Zruší dnes vláda Šumavský národní park?

24. 04. 2013 | 03:43
Přečteno 6373 krát
Nečasův kabinet dnes projedná zákon, který by v důsledku vedl ke zrušení Národního parku Šumava a ničení zdejší unikátní přírody, které by vedlo k poklesu zájmu turistů o toto území. Vedle přírody by zásadní škody utrpěla také místní šumavská ekonomika. Zákon nepředkládá ministr průmyslu či zemědělství, ale kupodivu šéf úřadu, který má ochranu přírody svěřenu do své péče. Je to skutečně takové překvapení?

Tomáš Chalupa prosazuje zásadní změnu dosavadních pravidel péče o národní park. Zcela ruší ochranu přírody na jednom z nejcennějších území, kde má národní park přetnout lanovka a „odjezdová evakuační sjezdovka“. Navrhuje zmenšit území doposud ponechané přírodě o 5 500 hektarů, začít kácet v pralese na Smrčině, v kaňonu Křemelné, či kolem Ptačího potoka v Modravských slatích. Zároveň chce rozšířit zóny, ve kterých je možné stavět sjezdovky a hotely. Ráj pro developery vznikne kombinací Chalupova návrhu a nedávno schváleného zákona o Státním pozemkovém úřadě, který dal šumavským obcím právo získat bezúplatně státní pozemky v zastavěném území nebo zastavitelné ploše právě v těchto zónách parku. Zatímco v jiných chráněných územích, obce pozemky získají pouze za podmínky, že na nich postaví výhradně veřejně prospěšné stavby, na Šumavě je tato podmínka explicitně zrušena. V nově rozšířených 3. zónách národního parku se tedy bude moci stavět cokoliv.

Některým starostům se to může na první pohled zamlouvat, na navrhované změny však doplatí šumavští občané. Hlavní představitelé Světového svazu ochrany přírody (IUCN) varovali vedení šumavského parku, že v případě schválení Chalupova návrhu název ‚národní park‘ už „nebude uznáván mezinárodně…“. Šumava přijde o svoji značku a mezinárodní prestiž a v důsledku toho dojde ke snížení návštěvnosti – zejména ze strany zahraničních turistů. Řada místních lidí přijde o živobytí, a stát o peníze na daních. Na tyto negativní důsledky upozornilo otevřeným dopisem 72 ředitelů národních parků a vědeckých institucí z celé Evropy.

Také odborný posudek Chalupova návrhu z Univerzity Karlovy obavy expertů potvrzuje. Proděkan právnické fakulty Milan Damohorský konstatuje, že návrh zákona je „jednostranně zaměřený na rozvoj podnikatelských aktivit“, „v rozporu s mezinárodními standardy ochrany přírody” a „je nezpůsobilý pro další projednávání v legislativním procesu“.

Není divu, že s takovým „vysvědčením“ má Tomáš Chalupa problém návrh prosadit. Zkouší to tedy, mírně řečeno nestandardně. Odmítl řádné projednání svého návrhu v Legislativní radě vlády (LRV) a namísto toho si nechal vystavit mimořádné stanovisko jejího předsedy. Takový postup je přitom přípustný pouze v případě novely existujícího zákona, která je zcela bezproblémová či časově naléhavá. Ani jednu z uvedených podmínek (podle čl. 4, odst. 3, Statutu LRV) Chalupův dlouho připravovaný, kontroverzní nový zákon nesplňuje.

Nejvyšší správní soud nedávno potvrdil rozhodnutí, které jsme na ministerstvu vydali v roce 2008 a které ponechalo 30 procent území národního parku divoké přírodě, kde se netěží ani kůrovcem napadené stromy. Definitivní výsledek soudního sporu potvrdil i věcné důvody k tomu rozhodnutí. Nejvyšší správní soud konstatoval, že přírodu více poškozují pusté holiny vzniklé kácením kůrovcem napadených stromů, než ponechání stromů na místě. Výrok soudu zároveň potvrzuje, že kácení v nejcennějších územích Šumavy, odsouhlasené úřadem ministra Chalupy, je nelegální a ničí tamní přírodu. Tomáš Chalupa tedy mohl udělat dvě věci: chlapsky přiznat chybu a začít se o národní park starat správně a v souladu s platnými předpisy, nebo formou nového zákona svůj dosavadní postup dodatečně legalizovat. Vybral si tu druhou možnost. Překvapuje vás to?

Chalupův návrh dlouhodobě kritizuje Karel Schwarzenberg. Podle zprávy ČTK nicméně předsednictvo TOP 09 den před jednáním vlády návrh naopak podpořilo - v nepřítomnosti svého předsedy, který je v zahraničí. Cesta k rozhodnutí vlády o faktickém zrušení našeho největšího a nejcennějšího národního parku je tedy pečlivě umetená. Netušíte někdo, kde je údajná autorita předsedy Top09 lesníka Karla Schwarzenberga? Jde mu ještě o Šumavu anebo mu to je jedno?


Martin Bursík, bývalý ministr životního prostředí

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Ládik!!! napsal(a):

Měla by. Žije v něm moc lidí. A KRNAP taky.
24. 04. 2013 | 06:13

Daňový poplatník napsal(a):

To autor:
Možná žejó, možná žené....
Ono totiž co kdo říká, je stejně důležité, jak kdo to říká.
No a Vy, i Kačka Jaujau jste toho řekli, i předvedli dost, nebo si myslíte, že už se na to zapomnělo?
24. 04. 2013 | 07:55

ld napsal(a):

Poslední bohatství které tu zbylo jsou lesy. Stávající zločinná vláda potřebuje před svým koncem toho nakrást a zašmelit co nejvíce. Mít vilu na (v) Šumavě, to neodmítne žádný miliardář.
Ale bohužel, pane Bursík, vy jste se již zkompromitoval natolik, že vám už věřeno nebude zhola nic; jste taková Píková v gatích, kteréžto stigma si ponesete i nadále.
24. 04. 2013 | 08:19

jakr napsal(a):

Dobrý den pane Bursíku,
můžu jen doporučit, abyste se příliš - určitými osobními invektivami v závěru textu - nenavážel do K. Schwarzenberga, působí to tak, jakože mu stále máte potřebu vracet jeho "zradu" vůči SZ a přestup k TOP09. A Váš rozbor to zbytečně shazuje.
Spíš se mi zdá, že by bylo vhodnější opřít se do jeho autority předsedy v rámci TOP09. Jestliže je K. Schw. předsedou TOPky a Kalousek opakovaně tvrdí, že v TOP nakonec vždy rozhoduje předseda, tak právě toto schválení Chalupova záměru (za Schwarzenbergovy nepřítomnosti) ukazuje něco jiného.
Ukazuje to, že věci jsou trochu jinak. Že hlavní slovo v TOPce asi nemá její předseda, ale Mr. Kalousek, a že trvá velmi pevná spolupráce TOPky s ODS, ať už Kalousek nebo Nečas verbálně deklarují cokoli..., která je faktickým pokračováním "modré" politiky v tom nejhorším smyslu slova.
A co se týče K. Schwarzenberga, tohle schválení ukazuje ještě na jednu věc - že pan Schwarzenberg je v rámci TOP09 skutečně jenom ten maskot bez autority, protože i když verbálně s něčím nesouhlasí, jsou to - stejně jako u ODS nebo u Kalouska - jenom populistické fráze a "jeho" TOPka to nakonec stejně odhlasuje jinak, modře... bez ohledu na "Karla."
24. 04. 2013 | 08:30

modrý edvard napsal(a):

Vynechme politiky. Jde o to, jestli chceme mít Šumavu jako národní park, nebo ne, a kdo o tom má rozhodovat.
24. 04. 2013 | 08:55

Petr. napsal(a):

Vláda nemusí rušit Národní park Šumava. Sežere ho kůrovec. Tedy mimo 300 m úseku podél hranic, který Bursík nechal vykácet, aby se ochránily od kůrovce lesy na Bavorské a Rakouské straně.

Stačí se jen zeptat: Z čeho jsou dobře, předobře Bursík, Patočka, Beránek, Kaťuška a ostatní zelení experti živi, když nechodí nikam do práce?
24. 04. 2013 | 09:00

smutný napsal(a):

Kdo to říkal, že už není co vytunelovat?! Jak je vidět, pseudopravicoví šibalové dokáží vytunelovat kde co.
Jestliže je něco národním parkem tak se tam nesmí řádit s motorovou pilou natož jezdit s Harvestorem, to je snad logické. Ale Chalupa už pracuje na tom, aby Národní park Šumava byl zrušen.
24. 04. 2013 | 09:31

KAteřina napsal(a):

Muž, který svou chamtivostí, touhou po moci a přiblblým pravičáctvím zničil důvěru v zelenou politiku. Cokoli řekne, nebude mít žádnou váhu.
24. 04. 2013 | 09:49

veverka napsal(a):

Pravičácký odkláněči z ODS a TOP 09 už nevědí co rozkrást,tak se vrhli jak kobylky na poslední jakž takž nedotčené místo,na Šumavu. Nejdřív samozřejmě musejí zrušit park(nebo ho alespoň náležitě oslabit) aby si tam mohli začít odklánět pozemky a stavět na nich své haciendy,sjezdovky,lanovky,herny,hotýlky a bordýlky.
24. 04. 2013 | 09:54

oranžáda obecná napsal(a):

fotovoltaický baron se zase cpe do politiky......pokolikáté už ???
24. 04. 2013 | 10:37

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden hrubě urážlivý a nadávku obsahující text, neboť ty jsou v rozporu se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
24. 04. 2013 | 10:43

Desiderius napsal(a):

Chalupa je především věrný člen ODS,je součástí jejího svatého bratrstva.Proto byl dosazen na místo ministra pro životní prostředí.Jeho hlavním úkolem je ochrana "podnikatelských" zájmů kmotrů z ODS a paralyzování veškerých odborných aktivit MŽP. Do MŽP natahl lidi z ODS a vyházel odborníky.MŽP je dnes škodlivý úřad,plný odéesáků,dobře placených z veřejných zdrojů. On o ochraně životního prostředí nic neví,protože na to on vůbec nemá.Nechápu,jak mohl být tento žvanil zvolen starostou jedné pražské městské části.Bůh opatruj Šumavu.
24. 04. 2013 | 10:45

Pepa napsal(a):

Starostové na Šumavě už se asi těší na pozemky, které rozprodají svým známým a taky možná přátelům pana Chalupy, třeba tzv. "poradcům", které si přivedl na ministerstvo . Poptávka po rezidencích na Šumavě jako má pan Bakala na Modravě určitě je. Ale co ta lanovka na Smrčinu bez sjezdovky? Jak by to mohlo ekonomicky fungovat? Kdo bude platit její provoz? Starosta Horní Plané? Mohl by to třeba pan Chalupa vysvětlit v parlamentu? To je kolosální blbost, resp. kolosální podvod. Nejdřív postaví lanovku a pak se k ní stejně udělá sjezdovka prales neprales.
24. 04. 2013 | 10:46

Pavel13 napsal(a):

Na Šumavě bylo dosaženo jakési rovnováhy. Možná je to jen klid zbraní v zákopové válce. Vylepšit situaci mohou jen změny přijatelné a prospěšné oběma stranám. Jakýkoliv hrubý zásah jedné strany tuto rovnováhu poruší.
Zrušením parku sice zmizí torza stromů, ale přibudou torza nedostavěných hotelů, rezidencí a globálních atrakcí.
Nejvíce mne zaujala ta nouzová evakuační sjezdovka od lanovky. Vzpoměl jsem si na rozhovor s šéfem beskydské CHKO. Ten právě takové manýry kritizoval. Pokud někdo zpracoval komplexní záměr v cílovém stavu, mohli jej rozumně posoudit a věcně jednat. Jakmile někdo začal salámovou metodou s malou sjezdovkou, malou lanovkou nebo malým penzionkem hned to smrdělo.
24. 04. 2013 | 10:49

gabriela napsal(a):

Smutné. Běsnění hladových a nena(papa)ných óděsáků nebere žádného konce. Modré straky z óděsky si musí rychle pospíšit, aby stačily ještě vykácet poslední strom v Národním parku Šumava a něco si přihodit do stračího hnízda na horší časy. Volby jsou tak blízko a jejich pád na smetiště dějin se nezadržitelně blíží ...

A co na to Číro, opět spí ... ?
24. 04. 2013 | 10:58

ratorres napsal(a):

Desiderius=1*
24. 04. 2013 | 10:59

Matematik napsal(a):

Lež, lež, podvod, podvod.
Bursíku, máme nebo nemáme se bát raket z KLDR a/nebo Iránu?
Člověče, to ty jsi jezdil na besedy, vysvětloval, přesvědčoval.
Co se v KLDR nebo Iránu stalo, že už není třeba deštník?

Lidem zaměstnaným v mediální sféře musí být hoooodně stydno.
Horší jak za Husáka to musí vypadat v redakcích.
Jak pískne neviditelná ruka trhu (rozuměj vážený nobnody) tak skáčou.
Copak vy roztleskávači davů jste v něčem jiní než Plojhar a Rzounek?
Pro mne jste horší.
A Bursík? Dějiny jsou takových Bilaků plné.
24. 04. 2013 | 11:18

Desiderius napsal(a):

A ještě ke knížeti:jestli si někdo myslí, že zásadavost je jeho vlastností, tak to je velký omyl.Ten udělá téměř cokoliv pro vlastní kariéru.Konečně prokázal to třeba u Zelených, které po tom, co ho vytáhli k moci odkopl a orientoval se jinam.Šumava ho zas tak moc nezajímá. Podívejte se třeba na jeho zámek v Sedlci u Kutné Hory.Osud Šumavy je bohužel zřejmě zpečetěn.
24. 04. 2013 | 11:19

Vimperák napsal(a):

Bože opatruj Šumavu a hlavně z ní vyžeň zelené mamlasy a chytrolíny z Prahýýý...!!
24. 04. 2013 | 11:20

Historik napsal(a):

O likvidaci Šumavy jste se pane Bursíku postaral vy a vámi podporovaní ekologičtí fanatici, co chtějí ponechat Šumavu na pospas kůrovci. Tvrdení, že prý se o to postará příroda je do nebe volající nesmysl. Ano postará se o to, ale to už většina stromů bude sežraná kůrovcem, protože kůrovec nezůstane na jednom místě a hned jak sežere jeden strom půjde na další. Proto se MUSÍ KÁCET a to i v chráněné oblasti. Přeci pokud máte nemoc tak jí taky nenecháte, aby si s ní tělo poradilo, protože to by mohlo dopadnout špatně. Raději si vezmete antibiotika aby jste tomu tělu pomohli. A stejné je to i s kácením nakažených lesů. Jezním rád na šumavu a nechci aby místo zelených stromů, tam byly samé hnusné sežnrané sromy od kůrovce.
24. 04. 2013 | 11:50

Ten, ktery chodi rád lesem napsal(a):

Nenechte, prosím, Šumavu vybetonovat.
24. 04. 2013 | 11:51

Pepa napsal(a):

Lidé na Šumavě (a ve Vimperku) by si měli uvědomit, že národní parky nepatří jenom místním lidem, ale že to je národní bohatství. I v zájmu Vimperáka je, aby se příroda na Šumavě nezničila, krajina nezdevastovala nadměrnou výstavbou apod. Snad jim to tam dojde dřív, než bude pozdě.
24. 04. 2013 | 11:53

Bijte je, nicte je, palte je.... napsal(a):

Prales na Sumave je poslednim krokem genocidy ceskych Nemcu. Mate me, ze to prosazuji ti stejni lide, kteri odsun povazuji za tragedii pohranici :-D
24. 04. 2013 | 12:16

Bijte je, nicte je, palte je.... napsal(a):

Pepa A kolik jim prispejete? A jak u vas ve meste? Jak se omezujete? Mate aspon vyhlasku o barevnosti fasad?
24. 04. 2013 | 12:18

queribus napsal(a):

Rozhodně nevítám rozšiřování ploch pro sjezdovky a hotelovou výstavbu (pokud je toto v návrhu zamýšleno). Pseudosport má jiných míst k realizaci víc než dost a v národním parku nemá co dělat. Na druhé straně, Bursíku, postrádá smysl odkazování na názor NSS (který ostatně neoplývá věcnými znalci v ničem):"Přírodu více poškozují pusté holiny vzniklé kácením kůrovcem napadených stromů než ponechání stromů na místě". To je jednak tvrzení odvážné (pustina dříve či později zaroste náletem), jednak poměrně stupidní (kácení stromů působí proti šíření kůrovce, zatímco opečovávání kůrovce ekologickými fanatiky zřejmě ne). Ostatně se zdá, že k nim kromě přesvědčených ultrazelených pitomů jako jsou Patočka s Beránkem patří i někteří zdejší přispěvatelé(gabriela..)
24. 04. 2013 | 13:49

TNT napsal(a):

Důležité je postavit tam co nejrychleji podnikatelské objekty - hotely, restaurace, silnice, sjezdovky, akvaparky, hypermarkety... A na okraji toho kousku lesa, co zbude, se budou slunit Pražáci. Cílem je udělat neodstranitelná rozhodnutí, která se budou těžko nějak napravovat. Děkuji voličům ODS, TOP09, VV.
24. 04. 2013 | 14:28

Jihočech napsal(a):

Milí žvanilové, co vidí Šumavu jen o dovolené. Napřed se seznamte s vývojem NP Šumava od jeho založení, s koncepcemi, se kterými se tato kdysi "Zelená střecha Evropy"/v 90tých letech navrhovaný název pro euroregion/ musela potýkat a hlavně, kdo tyto koncepce, mnohdy pěkně zrůdné, razil. Také se seznamte s výsledky tohoto hospodaření, které jde hlavně za ekologicky myslícím vedením (p. Krejčí). A také si zkustě na Šumavě chvíli bydlet! Znalce z vás neudělá zelená košile, chalupa a fousy nebo kecy a´la Bursík, Bláha nebo Just. Takže se napřed nadýchněte, než začněte plodit své nesmysly!
24. 04. 2013 | 14:35

Libertad napsal(a):

Pane Bursíku,
vedle pana Schwarzenberka jste druhé největší sklamání. Ani vhodné kandidáty na poslance jste neuměl vybrat (Zubovová).

Styďte se, vystupte ze své strany, chtěl bych ji volit ale poud byste Vy měl mít v ní vliv nebudu.
Prokázal jste, že jste nedůvěry hodný.

Bez pozdravu

Sidonio Libertad
24. 04. 2013 | 14:39

Dedek napsal(a):

Sopuhlas s tím, že Bursík je profláklá osoba. Zneuřžil ekologii a nahrál biznis hochštaplerům. Je to "otec plastových placek na polích". Nemyslím si však, že se do Švancbwerka naváží, jen lituje že si nemůže přikulit sám.

Carl von Schwanz - obdaroval církve
Carl von Schwanz - vede austrijskou zahraniční politiku

a to že je lesník je jeho výklad toho, že je jen šafář na majetku, pro který (kromě vlezdopr... Havlovi) neudělal co by se za nehen vešlo. Fujtabl.
24. 04. 2013 | 14:56

Oldřich Moravec napsal(a):

Milý Martine Bursíku!
Vy sám jste "otcem dítěte", nebo chcete-li ´fenoménu´ KNÍŽE, tak co je to za řečnické otázky??? Vy sám jednáte zhusta velice účelově a co se týče "čistoty charakteru" (a ať si pod tím každý představí, co umí!) jste už hezkých pár let tak trošičku "mimo soutěž", uvědomujete si to? Tak co tady teď předvádíte s narážkami na stařičkého pána, který - na rozdíl od Vás - alespoň za život něco významného učinil!?! Velice pomohl, ba zachránil stovky, možná i tisíce emigrantů, kteří za ty desítky let prchali do Rakous...
Martine Bursíku, cením si toho, že "bojujete" za Šumavu, ale svého maskota (a člověka, který v mládí - na rozdíl od jiných - bezpochyby mnoho dobrého udělal) nechte, aby se v tichosti znemožnil sám a pomalu odešel do milosrdného stínu dějin, ano?
Oldřich Moravec
Oldrich.Moravec.III@email.cz
777 249 968
24. 04. 2013 | 15:21

Anonym napsal(a):

Jaké ničení přírody, když celý první zóna je prakticky sežraná od kůrovce?
Ale oni jsou zelení takoví úchylové. Jim se to prostě líbí, hlavně ti červíčci jak se tak pěkně mačkají pod kůrou. A uschlé stromy, to je přece na desítly let krásný pohled. Jen škoda, že je za tu dobu nějaká vichřice porazí. Jinak by tam určitě zelení pořádali nekonečné pikniky, kde by si stejně jako některé kmeny v Asii pekli brouky na ohni, aby měli při své zeleninové stravě konečně nějaké živočišné bílkoviny.
Anebo někdo znáte alespoň nějakého jednoho zeleného, který se nechová jako úchyl?
24. 04. 2013 | 15:22

Jauvejs , Jauvejs napsal(a):

Bursiku , kdy pribehnete na hrad Zemanovi spocitat zarovky?

A kolik slupek od bananu musela Katka spalit v kotli , abyste prezili zimu?
24. 04. 2013 | 15:40

Pavel napsal(a):

Pane Bursíku, vzhledem k tomu, že vaše sluneční elektrárny napáchaly více zla jak užitku a do budoucna ještě ekologicky zasviní celou naši zemi pominu-li to, že to všude vypadá jak někde na jiné planetě. Kam kouknu vidím odraz z panelů, všude samý plot, tam kde si hrály děti jsou panely. Jsem zvědav, až se to bude likvidovat??!! Ano přírodu mám velmi rád, konečně moje druhá profese fotografa se zabývá pouze faunou a florou, ale proč vlastně dneska již pomalu nikam nesmím, samé CHKO, chráněné území a kdo ho využije? Pár jedinců z akademie, kteří půjdou bádat o netopýrovi nebo o nějaké kolčavě? Jsme malá zemička a nerad bych se dožil toho, že na mě zbude jenom silnice a město, které bude oploceno jenom proto, aby nějaká žížala měla klid. možná dost přitažené za vlasy. Trochu volnosti a smysluplného využítí je třeba. A sama se příroda mohla regenerovat tak někde v době lovců mamutů, kdy na zemi bylo pár živáčků, kteří ji opravdu nemohli ohrozit. No když se nebudeme léčit my a necháme to na tom, že bude existovat pouze organismus, který si pomůže sám, můžeme zóny parků rozšířit na celou republiku.
24. 04. 2013 | 15:43

motorová pila modrého bolševika napsal(a):

mňam, mňam

tyhlety lesejčky na Šumavě, tam vám je dříví nastojato, mňam, mňam, tam se s mým pánem pomějeme

to bude za pusu miliard, mńam, však můj pán říkal, že už soukmenovci skoro všechno rozkradli a už není moc kde brát
Ještě že máme tudlectu odpovědnou vládu, ta vždycky nějaké zdroje najde, mňam
24. 04. 2013 | 17:35

smutný napsal(a):

není nad to, než začnete ventilovat svoje moudra ohledně kůrovce a jak ti ekoteroristi chtějí nechat sežrat celou Šumavu, rozšířit si své obzory. Nebo chcete raději někomu dělat užitečné idioty?

http://www.sumava-kurovec.cz/ - kliknout na "stanovisko"
http://www.ceskatelevize.cz/porady/1095913550-nedej-se/210562248420035/video/
http://aktualne.centrum.cz/domaci/kauzy/clanek.phtml?id=720550
24. 04. 2013 | 18:18

Pepa napsal(a):

Martine, vy všichni politici nejenže jste na dvě věci, ale navíc celkově škodíte. nechte si svoje ideologie do diskuzních seancí a nepleťte se do toho, čemu fakt nerozumíte. v tomto případě jste na tom s Chalupou stejně - ani jeden problematice nerozumíte, ale chcete pořád o něčem rozhodovat.
24. 04. 2013 | 20:14

petrof napsal(a):

pane Bursíku, jen se divím, že vás stejným způsobem netrápí obrovský úbytek zemědělské půdy, na ty nesmyslné zelené "eko" projekty, jako jsou větrníky, či fotovoltaika....????
A když na Šumavě stavěli své paláce pánové Bakala a spol. ...tak jste také mlčel??!!
24. 04. 2013 | 20:56

Bijte je, nicte je, palte je.... napsal(a):

smutný S tim nedej se si delate srandu? Kolik vam je? Ja si pamatuju, jak Nedej se vlacelo Zlabka, ze drancuje Sumavu. Tezil 25 000 kubiku rocne.
Bursikova skvadra to vytahla na 300 000...
24. 04. 2013 | 21:21

Pepíček Pražáček napsal(a):

To je jen sklizeň polodů agresivní politiky NP v předchozích letech. Přitahování šroubů, buzerace návštěvníků, mnohé celkem nesmyslné zákazy a velká nepčístupná území, i ti tradiční vodáci na Vltavě vadí... tak se přichází o podporu veřejnosti. Ač mám blízko k ochraně přírody, speciálně NP Šumava mám osobně plné zuby a nebudu nejspíš jediný. No a kůrovcová válka, to už je vůbec k smíchu? Z čistě odborného problému se udělala politika, že pane politiku Bursíku. A z čeho se udělá politika, to dopadne vždy blbě.
25. 04. 2013 | 00:04

Sakra! napsal(a):

Zelený Bursík toho zk... moc a nemá nejmenší právo ničit dál. Laskavě se věnujte Jaujau a rodině. Vaše hloupost už přinesla nedozírné škody a čekám, kdy je po váís začnou konečně vymáhat. Idiotismus je podmínkou členství ve straně zelených....
25. 04. 2013 | 00:34

oskar napsal(a):

Pane Bursíku, ta fotka z 90. let vás provází už hezky dlouho..:-) No, nikdo nemládne...
Jinak na Šumavu už nejezdím, kouknout se na suché stromy - to mi stačilo jednou. Zatím ještě je příroda i jinde.. Ale svému trestu neujdete, budete známi jako ten Herostratés - Bláha, vy, Just, Beránek,Patrik a Miko v Bruselu.
Začínám věřit tomu,že jste to dělali v cizích službách, to se přece jen tak snadno nepodaří, během deseti let zničit desítky hektarů stoletých stromů (a dřevo prodat kamarádům státu před nosem - firma Krejčí a spol.), zlikvidovat zdroj kvalitního resonančního dřeva pro výrobu hudebních nástrojů, způsobit erozi půdy, její odvodnění...
25. 04. 2013 | 00:39

Tomáš napsal(a):

Udivuje mě to množství negativních reakcí. Všem diskutujícím "odborníkům" doporučuji pěší návštěvu Šumavy a porovnání klasické vykácené holiny se zónami, kde si to příroda s kůrovcem vyřídí sama generační a druhovou pestrostí.
25. 04. 2013 | 00:45

mb napsal(a):

je to zkurvené svinstvo, a/le vůbec nevim, co se s tím dá dělat ...

... co s tím můžu dělat ...
25. 04. 2013 | 01:04

Samuel napsal(a):

Bursíku, zelení už ukázali, jaké znalosti mají o přírodě. Viz Biopmasa a ty. Vy dovedete štěkat o čemkoliv, za co dostanete zaplaceno a rozdávat moudra. Viz. vaše hloupé kydy o Tibetu, aniž by jste tam někdy byli. Jen opakujete žvásty, které do světa vypouští CIA proti Číně, přitom by bez Číny amíci ohryzali kořínky. Bursíku, zelení, po tom, co se sčuchli s ODS a pravici, jsou spálení.
25. 04. 2013 | 06:22

petr jansky napsal(a):

tolik chvaly o bursikovi.. to si ani nezaslouzi
25. 04. 2013 | 07:00

South jchcrop napsal(a):

Ach jo. Je škoda, že na židlích, kde se rozhoduje o přírodě, sedí často lidi, kterým jde o kšeft v první řadě. No a tohle ruku v ruce s tím, že lidi chtějí mít "krásný lesů a nejsou schopni respektovat přirozené dění v přírodě (včetně kůrovce) je pak důvod, proč tu místo Šumavy - divoké přírody - asi jednou bude "hezký les" - tedy už nic speciálního z divočiny... Je to smutné.
25. 04. 2013 | 08:28

Karel napsal(a):

Myslím,.že vláda Šumavský národní park nezruší,byla by to pro ni další rána co se týká její popularity u občanů!Dnes je na rádiu Impuls téma dne o nezaměstnanosti a také o tomto tématu bude hovořit paní Jílková dnes večer na ČT 1.V republice je nezaměstnaných mnoho mladých Romů,kteří by jistě rádi pracovali.Nezaměstnaností Romů by se měla zabývat vláda a Romští aktivisté,kteří svojí zvýšenou aktivitou by mohli svým klientůnm nějaká pracovní místa zajistit !!
25. 04. 2013 | 09:01

Danielrila napsal(a):

Hello. And Bye.

http://somepaydaylounz.com - mr fitz
27. 02. 2014 | 09:24

Gerd napsal(a):

Šumava je především hospodářský les citelně ovlivněný zásahem schwarzenberských lesníků v 19. století. Tehdy po orkánech bylo nutné ihned zalesnit Šumavu. Nebyl dostatek sazeniček původního druhu smrku, a tak dovezli smrk z alpských školek Schwarzenbergů. Docela tehdejší lesníky chápu, šlo jim o zachování úrodné vrstvičky půdy, která se tvořila tisíciletí a kterou může spláchnout několik dešťů. Pokud se tak stane, nestačí ani tisíce let na samoobnovení přírody.
Příklad je prostý, řecké ostrovy byly porostlé bukovými lesy vykácenými před 2500 lety na stavbu triér. Dodnes se samy neobnovily. Jsou i menší neobydlené ostrůvky, kde k žádným zásahům člověka vyjma vykácení nedocházelo, a ani tam nelze poznat nějaký posun za celých 2500 let.
Šumava se tedy sama neobnoví nebo je značně riskantní takové riziko podstoupit!
Současný smrk, za který ekologové tolik bojují, je nepůvodním alpským kultivarem smrku ztepilého s jiným uspořádáním větví a jehličí. Prospívá v Alpách, kde je jiný směr proudění vzduchu, ale ne na Šumavě. Pod tíhou sněhu se mu větve lámou a je jen semeništěm kůrovce. Z takového smrku se obnoví sazenice zase jen stejně nevhodného nepůvodního smrku.
V prvních zónách není povolen vůbec žádný zásah člověka, ani dosadba původních druhů. Musíme tedy čekat, až přiletí pták, který zrovna sežral semínko původního druhu stromu a zrovna je utrousí v první zóně, a semínko vše přežije a nesežere je přemnožená srnčí a jelení zvěř. Je to jako čekat na zázrak v Lurdech.
Proto rozdrobení Šumavy na spoustu druhých zón nevnímám na rozdíl od ekologů ani Bruselu nijak tragicky. V druhé zóně lze provádět nějaké zásahy a dosadbu původních druhů, a tak se i děje. Zde je šance, že se z takových sazenic obnoví i původní porosty v prvních zónách, jsou docela blízko sebe. Vše záleží jen na uchopení celé situace a šance na obnovu lesů stále ještě je. Poté, kdy bude v druhých zónách stabilizován původní porost, tj. jakmile začnou plodit stromy do nich dosazené dostatečné množství semen, lze Šumavu ponechat bez zásahu člověka samostatnému vývoji a alpský smrk zmizí sám. Původní porost byl horský buk a jedle s příměsí jiných dřevin!
Nikdy jsem nezaznamenal nějakou aktivitu ekologů, že by šli sázet sazenice původních druhů. Zato jsem zaznamenal spoustu ochrany nepůvodního alpského kultivaru smrku ztepilého. U zmatených ubožáků připoutaných ke stromům celkem chápu, že nepoznají, jaký zavlečený druh to vlastně chrání. Ale nedovedu pochopit lidi, kteří se problematice Šumavy věnují dlouhodobě.
V Tatrách poměrně nedávno také proletěl orkán. Stát zůstaly jen stromy modřínu, který je také zavlečeným druhem stromu. Má ale mohutný kořenový systém a přežije vichřice lépe než jiné stromy. Některé zavlečené druhy mohou být i celkem pozitivní.

Šumava je zásahem člověka natolik zdevastovaná, že nutně potřebuje cílený zásah člověka na svoji obnovu. Druhé zóny bych převáděl na první až poté, kdy dojde k dosadbám původních druhů šumavského porostu. Dnes na Šumavě původního porostu, který je nutné chránit, moc není. Bez pomoci člověka o Šumavu přijdeme a nápady ekologů jsou silně nebezpečné, mohou Šumavu zlikvidovat stejně jako pily dřevařů. Obě skupiny fanatiků jediné pravdy, dřevaři a ekologové, jsou pro Šumavu stejně nebezpečné.
09. 05. 2014 | 22:07

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy