Odkud jsou voliči ANO a Úsvitu?

28. 10. 2013 | 05:15
Přečteno 18019 krát
Mapy z lidské perspektivy dávají odpověď na otázku, kde se vzali voliči ANO a Úsvitu, ale i ostatních stran.


Kolegové Kamil Gregor a Petr Gongala již v sobotu zveřejnili první mapy rozložení voličů ANO a Úsvitu, ale mě zajímaly výsledky ještě podrobněji.

Nejspíš jste už viděli mapy zobrazující vítěznou stranu v daném kraji nebo podrobněji v každé obci. Takové mapy jsou mírně zavádějící v tom, že ukazují velikost obce a ne počet lidí, proto vojenský újezd s pár desítkami obyvatel je na takové mapě stejně velký jako Praha s milionem a něco. Proto si stejnou mapu raději ukážeme z „lidské perspektivy“ (např. zde „zmizí“ velké kusy území, kde zvítězily KSČM a KDU-ČSL, neboť jde většinou o malé obce).

Vítězné strany 2013
Vítězné strany 2013

Vítězné strany ve volbách 2013. Velikost kruhu dle počtu voličů. Interaktivní verze mapy

Ani to není ještě ideální, neboť i vítězství o 1 hlas obarví celou obec. Podívejme se na výsledky jednotlivých stran ještě podrobněji.

(Skoro) velké strany


Dvě největší strany získaly dohromady 39.1 % a 97 poslanců. Přitom ale jejich vzájemné výsledky byly dost rovnoměrně rozložené po celé ČR. Tloušťka kruhů v mapě ukazuje, o kolik jedna strana zvítězila nad druhou. Krom Ostravska a Jižní Moravy+Vysočiny pro ČSSD a Prahy+okolí a Liberce s Jabloncem jsou ty rozdíly minimální (ale ani u těch vybraných nejsou nijak velké) - mapa je skoro celá jen bílá. Rozhodně ty rozdíly nejsou tak drastické, jak to vypadá na předešlé mapě vítězů (a už vůbec ne, jak to vypadá na obarvených krajích dle vítězů).

ČSSD vs. ANO, volby 2013
ČSSD vs. ANO, volby 2013

Šířka kruhů označuje, o kolik jedna strana získala více oproti druhé. Velikost kruhu dle součtu voličů těchto dvou stran. Interaktivní verze mapy


Stejně tak rozložení jejich společného zisku hlasů (tj. celkem těch 39.1 %) je skoro rovnoměrné po ČR. Zde jsou menší výjimkou Praha+okolí, kde měly dohromady jen něco nad 30 % (ztráta ve prospěch TOP 09) a naopak zisk na Ostravsku (díky ČSSD).

ČSSD + ANO, volby 2013
ČSSD + ANO, volby 2013

Šířka kruhů označuje, o kolik ČSSD a ANO získaly oproti průměrnému zisku. Velikost kruhu dle součtu voličů těchto dvou stran. Interaktivní verze mapy

Čili odpověď na první otázku z úvodu, kde se vzali voliči ANO: všude.

Střední strany


Volby přinesly 2 „střední“ strany – KSČM a TOP 09. Zatímco dohromady mají opět skoro stejně po celé ČR (podobně jako ČSSD+ANO), mezi nimi už je velký rozdíl. KSČM získala výrazně více na Ostravsku a vůbec Moravě (s výjimkou Brna a Zlína) a také v severozápadních Čechách, TOP 09 hlavně v Praze+okolí.

KSČM vs. TOP 09, volby 2013
KSČM vs. TOP 09, volby 2013

Šířka kruhů označuje, o kolik jedna strana získala více oproti druhé. Velikost kruhu dle součtu voličů těchto dvou stran.Interaktivní verze mapy


Malé strany


Mezi malé strany ve Sněmovně spadla ODS a postoupily Úsvit a KDU-ČSL. Nejprve jsem překryl přes sebe 3 mapy, srovnávající (podobně jako předchozí )vždy 2 strany mezi sebou (tj. ODS-Úsvit, ODS-KDU, Úsvit-KDU). Zde vidíme, že ODS získala oproti těm ostatním hlavně v pruhu od Plzně a okolí přes Prahu po Liberec + některá „maloměsta“. Úsvitu patřily severozápadní Čechy a severní Morava, KDU-ČSL hlavně Vysočina a jihovýchodní Morava.

ODS vs. Úsvit vs. KDU-ČSL, volby 2013
ODS vs. Úsvit vs. KDU-ČSL, volby 2013

Šířka kruhů označuje, o kolik jedna strana získala více oproti druhé. Velikost kruhu dle součtu voličů těchto dvou stran.Interaktivní verze mapy ODS vs. Úsvit, ODS vs. KDU, Úsvit vs. KDU-ČSL

Můžeme se podívat speciálně na Úsvit, kde získal více jak 5 %:

Úsvit vs. 5 %, volby 2013
Úsvit vs. 5 %, volby 2013

Šířka kruhů označuje, o kolik strana získala více nebo méně než 5 %. Velikost kruhu dle počtu voličů této strany. Interaktivní verze mapy

A vidíme odpověď na druhou otázku, kde jsou voliči Úsvitu: nejvíce v Sudetech a na střední a severní Moravě. Ale méně jak 5 % jich je jen v Praze, jinak všude těch 5 % dosahují (mapa je bílá tam, kde je to kolem 5 %).

U dalších stran je také zajímavé vidět, kde získaly či ztratily oproti 5% hranici. U ODS to skutečně jsou města (mezi městy je bílo, tj. na venkově mají akorát kolem 5 %).

ODS vs. 5 %, volby 2013
ODS vs. 5 %, volby 2013

Šířka kruhů označuje, o kolik strana získala více nebo méně než 5 %. Velikost kruhu dle počtu voličů této strany. Interaktivní verze mapy


Podpora KDU-ČSL je naopak velice regionálně odlišná – na Moravě (a části východních Čech) získávají oproti 5% hranici, na severozápad od Prahy už jenom ztrácejí.

KDU-ČSL vs. 5 %, volby 2013
KDU-ČSL vs. 5 %, volby 2013

Šířka kruhů označuje, o kolik strana získala více nebo méně než 5 %. Velikost kruhu dle počtu voličů této strany. Interaktivní verze mapy


První stranou, která se nedostala do Sněmovny, jsou Zelení. Zde je vidět, že kromě Prahy (a jen tak tak Brna) nezískali 5 % v žádné větší oblasti nebo městě.

Zelení vs. 5 %, volby 2013
Zelení vs. 5 %, volby 2013

Šířka kruhů označuje, o kolik strana získala více nebo méně než 5 %. Velikost kruhu dle počtu voličů této strany. Interaktivní verze mapy


Levice vs. pravice - výlet do historie


A na závěr už jen pro zajímavost mapy, které by ještě nedávno byly zásadní – ČSSD vs. TOP 09+ODS a také ČSSD+KSČM vs. TOP 09+ODS, tedy „klasické“ nejdůležitější rozdělení na levici a pravici (po českém způsobu). Po těchto volbách historie. Kdeže loňské sněhy jsou...

ČSSD vs. TOP 09 + ODS, volby 2013
ČSSD vs. TOP 09 + ODS, volby 2013

Šířka kruhů označuje, o kolik jedna strana/y získala více oproti druhé/ým. Velikost kruhu dle součtu voličů těchto stran. Interaktivní verze mapy

ČSSD + KSČM vs. TOP 09 + ODS
ČSSD + KSČM vs. TOP 09 + ODS

Šířka kruhů označuje, o kolik jedna strana/y získala více oproti druhé/ým. Velikost kruhu dle součtu voličů těchto stran..Interaktivní verze mapy


Zdrojová data s výsledky po obcích jsou z webu OtevřenéVolby.cz, odkud si je také můžete stáhnout v strojově čitelném formátu (pro práci v Excelu, Open Office, apod.).

Podpořit moje blogy můžete zkrz KohoVolit.eu pomocí DMS na číslo 87777 s textem:
DMS KOHOVOLIT (cena 30Kč, z toho 27Kč pro KohoVolit.eu)
DMS ROK KOHOVOLIT (viz předchozí, automaticky každý měsíc po 1 rok)


Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

věci mezi nebem a zemí napsal(a):

Rozložení voličů Babiše jsem tušil předem, udělal bych to taky tak, mít dost beden s penězi a lidí na obálkování a roznos.
Ale 560 tisíc pražáků hlasujících pro Kalouska, v tom musí být nějaké metafyzika.
Opravdu by mě zajímalo, jak se letos rekrutovali ti sotva dvacetiletí členové volebních komisí.
Od vnitra, po početních exhibicích pana JUDr. Henycha lze nejspíš čekat úplně cokoli. Nezapomínejme, že "na právo nemůžeme uplatňovat závěry a poučky z matematiky či z jiných věd", v plzeňskoprávním státě.
28. 10. 2013 | 07:19

Ládik!!! napsal(a):

Jsem rád, že SSO se neztratila.
28. 10. 2013 | 07:51

K.V- napsal(a):

ŠKOPE ODKUD BY BYLI VOLIČI. Prostě lidi mají pocit, že kdokoliv z ulice je pořád lepší než každý z politiků kteří tu byli po cinkání klíči r 89.
.
A jediná vyjímka jsou bohužel komunisté, jediná strana z těch etablovaných která získává stále více voličů a důvěry. Jak dlouho ještě lidi vydrží zkoušet pořád další metodou pokus omyl a přitom vzpomínat jak se tu za komančů žilo lépe, alespoň těm slušným určitě.
.
A opět se ukázalo že Praha patří obehnat ostnatým drátem. Asi je to svět mafie a zlodějů, kde jim "nejvíc čistá" připadá Miruna Němcová i přes odcizené auto, vždy si vykroužkují MarkA Bendu, a TOP
28. 10. 2013 | 08:03

krajan napsal(a):

K.V.
Poněkud bych to opravil: "Kdokoliv z ulice", který dovede chytlavě mlít pantem. Bez ohledu na jeho společenské zařazení.
Toť onen, kterého masy baští.
K věci: Je všeobecně známo, že nebýt Prahy, jsou výsledky VŠECH voleb diametrálně jiné, neb podkuřování v jakékoliv formě je matkou úspěchu. Bohužel, Praha zbylých devět milionů nepojme.
28. 10. 2013 | 09:01

baabočka napsal(a):

Takové mapy jsou velmi dobrá pomůcka pro zahraniční rozvědky. Základ rozhodování jsou informace jenže většina voličů se o politiku nestará do hloubky a rozhoduje se podle televize Nova. Nemůžeme se mít jako Švédové nabo Švícaři když máme rudou Moravu a voliče komunistů. Nelze, aby kvůli vysokému platu horníka museli Z České republiky odcházet chirurgové do zahraniči. Horník bude mít vysoký plat a jiní budou umírat.
28. 10. 2013 | 09:40

ZdeněkJ. napsal(a):

baabočka
" Nelze, aby kvůli vysokému platu horníka museli Z České republiky odcházet chirurgové do zahraniči. Horník bude mít vysoký plat a jiní budou umírat."
Zřejmě máte krátkou paměť, není to tak dávno, co chirurgové chtěli odcházet do zahraničí bez ohledu na to, jaký mají horníci plat - pamatujete na heslo -Náš exodus, Váš exitus (či tak nějak to znělo)?.
28. 10. 2013 | 11:12

muromec napsal(a):

Pane baabočko, vy to na nás jenom hrajete, viďte? Říkáte si "Jakou nebetyčnou blbost bych měl napsat, abych naštval co nejvíc lidí?" A pak ji napíšete, a zvráceně se těšíte, když vám lidi nadávají. Víte jak jsem vás prokoukl? Docela prostě: Obyčejná, přirozená lidská omezenost má vždy jisté hranice. Vy vždy jdete záměrně až daleko za tyto hranice. A tak jsem vás prokoukl, vy šibale. Mě neoklamete.
28. 10. 2013 | 12:17

Pradědek Čech napsal(a):

věci mezi nebem a zemí,

také mám z voleb a zvláště z volebních komisí divný pocit. Nevěřím, že se členové volebních komisí mohou a chtějí ohlídat. Počínaje složením volebních komisí, viz ty velmi mladé členy, které zmiňujete a také ty, kteří dokonce i během služby dokáží umřít, jako ten 77 let starý člen, a konče celkovým sklonem naší společnosti podvádět, pohrdat řádem a chovat se nezodpovědně. Zvlášť v situaci, kde mnohým nešlo jenom o moc, ale dokonce jim jde dokonce o všechno.
28. 10. 2013 | 14:26

Helena napsal(a):

Názor, že se dá v komisi podvádět je zcestný. Není mi ani 20 a ani 77 a v komisích několik let pracuji. Volby jsou tak dokonale upraveny zákonem a způsobem zpracování volebních lístků, že nelze výsledky zkreslit. Zkuste se zúčastnit příštích voleb jako člen volební komise, abyste se o tom přesvědčil.A i kdyby jedna komise výsledky zkreslila (museli by to být všichni členové), tak to nemůže celostátní výsledek ovlivnit.
28. 10. 2013 | 20:10

pirat IT admin napsal(a):

nedivím se že jsou Komančvé na třetí místě když se stále najdou tací co ten ,,autoritářský'' řežim, který poslal tuhle zemi do prde_le po válce a zřejmě i dosti lidem zcela vypatlal mozky a udělal z nich ovce... stále brání jak se měli lépe
PS: ovce - to je občan.. tzv. ovčan, který se řídí stále a jenom propagandou (MASMEDIA) - věří populistickým kecům a nejčastěji čtou blesk jako základní krmivo jejich inteligence....

aaaa škoda komentu
28. 10. 2013 | 20:59

Pradědek Čech napsal(a):

Helena,

pokud se vám dá věřit, a zdá se mi že ano, tak jsem jedině rád. Díky za reakci.

Já mám přehled jen o jedné malé obci, kde máme chalupu a vím, že všechny tři pravidelné členky volební komise, jsou jediného vyznání. Výsledky obce s tímto vyznáním souhlasí.

Ono je to, jak se lidově říká, o lidech. Zákon, sebe lepší, je jedna věc a jeho aplikace druhá. Tak mi vysvětlete, co si myslíte o obci, která si jmenuje do komise starce nad hrobem, který volby a práci v komisi ani nepřežije. je to náhoda?
28. 10. 2013 | 21:13

Noclaf napsal(a):

4Pradědek Čech
A nemyslite, ze te tu implikaci mate trochu otocenou? Co kdyz slozeni komise naprosto logicky koreluje se slozenim obce?
Pokud mate i tak pochyby, tak pres nejakou stranu iniciujte prepocitani hlasu - vsechny listky se archivuji.

Ja jsem ve volbach 2010 taky byl v komisi a k zadnym podvodum u nas nedochazelo, za to muzu dat ruku do ohne. :)
29. 10. 2013 | 07:44

Pradědek Čech napsal(a):

Noclaf,

díky, jestli je tomu tak, jak píšete, tak je jedině dobře.

V té naší obci byly v komisi zastoupeny manželky příznivců pouze jedné strany. Proč do komise nebyli jmenováni příznivci různých stran, aby se vzájemně hlídali?

Proč jinde jmenují do komisí 77 let starého nemocného muže, který není schopen nároky vydržet? Proč se v komisích vyskytují velmi mladí lidé, kteří s velkou pravděpodobností, nejsou na takovou funkci lidsky vyzrálí?

To vše vzbuzuje pochybnosti. Možná oprávněné, možná neoprávněné.

Pochybnosti mám už od minulých voleb do parlamentu. V našem volebním okrsku byla oficiální účast kolem 40%. Když jsem volil, bylo to v pátek později odpoledne, tak se mi zdálo, že list se jmény, kde bylo mé jméno, byl již hustě proškrtán, což svědčilo o mnohem vyšší účasti. Rovněž tomu nasvědčoval i provoz ve volebních místnostech.
29. 10. 2013 | 09:33

JAHA napsal(a):

Ad: autor
Tentoraz chvalim za poctivu pracu, i namet na zamyslenie pre volicov i strany. Palec hore za blog.
29. 10. 2013 | 11:30

Yosif K napsal(a):

ZdeněkJ. napsal(a):
baabočka
" Nelze, aby kvůli vysokému platu horníka museli Z České republiky odcházet chirurgové do zahraniči. Horník bude mít vysoký plat a jiní budou umírat."
Zřejmě máte krátkou paměť, není to tak dávno, co chirurgové chtěli odcházet do zahraničí bez ohledu na to, jaký mají horníci plat - pamatujete na heslo -Náš exodus, Váš exitus (či tak nějak to znělo)?.
28. 10. 2013 | 11:12
Víte co? Doktorská oampan byla nátlaková, pochzbná ale přidáno dostali, i tak jich dost odchází.

Horníci naproti tomu neodcházejí nikam - nikdfo je nidke nechce, byli placení úměrně riziku povolůání a toto povolání je třeba méně a méně. Hornící neodcházejí nikam a aby si odpudili možné budoucí zaměstnavatele, tak - po rozeštengrování od socanů - akorát vypálili kancleáře OKD. Tím si tedy ohromně pomohli, už vidím jak socani lákají investory na ostravsko výstřižky z novin jak horníci vypalují kanceláře. Investoři se jenom pohrnou. Socani jsou jako obvykle největší škůdci dělníků.
30. 10. 2013 | 00:38

ex-nemo napsal(a):

Kdeže se vzali voliči ANO ?
Tak si tady přečtěte nedávný blog komunisty. A ne jen tak nějakého , někdejšího předesdy KSČM. A uvidíte odkud pocházejí. Mají k sobě chrakterově velmi blízko s jejím vůdčím představitelem. A nelze ani vyloučit že i organizačně k tomu naše rodná strana přispěla.
30. 10. 2013 | 11:50

pepa napsal(a):

Čast národa podlehla mediální polofašistické destrukci sdělovacích prostředků.Tuto destruktivní masáž občanů někdo zaplatí,zaplatí jí poctiví občané, kteří opět naleteli mafiánům.
Po ODS nastoupila strana ANO v jiném kabátě, ale má tytéž cíle.
Bohati co naloupili majetky, budou bohatší a chudí budou opět chudší.ČSSD opět ukázala, že je stranou "plynovou", když se nahromadí do malé místnosti pak vybouchne.Stačí malá jiskřička
od zaníceného kuřáka.ČSSD není věrohodnou stranou ! Pro poctivé občany je tady jedině věrohodná KSČM.
30. 10. 2013 | 15:32

T.Paine napsal(a):

Díky za tyhle srovnání a interaktivní mapy. Světlušky pro občany v politické tmě a svítící na českým (ne)rovným politickým močálem.

Snad občanům a politikům ukážou cestu na pevnou půdu pod nohama.

Ústavou deklarovaná rovnost každého hlasu oprávněného voliče snad jednou opravdu bude existovat. Snad také budou kandidáti podle ústavy z řad voličů daného obvodu/kraje, místo dočasných partajnických předváděčů zázračných mastiček v kočovných maringotkách. Ať to bude většinový volební systém nebo poměrný volební systém.

5 899 kandidátů na pouhých 200 mandátů v posledních volbách do PS mluví samo za sebe. V průměru se nabízelo 29 kandidátů na jeden sněmovní mandát. Podle krajů kursy od tutovek 24:1 až po jackpot 46:1. Klobouk dolů. Autory tohoto volebního systému určitě už dávno ulovili headhunteři sázkových kanceláří.
30. 10. 2013 | 16:53

idatel@centrum.cz napsal(a):

Dost zajímavý materiál ke studiu. Například některé mapky krásně ukazují jaké by bylo (dle mého názoru) nejvhodnější logické a normální samosprávné členění naší republiky - kdy nás vysává přemíra ČTRNÁCTI (!) krajů a do kažedého VOLÍME (!!!) placené zástupce umělých a často nespádových pidiregionů i s jejich kancelářemi, úředníky, pomocníky, výbory, byrokracií...
Přičemž by stačila 1/3 - tedy max. 5 krajů (či zemí, chcete-li) Krásně je to vidět na mapce "KDU-ČSL vs. 5%" a mapce "ODS vs. ÚSVIT vs. KDU-ČSL".
Vyloupne se nám to zcela přirozeně - samostatně 1) Praha (v širším měřítku), 2) Morava, 3)Slezsko (a spádové oblasti), 4) Čechy východní+jih, 5) Čechy (jiho-od Plzeňska)západ a sever(-ozápad), při respektování staletých přirozených hranic a spádovosti, mentality, kulturních a dalších vazeb.
Tady by se ušetřily miliardy a to obrovské miliardy - jak za volené zástupce, tak za úřady a na ně další navázanou byrokracii. Navíc by se s těmito celky ztotožňovalo přirozené povědomí sounáležitosti, spádovost, s kořeny, kulturou a mentalitou předků, což se pak projevuje i v obětavosti vůči těmto oblastem - obdobně jako je to v Německu či Rakousku (proto tam členění funguje, kdy regionální povědomí má staletou kontinuitu a není na překážku povědomí spokovému) - a tak to bylo tisíc let i u nás, kteří tento tradiční prostor mezi zmíněnými státy vyplňujeme. V tomto členění máme až do r.1949 největší a nejdelší naše tradice (narozdíl od těch ústavních), které ignorujeme...toto ovšem nevyhovuje zájmu centrální moci, která by proti sobě měla 5 silných, ekonomicky i politicky vlivných celků se silným hlasem a mandátem voličů (narozdíl od dneška, kdy pidikraje nemají ani jedno). Je rozdíl, kdy zastupuje pár set tisíc lidí (jako dnes) bez niterného vztahu k umělému celku nebo 1 až 3miliony občanů schopných si do značné míry spravovat určité územi nezávisle na moci (a tedy potřebě - nutnosti - závislosti na vůli - nutnosti si je předcházet) centrálně vládnoucích politiků. ...a proto raděj tak drahé a nesmyslné byrokratické nefunkční upíry sající naše finance.
Ale to jsem rozvinul až příliš.

V textu mě ovšem zarazila jedna věc, v odstavci
"ÚSVIT vs. 5%", cituju:"kde jsou voliči Úsvitu: nejvíce v Sudetech a na střední a severní Moravě."
Proč zde bylo použito ideologického implantovaného POLITICKO-etnicko+trošičku geografickému výrazu "Sudety"? Účelem tohoto pojmenování bylo umělé vytvoření německého kmene (i když byli dialektem i původem dost různorodí) a vyhnout se správnému označení a identifikaci jako čeští, moravští, slezští příp. českoslovenští Němci, což je správné, neideologické (obdobně jako slovenští Maďaři, rumunští Češi, němečtí Turci...) Původně se toto označení začalo užívat na Opavsku (což zde zapadá do popisu severní Morava?) a později v širším slova smyslu ve veškerém (nejen) pohranicí Československa s(různými dialekty hovořící) německou většinou(menšinou), což opět neodpovídá mapce. Příjde mi hloupé (omlouvám se za výraz)přestoupit na vnucovanou, ideologickou a zde i nepřesnou mluvu (rétoriku).

Ještě bych doplnil k pochybnostem volebních komisí, cituju:"Pradědek Čech napsal(a): V té naší obci byly v komisi zastoupeny manželky příznivců pouze jedné strany. Proč do komise nebyli jmenováni příznivci různých stran, aby se vzájemně hlídali?"
Několikrát jsem byl ve volební komisi, své zástupce si tam může delegovat kterákoliv kandidující strana (či hnutí) a to i strana, která nemá v obci nějaké zastoupení, vy nemusíte být její člen. Do naší vesnice si např. dává (a dávali) zastoupení komunisté - a to občany z vedlejšího městečka, kde mají svoji buňku. Obdobně se chovali i Sládkovi Republikáni a další strany. Pokud není delegováno dost zástupců, doplní to obení úřad po domluvě s kýmkoliv - může argumentovat, že nebyl zájem. Proto doporučuju, nechejte se příště delegovat jakoukoliv stranou (i nezávislýma), organizacema třeba i s jiných obcí, nebo oslovte starostu, že máte zájem, pokud je rozumný, sám vám to umožní (a zdarma to taky není). Zastoupení záleží taky na nás, nečekejme, že to bude dělat někdo za nás..."proč ONI nejmenovali"...kdo "ONI", "oni" pak jednají dle svých zájmů, když nikdo jiný svůj zájem nemá či aktivně ho neprojevuje.
S opravdovým přáním pohodičky
idatel
31. 10. 2013 | 10:08

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gazdík Petr · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy