Vláda sociální neodpovědnosti

30. 12. 2010 | 10:54
Přečteno 12006 krát
Je pravdou, že směrem k sociální nestydatosti výrazně nakročila už bývalá vláda Mirka Topolánka. Byla to ona, která zrušila progresivní zdanění příjmů, zvedla nižší sazbu daně z přidané hodnoty, začala přitvrzovat podmínky podpory v nemoci a nezaměstnanosti, „zdanila“ registračními a dalšími poplatky přístup ke zdravotní péči, za který se do té doby nic neplatilo, a různými úlevami podnikatelskému sektoru – včetně dalšího poklesu sazby korporátní daně – zároveň utahovala kohoutky příjmům státního rozpočtu a vytvářela tak uměle situaci, v níž se akutně nedostává zdrojů pro řešení veřejných úkolů.

To však byla, zdá se, pouhá předehra k tomu, co připravuje občanům této země vláda Petra Nečase. Ta je, jak o sobě ostatně sama prohlašuje, vládou rozpočtové odpovědnosti. Podívejme se, jak se toto pojetí vládní odpovědnosti promítne do životních podmínek lidí v právě nastávajícím roce 2011.

Podle připravované malé novely důchodů, reagující na nález Ústavního soudu, budou budoucím statisícům důchodců v rozsáhlém středním pásmu pracovních příjmů ubrány z nově vyměřených důchodů měsíčně stovky, aby tisícům nových důchodců v nejvyšších příjmových kategoriích mohly být přidány měsíčně tisíce. Celkově přece nelze na důchody přidat navíc ani korunu!

Statisícům rodin s příjmy mezi životním minimem a jeho 2,4 násobkem – jedná se přitom především o rodiny s nezaopatřenými dětmi – se hned od ledna sebere sociální příplatek. Mnohé děti i jejich rodiče pošle toto opatření do pásma živoření.

Příspěvek na péči o osobu blízkou, který snižuje stres pečovatelů (většinou žen) související s časově i finančně náročnou péči o osoby, které se už o sebe nemohou postarat samy, klesne v nejrozšířenější první kategorii z původních dvou tisíc na osm set korun.

Všem, kteří pracují ve veřejném sektoru, dala vláda velmi jednoznačně najevo, že jejich příspěvek ke společnému blahu celé společnosti váží méně než například pokračující zvýhodnění podnikatelskému sektoru, kterému i nadále odpouští placení daně z přidané hodnoty při nákupu nových aut. Ubírá miliardy na platech lékařů, sociálních pracovníků, vysokoškolských učitelů, policistů, vojáků, hasičů, kulturních pracovníků a desetitisíce jich posílá rovnou na dlažbu. To způsobí nejen rozvrat rodinných rozpočtů jejich domácností, ale i další omezování veřejných služeb – péče o zdraví, vzdělávání, sociální péči, kulturu, ale i bezpečnost. A další růst už tak vysoké nezaměstnanosti.

A to nemluvím o takzvané povodňové dani, kterou vláda „spravedlivě“ zatížila - snížením slevy na dani z příjmu o dvanáct set ročně - stejně jak lidi s nízkými, tak s vysokými příjmy. Ostatně proč ne, když už tu máme rovnou daň z příjmu, která navíc perverzně klesá těm s příjmy nad šestinásobek průměrného příjmu.

Zpřísnění podpory stavebního spoření, další – kolikáté už – zpřísnění podmínek výplaty podpor v nezaměstnanosti, omezení porodného jen pro rodiny do 2,4 násobku životního minima, výrazný pokles výše rodičovského příspěvku ve čtyřleté variantě, deregulace nájmů atd. atp. ostatně dále dokreslují, z koho hodlá vláda rozpočtové odpovědnosti vytlouci scházející peníze do státní kasy.

S důsledky všech těchto kroků se už setkáváme na vlastní kůži. Nespravedlivě postižení – například lékaři, hasiči, vědci, ale i policisté – ztrácejí trpělivost a vzpouzí se. Je to totiž politika, která definitivně pohřbila nepsaný, ale až do dob Topolánkovy vlády jakžtakž dodržovaný sociální kontrakt: náklady na chod státu budou pokud možno spravedlivě rozděleny tak, aby všichni občané bez rozdílu měli šanci, pokud sami chtějí, vést slušný a lidsky důstojný život.

Politika Nečasovy vlády bezostyšně rozštěpuje společnost na ty dole, kteří nadále nemají mít přístup k základním civilizačním hodnotám, a na ty nahoře, kteří nebudou mít důvod a zájem se vůbec zajímat o to, jak se těm dole vlastně žije. Vláda „rozpočtové odpovědnosti“ je nejen vládou sociální neodpovědnosti, ale stává se i vládou neodpovědnosti politické. Neboť za porušení onoho výše zmíněného sociálního kontraktu se platí definitivní ztrátou důvěry občanů k politické reprezentaci. A odtud je už jen krůček od propasti politické nestability a následného rozvratu.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

lujjza napsal(a):

Pane autore,

předpokládám, že jste četl tohleto:

http://www.cmkos.cz/studie-ekonomicke-analyzy-prognozy/2813-3/manifest-zdrcenych-ekonomu

Jaký dojem máte z tohoto článku? Myslíte, že by z toho mohlo něco vypučet a vyrůst?
30. 12. 2010 | 11:11

Midori napsal(a):

Autor
Děkuji za pravdivý pohled na to, co se děje v naší zemi.
30. 12. 2010 | 11:13

Cech napsal(a):

Pane Potůček s tímto postupem;jak vyplynulo z voleb byli občani seznámeni již dávno.Proto nějaká důvěra občanů je této 4k silně ukradená.
Sociální situace se podle pana Schwarzenberga vyřeší sama.Vzhledem k odchodu lékařů se v následujícím období sníží počet občanů na únosnou mez.Vzhledem k těmto příznivým vlivům klesne hlavně počet přestárlých to jest nad 50 let.Následně bude možné vykázat cenu naší pracovní síly, jako konkurenceschopnou s cenou pracovní síly v ČLDR.Toto při důsledné politice 4k dle pana Schwarzenberga povede k danému cíli, který si tato vláda předsevzala za svůj.
30. 12. 2010 | 11:21

Tupelo napsal(a):

Pane Potucku, tenk link od lujjzy v prvnim prispevku doporucuji precist, je zajimavy a mozna by sel na nem stavet odpor (spolu s ostatnimi evropskymi partnery - vuci globalizovanemu kapitalu je nutne spolupracovat napric kontinentem) vuci zavadenenmu neoliberalismu u nas (spolu s odbory, lidmi kolem ProAlt a Manifestu Radikalniho Liberalismu,...) .

K clanku samotnemu - podle povolebnich analyz tvori vetsinu volicu VV (ktera je nedilnou soucasti pravicove koalice) byvaly volici CSSD (podobne jako nastal presun ODS->TOP09). Tato strana totiz nevystupovala pred volbami jako neoliberalni nebo nejak zvlast pravicova. Doslo tedy k velkemu zklamani (jeste pricteme nesplnene ambice VV v oblasti korupce, pocinaje opustenim akcie a anonymity, konce setrvanim v korupcni vlade garanta Klause), ktere se projevi ve volbach. Bohuzel pozde, krome vratnych zmen (exoticka vychodni rovna dan) zde budou i zmeny nevratne (i kdyz priklad Madarska ukazuje ze lze sahnout i na zdanlive nemozne - treba soukrome penzijni fondy). Pravicove vlady (a politci) v CR uz podruhe (po vladach Klause v devadesatych letech) ukazuji ze vladnout prilis neumeji ....
30. 12. 2010 | 11:27

Rumcajs napsal(a):

Vy jste pane Potůčku typickej levicovej žvanil, kterej umí jenom brát a nic dát.

Proto jakýkoliv pokus o to, aby lidé Vašeho ražení museli taky něco udělat pro vlastní zajištění, označujete za asociální. Nejvíc Vám vyhovuje parazitování ve státní náruči a pro zvýšení platů si občas zajít zařvat na Václavák.

Čím více lidí bude jako Vy, tím hůř se tomuto národu povede.
30. 12. 2010 | 12:04

Píďalka napsal(a):

Současná vláda celkem hloupě argumentuje, že ke svému chování dostala plný mandát ve volbách, což je největší lež poslední doby. Vládu drží u moci véčkaři, kteří se dostali do parlamentu jen kvůli tomu, že nabízeli podobnou politiku ČSSD a mnozí voliči soc. dem. se nechali nachytat protiparoubkovskou strategií medíí. Ti pak s předpokladem, že volí něco podobného ČSSD dali hlas VV. Proto ten propad voličů VV v průzkumech, jejich voliči rozhodně nechtěli to, na čem se dnes podílejí.
30. 12. 2010 | 12:05

Rumcajs napsal(a):

Píďalka:

Předpokládám, že propad ČSSD si vysvětluješ mediální masáží zkorumpovaného pravicového tisku a propad Véčkařů jako prozření části jejího voličstva.

Tak trochu ti tu Tvou jednoduchost závidím. Tuším, že Tvojí tvář neustále zdobí lehce připblej a přisladlej úsměv .
30. 12. 2010 | 12:10

stále rebel napsal(a):

Jeffrey D. Sachs k poměrům za Velkou louží
„Jádrem problému je americká zkorumpovaná politika a ztráta občanské morálky. Jedna politická strana, republikáni, nehájí téměř nic kromě daňových škrtů, které povyšuje nad všechny ostatní mety. Demokraté mají o něco širší škálu zájmů, včetně podpory zdravotnictví, školství, odborné přípravy a infrastruktury. Stejně jako republikáni ale i demokraté zapáleně zasypávají daňovými úlevami hlavní sponzory svých volebních kampaní, převážně bohaté Američany

ýsledkem je nebezpečný paradox. Americký rozpočtový deficit je enormní a neudržitelný. Chudí jsou ždímáni škrty v sociálních programech a slabým trhem práce. Každý osmý Američan je závislý na potravinových lístcích. Navzdory těmto okolnostem jedna politická strana chce vykuchat příjmy z daní úplně a druhá se poddajně nechá vláčet týmž směrem, v rozporu se svými lepšími instinkty, jen aby si zajistila spokojenost bohatých sponzorů.

Je těžko uvěřitelné, že tento záchvat zeštíhlování daní přichází po třech desetiletích fiskálního řízení, jež v USA upřednostňovalo bohaté a mocné. Od doby, kdy se v roce 1981 stal prezidentem Ronald Reagan, se americký rozpočtový systém zaměřuje na podporu akumulace obrovského bohatství na vrcholku distribuce příjmů. Je ohromující, že nejbohatší jedno procento amerických domácností má dnes větší čisté bohatství než dolních 90 %. Nejbohatších 12 tisíc domácností svými ročními příjmy trumfuje nejchudších 24 milionů domácností.“
…………………
„Paradoxní je, že existuje jedna oblast, kde jsou rozsáhlé rozpočtové škrty zajisté oprávněné: armáda. Právě této položky se ale většina republikánů nemíní ani dotknout. Nechtějí rozpočet osekat ukončením zbytečné války v Afghánistánu ani odstraněním nepotřebných zbrojních systémů, nýbrž krácením školství, zdravotnictví a dalších výhod pro chudé a pracující.“
http://www.project-syndicate.org/commentary/sachs173/Czech
30. 12. 2010 | 12:12

jarpor napsal(a):

"Politika Nečasovy vlády bezostyšně rozštěpuje společnost na ty dole, kteří nadále nemají mít přístup k základním civilizačním hodnotám, a na ty nahoře, kteří nebudou mít důvod a zájem se vůbec zajímat o to, jak se těm dole vlastně žije."

Bez jasného vyjádření, definice, co autor míní těmi "základními civilizačními hodnotami", zda zde, nebo někde jinde byla vůbec vláda, která nerozštěpovala společnost, zda to vůbec je možné aby společnost měla "jednotný náhled" na "dostupnost základních civilizačních hodnot
musím bohužel napsat,
že více planý, nic neříkající soud, nechci-li použít slova demagogie, jsem snad ani nečetl.

Doufám, že není základní civilizační hodnotou nárok na tu či onu sociální dávku, tu či onu výši toho či onoho... kterámi se autor zabývá v celém textu aby zakončil tak, jak zakončil...

Hezký den
P.S. Dolů, palec dolů. Do definice co je tou základní civilizační hodnotou.
30. 12. 2010 | 12:16

Tomos napsal(a):

to autor :
Můžete mi pls vysvětlit (nějak rozumně, bez argumentů typu "mají to tak všechny státy"), co je principiálně "sociálně nestydaté" na tom, že je zavedena rovná daň, tedy že všichni ze svých příjmů platí stejný díl = stejné procento?
30. 12. 2010 | 12:16

Jedla napsal(a):

Dobře, Rumcajs, už jste autorovi vynadal, že pracuje pro universitu, a že pracoval pro vládu, tj. pro republiku. Samozžejmě, musí to být bl.ec, když nepracuje jen pro sebe, jako každý normální loupežník z lesa Řáholce.

No a teď k věci, k tématu. Co říkáte?
30. 12. 2010 | 12:18

Alna napsal(a):

Vím, proč se manifest jmenuje "zdrcení ekonomové". Já něco takového napsat a přečíst si to po sobě, byla bych taky zdrcena.
Opatření 3: Omezit finanční transakce pouze na ty, které směřují k uspokojování potřeb reálné ekonomiky (např. umožnit CDS pouze pro držitele cenných papírů pojištěného atd.).

Opatření 4: Omezit zisky ze zprostředkování finančních operací.

Opatření 5: Významně posílit regulace v rámci firmy s cílem donutit vedení firem brát více v úvahu zájmy všech zainteresovaných stran.

Opatření 7: Snížit závislost firmy na finančních trzích tím, že bude rozvíjena veřejná politika úvěru (např. se zvýhodněnou sazbou pro prioritní činností v oblasti sociální a v ekologii).

Opatření č. 8: Ratingovým agenturám nesmí být dovoleno, aby svévolně ovlivňovaly úrokové sazby na dluhopisových trzích tím, že snižují rating státu. Činnosti agentur by měly být regulovány tak, aby jejich ratingové hodnocení bylo výsledkem transparentního ekonomického výpočtu.

Opatření č. 8a: Státy by měly být osvobozeny od hrozby sankcí finančních trhů tím, že se jim veřejně zajistí právo na nákup cenných papírů přes Evropskou centrální banku (ECB).

Opatření 10: Udržet úroveň sociální ochrany (dávky v nezaměstnanosti, bydlení atd.), nebo ji dokonce zlepšit.

Opatření 16: Zpochybnit princip volného pohybu kapitálu a zboží mezi EU a zbytkem světa, a v případě potřeby vyjednávat dvoustranné nebo vícestranné smlouvy.

Opatření 17: Za vůdčí princip evropské integrace považovat „pokrok v harmonizaci" místo dosavadní politiky vzájemného hospodářského soutěžení. Stanovit závazné společné cíle v sociálních a makroekonomických oblastech (s vytvořením směrů sociální politiky)

Opatření 21: Vytvořit evropské daně (např. daň z uhlíkových paliv nebo daň ze zisku atd.) a tím získat fiskální zdroj pro účinný evropský rozpočet tak, aby napomohl konvergenci evropských ekonomik a k vyrovnávání podmínky v přístupu k veřejným a sociálním službám v každém členském státě, a to na základě osvědčených postupů.

Opatření 22: Připravit a spustit rozsáhlý evropský akční plán, který by byl financován z veřejných příspěvků/subskripcí s nízkou, ale garantovanou úrokovou sazbou (a/nebo převodem peněz z ECB), který by zahájit „zelenou transformaci“ evropské ekonomiky.
30. 12. 2010 | 12:19

mud.. napsal(a):

Dokud lujjza(lůza) jen štěká, nic se neděje. Zkus ale použít místo štěkání škrábnutí! Vy si neuvědomujete, že v "podzemí" společnosti je ukrytá nesmlouvavá vrstva ďábelských tvrďáků? Je správné, že jdete jen po státních občanů. My soukromní jsme nedotknutelní!!! Pamatujete jak soukromí zemědělští majitelé byli v padesátých létech rozhodní. Na pana Potůčka nekoukete. Ten se strachuje o svůj příjem přicházející od odpadních chudáků! Ve skutečnosti je za ně rád. Nesmíte takovým komediantům věřit! Víte on sociálně radí a informuje a kapitalisticky žije!
30. 12. 2010 | 12:19

RA napsal(a):

milý pane, už z názvu instituce,jejímž jste řiditelem, vyplývá, že potřebujete zdroje z veřejných prostředků,jinak vaše řiditelování na státní útraty brzy skončí. Já chápu jedno,snahou vlády je ponechat více peněz těm,co si je vlastní prací vydělají, oni si pak rozhodnou, které služby si objednají a které potřebují.Pochybuji,že si něco objednají od centra ekonomické a sociální strategie, ale jestliže ano, nic proti tomu. Dnes je příliš mnoho zbytečných organizací navázáno na stát a státní úředníky, toto se musí z úsporných důvodů v první řadě omezit.
30. 12. 2010 | 12:20

acid ass napsal(a):

ty škrty v sociálce se jen vrací před rok 2006 kdy si chtěla levice koupit vtšinu za tyhle volební dárky. Ale podstatnější bude zda projde opt out na soukromé fondy (a také školné a zvyšování DPH). Jako vždy u těhle článků je třeba rozlišit co pravice přehání a co by nakone cmusela udělat i levice.
30. 12. 2010 | 12:21

hoven napsal(a):

a to se všechno děje navzdory tomu, že zdroje jsou. nevím, na co si ty přebytky státního rozpočtu vláda schovává.
30. 12. 2010 | 12:22

myšák napsal(a):

Pane Potůčku, nechce se mi věřit, ře "garantujete doktorský program FSV UK." Buď už je naše školství tak zdegenerované nebo si z nás děláte apríla s touhle snůškou běžných populistických a demagogických frází... prosím, zkuste se zeptat aspoň tří, čtyř ekonomů, kteří se ve vašem okolí vyskytují, nebo aspoň lidí, kteří umí počítat, ať vám vysvětlí, v jakém prostředí se pohybujeme a co se v Evropě děje, zkuste aspoň trochu číst (seriozní) ekonomický tisk a udělat si vlastní názor, protože tohle je pouhé papouškování... opravdu se tohle dneska vyučuje v doktorském programu UK?
30. 12. 2010 | 12:30

voroshilov napsal(a):

Co je na tom nezodpovedneho?To je prece normalni liberalni politika kapitalisticke spolecnosti,otevirani socialnich nuzek je nezbytnym predpokladem pro obohaceni jedne vladnouci tridy na ukor ostatnich,obzvlast kdyz totalitni kolac je skoro snedeny(neni dulezite kym),tady nedavno jeden basnik vsichni socialni vymozenosti v souladu s politikou EU oznacil za prezitek vulgarniho marxizmu,k tomu jste sli 20 let a nikdo vam moc ani netajil ze jednou to prijde,takze s pohledu vlady to je naprosto logicke,zbavte se komunistickych myslenek nebo jdete prespavat pod mostem.
30. 12. 2010 | 12:32

radek napsal(a):

pěkný blog a ještě poznámka k důchodům, není základní význam důchodu, že má sloužit k přežití osob v neproduktivním věku? nevím, jak ctihodní soudci přišli na to, že má maximálně zmírňovat pokles jejich životní úrovně...
30. 12. 2010 | 12:33

jarpor napsal(a):

Soudím, že těch 22 opatření je zbytečně složitých... stačí jediné :

Důsledně zakázat svobodu lidského konání. Všech a ve všem. Co řekne "Největší ze zdrcených ekonomů" tak to bude !
Pak nebudou problémy s finančními opracemi, ratingem... úrovní sociální ochrany... s ničím.

Zdrcení ekonomové budou šťastni (budou ?)... a ráj bude na zemi, nebo aspoň u nás (fakt bude ?)...

Hezký den
30. 12. 2010 | 12:34

gaia napsal(a):

Rumcajs

no ale pak si musí pan Koenigsmark a Špicar stěžovat, že jsou u nás blbé silnice a že v Dobřichovicích není na fontánu.

Socky to z daní skutečně neutáhnou.

A slušné veřejné služby pak chybí i boháčům. Střední třída to ale z daní neutáhne.
30. 12. 2010 | 12:37

Tenco napsal(a):

RA
Nečas či Kalousek žijí z čeho?
...nebo že by ?

Ale fuj ! To od nich tedy není vůbec pěkné.
Brát z veřejných prostředků dvakrát !

Apropo - nevíte jak jsou na tom se strukturou financování třeba ty gymnázia V. Klause ml. ?
Díky za včasné a vyčerpávající odpovědi.

/osobně se domnívám že budou pouze v rovině ideologických blábolů a urážek - ale nepředbíhejme událostem.../
30. 12. 2010 | 12:37

Jeff napsal(a):

doporučuji Mr.hoven, Roomzeiss@spol přejít na spřátelený systémově řízený a nepochybně pravověrný servr Neviditelný pes. To ani přes vánoce vám nedali dovču?
30. 12. 2010 | 12:42

radek napsal(a):

Nečas a kalousek tvrdě makají... a gymnasium v. Klause ml. si jistě zasloužilo příspěvky p. Romana také za dobrou práci...
30. 12. 2010 | 12:46

Tenco napsal(a):

jarpor
Obdivuji Vaši dokonalost v tom, jak dokážete jednou či dvěma větama obsáhnout všechny složitosti psychosocioekonomického vnímání a fungování světa, lidské dpolečnosti a vůbec celého vesmíru .
To jste se naučil v nedělním odpoledním kurzu, který pořádá Liberální Institut ?

Úžasné !!!

Zakládám Váš fan klub. Jistě ho do začátku podpoříte nějakým programovým prohlášením /tak dvě tři věty / a vybavíte počátečním kapitálem /tak dva tři miliony/.
Dokážeme pak spolu velké věci, jarpore.
Naprosto fatálním způsobem změníme uvažování a myšlení lidí v jejich pohledu na svět, přírodu a společnost.

"Uvidíte".

P.S. Celý ten manifest četli ? Já zatím ne.
30. 12. 2010 | 12:46

voroshilov napsal(a):

Jeff:
Vy,nejste spokojeny?Mate ted hafo dzinu a bananu,muzete vzit hypoteku na 30 let a auto na lizing,muzete placat co uznate za vhodne,ta svoboda prece neni zadarmo,skoro budete svobodny od veskerych socialistickych prebytku.
30. 12. 2010 | 12:47

Občan napsal(a):

Vzhledem k tomu, jak tu pravice hystericky povykuje a plive a kope kolem sebe, je jasné, že se jim pan profesor Potůček trefil přímo na solar.

A na rozdíl od nich, s ohledem na to KDE studoval, on moc dobře VÍ co a proč píše. Přál bych vám, hoši ústnatí, abyste měli alespoň zlomek jeho vzdělání a vědomostí.
--------------------------------

Zbídačení nižší a střední vrstvy ve jménu "úspor" povede, paradoxně, k enormnímu nárůstu nákladů právě u "elit". Budou totiž muset nějak ochránit své majetky a prebendy - a protože již nebude koho odírat, budou si tuto ochranu muset hradit samy v plné výši. A protože taková ochrana bude hodně riziková, ti, kteří ji budou pro ně zajišťovat, si svou práci nechají velmi dobře zaplatit. Čím hůře bude, tím dražší budou pro "elity" ony asociální "úspory".
První na ráně budou Rumcajsové, "téčka", xx-ka a jim podobní. Hubou pravičáci, ale šrajtoflí často stejné "socky" jako ti, jimž neustále nadávají. Milánkové, vy na privátní ochranu svých majetečků a živůtků nemáte a mít nebudete. A vybudete prvními, kdo to schytá, až se položí systémy veřejné bezpečnosti, obrany a zdravotnictví.
30. 12. 2010 | 12:49

radek napsal(a):

zvláště pak na venkově jsou lidé zcela svobodní bez práce, bez lékaře..., ale mohou vyrazit třeba za slevami do Německa nebo na výlet na Bahamy...
30. 12. 2010 | 12:49

nejednou napsal(a):

Nejednou v historii ti,kterým uzavřeli kohoutky začali mačkat jiné kohoutky,míříc i mimo sebe.Pokud jich bylo hodně...
30. 12. 2010 | 12:49

stále rebel napsal(a):

George Soros - Kapitálové zločiny

„V knize Filozofie historie poukázal Hegel na znepokojující historický vzorec: civilizace se rozpadají v důsledku toho, že dojde k morbidnímu zintenzívnění základních zásad, na nichž jsou založeny. I když jsem vydělal velké bohatství za finančních trzích, obávám se nyní, že neomezené zintenzívění zcela volného kapitalismu a rozšíření tržních hodnot do všech oblastí života ohrožuje naší otevřenou a demokratickou společnost. Hlavním nepřítelem otevřené společnosti, jsem přesvědčen, už není komunistická, ale kapitalistická hrozba.“

http://www.comrad.cz/item240.htm
30. 12. 2010 | 12:56

jezevec napsal(a):

P. Potůček
Další dobrák, který de fakto říká, pokračujme v žití na dluh.Podporuje vysoký stav statních zaměstnanců na jejiž výplaty musí někdo jiný vydělat. Jen tak dál.Pane Potůčku Vašimi dobrými úmysly vydláždíme cestu do pekla( pořádný chudoby)Jsem zklamán, že takový vzdělanec nenabízí životaschopné řešení.
30. 12. 2010 | 12:59

jezevec napsal(a):

P. Potůček
Další dobrák, který de fakto říká, pokračujme v žití na dluh.Podporuje vysoký stav statních zaměstnanců na jejiž výplaty musí někdo jiný vydělat. Jen tak dál.Pane Potůčku Vašimi dobrými úmysly vydláždíme cestu do pekla( pořádný chudoby)Jsem zklamán, že takový vzdělanec nenabízí životaschopné řešení.
30. 12. 2010 | 13:00

Občan napsal(a):

To TENCO (30.12.2010 12:37:40
):

:o)))
Taková ošklivá zlá slovíčka...

Nu, kámoš Háva dodal Myrdovi vyšehradský byteček, příbramská famiglia dodala finance, kámoš Šťáva nejpíš také nějakou "šťávičku" pustil (minimálně pozemeček v Bechyni). A Myrda udělá absolutně cokoli, aby zabránil jakémukoli majetkovému šetření sebe a svých kmotříčků a kmotřenců.

Vašíkova školička je, vedle paušální státní dotace na žáka, dle CEDR dotována 51 miliony Kč v letech 2002 - 2010 (jedná se pouze o státní účelově vázanou dotaci), plus dalšími dotacemi státními a magistrátními.

Takže takto se to má s liberálními principy u našich gigantů neoliberalismu. Řvou o liberalismu, urážejí ty, kdo je živí, ale stejně jako Samková hltají z veřejného plnými mordami.
30. 12. 2010 | 13:00

Občan napsal(a):

To "Stále rebel" (30.12.2010 12:56:20)

Tomuhle gaunerovi a jemu podobným by MOC slušela konopná kravata.
Kdyby alespoň mlčel...
30. 12. 2010 | 13:05

jarpor napsal(a):

Tenco

Založte co chcete... ale sponzoring nečekejte... :-)

Já s Vámi že velké věci dokážem ?
No, Vy s "volím VV, uvidíme" jste už cosi dokázal... velkého... :-)), nebo velké ho... :-)) ?

Takže - na mne není spoleh. Dokazujte sám...

Hezký den
P.S.
Četli. Pokud Vy ne, nemusíte. Summary jsem Vám napsal. A nejen Vám.
30. 12. 2010 | 13:19

radek napsal(a):

jezevec

průšvih ale je, že dluhy dělá především pravice...

http://www.facebook.com/home.php#!/group.php?gid=124331557578061
30. 12. 2010 | 13:30

zk napsal(a):

Ale to je napuosto noumáuní, Uďo, když není, jak jsme měli možnost vidět, vůle omezit rozkrádání veřejných financí podnikatelskými oligarchiemi (až 100 miliard ročně podle střízlivých odhadů), tak nás holt z té "dluhové pasti" budou muset vytáhnout střední vrstvy a socky. Vládnoucí veřejný diskurz dokáže velice efektivně zakecávat amorální finanční přesuny či rovnou krádeže v režii horních deseti tisíc a současně rozeštvávat dolních deset milionů proti sobě, potažmo proti veřejnému sektoru. Stačí číst příspěvky pana Rumcajse abychom pochopili, jak to funguje.
Evidentně se ale nejedná o české specifikum, viz ty citáty ze Sachse či Sorose. Jako by globální oligarchie dospěly k závěru, že střední vrstvy prvního světa jsou zbytečně přežrané, že po nástupu nových dynamických ekonomik je už není třeba vydržovat a že je načase zahájit jejich radikální redukci. Otázka je, co s tím můžeme dělat. Možná že vůbec nic.
30. 12. 2010 | 13:40

radek napsal(a):

zk

přesná analýza
30. 12. 2010 | 13:42

Ovčan napsal(a):

Pravici se před volbami podařil geniální tah.Postavila mladé proti starým (viz.přemluv bábu,přemluv dědka),zdravé proti nemocným,zaměstnané proti nezaměstnaným,chudé proti ještě chudším,kvalifikované proti méně kvalifikovaným a všechny dohromady vystrašila Řeckem.
A pak se už jen neoliberální internacionála domluvila a vyšachovala vítěznou levici(počítám-li i předvolební podvod Věcí (ne)Veřejných).

A nejlepší ze všeho jsou zdejší pravičáci,ta naše střední třída,kterou od nenáviděných socek dělí jen lusknutí prsty šéfa a tři měsíce bez příjmu.
30. 12. 2010 | 13:44

radek napsal(a):

zk

řešením je chodit k volbám a nenechat se oblbovat...
30. 12. 2010 | 13:45

Špína jakási napsal(a):

Pokud by se pan Potůček živil třeba přímo rukama a to tak, že úspěšně, pak by naznal úplně jiné závěry, než vyvozuje. On pan Potůček polemizuje o tom, jak je špatná ona vláda a jak je ubližováno potřebným.
Potřebným bylo ubližováno odjakživa a příživníci byli vždy v převaze. Nic nového se dnes neděje. Já to mám hnedle z první ruky, neb se rukama živím celoživotně a nikdy před revolucí jsem neměl na růžích ustláno, protože jsem byl nejen drzý, ale i sobě nebezpečný co do rizik z toho vyplývajících. Takže neustále bez prémií, bez zvýšení platební třída a každý udavač kolem mně měl mnohonásobně víc než já.
Jaká je dnešní doba ke mně? Bývalí komunističtí poskoci drží své firmy a já pro ně makám. Už je ale nezajímá, že jsem drzý a potřebují mně, tedy mou práci. A tak bez závislosti na státu se živím už dvacet let. Kolem mně padaly už spousty nemakačenků do bídy, prosázeli množství výplat do hracích automatů, prochlastali, profetovali, prodluhovali život. Majitelé firem, dříve komunističtí poskoci jsou na tom mnohem lépe, než za totáče. Ale ani já si nemohu naříkat. Policajti se o mně nezajímají, nikdo mi prémie nesebere za drzost, jen ale dřu o mnoho víc než dřív a víc hodin. Taky se ale mám o mnoho lépe než před revolucí, a mohu si dovolit, o čem se mi dřív ani nesnilo. Třeba o cestě k moři bez povolení svých nadřízených, taky o koupi auta podle svých možností, bez komplikací přes známosti v mototechnách. Na krku mám tři lidi, které musím uživit stůj co stůj a ani nemocenskou jsem si nevzal za těch dvacet let.
Státní zaměstnanci to mají těžké! Žijí s vědomím, že i ty daně jim já platím! Oni jsou na mém výkonu totálně závislí. Politici, ti pochopitelně ne. Ať jsou zprava, či zleva jsou tam jen pro neschopnost obyvatelstva rozlišit sedmilháře od realisty. A bodejť by je kdo rozlišil, když je to samý zašívací póvl ten volič.
Dvbacet let jsem nemohl na nemocenskou, než jsem začal potřebovat podporu, už ji osekali, všem kolem mně rozdávali socani plnými hrstmi, až se mi všichni známí chechtali, jak jsem blbý. Dnes jsme na tom skoro všichni stejně, protože vláda naznává, že už nebude dávat ani potřebným. Já jsem ale ve výhodě. Pro mně se totiž naprosto nic nemění a makat budu do smrti.
Pan Potůček je ekonom sociální ekonomické strategie. Chtěl bych fakt vidět jeho KONKRÉTNÍ pracovní výsledky a kolik přinesly společnosti užitku. Vyjádřeno v přesných finančních číslech!! Já totiž dělám v úkolu a výsledky musí být znatelné a ne obkecané. Já se živím rukama a on kecy!!!
30. 12. 2010 | 13:47

Carlos V. napsal(a):

Souhlasím s panem Potůčkem - změny jsou špatné.

Viz třeba povod'nová daň. Místo zrušení nesystémové a nespravedlivé slevy na dani - snížení o stovku. Tomu nelze říkat reforma. Stále daně platí jen vybraní a ostatním je toto právo upřeno.

Stále existuje podpora stavebního spoření. Proč ? Máme snad tolik zdrojů, abysme je mohli nesmyslně rozdávat ?

A to se dosud ani nešáhlo na ostatní nesystémové a nesmyslné podpory - penzijního připojištění, hypoték či zvýhodnění životního pojištění.

Aspoň, že je paralyzován SFŽP a megatunel Zelená úsporám - dvojitý zásah, kdy téměř systémový tunel umírá na černý tunel.
30. 12. 2010 | 13:52

zvýšit plat o50% všem státním zaměstnan. napsal(a):

Kde byl pan Potůček, když podniky v letech 2008 - 2010 propouštěly nebo rovnou krachovaly. Byl v teple státu, vymejšlel kdejaké konstrukce a těšil se na zvýšení svého platu, které ostatně v roce 2008 i v roce 2009 nastalo.

Nyní, kdy už je nezaměstnanost z minulých 4% na letošních 8,5%, kdy mnoho lidí odešlo raději do předčasného důchodu (jinak by nezaměstnanost byla ještě vyšší), kdy podniky nenabírají zaměstnance a stát místo příjemného inkasování příjmů daní musí naopak sám více platit většímu počtu nezaměstnaných a většímu počtu důchodců, přichází pochybný rytíř Potůček a káže morálku, mravnost a sociální blaho.

Aneb jak říká jedná známá : Že Vám Potůček huba neupadne. Že se nestyděj. Jakmile zaměstnanci v podnicích ztratili práci zalezl jste a ani jste necek, ale teď máté plnou hubu ušlechtilosti, když stát se sekerou 1.300.000.000,- Kč musí snižovat náklady a platit dluhy a Vám se plat sníží o pár procent.

Pan Potůček je prostě něco víc z jiné lepší kasty - té státní.
30. 12. 2010 | 13:55

Ikena napsal(a):

Ano Jarpore a Rumcajs nezklamali.
Oba se dockali krasneho clanku a mohou potom, co zvlaste Jarpor za obhajobu Drobila dostal tafku, spustit nevidanou palbu na levicaky.

Nedavno byly prezentovany stejne clanky od ruzne zamerenych autoru na grazloviny podrztasky pana Drobila a na ochranou rucku pana spinaveho Necase.
A bylo zajimave jak se Rumcajs kamsi vyparil, Jarpor cekal a cekal az to trochu opadne a pak zacal rozmelnovat a rozmelnovat.

Ale budme uprimni, tak jak jsou zde radikalni, tak u kauzy Drobila /jednou snasd Rumcajsé, tak vuci pokusu o rozkradacku rcete nebyli. Jiste Jarpor chtel omlouvat, ale naprosta vestsina mu vyprasila kozich.

Takoba panove hrrr na levicaky a ukazte nam, jak to zaridite....
30. 12. 2010 | 13:59

RA napsal(a):

pan Potůček má jediný problém, tepe vládu a Topolánka za to, že peníze nechali lidem, kteří si je vydělali. Že jim ty peníze formou progresivních daní nevzali a nepřidělili z těchto peněz grant panu Potůčkovi a jeho instituci , což je Centrum pro sociální a ekonomické strategie. Protože samozřejmě, vy, jako občané, pravděpodobně u tohoto centra nic neobjednáte, u takovýchto institucí objednává pouze stát z vašich peněz, protože jak se říká, z cizího krev neteče.
30. 12. 2010 | 13:59

speci.men napsal(a):

Opravdu vřele doporučuji všem,kteří ještě nezapomněli číst a myslet u toho.

http://www.blisty.cz/art/56400.html
30. 12. 2010 | 14:01

Otázkář napsal(a):

Carlos V.

pokud smyslem stavebního spoření bylo přispět lidem na vlastní bydlení, potom by měla nastat změna. Ovšem změna systémová. Kalousek, který se neustálé ohání systémovostí a kde jaký příspěvek či dostaci označuje za nesystémové, tak dělá jeden nesystémový krok za druhým, viz. povodňová daň nebo omezení stavebního spoření.
A to pojmíjím, že tak bylo provedeno téměř ilegálně, protože šahat na již uzaveřené smlouvy je prostě dle selského rozumu zlodějna. Pokud bychom chtěli zachovat původní myšlenku stav. spoř. nebylo by lepší při zachování objemu prostředků, které se dnes vydávají na stavební spoř. tyto peníze přispívat lidem, který si pořídí vlastní bydlení, nebo si vezmou hypotéku?

Dnes si totiž za naspořené peníze můžete koupit nové auto, nebo jet na dovolenou a lidé to často tak dělají, jsou to pro ně jen peníze navíc, které jim stát dá, ale použijí je na co chtějí.
30. 12. 2010 | 14:06

Jeňýk napsal(a):

lékaři a policisté že ztrácejí trpělivost ? No fakt je že zatím jim to rostlo, ale zrovna oni patří spíš k těm lépe placeným. To důchodci z větších měst je jinačí kategorie . . .
30. 12. 2010 | 14:06

Targus napsal(a):

To Špína jakási:

Špinavče, navrhuji ti, aby sis ještě výš vykasal rukávy a ještě víc makal a platil ještě větší daně, aby je pak mohli ministerští zmetci ještě pohodlněji rozkrádat.
A až nebudeš moci a dopadneš jako já, že po 30 letech dřiny mám zakázanou prakticky jakoukoli práci a erár ti odepře jak invalidní důchod, tak nemocenskou, za posledních 10,50 Kč mi napiš, kde se nalézáš, já ti promptně zašlu něco ze své sbírky kartonáže na spaní, případně se rozdělím s tebou o svůj rajón na vybírání popelnic.

Přeji ti hezký slunečný a mrazivý den. Dobře se v něm pracuje.
30. 12. 2010 | 14:09

jíra napsal(a):

Autore,
máte pravdu, je to tvrdé a bude to asi pro mnohé ještě tvrdší.

Jenže co naděláte, když tuneláři a korupčníci jsou ještě chudší, než ty chudé matky, jsou chudí jak kostelní myši, když majetky převedli na příbuzné, takže nic nemusejí vracet. A když tímhle sosáním ztráceli čas na úkor skutečné služby státu. Kde tedy na vyrovnanější státní rozpočet vzít a nekrást? Jen u těch chudých matek a podobně.

Sociálněji orientovaná vláda čistých rukou těm chudším rostoucí drahotu sice kdysi jakžtakž kompenzovala, ale bohužel stejně sociálně se skrze bezzubé zákony, policii a soudy paradoxně obvykle chovala i v případě tunelářů, korupčníků a velkých podvodníků. Ani Zákon o státní službě, č.218/2002 Sb., samozřejmost pro stát vstupující do EU, nás nijak zvlášť neoslovil.

Je ale vlastně další paradox, že při tom všem přináší nynější vláda spíš naději, minimálně relativně, oproti těm minulým. Jak naznačilo i pozitivnější vyústění kauzy s aférou Drobil - Knetig. I když to ještě dost dřelo, překonat odpor hradních příkopů bylo asi dost náročné.

Aby vláda panem Nečasem proklamovanou státotvornou cestu, a tedy naši naději, potvrdila, je na řadě ukázat, že už se konečně razantně do odbourání všeho toho tunelářského, korupčnického a vůbec podvodného sosání razantně pustí, odvážně spolu s parlamentem, novináři, policií a soudnictvím odstřihne kmotry a lobbisty od zdrojů a takto ušetřené peníze použije například na smysluplný rozvoj podnikání a pracovních míst.
30. 12. 2010 | 14:27

Carlos V. napsal(a):

Otázkář : Za šest let stavebního spoření dostane člověk 6x3000=18000. Po zdanění půlku.

Jako příspěvek masám vcelku podstatný výdaj. Jako příspěvek na pořízení bydlení - směšné, nepodstatné.

Lidé by se měli zeptat svých předků, jak se spořilo na bydlení za první republiky ... a ne utrácet za dovolené, elektroniku ... a chtít něco od státu.
30. 12. 2010 | 14:38

Ovčan napsal(a):

Carlos V

S podporou stavebního spoření je to poněkud složitějsí.Tenkrát bylo potřeba naakumulovat peníze,aby bylo z čeho půjčovat.V poměru k dnešnímu průměrnému příjmu byla tehdejší státní podpora 4500,-jako dnešních cca 18000,-.Takže si zajisté umíte představit,kolik střádalům ukousla inflace.Nyní je naakumulováno přes 400 miliard a bylo by výhodné státní podporu zrušit.Ale to nejde.Lidé by přestali spořit,stavební spořitelny půjčovat a lidi by začali platit přímo,leckdy bez faktur a tím pádem bez DPH.A na DPH z půjček ze stavebního spoření stát dostává zpět 5,5 miliardy.A to ještě neuvádím další daně(z přijmů,spotřební).
30. 12. 2010 | 14:42

Tenco napsal(a):

Carlos V.
Za 1. republiky se dalo ušetřit na výdajích za elektroniku na bydlení ? :)))
30. 12. 2010 | 14:43

Otázkář napsal(a):

Carlos V.

jenomže dnes na ten příspěvek má nárok každý bez rozdílu. Pokud by podmínou bylo právě využití k pořízení bytu, tak těch lidí, kteří by mělo nárok by bylo možná 10%.
Takže při zachování objemu prostředků je to rázem 180 000 a to už není ani směšné ani nepodstatné, protože při dnešním poklesu cen bydlení pořídíte garsonku od 500 000.
30. 12. 2010 | 14:43

zk napsal(a):

radek:
Ano, ale platí to jen do určité míry. I levice má máslo na hlavě (Clintonova triangulace, Blairova a Schröderova třetí cesta, česká levice, která se těmito přístupy inspiruje atd.). Levice dnes nenabízí dostatečně důsledná řešení, možná se bojí mediální protipalby, možná je zkorumpovaná.
Navíc nesmíte zapomínat, že mnohé z dnešních problémů nelze řešit na úrovni národních států (třeba daňový dumping) a efektivní nadnárodní instituce nemáme.
30. 12. 2010 | 14:48

ali napsal(a):

Potůčku, vy mě připadáte, jako byste byl rád, že je demokracie..za bolševika byste musel makat..teď můžete jen kecat takový hlouposti a prohlubovat nenávist..i to je krásné podnikání v Centrumu pro sociální a ekonomické strategie. Pěkná prácička. Kdo vás platí?
30. 12. 2010 | 14:48

Tenco napsal(a):

Carlos V.
SS se velmi šasto použije jako obnos nutný k financování bydlení hypotékou.
A tak mnoho domácností dosáhne i na byty nad 1 milion Kč.
Pokud má rodin např. 3 SS , tak pak složí i více než 20 % a není zatížena tak vysokou splátkou.
V podstatě se tak dá v některých lokalitách profinancovat i pořízení RD.

Byl bych pro příště ve svých soudech opatrnější.
Nežijeme na opuštěném ostrově.
Mnoho věcí se tak dá kombinovat.
30. 12. 2010 | 14:49

zk napsal(a):

Tenco:
Samozřejmě že dalo. I za letecké dovolené tenkrát lidé utratili mnohem méně.
30. 12. 2010 | 14:50

Otázkář napsal(a):

Carlos V.

taky jde o to, čím máte větší základ tím si můžete vzít menší hypotéku, máte ji dříve splacenou a s menšími úroky a jak píše Tenco dosáhnete třeba i na byt nad 1 milion (a věřte, že to ještě žádný luxus nebude). Jediný kdo nam něco tratí jsou banky, ale o bankéře, kteří skončí na ulici kvůli "špatným kšeftům" bych se nebál, vy ano? :-) to větší strach mám spíše o ty lidi, kteří mají problém dosáhnout na hypotéku.
30. 12. 2010 | 14:54

Otázkář napsal(a):

Carlos V.

jenom na okraj k té 1. republice. Konkrétní příklad z mé rodiny, mí předci si na svůj domek našetřili ve Francii. Stačilo pět let, byli tam i s celou rodiny. Po návratu si koupili domek a zůstali zde, ale mnozí v té Francii nebo jinde na západě zůstali.
V našich podmínkách by nenašetřili za celý život.
30. 12. 2010 | 14:59

altamira napsal(a):

Klobouk dolů. Skvělý text.
30. 12. 2010 | 15:01

jarpor napsal(a):

Ikena

Víte, já nesedím neustále u PC... to k tomu vypaření se...

pak - mě z nějakého hr... na někoho...
vynechte...

a nakonec - pane Ikeno, při vší slušnosti, víte co mi můžete ?

Ono se totiž ukáže, jak to nakonec s "mou ťafkou" dopadne... jak postup Michálka pomůže potrestat zloděje...
a docela bych ocenil, kdybyste uvedl něco z mého, kde něčím omlouvám Drobila... Zkuste si při Vašich úvahách tak moc nevymýšlet... lépe, nelhát o tom, co jsem napsal... vše je dohledatelné...

Mějte se.
30. 12. 2010 | 15:02

Oldřich napsal(a):

Rumcajs:
Já myslím, že většina přispívajících zde dává jasně najevo, že na podobné odesácké blby jako jsi Ty už dávno nejsou zvědavi.
30. 12. 2010 | 15:08

Tenco napsal(a):

zk
Tak to pak v součtu skutečně dalo ten potřebný balík peněz na zakoupení bydlení.
Rozhlas poslouchala taková průměrně si vydělávající rodina jen v hospodě a místo na Novém Zélandu se opalovali na veřejné plovárně u místní řeky.
Za pět let byli v poho.
I bez stavebního spoření.
:))
30. 12. 2010 | 15:10

stále rebel napsal(a):

Soudruzi pravičáci jsou zde se svou tradiční demagogií a tak to trochu napravím.

Není pravda, že pravičák nechává lidem více z jejich poctivě vydělaných peněz. Skutečnost je taková, že pravičák se snaží odrbat a zdanit právě ty, kteří se živí poctivou prací a naopak snižuje daně těm, kteří mají vysoké příjmy díky nedokonalosti systému.
30. 12. 2010 | 15:13

prduch napsal(a):

"Špína jakási napsal(a):
Chtěl bych fakt vidět jeho KONKRÉTNÍ pracovní výsledky a kolik přinesly společnosti užitku. Vyjádřeno v přesných finančních číslech!!"

Staci nahlednout na Web of Science a zjistit, ze "poznavaci prinos" pana Akademika Potucka je 6 citaci za jeho celkovou zivotni karieru (nutno dodat, ze pouze v ceskych casopisech). Tedy prakticka nula!!! Rekl bych,ze naklady na ty citace jsou "astronomicke". Jaka zeme si muze dovolit vydrzovat takovou "kapacitu"??
Jake experty ten hodny Potucek muze vychovat? Bohuzel, neni ojedinely pripad.
Dr. Cvach je v Cechach premnozeny druh.
30. 12. 2010 | 15:13

hoven napsal(a):

já si myslím, že nějvětší problem teto vlády je ten, že nepochopila, že zdroje jsou a šetřit se nemusí. zdroje vznikají tak, že si vláda pujčí další peníze, a ty dluhy pak nemusí platit. to je další věc, kterou pravicový asociálové ještě nepochopili. dluhy se platit nemusí. a pokud předluženým zemím už nikdo nechce pujčovat a země zbankrotuje, na vině jsou asociální finanční trhy, které si take neuvědomují, že zdroje jsou. čili mezi trvalým rozvojema blahobitem stojí jenom sobectví a neznalost, asociálnost a egoismus instuitucí, které nam nechtějí donekonečna pujčovat. zdroje jsou.
30. 12. 2010 | 15:14

jíra napsal(a):

stále rebel
Ano, nic se nemá přehánět. Ne méně než "ještě to jde" a ne více než "tak akorát dost". Interval zlatého poměru. Matematicky cca 38% až 62%. Známo už v antice.

A proto s gustem stále vše hujersky nepoučitelně přeháníme.

Pan "Sorry, ale já chci na vás nechutně zbohatnout" buší do vlastních řad. Později, ale přece.

Víte, že spousta zahraničních miliardářských filantropů hodlá věnovat cca polovinu svého soukromého majetku na bohulibé rozvojové a charitativní účely? Věřím, že jsou toho schopni. Čekat něco takového od našich spíš všeho schopných, to bychom se asi dřív dočkali ufounů...
30. 12. 2010 | 15:16

Otázkář napsal(a):

hoven

je mi jasné, že tobě slova jako morálka a zodpovědnost neříkají vůbec nic a proto budeš vždy a za každou cenu obhajovat ideologii sobectví a nenažranosti a místo argumentů ti postačí jednoduché fráze a floskule, které jsou však prázdnější než ty sám. To platí i pro rumcajse, emmissaryho a další zdejší tzv. "pravičáky".
30. 12. 2010 | 15:21

Otázkář napsal(a):

hoven

přečtěte si poslední blog Jana Urbana, ne se vším co píše souhlasím, ale tyhle slova bych vytesal do kamene:

"Jenom tupost a nezodpovědnost ještě dovolují většině politické elity České republiky předstírat, že korupce neoslabuje stát. A že zločin bez trestu státu prospívá. Tato většina nechápe, že odpor proti korupci musí být předřazen pokusům o ekonomické a sociální reformy, protože nikdo nemůže chtít spoluzodpovědnost od těch, které tak bezostyšně okrádá"

Pokud si stále myslíte, že náš dluh způsobili nemakačenka a různé "socky" je mi Vás líto. Největším problém jsou předražené zakázaky. Teprve až se skutečně začne s korupcí bojovat, zatrhnou se předražené státní zakázaky a odstřihnou se nenasytné pijavice, které každoročně odsávají desítky možná stovky miliard ze státní rozpočtu, tak teprve pak je možné začít mluvit o ekonomických a sociálních reformách.
Ale dokud zde nebude nezkorumpovaná a nezávislé policie, státní zastupitelství a soudy tak je to holá utopie.
30. 12. 2010 | 15:28

Rumcajs napsal(a):

Ikena:

Já jsem jasně řekl, že tím co předvedla tahle vláda, si může konečně podat ruku se socanama.

Nikam jsem se nevypařil, jen jsem měl frčák.
30. 12. 2010 | 15:30

Petr z Tábora napsal(a):

Je skutečností, že přes všechna popisovaná krácení nás 10milionů Čechů spotřebuje v roce 2011 o 130 000 000 000Kč více než je schopno vydělat.
Já si myslím, že sociálně neodpovědní jsou Potůčkové a spol. "Projedli" by všechno co je jim ochoten kdo půjčit a po nich potopa.
Nechápu jak na fakultě UK může vést centrum zabývající se také ekonomickou strategií někdo s mírně řečeno nevyváženými názory.
30. 12. 2010 | 15:31

Otázkář napsal(a):

hoven

stručně a jasně. Naše země potřebuje především dobře fungující policii, státní zastupitelství a soudy, víc než neustálé snižování daní nejbohatším. I kdyby jste je snížili na nulu a těm nejchudším je zvýšil dvojnásobně, i kdyby jste zrušil všechny soc. dávky, stavební spoření atd. tak díru v rozpočtu nikdy nezálátáte když se bude dál tak bezostyšně krást.
30. 12. 2010 | 15:32

Otázkář napsal(a):

Petr z Tábora

mé předchozí tři příspěvky patří i tobě
30. 12. 2010 | 15:33

Rumcajs napsal(a):

Otázkář:

Řekni mi, kde berete vy levouni tu odvahu mluvit o nesobectví či argumentech ?

Ani jednoho nepoužíváte. Místo argumentů máte ideologické poučky a své sociální cítění si zásadně vybíjíte na majetku těch duhých. Jakmile se sociání výdaje dotknou i vaší peněženky, stávkujete a děláte bordel.

Když levičák mluví o solidaritě, je to stejné, jako když čert mluví o RAJi.
30. 12. 2010 | 15:34

Tencokida Hnuj napsal(a):

Petr z Tábora
Musíte od toho odečíst peníze, které spolykají soukromí věřitelé, soukromí kmotři, soukromí podnikatelé, soukromí lékaři a vůbec všechny soukromé osoby, které jsou z těch peněz placené.
Já třeba ne.
Takže mě klidně můžete mezi těmi 10 miliony obavatel nechat.
Možná i Vás?
Možná i onoho ?
Kdoví - i onu, ono....

Bla, bla, bla, bla....

Co liška ? Stál ten pytel za to ?
Zázvor prý jde nahoru.
30. 12. 2010 | 15:35

Rumcajs napsal(a):

Olda:

Běž si blbečku opakoat malou násobilku a neruš.
30. 12. 2010 | 15:36

Otázkář napsal(a):

Rumcajs

přečti si i mé další dva příspěvky a teprve pak se smysluplně vyjádři. Solidarita se zloději nemůže nikdy existovat. Argumenty používám, pokud jsem teď někde použil ideologické poučky napiš kde, moc se těším
30. 12. 2010 | 15:37

Otázkář napsal(a):

Rumcajs

když tě budu parafrázovat: kde zase ty bereš tu drzoust označit mě jakou levouna? Z čeho tak usuzuješ? Korupce podle mě nemá ideologické zabarvení a boj s ní není otázkou pravice nebo levice. Zloděj je vždycky zloděj a vrah je vrah.
30. 12. 2010 | 15:39

StandaT napsal(a):

Pane Potůčku, zajímavý text. Je na něm vidět hlavní neduh současné levice - ani slovo o tom, jak to řešit. To, že to je blbý, to vidíme sami.

Jen poznámka na okraj. Jako daňový poplatník předpokládám, že toto je osobní postoj (respektuji jako naprosto legitimní, byť určený poměrně úzkému segmentu čtenářstva) a ne jako jeden z výstupů ústavu, ve kterém pracujete. Scénáře, které jste zde zveřejňoval před časem byly zajímavější. Mohl byste zveřejnit nějaký sumář reakcí, které jste dostali? Využili jste zpětnou vazbu a upřesnili jste scénáře? Díky za odpověď.
30. 12. 2010 | 15:51

Tenco napsal(a):

Otázkář
Rumcajs žije z toho, že svým zaměstnacům platí minimální mzdy.
Kdyby je odměňoval v tržních cenách práce, tak zkrachuje.
Je to v podstatě neúspěšný podnikatel, který přežívá jen díky tomu, že v lokalitě, kde má firmu, je vysoká nezaměstnanost a dělníci tak nemají moc na výběr.

Své frustrace si vybíjí tady.
Vidí levouna v každém, kdo se nechce podřídit jeho názorům.
Proto k němu buďte shovívavý.
Nemá to jednoduché.
Ani doma.
Žena mu dokonce zakazuje nosit tepláky - že jako patří k vesnické honoraci, že by je to kompromitovalo.
Nezávidím mu.

Teď ještě ta chystaná akce s dovozem levných náhradních dílů pro těžkou dopravní techniku z Malajsie ...

Víte co - nebuďme jako on.

Popřejme mu do nelehkého období mnoho sil a štěstí.
A ať ještě dlouho nepotřebuje odborného, erudovaného, zkušeného lékaře.
/Hmm, zde mám jisté pochybnosti, ale i tak./
30. 12. 2010 | 15:53

Otázkář napsal(a):

Tenco

jako toho lékaře bych navrhoval Jana Hnízdila :) po přečtení jeho knihy Mým marodům (vánoční dárek) se mi jeví pro Rumcajse jako ten nejpovolanější :-)
30. 12. 2010 | 15:56

Otázkář napsal(a):

Tenco

nicméně mě mrzí, že jsem se od Rumcajse nedočkal reakce, těšil jsem se jak mě "setře" svými argumenty a ono nic... asi má zase frčák :)
30. 12. 2010 | 15:59

shipper napsal(a):

Otázkář:
"Teprve až se skutečně začne s korupcí bojovat, zatrhnou se předražené státní zakázaky a odstřihnou se nenasytné pijavice, které každoročně odsávají desítky možná stovky miliard ze státní rozpočtu, tak teprve pak je možné začít mluvit o ekonomických a sociálních reformách."

Otázka zní: jak to chcete provést???
30. 12. 2010 | 16:06

Rumcajs napsal(a):

Otázkář:

Frčák má stále ale na kousky jako seš Ty nebo Tenco, si musím udělat čas.

Reakce na co ? Že nejsi levičák ?

Levičák seš jak vyšitej. Stačí si přečíst Tvou reakci na hovena.
30. 12. 2010 | 16:09

petrof napsal(a):

stejné fráze o ožebračených zástupech už zkoušel Paroubek před 4 lety, a ten přitroublej Bohoušek Sobotků to používá dodnes!!!! A ono pořád nic....
Před supermarkety pomalu člověk nesene košík, co je tam lidí. Meziročně obraty těchto řetězců stále stoupají!!! Čím to asi je???
Kontrolní otázka: ....že by nakupovali a ten obrat zvedali jen ti bohatí, nebo za to mohou západoněmečtí soudruzi.....???
30. 12. 2010 | 16:20

Otázkář napsal(a):

Rumcajs

teď jsi mě hluboce zklamal, tohle bylo slabé i na tebe, mé další dva příspěvky jsi nechal bez povšimnutí ani jsi mě neusdvědčil z použití ideologických frází, jen jsi potvrdil, že ideologický zaslepený jsi ty sám
30. 12. 2010 | 16:22

kozoroh napsal(a):

Potůček je soft verze Kellera. Oba ultralevičáci, toužící po rovné společnosti, ve které ale oni budou mít vůdčí roli. Nic nového pod sluncem. Nakonec budeme bojovat za sociální rovnost tak dlouho, až se buď vybijem, nebo pojdeme hlady.

Ovšem soudě podle vzorku zde diskutujících lze dovodit, že armádu má silnou. Jen aby to nebylo stejné jako s jistým panem P., jež svou sílu odvozoval od průzkumů STEMu.

Pana Potůčka jsem asi 2x viděl v TV. Jeho argumentace je natolik nestravitelná, že je až s podivem, že jsem to přežil bez koliky.
30. 12. 2010 | 16:24

Otázkář napsal(a):

Rumcajs

mě nevadí označení levičák, jenom se ptám na základě čeho když tě budu parafrázovat: máš tu drzost mě tak označit?
Efektivně fungující státní správa a transparentní vetřejné zakázky podle mě není věcí pravice, nebo levice, ale je to prostě nutnost bez které se neobejdeme.
A co se týče reakce na hovena, tou nenažranosti jsem měl na mysli, tahání peněz z kapes nás všechny formou rozkrádání státního rozpočtu.
30. 12. 2010 | 16:28

Otázkář napsal(a):

Rumcajs

ve své podstatě jsem vlastně taky pravičák :) Bojuju totiž proti plýtvání veřejnými penězi. Jelikož taky platím daně jsou to i moje peníze a nelíbí se mi, že z nich musím sponzorovat různé Kožené, Pitry, Drobili a spol. Nechci nikomu brát majetek, ale naopak nechci, aby někdo bral majetek můj, už chápeš? Bojuješ proti "sockám", přitom životní minimum je 2020 Kč na měsíc a na druhé straně ti nevadí, že si někdo "vezme" půl miliardy. Oba bojujeme proti plýtvání, ale každý vidíme ty "díry" někde jinde :)
30. 12. 2010 | 16:32

Tencokida Hnuj napsal(a):

kozoroh
Proč nás oblažujete svými privátními hodnotovými soudy o autorovi ? A hodnotíte i diskutující ?
Ach - já zapomněl !
Vy totiž nemáte jako obvykla nic k tématu.
Promiňte - skleróza.

Vy jste byl za baťušky komušky stranický ideolog ?

/P.S. Bajky o svém odbojířství si pověste na roh - povahy lidí se nemění./
30. 12. 2010 | 16:34

Gerd napsal(a):

Pane Potůčku,
na vině je především systémová chyba financování rozpočtu, týká se to všech západních demokracií. V realitě té české je vše poněkud překryto bezútěšným rozkrádáním. V zemích Koruny české byly jen čtyřikrát v historii tak rozsáhlé přesuny majetku: v době husitské, pobělohorské, Únor 1948 a privatizace 90. let. Další vývoj je jen přirozený, koncentrace bohatství u stále užší vrstvy obyvatel a rozrůstající se počet těch chudých. Státní rozpočty jsou nastaveny na financování příjmů "na hlavu" a k tomu zhruba slouží i služby. To je rétorika pravice a de facto má i pravdu v této části. Další funkcí státu je ale ochrana majetku a servis bohatším vrstvám společnosti. A za tento servis platí určitou daň tím, že platí vyšší daně. Ne ovšem tolik, kolik čerpají ze státního systému. V podstatě je to pro bohaté daň a výpalné chudým vrstvám za jejich osobní bezpečnost, aby se hladoví nesebrali a nedošli si pro jídlo a peníze tam, kde jsou.
Dalším českou zvláštností je značně rozbujelá lichva prostřednictvím soukromých poskytovatelů úvěrů, která není skoro vůbec regulována, a to je často tou poslední kapkou, která lidi na hranici propasti bídy dané lidi svrhne na její dno. Zčásti si za situaci mohou sami, nemusí si půjčovat, ale rozhodně nemohou za špatně nastavený systém výběru daní a rozsáhlé krádeže tolerované státní mocí. K těm se řadí i podhodnocené dražby majetku těchto lidí zabaveným exekutory.
Jaké je řešení? V prostředí ČR následující:
- zakázat lichvu
- omezit korupci
- pořádný dohled nad exekutory
- zvýšit příjmy systému
Pravicové strany dnes volají po omezení výdajové stránky rozpočtu, přičemž tou největší jsou právě korupce. Levicové strany zase volají po větším zdanění bohatých, ale ani to není řešením.
Řešením by byly majetkové daně a omezení role státu, prostě ve formě" Máme určitý balík peněz a z něj je zapotřebí pořídit ... Co má největší prioritu?", a tak dále s tím, že na poslední položky seznamu se nedostane. V ČR na seznam bohužel přibývají i povinné platby podnikatelů do stranických pokladen, proto ta bezuzdná korupce.
Chce-li někdo v ČR omezit korupci, musel by prověřit podrobně financování parlamentních politických stran a sporné příspěvky zabavit. Všech stran.
Pěkné odpoledne
30. 12. 2010 | 16:36

Otázkář napsal(a):

Gerd

hezky jste v jednom příspěvku shrnul to na co mě nestačilo příspěvku ani šest :) ještě bych k Vašim návrhům přidal zákon o původu majetku. Poctivý podnikatel, který neuplácel se bát nemusí, stejně tak poctivý státní úředník, který úplatky nebral. Ti ostatní budou řvát o ochranně soukromí atd. Dobrá souhlasím, ale pokud si chci zachovat soukromý tak nemám od státu nic žádat, tečka.
30. 12. 2010 | 16:42

Otázkář napsal(a):

*zachovat soukromí
30. 12. 2010 | 16:43

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat. Velmi odpovědní pochopitelně sockom rozštěpovači pak zde. A bez dlouhých řečí, zato s obrázky.
http://www.bomba.cz/video/jiri-paroubek-kdo-z-vas-to-ma/
Veselé krizování bude líp, a myslím to upřímně...
http://ateo.cz/f/images/d/dobra-adresa_.jpg
30. 12. 2010 | 16:45

Otázkář napsal(a):

prostě každá firma, která se uchází o státní zakázku má mít jasnou vlastnickou strukturu, to mimo jiné souvisí s transparentností výběrových řízení a s přesným vyfakturováním nákladů, aby nebylo možné kdejakou čističku odpadních vod "zdražit" o 3 mld. a nikdo si toho ani nevšimnul.
30. 12. 2010 | 16:45

Petr z Tábora napsal(a):

to Otázkář:
S vašimi 3 příspěvky v podstatě souhlasím. Jen nevěřím na morální kázání, ale na systém, který lidi donutí se chovat právně. Uvidíme, zda tato vláda ten systém vybuduje.Dosud ho účinně nevytvořila žádná vláda ať levicová či pravicová a každá vládní strana se vždy snažila o "malou domů".

to Tencokida hnuj:
Zázvor je stále dražší, čaj mohu v zimním období doporučit.A fešných lištiček tu také běhá spousta byť doufám bez pytlíčků....
Ten Váš seznam těch co polykají peníze by měl být mnohem mnohem delší. Jen bych z něho vyjmul podnikatele, stojí na nich většina těch produktivních činností, které umožňují život i těm "neproduktivním" - to nemyslím hanlivě, každý stát potřebuje úředníky, policii, sociální služby atd atd.
Ale já jsem to myslel čistě statisticky, proto jsem napsal 10milionů a ne jiné číslo.
30. 12. 2010 | 16:47

ujo napsal(a):

pro Carlose:
Kdesi nahoře v diskusi jste se podivil nad tím, že ještě nejsou kráceny státní příspěvky na pensijní a životní pojištění.

Vždyť je to jednoduché, koho by to postihlo?

Naše (už bývalé) banky!
Kdo by se nechal připojistit když ten státní příspěvek je často jedinou přidanou hodnotou ?

Těžce pracující bankéři nesmí přijít o kšeft ( pardon, o možnost nám za malý peníz efektivně zhodnotit naše prostředky)
30. 12. 2010 | 16:49

kozoroh napsal(a):

TCKH.
Byl bych vám velmi vděčen, pokud byste zůstal na tom svém - že jsem prymytyf.
Je to svobozující, nic to nestojí a uleví se vám, protože budete mít zase o kousek jasněji.
Ale kdyby přece jen...Zkuste si ještě jednou přečíst, co jsem napsal. Zaregistroval jsem, že máte rád kromě sebe, ryb, pokru také muziku. Nechtete si připomenout tu, kde v textu zní:.." až nezůstane na kameni kámen.."?
30. 12. 2010 | 16:51

ali napsal(a):

kdy si socani a levičáci uvědomí, že jim nikdo nic nedá? NIKDO vám nic nedá, soudruzi!!! Musíte si vlastní pílí nahrabat, nasušit, založit...a jak zní bolševické heslo? Kdo nepracuje, nejí koláče?! Čest
30. 12. 2010 | 16:51

Otázkář napsal(a):

Petr z Tábora

na morální kázání také nevěřím, viz snaha exprezidenta Havla. Nicméně ta další debata je o systému. Také vím, že vždycky budou (když to zjednoduším) lidé dobří a lidé špatní. Ale jde o to těm "špatným" jejich konání co nejvíce ztížit.
30. 12. 2010 | 16:52

mb napsal(a):

budou budoucím statisícům důchodců v rozsáhlém středním pásmu pracovních příjmů ubrány z nově vyměřených důchodů měsíčně stovky, aby tisícům nových důchodců v nejvyšších příjmových kategoriích mohly být přidány měsíčně tisíce.

no tak to je nález ústavního soudu s tím nehnete ... když se chytrý dobře vydělávající člověk obrátí na ústavní soud že je diskriminován a tento mu dá za pravdu tak nemůžete udělat nic jiného než to zapracovat ...

zkuste vymluvit tomu dobře vydělávajícímu člověku ( pravděpodobně právník, soudce ) vymluvit, aby se bral o svá práva ....
30. 12. 2010 | 17:08

Tenco napsal(a):

Petr z Tábora
O.K. Vy chcete vyjmout podnikatele. Vyjměte.
Ale co Skanska ? Co soukromé školy ? Co....

Ono to není tak jednoduché - my a oni.

Ta polarizace - o to jde.
Komu to slouží. K čemu to slouží. Kde je pravý problém.
Prioritní k řešení.
Kdo má zájem na tom, rozložit stát.
A proč.

Já někdy reaguji, tak jak reaguji. Když - tak omluva za ironii.
Ale máte smysl pro humor, takže snad je to O.K.

Šťastný a veselý. Nejen rok 2011, i ty další.
30. 12. 2010 | 17:13

JF napsal(a):

Gerd - ano, velmi výstižné, tohle by mělo být povinné pro budoucí studenty-ekonomy, aby se nestali budoucími politruky ;-)
30. 12. 2010 | 17:13

hoven napsal(a):

háááhahahaááá,
ted jsem se dobře pobavil, kalousek podal na socany trestní oznámení za prodej čsob za jednu korunu. no konečně!!! konečně došlo na plešatýho zloděje. konečně chytili fantomase. tak, slavečku, nachystat tepláky, kartaček na zuby a indulonu, pujdeš za katr a s tebou cela ta socanska banda. a pokud bude nějakej socan nahodou v nemocnici na operaci, tak by ho měli vytáhnout z operačního sálu, dat mu želízka a ještě mu pořadně nadat pendrekem před kamerama. jako ta socanská banda tahala šrejbra. dame socbolševikovi ochutnat trochu vlastní polivčičky. hehehehehhehe.
30. 12. 2010 | 17:14

Otázkář napsal(a):

hoven

o velikosti tvého IQ jsem nikdy nepochyboval, ale, že je to s tebou až tak zlé, že už ani nezvládáš číst to jsem nevěděl. Kalousek podal trestní oznámení na vládu Miloše Zemana a v té žádný Bohuš Sobotků neseděl, takže tepláky by sis měla chystat spíše ty až tě povezou do blázince :)
30. 12. 2010 | 17:18

Tencokida Hnuj napsal(a):

hoven
http://www.tyden.cz/rubriky/byznys/cesko/stat-prohral-s-csob-arbitraz-bude-platit-1-6-miliardy-korun_189900.html

"Arbitráže, kterým česko čelí, jsou většinou výsledkem smluv o ochraně investic z počátku 90. let minulého století. Smlouvy byly pro ČR vesměs nevýhodné."

Kalousek utře hubu a ty i já i my i vy bohužel s ním.
Jsi mimo, jako vždy.

Je to tu čím dál tím smutnější.

Rozum jako by se vytrácel.

Vím, ty nejsi ta správná adresa.

U tebe už ten proces proběhl kdysi dávno.
30. 12. 2010 | 17:19

paco napsal(a):

Bla bla bla bla bla, pane Potucku, chapu, ze vam osobne z tepla kancelare do jine prace nechce a stejne vidite i zbytek verejeneho sektoru. Podle Vas to jsou jen chudinky mentalne zaostale, ktere v zivote nedokazou se preskolit na neco jineho, pokud stat najednou musi setrit. A ted vidim vlastni zkusenost z poslednich dnu: potrebuji remeslnika na jednoduchou opravu, mezi Vanocemi a Silvestrem je letos cely plnohodnotny pracovni tyden, nicmene po 10 (!) telefonatech na nahodne vybrane firmy ze seznamu u nikoho nepochodim: vsichni vesele slavi a az do pristiho roku nepracuji, nekteri berou telefony v tak ozralem stavu, ze sotva chapou, co chci. Ze by se zadny urednik, hasic, knihovnik, policista, nebo, o hruzo, sociolog, nemohl preskolit a nekomu z techto pohodaru v budoucnu delat ucinnou konkurenci? Kdyby zili ve Vietnamu nebo Thaisku, tak by museli, jinak by zaslouzene chcipli hlady, u nas ne; krize-nekrize, vsichni jen remcaji a valeji si sunky. Takze tu svou agitku nechte pro naivni a neinformovane.
30. 12. 2010 | 17:21

mb napsal(a):

jinak s článkem souhlasím ...

česká republiky je asi historicky spíše levicová ( viz. severské státy )

Klaus symbolizuje / symbolizoval anomálii .... nenažranost, egotismus ...

bylo by dobré být levicoví a přitom konkurenceschopní ...

uvidíme zda to půjde ....
30. 12. 2010 | 17:26

Petr z Tábora napsal(a):

to Otázkář:
to Tencokida hnuj:
Pomalu se půjdu věnovat přípravě plnění náročných úkolů během Silvestra. Takže politikou a politiky si je kazit nehodlám, stačí celý rok. Myslím, že na lecos můžeme mít i rozdílné názory, jen je třeba si zachovat nadhled, slušnost a humor.

Přeji v příštím roce dobré zdraví a potřebný kus štěstí.
30. 12. 2010 | 17:28

hoven napsal(a):

otazkař,
a proč teda všichni slavečkovi řikají čsobotka?? ja si myslim že tam v te vládě už slaveček seděl. myslim, že jak zavřeli misnistra financí ivo svobodu za tunelování, tak to slaveček vzal po něm. jenže svoboda byl proti němu jenom kapesní zloděj.
30. 12. 2010 | 17:28

Otázkář napsal(a):

hoven

proč? asi proto, že jsou stejně hloupí a neinformvaní jako ty. Sobotka byl min. financí až ve Špidlově vládě 2002, před ním byl Rusnok (mr. penzijní fond) a Mertlík
30. 12. 2010 | 17:30

Al Jouda napsal(a):

Zakopaný pes je ve špatných zákonech, které si zlodějská mafie dala parlamentem schválit. Nyní jsou poslanci částečně obměněni takže je naděje, že ty zákony budou postupně opravovat.
30. 12. 2010 | 17:33

Otázkář napsal(a):

Petr z Tábora

bohužel vy jste jeden z mála, který dokáže argumentovat slušně, zkuste to vysvětlit lidem jako rumcajs nebo hoven, ti se zmůžou jen na ty svoje ideologické floskuje a každý kdo kritizuje nenažranost a korupci je u nich levoun, sockomouš apod. viz poslední hovenův příspěvek jak to Kalousek těm socanům nandal, to je tak hloupé až to bolí
30. 12. 2010 | 17:33

hoven napsal(a):

ötázkář,
ja si ty socanský zloděje pletu.
30. 12. 2010 | 17:39

Ivan napsal(a):

"SYTÝ HLADOVÉMU NEROZUMÍ", pravdivé to pořekadlo. Pravda prý je, že všichni mají stajnou startovací čáru, zapomělo se, že všichni netrpí stejnými morálními hodnotami. Pozor, pamatuji si, že se jeden řečnickou otázkou zeptal, "CO JE TO MORÁLKA?" a opravdu ji nenašel,dokonce si neuvědomil,
že vlastně, jak prorok mnohým cestu ukázal.
30. 12. 2010 | 17:46

Lenka napsal(a):

Teď už chápu proč jezdí do Kanady, Francie, Dánska - ale neslyšel jsem,
že by jezdili do Švýcarska :-)
Vrátil jsem se ze 6 denní studijní cesty ve Švýcarsku. Je tam
také hodně cikánů, ale vidíte na rozdíl u nás jak tvrdě pracují, jak mi
Renáta, majitelka 2 hotelů, členka městské rady, u které jsem byl, sdělila.
Mají tuto motivaci:
Podporu v nezaměstnanosti jen po odpracování souvisle 5 let bez
delšího přerušení. - Odmítnutí práce - žádná podpora.
Ztráta zaměstnání vlastní vinou - absence, požití alkoholu na pracovišti
žádná podpora. - Zničení obecního bytu a státního majetku musí zaplatit a
nebo do vězení a tvrdě tam pracovat na uhrazení škody.
Je s podivem, že pseudohumanisté - Havel (on tam jezdil jako disident
v totalitě za spisovatelem Kohoutem,( tak to tam musel vidět) a
Kocáb nekřičí a veřejně nekritizují Švýcarskou konfederaci, že nechce
zadarmo bez odevzdané práce živit parazity.
A nikdo v rámci Evropy nemluví o rasismu ve Švýcarsku. Proto chci,aby ty
neoprávněné různé podpory a sociální dávky platily parlamentní strany,
když dopustily takovýto stav rasismu naruby !!!!
30. 12. 2010 | 17:55

Otázkář napsal(a):

Lenka

proč píšete v mužském rodě?
30. 12. 2010 | 18:01

Karel Matousek napsal(a):

Zmizi-li 15-20% ze 700 miliard ve statnich zakazkach v kapsach tech, co ordinuji zestihlovani a skrty, v cemz vynika zvlaste ODS, nedivim se, ze si (nejen) chytri lide jako pan Potucek kadou otazky etickeho charakteru o teto vlade, anebo te predchozi.
30. 12. 2010 | 18:01

Ikena napsal(a):

Jarpore,

vy jste mne rozesmal fakt rozesmal, vy jste skutecne pohadkar, jak kdyz vysije. Pokud je jaksi clanek dle vaseho gusta, tak ctu vase zapalene prispevky cele dopoledne od pondeli do patku. Kdopak muze psat dopoledne, duchodce, rentier, flakajici se statni urednik ci nekdo k soukromem kanclu? Ale kdyz nahodou dostane ODS do cumy, tak az jaksi pozdeji. Zname to, mame vas trochu prectenyho, vime.
A jinak, kolik tech nicku, co se s vami pustilo do evidentnich pri, kolik jich je?
Naposledy chudak Tata, Pierot ci S.S. neniz-li pravda.
Ale ne, ja to zase nepochopil.

Vy s tou vasi fanatickou demagogii pro ODS musite mit zde trvdeho oponenta, protoze hodne slusnych nicku jste jiz chtel zostudit nebo je uz uplne otravil.

Mejte se jak chcete
30. 12. 2010 | 18:14

Ikena napsal(a):

Rumcajs,

ano pamatuji si na clanek, kde jste je poslal do pekel. Tak to bylo velke prekvapko.

Pravdu dite, ale jak z toho, preci krast se nema, nebo ze by u vas ve firmicce, by to bylo jedno?
Nebylo, ale soudy na nic, statni zastupce taky, policie no comment.

Jo, abych nezapomel, ten Kalouskuv solokapr s zalobou na Zemanovu vladu, tak to je bomba. Kterej pak ministr pripravoval podklady k arbitrazi, no preci Kalousek. Pak tam zahuci nekdo kvuli Nomure a koule se zacne nabalovat.
30. 12. 2010 | 18:20

hoven napsal(a):

karel matoušek,
tak když někdo prodá banku v hodnotě 35 miliard za jednu korunu, tak potom ty procenta naskujou..... nicměně 15-20% považuju za číslo z říše fantasmogorie podobně jako cinknute udaje o globalním oteplování. ale tak jedno , dvě procenta to možná bude, něco jde na vrub zlodějně, něco blbosti. ale to nejsou relevantní zdroje, protože jak korupci, tak i blbost z lidske společnosti odstranit nelze.
30. 12. 2010 | 18:33

RA napsal(a):

Ikena......v tom arbitrážním posudku je uvedeno /dle tisku/, že smlouvy byly uzavřeny za zcela nevýhodných podmínek pro stát. S tím nějaké podklady k arbitráži opravdu nemohou nic zásadního udělat. Chápete ? Může Vám to teď pohádkář Zeman s ĆSOBotkou vysvětlit u soudu. Konečně se něco dozvíme, a s těmi trestními oznámeními na politiky by se opravdu šetřit nemělo.
30. 12. 2010 | 18:35

Ikena napsal(a):

RA
dekuji za upresneni. Jsem jen rad, ze trestni oznameni pobezi, jak na pasu.

Nejsem si ale zcela jist, ze by se na toto neprislo jiz v minulosti. Prislo a resilo, ale moc se neprokazalo, nebo ze by pod koberec.
30. 12. 2010 | 18:58

Gren napsal(a):

to Otázkář:

Brilantně zde argumentujete máte mé sympatie.Nemám takové vlohy,ale rád ocením u druhý když umí.
Hodně štěstí v novém roce!
30. 12. 2010 | 19:10

Rumcajs napsal(a):

Otázkář:

Víš, nechce se mi opětovně brodit Tvými příspěvky a tak snad za všechny :
někde tam tvrdíš, jak se snižují daně těm nejbohatším , což je typický levičácký žvást, dále tam směšně tvrdíš, že podnikatel který nedává úplatky se nemusí bát majetkového přiznání, což je další levičácký žvást.
A pak ještě mě vždycky dostane další levičácký blábol, že když chci dobře fungující stát, tak se nemám divit neustále narůstajícímu množství úředníků a místo toho platit daně a při placení se usmívat.

Tož synku, já myslím, že pro označení Tebe jako levouna ,by tohle mohlo stačit, ne ?
30. 12. 2010 | 19:19

hoven napsal(a):

a ted jsem zvědavej, jak se k te kauze čsob postaví slaveček sobotka? odstoupí jako drobil, nebo se tam bude držet zuby nehty jako gross či kakaový kraus?????
30. 12. 2010 | 19:27

F.O.F.R. napsal(a):

Níže uvedené video shrnuje ve stručné pětiminutové prezentaci možnosti a limity Nečasovy vlády. Poučné pro příznivce i odpůrce.

http://www.youtube.com/watch?v=CR_LSudPY8w
30. 12. 2010 | 19:30

Tencokida Hnuj napsal(a):

hoven
Odkud a kam by měl Sobotka odstoupit ?
Nepiš v mystických narážkách a kabalistických zkratkách.
Drobil přeci stále poslancuje.

Jinak - ty bys IPB řešil jak ? Neviditelnou rukou trhu ?
O co ti vlastně jde?
Dokázat, že za všechno může Paroubek se Zemanem a Sobotkou ?
30. 12. 2010 | 19:30

myloš napsal(a):

Pane Potůčku,

jen taková drobnost: "povodňová daň" se asi lidí s nejnižšími příjmy týkat nebude, protože ti v současné době žádnou daň z příjmu neplatí. Jak říkám, je to vcelku drobnost, ale kazí celkový dojem a vede to k pocitu, že tady prezentujete pouhé plky.
30. 12. 2010 | 19:44

hoven napsal(a):

kydač,
tak určitě by měl sobotka přestat usilovat o předsedu čssd, vždyt tohle je dokázaná zlodějna černý na bílém, podezřelé nevýhodnné smlouvy a prohraná arbitráž, to nejsou nějaké plky knetiga. ale konkretní vytunelované peníze ze státního rozpočtu.
30. 12. 2010 | 19:46

Rumcajs napsal(a):

hoven:

Už se těším, až nám to tady bude Hurvajs vysvětlovat.
Ale já si ještě moc dobře pamatuju, jak se socani Íčkovi posmívali, že jejich jednání označil za zločin a Hurvajse, jak tvrdil, že arbitráž nemůžeme v žádném případě prohrát.
Asi si myslel, že to vyřeší jak vždycky. Že tam pošlo Kočkovic kluky a bude po jeho.

No tohle ale už asi bylo nad jejich síly.
30. 12. 2010 | 19:57

stále rebel napsal(a):

Když je řeč o IPB připomenu

„Majoritní podíl státu však nezúůstal dlouho. Již v roce 1993 se Fond národního majetku nezúčastnil navyšování základního jmění IPB, v důsledku čehož stát ztratil majoritní podíl na IPB, a tím se vzdal efektivní možnosti ovlivňování dalšího vývoje hospodaření banky.“
…..
Vzhledem ke znalosti špatné situace v IPB začala Česká národní banka hledat řešení. Případný krach banky by podle studií ČNB znamenal ohrožení stability finančního sektoru a pokles růstu hrubého domácího produktu o 2 – 4 %. Proto se rozhodla o záchranu IPB i za cenu státních záruk.
Hledání kooperativního řešení s Nomurou nevedlo k přijatelným závěrům, neboť Nomura požadovala tržní podíl na transakci, který by jí zaručil zisk, a ČNB chtěla získat kontrolu nad bankou, kterou sanuje. Centrální banka hledala další partnery, kteří by se podíleli na záchraně banky. V úvahu přicházela ČSOB a Allianz-Unicredito.
Výroku auditora se národní banka nedočkala, neboť problémy završil run na IPB v týdnu od 12. června 2000. Denní pokles vkladů činil 4 525 mil. Kč, dne 13.6.2000 již 5 964 mil. Kč, dne 14.6.2000 dokonce 6 491 mil. Kč.
V pátek 16. 6. 2000 byla nucená správa uvalena. Tři dny na to byla Investiční a Poštovní banka předána ČSOB.“
http://www.mesec.cz/clanky/kdo-zaplati-dluhy/

Kalousek je mimo
http://www.cnb.cz/cs/verejnost/pro_media/clanky_rozhovory/media_2001/cl_01_010820.html
30. 12. 2010 | 20:00

Tenco napsal(a):

hoven
Vytunelované peníze ze státního rozpočtu - tím máš na mysli platbu nákladů na arbitráž a platbu právníkům, kteří zastupovali stát ?

Víš, já jsem jen obyčejný vůl, ale do soudních sporů, kdy nemám alespoň 80 % jistotu prostě nejdu.

Možná ale že je to tím, že bych musel soudní výlohy a právníky hradit sám.

Kdyby mi to zatáhli daňoví poplatníci - čéče, já bych si z toho možná uděla i hobby.
Pocestoval bych, tam popil, tam pojed, s tím se seznámil...
Nevíš - nenabírá Kalousek nějaké lidi ?
Dej kontakt.

Ale vážně - kdo /nechoď na mě se státem/ podal ten návrh na arbitráž ? Víš to ?

Ty - a co když teď neuspěje i s tím trestním oznámením - kdo bude platit právníky a soudní náklady ?
Nebudeš to i ty ?

Hmm. Divné.
30. 12. 2010 | 20:02

Rumcajs napsal(a):

stále rebel:

Že jsme to teda projeli ?
30. 12. 2010 | 20:06

dabei napsal(a):

Nicméně ta v ČR více než zřejmá snaha chápat naší politickou scénu poměrem sil levice a pravice (101:101,118:111) je přenášení politických tradic dvou velkých zemí k nám:jednak Francie,kde je to dělení v parlamentu podobně jako u nás-ovšem mnohem déle,zde vzniklo,jednak USA,kde to připomíná jejich dvě strany-Demokraty a Republikány vzdáleněji,protože ani jedna z nich není levicová nebo pravicová.Tak takovou směsku Francie a USA by nejlépe symbolizoval Francouzský jakobínský generál Lafayette,který r.1794 odjel do USA.Nicméně obávám se,že tímto stylem budeme spíše jako vzdálená rušička pomyslně upevňovat svobodu a demokracii v USA,včetně stability jejich sochy svobody nežli cokoliv reálně dosahovat u nás doma.Prostě házet do jednoho pytle muslimy s budhisty,protože se mi jeví prostě jenom Indy není právě kultura politika která rozjasní její temná zákoutí.Spíše naopak.Jak říkával Kryštof Kolumbus:"Chtěl jsem dojet do Indie,ale objevil jsem tím Ameriku".Španělský král s královnou na to však ohled nebrali a milého-nemilého Kolumba uvěznili.Čekali vzácná koření,indigo a ne průpovídky jak se co přihodilo.
Čím více objevených před námi Amerik objevíme,t.j. rozsvítí se nám,tím zpožděnější lidé budeme sami sebou.
30. 12. 2010 | 20:16

lujjza napsal(a):

stále rebel

Pomůžete mi, prosím? Nemůžu se zbavit dojmu, že nás (jako stát) někdo před Nomurou varoval, ještě předtím, než sem přišli, když to vše bylo ještě ve stádiu úvah a jednání... Někde v našem tisku jsem to četla...
Věděl byste o tom něco víc? Mám prostě zamlženo:-)
Děkuji
30. 12. 2010 | 20:18

jíra napsal(a):

Gerd
Jako celistvější nástin dobré, doplnil bych ještě bránit se tunelům a podvodům vůči státním zdrojům vůbec, to může být i bez korupce, jen taková veliká malá domů někomu.

Otázkář
Pokusy o širší uplatnění zákona o původu majetku, jak doplňujete, tu už byly. Jenže pak se z toho potichu vycouvalo. Asi i kvůli potřebě řešit paralelně otázku střetu zájmů a do toho se nikdo nehrnul, téměř výhradných služeb nějak i hodně spřízněných firem využívá leckterá radnice. Znamená to tuto věc obnovit.
---

Ovšem už by to chtělo také pokročit dál, ke konkrétním detailům, jak to udělat.

Korupce a podvody, to je velmi rozmanitá oblast, chce to různé typické formy a průřezové aspekty dát na hromadu a řešit jedno po druhém, tomu nelegálnímu čelit:

- korupce státních úředníků: uplatnit dobrý Zákon o státní službě, před pěti lety už bylo pozdě ho používat, pozastavení jeho platnosti na tak dlouho je dost průhledný trik, může ztížit i manipulace politiků s fondy aj. zdroji, tj. i podvody a tlaky vůči úředníkům
- korupce a podvody výběrových komisí u veřejných zakázek: jen tím se dá ubrat 10% z ceny, ověřeno někde na radnicích, že bojovat s kmotry lze vítězně
- omezit vliv lidského faktoru: někdo je málo odolný vůči tlaku, někdo není dost zkušený, někdo z toho chce přímo těžit atd. - každý typ problému potřebuje svůj přístup
- existují různé typické už známé knkrétně použité podvodné praktiky, např. skryté financování kampaní politických stran, zmanipulování zakázek zneužitím různých zákonů a předpisů či nastrčených expertů atd., mělo by být malou násobilkou tyto cesty rutinně znát a prověřit to při kontrolách standardními postupy
- výběrové řízení u státních zakázek by mělo být skutečně transparentní, nejen aby ti další kromě dopředu smluveného vítěze nebyli jen do počtu, jde přece o efektivnost
- ovšem prvořadé je vůbec zajistit, aby do výběrových řízení šly jen zakázky skutečně aktuálně potřebné, dám příklad: Bylo nutné upřednostnit akci Opencard (samu o sobě s pochybnostmi o ceně) na úkor kvalitní čističky odpadních vod v Praze, navíc když hrozí z EU pokuty za odklad? Jak umožnit tohle řešit principiálně dobře?
- jak se ukázalo, může činit potíže sehnat důkazy o manipulaci jednání úředníků a státních zaměstnanců vůbec
atd.

Přeji šťastný celý nový rok a celé nové desetiletí, tak celkově, nejen zdravíčko a štěstíčko, všem slušným lidem.
30. 12. 2010 | 20:30

stále rebel napsal(a):

Pro lujjza.
Nomura jednak neměla dobrou pověst a jednak nebyla institucí, která by byla ochotna a schopna spravovat podobnou banku, je to investiční banka. Šlo jí jen o nákup a následný prodej a je s podivem, že jí tuším to byl ODS Philip akcie prodal.

„Odkriminalizování na objednávku?
Dohoda mezi českým státem a japonskou investiční bankou Nomura na ukončení právních sporů a zahlazení vzájemných finančních nároků by mohla být dobrou zprávou, kdyby součástí dohody nebyl i slib vlády, že ministři požádají prezidenta, aby zastavil stíhání bankéřů Nomury a Investiční a poštovní banky. Ti jsou vyšetřováni kvůli podezřením o zneužívání informací v obchodním styku, zkreslování účetnictví a tunelování. Topolánkova vláda podle médií v interním materiálu z poloviny listopadu tvrdí, že bankéři byli stíháni na politickou objednávku minulými vládami.

Snaha vlády zajistit v rámci dohody s Nomurou beztrestnost pro stíhané bankéře je skandální hned z několika důvodů. Především se jedná o bezprecedentní pokus výkonné moci zasahovat do procesů, které patří plně do kompetence orgánů činných v trestním řízení a moci soudní. I když se vláda snaží tento problém „elegantně“ obejít tím, že se „jen“ obrátí na hlavu státu, aby bankéřům udělil milost, je jasné, že jí nic podobného nepřísluší—zvláště pak v rámci obchodně-právního ujednání.“
http://www.pehe.cz/Members/redaktor/odkriminalizovani-na-objednavku
30. 12. 2010 | 20:37

Tenco napsal(a):

lujiza
Nevím jak tomu bylo s ČSOB a Nomurou, ale co se týče privatizace Prazdroje /kauza České pivo/ tak jen blbec nevěděl / nebo grázl nechtěl vědět/, že Nomura není podnikatel v oboru pivovarnictví, ale že je to investiční trust.
A že do našich pivovarů vstupuje za účelem ve vhodný okamžik je prodat.
Což udělala.
Varovali před tím jak lidi z branže, tak spotřebitelské organizace, tak ekonomové.

Prý tam měl tenkrát velké slovo Kühnl, ale už taky nevím.

Mě je to jedno, protože chemické sračky nepiju. Je to fuk, jestli je vaří jihočech nebo nějaký křovák.

http://ekonomika.idnes.cz/kauza-ceske-pivo-nekonci-csob-poda-stiznost-fzc-/ekonomika.aspx?c=A090721_203348_ekonomika_abr

Zajímavé je , že BUdvar prosperuje a odvádí státu daně.
Je to snad poslední NÁRODNÍ PODNIK.

Je to veš v Klausových kalhotách.

:))
30. 12. 2010 | 20:38

Zbyněk napsal(a):

To není ani Marx,Engels,ani Lenin.To je Göbels.
30. 12. 2010 | 20:45

jíra napsal(a):

Ještě lze dodat:
- zamezit podvodným praktikám při zneužívání špatných zákonů, např. jako u solárních panelů, a to lepším zapojením kvalitních odborníků a znalců do tvorby zákonů včetně erudovaných prognostiků připravujících analytické podklady pro ně

Asi by se našlo ještě dost jiných poměrně podstatných věcí. Je to vlastně nikdy nekončící proces.

Jakmile nastane konkrétní kauza, hned by měly vyplynout případné příští rutinní systémové kroky, zejména pak pokud to pomůže podobné věci skutečně řešit i méně zkušeným lidem na mnoha místech.

Možná by se to dalo nazvat jako "zákon na omezení nekonečného prostoru pro blbost", paradox spíš zdánlivě, některé blbosti mají větší dopad a mají tedy přednost.
30. 12. 2010 | 20:49

stále rebel napsal(a):

Ještě k IPB a ČSOB

„O co v arbitráži šlo
Spor o pohledávku vůči J. Ring: ČSOB na základě státních záruk přijatých v červnu 2000 v rámci procesu sanace IPB převedla na Českou konsolidační agenturu (ČKA) v roce 2002 mimo jiné pohledávku bývalé IPB vůči společnosti J. Ring. ČKA však tuto pohledávku v roce 2005 ČSOB vrátila s odůvodněním, že banka pohledávku znehodnotila sama svým špatným postupem a nemá tak na peníze za ni nárok. ČSOB s tím nesouhlasila a obrátila se na ministerstvo financí, aby ztrátu způsobenou podle jejího názoru špatným hospodařením IPB dostala od něj. Ministerstvo peníze vyplatit nechtělo. Banka se proto v roce 2007 obrátila na arbitry v Paříži, aby spor rozhodli oni.

Spor o záruky za IPB: Ministerstvo financí v reakci na arbitráž o spornou pohledávku vůči J. Ring vyrukovalo ve stejném roce 2007 protižalobou o navrácení 33,6 miliardy Kč (původně více než 26 miliard Kč) za vyplacené záruky za padlou IPB. Právě tuto částku podle ministerstva ČSOB získala nad rámec původních dohod.
Výsledek arbitráže rozhodl v prosinci 2010 o tom, že ministerstvo nárok na 33,3 miliardy Kč nemá a naopak musí ČSOB vyplatit spornou pohledávku plus úroky a náklady arbitráže.“
http://ekonomika.idnes.cz/stat-prohral-arbitraz-s-csob-bance-zaplati-1-6-miliardy-kc-plus-uroky-1p4-/ekonomika.aspx?c=A101229_133815_ekonomika_spi

České pivo
http://ekonomika.idnes.cz/kauza-ceske-pivo-nekonci-csob-poda-stiznost-fzc-/ekonomika.aspx?c=A090721_203348_ekonomika_abr
30. 12. 2010 | 20:53

lujjza napsal(a):

stále rebel
Tenco

Děkuji za informace a přeji hezký večer:-)
30. 12. 2010 | 20:57

Otázkář napsal(a):

Rumcajs

Otázkář:

Víš, nechce se mi opětovně brodit Tvými příspěvky a tak snad za všechny :
někde tam tvrdíš, jak se snižují daně těm nejbohatším , což je typický levičácký žvást, dále tam směšně tvrdíš, že podnikatel který nedává úplatky se nemusí bát majetkového přiznání, což je další levičácký žvást.
A pak ještě mě vždycky dostane další levičácký blábol, že když chci dobře fungující stát, tak se nemám divit neustále narůstajícímu množství úředníků a místo toho platit daně a při placení se usmívat.

Tož synku, já myslím, že pro označení Tebe jako levouna ,by tohle mohlo stačit, ne ?
30.12.2010 19:19:46

bod 1) netvrdím, že se jim snižují, ale, že to není řešení
bod 2) podnikatel, který se uchází o státní zakázky a je poctivý se nemusí bát majetkového přiznání, proč je to levičácký žvást?
bod 3) o nárůstajícím počtu úředníky jsem nepsal vůbec nic, takže lžete

Milý Rumcajsi buďte jsi neznalý věci nebo lžeš. Ad bod 2) chci slyšet argumenty, pokud je nemáš tak to co píšeš jsou jen žvásty :)
30. 12. 2010 | 21:46

Otázkář napsal(a):

Rumcajs

holt pro tebe jsou všechno žvásty, ale abys to podpořil argumenty to je asi nad tvé síly. Ono obhajovat zloděje dá docela fušku co :)
30. 12. 2010 | 21:49

Otázkář napsal(a):

Gren

děkuji, Vám taky hodně štěstí, ale myslím, že jsou zde "těžší kalibry" než jsem já :)
30. 12. 2010 | 21:57

hoven napsal(a):

tenco,
ne ,platby právníkum jsou směšné v porovnání se sumou, která byla předmětem sporu a kterou ted stát musí zaplatit. ty ssmlouvy která socani uzavřeli jsou pro stát velice nevýhodné a ted se dostáváme k meritu věci, jestli je jenom blbost nebo dobře zaplacený záměr. a také musime samozřejmě počítat ušlý zisk státu při prodeji te banky v hodněotě 35 mmiliard za jednu korunu. sečteno podtrženo, já myslim, že tenhle socanskej tunel do státní kasy hodí asi tak 40 miliard. proč to socani prodávali tak pod cenou pruměrně hloupeho člověka napadne........ socani mají poměrně zajímavý system, když prodávají státní majetek tak pod cenou a když naopak nakupují věci do vlastnictví státu tak zásadně nad cenou (gripeny, pandury). to nebude asi náhoda.....
30. 12. 2010 | 22:17

Gerd napsal(a):

Otázkáři,
ano, zákon o původu majetku jistě, ale musel by být vztažen i na nejbližší příbuzné, tedy manželky, děti, atd. K tomu tu vůle nebude, stejně jako ke kontrole a vymáhání.

JF,
díky.

jíro,
ano, ještě by se dalo doplnil omezení poslanecké imunity na období výkonu poslaneckého mandátu a jen na projevy, nikoliv hospodaření s penězy a majetkem.
K tomu všemu tu ale nebude vůle podle ošklivého výrazu "napříč politickým spektrem".
Domnívám se, že jsou v korupci namočeny úplně všechny parlamentní strany, takže jedinou možností je nepustit jejich členy současné i bývalé (vč. KSČ) k takovým místům. I když, možná by jen nastrčili jiné figurky.
Pěkný večer
30. 12. 2010 | 22:38

L.O. napsal(a):

Socialni stat ma ten problem, ze spousta lidi ocekava, ze stat jim dorovna, to co nejsou schopni si vydelat. Jenze, na to jaksi nejsou zdroje. Cely system je naprosto zdegenerovany. Tisice nesmyslnych vylobovanych predpisu a pravidel, ktere zamestnavaji tisice lidi.
Staci srovnat podminky pro stavba domku dnes a pred petadvaceti lety. Za chvili si nebudete moci koupit lipovy caj bez atestace. Neefektivni statni sluzby a to temer vsechny. Nefukcni penzijni system.
Na malem meste mame trikrat tolik placenych uredniku, nez v dobach Narodniho vyboru, a to nemluvim o krajich. Jak to ti bolsevici delali, ze jim na stejnou agendu bez pocitacu stacila tretina lidi? Z Bruselu se hrne plno nesmyslnych predpisu, ve firme jsme nuceni konstruovat zarizeni zvlast pro Evropu a homologace je casto pekny zmatek, protoze nikdo poradne nevi jak predpisy interpretovat, ani jejich tvurci. Pokud je toto evropsky socialni model, tak si preji at se to zhrouti a budu na tom vsemi silami intenzivne pracovat.
Nastesti evropsky socialni stat ve stavajici podobe neni schopen ustat situaci ve svete, zejmena nastup silne asijske konkurence. Zatim ziskaval cas dluhy, coz jak se zda pomalu konci.

Je videt i naprosta bezradnost evropske levice, ktera neni schopna prijit s projektem, jak se tomu postavit. Plati, ze kdyz jde o tuheho, clovek se stara predevsim sam o sebe, pripadne svou rodinu a nejaka sirsi solidarita jde stranou, a to jim bori jejich predstavy. S tim tezko nekdo hne, je to lidska prirozenost. Kdo to popira necht se koukne na Maslowovu pyramidu.

Nemam strach o lekare a ani ucitele, ti si na sebe vydelaji, co je ted likviduje je statni monopol, ktery omezil moznosti jejich uplatneni. Vsimnete si, ze v oborech, kde si mohou otevrit vlastni praxi, jsou na tom financne lepe.
30. 12. 2010 | 22:38

Rumcajs napsal(a):

Otázkář:

1. Tvrdíš
2. Otázka majetkových přiznání podnikatelů nedává smysl. Oni si vedou účetnictví. Majetková přiznání má smysl leda pro ty, kdo úplatky přijímají - tedy státní úředníky.
3. Mluvíš o potřebě dobře fungující státní správy ve vztahu k tomu, že je potřeba si ji dobře zaplatit. Jinak hrozí, že daný úředník ji nebude vykonávat poctivě a řádně. Tož to já považuju za levicový žvást.
31. 12. 2010 | 00:17

Otázkář napsal(a):

Rumcajs

1. tvrdím, že daně nejbohatším není třeba snižovat, ono ti osvícejnější už si to sami uvědomují viz Bill Gates a Warren Buffet

2. majetkové přiznání pro politiky, státní úředníky včetně jejich příbuzných, jak doplnil Gerd je samozřejmost. Co s tím má vedení účetnictví společného?

3. nic takového jsem neřekl. Efektivně fungující veřejná správa nemusí být nutně drahá, pokud budou platit opatření jež jsem popsal v předchozích příspěvcích, ještě jednou a naposledy i pro tebe:

"Jenom tupost a nezodpovědnost ještě dovolují většině politické elity České republiky předstírat, že korupce neoslabuje stát. A že zločin bez trestu státu prospívá. Tato většina nechápe, že odpor proti korupci musí být předřazen pokusům o ekonomické a sociální reformy, protože nikdo nemůže chtít spoluzodpovědnost od těch, které tak bezostyšně okrádá"
copyright Jan Urban
31. 12. 2010 | 00:31

pípa napsal(a):

Tento národ si prostě nemůže vládnout. Viz diskuse. Je to tlupa tupců. A navíc namyšlených na svojí tupost, tedy nenapravitelných.
Pane Potůčku napsal jste to výborně. Díky.
31. 12. 2010 | 00:35

jezevec napsal(a):

L.O.
Moc hezky napsané.První a předposlední odstavec je moje řeč, až na to , že nevím nic o té pyramidě ?
31. 12. 2010 | 00:58

jetotukormoran napsal(a):

Jezevec zde je odkaz na Abrahama Maslowa.
http://www.age-of-the-sage.org/psychology/maslow_pyramid.html
31. 12. 2010 | 02:11

L.O. napsal(a):

Efektivni statni sprava je mozna, ale ne v Evrope. Tady se statni sprava stala nastrojem proti nezamestnanosti a prejala funkci hladove zdi. V Cechach je to navic trafika pro zname a dojna krava kterou je treba podojit. Vsak ono se ucho utrhne.
31. 12. 2010 | 02:39

L.O. napsal(a):

Maslowova pyramida je hierarchie lidskych potreb, kdy je srovnava podle priorit. Socialni stat nemuze v podstate existovat v podminakach silne omezenych zdroju, kdy se kazdy stara primarne jen o sebe a nejake prerozdelovani podporuje jen tehdy pokud je pro nej vyhodne. Je to videt i dnes - v dobe zhorseni ekonomickych podminek ("krize") volice kopli levici do zadku skoro v cele Evrope.
Vice k pyramide zde: http://cs.wikipedia.org/wiki/Maslowova_pyramida
31. 12. 2010 | 02:40

L.O. napsal(a):

Ha, ha, ha, vyborne napsano, ano? Potucek je neco, co ja nazyvam Stromovy levicak. Ti vychazeji z predstavy, ze bohatstvi roste na strome a ukolem vlady je ho spravedlive prerozdelit. Vsimnete si, ze v celem clanku neni jedina zminka o tom, jak neco vydelat, jak resit fakt, ze po odecteni kumulovanych dluhu HDP v Evrope poslednich deset let fakticky klesa a ze jih Evropy ztrata konkurenceschopnosti se svetem dostala do kolen. Vubec nic, maximalne kritika nizsiho zdaneni firem. Proc taky, kdyz bohatstvi roste samo na strome.
31. 12. 2010 | 02:42

Spamin napsal(a):

Ano,já když, jako skoro každý mimochodem,jsem čítával i čítávám o starém otrokářském Římu,impériu-to jako četbu mohu považovat za zajímavou.
Ale nikdy bych si nepomyslel,že bych v takové společnosti chtěl někdy i žít.Nejen pro tu starověkost.Pro ten princip vztahů mezi lidmi.
Jestli dnes budete hodnotit společnost kapitalismu,společnost se soukromým vlastnictvím,pak klidně bez zaujetí najdete tisíc pro.Tisíce hledisek proč je nejlepší z možných.
Třeba,že se každý zodpovědněji stará o svůj majetek než o svěřený.
Třeba teoretickou ekonometrií výkonů hospodářství.Třeba i tabulkami soutěží v nejrůznějších ohledech.
Ale jedno cítím.A cítím také,že ty miliardy které se na to musí adaptovat,si musí udělat retuš pocitů z kapitalismu:čistě vnímán holou lidskou přirozeností je to bytostně odporná lidská společnost-žít v takových pokřivených, v principu nerovných mezi lidmi vztazích je nepěkné,i kdybych byl jedním z mála miliardářů.Ne to nepředstíráno.Předstírán je opak.
A tady se ptám: což lidé nemají právo krom všeho oč bojují,bojovat i o holé lidské štěstí? Což budou vždy vnímat odporné jakož i normální?
A kdyby ne,copak.Tak já nebo někdo jiný,vezmeme partu nespokojenců a potáhneme jako kdysi Odoaker na otrokářský Řím a vyvrátíme infantilního vládce v jeho hlavním paláci z kořenů.Necháme vlády zbavený systém takto odolávat náporům barbarských sil.
A pak snad přijde jednou blahodárné křesťanství,zhojí rány všech po téhle sociální pitomosti,bude to křesťanství ne Ježíšovo,ale filosofie lidské přirozenosti v její holé nahotě.Nepředstíraný život,život bez přizpůsobování se.
Proč když to šlo roku 476 n.l.,by to nešlo nyní?
Ale co s lidmi,kteří už rozdíl mezi lidskou přirozeností a kapitalismem necítí? Natolik jsou už buď otupeni nebo přizpůsobeni nebo se i rodí necítící nikdy nic.
A pak je tu jiná možnost:sociální stát! Co říkáte nespokojenci tomu,že je možné i nezrušit vykořisťování ale při tom jej kompenzovat? Otázkou nikoliv podružnou jest proč na kompenzaci se nalézá stále méně prostředků? S postupem času-jak dnes slyšíme.
31. 12. 2010 | 03:36

L.O. napsal(a):

Spamin:

A jak byste charakterizoval lidskou prirozenost? Ta prave velmi dobre popsana vyse zminenou pyramidou.

Proc je na konmpenzaci stale mene prostredku? Nemuze byt duvod ten, ze za poslednich sto let nas pribylo pet miliard a tito lide zejmena z donedavna chudych zemi se hlasi o svuj dil na limitovanych zdrojich? My chudnem, oni bohatnou, jsou nasimi konkurenty a to tu nikdy nebylo.

Ohanite se zde krestanstvim a evropskym socialnim statem a zapominate, ze tento koncept nema univerzalni platnost. Navstivte Indii, Cinu ci Indonezii a pochopite.
31. 12. 2010 | 04:03

Kočky jedinečné napsal(a):

My kočky silvestrovské,

Vám radíme nenechte si ujít dnešní noci jedinečnou příležitost sbalit štabajzny,lahvička sektu,výbuch prachárny -cesta vede tudy k srdcím naším.S námi se další dekádou nudit nebudete,nejen pobavíme a rozptýlíme,ale i zaměstnáme,vytížíme.
Muží-dnes neváhejte!!!
31. 12. 2010 | 08:30

Medikolog napsal(a):

Pane Potůčku,

každé slovo je pravda; ovšem bude ještě hůř - jak lze vysledovat podle zrušených systemisovaných míst odborníků v resortech. Budou nahrazeni "jejich" lidmi a tak navrhuji přejmenovat MPSV (Ministerstvo práce a sociálních věcí) na MPAV (Ministerstvo práce a asociálních věcí). Ale k 1. lednu bude krásně vypadat, že bylo propuštěno několik set úředníků ministry Nečasovy vlády ...
31. 12. 2010 | 15:26

Gabrielle H. napsal(a):

Vážený a mému srdci milý profesore Martine Potůčku.
A ten vtip o tom, jak "Drobil" letěl z osmého poschodí velikého činžáku znáte? Podobnost s Husákem je čistě náhodná, protože Husák byl ošklivě rudý, zato Drobil krásně modrý :-),ale ta nehynoucí láska ke straně a vládě se tedy přehlédnout nedá. Zvláště při jeho uvědomělém hlasování o zachování vlády Svaté trojice, i nějaká ta slzička dojetí vytryskla :DDD
http://www.youtube.com/watch?v=CH1sefMTj4o
A tajná dohoda? Již dávno byla odhalena. Náš arcivévoda Svatý Václav Klaus Sličný a Veliký je sice mistr tajných dohod, ale na své zvídavé poddané v podhradí si nepřijde. Wikileaks může Čechům a Moravákům jenom tiše závidět. Zaregistrujte se prosím, vždyť jde o čerstvě odhalený a supertajný dokument :DDD
http://www.osud.cz/osudcz-tv-tajna-umluva
a protože je silvestr, přidám něco málo navrch...
http://www.youtube.com/watch?v=Dy1AL_NaOZc&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=M0gThwVsnY8
http://www.youtube.com/watch?v=QEsVL9Lr80k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=k3-iGCFnKv4&feature=related
---
http://www.youtube.com/watch?v=oVFK32He3VM
http://www.youtube.com/watch?v=9GCRvsqIAs8
http://www.youtube.com/watch?v=Dr6XrAHCVH0
http://www.youtube.com/watch?v=8aulZedWXXM
---
http://www.youtube.com/watch?v=Et-968g2UPQ&feature=related
http://www.tripatlas.com/videoplay/h_OW9zIRFoU
http://www.tripatlas.com/videoplay/UpPTh_O2PMQ
http://www.tripatlas.com/videoplay/lPkkiD_umpA
http://www.youtube.com/watch?v=4YdlcSUjfJU&playnext=1&list=PLE92606ECF30821F8&index=85
---
V tento požehnaný vánoční čas - mimochodem potrvá až do Tří králů - posílám vám a všem lidem dobré i té méně dobré vůle přání a pár dárečků k blížícímu se novému roku. Pán pánů a Král králů Ježíš Kristus a jeho království světla, lásky, míru a pokoje ať je s námi se všemi po celý nový rok 2011. Pána temnot, Satana a jeho démony Mamon, Ego, Prachy, Byznys, bezuzdný Sex a zneužívané Drogy ať se propadnou do temnot, tam odkud přišly. Jedině tak můžeme uzdravit svoje tělo i duši a celou planetu Zemi. K tomu ať nám žehná Jesus Christ Superstar
---
http://www.youtube.com/watch?v=AdHG0E3aSjo
---
http://www.youtube.com/watch?v=UIrolfwN-VM&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=MhKWwoAuuC8&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=rlqXGk-RF-M
http://www.youtube.com/watch?v=pivmW_FX_EI&feature=fvw
http://www.youtube.com/watch?v=qXahJYGkYX4&feature=fvw
---
http://www.youtube.com/watch?v=vptON8d-3S4
http://www.youtube.com/watch?v=7k0xe2iAR3Q
http://www.youtube.com/watch?v=Ss8zzuBsb5w
http://www.youtube.com/watch?v=rfKfsIoEGe4
---
http://www.youtube.com/watch?v=XIJjUAqEna0
http://www.youtube.com/watch?v=LLfjG0QLe5w
http://www.youtube.com/watch?v=1vXy2-oVQO4
http://www.youtube.com/watch?v=DZ2J-3aCgaE
---
http://www.youtube.com/watch?v=Ft9qJ9NteQI&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=yUwPhrLlgx0&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=ZBZ0Fe44ppg&feature=fvst
http://www.youtube.com/watch?v=RWtzoZNb8kM&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=Ugql6D4pFKM&playnext=1&list=PLBD04C29ECDCADEAF&index=2
http://www.youtube.com/watch?v=K1YzK0Fiz-I
http://www.youtube.com/watch?v=7irynJtKI4I
---
http://www.youtube.com/watch?v=AdHG0E3aSjo
http://www.youtube.com/watch?v=ITK79auSsw4&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=O-vlysatIZQ
http://www.youtube.com/watch?v=APxXwp23hi0
http://www.youtube.com/watch?v=FkSA1g8WAjE&feature=related
---
http://www.youtube.com/watch?v=Wi0Oa1Zl0e8&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=UoLS3ma-twg&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=7YXtf7vtz3c&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=4Gae-n0Pb7Q&feature=related
---
http://www.youtube.com/watch?v=oYSYHN-w8dg&feature=related
---
http://www.youtube.com/watch?v=C5CmMm_SRpM&eurl=http%3A%2F%2Fwww%2Eosud%2Ecz%2Fcs%2Fclanek%2Ephp%3Fid%3D9258&feature=player_embedded
Další díly si prosím vyhledejte v nabídce ukázek napravo...
Vše dobré i to nejlepší přeje sympatizantovi levého středu podobně založená srdcařka s přirozenou náklonností k barvě zelené Gabriela.
31. 12. 2010 | 20:21

Tonda napsal(a):

Docela mě zajímá zda tu organizaci kterou p. Martin Potůček vede opustí s dosažením věku k odchodu do starobního důchodu a uvolní místo mladším?
01. 01. 2011 | 17:53

zzz napsal(a):

To hoven: Nepijte.Vy si pletete nejen MF CR,ale uz i sve datum narozeni./Pokud to neni neodstranitelne../
To Gerd: To o lichve by chtelo tesat do kamene! S usatou sovou a tuneldedkem na Hrade nepruchodne.
To obcan: Za Vas blog: Vzhledem... velka karma.Cloveka potesi, pokud narazi i na cloveka, ktery umi! A stastny novy rok. Preje "demagogicke zzz".
01. 01. 2011 | 20:50

Komunista napsal(a):

Drahý pane Potůčku,

mluvíte mi z duše. Prosim Vás vytiskněte si ten článek a přijde k nám. Přiložíme ho k příhlášce do KSČM. Bohatým brát a chudým dávat, přesně jak to píšete.
06. 01. 2011 | 13:34

stále rebel napsal(a):

Stačí se podívat na tuto tabulku a hned je člověku jasné, jaký typ lidé má v ČR ekonomickou a politickou moc.

Daň z příjmu – horní sazby
http://www.oecd.org/dataoecd/46/18/2506453.xls

Nositel Nobelovy ceny za ekonomii Joseph Stiglitz v bestselleru Globalization and its discontents píše:

„Klausův "velký skok vpřed" dal vzniknout skupině zločinců v bílých límečcích (white-collar criminals), kteří sice vynikají ve schopnosti obírat naivní spoluobčany, nevytvořili však žádný rozumný základ dalšího zdravého vývoje ekonomiky.“
06. 01. 2011 | 16:45

šaman napsal(a):

Na všechny šplechty Cajze Ruma, Hovnivála a dalších ...si stačí aplikovat vyjádření J.D.Sachse (viz" stále rebel")a každému, kdo vlastní nějakou sociální inteligenci, je politika dnešní vlády(i jednání Nečase, Klause, .. ) naprosto zřejmá.M.Potůček ji umí popsat, někteří nickaři ji umí sotva "proštěkat".
06. 01. 2011 | 20:49

Úředník napsal(a):

Však my se podle toho zařídíme. Dlouhá léta jsem jako řadový úředník poctivě pracoval pro stát a doufal, že bude zákon o státní službě. Místo toho se s námi zachází naprosto stejně jako za socialismu. Stát na nás momentálně ušetří několik miliard, ale těch 100 - 200 miliard, které unikají na předražených zakázkách a podobných akcích, nechce řešit. Takže výsledkem bude to, že co na nás stát bezdůvodně ušetří, několikanásobně prodělá. Jiný přístup od nás těžko může čekat.
06. 01. 2011 | 21:02

tata napsal(a):

takže pěkny večer všem

pane JARPOR

JAKO VŽDY,se chytite jednoho a to převratite,smysl tohoto članku není že základními civilizačními hodnotami", jsou socialní davky.TO JSTE SI tam našel vy

základními civilizačními hodnotami", je za poctivou praci dostat poctivou odměnu,pro uspokojení zakladních potřeb ,to jest rodinu a dětí,nastavení trhu prace je že minimalně 30procent lidí bere 8/12tisic mzdu zčehož 60/70procent de kolem bytu,članek je otom že tyto lidé vtomto už nemaj žadny polštař kam mužou covnout,přesto tato vlada ten jakyž takyž polštař těmto lidem bere bez cilenych škrtu ale plošnym škrtem na jedne straně a zcela opomijí boj s korupcí kde ji utikaj ty největší penize.

JINAK kritika upozornění na to špatne ,není zakonitě otom že tam mate předložit řešení,samozřejmě snavrhnutym řešením by měla oto větší vahu.

TAKŽE za naproste vytržení o čem byl članek palec dolu

pěkny večer.

PANE RUMCAJS.........USMĚVNE proč myslite že se ty majetkove přiznaní v civilizovanem světě praktikují? STIM TOTIŽ nema danove učetnictví co společneho,protože ruzne korupce,všimne,černe prachy vše co je nelegalní totiž danovym přiznaním nejde,,,ovšem ja vim vy pravičaci tento pojem neznate proto se tak zuby nehty tomu branite,,,

NO PŘIDE MAJETKOVE PŘIZNANÍ,a ejhle manželka nepracuje a ma na sebe napsanou haciendu za 40 melounku divne že,ona bude asi pana Orleanska a OKOTILI SE JÍ PRACHY
06. 01. 2011 | 23:30

tata napsal(a):

PS PRO PANA JARPORA

opomenul sem že pišete že doufate takže je to jako otazka ktera jasně směřuje jasnym cilem ,za to ma omluva ,nebot v članku to bylo jasně napsano ta odpověd
06. 01. 2011 | 23:40

Rumcajs napsal(a):

Potůčku,dej si koblihu !
07. 01. 2011 | 07:37

Rumcajs napsal(a):

tata:

Majetková přiznání se praktikují, ale u vysokých státních úředníků.
07. 01. 2011 | 07:39

tata napsal(a):

pane RUMCAJS

NEODPOVĚDĚL JSTE NA OTAZKU,čim pomuže učetnictví tomuto zabranit?psal jste že to není potřeba,samozřejmě že majetkove přiznaní není samospasitelne ale je to zase kruček v tomto proč se ho tak zuby nechty branite.TY KECY JAKO KRIMINALIZACE PODNIKATELU,nebo že je to nebezpečne kvuli vidiraní a pod jsou jen zastirací manevry ,bez majetkoveho přiznaní se totiž bez jakeho koliv problemu převede majetek na manželku přibuzné a penize se vyčistí schovaj před věřiteli,protože dotyčny nic nema,naopak při majetkovem přiznaní by museli hledat složitější finty,je to nastroj jak toto ztižit a každy kruček vtomto je přinosny samozřejmě jen hlavně zloději to nechtěj
07. 01. 2011 | 09:16

Sims. napsal(a):

Pane autore,
v jedné věci musím s Vámi polemizovat.Týká se péče o osobu, která pobírala 2 tisíce Kč a nyní má pobírat sníženou částku 800 Kč. Oněch 2000 Kč pobíral ten, kdo se ocitl v prvním stupni (nejlehčím) v zajištění soběstačnosti. Ten, kdo pobíral příspěvky v prvním stupni si za ně měl opatřit určité služby - mimořádný větší nákup, umytí oken etc. Nešlo rozhodně o nějakou katastrofální invalidizaci dotčeného člověka. Nesoběstačnost zralou na opravdovou péči je v rovině oněch vyšších stupňů, která končí na 12tis.Kč. A ještě na dokreslení - pamatuji si, jak dříve, kdy byly tyto stupně rozlišeny na 3 a pobírala se tzv. nemohoucnost - znala jsem případy, kdy osoba, která pobírala I.stupeň každý den chodila sekat kosou trávu a krmila dobytek.
K tomu není co říci, že? A bylo takových případů poměrně velké množství, u posudkového lékaře předveli spolu s příbuznými divadlo, jak jsou na tom špatně. Stačilo, že člověk měl po operaci kyčle, bylo mu 60 a více let a hned dostal ZTP a s tím i příspěvek na benzín na provoz auta atd. Přitom zemědělčili, vykonávali poměrně těžkou práci. Tempo práce bylo sice pomalejší, ale byli v důchodu a tak měli dost času a hlavně museli těm mladým pomoci.Peníze za benzín šly dětem, ty jim nakoupily po cestě domů z práce a babču jednou za čas vyvezly na nákup do hypercenter.
Toto je také realita. V Anglii kdysi rozdělovali své občany dle principu - spravedlivě x nespravedlivě chudý. U nás by se opravdu mělo více zkoumat, zda určitá osoba potřebuje pomoc, zda není pomoc rodičům a prarodičům také záležitostí dětí? A až, kde selhávají tyto principy subsidiarity, by měla nastoupit pomoc státu. Zatím je to tak, že všichni hledají první pomoc u státu (nás všech co odvádíme daně) a pak teprve hledají vlastní rezervy a to je nějak špatně. Opět by to měl být stát, kdo by pohlídal skutečnost, že je o příslušníky starší generce postaráno a žijí v důstojných podmínkách, aby se stáří nestalo diskriminujícím obdobím života člověka. A je to opět o lidské důstojnosti, schopnosti vnímat svoji cenu a snažit se být co nejdéle soběstačným a o to se postarat v období před důchodem - vyhovující bydlení, vyjasnění si své pozice v rámci rodinných vztahů.
07. 01. 2011 | 09:50

jokles napsal(a):

Myslím, že Jarpor je nepochybně retardovaný !
07. 01. 2011 | 11:06

jokles napsal(a):

Táto ! Palec nahoru !
07. 01. 2011 | 11:08

jokles napsal(a):

Dnešní prohlášení V.Klause směrem k lékařům je krajně nezodpovědné ! Je načase začít vážnou diskusi o odvolání presidenta z funkce !
07. 01. 2011 | 11:09

paco napsal(a):

Pane autore, ta Vase serie clanku o hrozici socialni kalamite prozrazuje zoufaly levicacky idealismus a zaseknuti ve stereotypech jalovych salonnich lidumilu. A pritom jako sociolog musite mit predstavu o tom, ze existuje neco jako socialni mobilita! Vetsinou se do te mobility nikomu nechce: hornik nechce jit delat remeslnika, urednik pomocneho delnika na stavbe a funkcionar vyzkumneho sociologickeho ustavu - pasacka krav. Takze pokud vybrane dane najednou nejdou na provoz nadbytecnych kapacit ve verejnem sektoru, tak samozrejme nekdo prijde o STAVAJICI praci nebo mu v ni mozna klesne mzda. Neznamena to, ale ze nesezene nic jineho, jen musi zvednout zadek a hledat. A to se pohodlnym Cechum tuze nechce. Mist, ktera je zatim pro nezajem mistnich obsazena gastarbeitery je stale dost, kdyby se ta Vami slibovana hruzna bida opravdu blizila, tak by se prece jen zacala pomalu znovu obsazovat tuzemci. A hospodarske zvraty jak v teto zemi tak vsude jinde jasne ukazuji, ze nakonec se prevazna vetsina nejak usadi a celkova zivotni uroven po neprijemnem prizpusobovacim obdobi bude nakonec vyssi. Kriku o tom, jak to boli, bude samozrejme dost, vzdelanci to umeji, jen si posluchaci mozna neuvedomuji, ze i ten zdanlive naprosto nepouzitelny sociolog nebo politolog ve volnem case doma nebo na chalupe neco opravuje, kuti, participuje na chodu domacnosti, takze uplne nepripraven na zmenu povolani je jen malokdo. Kapitalismus s 80% zebraku nikde neexistuje a existovat nebude, nebot se ceny nakonec musi prizpusobit koupeschopnosti. Par zcela neschopnych jedincu se prizpusobit nedokaze, ovsem statisticky to ze zcela prirozenych duvodu nemuze byt nic jineho nez jen mala mensina. Muzete je pak zkusit zamestnat u sebe, kdyz uz jste tak socialne citlivy.
07. 01. 2011 | 16:54

nikdo napsal(a):

Pane Potůčku, díky za blog. Opět jsem se pobavil při čtení příspěvků známých rádoby neoliberálních značek, vyznávajících tzv.svobodný trh.
07. 01. 2011 | 17:35

Jeník napsal(a):

To Rumcajs - po delší době jsem nahlédl a vidím, že vše při starém - tupost a duševní neintegrita tohoto protagonisty je stále stejná. Samozřejmě to lze vysledovat i u dalších absolventů VŠPMODS (večerní škola politického minima ODS).

Zatím, co by měli po odkopání se zločinecké organizace ODS (Drobil, Nečas a Klaus) zalést do kanálů a nevystrkovat ani nos, oni si dovolí zde pronášet ta svá modrá moudra.

O duševním titánismu Klause si může člověk udělat obrázek, když ho slyší, že o člověku, který upozorní na nepravostech působených jím splozeným zločineckým centrem, a přitom on provedl tolik lumpáren - kdy rozvrátil stát, kdy zdevastoval ekonomiku státu, kdy napomohl svoují prací k rozkradení majetku v hodnotě 2,5 bilionu korun, kdy kryje korupci a podvody. Skutečná tečka za jeho genialitou je jeho vyjádření k lidem, kteří se prohání na jednom prkně po horách, kdy je nazval levičáky a vůbec si nepřipustí, že si jde dělat telemarky na sjezdovku dotovanou z EU, na kterou soustavně útočí.

Co si myslet o takovém "člověku", je to vůbec člověk ?

Jinak k článku - díky autorovi, lépe to nešlo v takové zkratce říci.

http://www.youtube.com/watch?v=73QMOa5TiBo&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=A6_86jGIHhY&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=CcU7jdOvlHw&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=it_24gp3ym4&feature=related
07. 01. 2011 | 20:26

učedník napsal(a):

Mám takový silný dojem, a asi to není jen dojem můj, či jenom dojem, že nám tady v Česku stále uniká to podstatné, totiž uznat a zohlednit, že aktuální potíže obvykle nezpůsobuje jen jeden "evidentní" faktor, např. jen "socky", jen "modrožrouti" atd., ale:
1/ zapomenout hlídat všechny faktory podstatné - když se místo toho vypíchne jen něco, asi i kvůli snaze novinářů vyvalit na čtenáře nové aféry a zvýšit sledovanost, i politici se na to snaží reagovat kvůli svým voličským preferencím a u toho ostatního nemají vnitřní potřebu to dostatečně sledovat (to je problém i jinde, viz USA a slova Bushe: "Bohužel, postavili jsme příliš mnoho domů.")
2/ přehánět - tunelování a korupce se asi zcela vymýtit nedá, ale je jí dlouhodobě příliš, výrazně zatěžuje rozpočet, zabraňuje prorazit v politice slušným a schopným lidem a přináší "blbou náladu", navíc každý ve světě ví, že nový význam slovu "tunnel" dalo Česko...
3/ ignorovat nebezpečné tendence - podcenění nějakého důležitého faktoru, který najednou doroste do obludných rozměrů, viz schodek rozpočtu 200mld Kč ještě z dob "za Kalouska", nyní např. narůstá rozpočtový dluh na důchodech na cca 50mld Kč atd.
4/ ignorovat dobrou inspiraci odjinud a objevovat znovu Ameriku - např. ve Švýcarsku mají také Romy, ale tam normálně pracují a nesnaží se spoléhat se na dávky; v tom u nás žádný režim nebyl dost důsledný, romští rodiče bránili svým dětem i chodit do školy a moci se vymanit z chudoby a závislosti a stát je v tom důsledně nepodpořil, navíc mnozí Romové přišli ze Slovenska, kde tato politika byla ještě mnohem zanedbanější a za odstěhování se do Česka dostávali příplatek na ruku.
5/ vylít se špinavou vodou z vaničky i dítě - např. zarazit boom solárních polí s tvrdým zásahem do našich peněženek bylo sice dobré, i když až dotatečné, nestandardní, ale aby na to zle doplatili i lidé s panely na střeše rodinného domku, to už staví na hlavu smysl původní podpory využívat této ekologické energie a svádět to na problémy s likvidací použitých panelů je dost pohodlné

Hezký den všem slušným lidem
08. 01. 2011 | 15:30

Levičák napsal(a):

Pane Potůčku,hezký a pravdivý blog.Vyjadřuje to,co většina občanů této země chápe a vidí.Někdo možná opět napíše,jak se mohu ohánět většinou,ale těch vysokopříjmových je skutečně menšina a co si myslí středně a nízkopříjmová skupina občanů vím dobře,protože mezi nimi žiji a denně se s jejich názory na tento stát setkávám.Kdysi Václav Havel psal dopis Gustávu Husákovi o porušování lidských práv v socialistickém zřízení.
Dnes je pravdou,že by opět bylo zbytečné podobný dopis poslat Václavu Klauzovi,dopadlo by to stejně,bylo by to k ničemu.
A některým,kteří nechápou,co je myšleno základními,civilizačními hodnotami,tak jen tak připomenu,že to není právo na sociální dávky,jak se někteří pisatelé domnívají,ale je to právo na vzdělání,právo na zdraví a prostě právo na normální život i v důchodu.
Bohužel,z toho co píšete pravdivě vyplývá,že tato práva budou touto vládou pošlapána,právo na vzdělání bude mít jen bohatá elita,právo na řádnou péči o zdraví také a na nadprůměrné důchody také.A takové ty demagogické řeči o možnosti půjček na vzdělání,připlacení si na lékařskou péči atd.,budou pro mnohé občany v oblasti Science fiction.Vždyť již na základní škole,jak nám médi včera ukázala nemá dnes již třetina rodičů žáků na to,aby se mohli zúčastnit lyžařského výcviku.A to rádoby reformy ještě nazačaly.A ještě jste pane Potůčku ve svém blogu zapomněl na jednu důležitou věc.Již dnes nemá vláda na nic peníze,ale ještě ji čeká vyrovnání se s církvemi.A věřte tomu,že na to se peníze najdou,na důchody ne,ale na toto ano.
A to bude opět mít vliv na snížení životní úrovně lidí.
Předem vidím reakce některých,jak horlivě křičí,co bylo ukradeno,musí být vráceno!!!Ale proč tak nereagují na zpackanou privatizaci?
Takže,pište dál a říkejte lidem tu holou pravdu.Nejste sice Jan Hus,ale i ten tu pravdu také musel říkat,i když se to církvi nelíbilo.Přitom je jen upozorňoval na to,ze nedodrzují svá vlastní pavidla a program.
09. 01. 2011 | 10:05

hovorka11 napsal(a):

Pane Potůčku:
Máte pravdu. Výhled na zkorumpovanou Nečasovu vládu je velmi pesimistický. Nečas neodpovídá na jasné otázy, mluví o kočkopsu při výběru policejního prezidenta (s tou kritikou vcelku souhlasím), ale zamítne se vyjádřit, jestli kočkopsem vybraného policejního prezidenta schválí !!!
-odmítá uvést jakýkoliv svůj návrh nové komise pro výběr !!!
- faktickými kroky blokuje zprůhlednění prostředí rozkrádání daní!!!
-okamžitě napadá v nesouvislých věcech všechny ty, jež se ho snaží donutit k jasnému vyjádření, jasnému kroku ve volbě nového policejního prezidenta!!!

Závěr:
to, co jsem viděl před cca 1 1/2 hodinou na událostech komentářích při rozhovoru Nečase s moderátorem mnou docela otřáslo z důvodu jasně průhledné snahy zachovat všechny atributy nepostižitelnosti rozkrádání v minulosti s maximální snahou před veřejností zachovat toto prostředí i v budoucnosti !!!
Nečeká nás nic jiného, než hladovci, kteří budou naše peníze nadále rozkrádat a zároveň více řvát, že jsme si žili nad poměry !!!
Je jasné, že místo práce, za kterou je placen občany je Nečas pouze zneužívá pro své zájmy a zájmy ODS. Je to vrcholně drzé- další stupeň arogance moci bez zodpovědnosti !
09. 01. 2011 | 11:54

L.O. napsal(a):

Stromovy levicak v akci, bohatstvi samo roste na strome a opet nikde ani slovo jak vydelat na ony nekonecne socialni pozitky, krom dalsich silenych dani.

Ohledne duchodu, vlada reagovala na nalez Ustavniho soudu, ktery zcela opravnene pozaduje urcity stupen zasluhovosti. Mira redukce, tak jak byla uplatnovana v CR, nema obdobu ani v Evrope, natoz nikde ve svete.

Bude hure, to co se deje je jen zacatek, evropsky socialni stat dostava na zadek mnohem vice nez jsem si myslel, soude podle prvnich cisel za rok 2010. Ta situace je naprosto neudrzitelna a dalsi pomalu davkovane skrty jsou na ceste a bude je muset delat kazda vlada, bez ohledu na barvu dresu.

Takze se nebojim, ze nebudete mit o cem psat.
09. 01. 2011 | 20:42

Jan Holubář napsal(a):

"Ohledne duchodu, vlada reagovala na nalez Ustavniho soudu, ktery zcela opravnene pozaduje urcity stupen zasluhovosti. Mira redukce, tak jak byla uplatnovana v CR, nema obdobu ani v Evrope, natoz nikde ve svete".

Vážený pane L.O., jsem na rozpacích. Nějak Vám uteklo, že to zaplatí ti s menšími příjmy. A otázka zásluhovosti? Ví se přeci, že se jedná o soudce. A jak soudci pracují, je zbytečné rozebírat. Patrně nejslabší složka systému. Co oni dokáží vyprodukovat, to skutečně zůstává rozum stát. A ještě je zato odměnit. A to ty důchody opravdu zase nemají tak malé, mimochodem. Nemohi s Vámi souhlasit.
10. 01. 2011 | 10:59

stále rebel napsal(a):

Pro Jan Holubář.
Technickou k zásluhovosti důchodů.
Celá ta debata nemá smysl, pokud se do úvah nepřidá délka období, po které bude dotyčný zásluhový důchod pobírat. Není ani tak velký nepoměr mezi platbou na důchod a výší důchodu, jako nepoměr dob užívání důchodu. Někdo se důchodu nedožije, někdo si jej užije 30 let. Ti šťastnější desítky let vedle důchodu čerpají taky zdravotní péči zadarmo. Podle mne jistá zásluhovost ano, ale mělo by se to chápat především jako daně a sociální systém, podobně jako například zdravotní pojištění
10. 01. 2011 | 12:07

pich napsal(a):

Co to je za blba ten Rum z cajzu ?
22. 01. 2011 | 17:16

sociální pracovnice napsal(a):

Pane profesore Potůčku,
považuji za svoji povinnost upozornit Vás na faktickou chybu a z ní vyplývající zavádění čtenáře, které jste se ve Vašem článku dopustil. Jedná se o následující odstavec, který je součástí výčtu podle Vás sociálně neodpovědných opatření současné vlády:

"Příspěvek na péči o osobu blízkou, který snižuje stres pečovatelů (většinou žen) související s časově i finančně náročnou péči o osoby, které se už o sebe nemohou postarat samy, klesne v nejrozšířenější první kategorii z původních dvou tisíc na osm set korun."

Musím Vás upozornit, že dávka "příspěvek na péči o osobu blízkou" již dávno neexistuje a měl jste, tudíž namysli dávku "příspěvek na péči". Člověk, který se v oblasti sociálních služeb nepohybuje, si řekne, že zbytečně "slovíčkařím", já Vás však chci upozornit, že tento rozdíl je důležitý k správnému pochopení toho, k čemu snížením této dávky dochází. Příspěvek na péči přísluší osobě, která má sníženou soběstačnost a je tedy příjemcem péče (na rozdíl od dříve existující dávky, příspěvku na péči o osobu blízkou, která příslušela tomu, kdo pečoval). Tento příspěvek je přiznáván ve čtyřech stupních, tudíž první stupeň (u kterého dochází ke snížení) značí lehkou závislost. Osoby, kterým byl přiznán, tudíž potřebují ve většině případů pomoc zhruba v tomto okruhu základních úkonů - pomoc s nákupem, s úklidem, rozsáhlejší osobní hygienou a příležitostný doprovod. Jedná se tedy osoby, které skutečně ani zdaleka nejsou odkázány na celodenní péči. Pokud takovýto člověk má rodinu, která je ochotna a má možnost mu pomoct, myslím si, že tato rodina po něm nebude chtít, aby jí zaplatil za to, že mu dvakrát v týdnu nakoupí, jednou týdně uklidí a pomůže při mytí hlavy. Pokud tento člověk nemá nikoho blízkého, kdo by mu mohl tyto úkony zabezpečit a požádá tedy o pomoc nějakého poskytovatele sociálních služeb, bude mu na uhrazení těchto služeb 800 korun měsíčně stačit (ceny služeb u neziskových poskytovatelů, kterých je naprostá většina, nejsou tržní, ale dotované, průměrná hodinová sazba je kolem 80 korun + vycházím ze své přímé zkušenosti s prací v pečovatelské službě a v organizaci poskytující osobní asistenci). V současnosti docházelo k nevyužívání příspěvku na péči k tomu účelu, ke kterému byl přiznán, příjemci jej brali jako přilepšení k důchodu, případně jej rozdávali blízkým, aniž by za to požadovali péči z jejich strany.

Svojí reakcí chci upozornit na to, že v uvedeném odstavci Vašeho článku neinformovaného čtenáře zavádíte použitím chybné informace a velice zjednodušenou interpretací problému. Já reaguji pouze na téma mně blízké (oblast sociálních služeb), takto by však bylo možné reagovat i na další části Vašeho článku. To však nechám na větší odborníky na dané oblasti. Na závěr ale musím říci, že mě opravdu mrzí, pokud vědec a akademik, který vtlouká do hlavy studentům, aby se ve svých tvrzeních vždy odvolávaly na zdroje a měli své výroky podložené (aby "nemlátili prázdnou slámu") dopustí takovéto nedbalosti, která je bohužel, podle mě zcela záměrná.
27. 01. 2011 | 18:28

Nola napsal(a):

Je to čtívě a pravdivě napsaný text. Jen mě udivují reakce, těch co údajně podnikají. A to podle vás policisté, úředníci, zdravotní sesty atp. nepracují? A myslíte si, že až poroste kriminalita, např. rodiče dětem neplatí zájmové činnosti, protože na to nemají, tak vás to nic stát nebude? Podnikatelé přeci nejsou jediní, kdo vytváří nějaké hodnoty v téhle zemi. Jsou tu i zaměstnaní lidé, kteří poslední dobou jen platí a platí (na daních jako zaměstnanec rozhodně žádné úlevy nemám). Výpověď si taky asi bude muset každý teď rozmyslet, protože by nedostal podporu, i kdyby to byla jeho první výpověď v životě. Opravdu velice spravedlivé. A poslední věc, rozhodně si nemyslím, že zrovna pan Potůček je ten, koho by někdo z vás živil. Stačí se jen zajímat o jeho práci.
06. 02. 2011 | 08:41

Danielrila napsal(a):

Hello. And Bye.

[url=http://somepaydaylounz.com]mr fitz[/url]
27. 02. 2014 | 11:38

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy