A co kdyby se naštvali zelení?

12. 02. 2008 | 18:40
Přečteno 5001 krát
Občanskou demokratickou stranu natolik rozlítil kritický projev předsedy Strany zelených Martina Bursíka na adresu Václava Klause před volbou prezidenta, jakož i pevná podpora zelených pro veřejné hlasování, že zazněly i výhrůžky. Zelení by prý, stejně jako lidovci, mohli být vyhozeni z vládní koalice.

Myslí to ODS vážně? Představme si totiž, že by zelení hozenou rukavici přijali. Dobrá, odcházíme z koalice a stáváme se důslednou opozicí, řekli by. V ODS, která momentálně jedná z pozice síly, by nepochybně vypukla naprostá panika.

Zatímco zelení sice mohou ztratit několik pěkných vládních postů, ztratili by odchodem z koalice, obrazně řečeno, i své „okovy“. Jejich principiální postoje v poslední době, kdy jednoznačně podporovali svého prezidentského kandidáta a nenechali se vydírat od silnějších stran ani v klausovském, ani protiklausovském táboře, jim pravděpodobně pomohou ve veřejném mínění. Naopak jejich další setrvávání v nepříliš oblíbené vládní koalici, jejímž členům postupně klesají preference, může být docela riskantní.

Kdyby zelení reagovali na výhružky ODS a z koalice skutečně odešli, docela jistě by nepadnul jejich předseda Bursík, ani by se nezačali štěpit. Obrovské problémy by vzápětí ale měl předseda ODS Mirek Topolánek. Ten by totiž neměl s kým sestavit většinovou vládu, takže by buď musel vládnout těžce oslaben, v čele menšinové vlády, anebo by dokonce mohla jeho vláda padnout.

Jeho osud by pak opět závisel především na zelených, protože kdyby se přidali k sociální demokracii a komunistům v případném hlasování o nedůvěře menšinové vládě, a vláda by skončila, skončil by politicky nejspíš i Topolánek. Je totiž velmi nepravděpodobné, že by ho prezident pověřil, po třetí za sebou, sestavením vlády. Velké problémy by nastaly i uvnitř ODS, protože pád Topolánkovy druhé vlády by vyvolal silný tlak na Topolánkovo odstoupení.

Jedním z hlavních důvodů, který zelení uvádějí pro setrvání v současné vládě, je strach z velké koalice. Jenže předseda ČSSD Jiří Paroubek nedávno před televizními kamerami s jistou autoritou prohlásil, že v tomto volebním období nepřichází už velká koalice v úvahu. Nejspíš mluví pravdu, protože pro ČSSD by bylo lepší nechat oslabenou ODS vládnout do předčasných nebo řádných voleb a sbírat body.

Pro zelené to znamená, že už s velkou pravděpodobností neexistuje nebezpečí, kterého se obávali. Totiž, že spojení dvou největších stran ve velké koalici by vyústilo do pokusů změnit volební zákon způsobem nevýhodným pro malé strany.

Zelení nakonec ve vládě nejspíš setrvají, ale ODS by každopádně neměla svou tvrdou rétoriku vůči menším koaličním partnerům přehánět. Ač je to strana velká a mocná, tahá totiž ve sporu se zelenými za kratší konec. I kdyby dokázala odchod šesti poslanců zelených z vládní koalice nějakým způsobem nahradit—například dalšími přeběhlíky z ČSSD—byla by takto utvořená vláda natolik spojována s politickou, popřípadě jinou korupcí, že by ODS k příštím volbám spíše doklopýtala, než vítězně došla.

ČRo 6, 12.2.2008


Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

bigjirka napsal(a):

Pehe to určitě s ODS myslí dobře. Když bude ODS poslouchat jeho rady, docílí zcela jistě výsledků, které si přeje (Pehe).
12. 02. 2008 | 18:53

RUMCAJS napsal(a):

Topolánkova největší chyba byla, že sestavil tenhle slepenec.Těžko říci, jak velký vliv na toto rozhodnutí měl Kalouskův puč, ale spíše bych byl pro velkou koalici a nové volby.
Výstrahou mu měla být koalice socanů, která se rozpadala a znovu slepovala ob-měsíc a v podstatě se nevládlo, jenom ustavičně něco hasilo uvnitř koalice.Tady je to o to horší, že Paroubek pochopil, jak koalici rozklížit.
12. 02. 2008 | 18:55

krkavec napsal(a):

Sto omylů Václava Klause - 100 důvodů pro Zelené proč nevolit Václava Klause prezidentem - http://www.stuz.cz/view.php...
12. 02. 2008 | 19:17

Saliven napsal(a):

RUMCAJS:
Jo loupežníku koryta jsou koryta (i když si myslíš, že ODS je nebeské blaho na povrchu zemském) a víc než 8 let bez penězovodů z vlády už by přívrženci ODS asi nevydrželi.
12. 02. 2008 | 19:29

Charlie napsal(a):

pan Paroubek je ve svém opartunistickém chování i jednání věrnou kopií Zemana.
V povolebním projevu měl stoprocentní pravdu, ale pod tlakem médií vzal urychleně zpátečku a srabařsky se omluvil. Vánoční jednání o velké koalici, kterou naštěstí Dalík koncipoval jako divadlo, jasně ukázalo, že si pan Paroubek s nějakými principiálními zásadami neláme hlavu. Nevím zda to bylo Dalíkovým úmyslem, ale Paroubka docela odhalil.
Kdyby ČSSD měla ve svém čele důvěryhodnějšího lídra, tak by měla o dalších 8-10% větší preference. S tímhle předsedou by přešli Zelení z louže pod okap.
12. 02. 2008 | 19:42

Šamtajch napsal(a):

Pane Pehe, vypadá to, že víte takřka stejný prd jako já, prostý venkovan z Vysočiny. Leč text jste vyprodukoval poměrně dlouhý - to tedy všechna čest.
12. 02. 2008 | 20:21

Tomáš Vlček napsal(a):

Pane Pehe, jestli máte možnost, přehrajte si znovu Bursíkův projev před prezidentskou volbou. Je neobjektivní. To říkám přesto, že věřím v nutnost ochrany přírody a ekologicky šetrné chování. Bursík v této chvíli sbírá politické body jen díky otevřenosti a svéráznosti názorů prezidenta. Dá se říci, že Bursík "potřebuje" Klause, jako USA "potřebují" Kubu, nebo jako komunisti "potřebovali svého" Havla. O jednom jsem ale přesvědčen, Zelení z této vlády neodejdou, protože jim to tam moooc chutná.
12. 02. 2008 | 20:48

rosomák napsal(a):

Pan Pehe nějak opomenul fakt,že hlavním dodavatelem přeběhlíků je právě Čssd.Bez nechtěné pomoci voličů ČSSD by Topolánek vládu nesestavil.Doufám jenom,že rody Pohankovců a Melčákovců vymřou na lepru.
12. 02. 2008 | 20:57

PAUL co nemá rád Śvejnara napsal(a):

Naivní Pehe? Zelenorudí korytáři se koryta nepustí a dál tam budou čvachtat po bolševicku! Je to strana zelenorudech ekoteroristů a Havlobolševiků! Napodobující fanatismus Rudých Brigád! Lákají lid přes ochranu přírody ale jsou to Rudí ekoteroristé!!!
12. 02. 2008 | 21:07

vlk napsal(a):

Správná analýza! Být na Buršově místě, tak si Topolánka vychutnám..... Nejsem. A jsem rád , že nejsem. Tohle fakt nemusím.
12. 02. 2008 | 21:22

fact napsal(a):

Velice dobrý postřeh, ale trdý, velice tvrdý. A chybí doplnit, že po volbách, předčasných či regulérních by Zelení byli v silnější pozici nejen vůči degnrované KDU, ale zejména vyčerpané ČSSD. Možná je to dokonc návod k použití, protože by to byl konec Klause i Topolánka, a dvě mouchy ...
12. 02. 2008 | 21:24

Klausomil napsal(a):

Ano! Konečně je to vidět!Jediná spravedlivá volba je tajná, přičemž v ODS se dokumentuje že každý volil Klause a v ostatních stranách je jakákoliv dokumentace nedemokratická ne-li fašistická. Co kdyby senát navrhnul vládu jediné modré strany a doživotní mandát pro zasloužilého prognostika StB a ÚV KSČ soudruha Klause a jeho StB pobočníky na Hradě (zeptejte se už konečně někdo jeho nepostradatelných tajemníků, čím byli oni a jejich tatínkové před listopadem 1989). Ostatní strany by v případě zájmu mohly vstoupit do národně tunelreformační fronty, založené StB a jejími prognostiky již v roce 1989. Ovšem faktem je, že není třeba se zdržovat takovými formalitami, velkokapitál z tunelů tuto národní tunelfrontu již průběžně 19 let zajišťuje nákupem dostatečného množství veřejných i tajných hlasů v parlamentních stranách, magistrátech, médiích, sportovní i umělecké frontě a dokonce i na ústavním soudě.Takže, jak pravil bývalý a budoucí soudruh prezident, jedeme dál! A prázdného falešného topola bude pověřovat stále dokola.
12. 02. 2008 | 21:33

Václav napsal(a):

Zelení jsou řízeni čínskými komunisty. Pehe, vy fakt dokážete vypracovat tak iluzorní magořiny, že jeden neví, jestli opravdu netrpíte akceptovanou Dg?
12. 02. 2008 | 21:36

michal napsal(a):

I z tolik démonizovaného "Langrova bručení" - i z tohoto videa je pro toho, který si ho poslechne celé, vidět, že ODS je hlavně rozhořčena přidáním se Zelených k procedurální "válce za každou cenu" včetně kontrolování volitelů a včetně prosazení veřejné volby nedemokratickým způsobem(výsledek volby byl určen postupem hlasování - postup výrazně upřednostňoval volbu veřejnou); vážím si pana Švejnara a vím přesně o chybách(oblast lidských práv) pana Klause; to mi ale nezabraňuje vidět na čí straně je snaha o kontrolu volitelů a prosazení "vítězné procedury za každou cenu". Toto samotné je pádným důvodem volit Václava Klause(vzhledem k tomu, že mnohem větší je u nás role vlády, by Zelení měli zvážit, zda bylo moudré za každou cenu se držet dokonalého "technologa moci, procedur a obstrukcí" pana Paroubka a přejímat dokonce jeho praktiky).
12. 02. 2008 | 21:54

Charlie napsal(a):

Pánové, neoblbujte.
Každému z nás jasné, že pokud by byla volba tajná, už čtyři dny by seděl na hradě staronový prezident. Trvání na veřejné volbě je zcela zásadní, ať ji prosazuje kdokoli.Důkazem je krtek v ČSSD. Peněz na přeplacení kohokoli je habaděj a diskreditačního materiálu z nového Úřadu pod krycím názvem studium.... je také dost.
Je stále zřetelnější že ODS je autoritativní nebezpečnou stranou. Aby se dostala k moci, používá tytéž metody jako KSČ v roce 1945-1948. Svědčí o tom personální změny u policie, zapojení tajné policie, personální změny v rozhlasu a dalších státem řízených institucích. Jakákoli kritika ODS nebo nesouhlas s organizačními opatřeními je nepřípustná a má většinou za následek vyhazov.Z ČRo zmizely diskusní pořady, kam mohl posluchač volat on-line bez cenzury.
Intriky, vydírání, podplácení, křivá nařčení jsou na denním pořádku, a člověk by řekl, že se ani nic jiného neřeší.
V tom ji vydatně pomáhají média obsazená většinou spřízněnými a podprůměrnými redaktory a novináři. Peněz na financování je dost od polistopadových "velkopodnikatelů", kteří za odměnu inkasují nižší daně.
Mám strach, že i tento ostrůvek svobodného vyjadřování - Aktuálně.cz - brzy bude také donucen k tak dobře známé autocenzuře z dob normalizece.
Tak se suneme směrem Bělorusko a ne Evropa.
12. 02. 2008 | 22:42

bigjirka napsal(a):

michale, myslím, že v oblasti lidských práv Klaus velkou slabinu nemá - určitě je nikdy aktivně nepotlačoval. v zahraniční politice se vyhýbá tomu, aby říkal velmocem, jak to mají dělat. osobně vidím dvě jeho velké chyby: měl udělat tvrdší reformu v době, kdy k tomu měl mandát a lidé to čekali
měl dát najevo potřebu posilování právního rámce, měl k tomu dost autority...
na druhé straně vysvětlil lidem, že svobodné podnikání je normální - to je hodně velká věc - v tom hodně udělal svým charismatem.
rozdělil Československo, což po Havlově angažmá bylo nutné - nevídaně klidným a přátelským způsobem (málokdo si uvědomuje, jak málo stačilo, abychom sehráli jugoslávské divadlo a jak báječně by se to bylo hodilo sudeťákům - jak ho má mít Veškrna rád, když mu zmařil scénář)
12. 02. 2008 | 22:42

car komančov OO8 napsal(a):

pam Pehe asi by měl dělat analitika to te slavne Paroubkove strany asi neznamena tože se socialní demkracie musi se držet při hlasování za ruce aby se jeji poslanci nahodou nerozběhli do třech stran co kdyby jsme potom měli 3 prezidenty ,hradu mame dost v tom problem není.Ty najmy se zvedají a vladnout s cizího hradu ,nevi nevim.to asi by byl zajimavy vladce kteremu se lid sklada na sidlo.To je jako keci pana toho pana Pehe. strana na princeznu......z
13. 02. 2008 | 02:06

Karel Vomakca napsal(a):

P.Pehe mate pravdu. Myslim si, ze by vladu meli opustit. Vzdyt kromo koryt uz s ODS nemaji nic spolecneho. Zeleni mi nejsou sympaticti, ale co predvadi ODS to bere dech. Po 19 letech se opet blizime k politicke kontrole medii a o nejake nezavislosti uz ani nemuze byt rec (vip bloh Justa). Jak uz nekdo vyse napsal, jen cekam, kdy se nejaka cenzura objevi na aktualne nebo jeste lepe, kriticke prispevky se prestanou objevovat. Jak by rekl zesnuly papez: Diktatura mamonu!
13. 02. 2008 | 03:34

Karel Vomacka napsal(a):

Kdyz nad tim tak premyslim, tak mne napadlo, jestli ono to neni vsechno jinak. Co kdyby naopak CSSD na hrade chtela VeKu a Topolankova skupina naopak Svejnara? Mnohe by to vysvetlovalo: (i) verejna volba dulezita pro loajalitu clenu ODS, kterych chce zbehnout mozna vice nez z CSSD, (ii) Mozna p. Snitily zkolaboval, protoze by zarucil zvoleni Veky, coz se prave nelibilo Top.&Co (iii) Zeleni a ODS se dohodli, vymenou za Svejnara nebudou blokovat Temelin, (iv) Topolanek a spol. se chovaji jako blazni, protoze chteji snizit preference ODS, aby jejich vnitrostranicka opozice nevyvolala nejaky prevrat a tim volby. (v) ODS se trochu boji, ze by Svejnar zalozil novou stranu a tim ji vzal cast volicu.

Je to sice pritazene za vlasy, ale pokud by tomu tak bylo, tak by Topolanek a spol. byli mnohem lepsi strategove nez se nam snazi namluvit!
13. 02. 2008 | 05:58

veverka napsal(a):

Naši "zelení" nejsou vůbec zelení,kdyby byli,nikdy by do této antiekologické,protievropské a asociální vlády nešli.O podpoře zbrojení ani nemluvě.Odejít z koalice nemůžou ,protože musí napřed dokončit okupaci.O to tu jde nejvíc a proto na to pan Pehe jaksi "zapomněl".
13. 02. 2008 | 08:00

Al Jouda napsal(a):

Zelení se konečně začli vymezovat do levé části našeho politického spektra tím, že veřejně odmítli podporovat kandidaturu Václava Klause na prezidenta. V příští vládě budou v koalici s ČSSD a KSČM.
13. 02. 2008 | 09:23

Qiedo napsal(a):

Pro Charlie : Řekl bych,že naprosto soudný rozbor současného stavu.Ale,kostky jsou vrženy a těžko to kdo zastaví.
13. 02. 2008 | 11:30

Saliven napsal(a):

Já pořád nechápu (viz. michal) jaký vliv může mít volba na rozhodnutí zákonodárců volit toho či toho kandidáta. Když to hodně přeženu, tak pokud se mi líbí Švejnar, tak ho budu volit i kdyby zelení drželi manželkám volitelů ODS nůž na krku.
13. 02. 2008 | 13:43

Bára napsal(a):

Langer, že se nestydí, že takto řval sprostě na Martina Bursíka. Už mně štve.
13. 02. 2008 | 22:00

Mia napsal(a):

Verejna volba je v zapadnich zemich jako Kanada a USA . Nikdo z poslancu, ci senatoru by si nedovolil trvat na tajne volbe, nebot by ze sveho jobu letel jak raketa. Jenze CR neni demokraticky stat, je statem diktatorskym.Dokonce uz i komuniste to pochopili,ze po staru se zit neda a voli cestu verejne volby, jak je tomu ve vyspelych zapadnich statech.To jen postkomuniste ODS a KDU nebot kuji necistou hru chteji tajnou volbu. proto by Klaus uz nemel byt zvolen, s jeho zvolenim se vracime na Vychod k Putinovi,priteli Klause!!
15. 02. 2008 | 07:23

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy