Za Margaret Thatcherovou

09. 04. 2013 | 13:15
Přečteno 3005 krát
„Miluji konsensus - na základě toho, co chci já.“ Tento výrok charakterizuje Margaret Thatcherovou asi nejlépe. Rozhodnost, kategoričnost, jednostrannost, až papežské přesvědčení o vlastní neomylnosti byly jejími nejpříznačnějšími rysy.

Její smrtí odešla jedna z nejvýraznějších postav britské politiky po II. světové válce. Žena, která vstoupila do dějin jako Železná lady, nedosáhla velikosti Winstona Churchilla, patří nicméně k jeho nejdůležitějším následovníkům. Byla typickým produktem období studené války, významným protagonistou jejích závěrečných let. Jako fanatická antikomunistka pomáhala otevírat dveře do světové politiky Michailu Gorbačovovi a jeho „novému myšlení“. Chápala totiž „perestrojku“ jako velkou šanci k porážce sovětského a evropského komunismu, a v tom se nemýlila. Netajila se svou nechutí ke sjednocení Německa, v čemž se – výjimečně – shodla s francouzským socialistickým prezidentem Mitterrandem. Pochopila však, že sjednocení nemůže zabránit a tak jej byla nucena přijmout.

Společně s prezidentem Reaganem prosazovala použití ozbrojené síly v mezinárodních vztazích jako standardního instrumentu. Byla přesvědčeným transatlantistou, jiná spojenectví než s USA neměla, ani je nevyhledávala. To vše poté, co britský premiér Wilson předvídavě odmítl v polovině 60. let vyhovět žádosti Lyndona Johnsona vyslat do Vietnamu britské vojáky.

Vedle Reaganových válečných akcí (Panama, Libye, Grenada) sama poslala silné britské úderné vojenské uskupení k Falklandským ostrovům v roce 1982 poté, co Malvíny obsadila argentinská armáda. Reaganovu administrativu důsledně podporovala při rozmisťování raket krátkého a středního doletu v západní Evropě počátkem 80. let, včetně jejich umístění na britském území. Silné britské mírové a protijaderné hnutí ignorovala. Patřila k významným oporám Saddáma Husajna při jeho válce s Íránem. Společně s Ronaldem Reaganem se stala předchůdcem zahraniční politiky prezidenta G. W. Bushe (2001 – 2008). Ten, jak známo, zavlekl svou zemi do dvou velkých válek (Afghánistán, Irák), které pro USA skončily fiaskem.

Budiž ovšem současně řečeno, že labouristický premiér Tony Blair se o něco později stal mnohem častějším válečníkem než Thatcherová. Vedl za 6 let 5 válek (Irák 1998, Jugoslávie 1999, Sierra Leone 2000, Afghánistán 2001, Irák 2003), zatímco Thatcherová „jen“ jednu – tu o Falklandy.

Svým legendárním „chci své peníze zpět“ zajistila Londýnu až dodnes známý „rabat“ - cosi jako slevu v rozpočtu EU. Současně tím položila základy takového modelu členství země v EU, kdy je Británie současně členem i nečlenem evropského integračního procesu. Dnes se ukazuje víc než jindy, že modelu neudržitelného.

Thatcherovou nikdy nezajímala lidská práva. Její megaostudou proto navždy zůstane podpora apartheidu v Jihoafrické republice odmítáním sankcí proti rasismu. Britskou vlajku pošpinila také ostentativními sympatiemi a přátelstvím k masovému vrahovi, vůdci chilských pučistů, generálu Pinochetovi. V paměti zůstane i osud odsouzených teroristů z IRA, které nechala bez pardonu zemřít v britských věznicích v důsledku hladovky.

Margaret Thatcherová byla první ženou, která se v Británii stala předsedkyní vlády. Vyhrála troje volby. Její obdivovatelé tvrdí, že svými ekonomickými a sociálními reformami Británii zachránila. Její kritici naopak soudí, že právě svou extrémní sociálně bezohlednou neoliberální ekonomickou politikou nasměrovala Británii – po krátkodobém vzestupu – cestou úpadku a ztráty mezinárodního významu.

Thatcherová výrazně snížila úlohu státu v životě a řízení země. Odbory ve Velké Británii natolik převálcovala, že se z toho dodnes nevzpamatovaly. Systémovou liberalizací, privatizací a deregulací silně de-industrializovala britskou ekonomiku. Podobně jako Reagan – což se dnes Obama zoufale snaží napravit obnovováním amerického průmyslu. Nafoukla bankovní a finanční sektor a s tím související služby. Důsledky její politiky britskou společnost přivedly k sociální, etnické, morální a stále více i rasové roztříštěnosti. Ke společnosti, v níž hloubka rozdílů mezi nejbohatšími a nejchudšími vrstvami trvale roste. Kde rovněž kolabuje léty budovaný systém multikulturalismu.

Stojí za zmínku, že byt´ byla vůbec první ženou v Downing Street 10, sama pro ženy ve společnosti, ale ani v politice, nic neudělala. Dokonce jim nedůvěřovala, v politice se obklopovala prakticky výlučně muži.

Své ekonomické a sociální vize neváhala prosazovat s použitím síly. Masivní policejní zásahy proti stávkujícím britským horníkům zůstanou v civilizovaném světě na dlouho příkladem sociální brutality ojedinělého rozsahu. Dnes je už patrné, že „konzervativní revoluce“ Reagana a Thatcherové dláždila cestu k propadu světového kapitalismu na podzim 2008.

Připomeňme konečně, že Margaret Thatcherová jako jedna z prvních již v září 1990 – v našem tehdejším Federálním shromáždění – potvrdila potřebu začlenit post-komunistické země do dnešní EU (tehdy Evropských společenství) jako řádné členy. A taky se kriticky vyjádřila k britské politice „usmiřování“ Hitlera koncem třicátých let 20. století. Přihlásila se tehdy i ke stanovisku Churchilla k Mnichovské dohodě, „na kterou se díváme s hanbou“. Churchill ovšem považoval tento perfidní akt zrady za neplatný až od března 1939, tedy od okupace zbytku Československa. Nikoli od doby jeho podpisu v září 1938. Takže je to omluva či není?

K objektivnějšímu hodnocení úlohy Margaret Thatcherové bude potřebný čas, hodně času. V každém případě odešel člověk, který byl neopomenutelnou, byť rozporuplnou, součástí britských poválečných dějin.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

SergioL. napsal(a):

...dobrý den,...jste mě svoji úvahou vlastně navedl k otázce, do jaké míry se odpůrci multikulturalismu (tedy ti, kdo ho pouze odmítají) nestávají spíše jeho aktivními likvidátory (nejen že odmítají, ale konkrétními činy i likvidují).
09. 04. 2013 | 13:37

Parabellum napsal(a):

Jiří Paroubek

Nejlepší, co jsem od Vás poslední dobou četl.
09. 04. 2013 | 13:48

rozum napsal(a):

Pěkně napsáno. Konečně něco jiného, než ta devotní adorace místním kleptofašistickým režimem.
09. 04. 2013 | 13:51

Juli napsal(a):

odešel člověk, který byl neopomenutelnou, byť rozporuplnou, součástí britských poválečných dějin.
Existuje osobnost, zejména v politce, která by nebyla tu více, tu méně rozporuplnou?
09. 04. 2013 | 14:12

dan napsal(a):

Je ovšem holým nesmyslem, že by podporovala apartheid v South Africa. Její stanovisko bylo daleko sofistikovanější. Vyjádřila se v tom smyslu, že až dojde africké obyvatelstvo jisté úrovně, tak si jistě své politické práva vydobyde a to měla pravdu. Alternativou by byl pouze známý africký chaos, který známe z jiných zemí. Takže žádná megaostuda. Koneckonců od muže, který nechal zmlátit mladé lidi na Czech-tecu to sedí.
09. 04. 2013 | 14:16

Faust napsal(a):

Autor + překvapivě Parabellum:

Vskutku skvostná úvaha o úloze M.T.

Dane, Vy umíte jednoho překvapit (konkrétně mne souhlasem s tímto článkem)
09. 04. 2013 | 14:33

Faust napsal(a):

To dan:
"Koneckonců od muže, který nechal zmlátit mladé lidi na Czech-tecu to sedí."

Jo?? A Vy bydlíte poblíž?
A dovedete si představit, co by bylo za kritiku, kdyby PČR nezasáhla?
On se už k tomu chystal jistý "tykadlový" Ičko...
09. 04. 2013 | 14:37

miki napsal(a):

Jestli to nejsou jen mýty a pověry, že o tom zmlácení rozhodl Paroubek
09. 04. 2013 | 14:37

Admirál napsal(a):

Ano, pan Paroubek podle mne vyčerpávajícím způsobem a celkem objektivně zhodnotil politickou dráhu MT.

Za sebe bych jednou větou charakterizoval:

"Významná průkopnice cesty do slepé uličky."
09. 04. 2013 | 14:38

Karel Mueller napsal(a):

Pane Paroubek,
Churchill nichovskou dohodu tvrdě odsoudil v parlamentu hned po jejím podpisu. Nicméně nemohl ji považovat za neplatnou, když už byl na ní podpis britského premiéra. To mohl až v roce 1939 s odkazem na to, že ji samo Německo porušilo (a vlastně ani to nemusel).
09. 04. 2013 | 14:49

Dan napsal(a):

to admirál

Slepou uličkou je spíše Sjednocená EU. Řada zemí, které jedna o druhé ekonomicky krachují je toho jasným důkazem. Měli jste více Maggie poslouchat.
09. 04. 2013 | 14:52

Marie napsal(a):

Paní Hamplová na sousedním blogu vyzdvihuje fakt, že paní Margaret byla dcerou obyčejného obchodníka, prostě že byla z malých poměrů.
Není to jakýsi ukazatel, že lidé, kteří něco vyhodili do povětří a přivedli hodně lidí do neštěstí mají původ právě v chudších poměrech? Není její kariéra podobná např. Napoleonovi, původem z chudé šlechtické rodiny, kterému byly lidské osudy ukradeny a šel doslova přes mrtvoly? No a o Hitlerovi asi raději psát nebudu.
09. 04. 2013 | 14:55

Al Jouda napsal(a):

Kéž by se u nás v republice objevila taková podobná Železná Lady !
Zatím se zde neobjevil ani pořádný chlap s "koulema" (ty moravské "gule" nepočítám, protože jsou darebné) !
09. 04. 2013 | 14:57

Marie napsal(a):

Joudo, nakročeno má paní Mullerová, ta by se vám nelíbila? A co třeba paní Peake?
09. 04. 2013 | 15:03

Dan napsal(a):

to Marie

Až na to, že nic nevyhodila do povětří, ale vytvořila prosperující stát. Přece jenom uznejte, zkrotit přes dvacetiprocentní roční inflaci a položit základy skoro 20-tiletému ekonomickému růstu je úspěch, který si vyžádá kladné hodnocení sám o sobě.

Ne, o Hitlerovi raději nepište.
09. 04. 2013 | 15:04

Občan napsal(a):

Skvěle, pane Paroubku!
Jako, ostatně, skoro vždy...

Jen bych dodal, že ekonomické "úspěchy" té postavy s menším či větším úspěchem napravují britské vlády dodnes. Zejména důsledky jejích privatizací a likvidace skoro celé britské průmyslové základny.
09. 04. 2013 | 15:06

Marie napsal(a):

Dan
Jen namátkou - panem Paroubkem zmiňované brutální zásahy proti stávkujícím svědčí o povaze, která je schopná pro vlastní prospěch i ničit. To dokázala v nesmyslné válce o Falklandy, kdy vyhodila do povětří ponorku plnou živých lidí.
Ta paní si potřebovala něco dokázat, mám pocit, že musela trpět nějakým mindrákem. Stejně, jako Bush, který byl navíc gauner a alkoholik.
Malé věci se mají řešit mávnutím ruky. V případě Falkland diplomacií. Té nebyla M.T. schopna, jakož i obyčejného citu.
09. 04. 2013 | 15:22

Dan napsal(a):

to Marie

Tak jistě. Velká Británie byla právní stát a nelze připustit, aby stávkující ničili majetek, omezovali práva dalších zaměstnaců jít do práce a hlavně, aby je nevraždili, k čemuž také docházelo.

Vtipné je, že i komunistická propaganda se ve své době postavila na stranu vojenské argentinské junty. A vtipné je i to, že okupaci britského území s britskýmoi občany považujete za malou věc. Vidíte a to jste nechtěla psát o Hilerovi a nakonec se vám to podařilo. Prozradila jste o sobě víc, než by vám mělo být milé.
09. 04. 2013 | 15:26

taky Elena napsal(a):

Dan
S ekonomickým růstom sa choďte vypchat páperím, keď neviete, z čoho vznikl.
09. 04. 2013 | 15:27

Marie napsal(a):

Dan
Tak ještě jednou a pomalu.
Okupaci malého ostrova s občany, hovořícími i jinými jazyky, než anglicky, považuji za věc, která se nemá řešit silou, ale diplomacií.
Nepřekrucujte.
09. 04. 2013 | 15:33

Dan napsal(a):

to Marie

Vy jste to fakt psala pomalu? No Maggie měla jiný názor. Politika nevměšování se nikdy nevyplatila a projevila se v dalekoho horších konfliktech. Mohla byste v tomto smyslu napsat něco o ustupování Hitlerovi. Ale v pořádku, arugmentujete přesně v tradici komunistické strany, která se postavila na stranu vojenské junty. V podstatě nepřekvapujete. To je stará vesta.
09. 04. 2013 | 15:39

Mharek napsal(a):

Jhyrko ty kujoooone odkud jsi to opsal?

Margaret by vam socanum nakopala do rozkroku.

Tak ahoj Jhyrko a pozdravuj psa Thonyho a Phetru
09. 04. 2013 | 15:42

Al Jouda napsal(a):

To Marie :
Pani Peake už měla příležitost se projevit, ale vládu nepoložila, takže ztratila železný kredit.
09. 04. 2013 | 16:06

Dan napsal(a):

to Al Jouda

Obávám se, že paní Peake bude na socany stačit. Není to dobrá vizitka pro levicovou opozici.
09. 04. 2013 | 16:08

mb napsal(a):

... paroubek umí ... :-))
09. 04. 2013 | 16:09

honolulu napsal(a):

Pane Paroubek mate ve vasem bloqu velmi hloupou vetu !
Pro statnika vaseho kalibru je to DEGRADACE !

Apartheid neni rasismus, ale SEPARATNI DEVELOPMENT !
B.J. Vorster nikdy nebyl rasista !
Rasismus je uzakonena diskriminace. Ta existuje v Cesku proti bilym lidem pro benefit Cikanu. Vy tomu rikate positivni diskriminace.

Thatcherova podporovala ZAKONNOST proti banditum a VRAHUM z ANC, kteri se schovavali za Marxismus. Ted je tam nejvetsi bordel, kriminalita a hlad na svete.... To je dobre ! Preji jim to. Maji co chteli.

Zaostavate ve schopnosti byt informovan. Vy opakujete tu nejprimitivnejsi propagandu vymyslenou jednou skupinou kapitalistu, proti jine skupine kapitalistu, kteri se rvou pro velke bohatstvi Afriky...

K oddelenosti se v Cesku hlasi 90 % vsech obcanu vcetne Vas !
Vsichni utikaji od Cikanu. Vy take. Tim se hlasi vsichni k myslenkam B.J. Vorstera a Hendrika Verwoerda jeho prdchudce.

Ja tam totis zil pane Paroubek, jako dalsich 25 000 Cechoslovaku z posrpnove emigrace. Muj sef byl kamaradem B.J. Voerstera ze studii ve Stellenboshi....

Vy Soc. Dem. to proti komousum zasadne a vzdy proserete, jelikoz mate temno v makuvkach...Stujte pri oddelenosti, nebo na vas spadne dum a WC budete mit v tmavem koute ulice. Tak jako na Hillbrow v Johannesburgu. (Moje mesto.)
09. 04. 2013 | 16:35

honolulu napsal(a):

Predchudce a totiz je asi spravne cesky.
Omlouvam se za gramatiku.
09. 04. 2013 | 16:39

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem dva příspěvky, které neměly nic společného se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
09. 04. 2013 | 16:54

čert }:o) napsal(a):

Thatcherovou že nikdy nezajímaly
lidská práva? A že podporovala
apartheid v Jižní Africe?
Paroubku vy už nevíte co blekotáte
Potřebujete jako správnej kovanej
komouš kecat a kecat
Takových Thatcherových by tahle
země potřebovala na rozdíl od
Paroubků víc
09. 04. 2013 | 17:11

honolulu napsal(a):

B.J. Vorster zajistil praci pro 40 millionu cernych a 4 milliony bilych. ANC zajistilo 65 % nezamestnanost. (Priznanou.)

Rhodesie vyvazela potraviny do 70 zemi. Dnes je tam hladomor a 2 milliony Rhodesanu uteklo se nazrat do JAR, kde jsou masakrovani cernochy z JAR. Tak to ma byt !

Za nasi vlady meli cernosi v Sowetu (South West Township) zdarma vodu, elektriku a bydleni. Take skoly a knihovny. Oni je vypalili. Oni nemaji radi knihy.
Meli vetsi zivotni uroven nez vy za Husaka 6x, - to vypocitali cesti ing. z Braamfonteinu v JHB.

ANC systematicky vrazdi zbytky bilych farmaru. Dekuji vam nebesa, ze jste poslali na hnizdo certu AIDS...
Cesi nedejte se a neverte lzim. Vse je, a bylo uplne jinak, nez vam bylo predkladano...

Pane Paroubek NEverte mediim. Verte me ! Ja to zil. Po padu Rhodesie 31.5.1979 jsem zacal pracovat na evakuaci belochu (a svoji) do Kanady, Australie, zap. Nemecka, Svedska, USA a i Brasilie.

Kakanci certovskymi zalopatovan, straznymi andeli opusten a ignorovan, tropickymi horeckami zmaten a dezorietovan, cizopasniky v krvi uziran, ale vzdy verny B.J. Vorstrovi a jeho odkazu oddelenosti jsem jednou pristal v New Yorku a zacinal dalsi emigraci...A znovu jsem zazaril jako FENIX. (Rozhodne ne felix vy jedaci.)

Ale R. Reagan me poslal dopis : "My vime, my zname a my Te VITAME" ! To zapracoval B.J. Vorster. On je ted generalem mezi andeli na nebesich.
On take (Reagan) za spoluprace s UK a Thatcherovou znicil SSSR...
(Koncim, jdu do kostela podekovat prozretelnosti.)
Panove naserte multikulti ! Noste v klope u saka bily kvet. Vorster nosil Iris.
09. 04. 2013 | 17:17

Jindra napsal(a):

V celém kontextu zráv o úmrtí Tatchereové mi chybí informace našich medií, že ve Skotsku stovky lidí oslavovali dokonce na náměstí její úmrtí.
Mně už včera večer připadaly komentáře v ČT24 stejného ražení, jako když umřel Brežněv. Také ošklivý v obličeji jako Tatchereová a také mi dítě o smrti Brežněva vykládalo cestou ze školky, že umřel jeden hodný strejda, který se o nás všechny staral. Včerejší názory experzidenta Klause v televizi mi připadaly právě stejného rážení jako té zaslepené paní (vlastně soudružky) ředitelky mateřské školy. Prostě když Klaus nebo paní ředitelka k tomu nedostanou podklady od svých poradců, tak pak vše vypadá spíš jako groteska než nějaké vzpomínka.
Tak bouchalo va Skotsku někde na náměstí na oslavu úmrtí téhle antiskotské despotky šampaňské nebo jen šumivé víno?
09. 04. 2013 | 17:24

Dan napsal(a):

to Jindra

No vidíte a v neděli dokonce někteří členové tzv. Holešovské výzvy simulovali na náměstí popravy lidí. Což je poměrně tristní v zemi, kde se skutečně ještě nedávno popravovalo za názory. Ano, v každé zemi najdete pár stovek lidí, kteří se snižují k takovým podlým projevům. To není nic nového.
09. 04. 2013 | 17:35

Yosif K napsal(a):

Copak budou noviny psat až zemře Paroubek?

Odchází rozporuplná osobnost českých a ithackých dějin, zazářil na českém politickém nebi jako meteor aby se v roce 2010 stal proletářským vůdcem na Ithace, kde jako Napoleon do posledního dechu plánoval triumfální návrat do Cech. K tomu však díky klaunovství, falešnému plebejství a všeobecné popularitě Velkého Bimba mezi proletáři už nikdy nedošlo......
09. 04. 2013 | 18:01

malalaj napsal(a):

musím si pogratulovat. dočetl jsem to až do konce bez poblití se.
09. 04. 2013 | 18:16

karel napsal(a):

Velká Británie dodnes mnichovskou dohodu v době od 30.9.1938 do 15.3.1939 pokládá za PLATNOU. Má k tomu velmi dobré právní důvody.
09. 04. 2013 | 18:25

Yosif K napsal(a):

Margaret Thatcherová byla první ženou, která se v Británii stala předsedkyní vlády. Vyhrála troje volby. Její obdivovatelé tvrdí, že svými ekonomickými a sociálními reformami Británii zachránila. Její kritici naopak soudí, že právě svou extrémní sociálně bezohlednou neoliberální ekonomickou politikou nasměrovala Británii – po krátkodobém vzestupu – cestou úpadku a ztráty mezinárodního významu.

Kdyby Thathcerová nenakopala odbhorářům do zadnic, ti by definitivně rozvrátili pracovní morálku v Británii a ta by technologicky klesla na úroven tehdejšího Bulharska nebo Bangladeshe.

Za socana Hollande se zavírají fabriky ve Francii a za konzervativce Camerona se otevírají nové fabriky v Británii.

Tak sami posudte co kdo kde rozvrací. Socani a odboráři jsou největší škůdci dělnictva.
09. 04. 2013 | 18:26

zemedelec napsal(a):

Pane Honolulu.
Jistě,Vy nejste domorodec Rhodesie,byl jim B.J.Vorster,určitě ne.Jenom jste udělali nové otroky z domorodců.Jak to známe,určitou dobu to snášeli,než došlo k odporu.Jestli nedokáží být ve své svobodě tak pilní hospodáři,je to jejich věc,musí se k tomu dopracovat sami,žádná okupace a donucování nepomůže.Chápete ale vůbec co tím chcete naznačit,třeba pro naši republiku?
09. 04. 2013 | 19:10

Parabellum napsal(a):

Faust

Děkuji za uznání, a přeji hezký večer. Já bych to lépe o MT nenapsal.
09. 04. 2013 | 19:56

Čochtan napsal(a):

"Britskou vlajku pošpinila také ostentativními sympatiemi a přátelstvím k masovému vrahovi, vůdci chilských pučistů, generálu Pinochetovi."

Nepošpinila. Generál Pinochet zachránil krásnou zemi před kubanizací, před tragickým osudem druhé Kuby. Sice musel nějaké levičáky zlikvidovat, ale asi to nešlo jinak.

Kdybychom měli v roce 1948 místo generála Svobody generála Pinocheta, měli bychom dnes životní a morální úroveň Švýcarů. Sice bychom neměli Pavku Kohouta a jiné nadšené a později ze šíleného sna probuzené levičáky, ale to by za to stálo.
09. 04. 2013 | 19:59

Parabellum napsal(a):

Faust

Nemohu souhlasit s úplně vším, co pan Paroubek napsal, zejméma toho, co se týče JAR, a pak to, co se týká deindustrializace GB, lae jinak v zásadě jo.

Ta apartheidní JAR byla vyspělá progresivní země, země, kde byla mimo jiné realizována první úspěšná transplantace srdce, a nyní poté, co apartheid padl, je to jen trošku lepší africkej bordel.

A k té deindustrializaci GB. Ano, k tomuto docházelo za MT, a také za Reagana. Ale to, co tohle spustilo, tak za to ani jedne, ani druhý nemohli. Je zkrátka triviálním faktem, žeš nelze trvale udržet stav, kdy cena za stejnou práci je stonásobně vyšší, než na druhé straně zeměkoule. Za deindustrializaci GB a USA lze nejspíše označit to, že obě země využívají jakožto mateřský jazyk angličtinu, kterou mluví technická inteligence všude na světě, a tudíž přesunou výrobu do zemí třetího světa z GB či USA se jevilo mnohem snažší, než třeba z Japonska či Německa.
09. 04. 2013 | 20:05

Kanalnik napsal(a):

dobre zhodnoceni
09. 04. 2013 | 20:06

honolulu napsal(a):

Zemedelce, (19:10)
Vy zapecniku kratkozraky, vrate konum ocni klapky ! A prestante, zde sirit atrocitni lzivou primitivni komunistickou propagandu !

Oni (cerni) mohli stridat zamestnani jak chteli, a kdy chteli. Podle smlouvy, tak jako my. (Vy za Husaka jste potrebovali vystupni razitko.) Oni ne ! Penize meli podle dohody, tak jako my. (Meli daleko vice nez vy, Vy majitele TRABANTU a kolecek na hnojivo.) Meli vsak svoje mesta oddelene od nasich mest. Proto nebyla kriminalita v nasich mestech. V jejich byla vzdy velka.
V Johannesburgu museli jezdit v zelenych autobusech a my v cervenych.
Oni platili 1/3 jizdneho, ktere jsme platili my. My jsme platili najem, vodu, elektriku a dane. Oni neplatili NIC ! My jsme pro vsechny ty jejich privilegie s nimi POHRDALI, ale B.J. Vorster je potreboval, kvuli jeho sta millionovym projektum.

Nasi ministri rekli, ze jsou tak vzacne blby, ze by najemne nedokazali platit. tak zili zdarma.

My jsme meli pravo volit v nasich mestech. Oni take, ale pouze svoje nemehla v jejich mestech.
Byli to primitivni, kruti predatori z doby kamenne, zijici podle zakonu prirody. Vrazdici se vzajemne. Serouci si pod sebe ! Cert je vem vsechny !
Mozna je dobre, ze jsme utekli. Oni ted padaji hladem.

Za nas meli Milipab (jejich nejoblibenejsi jidlo) ZDARMA, jako ti stari Rimane.. Ted je to luxus a neni to k dostani napr. v Mozambique vubec. Za nas meli veskerou zdravotni peci zdarma. Ale oni chteli svoje Witchdoctory...

Byli a jsou 1000 x rasove "uvedomelejsi" nez jsme byli my... Politicky - Hitler, Stalin a Genghis Khan jsou proti nim sladci katolicti MINISTRANTI...
Uvedomte si laskave, ze kdyby v nich bylo 1/2 % dobroty, tak by ta jejich Africa (bohata a krasna) nebyla reka sracek a bidy.

Prisli ze severu o 250-300 let pozdej, nez se objevili belosi v Cape Townu. Kvuli Krovakum, kteri nejsou cernosi nemohli na jich. Po vymreni Krovaku na nemoci se uvolnila cesta na jih pro cernochy a byla z toho fackovacka....
Prestante laskave vsichni verit manipulativni lzim vasich medii. Ted je jim daleko hure... Nekde nas uz chteji zpet.
NIC, smitec ! Pochcipejte tam certi... My se budeme mit vsude dobre, protoze jsme pracoviti vy RUDO-prdelati becuansti BABOONI.

"Red roses of Kala-hari, tram-cala ria ho" atd. atd.
(Stejskal by smazal pisnicku o Mandelovi...)
09. 04. 2013 | 20:37

Karel Mueller napsal(a):

Pane honolulu,

se zájmem jsem si Vás přečetl a určitě máte hodně pravdy.
Ale v jednom se mýlíte a to zásadně: V onom "rudo - prdelatí ..."

Víte, za bolševika platilo "kdo nemaká ať nežere", takže stav, který popisujete, byl zhola vyloučený. Stalin to dotáhl k dokonalosti, kdo se pro práci nenadchnul ... Sibiř je veliká.

Tady jde asi o něco jiného ...
09. 04. 2013 | 21:00

JC napsal(a):

honolulu,
Těžko budete přesvědčovat někoho, komu vyplachovali denně mozek Rudým právem.
Ovšem na druhou stanu to musela být pro vás těžká schíza, že USA hodily JAR přes palubu.
To asi místním levounům nikdy nedocvakne, ti si myslí, že Mandelu instaloval k moci CCCP.
09. 04. 2013 | 21:19

JC napsal(a):

Parabelum,
Dle mého názoru z Paroubkova blogu mírně zasmrděl socialismus. Jen nevím je-li dostatečně nacionální.:-))
Zatímco bývalý přítel Zeman s teroristy nevyjednává, Paroubek se nad nimi ustrne, zvláště, když natáhnou ráfky odmítáním potravy. Mno to předseda opět nemohl pobrat, protože osobní zodpovědnost za vlastní osud/dle MT/ je v příkrém rozporu s životem nalajnovaným stranickým sekretariátem/JP/
Ku cti Paroubkovi slouží pouze to, že přiznal, ze jeho osobní přítel Tonny byl větším válečníkem.
09. 04. 2013 | 21:50

honolulu napsal(a):

Panove, zde je velke nebezpeci, ze to co jsme zazili my, budete jednou prozivat i vy, akorat s tim rozdilem, ze nebudete mit kam utikat. Ve svete je opatrnicka tendence nerikat pravdu a obchazet fakta - "taktne a senzetivne".
Ta politicka "taktnost", vecne ustupovani a "sensetivnost" bude konec civilizace a nasi bile rasy. Pata kolona zradcu bude zit pouze o tyden dele...Po vyuziti bude zlikvidovana tak rychle, jako bili utopisticti hlupaci v Sowetu 16.6.1976...

Nejhorsi je, ze o tomto nikdo nikoho neinformuje..Kdyz ma Mandela zarazene prdeni, tak se trese zemekoule, ale o systematickem vrazdeni belochu se mlci...

Kdo vi o 150 rodinach techniku a inzenyru povrazdenych v Kolwezi 1978 ? NIKDO ! (Oni tam prisli na pozvani cerne vlady v Zaire.)
Vzdy vsechno zkonci na rasove linii, na rasovych zakladech.
Ale priblble fraze nicka obcana o nezamestnanosti v JAR za B.J. Vorstera, a nebo nicka zemedelce o otroctvi se stale dokola opakuji.

Ja vam reknu co je to RASISMUS !
Chytli cernocha v USA, ktery kradl. Ukazali jeho finnacni profil v TV. Cernoch dostaval od vlady $ 22 000 rocne zato, ze se ucil hrat na kytaru. (Prece je student, ze ano !) Mimo to dostaval zdarma pridavek na bydleni $ 450 mesicne... Uplne zdarma. Protoze studoval kytaru 7 let, tak to je pres $ 150 000 zdarma.

V dome kde jsem bydlel ve state OHIO, bydlela beloska. Ztratila praci v bance 2007 pri finnacni krizi... Ke vsemu dostala nejakou nemoc. Ztratila vlasy a uplne oslepla. Ztratila ridicak.

Jeji invalidni penze byla zamitnuta nekolikrat a ta pani se propadla do bidy a zoufalstvi. My belosi, jeji sousede jsme ji pomahali, jak jsme mohli z najmem a odvozem pro potraviny, ktere jsme radi zaplatili a take jsme ji sehnali advokata... Ona se snazila revanzovat tim, ze me zalevala kvetiny v byte a vyprazdnovala postovni schranku, kdyz jsem se toulal v Pennsylvanii. Hlidala muj byt.

Teprve ted po 6 letech dostala pomoc od vlady a to diky agresivnimu advokatovi, ktereho zaplatili najemnici v dome - a ja take....

Tyto hrozne veci, ktere se deji v mnoha obmenach jednou nekdo v budoucnosti velmi odskace... Ted v dobe computru se vse pamatuje a nepujde lhat. To je zakon dejin, pendulum se obrati.
Obrovska diskriminace belochu bije do oci vsude. Jako podvyzivena dojna krava je bila rasa. Ona musi zivit kde koho.

Vas president Zeman ma dceru. To je mlade hezke devce, ale jeji budoucnost v pristi Evrope je chmurna. Jeji rasova klasifikace - ona je nordicka blondynka a tato devcata budou vzdy tercem vsech tech kteri bojuji proti "rasismu".

Kazdou chvili o osudech takovych devcat je neco na YouTube, ale vy to tam u vas asi nemate. Vase neiformovanost vola do nebe.
Pani Paroubkova je take velmi atraktivni blondynka, ale on Paroubek nema rad oddelenost. On chce zit s predatory. On vi kakanec co to znamena pro blondynky...
Hruza me jima... Potrebuji Burgundy, ahoj pozdej, jdu do baru splachout Paroubka.
09. 04. 2013 | 22:35

reppop napsal(a):

To Dan a Marie

Ve své přednášce na youtube o mocenské posedlosti zmiňuje F. Koukolík M.Thatcherovou (vedle T. Blaira a G. Bushe jun.) mezi anglosaskými politiky, kteří byli vyhodnoceni jistým britským politikem a psychiatrem jako defacto plnohodnotní psychopati.
Viz: http://www.youtube.com/watch?v=WLFGCQN9B_k
Pokud takoví lidé řídí světové velmoci, je to nebezpečné nejen pro tyto země, ale pro celou planetu. Konečně výsledek jejich stupidní sebestředné politiky sklízí dnešní západ v podobě hospodářské, dluhové i morální krize.

Je pozoruhodné, že řidič autobusu, který může ohrozit nejvýše životy desítek lidí, musí projít psychologickými testy. Avšak politik, který je schopný ohrozit statisíce či miliony lidí, nikoliv. Opět jedna z absurdit dnešního světa.
09. 04. 2013 | 22:55

Yosif K napsal(a):

reppop napsal(a):
Pokud takoví lidé řídí světové velmoci, je to nebezpečné nejen pro tyto země, ale pro celou planetu. Konečně výsledek jejich stupidní sebestředné politiky sklízí dnešní západ v podobě hospodářské, dluhové i morální krize.
09. 04. 2013 | 22:55

Jojo, za dluhovou krizi mohou nejspíše socani, alespon ve Španěšelsku a v Řecku, v obou státech vládli 23 let téměř v kuse a rozhazovali pučené peníze mezi proletáře horem dolem......
10. 04. 2013 | 00:22

Yosif K napsal(a):

Takz možná za dluáhovou kriyi mohou řečeno slovy slovutného zemana "jenom totální idiot sim může myslet že státní dluhy se nemusí splácet"!. Tak takovýhle hova...a by za dluhovou krizi asi mohly, když simyslí že se státní dluhy nemusí splácet..... co myslíte pane repope?????
10. 04. 2013 | 00:27

stoppa napsal(a):

Marie

" A co třeba paní Peake?"

Jako Železnmá Lady?
Nenechte se vysmát. Plastelinová Lady, to jistě.
10. 04. 2013 | 00:28

Myšelín napsal(a):

Škoda, že Kožený probendil českou obchodní námořní flotilu, Klaus, jakožto VVOS, mohl vyrazit na osvobození třeba Ostrova Svobody, aby se přiblížil svému idolu.
10. 04. 2013 | 02:53

Ládik!!! napsal(a):

A já myslel, že jdete za Margaretou.
10. 04. 2013 | 06:51

reppop napsal(a):

To Yosif K.

Tema proletarema myslite ty, kteri kolem nas proletavaji pri svych vyletech do Antarktidy? To je pry nyni jeden ze zpusobu jak cesti proletari rozhazuji nadbytecne finance. Ja bych jim to i pral, neni nad naucnou vypravu. Jen mi trochu vadi, ze je to trosicku plytvavy zpusob zivota, ono ten letoun prece jen sezere dost pohonnych hmot a vypusti do ovzdusi dost sajrajtu. Asi tak adekvatne jako kdyby si 1000 lidi zajelo autobusy na 14denni dovolenou do Spanelska. Ale neni clovek jako clovek, nektery ma hodnotu 1/1000 jineho. Že ano, pane ideologu?
10. 04. 2013 | 09:23

reppop napsal(a):

To Yosif

Chápu, že ty proletáře nemusíte, jejich plýtvavost začíná být už nápadná ledaskomu. Ale zase přece byste nechtěl trestat úspěšné třeba vyššími daněmi? To by bylo fuj! Ale že by to byla přece jen chybka, že jim v jihoevropských zemích tamní polomafiánské režimy tolik přály? Ona chybička se někdy vloudí i v jinak dokonalém neoliberálním režimu (který jinak funguje bezchybně jako švýcarské hodinky). Podobně jako za dnešní vlády v ČR dnes - země je pořád v recesi, ale proletáři dál bohatnou a už neví za co by utráceli. Už ani hedgeové fondy nejsou tak sexy jako dřív, daňové ráje jsou teď taky v ohrožení, tak výmýšlejí jak se nadbytečných peněz zbavit (aby jim pak Yosifové nezáviděli a neměli kvůli nim špatné spaní). Viz třeba zpráva:
Bohatí lidé si třeba zaplatí účast na pouštní rallye anebo se nechají za půl miliónu korun dopravit ledoborcem a pak vrtulníkem k severnímu či jižnímu pólu, pobudou tam nějakou hodinku a pak se zase rychle vracejí zpátky do tepla a civilizace.
Zdroj:
http://www.novinky.cz/ekonomika/298374-nejbohatsich-cechu-pribyva-i-v-krizi-jak-se-bavi.html
10. 04. 2013 | 09:41

reppop napsal(a):

To Yosif

A představte si, že v diskusi pod tím článkem někdo v diskusi napsal:

Jaroslav Mikysek, Ostrava

Pondělí, 8.dubna 2013, 16:30:44 | Souhlasím | Nesouhlasím | +538

ČTĚTE POZORNĚ,NE 5% ČECHŮ,ALE 5% NEJBOHATŠÍCH ČECHŮ,MĚLI NAPSAT 5% NEJBOHATŠÍCH ZLODĚJŮ
xxxxxxx

To jsem ale doslova pobouřen, zase nějaký takový jako Vy, který proletářům nepřeje a dokonce je označuje nemorálně za zloděje.
Ještě, že teď budeme mít u nás bohatou katolickou církev, ona už Vám a Vám podobným vysvětlí co to je správná křesťanská morálka: závist je fuj! Nechápu jak můžete těm proletářům závidět? To se ani trochu nečervenáte? Ale Všemohoucí Vás vidí i na aktuálně.cz!... Bacha na to!
10. 04. 2013 | 09:57

Karel napsal(a):

Myšelín

kde berete to, že by Klaus někam na někoho vyrazil na válečnou výpravu? Žádná země by si nemohla dovolit mít Klause jako vrchního velitele ozbrojených sil. Jeho místo bylo doma za kamny, odkud jen kuňkal. Do Bruselu se neodvážil, kritizoval zásadně z hradního křesílka. A když už někam vyjel, privatizoval i tam.
Jeho oteplovací přednášky za žádné "válečné výpravy" nepokládám.
10. 04. 2013 | 13:07

Marie napsal(a):

Karel, Myšelín
Zato paní Lívie, teď, co bude na tom Slovensku, bude muset napravit, co Klaus zvrtal, třeba to rozdělení státu.
Aby se Masaryk se Štefánikem přestali obracet v hrobě.
10. 04. 2013 | 15:51

HonzaS napsal(a):

"Thatcherová výrazně snížila úlohu státu v životě a řízení země. Odbory ve Velké Británii natolik převálcovala, že se z toho dodnes nevzpamatovaly"

Paroubku, Paroubku, nic o vašich názorech a "myšlení" nevypovídá lépe než tyto dvě věty... Vzhledem k tomu, na jakou voličskou vrstvu míříte, bych i chápal, že tohle "musíte" vykřikovat do světa. Ovšem to nejstrašnější je, že vás podezírám, že opravdu věříte tomu, že silná úloha státu a silné odbory jsou ku prospěchu...
11. 04. 2013 | 17:17

Karel napsal(a):

Bude zajímavé sledovat, jak se ke "státnímu" pohřbu paní T. v GB příští týden postaví stát - tedy občané.
12. 04. 2013 | 00:55

stravinskij napsal(a):

http://jakubcernyjakub.blog.idnes.cz/c/329891/Nase-Margaret-baronka-Thatcher.html
12. 04. 2013 | 03:58

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gazdík Petr · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy