Europoslankyně se snad nemůže stát matkou?!

03. 07. 2009 | 10:46
Přečteno 7722 krát
Česká společnost téměř jednohlasně prohlašuje, že si váží žen matek, váží si jich, protože pečují a starají se o děti. Jde o tu nejpodstatnější věc v životě. Bohužel jde však většinou o prázdné fráze. Téměř jedním dechem totiž tatáž společnost dodává, že schopnosti matek a rodičů obecně jsou přece jenom omezené. Jakmile se totiž stanete rodičem – a především matkou, na kterých u nás spočívá péče o děti především –, současně se stáváte poločlověkem, který se hodí jen k něčemu. A práce a aktivní život se mezi to „něco“ většinou nepočítá.

Nejnovějším příkladem tohoto přístupu je přístup k nově zvolené europoslankyni Andree Češkové z ODS, která je těhotná a brzo porodí. Role matky je prý neslučitelná s výkonem funkce europoslankyně. Je tomu ale skutečně tak? Žijeme přece ve 21. století a kvalitní péči o děti je možné zajistit různými způsoby. A jejich pomocí je možné zvládnout jak starost o děti, tak dobrou práci v Evropském parlamentu. A i když je Andrea Češková svobodnou matkou, neznamená to, že nemůže mít partnera či podporu širší rodiny, kteří mohou její mateřskou roli sdílet.

Navíc mateřská dovolená netrvá věčně a i při ní lze pracovat, pokud mají rodiče nebo i svobodné matky finanční možnosti, jak si zajistit podpůrné služby. Takže pokud se bude chtít Andrea Češková plně věnovat práci europoslankyně, jsem si zcela jistá, že tu možnost mít bude. Europoslanecké volební období trvá pět let a mateřská dovolená, s kterou máme zkušenosti z České republiky, trvá jen šest měsíců. Vzhledem k celkové délce mandátu jde o poměrně krátkou dobu, kdy možná Andrea Češková nebude podávat stoprocentní výkony. Jde ale jen o dohady, protože nikdo z nás neví, jak bude v nadcházejícím volebním období pracovat tato europoslankyně nebo kterýkoli jiný poslanec. Bylo by lepší nejprve počkat a pak teprve hodnotit výsledky poslanecké práce. Možná jsou mezi novými poslanci a poslankyněmi mnohem vytíženější lidé a nikdo o jejich pracovních a rodinných podmínkách neinformuje a na jejich základě nezpochybňuje jejich budoucí hypotetickou práci.

Vlastně to ale není moc překvapující. Normou pro posuzování všech ostatních je pro nás bezdětný muž nebo muž s dětmi, který však není ten hlavní odpovědný za péči o děti. Neposuzujeme výsledky práce, ale dobu, kterou v práci trávíme. Pozitivněji jsou často lidé ochotni ohodnotit člověka, který je dvanáct hodin v kanceláři a chatuje, než člověka, který si odbude svoji čtyř- nebo osmihodinovou pracovní dobu, splní všechny svoje úkoly (a dobře) a z práce odejde věnovat se svému soukromému životu. Tento model samozřejmě nemá vliv pouze na ženy, ale i na muže, kteří se rozhodnou pro jiný životní model a práce není středem jejich života.

Pokud jde o mateřství, neustále se snažíme hledat, a často dokonce vynalézat důvody, proč nejsou ženy matky dostatečně schopné dělat svou práci. Bez ohledu na to, jaká je realita. Jeden typ zkušenosti, někdy jen předsudku, automaticky zaměníme za obecnou pravdu. Bohužel si však neuvědomujeme, že tím omezujeme svobodnou volbu a uplatnění řady lidí ve společnosti. Jsme v roce 2009 a existují různé formy flexibilní práce, zařízení a služeb péče o děti a vzdělávacích aktivit. O dítě se navíc nemusí nutně starat jenom matka. Nezapomínejme, že děti mají i otce – a i ti jsou schopni se o ně postarat. A pokud mluvíme o funkci europoslankyně, v řadě ohledů bude jistě jednodušší skloubit péči o rodinu s tímto typem zaměstnání než s pozicí pokladní v nějakém obchodním řetězci nebo běžné úřednice v administrativní firmě.

Česká společnost si váží matek a rodičů jenom naoko. Pokud by byly její úcta a respekt skutečné, nebyly by téměř dennodenně zpochybňovány jejich schopnosti a vůbec jejich pozice ve společnosti. Aby byla žena považována za plnohodnotnou, musí se stát matkou, protože na ty bezdětné se naše společnost dívá skrz prsty. Na druhou stranu však nejsme schopni naše normy přizpůsobit tak, aby matky nebyly vylučovány ze společenského a pracovního života. Mateřství, otcovství a rodičovství jsou spíše zkušenosti, které mohou společenský a politický život obohatit a poskytnout novou perspektivu pohledu na českou i evropskou politiku. Ano, i s těhotnými jdeme do Evropy a je tomu tak dobře.

Vyšlo v Lidových novinách 2. července 2009 v rubrice Úhel pohledu.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Mastodont napsal(a):

... Česká společnost si váží matek a rodičů jenom naoko ...

Můj dojem je ten, že genderoví šílenci a šílenkyně si neváží malých dětí nebo také jen naoko. Malé dítě vyžaduje téměř nepřetržitou péči, což v této době vidím denně doma.

... dítě se navíc nemusí nutně starat jenom matka ...

Roboti by byli asi podle genderovců ideální, ti jsou bezpohlavní.
03. 07. 2009 | 10:57

richard napsal(a):

Sokačová Vy jste spadla z marsu? To nevíte jak se dostala do europarlamentu, kdo a z čí peněz to platil a co to je za levárnu. Navrhuji Češkovou na titul papaláše a podvodníka roku. Bohužel pražským zabedněným voličům stačí logo modre straky k tomu, aby dotyčného podvodníka hodily do urny.
03. 07. 2009 | 11:02

Meňo napsal(a):

Souhlas. No co byste chtěly Vy ženy na Ó-DÉ-ES ?!?!? Ti se starají o sebe, o svůj mamon, o to jak ho získat na hraně zákona - no a o lidi oni se vůbec, ale vůbec nestarají.
Nejlepší je úřednická vláda nestraníků, ta ale bohužel na podzim skončí a ta ČSSD nevím, nevím, jestli to dokáže změnit ! Snad !!
Zdraví M.
03. 07. 2009 | 11:23

Paterik napsal(a):

Kdo tvrdí, že Češková nezvládne europarlament? Spíš to vypadá na odvetu za to, že v kampani hrála ne o hlasy pro ODS, ale o preferenční hlasy pro sebe.
03. 07. 2009 | 11:25

Meňo2 napsal(a):

TO RICHARD - No vidíš, a pak se směješˇ(možná né Ty, ale mnoho občanů) Paroubkovi, že se spojí třeba s "Marťdany". My zase říkáme, že "spadl z Marsu" třeba představitel ODS, který chce totálně privatizovat bytový fond, například.
Tak to jen jak je to s těmi Marťany. Běžně se to používá a nikdo se nad tím nepozastaví, ale když to řekne politik na veřejnosti, tak je to pro měj MÍNUS.
Zdraví M:
03. 07. 2009 | 11:26

Michal Macek napsal(a):

pani autorko ani sem to nedocetl - nezlobte se ale myslite ze nejaka zena by byla schopna porodit a hned po 6nedeli dat dite na rok k babicce nebo chuve aby se mohla plne venovat sve praci a ze by ji stacilo videt mimino 1 tydne?
03. 07. 2009 | 11:36

neo napsal(a):

Michal Macek:

celebrity, modelky, hérečky (Brožová např.).... matky jen na oko:)
03. 07. 2009 | 11:37

Milan napsal(a):

Uměle vyvoláváný a neexistující problém.
KAŽDÉMU je jedno, že nově zvolená europoslankyně je těhotná. Naprostá většina lidí jí to mateřství přeje, sem tam někdo jí přeje i to poslancování v eulamentu a skoro nikdo jí nepřeje ten plat za to eulamentní žvanivé nicnedělání.
Ale novináři nemají v létě o čem psát a tak si vymýšlejí aféru, které aférou není a nikoho nevzrušuje. A bláznivá feministka se toho chytne a začne psát nesmyslné články o ničem a hájit to, proti čemu nikdo neútočí.
VZPAMATUJTE SE PANÍ, pořiďte si vlastní rodinu a o tu se starejte místo tohoto neproduktivního žvanění.
(Kdybyste se aspoň prožvanila do toho eulamentu, měla byste z toho nějaké peníze, ale takhle jste jen pro smích.)
03. 07. 2009 | 11:47

jarpor napsal(a):

Pane Bože, kde berete tu odvahu k takové generalizaci ?

"Česká společnost si váží matek a rodičů jenom naoko. Pokud by byly její úcta a respekt skutečné, nebyly by téměř dennodenně zpochybňovány jejich schopnosti a vůbec jejich pozice ve společnosti. Aby byla žena považována za plnohodnotnou, musí se stát matkou, protože na ty bezdětné se naše společnost dívá skrz prsty."

Soudím, že na komplexy je psychaitr... blogy nejsou to pravé ořechové

Promiňte, ale na Váš blog platí parafráze Svěráka : Děti, všechny sem, pojďte se podívat... blbost nám vykvetla !

Hezký den
03. 07. 2009 | 11:49

Lex napsal(a):

Autorka
Paní Sokačová, kde na ty bláboly chodíte?
Píšete: „Role matky je prý neslučitelná s výkonem funkce europoslankyně.“ Paragraf 53 zákona č. 62/2003 Sb., o volbách do Evropského parlamentu stanoví:
„(1) Funkce poslance Evropského parlamentu je neslučitelná
a) se členstvím v Komisi Evropských společenství,
b) s funkcí soudce, generálního advokáta nebo tajemníka Soudního dvora Evropských společenství a s funkcí soudce nebo tajemníka Soudu prvního stupně,
c) se členstvím u Účetního dvora Evropských společenství a se členstvím ve Výboru ředitelů Evropské ústřední banky,
d) s funkcí Ombudsmana Evropských společenství,
e) se členstvím v Hospodářském a sociálním výboru Evropského společenství a Evropského společenství pro atomovou energii,
f) se členstvím ve výborech nebo jiných orgánech vytvořených na základě Smluv o založení Evropského hospodářského společenství a Evropského společenství pro atomovou energii za účelem správy finančních prostředků Evropských společenství,
g) se členstvím ve výborech nebo jiných orgánech vytvořených na základě Smluv o založení Evropského hospodářského společenství a Evropského společenství pro atomovou energii k provádění stálých přímých správních úkolů,
h) se členstvím v Radě guvernérů, v Řídícím výboru, nebo se zaměstnaneckým poměrem v Evropské investiční bance, anebo
i) s postavením úředníka v činné službě nebo zaměstnance orgánů Evropských společenství nebo k nim připojených specializovaných orgánů nebo Evropské ústřední banky.
(2) Funkce poslance Evropského parlamentu je dále neslučitelná
a) se členstvím ve vládě České republiky,
b) s úřadem prezidenta České republiky,
c) s funkcí poslance Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky,
d) s funkcí senátora Senátu Parlamentu České republiky,
e) s funkcí soudce České republiky,
f) s funkcí státního zástupce České republiky,
g) s funkcí Veřejného ochránce práv České republiky, nebo
h) s dalšími funkcemi, které stanoví zvláštní zákon.“
A šmytec. O porodu a mateřství tam není ani slovo. Vy si pletete neslučitelnost funkce s politickou účelností. Politická strana nominovala své kandidáty do voleb a politická strana se může rozhodnout, zda její kandidát v průběhu výkonu svého mandátu splňuje její představy, se kterými byl nominován. Ale není toho boha, aby strana zvoleného poslance odvolala. Může na něj naléhat, aby se vzdal mandátu, může jej i vyloučit ze strany, ale to je tak vše, co může. Bude-li paní Češková chtít zůstat europoslankyní, zůstane. A buďte tak laskavá a nemontujte do toho „českou společnost“. Vaše paušalizace v rámci genderovštiny je nepřijatelná.
Navíc, manipulovat do toho pojmy jako „mateřská dovolená“ je zcela mimo mísu. Výkon funkce poslance není zaměstnáním, nevztahují se na něj pracovněprávní předpisy.
Vraťte se na zem.
03. 07. 2009 | 12:08

Tom.Atom napsal(a):

Jako sociolog Vás paní kolegyně prosím. Už nic nepište.
03. 07. 2009 | 12:09

typro napsal(a):

Paní ředitelko.
Máme 3 děti a na rodičovské jsme setrvali celkem 10 let, dohromady!!! To je výchova dětí pro společnost a ne Vaše hučení o nerovnosti. Touha po funkcích, moci a všem co píšete je neslučitelná s prací matky a otce na plný úvazek a proto mizí šance žen a to ruku v ruce.Kdo chce rozhodovat o druhých a neumí rozhodnout o sobě , je k ničemu a to jako otec i matka.R.
03. 07. 2009 | 12:30

Yfča napsal(a):

Slečnu nebo paní Češkovou jsem nevolila. A to jsem ani netušila, kým a jakým způsobem byla protlačována do europarlamentu. Pozadí tohoto handlu - což pokládám za mnohem důležitější u každého kandidáta - se však v tisku zdaleka tak detailně neprobíralo, jako právě její mateřství. Jako kdyby byla kvůli tomu snad prašivá, nebo co? Kdy už konečně našim macho v české kotlině dojde, že v Evropě a v Evropském parlamentu nebude jediná politicky činná žena s malým dítětem, a že Evropa a její parlament je mnohem vstřícnější a přátelštější k poslankyním matkám, které při své práci pečují o mimina, aniž by z toho měli všichni kolem osypky. Nevím, jaká bude paní/slečna Češková jako poslankyně, ale ve srovnání s aktivitou pana Zahradila, který těhotný nebyl a není, to vyjde asi nastejno. Kupodivu byl taky zvolen.
03. 07. 2009 | 12:33

Pepa Řepa napsal(a):

No tak, pánové, kroťte se!

Buďte politicky korektní a poděkujte za další příděl skutečně momořádných mudrosloví Belindy Femina.

To jsou perly. Hotová perlorodka.

Boží oko relaxuje v Brdech na chatě, za chvíli dá vysílačkou povel a mopslík zaňafá zase něco o hnusu.

Užijte si to. Já si to užil minule.

Není povoleno bourat hrady z písku multi-kulti inženýrů a džendrtet.
03. 07. 2009 | 12:33

Paterik napsal(a):

Jarpore

dovolím si trochu popíchnout. Rozhodně se nedá říct, že by u našich zaměstnavatelů měly matky s dětmi ustláno na růžích. Společnost, pro kterou jsou primární ekonomické ukazatele, nutně musí upřednostňovat kariéru před rodinou. Důsledkem je, že tato společnost vymírá. Není to paradox?
03. 07. 2009 | 12:34

typro napsal(a):

Pro Ifča
Život ženy v produktivním věku plození je prostě příliš krátký. Nedá se stihnout vše, po čem žena touží a kdo se o to snaží, musí něco prostě odfláknout.Jednou je to rodina, funkce,přátelé,děti, atd. Mít moc a vliv nemusí být vždy to pravé v životě.
03. 07. 2009 | 12:50

Yfča napsal(a):

pro typro: sáhněte si do svědomí- kolik věcí a mnohem důležitějších jste v životě odflákl z mnohem malichernějších důvodů, než je mateřství. Proč zrovna poslanecká funkce se smateřstvím tak hrozně neslučuje?
03. 07. 2009 | 12:56

Čochtan napsal(a):

"Role matky je prý neslučitelná s výkonem funkce europoslankyně."
Takhle je to správně:
Role matky je neslučitelná s pracovní zátěží, kterou funkce europoslankyně vyžaduje.
03. 07. 2009 | 13:03

martys napsal(a):

ono asi něco jiného je jestli někdo porodí během výkonu funkce anebo tam leze už s jistotou že k porodu a mateřství dojde.....jsem moc zvědav jak bude vypadat účast Češkové (mimochodem velicekontroverzní postavě české politiky) na zasedáních EP.....ale ono je to vlastně jedno.....jde jenom o prachy....a ty už má jisté
03. 07. 2009 | 13:06

Kvé napsal(a):

Jasně, podle diskutujících převážně trubečků je žena kráva, neboť jim naskakuje kopřivka na zadku z pomyšlení, že by oni tu svou měli v něčem podpořit a být schopni zastoupit.
Aneb až bude mateřství náležitě finančně i společensky hodnoceno, problémy s uplatněním mimo mateřství odpadnou.
03. 07. 2009 | 13:09

Taoiseach napsal(a):

Každá paušalizace je vadná, a výroky typu:
"společnost téměř jednohlasně prohlašuje",
"tatáž společnost dodává",
"společnost si váží matek a rodičů jenom naoko",
jakož i plurál maiestaticus:
"neustále se snažíme hledat, a často dokonce vynalézat důvody",
"Bohužel si však neuvědomujeme",
"nejsme schopni naše normy přizpůsobit"
prozrazují jenom neschopnost argumentovat konkrétně.

Druhá věc je, že ctihodná poslankyně bude Ve Štrasburgu v i v Bruselu zcela k ničemu. Jediné, co zatím dokázala, bylo to, že si sehnala sponsora na to, aby posela Prahu plakáty (zaplať pámbu, že už jsou pryč), na kterých se nechala zvěčnit s dítětem, zřejmě proto, aby prokázala, že na výkon mandátu nebude sama (víc hlav víc ví). Aby bylo úplně jasno, v EP bude k ničemu nezávisle na tom, zda je bezdětná nebo bude mít dětí deset.
03. 07. 2009 | 13:18

Pobo napsal(a):

"Europoslankyně se snad nemůže stát matkou?!"

Pokud je (byla) správně (dle EU směrnic) ohnutá, může se klidně stát euromatkou!!!

P.S.: dvojsmyslnost, či podobnost s eurobanány, je u tohoto příspěvku je čistě náhodná ;-)
03. 07. 2009 | 13:25

Lex napsal(a):

Yfča
Prosím Vás, kdo Vám řekl, že se mateřství s poslaneckou funkcí neslučuje? Feministka Sokačová? Kupř. referovala paní Sokačová o Lucii Talmanové - jó, a to je místopředsedkyně sněmovny! Vadilo někomu její "poslanecké" mateřství. Prostě drby! Opakuji, nezaměňujte politické vztahy v určité straně s tím, co hlásá paní Sokačová. Když chtěla ODS vypudit poslance Tlustého, Ranince a Schwipella, také to bylo z genderových důvodů (u Tlustého možná, za tu "vířivku")?

Paterik
Nevinil bych "společnost". Je ale logické, že zaměstnavatel, který produkuje zisk, primárně přihlíží ke svým ekonomickým ukazatelům, a zaměstnavatel (např. úřad, škola, nemocnice, bezpečnostní sbor, armáda, justice apod.) primárně přihlíží k potřebě plnit požadované úkoly. Společnost, která na něj ty úkoly klade (prostřednictvím státu či územních celků), a která vyžaduje i ekonomický růst od zaměstnavatelů, přitom na druhé straně požaduje porodnost, péči o děti a jejich odpovědnou výchovu. A také snižování mandatorních, zejména sociálních výdajů - porodného, ošetřovného, sociálních dávek etc., a také snižování daní. Začarovaný kruh, kvadratura kruhu. Myslíte, že to vyřeší sociální inženýři, feministky a gendertetky?

Apropós, paní Sokačová, která fotka je správná, ta v záhlaví Vašeho blogu nebo tahle http://www.genderstudies.cz... ?
03. 07. 2009 | 13:33

jarpor napsal(a):

Paterik

Nepopíchnete...
Jo, zaměstnavatelé jsou různí... já mám osobní zkušenost - ve firmě máme 80 % žen :-)), lze říci všech kategorií věku, stavu ale i funkcí...
Jsou profese, na které jsou chlapi "leví jak sandál", totéž platí ale naopak. Čest vyjímkám...
Měl jsem za to, že "leninský" pohled na ženy "údernice" jsme již překonali... Jak vidím, někteří (některé ) jsou schopní pro plnou emancipaci jít až do absurdit...

A znám spoustu případů, kde nejen ekonomické ukazatele jsou primární... ne vždy je rodina zatlačena do pozadí...
Ono je to především o rozhodnutí té ženy... v případě rodiny těch dvou...

Neříkám, že vše je v této věci O.K., ale generalizování, jak je predvedeno autorkou k nápravě, kde by bylo co napravovat, dle mého, nevede...

Hezký den
03. 07. 2009 | 13:35

Paterik napsal(a):

Lex:

jde o to, že se všichni snaží dosáhnout nedosažitelného. Například se stále pláče nad nárůstem agresivity u dětí, a přitom si na ně rodiče dělají méně a méně času. Cheme stále vyšší důchody, ale přitom je nebude mít kdo platit. Já netvrdím, že paní Sokačová přináší nějaké řešení, ale myslím, že většina zdejších diskutujích už padá do druhého extrému.

Jarpor:

já naprosto nevolám po údernicích. Já jen říkám, že by asi stálo za to se zamyslet nad tím, jak umožnit lepší kombinaci kariéry a rodičovství, než jen vykřikovat sarkastická a rádobyvtipná hesla, která tu u různých přispěvatelů vidím.
03. 07. 2009 | 13:49

jarpor napsal(a):

Paterik

To s těmi údernicemi taky nebylo na Vás... :-))
Jinak souhlas.
Ale i u toho skloubení přece záleží, co kdo považuje za primární a co za druhotné... A i když ty podmínky budou O.k., ne všichni na to zkombinovaní mají ( nemyslím finančně, myslím rozumově)...
Když jsem se mrkl na web autorky... no tak soudím, že úplná emancipace a vyrovnání nastane, až muži budou moct rodit... nebo až je pro rozmnožování nebude potřeba ... :-))

Hezký den
03. 07. 2009 | 14:05

rife napsal(a):

ja se pos.... Cesky narod vymira. Deti se nerodi, materialismus a konzum ovlada vse. Dospeli jsme do takoveho stupne blahobytu kapitalisticke spolecnosti, ze vsichni jsou zadluzeni a odkladaji zalozeni rodiny ve jmenu udrzeni si pofiderniho zivotniho standardu. A cely system je tak nastaven, ze lidi do toho vlastne zene. A ted tu bude nejaka neznama damicka, vydavajici se za sociolozku, psat sve blbiny a obhajujice jednoho papalasskeho politika, pred kterym si odflusnout by bylo malo.
03. 07. 2009 | 15:33

zdesta napsal(a):

Známe odborné studie o zdravém vývoji dítěte v souvislostech vazby matka-dítě.Zdravý vývoj je zřejmě druhotnou záležitostí v porovnání s nezbytnou karierou.Autorka blogu je zřejmě zastánkyní všeho možného, jen ne toho co je přirozené.O odpovědnosti ani nemluvě.Ženské podobného uvažování budí hrůzu.
03. 07. 2009 | 16:54

Yann napsal(a):

Nejsem si úplně jistý, jestli se Klausova slavná slovíčka "prázdný a falešný", hodí na Mirka Topolánka. Ale na tenhle článek se hodí naprosto perfektně.
03. 07. 2009 | 17:09

MA-FU napsal(a):

Paní autorko,napíši v krátkosti příklad a to skutečný.Moje známá vychovávala ve svých šestnácti letech ,kdy porodila dítě.Kterému dnes je 44 roků.Když před časem žádala o starobní důchod nebyla jí uznaná mateřská kdy se o dítě starala dva roky!Odůvodnění:V České společnosti nebylo zvykem,aby žena byla tak brzo těhotná.Dvakrát na tuto skutčnost poukázala ,dávala odvolání k přepočítání,nic platno!Tak si váží česká společnost matek,potažmo rodičů ?Něco na Vašem psaní je paní autorko.Možná vše ukázou léta-odstup,jako na tomhle případu.
03. 07. 2009 | 17:38

Elisabeth napsal(a):

yann

pani Sokacova pise o tom, ze neni trestne ani skodlive ani divne byt tehotna. Mluvi o konkretni zene.

Co je na tom konkretne prazdneho a falesneho? To ze je nas stat precpan detmi?
03. 07. 2009 | 17:47

Baba napsal(a):

Milá slečno, Vy asi děti nemáte. Myslíte, že přivedete na svět potomka, svěříte ho do péče k tomu připravenému personálu a budete zase tatáž, úspěšná a svěží jako před rozením? Neuvádím chemické a jiné změny s tímto vpravdě životním obratem spojené. Ani ten hlavní odpovědný, ani bezdětný muž, ani muž s dětmi vám o kouzlu jménem mateřský pud nic nepoví. Jisté je jedno. Nějaký čas, hodně času na to, abyste z párkilového uzlíčku postavila člověka, potřebovat budete. Asi byste nechtěla, aby se vaše děťátko celý zbytek vašeho života identifikovalo s někým jiným než s vámi.
03. 07. 2009 | 17:52

Monika napsal(a):

Děkuji za tento článek, s nímž plně souhlasím. - Komentáře dosvědčují, že máte pravdu, když píšete: "Jeden typ zkušenosti, někdy jen předsudku, automaticky zaměníme za obecnou pravdu." nebo "Česká společnost si váží matek a rodičů jenom naoko."

Můj manžel, který není Čech, má takřka při každé návštěvě ČR možnost být šokován tím, jak se zde společnost chová k ženám. Vzpomínám si, jak to komentoval slovem, které by se dalo přeložit jako "slabošství" nebo "zbabělost". - Poněkud nepochopitelnou stránkou problému je, že si za to ženy zde částečně mohou samy - ztotožní se s předsudkem natolik, že nejsou s to vidět jiné možnosti. Naštěstí i v ČR je dost mužů, kteří by s Vámi souhlasili, ale takoví zpravidla nemají čas ani potřebu "zviditelňovat" se pod nějakým vtipným nickem v internetových debatách.
03. 07. 2009 | 18:03

A.T.M. napsal(a):

Modří ptáci odkopnou každého, který projeví svou slabost, či momentální idispozici, vždyť jde o dobré koryto. Heslo schopní všeho, vítězí. Nikdo nemůže být horší než poslanec Zahradil, ani matka od 10 dětí.
03. 07. 2009 | 18:04

trouba napsal(a):

pani seu slečno sokačova/chlopa si nahradite jakymsik gumovym genderakem/ tož to ja/ ale děcku mamu nenahradite žadnymi korektnimi kecami/ bo mama je nezastupitelna/
03. 07. 2009 | 19:21

Zacheus napsal(a):

Já se přiznám, že když čtu příspěvky slečny Sokačové, ať už o antidiskrimančním zákoně ( ostudnému právnímu paskvilu, který autorka laicky vychvaluje ) nebo tento příspěvek, tak prostě už nemohu dál...:) Opravdu nemohu a jdu si dát nějaký prášek pod jazyk:).
03. 07. 2009 | 19:38

Zacheus napsal(a):

To Monika. To je asi ten správný (genderovský) model soužití ...můj manžel, který není Čech, má takřka při každé návštěvě (!) Čech možnost...:).

Jaká odpovědnost,jaká krása...
03. 07. 2009 | 20:11

vlk napsal(a):

To je zas e rána jako do piana!
Genderový buben s e rozezněl skutečně válečným tonem.
Europoslankyně Andrea , jakkoli za ní jd e dost nevábný Jenčíkův odér,byla zvolena a nikdo jí to nevezme.
Jen jaksi řadě lidí nejd epod fous, že jedním z 22 /ano jen 22!!/ českých zástupců bud e dáma, která bude po světě raisovat s malýmmiminem. Velmi křehkým.
A říká si - proč vůbec lezla do kampaně, když už věděla, že je těhotná! coá v tom Europarlamentu ak důležitého na práci, že riskovala kampaň a její s tres jako těhotná, že poom rozhodně bud e útrapám cestování vystavovat mrňouse, který si nemůže vybrat?
Co myslíte paní Sokačová, jistě astákyně také práv dětí, stejně jako žen, co by asi řekl ten prcek na tuhle posedlost matky vláčet ej do Bruselu, tu zase do Strassburgu? Kdyby s eho někdo na to zeptal?
Já jsme o Andree neslyšel. Nikd y a nic. Nezaznamenal jsem jí. Vůbec. Dokud jsme neviděl plakáty, že jí volí Praha...

Ano paní Sokačová, myslím si o té dámě ,že jd e za korytem. Tvrdě a nepokrytě. A že tomukorytu dokonc e ovětuje i své mateřství a i zájmy svého budoucího dítěte. A při svém názoru hodlám setrvat přes veškeré vaše genderové úpění o špatnosti zdejší společnosti a jejím nepochopení pro moderní ženu.
Ne pro Andreu , co ji vlila celá Praha, pochopení skutečně nemám.
Zdejší Kožušník je také jen karierista, jdoucí tvrd ě za korytem. Ten ale rodinu neobětuje. Ten ji zajišťuje. to je jaksi rozdíl. A pro méobvyklé stíny dodávám, že stejnou repliku bych napsal i kdyby šlo o europoslankyni z kterékoliv jiné strany.
Mařka, pardon -Linda , bubnuj!
03. 07. 2009 | 20:18

vlk napsal(a):

Moniko
jakkoli patříte k mým zdejším superstars, konstazuji, že dneska jste hodně vedle.

Jsem ze staré školy. Tedy si myslím, že muž by měl napříkald skládat uhlí, tahat kufry o dovolené a pokud možno také zabezpečovat rodinu finančně, bezpečnostně a podobně. Dál soudím,že prvotním posláním ženy je naopak péče o rodinu a děti. S tím,že má samozřejmě plné právo na s vou profesní či zájmovou seberealizaci. Ťedy žádná puťka u plotny nebo věčná blondýna u holiče.
Kdyby příroda byla chtěla udělat dva druhy mžskéhos toho jendoho s d ělohou, nebyl by to pro ni problém.
Ale tyhle genderové tanečky ty prostě nemohu akceptovat. jste velmi vzdělaná dáma. Jste nepochybně velmi výkoná. A jsete nepochybně velmi dobrá matka. A nepochybně jste vyrostla tady v té zemi, kde se váš zahraniční manžel diví a neustále přes rty cedí cosi o slabošství. Zajímavý paradox.
Nemíním s enijak do Vás navážet.Vážím si Vás. tím méně do Vašich rodičů. Al e soudím, že Vaše matka by si totéž, co Andrea, kterou volila celá Praha nedovolila.
03. 07. 2009 | 20:27

Elisabeth napsal(a):

Vlku
proc by zena nemohla delat politickou karieru jako ja nevim kolik jinych panu v Bruselu a jinde. Ze je tehotna? No a? Ja jsem v tehotenstvi studovala vysokou, jako spousta jinych kolegyn. Jedna holka mela 3 deti za studia a udelala si doktorat. Jina moje kolegyne udelala diplom a za tyden porodila holcicku.

To mi pripomina volbu americkeho prezidenta. Tisice muzu chteji byt americkym prezidentem, na poli se objevi Clintonova je to chamtiva, chladna, vypocitava bestie, ktera chce do politiky.
03. 07. 2009 | 20:31

Elisabeth napsal(a):

vlku

proc jste tohle napsal?

"Jsem ze staré školy....Dál soudím,že prvotním posláním ženy je naopak péče o rodinu a děti. S tím,že má samozřejmě plné právo na s vou profesní či zájmovou seberealizaci.

Ona ta nase europoslankyne nekde prohlasila, ze se odmita starat o dote, popr.ho porodit? Nebo nebude pecovat o rodinu a o deti?
03. 07. 2009 | 20:35

Monika napsal(a):

Pane Zachee, pane vlku,

myslíte si, že je nepřirozené, aby matka s malým děckem pracovala? Ale vždyť tomu tak vždycky bylo! Převážná většina žen v celé historii lidstva začala pracovat krátce po porodu, popřípadě několik týdnů po něm (to když si to mohla rodina dovolit) - buď odcházela pracovat na pole nebo později do manufaktury nebo továrny. Nedělejte si iluze, že to bylo jinak. O děti se po většinu času staraly zpravidla starší děti nebo prarodiče, popřípadě si matka brala kojence do práce s sebou. Ptal se jich někdo na to, co by chtěly? Ptal se někdo těch dětí? U vyšších vrstev to bylo trochu jiné, ale ne v tom smyslu, že by se matky věnovaly dítěti, jak to známe dnes. Naopak. Tam nastupovala kojná a chůva, neboť matky měly takzvané společenské povinnosti. (Jestli znáte životopis Winstona Churchilla, víte, že svou matku skoro neznal - v raných letech se o něj starala výhradně chůva, k níž přilnul. Matka byla ta našlechtěná paní, co ji spatřil jednou za čtrnáct dní, popř. jednou za půl roku - to když v rámci svých společenských povinností cestovala po světě.) Neříkám, že by to tak mělo být (ve skutečnosti si to ani nedokážu představit, že by to tak bylo), ale je to prostě fakt: a nedá se říct, že by z Churchilla tím pádem byl méně kvalitní nebo nějak poznamenaný člověk. Aby se matky věnovaly výhradně dětem po dva nebo tři roky jejich raného mládí, což je jistě správné, to je luxus, který existuje ve vyspělých zemích necelé jedno století, možná spíše půlstoletí. Co je tedy přirozené?

V Belgii, kde žiji, většina matek dává děti do jeslí ve třech nebo čtyřech měsících (to končí belgická mateřská dovolená). Zírala jsem na to zprvu taky udiveně, ale prostě to tak je a nikdo se tomu nepodivuje. Zaměstnavatelé jim zpravidla umožňují pracovní půlúvazky apod. Za nepřirozené zde naopak ženy považují zůstat s děckem tři nebo čtyři roky samotné doma na tzv. „dovolené“, jak to dělám já - že to tak v ČR je běžné, to u belgických žen vyvolává nezměrný údiv.

(Můj syn začal do jeslí chodit v roce a půl na pár hodin denně, brzy si zvykl na jiné děti a po pár dnech se tam vyloženě těšil, byly tam jiné hračky, jiné prostředí. Nemyslím si, že by mu to neprospívalo. Naopak. Stejně si ale nemyslím, že by pro mě bylo snadné dát ho tam už ve třech měsících, to bych asi nedokázala. Ale co jiného by mi bylo zbývalo, kdybych byla nucena splácet hypotéku?)

Nemělo by to být na matce, jak si to rozhodne? Neměla by jí společnost namísto diktátu, jak to má být, umožnit volbu, jak tomu je ve vyspělých zemích? Nevím, nedokážu říct, co je OBECNĚ správné, mohu být jen vděčna za to, že jsem si to mohla rozhodnout podle svého. Zpravidla to tak není.
03. 07. 2009 | 20:43

vlk napsal(a):

Elisabeth

víte , mi si nerozumíme. Asi jsme s e vyjádřil ne dostatečně obratně. Ano, ať s e žena relaizuje. Jenže ono je něco trošku jiného chodit těhotná na vysokou školu a mít eventuálně podporu rodiny , která bydlí v témž městě nebo vést cikánský kočovný život europoslanckyně, pendlující soustavně mezi Prahou, Bruselem a Strasbourgem. To snad uznáte.A promiňte ,mne jako daňového poplatníka zajímá, jak mne asi bude zastupovat jedne z dvaadvaceti lidí, kteří v EP za ČR jsou. Kdyby jich tam bylo 220, pak bych si sice o Andree, cojí volila celá Praa myslel více méně totéž,jenže byc neměl pocit, že tahle moje zaměstnankyně bud e šidit celý stát. co a si tak bud e dělat, až s emalému budou prořezávat zoubky a ona bude mít nějaké důležité jednání? Jistě bud e plně soustředěná, že?T nemluvím o tom, že prcek také může dost vážně onemocnět.Například.
Co ta dáma chce vykonat tak naprosto peřvratného v EP ,že jaksi nutně musel a být europoslankyní ? Když byla pražskou advokátkou? To ji nenaplňovalo? To by dítě poškodila? Nebojde jen a jen o koryto a dítě je hodě daleko v jejím pořadí zájmů?

Moniko
víte, když navštívíte Chodské muzeum v domažlicích, tak si nemůžete nevšimnot obrazu, jak matka na poli kojí dítě a nad ní stojí dráb s důtkami! Je vám líto té ženy i toho mrnous e a máte chuť tomu drábovi jednu vrazit.
Arguemntac e 17.stoletím nebo půlkou století 19. m nepřijd e jako právě věcná.Jsme snad dál, ne? a chcete tvrdit, že péčev jeslích nebo ve školce je pro dítě lepší než péče matky?
Pokud ano, vězte, že jsem absolvoval obojí. A také družinu. avíme s e řádově o půlc eminulého století. Takže o dost znám z vlastní zkušenostiu. Jistě mi teď budete arguemntovat tím že tenkrát a dnes.. no jistě ne vždycky a všude a takový rozdíl nebude. A chodil jsem vyzvedávat Zajíce do školky. Byl tam spokoený.Al e když někdo z ostatních šel tzv. po o.. záviděl. A kyž šel on sám , nesl se jak zlatka do záložny.Proč asi:? nebo Vám sna d bud e imponovat, když teta ze školky Vaš e dítě zaujme víc e než Vy a bude s ní radši?

Že belgické ženy nechápou český model? A proč ho nechápou? Proto, že jim připadá škodlivý? Neboproto, že by také rády a nemohou a žeto berou jako neuvěřitelný luxus?

A píšete , že jste své dítě začala dávat do školky v roc e apůl.. N apár hodin. OK: Nemám problém. Normálka. Nicméně napadlo by vás jej ve dvou týdnech tahat po Evropě? A sosutavně? Až do 5-tilet jeho věku?
A poslední odstavec? On někdo ANdreu,co jí volila celá Praha a co nutně musí být mezi ,c o nás zastupují v EU, něčemu nutí? Ona si to nerozhodla podle svého?

Ale prominte , to, že ona s erozhdola jak s erozhdla,mnenezbavuje ani práva na můj názor na ní a celou záležitost, ani práva na to, abych vyslovil důvodnou pochybnost, že bud e poškozovat jak své dítě , tak tuhle republiku. Dítě tím, že ho vystaví nenutným útrapám, republiku tím, že prostě nebud enejspíš vykonávat svou práci tak dobře, jak bymohla kdyby neměla mimino.
Autorka s emi snaží vnutit dojem, že že jsme špatný já, když se odvažuji myslet, co si myslím!
To je podstata blogu. A to nikd ynepřijmu. A tyhle věčné bubenic e na genderové bubny a vlamovačky do otevřených dveří umne žádého uznání nedojdou.
A jsme si , víc e méně, ist, že u Vás, když věc přezkoumáte objektivně, také ne. Soudím, že pro Vás je Vaš e dítě nejvyšší hodotou. Nikoliv kariera. A už vůbec ne koryto. Mám Vás totiž v úctě. A pak - málo kdy s e v mýlím v odhadu lidí.
03. 07. 2009 | 21:05

Monika napsal(a):

A heleďte, nebuďte upjatí. Císařovna Marie Terezie Habsburská, arcivévodkyně rakouská, vévodkyně lotrinská a toskánská, královna česká, královna uherská, markraběnka moravská, měla 16 (slovy: šestnáct!) dětí. Přesto vedle svých mateřských povinností dokázala být vladařkou ve srovnání se svými předchůdci i následovníky navýsost úspěšnou.

Co je proti tomu europoslankyně s jedním malým děckem? ;-)
03. 07. 2009 | 21:12

Taoiseach napsal(a):

Zacheus

Asi jste příliš bystrý - netuším, kde kolegyně Monika bydlí, ale z toho, že komentuje české blogy, nelze automaticky vyvozovat, že bydlí v Čechách.
03. 07. 2009 | 21:25

vlk napsal(a):

Moniko,

ano Marie Terezie tohle všechno dokázala! Nejsme upjatý: Ale promiňte , odmítám si myslet , že Andrea, co ji zvolil starosta Prahy Jenčík, předpokládám, že to jméno jste slyšela, a nikoliv celá Praha, je druhou Marií Terezí..
Takových žen je věru velmi málo. Podobně jako Jenčík není Fridrich Vilem Haugwitz.
03. 07. 2009 | 21:26

Zacheus napsal(a):

To Monika.

Děkuji za odpověď. Jistě že by asi bylo správné, aby se každá matka mohla rozhodnout podle svého, jako jste tuto možnost měla Vy.

Ale myslím si,že by se neměl pomocí různých genderovských a feministických organizací nebo přímo Evropskou unií arogantně vnucovat společnosti právě ten model, který se - možná i Vám -může jevit,že není v nejlepším zájmu dítěte - jenom proto, aby se útočilo na "konzervativní hodnoty". Netvrdím, že není možné, aby bylo dítě v útlém věku dáno do jeslí, nebo aby se o něho starala chůva. Ale stále si myslím, že osobní péče matky zejména v útlém věku je nanejvýš žádoucí.

Takže si Vás dovoluji pozdravit do Belgie:).

P.S. A ještě přidám asi ne zrovna moc hezkou otázku, na kterou jste mne přivedla zmínkou o Churchillovi:

Nemyslíte si, že by možná byl v životě při jiném typu výchovy, než která se mu v dětství dostala, poněkud citlivější a milosrdnější při svých pozdějších politických rozhodnutích?

"Trosečníci" psal rozohněný první lord (Churchill)" by měli být vzati do zajetí nebo zastřeleni - podle toho, co je nejvýhodnější" (Collin Simpson: Zánik Lusitanie).

Nebo jeho výzva "Podpalte Evropu" spolu s nelítostným bombardováním civilních cílů za II.světové války?

To jen tak na okraj...
03. 07. 2009 | 21:28

Zacheus napsal(a):

To Taioseach. Máte pravdu a pokud jsem se - a zdá se, že ano - zmýlil v odhadu bydliště paní Moniky, tak se jí omlouvám, stejně jako jejímu manželovi.

Asi to s tou mojí bystrostí nebude tak horké:). Přeji pěkný večer.
03. 07. 2009 | 21:32

Taoiseach napsal(a):

Monika

Dneska se Vám to opravdu nepovedlo, zklamala jste mě svým nekritickým přístupem. Nechci vůbec komentovat reakce, jde mi o přístup k paní poslankyni a k paní blogerce.

Ta první nechala oblepit Prahu plakáty, na kterých se tulí k nejakému dítěti, snad vlastnímu, doprovázené duchaplným sloganem "Praha volí Andreu". Ani slovo o tom, proč chce být poslankyní, co chce v EP dělat. No jo, ale roztomilé děťátko na lidi zabírá. Když se ovšem stejná věc začíná obracet proti ní, má ona (a s ní soucítící ženy) pocit, že se jí strašně křivdí. Ona už možná ví, že bude ve stejné frakci s polskými katolickými funďáky, a pokud je opravdu svobodná matka, schytá to od nich podstatně hůř než v komentářích zde výše - :( .

Ta druhá pracuje v neziskovce a člověk by tak nějak čekal, že se bude zasazovat o rozvoj občanské společnosti. Opak je pravdou. Paušálním odsuzováním "české společnosti" (s nímž Vy souhlasíte) sama sebe zahání do gheta a ženám tak poskytuje mírně řečeno medvědí službu.

Podle ní se nepochybně svezu s "českou společností" i já. O evropské záležitosti se dost zajímám, ale poslance zvolené za ODS vyjmenovat neumím. Čtu jenom měkký bulvár (MFD a pod.), takže jsem dodneška netušil, že paní poslankyně povila (další?) dítko, ani to, že není vdaná, a je mi to zcela jedno. Nevolil jsem ji z důvodů zcela jiných, a kdyby byli stejně kritičtí i další, měli bychom - resp. měly byste - o problém méně.
03. 07. 2009 | 21:56

Zacheus napsal(a):

To Taoiseach. Ono to s těmi "katolickými fundáky", jak píšete, určitě nebude tak horké. Možná,kdybyste se s některými katolíky osobně bez předpojatosti setkal ( nebo třeba zašel někdy do kostela), tak byste s údivem zjistil,že jsou to lidé jako Vy-s přednostmi i chybami.
03. 07. 2009 | 22:08

Taoiseach napsal(a):

Zacheus

Nemám vůbec nic proti katolíkům, mám je i mezi svými nejlepšími přázeli, řady osobností si velmi vážím (např. prof TH). Ale jako v každém náboženství, i mezi nimi se najde pár úchylů a to je (pouze podle mého názoru, ovšemže) právě případ Gebrüder Kaczynski GmbH.
03. 07. 2009 | 22:17

Monika napsal(a):

Milý pane Zachee,

i já Vás zdravím. Myslím, že nejde o to někomu něco vnucovat, jde spíše o snahu vytvořit rovnoprávné podmínky. Muž a žena mají rozdílné role, to je jasné. Mohou mít k vykonávání těchto rolí (alespoň přibližně) stejné podmínky?

Osobní péče matky v útlém věku, v tom se naprosto shodneme. Pokud se k tomu přidá i péče otce, je to úžasné. I kojenec potřebuje oba rodiče, slyšet jejich hlasy, cítit jejich doteky atd.

Co se týče Churchilla, těžko říct. V jiných situacích se zase zachoval citlivě. České děti jsou už asi od roku 1970 s matkami dva roky na mateřské, nyní dokonce tři a ž čtyři. Jsou tím pádem lidé v ČR citlivější? Neumím odpovědět. A i když bych si moc přála, aby tomu tak bylo, obávám se, že nikoli.
03. 07. 2009 | 22:20

Monika napsal(a):

Milý pane vlku,

nikde nevidím, že by se autorka snažila vzbudit dojem, že jste špatný. Vyjadřuje pouze svůj názor, který spočívá v tom, že by žena měla mít ROVNOPRÁVNÉ podmínky, ať je nebo není těhotná. Ať má nebo nemá malé děcko. V tom spočívá podstata blogu. Pokud máte názor opačný, je to vaše právo. I já znám lidi, co říkají, že žena má být u plotny a u dětí - je to jejich názor, přesvědčení, neznamená to, že jsou automaticky špatní.

Paní budoucí europoslankyni neznám, ale myslím si, že ji soudíte příliš příkře. I když se s ní v politických názorech neshodnete (to já patně taky ne), není přece možné říkat, že preferuje kariéru před mateřstvím. To je nesmysl. Takový odsudek, nezlobte se na mě, není spravedlivý. - Jak je možné, že vladařky a vévodkyně tyhle role zvládaly? Jak je možné, že velké množství špičkových manažerek dokáže také skloubit péči o malé dítě s profesí a nejsou při tom o nic horší než muži? Příkladů je stovky. Muž, co má doma malé děcko, se taky spousta nocí nevyspí tak klidně jako muž bezdětný a je tedy šance, že nebude další den tak vykonný. Měli by se kvůli tomu v práci na vyšší pozice preferovat bezdětní muži? Absurdní, co?

Jak můžete vědět, co je a co není pro dítě dobré? Je dobré žít v centru velkého města? Nebo na jeho okraji u dálnice? Je pro něj dobrý smog a hluk? Jistěže ne. Přesto spousta lidí žije s dětmi ve velkých městech a volí si to dobrovolně, neboť tam mají práci. Můžeme je za to odsuzovat? - A cestování? Když bylo mému synovi tři a půl měsíce, letěla jsem s ním do Čech. Od té doby cestujeme čtyřikrát pětkrát do roka. Když byl kojenec bylo to víc bez problémů, než když začal lézt a chodit. To se stávalo, že půl cesty prořval. Ne že by mu bylo zle nebo let špatně snášel, vůbec ne, ale protože chtěl capat v uličce nebo přelézat na souseda a obtěžovat ho. ;-) Jsem kvůli tomu špatná matka? Dřív se lidé s malými dětmi harcovali přes celé kontinenty, přes oceán. Spielbergův TV seriál In the West o osidlování Kalifornie asi znáte. Jestli ne, vřele doporučuji. Ti lidé ani třebas nemuseli (pro jiné to zas byla jediná šance, jak přežít), ale přesto s celými rodinami za nejšílenějších podmínek cestovali přes Atlantik a pak napříč celými Spojenými státy. I s kojenci. Cesta trvala i roky, než se někde usídlili. Opravdu bych to neviděla tak tragicky.

Ano, belgické ženy si ve většině nedovedou představit, co by takovou dobu s děckem samy doma dělaly. Když jim to situace umožňuje, zůstávají s mimem povětšinou rok, maximálně rok a půl doma (to už je myslím výjimka), pak je dávají do jeslí - buď státních, nebo soukromých. Pokud jde o historii, je to tak: západní civilizace dospěla do stavu, kdy matky mohou o děti více pečovat. Ale to je, vezmeme-li to z perspektivy celé historie, ojedinělé. Děti po celou historii vyrůstaly v širším kolektivu jiných dětí a ostatních rodinných příslušníků (prarodičů, strýců a tet), nikdy nezůstávaly po tak dlouhou dobu s matkou samy doma - to se spíš zdá jako nepřirozené.

Milý pane Taoiseachu,

nevyjadřuji se ani tak k paní budoucí poslankyni (nic o ní nevím), jde mi, stejně jako autorce blogu, o obecný postoj společnosti k rovnoprávným podmínkám. Toť vše.

Končím s grafománií. ;-) Děkuji za debatu. Dobrou noc
03. 07. 2009 | 22:49

Lex napsal(a):

Vlku,
nenapadlo Vás nikdy, že se ty xantipy po uplynulém dni po zveřejnění podobného blogu někde slétají kolem penisu uříznutého jejich vrchní ježibabou, vykládají si tam ty svoje feministické drby a chechtají se nad tím, jak jsme jim my, mužské pokolení, ty provokace zase sežrali?
Nenastal čas poohlédnout se po nějakém novodobém Jindřichu Bobligovi?
03. 07. 2009 | 23:23

vlk napsal(a):

Moniko,

nikd e jsme s enedotkl ženské rovnoprávnosti.! To je mimo debatu. S tím problémnemám. Článek autorky je úplně o něčem jiném. Je to klasické bubnování, že s eděje křivda nové české europoslankyni, když si lidé jako já myslí, že je karieristka a a nijak extr a matka.

A popsal jsem proč. Nevidím důvod, proč bych to měl opakovat. že někdo něco v historii dělal nebo dělá / panovnice, manažerky/ ještě neznamená , že je to tak úplně dobře. Ano, dítě je vělmi adptabilní a vydrží hodně. To dospělý člověk také.
při blokádě Leningradu, jestli si dobře pamatuji, v nejhorších dobách byl příděl s nad jen 50gramů chleba na den. A docela dost lidí kupodivu přežilo.Máme to snad pokládat za příklad racionální, málokalorické výživy pro dnešek?

Prostě dítě s s ebou můžete tahat ako králíka po výstavách. Nepochybně přežije. Otázkou je, jestli by pro něj nebylo lepší, kdyby ona dáma, takto proteege starosty Jančíka radši nedělala svou advokátskou praxi v Praze. CO myslíte?
Ae promiňte, pro mne jako pro daňového poplatníka by rozhodně bylo lépe, kdybych věděl, že 5% mých zástupců v Bruselu nebud e v každém případě limitováno ve výkonu své funkce. To nemůžete popřít. Nemám probléms Dr. Roithovou. Takže mi laskavě nepodsouvejte nějaký maskulinismus.
Ptal jsem s e , co ta dáma chce v Bruselu udělat tak světoborného , že tam zcela nezbytně musí? Na to od vás ani nkoho jiného nepřišla žádná odpověď. Takež si to řekněme , jak to vlastně je. Ta dáma je jen kopií sekretáře Kožušníka. Který ten pelech dostal za podržtažkovní u Sobotky a Becariu. Předpokládám,že s tímhle , byťje to vyjádřeno hodně brutálně,budete souhlasit. U Andrei, co jí volila celá Praha / pro Vás její slogan z bilboardů po Praze/, je to nemlich to samé. Jen s e to skrývá za spoustu řečí. A na rozdíl od Kožušníka ona tahá do hry ještě nenarozené dítě.
Ale autorka blogu a konec konců teď i Vy máte otřebu psát o netolerantnosti české společnosti k ženám, co chtějí opravdovou emancipaci.... A jejím pokrytectví.
A kté Belgii - ptal jsme s e Vás jestli se belgické ženy diví české mateřské proto, že jim skutečně připadá podivná nebo proto, že to je prostě pro ně věc, která je sotva dostupná.
A istorie výchovy dětí, jak uvádíte? Vám připadá nestandardní stav, který si může dovolit západní svět- tedy to , že matka s e déle věnuje dítěti. Ano je to ojedinělá situac e v historii. Ale nikoliv svoji , řekněme - podivností, nýbrž tím, že dříve si to prostě drtivá většina rodin nemohla dovolit.
A jak to vypadá tam, kd e jsou zachovány, podle Vás tradiční modely výchovy - ted y mládež mezi ssebou a výchova na ulici se snadno můžete přesvědčit právě v Bruselu. .... Pokud mne paměť neklame, je to město s mimořádně vysokou kriminalitou.

Jak už jsme napsal - nnejspíš na rozdíl od autorky mám za sebou osobní zkušenost jak z jeslí, tak školky,tak družiny. A mám zkušenost se školkou i jako rodič. Takže na podobné feministické jaloviny prostě neletím.

Lexi,

můžete mít pravdu. Leč myslím, že nemáte. Ten sabat a jeho peripetie popisujete nejspíš naprosto reálně. Jen nevěřím, že tam sedí a chechtají s e tomu, jka jim strej vlk zas e skočil na špek...To by s e totiž tyhle Anky bubnuj musely přestat brát smrtelně vážně. A musely by mít vtip a velký nadhled.
Pokud by tohle totiž měly,byly bynikoliv na sabaus dalšími Saxanami a řešily problém nedokonalého výrobku přírody s penisem, nýbrž někde se svým úžasným chlapákem vyváděly až do rána. A nějaká buchta, protěžovaná jenčíkem by jim byla putna.
Spíš mne napadá - Lexi,umíte si představit, že ony budou někdy a nějak vychovávat nějaké mužského dalšího pokolení? Ve značném procentu jako singl...Co z toho asi tak vyrobí?
04. 07. 2009 | 09:03

Ian napsal(a):

Nepředpokládám, že by "pracovní" vytížení europoslance znemožňovalo péči o kojence. Naopak. Příjem je to víc než slušný, povinnosti téměř žádné a zodpovědnost nulová. To je přece k dítěti ideální zaměstnání.

A zřejmě nejen k dítěti, jak je vidno z toho občansky demokratického zájmu o něj.
04. 07. 2009 | 10:20

Daňový poplatník napsal(a):

To autorka:
1.takže jako obvykle, kdo platí činnost vašeho zaměstnavatele Gender studies, a proč?
2.první tři věty blogu jsou věcně správně, pak by se mělo asi pokračovat:
ale kapitalisté mají tak vysoké nároky na zaměstnance, a vytvořili takové právní a následně sociální prostředí, které činí z ženy, starající se o děti problémového zaměstnance, což vede k destrukci společnosti.
3.Paní poslankyně je mi naprosto ukradená,to její jedno dítě sjednocenou Evropu nespasí, navíc bude mít dost peněz i dalších možností, jak skloubit své europoslancování s mateřstvím, ale zeptejte se, jak to dělají třeba pokladní v hypermarketech, které nedostávají ani 10 000 Kč (ne Euro)měsíčně, do práce chodí zcela nepravidelně včetně víkendů a svátků, a pokaždé začínají a končí v jinou dobu, a za prací často dojíždějí.
No ještě že nás zachrání ti barosovi Somálci.
04. 07. 2009 | 10:52

muf napsal(a):

Kandidovat do EP ve vysokém stupni těhotenství a navíc " na zapřenou" je svinstvo a podvod nejen na voličích ale i na členy vlastní strany. ODS měla a má daleko kvalitnější a zkušenější politiky. Do EP by se nemělo posílat oplodněné milenky za odměnu - podle toho ta EU potom funguje :-(
Proč s tím ODS něco neudělá ? K čemu je jim taková ostuda ???
04. 07. 2009 | 12:25

Lex napsal(a):

vlk
Slovo "singl" v trochu upravené podobě mě napadlo hned jako první.
Víte, co mě napadlo, když jsem přemýšlel nad jejich motivy a psychologií? Srovnání se sebevědomím po rozpadu Tramtárie na jednu menší a jednu ještě menší Posttramtárii.
Hezký víkend! Třeba se zajedu přesvědčit na Petrovy kameny.
Lex

P.S.
Po včerejším "Sbohem" jsem se ještě jednou vrátil na předchozí blog autorky.
04. 07. 2009 | 12:28

bigjirka napsal(a):

Myslím, že si paní doktorka zajistila dobře placenou mateřskou. Myslím, že to je to, oč běží kritikům. Že místo, aby zastupovala naše zájmy, bude v poho s děťátkem. Takže to vnímám jako brutální podvod na voličích - když nešla do voleb s tím, že je v naději.... To je to, oč tu běží. Čest.. Ostatně, to se v politice stejně nenosí, takže o co jde...
04. 07. 2009 | 12:40

bigjirka napsal(a):

A paní Sokačová je demagogyně non plus ultra. nebo demagožka?
04. 07. 2009 | 12:42

Vico napsal(a):

Zajímavá debata. Hlavně od Moniky.

Jinak souhlasím s bigjirkou.Od Češkové to není podvod na jejím dosud nenarozeném dítěti. Dítě s platem europoslankyně bude jako ve vatě. Jako advokátka by se musela mnohem více ohánnět. Deprivovaný a odložený v jejím případě spíše bude volič.Ne kojící matka, ne malé dítě, ale hloupý a podvedený volič, který ji láskyplně vykopl do Bruselu, to je oč tu běží.

Spolu se Stokačovou si myslím, že to Češková s 250 tisíci v přepočtu na koruny měsíčně zvládne. Já ji věřím!
04. 07. 2009 | 13:10

Rumcajs napsal(a):

Přesně kůli lidem jako jste Vy, paní Sokáčová, je velice nebezbečné, že něco jako antidiskriminační zákon bylo schváleno.

Bude to zneužíváno třeba právě způsobem, jaký jste mometálně předvedla Vy. To že jste v hodnocení mateřství a starosti o děti zcela mimo, to tady popsali mnozí přede mnou.
Já k tomu pouze připojuji svůj podpis a vyjádření radosti nad tím, že spolu máme minimum společného.
04. 07. 2009 | 15:08

F.Srbek napsal(a):

V řádných volbách, byla řádně zvolena do EP žena, která se stane matkou. Nevidím v tom žádný problém. Problém je pouze v tom, že na tomto faktu se někteří lidé chtějí zviditelnit. Otevře se téma a diskutuje se s anonymními hlasy. V příštích volbách voliči mohou paní Češkové jasně říci, zda obstála, ži nikoli. Já doufám, že to férově udělají. Chci doufat, že nově zvolená poslankyně úspěšně zvládne dvě nové a nelehké úlohy.
04. 07. 2009 | 15:30

zdesta napsal(a):

Monika:Péče může být ta standartní-nezbytná,nebo opravdová, prováděna s maximální láskou a pozorností.(časově značně náročná)Matka by měla od probuzení až do večerního ulehnutí,strávit maximum možného času s dítětem.(do dvou let)Navíc capart pozná kde je doma.(je klidnější) Dlouhodobější cestování je pro dítě většinou utrpení.(omezená přirozená potřeba pohybu.)Je toho víc a mám s tím také osobní zkušenosti.(dvě dcery+ vnuk)Dcera studuje externě druhou vysokou.Začala 6 měsíců po porodu.Učila se jen když klul spal,nebo v případě procházek.(otec) Když stanovíme konec aktivity při 65 letech,ztrácí žena při dvou dětech 6 let.Žádná hrůza,nebo katastrofa. Je jen otázkou čemu dá přednost,jestli oběživu,nebo pečlivé a svědomité péči svému dítěti. Žádné suplování nebo jen nezbytná péče, nenahradí to co dítě opravdu potřebuje.Alibistické argumentace jsou sice hezké,ale bohužel. Je to jen otázka priorit.
04. 07. 2009 | 15:46

Naštvaný napsal(a):

Lze dohledat, kdo stávající situaci euposlankyně Češkové rozvířil jako problém? Ten by měl být zveřejněn a ne-li soudně projednáván. Jako problém to může vidět jenom ten, kdo brojí proti novému dobrému a nebo proti vývoji. Je možné, že to je i politická provokace.
04. 07. 2009 | 18:56

Čochtan napsal(a):

Poslanec a "čtyř- nebo osmihodinovou pracovní dobu," ?
Jak jste autorko na tuto pitomost přišla ?

Češková, když věděla že je těhotná, tak se vůbec o poslanecké křeslo ucházet neměla. Buď bude mizerná matka, nebo mizerná poslankyně. Nejspíš asi obojí. Matka je fulltime-job a poslanecký mandát teprv ! Role matky by měla mít přednost před politickou karierou.
04. 07. 2009 | 19:44

Čochtan napsal(a):

"mateřská dovolená trvá jen šest měsíců."
Mateřství trvá mnohem déle, a doba, po kterou by žena měla být neustále s dítětem je mnohem delší, než těch 6 měsíců.
Ideálni by bylo první šest let doma, když dítě začne chodit do školy tak ještě těch 5 let na poloviční úvazek. Pak už to jde.
04. 07. 2009 | 19:55

Kulička napsal(a):

Čochtan: Andrea Češková mě krutě popouzela celou dobu předvolební kampaně a popouzí mě dál. Jako politička, která je jen nastrčená (ale taky je fakt, že zdaleka není první, a rozhodně se to netýká jen žen, jsou tu taky chlapi jako loutky, obvykle chycení na vlastní ješitnost). Ale fascinují mě tyhle kecy, že bude buď mizerná matka, nebo europoslankyně (týká se i dalších diskutujících). Jednak se to děcko ještě ani nenarodilo, tak by mě zajímalo, jak to můžete vědět takhle rovnou, jednak by mě zajímalo, jestli to půjdete jako změřit, jestli jste Vy arbitr pravého mateřství, nebo co?

Osobně bych chtěla s dítětem zůstat doma co nejdéle to půjde a pracovat na částečný úvazek. A vadí mi, když to někdo odsuzuje. Tak i proto já neodsuzuju, že chce někdo pracovat a nebýt na mateřské.

Kolegyně matky, které už jsou zpět v práci, pracují bez problémů a velmi kvalitně, stejně jako kterýkoliv jiný kolega. S podporou svých partnerů. Protože oporou si mají být lidé vzájemně, tak jako se o to snažíme s mým manželem. Doba, kdy žena musela vytvářet background partnerovi, už jsou podle mě dávno pryč (na druhou stranu, pokud se někdo stáhne do pozadí sám a těší ho to, neměl by za to být odsuzován). Komrpomisy se musí dělat oboustranně, jinak je ten jeden (klidně i muž) utlačován a nešťasten.

Řeči, že se nedají zvládnout dvě věci, může mít jen někdo, kdo si nedokáže sám zorganizovat čas. Ostatně řada kolegů sice nemá děcka, ale ruce jim jsou dozadu a nechce se jim makat a různými fintami se ulévají na squash, na "pracovní" obědy atp. A jsou to jak chlapi, tak ženy. A pak to srovnávejte...

A role matky by měla mít přednost před politickou kariérou? A role otce ne? Mně přijde smutné, když se v rozhovorech se známými muži, pokud jsou tázáni na soukromí (což je u mužů daleko méně častější než u žen, asi překvapivě, ne? :-), dozvíte, že děti prakticky nevidí, a pak se to snaží dohnat, jak se dá. Já si tátu hodně užila, jako malá, a jsem moc ráda. Pomáhal s námi mámě o dost víc, než řada jiných tátů té doby.
04. 07. 2009 | 20:16

Pepa Řepa napsal(a):

Od marasmu k orgasmu a zpět.

Tak dělej, co se dělá, abys zapomněla, jak jsi osamělá
Od marasmu k orgasmu a zpět.
To je náš svět
http://www.youtube.com/watc...
Citace.

Takže jsme to vzali od jednoho marasmu přes orgasmus k mnohem většímu antidiskriminačnímu marasmu.
Pokrok je pokrok.
04. 07. 2009 | 20:27

Lex napsal(a):

Antidiskriminátorky s hledy úporně zapřenými k vlasti antidiskriminace, to je počteníčko: http://jinepravo.blogspot.c...
Máte se ještě mnoho co učit!
04. 07. 2009 | 22:50

Taoiseach napsal(a):

Moniko,
zkusím to velmi stručně: ctihodná poslankyně je celebrita v tom horším slova smyslu. Její věci začal probírat bulvár. Paní Sokačová na základě bulvárních drbů sepsala svůj příspěvek, který je naprosto plytký - žádné konkrétní citace, žádné konkrétní argumenty, žádné pohledy z různých úhlů, žádný pokus o analýzu, o hledání dalších souvislostí. Místo toho paušální výroky o desetimiliónové populaci. Diskuse, kterou se jí zde podařilo vyvolat, tomu povětšinou odpovídá - redukce, banalizace, zoufalství.
Co se Vám na tom probůh líbí?
04. 07. 2009 | 23:11

Jan Vaculík napsal(a):

Elisabeth (3.7., 20:35)
když srovnáváte svoje studium při mateřství s výkonem poslaneckého mandátu, prozrazujete na sebe, že jste přehlédla jednu zásadní věc:

To studium bylo Vaší ryze soukromou záležitostí; mohla jste si dovolit nejít na přednášku nebo odložit zkoušku, atp.

Vákon poslaneckého mandátu se děje v našich službách. My si paní poslankyni platíme; patří mezi 22 nejlepších, které jsme vyslali do boje, aby hájili zájmy naší země. Velmi nerad bych se někdy dozvěděl, že opustila jednání, případně zanedbala přípravu z důvodu mateřských povinností.

Už teď je velmi diskutabilní, jak by se asi zachovala, kdyby se čas porodu měl krýt s nějakým důležitým jednáním.
04. 07. 2009 | 23:37

Pepa Řepa napsal(a):

To, že se vede debata o jisté poslankyni v EP, o tom, zda to zvládne či ne, je podle mne nepodstatné a zavádějící.

Byla zvolena, můžeme si za to sami, respektive za to mohou ti, kteří volili ODS místo jediné smysluplné a konstruktivní partaje, Balbínovy poetické.

Problém vidím v nestydatosti džendertet a jiných aktivistů, věrozvěstů politické korektnosti.

Nikdo, nikdy je nikam nezvolil!!!
Stejně jako jejich guru, Mišála Kocába.
Nedal jim mandát, stávají se samozvanými ombudsmany.
Sami se pasovali do role ochránkyň jakýchsi týraných skupin. Nikdo o ně nestojí, ani většina těch, které-údajně-chrání.Jsou ale sami chráněným, verbálně nedotknutelným druhem.

Jedni chrání a rovnají pohlaví, druzí bdí nad nedotkutelnosti squatterů (nic proti tomuto způsobu života lidí okolo dvaceti) nebo pečlivým okem dohlížejí, aby nebyl skřiven ani vlásek parazitujícím skupinám.

Jsou totiž s nimi spřízněni Ne-volbou.
Sami parazitují.

Na otázky, odkud pramení příjmy na jejich činnost přestávají slyšet.Jde nepochybně o přerozdělené finanční prostředky daňových poplatníků.
Chápu, že je třeba platit hasiče nebo policajta, ale nechápu, proč by so měla společnost vydržovat džendrtety.
Postupně se vše mění v diktaturu menšin.

Je možné, že vyzobnou a vylepí jeden případ porušování zákona, ale na to nemusí být zvláštní antizákon. Zároveň ale zamlčí stovky jiných, spekulastivních žalob (viz odkaz Lexe).

Potěšitelné pro mne je, že část skalních zastánců EU si v debatě zachovala zdravý rozum.

Neboť tam, kde chybí kritičnost, tam, kde se bezvýhradně přijímají pitomosti, jen proto, že z ruky bruselské, či kolébky affirmative action a celé PC pocházejí, tak tam začíná království Eurohujerů.

Slova, které je zřejmě do jiných jazyků nepřeložitelné.

A pokud jde o rovnost mezi pohlavím, tak tam ať se my muži budeme snažit sebevíc, ženským se nevyrovnáme.

Ženám, dámám, krasavicím inteligentním, ale ne džendrtetám, feministkám a jiným eurobroilerům.
05. 07. 2009 | 07:56

Medikolog napsal(a):

Tak se tu svádí obvyklá bitka o vše jiné, než o co vlastně jde. Za nehorázné peníze (alespoň pro naprostou většinu pracujících) se 22 osob nechalo najmout, aby na plný úvazek a ještě víc chránily zájmy ČR a Českého národa v EP a souvisejících orgánech. Opakuji: na plný úvazek a ještě víc. Volič má právo předpokládat, že tyto osoby podniknou vše, aby mezi jejich dobrovolně přijatými nelehkými povinnostmi a jimi nestálo nic významného, co by rozptylovalo jejich pozornost od výkonu funkce, zabíralo jejich čas (odloží např. i své koníčky na dobu výkonu mandátu....) - ale zde nastala situace, kdy osoba kandidovala ač věděla, že se výkonu mandátu nebude moci řádně věnovat. Na plakátech jsem viděl poděkování za preferenční hlasy, nikoliv upozornění (před hlasováním prosím),že mandát bude vykonávat pouze v přestávkách mezi těhotenstvím, porodem, šestinedělím, přebalováním, kojením, ponocováním u nemocného miminka, možnou laktační psychosou, atd. To je výsměch voličům, vyložený podvod. Europoslanců z ČR je 22 - z 10 milionů občanů. Teď jeden z nich de facto odpadl a ještě má tu drzost naznačovat, že se cítí ublíženě. Dává tím jasně najevo, že výkon poslaneckého mandátu nepovažuje za poslání a službu voličům, ale pouze za koryto - zdroj laciných (nezasloužených) peněz a další výhody. Slušná dáma by takto nikdy nejednala, za paní europoslankyni a za ty co se jejího činu zastávají, se hluboce stydím.
05. 07. 2009 | 08:40

Jag napsal(a):

Bláboly.Tyhle bláboly feministek,co dělají kariéry a zničily už všechny obory,které zfeminizovaly jsou známé.feminizace znamená mizerný výkon a totální byrokracii.To jsou ty kariéry.Rodina byl velký vklad ženy do života.Dnes se z toho stává stigma a to je potřeba zlikvidovat.Proč?Ženy nepečou,proč taky-v kavárně se žvatlá o ničem a místo pomoci babiček u dětí se má starat chlap,což by nebylo špatné,kdyby to nebylo jakoby dáno pomalu příkazem,to muže akorát odradí,kdo chce dělá to sám a dobrovolně...... a srandy ještě neskončily.Bude horko.Boj feministek bude veden až do úplného konce.Tedy že chlap bude veden jako slouha v domácnosti.Jinak pokoj nedají.
05. 07. 2009 | 08:53

Čochtan napsal(a):

Jan Ámos Komenský, moudrý to muž, napsal: "Celý ten antidiskriminační zákon toliko na vytření prdele dobrý jest!"
Škoda, že Učitel národů ausgerechnet v Bruselu nepůsobil ! Asi by bruselským eurohujerům řekl: "Polibte mi prdel, německy Arsch, anglicky asshole, latinsky Anus!"
05. 07. 2009 | 09:33

Hajný napsal(a):

Paní Sokačová,
kdybyste to tady nerozvířila tak to nikdo neví.A ani to nikoho nezajímá.Jen to svědčí o výběru těch nejlepších v ODS.To o K.J. alespoň pan divadelní kritik napsal,že je to nejvzdělanější žena české politické scény.A tady o té dotyčné dámě nic.

O onom onovodobém šílenství tady už napsali jiní,povolanější než já.Jen bych se opakoval.
Jinak jsem rád,že jsem volil Balbíny.Alespoň si vždycky ráno o holení při pohledu do zrcadla nemusím dávat pár facek.
05. 07. 2009 | 11:05

Čochtan napsal(a):

Hajnej,
jak ti Balbíni dopadli ? Asi jako Národní strana, tu jsem volil já. Inu, elita nikdy v této zemi neoplývala kvantitou.
05. 07. 2009 | 12:23

Hajný napsal(a):

to Čochtan:
Dopadli přesně podle předpokladu.Takže žádné zklamání.
Ale mám děkovný dopis od Pepy Řepy.To Topolánek na své voliče jako výraz díků vystrčil pinďoura(dopředu předtočeno!) a Paroubek zase bradavici.

PS:To já místo elita raději chci jelito.Pěkně krvavé a kroupové.
05. 07. 2009 | 13:06

skeptický napsal(a):

Anglické ženy i muži,poslankyně v to asi čítané,budou od srpna t.r.nutně potřebovat lustraci od úřadu k tomu specielně stvořeného,(o mužích už ani nemluvě),že nejsou pedofilní.

Jedná se o všechny,kdož mají ve svém zaměstnání cokoliv co dělat s dětmi.To by zahrnovalo asi i rodiče z povolání.

Poplatek nemalý,pokuty pro zaměstnavatele,keří přijmou nelustrovaného zaměstnance pohádkové.

U nás to zatím ještě není,ale výhledově by to byla bohulibá cesta,jak se uplatnit.

Poplatky za televizi dnes platí kdokoliv,kdo odebírá elektřinu,poplatky za autorská práva se dnes platí dvakrát.

Bude to muset asi platit každý,kdo je nositelem plodivých orgánů.

Až někde uvidíte někoho malého se topit,bez lustrace neskákejte.
05. 07. 2009 | 13:20

skeptický napsal(a):

P.S.
Ne úřadu,ale samozvané agentury.
05. 07. 2009 | 13:23

Čochtan napsal(a):

Hajnej,
jelita, to je česká elita !
Pěkně křupavou kůrku, červené zelí, může být i trojí zelí červené, bílé a kysané, ale to bych chtěl moc. Zatím mi postačí, když Národní Strana dostane víc než 1 %.
05. 07. 2009 | 13:37

Elisabeth napsal(a):

Ja znam spustu lidi, jejich matka a otec rovnez (!) nekolik mesicu po narozeni pracovali. Neni na nich videt deficit. Pani Ceskova je tehotna a je to jeji osobni vec.

Jsem presvedcena, ze praci nebude delat o nic hure nez jeji kolegyne a kolegove - treba mnohonasobni rodice.
Dite nemusi byt s matkou 24 hodin, driv to taky tak nebylo. Taky ma tatinka, ten muze, vzhledem k matcine zavazku prejmout peci o dite. Jini to taky delaji.
Protoze se u nas rodi velmi malo deti, meli bychom ji spis blahoprat a ne urazet.
05. 07. 2009 | 15:05

čtenář napsal(a):

Vážení, nikdo milostivé paní Andree Češkové nebrání mít dítě a pracovat, ale proč zrovna na tak exponovaném místě, jako je Brusel ? Paní europoslaňkyně bude brát europoslanecký plat, ale zřejmě v souladu s pracovní morálkou europoslanců za ODS se nebude zúčastňovat jednání poslaneckých výborů, kde by měla pracovat a tam hájit zájmy svých voličů, protože (nic proti tomu) se bude starat o dítě. Ale proč by se europoslanci za ODS starali o zájmy České republiky, když je přece tak jednoduché svést důsledky své lenosti a neschopnosti při projednávání zákonů, předpisů a norem EU na nějakého bruselksého byrokrata ! Vždyť kdo z českých prosťáčků ví, že všechny tyto akty se rodí na výborech na základě konsensu a odpovědnost je jen a výhradně na europoslancích. Protože může nesmírně líny Zahradil z ODS, který se neúčastňuje žádného jednání svého poslaneckého výboru tvrdit, že EU dělá špatné zákony a proto je třeba z EU vystoupit a pár blbců mu za to ještě tleská. Tak teď budeme mít dalí europoslaňkyni, která nebude pracovat, ale všechnu vinu za špatně připravené zákony kvůli její neúčasti bude dávat EU. K čemu jsou nm europoslanci, kteří nepracují a tím nehájí zájmy České republiky ?
06. 07. 2009 | 00:15

Veronika Vendllová napsal(a):

Domnívám se, že na tom v ČR nejsme tak špatně, jak vyznělo z blogu výše. Dle své vlastní zkušenosti bych řekla, že všechno je jen naše volba a sami se pak musíme poprat s následky našich rozhodnutí a skutků.

Rozhodnutí pracovat alespoň na částěčný úvazek brzy po porodu, má stejně jako všechno, svá pro a proti. Mohu dnes odpřísáhnout, že kdybych měla mít někdy ještě druhého potomka, budu dělat maximum pro to, abych s ním mohla být doma co nejdéle, alespoň rok, ideálně dva. Je ale nutno respektovat to, že každý (žena i muž) má právo na to, se rozhodnout sám. A určitě by bylo fajn, kdyby to okolí jednoduše akceptovalo, nic víc, nic míň. Všem se tím uleví.

Já osobně si ovšem nemohu na nic stěžovat, protože jsem spíše zažila opak, než je uvedeno výše. Mám spíše na mysli uznání pro celou naši rodinu včetně prarodičů a praprarodičů.

Pořád se snažím o to, co nejlépe zkloubit práci i rodinu. A snaží se o to většina těch, kdo mají děti různého věku a žijí tak trochu řekněme "od výplaty k výplatě". Ono jim ani nic jiného nezbývá.

A co se týká výkonu mandátu po porodu nebo i před ním...Když je vše bez komplikací a chorob, nejak to zkloubit asi jde, ale realita je většinou trochu drsbější, než plány. Tak nevím, jak vlastně hodnotit ono poslancování po porodu... možná když má někdo schpný tým, skoro by se nemuselo poznat, že někdo neposlancuje na plný úvazek....stějně už se to děje a nejde o ženy...
06. 07. 2009 | 01:26

skeptický napsal(a):

Chcete-li někomu dát dárek,který pokračuje v dávání,dejte mu těhotnou kočku.
06. 07. 2009 | 01:34

čtenář napsal(a):

Dojalo mně, jak krásně to Veronika Vendlová napsala - všem se nám uleví, když budeme akceptovat, že platíme europoslankyni 3/4 milionu měsíčně za to, že nepracuje, kašle na hájení zájmů České republiky a stará se o potomka. Určitě by se nám ulevilo ještě mnohem víc, kdybychom měli víc takových europoslankyň, aspoň si můžeme pořádně zanadávat, jak nás EU šidí a kašle na české zájmy. Obyčejného člověka by třeba napadlo, že europoslancem by měl být někdo, kdo má čas a chuť pracovat pro svou zemi, ale obyčejný člověk holt nemá ten nadhled a pochopení pro finanční zájmy lepších lidí.
06. 07. 2009 | 02:05

Čochtan napsal(a):

Paní Veroniko,
"pracovat alespoň na částěčný úvazek brzy po porodu" myslíte opravdu, že to je možné jako poslankyně ? Na to jsme ji nevolili aby nás "zastupovala" na půl úvazku !!!!
Jó, někde ve fabrice u pásu, žádný problém ! To by byla výlučně její věc ! Ale v Evropském Parlamentu to považuji za PODVOD na voličích !!!

POŽADUJI, aby se Andrea Češková vzdala mandátu !
06. 07. 2009 | 07:38

Elisabeth napsal(a):

cochtane jak muzete vedet, jak pracuji ostatni politici? Vzdy na 100% ? mate o nich takovy prehled, ze je nechate stranou a kritizujete jen a jen Ceskovou?
06. 07. 2009 | 09:36

Čochtan napsal(a):

Elisabeth,
vím to. S jedním (CDU) se znám osobně ještě z dob, kdy jsme spolu na universitě lepili volební plakáty.
Pracovní doba poslance, (který to nefláká), dělá až 16 hodin denně, a víkendy sice tráví u rodiny ale zároveň je k dispozici svým voličům. Absolutní většina jeho kolegů je na tom stejně. Oni totiž tam nejsou na to aby si během pár let nahrabali, ale aby udělali pořádnou práci a v příštím období byli znovu nominováni a zvoleni.
Tohle svobodná matka v ŽÁDNÉM případě nemůže zvládnout.
06. 07. 2009 | 10:28

Pepa Řepa napsal(a):

To čtenář
koukněte se na to z druhé strany.
Nač si myslíte, že těch 3/4 mega je?
Víte, kolik stojí v Bruseli holič?
No Moniko kolik?

Pedikúra, manikúra, masáže, fitko, biozobání, kosmetika, svetříčky, botičky, tanga, suché Martini a já nevím co ještě.

Vždyť ta dáma Vás reprezentuje. To není jako u nás doma, šátek na drdol, květovanou zástěru a krabicové víno.

To si myslíte, že někdo v Bruseli pozná nepřítomnost naší poslankyně?
Ale jděte. V pohodě může-jak se dříve říkalo-slehnout.Když nebude půl roku přítomna, nikdo to nepozná.

Pak nastoupí džendertety, Belindy Feminy.
Spustí povyk, že je poslankyně diskriminována z důvodu pohlaví. Když bude dítě černé, tak i rasy.
Zalouží si tedy zvláštní příplatek na dítě, nového evropana.

Bude odsouhlasen příplatek na kojnou, chůvu, vychovatelku.
Za něj si pak najmete deset mongolek načerno a ještě Vám zbyde.

Jako kdybyste nevěděl, jak svět funguje.
06. 07. 2009 | 14:10

veronika vendlová napsal(a):

Čtenáři, tak jsem to nenapsala, dokonce jsem uvedla, že to nemusí být po porodu snadné, ale naši europoslanci a europoslankyně mají dost prostředků z kasy EP, aby jim v práci pomáhal jejich tým, konkrétně myslím, že jde o 14 800 Eur, ale jen odhaduju, bylo to původně myslím 13 000. Bylo by prostě jen fajn, kdyby se měřilo všem stejným metrem. Znám europoslance, kteří by možná měli do EP spíše pěníze posílat a naopak zase jiné, kteří odváděli dobrou práci.

Čochtane, někdy mám pocit, že žijemem každej na jiný planetě...znám lidi, co celou pracovní dobu "prochatujou" a pak jsou klidně domů a ještě se cítí unaveni a naopak lidi, kteří za dvě hodiny práce udělají víc, nežý jiní za celých osm. Na pásu nebo na pokladně to samosebou nejde, ale je plno pracovních míst, kde se skoro nepozná, zda člově něco odpracoval, nebo ne....

Všechno je zkrátka relativní.
06. 07. 2009 | 18:18

veronika vendlová napsal(a):

Pepo Řepo, záleží na tom, kdo Vám tu hlavu holí, zda Libor Šula a nebo Franta Vopička. Ceny jsou vyrovnaný, to nebyl dobrej příklad.

A kdyby svět fungoval tak, jak jste popsal, tak s tím bych teda nesouhlasila...ale co asi jinýho bych vlastně jako mohla dělat?
06. 07. 2009 | 18:22

bigjirka napsal(a):

nepřejícníci, vy nepřejete paní dochtor pořádnou mateřskou. fuj! styďte se, bando závistivá!
07. 07. 2009 | 23:16

PDG napsal(a):

Každá profese má v době nepřítomnosti omluvené zdravotními důvody na delší dobu zástup na dobu určitou.Ať tedy poslankyně bojuje v EU parlamentu za tento výraz úcty k právu europoslance.Totéž uplatňovat v národním.A se stejnými důsledky,které platí pro běžného občana.V tom vidím rovnost před zákonem s vyloučením elitářství pro tzv. zákonodárce.
08. 07. 2009 | 11:42

ahlo napsal(a):

Kdo tvrdí, že Češková nezvládne europarlament? Spíš to vypadá na odvetu za to, že v kampani hrála ne o hlasy pro ODS, ale o preferenční hlasy pro sebe.
24. 08. 2009 | 10:00

Ivo napsal(a):

Vetsi blabol jsem uz dlouho necetl...
17. 09. 2009 | 07:06

skyracer watches napsal(a):

That to him was one of the best times of his life – but breitling montbrillant it was also the last time he was truly himself,
13. 03. 2010 | 07:28

breitling navitimer napsal(a):

This looks awesome! Thank you for your information!
13. 03. 2010 | 07:32

NeFeministka napsal(a):

O co jde GENDER (feminstickým) organizacím???
-
http://www.jaknatoo.blogspo...
13. 03. 2010 | 14:26

nike air max napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
26. 03. 2010 | 12:26

Veronika napsal(a):

Nezlobte se, ale nechápu, jak může inteligentní člověk napsat tento blábol- míněné tento blog. Slečna Sokačová je asi mimo mísu. Do tohoto problému opravdu otázka genderu nepatří. Jsem taky matka a dost emancipovaná,ale tomu nerozumím:jak může někoho napadnout v 8.měsíci kandidovat do Evropského parlamentu?! Voliči měli právo to vědět, protože to je mimo mísu. A věřte dítě opravdu nemůžete po porodu dát k rodině a jít vykonávat tak náročnou funkci. To by uděla jen blázen. Nebo ten, koho do toho natlačil někdo kvůli svým zájmům. V tomto případě víme, o kom je řeč...
19. 04. 2010 | 23:25

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gazdík Petr · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy