Jde o divadlo nebo o frašku?

04. 06. 2008 | 15:58
Přečteno 19966 krát
Granty, kultura, radní, Richter, peníze, Suchý, divadla, Just… Jen pár slov, která jsou poslední dobou skloňována ve všech pádech. Najednou je tolik odborníků chrlících hraběcí rady, vyzývajících k odstoupení zejména kohokoliv, nesoucích tu jedinou a zaručeně opravdovou pravdu. Svou pravdu.

Za poslední rok jsem slyšel víc lží, než za svůj dosavadní život. Četl jsem nesmysly, vysvětloval, naslouchal a pak jako blázen koukal na o 180 stupňů překroucené výroky, desetkrát změněné postoje, příslovečné velbloudy, kteří se narodili jako komáři… Většina z těchto ekvilibristických přemetů a salt se týkala pražské kultury. Ať už související s osudem nové budovy Národní knihovny a statisíce svazků, které by v ní měly být uloženy, nebo budoucnosti pražského divadelnictví.

Musím říct, že mám řadu přátel, kteří mi postoje k jednomu nebo druhému problému vytýkali a nesouhlasili s nimi. Některým se představa Kaplického chobotnice na Letné líbila, mysleli si, že by panorama nenarušila, pražskou architekturu obohatila a Letenskou pláň pozvedla. Nyní si myslí opak. Jiní zase nesouhlasí s dotacemi na vstupenku nebo dílčí změnou systému financování pražských divadel vůbec. Se všemi jsem se dokázal bavit, někdy ne úplně klidně, ale pokaždé kultivovaně. Netvrdím, že já, nebo rada a zastupitelé hlavního města Prahy jsme neomylní a samospasitelní. Nikdo z nás není neochotný naslouchat a své představy modifikovat, diskutovat, přizpůsobovat. Co ale neochotný jsem, a to je možná slabé slovo, co je pro mě NAPROSTO nepřijatelné, je pavlačové pokřikování, za které by se nemusely stydět prvorepublikové štěkny ze Žižkova. Řekl někdo mládeži, která přišla bránit kulturu, že zastupitelstvo není banda trhovců, kteří se hádají jak na sicilském marketu? Dokázal by vůbec někdo z nich vysvětlit, proč vlastně protestují? Co konkrétně kritizují a jaká navrhují řešení? Divil bych se. Řada výše zmiňovaných kamarádů dokonce podepsala petici na záchranu divadel. A po „divadle“, které se odehrálo na zastupitelstvu hlavního města Prahy ve čtvrtek 29.5. 2008 mi nejeden z nich řekl, že toho už lituje Věřte nevěřte, ale je to tak. Den před šaškárnou, která narušila jednání zastupitelstva hlavního města Prahy, a která s KULTIVOVANOU formou protestu (proti které nejsem), neměla nic společného, jsme na jednání s představiteli pražských divadel dospěli k předběžné dohodě. Ani ne dvacet čtyři hodin poté, co jsme podali ruku, nás do ní bojovníci za kulturu kousli. Nechápu to: buď je to nevídaná hloupost a krátkozrakost, nebo některé prostě baví exhibovat před fotoaparáty stojíc na stole se zdviženým prostředníčkem. Ruku na srdce – někteří představitelé této kulturní „revoluce“ se již tak spjali s více či méně opodstatněnou revoltou, že pro diváky bude těžké si je odosobnit a vidět v nich zase jen představitele oblíbených postav. Snad si to uvědomují.

Mám divadlo rád. A nebudu tedy nic předstírat. Když jsem byl v Divadle Na zábradlí na inscenaci Platonov je darebák, nudil jsem se tak, že jsem měl co dělat, abych nepraštil hlavou o sedadlo před sebou. Také jsem ale na stejné scéně viděl Strýčka Váňu, a bezmála dvě hodiny jsem se bavil jako už dlouho ne. Vím, že do Dejvického divadla, do divadla V Řeznické, je téměř nadlidský výkon sehnat vstupenky. Lidé se baví, jsou ochotní za to zaplatit, a to je dobře. Pak se také lidé nebaví, podruhé už na představení nepřijdou, tudíž nezaplatí a to je život. A je to vlastně úplně černobílé: líbí/nelíbí. Jenže pokud jde o finanční podporu divadelnictví, černobílé to být nemůže. Není varianta „ nažraný vlk a celá koza“.

Smysl této úvahy je jen jeden. Chovejme se, prosím, slušně. Bez toho se dohodnout nelze. Několik základních fakt a čísel na závěr. Hlavní město Praha přispívá na kulturu půl druhou miliardou ročně. Jen divadlům rozdá 427 milionů za rok. Je to více, než přispějí všechny státní instituce dohromady. Za posledních pět let současné vedení pražské radnice zvýšilo částku na divadelní granty o 143 miliony korun. V roce 95 nepodporovala Praha divadla formou grantů vůbec. Praha letos poskytla 208 milionů jen v programech. Je tedy pravda, že:
a. rada nepodporuje pražskou kulturu? Není. Domnívám se, že výše zmíněná čísla dokazují opak.
b. že si rada, s ohledem na narůstající výši podpory, kultury neváží? Odpověď na tuto otázku už zdaleka tak snadná nebude. Nejsem přítelem černobílých realit, svět tak nevidím. Nepovažuji ani za korektní jej tak interpretovat v duchu teatrálních divadelních demonstrací z posledních týdnů. Troufám si proto tvrdit, že vlastně jde o víc věcí najednou:

1) Jde o prostý, ekonomicky snadno kalkulovatelný spor o částku 32 milionů Kč, která se novým grantovým systémem přerozdělila i mezi divadla, která nikdy žádnou finanční podporu od města nedostala.
2) Jde o spor mezi dvěma skupinami divadelních souborů, které bojují o trh a alespoň trochu rovné podmínky na trhu.
3) Jde o spor o principielní charakter našeho zřízení. Máme stát socialistický, sociálně-inženýrský, kde se stojí s nataženou rukou a stát platí, nebo stát liberální, takový, který dává rovné šance všem divadelním institucím v možnosti získat veřejnou podporu?
4) Jde o spor politický, ve kterém je cílem poškodit ODS, tak jak tomu bylo v posledních deseti letech již několikrát. A vždy prostřednictvím části kulturní veřejnosti a známých tváří vstoupivších do politiky.
5) Jde o spor, který sleduje nalezení optimálního modelu přerozdělování veřejných prostředků. Podotýkám, že takový spor je zcela legitimní… Je ale potřeba dodat, že každý přerozdělovací mechanismus je nikdy není absolutně spravedlivý.
6) Jde o spor snadno charakterizovatelný odlišnými krevními skupinami radního Richtera a části divadelní obce. Když totiž smícháme dvě nekompatibilní krevní skupiny, jak objevil slavný český lékař Jan Jánský, krev se prostě srazí. V jisté nadsázce se přesně to stalo.
7) Jde o spor, ve kterém už dnes hrají úplně jiní herci, než kteří původně psali scénář. Myslím si, že mladým a perspektivním studentům škol s uměleckým zaměřením jde dnes spíš více o divadlo pouliční, než o to skutečné. Že jim jde spíš o komedii než o drama a upřímně řečeno, možná i trochu o humor. Proti tomu já nic nemám, dokonce tomu tleskám.
8) Jde o spor, který dnes uměle přiživují neexistující, zkrachovalé, či nově se rodící politické subjekty či nové „zázračné“ politické supernovy. Jak víme, tyto supernovy zazáří, záhy jsou zbaveny vlastní energie a stanou se z nich vesmírní trpaslíci. Tato hypotéza nemá sloužit k dehonestaci těch zašlých či budoucích politických pokusů, je pouze chladnokrevným popisem reality.
9) Ale to už bych Vás nudil, vymyslete si něco lepšího…

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

sceptic napsal(a):

"vyzívajících k odstoupení", to snad ne pane primátore ....
04. 06. 2008 | 16:03

sceptic napsal(a):

"vyzívajících k odstoupení", to snad ne pane primátore ....
04. 06. 2008 | 16:04

Topolhánek napsal(a):

ODS je v kreci pred poslednim tazenim a tento pan to vi moc dobre...tak kolem sebe kope.
04. 06. 2008 | 16:04

Vlad napsal(a):

Konečně je to zeširoka pojmuté a víme, na čem jsme... Zvlášt se mi líbí definice těch sporů, to sedí předně. Díky za článek.
04. 06. 2008 | 16:08

Franta Prochazka alias F.J.I napsal(a):

Panečku, místopředseda ODS neumí gramatiku :)))))) Vyzývat, pane primátore, není od slova zívat, (to jako otvírat pusu), nýbrž je jisté, že platí: Brzy, jazyk, nazývat, ozývat se, Ruzyně.....
04. 06. 2008 | 16:13

cempírek napsal(a):

krevní skupina radního Richtera...
http://super.cz/exkluzivne/...
04. 06. 2008 | 16:20

Ročník 53 napsal(a):

"Samozvanci a zkrachovalci", tak zněl titulek Rudého práva k Chartě 77. Proč je vaše rétorika zase podobná, jako ta komunistická?!
Kdo nejde s námi, jde proti nám!

Pro mě je zase NAPROSTO NEPŘIJATELNÁ vaše rétorika. Vaše pohrdání divadelníky, označování jejich protestů za styl prvorepublikových štěken, šaškování a podobně. Vše to jsou nesmysly, jen vy, jen vy osobně, vaše strana a Richter víte co je nejlepší pro divadla.
Přečtěte si knížku od Ladislava Mňačka, Jak chutná moc. Nelišíte se od bolševiků ani o píď. Zase rozhodujete, která divadlo skončí. Jenže už ne z ideologických důvodů, ale z finančních.

K jaké předběžné dohodě, a s kým jste došli, že vás do "pomocné ruky" divadelníci kousli. Napište o čem byla ta předběžná dohoda. Nebyl to váš diktát? To, čemu vy říkáte podaná ruka, nemusí být vůbec přátelská ruka.

Nejsem si jist svoji znalostí problémů, ale vy na radnici jste mě osobně přesvědčil, že ve vašem konání je dobro občanů na posledním místě. Myslím si, že vám na kultuře vůbec nezáleží. Že je pro vás důležitější divadelníky zlomit za každou cenu, abyste ukázali, kdo je tu pánem. Neuvěřitelná ješitnost provází vaši stranu sezhora dolů. Píšu to proto, poněvadž nechci napsat, kolik peněz za to leckomu padne do kapsy. Raději si myslím, že to děláte z pocitu moci.
04. 06. 2008 | 16:25

Karl von Bahnhof napsal(a):

Nic si z toho nedělejte pane Béme.

Oni totiž berou grant, nebo chcete-li peněžní dar, jako samozřejmost.

vykašlete se na ně, nikomu nic nedávejte a raději je investujte do odklízení psích výkalů.

lidi budou spokojenější, divadelníci si možná uvědomí, že nic není zadarmo a nic není samozřejmost a my budem mít čistý boty
04. 06. 2008 | 16:29

Dee21 napsal(a):

Opět omyl pane doktore, jako vždy... ;-)))))
04. 06. 2008 | 16:37

PEP napsal(a):

Dobrý den,
děkuji za blog. Přiznám se, že jako prostý občan se ve sporu začínám už trochu ztrácet. Názory, laické, nicméně mám.

Zaboha nemůžu pochopit proč by některá divadla měla být podporována a některá ne. Stejně tak mi není jasné, jak se pozná ta "přínosnější" kultura. Přiznávám a očekávám tvrdou reakci, že například v Semaforu žádný přínos pro kulturu nevidím, pro mne jsou to odrhovačky a humor který bavil před třiceti lety - nicméně proti gustu však víte.

Přiznávám, že co se týče divadla nejsem nějaký lumen a na představení se více než jednou ročně podívat nejdu a ani pak asi nechodím na onu "vysokou" kulturu - to koncerty si užiji víc. osobně mám pocit, že tady existuje jakási skupina znalců, která si osobuje právo rozhodovat co je a co není hodnotné a snaží se tento názor vnutit nám - prosté veřejnosti.

Takže se rád zeptám místních kulturních odborníků, abych si to ujasnil a pozměnil své buranské pohledy na věc:

1) V čem spočívá přínos oněch rebelujících divadel oproti těm ostatním? Jsou skutečně mnohem "umělečtější" a kultura v Praze bez nich by upadla?

2) Proč by měla být tato "umělecká" divadla jakkoli zvýhodněna? Proč by mělo město - jsou to příspěvkovky, lepit jejich hospodaření a platit jejich výmysly?

3) Kdo by měl rozhodovat co je "umělecké" a rozdělovat tak peníze? Jaká jsou kritéria?

4) Myslíte si, že má průměrný čech zájem chodit na "fascinující experimenty nadějí českého divadla"?

5) četl jsem článek v posledním Reflexu o výhodnosti nekomerčních scén ve Státech, a proto: Vyprodukovalo některé z oněch "uměleckých" divadel za dobu grantové podpory něco z čeho se stal kasovní trhák, nebo nedejbože film?

Děkuji a s hlubokou úctou očekávám odpovědi místních kulturologů, uměnoznalců, kunsthistoriků a komediantů všeho druhu.

S úctou
PEP
Nešlo by najít nějaké peníze pro mladé kapely? Že by se třeba vzali divadlům :).
04. 06. 2008 | 16:38

Ivan napsal(a):

Vážený pane doktore a primátore, k tomu dokonce místopředsedo naší velké matičky strany. Dovolte, abych Vás upozornil na sebereflexi. Nedomníváte se, že tu frašku z divadla jste spustil i vy. Je správné, že začínáte knihovnou. Pokud jste na takovém postu, měl by jste se podívat do zrcadla, zamyslet se a poté promluvit.
04. 06. 2008 | 16:48

alžběta napsal(a):

kdybyste, pane primátore, nezíval, když byl magistrát dle práva vyzýván, aby projednal petici, návrhy atd., nemuseli by divadelníci a spol. přistoupit k demonstracím. co už jim zbývá?
04. 06. 2008 | 16:59

Ládik napsal(a):

Prač s granty pro kulturu. Podpora patří do vědy a vzdělání. Dávat prachy do kultury je totéž, jako je házet do automatů nebo do studny.
04. 06. 2008 | 17:00

Brouk & Babka napsal(a):

Pane primátore, zdalipak jste měl v dnešní tiskové svodce i reportáž z ožralecké Beefeater party v Areně O2? Jak se tam opilý pan radní Richter vyznamenával:
... Šokující fota! Kuchařová na party: Vášnivé orgie s milencem! Olizoval jí bradavky! ...
(blíže viz http://super.cz/exkluzivne/ ...)

To máme radní jedna radost!

Táňa a Milan se pěkně rozvášnili!

Klikněte na fotografii pro její zvětšení
Další fotky
04. 06. 2008 | 17:06

Iva2 napsal(a):

alžběta

Takže pokud dobře rozumím, jedny divadla budou uvádět to co lidi zajímá, prodají dost vstupenek, pokryjí náklady ze svého a zatím ty "experimentální" divadla produkující brak na který nikdo nepůjde budou hrát s přispěním státu pro prázdná hlediště???...no, zajímavý počin. Proč ze státního? At si seženou movité donátory, když je to tak hodnotné že se tomu nesmí dát zahynout, jistě se pár pomatenců sypajících peníze do bezedné díry najde. NENAJDE :)) jen žertuji. A to je hlavní důvod proč by to tihle vykutálenci rádi dostali befelem ze státního :)
04. 06. 2008 | 17:09

Antonin napsal(a):

Pane primatore, na funkci se zrejme nehodite - nejste schopen zajistit sluzbu obcanu, slouzite strane. Kdy odstoupite?
04. 06. 2008 | 17:09

Desiderius napsal(a):

To že pražští zastupitelé nosí obleky,z nich nedělá slušné a poctivé lidi.A to včetně Vás.Herci křičeli bezmocností nad Vaší arogancí.Byli upřímní a otevření,jak herci bývají.Je dobře,že ještě takoví lidé jsou.
04. 06. 2008 | 17:10

Iva2 napsal(a):

brouk a babka

jste mormon? Já to viděla taky a myslím že soukromý život kdekoho je jen a jen jeho starost. Živě si vás představuji jak si znova a znova zvětšujete ty fotografie :))))
04. 06. 2008 | 17:11

Taoiseach napsal(a):

Pavek Bém napsal(a):
"a pak jako blázen koukal na o 180 stupňů překroucené výroky"

- myslíte tím svoje vlastní hodnocení vítězného projektu NK?

Divadlo Ta Fantastika získalo za Vašeho předchůdce Jana Koukala (ODS) fantastickou nájemní smlouvu v kongresovém centru s velmi vysokým ODStupným v případě výpovědi, a to v době, kdy už bylo jasné, že tu výpověď dostane kvůli zasedání MMF a SB.

Takže pan Kratochvíl, paní Bílá a další mají dobré důvody velebit ODS a jejího "čestného" předsedu. Vy a pan Richtr je za to chcete znovu odměnit. Na a Semafor, Zábradlí a další holt nejsou schopni pochopit, že mají ODS propagovat.

Vaše arogance je taková, že označení "modrej bakelit" je ještě velmi mírné.
04. 06. 2008 | 17:12

Ondra napsal(a):

1) Systém rozdělování peněz by měl zaručit ROVNÝ přístup VŠECH divadel (kulturních subjektů) k těmto financím. Nelze tedy vyloučit soukromá divadla. To je diskriminace.
2) Finance by měly být poskytovány grantovým způsobem na základě projektů, kde si každé divadlo musí obhájit své představy. Tedy nejen co, ale i jak a kdy. Posuzovat tyto projekty by měli odborníci, nikoliv politici.
04. 06. 2008 | 17:12

PEP napsal(a):

brouk a babka:
Musím říct, že Vaše argumenty jsou hodně podstatné. VIDĚL JSEM TY FOTKY a vyplývá z nich že miss world má bradavky někde u krku!!
Super.cz by přece nelhal..

:))
04. 06. 2008 | 17:13

RA napsal(a):

proč by měli těžce pracující lidé, např. zedníci, horníci, popeláři, pokrývači a pod. dotovat ze svých těžce vydělaných peněz umělecké umělce, kteří by si jejich peníze rozdělovali systémem pana Justa, čím méně diváků, tím větší umění, tím větší dotace. Umělci jsou svědomím společnosti /do této role se vždy stavějí / , docela mě pobavily snímka pana Romana Skamene z jeho dovolené v Itálii, kde se ožral takzvaně na plech, otrava alkoholem,že ho museli dávat dohromady v nemocnici. Svědomí národa, kdeže.
04. 06. 2008 | 17:14

Vader napsal(a):

A nějakou další pohádku, třeba o prapodivně získaných pozemcích v Praze 6, kterou jste rozkrádal při vašem starostování v tomto obvodu, by jste neměl?
04. 06. 2008 | 17:14

Vencaremca napsal(a):

Pane primátore,
to, co považuji na vás osobně a na vaší straně za nesmírně nebezpečné je ta skutečnost, že si neuvědomujete, že fenomény jakými jsou kultura, zdravotnictví a školství jsou opravdu ztrátovým podnikem, prostě proto, že stojí na určitých elementárních hodnotách, penězi nevyčíslitelnými.Vpustit do těchto oblastí nevyditelnou ruku trhu? To jen znamená tyto hodnoty devalvovat a snížit je na úroveň tuctového, spotřebního zboží.
04. 06. 2008 | 17:14

Arnold Rimmer napsal(a):

Pane primátore, tak já zase zásadně nesouhlasím s tím, aby když se dějí věci veskrze podezřelé, špatné a vládnou lidé špatní a korupcí prolezlí, tak aby občané mlčeli a chovali se slušně. Samozřejmě že ti, kterým tečou miliony na konta by rádi pořádek a klid. Jste stejně špatní jako celá vláda ODS. Vrcholem drzosti je pan Julínek, který chce zlikvidovat zdravotnictví v přímém přenosu.
Naopak občané tohoto státu. Když jsou ti, kteří jsou u vlády a Vám se z nich zvedá žaludek, je naopak potřeba revoltu a takovéto lidi, kteří škodí a myslí jen na svůj prospěch a prospěch svých kamarádů, od moci jakoukoli cestou odstavit. Žádný klid těmto moci a penězchtivým mocipánům nedopřejte. Stejně jako se zvonilo bolševické vládě, je nutné zvonit k odchodu této mizerné vládě ODS. Pražští občané, zatím byly jen dvě defenestrace.
04. 06. 2008 | 17:18

Michal Macek napsal(a):

ok me je to jasny ty granty,ale slysel sem ze radni Richter vyrazne ykratil nekterym akcim jiz predem prislibene finance (takze pak nemohl Tanec Praha pozvat uz domluvenou svetovou spicku z francie zkratka proto ze je nemohli zaplatit)
je to pravdpane Beme?jestli jo vubec se mi to nelibi - za 1 co se slibi ma se splnit a za 2 mezinarodni ostuda!!!

jinak co se tyce divadel s vami souhlasim ,ale pokud je pravda tohle tak nevim.....

ps:jsem pravicak a volim ODS,vase odpoved by me moc potesila michal_macek@centrum.cz
mejte se
04. 06. 2008 | 17:19

Bureš napsal(a):

Vážený pane primátore!
Vy tu blogujete jako kniha a radní Richtr mezitím chlastá a tajtrlíkuje s "celebritami".
Je Vám doufám jasné, že tím úplně shodil pod stůl Váš pohled na problémy pražské kultury?
Těch pár fotek na serveru super.cz úplně stačí - to je ten pravý obrázek Chlapců z Mafiánského náměstí!
04. 06. 2008 | 17:19

Honza II. napsal(a):

Myslím,že v Praze je přehršel malých scén,které se prostě nejsou schopné uživit.A jejich repartoáry o 2-3 hercích také nemohou zajistit stálé diváky.jenže píchnout do vosího hnízda vyvolá neadekvát ní reakce vždycky.A tak se jde křičet!Je to sice pod úroveň vzdělanců,ale dnes se rozdíly už docela setřely.Nicméně rozumím argumentům p.primátora a snad je pochopí/?/i divadelníci.
04. 06. 2008 | 17:20

im napsal(a):

Původně šlo o věcný spor s nekompetentním úředníkem, nyní už o obecnější protest vůči aroganci některých politiků, která se spíše stupňuje. "Já vás varuji!!!" směrem k tisícovce občanů - to jsem zažil naposledy před listopadem, příště nás zmlátíte, pane primátore? Mezi protestujícími je také mnoho voličů ODS, chce-li však pan Bém spor před volbami zpolitizovat, tak se mu to ovšem jistě podaří. Domnívám se, že by bylo lepším řešením odvolat Richtera, se nímž už se nikdo soudný nemůže bavit a pak začít věcně jednat.
04. 06. 2008 | 17:20

lukasfink napsal(a):

myslím, že ODS každým svým činem jasně ukazuje, že je stranou nekulturních barbarů
04. 06. 2008 | 17:21

bally napsal(a):

kozorohuvelky ty seš tedy opravdu MUDRC!
04. 06. 2008 | 17:23

gallina scripsit napsal(a):

Slabé. Bém by neměl být primátorem Prahy.
04. 06. 2008 | 17:23

Herodes napsal(a):

Byly doby, kdy o tom, co je nebo není kultura, rozhodovala komise s Marií Majerovou. Je neepřijatelné, aby o tom zase rozhodvala nějakákomise. Nech%ť rozhodnou diváci. Dotace jsou peníze vybrané státním násilím z kapes poplatníků a ne nějaký dárek od radních či poslanců. Ať poplatníci (diváci) sami rozhodnou, jestli chtějí jít do divadla a jakého, či na fotbal nebo na mšisvatou. Zrušil bychvšechny dotace a také snížil daně. Tak ostatně zněl program ODS. Komerční úspěch a umění se nevylučují.
04. 06. 2008 | 17:25

Nomen napsal(a):

Soudruhu psychiatre, chybí vám sebereflexe.
04. 06. 2008 | 17:25

Filipi napsal(a):

Proc nezrusite dotace na kulturu uplne?!?! Nevim proc by se z mojich dani melo podporovat umeni. Kdyz se mi neco libi podporim to sam tim ze si koupim vstupenku. Kdyz se mi neco nelibi tak nechci aby mi nekdo bral penize a financoval to!
04. 06. 2008 | 17:25

standa napsal(a):

Dostane nějaký příspěvek malíř či spisovatel, byť zplodí sebeumělečtější dílo? Samozřejmě že ne - pokud není zájem a neprodá se, nemá nic. Proč zrovna u divadel by to mělo být jinak? Počet divadel také asi nemůže být nekonečný, velikost souboru musí odpovídat velikosti divadla. Pokud má stále vyprodáno, není přece možné, aby si na sebe nevydělalo, výši vstupného přece nikdo neomezuje. Na druhé straně hrát před poloprázdným hledištěm nemá cenu.
Pokud chtějí přežít, musel by se asi počet divadel zredukovat, navíc by bylo potřebná řádná kontrola hospodaření ze strany poskytovatele grantů.
04. 06. 2008 | 17:25

stuff napsal(a):

Michale Macku! pokuď seš pravičák, tak se styď za tyto nekulturní politiky jako je Bém!
04. 06. 2008 | 17:26

Pepa Řepa napsal(a):

To PEP
Technická poznámka k bodu 5:

Ano vyprodukovalo.Dejvické divadlo. Celou řadu. Na př. Bratři Karamazovi a Příběhy obyčejného šílenství byly původně divadelní kusy.O hercích od Trojana po Krobota nemluvě, i když úroveň všech filmů špičková není.

Pokud jde o Semafor, tam mám podobně smíšené pocity jako vy. Je to s.r.o., jehož je pan Suchý jediným majitelem i jednatelem, tedy subjekt založený na komerční bázi a návštěvnost slabých 60%.

Jinak příklady uváděné panem Bémem svědčí o kulturním přehledu. Problém je v tom, že Řeznickou, Ungelt nebo Činoherák nenafouknete. Beznadějně vyprodáno.

Tragédii vidím ve figuře pana Richtra. To se na Magistrátu skutečně nenajde odborník na kulturu se vzděláním hnojaře (nic proti zemědělcům) a vizáží i chováním vexláka z Palacké?

Většinu kamarádů mám z kulturní sféry. Neřekl bych, že jsou názorově doleva.
Problém je v tom, že ODS a Magistrát obzvášť vyzdvihli jako špičkovou kulturu rauty, módní přehlídky a muzikály, což v kombinaci s téměř povinným golfem vede k tomu, že se sami vyprofilovali jako nekulturní strana.Začít musí od sebe.
04. 06. 2008 | 17:26

Pražan napsal(a):

Vážený pane Béme, Vy a ODS před volbama naslibovala tolik nesmylů, které neměla nikdy v plánu splnit....a to je podle Vás v pořádku?????? Vám jde jen o Vaší popularitu a Vaší kapsu, o nic jiného :( Takže přestaňte házet špínu a začněte buď opravdu řešit problémy Prahy, a nebo si provozujte své koníčky -výlet na velehor, olympiáda apod. apod.
04. 06. 2008 | 17:27

Imhotep napsal(a):

Vážený pane Béme,
měl jste vzácnou možnost prožít to, co mnozí občané prožívají den co den při pohledu na Vás politiky - tedy pocit, že vidí bandu trhovců, kteří se perou o své pašalíky. Na rozdíl od těch divadelníků ale na sobě mají obleky. Jinak žádný další rozdíl.
Prohlédl jsem si i krásné fotečky Vašeho soukmenovce, na které tu byl odkaz. Pokud máte jen trochu soudnosti, tak se kvapem od tohoto "kulturního radního" rychle distancujete a pošlete ho k šípku.
A ještě k tomu pivečku na radnici. Chcete si opět zahrávat se svým řidičským průkazem? Jako již jednou?
04. 06. 2008 | 17:28

Jan napsal(a):

Dobrý den, PEPe,
taky nejsem vůbec kulturní odborník, takže neodpovím, zato zeptám se já vás: Proč rozbíjet v době ekonomického boomu něco, co až dosud dobře fungovalo i přes velmi chudé roky?? Nemám vůbec pocit, že by protestovala bůhvíjak umělecká a experimentální divadla. Jsou to malá a dobře známá divadla, která mají tu smůlu, že nemají moc sedadel a že nehrají pro turisty. V Praze existuje už několik generací (!!) naprosto úžasná tradice malých divadel a teď najednou hrozí, že kvůli jedné partě na magistrátu tahle tradice skončí. Samozřejmě, obě strany sprou mají silné argumenty, takže si čtenář tisku "může vybrat". To by bylo fajn, pokud by se se slušnými lidmi jednalo slušně. Jenže - jestliže je pan Jiří Suchý dohnán k tomu, aby si na kamery plaše postěžoval, že nebyly dodrženy sliby, pak si pište, že je něco shnilého na magistrátě. Protože pan Suchý vždycky, i v těžkých dobách, radši dodával lidem optimismus. Jestliže si Pražské Jaro postěžuje, že se na něj jaksi zapomíná v termínech, pak si pište, že je něco shnilého na magistrátě, protože na termíny Pražského Jara si pamatují po celém světě, ani pan Bernstein na něj svého času nezapomněl. A tak dále. Nepotřebuju poslouchat argumenty tam, kde stačí posbírat fakta a hned vidíte ten šlendrián. Petici jsem podepsal, protože pražské kultuře ten magistrát ani trochu nezávidím. Jen po tomhle blogu pana primátora přemýšlím, jestli hrají lidé kolem Richtera divadlo, nebo je to jen smutná fraška. Obávám se, že hrají dobře promyšlené divadlo.
04. 06. 2008 | 17:29

kant napsal(a):

Máte naprostou pravdu.

Nikomu nejde o nic jiného, než poškodit stranu!
04. 06. 2008 | 17:30

Lukáš Bušina napsal(a):

Pár jedovatostí si nad tímto pamfletem přece jen utrousím - kdo by odolal, když se to samo nabízí...

"Za poslední rok jsem slyšel víc lží, než za svůj dosavadní život." - Jak to děláte, že dovedete sám sebe neposlouchat pane Béme? Jestli nosíte v uších špunty, pak by to vysvětlovalo, proč se s Vámi nejde na těchto věcech dohodnout.

"Musím říct, že mám řadu přátel, kteří mi postoje k jednomu nebo druhému problému vytýkali a nesouhlasili s nimi. Některým se představa Kaplického chobotnice na Letné líbila, mysleli si, že by panorama nenarušila, pražskou architekturu obohatila a Letenskou pláň pozvedla. Nyní si myslí opak." To víme. Naše Slunce jasné spolu s *vulgární slovo vyjadřující zadek* horolezcem jim to patřičně vysvětlilo. Já bych taky prezidenta k bagru přivázaného vidět nechtěl - ušpinil by si oblek chudák.

Vy se poslední dobou divíte spoustě věcí. Mám podezření, že si z nás utahujete, když si myslíte, že někdo chodí protestovat aniž ví proč a kvůli čemu. Spíš se ptejte sám sebe jako sluha občanů, co je s Vámi špatně a ne s těmi, co Vás volili.

"s KULTIVOVANOU formou protestu (proti které nejsem),"
Jak se kultivovaně protestuje proti primátorovi, který si odjede na půl roku na dovolenou? Ať všichni pro příště víme, co si Pavel Bémů představuje pod pojmem kultivovaný protest.

A Váš výklad o co jde Vám neberu. Nicméně důrazně žádám, abyste to nepovyšoval na něco, co je jediné pravdivé - čímž celý váš blog "smrdí" od začátku do konce.

S nepozdravem
04. 06. 2008 | 17:31

RA napsal(a):

žádné dotace lehkoživkům, nevědí, co je to reálný život, ať to svoje umělecké umění nabídnou divákům za skutečnou cenu, t.z.n. promítnou cenu svého veledíla do ceny vstupenky. To by se asi divák divil,lístek by se dostal tak na 3.500 Kč, a už by to kulturního diváka tak netáhlo, že ? Tak divák zaplatí kilo, a o ta ostatní peníze ho trhnem jaksi bokem, aby o tom nevěděl, přes státní kasu, že?
04. 06. 2008 | 17:33

Pa napsal(a):

Všechno co tu píšete by bylo super, kdyby se, jak se dozvídáme z občasných zpráv od investigativních novinářů, na Magistrátu nerozkrádalo vždy, všechno a všude, tj. kdyby ti divadelníci byli jediní co chtějí peníze tak trochu pro sebe. Na rozdíl od těch malých domů přes XY firem to ovšem aspoň z části dělají pro své diváky, byť jich možná někde není mnoho.
04. 06. 2008 | 17:35

Hruboš napsal(a):

Pane Béme, vy jste si v té ODSce všichni podobní jak vejce vejci, ať rabujete magistrátní nebo obecní peníze. http://www.kauza3.cz/Nazory...
04. 06. 2008 | 17:36

Pepa Řepa napsal(a):

To RA
já bych nacpal herce do dolů. A divadla bych zrušil úplně. K čemu jsou?
Vejce nesnášej, mlíko z toho neteče, k čemu taková blbost je?
04. 06. 2008 | 17:40

Michal Macek napsal(a):

stuffe:

Bem mi nekulturni neprijde je v politice uz hodne let a vim ze pro kulturu udelal hodne,ja navic souhlasim s grantovou politikou radnice / problem mam jen stim co sem napsal ve svem prispevku / takze nekulturni mi prijde spis Richter
04. 06. 2008 | 17:40

Josef K. napsal(a):

Soudruhu Béme, jste typický normalizační produkt.Doufejme, že Vy a Vaši soudruzi ve lži tuto zemi dovedete do stavu totální krize, jak se již děje v Praze, která ztrácí stějně jako za dobrých časů Gustava Husáka. Nemáte náznak pokory, kultury....slušnosti. Jste nevzdělaný hlupák.
04. 06. 2008 | 17:41

Ervín napsal(a):

Pane primátore. Je to holt smůla, nejste ani k užitku, ani kokrase.
04. 06. 2008 | 17:41

Iva2 napsal(a):

Pepko řepko ...nepřeháněj :)
04. 06. 2008 | 17:42

Lerak napsal(a):

Já se vám kulturní chátro divím, proč jste takovým nekulturním vystoupením popudili pana primátora, znalce jazyka českého. Je potřeba v klidu donést petici k rukám pana Richtra, jenž se poradí s panem primátorem a ten se svou rodnou modrou stranou.
Nevim proč, nějaký zapomenutý chartista Havel vehnal lidi na letenskou pláň v roce 1989, když šlo v klidu předat petici panu Husákovi a Štrougalovi a oni by se v pohodě dohodli.
Navrhuji, aby se těm štěknám a šaškům ukázala vodní děla s modrou vodou.
A právě v tom je ten problém pane primátore, voda, voda a zase voda.
04. 06. 2008 | 17:42

Monika napsal(a):

Pane Béme, nechápu, proč neustále kličkujete. Řešení je přitom prosté. Rozdělte divadla (a kulturní sféru obecně) na sektor neziskový a komerční. Zatímco nezisková divadla budou pod kontrolou přísných pravidel dostávat dotace (a budou tedy moci provádět náročnější kusy, které by se v čistě výdělečné sféře nepřežily), komerční divadla nechť prověřuje trh – jsou a priori zakládána, aby produkovala zisk, tudíž nemají nárok na dotace.

Americká vláda štědře dotuje vývoj moderních technologií (softwaru, biotechnologií a nanotechnologií) na amerických univerzitách. Napadlo by snad někoho v americké administrativě, aby vláda začala dotovat vývoj těchto technologií v komerčním sektoru, např. v Intelu nebo Microsoftu?? Naprostý nesmysl! Kdyby toto někdo navrhl, odvezli by ho do blázince. Ale vy v pražské ODS přesně tímto způsobem uvažujete…
04. 06. 2008 | 17:45

hopsa hejsa napsal(a):

Mě by jenom zajímalo, kolik z těch, kteří tu bojují za starý systém rozdělování peněz, do některého z těch "vysoce kulturních" divadel aspoň jednou za rok zajdou a představení se jim líbí a cítí se jím kulturně obohaceni. Jaký má význam finančně podporovat divadla, do kterých nikdo nechodí? Nějaký vyšší princip? Pokud by hry, které jsou zmíněnými spolky uváděny, byly tak kvalitní, tak by přeci musela být divadla plná a musela by si na sebe vydělat jako každý subjekt v ekonomice, který poskytuje kvalitní zboží.

Jen když vidím, kolik lidí tu bojuje za podporu "alternativního divadla", říkám si, že pokud by každý z nich taková představení skutečně navštěvoval a neštěkal tu jen proto, že "to je ta ODS", tak by žádné dotace nebyly potřeba.
04. 06. 2008 | 17:45

Sojda napsal(a):

Divadlo je trh,neumíš hrát tak to nedělej.
Jenom,že jste si zvykli natáhnout ruku a dej.
Neumíš-li diváka zaujmout tak toho nech a najdi si jinou práci.Co je zajimavé,že miliardaří řvou,že nedostali grant.
Proč taky?Jak je to možné,že ti chudácí hrci jezdí pět krát za rok do Thajska,Japonska,Nový Zéland,Australie,
Amerika jižní,severní.
Za republiky jezdili herci s maringotkou a neměli ani na polévku.Dnes neví co by si v
prvotřídních restauracích dali.Tisícovka za oběd není pro ně žádný problém.Tričko za třicet tisíc ze značkového butiku.To samé je u větnamců za 50 kč.Ale řvou dejte nám
peníze.Nic,neumíš hrát tak zkrachuj.
04. 06. 2008 | 17:46

ahasver napsal(a):

standa: protože divadla mají diametrálně odlišné náklady

všem tvrdě pracujícím pokrývačům bych rád vzkázal, že tvrdě pracuji za násobně víc peněz než pokrývači , a své velmi vysoké daně radši dám na kulturu, vzdělání a rozumnou informační a "služební" infrastrukturu, než na dálnice, neefektivní sociální příspěvky a další zhůvěřilosti českého státu (násobně převyšující investice do kultury). a upřímně řečeno, kdyby nás takových bylo dvacet, což věřím, že bych našel mezi svými známými, zaplatíme dotace na divadlo jiřího suchého

kulturu (obecně) samozřejmě je nutno dotovat. zároveň je nutno rozlišovat mezi kulturou (tj. stimulační, rozvíjející, obohacující a proč to nepřiznat - elitářskou a někdy, pro někoho, nepochopitelnou) a zábavou (tj. masovou, zabíjející volný čas)
dotaci na kina, muzikály, koncerty mainstreamových skupin ne, dotaci pro kvalitní literáty, divadelní soubory, festivaly ANO

k tomu, jak se chovají obě strany (bohužel jsem měl tu "čest" vidět pana richtera blahosklonně a arogantně se "usmívat" na zbytky protestantů okolo desáté dopoledne z balkónku), by stálo za to doplnit, že i při sametové revoluci byli studenti hluční a neukáznění - to prostě k protestům studentů (znovu zdůrazňuji) patří
04. 06. 2008 | 17:46

Vaclav napsal(a):

ODStupte
A sojda je primitiv jak ma byt.
04. 06. 2008 | 17:50

andy napsal(a):

Vposlední době vy a vaše strana používá podobnou argumentaci a podobný slovník, jako používali komunisté, jak příznačné!
04. 06. 2008 | 17:54

suda napsal(a):

Když se budou hrát přiblble hry Václava Havla
tak je jasné,že musíte zkrachovat,zvláště,
když tam bude hrát Dáša Veškrnová-Havlová,
Vlasta Chramostová,Dáša Bláhová,Lucie Bílá,
Tomáš Topfner.Na ně bych i kdyby ta hra byla
zadarmo tak bych nešel.Neumějí hrát.
04. 06. 2008 | 17:55

hopsa hejsa napsal(a):

To ahasver: No vidíte, tak sežeňte těch 20 lidí a poskytujte soukromou podporu divadlu pana Suchého. Nikdo vám v tom nebude bránit a vy nebudete muset nutit ty, které jeho divadlo ani za mák nezajímá, platit mu povinné desátky. Kvalitní kultura si vždycky našla své mecenáše. A ta nekvalitní se prostě neprosadila...
04. 06. 2008 | 17:56

standa napsal(a):

ahasver

Diameterálně odlišné náklady na co? Co enormně zvyšuje náklady na malých scénách? Pokud pan Suchý opravdu nemá návštěvnost ani v tak malém sálku, není o čem hovořit. Z minulosti se žít nedá. A to jsem ho vždy miloval, na lístky jsem tam dokázal stát hodiny přes celou noc.
04. 06. 2008 | 17:57

ahasver napsal(a):

hopsa hejsa: brání mi v tom samozřejmě stát, bere si z mého platu takřka polovinu (daně + sociální - když to počítám, stačilo by nás méně). chtělo by to víc přemýšlet a míň mluvit/psát

suda: ano, jsme národ čechů a každý z nás ví lépe, že havlovy hry stojí za hovno, než to ví třeba britský deník guardian. byť jsme tu hru ani neviděli
04. 06. 2008 | 18:00

Kamil Koubík napsal(a):

Pane Primátore,
Vytrhuji z Vašeho projevu:
"...jen pár slov, které jsou poslední dobou skloňována ve všech pádech..."
Chcete-li používat retorické obraty, naučte se napřed alespoň v psaném, tím více veřejném projevu skloňovat ve všech pádech.
Každopádně jsem se mnohokrát za poslední rok přesvědčil, že dotčená proskribovaná divadla nemají s návštěvností problém. Ten jim nastává nyní, kdy si následkem angažovanosti znepřátelila část rádoby pravicového publika. Doufám, že se tato část v nově získaném volném čase rozhodne pro důslednější kontakt s jím voleným zastupitelským sborem.
kamilero@email.cz
04. 06. 2008 | 18:01

ahasver napsal(a):

standa: "Dostane nějaký příspěvek malíř či spisovatel, byť zplodí sebeumělečtější dílo? Samozřejmě že ne - pokud není zájem a neprodá se, nemá nic. Proč zrovna u divadel by to mělo být jinak?" jestli nevíte, proč mají divadla diametrálně odlišné náklady od malířů, tak se s nějakým seznamte
btw - i malíři a spisovatelé dostávají granty (byť v česku ne tak běžně jako v zahraničí a velká část českých má zahraniční granty)

a omlouvám se, napsal jsem sem jenom krátce, dál už nemám čas reagovat
04. 06. 2008 | 18:02

Glock napsal(a):

Monika: Dotace magistrát nejspíše rozděluje dle nějakého Nařízení, souboru pravidel, pokynu, ..., kde jsou specifikovány podmínky pro udělení dotace. Když ty podmínky upravíte tak, že znevýhodníte část možných příjemců dotací, kteří by mohli dotaci dostat, ale nedostanou, protože jsou ti "zlí", tak se magistrát vystavuje žalobě za diskriminaci. Což se myslím i stalo a bylo důvodem pro překopání grantového systému.

Jde o koncepci otevřeného přístupu k dotacím pro všechny, kdo splní podmínky NEBO si budeme pokoutně volit rovnější mezi rovnými, kteří budou dotace dostávat na základě umělěckého (nebo jiného) projektu/plánu/sezóny? To Vám ta druhá varianta ani trochu "nesmrdí"? Vy v té druhé variantě vidíte transparentnost? Já tedy ne!
04. 06. 2008 | 18:04

ahasver napsal(a):

ještě naposledy - ad návštěvnost - v návštěvnosti problém není, problém je v tom, že tato divadla mají (logicky, kultura je minoritní záležitost) nastaveny počty "sedadel" a velikosti sálů velmi nízko. proto se nemohou dostat na stejné dotace při systému "na vstupenku" i kdyby měly věčně 100% návštěvnost a velké scény měly 20%
04. 06. 2008 | 18:04

Arestei napsal(a):

Pravděpodobně si to nikdo npřečte, ale stejně to napíšu:

Pane Béme, dlouho vím, že jste muž na správném místě a tímto článkem to potvrzujete, ta samozvaná elita národa (divadelníci) nemají právo pobírat takovejch peněz z kultury, kolik pobírají, proč by měli? Neměli by i oni být svázáni obchodní konkurencí a snahou o diváky. Proč je nějaké divadlo věčně plné a jiné věčně prázdné? To je jak kdyby nějaký obchodní dům chtěl dotace, protože k němu nechodí dost lidí, to je absurdita.

Stojí-li někdo o konstruktivní debatu tak mi napište na mail jan.formanek@centrum.cz , rád si s váma o politice pokecám, politická osvěta je mým cílem a tak se debatě nebráním :-)
04. 06. 2008 | 18:09

Glock napsal(a):

Ještě přidám: V EU existuje cosi, čemu se říká "veřejná podpora" - http://www.czechinvest.org/... Sice toto omezení neplatí pro oblast kultury, ale princip snad pochopíte. Jde o křivení hospodářské soutěže.

Zkuste analogii s kulturou v Praze. Přesně tím směrem totiž směřujeme, sice pomalu, ale jistě.
04. 06. 2008 | 18:09

Levý napsal(a):

pro andy, máte pravdu největší sprosťáci a hulváti jsou socani a komouši, 100% souhlas!
04. 06. 2008 | 18:13

Pepa Řepa napsal(a):

hopsa hejsa
zkuste se jít ven proskočit, snad vám to po pátém hopsa hejsa sepne.

Divadla, o kterých je řeč (Řeznická, Ungelt, Činoherák,Dejvice, Dlouhá) jsou beznadějně vyprodaná.

Jsou to malé sály. Ne každý dostal za babku od magistrátu divadlo jako Kratochvíl, Heřmánek nebo Hrušínský. Někdy je k tomu i hospoda a sál, který se dál pronajímá za tržní ceny.
Chápete to?

Pokud půjde o poloprázdné sály, nic proti rušení.
Podívejte, teď třeba tady byl festival tance. Ten já nemusím, považuji ho za zbytečnou předehru k sexu. Ale byl bych primitivní pablb, kdybych upíral tomuto menšinovému žánru nárok na existenci.
Nebo si myslíte, že na sebe vydělá kašpárek pro děti? Tak ho skřípnem a zadotujeme módní přehlídku?
04. 06. 2008 | 18:19

czechupnk napsal(a):

Vazeny pane primatore,

Do dob vase pusobeni v DROP-INu a pocatku na radnici jsem se domival ze jste jednim z lidi pred kterym se slusi smeknout... Lec bohuzel tyto doby jsou (pravdepodobne) nenavratne pryc. Vas pristup ke kulture v hlavnim meste je nehorazny a pripomina skolu arogance p. Vaclava Klause ( vzhledem k tomu ze myslenka na to ze tato osoba reprezentuje ceskou republiku se mi protivi, odmitam tuto osobu nazivat prezidentem a osloveni bobr dle vzoru p. Ivana Langera mi prijde az moc familierni).
Zkuste si predstavit ze vedle DROP-INu a dalsich existuji i zarizeni ktera budou mit prominentni klienty, kteri budou za pobyt platit nemale penize a tim padem bude vysoce ziskova. A tato klinika by odsavala dotace pro zarizeni klasicka a dostavala by penize za kazdeho finance dobre situovaneho narkomana( ci lidi jenz za nej tento nelevny pobyt zaplati ) za to ze tomu samemu zarizeni plati tento klient nemale penize za to ze se tam leci...

Je mi jasne ze za podporu vasi strany, pripadne cestneho predsedy teto strany je slusnost nejak oplatit.... A pratele jako p.Janek Ledecky nebo p.Petr Kratochvil pripadne v tomto smeru ponekud otrhana Lucie Bila se opravdu snazili a zaslouzi si sladkou odmenu.... Ale co jim takhle koupit lizatko, pripadne je sebou vzit na Everset a zabloudit? Kazdopadne se ptam porad dokola...proc to ma odnest prazska divadelni scena, kultura ktera vzdelavala a bavi.... divadla a zejmena ta prazska se pravidelne objevuji a hraji dulezitou roli v kazde historicky dulezite udalosti za poslednich 150 let.

Stydte se pane primatore...stydte se ale hlavne spolecne s radnim pro kulturu p.Milanem Richterem rezignujte na sve posty.
04. 06. 2008 | 18:24

Stev napsal(a):

Pane Bém, to co tady tvrdíte, je neobhajitelné.

Hlavní město si zřídilo příspěvkové organizace, do vínku jim ve zřizovací listině vymezilo tzv. 1) hlavní činnost, 2) poslání. Zavázalo se jim poskynout příspěvek podle zákona.

To, že dnes dává Praha ruce pryč od svých vlastních příspěvkových organizací je na pováženou. Zvláště, když peníze, původně určené pro příspěvkové organizace, přesouvá do soukromých kapes podnikatelů, kteří nejsou zřízeni hlavním městem, nýbrž jen podnikají na základě živnostenského oprávnění za účelem zisku.
04. 06. 2008 | 18:26

Monika napsal(a):

to Glock

O žádné diskriminaci nemůže být řeč. Chce-li divadelník dělat a priori umění, může se o to pokusit v neziskové sféře, musí se ovšem spokojit s omezeným výdělkem (případný zisk půjde z velké části na rozvoj scény, nikoli jemu do kapsy). Pokud nechce být divadelník omezován platově, může se realizovat v komerční sféře, kde případný zisk jde přímo jemu do kapsy a nikomu nic není do toho, jak s ním naloží.

Jedině tak jsou totiž dotace obhajitelné. Není vyloučeno, že se komerčnímu divadlu zdaří a vedle zábavy na jeho prknech vznikne výsostně umělecké představení (např. od Shakespeara či Bernharda), stejně jako není vyloučeno, že se neziskovému divadlu nezadaří a vznikne slátanina…
04. 06. 2008 | 18:28

vladimír napsal(a):

No nějak se musím smát,protože - nejdříve se blob na Letné líbil (potom co se pan president dal slyšet,že se přiváže k bagru aby se knihovna-blob ,nestavěl)se najednou přestal líbit.No pěkná ukázka "Rektální speleologie".
04. 06. 2008 | 18:28

O.Homolka napsal(a):

Pane Béme,
děkuji za váš komentář. Čím více napíšete nebo řeknete, tím více se odhalujete lidem.
Opravdu dokazujete, že vaše současná totalita na radnici je téměř totéž, jako ta bývalá v podání Komančů. Stejná rétorika, stejné fráze. Zjednodušeně: Republiku, dnes demokracii či státní zřízení, si rozvracet nedáme (mimochodem tohoto argumentu rád používá i vaše modla papá Klausik). Píšete o tom, že s přáteli umíte "kultivovaně" polemizovat. Zaprvé je to hloupá samochvála, zadruhé jednat s "nepřítele" je něco úplně jiného. Tvrdíte, že ti mladí by určitě neuměli vysvětlit, o co jim jde. Ptal jste se jich, jednal s nimi?
Je mi jasné, že vám to píšu úplně zbytečně, a i kdyby jste to četl, vůbec nic si z toho nevezmete. Tak aspoň ještě něco k té gramatice. Když už chcete omračovat používáním přechodníků, tak vaše "stojíc" se váže k ženskému rodu, který jste dle kontextu na mysli nemél. Správný tvar pro množné číslo je "stojíce".
04. 06. 2008 | 18:29

Pepa Řepa napsal(a):

czechupnk napsal(a):

.. Ale co jim takhle koupit lizatko, pripadne je sebou vzit na Everset a zabloudit?

Lákavá představa, ale je to vysoko. Severní pól by stačil.Pana Richtera bych přibalil.
04. 06. 2008 | 18:30

gakusei napsal(a):

pane Bém, víte, že pletete páté přes deváté? a že ničemu nerozumíte? proto jste primátorem. ale to alespoň tušíte.
04. 06. 2008 | 18:31

Monika napsal(a):

to Pavel Bém, Glock a další, co se ohánějí rovnými šancemi pouze volným trhem:

Benjamin Kuras to napsal včera v MFD daleko lépe než já.

"Subvencování kultury z veřejných fondů má v Evropě tisíciletou nepřerušenou tradici. Pěstoval si ji každý baron, hrabě, vévoda, kníže, král a císař. Pěstovala ji církev a pěstovala ji města. V žádném případě s ní nepočítali jako s okamžitým výdělečným podnikem, byla pro ně vždy věcí ztrátovou a prestižní. Tato tradice zůstala nepřerušená i po nástupu komerčního showbyznysu. Ten vznikl ze svobodného rozhodnutí sám na sebe si vydělávat a použít kulturu jako zboží na rizikové soukromé podnikání. Aby se takový podnikatel nejen uživil, nýbrž i zbohatl, musel rozšířit apel z původní vzdělanecké elity na ty nejširší davy včetně nevzdělanců.

Podle pravicových zákonů fair play a volného trhu se však zároveň tímto rozhodnutím vzdal práva sedět na dvou židlích: Živit se a při troše štěstí i bohatnout z tržby a ještě žádat subvence od státních či místních správ. Navrhovat, aby ta část kultury, která se díky masové atraktivnosti uživí z tržby, měla ještě navíc (a na úkor té části, která se z tržby z různých důvodů neuživí) dostávat subvence ve výši přímo úměrné tržbě, je levicová nemravnost a morální ekvivalent pohodlného života na nezaměstnanecké podpoře při dostatečném výdělku.

Svobodná společnost, která chce zůstat civilizovaná, potřebuje oba sektory kultury – tu dotovanou i tu komerční. Jedna druhou doplňují, z jedné do druhé se dá přecházet, jedna druhou inspiruje. Londýnská komerční divadla běžně přebírají subvencované produkce, které by bez finanční injekce nevznikly. Jsou lidé, kteří potřebují ke svému duševnímu růstu kulturu menšinově výlučnou, jakou si podporovali dřívější vladaři a mecenáši a jakou dnes musí dotovat stát či města z daní. A jsou lidé, které duševní růst nezajímá.

Těm druhým lze vládnou snadněji a chtít jich mít takových co nejvíc, je typickou charakteristikou levicových vlád."
04. 06. 2008 | 18:37

alžběta napsal(a):

to O.Homolka
OK, přechodník dobře, ale nesmíte psát "kdyby jste". Tím se ocitáte na jedné hromádce s neznalcem přechodníků.
04. 06. 2008 | 18:38

Palmáč napsal(a):

Kultura se bez peněz (a obzvláště dnes) dělat nedá (ať už pana primátora baví, či nikoliv). Představa, že v malém divadle někdo nakonec obejde diváky s kloboukem a ti pobavení vhodí každý pět litrů - je prostě pitomost. Mne vždy pobaví, že kdesi koupí hráče za desítky milionů, ten hraje celkem průměrně (není forma) a fanoušci pak nadělají škody za slušné prachy. K tomu je hlídají policajti a strážníci rovněž za slušné prachy. A mně a pokud vím celému okruhu vbšech mých známých je to šuma fuk.
Přesto platíme z našich daní celou tuhle pitomost a nikdo se nepodivuje. A těch pár blbů na stadionu není z velké části elita národa (s výjimkou pana Rejžka).
04. 06. 2008 | 18:44

gom napsal(a):

Je normální, že kultura nekulturním lidem nic neříká. Ale je všeobecně uzáván její přínos pro společnost. Proto se ve všech slušných státech dotuje. Problém je v tom, co je kultura a co není. Ale také se na to dá a musí dát odpovědět. Například někdo radši kouká na reality show nebo Ein Kessel Buntes a šel by na ně radši než do Semaforu. To ale neznamená, že se jedná o kulturu. Zde není možné nechat rozhodovat trh, ale rozum, pane Béme.
04. 06. 2008 | 18:44

homolka napsal(a):

To paní Alžběta
Alžběto, máte pravdu. Ale hned jak jsem si to přečetl, tak jsem viděl průšvih. Je to samozřejmě kdybyste. Ó jak se stydím...
04. 06. 2008 | 18:49

Vlastimil napsal(a):

Vám pane Béme nevěřim ani to že se tak opravdu jmenujete. Nesnášim Vás i pana Richtera. Pryč s ODSáckou mafii!!!
04. 06. 2008 | 18:49

Ročník 53 napsal(a):

Papoušku, to jsem ti musel hnout žlučí. Nejsi ty Bém?
04. 06. 2008 | 18:50

Hurá napsal(a):

Pro Pepu Řepu, ale i jiné.
1. Ano, jakékoliv akce pro děti všeho věku se musí zainvestovat. Je to investice s vysokou návratností, i když až po čase.
2. Ve výčtu divadel za "babku" jste opoměl Töpfero-Balzerovskou Fidlovačku. Rovněž Ungelt byl za "babku", a našla by se další. 3. J.Suchý byl člověkem minulého režimu (bohužel), měl vždy exkluzivní fin. podmínky o kterých si jiní mohli nechat jenom zdát. Žere ho svědomí a proto vystrkuje neustále aktivně svoji hlavu, abychom na jeho minulost zapoměli.
4. Pokud kdy v minulosti, i té nejdávnější, vznikla nějaká umělecká kvalita, bylo to vždy za fin. podmínek spíše tristních, než v hojnosti. Prostudujte si život pár "velikánů" a dáte mně za pravdu. Byla to ovšem řehole. Jenomže kdo má skutečný talent, dokáže skály lámat a grant pro něj není na 1. místě.
5. U divadel bych neoperoval s % návštěvnosti, ale s absolutním počtem návštěvníků. (Bylo by snadné si zřídit divadlo pro jednoho diváka a měl bych vždy 100%. I kdyby tam seděla moje babička).
6. Z toho všeho, a dalšího, mně vyplynula jediná logika. Nikoho nezvýhodňovat, dokud se neprokáže jeho fin. požadavek obecně oprávněným. Nebojte se, skutečné umění to přežije a pro ostatní je na trhu práce místa dost.
PS: Všiměte si také, že např. lidé z oblasti umělecké hudby nekřičí. Mají docela tvrdé podmínky a světe div se, v tom světě je o ně zájem !
04. 06. 2008 | 18:56

alžběta napsal(a):

To Hurá
Jakpak jste přišel na to, že hudebníci nekřičí? Podepisují petici Za Prahu kulturní, hráli na piazzetě ND na podporu divadelníků, svou podporu vyjádřili mnohými jinými způsoby... Pořadatelé Pražského jara se neozvali, když jim nepřišly magistrátem slíbené peníze? Zkuste se informovat, než začnete do něčeho žvanit...
04. 06. 2008 | 19:01

Ondrej napsal(a):

Po Vašem způsobu argumentace:
1)za křik může Blažek, který nedokázal řídit schůzi a zjednat pořádek.
2)požadavky na magistrátu byly ze strany demonstrantů jasné: ať promluví Bém k věci a projedná se petice.
3) situace se vyostřila poté, co začal Bém mávat pivem a nebyl schopen vyjádřit se k problému. Třikrát sál utichl a třikrát Bém promarnil příležitost.
4) křičelo se na Vás mafiáni, takže nejde o politický boj proti ODS, ale o kritiku Vašeho plýtvání na radnici, ze kterého mají prospěch lidé blízcí ODS a ne společnost jako celek.
5) už má kdekdo dost Vašeho uhybání, kličkování a odmítání odpovědnosti. Způsob, jakým jste naložili s Blobem je dostatečně odstrašující na to, abyste ještě vykonával nějaká další veřejné funkce. To se nemůže opakovat u divadel
04. 06. 2008 | 19:06

Marty napsal(a):

Monika: jak vetsinou s panem Kurasem souhlasim, tak v tomto se s nim neshodnu.
Ted vynechme konretni spor v Praze. Pokud si divadlo subvencuje soukromy donator, je to ciste jeho vec a nikomu do toho nic neni. Kdyz se vsak subvencuje z verejnych penez, uz to je vec vsech danovych poplatniku. A osobne mi rozhodne neni po chuti, kdyz nekdo ziti z mych penez bere jako samozrejmost. Prijit s takovym pristupem k vyse zminenemu donatorovi, tak ho vyhodi a uz mu nikdy neda ani silink. Ale u nas stale prevlada nazor, ze verejne penize se berou odnikud a nikomu tedy nebudou chybet.
A ted zpet k Praze. Dotace zrusit. Ale jelikoz by to asi neproslo, tak se vratit k puvodnimu systemu (muzikalum ani korunu) a pekne si na ty divadelniky posvitit. At si delaji kulturu, ale at taky koukaji ty svoje divadla poradne ridit a nevyhazovat penize oknem. Snad jim pak spadne hrebinek.
04. 06. 2008 | 19:07

Jean-Baptiste Poquelin napsal(a):

Vážení:
- Sžijte se s dobou.
- Nekritizujte gramatiku relativně velkého článku, když většina z Vás není schopná napsat svůj maličký příspěvek bez chyb.
- Peníze daňových poplatníků patří tak maximálně Národnímu divadlu. Ty ostatní vymezené kultuře nechť putují do dalších odvětví.
- Chce-li někdo provozovat divadlo, budiž, ale aťsi na sebe vydělá sám.
- Buďte rádi, že se tento člověk vůbec rozhodl promluvit, a to tímto způsobem, spousta jiných a mnohem podstatnějších problémů jiných politiků zůstává bez diskuzí.

Pane Béme, jste jeden z posledních politiků ODS, který mě a spoustu mých známých nezklamal. Neztrácejte tuto pozici. Není na světě člověk ten, který se zalíbil lidem všem. Nebo jak se to říká? Zkrátka, komu z nás někdo přispívá do firmy? Pryč se socialismem, jsme moc chudí na to, abychom si jej mohli dovolit.
04. 06. 2008 | 19:10

PEP napsal(a):

Děkuji za reakce na mé otázky. Stjí za úvahu.

Monika:
Je pěkné, že Benjamin Kuras (ať je to kdokoliv) píše takové podnětné články.

Jen mi není úplně jasné, zda se on a společně s ním i vy domníváte, že když se jednou divadlo stane neziskovým, že už takovým bude navždy. Je to tak?

Skutečně to přináší kultuře takový rpospěch? Myslím tu situaci kdy se nějaká divadla vydělí a nechají se experimentovat dle libosti? Když se jejich vedení ani obsazení nevybírá průhledným způsobem a jejich výsledky není s čím poměřovat?

Prosím někoho kulturně zdatnějšího - získávají tato subvencovaná divadla alespoň nějaké umělecké ceny , které dokazují že jsou kvalitnější?

Nakonec jen pro Moniku a pana Kurase:
Poněkud mne uráží Vaše představa, že v případě že se nezajímám o tajtrdlíkování na jevišti nemám zájem o duševní růst. Tuším, že existuje řada cest a je na každém aby si našel co mu vyhovuje. Myšlenky podobné té na konec Vašeho příspěvku lze očekávat od elitářských intelektuálních snobů jejichž jedinou devizou je znalost věcí, které zbytek populace považuje za zcela nezajímavé..

Pokud někoho povznáší poslech opery, nic proti němu i když ji nemusím. Stejně tak ale neodsuzuji člověka který si maximálně užívá koncerty kapely Kabát. Stavění se do role kulturního arbitra je kapánek ubohé..
04. 06. 2008 | 19:12

evita napsal(a):

To Moliere
Proč si berete zrovna jméno Molierovo, který by bez královské podpory nic nezmohl?
04. 06. 2008 | 19:14

Monika napsal(a):

to Marty:

Víte, na to je snadná odpověď. V moderních civilizovaných zemích je v zájmu státu, resp. daňových poplatníků, a ne POUZE soukromých mecenášů a donátorů, aby kultura (ale i sport, vzdělání či věda) jejich země byla na vysoké úrovni. Je tomu tak ve Velké Británii i v USA. Kdyby tomu tak nebylo, byl by stát, resp. daňoví poplatnicí, sám/sami proti sobě…
04. 06. 2008 | 19:28

Palmáč napsal(a):

Nemohu si pomoct, ale prachy do živé kultury patří, stejně jako do fotbáálu či do Olympijáády. Tak to prostě je a ani fotbalista si tím, že na stadion přijde pár tisícovek diváků (co pak rozmlátí půl stadionu za asistence padesáti tisíc policajtů ) ty své ubohé statisíce za pár čutů nevydělá.
04. 06. 2008 | 19:33

Podripak napsal(a):

Vazeny pane primatore,

pokud by bylo v me moci tak bych Vas dal k soudu a nechal Vas zavrit az byste zcernal. Proc? Za rozkradani penez. Pul miliardy strcit do chrtanu tech komediantu. Ta holota si ma uvedomit, ze penize se davaji za slusne odvedenou praci a kdyby si te jejich prace lid vazil tak by nemuseli zebrat o podporu.
04. 06. 2008 | 19:33

Čochtan napsal(a):

Pane primátore,
nejrozumnější by asi bylo, tu půlku miliardy ušetřit.
Divadlo, které není schopné naplnit hlediště má smůlu. Přitom je jedno, zda je to neschopností uměleckého ředitele, (že se na to nedá koukat), nebo ekonomického (příliš drahé vstupenky).
V tom druhém případě se dá sjednat náprava rychleji.

Díky za rozumný článek !
04. 06. 2008 | 19:37

Erich napsal(a):

To PEP, pokud nevíte kdo je B.Kuras, podud považujete divadlo za tajtrdlíkování na jevišti,pokud nemusíte operu pokud atd... pak patříte mezi zbytek populace a to by stálo za zamyšlení kam vlastně jste se sám zařadil, mezi kapánek ubohé ?
04. 06. 2008 | 19:41

Viktor napsal(a):

Vážený pane Béme,
chtěl bych se Vás zeptat, proč zastupitelem pro kulturu není někdo, kdo k ní má vztah?
Pamatujete na Igora Němce?Zastupitel pro kulturu, pak primátor a teď předseda Úřadu na ochranu osobních údajů. Kam na ty renesanční osobnosti chodíte? Dnes opravdu mohou všichni dělat všechno. Každý hokynář,mašinfíra, vedoucí Raje,atd.

P.S.
Platonova jsem viděl také.Máte pravdu nepatří k nejlepším kouskům, ale podle mě to zase není hra na dobrou noc.

hezký den Viktor
04. 06. 2008 | 19:44

SEAGULL napsal(a):

pane bem,
treba ten zdvizeny prostrednicek znamena ze jste jednicka. aspon tak nam to vysvetluje premier nasi zeme v parlamentu.
04. 06. 2008 | 19:45

RA napsal(a):

nejpůvabnější je argumentace pana Justa. Čím méně diváků, tím vyšší dotace. Ten člověk se již naprosto zbláznil. Odvozuje tím toto, čím méně diváků, tím větší umění. To znamená, když nepřijde žádný divák, má divadlo nárok na 100% dotace. Poněkud úchylné.
04. 06. 2008 | 19:48

Monika napsal(a):

to PEP

První otázka: Status divadla je rozhodnutí vlastníků divadla, nikoho jiného. Domnívám se, že nic nebrání majiteli neziskového divadla přestat žádat o dotace a stát se komerčním.

Druhá otázka: I mezi neziskovými divadly existuje soutěž. Dotace jsou omezené a jejich rozdělování záleží na odborné porotě a volených zastupitelích. Míra kvality může být dána prestižními cenami jak domácími (cena Thálie), tak zahraničními.

Třetí otázka: Ano, je to vaše svobodné rozhodnutí. Osobně také nechodím na činohry, dávám přednost hudbě. Jiný zas preferuje sport, do něhož jde rovněž značná část z veřejných peněz nebo něco úplně jiného. Úroveň umění neposuzuji, to nechávám na odborné veřejnosti, ale myslím si, že hranice mezi vysokými či menšinovými žánry a komerční zábavou je rozeznatelná.
04. 06. 2008 | 19:54

evita napsal(a):

milé tupé RA, typický produkte vymývání mozků (je-li ve vašem případě čeho), je těžké pochopit, že bez dotací se neobejdou divadla, která jsou beznadějně vyprodaná? kde jste slyšel tu blbost, že čím méně diváků, tím vyšší dotace?
04. 06. 2008 | 20:07

Marty napsal(a):

Monika: o tom, co je v mem zajmu, rozhoduji sam. Vy si rozhodujte o svem a do cizich se neplette.
04. 06. 2008 | 20:18

RA napsal(a):

milá tupá evito.......sleduji tuto diskusi, a toto prohlásil pan Just. Já tu jeho řeč pouze převedl do srozumitelné polohy, která se vám sice nelíbí, ale to není moje věc. Všechny svoje "slušné" připomínky tímto prosím adresujte panu Justovi.
04. 06. 2008 | 20:20

Čochtan napsal(a):

Proč nezisková divadla brečí, že nemají zisk ? Že jim ho musí nahradit daňový poplatník ?
Proč tedy nehrají tak, aby zisk (plné hlediště) měli ?
04. 06. 2008 | 20:21

Pepa Řepa napsal(a):

To Hurá
Mám pocit, že u Ungeltu jde o Židovskou obec, ale možná se mýlím.Pokud jde o Fidlovačku, tam máte asi pravdu.
Je mi jasné, co udělají komerční divadla.Natáhnou jedno, dvě představení za měsíc, zbytek poběží muzikál Od srdíčka.
Něco jako dělá Hrušínský na Jezerce, kde je pár věcí vynikajících. Třeba Petrolejové lampy s Bárou Hrzánovou.
Problém to neřeší, pojedou komerci i divadlo.Dotace se posypou.
V Řeznické nebo Ungeltu v sále pro pár lidí komerci neuděláte.

Celé je to o něčem, čemu se říkalo osvícenost.Ben Kuraš to vystihl přesně.
Richter? Ten je tak osvícený akorát ze solárka.
04. 06. 2008 | 20:21

jojojo napsal(a):

Nevím milí pražáci, co proti svým radním stále máte? Takový pan RICHTR může bý docela dobrý VIP milenec - viz dnešní zpávy z jejich kruhů na SEZNAMU. Nebo, že by jste citili zase potřebu jít zvonit klíči?
04. 06. 2008 | 20:23

evita napsal(a):

stále tupé RA,
nic jste nepochopilo, pokud se domníváte, že jste páně justovu řeč převedlo do srozumitelné polohy. nene, kde nic není, ani čert nebere. tím míním váš mozek, nikolik p. justa.
04. 06. 2008 | 20:25

Aleš napsal(a):

Rozdělení podpory na soukromé a neziskové organizace funguje v mnoha zemích a není důvod proč by nemohlo i u nás- je jen potřebné nastavit pravidla- viz i článek v reflexu o podpoře kultury v USA a pana Kurase. Prvotní podnět pana Kratochvíla byl logický a vycházel z toho, že jsou podporována z grantů i komerční divadla-např. Akropolis. Ale cestou je jasné vymezení subjektů na dvě skupiny a dodržovat nastavená pravidla. O zastáncích tržní kultury- hezky to popsala Monika- kulturu si pěstují moudré státy- přináší přidanou hodnotu v mysli každého člověka- ať je to divadlo, výtvarné umění, tanec. Je jasné , že jde o pravidla, objektivitu rozhodování a efektivnost využití prostředků. Ano ODS se stále více halí do role psa ochránce, obranáře, kteřý štěká na své partnery v diskusi, peskuje je a sám to dělá nejlépe.
04. 06. 2008 | 20:25

Jean-Baptiste Poquelin napsal(a):

Evitě: Věřte mi, že je úžasné, že jste poznala, čí jméno jsem použil. Snad že Moliere je odkaz na dobu, kdy všechno bylo jinak, a otázky dotací divadlům nebyly problémem, jakým jsou dnes. Děkuji za Vaši reakci
04. 06. 2008 | 20:26

jojojo napsal(a):

omluva: ve slově zprávy mi vypadlo r.
04. 06. 2008 | 20:26

PEP napsal(a):

Erich:
To je Váš názor, já člověka budu stěží posuzovat podle toho, zda se orientuje v kultuře, zejména v "takzvané" kultuře. Za kapánek ubohé považuji právě takové hodnocení ze strany elitářských snobů - nemyslím snoby z hlediska finančního, to bych k nim mohl dost možná patřit.

Víte, ona ta část mluvila o duševním rozvoji divadlem - myslím že já i mnoho dalších má své vlastní cesty a dala by se najít řada zase jiných intelektuálních, kteří budou Vaši divadelní cestu považovat za podřadnou. Holt každému co jeho jest.

P.S. MFD nečtu, nečtu ani žádný specificky kulturní týdeník či občasník. Omlouvám se ale pan Kuras mi skutečně nic neříká. Je to nositel Nobelovy ceny? Nebo snad ceny za literaturu? Řádu bílého lva? Asi tak..

Monika:
Děkuji.
Ad 1: Může se i komerční divadlo rozhodnout stát se neziskovým? Předpokládám že ne a to co mne na tom děsí je vydělení jakési elitářské skupiny, která dělá "lepší" divadlo než ostatní.

Ad 2: Děkuji, to vím - já se ptal spíše po přesné odpovědi. Zajímalo mne jestli ty dotované scény získávají ceny thálie častěji než nedotované, jestli snad mají nějaké zahrainiční úspěchy apod. Snažím se pochopit pohled tábora divadel, nejde o provokaci.

Ad. 3: Psal jsem samozřejmě zjednodušeně. Narozdíl od Vás si ale nemyslím, že ta hranice je tak ostrá - zejména mezi divadly samotnými ten rozdíl "v kvalitě" prostě nevidím. Byl jsem např. na Cirque de soleil - asi řeknete že je to strašná komerce, nu což - možná, ale obohatilo mne to víc než pět návštěv pro mne lehce maniakálního divadla Na zábradlí.

Nechápejte mne prosím špatně - já nevykřikuji nic o odebrání dotací divadlům a jejich přerozdělení. Mnohem raději tady budu mít padesát divadel než štědře podporované fotbalisty, ale nikdo mi prozatím nedokázal vyložit, co je na oněch podporovaných divadlech tak "lepšího", aby se o svůj svazeček peněz nepodělili se všemi divadly.
04. 06. 2008 | 20:29

Pepa Řepa napsal(a):

Čochtane, na KVS jste se projevil jako brilantní matematik.Spočítejte si soběstačnost v Řeznické, které možná nemá ani 200 míst. Neseženete lístek.

Problém by měla mít divadla s malou návštěvností. Když prodám v sále jako dlaň všechny lístky, měl bych mít plnou dotaci.Pokud prodám polovinu, jako Suchý, tak to něco signalisuje a s plnou dotací počítat nemůžu.

U okrajových žánrů jako je balet nebo kašpárek pro děti, neuděláte 100% nikdy.
04. 06. 2008 | 20:32

Navvy napsal(a):

Nechci se zastávat ani pana Béma, ani jiných politiků. Nechci se zastávat ani žádného divadla. Kultura se má podporovat a částka, kterou na ni hlavní město Praha dává, je skutečně štědrá. Na rozdělování těch peněz se mi ovšem v minulosti nelíbilo nikdy nevyvrácené podezření, že peníze dostávají divadla podle neměřitelných a nejasných pravidel. Metoda podle prodaných vstupenek se mi jeví jako zatím nejspravedlivější jaká tu kdy byla. Proč? Protože máš-li malé divadlo, máš malé náklady. Máš-li vyprodáno, máš na každé sedadlo příspěvek. Máš-li poloprázdno, pak běž do menšího divadla nebo zařazuj mezi velké umění komerčně úspěšné kusy, které ti divadlo zaplní aspoň občas. Jsi malé divadlo a chceš experimentovat? Běž tam kde je nájem nízký - vzdělanec se nejen rád sehne, ale rád si i kousek zajde. Jestli se mýlím, rád si to nechám vysvětlit (opravdu).
04. 06. 2008 | 20:38

jirka napsal(a):

Nedokážu se zbavit vtíravé myšlenky, že kdyby se neinvestovaly peníze do pomníku pana Béma (rozuměj olympijské kadidatury), možná by problém s granty ani neexistoval. Pan primátor by jistě kontroval, že to byly prostředky z jiného chlívečku, ale rozděluje se přece pořád z jednoho balíku, ne ?
04. 06. 2008 | 20:42

Karel napsal(a):

Hezky to napsal pan ročník 53¨. Píšu to do diskusí už dlouho. ODS a KSČ myslí úplně stejně. Pěkně to řekla paní Fisherová dnes na Radiožurnálu. I ta diskuse to ukazuje. Přeci nebudou pracující platit na nějakou kultůru. Co se nelíbí primátorovy zrušme. Co se nelíbí Klausovi zakažme. "Chceme klid na práci" /p. Zedníček/. Vybudujeme ten socialismus /kapitalismus/ ať to stojí co to stojí. A třísky lítají...
04. 06. 2008 | 20:45

RA napsal(a):

Pepa Řepa..nechápu, proč divadlo v Řeznické , jestliže je po jeho umění takový hlad, nezdraží cenu vstupného. Nebo je lépe dávat lístky skoro zdarma, a zbytek si nechat proplatit z magistrátu ?
04. 06. 2008 | 20:46

Sofi napsal(a):

Béme, chytněte se s Richterem za ruce a odejděte do věčných lovišť, už se na ty vaše ksichty nemůžu dívat. Ale nejdřív vybalte ty miliardy, které jste zdefraudovali! Mám dost přesný přehled o tom, kolik to doteď dělá!
04. 06. 2008 | 20:54

j. napsal(a):

Pražáci!
Bém, Jančík, Richter ... (ODS)máte tohle opravdu zapotřebí?
04. 06. 2008 | 20:55

ok napsal(a):

Praha a Česko vůbec, má divadel hodně. Bylo by dobré, kdyby měly všechny stejné startovní podmínky. Myslím, že dotací by mělo být jako šafránu. Boj o diváka by se neměl vést dotovanými vstupenkami, nýbrž soupeřením na jevišti. I když polovina divadel v konkurenčním boji zanikne, bude jich stále dostatek a navíc jistota, že přežily ty, které byly diváky navštěvovány, to znamená jejich výkon byl pozitivně oceněn. Takto zatočili s podobným nešvarem v sousedním Německu před několika léty a myslím, že toho nikdo u našich sousedů nelituje a jejich kulturní život nijak neutrpěl. Umění je stejného charakteru, jako každá jiná ekonomická služba a snažit se dělat z něho něco jedinečného je prostě nesmysl. Mnoho slavných umělců historie umíralo v chudobě a nedoceněno. Proč se snažit o opak a platit z našich daní lidi, kteří umělci nejsou a nikdy nebudou.
04. 06. 2008 | 21:00

jan jan napsal(a):

Tak jak je vidět, pane primátore, ODS teče do bot...jak ve vládě, tak v Praze. Jinak byste nepsal tenhle fajnovej kousek. A je jedině dobře, že se proti arogantní moci politiků jako jste vy lidi bouří. Všechna čest!
04. 06. 2008 | 21:05

jan jan ještě napsal(a):

proč nekomerční divadla nezdražují vstupné? Asi proto, že by měla být dostupná široké veřejnosti...jednoduchá logika. Právě proto by byla dobrá definice veřejné sítě divadel.
04. 06. 2008 | 21:07

ahasver napsal(a):

ok: "Umění je stejného charakteru, jako každá jiná ekonomická služba a snažit se dělat z něho něco jedinečného je prostě nesmysl. Mnoho slavných umělců historie umíralo v chudobě a nedoceněno"

ano, a mnoho skvělých programátorů, vydavatelů, obchodníků a kadeřníků umírá v chudobě a nedoceněno, protože jejich podnikání je stejného charakteru jako umění
04. 06. 2008 | 21:08

pramel napsal(a):

Pepo Řepo, odkud čerpáte informaci o malé návštěvnosti divadla J.Suchého?
viz:http://aktualne.centrum.cz/kultura/umeni/clanek.phtml?id=604556&online
(Zkusil jste sehnat lístek na Děti kapitána Granta?:-))
RA: Můžete sem prosím hodit odkaz na nějaký text V.Justa, který "překládáte do srozumitelné češtiny" jakožto horování pro systém "čím méně diváků - tím více dotací"? Z jeho blogů a vystoupení jsem nic takového nezaznamenal.
Jinak absolutní souhlas s textem B.Kurase a (překvapivě) s Martym...Stačilo by přeci ve "starém" systému podrobovat dotované scény pravidelnému hosp.auditu!
Dalo by se i pochopit úplné zrušení dotací - pokud někdo nevidí rozdíl mezi nahým Třískou v Králi Learovi a nahou holkou v peep-show a věří, že jejich hodnotu má určit trh, pak si můžu brblat cosi o vpádu Hunů, ale budiž...Kulturu jako takovou by to nezlikvidovalo, jen by to měla těžší. "Vylepšilo" by nám to ve světě pověst, ale mecenáši by se našli, stejně jako diváci, kteří půjdou do Dejvického i za 1000Kč (místo dnešních 350-400).
Jestliže ale nová kulturní politika vypadá tak, že se omezí dotace malým scénám, projektům jako Tanec Praha či Dny evropského filmu a zároveň se dávají dotace muzikálům a soutěžím modelek (Divadlo Ta Fantastika dostane přes 4 miliony,finále Elite Model Look dostalo 2 miliony) a ještě se to zove SPRAVEDLIVĚJŠÍM systémem, tak to už chce hodně silnou hroší kůži.
A na hrubý pytel hrubá záplata, pane Béme - před takovým Magistrátem mi nezbývá než si z plných plic odplivnout.
04. 06. 2008 | 21:16

Pepa Řepa napsal(a):

To pramel
na svých internetových stránkách mají výroční zprávu. U Semaforu to spíš vypadá na komerční divadlo vedené jako s.r.o, kde je jediný vlastník a jednatel pan Suchý. Tuším, že je tam návštěvnost 59% a to se mi nezdá tak ohromující.

To Ra
Cena 350.- je i na Prahu na hranici únosnosti.Nevím, kolik chce Kratochvíl za Černé divadlo. Tisíc korun by asi nebyl problém, za celý rok tam Čecha nepotkáte.Komerční atrakce pro turisty. Teď ji bude magistrát ještě dotovat. Je to jednoduché, Kratochvíl dostane další 4. miliony navíc.Na úkor těch okrajových.
04. 06. 2008 | 21:44

Kamil napsal(a):

Pane primátore
konečně nám někdo řekl, jak je to s dotacemi na kulturu. Je vidět, že minulé vlády si formou dotací, příspěvků a já nevím jakých slibů zavazovaly voliče. Z cizího to nebolí.
Ke knihovně. Hlavní problém stávající knihovny jsou sklady. To je takový problém postavit v rozumné vzdálenosti pořádný sklad, ve kterém by se mohla provádět celá servisní práce a který by mohl být nesrovnatelně levnější.
U divadel jednoznačně podpora jen ND, neboť za chvíli by bylo nárokováno podporovat kde co.
Pěkně to popsal pan Hrušínský:
http://hrusinskyjan.blog.id...
Hezký večer.
04. 06. 2008 | 22:02

Pavel napsal(a):

Vazeny pane primatore,
nechci/neumim rozhodovat kdo ma v tomto sporu vice pravdy. Vy jste zde uvedl nekolik argumentu, ktere zni , nebo jeste spise, pokud by byly v klidu a primerene vysloveny by znely, rozumně.

Je mi ale nepochopitelne, ze vy jako zkuseny politik, i cela vase strana, (napr. vase kolegyne Samkova), si tolik skodite tonem a stylem, kterym jednate. Tento vas prispevek vskutku pripomnel mnohe z Rudeho prava pred 20 a vice lety.
U pana Justa by se emocne ladenemu textu nemel nikdo divit, je teatrolog a fanda divadla a soukroma osoba, presto se mi zda, ze jeho texty zustavaji vecnejsi. Vy, politik, ktery by mel byt vzdy slusny a nenalepkovat si zjednodusene kazdeho odpurce budto jako politicky (ci financne ci oboji) motivovaneho priznivce opozice ci naivni nezkusenou mladez. Kdy ja tohle slysel naposledy herdek ?...

Dejte si na to pozor, nebo ODS historicky poprve projede snad i v Praze a nevim zda to bude dobre ci spatne.

Zdravi vas volic ODS (zatim vzdy ale dale ?)
Pavel
04. 06. 2008 | 22:37

PatientO.T. napsal(a):

Vaši straničtí druzi v Karlových Varech, pane primátore, předešli problémům s nenasytnou kulturní veřejností naprosto geniálně. I toho Heřmánka nakonec z divadla vyhodili a Městské divadlo, jakož i (festivalové) kino, provozují sami prostřednictvím nadace města! Další své úspěchy dokládají např. tím, že dotacemi z našich daní podpořili koncert Kabátu, Scorpions a Whitesnake... Poučíte se?
04. 06. 2008 | 22:41

Monika napsal(a):

to PEP:

No já také děkuji. Zájimavé náměty k diskusi a k zamyšlení.

1.Proč by se komerční divadlo nemohlo stát neziskovým?? Samozřejmě že může, rozhodne-li se tak majitel. Změní status (stane se neziskovou společností) a začne se ucházet o dotace. Nikdo vám přece nemůže bránit založit si nadační nebo neziskovou společnost a ucházet se o granty atp. – Problém je, a proto jsem o tom výše psala, že u nás nejsou jasná pravidla, co je a co není nezisková kulturní organizace (divadlo).

2. Nejsem odborník na divadlo, vlastně mě skoro vůbec nezajímá. Ale informace si můžete najít sám. Nejvýznamnější divadelní cenou je Cena Alfreda Radoka, která od roku 1992 každoročně vyhlašuje Inscenaci roku:
http://www.cenyalfredaradok...
Dále cena Thálie (ale ta, jak vidím, je ocením hereckého výkonu, nikoli inscenace či divadla)
http://www.cenythalie.cz/

3. Já jsem nikdy nepsala, že ta hranice je ostrá, ale že je rozeznatelná. Dám vám jiný příklad. Za jeden z největších románů 20. století je všeobecně považován Odysseus od Jamese Joyce. Vždy jsem jej po několika stránkách znuděně odložila, zato detektivku Agathe Christie jsem s požitkem přečetla za jeden večer. Mění se něco v obecném hodnocení Joyce a Christie? Ani v nejmenším. Že mě osobně něco obohatilo více a více mě to bavilo, je argument podstatný sice pro mě, ale to je tak všechno.

Poslední otázka je nejtěžší. Co je na těch dotovaných „lepšího“? Lepšího asi není správné slovo… Nicméně je to otázka na podstatu umění. Proč je obraz od Jacsona-Pollocka vysoké umění, ač je to jen změť čar bez ladu a skladu?? - pokud to maximálně zjednoduším, stáčí si porovnat ceny divácké a ceny odborné. Nejčtenější knihou je málokdy ta, která získá literární ocenění, nejnavštěvovanějším filmem málokdy ten, který získává Zlatou palmu v Cannes…Na posouzení umělecké hodnoty díla lze sotva vyhlásit plebiscit, to už se vědělo v antice.

A propos, to jsou jen mé názory, které také hledám, nikoli skálopevné přesvědčení, že tak tomu je a ne jinak. ;-)

S Benjaminem Kurasem skoro vždy nesouhlasím, ale článek, z něhož jsem citovala, mi „mluvil z duše“. Co k němu více napsat? Pravicový publicista, spivoatel žijící od konce 60. let v Anglii. Některé jeho knihy stojí za přečtení, i přes ten nesouhlas :)
http://www.kosmas.cz/hledan...
04. 06. 2008 | 22:50

PEP napsal(a):

Monika:
1. Ano, chápu co se snažíte říct, jen myslím že máte špatná data. Rebelující divadla jsou, alespoň co já vím, ve většině příspěvkové organizace města - nevisí na grantech, ale na pravidelných příspěvcích na provoz. Jednoduše rečeno, si je město založilo a jejich představa je, že je teď bude (asi) až do skonání světa platit - příspěvková organizace ztrátu připíše městu, zisk v případě divadel nevytváří. Jinak máte samozřejmě pravdu - o granty se může za určitých podmínek ucházet každý. Příspěvkovou organizací se ale ze svého rozhodnutí nestane nikdo - na to jsem narážel.

2. Díky - podívám se a použiji v příští diskusi

3. Chápu co chcete říct, jen se obávám, že zrovna u těch malých divadel se bude těžko určovat ona kulturní kvalita - nemají, alespoň co vím, žádnou "jasnou" proslulost a díla která uvádíte se také nesetkala okamžitě s obrovský uznáním. Navíc přínos díla či autora a jeho uměleckost se snad (spíše možná)ještě ocenit dá, ale umělecká kvalita instituce je zcela jiná otázka. Instituce - divadlo se mění a jeho přínos se zvětšuje a zmenšuje, kolísá - napadá mne opět můj neoblíbený Semafor. Se stejným obsazením dle mého ani nelze očekávat, že by divadlo přinášelo stále něco nového. Proto jsem pro granty, ale zásadně proti jakýmkoli dotacím nebo příspěvkům na provoz.

Se vší úctou k panu Justovi se navíc obávám, že pokud by tu kvalitu vybíral on a jeho kámoši, pravděpodobně už nikdy do divadla nevkročím. Takže jsme zase u té poroty..
04. 06. 2008 | 23:07

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem několik urážlivých textů, které byly v rozporu se zdejšími pravidly.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
04. 06. 2008 | 23:34

Zacheus napsal(a):

Dovolím si přidat svůj skromný názor, který nikomu nevnucuji. Pokud jde o Kaplického chobotnici, osobně obdivuji autora, že s takovým projektem dokáže na veřejnost vůbec vylézt. Ale pravda je,že například vsetínskému panu Čunkovi se projekt zřejmě líbí a Pražákům jej prosazuje...

Pokud jde o finanční příspěvky divadlům, táži se, zda finanční injekce dostávají také výtvarníci na pořízení a úhradu režie svých ateliérů, fotografové na pořízení drahých přístrojů, novináři na služební cesty...

Když teď přijedu s přáteli do Prahy a založím na předměstí v místní kůlně Alternativní divadlo Múza, dostanu, prosím, také nějaký ten groš, abych zachránil kulturu v hlavním města a potažmo v celém státě? Nebo jako každý si budu muset buď na sebe vydělat, nebo skončit?
04. 06. 2008 | 23:55

Václav napsal(a):

Jako daňový poplatník pociťuji současnou výši daní vzhledem k požadavkům všech potřebných za velice nízkou.Navrhuji minimálně stoprocentní zvýšení daní a bude po problému.Potom si budeme moci dovolit bez problému sponzorovat komerční televize ,rádia,noviny,časopisy ,film a abych nezapomněl na ty nejkulturnější -církevní hodnostáře,těm bych ještě k třináctemu a čtrnáctému platu přidal ještě patnáctý a šestnáctý.Snad už potom zavládne sokojenost a o tu nám přeci jde.
05. 06. 2008 | 07:37

Pepa Řepa napsal(a):

To Kamil
když řekne pan Hrušínský A měl by říct i B.

B spočívá v tom, že dostal od Prahy 4 kompletně zrekonstruované divadlo za x milionů. Kolik desítek milionů to bylo si můžete přečíst ve vestibulu. K tomu komletně udělanou luxusní hospodu a přilehlé sály.To vše za mimořádně výhodné podmínky. Ty sály pronajímá za tržní nájem. Přirozeně zisk jde jemu.
Nic proti panu Hrušínskému, chodím tam často je ze staré herecké rodiny, některé věc jsou velice dobré.Nevím, proč chce ještě dotace, když vlastní Clondike.

Abyste měl stejné podmínky, po kterých zřejmě voláte, musel byste "věnovat" Činohernímu studiu bordel Cabaret, který je hned vedle.

To PEP
Pokud jde o proslulost divadel, tak jste na omylu. Takové Dejvické divadlo má rozhodně větší proslulost než třeba Vinohrady. Abychom nebyli jen u Prahy, lze zmínit třeba Hradec nebo Brno.Zase to je o osvícenosti. Myslím, že Hradec dotuje své divadlo taky. Je to menší město, divadel je méně.Proslulost získávala v minulosti spíše mimopražská, vždy dotovaná divadla. Namátkou lze jmenovat Činoherní studio v Ústí, kde vylétli Bartoška s Heřmánkem nebo Ypsilonku.

Úvahy o výtvarném umění jsou bezpředmětné, pokud nedáte dílo do souvislostí, nebudete posuzovat kdy vzniklo a hlavně co ve své době přineslo nového, jaké nové brány otevřelo.

Takového Kupku málokdo pochopil, když maloval své fugy. A ejhle, vzniklo abstrakní umění a Kupka je jeho zakladatel. Může se vám líbit nebo nemusí, to je jiná věc.Kupkův přínos je nezpochybnitelný. Když ho budete kopírovat, jste přirozeně plagiátor. Můžete z měho vycházet, ale musíte přinést něco svého, nového, posunout hranice.

Do architektury se nechci vůbec pouštět, to je téma pro Davida Vávru.Je však známou skutečností, že dobrý architekt je o generaci či o dvě napřed než konzument.A můj osobní názor je, že Kaplický je dobrý architekt a chobotnice mimořádně zajímavá stavba.
To je ovšem věc názoru, celé se to zpolitizovalo a to je škoda.Politika se montovala do umění za bolševiků. Víme kam to vedlo.
05. 06. 2008 | 07:54

gentlemoun napsal(a):

Jasně, pane primátore, pravda je jen jedna a tu má vždy a vždy ODS.
05. 06. 2008 | 08:07

Pepa Řepa napsal(a):

To PEP
ještě dodatek, abych byl objektivní.
Pokud se jedná dotace měla by být větší průhlednost. To je zřejmě problém zákona, protože Suchý má jako s.r.o. povinnost vyvěsit výroční zprávu, kde se čísla a hlavně návštěvnost můžete ověřit. Podle mého názoru, by to mělo být i u ostatních.Některé Justovy kritiky Jezerky jsou, podle mého názoru, neobjektivní.

Ben Kuraš je velice dobrý spisovatel. Dost nepohodlný, řekl bych. Jde vždy k jádru problému. Z vašich reakcí usuzuji, že se na věc díváte politicky.Tady to selhává.Z prismatu pravolevého jsou jak primátor, tak Richter i Kuraš napravo.Tady lze mluvit o osvícenosti či kulturnosti.
05. 06. 2008 | 08:14

miruna napsal(a):

To nebyl zdvižený prostředníček pane primátore. Slečna Vám ukazovala, že jste jednička.
05. 06. 2008 | 08:24

KamilK napsal(a):

Argument "...nebudu dávat na něco, co si samo na sebe nevydělá" je lichý ve chvíli, kdy daňový poplatník dávat musí na to, co si samo na sebe vydělává dostatečně. Jaký je tedy vývoj rozhodnutí? Dotace nikomu? Za to, že jste, chátro šaškovská(nekultivovaně) protestovali.
Ok. Daně taky nikomu, kdo si sám na sebe nevydělá. Leda, že by se vydělal sám na sebe, nejlépe veřejně. Zadarmo a bez kejklů.
05. 06. 2008 | 09:02

houmelesák napsal(a):

Pepo Řepo, nerad bych obhajoval tvrzení, že Dejvické divadlo je proslulejší než Vinohradské nebo naopak, nebudu-li mluvit za sebe. Jinak si opět dovolím zcela souhlasit. A dovolím si podotknout, že například v oblasti vážné hudby je dopad neviditelné ruky trhu ještě katastrofálnější, než dopad bolševické doktríny. Za bolševika se nehrála třeba Svatá Ludmila snad proto, že byla svatá nebo co (mluvím o době po smrti Nejedlého), dneska se nehraje, protože na její nastudování nejsou peníze, takže se musí hrát Čtvero ročních dob nebo To nejlepší z Bacha, případně Mozart Requiem every Monday.
Osud a právě bolševik mě odvál profesně do stavebnictví a proto si zcela objektivně dovolím říci i to B: kdyby byly státní zakázky zhotovovány za ceny obvyklé, bylo by na granty, chobotnici i pořádnou muziku; třeba by mohl osobně vypomoci ministr Řebíček.
A pana primátora Béma si pamatuji jako začínajícího alkohologa. Je živoucím důkazem toho, co může z poměrně slušného člověka udělat politika.
05. 06. 2008 | 09:10

Emmerich Kálmán v.r. napsal(a):

http://aktualne.centrum.cz/...

Už padlo první příspěvkové divadlo, jen tak dál... Ušetříme a ještě vidě-láme rekordy. Bude na novou, tentokrát pozlacenou, "Die Csárdásfürstin", ke stoletému víročí její premiéry (1915, Wien). Vyděno op-tykou apa-tyckého syn-optika, myslím, že ji provedeme pod širým nebem na Vyšehradě (Visegrád) společně s Libuší. Na představení se budou podílet Spojené scény staro-radniční (SSSR) a Nadace ODS pro alpinismus a motoristicko-aviatické sporty.
Díky tomu bude možno shlédnout highlights obou děl buďto:
a. v klidu z balónu (dle libosti i z balkónu)
b. z jetu prezidentské letky; pak lze stihnout ještě závěr Bohémy ve Scale
c. z balistické rakety, která ovšem bude mít kurs SVV, aby byla ignorována brdským radarem
d. libo-li, můžete se jít podívat v tentýž den také třeba na Kytici do SEMAFORu, do té doby pan Suchý už peníze na její retrospekci určitě sežene, jistě přispějí i
důchodci-pamětníci ze svých posilujících penzí
e. ehm... tak . nebo že bychom raději založili nějaký nový prognosťák, abychom ty v těch světlých zítřcích konečně prohlédli?
05. 06. 2008 | 09:13

PEP napsal(a):

Skorojmenovec Řepa:
Jste první, komu se podařilo mne v této diskusi urazit :). To že mi bude kulturní veřejnost spílat do buranů mi nevadí, ale to že se dívám na věc "politicky" je podpásovka - z čeho jste to proboha vyčetl?

Mne nezajímají barvy ani strany. Ptám se tak jak se ptám, protože se snažím najít průchozí řešení a pochopit ostatní - mezi místními výkřikáři je to možná neobvyklé, ale je to tak. Diskutuji aby mne obohatili pohledy jiných.

Zdá se mi, že problém je, že řada lidí zde ve všem vidí útok konzumu a ODS. Já je nepodporuji, jen chci vidět obě strany sporu.

I (dokonce) já jsem si vědom toho, že některá divadla jsou považována za kvalitnější, ale není tomu tak i proto, že mají jiné výchozí podmínky? Víte, přemýšlel jsem nad tím, co jsem si zde včera psal s paní Monikou a myslím, že nakonec bychom se shodli.

Můj názor je nyní takovýto:
1. Divadla mají být podporována z rozpočtu města, ale nikoliv jakýmikoliv dotacemi na provoz - mají bojovat se svými projekty o granty a nevidím důvod dělat rozdíl mezi ziskovými a neziskovými. Zjednodušeně - je snad divadelní hra kulturní či komerční podle toho kde se hraje? Problém "příspěvková organizace se nusí snažit" tady dosud nikdo neřešil a přitom je podstatou sporu.

2. Bod jedna by neplatil, pokud by u nás nezisková scéma skutečně experimentovala a oproti komerčním divadlům přinášela zcela odlišné hry. Je tomu skutečně tak? Jsou nezisková divadla experimentátory, kteří umožňují mladým originálním umělcům realizaci jejich "šílených" myšlenek i s vědomím ztrátovosti takového projektu? ¨Tohle dělala brněnská Marta - dělá to některé z těch "prospěšnějších" divadel?

2. Granty mají rozdělovat odborníci, kde je vzít mi ale není jasné. Netrvám tedy na žádném zlidovění.

3. Pokud zůstane systém podpory neziskových divadel podobný jako dnes, očekávám od nich přesné výsledky hospodaření a také odklon k větší alternativě - jejich cílem totiž přece není konkurence komerčním divadlům. Zároveň očekávám že se tato nezisková divadla smíří se skutečností, že pokud nějdo založí něco umělečtějšího (dle odborné poroty) potečnou granty jinam a budou tedy muset zavřít.

Takže tak.

Jak u Vás?
05. 06. 2008 | 09:14

tachyon napsal(a):

Pane Primátore, děkuji za blog, který konečně reaguje na aktuální situaci.. popravdě jsem čekal, kdy o "šaškárně" na radnici napíšete..

Kdo má "pravdu" ve sporu o přidělování pěněz nevím, ale zajímá mne to..
ale Kaplického knihovna se mi líbí..(nejsem odborník..) a byl bych rád, kdyby se postavila..

ALE, a to je to hlavní, co jsem chtěl napsat:
Nejenom já jsem si povšiml, že mimo faktických informací Váš blog obsahuje i rétoriku, která ve čtenáři zanechá opravdu dojem, že nás občany (umělce) trochu moralizujete..
A to je od Vás opravdu trošku úsměvné.. :-)
A co ten pan Richter? Nepoškozuje dobré jméno Pražského zastupitelstva?

PS: A co ta olympiáda?..mrzí Vás jako podporovatele olympiády neúspěšná kandidatura? Tak snad příště, že?
Tak mě napadlo, že Praha potřebuje takových akcí více, ne jen se omezovat na olympiádu..

Navrhuji uspořádat v Praze Světový pohár ve sjezdovém lyžování.
To je taky velkej sportovní podnik a pražané by byly jistě unešeni... Dovoz sněhu do Prahy již máme odzkoušený :)) (p.Neumanová nám to názorně ukázala, jak se to dělá).
Zbude už jen "postavit" ten kopec a sjezdovka je na světě.. Vzniknou zřejmě menší náklady než u olympiády a akce splní svůj účel.
Praha bude unikát, jen nevim jestli v tom pravém směru... co vy na to, pane Primátore?
zdravím a hezky den...
05. 06. 2008 | 09:40

JC napsal(a):

Monika,
Kurase jsem nečetl,ale z toho co jste napsala bych řekl,že nemá tak docela pravdu.Jestliže má Evropa tisíciletou tradici v podpoře kultury,tak se dá spekulovat jestli to bylo z veřejných zdrojů. Byla to spíše podpora mecenášů kultury, ale co je důležité o tom kdo tuto podporu získá rozhodovali zásadně tito mecenáši a nikdy "umělci".Dále někdo výše napsal, že fenomény jako kultura, zdravotnictví a školství jsou neziskovými podniky a musí být dotovány.O tom není sporu,ovšem je potřeba dodat,že divadlo bez diváků,nemocnice bez pacientů a škola bez žáků jsou instituce na .....
05. 06. 2008 | 09:50

BigBoomer napsal(a):

Pane primátore,
sedí to perfektně, díky za článek.
05. 06. 2008 | 10:25

Al Jouda napsal(a):

Pane primátore, má-li Praha nějaké peníze nazbyt, tak jedině spravedlivé by bylo uspořádat divadelní loterii a granty vylosovat (ovšem před televizní kamerou !!!). Tak by měla všechna divadla stejné šance a nebyly by protesty. Jinak se vždy někomu nezavděčíte.
05. 06. 2008 | 10:30

Aleš napsal(a):

Pan Hvížďala píše o politicích a jejich vztahu ke kultuře v SRN. U nás je to ještě horší. . Osobně vidím souvislost mezi vztahem k církvím, školství a kultuře- dávají člověku určitou jistotu, trvalé hodnoty důlěžité pro jeho životní rovnováhu a obě tyto discipliny nenalezli v ČR vedeném vulgárními materilisty Klausem a Zemanem odpovídající podporu. NA Havlovi je vidět, že tyto ne materiální hodnoty chápal, bohužel je dokázal do určité míry- zejména pro rozpor mezislovy a činy zdiskreditovat.
05. 06. 2008 | 10:38

ahasver napsal(a):

JC: nemá smysl srovnávat postavení lorenza medicejského a vodafone - ad soukromé donátorství. stejně jako nemá smysl srovnávat dnešní hodnotu peněz a hodnotu peněz před pár desítkami/stovkami let

PEP: ad 1) ano, to by určitě fungovalo, kdybysme byli francie nebo VB (kde to obdobně funguje). protože nejsme a nemůžeme zaplatit celý provoz divadla, kvalitní a se vším všudy a pak dávat granty na jednotlivá představení, je důležitější celková koncepce a vedení divadel - více špatných her v sezóně = nový ředitel (otázka je, kdo by takové ředitele za ty peníze chtěl dělat)
víte, ono jenom příprava experimentálních představení, které odráží současné trendy, je dost nákladná záležitost (díky drahé scénografii, svícení...). a na realizaci divadlům peníze v současné době nezbývají - prostě to tak je
05. 06. 2008 | 10:54

citizen napsal(a):

No, prostě protěžujete kamarády soukmenovce (spolupořadatelství, Akropolis, Kratochvíl) už příliš. Nevím ale, proč tomu říkáte trh. Dávat peníze daňových poplatníků (z části dokonce neveřejně) na zvyšování zisku kamarádů jaksi tržní není. V Americe by kohokoliv, kdo by si chtěl za peníze z nadací a veřejných rozpočtů zvyšovat zisk, zavřeli. A možná i toho, kdo mu ty peníze dává. Ale myslím, že rozdíl mezi neziskovkou a podnikáním chápete dobře.
Takže pro ostatní - kdo to myslí s divadlem vážně, dává peníze, co dostal na divadlo, zpátky do divadla. Kdo to nedělá, je komerční divadlo, které vzniklo za účelem zisku. Těm také dává náš „pravicový“ primátor naše peníze (Kleopatra - 5 milionů, Kratochvíl - 9 milionů, Akropolis - 14 milionů) a to já asi nechci.
05. 06. 2008 | 10:57

Emmerich Kálmán v.r. napsal(a):

Ano, nevíme, kde vzít peníze, státní dluh je skoro bilión... Ale úspory obyvatelstva jsou asi 2,3 biliónu Kč - nevidíte jasně, že po odečtení celkového zadlužení lidí (asi 770 miliard) zbývá na zvelebování vlasti skoro celý státní rozpočet ? Vypište povinné státní obligace formou dobrovolné sbírky na podporu nejlépe čehokoliv, a ještě zbude na Národní knihovnu a příští čtvrtstoletí kulturního vyžití elitního i lidového.
"Mein lieber Schatz, zieh an dein schönstes Kleid" (aus Gräfin Mariza).
Myslím,že "přeblogovanost" nás od té mizérie nespasí. Teprve až MF vybere nový IS a vypracuje inovovanou účetní osnovu pro SAP nebo Oracle E-Business Suite, pak teprve můžeme naši budoucnost fundovaně projektovat.
Do té doby můžeme raději "pábit" než pálit od boku - hrabejte a bude vám nahrabáno.
05. 06. 2008 | 11:03

ahasver napsal(a):

ad citizen: já se upřímně divím, jak se po všech těchhle lapáliích může ODS ještě vydávat za pravicovou stranu, je to směšné

ad praha a rozvoj čr obecně - kolik světově významných architektonických staveb je v praze? kolik významných urbanistických projektů? jaké "kusy" hraje naše "slavné" národní divadlo? kolik máme světově významných spisovatelů a jak se k nim chováme?
každý rozumný člověk ví, že kultura je důležitá pro rozvoj trhu, státu, intelektuální úrovně, školství atd. každý rozumný člověk ví, že kultuře rozumí málokdo
ale naše "pravicové" strany se drží socialistických anti-elitářských doktrín a chtějí o všem nechat rozhodovat trh (lid?), protože "kdo může říct, co je ta pravá kultura?"
a jaderné elektrárny taky nejlíp aby projektoval trh/lid
často jsem přemýšlel o odstěhování z čr, ale protože pracuji především s jazykem, nikdy jsem to nerealizoval. navíc mám rád prahu - i přes její věčné znásilňování. poslední události mě ale utvrzují v tom, že se nejedná o žádný přechodný stav. tady si všichni budou "rovni" (tj. všichni mají ten jediný a správný názor na všechno) asi vždycky
05. 06. 2008 | 11:15

Pepa Řepa napsal(a):

To ahasver
přesně tak. Víte, já mám primátora za poměrně slušného člověka. Rozhodně patří k tomu lepšímu na Magistrátě. Sám začínal v Drop-in, tedy v oblasti, kde se nedá mluvit o vyčísleném rychlém zisku.Měl by chápat dosah kultury pro život každého jednotlivce a zvláště to, že kultura dělá image národa.

Nechápu, proč se postavením lidí jako Richter sama ODS zbavuje podpory lidí z kultury. To, že je každý umělec levicový je klišé, zvláště v současných českých poměrech.

Z toho co píšete mám pocit, že do problému divadel dobře vidíte. Argumenty, že nikdo nedotuje barvy malíře nebo foťák fotografa jsou naivní. Je to prostě jiná disciplina. To nejsou jen herci, to je celá řada dalších profesí, od maskérů, osvětlovačů, přes scénografy až po ošetření a placení autorských práv.
05. 06. 2008 | 11:47

Emmerich Kálmán, ön-kezével. napsal(a):

A viszontlátásra!
05. 06. 2008 | 12:10

Kamil napsal(a):

Emerichu
konunisti by dluh vyřešili měnou jak v 53tím.
Hezký den.
05. 06. 2008 | 12:25

theo_phil napsal(a):

"Smysl této úvahy je jen jeden. Chovejme se, prosím, slušně. Bez toho se dohodnout nelze." Podobne uvahy si pamatuji z listopadu 1989...vychazely z ust tehdejsich predstavitelu moci, kteri demonstrujici studenty povazovali za stejny povl, jako pan Bem divadelniky...kdyby se neozvali, nedelejme si iluze, ze by s nimi vubec nekdo mluvil!
05. 06. 2008 | 12:43

jarpor napsal(a):

Dobrý den

Nepřipadají mi argumenty autora "mimo mísu" a nemám dojem, že magistrát se rozhodl na kulturu nic nedat.
Monika, Pepa Řepa vysthli složitost této "materie", ve velkém procentu se s nimi ztotožňuji.

Pane primátore, ten bod 4 Vašeho příspěvku si však "dejte za klobouk" ! Smazal jste jím vše ostatní, bohužel. Blbé a hloupé říkám, ač příznivec pravice.
Kdysi dríve taky všichni škodili jedné straně ...

Hezký den

P.S. Je-li to tak, jak píšete v bodě 4, nebude lepší vyměnit radního Richtera někým z opačné strany spektra ? Bylo by po problému ... nebo ne ? :-)
05. 06. 2008 | 12:57

Aleš napsal(a):

Spor politický to rozhodně není a vidět za něm snahu škodit, to je politická paranoia.
Je to spor o pravidla pro rozdělování veřejných peněz- a to zejména, čím je kromě korupce naše země tak odlišná od ostatních evropských , že zde nemůže být podpora rozdělena jako jinde na podporu neziskových a ziskových divadel. Pokud by se toto stalo a nebyla zavedena ona obludná dotace na vstupenku, nebyla prezentována arogance pražských radních projednat onu petici a považovat nový způsob slovy pana Richtera za jediný správný
"Já jsem prosadil taková pravidla, která jsou spravedlivá pro všechny a budou platit i pro příští generace" / co ta slova připomínají?? / nedošla by problém do takových konců- ale alespoň jsme lépe viděli ledví našich vrcholných pražských zastupitelů. Pro mne je ten pohled hodně smutný.
05. 06. 2008 | 14:13

Přítel napsal(a):

Pavle, copak jsi nepoznal, že již nejsi primátorem? A sesadili Tě Tví bližní, které chráníš.
05. 06. 2008 | 18:27

Kamil 13 napsal(a):

Kdyby jste dali peníze, které jste zcela nezodpovědně ROZHÁZELI za přípravu Olympiády na kulturu alespoň by užití peněz mělo smysl.Zajímalo by mne jestli byste takhle rozhazoval ze svého. Z cizího krev neteče , že ??????? Co takhle nějaká pokora a sebereflexe pane primátore ? Sneste se z oblaků na zem.
05. 06. 2008 | 20:41

Navvy napsal(a):

Když si tu diskusi tak čtu, napadá mě, jestli tady těch profesionálních "umělců" nemáme nějak moc. Udělal vůbec někdo někdy nějakou analýzu kolik tu bylo divadel v roce 1990, kolik nyní, kolik v nich působilo lidí atd. Když chci vstupenky do některých divadel, musím za kamarády - je tam totiž stále vyprodáno. Taková divadla by si zasloužila buďto větší prostory nebo vyšší vstupné. Dotace ať dostávají školní divadla a ať jim také dělá magistrát reklamu (tam se mimochodem hraje divadlo pořád ještě z přesvědčení). A bere vůbec nekdo při těch dotacích v úvahu možnosti vedlejších příjmů divadla (restaurace a podobně)?
05. 06. 2008 | 20:43

Pepa Řepa napsal(a):

Pane primátore,udělejte prosím něco pro zvýšení kulturnosti pracovníků magistrátu.

Vyšlete laskavě pana Richtera s celým kulturním odborem alespoň jednou v životě do divadla.

Bylo by dobré, kdyby zjistili, jak takové zařízení zevnitř vypadá. Vysvětlete jim předem, že je marné hledat slečnu svíjející se u tyče nebo nalíčeného Pepu Nováka, který v ženských šatech zpívá na playback píseň z muzikálu "Od srdíčka".

Já vím, bude to pro ně nuda.Můžou si vzít do kapsy Blesk nebo Aha, nějak to překlepou.

Panu Richterovi bych doporučoval hru od Fjodora Michajloviče Dostojevského. Jmenuje se Idiot.

Předem prosím panu Richterovi vysvětlete, že Fjodor není značka vodky, aby se jí během představení nedomáhal.
Děkuji.
05. 06. 2008 | 21:56

kočičák napsal(a):

Právě si čtu knihu o Molierovi od pana Bulgakova. Podobné útoky na pana M nastaly, když mu král dal roční příspěvek pro jeho divadlo. Takže nic nového pod sluncem.
Řešení publikovala ještě starší osobnost našich dějin ještě dříve: "Vezměte jim kost a přestanou se rvát ..."
05. 06. 2008 | 22:09

Hujer napsal(a):

Je těžké být Bohem tak zbohem pane Béme
05. 06. 2008 | 23:20

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem několik urážlivých textů, které byly v rozporu se zdejšími pravidly.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
05. 06. 2008 | 23:47

Marek napsal(a):

Nedivme se, že kliničtí primitivové jako Richter a notoričtí populisté jako Bém udělali v Praze to, co udělali. Celý problém spočívá v tom, že ostrovy pozitivní deviace (například nezávislá divadla), které vedou lidi k samostatnému myšlení, se ještě žádnému bolševikovi v dějinách nehodily. Dopováním Novy a jejích klonů (například Českou televizí), žurnalistickým zbulvarizováním všeho a hypertrofií reklamy vychovávají oposmluvní strany elektorát, který s nimi bude hrát tu pseudohru "najděte deset rozdílů". Nebo si snad někdo myslí, že kvůli změněné rétorice Paroubka a Topolánka pašalíky skončily? Ale kdeže...
05. 06. 2008 | 23:51

Vilem napsal(a):

Pane Béme, Vaše podaná ruka v podobě nějaké nové komise či poradců, to už Vám nikdo nesežere. Viděli jsme, k čemu takové komise jsou v případě Národní knihovny. Starý trik jste dovedl do dokonalosti v počtu komisí. Ale musíte na nás zkusit něco jiného...
06. 06. 2008 | 07:39

jan.vlk napsal(a):

Není pravda, že do divadla z magistrátu nikdo nechodí. Zrovna nedávno byla na představení v jednom malém divadle jakási komise. Po předváděčkách, totiž po představení byla paní ředitelka tázána, proč v tom představení nehrají všichni herci z toho divadla, když berou takový prachy...
06. 06. 2008 | 07:44

martin napsal(a):

ad 3) Jde o spor o principielní charakter našeho zřízení. Máme stát socialistický, sociálně-inženýrský, kde se stojí s nataženou rukou a stát platí, nebo stát liberální, takový, který dává rovné šance všem divadelním institucím v možnosti získat veřejnou podporu?

PANE BÉME, PROZRADÍTE NÁM KOLIK DOSTÁVAJÍ Z NAŠICH PENĚZ NA PROVOZ DIVADLA A KOLIK DOSTÁVAJÍ POLITICKÉ STRANY ? CO POTŘEBUJEME VÍCE ?
06. 06. 2008 | 07:49

Jarda napsal(a):

Dovolte mi prosím příspěvek.
Divadelní instituce je zcela záměrné vyhybání se jádra chyby.
Bubeme- li mluvit o sportovních institucích můžeme z veřejných financí podporavat soukromé posilovny, jejichž konkurence jsou Tělovýchovné jednoty.
Veřejné peníze jsou od toho veřejné, s nima nákladolo ve prospěch veřejnosti. Kultura, sport, výzkum, školy děti mládež, lidé keří se věnují dětem atd.Pokud se přelijí do soukromých společností přetrhají se kořeny a naše děti budou vysedávat u internetu.To si to opravdu neuvědoujete?Ty finance nepatří do ziskové sféry.Jsou to peníze vybrané ve prospěch všech do poslední koruny!!!!
06. 06. 2008 | 08:56

quido napsal(a):

Já pracuji a vydělávám úměrně své námaze a potřebnosti mé práce pro druhé, kteří jsou ochotni mně za moji práci zaplatit. A je jedno, jestli peču rohlíky, skládám hudbu nebo vyrábím hračky nebo hraji divadlo. Mně žádné dotace nikdo ze společných peněz nedává, když budu krachovat, musím si najít jiný způsob obživy.A proč mám já ze svých peněz placených na daních podporovat někoho neschopného, kdo neumí své výtvory prodat? To je jak v komunismu,to jme už zažili, nejvíc řvou a natahují ruce po cizích penězích ti nejméně schopní. Pokud je divadlo neuživí, ať jdou pracovat ke kase do supermarketu.Tam budou užitečnější.
06. 06. 2008 | 08:58

Jarda napsal(a):

to quido
Važte si lidí co cítí o co jde.Vy to nadání nemáte.
Jednou bychom všichi pekli housky.Argumenty o kvalitě apod. jsou jen zástěrka jak se dostat k penězům pane!
06. 06. 2008 | 09:14

PEP napsal(a):

Jsem znechucen.

Nikoliv blogem pana Béma, nikoliv názory některých diskutujících se kterými nesouhlasím.

Doufal jsem, že na aktuálně se k tématům diskutuje a zatím je to tady plné výkřiků. Zjevně není čas si přečíst to, co se psalo o dvě strany výše a celá diskuse se hemží zjevnými bláboly, které už byli výše vysvětleny.

Jardo: Která divadla jsou neziskové a která zisková? Je to dáno právní formou? Je to dáno kvalitou? Je to dáno navždy? Važte si lidí, kteří dokáží uvažovat i ze stránky přínosu a efektivity, Vám to pravděpodobně není vlastní a pokud by společnost byla tvořena lidmi vašeho typu - tak nejenom že nejsou divadla, nebylo by ani co jíst..

Martin: Víc potřebujeme politické strany, ať chcete nebo nechcete. Pokud věříte v anarchokumunismus tak ¨je to Vaše věc, ale demokracie na volné soutěži politických sil stojí. Také bych Vám doporučil přečíst si, jak se nebloguje - kapitálky nejsou v tomto rozsahu povoleny.

Pepa Řepa: osobní napadání jakéhosi od pohledu arogantního metrosexuála něco řeší? Už o tři strany výše jsem se Vás na něco ptal. Odpověď zdá se být nad Vaše síly, ale hysterézní výkřiky a osobní útoky by Vám šli. Dobré..

Marek: Hmmm. Konzum je zlý.. Konzum, Nova a všemocné peníze rozkližují a nižní naši předtím tak dokonalou společnost. A kdo za to může? Politici, právníci, ekonomové, obchodníci a další. Předpokládám že jsou tedy pro Vás ta ostatní "komerční" divadla na úrovni Novy. Asi budete velmi náročný divák, tohle je ale naštěstí demokracie a pokud máte zájem o vysoce elitní kulturní zážitky vytvořené pro pár skutečných znalců zaplaťte si to prosím - mně stačí obyčejné divadlo a nerozlišuji jestli ho hraje komerční nebo nekomerční scéna.
06. 06. 2008 | 09:46

Jarda napsal(a):

to pep
musím souhlasit - neomezeným "dotacím" by každý přišel na chuť brzy a po té umřeme hlady, leč finance do veřejného života jsou velmi omezené a buhužel i na Ty si dělá zálusk .... .
Kvalita ? mistr republiky ve sportu zvaném Judo dělá svůj sport výborně.Kolik myslíte, že se na něj přijde podívat lidí? Zrušíme ho proto a ostatní podobné taky? Zrušíme vše co není popularní co naopak ve své podstatě jde proti produ. To už tady jednou bylo.
děkuji za odpověď
06. 06. 2008 | 11:06

Jarda napsal(a):

omlouvá se za tečky, ve slušné společnosti nejsou slušné a doplňuji neviditelná ruka trhu
06. 06. 2008 | 11:11

Venca napsal(a):

PEP je chytrej jak radio a nejspise by nechal neviditelnou rukou trhu ridit vse, vcetne kultury, zdravotnictvi a vzdelani.
06. 06. 2008 | 11:54

taky kdysi skaut napsal(a):

pane, ještě si pamatuji na váš plakát s rodinkou, jak hccete krásné město k žití, proč mám nyní ten nejen dojem, že když vás čtu a poslouchám, připadáte mi jako Paroubek,
popravdě řečeno, číst a posluchat už se doopravdy nedáte bratře a tím nemám na mysli jen ta divadla, která jsou jen další kapkou vaší jasné mylsi
06. 06. 2008 | 11:55

PEP napsal(a):

Venca:
Díky :) - nevím z čeho jste to s neviditelnou rukou vyvodil - myslím že se opět vracíme k tomu, že sposta diskutujících nemá sil přečíst si příspěvky trochu výše.
Sílu.
06. 06. 2008 | 12:48

jogín napsal(a):

Bohužel jde obvykle o standartní přístup- nikdo nám do toho nebude kecat. I důkladná, seriozní a oprávněná kritika má v nejlepším případě jako výsledek jen kosmetické změny. Arogance moci funguje bez ohledu na politické strany, musím ale přiznat, že tato vláda ji používá intenzivně.
06. 06. 2008 | 12:51

Jarda napsal(a):

to pep
neviditelná ruka trhu je Vaše představa o malém kvalitním divadle jedno je - li a.s. nebo o.s. Děláte, že nevidíte jak se prodávají nekvalitní filmy "trhala fialky dinamitem" 80%nákladů šla do reklamy a zbytek do tvorby dle toho to i vypadalo a neříkejte, že jste ten film neviděl. A co se stane s divadly, které budou mít zisky - nejprve začnou zvát drahé superhvězdy, aby měly vyprodanéá představení dovolím si říci že se přesunou i do Sazka Arény. Ty superhvězdy poberou 70%zisku tudíž i našich peněz.A pak se ptám jestli ten pán co bude dělat vše i péct housk bude spokojený až bude nekřestansky platit tyto superhvězdy.Na druhou stranu se rozpadne spousta činoherních klubů, které zaplnují náš život a věnují se např. méně nadaným dětem, protože ne všichni máme na něco talent ale to neznamená, že budeme sedět doma.Chci vidět jak např Sparta Praha plní své oddíly dětmi co mají chuť hrát fotbal ale neumí kopnout do balonu!!!!
06. 06. 2008 | 14:51

PEP napsal(a):

Jarda:
Víte, právní forma nehraje roli. Pokud po tom zatoužíte založím pro Vás neziskové s.r.o. a stejně tak Vám napíšu zakládací listinu příspěvkové organizace tak, že bude generovat zisku kolik se jí zachce (jenom to bude potřeba nějak tahat ven). obojí je snadné. Forma tedy nehraje roli. Roli musí tedy hrát obsah. Je nějaké divadlo hodné podpory jednou a navždy, nebo se mění s osazenstvem, se svým vedením apod.? Je možné říci o nějaké scéně, že je umělecká a proto bude její provoz podporován navždy haleluja? Umělecké, nebo kulturní je představení nikoliv divadlo.

Já nejsem zastáncem vpuštění trhu na divadla, ale zároveň jsem tvrdým odpůrcem zakonzervování některých scén jako "neziskových" a dotovaných na věčné časy amen. Navíc nevidím v oněch "protestujících" žádnou kvalitu výrazně odlišnou od "komerčních" (s výj. Ta Fantastiky) - podle mne prostě nedělají co mají (experimenty, mladé autory, umělce, menšinové žánry) a poměrně sprostě bez rizika konkurují těm "komerčním".

Pokud chcete vědět jaký je můj přesný názor stačí přerolovat asi o tři strany výše. Vše jsem tam popsal, chápejte, že se mi nechce znovu přepisovat již jednou napsané. V případě Vašeho nesouhlasu se velmi rád seznámím s Vaším názorem.
06. 06. 2008 | 15:29

Daniel Sidon napsal(a):

Nevim zda ma smysl podepisovat petice, jejiz pozadavky zamitnou i pres to ze ji podepsalo 20000 lidi, a mohlo by i vic...
NEJLEPE BY TO VYRESILA DEFENESTRACE!
kousal bych Vas do te ruky porad uz jenom za ty stekny.
06. 06. 2008 | 23:55

Pepa napsal(a):

Pane primatore, nesnazte se nas opit rohlikem! Slo predevsim o selhani Vaseho podrizeneho radniho Richtera ve veci financovani kultury. Je dobre, ze jste to v lidovkach priznal a pracujete na naprave. Snazit se z toho vylhat je nanejvys trapne a nedustojne. Priznat chybu a sjednat napravu je ctnost, ktera se v nasi politice casto nevidi. Nebo to snad bylo cele jen divadlo v nemz hrajete vykupitele??
07. 06. 2008 | 14:25

August napsal(a):

Pane doktoe.primátore,
nepochopil jsem asi co jste myslel titulem vašeho blogu, "Divadlo, nebo fraška?"
Fraška, drama, tragedie, melodrama, opera, opereta, muzikál, groteska, komedie - jsou různé žánry DIVADLA.
Vypadá to, jakoby zelinář řekl - Chcete "ovoce, nebo hrušky?"
Samozřejmě, nečekám odpověď, ale moc by mě potěšilo, kdybyste naopak uměl léčit nejen závislost na alkoholu a drogách, ale i nezdravou závislost na penězích u našich politiků. Byl by to zlatý důl nejen pro Vás, ale velká úleva pro celou republiku.
08. 06. 2008 | 02:06

August napsal(a):

Pane doktore,
nepochopil jsem asi, co jste myslel titulem vašeho článku - "Divadlo,nebo fraška?"
Fraška, drama, tragedie, melodrama, opera, opereta, muzikál, groteska, komedie - jsou různé žánry DIVADLA.
Vypadá to, jakoby zelinář řekl - Chcete "ovoce, nebo hrušky?"
Samozřejmě, nečekám odpověď, ale moc by mě potěšilo, kdybyste naopak uměl léčit nejen závislost na alkoholu a drogách, ale i nezdravou závislost na penězích u našich politiků. Byl by to zlatý důl nejen pro Vás, ale i velká úleva pro celou republiku.
08. 06. 2008 | 02:08

Jarda napsal(a):

to PEP : výše uvedeno
add 1 a 2) - žijeme v právním státě : zahrávat si s myšlenkou "když se chce všechno jde" je cesta do pekel a můžeme se na vše vykašlat! proto v žádném případě peníze veřejné do soukromých společností.
(Soukromé divadlo pokud krachne škoda vznikne tomu kdo ho založil a to je riziko podnikání. Stejně jako soukromá nemocnice.Vlastíci věděli předem , že tato sféra dostává a bude dostávat na provoz dotace a naopak zanikne li nezisková organizace měli bychom se vážně zabývat tím jestli to není pro nás ztráta a co jsme mohli udělat pro její záchranu, jelikož patří nám společnosti). Vymýšlet hranice jen proto,aby soukromá sféra mohla podnikat v kultuře ? ve sportu ? ve zdravotnictví?

add 3 a 4)
celý spor je o tom, že nám Pražští radní nabízí místo kvalitní práce (péče o svěřené veřejné prostředky,motivaci pro příspěvkové organizace,nástroje a systémy které povedou příspěvkové organizace k efektivitě,kvalitě, klidně i kvantitě, protože to je známka že, se naší společnosti daří)laciný trik jak sobě ulehčit a kasu odlehčit

Není toto téma postaveno na tom jak pracují příspěvkové, neziskové, občanské organizace. To může následovat ale v první ředě je třeba postavit barikádu proti tunelu!!

s díky za diskuzi J.
09. 06. 2008 | 09:11

Mgr. Martin Vlček napsal(a):

Vážený pane Béme,
asi jste si nepřečetl srozumitelné důvody lidí, kteří petici podepsali, a zároveň Vám psali srozumitelné argumenty. Mimojiné argumenty týkající se neschopnosti radního Richtera vést dialog. Minimálně proto se pane Béme přišlo protestovat na magistrát, tak nepište, že nikdo neví proč tam protestoval. To je od Vás nestydatost.
S pozdravem,
Mgr. Martin Vlček
09. 06. 2008 | 12:50

jarda napsal(a):

to pep "
ještě mi dovolte jednu poznámku z výše přečteného
efektivita je slovo, které miluji jako majitel firmy a nesnáším jako předseda Tělovýchovné jednoty.
Přijdte se podívat na rodiče, jejichž dítě hraje fotbal a má přesdívku otesánek - snědí Vás radostí. Chci li být efektivní budu nasazovat do mistrovského utkání jen ty rychlé a vybavené hráče, ale mým cílem není vyhrávat za každou cenu - jsme tam pro budoucnost toho kluka a těch rodičů. Rodiče jsou štastní, že kluk má kamarády nefláká se před barákem , navíc sportuje a rodiče mají čas na relax , nejsou podráždění na svého tlustého chlapce atd. Co myslíte, že je lepší?? a kdo to má platit ??
Sport svůj boj prohrál u kultury je to nebezpečný presedenc, který to může spustit

děkuji J.
09. 06. 2008 | 18:52

Jarka napsal(a):

Milý pane primátore,
teda ODS zrovna nemusím resp. vůbec by pro mne tatostrana nemuse být, ale vás jako primátora to je jiná, dokonce se domnívám, že jste za posledních několik dlouhých let ten lepší představitel Prahy. Nejen vy, ale i my posloucháme a slyšíme řadu lží ze kterých nám jde hlava kolem a co se divadelníků týče - plně vám dávám za pravdu - úroveň našich divadel poněkud klesá a fakt je, že v divadle je dost nuda. No jo peníze to by se bralo, ale otázkou zůstává co za to dostane případný divák jestli tu úroveň co je dneska, tak to ty peníze směřujte někam jinam - myslím, že Praha jihc potřebuje hodně ... takže vám ve vašem konání držím palce .. přeji hodně pevnou nervovou soustavu zdravím Jarka
10. 06. 2008 | 11:00

pavel napsal(a):

Pane Bém,
všude na světě, kde funguje demokracie, stát dotuje kulturu ze svého rozpočtu podle svých možností.
Jelikož Vy,ve znamení Kozoroha si budete neustále opakovat a tvrdit svou vlastní falešnou teorii a nikdy nepřiznáte, že má pravdu někdo jiný.
Vy to totiž neumíte a nikdy cizí pravdivé argumenty neuznáte a to z jednoho jediného důvodu jste Kozoroh a Kozoroh je jedno z nejhorších znamení co existuje.
11. 06. 2008 | 13:00

stejskal napsal(a):

A sakra, také jsem Kozoroh. No, ale mnohé se tím možná vysvětluje ;-)

Libor Stejskal
11. 06. 2008 | 14:59

Mráz napsal(a):

Stále nechápu, proč soukromému divadlu se musí přidělovat dotace. Jestliže je někdo soukromník, tak musí pracovat tak, aby si vydělal. Proč se tedy nepřidá každému soukromníkovi nějaká ta dotace. Jestliže soukromník nevydělává, končí, nikdo mu nic nedá. A soukromá divadla a školy dostávají stejně, jako státní školy, nebo divadla vedená jako nezisková (v Praze dokonce unikum, soukromá dostanou více). Přece když je škola soukromá, tak žáci platí, divadlo soukromé, diváci platí. Stát by měl podporovat pouze neziskové instituce. Pan Bém je herec jako hrom, viz jeho tragické výrazy, kterými oplývá, ale na rozdíl od většiny herců, dokáže včas otočit, když zjistí, že by popularita klesla. Když byl na horolezeckém výletě, magistrát fungoval, může mi někdo říci, na co tam je?
15. 06. 2008 | 23:56

Dag napsal(a):

Zbylo mi pár mańásků z dětství...zítra zakládám nezávislou scénu avantgardního divadla. Cítím, že si zasloužím pořádnou dotaci. Pane Suchý poraďte jak vytáhnout z kapsy ostatních nějakou korunu.
17. 06. 2008 | 13:55

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy