(a):

2 Béda

Máte pravdu v tom, že máslo v jakési podobě mají všichni obyvatelé této země až na vyjímky a nelze nikoho umlčovat. Neznamená to ovšem, že jedince, kteří v takové míře určovali trendy v dobách minulých není třeba umravnit. Stejně, jako bychom nechtěli, aby prezidentem byl Milouš Jakeš nebo někdo podobný.
24. 05. 2009 | 12:35

Čochtan napsal(a):

Teď k Euru.
Pokusím se o srovnání.
Jednotná měna je jako svázané kanoe na líně plynoucí řece. Velice pohodlné, dá se popíjet, hrát na kytaru, laškovat s holkama, prostě pohoda.
Jenže z líné řeky se stávají drsné peřeje, a tam je lepší být rychle pohyblivý, nemuset se řídit ostatními. Mohlo by se lehko stát, že by nás jiné lodě s velkou dírou mohli stáhnout pod vodu.
Počkejme s Eurem, až budeme mít peřeje za sebou. Zvlášť když ještě nevíme, zda se ta řeka nejmenuje Niagara.
24. 05. 2009 | 12:40

Béda napsal(a):

Čochtan,

hromada lidí byla v KS z přesvědčení, jiná hromada z jiných důvodů a množství lidí v KS nikdy nebyla a tajně s touto stranou kolaborovala, donášela tajné policii...

Jak chcete dnes, poté co jsou archivy účelově "vytunelovány" a zůstali v nich víceméně pouze "malé ryby", rozlišit, kdo v tomto ohledu má/nemá morální kredit cokoliv druhému kázat?
24. 05. 2009 | 12:42

stejskal napsal(a):

Souhlas prakticky se vším, co jste napsal ve své poslední replice adresované mně, pane slv.

Jde vlastně jen o míru. Dle mého názoru pan docent nijak nepřekračuje hranice, které jsem schopen akceptovat a respektovat (resp. aplikovat i sám na sebe).

Váš přístup k přijetí eura sdílím prakticky bezezbytku.

Libor Stejskal
24. 05. 2009 | 12:46

stejskal napsal(a):

Přesně tak, pane Bédo.

(ale pan Čochtan tu v té době nežil, má zřejmě proto kritéria nastavena poněkud nekompromisněji)

Přeji všem hezké odpoledne, jedu s rodinou na výlet, budu nejdříve večer.

Libor Stejskal
24. 05. 2009 | 12:48

stejskal napsal(a):

P.S. Tím samozřejmě nemyslím, že bychom se neměli zabývat historií, analyzovat lidská selhání (proto abychom podobným mohli v případě nutnosti čelit). Jen s těmi odsudky druhých bych byl opatrnější.

Libor Stejskal
24. 05. 2009 | 12:51

Béda napsal(a):

Čochtan,

Přirovnání k řece:

Co myslíte, že je pravděpodobnější? Že ztroskotá na rozbouřené řece velká loď anebo malá lodička?

Zkuste se při hledání odpovědi na svoji otázku zeptat obyvatel USA anebo jejich ekonomických špiček (kdekoliv - ve FEDu, v bankách, ve vládě) jestli by chtěly, aby dolar jako jednotné platidlo skončil a byly zavedeny výlučně státní měny jednotlivých unijních států.
24. 05. 2009 | 12:55

Petr II napsal(a):

Z dokumentu skupiny Bilderberg z jejího zasedání z roku 1955 v Garmisch-Partenkirchenu, který údajně nechtěně pronikl na veřejnost, je možno vyčíst, že Bilderberg se vznikem společné evropské měny (common currency) zabýval už téměř 40 let před jejím oficiálním vznikem (Maastricht 1992)...
zdroj (anglicky):
http://www.prisonplanet.com...
zmíněný dokument (PDF, anglicky):
http://file.sunshinepress.o...
24. 05. 2009 | 12:57

Čochtan napsal(a):

Béďo,
Euro je svazek pevně spoutaných lodí, kde pár děravých (Řecko, Rumunsko, Bulharsko, a jiné) může ty ostatní dostat pod hladinu. Samostatná, obratná kanoe je na tom vždy lépe.
24. 05. 2009 | 13:06

Pepa Řepa napsal(a):

Á pán je nejen básník, ale i yachtař?

Proč jen mně ty řeči o jistotě parníku Primátor Dittrich připomínají Titanic nebo řeči ala Velikyj magučij savětskij sajůz či kolektivizaci zemědělství?

I docent Zvěřina či Weiss už opustili překonanou teorii: Čím větší, tím lepší.
24. 05. 2009 | 13:08

Béda napsal(a):

Pepa Řepa,

Titanic - to mluvíte o EU anebo o USA, o Euru anebo o dolaru?

Nemyslíte, že by měna měla být reálně kryta produkcí?

Jaká je z pohledu Evropy jako největšího ekonomického globálního celku výhodnost místních měn proti jednotné měně? Myslíte, že je perspektivně výhodnější, když se měna z důvodu své reálné síly stane postupně světovou měnou, anebo že se rozpadne na množství místních měn?
24. 05. 2009 | 13:15

Čochtan napsal(a):

slv:
k tomu z 12:23:11 se mohu připojit. Souhlas s vaším názorem na Euro i pana docenta.
24. 05. 2009 | 13:21

Béda napsal(a):

Pro všechny euroskeptiky,

myslím, že by česká euroskeptická reprezentace v europarlamentu - t.j. z řad ODS, komunistů, Železní, Bobošíkové... měla využít možnost a navrhnout Evropě přechod od Eura k mnohem "výhodnějším" národním měnám.
Jistě by racionálním zdůvodněním dokázala získat pro svůj návrh většinu národních reprezentací. Nevěřím tomu, že by pod tíhou důkazů zůstaly lpět na euroměně.
24. 05. 2009 | 13:24

Petr II napsal(a):

Čochtan:

Jedním z dopadů rozšiřování EU je permanentní snižování životní úrovně širokého obyvatelstva kdysi bohatých států jako Německo, Rakousko, Holandsko, ... na úkor takových zemí jako Rumunsko, Bulharsko, Řecko, ale i Španělsko, Irsko, Portugalsko a mnoho dalších.

Vedle existujících stálých "netto"-platičů do EU (zhruba 10 států (červeně): http://de.wikipedia.org/wik... ) existuje většina států, které jsou netto-příjemci (platí do EU méně, než z EU dostávají).

Další z dopadů je otevření hranic a snadné přemísťování mezi jednotlivými státy EU - a to nejen pro "normální" turisty, ale také zločinecké bandy. Narůst kriminality (pašování lidí, drog, cigaret,..., přepadení bank, obchodů, občanů, vykrádání bytů, podniků,..., zcizování aut (nejen osobních), stavebního materiálu atd.) stoupá signifikantně, i když se "oficiální statistiky" snaží udělat obraz jiný.

Bylo by jistě zajímavé, v kolika zemích by referendum o LS skončilo s pozitivním výsledkem (PRO LS).
24. 05. 2009 | 13:26

Béda napsal(a):

Petr II,

když jsem si přečetl váš komentář, pojal jsem podezření.

Možná by euroskeptici měli rovnou navrhnout nejenom přechod od společné měny k měnám národním, ale i zadrátování hranic a zavedení vízové povinnosti mezi jednotlivými zeměmi. Neřkuli, že by stála za zamyšlení zpětná úvaha, rovnou rozpustit celou EU a dát přednost mnohem flexibilnějším národním ekonomikám a suverénním národním státům. (o flexibilitě psal mezijiným Čochtan)
24. 05. 2009 | 13:33

Čochtan napsal(a):

Petr II
To souhlasí. Čím dál tím víc lidí se začíná probouzet.
24. 05. 2009 | 13:36

Petr II napsal(a):

Béda:

Myslím si, že by bylo a je velice zajímavé, mluvit o výhodách a nevýhodách EU nebo EURA s lidmi z různých EU států a různého postavení (normální občan/turista, podnikatel, ...).

Od podnikatelů na Západě uslyšíte jistě většinou výhody, od normálních občanů spíše nevýhody (snad jediná výhoda pro ně je snadnější cestování a žádná nutnost měnit často peníze při cestování).

U nás jsou snad vedle snadnějšího cestování výhody v oblasti pracovních míst - mnoho západních firem přesunulo svá sídla ze západních zemí k nám. Za čas třeba budou putovat dále - Rumunsko, Bulharsko, Ukrajina, ale taky třeba Albánie a kdo ví, jestli ne třeba Turecko a nějaké asijské státy, které by se mohly v budoucnosti členy EU stát :-)
24. 05. 2009 | 13:44

Béda napsal(a):

Petr II,

O tom již nějakou dobu vedu debatu.

Výhody jsou mi známé - kupř. větší měnová jistota, snížení transakčních nákladů při výměně měn, větší flexibilita nakládání měnou, menší omezení ekonomických subjektů plynoucí z transferu kapitálu, pracovní síly, volnost pohybu obyvatel v rámci většího celku - turismus...

Akorát ty nevýhody doposud nikdo nesformuloval a nepostavil do řady. jak známo, nic není zadarmo - každý špás něco stojí.
24. 05. 2009 | 13:51

Petr II napsal(a):

Béda:

"Když ptáčka lapají, hezky mu zpívají"... znáte to. Pokud někoho chci pro něco získat, samozřejmě, že silně zdůrazním především "lákavé", atraktivní výhody a nevýhody nebo možné negativní dopady prostě vynechám, nebo je napíšu velice malým písmem (znáte to, normální jev při uzavírání různých smluv.. třeba mobilní telefon, x gratis minut (ale jenom někdy a ne na všechny linky atd...).).
Moderní marketing (nejenom prodej zboží, ale i smluv, dohod, myšlenek,...) je založen také na psychologii a manipulaci.
24. 05. 2009 | 14:02

prof. Posner, Chicago napsal(a):

Richard A. Posner, profesor práv: Neviňme bankéře. Zradil nás kapitalismus
To, co světové hospodářství právě zažívá, není jen tak nějaká recese, ale skutečná "deprese". Za její příchod však nemá smysl kárat bankéře, kteří se "prostě jen chovali racionálně", domnívá se Richard A. Posner, výrazná osobnost na poli práva a ekonomie. Své myšlenky shrnuje v poslední knize "Failure of Capitalism" (Selhání kapitalismu).

Bankéř je jen hladový lev

"Nemůžeme bankéře vinit o nic více než lva, který právě sežral zebru," píše Posner, profesor na právnické fakultě Univerzity Chicago a soudce tamního odvolacího soudu.

Příčiny krize podle něj tkví v trhu samotném, nikoli v přešlapech hrstky jedinců. Jde zkrátka o naprostý úpadek kapitalismu, hodnotí autor.
Co se může jevit jako prvoplánová snaha proniknout do hlavních titulků, nemusí postrádat racionální podstatu . Důvěra Američanů v samoregulační schopnost trhů vytvořila prostor pro nekontrolovatelnou rozpínavost finančního sektoru a rekordně nízké úrokové sazby. Co následovalo, již víme.

"Laissez-faire selhalo a vláda dovolila rozvoj základních předpokladů ke vzniku deprese. Ta potom vykonala své zhoubné dílo," píše Posner. Přesto podle něj nešlo o selhání administrativy ani centrální banky. Ty rozpuk krize nepodnítily, "pouze" umožnily.

Žádná recese, ale deprese!

Profesor trvá na tom, že současnou krizi lze pojmenovat jedině slovem „deprese" a vzhledem k nedostatku exaktní definice si vytváří vlastní. "Depresi lze vymezit jako prudký pokles produktu, který přináší hrozbu deflace a způsobuje všeobecný neklid široké veřejnosti a obavu politických a ekonomických elit z mimořádných nákladů na ozdravení."

Základem Posnerova vnímání ekonomiky je rovnováha trhů. Jde o základní přístup klasické politické ekonomie. Ta vnímá hospodářství jako systém, kde se potkávají kupující s prodávajícími, kteří se chovají racionálně, a tím vzniká ona rovnováha. Právě ti hráči na trhu, kteří jsou za krizi odpovědní, se podle Polsnera chovali naprosto racionálně.

"I když víte, že jde o bublinu, pokud jsou úrokové míry nízké, tak se na ní pravděpodobně svezete, je to racionální," argumentuje ve prospěch bankéřů a ředitelů finančních firem. Právě racionální chování bylo podle něj tou příčinu vzniku hypoteční bubliny. "Není nic nerozumného na tom, když se zadlužíte na koupi domu ve čtvrti s dobrými školami, které mohou dát lepší vzdělání vašim dětem." Tvrzením, že původci krize se chovali racionálně, však Posner platnost teorie tržní rovnováhy vyvrací.

"Co nás krize naučila je, že potřebujeme aktivnější a chytřejší vládu, která nedovolí našemu kapitalistickému hospodářství opustit mantinely. Každý příval peněz do ekonomiky zakládá na další bublinu," zhodnocuje Posner.

Sám ekonom jako by se zdál být šokovaný zjištěním, že finanční trhy nejsou schopny se samy regulovat. O to překvapivější závěry jsou to z pera představitele takzvané chicagské školy. Její paradigma volného trhu a ekonomické svobody tak v autorově textu bere za své.
24. 05. 2009 | 14:23

Čochtan napsal(a):

EU je nutná, bez té to už nepůjde, jen by to mělo být společenství ne jenom rovnoprávných ale hlavně rovnocenných zemí. Že přijetím zemí jako Rumunsko, Řecko,atd... vzniknou problémy bylo vždy jasné. Ono stačilo si vzpomenout na NDR. A to býval velký rozdíl mezi NDR a Rumunskem.
24. 05. 2009 | 14:30

Béda napsal(a):

Petr II,

právě proto bych očekával při kritice myšlenek pana Havla, že některý z jeho zdejších kritiků
rozebere z věcného hlediska to co napsal, poukáže na chyby, nepřesnosti a nevýhodnost jeho řešení a obhájí na věcném (nikoli ideologickém) základě jiný koncept.

To co bývá ve smlouvách malým písmem, má zde možnost prezentovat "velkým písmem".
24. 05. 2009 | 14:33

Petr II napsal(a):

Čochtan:

Idea je to jistě dobrá, ale hranice bych osobně nechal po delší dobu, až se životní úroveň jednotlivých zemí alespoň trochu srovná.
Navíc by se alespoň trochu zamezilo té přibývající kriminalitě.

A v současné době se objevují názory (některých politiků), že Turecko by se mělo stát členem EU, neboť se přes Turecko bude budovat Nabbuco plynovod... :-)
24. 05. 2009 | 14:39

Béda napsal(a):

Čochtan,

co míníte tím rovnocenná země?
Že bude mít stejný hlas Německo, Francie, Itálie, VB jako Litva, Bulharsko, Česko, Řecko, Portugalsko anebo Estonsko (míněno samostatně)?

Anebo že každá ze zmíněných zemí bude mít hlas podle množství svých obyvatel a svého ekonomického významu v evropském prostoru? Míníte tím snad zpochybnění možnosti malých zemí přehlasovat velké země, jiným slovem ekonomický a politický diktát velkých malým, anebo něco jiného?

Jestliže míníte toto, pak stojí za úvahu otázka, kde byli vyjednavači malých zemí, když se systém tvořil? Jestliže dnes kde - kdo kritizuje Lisabon za věcné chyby, je potřeba položit si otázku, kdo za to může? Kde byli čeští vyjednavači v průběhu jednání, kde jejich česká parlamentní a vládní kontrola? Jak to, že něco takového dopustily vyjednavači a politické reprezentace ostatních malých a středních států...?
24. 05. 2009 | 14:41

Petr II napsal(a):

Béda:

Klaus: Treaty of Lisbon: a tutorial for beginners:

http://translate.google.com...
24. 05. 2009 | 14:52

Michal Kára napsal(a):

profesor: Koukam, ze pan profesor by mel vratit diplom; sice narozdil od ostatnich vychazi z predpokladu co maji hlavu a patu, ale u profesora prav bych predpokladal alespon zakladni uroven elementarni logiky.

1) Pojmy "krize", "deprese", "recese" atp. nejsou presne definovane, jsou vpodstate zamenitelne, takze tvrzeni "nejsme v recesi ale depresi" je blbost.

2) Ano, trh prestrelil ted se ten trh _sam_ vraci zpet procesem, ktery nazivame "recese". Takze volny trh naopak UKAZAL schopnost se sam regulovat, navzdory vsem snaham vlad a dalsich socialnich inzenyru nesmyslny rust dale a dale udrzovat.

3) Jak prispevek spravne podotyka, problemem byly nizke uroky. Ale kdo je stanovil? Trh? Nene, ty jsou stanoveny primarne administrativne FEDem / ECB / CNB / ... Ano, krize je dusledkem selhani, ale ne trhu, ten funguje bezvadne - pokud ale vubec je.

------

Jeste k blogu: Za to, ze nyni nemame EURo mohou predevsim vlady CSSD, ktere nasi zemi nenasmerovaly na cestu jeho prijeti. Pak je dlouho dlouho dlouho nic a pak mozna nejaky Klaus (o kterem tedy ani nevim, ze by se nejak vehementne angazoval proti EURu).
24. 05. 2009 | 14:57

Béda napsal(a):

Michal Kára,

Wiki:

"Recese (z latinského slova recessio = ústup) je v makroekonomii definována jako pokles reálného hrubého domácího produktu (HDP) po dvě nebo více následující čtvrtletí v roce (analogicky dvě po sobě jdoucí čtvrtletí s negativním reálným ekonomickým růstem). Recese může zahrnovat souběžný pokles souvisejících měřítek celkové ekonomické aktivity jako jsou zaměstnanost, investice a zisky společností. Recese může být provázena klesajícími cenami (deflací) nebo naopak rychle stoupajícími cenami (inflací) procesem zvaným stagflace.

Případy dlouhé recese označujeme jako ekonomickou depresi.

Tržně orientované ekonomiky jsou charakteristické ekonomickými cykly, které však vždy nevyúsťují ze skutečné recese (poklesy ekonomické aktivity). Vedou se mnohé debaty, zda vládní intervence vyhlazují cyklus (vizte keynesiánství), zvýrazňují jej (vizte teorie reálného hospodářského cyklu) nebo jej dokonce vytvářejí (vizte monetarismus). Rakouská škola dokonce nahlíží na recese jako na přímý důsledek tištění peněz prováděného centrálními bankami.

2)"Trh přestřelil a teď se sám vrací zpět... trh ukázal schopnost sám se regulovat..." Nevrací se sám. Vrací se za pomoci vlády, jiným slovem masivních investic a zadlužování všech daňových poplatníků. Kdyby to bylo jenom na trhu tak by hlavní americké banky USA zbankrotovaly a hrozil by řetězový kolaps celého ekonomického systému.

3) Nízké úroky stanovil FED. Co je to FED? Není to polosoukromá instituce, kde jednu půlku tvoří přímý emisaři soukromých banklovních institucí a druhou půlku minulí a budoucí soukromí bankéři? Ve prospěch koho přijímá FED svá doporučení a opatření?

4) Za to, že nemáme Euro můžou jak vlády ČSSD, tak ODS tím, že dodnes nepřijaly konkrétní a závaznou strategii přechodu ke společné evropské měně.
24. 05. 2009 | 15:09

Pepa Řepa napsal(a):

Bédo, konečně jste napsal něco, co má hlavu a patu.
----------
je potřeba položit si otázku, kdo za to může? Kde byli čeští vyjednavači v průběhu jednání, kde jejich česká parlamentní a vládní kontrola? Jak to, že něco takového dopustily vyjednavači a politické reprezentace ostatních malých a středních států...?
-----------
Inu Bédo, kdy byli vyjednávači nevím. Možná na fajn obědě? Vaše děti se na to budou ptát taky.

Z vyjednávačů se stali vyjebá.ači.

Na jejich obranu je potřeba podotknout, že je k tvrdšímu vyjednávání nic nenutilo.

V atmosféře, kdy jistí jedinci doma mumlají mantru o tom, že jsme malí, že ta naše česká lodička bude zmítaná bouří, tak se svěříme velkému Titaniku.

Že ve velikosti je síla, že budeme řídit Alma-Atu i Timbuktu z Bruselu, že nám bude nejlépe, když se vzdáme svéprávnosti, že uspějeme, když budeme mudžahedínovi podkuřovat a ostří otupíme tím, že si jich pár milionů vezmeme na byt.
V této atmopsféře by nic nevyjednal ani Kissinger.Nic by ho netlačilo.

A propos, všiml jste si že Irovi už nabízejí komisaře, když si zopakuje referendum?
Všiml jste si jak Pšond vyjednal jiné podmínky za hypotetické antirakety?

Inu, Bédo, dost si protiřečíte. Těžko se vyjednává, když ten samý Béda mluví o tom, že stejně nic nezmůžeme neb jsme malí....
Znáte to.
24. 05. 2009 | 15:55

Petr II napsal(a):

Béda:

Když už píšete o FEDu... jaký je rozdíl (nebo souvislost ?) mezi FED a ECB (Evropskou centrální bankou) ?

ECB (5 bank):
http://www.eglobal-forex.co...

Chairman Board of Directors ECB je od r. 2003 Jean-Pierre Claude Trichet. Dřívější direktor Banque de France, zapleten do skandálu kolem Credit Lyonnaise (2003), kdy bylo z peněz daňových poplatníků užito $33.7 miliard na její záchranu, ale žádná vina mu nebyla dokázaná, naopak si polepšil - stal se šéfem ECB, která má sídlo ve Frankfurtu, odkud pochází dynastie Rothschildů (náhoda?).

Trichet je pravidelným účastníkem setkání Bilderbergu v posledních letech, stejně jako setkání Trilaterální komise, člen Board of Rothschilds, člen Board of Directors BIS (Bank for International Settlements - http://www.bis.org) společně m.j. s Bernankem (v managementu této banky je m.j. Josef Tošovský - Chairman, Financial Stability Institute)
24. 05. 2009 | 15:56

Pepa Řepa napsal(a):

Dalo by se to shrnout do věty:

Když se blbě vyjednává, tak se dobře vyjeb.vá!

S námi, se všemi.
24. 05. 2009 | 15:58

Petr II napsal(a):

Pepa Řepa:

Nejsem si jist, do jaké míry vůbec zájem na vyjednávání existuje... Jedinou možností z pozice normálního občana svůj názor vyjádřit je referendum. Pokud to občanovi povoleno není, jaké jiné možnosti má ?

Pravda, stávky a demostrace jsou taky (zatím) ve většině demokratických zemí povoleny, ovšem jejich organizace, průběh a vůbec účinek jsou vždy otazníkem.
24. 05. 2009 | 16:07

Béda napsal(a):

Pepa Řepa,

děkuji za uznání. Tím kdo za to může ,jsem mínil kdo může za Lisabon, čili kdo může za vyjednané podmínky. A naznačil jsem, že dle mne za to můžou jak čeští vyjednavači, zak jejich čeští "kontroloři - tedy vláda a parlament, zrovna tak jako vajednavači všech ostatních velkých, středních i malých států a jejich kontroloři, tedy jejich vlády a parlamenty.

Těžko tedy bycha honit, když obora je již dávno ta tam. Faktem je, že naprostá většina evropských zemí takto vyjednanou LS odsouhlasila a dílčí pochybnosti se vedou v jedné velké zemi (Německo - zajímavé že i zde nějaké skupině něco na LS vadí) a několika malých (Irsko, ČR).

Na to Turecko a islámské země (mezijiným kosovo) byste se měl zeptat hlavně toho Kissingera, proč tolik naléhá na Evropu, aby si je vzala do svého lůna Schengenu). Taky na jeho podporu vstupu Gruzie, Ukrajiny...

Nechci se plést, ale domnívám se, že systém Patriot nemá s LS nic společného.

Mohl byste mi Pepo říct, kde jsem řekl, že "stejně nic nezmůžeme, neb jsme malí"?
24. 05. 2009 | 16:17

Čochtan napsal(a):

Bédo:
rovnocenné země ne velikostí ale kvalitou, životní úrovní. Stejné ne, to nejde, ale srovnatelné.
24. 05. 2009 | 16:19

Čochtan napsal(a):

Hlasy by měly být úměrné počtu obyvatel. To je jasné, jinak by to nešlo.
24. 05. 2009 | 16:22

Béda napsal(a):

Čochtane,

vy snad myslíte, že se v tomto smyslu se "starými" zeměmi EU staneme rovnocenní okamžitě?

Podle mého mínění rozšířením EU na východ jsme se Západu po všech stránkách začali přibližovat a Západ se začal přibližovat nám. Pro koho je to výhodnější a pro koho méně výhodné nechám na vaší představivosti a logice. Dle mého je to z různých důvodů výhodné pro obě dvě strany, obě tím něco získaly (někter¨á hned a některá získává postupně) a obě strany musely a budou muset něco pro to obětovat.

Pokud jste si myslel, že Západ se nám otevře zcela nezištně dokořán a nic za to nebude požadovat, tak to tedy nevím.
24. 05. 2009 | 16:28

Pepa Řepa napsal(a):

Tak se budeme hezky jeden druhýmu přibližovat, až zjistíme, že jsme přecenili GPS a jsme mezi Mekkou a Medínou.
24. 05. 2009 | 16:35

Petr II napsal(a):

Pepa Řepa:

Kdo na tom "přibližování" vydělal především ? Většina obyvatel Evropy ? Nebo hlavně velkokoncerny, velkopodnikatelé a banky ?
Východní země se sice přiblížily západním (alespoň některé), ovšem úroveň západních zemí "spadla" níže (nemyslím šéfy a management koncernů, bank atd., kteří do východních zemí expandovali, ale "normální" obyvatele).

Takže se průmysl, podniky, firmy přesunuly na Východ za lepšími zisky, na Západě se zvýšila nezaměstnanost. Na Východě se díky otevřenosti dostalo velké množství podniků, nemovitostí, služeb atd. to "západních" soukromých rukou". Výhody, nevýhody ? No čas ukáže.
24. 05. 2009 | 16:48

Béda napsal(a):

Pepa Řepa,

přibližování mezi Mekku a Medínu souvisí s mnoha faktory.

1)Jedním z nich je populační exploze stávajícího islámského obyvatelstva ubnitř Evropy a populační "boom" původního obyvatelstva.
2) Jiným faktorem je udělování občanství přistěhovalcům muslimského vyznání zvně EU.
3) Třetím (možná v tomto ohledu nejdůležitějším) faktorem je začleňování "příhraničnáích" muslimských zemí do EU. Zeptejte se na názor na toto začleňování třeba na Jánském vršku anebo na Hradě.

Všechny tyto faktory lze při dobré vůli po vzájemné dohodě evropských států v Bruselu nějakým efektivním způsobem řešit. Domnívám se, že představitelé států s bohatou zkušeností s těmato komunitama (názor Francie a Německa na začlenění Turecka...) mají v tomto ohledu velice kritický postoj. Zrovna tak jako konzervativně religiozní křesťanské státy Polsko, Slovensko...
24. 05. 2009 | 16:56

Petr z Tábora napsal(a):

to autor:
Prosím Vás domluvte se v sociální demokracii co vlastně chcete. Váš šéf přiznává, že termín zavedení eura se z aktuálních příčin musí posunout. Vy zase kritizujete bankovní radu ČNB, že dost netlačí na pilu.
Já jako soukromá osoba euro nechci, ale uznávám, že naše hospodářství se mu dříve či později nevyhne.
24. 05. 2009 | 16:58

Béda napsal(a):

Petr II,

a jaká byla alternativa?

Jinak přesně tak jak jste to popsal jsem to myslel.
24. 05. 2009 | 17:00

Petr II napsal(a):

Béda:

Alternativa myslíte při rozšiřování EU ? Osobně bych ji provedl daleko pomaleji...Třeba s balkánskými státy bych určitě čekal daleko delší dobu.
A hranice bych hned nerušil.

Stejně tak by měla být stanovena nějaká pravidla ohledně "vyvandrování" koncernů a firem, zvláště v případě, když získaly od států všemožné výhody a podpory a krátce nato "vyvandrovaly".
24. 05. 2009 | 17:07

Tom MU napsal(a):

Béďa:
"Co je to FED? Není to polosoukromá instituce, kde jednu půlku tvoří přímý emisaři soukromých banklovních institucí a druhou půlku minulí a budoucí soukromí bankéři?"
Je to tak, nicméně členské banky FEDu nemají na jeho rozhodování žádný velký vliv, téměř veškerou moc mají úředníci dosazení státem. Pravda, to jsou bývalí či budoucí bankéři, ale stejné je to po celém světě a určitě nechceme, aby tam byli raději biologové.
24. 05. 2009 | 17:07

Béda napsal(a):

Tom MU,

No já vám nevím. Těžko si lze představit, že "státní" bankéři, kteří sedí ve FEDu po boku svých kolegů ze soukromých bank, majíc své úspory v těchto soukromých bankách, chystajíc si v nich svou další profesní kariéru, budou jednat proti zájmům svých kolegů, institucí, které reprezentují a tím i proti své budoucnosti. Pokud vím, cílem bankéřů je zisk, "nehledíc na oběti". (Bankéřům kupř. můžou vyhovovat války v cizině, obyvatelstvu a státním financím, tedy daním obyvatelstva ovšem nikoliv. Zrovna tak hypoteční bublina. Bankéři se na ní napakovali a veškeré průsery které při tom vznikly stejně jako v prvním případě nakonec zaplatí státní rozpočet, čili "anonymní" daňový poplatník)
24. 05. 2009 | 17:18

Béda napsal(a):

Petr II,

souhlas s technickým provedením. To ovšem ve skutečnosti není alternativa ke vstupu do EU. K tomu je alternativou zůstat bokem - izolován mimo evropské struktury, evropský trh...

Pokud jde o ty technické detaily, tam musejí být minimálně dvě souhlasná stanoviska. V tomto případě mnohem víc.
24. 05. 2009 | 17:22

Petr II napsal(a):

Béda:

Alternativy si mohou dovolit jen bohaté státy (pokud chtějí nebo chtěli by) - jako Norsko, Švýcarsko, ale v podstatě (by mohlo) i Německo.
Ostatní státy jsou nepřímo donuceny se členy EU stát (nevýhody v cestování, exportu/importu atd.). Bezva vymyšleno, nikdo Vás do členství (přímo) nenutí, ale....
24. 05. 2009 | 17:45

zdenek mihalco napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden hrubě urážlivý text, který byl v rozporu se záměry těchto stránek, tj. vytvářet prostor pro slušnou a věcnou diskusi.

Děkuji za pochopení,
Zdeněk Mihalco,
správce blogů a diskusí
24. 05. 2009 | 18:54

Jag napsal(a):

Pane Mihalec,měl byste uvést ty hrubě urážlivé výrazy.Nezdá se vám,že jste trochu vedle?Socan je ten urážlivý výraz....hahaha nebo snad to jak jsem nazval pana Havla?Opravdu to byl tedy hrozně hrubý výraz....haha
24. 05. 2009 | 19:27

Rumcajs napsal(a):

Pane Stejskale, já myslím že příliš škrobená diskuze by byla na škodu. Nejsme přece parta přestárlých akademiků.
Třeba Jeník mi potěšil,páč nám příležitost uvolnit svou celodenní frustraci a říci mu že je vůl.

A hned je mi líp.
24. 05. 2009 | 19:43

Rumcajs napsal(a):

Kdosi se tam dovolával věcné diskuse.

Vlastní měna má kromě nevýhod i jednu úžasnou výhodu. Je elastická a okamžitě reaguje na stav poptávky ze zahraničí. Tedy v době krize, kdy klesá export, automaticky se devalvuje vlastní měna a zvyšuje konkurenceschopnost, tedy naději že to tuzemské firmy ustojí.
V případě společné měny pak pokles poptávky znamená jediné-propouštění a krach.

Z dlouhodobého hlediska euro ano, ale mometálně je to jen politické téma, které pan Havel zbytečně rozjel.
24. 05. 2009 | 19:54

SuP napsal(a):

Bédo -
s odstupem zjišťuji, že z mého prvního příspěvku vypadlo slovo ..."urychlené" (zavedení eura). Aby bylo jasno, je mi jasné, že jako plnoprávný člen EU budeme logicky taky časem používat jednotnou měnu i z velké části fiskální politiku. Ale z toho podezření, které tam uvádím, neodvolávám aní Ň.
Ty důvody, které uvádíte Vy jako "pro" jsou sice platné, ale víceméně úplně zbytečné v dnešní situaci. Euro nás bude nutit k postupnému srovnávání cen a mezd a na to musí být vhodná atmosféra především v našem průmyslu. Jinak díky tomu, že s produktivitou stále docela výrazně zaostáváme, by euro dnes působilo jen jako život s kalkulačkou. A tam žádnou výhodu nevidím.
24. 05. 2009 | 20:27

zdenek mihalco napsal(a):

Jag

Dobrý den, pane Jagu. Pokud si správně vzpomínám na tento smazaný text, označil jste druhého člověka mimo jiné za chudáka apod. Váš text dle mého soudu neměl jiné ambice než urazit autora tohoto blogu, což je za hranicemi zdejších pravidel (shrnuté jsou v Kodexu diskutujících (http://blog.aktualne.centru...).
Zdeněk Mihalco, správce blogů
24. 05. 2009 | 20:43

Kamil napsal(a):

Je zajímavé sledovat, jak lidé mění názory zda euro zavést, nebo počkat. Pan docent začal euro zavádět až v době, kdy pokladnu převzala ODS a je tudíž komu co vyčítat. Až převezmou kormidlo, tak opět bude důležitější republiku zadlužovat. Myslím si, že nám to potomci spočítají. Jeden názor do diskuze:
http://kram.blog.idnes.cz/c...
Hezký den.
24. 05. 2009 | 20:48

Strato napsal(a):

Soudruju docente sociální ekonomie, jděte si ty Vaše bláboly vykládat někam na Kubu.
24. 05. 2009 | 21:05

Jozef napsal(a):

Holubar,Zbynek Matyas,Rumcajs

Prosim,ospravedlnte meskanie odpovede.

"Zavedeni EURA na Slovensku bylo myslim ciste prestizni zalezitosti..."

Nie .Bol to strategicky ciel, ukotvit ekonomicku a statnu bezpecnost tam,kde ostatni susedia.
Najma vzhladom na katastrofalny medzinarodny imidz Slovenska a velkomadarske aspiracie.
Slovensko s predstihom plnilo pozadovane kriteria.

"Slovensko,automobilova mocnost - o to hur"

Ano o to hur v stvrtrocnych ukazovateloch HDP,ale nie je to problem spojeny s eurom.
Draha turistika. Ano.Na druhej strane podstatne lacnejsie dovolenky Slovakov v zahranici.
Dalej.Euro je pre mnohych znacka exkluzivneho klubu.Ti,ktori zohladnuju tento pristup a bezpecnost investicii,prichadzaju na Slovensko,napr.do Tatier a dalej na Vychod Slovenska kde buduju exkluzivne turisticke zariadenia.Investuju pre vytypovanu klientelu.
Je treba brat do uvahy mnoho faktorov,ich roznu vahu aj synergicky afekt.

"Slovaci levne nakupuji v zahranici""Cim Slovensko dosahlo vyhodne konverze.."

Okrem vysokeho rastu a perfektnych makroukazatelov to bola manifestovana snaha vlady.Premier Fico doslova verbalne nahanal zhodnocovanie kurzu - aby obyvatelstvo dosiahlo co najvyssie dochodky.

"vas Dzurinda vyborne nastartoval"

Toto je jeden z mnohych medialnych nezmyslov.Pozrite si cisla rastu ekonomiky,miezd,investicii,privatizacnych prijmov...
Vo volbach 1998 Dzurinda hovoril o zdvojnasobeni platov za 4 roky...A co urobil?Dovtedajsi vysoky rast hospodarstva i prijmov prudko znizil.Odpredal banky a strategicke podniky.Milacik zahranicnych medii.

"Vypadek plynu"

Mozno urobit len velmi hruby odhad.Aj vtedy,ked pojdeme odvetvie po odvetvi,podnik po podniku.Niektore medializovane odhady boli katastroficke,ine sa snazili miernit v cislach.
24. 05. 2009 | 21:10

Jag napsal(a):

Chudák a socani jsou u vás hrubě urážlivý příspěvek?Tak to je něco tak nebezpečného,že mohu jen dodat,že si osobujete právo cenzurovat to,co si dovolit nemáte....a pokud můj příspěvek měl jen urážet,tak urážet ano,ale slušně.Žádné hrubě sprosté slovo tam tedy nebylo.Já jsem jenom uvedl tuto skutečnost tvrději proto,že slyším jak uráží Rath druhé v parlamentu a jak pan Havel hrubě a arogantně napadal každého v diskusi jako hlupáka a každého svého diskutéra rád vysmívá hloupými poznámkami.Pro ostatní zde uvádím,že jsem pouze popsal faleš sociálních demokratů,když jejich fiskální politika dělala nízké úrokové sazby a tím dodala na trh dlužné peníze,které zdražily nemovitosti a vyhnaly mladé z trhu bydlení a pak je fiskálnímy dluhy bránila a doplácela jim úroky na hypotéky,které držely tak nízko zbytečně v době,kdy po nás nikdo nechtěl plnit Maastrichtská kriteria a tedy mohly jsme střadatelům nechat nadělat vyššími úroky na vkladech kapitál a korunu jsme mohli mít slabší.Kvůli socialistickým dluhům-aby nemusely splácet státem vyšší úroky,dluhy nadělaly a oblbovaly davy s tím,že posiluje koruna a ty jim prý nahradí úroky.Jenže dnes kdy státní dluh stoupne,koruna padne a pak máte po té silné měně a dluhy státu budou muset platit lidé zase z vkladů,které ovšem zůstanou v menší výši,nezhodnocované a při znehodnocované měně.A pro všechny tady,pan Havel to kritizuje a přitom to byla cílená politika ČSSD.To je tedy ten můj hrubě urážlivý příspěvek.
24. 05. 2009 | 21:11

stejskal napsal(a):

"Pane Mihalco" (5. pád, vokativ), ne "Mihalec", pane Jaqu ;-)

Pokud máte za to, že označení druhého za "chudáka" koresponduje se záměrem těchto stránek, i.e. nabízet prostor pro věcnou, korektní a slušně vedenou debatu, pak se zřejmě v pohledu na tuto problematiku rozcházíme. Nicméně jejich koncept určujeme my.

A jen pro Vaši informaci: "žádné právo si neosobujeme", to právo vyplývá z pověření, které máme od našeho zaměstnavatele (a ten nemá zájem poskytovat prostor urážlivému nálepkování).

I Vám dobrý den, pane Rumcajsi,

nezlobte se, ale tyto stránky opět neslouží k tomu, aby si zde někdo uvolňoval své celodenní či třeba i dlouhodobější frutrace. Prostě jsou určeny k něčemu jinému. A to nemluvím o tom, že když tu necháme s kolegou Mihalcem frustrace uvolňovat, budeme záhy muset sedět u PC oba 24 hodin denně sedm dní v týdnu. A ještě to nebude stačit (děkuji, nemám zájem).

Čili uvolňování frustrací tohoto druhu (čili nadávkám a hrubým urážkám) se snažíme předcházet pokud možno v zárodku.

Mimochodem, docela by mne zajímalo, jak by kterýkoliv ze zdejších debatérů reagoval, kdyby mu pan docent napsal jednovětý vzkaz. "Jste chudák." To by byla panečku debata. Ještě že se od některých lidí podobné hulvátství nedá očekávat (proto si kolega Zdeněk Mihalco i já občas můžeme třeba i zajít o víkendu s rodinou na výlet či večer do hospody).

Hezký večer všem.

Libor Stejskal
24. 05. 2009 | 21:41

Petr II napsal(a):

Pan Stejskal (21:41:20):

Když už jste takovou situaci naznačil, teoreticky - kdyby to napsal mně, osobně bych se zřejmě jenom usmál a odpověděl mu, že materiálně jsem ve srovnání vůči němu určitě chudák, ovšem morálně jsem daleko bohatší...
24. 05. 2009 | 22:13

Ondrej Capek napsal(a):

Pene Stejskale, tak si to ad rem a ad hominem vyrikejte s Docentem, viz ponekud jeho nestastna veta "Občas mám pocit, že členové bankovní rady ČNB ucházející se u pana prezidenta o svůj další šestiletý mandát, musí psát povinně články proti euru." Zrejme zblbnul z Paroubkova vedeni strany a projektuje si to vsude mozne :-))

Ale ad rem: prijde mi skoda, ze v clanku neni zmineno oslabeni koruny, protoze to je IMHO ZASADNI vec. Skoda.

taky nerozumim, jestli ma Docent ma to vyvratit ten synteticky postup autoru. prijde mi, ze ocistovani od Docentem uvedenych vlivu snad by melo byt zamozrejme. Bohuzel neuvadi podrobnosti sve argumantace a utika k obecnemu tvrzeni " Žádná země, která euro přijala, nyní vážně neuvažuje o vystoupení z Eurozóny." -- sorry, zvhledem k najkladum na vystoupeni, tohle neberu.
24. 05. 2009 | 22:32

stejskal napsal(a):

Jistě, to je legitimní reakce, pane Petře.

Přesto mám důvodné podezření, že by řada lidí reagovala spíše podrážděněji, takže bych si následně musel umazat ruce až k loktům, abych udržel alespoň minimální prostor pro korektní diskusi ;-)

A tak tomu předcházím a zároveň se velmi cením lidí, kteří se bez podobných označení v debatě obejdou (ale to je čistě má subjektivní slabost pro určitou schopnost některých jedinců, nikomu ji nevnuvuji).

Mějte se.

Libor Stejskal
24. 05. 2009 | 22:33

stejskal napsal(a):

Tak já si tedy s panem docentem jeho pocity vyříkám, pane Čapku ;-)

Libor Stejskal
24. 05. 2009 | 22:35

Petr II napsal(a):

Pan Stejskal:

Máte pravdu, někteří debatující si "libují" v nadávkách. Ale třeba jednou taky sami pochopí, že tím ničeho nedosáhnou a budou hledat jiné cesty nebo jiný "slovník".
Ostatně to není jenom problém debatujících. Někdy se to týká i autorů článků - ať přímo v článku nebo v jejich reakcích na příspěvky některých čtenářů.

No a "slovník" není ten jediný problém, jak sám víte. Mnoho příspěvků se týká spíše autora, než obsahu jeho článku, jistě by bylo zajímavé zjistit příčinu tohoto jevu :-)
Příjemný večer.
24. 05. 2009 | 22:50

Jan Vaculík napsal(a):

Zastáncům eura:
Neříkejte, že tu nejsou argumenty proti euru. Vidím pro i proti, a opravdu nevím, které převáží. Myslím, že podobná nejednoznačnost je i mezi odborníky.

V kurzu Kč jsou teď velké turbulence; jaký kurz by se tedy měl nasadit? Slováci kurz stanovili, když bylo posvícení; teď se zdá. že to není ono. Turisté nejedou, vývoz upadá. Je na to nějaký lék?

Pokud se teď ukazuje, že ten kurz měl být aspoň o 10% jinak ( tak bychom dopadli i my, kdybychom zavedli euro, když u nás bylo za 23-24 Kč; ba - ještě hůř!), co s tím mohou teď dělat? Snížit VŠECHNY platy o 10%, aby získali zpět konkurenceschopnost? Co radí ekonom Havel?
25. 05. 2009 | 02:01

West napsal(a):

Kdybych byl majitelem aktuálně cz uvažuji o naprostém zrušení diskuze a zrušením 2 pracovních míst(sorry pane Stejskal a Mihalco)! Především ve většině diskuzí se nediskutuje k témátům ale uráží za věci, které jsou buď totálně mimo mísu nebo před 150 léty! Příkladem může být pan Havel na kterého se chudáka po zveřejnění každého jeho blogu spustí fontána urážek za věci co byli před více jak 20 léty od těch "nejčistějších z nejčistějších, nejchytejších z nejchytřejších" a to i v případě kdy je náplní článku jarní rozkvetlá louka! A za co? Že si "zločinec" dovolil před 21 lety v 31 letech jako ulitbu režimu pochválit Stalina! Hrůza(už se našla Klausova diplomka)! že byl členem KSČ asi tak jako 7 milionů spoluobčanů co bylo ve straně od 2.světové! Také děs! Opravdu by mne zajímalo kam se všichni poděli! 99% internetových diskutujících z pravého spektra nikdy v rodině komunistu nemělo, neznalo, tvrdě bojovalo proti totalitě(CHACHA!). Spíš to je tím že tam kde není argument je jednodušší urazit! Chyťte se trochu za nos pánové! Jste skutečně takové lilium na jaké si tady hrajete?
25. 05. 2009 | 03:47

Fr.Zákostelský napsal(a):

West chce asi řic že ty miliony zastrašenych občanů milovalo komanče.Byl to politický teror a kriminalizace odpurců.Autor članku je uplná klasika.
25. 05. 2009 | 06:46

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane Weste,

v pohodě, nejsem až tak nedůtlivý ;-)

Zákazy debat a diskusí, jejich rušení apod. se už v této zemi zkoušelo. Z našeho pohledu se to ale příliš neosvědčilo. Zdá se nám, že je lepší, když lidé mohou vyjádřit svůj názor resp. bavit se spolu. A to i s rizikem, že ne každý dokáže diskutovat věcně a korektně.

Libor Stejskal
25. 05. 2009 | 07:58

yt napsal(a):

Nejnejnejvětší ekonomický expert ČSSD kandiduje na europoslance. Kdo ho proboha nahradí?
25. 05. 2009 | 08:33

Rumcajs napsal(a):

yt:

Náš obecný vejpitka Lojza.

Akorát ho budou muste trochu zkulturnit, protože vypadá jak Kožušníkův komunistobijec.
25. 05. 2009 | 08:41

Xury napsal(a):

Pro autora:
jen několik metodických poznámek:
- malé rozdíly v úrokových sazbách ČNB a ECB v uplynulých letech celkem logicky plynou z podobnosti hospodářského cyklu a relativně nízkého inflačního rizika. Je otázka, jak tomu bude nadále v situaci, kdy eurozóna masivně lije peníze do ekonomik a po odeznění krize je bude muset stáhnout, aby předešla inflaci. Obecně se domnívám, že hodnotit zavedení nové měny lze opravdu až na značně delším časovém období.
- argument, že žádná země, která zavedla Euro neuvažuje o vystoupení, není hoden člověka, který přednáší na VŠ.I absolvent základního kurzu makroekonomie vám toto vysvětlí - náklady spojené s přechodem a hlavně dopad na dluhovou službu, která by se zavedením původní měny prudce zdražila, by byly obrovské. Snad jedině Německo by mohlo na vystoupení vydělat, ale z politických i strategických důvodů tak neučiní.
25. 05. 2009 | 09:11

max napsal(a):

to autor:
1) udělejte si prosím konečně v ČSSD v otázce eura jasno. Váš předseda dnes mluví jinak než vy a přiznává,že zavedení eura je v dnešních podmínkách nevýhodné a navíc nemožné (při "plánovaném" deficitu 200mld.Kč v r.2010 a 2011,jak o něm mluví ČSSD, ministr Janota mluví o čísle ¨150-170mld.Kč).

2) Pokud chce ČSSD euro co nejdříve,tak prosím pane docente jasně řekněte,kdy a jak chcete docílit rozpočtového schodku do 3% a jak plánujete změnit mandatorní výdaje,které dnes činí 80% celkových výdajů rozpočtu a jsou fixní.

3) Má ČSSD připravenou sociální, zdravotní a především důchodovou reformu? A jakou? Bez nich je jakákoli diskuse o euru zbytečná,protože se při stávající situaci bez růstu HDP o minim.5% z deficitů rozpočtů nedostaneme. Pokud nechce ČSSD zmrazit investice do infrastruktury, školství, vědy,atd.

4) V době krize se ukazuje výhodnější mít volný kurz Kč než kurs svázaný s eurem (Pobaltské státy) nebo nesmyslně "populisticky" vysoko nastavený kurs eura,jak je tomu na Slovensku.
Důkazem je vysoký přebytek bilance zahraničního obchodu ČR, poměrně (v porovnání s jinými státy) nízký propad HDP a zatím jen jednociferná míra nezaměstnanosti.

ČSSD měla na přípravu zavedení eura 8 let. Nestalo se nic. Ani nemohlo. Rozpočtové deficity při růstu HDP o 3-7% byly příliš vysoké,aby bylo možné přistoupit alespoň k prvnímu nezbytnému kroku a svázat kurs Kč s eurem. "Paroubkův" termín r.2015-2016 bude reálný jen tehdy,pokud bude ČSSD maximálně zodpovědná a nebude se bát nepopulárních kroků (čemuž moc nevěřím). To samé platí i pro ost.polit.strany. Svádět něco na ČNB je demagogie.
25. 05. 2009 | 10:11

slav napsal(a):

Tady p Rumcajs pravice neexistuje, tu jsou je bolševici v modrém jejich myšlení nakrást co se dá a zabezbečit to nějakým režimem pod záštitou euroasiatů.
25. 05. 2009 | 10:23

jenicek napsal(a):

to max: ad 3) člověče nebuďte naivní v programu maj jedinou důchodovou a sociální "reformu" a to "přidáme všem" a o zdravotní "reformě" v podání bezskrupulózního lobbisty nemocničních doktorů ani nemluvě.
25. 05. 2009 | 10:43

Jeník napsal(a):

To Rumcajs - Vážený pane já hrozně rád diskutuji se slušnými a inteligentními lidmi. Váš včerejší večerní výkřik je možno omluvit tím, že jste se určitě vrátil z restaurace po deseti pivkách, kde jste se svými modrými soukmenovci probírali politickou situaci a zbrojili jste na ty zlé a hloupé odpůrce (a je jedno, jaký mají názor ).

Jste pašák pane Rumcajs, když Vám ke spokojenosti potom už stačí plivnout nějaké přirovnání.

Přeji všem příjemný den a panu Rumcajsovi doporučuji tolik nepít, mohl by jste mát problémy s játry.
25. 05. 2009 | 10:50

bez komentáře napsal(a):

Pozitivní přístup k programu, nebo líbivá hesla?

Dnešní koncept principů hospodářské a sociální politiky České sociální demokracie je nepochybně zastaralý. Projevuje se to již dokonce rozporem mezi programem a prováděnou hospodářskou politikou. Odůvodněním tohoto stavu není jistě tvrzení, že nynější etapa znamená jen dočasný ústup od principů sociálního státu. Změna v podmínkách hospodářského rozvoje světa je trvalá a návrat k modelům šedesátých let není možný. Východiska hospodářské a sociální politiky ČSSD je nutno přeformulovat tak, aby odpovídaly změněné situaci a zároveň nabízely ještě atraktivnější variantu levicové politiky.

Averze ke změnám se u některých sociálních demokratů zřetelně projevuje tam, kde se objeví termíny jako školné, platby ve zdravotnictví, změna penzijního systému včetně zavedení povinného spoření. Podobné reakce ovšem zaznamenáváme také všude, kde chceme omezit prostor ke zneužívání společenské solidarity. Přitom pokud analyzujeme i současné kroky sociální demokracie (minulých vlád, současné koalice) v jednotlivých oblastech, je zřejmé, že celá řada údajně sociálních opatření se míjí účinkem. Naše sociální dávky jako celek jsou relativně (ne absolutně!) vysoké, umožňují však rozsáhlé zneužívání, jsou mnohdy poskytovány těm, kdo je vlastně ani nepotřebují a mnohdy mají výrazně demotivační charakter.

Typickým příkladem nesmyslného zauzlení vztahů je třeba bytová politika. Na jedné straně probíhá regulace nájmů, které jsou udržovány na poměrně nízké úrovni i tam, kde to není nutné (kde v nich bydlí bohatí), na druhé straně sociální byty pro skutečně potřebné v podstatě nejsou. Výhod regulace tak využívají i ti, kdo tuto pomoc nepotřebují, zatímco zbytek (většina!) populace bez ohledu na svou sociální situaci za bydlení platí několikanásobně více. Po šesti letech vlády sociální demokracie se na tom mnoho nezměnilo a do budoucna se ani nic významně nezmění.

Heslo vzdělání a zdraví zdarma zavedl v naší zemi reálný socialismus. Vedle do­bově nesporně pozitivních prvků ovšem odstranil ze systému jeden ze základních mechanismů kontroly nákladů. Bezplatné zdravotnictví se ve skutečnosti pohybovalo mezi dvěma extrémy, buď část zdravotní péče nebyla dostupná všem a přístup ke zdraví byl v řadě směrů korupční, nebo tento systém vedl k nekontrolovatelnému růstu nákladů. Ačkoli víme, že třetina zdravotnických kapacit je v podstatě přebytečná, po dvou volebních obdobích sociální demokracie se na systému financování zdravotnictví mnoho nezmění.

Obdobná situace je ve vysokém školství. Vysoké školy nejsou v principu bezplatné, to je jen spotřebitelská iluze, avšak většina nákladů na ně zůstává posluchačům a plátcům daní zcela skryta. Náklady nejsou poměřovány efekty. Veřejné vysoké školy nemají u nás autonomní zdroje svých příjmů, jsou tedy závislé na politice. S politikou proto uzavírají kompromis a vyvíjejí na ni pochopitelný tlak. Je to přirozené, protože jiný významný kanál získání příjmů neexistuje. Přestože žádná vláda u nás nevydala na vysoké školství tolik peněz jako vláda současná, žádná vláda nebyla nikdy terčem tak soustředěné kritiky v této oblasti. Ačkoli nijak nepolemizuji s faktem, že vysoké školství, věda a výzkum jsou u nás stále výrazně finančně poddimenzovány, musím jen potvrdit, že tlak na finance vůči politice přetrvá do té doby, než sama politika nesestaví ta­kový mechanismus, který by fungoval au­ tonomně. Že jsou školy v takové situaci minimálně ekonomicky zainteresovány na výsledcích své práce, je drsný fakt. Nikomu ani nevadí, že některé školy prokazatelně produkují nezaměstnané.

Politika se nesmí bát nutných zásadních změn. Konzervování situace je nepochybně tím nejhorším, co lze učinit. Problémy porostou a jejich aktivní řešení může spadnout do klína opačné části politického spektra. Pokud nebude změny ve stávajících sociálně eko­nomických charakteristikách společnosti uskutečňovat sociální demokracie, nebude nakonec řada z nich aplikována tak, aby splňovala alespoň modifikované levicové cíle. Přitom dnes už například známe cesty, jak zavést nediskriminační školné, spoluúčast na zdravotní péči, jak modifikovat penzijní sy­stém apod. Pokud se jimi levice nevydá, ponechává prostor pravici, aby tak učinila později.


Jiří Havel, Listy 4/2004.
25. 05. 2009 | 11:26

max napsal(a):

to bez komentáře:

není to jen shoda jmen? -)).

"Dnešní" docent Havel přece nemůže podporovat školné, poplatky ve zdravotnictví a penzijní reformu. Ale stejně jako dr.Rath ("poplatky musí pacienta bolet") a Ing.Paroubek ("nic proti radaru nemám") zřejmě poněkud své názory přehodnotil. Nebo lže - buď dříve či dnes. Bohužel není sám a netýká se to jen ČSSD (i když tato strana zatím v demagogii,pokud pominu komunisty, vede).
25. 05. 2009 | 11:38

bez komentáře napsal(a):

to max,


shoda jmen to není :-( . To je opravdu docent Jiří Havel než byl přeškolen J.Paroubkem a D. Rathem. Smutné, že ?
25. 05. 2009 | 12:11

Kamil napsal(a):

Taky se mi nechce věřit, jak nejlepší z nás nás mají za naprosté pitomce.
A my jim v reakcích dokazujeme, že mají pravdu.

Hezký den.
25. 05. 2009 | 12:21

West napsal(a):

Fr.Zákostelský- Ne, to jsem nechtěl říci! Chtěl jsem říci že každý ma máslo na hlavě a ať laskavě nejdříve soudí sebe a pak druhé! I dnes lidé dělají pro karieru, úspěch či "pouhopouhé" udržení místa nepěkné a proti jeho přesvědčení jdoucí věci. A dnes musí možná lidé dělat více kompromisů než tenkrát! Ano, bral bych vyčítání kdyby pan Havel měl na rukou krev, ale tohle je naprostá prkotina a proto bych radějí hodnotil více jeho dnešní činost a témata která nám dnes předkládá k zamyšlení než ty před 21 léty!

Stejskal: V tom případě opět nechápu proč vás tedy ještě zaměstnávají!))) Pokud by tady byla taková demokracie museli bychom si vychutnat i všechny vulgární urážky, rasistická "moudra" atd. Mimochodem, třeba BBC diskuze pod články nemá, ale třeba The Sun ano! Co je spolehlivější, demokratičtější a serioznější zdroj ať posoudí každý sám!
25. 05. 2009 | 12:44

max napsal(a):

to bez komentáře:

tak to dopadá,když se politika dělá dle průzkumů veřejného mínění a nikoliv dle zdravého rozumu. Po nás potopa.

Ale je to tak pohodlnější a zaručuje to moc a vliv aspoň na dobu nezbytně nutnou k zajištění sebe sama a rodiny.
Ani se těm desetitisícům převážně mladých nedivím,že Paroubka nesnášejí, scházejí se na Facebooku a pak mu kazí mítinky. Jednou to totiž budou muset zaplatit oni, současní politici "myslící na lid" již budou tou dobou někde jinde a vysmátí.
25. 05. 2009 | 12:52

Béda napsal(a):

maxi,

nechtějte zopakovat Smlouvu s občanem.

Máslo na hlavě mají politici zprava i zleva(pokud jde o euro i LS. Občan - volič již notně musí ztrácet přehled komu z nich se dá ještě dnes vůbec věřit.

To ovšem nic nemění na tom, že všechno má svá pro a proti - LS i Euro. Dle mého názoru ovšem klady (LS i Eura) převažují nad negativy a budoucnost patří větší integraci a společné měně.
25. 05. 2009 | 13:10

Rumcajs napsal(a):

Jeník:

To já nepotřebuju slušné a inteligentní. Já si rád pokecám s kýmkoliv. Třeba i s Váma.
25. 05. 2009 | 13:27

stejskal napsal(a):

Možná proto, pane Weste,

že si někteří lidé včetně mne nepředstavují demokracii toliko jako právo hrubě urazit druhého či mu sprostě vynadat (popř. porušovat zákony třeba hanobením rasy, národa a přesvědčení či vyzýváním k násilí).

A už vůbec nemíní poskytovat podobným útokům prostor na stránkách, za které nesou zodpovědnost, nabízejí jejich použití zdarma a jejichž provoz zajišťují a hradí (to v případě mého zaměstnavatele).

Takže se zdá, že i pod demokracií si různí lidé představují různé věci (já například především jako zodpovědnost vůči společnosti, ve které žiji).

A jen tak mimochodem: BBC protor k diskusi pod blogy umožňuje http://www.bbc.co.uk/blogs/... Jen má poněkud jiný systém: každý příspěvek nejdříve přečte editor a pak jej teprve pustí či nepustí "na sklo". Nemyslím, že je v současné době nutné u nás takto postupovat (navíc bychom nebyli s to zaměstnat potřebné množství kvalifikovaných editorů), ale nemohu vyloučit, že v budoucnu se tímto směrem vydají i česká internetová média.

Libor Stejskal
25. 05. 2009 | 13:31

max napsal(a):

béďa:

píšete,jako bych byl někoho vyznavač. Opusťte aspoň občas oranžovo-modré vidění světa. Je totiž podstatně barevnější.
Jinak souhlas, úroveň (jak mravní,tak odborná) politiků stále klesá a platí to obecně.
Ale je to i chyba části voličů,kteří se nechávají nachytat na nesmyslné sliby a vulgaritu. Pokud to vyjde jednou, bývá to pak opakováno,takže se nemůžeme tak moc divit současným předvolebním kampaním a plakátům. Někteří politici o nás nemají valné mínění...

Nemám nic proti euru,naopak.
Ale při stávajícím "hospodaření" ho prostě přijmout nemůžeme, nesplňujeme podmínky.
25. 05. 2009 | 13:49

Hajný napsal(a):

Pane Havle,
asi jsem Vám udělal průšvih.Dnes na mítinku v Litoměřicích jsem totiž panu Paroubkovi řekl,že Vaše blogy rád čtu a že jsou lepší než jeho.Pokud tedy budete mít u šéfa vroubek,tak abyste věděl proč.Oni šéfové bývají ješitní,ikdyž říkají že ne.
25. 05. 2009 | 14:00

Rumcajs napsal(a):

Hejnej!

Nešplhej !
25. 05. 2009 | 15:16

Rumcajs napsal(a):

Hajnej=Hejnej!
(Pardóóón)
25. 05. 2009 | 15:17

Hajný napsal(a):

To Rumcajs:
To víš,já chci taky na kafe do Lidového domu.A víš,jak stoupnu v ceně místních drben když jen tak mezi řečí řeknu:"Ale zajeli jsme si na kafe do Bruselu k Jirkovi Havlů?!"
25. 05. 2009 | 15:22

Hajný napsal(a):

To Rumcajs:
Hejnej se říká hajnému okolo Kácova.
25. 05. 2009 | 15:24

Rumcajs napsal(a):

Hajný:

S tím opatrně. Náhodou budou zabouchlý do Klause a ještě dostaneš na budku.
25. 05. 2009 | 15:32

Hajný napsal(a):

To Rumcajs:
Alespoň budou mít socani prvního mučedníka.Když mají zelení Katku Jaujau,tak proč by nemohl být zbouchaný hajný?!
25. 05. 2009 | 16:18

Rolen napsal(a):

Proč nemá USA více měn? Každý stát (jsou velké rozdíli mezi třeba Montanou a Kalifornií) by si přece mohl řídit ekonomiku po svém? Třeba pomocí úrokových sazeb. Není tomu ale tak. Přesto se pro Evropu (EU) navrhuje opak. Pro ČR: ve chvíli kdy ČR většinu produkce vyáží do EU je oscilace kurzu EU/Kč pro nás nevýhodná. Vnáší do vzájemného obchodu riziko a to obchodníci a investoři prostě nesnášejí - v tom je hlavní problém. Ano jsme v EU natolik integrováni a tolik s jeho trhem svázáni (proto ty podobné úrokové míry), že je přijetí EU už pouze výhodou.
25. 05. 2009 | 16:49

... napsal(a):

... Hajnžý
Katku Jaujau ... a zbouchanejho hajnejho obdivovatelkama Klause ... a vyprskla jsem červený víno na sofu, a skoro toho ani nelituju (zatím). příště ale čtu s počítačem na podlaze.

S tím eurem ale je to tak, že malá otevřená ekonomika jako ČR, včetně svých vývozců, dovozců i většiny jednotlivců, by na euru trošku vydělala. Pokles nákladů a nejistot, které by s sebou euro přineslo, mohou nevidět jen ... no asi jen ti kteří chtějí být prostě zajímaví...
25. 05. 2009 | 16:54

Hajný napsal(a):

to Rumcajs:
Taky bych se mohl vydávat za mučedníka ODS,když s nimi teď Klaus nepeče.A pro báby je Havel jako Havel.
25. 05. 2009 | 18:30

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Jozef:
"Premier Fico doslova verbalne nahanal zhodnocovanie kurzu - aby obyvatelstvo dosiahlo co najvyssie dochodky." Ano, potvrdil jste můj poznatek o politicky ovlivněné konverzi Sk>€, samozřejmě na úkor sousedů. Teď u nás nakupují davy slovenských zákazníků, s kalkulačkami v rukou pomalu vyhodnocují výhodnost koupě a na parkovišti u aut polohlasně mrmlají "Joj, keby nás Fico videl, ten by nam dal" (skutečně odposlechnuto).
25. 05. 2009 | 21:47

963 napsal(a):

http://blog.aktualne.centru...
hezky vyrikane:
...Demokracie je pouhý mechanismus na výměnu vlády, a žádné ctnosti sám nezajistí. Ctnosti pěstují nevolené autority (rodina, škola, církve), které demokracie a stát vpodstatě rozvrací.
Politici vulgární masové kultury dávno poctivci pohrdají.

Politika je dnes podnikatelská záležitost a způsob obohacení.

Konečně u nás víc selhávají media. A je vcelku jedno, jsou-li nějaké noviny koupené politiky a podnikateli, nebo je-li volný novinář fanatickým zastánce jednoho politického směru...
25. 05. 2009 | 23:14

Rumcajs napsal(a):

Hajnej:

Jsi dost silný na roli mučedníka ? To není jen tak. Ženský berou všechno hrozně opravdově. Když se na judu trénovalo s babama, chodil jsem domů otlučenej jak Ráth ze sjezdu lékařů.
I když musím říci, že některé chvaty byly fajn, Ani jsem se nesnažil z nich dostat.
25. 05. 2009 | 23:31

West napsal(a):

Pozor, pane Stejskale nemluvil jsem blozích ale o článcích(přiznám barvu do teď jsem ani nevěděl že BBc blogy má)! Shodneme se asi na tom že demokracie pravidla musí mít aby mohla fungovat! V ideální společnosti by jste byl bez práce. Naštěstí tohle nejsou novinky kde z toho udělali něco jako přijímání do NSDAP i s přiznáním čistoty krve do třetího kolene a diskutovat se tu dá i když se semtam zde zjeví nějaké individuum co jen nadává a je mimo mísu! Přesto bych vás prosil občas tu diskusi usměrňovat víc (to čubrníte co?))) k tématu a ne k hodnocení autora! Někdy i takovéto názory sic slušně vyjádřené jsou odporné a urazí a zabolí více než nějaká ubohá sprosťárna!
26. 05. 2009 | 00:46

stejskal napsal(a):

Opět dobrý den, pane Weste,

díky za uznání ohledně úrovně zdejších stránek (jen na okraj: někdy ji zde musel vynutit, začínali jsme s "čůráky" a "zmrdy" v každém zhruba desátém textu, dnes už je jich sotva pár za den, tedy pokud zrovna nemáme se Zdenkem Mihalcem volno, to se pak zpravidla zase docela rozjede ;-)

Co se týče usměrňování resp argumentace ad hominem, rozumím Vaší žádosti, ale obávám se, že Vás zklamu. Vytýčil jsem si, čím se zde zabývat a čím ne. Mažu sprosté nadávky, spaming, stalking, porušování zákonů.

Víc by podle mne bylo na škodu věci. Necítím se totiž povolán rozlišovat, co je ještě věcný názor související s tématem (či důležitá informace o autorovi) a co už zbytečný útok.

Tohle prostě k debatě patří (za sebe říkám bohužel), naší volbou je takové texty přeskakovat, nečíst je. Ale kdybych něco takového mazal, už bych si opravdu připadal jako cenzor. A navíc bych to nedokázal obhájit ani před sebou ani před druhými.

Libor Stejskal
26. 05. 2009 | 10:55

Hajný napsal(a):

To Rumcajs:
Jestli jsem dost silný?No,říká se, kdo přežije napití Hanušovického piva,ten přežije všechno.

PS:Z Holby se dělá infuze pro chemoterapii nebo ze zbytků po chemoterapii Holba?Co myslíte?
26. 05. 2009 | 11:21

Pepa Řepa napsal(a):

To Hajný
Rumcajse se nedovoláte.Vykoupil všechna vejce a vyrazil.
26. 05. 2009 | 12:43

Hajný napsal(a):

To Pepa Řepa:
Aby nám loupežníka nezavřeli,když už není císaře pána a bude u Lidového domu naše čacká bdělá policie.
Ale může se vymluvit že spěchá na kafe s Havlem a vejce má do kafe místo smetany.
26. 05. 2009 | 13:17

Rumcajs napsal(a):

Hajný:

Já bych si s tou Holbou zas tak nelámal hlavu. Vždyť pořádnej hajnej pije všechno co teče a ńáká Holba ho nemůže dostat.

A voni když přijedou na víkend Pražáci nebo Hradečáci, tak se chvíli ofrňujou a za chvíli to do nich padá jak do sudu.
26. 05. 2009 | 13:52

Hajný napsal(a):

To Rumcajs:
Pořádný hajný pije všechno co teče,kromě petroleje a děravejch necek.A vody samozřejmě.
26. 05. 2009 | 15:39

Hajný napsal(a):

to Rumcajs:
Pražáci nebo Votroci nejsou směrodatní,to přeci nejsou lidi!!!


PS:Šplhání není nic platný,pozvánka do Lidového domu nikde a ani funkce nosiče aktovky v Bruselu za mizerných 2000 Eur měsíčně zatím nehrozí.Chudej člověk se dneska štěstí nedočká.
26. 05. 2009 | 15:44

Michal Macek napsal(a):

kdyz je euro tak super tak proc ho do ted namaji anglani,svycari....
26. 05. 2009 | 17:14

r@ven napsal(a):

Je to pěknej ptáček tento soudruh Havel :-(
26. 05. 2009 | 17:54

Rumcajs napsal(a):

Hajný:

Na nošení tašek tam už mají Tvrdíka. Zkus nabídnout něco jiného.

Umíš chytat vajíčka za letu ?
26. 05. 2009 | 18:27

Pepa Řepa napsal(a):

To Hajný
jak to, že není šplhání nic platné?
Vy nemáte slevu na kočkodromu?
Kolotoč za polovic?

Anebo autobusem výlet za nějakou kvalitní kulturou?

Mně se líbí, jak si to kucí podělili.

ODS módní přehlídky a muzikály s Lucinkou od srdíčka a ČSSD světský a operetky v Karlíně s Kačenkou.

Kdepak, není nad dobrej vkus.
26. 05. 2009 | 18:54

Hajný napsal(a):

To Rumcajs:
A já se tak snažil.
Vajíčka za letu chytat umím,ale zadarmo......?!

To Pepa Řepa:
Asi mám do strakapouda daleko.Kočky nesnáším.
Na kulturu mám pernamentku.Tam se politika nenosí,takže jsem kulturou v podání obou státostran nepolíbený.
A televize nám tu od té doby co vypnuli analog nejde,takže ani z ní nezvlčím.
26. 05. 2009 | 19:13

West napsal(a):

Pane Stejskale, chápu ale třeba v debatě pod článkem pana Ratha se rozjela podle mého dosti odporná debata o osobnosti jeho otce. Podle mého to už je poněkud eklhaft sic je vedená slušně! Tohleto jsem spíše myslel než že někdo napíše že byl někdo v KSČ.
26. 05. 2009 | 19:23

Rumcajs napsal(a):

Hajný:

Hele, zrovinka jsem se dočetl, že je nemusíš chytat, stačí, když budeš držet deštník.

To by jsi mohl zvládnout, ne ?
26. 05. 2009 | 20:06

Hajný napsal(a):

to Rumcajs:
Zvládnul,ale zadarmóóó?Musíme se chovat sociálně tržně!
Obětoval bych se,jedině kdyby útočili na p.Havla.Jakpak by vypadal s monokly u zkoušek:)?
26. 05. 2009 | 20:09

Rumcajs napsal(a):

Hajný:

Tak si něco vysomruj. Aspoň uvidíš, jak dobře platěj socani.

A docentík by aspoň vypadal jak hrdina. U holek by určitě bodoval. Na starý kolena by něco mladýho klofnul a mohl by chodit s Paroubkem a Paroubkovou a Březinou na dýsy.
26. 05. 2009 | 20:30

stejskal napsal(a):

Může být, pane Weste (a přiznám se, že jsem ji nezaregistroval).

O rodičích politiků nediskutuji, přijde mi to též nevkusné.

Ale obecně vzato (a znovu říkám, nečetl jsme to): politik je veřejná osoba, musí počítat s tím, že bude probíráno vše, co se ho týká. Má velkou moc, delegujeme mu část svých pravomocí, máme právo o něm vědět vše (není-li vydíratelný, není-li on či někdo z rodiny ve střetu zájmů atd). Je to přirozená ochrana před potenciálním zneužíváním politické moci (tedy jedna z mnoha).

Libor Stejskal
26. 05. 2009 | 21:35

Pepa Řepa napsal(a):

Tak, tak, pane Stejskale, zlatá slova.

Řekl bych, že ještě důležitější než zjistit, není-li politik vydíratelný, je zjistit čím je vydíratelný.
To je pak vystaráno.
27. 05. 2009 | 06:49

ett napsal(a):

Sice hezké, ale vzdát se monetární politiky bych neoznačila jako šťastné rozhodnutí. Slovensko má možná i štěstí, že je krize po celém světě, protože si představte situaci, kdy Slovensko přijme euro a z nějakého důvodu se dostane do recese - jen Slovensko. A co potom, když ostatní členové eurozóny jsou "v pohodě" a sazby se pro jednotlivé státy neliší?
27. 05. 2009 | 22:32

David Novák napsal(a):

To: Jiří Havel

Vážený pane inženýre,

dovolte mi, abych se donquijotsky pokusil přivřít ústa řvounům, kteří Vám předhazují Váš údajný - a do říše baječin patřící - obdiv vůči vůči Stalinovi (jakkoli se obávám, že pokusy oponovat demagogům jsou předem odsouzeny k nezdaru) a na dálku Vám poděkovat za naznačení cesty, jíž je možné se v životě ubírat. Ve druhé polovině osmdesátých let jsem byl Vaším studentem v rámci seminářů politické ekonomie socialismu. Vybavuji si Vaši železnou disciplínu, s níž jste - na rozdíl od řady jiných pedagogů - docházel v časných ranních hodinách do učebny na jarovské koleji, přestože Vám muselo být jasné, že účast nás, studentů, bude nevalná; jak také jinak, když jste hned při úvodním semináři zdůraznil, že na přítomnosti nijak netrváte. (To vše za situace, kdy se z většiny přednášek a seminářů pořizovaly přísně sledované prezenční listiny.) Dodnes Vás vidím (a slyším), jak se v úvodu každého semináře, navštěvovaného proměnlivou skupinkou ranních nespavců, nesměle tážete: "Tak, prosím pěkně, o čem si dnes budeme povídat?", abyste nám následně předvedl, kterak lze, například, na základě pečlivé analýzy denního tisku v socialistickém Těžkoslovensku identifikovat skupiny bojující o moc v rámci ÚV KSČ. Samozřejmě, že přišel na přetřes i Vás příspěvek do skript Dějin ekonomických teorií, který byl, podobně jako celá skripta, považován za více než kritický vůči tzv. marxistické ekonomii. I díky těmto seminářům jsem Vás během svých studií začal považovat za jednoho z nejcharakternějších a nejdůvěryhodnějších pedagogů - odbornost stranou - a když jsem byl po několka letech postaven před důležitou životní volbu, požádal jsem o radu Vás, a právě jen Vás. Poskytl jste mi ji a já Vám za to zůstanu vděčen. Nejsem, obávám se, dostatečně informován, abych si učinil kvalifikovaný úsudek o Vašem současném politickém angažmá, ale na základě osobních zkušeností si osobuji právo označit kohokoli, kdo Vás v souvislosti s koncem osmdesátých let nazve zakukleným bolševikem a uctívačem Stalina, za tlučhubu, zamindrákovaného blábolila, zfanatizovaného nedovzdělance, či, v nejlepším případě, mladého vola, který má šanci nestat se starým volem.

V úctě

David Novák
27. 05. 2009 | 23:59

hovorka11 napsal(a):

Pan Klaus vyvinul veliké úsilí, aby se nepřijala EURo měna. Dokládají to jeho "výlevy" v roce 2001 o neschopnosti EURa jako umělé měně konkurovat a jeho činnost od té doby.
Velmi mnoho udělal pro zablokování přijetí, které mohlo být vedeno ke stejnému období jako Slovensko.
Bohužel se nemluví o více důvodech, které ho k tomu vedou.
Od Klause je neuvěřitelné pokrytectví kritiky evropského parlamentu. klientelismus se dá dokladovat především u Klause. Mimo jiné, jak je možné, že jeho oblíbenec a papoušek jeho "názorů" Petr Mach bez jakékoliv zkušenosti mimo Klausův CEP obsadil místo 1. místopředsed Dozorčí rady MERO, kde je 100% vlastník ministerstvo financí ČR!!! To je odměna za boj proti sjednocení Evropy? Pouze tím nahrazuje zkušené odborníky a dostává další prostor se skvělým finančním zabezpečením rozšiřovat neoliberalistické ideje a rozbourávat vznikající soudržnost Evropy.
To budete jen mlčet, aby jste si nerozlobili apolitického prezidenta za podporu při Vašem sjezdu?
Vaší straně, stejně jako Topolánkově se nedá věřit. To by jste museli mít jiné lidi ve vedení a skončit s předháněním sprosťáren s Topolánkem a rozumově zdevastovaným hradem. Takhle jen nahráváte opozici.
29. 05. 2009 | 12:20

Karlos napsal(a):

Pane Havle, mám dojem, že i kdyby nějaká evropská instituce začala hýkat jako osel, budete tomu vy a vaše strana (ČSSD) v jednom šiku s německými a francouzskými demokraty tupě přikyvovat.
30. 05. 2009 | 09:19

Jag napsal(a):

Havel je stará struktura.A on to dobře ví,akorát se přetvařuje.Jeho názory jsou nekonzistentní-například,proč jsme prý plnili dlouhou dobu Maastrichtská kriteria......no protože si to jeho strana ve vládě prosadila a okrádala zbytečně po dlouhou dobu české střadatele,aby prý mohl stát vydávat levnější dluhopisy pro sociálně slabé.....nakonec to stejně nestačí,dnes na ně stejně nemají,Euro taky ne a dluhopisy budou zdražovat.A když nebudou,tak budeme dál všichni chudnout,páč inflace nepokryje vklady a ČSSD nám potom vysvětlí,že jen plní vsvůj volební program,tedy skrytou měnovou reformu a každého postavit na stejnou startovní čáru chudoby.Jiné důvody to totiž nemá.Tvrdit,že lidi mají místo vkladů investovat je hezké,ale hned si pak přečtete,že ten,kdo investuje bez své fyzické práce je spekulant a zločinec.Takže zase všichni do fabriky v 6 hodin,co?Too si pak nezávidí,všichni se sledují a mají druhého pod kontrolou a je ve společnosti klid,páč nejsou rozdíly.Takže o sociaálno nejde,jde o to,aby společnost zase držela hubu a nelétaly vajíčka.
30. 05. 2009 | 09:42

Amigo napsal(a):

Hodně komentářů je forma osobních útoků a antipatií.
Chybí věcnost.
Já se jednu pokusím:
Protože obchoduji se zákazníky z Německa mám tedy zkušenost z praxe.
A vím jedno: má-li německý zákazník zaplatit v době, kdy je na tom koruna dobře vůči Euru, pak nezaplatí a počká až kurz klesne.
Znamená to nejenže přicházím o peníze, se kterými počítám, ale i časovou prodlevu, kdy s penězi nemohu pracovat-tj. objednávat polotovary atd.
I se smlouvami mám problém, neboť kurz je nevyzpytatelný.
30. 05. 2009 | 10:19

Jag napsal(a):

Amigo to cos tady popsal je jen ukázka tvé tržní naivity.Měl bys raději mlčet,tohle je akorát k smíchu.On je prostě tržně na výši a ty jsi jen zobák,co mu dělá hlupáka.
31. 05. 2009 | 08:04

Amigo napsal(a):

No Jagu, ty ses taky moc neukázal.To, že je tržně na výši ví i moje babička, ale že smluvená cena díky kurzu varíruje je přece věc jiná.
Tržně na výši bude Němec i když budeme mít Euro, ale odpadne manipulace s kurzem.
Kapišto?
31. 05. 2009 | 08:10

Jag napsal(a):

Manipulace s kurzem?Tak se zařiďte také tak,když je to tak snadné.Tady vám EURO nepomůže,vy na nějaký kšeft prostě nemáte.Kapišto?Tak to sbalte,když vás tak úplně triviálně obere nějaký Němec.To je směšné.Každý má na trhu stejnou šanci a vy si tady stěžujete,že na trhu prohráváte.Nic jiné ve vašem příspěvku přece není.EURO vám absolutně nemůže pomoci,protože bude docházet k dalším komoditním pohybům a vy budete zase bitý.A vůbec tohle je taková naivita,že se to nedá vůbec pochopit.Jasně,pak zase bude moci za cenové pohyby spekulant s komoditami a budete ten klasický typ sociála,který nám nejprve zničil úrokoké sazby na skoro nulu s výrokem,že musíme plnit Maastricht a dnes nám pan Havel klade otázku,proč jsme ho plnili.....a a takové ty rady,když není úroková sazba,tak rada politiků zněla investujte na burze a investujte a pak čteme od těch samých socialistů,že je potřeba zrušit spekulace,že ničí jejich životy,že burza je zlo,pak zase za sázení sociálů mohou sázkové kanceláře,že je musíme zničit.Vy a vám podobní neschopové přece jen hledáte pořád toho nepřítele socialismu a pak ho musíte zničit.....to už tady bylo a pořád bude.Vy si po přijetí EURA zase najdete jiného nepřítele a místo podívání se do zrcadla,budete zase hledat toho,kdo vám to kazí a kdo vám tu vaši vyjímečně schopnou možnost pokazil.....jste k smíchu.
31. 05. 2009 | 10:59

Amigo napsal(a):

Vrátím to do roviny věcnosti:
"Manipulovat s kurzem" bych mohl jen v případě, pokud bych odebíral zboží z eurozóny a to tak, že bych oddaloval platby až do výhodného kurzu koruny.
A věřte, že by to bylo velmi snadné.
Můžu se zeptat co tak schopný člověk,kterého ani lavírující kurz koruny nerozhodí ráčí dělat?
Jistě někde za přepážkou banky, není-liž pravda?
Pěkně v teplíčku a za provizi.
Když se blíží bankrot, tak se zvýší poplatky a je to.
Jenže pane, na vás někdo musí taky vydělat.
Já jsemm tady vyjádřil jen svůj názor a ten je, že mně osobně by Euro pomohlo.
Zatímco vy tady napadáte lidi, kteří mají svůj názor a to na rozdíl od vás.
Navíc nevím co mají komoditní pohyby společného s pohyby kurzu.
Myslím, že mícháte jabka s hruškami( dle sloganu ODS).
S názorem rádobyekonoma Klause absolutně nesouhlasím.
31. 05. 2009 | 13:49

Jag napsal(a):

Žvaníte.Nečetl jsem žádný názor kromě blábolů o zlých spekulantech.Toho čteme od socialistů pořád plnou přehršel.Věcnost?Kde máte jakou věcnost?Že vás okrádá nějaká měna?Měny jsou prostě obchodované a oni to umí.Já když jsem poprvé za komunismu přijel do Rakouska tak jsem z nevědomosti směnil stříbrnou stokorunu v obchodě....pak mi známá řekla,že monentálně byl její kurz mementálně na trhu vyšší,protože prostě mají rozdílnou hodnotu v čase od papírové bankovky.Když jsem přišel za tím obchodníkem,zda by mi ji nevrátil,tak to pochopitelně neudělal.Sám si šel do banky směnit a dostal více než sto.Takže vy jste jen truhlík jako já,akorát prostě požadujete euro,které vás stejně od ničeho neochrání,protože banky nevyberou poplatky,ale vyberou nějaké skladné za euro.Měl byste přestat snít.Dobrý obchodník a bankéř si svoje najdou,takže vám nepomůže euro,akorát o tom sníte.V rovině reality evidentně nežijete,protože až na směně v kurzu nevydělají,tak vám dají méně peněz za výrobek a vám klesne plat.Prostě nebudu s vámi polemizovat,evidentně jste prostě jen socialista,který požaduje v chaotickém světě nějaké jistoty.A to je skutečně akorát k smíchu a politování.Vy potřebujete tvrdou realitu.Proč myslíte,že Evropa se pořád sjednocuje a zase rozděluje,jak o tom psal i Masaryk.....protože až se to sjednotí,tak se zjistí,že to zase není ono a tak ti,co to sjednocují,tak zase horují pro rozdělení.A tak to bude pořád.Věcnost ve vašem případě je jen plkácání a vaše obchody zřejmě mizerné a nebo dotované nějak státem.
31. 05. 2009 | 15:21

Amigo napsal(a):

Jagu, Jagu
ať tedy žije ta slavná koruna.
Ta tvrdá a nesmlouvavá měna, z jejíž směny tolik směnáren žije.
31. 05. 2009 | 16:03

Jag napsal(a):

A až zrušíte směnárny,tak zase bude také vyšší nezaměstnanost a tak budete platit víc do systému.Prostě tak jak vy byste chtěl a jak všechno vidíte jednoduše,tak svět vůbec nestojí.Proti směnárnám se dá bojovat daleko jednodušeji.Prostě přestat měnit a platit eurem a euro si držet.Tak korunu obejděte a pořád nenaříkejte.Nebo snad nesmíte držet účet v eurech?A proč mi vkládáte do úst,že euro nechci?Akorát říkám,že jestli si myslíte,že tím něco vyřešíte,tak se mýlíte.Ostatně máte snad naše předky za hlupáky,když udělali korunu a oddělili ji od Rakouska-Uherska?Oni to zase tehdy viděli jinak.Ten úhel pohledu je prostě takový,jaké máme sami pozice.Vy chcete euro,druhý bude zase chtít zanechat status quo.A já jsem vás jen upozornil,že všechno má svoje pro a proti.A také to,že vaše problémy budou zase jiné s eurem,takže byste měl být spíše realista a mít kritický pohled na věc.
31. 05. 2009 | 16:48

Amigo napsal(a):

Tuto odpověď beru, je věcná a bez osobních invektiv.
31. 05. 2009 | 18:04

omega watches napsal(a):

there are many colours choose for omega watches. Including back is transparent let's you see clealy the details of the dial plate. http://www.omegawatchessale...
30. 06. 2009 | 08:27

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gazdík Petr · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy