Poslanci schválili byznys s očkováním

22. 06. 2011 | 18:12
Přečteno 5298 krát
Stát se definitivně zbavuje odpovědnosti za očkování populace a podporuje soukromé distributory očkovacích látek. Od roku 2008 se ministerstvo zdravotnictví snaží dotáhnout velký kšeft se zdravím lidí do zdárného konce, zřejmě na základě politického zadání.


Poslanci včera rozhodli o novém zákonu o veřejném zdravotním pojištění. Z pozměňovacího návrhu k tomuto zákonu vyplývá, že očkování a úhradu léčivých přípravků obsahujících očkovací látky pro pravidelná očkování, stanovená Ministerstvem zdravotnictví podle zákona o ochraně veřejného zdraví má být nově hrazeno zdravotními pojišťovnami z veřejného zdravotního pojištění.
To v praxi znamená, že vakcíny už nebude, jako dosud nakupovat stát, ale distributor nebo distributoři, kteří je dodají do ordinací praktických lékařů pro děti a dorost.

Od roku 2008 se ministerstvo zdravotnictví pokouší dotáhnout obrovský kšeft se zdravím lidí do zdárného konce. Už tehdy se v navrhované novele zákona o veřejném zdravotním pojištění objevovaly návrhy, aby očkovací látky nehradil stát, ale zdravotní pojišťovny. Ministerstvo si bylo tak jisté schválením zákona, že ani nevyčlenilo prostředky na nákup očkovacích látek ve státním rozpočtu.
Zákon však nakonec nebyl ani projednán, ale ministerstvo přesto od poloviny roku 2009 zadalo veřejnou zakázku na skladování a distribuci vakcín konsorciu firem Phoenix-Avenier. Ministerstvo zdravotnictví nikdy uspokojivě nevysvětlilo, proč nezajistilo očkovací látky pro pravidelná očkování, proč nevyčlenilo příslušnou částku na nákup vakcín ve státním rozpočtu, proč v rozporu se zákonem o ochraně veřejného zdraví odebralo skladování a distribuci očkovacích látek krajským hygienickým stanicím a zadalo veřejnou zakázku na skladování a distribuci očkovacích látek zmíněnému konsorciu firem
Přitom frma Avenier do té doby neměla s očkovacími látkami nic společného…

Ministerstvo zdravotnictví tehdy rozeslalo do ordinací dětských lékařů dopis s informací, že skladování a distribuce očkovacích látek na krajských hygienických stanicích skončí v červenci 2009 a potom už musí všichni objednávat vakcíny u Avenieru. Část zaměstnanců krajských hygienických stanic byla propuštěna.
Přitom platný zákon o ochraně veřejného zdraví dodnes ukládá lékařům očkovat pouze očkovacími látkami dodanými orgány ochrany veřejného zdraví.

Na podzim roku 2009 ministerstvo zdravotnictví do úsporného Janotova balíčku propašovalo návrh zvyšující náklady zdravotního pojištění o 200 milionů korun na nové dobrovolné očkování proti pneumokokům.
Na Nový rok 2010 praktičtí lékaři pro děti a dorost zjistili, že vakcínu nemohou pořídit v lékárně, ale musí ji výhradně nakoupit od distributora, a to několik dávek ve větším balení a pak čekat i několik měsíců na úhradu od zdravotní pojišťovny.
Přestože se lékaři bránili, ministerstvo zdravotnictví a Státní ústav pro kontrolu léčiv neustoupili od rozhodnutí, že vakcíny musí být nakupovány lékaři výhradně od distributora.
Ministerstvo, ani Státní ústav pro kontrolu léčiv nikdy uspokojivě nevysvětlili proč tomu tak musí být.

Večer před 2. čtením zákona ve výboru pro zdravotnictví poslanecké sněmovny přinesli úředníci ministerstva zdravotnictví pozměňovací návrhy s desítkami stran nového textu.

K překvapení poslanců se k zákonu o veřejném zdraví přilepuje i část zákona o ochraně veřejného zdraví, ve kterém se hrazení očkovacích látek přesunuje ze státního rozpočtu na zdravotní pojišťovny, ovšem s tím, že vakcíny musí nakupovat přímo od distributora praktičtí lékaři.

To ale bude znamenat, že ordince praktických lékařů pro děti a dorost budou mít obrovské prostředky vázány v nakoupených vakcínách (často po desítkách balení) a budou čekat až několik měsíců na úhrady od zdravotních pojišťoven. Pro některé ordinace se může jednat o velké prostředky (až několik set tisíc korun) během jednoho měsíce, což může být pro mnoho praxí likvidační. Zřejmě se chce, aby dětští praktičtí lékaři úvěrovali zdravotní pojišťovny.
Jestli to lékaři odmítnou, nevadí. Po republice už v očekávání nového byznysu vyrostla řada očkovacích center vybudovaných právě distributorskými firmami. Podnikatelská očkovací centra očkování dětí rády převezmou…

V důvodové zprávě k pozměňovacímu návrhu ministerstvo uvádí výhody navrhu: ministerstvo zdravotnictví nemusí dělat výběrové řízení na dodavatele vakcín a předpokládá minimálně 10 % úspor oproti nákladům, které je samo schopno dosáhnout. A ještě zdůrazňuje, že se jedná o systémové opatření, protože zdravotní pojišťovny jsou schopny efektivně zajistit očkovací vakcíny pro své pojištěnce a jejich distribuci v dohodě s distributory a lékaři.
Ovšem i malé dítě ví, že nejlepších cen se dosahuje při největších objemech nákupů.
A největších objemů se dosáhlo, když objednávalo ministerstvo centrálně pro všechny pojištěnce. Není zřejmé, jak ministerstvo dospělo k očekávané úspoře 10 %, když očkovací látky bude soutěžit každá jednotlivá zdravotní pojišťovna pro menší objem pojištěnců. Přitom právě z důvodů ceny a kontroly nad systémem až do roku 2009 objednával, hradil, skladoval a distribuoval očkovací látky stát prostřednictvím krajských hygienických stanic!
Do vybavení řady hygienických stanic stát investoval nemalé finanční prostředky na vybudování skladů, chladicích zařízení, signalizace kvality chlazení, apod. Všechny tyto investice byly znehodnoceny svévolným rozhodnutím ministerstva zdravotnictví vyjít vstříc soukromému byznysu v této oblasti. Protože se v poslanecké sněmovně objevily informace o možném propojení soukromé firmy Avenier a úředníků ministertva, přenesla firma své sídlo na Maltu.

Poslanci včera tento přílepek schválili a rozbíjejí tak jeden z nejlépe fungujících systémů očkování na světě. Stát naprosto ztrácí kontrolu nad nákupem a cenami očkovacích látek, přehled o proočkovanosti populace. Ponechává si pouze možnost stanovovat povinná a dobrovolná očkování vyhláškou, takže může rozhodovat o nových a nových očkováních, aby se byznys soukromých firem rozšiřoval, ale bez odpovídajícího navýšení prostředků veřejného zdravotního pojištění.

Na celém případu je zajímavý propracovaný podnikatelský záměr s evidentní napojením na politické strany. Čím hůře pro stát, pro každého z nás a pro systém veřejného pojištění, tím lépe pro byznys!!!
Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Tenco napsal(a):

Datum zápisu: 17.září 2001
Obchodní firma: Avenier, a.s.
Sídlo: Brno, Bidláky 20,č.p.837, PSČ 639 00
Identifikační číslo: 262 60 654
Právní forma: Akciová společnost
Předmět podnikání:
- provozování nestátního zdravotnického zařízení - lékárny
- provozování nestátního zdravotnického zařízení - praktické lékařství pro děti a dorost (pouze očkování zejména proti chřipce, klíšťové encefalitidě a rakovině děložního čípku a konzultační služba)
- provozování nestátního zdravotnického zařízení - ambulance hygieny a epidemiologie
- distribuce léčivých přípravků
- výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona
- Výroba, instalace, opravy elektrických strojů a přístrojů, elektronických a telekomunikačních zařízení
--------------------------
Akcie:
20 ks akcie na majitele ve jmenovité hodnotě 100 000,- Kč
v listinné podobě
Základní kapitál: 2 000 000,- Kč
22. 06. 2011 | 18:25

Al Jouda napsal(a):

Tak je to se všemi věcmi, které jsou povinné ze zákona ! Povinné ručení za škody způsobené provozem motorového vozidla spravovala Česká pojišťovna jako státní podnik a když se dělil pojistný fond mezi nově vzniklé soukromé pojišťovny, tak byl v přebytku 800 milionů korun. Rozhodnutí státních soudů vykonávají soukromí exekutoři. Nyní povinné očkování budou zajišťovat soukromá zdravotnická zařízení a budou cucat peníze z veřejného zdravotního fondu. Nakonec výkon trestu odnětí svobody budou zajišťovat soukromí majitelé věznic a povinnou školní docházku soukromé základní školy. Stát můžeme úplně zrušit !
22. 06. 2011 | 18:30

Občan napsal(a):

No, a Phoenix lékárenský velkoobchod, a.s. je zprivatizované Zdravotnické zásobování a kontrolují jej Němci (alespoň podle obsazení statutárních orgánů).

Tak nevím...
Kdo můžete, utečte z téhle nešťatné zemičky.
22. 06. 2011 | 18:50

nikdo napsal(a):

Zdravím pane Hovorko, jsem rád, že dál odhalujete lumpárny a korupci v našem zdravotnictví. Současná česká velkoburžoazie se pokouší rozbít sociální stát na kusy. Občan vyzývá k útěku z této země. Ne útěk, ale generální stávky a občanský odpor vůči současné korupční bandě, která nám vládne. Vzorem nám může být Island, kde se většina společnosti spojila a smetla korupční vládu !!!
22. 06. 2011 | 19:15

Béda napsal(a):

Všechno pro lidi! Pravili pánové Julínek, Cikrt, Šnajder, Šťastný (farmaceutočtí a pojišťováčtí političtí lobbisté). Samozřejmě jenom pro některé.

Na chudý lid (slangově "socky" a "lůzu") musí být přísnost.
Po nezbytných reformách bude populace zdravější, šetrnější a zodpovědnější.

PS:každý den jedna dobrá zpráva.
22. 06. 2011 | 19:19

Petr Havelka napsal(a):

Mám takové podezření, že přes prázdniny se odehrají největší svinstva. Není problém mimořádná schůze sněmovny, do toho "okurková sezona" a letní radování občanů.

Do roka bude povinné očkování dražší o 25%, úspora 10% v prdeli. A Krajské hygienické stanice budou sprivatizovány firmou Avenier.

Je potřeba vědět, který konkrétní člověk tuto variantu doporučil a odpovídá za ni, popřípadě a to bude jádro pudla Kdo mu to nařídil!

Málo Michálků, hodně Knetigů, Drobilů, Řebíčků, Daliků, Tvrdíků, Dimunů, Šloufů, Janoušků, Hrdličků, Jindrů, Janstů, Hulínských, Šnajdrů. Málo málo
22. 06. 2011 | 19:19

dexx napsal(a):

v Jú Es Ej, když dělali zdravotní "reformu" na začátku 70 let, také říkali, že je to pro lidi. Prý se zkvalitní zdravotní péče a zlepší její dostupnost pro široké vrstvy obyvatelstva. A dnes si pojišťovny vybírají, koho pojistí a umírají tam lidé, kteří nemají na zdravotní péči, na ulici...
22. 06. 2011 | 19:24

dexx napsal(a):

zato iniciátoři reformy pracují v zdravotním businessu a jsou za vodou.

To mne připomíná Šnajdra, Šťastného, Julínka a tu modroparazitickou smečku. Už chtějí být do správních rad pojiš´toven být jmenováni doživotně !!!
22. 06. 2011 | 19:26

dexx napsal(a):

zato iniciátoři reformy pracují v zdravotním businessu a jsou za vodou.

To mne připomíná Šnajdra, Šťastného, Julínka a tu modroparazitickou smečku. Už chtějí být do správních rad pojiš´toven být jmenováni doživotně !!!
22. 06. 2011 | 19:26

radek napsal(a):

tak, tak na hloupy lid poradnou deku, a poradne podusit, az i ten nejhloupejsi pochopi, ze paroubkovo bradavice nebylo to nejhorsi, co nas mohlo potkat... a priste misto na chatu prijde volit rozumem a s pudem sebezachovy {tedy pokud nejake volby jeste budou}...
22. 06. 2011 | 19:29

Béda napsal(a):

Je to nádherná legislativní smršť tolik potřebných zákonů, proti kterým chtěli stávkovat odporní odboráři. Byl tůze krásný den, škoda jej promarnit v nějaké stávce. Lepší je někde zarelaxovat, orazit si, zasmát se stávkujícím trapákům. Vždyť jde pouze o těžko vratné reformy a o budoucnost.

Tak se teď nedivme. Máme co jste chtěli.
PS někteří bverani neprozřou ani když jdou na jatka!
22. 06. 2011 | 19:37

David napsal(a):

"...Po republice už v očekávání nového byznysu vyrostla řada očkovacích center vybudovaných právě distributorskými firmami. Podnikatelská očkovací centra očkování dětí rády převezmou..."

-----------

Petr Havelka:

"Mám takové podezření, že přes prázdniny se odehrají největší svinstva."...

-----------

Já nemám podezření, já to vím zcela jistě. To je totiž systém jak manipulovat s občany. Hnus, hnus, hnus!!!

-----------

Kalousek a ta jeho banda kolem něho spřádají na náš stát další "arbitrážní sítě", jak trvale dojit státní rozpočet.

Je potřeba co nejrychleji zprivatizovat sociální a zdravotní služby.

Dojde k nevratným změnám!

Budeme vystaveni nebezpečí arbitráží!

Fotovoltaika, hazard atd.atd., to je jen nesmělý začátek.

Proto jediné řešení je do konce června časově neomezená generální stávka jejíž výsledkem by byla demise vlády a v říjnu nové volby.

Říkám to tady na blozích už několik měsíců.

Komu není rady, tomu není pomoci.

Vždyť ta banda mafiánů ten stát úplně rozvrátí!!!

Copak to nevidíte???
22. 06. 2011 | 19:52

BK napsal(a):

Dnes v ČRo hovořili o případu 59tiletého Američana, který spáchal bankovní loupež. U přepážky si s lístkem "toto je přepadení" vymohl 1(slovem:jeden)USD.
Účelem bylo dostat se do vězení, kde očekával, že mu bude poskytnuto léčení, které si nemohl dovolit, na pojištění neměl.
První záměr mu vyšel, druhý nikoli. Dostal jen 2 roky natvrdo a na léčení by prý měl nárok až od tří let výše. Jeho chyba. Asi si měl říci alespoň o 10 babek.
Jak vidno nemají pravdu ti, kteří sýčkují, že v americkém systému zdravotnictví, kam cílevědomě směřujeme, se nemocní lidé dostávají
do bezvýchodné situace.
Řešení je jednoduché, jen to chce lépe počítat. Vše je přece o penězích.
22. 06. 2011 | 19:54

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem dva příspěvky, které neměly nic společného se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
22. 06. 2011 | 20:09

On napsal(a):

Tak už se na vládnoucí elitu nezlobte. Vždyť to jsou je koloniální subalterní pomocníci (pacholci), ženoucí ovečky ke globalizačním košerákům. Není tak zle, mnoho oveček ještě běhá v ohradě sem tam.
22. 06. 2011 | 20:09

Béda napsal(a):

Nějak zde postrádám oslavujícího hovena, Rumcajse, Ládíka!!!, Anuszku, PŘ a podobné diskutéry. Snad se jim nic nestalo z přemíry dobrých zpráv?
22. 06. 2011 | 20:12

Bunny napsal(a):

to Béda:
Oni příjdou, protože zdejší virtuální anonimita je již jediný prostor, kde mohou pindat bez nebezpečí, že jim někdo utře fasádu. A věřím, že s rostoucími excesy, dopadajícími na konkrétní lidi, nebude veřejná proklamace neoliberálních tezí bez rizika. Nikdy nebudou vědět, kdo z postižených může být poblíž.
22. 06. 2011 | 20:25

bareš napsal(a):

Za to může bc. M. Šnajdr. Za svou kariéru platí do kasy ODS kradenými ze státní kasy. A tváří se jako lilium / Ťululum/.
22. 06. 2011 | 20:50

pich napsal(a):

dexx 19.24 Ano, juesej náš vzor. Naše zdravotnictví tam spěje rychlým krokem, tornáda se stávají samozřejmostí, ještě ten radar a můžeme přistoupit k dollaru.

Pak to bude ok. Každý bude mít svou tiskárnu doláčů a budeme se mít !
22. 06. 2011 | 20:59

Ládik!!! napsal(a):

Bédo,
překvapím tě: Hovorka má kus pravdy.
22. 06. 2011 | 22:19

Ládik!!! napsal(a):

Bédo,
překvapím tě ještě jednou: liniové stavby a produktovody mají taky být v rukách státu. To jsou strategické věci, stejně jako očkování. Bohužel tě v něčem zklamu - nesmí být v rukách státu, ovládaného komunisty a jejich potomky.
22. 06. 2011 | 22:22

hoven napsal(a):

tak to je dobrá zpráva, že už to nebude dělat stát. určitě se zamezí velkemu plýtvání a korupci.
22. 06. 2011 | 22:29

Suchec napsal(a):

Vypadá to jako zloděj, chová se to jako zloděj, má debilní kecy jako Šnajdr, Heger, Julínek, Šťastný ... ou, spletl jsem se. Má být: "jako zloděj".

Kdo je to?
22. 06. 2011 | 22:30

Suchec napsal(a):

Pane projektante, oprava. Ládíku, Hovorka měl vždy pravdu, a má ji i teď.

A lze to doložit i prokázat.
22. 06. 2011 | 22:36

Ládik!!! napsal(a):

Suchec,
nic není stopro.
22. 06. 2011 | 22:45

poste.restante napsal(a):

Pana Hovorky si vážím.
Jako jednoho z mála politiků.
A nejen pro tohle:
http://blog.aktualne.centrum.cz/~bobik~/blogy/vaclav-zak.php?itemid=9917

P.S.:
Nejdřív jsem chtěl reagovat na nick hoven
Ale pak jsem si řekl, že to je naprosto zbytečné.
22. 06. 2011 | 23:05

tlučhuba napsal(a):

Pane Hovorko,

jedině Vás, C. Svobodu a Šojdrovou lze oprávněně vinit za to, že vznikla TOP 09.

Kdyby jste se v roce 2009 stále společně nezaklínali "sociální pomocí", zvýšenou vnímavostí k sociálním otázkám, C.Svoboda ukončil rychle spor o dědictví zpětvzetím žaloby, Vy autore se stále od roku 2007 neprezentoval jako rebelující lidovec a Šojdrová jako "spasitelka", tak by se Kalousek neodtrhl od KDU, TOP 09 by nevznikla a lidovci by byli pořád v parlamentu ve svém klasickém komorním obsazení.

Na sjezdu v červnu 2009 jste si řekli, že je dobré dělat konkurenci sociální demokracii, bojovat o levicové voliče a celé jste to potentočkovali.
22. 06. 2011 | 23:42

Skogen napsal(a):

První vlaštovka. Návrhy zákonů následují jeden druhý. 118 mandátů prohlasuje vyjma ústavního kterýkoliv zákon. Dnešní realitu vidíme naposledy. Naše děti vstoupí do světa zcela podmíněného penězi a zájmem nadnárodních společností. U slabého státu nenaleznou ani zastání, ani oporu. A pro jedno dítě bohaté se oproti dnešku bude muset devět dětí ostatních podstatně uskromnit. Některé z nich i víc než podstatně. Každé hlasování ve sněmovně k tomu míří.
23. 06. 2011 | 00:07

Vlados napsal(a):

Hele já tomu "nerozumím", většinou se kritizuje, když něco dělá stát bez výběrka, vychází to ze zkušeností draze, a tady je špatně, když se udělalo výběrové řízení?
A to o největších slevách, nejsou to právě centrální nákupy, které bývají nejhorší, nejzkorumpovanější a nejkritizovanější? Opravdu jsou nejúspornější?

PS: neobtěžujte se reagovat na nerozumím ale na podstatu prosím ;-)
23. 06. 2011 | 01:29

Béda napsal(a):

Vlados,

jak je vidět z přílepku ZÁKONNÉ úpravy neviditelná ruka trhu všechno nejlépe formou soukromého MONOPOLU vyřešila. Všechno státní je z principu špatné a všechno soukromé dobré. A nejideálnější ze všeho je soukromý zákonně nadiktovaný monopol daný bez výběrového řízení.

PS: hezky to mají promyšlené ti "naši" farmaceutičtí lobbisté. (Zdravím pány Cikrta, Šnajdra, Julínka, Šťastného), kteří se navíc chtějí nechat doživotně zvolit do čela největších privátních pojišťoven - (předtím státních) povinných a zákonem nařízených penězovodů. Je krásné vidět, že neviditelná ruka trhu je kdykoliv připravena pokrýt ke prospěchu ˇodíraného daňového poplatníka jakoukoliv jeho potřebu - v tomto případě dětí.

Otázka bude očkování u soukromky povinné, anebo část dětí z chudších rodin zůstane neočkováno? Jak se novým zákonem posílí zdravé mládeže? Anebo v zájoně o zdraví jde v prvé řadě o ziska a až v poslední o všeobecné zdraví populace?
23. 06. 2011 | 04:39

Béda napsal(a):

Připlácet v "bezplatném" (povinně předplaceném) zdravotním systému se má za nadstandard a regulace. Zřejmě v případě očkování dětí jde o nadstandard anebo regulace.

PS: péče je bezplatná, pokud jinak nestanovil zákon. Vypadá to, že nakonec bude celá péče zákonem stanovena jako povinně komerční - byť by ji daňový poplatník vůbec z ekonomických důvodů (namá na poplatky, spoluúčast a doplataky) nečerpal, povinně zákonem nařízené platby odvést stejně musí - a ústavní bezplatnost se z ní úplně vytratí. Správný byl precedent ústavního soudu, který proměnil zdravotní péči v komerční byznys.

A kdepak zůstalo zdraví občanů? Jde vůbec ještě o zdraví, anebo již pouze o maximální zisk?
23. 06. 2011 | 05:16

schlimbach napsal(a):

Někdo jenom remcá, ale jsou lidé, kteří dávno něco konkrétního dělají pro to, aby se v této zemi mohlo něco změnit k lepšímu. Občanská hnutí se aktivizují, spojují a začínají ve stále větší míře spolupracovat. Nechcete se také zapojit do změny?

Česká republika musí patřit občanům, musí být řízena odborníky, ne lemply bez vzdělání a životních zkušeností, ne zloději a korupčníky.
23. 06. 2011 | 05:53

Béda napsal(a):

schlimbach,

chci. Časově neomezenou generální stávku, která smete všechny deformy přijaté triádou dřív než vejdou v platnost a napáchají škody řešitelné pouze předem prohranýma arbitrážema.
23. 06. 2011 | 06:04

schlimbach napsal(a):

Béďa

jenže toto samo o sobě nestačí, pokud nevíte jak konkrétně dál a pokud jsem dobře informován, ucelené a propracované vize jsou tu dnes dvě - ekonomická reforma a TSO, vše ostatní je vždy nějakou částí uvedených vizí, ale bez komplexního propojení.

Pokud půjdeme do stávek bez konkrétní vize jak dál, skončíme zase stejně špatně -(
23. 06. 2011 | 06:07

schlimbach napsal(a):

Béďa, aby nějaký spor mohl řešit arbitrážní soud, musí s tím souhlasit obě strany. Naše prohrané arbitráže jsou podle mého názoru v režii našich vlastních neumětelů.
23. 06. 2011 | 06:11

j.petrželka kv napsal(a):

Díky za další kvalifikovaný článek pane Hovorko. Snad i s dalšími pomůže více otevřít oči lidem, aby si uvědomili, jaká smršť zlodějen (naneštěstí i nevratných) se na nás pro letní měsíce připravuje. Pozor na přechodech pro pěší !!!
23. 06. 2011 | 06:35

schlimbach napsal(a):

Na příkladu Islandu je vidět, že žádné změny nejsou nevratné a se zloději a korupčníky, byť by byli majiteli bank se dá zatočit nakonec velice snadno - jen musí lidé chtít.
23. 06. 2011 | 06:37

Skogen napsal(a):

Vlados

podstata je ta, že farmaceutická firma, která vysoutěží právo zásobovat trh léčivem, bude jedna. Dodávky této firmy budou zvýhodněny a pacienti toto léčivo obdrží v režimu standardu. Pokud bude medikament se stejnou specifikací dodán jinou firmou, bude ho pacient hradit s vyšší spoluúčastí. Problém je v tom, že jestliže vítězná firma trh nezásobí, anebo zásobí nedostatečně, což je velmi pravděpodobné, pacientovi nezbude nic jiného, než zaplatit.

Je třeba si uvědomit, že zdravotnictví zde není především od toho, aby se ho stát zbavil, ale abychom měli zdravou populaci.
23. 06. 2011 | 06:47

Skogen napsal(a):

Schlimbach

Cestou revoluce je pak ovšem míra rizik ztrát (včetně nezbytných ztrát z deformací systému, které k revoluci vedou) vysoká. Je tedy vždy vhodnější radikálním řešením předcházet, anebo se snažit řešit věci pokud možno co nejdříve. Samozřejmě máte pravdu v tom, že revoluce samotná nic neřeší, jestliže na ni nemá co navázat.

Možnost zásadní zásadnější změny je dvojí:

a) změnit systém, což je dost složitá věc a velmi pochybuji, že by bylo možné k tak radikálnímu kroku prakticky dospět dřív než po úplném pádu na dno, viz např. předválečné Německo

b) podpořit razantní příklon k občanské společnosti, tedy posílit prvky přímé demokracie, tak jak se právě stalo v případě Islandu, kdy systém zůstal stejný, je však ve vyšší míře a průběžně kontrolován veřejností.

Máte však pravdu, že se vždy někdo musí postavit do čela. Odbory zvládnou první etapu, poté to někdo musí organizovaně převzít.
23. 06. 2011 | 06:58

schlimbach napsal(a):

skogen
souhlas
23. 06. 2011 | 07:02

Ládik!!! napsal(a):

Bédo,
časově neomezená GS - ty bys už nikdy v životě nechtěl pracovat? Tebe by bavilo pořád ležet?
23. 06. 2011 | 07:04

Ládik!!! napsal(a):

Skogen,
nemohly by to převzít žluťácké odbory?
23. 06. 2011 | 07:07

Skogen napsal(a):

Ládik!!!

pokud by se transformovaly v politickou stranu a měly podporu, pak by mohly :)

Spíš nastoupí pokus instalovat "trojského koně", který bude vlichocen jako představitel žádoucí změny. To je velmi pravděpodobné, budou za ním prostředky sil v pozadí i rozsáhlé know-how.
23. 06. 2011 | 07:13

Miliardy napsal(a):

...to se budou nehorázně balíkovat nové i staré firmy našich politiků, někde přeci musí vykřesat miliony pro sebe... na udržení svého nakradeného majetku !!!
23. 06. 2011 | 07:18

schlimbach napsal(a):

skogen

mám obavu, že máte opět pravdu - začínám si připadat jako u nás doma :)
23. 06. 2011 | 07:19

Pavel13 napsal(a):

Občanům nevadí, že platí daně, když vědí, nač jdou (viz. severské státy). My tady máme další položku, které se stát zbavil, aniž by snížil daně. Přesunul náklady do veřejného pojištění. Tam vznikne schodek a buď se přestanou hradit některé věci nebo bude větší spoluúčast. Nakonec tedy daně státu odvedeme, ale očkování zaplatíme sami.
Jestli to tak půjde dál, budeme za vše státu platit na ruku, za každé razítko, ale daně furt stejné. Ne, skutečně nechci žít ve státě, kterému musím za vše zaplatit dvakrát. Nakonec nám Kalousek pošle třeba za nákup stíhačky každému složenku až do domu.
23. 06. 2011 | 07:20

Najivní neználek napsal(a):

Mám dotaz. Prosím, může mě někdo odpovědět, zda ti co předkládají a schvalují takto "pokroucené" zákony se nedopouštějí trestného činu např. finančního podvodu organizovanou skupinou. Děkuji.
23. 06. 2011 | 07:29

Skogen napsal(a):

@schlimbach

byl bych nesmírně rád, kdybych ji neměl :( Ale to, že lidé přece jen zvedají hlavy a nechávají si jimi čím dál méně kroutit, je výborné :)
23. 06. 2011 | 07:45

rorýs napsal(a):

Se zdravím se prý nehazarduje.
V Čechách jak vidno taky ne, jenom se s ním tak nějak kupčí.
Snad to mají bohemisti v krvi už od Husa, že stačí nějaký ten odpustek zakoupit a křiklouny upálit, chcete-li dehonestovat dnes v médiích.
Nezbývá, než vytrvat a čekat kam posunou češi hranici vstřebatelnosti veškerého možného politického svinstva, které tu trousí řádně zvolení prodavači odpustků.
Všude okolo by už bylo plno v ulicích, ale tady zřejmě všichni dožijou smrt ve zdraví.
23. 06. 2011 | 08:06

Béda napsal(a):

Sídlo firmy Avenier na Maltě, "usnadnění" očkování lékařům, "zlevnění" nákupů očkovacích látek, zákonný monopol soukromé firmy, přílepek k zákonu na poslední chvíli... to je jenom pár otázek, které budí dojem, že v tomto případě něco zatraceně nehraje.
23. 06. 2011 | 09:07

Dočekal napsal(a):

No a když tohle celé porovnám s tím, co nám včera ve zprávách servírovala jako velkou legraci a pro všeobecné pobavení naše ČT 24, neubráním se pocitu, že z nás tady někdo už delší dobu dělá hloupá telata.

O co šlo: V USA (náš vzor!) se jeden osmapadesátiletý nemocný člověk rozhodl svoji svízelnou situaci vyřešit tím, že přepadl banku v naději, že za tento trestný čin vyfásne nejmíň tři roky natvrdo a bude mít tak možnost léčit se na státní útraty ve vězeňské nemocnici. Tento pán totiž nemá zdravotní pojištění a na léčbu své nemoci nemá finanční prostředky.
Hlasatelé zpráv na ČT 24 s jistou škodolibostí dodávali, že tenhle nešťastný člověk byl velice zklamán poté, co se dozvěděl, že jako nikdy netrestaný vyfásne maximálně tak rok.

Jinak se opět neubráním povzdechu. To když si tady čtu "diskusní" příspěvky jednoho "vysokoškoláka," ve skutečnosti invalidního důchodce. Tenhle jedinec zřejmě nabyl přesvědčení, že pánové Šnajdr, Šťastný, Heger a další myslí dnem i nocí jen a pouze na blaho nemocných.
A protože už pamatuju opravdu hodně, tak také pamatuju, kdo měl před Vítězným Listopadem plnou hubu akce, zvané vznešeně "Přestavba." Teď se to pouze opakuje. Jen s tím rozdílem, že titíž jednodušší spoluobčané se pro změnu zaklínají pojmem "Reforma."

Pokud se ale někdo z vás pokusí zeptat se nicku hoven na to, co si pod tímto pojmem představuje, dopadne stejně, jako jsem dopadl já.
Je velice smutné, že tato země stojí na hovenech.

Tohle byl ale opět jen takový můj povzdech.
23. 06. 2011 | 09:39

Ládik!!! napsal(a):

Dočekale,
jste vy vůbec očkovaný?
23. 06. 2011 | 09:48

Dočekal napsal(a):

Ládik!!! napsal(a):
Dočekale,
jste vy vůbec očkovaný?
23. 06. 2011 | 09:48
--------------------
Dotaz: Tohle máte od narození, nebo se vám to přihodilo až v pozdějším věku?
Já jen, že máte zřejmě z Václava Dočekala poslední dobou už dokonce nějakou fobii.

Hlavně že ten váš poslední "diskusní" příspěvek byl plně k tématu článku a tedy i této diskuse.

Jinak mne docela mrzí, že jsem si tentokrát o sobě nemohl přečíst něco pikantnějšího. Třeba to, že jsem byl aktivní v Lidových milicích a podobně.
Když ona ale většina dnešních horlivých komunistobijců dvacet let po dvanácté před Vítězným Listopadem těm Husákovským, Biľakovským a Jakešovským komunistům "lízala prdele i s kulama." A to je velice smutné.

Pro pana Libora Stejskala: To, co jsem dal do uvozovek, je citace výroku jednoho mého dobrého přítele, dnes už bohužel zesnulého.
23. 06. 2011 | 10:04

Ives napsal(a):

Začínám mít vtíravý pocit, že je něco špatně. Pokud zapátrám ve vzpomínkách, tak na ZDŠ nás každý rok navštívil zubař v autobuse, také nás očkovali jen to řinčelo (TBC, Tetanus,Černý kašel atd)a nikoho se neptali. Nějak mi připadá, že ta svoboda jde špatným směrem, z věcí jednoduchých se dělají složité a hlavně drahé. Máte stejný pocit?
23. 06. 2011 | 10:57

radek napsal(a):

to neni pocit, to je neviditelna ruka kmotru pravice...
23. 06. 2011 | 11:07

Tenco napsal(a):

Někdo jenom remcá, ale jsou lidé, kteří dávno něco konkrétního dělají pro to, aby se v této zemi mohlo něco změnit k lepšímu. Občanská hnutí se aktivizují, spojují a začínají ve stále větší míře spolupracovat. Nechcete se také zapojit do změny?

Česká republika musí patřit občanům, musí být řízena odborníky, ne lemply bez vzdělání a životních zkušeností, ne zloději a korupčníky.
-----------------------------------------------------------------------------------

Mafie už kooperují dávno. A s výbornými výsledky(lze dlouhodobě ověřit v konfrontaci s každodenní realitou).
Jejich /mafií) spojující leitmotiv je celkem jednoduchý. A v tom je jejich (mafií) síla.

Leitmotiv protistrany (je-li vůbec nějaká ....na platformě leitmotivu sjednocená protistrana) je nečitelný - příliš abstraktní. Tedy "boj s korupcí".
Navíc je protivník - z podstaty věci samé - obtížně identifikovatelný.

Takže zde máme na jedné straně pevně semknuté šiky, však zahalené do mlžného oparu - tak je velmi těžké vůbec rozpoznat, s kým máme tu čest....na druhé straně pak jasně identifikovatelné rozptýlené skupiny, které pobíhají chaoticky sen a tam a pokřikují " Smrt korupci !"

Já být v tom vojsku strany č. 1.....tak su docela klidný.
Naprosto klidný.

Nechám je vykřičet se a počkám až se unaví tím neustálým poskakováním sem a tam...
...a až PAK UDEŘÍM.

Maucta.

P.S. Pane schlimbach, až začne kooperovat ProAlt s Obcane.cz - tak až pak se začnou dít věci.(Btw - v určitých kruzích ProAltu je Vaše reforma a Vaše osoba dosti známa....co tedy např. Havlík ??.....).
23. 06. 2011 | 11:40

Admirál napsal(a):

Byl jsem týden se svými kamarády z různých koutů na lodi. Přišly samozřejmě na přetřes i reformy chystané současnou vládou. I těm verbálně nejpravicovějším, kteří vždy věřili ve správnost nastoupeného směru a vše bezvýhradně podporovali, to docvaklo. Už není otázka zda se mafie, co vládne, zbavit, ale jak a co potom.
23. 06. 2011 | 11:55

Marie napsal(a):

Člověk očkovaný státem garantovanou vakcínou se přece musí cítit jako naprostá socka. Ve špatném psychickém rozpoložení ze státem hrazeného očkování by pak mohl i onemocnět.
23. 06. 2011 | 13:02

Skogen napsal(a):

Marie, což se očividně přihodilo vám, ovšem na očkování nezávisle.
23. 06. 2011 | 15:22

schlimbach napsal(a):

Tenco

já vím, že je jim to známo, kooperuje s nimi i jeden vysokoškolský profesor ekonomie, kterého reforma oslovila ... naše Reforma společnosti se stala zakládajícím členem iniciativy Apropos, kde spolupracují již TSO Olomouc, Pozitivní svět, Česká konference a mnoho dalších občanů. Iniciativa APROPOS je stmelujícím článkem i pro další iniciativy a takových stmelujících článků vzniká více a smyslem do budoucna je tyto stmelující články vzájemně propojit - je to samozřejmě obtížné, chce to hlavně čas, ale jsem si jist, že se to jednou podaří vše vzájemně stmelit, protože si stále více lidí uvědomuje v různých iniciativách, že skutečně jen vyměnit politiky nestačí, stejně jako nestačí pořád volat po potírání korupce, protože ve stávajícím systému je nevymýtitelná. Začínají si uvědomovat, že je nutné změnit systém.

Modlím se, aby tupouni stávající koalice ještě tak rok, rok a půl vydrželi u koryt a dokázali prosadit ta svoje stupidní zvěrstva, která nazývají reformami, protože oni nakonec budou tou stmelující silou, která sjednotí národ v jeden šik - samozřejmě proti nim.

Jejich činnost bude mít totiž za následek jednu zvláštnost - i poctiví podnikatelé pochopí, že jsou otroky systému, ve kterém paraziti likvidují nakonec i je. Pochopí, že parazity nejsou "socky", ale je třeba je hledat zcela na jiné straně.

Možná vás to překvapí možná ne, ale v Aproposu je velmi mnoho účastníků z podnikatelských kruhů, jsou to lidé, pro které je duchovní rozvoj nezbytnou součástí osobnosti a nedělí občany podle výše konta, ale podle jejich skutečných myšlenek a činů.
23. 06. 2011 | 19:40

zemedelec napsal(a):

Pane Hovorka.
Kdepak nám usnul pan Bělobrádek.
Doba žádá činy a on nikde,vojevůdci musí stát v předu.
23. 06. 2011 | 19:50

Milan napsal(a):

Tak a teď bych si naprosto cynicky myslel, že na ty, co se nedají očkovat budou chodit normálně exekutoři. Tady už totiž nepůjde o nějakou diskuzi o zdraví/nezdraví či škodí/neškodí, ale neočkovaní budou prokazatelně okrádat investora o zisk. O že tu jde o pořádně tučný zisk. Lichváři jsou proti tomuhle podnikání chudáci nemajetní a lidumilní.
23. 06. 2011 | 23:16

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy