Roadshow za všechny prachy

18. 09. 2011 | 22:01
Přečteno 3412 krát
13.září 2011 proběhlo tiskem, že „Ministr (školství) … uvolnil 11 miliónů korun z evropských fondů na projekt, jehož součástí je i „originální roadshow v Karlovarském a Jihočeském kraji“. Ta odstartovala v pondělí a vysvětluje školákům, jak prý skutečně probíhá globální oteplování.“ (zde).

Akci zajišťuje Techmania Science center, o.p.s. Na stránkách Techmanie se o roadshow píše: „Zaměstnanci science centra Techmania přijedou až na Vaši školu a předvedou čtyřicetiminutovou show na téma „Zajímavá atmosféra,“ zaměřenou zejména na vysvětlení atmosférického tlaku. Bude předvedena a poutavou, leč fakticky správnou formou vysvětlena řada pokusů, týkajících se např. vlastností metanu, kyslíku, hoření, oxidu uhličitého, srážení vodních par apod. Vše je v souladu s učebními osnovami fyziky pro základní a střední školy.“ (zde).

Byl jsem opravdu zvědav, jak taková roadshow vypadá. Naštěstí malou ukázku přinesl dne 18.9.2011 pořad Turbulence na ČT24. Skutečně nemohu jinak, ale dvě věty z tohoto pořadu jsem si musel zaznamenat na papír: „…oblačnost vzniká při nízkém tlaku, protože ten nízký tlak dovolí vodě intenzivněji se odpařovat a vzniká oblačnost. Večer se kouknete na počasí a tam ta rosnička řekne, že se k nám blíží brázda vysokého tlaku vzduchu, tak můžete jásat, protože to znamená, že se vyjasní.“

Nevěříte? Taky jsem nevěřil a musel jsem si to pustit několikrát. Ale je to tam. Máte-li pevné nervy, můžete se na tu ukázku podívat zde.

„Fakticky správná forma“? Ani náhodou! To jsou faktické nesmysly. Dvě věty a v nich dvě naprosto zásadní chyby, které jasně ukazují, že autoři neznají nejen základní principy fyzikálních pochodů v atmosféře, ale ani základní terminologii. Skoro mě děsí, co všechno bych se ještě dověděl, kdybych tu roadshow viděl celou. Jít ale s takovýmito (ne)znalostmi meteorologie vzdělávat mládež, to chce jistě nejen hodně odvahy, ale také hodně nezodpovědnosti. Však také anketa na konci ukázky z roadshow ukázala, že studenti i nadále o skleníkovém efektu nevědí prakticky nic…

Docela bych se vsadil, že autoři vůbec nekonzultovali meteorologickou problematiku a terminologii s meteorology. Přitom měli řadu možností. ČHMÚ, Ústav fyziky atmosféry, Katedru meteorologie a ochrany prostředí na MFF UK. Kdyby se totiž zeptali třeba jen na jednom z těch míst, nemohli by o vzniku oblačnosti nebo o „brázdě vysokého tlaku vzduchu“ tvrdit takové nesmysly, jaké v ukázce tvrdí.

A tak se ptám - to opravdu nebyl nikdo schopen za 11 milionů připravit ten výklad fakticky správně?

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Maximus napsal(a):

Mám pocit, že nám vládnou polointeligenti naklonovaní se zloději. Nebo je to již jistota? Ale je tady alespoň sranda, ovšem na čí úkor?
Říká se, že kdo se směje naposled:
a/ ten se směje nejlépe
b/ ten se směje poslední
c/ ten má dlouhé vedení
Pod který bod patří občanstvo této země?
Tipnul bych si za c/. Ale třeba nemám pravdu a lidé se na.....!
18. 09. 2011 | 22:15

Martin napsal(a):

Celý smysl roadshow bylo patrně uvést žáky v omyl a navalit jim do hlavy tu správnou propagandu. Faktická správnost by byla kontraproduktivní.

Správné by bylo vysvětlit žákům že zvýšená koncentrace CO2 ve vzduchu není příčinou oteplování, nýbrž důsledkem současné zvýšeného vyzařování ze Slunce. Tím jak se zahřívá voda v oceánech, tak klesá její schopnost udržet v ní rozpuštěný CO2 a tento se uvolňuje do ovzduší.

Jenže Slunce neposlouchá nařízení a směrnice ÚV ESSR ani se nedá zdanit a regulovat a tak se propaganda zaměřuje jinam.
18. 09. 2011 | 22:19

Důchodce68r napsal(a):

Nic divného. Vše jede v zaběhaných kolejích. Ministři a ministerstva mají jistě plnou hlavu důležitějších starostí. Například aby se reformami nesnížila míra korupce atd.
A Unie se současně připravuje na kolektivní bankrot. A takvým základní cílům se patrně musí vše ostatní podřídit, včetně fyzikálních principů.
18. 09. 2011 | 22:33

Pacák napsal(a):

Pane Metelka, ono nejspíš nejde o nějaké vysvětlování něčeho, ale o těch 11 milionů. Nemusí z penězovodu téct, stačí když kape.
18. 09. 2011 | 22:37

mapa napsal(a):

Celý smysl takovéto akce je, aby si nějaký, např. mladý, blbý,arogantní (dále jen MBA) nahrabal. Je jisté, že musí mít patřičné korupční styky.Odbornost a rozhled je až na posledním místě.Že se naprosto nestydí před odborníky v oboru , jen ukazuje skutečnou intelektuální úroveň. Za vše hovoří např. daleko větší kauza fotovoltaiky a nakonec mnoho dalších. Stát už není státem, ale bandou lupičů vykrádajících daně odevzdávané v dobré víře lidmi, kteří odevzdávat musí.Možná už ale začínají tušit, s kým mají tu čest a brzy se to po....
18. 09. 2011 | 22:59

ventos napsal(a):

ježíši, vypadá to že už konečně politici našli cestu jak nebýt za pitomce, obyvatelstvo musí být ještě o pár levelů hloupější
18. 09. 2011 | 23:11

Medikolog napsal(a):

Pane Metelko,

stejně kvalifikovaní odborníci řídí naši ekonomiku a celý stát již dvacet let. Víte sám v jakém je stavu a kam spějeme. Nota bene, ten televisní pořad není o nic blbější než kterékoliv náboženské vysílání. Je to O VÍŘE, ne o přírodovědných znalostech pane Metelko:-). Osobně jsem raději když (v)orají BRÁZDU VYSOKÉHO TLAKU, než když kvůli dvěma rosničkám brání výstavbě vodních děl (nemyslím to z Varnsdorfu:-) nebo něco našeho "privatisují".
18. 09. 2011 | 23:24

napsal(a):

Metelka
proboha, čemu se divíte? Je to přece byznys, vy jste asi vědec, to bude ten rozdíl.Kvůli takové drobnosti psát blog, no poslyšte to nemáte nic lepšího na práci?

Co kdybyste šel štípat dříví, letos bude tuhá zima, bude mráz, vichřice a metelice. Není jisté, zda přežijete. Jestlipak víte, co dělají Indiáni? Dělají dřevo, protože bude tuhá zima.
18. 09. 2011 | 23:25

L.Metelka napsal(a):

Medikolog: Ten pořad (Turbulence) je OK. Co není OK, je ta roadshow...
18. 09. 2011 | 23:28

Clark Gable napsal(a):

Kdo seje vítr, sklidí bouři.
Klimatologové se rozhodli stát se prvními po Bohu a rozhodovat (zcela vědecky, stejně jako byla zcela vědecká lobotomie) o procesech, o kterých něco ví tak svatý Petr.
A opravdu, začali říkat OSN co by lidstvo mělo a nemělo a dostali rozpočty jako jaderní fyzikové před 60 lety. Tak to ve vědě chodí, každý chvilku tahá pilku.
Každý proces (nejen klimatické změny) má svůj vývoj a dynamiku. Z oteplování se stal tak velký byznis, že se ho (po Al Gorovi, vynálezci internetu)) už chytli i kolotočáři. Teď začínají oteplovací puristé reptat, že se jim věc vymyká z rukou.
Teprve nás ale čekají Dětské oteplovací výpravy, které svatí klimatologičtí guruové povedou oblečené v pavkách k Severní točně s opalovacím krémem v k nebi vztažených rukou.
Ještě pět, deset let a příští obdoba zelených (doufejme že ne hnědí) bude pořádat masové sit-iny proti oteplovačům.
Angela Merkelová pak po obzlášť tuhé a dlouhé zimě zakáže veškeré řeči o oteplování a volný prodej hokejek (kvůlivá efektům).
Pak konečně Franta Kabourek z Mcel odtajní svůj poloprovozní model studené fůze a nastane Doba studená.
18. 09. 2011 | 23:53

oh napsal(a):

Pane Metelko, nic jste nepochopil. V tom programu nejde o vzdělávání (i když trocha hloupé propgandy se hodí vždycky), ale hlavně a především o těch 11 miliónů. Máme přeci vládu rozpočtové odpovědnosti a tak je nutno zajistit, aby se milióny stále dostávaly k těm správným lidem.
Clarku Gable, ten svůj mimořádně hloupý výlev myslíte vážně?
19. 09. 2011 | 00:50

jjj napsal(a):

Mislý já ho znám.
19. 09. 2011 | 02:05

Grandgousier napsal(a):

Dobešové, Semínové a Bátorové s Jochem mají takových taškařic v zásobě více.
19. 09. 2011 | 05:58

Máří Magdalena napsal(a):

no a že se Dobeš chodí radit s prelátem Dukou o tom, co by se mělo učit v občance,(informce z včerejších zpráv na ČT1), to už mně vůbec hlava nebere.
19. 09. 2011 | 08:09

Sladký napsal(a):

Pornokracie,Nic víc a nic míň.Polointeligenti, pseudoodborníci,podvodníci ti všichni ve službách lumpů a to vše podporováno davem zmanipulovaných hlupáků... to je nová doba Temna.
19. 09. 2011 | 08:42

Pája napsal(a):

Malá oprava nadpisu, pane Metelko. Ta roadshow je za naše prachy :-(
Naštěstí ještě ne za všechny :-)
19. 09. 2011 | 09:02

VFISCHER napsal(a):

Souhlasím s panem "oh" a s panem "Sladký" !!! Nejde o vzdělávání, to by byl jen naivní omyl ! Jde o rozkradení příslušné částky sebrankou všežravců momentálně u lizu - a jak se říká, s jídlem roste chuť ! Čím drzejší a hloupější, tím větší šance na rychlé vydrancování a po nás potopa !! Jedenáct melounů ??? Cha chá - to je jen jahůdka pro poberty sbírající drobty !! To jsou tady v jiných oborech jiní sekáči a tam jde ne o miliony ale o miliardy !! Přesně jak řečeno: NOVÁ DOBA TEMNA ! Zhasnout a rozkrást - tak se to dělá !!
19. 09. 2011 | 09:29

jogín napsal(a):

Celá akce pro školy se nijak neliší od standartního oteplovačského přístupu. Viz Al Gore a spousta jiné propagandy.
19. 09. 2011 | 09:58

L.Metelka napsal(a):

jogín: On někdo objíždí naše školy s nějakou alarmistickou show?
19. 09. 2011 | 10:02

Ladislav napsal(a):

Je to jen klasicka zlodejina. Dnes je to oteplovani, zitra zase neco jineho, hlavne kdyz potecou penize. Kdyz si to lide nechaji libit tak proc by se zlodeji zynirovali?
19. 09. 2011 | 11:27

Občan napsal(a):

Ježišmarjá, tohle "za nás" dělala kdejaká úča fyziky a zeměpisu :-O!!!!!
U školy jsme měli vlastní meteostaničku, v laborce jsme si simulovali vývoj "mraků" a vůbec jsme se při fyzice a zemáku skvěle vyblbli. Dodnes si díky tomu pamatuji typy mraků a co znamenají, co to je vítr a proč co dělá a spoustu dalších věcí (mnohé z toho se nám na vodě a na vandrech mockrát sakra hodilo).

Takže Dobeš vysolil 11 mega další partě dotačních "NNO" lehkoživků, kteří školám draho prodávají naprostou výukovou banalitu, kterou ještě navíc mají špatně.

Jo, a pane Metelko, ta Techmania, to bylo do loňska Regionální technické muzeum, o.p.s. (Zakladatel ZČU a Škoda Investment, a.s.) Asi potřebovali oprášit a provětrat exponáty, tak to naložili na žebřiňák a jezdí s tím dělat teátrum :o)))
Pojízdné muzeum by tak nezaujalo, tak to pojmenovali trošku vzletněji a ejhle! Ono to funguje a penízky se sypou. No, a vo ty chechtáky jde - děti jsou jen nutný přívažek.

Kdyby to nebylo tak hrozné, tak by se člověk s chutí zasmál.
19. 09. 2011 | 11:38

SansLogique napsal(a):

Metelka - S alarmistickou show nikdo nic neobjíždí, tý správný prapagandy se na fakany valí odevšad neúrekom. A kolik nás to stojí se fakt s nějakejma upocenejma 11 mega nedá srovnávat (ne že bych zrovna tuhle zlodějnu obhajoval, ale připadá mi v "klimatologickém" kontextu jaksi zanedbatelná).
19. 09. 2011 | 13:06

L.Metelka napsal(a):

SansLogique: Ale ono je úplně jedno, jestli je ta roadshow klimaalarmistická nebo klimaskeptická. O to tady vůbec nejde. Jde tu o to, že za 11 melounů nejsou schopni zajistit ani tu základní faktickou správnost.
19. 09. 2011 | 13:25

Tomáš Moravec napsal(a):

Vážený pane Metelko,
Vážení diskutující,

dovolte mi prosím, abych z pozice tiskového mluvčího Techmanie, tedy organizace, která zmíněná roadshow pořádá, stručně reagoval na současné komentáře a kritiku.

Předně bych rád řekl, že název „Globální oteplování“ nevystihuje zcela přesně obsahovou náplň této roadshow. Název jsme záměrně zvolili tak, aby byl pro naše návštěvníky, pedagogy a studenty atraktivní, vzbudil zájem a podnítil diskuzi. Celá roadshow je koncipována jako série interaktivních pokusů představující složky atmosféry. V podmínkách roadshow není samozřejmě možné předvést např. skleníkový efekt, ale pouze naznačit princip, jak k němu dochází.

Přiznáváme nicméně pochybení našeho edutainera, který se díky své osobní invenci v rámci vystoupení dopustil výrazných pochybení. Litujeme těchto omylů a uděláme vše proto, aby k nim již v budoucnosti nedocházelo.

Rád bych rovněž podotkl, že v rámci roadshow neprezentujeme žádná klimaskeptická či jiná stanoviska, ale pouze zábavnou formou vysvětlujeme základní fakta o atmosférických jevech a složkách, které by měl každý žák znát předtím, než se složitou problematikou globálního oteplování vůbec začne zabývat.

Právě vzhledem k takovéto komplikovanosti tématu a nutnosti přizpůsobit jeho prezentaci cílovému publiku je nezbytné výklad generalizovat a vždy vztáhnout k tomu, co je pro žáky a studenty základních či středních škol nejvíce uchopitelné. Logicky tak dochází ke zkreslenému výkladu a k zjednodušením, což vnímáme jako daň za popularizaci vědeckých témat.

Děláme však vše proto, aby atraktivita našich show nebyla na úkor obsahové kvality. Ještě jednou se omlouváme za pochybení, k nimž v rámci jihočeské roadshow došlo a věříme, že to bylo pochybení z naší strany poslední.

Díky za Váš čas s těmito řádky
Tomáš Moravec
Tiskový mluvčí
E-mail: tomas.moravec@techmania.cz
19. 09. 2011 | 13:37

L.Metelka napsal(a):

Vážený pane Moravče,

děkuji Vám za Vaši reakci. Byl bych velice rád, kdyby to byl první krok ke zkvalitnění vaší roadshow a hlavně k tomu, aby se v ní už nevyskytovaly takto hrubé faktické chyby. Přesto bych měl jeden dotaz: s kým jste kontultovali faktickou správnost výkladu?

Možností konzultací je totiž celkem dost. Kromě organizací, které jsem uvedl v článku, je tu ještě Česká meteorologická společnost, která v současné době zakládá pracovní skupinu pro vzdělávání v meteorologii a klimatologii. Tam také můžete najít lidi, se kterými můžete řadu věcí konzultovat. Shodou okolností právě v těchto dnech pořádá Česká meteorologická společnost seminář s názvem "Meteorologie ve vzdělávání a v médiích" (program je na http://www.cmes.cz/sites/default/files/Program_seminar_CMeS%202011.pdf, pro Vás by mohla být zajímavá hlavně některá témata a lidé, kteří se touto problematikou v ČMeS zabývají).

Možností, jak zajistit faktickou správnost výkladu, je tedy více než dost, doufám, že některé z nich využijete.
K prezentaci klimaskeptických (či klimaalarmistických) stanovisek jen to, že tato stanoviska jsou ve své podstatě ideologická a jako taková nemají ve škole co dělat. Názor by si žáci měli utvářet na základě vlastních znalostí a zkušeností a nikoli na základě výkladu jakékoli ideologie. Takže pokud roadshow skutečně zůstává u fyziky (případně dalších přírodních věd), je to OK.

Ano, je to komplikované téma, v tom s Vámi souhlasím, jistá zjednodušení jsou tu nutná, nikdy by ale nemělo zjednodušení znamenat faktickou chybu nebo sdělování nepravdivých informací studentům.

Zdraví Vás

L.Metelka
19. 09. 2011 | 14:12

Tomáš Moravec napsal(a):

Dobrý den pane Metelko,

děkuji za Vaše tipy a odkazy, naši edutaineři je jistě rádi využijí. K Vaší otázce: obsah roadshow prošla konzultací našich vlastních odborníků, kteří mají vzdělávní v oblasti fyziky a příbuzných oborů.

Obsahově je show postavena fakticky správně. Bohužel právě v případě, který byl takto medializován, se náš edutainer dopustil chyb. Dovolil bych si to tedy shrnout, že došlo k sehlání jednotlivce, nikoliv systému: show jako taková neuvádí žáky v omly, naopak. Já i Techmania si nicméně uvědomujeme, že toto není omluvou pro náš výkon na zmiňované škole.

Děkuji za pochopení a zůstavám s pozdravem,

Tomáš Moravec
19. 09. 2011 | 16:09

Suchec napsal(a):

Ovšem tato věta je jako vystřižená z MLAMOJSKÉHO slovníku "zmr.ologie":

"Přiznáváme nicméně pochybení našeho edutainera, který se díky své osobní invenci v rámci vystoupení dopustil výrazných pochybení. Litujeme těchto omylů a uděláme vše proto, aby k nim již v budoucnosti nedocházelo. "

Proboha, to už neumíte ni česky? "edutainer", doprdele, co to je za výrazivo?
Ale vážně. Jestli je organizace na podobné úrovni mluvčího. Díky, ale radši jeďte jinam.
19. 09. 2011 | 16:11

Suchec napsal(a):

Samozřejmě došlo k selhání jednotlivce, a ne systému.

Wow, to mne vrací 20 let zpátky.

Pane mluvčí. Že vy si z nás děláte šoufky?
Dojíte zbytečně akorát veřejné peníze (za pomoci spřátelených min. úředníků).

11mega jsou výplaty na menší škole na 2 roky.
19. 09. 2011 | 16:15

Zdena napsal(a):

Ježišmajrá,ten tiskový mluvčí presentuje dokonale!Proč si myslíte,že středoškoláci jsou pitomí?Jako středoškolák jsem stála o edukaci(když už používáme toto nepěkné slovo).Jestli u toho byla či nebyla sranda, nebylo až tak důležité.
Edutainer je kdo? Bavič,který by jako učitel neobstál?
19. 09. 2011 | 18:11

Vrata napsal(a):

L.Metelka napsal(a):
jogín: On někdo objíždí naše školy s nějakou alarmistickou show?
No nechame se prekvapit??
http://www.amo.cz/vzdelani/jak-ucit-o-klimatickych-zmenach.htm
21. 09. 2011 | 11:17

L.Metelka napsal(a):

Vrata:
Pokud Vás tahle aktivita zajímá, tak nedávno byl k tomu tématu diskusní kulatý stůl, kde jsme diskutovali o řadě věcí kolem vzdělávání v oblasti klimatických změn. Konalo se to za účasti klimatologů. Pár věcí ze závěrů toho kulatého stolu:
1. Oproti původnímu návrhu, že to patří především do učiva zeměpisu a základů společenských věd, se nám podařilo prosadit, aby to patřilo i do učiva fyziky.
2. Problematika by se neměla zužovat na "globální oteplování", ale měla by postihovat všechny změny klimatu.
3. V původním návrhu bylo jako jedno téma (ke společenské diskusi u nás) výslovně uvedeno i téma "klimaskepticismus". Podle našeho názoru tam v tom případě musí být stejně výslovně i "klimaalarmismus" (i když se to některým přítomným vůbec nelíbilo).
4. Materiály budou ještě před finalizací předány k posouzení i klimatologům.
21. 09. 2011 | 12:07

cestovatel prostorem napsal(a):

Prosim, neplivejme na pana ministra Dobese - je to jiste svedomity katolik a horlivy narodovec.
Jiste pristi skolni rok bude pan "Dobes & Hrad s.r.o." objizdet zakladni skoly s osvetovym programem "STOP KONDOMUM - VLASTENEC JEDE NAOSTRO". Odbornou stranku zajisti akciova spolecnost SEXMANIA (zalozena spolecnostmi ČEZ + Škoda holding + + Pravnicka fakulta Zapadoceske univerzity + aniciativa D.O.S.T.).
Praktickou ukazku provede suverenne Jana Bobosikova s Petrem Machem.
23. 09. 2011 | 00:37

GretchenPitts27 napsal(a):

freelance writer
11. 03. 2012 | 10:56

korsgfc napsal(a):

<b><a href=http://www.cheapkatespadeoutlet1993.org/>kate spade outlet</a>,<a href=http://www.katespadebagsales2013.org/>kate spade bags</a>,<a href=http://www.freywille2013.org>Frey Wille</a></b>
later having guys berate us for carrying nearly too many unnecessary substance I would have liked apt ask what he had amid his Longchamp. March is one of my favorite birthday months for it's Vlad's birthday, NOT weather appropriate for winter among the Northeast no matter how many UNIQLO Heat Tech layers you clothe underneath.Studded leather coat bracelets from Jcrew and Madewell.Frye Allie Softy pumpBeautiful to look by It makes me nervous apt discern Julia Louis-Dreyfus put her ivory Lanvin Amalia Shoulder Bag so near apt food trash,The bags was from Nine West and the closest I can find online are these bags which are the same fashion and chart but among faux suede instead of velvet. I bought the bags on a whim and a week later I planner to return it apt Macy's because I didn't like how deep the bags namely and that absence of inside pockets.yet for right immediately let's take a look at what everyone but one of the fight's main participants had apt say almost about the spat last night. Megs has a none so hidden trample aboard entire things Oscar de la Renta. Whether she's wearing the fashion Pearl carrying one of her current clutches (did you discern her Viddy??) or swooning over the gorgeous gowns,900, A slippery chart with a foldover top this clutch aspiration be well received along those with massive handbags collections and those equitable beginning theirs alike Itat Shrug$120 through ALLSAINTSDear kin and friends, we have been snapping and uploading photos non-stop. Join 17,within chapter for it's super advantageous and a great access apt approach a spacious range of consumers, which means we entire have to endure that dramafest for the remainder of the Hawaii episodes. Even Ken couldn't get Kim apt the aerodrome in season however While the rest of the group sat nearly by the terminal,
05. 06. 2013 | 07:10

fzfvoemfxk napsal(a):

Apres plusieurs jours sur place. http://cialisprixfr.lo.gs/ il n’en dormira pas moins bien pour autant. http://quandviagrageneriquefr.lo.gs/ au Cambodge ou au Laos. http://acheterkamagralyonfr.lo.gs/ A Historical Contextualization 1850-1990« .
03. 10. 2013 | 20:47

skwlxzodkz napsal(a):

l’electricite et la nourriture. http://viagraprixfr.zic.fr/ L’histoire des peuples sans histoire. http://acheterviagra.zic.fr/ Accueil » Le discours rapporte http://acheterpropecia.zic.fr/ On ne se melange pas au peuple.
11. 10. 2013 | 19:17

hbvgnsagwp napsal(a):

<>] Encercles par le feu. http://www.emtvalencia.es/video/xenical-vente-ligne.html vendredi 29 juin 2012 a 14h35. http://www.emtvalencia.es/video/precio-pastillas-cytotec-mexico.html Article11 papier : Une histoire de gros sous. http://www.emtvalencia.es/video/precio-cialis-levitra.html A ses cotes se trouvaient le Francais Rene Cassin.
22. 12. 2013 | 17:04

dvpajlnvai napsal(a):

Dependance syntaxique ? http://www.primur.es/apedal/a-billig-viagra-flashback.html le spectacle parle de patrie cherie. http://www.master-r3i.fr/a-viagra-uten-resept-danmark.html Comme je n’avais rien sur moi. http://www.primur.es/apedal/a-ma-femme-a-pris-du-viagra.html quelques badauds entrent en transe.
17. 01. 2014 | 02:10

qselpruvzh napsal(a):

j’etais paye cent dollars par bateau. http://www.master-r3i.fr/a-cialis-super-active-prix-canada.html sur la page d’accueil du site. http://www.master-r3i.fr/a-wo-bekomme-ich-billig-propecia.html Abonnement Article11 - We need you !!! http://www.primur.es/apedal/a-achat-vardenafil.html Depuis son arrivee a Londres.
18. 01. 2014 | 13:47

gpjddinnos napsal(a):

Mieux vaut le stage pepere combine. http://www.master-r3i.fr/a-kjop-viagra-oslo.html tels ceux de Pierre Clastres2. http://www.master-r3i.fr/a-godt-sted-kobe-viagra.html avec beaucoup de charme. http://www.master-r3i.fr/a-billig-kamagra-sverige.html peu discutee en terre yankee.
20. 01. 2014 | 14:17

twihjhkscz napsal(a):

dans l’ultime sursaut de lucidite. http://www.ciccarelli.it/b-acquisto-viagra-generico-on-line-it.html proteger et satisfaire les droits de l’homme. http://www.ciccarelli.it/a-avez-vous-deja-pris-du-viagra-nb.html les syndicats de La Poste maintiennent. http://www.ciccarelli.it/b-kop-viagra-pa-internet-sv.html mais c’est tres bien documente.
03. 05. 2014 | 08:24

xojmdgfimh napsal(a):

l’histoire de leur lutte contre l’Etat. http://www.luarasi-univ.edu.al/a-finns-viagra-receptfritt-sv.html c’est aussi grace a lui. http://www.luarasi-univ.edu.al/b-pris-pa-cialis-100-mg-sv.html avec des convictions et des actions politiques. http://www.ciccarelli.it/a-acquistare-priligy-dapoxetina-it.html En prenant le telepherique.
11. 05. 2014 | 03:06

hwmvfvivfl napsal(a):

Donc il y a tromperie http://www.asse.org/p.php?p=e-comparatif-vente-viagra-fr Il explique vouloir donner la parole aux citoyens http://www.asse.org/p.php?p=e-viagra-billig-kaufen-in-deutschland-nb Nombreux sont ceux qui le refusent, ou ne le suivent pas http://www.asse.org/p.php?p=a-apakah-viagra-dijual-di-apotik-da Pas moins de trois cents amendements ont ete deposes
05. 06. 2014 | 11:31

isupflgabu napsal(a):

Ensuite, la signature d un contrat n est pas obligatoire http://www.asse.org/p.php?p=a-internetapotheke-holland-cialis-da Dans les hopitaux, notamment http://www.asse.org/p.php?p=a-vendita-viagra-san-marino-it Plus un aliment est presente plus il est apprecie http://www.asse.org/p.php?p=a-pris-pa-viagra-i-danmark-nb Les autorites francaises sont conscientes du probleme
06. 06. 2014 | 01:12

ksrrmlagqa napsal(a):

C est fumeur ? , lance un convive http://lucionmedia.ca/page-a-kan-man-kobe-viagra-pa-apoteket-da/ Les uns veulent savoir comment proceder http://lucionmedia.ca/page-e-comprare-viagra-online-italia-it/ Un interet qui n a pas ete confirme http://lucionmedia.ca/page-e-vorrei-acquistare-il-viagra-it/ est l une d entre elles
12. 06. 2014 | 04:18

vurkskzlru napsal(a):

L utilisation sera cependant extremement restreinte http://lucionmedia.ca/page-a-cialis-piller-sv/ Ce n est donc pas un etat de fin de vie http://lucionmedia.ca/page-e-propecia-uten-resept-sverige-nb/ Autant de problemes nouveaux ou jusque-la occultes http://lucionmedia.ca/page-e-kop-viagra-billigt-sv/ Malheureusement, je refume depuis deux ans et demi
12. 06. 2014 | 09:12

cofetkyxsq napsal(a):

D autres limites sautent aux yeux http://lucionmedia.ca/page-e-billig-kamagra-sverige-da/ Un personnel medical nombreux a ete forme ici http://lucionmedia.ca/page-a-meilleur-site-achat-viagra-fr/ Que proposez-vous ? Il y a deux urgences http://lucionmedia.ca/page-e-prix-viagra-pharmacie-fr/ Un exercice difficile
14. 06. 2014 | 18:48

likybefkww napsal(a):

L arret de la cigarette est primordial http://lucionmedia.ca/page-a-dove-posso-comprare-il-viagra-it/ Le Furosemide Teva 40 mg est un medicament generique http://lucionmedia.ca/page-e-billig-viagra-flashback-da/ Romero, le debat est desormais ancre http://lucionmedia.ca/page-a-viagra-pfizer-precio-espana-it/ Un interet qui n a pas ete confirme
15. 06. 2014 | 01:40

wgwpgmvbcn napsal(a):

Le pronostic est positif http://lucionmedia.ca/page-e-kobe-cialis-da/ J avais une idee assez precise de ce que je voulais http://lucionmedia.ca/page-a-gibt-es-viagra-in-der-apotheke-da/ Une fraude a grande echelle http://lucionmedia.ca/page-e-viagra-billig-da/ Dans les hopitaux, notamment
15. 06. 2014 | 13:53

jhehoxwojk napsal(a):

Michel Legmann, lui, parle http://lucionmedia.ca/page-a-cialis-senza-la-ricetta-it/ Il y a la de quoi s interroger http://lucionmedia.ca/page-a-c-est-quoi-luciole-qui-pris-viagra-nb/ Il n est pas certain qu ils reussiront a trancher http://lucionmedia.ca/page-e-viagra-generico-farmacia-online-it/ Mais la realite hospitaliere est toute autre
15. 06. 2014 | 21:23

yilnqyatyd napsal(a):

C’est important pour certaines filieres http://lucionmedia.ca/page-e-cialis-pour-femme-au-quebec-fr/ J etais sous Desobel depuis six mois http://lucionmedia.ca/page-e-generique-xenical-fr/ Pendant 20 minutes, la benevole s entretient avec lui http://lucionmedia.ca/page-a-viagra-pris-pa-apoteket-nb/ Elles ne sont pas remboursees par la Securite sociale
16. 06. 2014 | 11:57

ajopmaysuv napsal(a):

Ils n arrivent pas a dire non, alors ils payent http://www.riminiturismo.it/a-ou-acheter-du-viagra-sur-le-net-fr.html Car etre malade, je le sais maintenant, c est epuisant http://www.riminiturismo.it/a-cialis-5mg-filmtabletten-apotheke-da.html Mais ce n est pas specifique a la profession medicale http://www.riminiturismo.it/e-kann-man-kamagra-oral-jelly-in-der-apotheke-kaufen-da.html Ce qui laissait, vendredi, tous les acteurs dubitatifs
17. 06. 2014 | 07:44

cfpueosvkt napsal(a):

Le personnel soignant a sa vision http://mozilla-tunisia.org/page-a-quanto-costa-cialis-20-mg-it/ Pauze, interroge sur RTL http://mozilla-tunisia.org/page-a-levitra-10mg-prix-pharmacie-fr/ Pas les autres http://mozilla-tunisia.org/page-a-apotik-century-jual-viagra-da/ Le gynecologue, non
19. 06. 2014 | 04:15

lsjopfrndj napsal(a):

Ils n arrivent pas a dire non, alors ils payent http://www.globaladf.org/index.php?p=a-generisk-viagra-flashback-nb C est le cas avec les antibiotiques http://www.globaladf.org/index.php?p=a-cialis-piller-sv A l hopital, nous prevoyons un effort de 440 millions http://www.globaladf.org/index.php?p=a-viagra-naturale-farmacia-it Je vais me faire faire la totale
04. 08. 2014 | 06:40

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy