50 výmluv, proč se s námi stát nebaví

10. 09. 2013 | 09:11
Přečteno 2117 krát
Kdo zná britský komediální seriál „Jistě, pane ministře“, dobře ví, že dobrý státní úředník dokáže vysypat z rukávu doslova desítky důvodů, proč něco nejde, i když je to v zásadě dobrý nápad. V USA se rozhodli vytvořit seznam výmluv, proč se stát nebaví se svými občany, aby občanům pomohli těmto výmluvám čelit.

Konkrétně se jedná o výmluvy týkající se poskytování informací, a ještě konkrétněji o výmluvy týkající se tzv. otevřených dat. Jde o informace bezplatně dostupné na internetu ve strukturované a strojově čitelné podobě, jejichž dalšímu využití nejsou kladeny žádné technické ani právní překážky.

Jednoduše řečeno, otevřená data jsou užitečná. Složitě řečeno, na otevírání dat vytvořených veřejnou správou bude v 21. století založen ekonomický růst vyspělých zemí. Příklady využití otevřených dat v praxi najdete zde.

Americká nevládní organizace Sunlight Foundation se rozhodla sepsat katalog výmluv, kterým občané čelí, když se pokouší od nějaké státní instituce získat informace nebo ji přimět, aby otevřela určitá data. Katalog v angličtině najdete zde. Protože s podobnými problémy se setkáváme i u nás, rozhodl jsem se vybrat z katalogu několik hlavních výmluv:Pár příkladů ze života: Když jsme chtěli po ministerstvu financí, aby otevřelo data o státním rozpočtu z Centrálního systému účetních informací státu, vymlouvali se úředníci na to, že jim nebudeme rozumět. Nakonec jsme je ale přesvědčili a díky tomu vznikl web Budování státu, první rozklikávací rozpočet u nás.

Argument „ale vy tomu nebudete rozumět“ mě zvláště irituje, protože ho lze použít proti poskytnutí jakýkoli informací. Proč Český statistický úřad zveřejňuje výsledky voleb nebo sčítání lidu, když jsou lidé tak strašně hloupí?

Zřejmě nejužitečnější dataset, který státní správa nechce zuby nehty otevřít, jsou jízdní řády veřejné hromadné dopravy. Množství aplikací, které by se na těchto datech daly postavit, je nepřeberné - od vyhledávače spojů, který funguje offline, přes aplikaci počítající dojezdový čas sanitek či taxíků až po modely spádových oblastí obcí a měst. Jenže ministerstvo dopravy je nechce dát. Spekuluje se o tom, že je to díky lobbyistickému tlaku mediální skupiny MAFRA, která provozuje lukrativní web idos.cz a přirozeně nechce žádnou konkurenci.

Hned na několik výmluv najednou jsme narazili, když jsme chtěli zmapovat obměny vysokých státních úředníků na ministerstvech. Chtěli jsme se podívat, do jaké míry je pravda, že nový ministr si obsadí ministerstvo svými lidmi od náměstka až po uklízečku, která vláda byla v tomto směru nejhorší atd.

Zeptali jsme se proto všech ministerstev na jednoduchou otázku: Kdo u vás pracoval na pozici náměstka, ředitele odboru a vedoucího úseku od založení ministerstva? Na běžném ministerstvu jde celkem o cca 200 lidí. Protože organizační struktura úřadů se v čase mění, požádali jsme zároveň o popis organizační struktury ke konci každého roku.

Některá ministerstva (např. průmyslu a obchodu) odpověděla příkladně, ale třeba ministerstvo vnitra řeklo, že neví, kdo pro něj pracoval před rokem 2009, a neví, jak bylo organizované před rokem 2002! Navíc si za vyhledání a zpracování dat, které umí personální oddělení každé normální firmy najít za pár minut, naúčtovalo 30 pracovních hodin.

Hodinová sazba za tuto práci na ministerstvu vnitra je 251 korun, což odpovídá mzdě 40 160 korun! To nám data hledal sám ministr Kubice? Tento úkol bych svěřil tomu poslednímu asistentovi sekretářky a zaplatil bych mu za to stovku na hodinu. Více o tomto případu se dočtete zde.

Nejvíce se mi ale „líbí“ případ Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. Ten zaplatil za software s tržní cenou 1 milion korun hned 255 milionů. Když chtěli občané ze sdružení Acta Non Verba vidět příslušné smlouvy, úřad jim za to napařil 60 tisíc - smlouvy prý hledali dva úředníci tři týdny. A nakonec občané dostali skoro úplně začerněné listy papíru! O tom se více dočtete zde.

Zatím rekordní flastr si nechalo napařit ministerstvo financí – 615 tisíc korun za seznam všech heren v Česku. Za pár dní přitom stejnou informaci zveřejnilo zadarmo. Více o tomto případu se dočtete zde. Co s tím? No, už brzy by nám měli poradit soudruzi z USA :-)

Nevíte koho volit? Zjistěte, který poslanec vás nejlépe zastupoval v minulé Sněmovně pomocí naší Volební kalkulačky:Fungující Volební kalkulačku si můžete snadno vložit do svého webu nebo do blogového článku, podobně jako zde. Je to stejně jednoduché, jako vložit video z YouTube. Stačí do html editoru (na blogu Aktuálně.cz přímo do textu článku) zkopírovat tento kód:Více o volebních kalkulačkách u nás i ve světě si můžete přečíst na Wikipedii.

Pokud se vám tento článek líbí, podpořte občanské sdružení KohoVolit.eu pomocí DMS na číslo 87777 s textem: DMS KOHOVOLIT (cena 30Kč, z toho 27Kč pro KohoVolit.eu), DMS ROK KOHOVOLIT (cena 30Kč, z toho 27Kč, odchází automaticky každý měsíc po 1 rok)

O našich dalších stejně zajímavých článcích se můžete dozvědět, když nás zalajkujete na Facebooku:

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

David napsal(a):

Ten, kdo brání poskytování informací, samozřejmě jen těch, které umožňuje zákon, by měl být i trestán. Bez trestání se to nemůže zlepšit.

Vaše úsilí je velmi užitečné.

Nenechte se odradit a otrávit!

Jdete správnou cestou.

Držím palce.
10. 09. 2013 | 09:55

Baba Jaga napsal(a):

To: autor
Ó, my si jistě každý někoho vybereme i bez Vás, pane Gregore.
Doufám, že nebádáte i o tom, jak celostátně volit elektronicky a povinně.
10. 09. 2013 | 10:02

Brundibár napsal(a):

Hezký den, pane Gregore,

obávám se, že nelze vzít hodinovou sazbu, tu pronásobit plným úvazkem a vzít to jako hrubou mzdu - v hodinové sazbě se platí i další náklady na zaměstance - minimálně všechny ty odvody, které za zaměstnance odvádí zaměstnavatel.

Často se zde ale projevují i náklady na další věci, které zaměstnanec potřebuje pro výkon své práce - typicky nábytek, nájem prostor nebo třeba počítač. Upřímně, 251 Kč je o dost méně, než co si účtuje jeden velký podnik se státní účastí pro dělnické profese.

Jinak zcela vážně - že "vnitro" vám dodalo data tak rychle, do takové hloubky a za tak krátkou dobu, považuji za zázrak. Stačí se jen podívat, jak často se reorganizovalo v letech 2006 až 2010 (a určitě i dříve; já hodnotím jen informace, které mám z první ruky).
10. 09. 2013 | 10:05

xxx napsal(a):

V pojetí pravice se s nami stát opravdu nebaví. Oni jsou totiž poté ten stát a ten má své občany jen k dojení ať už na to mají občané či nikoliv, 1 000 000 exekucí je nezvratným důkazem.
10. 09. 2013 | 17:40

čert }:o napsal(a):

souhlasím s Davidem pane Gregore
nenechte se otrávit a pokračujte
svojí cestou
10. 09. 2013 | 21:21

jina jsou to ale kraviny napsal(a):

Ano, skutečně se mi nejvíc hnusí Daniel Korte, kalkulačka má pravdu.
10. 09. 2013 | 23:50

muromec napsal(a):

No ano, to jsou ty krásy a výhody kapitalistického systému. Ty se projevují někdy moc překvapujícím způsobem. Říkáte softwér v hodnotě 1 milionu zakoupený státním orgánem za 255 milionů? Nu což, ona soukromá firma poskytující dotyčný softwér se projevila jako zdatný obchodník! Nic víc, nic míň. Může proti tomu někdo z vás namítat? Outsourcing je heslo dne. To by tak bylo, aby schopní a vlivní nenašli cestičky jak ty neschopné a nevlivné do..bat! Co svět světem stojí zatím se jim to vždy moc dobře dařilo. Za socialismu to byl sice dost problém, ono to bylo dokonce i neslušné ba až trestní, ale ten problém se nakonec elegentně vyřešil sametovýma revolucema. Ať žije šikovnost šikovných, schopnost schopných, vychcanost vychcaných, vrchnost vrchních. A plebsu je třeba ještě navíc udělat plochá temena, aby se na nich dalo dobře tancovat.
11. 09. 2013 | 08:58

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy