K čemu potřebujeme politický střed

07. 09. 2013 | 08:39
Přečteno 5754 krát
Česká politika se v posledních sedmi letech, během vlád Mirka Topolánka a Petra Nečase, propadala do stále většího marasmu i proto, že ji chybí ukotvení v politickém středu. Ten v jistém slova smyslu fungoval v podobě lidovců Josefa Luxe ve vládách Václava Klause, jakož i v podobě lidovecké účasti ve vládách vedených sociální demokracií v letech 2002-2006.

K jeho oslabení přispěla nejprve opoziční smlouva, s jejíž pomocí se dvě největší strany pokusily vyšachovat z politiky strany menší. Když pak opoziční smlouva zkolabovala a Vladimír Špidla vytvořil koalici přes politický střed, ačkoliv mohl vládnout jen s podporou komunistů, zhrzení občanští demokraté nesmyslně vyhlásili politiku „nulové tolerance“.

Česká politika se začala neúnosně polarizovat. Dříve „středoví“ lidovci nenavázali na svoji „luxovskou“ minulost a posunuli se v Topolánkově vládě k jednostranně pravicovým postojům. Roli středové kotvy nedokázala hrát ani Strana zelených, která též přeběhla k pravici. Podobně se pak zachovaly Věci veřejné při vzniku vládní koalice vedené Nečasem.

Účelová změna politické identity ve jménu zaručeně pravicového vládnutí všechny výše zmíněné strany výrazně poškodila. Začaly se štěpit, protože existovala značná propast mezi tím, na co nalákaly voliče, a tím, co v podobě účasti v pravicových vládách dělali jejich předáci. Konzervativní část KDU-ČSL pak pod vedením Miroslava Kalouska dokonce přeběhla jako jeden muž do nově vytvořené TOP 09.

Obě pravicové vlády praktikovaly nekompromisní politiku „nulové tolerance“. Ať už vládly s pohodlnou většinou nebo s většinou jednoho hlasu, přijímaly zásadní reformy a zákony nejen bez diskuse s opozicí, ale i bez umírňujícího vlivu politicky srozumitelné středové strany ve svých řadách.

Postkomunistické demokracie přitom politický střed potřebují. Jak ukazují příklady Maďarska a Slovenska, jakmile dosáhne pravice nebo levice příliš jasné většiny, takže se nemusí ohlížet ani na opozici, ani na nějakého středového koaličního partnera, politici často nevědí, co si s takovou mocí počít. Nejúspěšnější vládou v našem regionu je ta polská, v níž pravicově-liberální Občanská platforma Donalda Tuska vládne s podporou středových lidovců.

Neúnosná polarizace v českých poměrech dospěla tak daleko, že když lidovecký předseda Pavel Bělobrádek vcelku rozumně vysvětlí v novinovém rozhovoru, proč jeho strana není ani pravá, ani levá, ale křesťanskodemokraticky středová, redaktoři pravicového deníku se ošívají. Většina menších stran, které vznikají jako houby po dešti, naopak už dopředu vyhlašuje, že zaručeně nebudou vládnout s pravicí nebo naopak s levicí, ač ani pořádně neznáme jejich program.

Jak říkal už Masaryk, demokracie je především diskuse. Patří k ní polemika mezi různými názorovými proudy, ale z ní se nakonec musí rodit kompromisy, které přežijí jedno volební období. To se u nás bohužel neděje, vládne se ode zdi ke zdi.

V nejrůznějších čtenářských fórech v poslední době zaznívají často názory, že nejlepším řešením po otřesné vládě pravice je dlouhá nepřerušovaná vláda levice, která dá věci „do pořádku“. Pokud bude takovou levici kotvit nějaký politický střed, není se čeho bát. Pokud bude jen praktikovat svoji vlastní „nulovou toleranci“, tvrzenou z Hradu, ochraňuj nás pánbůh.

Právo, 7.9.2013

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

krajan napsal(a):

Pane autore,
dle mého nejčerstvějšího poznatku je Bělobrádkova parta téměř extrémistická ve smyslu jejího ,v poslední době velmi okatého, antikomunizmu, postaveném dokonce na její kandudátce, kde na TŘETÍM (!) místě v Jč kraji figuruje jistý Šimon Heller, dokonce prý jako studentský aktivista. Čtenáři nejen těchto diskuzí ví, o koho jde. Ukažte mi, prosím, kde je u lidovců ta středovost?
Já osobně bych středovou partaj jen uvítal a docela bych jí i fandil.
07. 09. 2013 | 09:18

Obojetníky jdoucí po moci napsal(a):

jak kuře po flusu (viz nejdéle vládnoucí strana po listopadovém převratu - KDU) vůbec k ničemu nepotřebujeme. Spolehlivě rozmělní každou vládní koalici a vydírá coby jazýček na vahách vítěze voleb. Stačí si vzpomenout na trvalou péči KDU o ministerstvo obrany. Lidovci byli také středovou stranou v rámci Národní fronty. Již tam nabírali někteří dnešní političtí lídři první politické zkušenosti.
07. 09. 2013 | 09:20

zemedelec napsal(a):

Pane Pehe.
Sice něco známe s přírody,takoví obojživelníci,ale lidi tomu říkají,kam vítr,tam plášť.Osobně to považuji za podrazácství,což se nám dostatečně ukázalo,během minulých vlád.Jak můžu takovou stranu volit,když nevím kam se připojí.
07. 09. 2013 | 09:23

Gerd napsal(a):

Pane Pehe,
napsal jste naprostý nesmysl a trapnou agitku na další novou stranu Pravdy a Lásky. Hluboce se mýlíte a vůbec jste nepochopil uvažování středových voličů!
07. 09. 2013 | 09:45

David napsal(a):

"...Česká politika se začala neúnosně polarizovat.

...Obě pravicové vlády praktikovaly nekompromisní politiku „nulové tolerance“. Ať už vládly s pohodlnou většinou nebo s většinou jednoho hlasu, přijímaly zásadní reformy a zákony nejen bez diskuse s opozicí,

...Postkomunistické demokracie přitom politický střed potřebují. Jak ukazují příklady Maďarska a Slovenska, jakmile dosáhne pravice nebo levice příliš jasné většiny, takže se nemusí ohlížet ani na opozici, ani na nějakého středového koaličního partnera, politici často nevědí, co si s takovou mocí počít.

...demokracie je především diskuse. Patří k ní polemika mezi různými názorovými proudy, ale z ní se nakonec musí rodit kompromisy, které přežijí jedno volební období. To se u nás bohužel neděje, vládne se ode zdi ke zdi....“

-------------------------------------------------------------------------------------------

Strany, které se dostanou do sněmovny by se měly už konečně pokusit o NOVÝ styl politiky.

Jsme na jedné lodi, a tou je Česká republika. A podle toho bychom se měli začít už konečně i chovat.

I když zcela zákonitě existuje pravolevé vidění světa, měli bychom vždy hledat tzv. zlatou střední cestu.

Je třeba hledat optimální řešení našich problémů.

Před volbami v roce 2010 slibovala právě strana Věci veřejné, že ve sněmovně bude podporovat každý dobrý návrh, a to bez ohledu na to, zda přichází zleva nebo zprava. Nakonec strana VV voliče podvedla a přidala se k ODS a TOP 09, kde podporovala politiku nulové tolerance a válcování opozice silou 118 hlasů. Kdyby VV nešly do vlády a dělaly politiku slušných kompromisů, tak by neskončily tak, jak skončily.

Nesmiřitelné boje na život a na smrt nás právě dovedly k dnešním koncům. Mělo by už konečně i skončit to neustálé a přihlouplé strašení komunisty.

Jak říkal už Masaryk, demokracie je především diskuse!!!

Nejhorší je, když se politika zvrhne na boj proti osobám. Ten nemá rád Klause s Kalouskem, jiný zase nemá rád Sobotku se Zemanem. (Přitom každá ze stran má občas v něčem OBJEKTIVNÍ pravdu.)

Měli bychom s tím přestat a už konečně se soustředit na ten podstatný problém, a tím je to, že:

Společnost založená na lži, podvodu a krádeži musí zcela zákonitě skončit katastrofou!

Proto stačí důsledně a každodenně bojovat proti lži, podvodu a krádeži, a to bez ohledu zda přicházejí zprava nebo zleva a tím vyřešíme i řadů našich problémů.

Politický střed „nepotřebujeme“.

To, co potřebujeme je, že potřebujeme „středově“ nejen MYSLET, ale především i JEDNAT.
07. 09. 2013 | 09:52

Politický střed napsal(a):

KDU, VV,Zelení, US - ani ryba ani rak, všechny již z parlamentu, všechny plující po větru, vydírající a hledící pouze svých zájmů. Co víc dodat?
07. 09. 2013 | 09:59

Bakalův nezvaný host napsal(a):

Lidovci byli volitelní za Luxe pak už ne. Dnes jediný volitelný je tam Ludvík Hovorka a to je málo.

Střed obecně může být pozitivum směrem ke stabilitě, ale i nečitelnost a politický kalkul.

Lidovci (věřící - křesťané) jsou konzervativní pravicí.
To, že nejsou asociálové z nich nedělá levici či střed, snad to tak může být chápáno jen u nás, kdy se k pravici hlásí především ti všeho schopní a o skutečnou pravici vůbec nejde.
07. 09. 2013 | 10:03

born65 napsal(a):

V "demokratickém" Česku je tzv. středový prostor politického spektra spojený - oprávněně, po minulých zkušenostech - s ochotou jít do vládnutí s kýmkoliv, napravo nebo nalevo, i když ten hodlá nepokrytě prosazovat rozumu se příčící nesmysly.
Hlavně nebýt v opozici. Naopak vždycky být s těma, co porcují, dokud je ještě z čeho. Na to dojeli třebas takoví lidovci (a ještě jedno období mimo PS jim bude ku prospěchu; mimochodem - jaktože L. Hovorka, jediný lidovec, který má potenciál oslovit nerozhodnuté voliče, není někde lídrem?!?).
Jen se podívejte, jak na tom opozičním klídku vydělávají komunisté!
07. 09. 2013 | 10:14

rozespalý, s už vychladlým kafem napsal(a):

To mysleji pupik, Pehe? Někteří, sice menšinoví ale chránění exempláři soudí, že je střed věcí na opačné straně těla.
Politicky vzato zcela určitě.

Že se milé Pehe zoufale obávate vlády, která by principiálně prosazovala levicové pohledy na společnost, to víme už dávno.
Ale podporovat bělodrábkovskou stranu Kalouskových sirotků, která si navíc dá na třetí místo kandidátky Hellera (no fuj! to už přestává být křesťanské), tím se mi zdá zacházíte i na své poměry daleko. Co bude příště, Ermächtigungsgesetz pro barela?
07. 09. 2013 | 10:26

Občan napsal(a):

Hovorka kandiduje na třetím místě zlínské kandidátky.
Ale protože za lidovce kandidují i Herman, Heller, Závodský, Steiner, Gabal a podobné existence, je pro mne tato partaj předem diskvalifikována.
07. 09. 2013 | 10:38

zle matičko zle, alkoholik miloš zde napsal(a):

politický střed je idealistický pojem. v realnem životě neexistuje. to jako bychom v přírodě hledali ideální kruh nebo čverec. pan pehe zaměnuje politický střed s lidoveckou ideologií "být u koryt za každých podmínek", at už s ksč v národní frontě neno s ods či čssd. politický střed je nesmysl. at už má kdokoliv jakýkoliv názor na cokoli, je bud pravicový nebo levicový. strany by měly před volbama jasně zdělit sve názory na klíčové otázky, jako jsou daně, veřejné rozpočty, sociální stát, či evropskáý integrace a neoblbovat voliče debilitama typu " my nejsme anii pravicoví, ani levicoví...my jsme proti korupci!!!!". to dle meho názoru uráží inteligenci i prvnoka a doufám, že český volič po zkušenostostech s bursíkem, zlodějskou sektou věci veřejné a jejich bojem proti dinosaurům a kmotrum se obět nenechá opít rohlíkem například od bývalého veskláska a agenta stb babiše nebo čechoasiata ze zlateho usvitu. bohužel spousta populistgů zneužívá flustraci lidí z krachu sociálního státu na dluh a evropské integrace, která v evropě vytváří armády nezaměstnaných a žene tisíce lidí pod hranici chudoby. ale většinou slibují jenom přilejvání oleje do ohně.
07. 09. 2013 | 10:49

Dalimír napsal(a):

Pane Pehe jestli nějaký pan Bůh existuje tak at nás všechny ochranuje od takového středu jako jsou lidovci ! Je to tam sama faleš a přetvářka ! Ne nadarmo přezdívali jich bývalého předsedu Josefa Luxe jeho známí a partajníci had ! Jaký předseda takový spolek a ani pan Bělobrádek to nezmění tečka
07. 09. 2013 | 10:56

K.M. napsal(a):

Taková strana v konkrétních obrysech..., a ještě do příštích voleb...?!

- viz blog: "Nevolnost z české demokracie" Heřmana Chromého z 26. 08. 13 a moje příspěvky k tomuto:

"Jak z toho ven..." - z 27.08.-16:05 a končícími příspěvkem z 31.08-17:23...

- strana by by měla být vytvořena kolem společenství "nejméně "zaháčkovaných" a zároveň "nejvíce budoucností ohrožených...", jak konkretizuje blog "Co budou dělat?..." Stanislava Komárka ze 17. 05. 2013..., "tito ohrožení" jsou z mého pohledu taky jedinou vrstvou ve společnosti, která by mohla v boji proti "obrovskému netvoru korupci v ČR...", hrozící stát čecho-moravanů a slezanů pozřít..., ještě šanci uspět..., jak upozorňji v mém příspěvku k tomuto blogu 20.05.-18:49...

O tom, jak by se ta strana mohla konkrétně založit ještě do příštích voleb..., sním i v časových intervalech..., za blogem Jiřího Pehe: "O politických atomech" z 04. 09. 13 v mém příspěvku z 05.09.-14:59...

Měla by to být opravdová strana "STŘEDU" společnosti, jak naznačuji mnou navrženými osobami..., mohla by to být první strana vytvořená skutečně přímou volbou zástupců všeho lidu...ČR...

Že se to nedá stihnout...?! Odchovanec "pravých baťováků" slovo "nemůže"... nezná...! Bude se to dělat za pochodu... a když se začne okamžitě...

K.M.
P.S.: Vstup do strany by si měli odpustit všichni ti, kteří by si od ní slibovali, že je to jen další výtah k moci a k majetku... Trest za porušení "desatera" strany bude kromě soudů... určen straníky hlasováním o počtu "ran palicí (berlí...) na holou...", na náměstí rodiště provinilého...
07. 09. 2013 | 10:57

rozespalý, naleznuvší olej do dvoutaktu napsal(a):

občan
No když říkáte, tak možná ve Zlíně kroužkováním vzácných druhů by mohli jednoho užitečného poslance vyprodukovat; to je stejné jako kdybych chtěl dostat do sněmovny Klasnovou.
Když se spojej s VV, zelenejma mužikama a SPOZ, tak by se mohli na 5% dostat a mít i limitní počet volitelných kandidátů. LIDEM k tomu nepotřebujou, Karolinku můžou nakoupit sólo aby měli kontrakty na padáky zajištěné.
Proč se jich Hovorka drží ví Pámbu a svatý Petr.
Ve skutečnosti by měli fúzovat se svou dcerou-macechou TOP.
07. 09. 2013 | 11:01

Jáchym napsal(a):

Lidovci, ať už se jmenují nebo budou jmenovat jakkoli, nejsou ani v nejmenším stranou středovou.

Jsou stranou trójských koní.

Mají za úkol dostat se pod jakoukoli fanglí do JAKÉKOLI vlády a zaručit, aby co nejméně prosazovala zájmy těch kteří volili strany v ní zastoupené.
Těm, kteří v ní a za ní rozhodují, je úplně jedno, jestli zvítězí pravice nebo levice.

To, jestli si strany říkají Lidovci nebo TOP, je úplně jedno, hlavně že v ní bude rozhodovat nějaký kalousek, plnící příkazy nějakého zahraničního místodržitele schwarzenbergského typu.

Důležité je, aby zabraňovala prosazování zájmů občanů této země, ať už jsou zaměřeni pravicově nebo levicově.

Kalousek byl největší a Pehe je jeho Prorok.
Rozbij, rozdrob politické strany a nech panovat jiné !
07. 09. 2013 | 11:14

Bakalův nezvaný host napsal(a):

Pro rozespalý, naleznuvší olej do dvoutaktu.
Proč se jich drží Hovorka?
Hovorka je především lokální politik (křesťan a Lidovec), dlouholetý starosta obce, kde mají Lidovci tradici a voličské zázemí, lidovecké ústředí a vrcholná politika jsou někde jinde.
07. 09. 2013 | 11:27

Bakalův nezvaný host napsal(a):

Pro rozespalý, naleznuvší olej do dvoutaktu.
Jen dodatek Hovorka bývalý starosta před tím, než šel do parlamentu, aby mne někdo neopravoval.

„V listopadu 1989 pomáhal založit místní Občanské fórum v domovských Šumicích a v roku 1990 zde spoluzakládal místní organizaci KDU-ČSL. V komunálních volbách roku 1990 byl zvolen ve věku 27 let starostou obce Šumice a v této funkci působil 12 let. V komunálních volbách roku 1994, komunálních volbách roku 1998, komunálních volbách roku 2006 a komunálních volbách roku 2010 byl zvolen do zastupitelstva obce Šumice za KDU-ČSL. „
07. 09. 2013 | 11:35

Občan napsal(a):

Pane K.M.,

poctivě jsem pročetl Vaše nápady ohledně "Studentské unie" a jsem skeptický.
Naprostá většina studentů na politiku dlabe. Pouze v případě různých nenávistných kampaní se někteří z nich zapojí via "sociální sítě", eventuálně si jdou zaházet vajíčky nebo zařvat, pokud JIM to NĚKDO zorganizuje a dodá munici.
Těch pár, co se v politice opravdu angažují (tím nemyslím Hellera!), patrně nikdy neuvidíte. Buď makají někde v základních organizacích, nebo lezou v krajských sekretariátech a poslaneckých kanclech z rekta do rekta a budují si politickou kariéru. První skupinka je neviditelná, protože nedostane šanci a je jí to v podstatě jedno, a ta druhá skupinka absolutně nestojí o to, aby byla byť jen zahlédnuta ;o)

Takže proto jsem k SU skeptický.
Nemluvě o tom, že většina studentů nějakou budoucnost ještě moc neřeší. A opět se vymykají dvě skupinky, které sechovají poněkud jinak. Jsou to nemajetní studenti, kteří vedle studia musejí živit sabe samé a už vědí, co život obnáší; jenže ti nemají na politickou práci čas. A pak jsou napaka velmi majetní studenti, kteří mají na háku úplně všechno vč. studia; sice mají spoustu času, ale jejich životním krédem je vyhnout se jakékoli práci za takřka jakoukoli cenu.

Obávám se proto, že Vaše očekávání, co se nějaké studentské politické angažovanosti týče, jsou nereálná. Snad možná kdybyste jim to nabídl jako počítačovou hru (nejlépe onlajnovku) nebo jako nikdy nekončící "happening". Ovšem musel byste počítat s tím, že byste musel někde sehnat štáb, který by JIM to servisně zajišťoval a naháněl je.

A krom toho jsou studenti obvykle mimoňové, kteří se snadno nadchnou pro jakoukoli alteriniciativu, aby ji po vyvanutí módní vlnky zavrhli do sedmého kolena a přesunuli s k další.
To není nic proti studentům. Ale mám v rodině dva relativně nedávno dostudovavší exempláře a tak vím, co to obnáší :o)

Jinak ale má ten nápad hlavu a patu a je vidět, že jste se tomu hodně věnoval. A s jinou sociální skupinou by to možná mělo smysl zkusit. Víte, když jsem tak o tom přemýšlel, připadali by mi jako nejlepší mladí absolventi po prvním nárazu do reality - tedy nezaměstnaní nebo vykonávající špatně placenou práci zcela mimo vystudovaný obor. Protože takováhle životní lekce leckterým z nich dost otevřela oči.
Ale chápu, proč Vás napadlo oslovit právě studenty. Jsou soustředění na jednom místěa lze předokládat nějaké odborné zaměření a vedení, což je z organizačního hlediska značná výhoda. Bohužel ale jediná.
07. 09. 2013 | 11:40

JardaV napsal(a):

Lidovci jsou rodná strana pan Kalouska,jehož pružnápáteř a gumové svědomí je dostatečně známo.Nechápu,jak je můžete propagovat,ale asi můžete.Pokud se lidovci dostanou do sněmovny,bude to kanál pro využití restitučních peněz ke korupci,jakou
tato země ještě nezažila.Lidovcům jde jen o moc a prachy,od nepaměti.Sladká slova,tak jako je používají nejsurovější mafiáni,by nás měla automaticky varovat.
A antikomunismus - to je něco proti něčemu.Naše země nepotřebuje bojovat proti
čemukoli,spíš potřebuje revitalizovat v zemědělství i průmyslu - českém průmyslu.
Ten zahraniční si vede dobře.Hlavně proto,že personálně vydrancoval zemi,a domácí
průmysl se bude těžko rozvíjet bez kvalitních lidí.
Kolik jste za propagaci lidovců dostal???
07. 09. 2013 | 11:43

mavor napsal(a):

Tak jsem si pěkně početl ty vaše parádní názory a dospěl jsem k názoru, že s tímhle materiálem, co tady komentují přesnou analýzu Jiřího Pehe, se nikdy nevyhrabem t hoho marasmu, do kterého nás přivedlo právě to vládnutí ode zdi ke zdi. Od takových voličů nás Bůh ochraňuj. A přitom máme hned v sousedství tak úspěšnou zemi Bavorsko, a kdo tam vládne...?
07. 09. 2013 | 11:45

Bavor napsal(a):

Jenom dvě popznámky: U nás se nevládne, u náis se ROZKRÁDÁ. A "střed" je v politice zapotřebí, aby se NIC NEZMĚNILO.
07. 09. 2013 | 11:50

Analytik napsal(a):

Největší politický skřet je Kalousek.
Ale toho už nikdo nepotřebuje!
07. 09. 2013 | 11:50

zvolna procitnuvší a hledající klíče napsal(a):

marije voříšková
Jste se překlepla, chtěla ste napsat g, že?
V Bavorsku odjakživa vládnou Bajuváři (taky měli jednu z prvních dělnických republik), od poslední války jim do toho ale hodně kecaj pémáci. Co se zahraničních vztahů týče, jinýho neuměj.

analytiku
Myslel jste nejgigantičtějšího politického trpaslíka, ne?
07. 09. 2013 | 12:08

SuP napsal(a):

Občan -
Škoda, že si pořád myslíte, že je nutné zdůrazňovat, že jediný nemimoň v našem statistickém vzorku je státní úředník. To přeci všichni víme.
07. 09. 2013 | 12:20

Analytik napsal(a):

zvolna procitnuvší a hledající klíče 12:08

Abych to definoval přesněji: Vesmírný gigant s dušičkou pidimužíka.
07. 09. 2013 | 12:32

Lop napsal(a):

Pokud lidovci deklarují, že nebudou v žádné vládě, která by se opírala o podporu komunistů, je jasné, že nemůže nikdy vzniknout levicová ani středolevá vláda. To si "levicový liberál" Pehe přeje?
07. 09. 2013 | 12:37

Irena I napsal(a):

V zemich, kde vladla diktatura je videt, ze lide jdou z extremu do extremu. Ve skole nas ucili, ze je vse bile nebo cerne. Vychod - dobro, zapad - zlo. Porad jsme museli mit bud pratele nebo nepratele. Kdo nejde s nami, jde proti nam. Nebylo mozne rici, jsem neutralni a hledat zlatou stredni cestu.
Bude to jeste trvat.
07. 09. 2013 | 12:47

Analytik napsal(a):

Irena I 12:47

Naprostý souhlas!
Vždyť i světové strany máme nejméně 4. Jenom politika je dvojrozměrná úsečka: nalevo - střed - napravo. Jak si má volič vybrat?
Já bych dal přednost třeba levému spodnímu středu. Ale která strana to může být?
07. 09. 2013 | 13:17

zemedelec napsal(a):

Pro Lop.12:37
Myslím,že jste to trefil co má Pehe za lubem.
Nějak je přesvědčen,že vyhraje TOPka,zřejmě teprve příde jejich masivní kampaň a tak hledá spojence pro ně.Jak už jsem napsal někde,frází,slibů,hesel a keců o demokracii se nikdo nenají.Jedině razantní zlepšení koupěschopnosti občanů,může něco napravit,vývoz nás sotva drží nad vodou.
07. 09. 2013 | 13:24

lezor napsal(a):

Bavore,

jak už někdo jiný glosoval, u nás je to furt "doleva" nebo "doprava", ale co se takhle posunout dopředu?
Souhlasím s mavorem, a bejt na místě p. Stejskala, je ze mne alkoholik. Je to tady fakt depresivní čtení.
07. 09. 2013 | 13:37

a kdybychom se víckrát nesetkali napsal(a):

Lop
Jste zaspal dobu. Vládu bude sestavovat v členské základně stále nejoblíbenější Grebenda (Zeman řek, že ne revizionistického předsedu, ale kandidáta vybraného stranou) a lidovci se nedostanou ani v Holomóci na národní výbor.
07. 09. 2013 | 13:37

K.M. napsal(a):

Pane občane,

moc díků za Vaši podrobnou analýzu "choulostivého bodu" mého záměru..., která moji snahu včas, potřebně a s nadhledem..., konfrontuje s realitou...,

ale již z časových důvodů nelze nyní jinak, než doufat v zázrak..., v zázrak, že více studentů než kdy jindy pochopí, v čem se společnost a oni s ní..., dnes skutečně nachází...,

že si uvědomí, že by je "výčitky svědomí kvůli "nezvednutí této rukavice..." mohly pronásledovat celý jejich - ještě dlouhý... - život...

K.M.
P.S.: SU na jisté vysoké škole jsem rovněž již zaslal podklady pro uvědomění si, že ani nejlepší z nich nemusí uspět v zahraničí..., pro uvědomění si, "co je to vlast..."
07. 09. 2013 | 13:51

veverka napsal(a):

K ničemu.

Zkušennosti s politickým středem (VV,Zelení,Lidovci) jsou katastrofální.

Buďto člověk věří v zázračnou a neomylnou božskou sílu neviditelné ruky trhu....a pak je pravičák.

Anebo ne a pak je levičák.
07. 09. 2013 | 14:00

JAHA napsal(a):

Ad: autor
Uvaha celkom ujde, mozno suhlasit. Stred (ukotveny, nie oscilujuci podla prebend zlava doprava a spat) je potrebny.
Ale s vyrokom: "Konzervativní část KDU-ČSL pak pod vedením Miroslava Kalouska dokonce přeběhla jako jeden muž do nově vytvořené TOP 09." ste asi strelil capa. (Nakoniec, skoro v kazdom prispevku sa Vam nieco podobne "podari")
Kalousek je skor isty (zvlastny) druh voluntaristu, nez konzervativec (teda v zmysle krestanskeho pohladu).
07. 09. 2013 | 14:08

JAHA napsal(a):

Ad: Dalimir
Ne nadarmo přezdívali jich bývalého předsedu Josefa Luxe jeho známí a partajníci had !

Nuz, neviem, ako sa to da slusne napisat pomenovanie cloveka, ktory si ani neoveri, KTO a KTORA strana a PRECO zaviedla "do praxe" na Josefa Luxa pojem had svojim sssss, lebo im nesiel na ruku pri ich snahe rozkradat stat a trepe taketo nezmysly. (Precitajte si aspon jednu knihu o clovekovi menom Josex Lux a potom sa vyjadrujte k cloveku, ktoremu este roky po smrti ublizujete a potom sa vyfakcujte, uboziak).
07. 09. 2013 | 14:30

JAHA napsal(a):

Ad: obcan 11:40
Suhlas.
07. 09. 2013 | 14:36

politologie nelidskosti napsal(a):

K čemu potřebujeme Pehe a Kalouskovy sirotky?
Odpověď je jasně formulována zde:
http://www.blisty.cz/art/69991.html
K udržování popsaného stavu.
Nerad kdekoli cituji blisty, ale tohle sedí.
07. 09. 2013 | 14:53

Jáchym napsal(a):

Přátelé,
jestli se tomu, co by si přál jako vítěze voleb, říkalo pravice, levice, střed, předel nebo zadel, nebo třeba úplně jinak, je Pehemu úplně, ale úplně jedno.

To, že jako lev bojoval za rozštěpení ČSSD, nyní bojuje proti Bimbovi a předtím bojoval proti Klausovi nikterak nesouvisí s jeho vztahem k české levici, pravici nebo střednici.

Je mu úplně jedno, zda ve vítězných stranách podle jeho gusta budou sedět andělé, ďáblové nebo třeba pakobylky.

Důležité je, aby co nejvíce poslouchali organizátory nového světového řádu z bilderbergských školení.
A nezbytné tudíž je, aby se po volbách nenechali vyvést z míry nějakými přáními či dokonce potřebami jakýchsi voličů z národa čecháčků.Což splňuje nejlépe Kalouskova TOpka a její senilnější bratříčci Lidovci.

Pokud by byly volby povinné,vybíral bych i v případě nejvyššího zoufalství VOLITELNOU stranu, která by slíbila, že za žádných okolností nebude spolupracovat se stokrát profláknutými KALschwarzTOP 09/LIDOVCI.

(Jsem si vědom, že mezi lidovci je spousta slušných lidí a je mi upřímně líto, kdo je vede - za nos.)
07. 09. 2013 | 15:30

ld napsal(a):

Moc dobře si pamatuju Luxovu zlatou střední cestu, na níž zlikvidoval české zemědělství.
Opuštěnými kravíny a vepříny se nyní prohání potkani; my maso plné fujtajblů vozíme z Polska. Mléko jsme vnucovali do zahraničních mlékáren, abychom vzápětí z něj dováželi sajrajty. Uměli jsme maso, uměli jsme zpracovat mléko. Nyní platíme nezaměstnaným zemědělcům podpory. To vše za 4-5 násobek cen oněch komodit, které dokázal Lux tak jasnozřivě zničit pro údajnou nadpotřebu.

Nerostlo zde nic lépe, než brambory. I ty dovážíme, a v Bruselu somrujeme, aby na ladem ležících polích mohlo růst víc devastující řepky.

Tuhle jsem se v samce díval, že cibule je dražší než banány!
Teď čekám, až se nějaký barel, pravdoláskař či klausán zhrozí při vzpomínce, jak se na ně za komančů stály fronty...

Střed=vřed.
07. 09. 2013 | 15:53

strýc virus H3N1 nyní HxNx napsal(a):

Jáchym

mám stejný názor.
07. 09. 2013 | 16:10

Medikolog napsal(a):

Pane Pehe,

Šimon HELLER zase druhého září zplodil blog... a před ním ty "středové", že? Račte číst na A.cz:-), a udělat si závěr. Ale chápu, že Duka a Graubner s farářema ho berou za politický střed - STŘED SVÝCH ultrapravicových ZÁJMŮ katolické církve.

Ale takový střed? Nein, Danke (že jsem "slušnej", protože není za co děkovat, pane Pehe).
07. 09. 2013 | 16:17

Bakalův nezvaný host napsal(a):

Technicky osobnost do parlamentu nepatří, osobnost můžete zvolit do senátu, kde se nehlasuje podle stranického klíče.
Pokud zvolíte osobnost do parlamentu, tak budete zklamaní vy i ta osobnost.
Vy, protože jste nezvolili osobnost, ale Kalouskovu loutku, a ta „osobnost“ taky až zjistí, že se od ní chce, aby byla loutkou.
Do parlamentu je potřeba volit straníky nebo vyprofilované stranické příznivce.
07. 09. 2013 | 17:12

zle matičko zle, alkoholik miloš zde napsal(a):

čssd dnes rozjela slibovací ein kessel buntes. všechno bude! dobře se budou mít hlavně ti, co nepracují. naopak firmám je třeba přitáhnout šrouby...aby bylo na pastelkovný. zdravotnictví zadarmo jako za socíku a porodné do třetího dítěte. chánov slaví. !!! ted už vím proč mám jít k volbám. abych volil proti dluhoškovi sobotkopulusovi.
07. 09. 2013 | 17:17

oranžáda přitroublá napsal(a):

Lidovci už mají navždy nálepku hada na tři.......jsou dobří pouze k vydírání, k požadavkům, které absolutně neodpovídají jejich volebnímu výsledku a k tomu, aby vám ve vhodné chvíli vrazili kudlu do zad. Toto je práce Luxe a lidovců.
07. 09. 2013 | 17:39

Míla napsal(a):

zle matičko zle
ještě než půjdete k těm volbám,přečtěte si Smlouvu s občany.Dočtete se tam o zdravotnictví,daních a péči o rodiny s dětmi.To se nasmějete jak to ti socani okopírovali od modrých šmoulíků.Teď musíme holt počkat,zdali kecají stejně jako ODS.
07. 09. 2013 | 17:58

moloch napsal(a):

Odmítáte střed, dostanete (opět) levici. Dobře vám tak.
07. 09. 2013 | 17:58

otaznik napsal(a):

Tak jsem si v Ostrave poslechl predvolebni sliby CSSD.
Sobotka slibuje, že porodné budou rodiny dostávat i za druhé a třetí dítě, a také že výrazně přilepší důchodcům, minimální mzdu 12 tisíc korun měsíčně, registrační pokladny, zavede státní banku..atd, atd.

Verite mu? A pokud ano jak to bude financovat?
Panove a damy kdo z Vas jim veri?
07. 09. 2013 | 18:11

Medikolog napsal(a):

zlá matičko, zlá...
církev katolická již dvě milenia jede Ein kessel buntes po smrti.. Dejte nám vše co máte, makejte na nás zdarma a poslouchejte církev a své pány... Ježíšek vás po smrti tisícinásobně odškodní, ale až poté co Archanděl Gabriel zatroubí na troubů sraz... v době kdy již podvedeným nebude (po konci všeho) co komu restituovat. Takovou židovinu mohl vymyslet jedině kněz pro další kněze! Geniální zločin.
07. 09. 2013 | 18:15

zemedelec napsal(a):

Pro Míla.
Neokopírovali to ODSáci od ČSSD tenkrát,jak to že dělali úplně něco jiného.Začíná fofr mezi zloději.Naprosto uvítám založení České banky,pokud ji dají rozumné poplatky,nebo vůbec bez poplatků,tak určitě získá hodně zákazníků.
07. 09. 2013 | 18:26

otaznik napsal(a):

zemedelce,
nevadi Vam ze v programu CSSD neni nic o podpore ceskych zemedelcu? Jen libiva populisticka hesla ktere tezko splni?
07. 09. 2013 | 18:31

otaznik napsal(a):

pane Medikologu,
mohl by jste mi prosim vysvetlit co to je ta "židovina" ?
07. 09. 2013 | 18:35

krajan napsal(a):

otazník
Já se mohu stejně zeptat, jak bude pravičák Mach flekovat rozpočtovou díru po zrušení daní z příjmu ?
07. 09. 2013 | 18:39

zpravodaj napsal(a):

Lidé bez práce u vás doma...genialni napad CSSD !

http://aktualne.centrum.cz/domaci/politika/clanek.phtml?id=789728
07. 09. 2013 | 18:41

zle matičko zle, alkoholik miloš zde napsal(a):

míla,
já narozdíl od vás nepotřebuji opět okusit vládu čssd, abych zjistil, že kecají. já si je pamatuju. dělali dluhy a kradli, ani poledne nedrželi. nakonec jako temeř ve všech krajích v současnosti. akorát se o tom nepíše. vše, co nabízí v programu čssd, povede k většímu zadlužení, větší nezaměstnanosti a horší ekonomice. možná se budou zaklínat nějakým pulprocentním rustem na dluh. hlupáci budou radostně hýkat..... jsem opravdu zvědavý na vývoj nezaměstnanosti, až to vezme do ruk dluhoš a ekonomický experti typu mládka. ale oni se zase vymluví na ods.
07. 09. 2013 | 18:41

otaznik napsal(a):

krajane,
ja se neptal na nejakeho Macha ktery se pravdepodobne ani do PS nedostane. Ja se ptal na sliby CSSD ktera bude asi vladnout. Tak verite jejim slibum a nebo ne? Preci ta odpoved neni tak slozita -).
07. 09. 2013 | 18:47

Míla napsal(a):

zle matičko zle
co myslíte ukáže se Sobotka také se síťovkama?A slíbí 200000 nezaměstnaných zaměstnat?A nebude zavádět platby za léky?Vlastně ony byly již zavedené,tak může maximálně provést jejich zrušení.Jenom otázka-už chytli Volfa?Co myslíte držel poledne?A kolínský místostarosta kradl jen po ránu?
07. 09. 2013 | 18:49

Míla napsal(a):

Otazník
četl jste minulý volební program ODS?Věřil jste tomu co tam bylo slibováno?Já ne a ani nevěřím tomu co slibují současní adepti na vládu.
07. 09. 2013 | 18:52

zle matičko zle, alkoholik miloš zde napsal(a):

míla,
socana wolfa? toho myslím ještě nechytili.
07. 09. 2013 | 19:03

otaznik napsal(a):

Pamatuje si jeste nekdo na predvolebni sliby CSSD v roce 2002?
Zde je jich jen nekolik...

reforma důchodů, -samostatná důchodová pojištovna oddělená od st. rozpočtu, -příspěvek 90 tis. na nákup nového auta, -45-50 tisíc nových nájemních bytu formou neziskových spol., -příspěvek 50 tisíc pro každé narozené dítě, -plošné přídavky na děti, -racionalizace a zlevnění st. správy, -pro lidi nad 70 let léky bez doplatku, -atd. atd.

A pamatuje si jeste nekdo kolik z nich CSSD splnila? A co o tech predvolebnich slibech prohlasil tehdejsi ministr financi a nynejsi sef CSSD Sobotka? Pamatuje si to jeste nekdo?
07. 09. 2013 | 19:04

otaznik napsal(a):

Mila,

presne tak. Jde preci o to prolhat se k moci.
07. 09. 2013 | 19:08

zle matičko zle, alkoholik miloš zde napsal(a):

krajan,
mach nechce nic flekovat. svobodní mají v programu vyrovnaný rozpočet. pokud budou menší příjmy, budou take menší výdaje. poměrně špatná zpráva pro nejruznější vyžírky napojené na státní rozpočet. ale to nehrozí, vyžírky si pod sebou větev nepodřežou a budou volit slávečka. my všichni to zaplatíme a hlavně budoucí generace.
07. 09. 2013 | 19:09

fikus napsal(a):

to nemá s ukotvením středu co dělat.
Buď jsem slušný člověk, nebo darebák. Co v tom hledat pořád navíc. Lidová strana udělá vše proto, aby se přísála na rozpočet pod heslem cokoli, s kýmkoli.
Je třeba si neustále připomínat pilíře KDU ČSL, bratra Kalouska, Svobodu, Parkanovou, Kasala..všechny jimž leželo po léta na srdci blaho národa.
07. 09. 2013 | 19:21

babočka napsal(a):

Pan Pehe píše, že pokut bude vládnout jen levice pod taktovkou Zemana, má nás ochraňovat pánbůh. Očekává pan Pehe hladomor? Májí si už bohatí vybírat peníze z bank ? Mají naši vynikající lékaři a jiní odborníci emigrovat ? Pan Kratochvíl měl asi dobré informace když už dávno prchl. Zeman, Mynář,Palas a další budou mít peníze na drahé operace v zahraničí. Za vlády pravice i ten poslední dělník měl zaručenou bezplatnou operaci včetně odborníka v naši vlasti. To s nástupem levice skončí.
07. 09. 2013 | 20:07

Marian napsal(a):

Babočka, vy nejste člověk, vy jste psychiatrická diagnoza.
07. 09. 2013 | 20:32

Bakalův nezvaný host napsal(a):

Ti, co nás straší levicí, by si měli uvědomit, že krajní levice zde vládla čtyřicet let, z hladu a bídy vytáhla společnost do relativního dostatku, ne sice Západního, ale nebyli bezdomovci, hlad a státní dluhy. Bylo na důchody atd.

Tedy až pravice bude moci říci, bude dost jídla, budeme stavět alespoň tolik bytů, jako za komunistů, ne polovic, bude na důchody a nebudeme dělat státní dluhy, jsme stejně dobří jako komunisté před desítkami let..

Jakeš byl přece jen jiná třída než český pravičák a český pravičák by nás neměl strašit Jakešem alespoň do té doby, než se dostane alespoň na jeho úroveň.
07. 09. 2013 | 20:56

dhiennastejskal napsal(a):

pro mne je dulezitejsi jinej stred a ne ten vas politickej a nemusi byt ani oholenej
07. 09. 2013 | 21:01

dhiennastejskal napsal(a):

Bakalův nezvaný host napsal(a):
Jakeš byl přece jen jiná třída než český pravičák a český pravičák by nás neměl strašit Jakešem alespoň do té doby, než se dostane alespoň na jeho úroveň.
----
Cesky pravicak je z 90 procent bejvalej soudruh a tudiz je prinejmensim stejne tupej jako Jakes
Nedavno jsem navstivil Cesko a zlodej kam se podivas, jen nevim jestli jsme se to naucili od pravicaku nebo levicaku. Je mozne ze uz se tak rodime
07. 09. 2013 | 21:09

StandaT napsal(a):

Budoucnost není jen nastávající volební období. Středové strany samy by se neměly diskreditovat s komunistickozemanovskou levicí. Důležitá budou až ta další volební období. Ať levá nebo pravá. Ta bez prznění demokracie.
07. 09. 2013 | 21:10

Bakalův nezvaný host napsal(a):

Pro dhiennastejskal.
Máte pravdu, v mém okolí „nový vítr“ chytly především nomenklaturní kádry a takzvaná česká pravice staví především na nich.
Na druhou stranu oni to nebyli nikdy levičáci, i když byli v KSČ, ale vždy jen pijavice využívající momentální situace.

PS:
Nový vítr nemyslím relativní svobodu a možnost podnikat, ale možnost zaopatřit se na úkor dezorientované společnosti.
07. 09. 2013 | 21:19

zle matičko zle, alkoholik miloš zde napsal(a):

já předpokládám , že v případě rudé hruzovlády čssd + ksčm lidé po dvou letech vezmou do rukou hole a vidle a pujdou ty bolševiky vymlátit jako dělníci v plzni v roce 1953. tentokrát ale tady nebudou lidové milice a stb, které proti nim brutálně zasáhly. sláveček by si měl v liháči naplánovat unikové trasy na velvyslanectví kldr.
07. 09. 2013 | 21:44

Leto napsal(a):

Pane Pehe,
myslite ze demokracie je vhodny zpusob vlady pro lidi kteri se zde ukazuji ve svych prispevcich ?
Panuje u nich starecka nenavist, nenavist, a zase nenavist !
07. 09. 2013 | 21:49

Ládik!!! napsal(a):

ČSSD slibuje hospodářský růst. To je totéž, jako kdyby slíbila, že ze severního pólu půjdeme na jih...
07. 09. 2013 | 22:35

Yosif K napsal(a):

Bakalův nezvaný host napsal(a):
Ti, co nás straší levicí, by si měli uvědomit, že krajní levice zde vládla čtyřicet let, z hladu a bídy vytáhla společnost do relativního dostatku, ne sice Západního, ale nebyli bezdomovci, hlad a státní dluhy. Bylo na důchody atd.

Tedy až pravice bude moci říci, bude dost jídla, budeme stavět alespoň tolik bytů, jako za komunistů, ne polovic, bude na důchody a nebudeme dělat státní dluhy, jsme stejně dobří jako komunisté před desítkami let..
07. 09. 2013 | 20:56

KONEC CITATU

Kde jste za sociku dělal? V nádvorní četě? Bytů polovic jako za komunistů se stavělo už uzza komunistů.
Socík se podělal skokově v Polsku v roce 1981 a hned na to i v Rumnsku a Bluharsku a madarsku. Soudruzi se vyděsili a okamžitě sekli veškerou investiční a bytovou výstavbu na cca 25% stavu z roku 1980 a všechny peněželi hrnuli na dotace potravin "aby se nena....ali dělníci".
CSSR díky Batovským fundamentům oddalovalo skokové zřícení socíku až do roku 1990 - kdy už soudruzi z SBCS měli nachystané "cenové upravy" a hromadně jezdili na stáže do těch západních států kde měli zkušenosti se zvládáním pádivé inflace.

Litr mléka za 20 Kšč by přišel i za socíku - hlupácký system system už mlel v roce 1989 z posledního. 1989 v CSSR byl rok 1980 v Polsku - situace před expozí vyžraných krámů.

Přišel jsem ze školy do velký engineeringový firmy - týmy který byly zvyklý dělat kolosální investice s dovozy strojů za desítky milionů DM obcházely bratrské jezedáky a škemraly o projekty na vrátnici a elektropřípojku k sušiččce obilí.

Akorát že GLASNOST řídil Jakeš takže hloupější mamlasi z nádvorních čet nepostřehli že celej system se řítil do p...i už od roku 1981. Nesmělo se to psat v Rudem Pravu. Tož tak.

Sociální výbuch v Polsku nezařídil Wojtyla. Sociální výbuch v Polsku přišel proto že tamním komančům došly peníze na dovoz obilí ze západu.

Dtto SSSR - proto byl dosazen za generálního tajemníka Gorbačov - bejvalej družstevní agronom. SSSR dlužilo za obilí přes 36 miliard USD, cena nafty šla dolu, další peníze neměli a nevěděli jak zabránit hladomoru.
07. 09. 2013 | 22:48

Yosif K napsal(a):

zeman je nová Tána Fischerová - zárukui balhobytu a niízkých cen potravin vidí ve spotřebních a zemědělských družstvech.

Akorát že v česku stále ještě zemědelský a spotřební družstva jsou a lidi co v nich dělaj viděj že věci nejsou tak jednoduchý jak si zeman myslí - viděj že zeman je budto žvanil nebo mimozní snílek.

Většina zemědělských družstev byla rozkulačena RUDÝMI VELKOSTATKÁŘI - většinou členy CSSD nebo SPOZ - se diváím že se s nimi Zeman neporadil.
07. 09. 2013 | 22:53

Jáchym napsal(a):

PepeK:
Avantipapulo, nechcete trochu argumentačně inovovat?
Začínáte se potápět do hájemství Hovenova.

Né že bychom nedovedli používat kolečko myši, ale šetřme baterky u noťasů.
Hovena netumfnete, přece jen vás nadnášejí zbytky inteligence z mládí, potopit se na samo dno intelektuální senkrovny by chtělo ještě olověné botky.
07. 09. 2013 | 23:29

born65 napsal(a):

Netěší mě tohle konstatování, ale - ČSSD se už stihla vytasit do kampaně s takovými sliby, jako by ani nechtěla vyhrát volby. Obávám se, že (kromě skalních) s tímhle sotva "uloví" někoho ze zatím neukotvených.
Myslím si, že těch rozmrzelých a uplynulými 3 lety otrávených (a zatím tvrdících, že k volbám nepůjdou) je docela hodně. O ně by mělo jít, oni jsou v konečném důsledku schopni rozhodnout. Bohužel na ně Sobotka and his boys necílí.
08. 09. 2013 | 00:08

Karel napsal(a):

"Konzervativní část KDU v čele s Kalouskem", (který chtěl vládnout s komunisty), "přeběhla do TOP09".
Může být snad jasnější pokyn "Volte KSČM?"
08. 09. 2013 | 00:21

bystrá mysl napsal(a):

Lidi sem píší.
08. 09. 2013 | 07:20

Jáchym napsal(a):

bystrá mysl napsal(a):
Lidi sem píší.
***************************
Kdyby jen lidi !
08. 09. 2013 | 07:41

Kontrolní otázka vykřičníkům napsal(a):

Ládik!!! napsal(a):
ČSSD slibuje hospodářský růst. To je totéž, jako kdyby slíbila, že ze severního pólu půjdeme na jih...
07. 09. 2013 | 22:35

Jak vysvětlíte mysliteli fakt, že vždycky za pravolevých vlád pod vedením ČSSD byl hospodářský růst a za ryze pravicových vlád obvykle propad který skončil naprostým propadákem?
08. 09. 2013 | 07:43

Kontrolní otázka napsal(a):

zle matičko zle, alkoholik miloš zde napsal(a):
já předpokládám , že v případě rudé hruzovlády čssd + ksčm lidé po dvou letech vezmou do rukou hole a vidle a pujdou ty bolševiky vymlátit jako dělníci v plzni v roce 1953. tentokrát ale tady nebudou lidové milice a stb, které proti nim brutálně zasáhly. sláveček by si měl v liháči naplánovat unikové trasy na velvyslanectví kldr.
07. 09. 2013 | 21:44

Alkoholiku Miloši,

vy jste snad z toho denaturáku zůstal barvoslepý? Koalice ČSSD KSČM by byla rudooranžová = levo středová. A jak víte, že by to byla větší hrůzovlaáda než koalice pod vedením bratra Kalouska, který plánoval vládnout s tichou podporou KSČM?
08. 09. 2013 | 07:56

zle matičko zle, alkoholik miloš zde napsal(a):

kontrolní otázka vykřičníkum,
na hospodářský růst nemá vláda prakticky žádný vliv. že na socany zrovna vyšlo období světového ekonomického rústu je vícemeně neštěstí, protože ekonomický analfabeti sobotka , soudruh zdroje jsou špidla atd v době ekonomickeho rustu roztočili dluhovou spirálu naší země, místo aby tvořili rezervy. rozhazovat lidem(hlavně sami sobě) na dluh dokáže každá opice, dokonce i socani to zvládnou. bohužel naše země má dluh 1,5 bilionu a svět se stále potácí s neřešitelnou dluhovou krizí. a pustit socany v tehle situaci do strakovky je stejné, jako poslat člověka s dawnovým syndromem do skladu hořlavin, aby si tam hrál se sirkama.
08. 09. 2013 | 08:05

Kontrolní otázka napsal(a):

Alkoholik Miloš,

pane Alkoholiku.

Dluhovou spirálu neroztočili "socani", tu roztočil dávno před nimi taťka tunel, akorát ji šikovně účetně zamaskoval v konsolidační prádelně špinavých peněz a v netransparentním účetnictví.
08. 09. 2013 | 08:14

zle matičko zle, alkoholik miloš zde napsal(a):

kontrolní otázka,
jak to vím? protože nemám hlavu strčenou mezi svoje pulky, jako většina voličů levice, kteří s nostalgií vzpomínají na husákuv socialismus nebo na špidlovovo rozhazování peněz v době ekonomického růstu. umím počítat a dávat si věci do souvislostí. zdrojů je jenom tolik , kolik vyprodukuje ekonomika. v zázračné nastartování rustu dalším rozazování peněz na dluh muže věřit jenom blbec. mam dojem, že levičáci uvěřili v jakesi ekonomické perpetum mobile.....dluhy vyřešíme většíma dluhama. měli bychom si vzít příklad z německa, kde pravicová vláda hospodaří s přebytkem a míří k drtivemu volebnímu vítězství. ono to jde, když se chce. bolševici tady opět udělají totální bordel. stačí si poslechnout jenom sliby čssd a normální člověk jde do mdlob.
08. 09. 2013 | 08:21

muromec napsal(a):

to kontrolní otázka
Nevíte, že pro takové lidi jako "zle matičko zle, francouzská nemoc na mě jde", když oni napíšou "to by dopadlo takhle" a "tamto by dopadlo takhle", jejich mozkové výplody už předem a závazně platí jako Písmo svaté? Snad jim ty jejich pravdy snesl samotný Mojžíš na kamenných tabulích z hory Sinai. To musí být nějaká mentální porucha. Downův syndrom zřejmě ne, ti jsou obvykle neškodní.
08. 09. 2013 | 08:27

otaznik napsal(a):

Kontrolní otázko,
Kdyz uz podle vas dluhovou spiralu roztočil taťka tunel, tak proc v tom socialiste pokracovali ? Vzdyt meli 8 let na to tu spiralu zastavit. Byla ekonomicky privetiva situace a dluhy presto rostly. Co se stalo?
08. 09. 2013 | 08:29

Kontrolní otázka napsal(a):

Alkoholik Miloš,

pane Miloši, jak je možné že pravicový ekonomický superguru s ryze pravicovou vládní koalicí nejenom střihali největší dluhy v českých dějinách po listopadovém převratu ale sekali je dokonce v době mírné konjunktury, kdy celé okolí, včetně odběratelského Německa na kterém je ekonomika české kolonie závislá rostlo? To přece nejde do souladu s vaší bravurní logikou.
08. 09. 2013 | 08:32

zle matičko zle, alkoholik miloš zde napsal(a):

kontrolní otázka,
ale to je přece tisíckrát opakovaná a tisíckrát vyvrácená lež socanů. opravdu mě udivuje, že stále existují lidé, kteří tyhle hlouposti stále dokola melou. pokud by socani pouze platili transformační náklady po klausovi (jak říkají) a nerozhazovali blbejm na dluh (což ve skutečnosti dělali) , tak byste na ně těžko s láskou vzpomínal. chce to jenom trochu logiky. zdroje jsou přece prohlašoval bruselský trafikant soudruh špidla. a dluhy narustaly o 100 miliard každý rok. vy máte trochu problemy s pamětí. vzpoměnte si na nezaměstnanost za vlády čssd. 11%! v době ekonomického rustu! kolik budou mít ted? 16%?
08. 09. 2013 | 08:32

Kontrolní otázka napsal(a):

otaznik,

jak byste to udělal vy na jejich místě? Jako Kalousek?
08. 09. 2013 | 08:34

otaznik napsal(a):

muromec,

cetl jste tohle?

V letosnich volbách do islandského parlamentu, který bývá pokládán za vůbec nejstarší na světě (poprvé se sešel v roce 930), utrpěli dosud vládnoucí sociální demokraté drtivou porážku. Obdrželi jen 12,9%, zatímco konzervativci ze Strany nezávislosti 26,7% (19 křesel) a liberálové z Pokrokové strany 24,4% (taktéž 19 křesel).
08. 09. 2013 | 08:35

otaznik napsal(a):

Kontrolní otázko,

jak byste to udělal vy na jejich místě? Jako Bohuslav Sobotka?
08. 09. 2013 | 08:37

Kontrolní otázka, napsal(a):

Alkoholik Miloš,

Socialisté zttransparentili státní hospodaření podle západních metodik a přestali kamuuflovat skryté dluhy. Navéíc celý zázrak tunelářů devadesátých let nebyl založen pouze na neprůhledném účetnictví ale taky na utrácení zisků z rozkradeného (zpravidla za sekáčovou cenu rozprodaného) státního majetku. Po Klausových vládách zůstaly pouze spoušť.
08. 09. 2013 | 08:37

otaznik napsal(a):

Kontrolní otázko,

Delali to vsichni blbe ! At z leva ci z prava. Kazdy normalni clovek co nema zrak oslepeny stranickou ideologii to musi videt. Jak jste na tom se zrakem vy?
08. 09. 2013 | 08:45

muromec napsal(a):

to otazník
Nevím celkem co jste tím chtěl říct. Jestli to, že s levicovými stranami to jde z kopce, tak na islandském příkladu se to dost těžko dokazuje. Dobře víte, že předně sociální demokracie v jedné zemi není to samé co sociální demokracie v jiné zemi. A že v malé zemi někdy stačí jeden přešlap, aby se voliči rozhodli nějakou stranu zpohlavkovat. A taky že Island sám o sobě je specifický už jen svou velkostí populace. Tam když se některá rodina naštve na socdemáka Sigurda Ericssona nebo Svena Gustavssona protože se rozvedl s jejich tetičkou, a volí proti němu, hned to dělá 5,5% mínus.
08. 09. 2013 | 08:59

Bakalův nezvaný host napsal(a):

Pro Kontrolní otázka.
Problém deficitů v letech 1990 – 1998 se řešil rovněž tištěním peněz. Nejnižší inflace byla kolem deseti procent. Kdybychom dnes takto roztočili tiskařské stroje na peníze, tak deficity snadno odstraníme, ovšem na úkor střadatelů, protože společně s dluhy znehodnotíme i úspory obyvatelstva.
08. 09. 2013 | 09:07

Jáchym napsal(a):

Abych nebyl tak zlej na Jiřího Pehe:
Je třeba naprosto bezvýhradně souhlasit s tím, že bychom potřebovali vlivnou, inteligentní, pragmatickou levici, prosazující zájmy TUZEMSKÉHO obyvatelstva.

Což, pochopitelně, z principu zcela vylučuje Lidovce coby TOP 09 v larválním stádiu: Viněta Středová strana ani v nejmenším nezaručuje, co je uvnitř.
A puch linoucí se z nitra strany ve formě názorů některých jejích členů je docela silný.

Do voleb už nejspíš nikdo výraznou politickou sílu neporodí.

Pokud ano, mělo by být vážným varováním, bude - li ji OPĚT propagovat Pehe.
08. 09. 2013 | 09:15

Bakalův nezvaný host napsal(a):

Pro Kontrolní otázka.
Rovněž by se nemělo zapomenout na to, že v devadesátých letech se prožral státní majetek, jen v kuponové privatizaci asi 700 miliard v tehdejších korunách dnes by to bylo kolem 2 – 3 bilionů. Lidé dostali kupony asi za 40 – 50 tisíc, prodali je, utratili a tím se podporovala ekonomika.
Kdyby to dnes vrátili, tak to možná zaplatí i ten dnešní celkový dluh.
08. 09. 2013 | 09:22

Bakalův nezvaný host napsal(a):

Pro Kontrolní otázka.
Myslím vrácení po valorizaci(zohlednění inflace) , mzdy šly asi 5 x nahoru tak ze 40 tisíc by bylo dnes kolem 200 tisíc.
08. 09. 2013 | 09:25

mik napsal(a):

Pane Pehe zadny pan buh nas nebude ochranovat protoze zadny neexistuje ( omlovam se vericim ale jsem ateista )ochranovat se mohou lidi v CR jedine sami ja jsem se taky ochranil sam a odesel pracovat a zit do zapadni zeme EU a Karel Schwarzenberg to vyjadril v soucasne dobe presne z CR nikdy zapadni zeme nebude ,,skoda nevyslo to v 68 nevyslo to po 89 nevyslo to kdyz mohl byt zvoleny Svejnar nevyslo to kdyz 45 % chtelo Swarzenberga a nakonec tam sedi Zeman .,nekdo namitne ze 45 % nevolilo Swarzenberga v obou kolech ale stejne tak v obou kolech nevolilo 55 % Zemana ,,,v druhem kole se bohuzel mnoho lidi schovalo za prohlaseni ze volili mensi zlo jenze co se melo skryvat pod vetsim zlem ? kde je pasano ze pokud by sedel na Hrade Swarcenberg ze se premierem stane Kalousek ? Ovsem kdo se stane premierem dnes je otazka a tam to vypada na poradny prusvih,,,Kdyz vydiral Klaus celou EU a nechtel podepsat Lisabon Fischer musel dobre vedet co za vsivarnu chce Klaus ve vyjimce,,neslo vubec o nejake Benesove dekrety kterych se mazane chytil i Zeman slo o to ze schvalenim vyjimky by se lide ani firmy nemohli obracet na mezinarodni tribunal ale byli odkazani na ceskou zkorumpovanou justici,,zajimave ze o vyjimce ktera mela zacit platit po vstupu dalsi zeme do EU tedy po pristoupeni Chorvatska se uz dnes nemluvi a je ticho po pesine a Zeman si to nechce rozlit u EU hned na zacatku urcite kalkuluje ze by se mohl pokusit kandidovat podruhe a tam pak pouzije hadku o prijeti euro protoze CR to euro prijmout stejne bude muset a Zeman vi ze hloupy nacionalismus ma v CR silne koreny,,,staci jen zabrnkat a ma za sebou dav,,dav ktery moc ale neuvazuje,,a navic dav kteremu pribyvaji leta ,,pred pravdopu statistiky se utect neda a kdyby se scitaly hlasy do 45 let tak na Hrade sedel Schwarcenberg,,bohuzel starsi lide s nostalgii vzpominaji jak bylo za sociku dobre i kdyz museli stat frontu na banany na skladany toaletak i v listopadu pred cestovkama nebo na zadost o vyjezdni dolozku u lekare meli vsechno zadramo a v pondeli se tam chodili zasit protoze o vikendu se na chalupe sedreli na druhou stranu je to trosku pochopitelne protoze lide kteri v 89 chodili v produktivnim veku na namesti a chteli zmenu jsou dnes pred branami penze zklamani a rozcarovani,,, 10000 almuzny za cely zivot prace je hodne spatne,,a to na tech 10 nekteri penzisti ani nedosahnou jenze Zeman spasitel neni a sam pred lety s politiky utekl proc by clovek mel verit ze kdyz se vrati bude zmena ? navic kdyz ho tak ostudne podporil Klaus,,a Zeman mu to vraci ,,,copak to lidi nevidi ze je to jen o korytech a o neco za neco ? ano v jine zemi by clovek ve vysoke politicke funkci ktery na ulici sfackuje z ochrankou za zady mladika musel odstoupit ale prezidentem by se tam nemohl stat clovek ktery se na Hrad v podstate dostane za pomoci lzi nutno uznat ze i mazanosti Karel Schwarcenberg byl pri souboji naivni a veril nejspis v to ze nektere podpasovky se v slusne politice proste nepouzivaji nebo spis nez slusne protoze politika nikdy moc slusna nemuze byt ale muze byt vyspela...a stredni tridu zlikvidovli proto ze jedine ona muze byt nebezpecna,,, v CR jsou dnes jen bohati a chudi,,,bohati si vetev nepodrezou a chudi jsou tak chudi ze se museji starat aby nebydleli pod mostem a suchy rohlik nezapijeli vodou,,ostne dneska i ten rohlik je nekrestansky drahy a o vodnem ani nemluvim ale pro to aby stal rohlik 30 haliru a vodne bylo levne jako socialisticke najemne kvuli toho volit levici nebudu ,,ostatne ja jsem stejne nezainteresovany a tak volby budu pozorovat z druhe stranu,,snad aspon zvitizeni takovi kteri nebudou chtit obnovit ostnaty drat,,,
08. 09. 2013 | 09:31

dhiennastejskal napsal(a):

otaznik napsal(a):
Kontrolní otázko,

Delali to vsichni blbe ! At z leva ci z prava. Kazdy normalni clovek co nema zrak oslepeny stranickou ideologii to musi videt. Jak jste na tom se zrakem vy?
Neni co dodat, snad jen ze tu stale jsou hlupaci kteri jsou ochotni volit ty sama zlodeje at z prava ci leva a ve finale mame 2 kandidaty na prezidenta kteri uz maji natisknute parte
08. 09. 2013 | 09:32

zle matičko zle, alkoholik miloš zde napsal(a):

jáchym ,
tahle země je plná levicových stran. ksčm, čssd, zelení, lidovci, spoz, top 09 a částečně i ODS. všechny tyto strany s menší či větší odchlkou naplnuijí levicovou doktrínu : lhát, krást, slibovat, zadlužovat a podřizovat se silným sousedům. ted je v modě EU a s alkoholikem na hrad přišlo i kremlofilství. . co tahle země opravdu potřebuje je konzervativní pravicová strana. nevím, jestli v ODS zafunguje samozáchranný mechanismus, ale moc tomu nevěřím. česká republika defakto nemá relevantní pravicovou stranu. a to je tragedie, protože neexistuje rovnováha. měla se někde probudit nějaká neokonzervativní síla...abych udělal radost soudruhu pehe, on má rád předpony neo.
08. 09. 2013 | 09:36

Kontrolní otázka Milošovi napsal(a):

Alkoholik MIloš,

pane alkoholiku. Byl byste tak laskav a objasnil mi, v čem byla vláda pravicového tříkoaličního válce levicová? Co je levicového na privatizacích státního majetku a outsourcování veřejných služeb privátním firmám, likvadaci sociálního systému, daňovém podstrojování nejmajetnějších, zpoplatňování školství, zdravotnictví, privatizaci důchodového systému, komercializaci politického systému a jeho podřízení neviditelné chmatalce trhu, která politice diktuje prosazování zájmů nejsilnějších kapitálových vlastníků (viz účast Bilderbergů, kteří v podstatě vládnou ve vládě)? Jsou podle vás kníže, co má k lidlu blíže a uhlobaron levičáci?
08. 09. 2013 | 10:12

born65 napsal(a):

Zlá matičko,
dobře - když tedy socani jsou hrozbou (a je žel pravda, že v nedávné minulosti se chovali dost bohorovně!) a zároveň to, co tady vládlo 7 let, co se vůbec neodvažuju pojmenovat a někam zařadit, protože na to existují jen pojmy z trestního práva, nepadá v úvahu - koho tedy vidíte, že má řešení? Podělte se s náma pomýlenýma. Ale ne žádné ideologické floskule, prosím!! Jen čirá fakta, jasné argumenty!
08. 09. 2013 | 10:26

otaznik napsal(a):

Kontrolní otázko,
ze vy furt nosite oranzovorude cocky? Zda se ze pres tu barvu a ideologicke dioptrie nevidite nic jineho. Jste tak zaslepeny az me je Vas lito. Jak jsem napsal o neco nahore. "Delali to vsichni blbe ! At z leva ci z prava." Proc to porad nevidite?
08. 09. 2013 | 10:34

otaznik napsal(a):

born65,

Podelim se s Vami jelikoz se zda ze stale verite na socialisticky zazrak ktery je CR slibovan z ust Sobotky. Pamatujete si tohle?
reforma důchodů, -samostatná důchodová pojištovna oddělená od st. rozpočtu, -příspěvek 90 tis. na nákup nového auta, -45-50 tisíc nových nájemních bytu formou neziskových spol., -příspěvek 50 tisíc pro každé narozené dítě, -plošné přídavky na děti, -racionalizace a zlevnění st. správy, -pro lidi nad 70 let léky bez doplatku, -atd. atd.

A vy jim furt verite? Zazrak se nestane pane born65. Akorat si namastej kapsy ti co se na to nekolik let nedockave tesili. Vy si opravdu myslite ze se neco zmeni?
PS. jsem rocnik 45.
08. 09. 2013 | 10:42

born65 napsal(a):

otazniku,
nevadí mi připustit, že většina z těchhle vámi uvedených tezí byly bezmyšlenkové výstřely do od boku do lesní tmy (ovšem srovnatelné s neskutečně trapnými Nečasovými síťovkami a ramenatými "Padni komu padni"). Však na to socdem (Špidlova, Grossova i Paroubkova) dojela. Otázka na hovena však zněla jinak - kdo, co a jak dál? Řeči, že zázrak se nestane, jsou sice pravdivé, ale asijsky laciné a úhybné.
Já zase prostě nevěřím, že zadušením domácí ekonomiky, resp. spotřeby a pouhou adorací exportu se někam pohneme. Srovnávací čísla s okolními státy mluví jasně.
08. 09. 2013 | 11:22

evix napsal(a):

Největší perla vypadla z Babočky a to že: Za vlády pravice i ten poslední dělník měl zaručenou bezplatnou operaci včetně odborníka v naši vlasti. To s nástupem levice skončí.
................................
Pro Mika: V dnešní době se můžeme podívat, jak se o památky starají restituenti, nejenom ti pražští. Sám pan nejvyšší a nejdokonalejší šlechtic v Čechách Schwarzenberg si udržuje pouze taková sídla, která dostatečně reprezentují jeho velikost, ale zámek v Postoloprtech nechal nadobro zchátrat. Komunisté to dělali také tak, opravovali pouze objekty, které dostatečně reprezentovaly péči o národní bohatství a dědictví, například zámek v Ratibořicích, kam jezdila na výlety dítka školou povinná, aby viděla místo popisované v povinné literatuře. -
08. 09. 2013 | 11:22

evix napsal(a):

Pan prezident Zeman nám sdělil, že mám číst volební programy stran. Tak jsem si pročetl volební programy jednotlivých politických stran.
Konkrétně ČSSD, KSČM, ODS a TOP09. Záměrně je píši za sebou abecedně. Bohužel mám pocit, že tyto programy nereflektují moc skutečnosti a věci, které běžného občana a voliče pálí. Já jsem se zaměřil na sociální oblast a to speciálně, co chtějí strany dělat s vzrůstající chudobou, lichvou a přehnanými pravomocemi exekutorů a jak řešit již vzniklé problémy..
Co se týká ČSSD, tak ta má na svých webových stránkách volební program. Je tam dokonce i ten bod, kde se píše, cituji:
9. Budeme bránit občany před lichvou a zvůlí exekutorů
Zpřísníme regulaci půjček tak, abychom znemožnili lichvu a zabránili předlužování domácností. Zajistíme přísný dozor státu nad exekutory, zabráníme jejich nezákonným praktikám a omezíme nemravné zisky z vymáhání pohledávek.

Zní to hezky, jen nevím, jak toho chtějí docílit. Bez popisu, jak chtějí zachránit stovky tisíc lidí odíraných nad rámec jejich původního dluhu se tomu dá sotva věřit. Navíc mám podezření, že bude velmi těžké řešit již probíhající kauzy. U nových kauz bude samozřejmě hezké, že tomu zabrání, ale co těmi lidmi, co již dnes nemají na jídlo a chodí se najíst do charity a spí v parcích a lesích v okolí velkých měst? A nejsou to jen lidé štítící se práce. Jak zachránit již rozpadlé rodiny? Jak vrátit důstojnost lidem? A jak zarazit již probíhající exekuci odsouzenou se šílenými úroky. Stále slýchám od policie a státních zástupců, že trestný čin lichvy je prý obtížné prokázat. Proč? A proč nejsou odpovídající zákony pro vysvětlení co je lichva a co je trestné? Toto rozlišení jsme měli již za středověku a to na docela rozumné hranici. Proč to dne nelze?

KSČM má na svých stránkách program, za který by se nemusela stydět solidní pravicová strana např. v Německu. :-D
Ale zase mi zde něco schází. Jak vyřešit minulé problémy? Jak dostat lidi ze dna zase nahoru? Jak zrušit či zmírnit již padlé rozsudky od naší podivné justice, které de facto schvalují a podporují lichvu?

ODS má na svých stránkách jakási univerzální programová témata. Není z nich jasné, jestli to je volební program. Dokonce ani není jasné, jestli tato programová témata chce ODS plnit nebo jen píše co by se možná dalo dělat.
Z jejich pohledu vypadá ČR jako ráj na zemi, kde je pouze jediný problém v sociální oblasti a to nepřizpůsobiví a štědrý sociální systém.

TOP09 nezklamala. Na titulní straně se culí Karel a Kalousek doporučuje, že jediný nezpochybnitelný lídr pravice je Schwarzenberg. Dále je zde zjištění, že TOP09 má 70 tis podporovatelů na Facebooku.
Ale program, ten se hledá jen velmi těžko. Je zde odkaz Proč nás volit a zde se v oblasti sociální politiky konstatuje, že sKarta je úžasná a z pohledu TOP09 asi to nejlepší, čeho lidstvo dosáhlo od vynálezu kola.
Posléze se mi podařilo nalézt starý volební program na rok 2010, který jsem po mnoha peripetiích otevřel v čitelné podobě.
Bohužel se program TOP09 po dvou stránkách, kde dali své fotografie a napsali v pár větách, do jaké vlády nevstoupí (což se jim asi nepovedlo), změnil na vládní program.
Další stránky jsou už jen čistým vládním programem. Tím se TOP09 stala vládou a vláda se stala TOP09.V tomto "vládním" programu TOP09 se dočtete, co vše chce TOP09 v sociální oblasti zrušit, co komu sebrat a že i nezaměstnanému nedají pomoc v nezaměstnanosti, pokud sám podal výpověď, či ukončil pracovní poměr dohodou nebo byl propuštěn pro porušení pracovní kázně.

Když pominu, to, že zde zaměstnavatel má možnost nechtěného zaměstnance propustit pod záminkou porušení pracovní kázně a než se propuštěný vysoudí o nápravu křivdy, tak umře hlady. Jak řešit situaci, kdy zaměstnavatel převede krachující firmu na bílého koně a ten nekomunikuje, proto musí zaměstnanec dát výpověď a tedy bude bez pomoci ze strany státu, také nikde nepíší. A tématu exekucí a lidí na dně se raději vyhnuli.
Je přeci lépe zavřít oči a snít o vlastním bohatství než o možné chudobě.
08. 09. 2013 | 11:42

evix napsal(a):

Pane prezidente, děkuji za Vaši radu, ale po přečtení některých volebních programů jednotlivých stran nebo toho, co se za volební programy vydává, bych nevolil nic jiného než emigraci z této země. Nicméně doufám stále v lepší budoucnost.
http://www.blisty.cz/art/69999.html#sthash.14aXA5Cn.dpuf
O té emigraci už taky uvažuji, dokonce jsem zjistila z polských stránek, že Norové lidi nad padesát let nediskriminují (což nechápu po zkušenostech v ČR)....Příbuzných a známých mám ve světě čím dál více (rok už i v Norsku). Kdo by si to po revoluci pomyslel, :-O
08. 09. 2013 | 11:42

zle matičko zle, alkoholik miloš zde napsal(a):

kontrolní otázka milošovi,
dobrá otázka. na privatizaci státního majetku není levicového nic, proto to levicová trojkolka top- ods - lidem nedělala. nebo o tom alespon nevím, když tak mi mužete něco připomenout. za levicové trojkolky rostly každým rokem státní výdaje, nebyl zrušenej jedinej uřad, masivně se pokračovalo v politice "státních investic"....čili státní zakázky pro kamarády....to je přece levicová politika. to byl přece nosný program vlády bolševických zlodějů alkoholika zemana v roce 1998. proinvestujeme se k blahobytu! nedokážu najít na činnosti bývalé vlády jedinou pravicovou věc. zvyšování státních výdajů místo šetření, zvyšování daní místo snižování. pokud se jedná o duchodovou reformu, tak si myslím, že by vláda měla přestat lhát a říct jasně lidem, že na duchody za 30 let nebudou peníze. je potřeba natvrdo říct, že na stát lidi nemužou spolehat. kdo si našetří, nebude mít hlad. ty hrátky s pilířema v lidech opět jenom vyvolávají falešné naděje, že to ten stát nějak zařídí, třeba prostřednictvím soukromých fondů. nezařídí. průběžný system se zhroutí a fondy, at už státní nebo soukromé mužou zkrachovat. lidem se neříka pravda rizika. evropa před sebou valí kámen. ve zdravotnictví nejdříve levicová vláda ustoupila odborům a zvedla doktorum platy. neudělali jedinou reformu. ze strachu. to jedinou minimální spolučast, co se podařilo prosadit za julínka, oranžoví komunisti po volbách zruší...... takže kapky do nosu pro každeho zadarmo, na složité operace jenom s uplatkem a s roční čekací lhůtou, jako za socialismu.
08. 09. 2013 | 12:23

Kontrolní otázka alkoholikovi Milošovi napsal(a):

Pane Alkoholiku. To je docela vyhýbavá odpověď na moji otázku. Co myslíte, jsou tzv. církevní restituce privatizací státního majetku "privátní" (nestátní) právnické osobě? Co myslíte, je Drábkoreforma opečování elektronických sítí pracovních úřadů a sociálního systému outsourcováním veřejných služeb? Je pokus o zavedení školného a jsou zázračné léčitelské metody marabu Hegera, kterými učinil křesťanský zázrak a jednonohé proměnil v úplně zrdavé levicové? Je privatizace (krádež) státních lázní pravicový anebo levicový?

Jako léčitel amatér bych vám chtěl dát malé doporučení - pijte méně Kolaloky od likérky Drak.
08. 09. 2013 | 12:39

zle matičko zle, alkoholik miloš zde napsal(a):

kontrolní otázka,
restituce není privatizace. měl jsem za to, že rozdíl chápe každý. církevní restituce nebudou mít vliv na naší ekonomiku, nezaměstnanost a mají velice nepatrný vliv na veřejne finance. čssd z toho udělala monstrtéma, protože nemá žádný program. nikomu nepřísluší hodnotit správnost nebo nesprávnost restitucí. prostě a jednoduše, co bolševici ukradli, musí vrátit. to je právní otázka, nikoliv politická. čssd vytvořila falešnou představu, že nebýt restitucí, tak je na všechno peněz dost. ale 50 miliard naš rozpočet nespasí. spíše pokud by socani neschválili zákon o podpoře obnovitelných zdrojů, tak je na všechno peněz dost. přeci jenom bilion už je znát. drábkova reforma? zlodějna ve stylu čssd. já si pamatuju když buzková nakupovala počítače do škol. všechno to šlo přes kamarády. at mi někdo vysvětlí rozdíl mezi čssd a lidovcema ( top09). privatizaci nemocnic rozhodně podporuju a to z vlastní zkušenosti pacienta. rozhodně člověk dostane lepší péči i zacházení ze strany doktorů v soukromé nemocnici. a je také na první pohled znát, že to někomu patří a že se o to někdo stará. už když člověk přijede na parkoviště. pokud ale máte něco proti privatizaci nemocnic pláčete na špatném hrobě. běžte se vyplakat do liháče, na severní moravě privatizoval soudruh palas. měl navybranou, bud nemocnici zavřít, nebo zprivatizovat. navzdory žvástům sobotky, zaorálka a spol. soudruh rath, který sháněl peníze na předvolební kampan čssd i v krabici od vína a pod parketama, dokonce soukromou polikliniku vlastnil. soudruh dryml, než přestoupil z čssd do sekty násose z hradu, soukromou nemocnici řídil a řídí dodnes..
08. 09. 2013 | 16:03

Milan napsal(a):

K čemu potřebujeme politický střed. V CR nemozne! Cesi jsou extremiste milujici odezdi kezdismus. A jak se zda, dokonce si v nem libuji.
08. 09. 2013 | 16:10

mik napsal(a):

Tak jsem ted diskutoval v jinem diskuznim blogu a kdyz to ctu i tady tak to bude zajimave koho vlastne budou volici volit ODS je nevolitelne a jestli si nekdo mysli ze Klaus ma patrit zpet do politiky tak je to myslenka opravdu ale opravdu na Bohnice ,,
No CSSD vyhodila Dinsbiera ktery si dovolil vyzvat k volbe Schwarcenberga CSSD volila Zemana ale strasne si prala at vyhraje Schwarzenberg ti co uvazuji vedeli ze ze Zemanem prijde jejich konec jako prisel konec ODS s Klusem a co dal komunisti ? nezmeli se a nezmeni se bohuzel maji stale mnoho priznivcu co v 89 jen otocili kabaty naruby no dalsi KDU-CSL diky nim a prebehlikum a pochopitelne i komunistum se dostal na Hrad podruhe Klaus a to uz staci pro to aby byli nevolitelni dale se KDU-CSL vyznacuje ze je ochotno se spolcit s kymkoliv a navic CR je ateisticky stat proste KDU -CSL ne,, takze koho VV vyhorely stejne jako Zeleni jako papir staci si jen vzpomenout a kdo bude kandidovat dal ? podnikatel Babis ..dalsi nejake pidi strany... no a pak TOP09 kdyz se volilo mezi Swarcenbergem a Zemanem tak jsem mel pocit ze to s volbou mensiho zla lidi prehaneji ze stoji za to zvolit antikomunistu a cloveka rakouskeho ci nemeckeho puvodu nez priznivce Lukoilu a virozy na ruske ambasade ,,dnes to ale vidim opacne lepe volit mensi zlo TOP09 ma to totiz jedinou logickou uvahu,,, komunisti prvni nebudou a kdyz bude prvni CSSD tak Zeman prohlasil ze Sobotku premierem neudela ,,,jinymy slovy nepoveri ho k sestaveni vlady..i to je duvod proc CSSD nevolit a jestlize nechci volit ani ODS ani KDU -CSL tak me nezbyva nez volit TOP09 Zemanovce vytahnul Zeman VV Zeleni to uz tu bylo .,.,a kazdy vi jak to dopadlo no a Babis nebo nejake dalsi ? to bude k nicemu.,..podnikatel neni politik ,,takze babo rad
08. 09. 2013 | 16:11

zle matičko zle, alkoholik miloš zde napsal(a):

born 65,
koho volit? já nevím. rád bych volil pravicovou konzervativní stranu, která je pro národní suverenní stát, demokracii, svobodu a vyrovnaný rozpočet. žádné zázraky, žádné jistoty a prosperita a 13 duchody. normální demokracii ve které se na chleba tvrdě pracuje a kde si mužu zvolit lidi, kteří o mě budou rozhodovat. jelikož o nás rozhoduje brusel, volby do narodního parlamentu pomalu ztrácí na významu. takže ono je to vlastně jedno, který šašky tam zvolíte. vždt se nakonec chovají všichni stejně. hrabou si pod sebe, zadlužují republiku a nic pořádně neřeší. skutečná změna se dá neska už udělat na celoevropské urovni. to je realita. to znamená dát v evropě dohromady lidi, kteří současnou nedemokratickou EU rozpustí. budu volit SSO, protože to není marketingový produkt typu vv, ANO nebo zlatý usvit. je to strana, která si trpělivě bez hlasitých výkřiků a reklamy prošlapává cestu vpřed. bohužel k tomu spousta pravicových voliču opet nenajde odvahu. mám zato, že ods i top09 už prokázali, že stojí za h...o.
08. 09. 2013 | 16:55

franky napsal(a):

Blog a příspěvky iniciují následující otázky:
1.Kolik existuje vlastně ideologií, jaké jsou styčné body jednotlivých ideologií a v kterých základních postojích se ideologie od sebe odlišují?
2.Existuje dosud vnímané bipolární členění ideologií (levice versus pravice), či již převládá ve skutečnosti multipolární ideologie?
3.Jak docílit kompromisu mezi (roztříštěnou) levicí a (roztříštěnou) pravicí, v situaci, když je problémem docílit kompromisu mezi odlišnými vůdčími myšlenkami jak na pravé, tak na levé straně ideologického spektra?
4.Jsou dnešní lídři jednotlivých politických stran skutečnými "vyznavači" konkrétní ideologie?
5.Řídí se ještě dnešní politické strany vlastní ideologií, nebo jsou již jen prostředníkem v prosazování zájmů různých elit?
6.Je možno za výše uvedených okolností ještě hovořit o politice středu? - Parafráze na "středovou" politiku: "Neříkám tak, ani tak, kdopak se ve mně vyzná."
7.Lze střet ideologií zakončený kompromisem nazvat politický střed? Není snad úkolem politiky dosáhnout kompromisu odlišných ideologií za účelem „navození“ prostředí, které by motivovalo jednotlivé subjekty k aktivní účasti na rozvoji společnosti?
8.Jaké jsou sdílené ideje ideologické politiky středu, když nejsou ani jasně vymezené levicové a pravicové ideje?
atd.
08. 09. 2013 | 18:35

Yossarian napsal(a):

Nejsem "pravdoláskař" a nejsem ani volič KDU-ČSL. Ale pro dobro této země by bylo vhodné, aby se lidovci opět dostali do sněmovny a byli onou zápornou zpětnou vazbou jakékoli vlády. K čemu vede vláda "pravicových subjektů" prokázali Topolánek s Nečasem, na levici prokázali sebevražedný styl zase lidé ze slovenského SMERu.

On totiž jakýkoli politický kompromis je nakonec nejvíce životaschopný, protože si prošel zásadním názorovým střetem. Jak dopadá Kalouskova reforma, třeba 2. penzijní pilíř? Nebo církevní restituce? Chvíli opěvovány byly, aby se nyní už téměř jistě diskutovalo nad jejich modifikací, ne-li zrušením. A to je tím, že při jejich ustavování nebyl přítomen onen zpětnovazební element.

Mimochodem, český volič asi bude neustále "hledat" neúplatné politiky v různých nových politických subjektech, samozřejmě nesmyslně a naprosto neúčinně, protože švindl a nečestnost není v politických stranách, ale v nás, českém národu.
08. 09. 2013 | 19:49

born65 napsal(a):

zle matičko zle...
Překvapil jste mě docela dobrou, upřímnou odpovědí.
S EU se něco udělat musí, to souhlasím (když řeknu, že krní, tak budu hodně shovívavý) ač si nemyslím, že by to mělo být zrovna rozpuštění. Volbu SSO vám nebudu rozmlouvat, nakonec proč byste jim nemohli dát šanci, ať se předvedou. Ti, co měli příležitost (!118!), se už stihli "předvést", a to z té nejhorší stránky.
08. 09. 2013 | 20:30

Medikolog napsal(a):

Pane otazníku 07.09.201318.35

K vašemu dotazu na obsah pojmu "židovina" sděluji, že je to geniální, vysoce inteligentně propracovaný ŠVINDL, nad kterým i sám moudrý rabbi zakroutí nevěřícně hlavou než se rozesměje a plácne se do stehen.

Třikrát prodat stejnému Gójovi ten samý póvl a ještě od něho obdržet provizi to v žádném případě židovina není... to je obchodní šikovnost.

Ale prodávat Gójim 2000 let opce na zboží které nikdy nikdo, ani sám prodávající, neviděl (a neuvidí) s platbou dle smlouvy ihned, ale s plněním až po konci všeho, tedy nejenom oprávněných, ale i všech jejich dědiců a po konci povinných a celého světa, a prodávat to tak, že se Gójim (katolíci) o to neexistující zboží už 2000 let perou a myslí si jaký že kauf nedělají,... to je kšeft, který si nechali vyvolení ujít, protože nevěřili v tak trvalou gójskou "najivitu". A přitom prorok Isá (Ježíš) byl Žid... a katoličtí antisemité ze španělské Inkvizice vyháněli ze Španělska a z kolonií Židy, okrádali je a vraždili ve jménu zbožštěného, Římany na židovský nátlak ukřižovaného Židovského heretika (dualistická hereze Iudaismu).

Omlouvám se vám, že reaguji na váš dotaz tak pozdě, ale dříve jsem se na blog nedostal; a omlouvám se všem za příspěvek vybočující z téma blogu. Šalom Alejchem.
08. 09. 2013 | 22:49

krize ideologů napsal(a):

Tzv. demokratické partaje už středové jsou, přesto si neví rady, proto hledání středu nepomůže. Lze si totiž technicky snadno představit i novou modrooranžovou oposmlouvu, a žádný velký rozdíl by nepřišel.
Prostředí zmítané zvnějšku krizí v Evropě a zevnitř všemi experimentátory okolo středu, kteří vyčerpali své nápady na zázračná rychlá řešení a s tím i státní kasu, lze léčit asi jen střízlivou, chladnokrevnou a disciplinovanou formou konzervativismu. Řízenou imunizací fungování státu proti poryvům větru ze zahraničí, ale zejména proti nedisciplinovanosti vládců doma.
Kdo vládne dlouho, zahnízdí a začne si vytvářet neoficiální paralelní struktury. sloužící k udržení statu quo, a čím déle, tím hůře nabouratelné ty struktury jsou. Pro správu státu není důležité trvání a barva figur, jako organizovanost a směr celku. Tedy "dlouhodobější a nepřerušované" liniové programy rozvoje a vynakládání prostředků, místo ad hoc pokusů. Slovo "pětiletka" dnes smrdí, ale hlavně spojením s přehnanou socializací, tj. rigiditou bez prostoru pro sebemenší řešení trhem. Nemá-li dlouho vládnout jeden subjekt, který by zajistil plnění programu, musí vládnout dohodnutý "über-řád", předem společně sjednaný a odklepnutý, vládním programům nadřazený, schválený ústavní většinou a s platností ústavního zákona, který určí závazné orientační mantinely a tak nebude manipulován nebo překopán protichůdnými a rychle se střídajícími nápady vlád, mnohdy i ze zoufalství, protože to stát vyčerpává.
Zázrak, nadčasové uvažování ani poctivost nelze čekat, takže jen předem stanovená dlouhodobá linie může přispět k omezení plýtvání daněmi na náhodné zbytečné projekty, měnění směru, chaotického bezradného tápání, a hledání nových a nových nezávazných vizí s platností cáru papíru.
Současně by to přineslo stabilizující vliv vůči spekulativním silám trhu, které jsou ve skutečnosti plaché a nechají se snadno ovlivnit, když ovšem někdo vliv či mantinely vytvoří. Dlouhodobý plán je nepřítelem spekulativních sil, které plodí krize a obecný úpadek, který pak má zpětně za následek i to, že se za hubených časů korumpuje divočeji než dřív, bezohledněji krade, tuneluje a bez uzardění se šijí zákony a přílepky na míru obchodním přátelům v nouzi,
Nemusíme jít až zpět do 70.let a porovnávat strnulé jistoty na Husákovském východě se stagnací a mizérií ve víru svobody na dálném západě. Dnes žijeme blíže druhému extrému, místo diktatury proletariátu (s pětiletkami, pevnými cenami a frontami na banány) máme diktaturu spekulativního kapitálu (a kupčením s akademickými tituly, se zdravím, důchody, a zcela beze směru). Zdravý průměr by byl obdobou tehdejší Evropy 70.let.
Nepotřebujeme dlouhou vládu jedné strany, ale střízlivé zacházení s tím co je a nadčasový program. Není k mání z rukou božích, je třeba ho sestavit na základě společenské shody, za účasti schopných odborných hlav z akademického prostředí a profesních komor, rozhodně ne jen politiků. Realistické zhodnocení výhledu a možností.
V roce 2006 půl roku neexistovala politická vláda - a chod státu jel i bez toho, na autopilota. Fungoval bez politiků, jen s úředníky-roboty, kterým byly dány mantinely. Za normální situace by stačilo, kdyby autopilot a plán byl připraven na míru - a politici mohou zůstat klidně nezaměstnaní až do doby, kdy bude třeba přejít na ruční krizové řízení.
Po letech se dnes se sebezapřením oprašují a "znovuobjevují" dějinami prověřené nadčasové modely a přístupy, které ideologií zaslepení revoluční transformátoři nemoudře v nadšení vylili jako dítě s vaničkou jen proto, že si je spojovali se starým režimem.
Dnes potřebujeme úklid po politicích, a není-li reálná morální transformace v hlavách lidí, tak disciplinární přitažení obojků (opasky už jsou utaženy na doraz), než se marasmem nakazí další ztracená generace. Zde naopak platí, že čím revolučněji, tím lépe. Studená sprcha už přišla zdarma.
09. 09. 2013 | 04:45

fikus napsal(a):

mik napsal(a):
Pane Pehe zadny pan buh nas nebude ochranovat protoze zadny neexistuje ( omlovam se vericim ale jsem ateista )ochranovat se mohou lidi v CR jedine sami ja jsem se taky ochranil sam a odesel pracovat a
________________________________________
to, kde kdo mohl sedet a nesedi je uplne jedno.
To by jako Svarcnberk zachranil tuto zem? Podstatne je, ze polistopadova politika obecne zklamala, a tento narod si neni schopen ze sveho stredu zvolit slusne lidi.Pokud to ma byt prestrednictvim aktualnich pol.stran, pak tim hur. Budoucnost oceni prinos Havla Klause aj. pro polistopadovy vyvoj. Vesele zjisteni to rozhodne nebude
09. 09. 2013 | 11:09

Mirec napsal(a):

Krajane, antikomunismus je podle vás extrémismem? A co je tedy komunismus, nejhorší a nejvražednější systém v dějinách lidstva?
09. 09. 2013 | 12:21

pgjed napsal(a):

Chápání toho, co je politický střed, v pojetí pan Pehe je zcestné. Jednak, má-li být střed skutečným středem, musí být schopen spolupracovat a korigovat extrémy na jednu i druhou stranu, jednak pouhé klinkání se po levopravé přímce nic ve smyslu politické stability nepřinese. To by byl jenom politický přívažek. Střed musí být třetím bodem stability, což právě zmiňovaní lidovci mohou plnit, protože jsou jedinou fakticky konzervativní politickou silou u nás. Ta tzv. pravice není pravicí, protože postrádá konzervativní ideu i praxi! Je to individualistický pragmatický liberalismus, zatím,co socdem je představitelem etatistického liberalismu. Tedy jedinou faktickou protiváhou dvou liberálních větví, mohou být jenom konzervativní lidovci. Voliči to zatím příliš nepochopili a sdělovací prostředky jim v tom příliš nepomáhají. A tak se rozhodují mezi léčbou jedněch liberálních neduhů jinými liberálními neduhy, zatímco skutečný chinin na liberální zimnici musí být konzervativní, aby dal věcem opět smysl, obsah a řád. To, je smysl nabídky středové politiky.
09. 09. 2013 | 16:51

Qin napsal(a):

Nikdy v této zemi nedošlo ke vzniku stran se širší základnou,které by měly šanci se samofinancovat a nebyly fatálně odsouzeny k parazitnímu přiživování na státních rozpočtech.Stávající uzavřený kartelový systém politických stran je od počátku v 90 letech nemocný naroubovaností napostkomunistické poměry,ale je pořád stále lepšínež systém neomezené vlády ústavně neodpovědného prezidenta./Karel Dolejší BL/Z toho je třeba vycházet přči volebním rozhodování.
10. 09. 2013 | 00:23

krize ideologů napsal(a):

V systému s dvoukomorovým parlamentem by teoreticky měl být senát tím "starším, moudřejším" kruhem mudrců-stařešinů, který bude dohlížet na tvořivost "plebejštější" sněmovny řešící více každodenní operativní záležitosti, a tím který bude předkládat kvalitnější návrhy a řešit . Někde ve světě to tak snad funguje, možná v americkém Senátu nebo britské Sněmovně lordů-aristokratů (spojených tradičně s osobní majetkovou propojeností s vlastí, a tedy osobní zodpovědností).
Bohužel v ČR byl jednokomorový parlament po sametu tak dlouho, že si sněmovna vydobyla jistou sólovou mocenskou pozici a udržela si ji pak i poté, co byl dle ústavy dovytvořen senát. Ten hraje spíš druhé housle, možná je to dáno i jeho pravomocemi.
Ale protože senát zas až tak jak by bylo třeba nepřispívá k znatelně lepšímu dohledu nad sněmovnou a nefunguje moc jako moudrá rada starších, dochází nakonec k tomu, že jsou posilovány pravomoci prezidenta, snad v toužebné víře v to, že bude alespoň on tím třetím bratrem, nejstarším a nejmoudřejším, který dohlédne nad ty ostatní a bude schopen nadlidské moudrosti ve svých verdiktech - a že na něj jakožto na jedince bude lépe vidět. Bohužel zůstává pravdou, že i prezident pořád není totéž co dědičný monarcha, jeho mandát je dočasný a není krví a rodinnou tradicí spjat se svými državami a vývoj země nemusí pro něj být věcí bytostně osobní, a tak ani od něj nelze očekávat vysloveně boží zázraky.
Zda se tomu alespoń přiblíží, má právě ukázat čas. Od toho se experiment koná, aby se zjistilo, zda to je užitečné a v čem konkrétně, a pravomoci má proto, aby byl schopen nabourat kartel zavedených partají. Ale je to i tak bianco šek, a nezbývá než doufat že se nezvrtne ve vytvoření nějakého pseudo-kvazi-vezirátu. Obava je na místě, protože tradicí typického českého politika je to, že se v první řadě stará o zabezpečení své moci i do budoucna, a teprve potom o to, co má v náplni práce a kvůli čemu byl povolán.
10. 09. 2013 | 02:42

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy