"Navrhuju sníst psy…" Glosa k zamýšlené demolici na Václaváku

30. 12. 2010 | 20:31
Přečteno 4732 krát
Byl již konečně založen Ústav aplikované cimrmanologie? Mám tady totiž takový ošklivý…, nepěknou věc.

Předloha:
Asi všichni známe tu scénu z divadelní hry Járy Cimrmana Dobytí severního pólu, kdy náčelník arktické výpravy Karel Němec navrhuje sníst psy. Skupinu českých polárníků totiž postihl kritický nedostatek potravy. Háček je jen v tom, že žádné psi nemají a saně místo nich táhne dobromyslný silák Varel Fryštenský. Členové výpravy s návrhem vřele souhlasí, jen bezelstný Fryšťa se s údivem ptá účastníků expedice: „Vy tomu rozumíte? Dyť žádné psy nemáme…“.

Aplikace:
V poradním sboru orgánu památkové péče v Praze proběhla debata o nové stavbě na Václavském náměstí. Experti se zamysleli, zda je architektonický návrh novostavby dost důstojný a kvalitní pro tento důležitý pražský prostor. Shodli se, že ano, a hned v tom duchu odhlasovali usnesení (bod 1 zápisu). S odvoláním na tento expertní názor povolil památkový orgán investorovi demolici budovy, která na tom místě stojí dnes. Na otázku: „Jak jste mohli souhlasit s demolicí?“ však členové toho poradního sboru odpovídají s údivem: „Máte špatné informace, o demolici jsme nehlasovali.“Obecná definice jevu:
Chvályhodný úmysl (záchrana polární výpravy, obohacení Prahy kvalitní architekturou) nemůže být uskutečněn jinak, než činem (sníst psy, realizovat novostavbu), který má zamlčené či zamlžené důsledky (fyzická likvidace zdravého kamaráda, fyzická likvidace zdravé památky), které představují překročení společensky nepřekročitelné hranice (křesťanské morálky, památkové etiky).

Přínos pro portfolio českých lidových rčení:
Zobecnění případu inspiruje k formulaci dokonalého obsahového protikladu k tradičnímu rčení „Chytrému napověz, hloupému dolož“, a to: „Chytrému zamlč, hloupý nepochopí“. Jde o znamenitou pomůcku k úspěchu v soudobé politické praxi!

Poučení pro investory (tzv. Kněžínkův paradox):
Netrap se drobnými úpravami historické budovy, s nimiž vždy u památkářů narazíš, navrhni rovnou novostavbu a uspěješ.

Podrobně o kauze demolice na Václavském náměstí viz pořad Reportéři ČT.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

český Čech napsal(a):

Stejně dole, Jungmanova naproti hudebninám investor přistavuje dalši patro. Neuvěřitelné, ale realita. V Praze se nerespektuje nic.
30. 12. 2010 | 21:10

lujjza napsal(a):

Dobře, že máme takovéto experty...
Nedávno prý probíhal nějaký průzkum, kde se z hrůzou zjistilo, že snad mladí studenti nerozumějí psanému textu, nebo jeho významu, nebo tak něco...

A jak tak koukám - nejenom studenti, ale nechápe ani Sbor expertů. Těm expertům to ale tři z nich pokazili...

Je potěšující, že vše je v dobrých rukou a všude jsou odborníci na svém místě..
Hezký večer:-)
30. 12. 2010 | 21:23

Pepa Řepa napsal(a):

Vy tomu rozumíte? Dyť žádné psy nemáme
---------------------
Varle,
my Řepy tomu rozumíme tak, že máme sežrat hlídací psy demokracie i hlídací psy staré Prahy.
Stejně -téměř všichni- panáčkují za cukříček.

Pana Stejskala a Vás, milá dámo, bych ušetřil, jste výjimkou.
Vtipné, krátké, má to jiskru i obrázky pro nás-blby.
Ten barák nic moc. Asi bych slzu neuronil.U toho nového nevím, z jednoho pohledu se toho moc nepozná.
PF 2011
30. 12. 2010 | 21:37

Pepa Řepa napsal(a):

Neví někdo, kdo sežral polárníkům ty psy?
Varel nebo Fryšta?
30. 12. 2010 | 21:45

Varel napsal(a):

Jmenuji se Frištenský, ne Fryštenský.
30. 12. 2010 | 22:32

arnazach napsal(a):

Nádherně napsaný text. Hodně štěstí!
30. 12. 2010 | 23:33

LUF napsal(a):

Myslím si, když v ulici Na Příkopě může stát taková zkurveni.. jako je Galerie Myslbek, tak kdekoli v Praze může stát cokoli. Tenhle navrhovaný barák se k tomu Myslbeku náhodou docela hodí a turisti si třeba budou myslit že je v tom nějaký architektonický záměr který nechápou a je chyba v nich
30. 12. 2010 | 23:46

yara ze země krys napsal(a):

Pepa Řepa a Varel:

Když ono je to všecinko vždycky jinak. Já když jsem byl malej, tak jsem třeba obdivoval sovětské hrdiny za 2.WW co třeba obětovali svůj život jako Šaša, který se vrhnul s granátem pod německý tank s výkřikem "Za stranu a za lidi", páč to tak říkala naše souška učitelka, ale potom můj hroznej reakcionářskej dědek z máminy strany mě to všechno zkazil, že prý to tak nebylo a že Saša vykřil jenom "zasraný náledí" když uklouzl a spadnul pod tank! Takže Frištenský, mimochodem myslím, že měl nedávno výročí, by psy polárníkům kamarádům určitě nesežral, on to byl prý opravdu frajer, který by kamarádům dal to poslední.... Jo, jo, všechno bylo a je jinak, i ta Velká říjnová byla v listopadu a soudruh Lenin byl Uljanov....
Jdu si dát dobré francouzké řervené, ročník 2003! Mňam, mňam..
30. 12. 2010 | 23:53

Pípa napsal(a):

Paní autorko,
začíná se ve mně rodit nějaký divný cit k Vám. Asi vám brzy pošlu květiny. Máte ráda žluté růže?
31. 12. 2010 | 00:15

Colt napsal(a):

Kněžínek

v tom pořadu Reportéři ČT
si hrál na troubu, který za nic nemůže a který se řídí tím,co mu nakuká nějaká "odborná" (podmazaná) komise. Svojí hrou na naivního hlupáka bezvadně maskuje, že je součástí podmazávky.
Bezva finta.
Ale asi si špatně nevegetuje - podle toho co o něm před časem napsal Respekt, vlastní na Malé Straně několik objektů, na které si z úřednického platu nemohl vydělat.

Jediné vysvětlení proč si Magistrát platí tenhle "útvar" je, aby to před veřejností vypadalo jako, že někdo odborně posoudil nápady radních, nebo jejich kamarádů.
Zajímalo by mne, kolik jich Kněžínek odmýtl.
31. 12. 2010 | 00:17

argun napsal(a):

No, vypadá to jako pakárna, ale oni mají ti památkáři vlastně pravdu. Oni se vyjádřují k záměru, jestli jo nebo ne, to je vše. Rozhodovací pravomoc nemají žádnou.

O demolici hlasovat či jinak rozhodovat nemohou, nejsou totiž k tomu ze zákona ti "přílušní". To musí stavební úřad.

K demolici musí proběhnout stejné řízení, jako ke stavbě. Musí se zůvodnit proč demolovat a doložit to příslušnými posudky. Navíc jde v tomto případě i zásah do městské památkové zóny (přinejměnším fasáda toho baráku bude zapamátkovaná), takže se návrh na demolici nutně musí znovu dostat na stůl stejným vašnostům. A zase se budou jen vyjadřovat k záměru.

Paní Bečková proč už jste dávno nedali návrh na MK na zápis potrubní pošty, která je součástí toho baráku (jak jsem se dozvěděl na blogu pan Stejskala), do seznamu nemovitých památek? Industriální nádhera přece! Až do konečného vyřešení návrhu - zapsání či odmítnutí - má investor s demolicí šmytec. A navrhovatel se může taky odvolávat.. A máte zábavu na pár let zajištěnou.

Myslím to vážně, se mi zdá, že by toho domu byla škoda. Patří tam.
31. 12. 2010 | 00:35

Baba napsal(a):

Lokalizujeme-li Václavské náměstí někdejšímí staroměstskými hradbami na severu a novoměstskou koňskou bránou jižně, na místě dnešní novorenesanční budovy Národního muzea, myslím, že oblíbené dominanty celého náměstí, pak by laik očekával, že se urbanistický styl tohoto místa bude vztahovat ke století devatenáctému. Otec vlasti by jistě ambicím současné architektury vytyčil náměstí jednadvacátého století, snad už jen proto, že půvab historického města spočívá v dostavování a nadstavování. Ale co na to obchod?
31. 12. 2010 | 06:08

Cech napsal(a):

Ten zápis od arguna beru, to by byla rána pro penězovody.Jak vidět krásně namazané.
31. 12. 2010 | 07:17

katerinabeckova napsal(a):

Několik vysvětlujících slov ke komentářům:
Ad Pepa Řepa - polárníci psi vůbec nebrali, silák Varel Fryštenský měl ve výpravě již od začátku funkci psů

Ad Varel - půl dne jsem hledala na internetu, jestli se jmenuješ Fryštenský, nebo Frištenský, případně Frištejnský, našla jsem všechny varianty, ...jo kdyby šlo o Gustava, to by bylo jasno hned

Ad Pípa - žluté růže? Příteli nedělejte si škodu, mně by teď potěšil spíš libeček do polívky

Ad Colt - Pletete si "Kněžínka" s "Musálkem" - to je ten borec s domy na MS, ale trefil jste jen těsně vedle, protože J. Musálek je stále platným členem SEXu.

Ad Argun - na stavebním úřadě se již oprávněností demolice z památkových důvodů nikdo nezabývá. Kněžínkovo stanovisko je z tohoto ohledu zcela konečné. Stavební úřad řeší jen stavebně technické okolnosti stavby (demolice či novostavby).
31. 12. 2010 | 07:20

Pepa Řepa napsal(a):

polárníci psi vůbec nebrali
............
To je ale překvapení.
:-)))
31. 12. 2010 | 07:51

Holubář napsal(a):

Jste až nebezpečně vtipná, milá dámo.... :-)
S tím na úřadech žádnou díru do světa neuděláte... :-(
31. 12. 2010 | 08:24

matoha009 napsal(a):

Vážená paní doktorko, co říkáte, je zřejmé asi každému, kdo se analýzou autenticity památek chvíli zabýval. Je dobré, že to říkáte tak, že to chápe více dalších lidí. Je však otázka, jestli existuje nějaké mediálně úspěšné, či naopak administrativně "definitivní" řešení. Asi je správné vyvíjet nátlak v jednotlivých případech a využívat k tomu média a je vhodné, že zatím nebyl "iniciativám" upřen všechen prostor, i když shůry zřejmě stále existují pokusy (nepolitická politika, aktivisty vyvolávané komplikace investic apod. neslušná slova). Nicméně, jak se v tom vyznat?! Kdo může "plošně" sledovat všechny vývěsky stavebních úřadů? Rozumět tomu, co se na nich píše? Mít dosti času a energie, aby reagoval efektivně na všemožné na pohled iracionální obstrukce? Sledovat různá odvolání? Nenechat administrativně komplikovanou věc zapadnout, aby se za pár let objevila v jiné, "úspěšnější", "akceptovatelnější" podobě? Má smysl, aby takoví lidé byli případně podporováni granty? Asi má smysl bojovat za jednotlivé objekty. Ale snad si můžeme přát, aby to byl dílek široké kultivační kampaně, probouzející zájem obecenstva, moderované např. MK (zatím se tváří jako nepolitický vykonavatel ekonomických nutností, ale je možné, že za námi pociťované velmi minimální řešení muselo mohutně bojovat – pak je možná problém jen v tom, že se s námi z nedostatku jeho času nebaví; i když ty listopadové desítky miliónů na podporu oprav památek měly vyvolávat a asi i vyvolávají sympatie; jenže svědomitý ošetřovatel památek – zdí či omítek zdí, dozdívá, spáruje, omítá a natírá do "Václava", poněvadž ví, že později jsou to velmi rizikové investice). Pan ministr je vlastně nejvyšší památkář. Třeba sem napíše. Ale nemusí, pokud bojuje za památky na jemu příslušných úrovních. Jak říkávám, není ještě té devastační a modernizační hrůzy dosti na to, aby se obec vzepřela, aby za dědictví začali bojovat architekti, urbanisté. Aby se zjistilo, že památky chceme nejen proto, aby živily turistický průmysl, ale, že je... chceme.
31. 12. 2010 | 08:41

otokar napsal(a):

Největšími škůdci památek jsou:
1. dřevomorka
2. kyselé deště.
3. památkáři
31. 12. 2010 | 09:30

argun napsal(a):

No nevím paní Bečková,
stavební zákon ale říká něco jiného... Kněžínkovo stanovisko konečné být prostě nemůže, protože k tomu není oprávněn.

Nerozumím termínu "oprávněnost demolice z památkových důvodů", s takovým stavební zákon ani zákon o památkové péši pokud vím nepracuje. To jako že památka je moc stará, takže pryč s ní? Nebo že není dost památkou? Ten objekt samotný zapsán pokud vím není, ale jeho uliční fronta určitě ano.

Ten návrh nebyl vtip... potrubní pošta je unikát.
31. 12. 2010 | 09:44

argun napsal(a):

Nemůžu radit... možná by to chtělo méně elegance a více razance. S Cimrmanem si na blby moc nepřijdete.
31. 12. 2010 | 09:46

Tomáš Vích napsal(a):

Je to zvláštní fenomén, když dojde na lámání chleba, tak ti největší experti najednou neumí do pěti napočítat.
31. 12. 2010 | 11:04

Mňouk napsal(a):

Byla zde zmíněna potrubní pošta jako památka. To bude od roku 2011
zcela jinak. Potrubní pošta se začne užívat pro svůj původní účel. Od 1.1. 2011 bude platit změna správního řádu 3789/2111/2010/s - A 12, která zcela ruší prostředky v administrativě.Nadále nebude užíváno elektronických medií, počítače budou postupně do 30.6. odevzdány a každý úředník dostane jen pero a papír. Dále budou zrušeny všechny kopírky a pokud úředník potřebuje kopii, provede bezchybný opis dokumentu, který jeho nadřízený přečte a parafou potvrdí jeho správnost. Veškerá korespondence, která je shledána nutnou, bude vedena papírově, kopie jsou přípustné jen opisy.Doručování jen posly, nebo potrubní poštou tam, kde je její síť zachována, na venkově mohou posly nahradit poštovní holubi, nebo v zimě psí spřežení.
Tato změna správního řádu podle Výzkumného ústavu administrativy přinese až 98% omezení potřebných úkonů. Podle výzkumného ústavu pro státní a obecní správu je však možné,že tento způsob práce přinese naopak nárůst osob ve zmíněných úřadech a tak dojde k plné zaměstnanosti obyvatelstva
v administrativní oblasti.Proto bude vytvořen počítačový model stavu, kdy nikdo nic potřebného nevytvoří ale státní správa je na vrcholu dokonalosti, neboť zaměstnává veškeré práce schopné
obyvatelstvo. Počítačový model má trochu nesrozumitzelný název - Jakdlouhotovydrží?
31. 12. 2010 | 11:53

kuře v hodinkách napsal(a):

od té doby, co vytvořili zhůvěřilost jménem nový smíchov, se nedivím ničemu. jestli si myslí, že jsme takový tupci, že nás uchvátí tím, že to popíší seifertem, tak to možná ty burany, kteří jsou dnes ve funkcích...všichni jenom kecají o moderní architektuře, ale jde jim o jediné.postavit co nejrychleji, nejlevněji budovu s co nejnižšími provozními náklady a zároveň i s nízkými náklady na rekonstrukce, adaptace, zasíťování apd. takže vždycky to je nějaký železobetonový skelet a samé sklo.nic proti tomu, je to funkční, ale patří to na periferie a průmyslová a obchodní centra apd.do centra prahy ne.ale bohužel už se překročil rubikon a toto není rozhodně první záležitost a obávám se že ani ne poslední.nakonec, když jsem já, ač už nejsem v praze zdejší se dostal po delší době na karlův most, zažil jsem opravdu nepopsatelný šok, když jsem viděl tu prasáckou a totálně necitlivou rekonstrukci.po tomhle už nezbývá než zamáčknout slzu a říct si, že už je to jedno, dítě se vylilo s vaničkou asi už dávno...
31. 12. 2010 | 13:09

Gabrielle H. napsal(a):

Vážená a milá Kateřino Bečková. A ten vtip o tom, jak "Drobil" letěl z osmého poschodí velikého činžáku znáte? Podobnost s Husákem je čistě náhodná, protože Husák byl ošklivě rudý, zato Drobil krásně modrý :-),ale ta nehynoucí láska ke straně a vládě se tedy přehlédnout nedá. Zvláště při jeho uvědomělém hlasování o zachování vlády Svaté trojice, i nějaká ta slzička dojetí vytryskla :-DDDD
http://www.youtube.com/watch?v=CH1sefMTj4o
A tajná dohoda? Již dávno byla odhalena. Náš arcivévoda Svatý Václav Klaus Sličný a Veliký je sice mistr tajných dohod, ale na své zvídavé poddané v podhradí si nepřijde. Wikileaks může Čechům a Moravákům jenom tiše závidět. Zaregistrujte se prosím, vždyť jde o čerstvě odhalený a supertajný dokument :-DDD
http://www.osud.cz/osudcz-tv-tajna-umluva
a protože je silvestr, přidám něco málo navrch...
http://www.youtube.com/watch?v=Dy1AL_NaOZc&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=M0gThwVsnY8
http://www.youtube.com/watch?v=QEsVL9Lr80k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=k3-iGCFnKv4&feature=related
---
http://www.youtube.com/watch?v=oVFK32He3VM
http://www.youtube.com/watch?v=9GCRvsqIAs8
http://www.youtube.com/watch?v=Dr6XrAHCVH0
http://www.youtube.com/watch?v=8aulZedWXXM
---
http://www.youtube.com/watch?v=Et-968g2UPQ&feature=related
http://www.tripatlas.com/videoplay/h_OW9zIRFoU
http://www.tripatlas.com/videoplay/UpPTh_O2PMQ
http://www.tripatlas.com/videoplay/lPkkiD_umpA
http://www.youtube.com/watch?v=4YdlcSUjfJU&playnext=1&list=PLE92606ECF30821F8&index=85
---
V tento požehnaný vánoční čas - mimochodem potrvá až do Tří králů - posílám vám a všem lidem dobré i té méně dobré vůle přání a pár dárečků k blížícímu se novému roku. Pán pánů a Král králů Ježíš Kristus a jeho království světla, lásky, míru a pokoje ať je s námi se všemi po celý nový rok 2011. Pána temnot, Satana a jeho démony Mamon, Ego, Prachy, Byznys, bezuzdný Sex a zneužívané Drogy ať se propadnou do temnot, tam odkud přišly. Jedině tak můžeme uzdravit svoje tělo i duši a celou planetu Zemi. K tomu ať nám žehná Jesus Christ Superstar
---
http://www.youtube.com/watch?v=AdHG0E3aSjo
---
http://www.youtube.com/watch?v=UIrolfwN-VM&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=MhKWwoAuuC8&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=rlqXGk-RF-M
http://www.youtube.com/watch?v=pivmW_FX_EI&feature=fvw
http://www.youtube.com/watch?v=qXahJYGkYX4&feature=fvw
---
http://www.youtube.com/watch?v=vptON8d-3S4
http://www.youtube.com/watch?v=7k0xe2iAR3Q
http://www.youtube.com/watch?v=Ss8zzuBsb5w
http://www.youtube.com/watch?v=rfKfsIoEGe4
---
http://www.youtube.com/watch?v=XIJjUAqEna0
http://www.youtube.com/watch?v=LLfjG0QLe5w
http://www.youtube.com/watch?v=1vXy2-oVQO4
http://www.youtube.com/watch?v=DZ2J-3aCgaE
---
http://www.youtube.com/watch?v=Ft9qJ9NteQI&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=yUwPhrLlgx0&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=ZBZ0Fe44ppg&feature=fvst
http://www.youtube.com/watch?v=RWtzoZNb8kM&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=Ugql6D4pFKM&playnext=1&list=PLBD04C29ECDCADEAF&index=2
http://www.youtube.com/watch?v=K1YzK0Fiz-I
http://www.youtube.com/watch?v=7irynJtKI4I
---
http://www.youtube.com/watch?v=AdHG0E3aSjo
http://www.youtube.com/watch?v=ITK79auSsw4&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=O-vlysatIZQ
http://www.youtube.com/watch?v=APxXwp23hi0
http://www.youtube.com/watch?v=FkSA1g8WAjE&feature=related
---
http://www.youtube.com/watch?v=Wi0Oa1Zl0e8&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=UoLS3ma-twg&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=7YXtf7vtz3c&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=4Gae-n0Pb7Q&feature=related
---
http://www.youtube.com/watch?v=oYSYHN-w8dg&feature=related
---
http://www.youtube.com/watch?v=C5CmMm_SRpM&eurl=http%3A%2F%2Fwww%2Eosud%2Ecz%2Fcs%2Fclanek%2Ephp%3Fid%3D9258&feature=player_embedded
---
Další díly si prosím vyhledejte v nabídce ukázek napravo...
PS: bude mi ctí se tu s vámi i nadále potkávat. Gabriela
31. 12. 2010 | 13:11

SuP napsal(a):

Gabriele H -
Nejste Vy náhodou samice vo Franty Adamce? Od vás bych chtěl párek mladejch. Ale ne do svýho PíCí.
31. 12. 2010 | 16:54

Hurá napsal(a):

S výjimkou historických skvostů či celých zón, mezi které Václ. nám. nepatří, je jenom přirozené, že je staré nahrazováno novým. A je to tak správné ! Ovšem to, co se navrhuje místo onoho "starého" domu, je naprostá hrůza bez špetky talentu architekta.
31. 12. 2010 | 20:45

Bartoška z KV napsal(a):

Ta budova má Art Deco fasádu a tudíž je to historický skvost. Naši spřátelení soudruzi mají v Miami pár baráků v tomto stylu a chrání je jak oko v hlavě!!! Tam by nejaký investor co by na to šáhl letěl do moře.
The Miami Beach Art Deco District http://www.youtube.com/watch?v=hbSQKgQoQ1M
01. 01. 2011 | 16:30

Jan Zachrta, Dán napsal(a):

ad otokar:
Zjevně se považujete za vtipného, což je Váš problém. Ale věcně: s těmi "památkáři" se to má tak, že tímto titulem ve zkratce označují jak úředníci (magistráty, krajské úřady,obecní úřady, tak i pracoviště Národního památkového úřadu.Problém je v tom (zejména v Praze), že pro magistrát personifikovaný Kněžínkem nejsou odborná stanoviska NPÚ závazná, takže je velmi často mění, ke škodě města a nás všech obvykle podle přání developera, bez ohledu na cokoli.
A tak zvaný sbor expertů, na který všechno ředitel Kněžínek tak úpěnlivě svádí systémem já nic, já muzikant?? Přátelé, pohleďte na jeho složení - většinou nikoli nezávislí odborníci, jak praví Kněžínek, ale bývalí zaměstnanci magistrátu, kamarádi (taky z mokré čtvrti),lidé ve střetu zájmů (projektující architekti a inženýři, kteří dříve nebo později taky budou potřebovat schválit svoje projekty),zpracovatelé průzkumů na objednávku investorů těch projednávaných caus....a ti tři, čtyři obhájci skutečných zájmů města a jeho obyvatel - co zmohou víc, než hlasovat proti (přesile)? Jestli tento stav nám zůstane zakonzervován, Bůh ochraňuj Prahu i Pražany. Pane MUDr. Svobodo - tady máte pole pro jednu z akcí, jaké jste nám slíbil!
ad Kateřina Bečková:skvělý text, těším se na další. Máte u mne ten libeček, je z letošní sklizně, z naší zahrady, EKO!
03. 01. 2011 | 11:20

Helmut napsal(a):

katerinabeckova napsal(a):
Několik vysvětlujících slov ke komentářům:
Ad Pepa Řepa - polárníci psi vůbec nebrali, silák Varel Fryštenský měl ve výpravě již od začátku funkci psů

To je fajn, že nevzali psi, mohli vzít alespoň psy.
:-)))))))))))))))))

Řepoune hlavo dubová jaks to moh přehlídnout? Proč ji šetříš?
03. 01. 2011 | 15:00

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy