Mýty o komunálních volbách

20. 10. 2010 | 07:00
Přečteno 9684 krát
Některá česká média a politici s oblibou zdůrazňují několik triviálních závěrů o komunálních volbách. Například že volby skončily vítězstvím nezávislých kandidátů nebo že z politických stran si v celkovém počtu mandátů nejlépe počínala Občanská demokratická strana. Předseda Věcí veřejných Radek John pro změnu ohromil konstatováním, že si jeho strana ve volbách de facto polepšila, protože celkově získala na radnicích více mandátů než v roce 2006.

Výše uvedená zjištění mají ovšem ve vztahu k tomu, co se opravdu stalo, jakož i ve vztahu k možným dopadům na centrální politiku, asi tak stejnou hodnotu jako konstatování, že v létě je větší teplo než v zimě. Nezávislí kandidáti jsou celkově nejúspěšnější v každých komunálních volbách, a procentuální výpočet celkových zisků mandátů politických stran na všech radnicích nevypovídá nic o tom, zda uspěly, nebo ne.

Co naopak má vypovídací hodnotu pro celostátní politiku, jsou výsledky velkých stran ve velkých městech, kde vzorce hlasování více připomínají hlasování do Poslanecké sněmovny. A ačkoliv je hlasování ve velkých městech ovlivněno mnohem více než centrální politika počínáním konkrétních politiků v zastupitelstvech a radách, přece jen se do tohoto hlasování promítají mnohem více než na nižší úrovni i obecné politické preference.

To, že ODS získala v celkovém součtu všech rozdělených mandátů o několik desetin procenta více mandátů než druhá ČSSD, z hlediska centrální politiky též nic neznamená, snad kromě toho, že je ODS na místní úrovni o něco lépe zabydlená než ostatní strany, ale zároveň mnohem méně preferovaná než nezávislí kandidáti. Podstatnější je, v kolika statutárních městech ODS zvítězila nebo kolik procent v takových městech získala ve srovnání se svými rivaly.

A na této úrovni, která se promítá do centrální politiky, nedopadla ODS tentokrát dobře. Jakkoliv to lze částečně vysvětlit způsobem, který použil Petr Nečas, tedy že lidé se rozhodovali podle konkrétních situací a lidí, pravdu má i Bohuslav Sobotka, když říká, že volby na této úrovni byly částečně i referendem o vládní politice.

Když Radek John srovnává výsledky VV s výsledky v roce 2006, a s uspokojením konstatuje, že strana získala v absolutních číslech několikanásobně více mandátů, což je prý zlepšení o tisíce procent, zapomíná dodat, že to, co je skutečně důležité, jsou výsledky VV ve srovnání s výsledky jarních voleb do Poslanecké sněmovny. Jakkoliv se v takovém srovnání měří dvě různé věci, přesto je jasné, že strana, která získala v jarních volbách více než deset procent hlasů, a je členem vládní koalice, zaznamenala drtivou porážku ve volbách komunálních, když zcela propadla ve velkých městech.

Největší vypovídací hodnotu pak má neúspěch VV v Praze, neboť před tím, než se VV staly celostátní stranou, byly lokálním pražským uskupením.

Při uplatnění relativních měřítek také nebyl nikterak oslnivý výkon TOP 09. Strana sice zvítězila v Praze, ale od politického subjektu, který chce soutěžit s ODS, bychom přece jen čekali víc než vítězství v několika málo městech a postup pouhých pěti kandidátů do druhého kola.

Jak VV, tak TOP 09 samozřejmě hodně utrpěly tím, že ke komunálním volbám přišli voliči v menším počtu a v jiném složení než k volbám do Poslanecké sněmovny. Jenže otázkou je, zda budou tyto strany, po relativním neúspěchu v komunálních a senátních volbách, schopny motivovat mladé voliče z internetové generace stejně jako na jaře 2010.

Co mnohá obecná zjištění o výsledku komunálních voleb též pomíjejí, je skutečnost, že samotné politické strany čtou výsledky voleb jinak než například skrze triviální konstatování, že nejvíce hlasů získali nezávislí. Zajímá je ne to, jak si počínaly ve vztahu k nezávislým, ale jak si počínaly ve vztahu k ostatním politickým stranám, a to zejména na té úrovni, která má nějakou vypovídací hodnotu pro centrální politiku.

Vědomí velkého neúspěchu v tomto kontextu bude mít značné dopady dovnitř politických stran. Pokud budeme volby nahlížet touto optikou, všechny vládní strany mají důvody se obávat trendů, které komunální volby naznačily.

Zejména Věci veřejné se de facto staly rozbuškou ve vládní koalici, protože jejich totální selhání je nutné poměřovat jejich překvapivě dobrým výsledkem v jarních volbách do Sněmovny. A právě proto, že úspěch v jarních volbách je v případě této strany hlavním měřítkem pro posuzování jejích výsledků ve volbách komunálních (i senátních), je jasné, že véčkaře čeká sebezpytování a vnitřní nestabilita, která může vyústit do oslabení celé vládní koalice.

Deník Referendum, 19.10.2010

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

yara ze země krys napsal(a):

VV mají ještě určitou šanci na přežití. Museli by se rychle zbavit toho investigativního estrádního baviče R.Johna, museli by zřejmě vystoupit z koalice a vzniklou menšinovou vládu držet pod krkem a zároveň měli by se podívat na svůj program kde něco slibovali svým voličům. Ale v podstatě to již nejde, je tu moc protichůdných věcí a VV zřejmě končí v propadlišti dějim,
škoda je snad Víta Bárty, který začal na MD rázně a sympaticky. To, že "bratrova" ABL ovšem posléze dostala zakázku od ČEZu o něčem vypovídá a platí nyní známá věta hostinského Palivce: Pánové dopijeme a pudem! (napsáno jak to řekl)
Nyní se strana může přejmenovat na: Kecy veřejné, a.s. (s akciemi na neznámého majitele)!

PS.
Jsem bývalý volič těhle party ochotníků a dnes bych si nejraději nafackoval za naivitu.
20. 10. 2010 | 07:24

jarpor napsal(a):

Tak "Mýty o komunálních volbách"... dle autora píší média.
Soudím, že i on.

Celá podstata těchto "mýtů" je o tom, že každý se snaží vyložit výsledky tak, aby vypadal co nejlépe - to se týká politických subjektů, a každý si je vykládá podle toho, komu více fandí... pana politologa nevyjímaje, taky fandí...

Příklad ?

"To, že ODS získala v celkovém součtu všech rozdělených mandátů o několik desetin procenta více mandátů než druhá ČSSD, z hlediska centrální politiky též nic neznamená, .... Podstatnější je, v kolika statutárních městech ODS zvítězila nebo kolik procent v takových městech získala ve srovnání se svými rivaly."

No, řekl bych, že podtstatné je i to, v kolika st. městech se nakonec vítěz ocitne v opozici...

"A na této úrovni, která se promítá do centrální politiky, nedopadla ODS tentokrát dobře. Jakkoliv to lze částečně vysvětlit způsobem, který použil Petr Nečas, tedy že lidé se rozhodovali podle konkrétních situací a lidí, pravdu má i Bohuslav Sobotka, když říká, že volby na této úrovni byly částečně i referendem o vládní politice."

Takže Nečas to vysvětluje "částečně" a Sobotka "má i pravdu" ... taky částečnou, nebo jen "i" pravdu jak Nečas, pane Pehe ?
Slovní ekvilibristika na jedničku, pane, řekl bych.

A není to, že komunální volby jsou referendem... taky mýtus ? V převážné většině obcí do řekněme 2.000 obyvatel volili, Lojzu, Slávka či Pepu, podle toho, jak jej znají, co umí, jaký je... nebo referendovali ? Já soudím, že to prvé...

"...je jasné, že véčkaře čeká sebezpytování a vnitřní nestabilita, která může vyústit do oslabení celé vládní koalice."

Sebezpytování nečeká jen véčkaře, ale dobrá, dejme tomu. "Může vyústit...", fajn, může.
Nemusí. Zde bych řekl, že jste vyjádřil své zbožné přání ...

Závěr :
Média píší jedny mýty, pan politolog druhé.

Hezký den
20. 10. 2010 | 07:44

veverka napsal(a):

Ano VV čeká stejný konec,jako všechny apendixy ODS před nimi.Ale s tím VV dopředu počítaly.Je to součástí jejich špinavé hry.Kdo si myslí že odejdou z vlády,ten je totálně mimo.Před příštími parlamentními volbami nám média zase předloží nějaký tentokrát už skutečně zaručeně nový a lepší apendix ODS.A opět se najde dost naivků.
20. 10. 2010 | 07:56

jarpor napsal(a):

yara ze ...

Přiznání je polehčující okolnost. :-))

P.S. pro autora :

Není nakonec vývoj sestavování koalicí, kdy vítězná ČSSD skončí v opozici, dokladem toho, že ty všelijaká sdružení a jejich kandidáti jsou spíše za pokračování vývoje pod vedením koaliční vlády, tedy, že tito kandidáti nemají blíže k ČSSD ?
Nejde tento vývoj sestavování proti tezi, že voliči odmítli celostátní politiku koalice ?

Taky mýty, že...

Hezký den
20. 10. 2010 | 08:03

Sladký napsal(a):

Nu, pane Jarpore, musím konstatovat, že jsem na diskusích konečně objevil onoho mýtického vzděaného a inteligentního voliče pravice -dokonce hned pár.:o)) Tedy vás a hannah, kterou někteří přezdívají jaklah.
Už jsem si začínal myslet,že podobný tvor je stejnou mystifikací jako yetti, o kterém se toho též spoustu napsalo a namluvilo, ale kterého v podstatě nikdy nikdo neviděl. Víte, opravdu by mne zajímalo, jaký je to pocit,být na jedné lodi s takovými Rumcajsy,Emissary,blue jayi RAi či johany,abych jmenoval aspoň některé.Být na vašem místě,byl bych z toho přinejmenším rozpačitý... na druhou stranu to dokazuje,že principy pravicové neoliberální politiky (v podstatě nic jiného, než sobectví,sebestřednost,chamtivost a bezohlednost zahalená do vcelku průhledného ideologického hávu) musí být dostupná i velmi jednoduchým lidem.Jen tak lze totiž v té hloupé demokracii,kde i lůza má volební hlas dospět k dobrému volebnímu výsledku.
Přečtěte si něco o deviantech v politice, třeba přímo od pana Koukolíka, a sám pro sebe zhodnoťte,zda jeho charakteristikám odpovídají více naši levicoví,či pravicoví politici.Přeji vám příjemný,pohodový den!
20. 10. 2010 | 08:06

jj napsal(a):

Komunální volby jsou komunální, protože se odehrávají na místní úrovni. Uá (citoslovce znuděnosti).
20. 10. 2010 | 08:08

Sladký napsal(a):

Nechápu, jak jsem ve svém výčtu mohl vynechat jednoho významného pravicového exponenta,jehož nomen je vskutku omen,totiž Pána hoven(a).
20. 10. 2010 | 08:11

krajan napsal(a):

to jarpor
Socdemáci jsou samozřejmě dneska jako kůl v plotě a mají minimální možnost vládnout v místech,kde vyhráli.Proč? Odpověď je jednoduchá: Ta různá sdružení v čele s lidovci (a kdo jsou ti "starostové"?Hoši,držící se svých koryt?) ti všichni se vždy přikloní tam,kam vítr fouká a kde tuší,že z toho mohou v tomto okamžiku profitovat.To ovšem není politika fraška.Pravolevé dělení je samozřejmě 200 let stará,nefunkční vykopávka.
20. 10. 2010 | 08:14

lijuti napsal(a):

Možná je to i tak že voličů VV je větší část spíše nakloněných středolevě. Měli třeba představu že VV by mohli jít do koalice se soc. demokraty, a tam pak ve vládě byli tou pravicovější pojistkou, která by korigovala přílišný levicový směr vládnutí. A teď se jím činnost VV a její opravdu nedodržovaní předvolebních slibů nelíbí.
20. 10. 2010 | 08:17

Sladký napsal(a):

Krajan,cituji "pravolevé dělení je samozřejmě 2OO let stará nefunkční vykopávka." Samozřejmě... můžete uvést alespon tři významné a uznávané teoretiky,kteří tohle tvrdí a napsat,čím své tvrzení zdůvodňují? Případně sám zdůvodnit to,co jste napsal a popsat nám nějaké to nové a funkční dělení? Děkuji,věřím,že nejsem sám,koho to zajímá.
20. 10. 2010 | 08:25

neo napsal(a):

Pane Pehe, Vy si nedáte pokoj.

Nezávislí kandidáti získali přes 30 000 mandátů, ODS přes 5 000 a ČSSD něco kolem 4 000.

I dítě na prvním stupni ZŠ ví, které číslo je vyšší.

Pak nějak vůbec nepočítáte s tím, že se i v obcích vládne v koalicích, takže jste naprosto mimo.
Ale nechám vás ve vašem snu. Absolutní vítěz je čssd, ta vyhrála co se dá. Vyhrála květnové volby do sněmovny, vyhrála komunální volby a vyhrála zatím první kolo do senátu. Gratuluji.
20. 10. 2010 | 08:30

rejpal napsal(a):

yara ze země krys
Kéž by každý volič nějaké strany byl stejně kritický k těm, kterým dal důvěru, jako vy. Možná bychom byli na cestě ke skutečné demokracii o něco dál. Udělal jsem stejnou chybu v minulých volbách, když jsem volil zelené. Pokud jde o VV, také si myslím, že jejich poslední šance něco začít dělat je teď (řekněme během nejbližšího jednání PsP, kde má být na pořadu řada zákonů ve stavu legislativní nouze). Já se jen bojím opačného efektu - pokud vedení strany dojde k poznání, že VV nelze z dlouhodobého pohledu zachránit, nebudou mít už žádný důvod k jakékoli zpětné vazbě s voliči a mohou sami sebe nominovat do role kývalů. Je to škoda. Ať už byly okolnosti vzniku VV jakékoli a některé předvolební kroky řekněme nestandardní, ta strana dostala mimomořádnou šanci a prostor k tomu, aby politickou scénu trochu rozhýbala (a mohla z toho i významně profitovat). Byly to ty druhé strany, které neměly v podstatě na vybranou než klíčové věci programu VV akceptovat. Osobně bych je byl nejspíš volil taky, kdyby nebylo zejména té nešťastné smlouvy a osoby Radka Johna...
20. 10. 2010 | 08:37

Vico napsal(a):

Autor již v několika svých příspěvcích vyslovil spekulaci, že VV jsou rozbuškou, která pohřbí nynější vládní koalici.

Myslím si, že se tak nestane a tato vláda "rozpočtové nedostatečnosti" vydrží až do konce.
I při kolapsu VV tu zůstane 24 bezprizorných poslanců. Nedovedu si představit, že toto různorodé stádo jako jeden muž/či lépe řečeno jako jedna blondýna/ přejde na druhou stranu. Většina 18 hlasů je drtivá.

Snad jedinou nevýhodou pro Čistého a mediální modré Kojzary je jen to, že se jim bude těžko vyvolávat hysterii blížícího se vítězného února, mobilisace, krakenovitého Paroubka před branami města, který si přišel pro krásnou Klasnovou nebo nově Bohuslava Mussoliniho, který chce Mádlovi a Issové ukrást budoucnost.

Fotovoltaičtí baroni mohou klidně spát. Ať už volby dopadnou jakkoliv, modrá dvojka bratrů ze Soluně, která nám na Moravu přinesla legendu o řecké propasti, sv.Čistý a blahoslavený Al Calous, tu budou vládnout dál a budou moci vyškrtat dnešní podobu sociálního státu se skoro nejmenší měrou chudoby v Evropě až na samu dřeň.

Když volič potvrdí květnovou volbu, vždycky si ještě může říkat, že chudoba cti netratí :-)
20. 10. 2010 | 08:42

neo napsal(a):

Hradec Králové - Sociální demokraté dosáhli v Hradci svého historického maxima. Poprvé vyhráli, mají nejvíce mandátů.

Přesto je ale už po dvou dnech vyjednávání téměř jisté, že skončí v opozici.

Pět středopravých stran totiž při pondělní večerní schůzce upeklo dohodu, že s ČSSD už jednat nebudou a soustředí se výhradně na vytvoření společné koalice.
20. 10. 2010 | 08:45

rejpal napsal(a):

neo
Na výsledek voleb se globálně lze dívat z mnoha pohledů a žádný až tak moc nevypovídá. Je tady procentní zisk - čili srovnání popularity pomocí absolutního počtu hlasů. Pak je tady počet mandátů - ten říká daleko méně, protože jde o matematickou hru, ktzerá v krajní podobě může znamenat, že strana s 6 procenty získá nulu. Nakonec asi - z politicko-mocenského hlediska- nejdůležitější je zastoupení v radách, což je zase výsledek místních politických her kdekoli, kde někdo nezíská absolutní většinu. V krajní podobě to může vypadat i tak, že jedna strana získá 45 %, druhá za ní 10, a vítěz přesto skončí v opozici. Nicméně zdravý rozum říká, že ta první strana je v dané obci nejpopulárnější. Navíc není nikde psáno, že jak koalice vznikly, tak budou vypadat před dalšími volbami. A vezměte si Prahu: kdo je tady vítěz? Formálně nesporně TOP 09. Ale jak bude vypadat mocenské rozložení za měsíc a třeba za dva roky, to neví nikdo. Nakonec se může ukázat, že skutečným vítězem je ODS, která si udrží klíčové posty, protože má jednu výhodu - na radnici se znovu dostali protřelí matadoři. Komunální volby se zkrátka dají interpretovat jakkoli, každý má svůj kus pravdy, každý je vítězem a zároveň poraženým. Otázkou je, jak budou s novým složením radnic spokojeni voliči v jedné každé obci, ale to asi nejspíš nikdo zkoumat nebude. A přitom je to to nejpodstatnější.
20. 10. 2010 | 08:48

egosit napsal(a):

Myslím , že vedete hezké a poučné dišputace. Kdo získal víc a kdo méně . Kdo je vítězem a kdo poraženým. To vše se stane nicotným v okamžiku až se začnou skutečně , hmatatelně a sirově zavádět škrtformy páně svazáčkovi. To bude nejlepší agitace. Až se zavedou další a další poplatky ve zdravotnictví(přes zavedení Jůlínkových revolučních opatření v systému už dnes opět chybí mld. ), školné, vylétne nájemné, elektřina, voda, pečivo, lidé se budou z práce vyhazovat jak odpad , a naopak klesne medián příjmu( Průměr stoupne, protože platy těch nahoře jen porostou). Lidé budou nuceni odkládat další a další peníze do nenažraných soukromých fondů a budou se modlit ,aby vydržely alespoň do toho důchodu , anebo do první větší operace. A to nemluvím o zvýšení DPH. Skutečně poprvé lidé pochopí , že kapitalismus není jen narvaný nákupní vozík a ta legrační reality show u které se s mámou vždycky tak nasmějí(ten Genzer se Suchánkem to je ale prča).
20. 10. 2010 | 08:51

neo napsal(a):

rejpal:

podívej se do Hradce... ČSSD drtivé zvítězila, Paroubek a Pehe skáčou radostí a hoši rudí skončí v opozici...
20. 10. 2010 | 08:53

neo napsal(a):

egosit:

jistě, kapitalismus je také o vlastní odpovědnosti za svůj život a život svých blízkých...

už nestačí jen natahnout ruku, člověkl se musí i snažit.
20. 10. 2010 | 08:55

Carlos V. napsal(a):

Idealni by bylo, kdyby koalice ztratila vsechny vyznamne radnice.

Potom by mohl nastat tak velky rozpol, ze vlada/parlament by mohly konecne nastavit pravidla fungovani obecnich roypoctu tak, aby byly hure tunelovatelne - treba jen zakazy ci presnymi regulacemi propagaci, skoleni, investci atd.

Dokud existuje spojeni obce-parlamanet, bude dost tech, tkeri nechaji radi kseft kamaradum.

PS. Bohuzel jsou oni "kamaradi" dost casto dost chytri na to, aby meli spojence ve vice stranach. Ale za pokus to stoji ...
20. 10. 2010 | 08:58

jarpor napsal(a):

Sladký

"Nu, pane Jarpore, musím konstatovat, že jsem na diskusích konečně objevil onoho mýtického vzděaného a inteligentního voliče pravice -dokonce hned pár.:o))"

No comment, o)). Možná se pletu, ale jde z toho faleš...

P.S. Díky za radu co číst. I autor Koukolík má právo na své vidění...

krajan

Názor na ta sdružení... držet se u koryta, Vám neberu. Může někde být. Obecně bych takový soud nepodepsal.

"Pravolevé dělení je samozřejmě 200 let stará,nefunkční vykopávka."

Zajímavý názor, avšak léta třeba 1918, 1948 a mnohé další... nejsou ode dneška vzdálená 200 let.
Nejen z tohoto důvodu si v jistých argumentačních případech ponechám, jako jakousi zkratku, či dělící čáru mezi dvěmi životními filozofickými postoji, použít "nefunkční vypokávku".

"Mí pražané mi rozumí...." tak bych si dovolil použít slova jistého pána...

Hezký den
20. 10. 2010 | 09:07

rejpal napsal(a):

Neo
To není zdaleka jen Hradec. Protože tam nežiji, mohu z toho všeho udělat jen skromné závěry: ČSSD z nějakých důvodů oslovila nejvíc voličů, koaliční strany z nějakých důvodů o spolupráci s ní nestojí. Hadec je dost velké město, takže důvody mohou být částečně politické, ale taky zcela osobní, může to být pro všechny výhodnější kompromis co do pozic, ČSSD může mít mezi zastupiteli nějaké lidi, se kterými ostatní nechtějí nic mít - nevím. Rozborem globálních dat se tyhle věci zjistit nedají. Ale jedno je naprosto nesporné: až na pár výjimek plošně ČSSD neoddiskutovatelně posílila. A to nějaké důvody má, a ty důvody vůbec nesouvisí s tím, jaké koalice nakonec kde vzniknou. Jaké ty důvody jsou, to je téma k duskusi. Může to být stejně tak reakce lidí na vysokou politiku jako důsledek dosavadního způsobu vedení radnic (někde je to dost jasné, jinde ne.
20. 10. 2010 | 09:27

Sladký napsal(a):

Kdepak,pane jarpore,žádná faleš to nebyla,ani náhodou.Pokud ji tam vidíte,bude dobré,když si v nějakém slovníku najdete heslo psychologická projekce nebo "projekce v psychologii"
A jen tak mimochodem, pan Koukolík je odborník, zabývá se neurologickým výzkumem mozku- a to,co píše není pouhý "názor" srovnatelný třeba s tím vaším.Mimochodem,jeho politické preference neznám,nikde je nezvěřejňuje,ale vy,jako ineligentní člověk jste nepochybně pochopil,která ideologie více vyhovuje deprivantům.
Jinak chápu,že jste nechal podstatnou část mého příspěvku bez odpovědi.Ona se pravda občas překrucuje a zastírá velmi nesnadno,že? To není tak snadné,jako nabulíkovat něco hlupáčkům.A to jsem řadu konkrétních fakt a argumentů ponechal v záloze. Pokud jde o tu projeci,ušetřím vám práci.Jde o prokázanou tendenci přisuzovat jiným své vlastní,nepřiznané špatné vlastnosti.
20. 10. 2010 | 09:32

jj napsal(a):

Carlos V: kontrola rozpočtu regulacema nebude fungovat, vždycky se najde nějaká finta. Jediná možnost je trvalá kontrola opozicí, skutečnou.
20. 10. 2010 | 09:33

neo napsal(a):

rejpal:

to ale dokazuje, že čssd není tak úspěšná jak se snaží Pehe prezentovat. Vždycky nakonec záleží na dohodách mezi zvolenými zástupci. Házet na sklo procenta a ignorovat počet mandátů nebo složení jednotlivých koalic je pouhé plkání.
20. 10. 2010 | 09:52

Alex napsal(a):

jarpor
Vaše hodnocení vypadá moc hezky. Dokonce jste si vysloužil pochvalu Sladkého. Rozumím mu, ale jeho pohled nesdílím.
Stručně řečeno jen slovíčkaříte přesně v duchu premis, jež jste sám vyslovil. A týká se to především Vašich "objektivních" závěrů, které jsou jak jinak (u Vás typicky ohnuty proti Pehemu - až tak Vás jeho levicovost a míra, kterou jste ji setrvale přisoudil, holt bere). Ono je totiž jedno jakého je Pehe vyznání, jeho hodnocení nejvíce odpovídá skutečnosti.
Prostě skutečností je, že oproti minulosti nejvíce posílila ČSSD a právě ve velkých městech.
A ono to nějaký dopad má a mít bude. A to tím větší, čím více tu skutečnost budou vládní strany ignorovat a samozřejmě pokud do toho nevpadnou jiné okolnosti jako např. nějaká dostatečně velká aféra ČSSD - taková či maková. To je skutečná hodnota Vašeho může pojatého slovíčkařením z Vaší strany. Ono se totiž ta celostátní politika přece jen do komunálních stejně jako do krajských voleb promítá. A to přesně v proporcích uváděných Pehem.
Nejpůvabnější je ovšem Vaše teze o tom, že vznik oněch koalic na úrovni velkých měst bez ČSSD je dokladem o souhlasu s pokračováním vývoje podle not vládní koalice s doprovodným otazníkem. Ten tam je jen proto, abyste měl snadnou slovíčkářskou obranu při ev. napadení, přičemž ovšem něco podsouváte a to pro mne primitivní manipulací. "Není to také mýtus?" Půvabná formulace. Zvláště když si jeden uvědomí, že vládní koalice čeká se spuštěním "reforem", "škrtů" logicky nejen na na dobu po komunálních volbách, ale i po doběhnutí senátních voleb.
Ono holt jak dí Vico, některým k prozření stačí jen ty pokusné balónky, ovšem většinou pohne skutečně až ta tvrdá praxe. A je lhostejno, zda kdo bude hodnotit ony reformy jako kvalitní či nikoli. A Vy to jarpore velice dobře víte, že se ze strany vládní koalice čeká na ukončení i senátních voleb včetně důvodu, proč se čeká. Ten důvod je přece zřejmý. I Vám. A tomu důvodu jednoznačně odpovídá hodnocení Peheho jako politologa, nikoli VAŠE SLOVÍČKAŘENÍ, jež je jen na úrovni prosté manipulace a nebo jste to díky své lásce k Pehemu holt třeba i nevědomky trochu přepískl. Je-li to manipulace či Vaše mylné přesvědčení víte nejlépe sám. Soudě stejně jako Sladký, že jste v argumentaci poněkud jiný než typický "pravicový" diskutér dávám přednost té vědomé manipulaci.
Ono jarpore, zítra slunce také nemusí vyjít - také se něco může stát, jakkoli je to nepravděpodobné.
20. 10. 2010 | 09:53

Nuba napsal(a):

Několik poznámek jak mi kráčejí myšlenky hlavou

Komunální volby u nás - předpokládaný výsledek, lidovci posílili a nutno říci, že u nás i zaslouženě. Jejich letitý místostarosta (možno zařadit mezi místní dinosaury) letos již nekandidoval. O to více hlasů možná tato strana dostala průřezově i od jiných včetně mě. Dvě uskupení nezávislých, z toho jedno tým B lidovců, celkem dobrý zisk, méně zabodovali tentokrát komunisté a nic moc soc. dem. - tam jak jsem již psala to bylo ovlivněno nevalnou kandidátkou, ono pouze na obličej se kandidovat nedá, musí se také něco dělat.

Pokud bych mohla někoho poprosit, tak pro příště bych zjednodušila volební systém pro tento typ voleb. Část lidí jej nepochopila, zaškrtávala stranu a uvnitř ní preference a potom průřezově preference mezi stranami a to potom při konečném sčítání ty preference zaškrtnuté strany eliminovalo. Takže dostali mnohdy hlasy i ti lidé, kteří by při vhodnějším systému možná nebodovali.

Celkové resumé - žijí tady většinově samí slušní lidé, a i ty drobné úchylky od obecně platných a uznávaných norem jsou v únosných mezích, lepších kandidátů na prezidenta ve srovnání s Přemyslem Sobotkou či Jiřím Parubkem bych tady našla hned několik.
20. 10. 2010 | 09:55

Nuba napsal(a):

Tolik k nám a teď k vám :)

Souhlasím se zdůvodněním pana Pehe. Projevilo se stoupající znechucení z vládní politiky, což je do jisté míry trend až už vládne kdokoliv, natož tito, takže být delší časový odstup a ne pouze 100 dní, tak je ten propad na úrovni velkých měst ještě větší. Může se skutečně stát že i přes vítězství bude na mnoha místech soc. dem. vyslána opět do opozice. Nic nového pod sluncem, ono se to změní příště. Pokud se ovšem kmotrům nepodaří zprivatizovat si demokracii tentokrát natrvalo. Možné je všechno.

Teď jsem si vyslechla docela moudrý komentář pana prezidenta, jednou za dlouhý čas mě příjemně překvapil, ale ještě se nevyjádřil k volbám senátním, tak musím s tou chválou opatrně. No a co mě dost dorazilo, tak že za ODS v Praze jde s TOP vyjednávat radní Blažek ( cha cha, to je nějaká provokačka ?). Tak na pana Tůmu jsem pravdu zvědavá. Jaké tajemství se skrývá za tou sympatickou tváří drsňáka.

Osobně jsem velmi spokojená s novou tváří pražské soc. dem. - Diestbierem mladším. To se s tím na pohled mrťafou Hulínským nedá srovnat. Ale když to vezmu čistě pragmaticky, je to jeho neblahé působení za milionová koryta v radách docela pochopitelné. Takovému držhubnému by odolal málokdo. Ten člověk by měl být odstaven, byl a je jedním z důvodů, kromě tradiční Klausovy (modré) tenisové rakety, že soc. dem. v Praze boduje málo.
20. 10. 2010 | 09:56

Nuba napsal(a):

A co náš senát.

Přirozeně mám radost z vítězství oranžových. I tady jsem ovšem opatrná, na mnoha místech v pozadí vykukuje jako na těch bilbordech Schwarzenbergova hlava čertíka Bertíka. Čili Kalouskova kvalita překrytá knížecí značkou czech made či klasa (erste). A dělá budliky budliky. Ve spojení s očekávanou nižší účastí voličů ve druhém kole a větší liknavostí právě levicových (vyjma komunistů) je prognóza věštící 12 a více nejistá. Snad budou mít lidé rozum a mezi ozubí válcovacího stroje nasypou trochu písku. Třeba se zadře, je to v jejich zájmu. Stačí nahlédnou do sladké Francie, tam by se měli ti naši ušlápnutí učit, co je to hrdost a jak se nestat nopem. A nejvíc mě překvapuje, že tam stávkují mladí proti důchodové reformě, to si u nás nedokážu představit. Také se ptám - jak je možné, že produktivita práce se násobně zvýšila, zdokonalují se technologie a pořád nejsou peníze. Kde proboha jsou ?

Přesto nezoufám, cesty evoluce bývají zrovna tak křivolaké jako jiné. Sem tam se dá zakopnout i o balvan (třeba jménem Liana) taky to křoví, toho je všude plno.

Tak nevím, jsou lidi víc otrávení nebo je jim to jedno ?
20. 10. 2010 | 09:59

Nevolič napsal(a):

Vytváření koalic je příznakem úpadku demokracie. Snad by se situace ještě mohla zachránit referendem o tom, zda zakázat po volbách tuto fašizující manipulaci. Občané přece volí kandidáty proto, aby vystupovali jako myslící osobnosti, a ne proto, aby se sdružovali do smečky, která štěká podle pokynů vůdce.
20. 10. 2010 | 10:00

rejpal napsal(a):

Nuba
Moc hezké.Respekt.
neo
Politici vynikají schopnostmi udělat z jakéhokoli výsledku vítězství. Nemá význam to podrobně řešit. Horší jsou však důsledky. Odmítání zpětné vazby zadělává na budoucí problémy.
20. 10. 2010 | 10:20

JC napsal(a):

Mno to je zase," Některá media tvrdí, že vyhráli nezávislí, já/Pehe/, že vyhrála ČSSD."

Mr.Pehe já osobně vám to vítězství přeji a přípínám vám virtuální metál.

Ptáte-li se daj-li nedaili i při vítězství v senátních volbách, odpovídám, mám pro vás ještě jednu.
I když socan převahy nedosáhne, pro vás bude zajisté opět vítězem.
20. 10. 2010 | 10:24

jarpor napsal(a):

Alex

V úvodu jsme napsal :
"Celá podstata těchto "mýtů" je o tom, že každý se snaží vyložit výsledky tak, aby vypadal co nejlépe - to se týká politických subjektů, a každý si je vykládá podle toho, komu více fandí... pana politologa nevyjímaje, taky fandí..."

Z výše uvedeného vyplývají jisté souvislosti, nata média, politiky, politology, na me i na Vás....
a dále jen heslovitě :
- politolog, profesionál, se má snažit o nestrannost, my debatéři jsme "zabarvení"... souvislosti si jistě dovodíte, jak to myslím na sebe i na Vás a další, pana Sladkého nevyjímaje...
- souhlas se slovíčkařením ... jak to dělá pan politolog, dělám to taktéž... on - profík, já amatér... pokud Vám to nevadí i něj, nevím, proč Vám to vadí u mne...
- má vědomá manipulace... fajn. Jen podle "vzoru" autora... podotýkám.

Ná závěr jsem napsal :
"Média píší jedny mýty, pan politolog druhé."
Pro upřesnění mého mázoru na sebe sama v této věci :

Média píší jedny mýty, pan politolog druhé, jarpor třetí....

Sladký

Nemám zájem se vyjadřovat k tomu, ke komu Vy mne zařadíte... zvláště, když to není špatná společnost... :-)) a je-li to "podstatná část" Vašeho příspěvku ... možná pro Vás. pro mne nikoliv.

Pokud by tam nebyla ta faleš, jak se snažíte nyní vysvětlit, pak ten Váš smajlík po té větě hovoří o něčem jiném.
Nehovořil jste pravdu tehdy když jste se o mě vyjadřoval, nebo teď, když vysvětlujete... Tak to vidím a vyberte si pro Vás lepší alternativu...

"Jde o prokázanou tendenci přisuzovat jiným své vlastní,nepřiznané špatné vlastnosti."

Myslím, že pokud toto psané platí, pak není selektivní. Platí obecně, tedy i Vy se v něm najdete... stran přisuzování jiným.... :-))

Hezký den
20. 10. 2010 | 10:40

Johan napsal(a):

Sladký, zkuste zajít za tím vašim zmiňovaným profesorem Koukolíkem a sdělte nám výsledek. Vy jste skutečně chorý, když stále opavrhujete názorem jiných a stále tyto lidi urážíte. Zkuste napsat za 14 dní, kolik získla "vítězná" CSSD radnic. Je vidět, že s nimi moc stran nechce na radnicích vládnout a středopravicová politika na komunální úrovni je stále pro voliče zajímavá, i když pod jinými názvy stran.
20. 10. 2010 | 10:47

Marcus Agrippa napsal(a):

Johan:
ČSSD zvítězila v parlamentních volbách a zvítězila i v komunálních volbách. Především v Praze je to zralé na jejich opakování ( ale to souvisí s chováním ODS nikoliv ČSSD ). To že má ČSSD problém najít koaličního partnera je částečně jejich vina a částečně vina volebního systému. Trochu pak ale tak nějak volby ztrácí smysl ( měl by tam fungovat asi nějaký bonus pro vítěze ).
20. 10. 2010 | 10:59

Sladký napsal(a):

Už několikrát jsem napsal,že na hloupé a agresivní příspěvky nebudu reagovat, zvlášť pokud hraničí s psychopatickou posedlostí a vyznačují se otevřeným nepřátelstvím a naprostou neobjektivitou.

Pane jarpore,opět ta projekce a vztahovačnost.. Smajlík patřil té dvojici k té dvojici a také k tomu,že někteří hanah nazývají jaklah.
20. 10. 2010 | 11:02

Vilém napsal(a):

Kromě uvedených skutečností přinesly volby ještě několik pozoruhodných jevů. V některých městech jsou výsledky dost neuvěřitelné a vymykají se výsledkům centrálních voleb i vůbec představám o tom, jak by pluralitní politika měla vypadat.

Například v Mostě získalo hnutí Mostečané přes 50% hlasů, totéž platí o ČSSD v Karviné, v Bohumíně dokonce ČSSD v čele s neblaze proslulým Víchou dosáhla patologických 63%. Jakkoli Mostečané mohou být dobrou stranou a dokonce i ČSSD může být někde přijatelná, takové výsledky dávají podivné vysvědčení zúčastněným voličům - ti lidé se chovali jako stádo, které se nedokáže orientovat v místních konfliktech (protože politika je určitě konfliktní, například socani v Bohumíně jsou vysloveně asociální) a slepě následuje své místní zbožňované papaláše.

Protože nejde o malá města, kde by mohlo jít o čistě osobní sympatie a v daných městech byla řada kandidátek, zřejmě leckde přetrvávají manýry z dob národní fronty, a to hlavně mezi voliči.
20. 10. 2010 | 11:02

Johan napsal(a):

MA : já nepopírám "vítězství" CSSD, pro mne jsou relevantní konečné výsledky. Z nich je zřejmé, že středolevicová politika není pro většinu lidí zajímavá. Ony ty různá politická sdružení a uskupení, která vzala hlasy ODS, jsou ve většině středopravicová a to mění značně politickou mapu měst a popírá "vítězství" CSSD.
20. 10. 2010 | 11:05

Drzá zrzka napsal(a):

Vilém
Ti místní papaláši budou rozhodovat o místních zakázkách. I z nich se dá slušně vyžít.
20. 10. 2010 | 11:08

Marcus Agrippa napsal(a):

Johan:
co je relevantnějšího než počet hlasů ve volbách?!
20. 10. 2010 | 11:09

rejpal napsal(a):

Marcus Agrippa
Ten bonus si nějak neumím moc představit, myslím, že trochu by pomohla přímá volba starosty. Jsou země, kde to funguje. Jenže my jsme národ filutů a improvizátorů, a vždycky si dovedme přizpůsobit realitu k obrazu svému.
20. 10. 2010 | 11:10

Rumcajs napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden hrubě urážlivý a nadávky obsahující text,(např. chorý a nemoc) neboť tyto jsou v rozporu se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů

P.S.

To abych Vám ušetřil trochu práce pane Stejskale.

Rumcajs
20. 10. 2010 | 11:11

neo napsal(a):

Marcus Agrippa,

jak u blbečků na dvorečku.

Gratulujeme ČSSD k vítězství, co na tom, že končí v opozici:)

Trošku mi to připomíná fotbalovou ligu. Můžete mít nejvíce vítězství a přesto se nedostanete ani do Evropský ligy, protože jsou zde kluby, které sice méněkrát zvítězili, ale hodněkrát remizovali a mají více bodů.
20. 10. 2010 | 11:12

Alex napsal(a):

jarpor
Hezky jste z toho vyklouzl. Ano já mám názor, Pehe má názor Vy máte názor.
Co jsem napsal, je skutečně můj názor. A dle toho mého názoru jste dostatečně inteligentní na to, abyste vedl komunikaci formou zenbudhismu - to je taková disciplína jak slovy dokázat opak. Někteří jsou v tom mistry. U Vás ze svého pohledu vidím pořád ty dvě možnosti a je mi lhostejné, která z nich by mohla být nebo je pravdivá. Tímto způsobem se podle mého názoru nikam nedostanete - oponovat lze cokoli a v duchu toho zenbudhismu i zdánlivě pravdivě. Je to můj názor a co činíte a jak to činíte je výhradně Vaší věcí. Jinými slovy - Vy máte své názory, já své. Proto na sebe ani moc nenarážíme. Neb si v podstatě nemáme co říci, natož abychom se nějak vzájemně kamkoli posunuli. Vy respektujete moje názory, já Vaše a nemáme k tomu oba zapotřebí nějaké pejorativní vsuvky. Tím se skutečně od většiny zdejších pravicových skutečně lišíte.
20. 10. 2010 | 11:12

Johan napsal(a):

MA : pro mne konečný výsledek vyjednávání a politické zabarvení zastupitelstva.
20. 10. 2010 | 11:13

Tupelo napsal(a):

Krome uspechu nezavislych, neuspechu pravicovych stran vladni triady je dalsim pozitivem poslednich voleb krach antievropskych (Mach) a xenofobnich, krajne pravicovych stran (DSSS).
20. 10. 2010 | 11:14

rejpal napsal(a):

Johan
vy ta politická seskupení znáte? Je mnoho indicií, že jsou spíš - a zejména ty úspěšné - ryze účelově programové. Třeba chtějí vybudovat aquapark nebo čističku. Někde jsou dokonce jen skořápkou sdružující samostatné kandidáty.V komunální politice funguje levopravé schéma tím méně, čím menší je město (obec). Osobně bych moc nedal za to, ýe v řadě případů je vyloučení vítěze voleb ryze taktické - čím více procent někdo získá, tím větší počet (a lepší) posty chce obsadit. Více vyrovnaných subjektů vede k rovnoměrnějšímu rozložení pozic. Jinde jsou to obyčejné animozity, někde zase jedna konkrétní osoba v čele nějaké kandidátky. S názory voličů korespondují pouze a jedině procenta ve volbách, a to ještě nemusí vůbec jít o politickou orientaci voličů. Co přijde potom, jsou už jen a jen taktické hry.
20. 10. 2010 | 11:17

vfischer napsal(a):

Zastávám názor, že véčkaři jsou sezóní partička hochštaplerů na jedno volební období. Až za chvíli dál přituhne řežba o koryta a naroste všeobecna společenská naštvanost, zhroutí se slavná koala 118 a budou předčasné volby. Určitě se máme na co těšit, ten kašpárek na vnitru si to zaslouží - konečně na ten svůj image dojede kam patří !
20. 10. 2010 | 11:24

yara ze země krys napsal(a):

Rumcajsi, ty si sudokopytník, docela jsem se pobavil.
20. 10. 2010 | 11:25

Johan napsal(a):

Rejpal : Proč tedy ta "ryze účelově programová" uskupení místní voliči upřednostnili před těmi " spravedlivými" ? A že je politika "boj o koryta" je přece zřejmé již staletí.
20. 10. 2010 | 11:27

Carlos V. napsal(a):

Tupelo : Svobodni jsou stranou s programem pro celostatni volby. Osobne povazuji za chybu, ze se obecnich voleb vubec ucastnili.

Politik se nauci kseftovat na obci - a zde se nauci, ze realna politika neni o myslenkach, ale o kseftech.

Pak stoupa....

Pak existuje velmi jasne propojeni : obec - kraj - parlament - vlada (nektere body byvaji vynechany).

A uz vubec nejde o myslenky ... jen o to, jak se domluvit a neco z toho mit.

A tak se nam prleva obecni bahno nahoru. Nejsou devadesata leta, nahore nejsou soliteri, ale zastupci lokalnich (i celostatnich) uskupeni.
20. 10. 2010 | 11:33

stejskal napsal(a):

Díky, pane Rumcajsi.

(i když ten Váš první jsem musel smazat sám).

Libor Stejskal
20. 10. 2010 | 11:35

jj napsal(a):

pro Nubu:
na vlastní uši jsem před volbami slyšel p. Svobodu, že má volnou ruku v Praze si vybrat svůj tým ... teď najednou tam je Blažek -- variant je více, nechám se překvapit
20. 10. 2010 | 11:36

Rumcajs napsal(a):

Pan Stejskal:

Nemáte zač pane Stejskale. Když mi dáte přístup, tak Vám pomůžu i s tím mazaním.
20. 10. 2010 | 11:37

rejpal napsal(a):

Johan
Není jedna univerzální odpověď. Je jen spousta variant, ale jednou znich je nepochybně tato: Strana X získá 40 procent a hledá kolaičního patnera do řekněme devítičlenné rady. Vybere si stranu s 15 procenty. Kdo bude starostou a kolik míst bude mít v radě strana X. A v témže městě úspěšně kandiduje kromě strany X dalších šest stran s rozpětím 15-7 %. Když se pět z nich spojí, pak je velmi pravděpodobné, že rozložení sil v radě bude velmi rovnoměrné, tudíž mohou při hlasování o různých věcech vznikat různé ad hoc většiny. Při dominanci jedné velké koaliční strany jsou ty druhé obvykle stavěny před hotovou věc, již předjednanou v klubu té velké strany. To jsem měl na mysli. S politickou orientací té strany to nemá společného vůbec nic. Tvorba koalic je koňský handl a ideologie hraje zcela minimální roli.
20. 10. 2010 | 11:42

rejpal napsal(a):

jj
Já myslím, že je to šťouchanec do TOP 09, která naznačovala, že s určitými lidmi ne. Taková malá demonstrace síly. Když ji Tůma šlukne, bude mít ODS na příštím magistrátu daleko lepší psychologickou pozici, protože bude VĚDĚT, že druhá strana je slabá. Existuje jednoduchá odpověď - vrátit úder a začít paralelní jednání s ČSSD.
20. 10. 2010 | 11:46

Ouvej napsal(a):

Stručný komentář voleb. Vítězové se stávají poraženými a to je dnešní demokracie.K čemu chodit k volbám, když vláda pravice nepřipustí nikoho jiného k moci.
20. 10. 2010 | 11:52

Drzá zrzka napsal(a):

Kubera v Teplicích je zřejmě vyjímka potvrzující pravidlo o mýtech v komunálních volbách.
20. 10. 2010 | 11:54

Alex napsal(a):

rejpal
Jistě, máte pravdu. Ovšem stejný problém je u ČSSD tuším s Pochem a Březinou, jakkoli se to komukoli nezdá. Bude-li trvat ODS na svém dosavadním a ČSSD jakbysmet, dostanou Tůmu do docela slušné šlamastiky neb buď si bude muset vybrat, kde v rozporu se svými výraznými slovy bude v konfliktu - jak u ODS, tak u ČSSD a nebo srazí kufry a rezignuje na vedení radnice, s tím, že v tom ponechá ODS či ČSSD, aby se dohodly mezi sebou. Pokud ty se mezi sebou nedohodnou bude se čekat na "státotvorné" řešení. Tůma podle mého názoru v oněch silných slovech politicky chyboval - takovou podmínku (personální) si klást neměl. Pokud bude muset ustoupit, média ho vskutku mediálně projedou.
20. 10. 2010 | 11:58

Marcus Agrippa napsal(a):

Johan:
politické"zabarvení"zastupitelstva / senátu / vlády mě osobně až tak moc nezajímá ( pokud to není extrémistická pravice / levice ). Víc mě zajímá výsledek jejich práce, za kterou jsou placení.
20. 10. 2010 | 12:04

Bc Martin napsal(a):

Jasně jediním vítězem je ČSSD na věčné časy a nikdy jinak podle demagoga Pehe.

Důležité je v komunální politice jestli získají vládu nad městem. Ztím ve spoustu měst ČSSD vyšachovali ze hry.
To že je komunální politika referendem o vládě je zbožné přání. Navíc, kdyby to tak bylo tak ve vetšině měst má vláda (ODS,TOP 09 a VV většinu) takže lidé s vládou souhlasí.
20. 10. 2010 | 12:11

rejpal napsal(a):

Alex
ano, souhlasím, i ČSSD má své achillovy paty. S tou chybou Tůmy je to tak 50/50. Z jistého pohledu to chyba byla, z jiného zase mohl získat body a posílit tak své postavení. Pozice TOP 09 je o to pikantnější, že ona skutečně bojovala o voliče s ODS, ne s ČSSD a lidé ji volili hlavně proto, aby vymetla staré harcovníky. Pokud k tomu nedojde, spousta voličů TOPku opustí a najde si jinou naději (nebo zpět ODS). Je to Scylla a Charybda.
20. 10. 2010 | 12:12

yt napsal(a):

OUVEJ
Voliči nedali dostatek hlasů slabému vítězovi. Ostatně v Brně minule provedla ČSSD vítězovi totéž.
20. 10. 2010 | 12:15

Hana napsal(a):

V celé této povolební frašce, kdy vlastně všichni došli k závěru, že jsou vítězové, se mi matně vybavuje jedna věc: Po jarních volbách do PS i přes to, že ČSSD vyhrála, volební zisk byl pochopen předsedou jako prohra - a odstoupil! Takto se zachoval ten hnusný nenáviděný Paroubek - už začínám chápat, proč nenáviděný!
20. 10. 2010 | 12:20

Alex napsal(a):

rejpal
Tak úplně bych nesouhlasil s Vaším závěrem. TOP boduje z hlediska strategie - nejen tah s Tůmou. Ona ta chybka není zas až tak velká jako ta, které se dopustil Nečas podporou Liany Janáčkové. Jakkoli by mu v případě nedohody ona chybka ublížila. Měl klást tvrdou podmínku nikoli v rovině personální, ale v rovině způsobu práce. Personálně ovlivnit u jiných stran nemůže absolutně nic, pokud si tyto postaví hlavu. A zdá se, že obě staré gardy v obou stranách to vycítili jako pes uzeninu. ODS je lhostejno kam dostane B.Svobodu a staré gardě je zase lhostejný se svými postoji Dienstbier ml., pokud nemá dostatečné zázemí pro prosazení toho, co tvrdí - a zdá se, že takovou silou v pražské organizaci nedisponuje, Pokud se podle svých slov nezúčastní plánů staré gardy - pak bz na tom měl dle mého soudu vydělat v budoucnu a ku podivu s ním i ČSSD. Svoboda jako nastrčený nestraník takovými možnostmi nedisponuje. Nezúčastní-li se moc si nepomůže a nepomůže ani ODS do toho budoucna.
20. 10. 2010 | 12:31

TomasB napsal(a):

Jiří Pehe má geniální talent patlat se ve věcech, které nemají význam. Je jistě zajímavé rozumovat o tom, jestli se rozpadne vládní kolalice kvůli neúspěchu VV v komunálních volbách - ano může se to stát, ale ta předpověď je kvůli obrovskému nnožství proměnných asi stejně spolehlivá, jako předpověď povodní pro příští rok.

Na druhou stranu si Pehe vůbec nevšímá aktuálního povolebního vývoje - tedy, že socialisté nejsou schopni proměnit svůj volební zisk v primátorské či starostenské posty. Opakuje se tak do jisté míry situace po parlamentních volbách, kdy si největší zisky připsala ČSSD, ale skončila v opozici. Sociální demokracie je stále izolovanější, protože je obtížně koalovatelná. Oportunistická NE, NE, NE, NE politika dokáže socialistům přivést voliče, ale není cestou k vládě - a to, jak se zdá, ani na radnicích.

Jo a vítězem komunálních voleb jsou fakt nezávislí kandidáti a sdružení - to se okecat nedá.
20. 10. 2010 | 12:42

Johan napsal(a):

MA : Potom vysvětlete výsledky práce senátu ? Absolutně neměřitelné, protože jejich pravomoce jsou mizivé a prezentovaná důležitost senátu je opět ze strany CSSD jenom oblbování voličů ( stejná reakce ODS ).
20. 10. 2010 | 12:59

rejpal napsal(a):

Alex
ano, souhlasím. Ta hra má samozřejmě i strategické rozměry a rozhodně se nedá nazvat nezajímavou. A zdá se, že nejméně důležitou postavou v ní je Bohuslav Svoboda.
20. 10. 2010 | 13:13

rejpal napsal(a):

Johan
Zdá se ovšem, že za důležitý ho pokládá i ODS. Tady totiž nejde zdaleka jen o to, jak se bude volit prezident. Ale vláda evidentně chystá spoustu legislativních změn, často s velmi brizantní náplní, a nemá zájem, aby se jí v tom někdo moc babral. Vrácení zákona - to je měsíc zdržení, které nikoho nepálí. Ale horší jsou ty komentáře, které se pak objeví v tisku, a kde půjde těžko okecat, že v zákonu nejsou ani věcné ani formální chyby (kterých je v našich zákonech obecně spousta), že v nich neni ukryté nějaké čertovo kopyto. Z tohoto pohledu má senát význam, pokud nekopíruje složením sněmovnu.
20. 10. 2010 | 13:18

Průměr napsal(a):

Jiří,pár týdnů jsem mimo a vidím,že se nemohu zůčastnit debat jako dříve.Viz.dnes!12.37-V Rakovníku se rýsuje atd.,12.50-V čele Náchoda.,13.04-Město chce atd.Je to pro hrůznou úroveň minulých debat či co??Dík předem.
20. 10. 2010 | 13:31

stále rebel napsal(a):

Výborný komentář a že někteří hýkají, nechť.
20. 10. 2010 | 13:34

Sims. napsal(a):

Také k výsledkům - v nanšem menším městě vyhrálo nové uskupení, které poměrně konstruktivně kritizvalo vedení města (představovné především ODS a to již celých téměř 18 let). Ač toto uskupení vyhrálo, přesto bude ODS opět sestavovat vládu - spojilo se svými odnožemi nezávislých kandidátů, které již několik voleb vždy organizuje a dále si přizvali komunisty a mají o jeden hlas více. S komunisty jsou již propojeni delší dobu, ale rétorikla některých odeesáků vůči komunistům je velmi silná. Takže účel světí prostředky - komunisti jsou ti nejhorší na světě, ale když se hodí, tak jsou kamarádi. Takže toto je právě ten moment, který českou pravivi absolutně znevěrohodňuje, dostává ji do žumpy a následky nyní po letech vidíme. Když peníze zvítězí na osobními zájmy, jde ideologie stranou.
20. 10. 2010 | 13:46

jarpor napsal(a):

Alex

Myslím, že nemám zájem z něčeho vyklouzávat a taky jsem tak neučinil.

Slovní ekvilibristika je slovní ekvilibristika, a pokud jste ji odhalil jen u mne a nikoliv i u autora .. je to Vaše věc. Profík, pan Pehe, by se právě k podobným ekvilibristikám uchylovat neměl... a když už, pak nezávisle k subjektům, jichž si všímá...
A jestli u jiných, profík, komentuje a vysvětluje jejich mýty, pak by sám neměl jiné mýty vytvářet.

Sladký

Z mé strany nemám zájem dále rozebírat, nakolik vážně jste mínil, to, co napsal...
ostatně, brzy se asi ukáže na Vašich replikách, jak Vaše : "..že jsem na diskusích konečně objevil onoho mýtického vzděaného a inteligentního voliče pravice..." bylo na mou osobu míněno ...
Tím bych s touto věcí skončil...

Hezký den
20. 10. 2010 | 13:55

Tenco napsal(a):

TomasB
citace : "Na druhou stranu si Pehe vůbec nevšímá aktuálního povolebního vývoje - tedy, že socialisté nejsou schopni proměnit svůj volební zisk v primátorské či starostenské posty."

Hmm. Tohle bych v prostředí, kde se na radnicích krade ostošest viděl spíše jako pozitivum.
Tohle bych jim nezazlíval.
Spíše bych se zamyslel nad těmi, "kteří byli schopni proměnit svůj volební zisk v primátorské či starostenské posty".

Tam já vidím skutečné nebezpečí.

V opozici ne. Ta jen blbě kecá. :---()
20. 10. 2010 | 14:06

Tenco napsal(a):

Sladký ad jarpur
Hleďte se jarpura vždy zeptat, které jeho "já" k Vám tehdy či jindy promlouvá.
Tam je zakopané zlato. :))

Za rok a den se ukáže, Sladký, co ty jsi stejně za mizeru !

Pobavil jsem se.

Jarpur je studený jak psí čumák. :((
20. 10. 2010 | 14:10

Překladatel napsal(a):

Je neuvěřitelné, že analýzu výsledků voleb v tomto případě neponechají vykladači snů zdravému selskému rozumu, ale nutí lidi si tyto poznatky z výsledků "překládat", neboť dnes nic není jednoznačné a všechno je kontroverzní.... !
Taková relativistická doba mě s...
20. 10. 2010 | 14:15

honza napsal(a):

Politolog - smrt. Čeho se dotknete to zemře.
Jinak není důležité, kolik kdo získal %, ale kolik kdo uzavře funkčních koalic. To by jste měl po jarních volbách již chápat. Bohužel vám není pomoci.
20. 10. 2010 | 14:26

Alex napsal(a):

jarpor
Jen prosté připomenutí pro přesnost. Napsal jsem, že co činíte a proč to činíte víte nejlépe Vy sám. Na vše můj názor zůstává setrvalý, jakkoli může být mylný. Víc se opravdu nedá z již z mé strany uvedených důvodů dodat. V této věci se shodneme.
20. 10. 2010 | 14:28

jj napsal(a):

rejpal aj:
Doufám, že jak Tůma, tak Svoboda B jsou dostatečné osobnosti, aby dokázali říct "pánové, beze mě". V té hře nehrají jenom mafiáni, ale i ostatní členové příslušných stran.
20. 10. 2010 | 15:03

Michal napsal(a):

Jinými slovy - Všichni jsou hlupáci jen pan Pehe zná tu ,,správnou pravdu,, . :-))) Naivita článků a názorů Pana Peheho je skutečně úsměvná. Na druhou stranu je o to jasnější, kterou část populace chce tímto pan Pehe oslovit.
20. 10. 2010 | 15:11

rejpal napsal(a):

jj
Uvidíme. Ono nejde jen o to, jaká je kdo osobnost, ale také, jak má volné ruce. Pak se může osobnost projevit tím, že když to nejde podle jejího svědomí, odmítne se zúčastnit. V Praze může být - na rozdíl od jiných měst - problém tlaků "shora". Je to přece jen exponovaný obec a z nás vně nikdo nevidí do toho, co se uvnitř těch stran opravdu děje.
20. 10. 2010 | 15:27

Alex napsal(a):

jj
Přece jen si dovolím trošičku jiný názor. On na tom Tůma může být blbě chybka nechybka. Pokud se staré struktury ODS a ČSSD domluví na starém způsobu vládnutí Tůma tomu nijak čelit nebude moci, bude-li mít ČSSD a ODS dostatek hlasů v hlasováních. Pak by ovšem bylo jedno v jaké pozici Tůma bude - zda v koalici či v opozici. On si toho je podle mého názoru plně vědom, proto od počátku tvrdi, že vyjednávání budou dlouhá velmi dlouhá. Nezapomínejte, že v případě jeho odmítnutí obou koalic jak s ODS tak s ČSSD mohou obě tyto vytvářet tlak svou nedohodou na "státotvorné" chování Tůmy a TOPky. Důvod formální mají - nechuť veřejnosti k velkým koalicím, ač proto žádný důvod na komunální úrovni není. Jde o to na koho padne vina směrem ven k voličům. Tůma to jednoduché opravdu nemá, pokud se tam takovéto hrátky odehrávat budou.
20. 10. 2010 | 15:50

Kessu napsal(a):

Já oceňuju, že pan Pehe čestně přiznává, že je politickým komentátorem, nikoliv komentátorem politiky. Natož pak politologem. To je fér.
20. 10. 2010 | 15:54

Alex napsal(a):

Kessu
Asi to budete brát jako mentorství, ale politolog bývá obvykle autorem komentářů politiky a tedy politickým komentátorem a tedy i komentátorem politiky. Trochu jste ujel.
20. 10. 2010 | 16:19

Nuba napsal(a):

Michale

ukliďněte se, pan Pehe říká tak jako každý z nás svůj názor a Vám se nelíbí. To je ve stručnosti všechno.

Vám je taky přece všechno jasné, tak vo co go ?
20. 10. 2010 | 16:36

... napsal(a):

Vidím odkaz na titulní stránce, přečtu si nadpis, koukám že to psalo Pehe... a říkám si, že to bude zase další naříkavý článek o tom, že ČSSD vyhrála všechno co mohla, akorát tomu nikdo nerozumí. No a samozřejmě že to tak bylo.

Pehe, jsi předvídatelné.
20. 10. 2010 | 17:28

Platonik napsal(a):

Pan Pehe trochu míchá jabka s hruškama...Srovnávat výsledek VV v těchto volbách s volbami do poslanecký sněmovny dost dobře nejde. V komunálních volbách jde hlavně o dostatečnou členskou základnu, aby byli postavený kvalitní kandidátky a to zatím VV nemají z jednoho prostého důvodu - jsou novou stranou, která se buduje za běhu.Kdo očekával, že VV zopakují výsledek z květnových voleb je snílek.
20. 10. 2010 | 17:36

rejpal napsal(a):

Platonik
Z globálního pohladu je to tak. Jenže VV neuspěly (až tuším na dva obvody) ani v Praze. A to relevantní je, protože kandidovaly a kořeny mají zde. Mimo Prahu je to zase spíš tak, jakto říkáte vy.
20. 10. 2010 | 17:44

jarpor napsal(a):

Tenco a Sladký

"Hleďte se jarpura vždy zeptat, které jeho "já" k Vám tehdy či jindy promlouvá.
Tam je zakopané zlato. :))"

Mám taky jeden tip : zeptat se na totéž Tenca kteréže je to jeho "já"... - je-li to ten samý TCKH či Tencokida Hnůj - který před květnem vždy končil končil : Volím VV. Uvidíme :-)
Které jen to bylo "já".... a teď je "já"... :-(

Hezký den
20. 10. 2010 | 17:48

Platonik napsal(a):

rejpal
S tou Prahou souhlasím, ostatně i sami představitelé VV to považovali za největší neúspěch těchto voleb.
20. 10. 2010 | 18:01

Michal Macek napsal(a):

pane Pehe

ja uz se zacinam sam sebe ptat - myslite to vazne?nedelate si z nas sofistikovanou prdel???

:DDD
20. 10. 2010 | 18:59

DDD napsal(a):

Tohle je vážně slabota. Jakou členskou základnu má ODS a ČSSD a jakou mají POT a VV? Je jasné, že zatímco jsou TOP a VV schopné postavit slušnoukandidátku do parlamentních voleb, tak do komunálních mimo Prahu asi těžko. Vzhledem ke krátké historii stran a celkově nízkému počtu členů prostě "nejsou lidi". I velké strany mají problém s nedostatkem kvalitních kandidátů a to se různí lokální sanživci zviditelňují desetiletí. V komunálních volbách jsou voliči po osobách, ne po ideologii nebo celostátním programu. Takže když už krafat, tak o volbách do senátu, bohužel výběr obvodů taky není moc reprezentativní :)...
20. 10. 2010 | 19:38

Béda napsal(a):

p. Pehe,

Nezávislí kandidáti nemají pokud vím žádnou společnou programovou platformu. Těžko lze předpokládat, že mají co společného starosta zapadlé vísky kdesi pod horama s oligarchickými magnáty Schwarzenbergem, Bakalou, dinosaurem Kalouskem a bankéřem Tůmou.

Každý politický papaláš se v pudu své karieristické sebezáchovy snaží výsledek prodat jako svůj úspěch. Podle proklamací by se mohlo zdát, že v těch volbách vlastně všichni vyhráli - kromě občana, který vždycky zaplatí všechny jejich velké domů, metody pokusu a omylu a tradiční odezdikezdismus.
20. 10. 2010 | 19:40

Kritik napsal(a):

Z výsledků voleb je opětně vidět, že hodně lidí ztratilo pud sebezáchovy a řídí se pravidly manipulace a demagogie (viz např. Nečasův neustále se opakující slogany "vláda rozpočtové odpovědnosti" nebo "destruktivní senát", který uvízne v podvědomí, ať člověk chce nebo nechce a o jehož pravdivosti lze oprávněně pochybovat, resp. který popírá základní proncip demokracie).

Můžete si třeba najít výsledky voleb v jednotlivých volebních obvodech. Člověk žasne, že v obvodech, kde je kdekdo nezaměstnaný a na podpoře, zvítězila ODS a TOP09 na celé čáře, dokonce před obvody s dobře situovanou střední třídou.

Jak napsal Erich Fromm (viz http://cs.wikipedia.org/wik... ): "Lidé nezodpovědně volí své zástupce pro správu veřejných věcí. Ti, co mají veřejné věci spravovat, je ve skutečnosti nespravují, avšak obyvatelstvo proti tomu nic nedělá."

Jako příklad ztráty pudu sebezáchovy uvedl příběh jednoho frankistického odpůrce z doby španělské občanské války: Věděl, že Frankova vojska nejpozději v noci obsadí město, ve kterém žil, a nejspíš ho hned zatknou a popraví. Měl by tedy svůj dům urychleně opustit, aby si zachránil život. Venku však pršelo a bylo chladno a z vyhřátého útulného domu se mu nechtělo odejít. Tak zůstal doma.

Unikl smrti jen o vlásek.
20. 10. 2010 | 21:55

hehe napsal(a):

Komentáře tohoto zneuznalého znalce všehomíra mne vždy pobaví ,jen tak dál doktore.
20. 10. 2010 | 22:02

Odjinud: napsal(a):

Soudruhu Pehe, vítězství socanů a komoušů se nedočkáte. Je vidět, že si to strašně přejete, ale je vám to platné asi tak, jako že v zimě je menší teplo než v létě.
20. 10. 2010 | 22:52

Pepa z depa napsal(a):

Milá Odjinud, PRACUJÍCÍ OBČANÉ ČR, KOUKAJÍ jako blázni, že jste tu všichni zase dělali účet bez hostinského a proto se nejdříve podívejte na celý VYSTAVENÝ ÚČET NA http://www.vymenilijsmepoli... a potom, teprva proveďte analýzu stavu životaschopnosti toho paskvilu /vláda, parlament, senát atd./ a zároveň si VŠIMNĚTE KDO TEN ÚČET BUDE KASÍROVAT, NO? Je vám to teď již jasný. Jinak mimochodem, vy se tady hádáte jako malí kluci a holky, a prozatím ten kalousek není žádný troškař a nejde pod 100mld /120mld ekozakázka, 152mld koupě dluhopisů, 148mld půjčka, 270mld církev, atd./, než se nadějete tak jsme všichni né v ŘECKU ale víte kde? To si ani nepřejte vědět. Plán jak jim to zhatit je výše uveden, kdo se s tím nechce smířit, tak je VÍTÁN V KOLEKTIVU A NÁRUČI PRÁCESCHOPNÝCH A VŠEHOSCHOPNÝCH. Vyberte si podle svého gusta. Zapomeňte na své stranické legitimace, to se u NÁS NENOSÍ. 4. odboj a Pepa z depa.
21. 10. 2010 | 00:21

Sláma napsal(a):

Problém VV je v tom, že podvedli své voliče. Ti si mysleli, že volí středovou liberální stanu, aby hned po volbách zjistili, že volili de facto béčko ODS. Tedy se opakovala situace z voleb 2006, kdy voliči ještě v den voleb s překvapením zjistili, že Strana zelených Martina Bursíka není levicovou intelektální stranou, ale rovněž béčkem ODS (kdopak asi platil té chudičké straně předvolební velkoformátové reklamy ?).
Momentálně je ve středu formace velké prázdno a je otázkou, kdo je zaplní? Jestli se ČSSD rozkročí poněkud více doprava (doleva nemůže, tam jsou komunisti) a bude se profilovat jako strana zaměstnanců, malých a středních podnikatelů, zejména řemeslných živnostníků, má velké šance v příštích volbách brát vše. KDU-ČSL tím, jak se přihlásila k škrtformě (která postihuje nejen zaměstnance, ale i živnostníky), dobrovolně vyklidila svoji tradiční pravostředovou pozici. TOPka, ODS a VV se profilují jako strany velkého kapitálu. Tam je však poměrně málo místa a ani podpora velkokapitálových médií (MF Dnes, Lidovky, HH, Nova,...) jim patrně nebude stačit.
21. 10. 2010 | 01:48

Odjinud napsal(a):

Pro Pepa z depa:

Právě proto, že jste zapoměli na stranické legitimace, tak to v česku vypadá tak, jak to vypadá. Republika je stejně prolezlá komunistama a milicionářema, jako Česká televize. A občan zase jen nadává v hospodě a k volbám nechodí. Takže máte, co chcete. Iniciativa, na kterou odkazujete, je na nic. Lidi si tam uleví a tím to skončí. Iniciativa chce změny, ale už neříká a zřejmě ani neví, kdo je provede. Kolik z těch cca 325 tisíc podepsaných půjde "s kůží na trh" do politiky?? Nikdo. Chcete-li změnu, musíte "na bojiště" a ne na www.
21. 10. 2010 | 09:31

Jirka1 napsal(a):

Jsem užaslý z toho faktu, žë kromě zmínky o konstatování Sobotky, že to bylo referendum o vládě jsem nezaznamenal hodnocení této strany i KSČM a o jeho názoru na jejich výsledek. To se bojí tento levicový politolog sdělit své stanovisko?
21. 10. 2010 | 12:27

Michal napsal(a):

Tu nuba - Ja jsem naprosto klidný, ale jak je vidět tak o Vás se to říct moc nedá.:-)

,,Vám je taky přece všechno jasné, tak vo co go ? ,,

?? Tuhle větu jsem vážně nepochopil. Nejsem si vědom o tom, že bych tvrdil, že je mi všechno jasné.

Já panu Pehemu jeho názor neberu, pouze se směji tomu jak o všem mluví stylem jako kdyby všichni bili naprostí blbci a jen on znal tu ,,nejsprávnější pravdu,, .:-) Navíc každý kdo si přečetl více jeho příspěvků, ví moc dobře, že jeho příspěvky mají k objektivitě opravdu daleko. Jinak si nedokážu vysvětlit proč jsou všechny jeho příspěvky tak tendenční a zaměřené v 90 procentech proti všem vyjma levicových stran. Jsem zvědavý kdy se od něj dočkáme ,,článku,, kde nebude pouze vyzobáno to co se mu hodí do těch jeho silně ideologicky zabarvených ,,referátů,,. Kdybych si ty jeho blogy přečetl aniž bych věděl, že je psal on, myslel bych si, že je autorem nějaký poslanec za ČSSD a pak bych to nepovažoval za nic zvláštního, ale dočíst se něco takového od člověka, který se na jednu stranu tváří jako nestranný a velmi ,,objektivní,, je opravdu absurdní.
21. 10. 2010 | 14:35

eM napsal(a):

Pehe, nechceš jít do důchodu? Když tě StB poslala v kufru auta na Západ, abys tam a pak po převratu i tady škodil svobodě a demokracii, nepochybně ti slíbila, že se pak o tebe postará. Je čas.
21. 10. 2010 | 17:30

Tencokida Hnuj napsal(a):

jarpur
http://www.youtube.com/watc...

Nalaďte ho trochu. Kromě rozumu to rve už i uši !
21. 10. 2010 | 17:55

kantor napsal(a):

Michale, ve slově byli / od slova býti-existovati, nikoli bíti-tlouci/ se píše tvrdé "Y". /Druhý řádek/
To vás na ZŠ neučili?
21. 10. 2010 | 20:07

Jan Novák, Náchod - janovak@quick.cz napsal(a):

Milý pane Hehe,
komunální chodník není ani levý ani pravý. Je buď na levé nebo pravé straně ulice. A ještě záleží na tom, ze které strany se díváte.
Takže opět: o peníze jde až v první řadě. Každá bankovka má svůj avers a revers. Ať se díváte z jedné či druhé strany, politik ji může při placení použít.
Kde jsou ta Vaše pravdoláskařská občanská hnutí, která rozhýbají život na kažé malé vesničce či v každé malé městské části?
Odpovíd si sám: v --deli, tak jako většina nápadů Vašich i Starého Veškrny.
23. 10. 2010 | 09:10

Jirka Lb napsal(a):

Pane neslanemastný Pehe,naštěstí jste zřídka v TV připuštěn k exviromentalitě sekretů a bludných proudů mezi Vašimi synapsemi,však vždy to perlení k pobavení..S Veškrnou,Komárkem na lavičku,fajfku..
23. 10. 2010 | 20:38

email napsal(a):

Slama
Otevrel jste mi oci. Ony vlastne vsechny strany mimo KSCM a CSSD jsou de fakto becka ODS. ODS je vlastne ztelesneni zla na zemi. Jak ovsem vysvetlite, ze to jsou sami byvali komuniste? Jsou to snad padli andele?
25. 10. 2010 | 13:52

Arrinsbrics napsal(a):

<a href=http://buypropeciaonlineone.com/#bblog.aktualne.centrum.cz>buy propecia</a> - <a href=http://buypropeciaonlineone.com/#ablog.aktualne.centrum.cz>generic propecia</a> , http://buypropeciaonlineone.com/#sblog.aktualne.centrum.cz buy propecia online
06. 09. 2012 | 07:26

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy