Kliniku podporují i profesoři z britských univerzit
Na jaře loňského roku totiž Klinika hostila také přednášky některých zahraničních osobností, přičemž já osobně jsem svou troškou přispěla do mlýnku přizváním dvou britských profesorů, kteří tou dobou zrovna navštěvovali Prahu.
Poté, co v dubnu svůj excelentní projev předvedl Profesor Erik Swyngedouw, kritický geograf z Manchesterské univerzity, a autor mnoha knih pojednávajících o ekonomické globalizaci, politické ekologii, sociálních hnutích apod., navázal v britské linii svou přednáškou Profesor Robert Hollands, urbánní sociolog z univerzity v Newcastle upon Tyne, který v květnu na Klinice představil svůj výzkum zaměřený na komercializací a sekuritizací způsobený úpadek nekomerční kultury v švýcarské Ženevě.
Hollands, který do Prahy každoročně jezdí na festival Fringe, jehož zakladatelkou a spoluorganizátorkou je Hollandsova žena Carole Wears, nyní žižkovské Klinice zcela spontánně z vlastní iniciativy poslal prohlášení, kterým vyjadřuje svou veřejnou podporu její záchraně.
Zde jsou jeho slova:
„Rád bych Klinice veřejně vyjádřil svou akademickou a politickou podporu. Je to velmi důležitý prostor pro komunitní činnost, diskusi a vyjádření politické akce. Akademický výzkum ukazuje, že prostory tohoto typu jsou velmi důležité pro města, jež čelí stále větší a větší komercializaci a standardizaci, a je v nich ponecháváno jen málo prostoru pro činnost a sebevyjádření veřejnosti. Klinika je důležitým centrem pro diskusi a debatu a bylo mi velkým potěšením a obohacením, že jsem na Klinice loni v květnu mohl prezentovat svůj výzkum zaměřený na ohrožení squattingu a experimentálních / alternativních prostorů v Ženevě (viz zde)“.
Společně s Robertem Hollandsem tak budeme doufat, že i během letošního ročníku pražského Fringe bude Klinika stále Klinikou, a že do ní i nadále budeme moci chodit za kulturou i věděním, které jinde v Praze jen tak nenajdete...