28. říjen – oslava vyprázdněného svátku?

28. 10. 2011 | 07:05
Přečteno 13047 krát
Dvacátý osmý říjen je náš nejvýznamnější svátek, o tom není pochyb. Při této příležitosti vyvěšujeme národní zástavy, pronášejí se projevy u hrobu neznámých vojínů a v sídle českých králů dekoruje prezident tu více, tu méně zasloužilé osobnosti. Slavíme tak pravidelně, na běžícím pásu, vyprázdněně. Tentokrát nám volný den vyšel dokonce na pátek, takže bude prodloužený víkend. Zní to cynicky, jenže bohužel tak se to má u nás nejen s předním státním výročím.

Oslava živelného vyhlášení Republiky československé na sklonku 1. světové války obnáší sice hlubokou symboliku (ostatně veřejný život tvoří hlavně symboly), odkazuje ke společným hodnotám včerejška i dneška, ale v reálu má věc své prehistoricky rozměrné mouchy.

K vadám na kráse náleží už základní znalost étosu a zdrojů tehdejší revoluce. Jako učitel jsem byl právě včera při probírání 19. století ve střední Evropě obeznámen s hrdým poznatkem jisté dvacetileté studentky, že Františka Palackého, autora výroku o tom, že budeme i po Rakousku, upálili. Po výměně názorů se stalo zřejmým, že vznikla záměna s osobou na stejnou slabiku začínajícího Palacha, což je jen tak mimochodem také nesmysl, protože ten spáchal sebevraždu.

Tristní příklad aktuálně hodně rozšířené úrovně neznalostí, jež dříve nebyly obvyklé u lepších absolventů základní školy, neuvádím samoúčelně. Má také svou obraznou vypovídací hodnotu. Třeba o tom, co se děje v našem školství, kterak je zde dlouhodobě nakládáno se vzdělávacím procesem a kulturou. Tedy s fakticky nezbytnými investicemi do budoucnosti roku 1918 osvobozeného národa.

Produktem společnosti, u níž je základem prodejné množství a nikoliv jakost, nemůže nebýt nízká úroveň elit a leckdy právě veřejnými činiteli vítané symptomy ovčanství. Což je, prosím pěkně, degenerativní onemocnění občana země, kde se lidé vyspělého světa nejméně berou za svá práva. A horem pádem zapomínají. Stávají se ovcemi.

Zástupy lidí si po rozpadu systému KSČ pasivně přály, aby teď již vše běželo samospádem, idealizovaná první Československá republika nějak sama obživla a vdechla život ráji na zemi. V něm se snoubí svobody a šíře zbožní nabídky Západu se sociálními jistotami Východu. Z této euforické naivity vzešla kupónová privatizace, která má lví podíl na gigantických hospodářských ztrátách transformační éry, základech našich nynějších rozpočtových potíží. Její otec navíc překonal dílo „tatíčka“ Masaryka, neboť TGM zasloužil se o stát, kdežto stávající první občan Klaus, tváří v tvář ustavení EU, hned o dva.

Od té doby slavíme na prvním místě vznik občanskou liknavostí pohřbené státnosti. Tak klidný symbolický víkend.

Komentář zveřejnil Brněnský deník Rovnost

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Maximus napsal(a):

Pane autore, po VSŘR (velké sametové říjnové revoluci) se dostaly k moci a penězům komunisti, StBáci, veksláci, hochštapleři ze západu, ale i u nás rejdily osvědčené firmy jako KGB (inv.a podílové fondy) a i MOSAD (Barak Alon v KGB) a také finanční sektor ovládli a má velmi velký vliv v bankách a exekutivě pejzatá parta. No a teď jsme tam, kde jsme chtěli "ozajistě" být. Obávám se, že většina lidí asi svátek slavit nebude, po vládě komunistů jsme se dostali z deště pod okap. Ale třeba nemám pravdu. AMEN!
28. 10. 2011 | 07:50

vlk napsal(a):

Koukám, že nejsem sám, kdo si myslí, že 28. říjen je špatně pojmenovaný svátek.
Já popsal svoje vidění zde:

http://urfaust.bloguje.cz/908955-memu-tatovi-o-spatne-pojmenovanem-svatku.php
28. 10. 2011 | 08:13

Milan Seidl napsal(a):

Zmíněný František Palacký řekl: "Národ bez vědomí národnosti podobá se člověku neznajícímu citu pro čest. Můžeť nebýti zlým, ale k velikým obětem a činům, jež rozehřívají srdce lidská, málokdy schopen bývá." Já si myslím, že všechno zlé počínaje tkzv. blbou náladou vychází z cíleného oslabování národního vědomí. Média i politika totiž nejsou ovládána lidmi ryze české národnosti, proto se na nás stále sype, jaký jsme malý bezvýznamný nárůdek, jaké jsou Češi hyeny (udavači, bestiální vyháněči německých civilistů 45), a že nejlépe bude, až se rozplyneme v EU. Naštěstí už se začíná blýskat na lepší časy.
28. 10. 2011 | 08:21

Astat napsal(a):

Oslavovat svátek republiky, kterou pocinkání klíči rozbila naše politická reprezentace, je k blité. Ale povšimněte si, že my nemáme jediný svátek a památný den, kde by národ mohl být hrdý či vzpomínat společně . Ono je to zde divné - samý podraz a křivárna a žádný hrdina už od slavníkovců
28. 10. 2011 | 08:23

Maximus napsal(a):

vlkovi
Jo, ten článek na odkazu je výstižný. Je potřeba říci, že se nemáme naštěstí pořád špatně, jsme podle příslušných tabulek v životnín úrovni někde pod 40 pozicí, ze všech zemí OECD a spol., ale je dobré si říci na rovinu, že kdyby u nás vývoj za posledních téměř 22 let probíhal tak jak má (např. švédským stylem), tak by naše země byla mnohem lépe. Napadá mě příměr, že u nás byl zvolen řecko-římský styl, ne ten ze zápasu, ale ten odkoukaný z hospodaření ve zmíněných zemích, kde jsou už po léta podobní Kalouskovykukové jako u nás. Dále je třeba navíc si všimnout trajektorie vývoje ekonomiky a hospodářství státu u nás po té, co se uzmul kormidla bývalý "bratr" Kalousek s pseudo pravicí. A ta není vůbec dobrá, ta je přímo špatná. Vždyť ten zahraniční dluh tak pěkně narůstá 1,5 bil.Kč, že? A kdopak to bude v budoucnu platit?
Pěkný den!
28. 10. 2011 | 08:31

Milan Seidl napsal(a):

Astat
28. říjen je zrovna ten svátek, který můžeme slavit všichni společně. Vy, kterému vadí podrazy, zlodějny a křivárny, můžete slavit i Husovo upálení - toho to taky štvalo. Jinak musím opakovat, že je potřeba posílit národní vědomí. K tomu je dobré vědět, že řada těch největších gaunerů z poslední doby nebyli Češi - například Viktor Kožený je Žid.
28. 10. 2011 | 08:32

neo napsal(a):

Dvacátý osmý říjen je náš nejvýznamnější svátek, o tom není pochyb.

O tom tedy pochyb je a dost. Svědčí o tom i fakt, že mnoho lidí vůbec neví, co se slaví, tak jakýpak nejvýznamější svátek?

Lidi mají prostě většinou jen volno a je jim dost jedno co je zrovna příčina.

Už jsem slyšel, že dnes je výročí upálení Husáka.
17 listopad je třeba podle mě významější svátek, ale i tady mnoho lidí neví, co se slaví.
28. 10. 2011 | 08:57

Jan Nepomucký napsal(a):

Milane ASeidle Slavit den československa , který jsme rozbili a rozkradli a to politici kteří jsou na Hradě a jinde u moci?? Blivno
Astat má pravdu- 1.leden - den vzniku ČR - utekli od nás slováci, velikonoce - my chlastáme a církev řeší Krista a nedostala ty restituce , MDŽ na celém světě, u nás - -komunistické, nebrat
1 Máj celosvětový, u nás už vůbec ne, 8 nebo 9 květen - to přijeli Rusové a poraZILI NĚMCE NAŠE CHLEBODÁRCE , fuj Svatý Valentin - kde se tu vzal
Jan Hus - lapkové okrádající církev, Cyril a Metoděj - někdo by si vzpomněl že kultura a písmo pochází z Moravy a ne z Prahy- fuj to nelze připustit 21 srpen - to jak jsme v hospodě nadávali rusúm a za rok tam šli na družbu , 17 listopad škoda slov- z blití nevyjdeš, Vánoce - my žereme a církev řeší Krista a pořád nemá ty restituce.
.
Omlouvám se Seidle, na silvestra se asi ožereme všichni bez rozdílu- tpo vadí jen abstinentům
.
Zapomněl jsem na nějaký slavný den, poučte mne, vlastenci
28. 10. 2011 | 09:00

Maximus napsal(a):

Jeden pro dobrý den:
Jde Kalousek s Klausem po Václaváku a Kalousek povídá: "Vendo, proč nám stále lidi píší, že je všechno strašně drahé a ještě zdražujeme? Tady za výlohou vidim, kabát 400.- Kč, sako 300.- Kč kalhoty 200,- Kč to jsou přeci slušné ceny, ne ?" Klaus odvětí: "Miroslave, pojď pryč, to je čistírna!" :)))))
28. 10. 2011 | 09:02

prorok napsal(a):

Dokonano jest. Zbyva obleci mundur a muzeme opet masirovat se skvelymi bratry nemci proti nenavidenym slovanum.
28. 10. 2011 | 09:05

akné napsal(a):

Maximus. Nemáte ještě nějaký? A nemusí být politický! Mám nějakou roztrženou duši. Díky.
28. 10. 2011 | 09:11

Maximus napsal(a):

prorokovi
Němce bych do toho moc netahal. Zejména v byznysu jsou Němci velmi solidní a představte si, drží dohody.
Nejsem si tak zcela jist, zda kdyby jsme zůstali v náručí Rakouska Uherska a nedošlo k 2.WW, zda by se nám nežilo lépe. My Češi si neumíme vládnout resp. o nás rozhodují
lidé z jiné kultury. Patřil tam Havel, říká se to o genech Klause, nyní tam jsou tací jako Besser, Dobeš... byl tam John snad i Bárta. Jen ten z Bechyně je náš, ale ten se opravdu vyvedl!
P.S.
Nejkratší židovský vtip: Zaplatím!
28. 10. 2011 | 09:19

Vladimír napsal(a):

Milý Maximus,

ten vtip sa rozprával pred nejakými 40 rokmi. Hlavnými aktérmi boli Husák so Štrougalom a cenové relácie boli cca 10x nižšie, samozrejme v Kčs.

Pekný deň všetkým!
28. 10. 2011 | 09:20

Pípa napsal(a):

Autor,

díky moc za hezký blog. Krátký a výstižný.

Jinak škoda, že se Palacký upálil, napsal to pěkně, díky p. Seidl. Také napsal, že nebude-li Rakouska, budeme si ho muset vytvořit. Ale kdyby ještě žil, tak by ho za to dnešní pravicoví liberálové nacionalisté upálili taky. Prašť jako uhoď.
28. 10. 2011 | 09:25

Maximus napsal(a):

Pro Akné
Dveře se zavírají a tramvaj se chystá k odjezdu ze stanice. K vozu však dobíhá uřícený muž a zoufale volá: "Prosím Vás, Počkejte ještě na mě, jinak nestihnu práci!" Cestující se přimlouvají u řidiče, aby na toho pána počkal.... Pán nastoupí, dveře se zavřou, tramvaj odjíždí a pán povídá: "Dobrý den, kontrola jízdenek ! "

Vladimírovi
Já vím, v podstatě se všechny vtipy neustále opakují. To je tajemství třeba takových velikánů jako byl Menšík, Werich nebo nyní Donutil. Když takovým lidem slouží paměť, tak po určité době mají v hlavě takovou zásobu situací, vtipů, dějů a historek, že umí v rychle reagovat na každou novou situaci a jen úspěšně improvizují.
Pěkný den!
28. 10. 2011 | 09:27

Sladký napsal(a):

17 listopad je významný svátek, neo? Nepochybně.Hlavně pro bývalé partajníky,"manažery" (ředitele podniků) stranické funkcionáře a estébáky, kteří k moci politické získali navíc obrovské majetky.Jo, zapomněl jsem na veksláky.
28. 10. 2011 | 09:29

akné napsal(a):

Maximus. Díky. Ten židovský mi zlepšil náladu,ale tím českým jsem ji zase ztratil.. Ale to je dobře,protože jdu na tramvaj a říkal jsem si,že když je ten svátek,tak bych si nemusel štípnout a dát si po práci jedno pivo...
28. 10. 2011 | 09:37

neo napsal(a):

Sladký:

Osvobození od zločinného komunistického režimu je významným dnem také pro lidi jako jsem já, kteří nebyli partajníky, stbáky ani funkcionáři. Prostě pro ty, kteří svobodu staví nad materiální aj podobné "hodnoty".
28. 10. 2011 | 09:39

Maximus napsal(a):

Sladký
Ano je to tak. Třeba takové Železniční opravny v Lounech "zeseróčkovalo" začátkem 90-tých let 8 komunistů a svazáků za hrozných 100 tis.Kč tj. za pakatel. A jednalo se o miliardový majetek kde pracovalo tehdy 1200 lidí! A takovým příkladů je možné uvést mraky, to je jedna z příčin proč jsme tam, kde jsme. Komunisti zasr...
28. 10. 2011 | 09:40

neo napsal(a):

Jde do hospody Portugalec a Řek,kdo bude platit útratu?
.
.
.
.
.
Němec
28. 10. 2011 | 09:42

Pípa napsal(a):

Napadá mě, že Češi potřebují stát hlavně proto, aby jim pomohl vymezit se proti nepřátelům. Když teď zřejmí nepřálelé nejsou, tak ho berou laxně. Bohužel neberou stát jako možnost organizovaně posílit své pozice v hospodářské, kultůrní, atd. rovině. Oni se Češi vůbec neradi podrobují pořádku, systému a disciplíně.
28. 10. 2011 | 09:44

claudius napsal(a):

Nepřipadá vám pitomé,že stále poměřujeme minulost přítomnými kriterii?Pro ty 3% odlišných doporučuji Peroutkovo Budování státu.Nadčasové.Ale určitě se v budoucnu z toho nějací šikulové pokusí vytvořit comics a trochu tu literaturu posunout.
28. 10. 2011 | 09:57

Luba napsal(a):

28. října tradičně oslavujeme obnovení naší státnosti a vznik Československa.

Bylo by ovšem vhodné navázat i na jiné tradice a jiná výročí.

Např. 21. června bychom mohli popravovat české panstvo - třeba z řad poslanců vybrat každého desátého (tradiční "decimace").

A 30. července bychom mohli některé nedostatečně napravené přeživší vyhazovat z oken.
28. 10. 2011 | 09:58

Sladký napsal(a):

Svobodu sice máme, neo, můžeme říkat co chceme.Je nám to prd platné- a běda,když se ta pravda nelíbí někomu,kdo má dostatečnou moc-leckdy stačí,když je to nadřízený.
Nebo když se díky tomu,že říkáme pravdu staneme "extrémisty".
A jinak- lidé stojí spíše o SPRAVEDLNOST než o svobodu.
28. 10. 2011 | 10:03

Jan Žura napsal(a):

Pane Kopecký, takovou morální bídu, jakou máme máme nyní, snad tento národ ještě neprožil. Naprostá mizerie politiky. Pokrytectví mocných, včetně bývalých disidentů, neschopných si přiznat podíl na chybách uplynulých dvaceti let, neustálé lhaní sdělovacích prostředků, povrchní a konzumní způsob života, hrubost ve vztahu mezi lidmi, zoufalé znalosti především mladých, převládající apatie velké části národa, která nevěří už nikomu a ničemu, to skutečně nejsou důvody k oslavám. Naděje? Perspektivy - jaké?
28. 10. 2011 | 10:03

Sladký napsal(a):

Mimochodem, neo,kolik že je ti to let? Jakou máš osobní zkušenost s minulým režimem?
28. 10. 2011 | 10:04

neo napsal(a):

Sladký:

mně je jedno o co stojí lidé spíše. ( je to ale spíše tvůj názor a ne nějaký doložitelný fakt)

Já říkám, že 17 listopad není významným dnem jen pro stbáky a funkcionáře, ale i pro lidi, kteří staví svobodu vysoko na svém žebříčku hodnot, to je vše.
28. 10. 2011 | 10:06

neo napsal(a):

Sladký:

je mi 28 a osobní zkušenost mám tedy 6let.

ale zajisté chápeš, že děti se nerodí z vajíčka v anonymních líhních a mají rodiče, prarodiče a mnoho dalších příbuzných, známých, kamarádů atd,kteří již mají zkušenost řekněme dlouhodobějšího charakteru.
28. 10. 2011 | 10:08

argun napsal(a):

Autore copak jste nám to vlatně chtěl sdělit?

Že máme blbé školy? Že máme blbého prezidenta? Že máme blbé občanstvo? Že máme zpackanou kupónovou provatizaci? Že máme blbé elity?

Aha. to by mě nenapadlo. A nějaký recepis na ozdravění toho všeho by nebyl? Skutečnost, že to všechnno nikterak nesouvisí s aktuálním datem státního svátku raději pomíjím.

Jen kecy pane autore, stokrát omleté kecy. Až budete zase něco psát, uložte si takový domácí úkol: v textu bude alespoň jedna myšlenka - jen malinká myšlénečka.
28. 10. 2011 | 10:13

zemedelec napsal(a):

Pane Seidl.
Naprosto pravdivě.
Pane Maximus.
Není to tím,že naši zemi,nevládnou Češi ale židé?
Proto je nám vnucován ten výrok,že si neumíme vládnout.Jistě jste zaznamenal,že všechny důležité posty,jsou prosazovány a obsazovány židama.
Jenom dodám,každý by měl něco připomenout,ohledně vzniku našeho státu.
28. 10. 2011 | 10:15

argun napsal(a):

Astat
"Ono je to zde divné - samý podraz a křivárna a žádný hrdina už od slavníkovců".

Jo jo. A co kdyby jste šel příkladem, vašnosto? Dejte si hadr na hlavu a občas zalistujte v nějaké knize, sem tam se to hodí...
28. 10. 2011 | 10:18

neo napsal(a):

zemedelec:

proč by čech nemohl být žid?
Může být žid, křesťan, může uctívat budhu nebo rytíře jedi...

Nevím jak vy, ale já nepoznám, kdo je kterého vyznání a proto mi asi uniklo, že na důležitých postech jsou lidé věřící a vyznávající judaismus.

Někdo zase tvrdil, že tam jsou homosexuálové, tak možná Vy budete vědět, zda ti homosexuálové vyznávají judaismus.
28. 10. 2011 | 10:20

argun napsal(a):

zemědělec

No to je jasná věc... všude je to samej židák, zednář, musulman, baráčník, cikán a tandlencta verbež a "obyčejnej slušnej člověk", sotva si narve teřich svíčkovou se šesti a zalije ji třemi žejdlíky, jen "ryje držkou v zemi". Nejlíp se na to všechno vysrat, což?
28. 10. 2011 | 10:25

Vladimír napsal(a):

Maximus,

ten vtip s revízorom je výborný, musím si ho zapamätať.

Na revanš pripojím ešte 2 z obdobia socíku:

1. Štrougal prinesie manželke výplatu (pre mladších, vtedy sa výplata dostávala v hotovosti) a dá ju manželke. Tá, namiesto toho, aby sa potešila, mu vynadá, že už nemá kde dávať peniaze. Štrougal navrhuje rôzne priestory v byte (pod posteľ, do skrine,...), ale všetky boli preplnené bankovkami. Keď p. Štrougalovú prejde hnev zamyslí sa a položí manželovi nasledovnú rečnícku otázku: "Strašne by ma zaujímalo, čo robia s peniazmi v rodinách, kde obaja manželia pracujú?"

2. Najkratší o policajtoch: "Policajt sa zamyslel."
A ešte k Vášmu konštatovaniu o "bradatosti" väčšiny vtipov. Tak ma napadlo, že vlastne aj vtip o Štrougalovej manželke môže vychádzať z historického výroku Márie Antoinnety, ktorá sa pýtala poradcov, prečo sa jej poddaní búria? Na odpoveď, že príčinou je to, že nemajú chlieb, nasledovala ďalšia otázka: "A prečo teda nejedia koláče?"

S pozdravom "Nič nového pod slnkom" (vlastne dnes pod mrakom) sa odpájam od tejto diskúzie.
28. 10. 2011 | 10:28

Sladký napsal(a):

Vím, neo. Ale vím také, že osobní zkušenost je prostě nenahraditelná- a nezřídka se dost liší od toho, co se říká a píše.Stačí ptát se pamětníků.
Pak se dozvíš o tak velebených sedlácích například to, že "hovno jejich kobyly pro ně bylo cennější, než chudý člověk,". Nebo že "Masaryk pocházel z chudého lidu a na chudý lid se vykašlal".Že říct něco proti náboženství znamenalo stát se něčím, jako v Indii pária.Bohužel, pamětníků neustále ubývá.
28. 10. 2011 | 10:50

Zacheus napsal(a):

"Máme svoji svobodu jenom pokud to vyhovuje západním mocnostem. V té chvíli, jakmile to přestane být v jejich zájmu, abychom existovali, náš stát zmizí" -

- pravil někdejší prezident Edvard Beneš v rozhovoru s podnikatelem Janem Antonínem Baťou v roce 1938.
28. 10. 2011 | 10:56

neo napsal(a):

Sladký:

vážně? ty si pametáš masaryka?

nebo se ptáš pamětníků a přejímáš jejich zkušenost?
28. 10. 2011 | 11:00

Joe Ratata napsal(a):

Pravda,náš národ nepatří k největším a těžko může nějak významě ovlivňovat globální vesnici.
Kupodivu je to ale nejvýznamější národ na tom kousku Evropy,kde žijeme.Hlupák je ale ten,kdo není králem alespoň ve svém malém království!
Proč si od kdekoho necháváme krafat do našich záležitostí?
Proč vůbec reagujeme na nějaké sudeťáky,o kterých téměř nikdo ve světě, ba i v samotném Německu nic neví.
Proč si na Těšínsku necháme vměšovat Polsko tak,že se už místní lidé bojí přiznat,že nejsou Poláci!
Náš národ není o nic horší než ostatní!To jen poskoci a cizí lokajové se nám neustále snaží podsouvat,jak jme malí,slabí,chudí a bezvýznamní aby nám tak jejich páni mohli lépe vládnout.
Stejná,ba horší selhání zažily i jiné a významné národy,ale žádný se v nich tak sebemrskačsky nenípá a nedělá z těchto selhání národní povahu.

Jsme z
28. 10. 2011 | 11:04

Tomáš M napsal(a):

Vladimíre - ten o Štrougalovi byl trapný - srovnej si kolik si PRO SEBE nahrabal Štrougal, Husák a jiní / 20 let vládli / ve srovnání s dnešním kradením už na malé obci, ředitelů nemocnic a státních podniků během jednoho volebního období.

Ach jo, ta česká tupost že za vše můžou komunisti. A nejvíc nás sere že za komunistů ten stát prosperoval, alespoň nesrovnatelně lépe než za Masaryka a po cinkání klíči.

Taky se nějak vzdalujem od tématu. Vo diskusi k Nepomuckému v 9,00 - má pravdu nebo ne ???
28. 10. 2011 | 11:16

Johan von Conteyner und PAMPERS napsal(a):

Vznikající a přetrvávající neznalosti všeobecného přehledu je jen důsledkem pokračující amerikanizace společnosti.Ti své pseudovlastenectví mnozí projevují
denním vstyčováním vlajky u svého baráku...Jak trapné !..a nehodné následování !!
28. 10. 2011 | 11:18

28. říjenec napsal(a):

Joe Ratata - ostatní národy mají také slabiny. Ale mají i události a osobnosti na které mohou být hrdi, na rozdílm od nás.
Už ti to někdo myslím psal - opravdu máš správný nick - vystřelit, na přemýšlení bude čas později
28. 10. 2011 | 11:20

28. říjenec napsal(a):

Joe Ratata - ostatní národy mají také slabiny. Ale mají i události a osobnosti na které mohou být hrdi, na rozdílm od nás.
Už ti to někdo myslím psal - opravdu máš správný nick - vystřelit, na přemýšlení bude čas později
28. 10. 2011 | 11:21

Kanalnik napsal(a):

treba by stalo za to zkusit tu CR rozpustit a nechat okolni zeme, aby si ji rozebraly

pak by se jasne ukazalo, zda jsou Cesi co k cemu a dokazi se sami o sebe v jinem state individualne postarat, nebo zda jsou schopni jen nadavat, libovat si v myslenkovem i socialnim kolektivismu, a nechat se vydrzovat uplne stejne jako podle mnohych z nich Cikani.
28. 10. 2011 | 11:21

Dalibor Štys napsal(a):

To bych teda chtěl vědět, co bychom byli, kdybychom nebyli Češi, když jinak než česky pořádně nemluví ani univerzitní profesoři a anglicky se běžně nepřednáší ani na seminářích ústavu Akademie věd.

Ostatně Palacký byl jedním z největších myslitelů revolučního roku 1848 (viz jeho brilantní dopis Frankfurtskému sněmu) a o rozbití Rakouska začal vůbec mluvit až potom , co se jasně ukázalo, že Rakousko nikdy nebude domovem svým národům, ale jen Němcům a Maďarům. Nikdy nikomu ale moc nešlo o rozbití Rakouska ale o federalismus. Až první světová válka převážila náladu úplně na stranu osamostatnění, není taky moc divu, ta válka bylo zcela nesmyslné následování Němců. Rakušani přece měli kam expandovat - pořád kolonizovali Balkán - a navíc jeho císařská výsost se dala slyšet "Prohrál jsem všechny války, které jsme vedl, a prohraju i tuto." K takovému státu může být loayální jen naprostý ignorant.

Antisemitismu mne obecně štve, ale jako výmluva na osobní selhání zvlášť. Zejména v letech 1990-1993 selhali velmi mnozí, s intelektuálními elitami v čele. Tak se nevymlouvejme.
28. 10. 2011 | 11:27

Karel napsal(a):

Pane Kopecký,

obecně moc Vaše články jsem nikdy nečetl. Často mi přišly unylé a bezkrevné.

Tady s Vámi skoro 100% souhlasím. A bylo to i čtivé, díky stručnosti a přitom nabité názory.

Díky.

Karel Novotný
28. 10. 2011 | 11:46

český maloměšťák napsal(a):

Masaryk mluvil kdysi něco o třiceti letech (jedna generace). A že pak se ukáže, že myšlenka české /slovenské/ státní nezávislosti a československé vzájemnosti se ukáže být myšlenkou správnou.
Havel zase mluvil o tom, že díky "dni, kdy se domluvil s komunisty, že jejich moc politická bude transformována v ekonomickou" - že díky tomu se (už neříkal za jak dlouho - byl vágnější - asi moc dobře věděl proč).... Československo /pár let na to přestalo existovat - takže jeho proroctví je už byť jen kvů změně názvu a redukci státu odsouzeno válet se v jakémsi špinavém zaprášeném koutě depozitáře absurdního divadla /...tedy že bude zemí prosperující, kde se věc navrátí do rukou lidu. /také ale neříkal kdy přesně...:))/

Hmmm - takže podle oficiálních údajů jsme co se týče důvěry lidí v establishment, ve vnímání korupce či v pohledu na kvalitu života...v hejně, ve kterém soutěžímě místo Švédska a Rakouska s Rumunskem, Senegalem a Filipínami.
No - pravda je ta, že ještě chybí 8 roků. /i když Havel tu dobu - jak zmiňuji - zřejmě odůvodněně - raději neupřesnil.../

Jenže pravda je taky ta, že prý v dalších volbách mají zase kandidovat Kalousek, Parkanová, Nečas, Přemysl Sobotka, Křeček, Němcová, Benda, Šnajdr, Julínek, Ouzký, Cabrnoch....

S tím tak jaksi nepočítal ani Masaryk - ani Havel.
Nebo že by ten druhý ano ?
Mno - tak proč tolik etosu a patosu ?
Protože dětem se lhát musí ?

A taky se jím občas /tak co 4 roky, nebo aspoň každým rokem/ musí naplácat na holou. Aby nezvlčila. Aby nedejpánbů !!!...nedorostla. A nenaplácala na holou nám.
Nebo nás rovnou nenechala ukřižovat.
28. 10. 2011 | 11:52

Paja napsal(a):

Osobně si myslím, že odpovědnost za naše životy je jen na nás. Pokud např. upadá vzdělanost v českých zemích je to jen náš problém, my si vychováváme děti, my si vytváříme úroveň naší kultury a vzdělanosti, my si posíláme politiky na hrad aby nám vládli a my na ně potom nadáváme. Pokud tento národ vlastní blbostí upadne tak je to jenom jeho problém, zákony evoluce a přirozeného výběru jsou nekompromisní.
A pro pana Ratatu: Polsko se na Těšínsku do ničeho nevměšuje, místí odjakživa mluví "po našimu" což je kombinace polštiny, češtiny a němčiny a cítí se dost často jako Šlonzáci.
28. 10. 2011 | 12:05

Divobyj napsal(a):

Osobně si myslím,že JE co oslavovat.
Pravda,při porovnání ČSR a dnešního bezvýznamného státečku,plácajícího se v hmotné nouzi,bez jakéhokoli vlivu na své okolí,bez jasné zahraniční politiky,bez koncepce,řešící vnitřní národnostní vztahy,s šíleným právním systémem,který nevyhovuje nikomu,vyjma zločinců,atd.
Ano,je co oslavovat.Oslavujme vizi důležitého evropského státu,silného ekonomicky i zahraničně-politicky.Oslavujme to,co už jednou bylo a k čemu se chceme po dlouhých letech nečasu zase vrátit!!!
28. 10. 2011 | 12:15

Krupa Václav napsal(a):

Neo, Sladký má pravdu. Jsem 39ročník a bídu jsem nemohl rozeznat protože rodiče to nedopustili. To ovšem neznamená, že nebyla. Byla zřetelná i ve starších filmech (př. Marvan majitel kamenolomu a jeho dělníci i záchrance J Plachta). Samozřejmě byli sedláci co pomohli, někteří ovšem žebrajicí dovedli vypráskat bičem. A Masaryk ? Nechal střílet v Duchcově do lidí. (myslím,že 6 mrtvých). P.S. Na druhou stranu pera by ale nekradl.
28. 10. 2011 | 12:20

Pascal napsal(a):

Neo 10,08 jsi typický český produkt. čím ti komunisti v 6 letech ublížili, že ty jsi musel ve školce být hodný, utírat si prdel a nemohl jsi házet odpadky z okna a žít svobodně jako dnes cigáni
..
..
Hurá antikomunisty dělím na 2 typy
1/ Za komuniostů kradli a fetovali a tak skončili v kriminále a to komunistům nezapomenou
Pododrůda - myslí si o sobě že je elita ale za komunistů museli pracovat jako každý- to se neodpouští
2/ Typ NEO , mladí - o komunismu ví jenom to, že když ho polpive, dostane u maturity za 1, ale protože chce do všeho kecat a nic jiného neví a neumí, je aktivní antikomouš
.

Všichni ostatní a normální vědí že socík byl v mnoha pohledech špatný, ale v něčem byl rozhodně lepší než dnešní stav, a není toho málo, bohužel.
.
Jinak by jsme nemuseli diskutovat na téma dnešního blogu, a nepřevládal by pocit který vystihl Nepomucký v 9,00
28. 10. 2011 | 12:27

češka napsal(a):

To Autor
Knihkupectví přetékají knihami o dějinách Anglie, Francie, USA, částečně i Německa, ale solidně napsanou knihu o dějinách Rakouska Uherska nikde nenajdete.
Nejde o monografie panovníků, jejich milenek, manželských i nemanželských dětí, ale o skutečnou analýzu ekonomického a demografického vývoje na daném území.
A tak učebnice dějepisu i naše hlavy jsou zaplevelený různými mýty, barvitě rozpracovanými Aloisem Jiráskem. Škoda, že Jirásek nebyl občanem britského impéria, který by barvitě vylíčil hlady umírající nebo v oceánech se topící Iry, zatím co u nás kolabovali tak akorát feudálové, nucení k přestavbě obydlí svých poddaných v rámci protipožárních zákonů.
Dějiny píší vítězové.
Jak můžeme oslavovat stát, u jehož kolébky stál člověk, který poslal na smrt své nejbližší spolupracovníky? A tito spolupracovníci přežili jenom díky velkodušnosti "nepřítele"?
Při hlubším a objektivním pohledu do naší vlastní minulosti, po přečtení knihy Mírotvorci od Matgaret Mac Millan, je nejvyšší čas napsat skutečé dějiny Rakouska Uherska , a v jejich rámci pak dějiny Čech.
Vítěz vzal vše, rozbil co bylo, jenže své vítězství si stejně udržet nedokázal.
Zase vítězí píle, šetrnost a pracovitost občanů Svaté říše Římské nad Francouzskou, Španělskou a Italskou nabubřelostí. Zbývá jediné, přeměnit ekonomický výsledek i do politiky celé EU.
28. 10. 2011 | 12:32

Historik napsal(a):

Češko- analýz Rakouska Uherska najdeš dost ale v němčině. U nás se nevydávají ze 2 důvod1ů
1 Komunisti neměli důvod se o tom šířit stačil jim stav o zahnívajícím feudalismu
2/ Za Masaryka jsme převzali z Rakouska bohatý průmysl, ale /jako vždy když si češi měli vládnou sami / jsme ho zničili, byl hlad, střílení do dělnických demonstrací s desítkami mrtvých a ekonomická výkonnost se nedostala přes 80 % té za Rakouska. Výkonnost byla jen při stavbě opevnění proti hitlerovi, ale pak jsme zemi odevzdali bez boje. Proto ani Hurá antikomunisti nemají zájem o tomto mluvit.
28. 10. 2011 | 12:54

neo napsal(a):

Krupa Václav:

netvrdím, že nemá pravdu. Jen to, že se také vyjadřuje k době, kterou osobně nezažil a že čerpá ze zážitků jiných, nic víc.
28. 10. 2011 | 12:56

Kryštof napsal(a):

Na přelomu 50/60 let si čecháčkové zrušili st. svátek 28.října a zavedli si místo něj jako svůj st. svátek 7. listopad , tedy "vítězství" bolševické revoluce v Rusku v sedmnáctém roce . "Bez VŘSR by nebylo samostatné ČSR !" - hukákali komunisté a jejich věrozvěsti . Čecháčkové jako vždy uslintaní kejvalové to schvalovali .
Němci jakožto okupanti z moci úřední zrušili svátek 28. října hned v r.1939 .
Čecháčkové si ho zrušili sami , viz dtto .
Ještě si o sobě / nevím tedy proč / myslíte , že jste běloši a patříte mezi ně ? To je jen taková malá třešinka na strašně nechutném dortu , který se nazývá "Češi".
28. 10. 2011 | 12:58

neo napsal(a):

Pascal,

vy pane neumíte číst. No a pak píšete takové bláboly.

Mně osobně komunisté nijak neublížili a ani to nikde netvrdím.
Jinak nevím, odkud jste vzal, že bych byl na komunismus plival. Jen jsem napsal, že si cením svobody a proto je 17 listopad pro mě významným dnem.
28. 10. 2011 | 12:59

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Pavel Kopecký:
Den vzniku RČS byl dnem reálného obnovení samostatnosti české a vzniku slovenské samostatnosti a je zbytečné zlehčovat ho výmysly o živelnosti (a to jste učitel!).
Čím dál tehdy bylo zřejmější, že Rakousko-Uhersko je stát historicky a hospodářsky nesouvisejících území a národů bez perspektívy slepený jenom osobou habsburského panovníka a odsouzený k zániku. A v jakém jiném státě než demokratické republice měl český národ s ostatními pokračovat? Přes dnešní úsilovné popírání bylo Československo nejdemokratičtějším státem v této části Evropy. Určitě 28. října máme co oslavovat a lze ty, kteří to nechápou, jen politovat.
28. 10. 2011 | 13:19

Zbyněk Matyáš napsal(a):

češka:
Pilní, šetrní a pracovití občané ´Svaté Říše Římské (zapomněla jste dodat: Národa Německého)´ jsou nejčastějšími klienty poskytovatelek erotických služeb na E15.
28. 10. 2011 | 13:20

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Kryštof
sudeťák se trapně ozval.
28. 10. 2011 | 13:22

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Historik:
V zemích Koruny české byl nejrozvinutější průmysl ze všech zemí R.-U. Vytvořili ho obyvatelé českých zemí, naši předkové, v tomto smyslu jsme ho opravdu převzali. Ne však z Rakouska, to i tehdy bylo jinde.
A to si říká Historik!
28. 10. 2011 | 13:27

MA-FU napsal(a):

Pane autore
Váš článek se mi velice líbí,ale svátek mi připadá,že je vše jiné než "Den vzniku samostatného československého státu" ....jsou to Dušičky a výjezdy na zazimování chat,chalup,vedle řežou dříví a cirkulátka jen sviští.Upřímně řečeno svátek úklidu..je to dost smutné
Je mi to velice líto,že nejméně polovina mladých neví o Palachovi,a plete si ho s Palackým..Neví nic o sv.Václavu,nebo o legionářích,odboji a jiném.....Proč? Jen znají hrdiny seriálů,fotbalů,hokeje,zkrátka "Kdo neskáče není Čech??" To je hrozná věta.
Od rána poslouchám Vltavu ČRo 3 a úžasné-krásné ,zkrátka ,každý slaví jiným spůsobem ....
28. 10. 2011 | 13:53

stehno napsal(a):

A co umělá glorifikace profesora Maaryka - v očích občanů na koni jako sv. Václav?. Není to jen substituce za českého krále. Vźdyť do té doby směli občané uctívat jen ikonu Habsburského panovníka a nic jiného po generace nezažili.
28. 10. 2011 | 14:03

mb napsal(a):

hezkej blog ... Klausovi bych akorat nevyčital rozdeleni statu, primarne v tom ( myslim ) nejel ...

Produktem společnosti, u níž je základem prodejné množství a nikoliv jakost, nemůže nebýt nízká úroveň elit a leckdy právě veřejnými činiteli vítané symptomy ovčanství. Což je, prosím pěkně, degenerativní onemocnění občana země, kde se lidé vyspělého světa nejméně berou za svá práva. A horem pádem zapomínají. Stávají se ovcemi.

jinak ty elity nam likvidovali jak nackove, tak jsme si je likvidovali sami ... o bile hore nemluve ...

tato poznamka je mozna taky rovnez trefna: svobody a šíře zbožní nabídky Západu se sociálními jistotami Východu.

rozkradeni republiky ( ´transformacnich ztrat´) je ovsem skoda, a klaus je mj. demon ...

ale o tom zas (snad ) až někdy jindy ....
28. 10. 2011 | 14:05

mb napsal(a):

( vlk napsal: Československo?

Kde je mu konec… Padlo za oběť slovenskému nacionalismu. Může být, že někdo radši termín – Slovenská národní emancipace. Chápu, hezčeji to vypadá, ale obsah, obsah je, alespoň pro mne, stejný

no a R-U padlo za oběť nacionalismu českému ... kdo jinému jámu kopá ...

znáte to vlku ...

vlk napsal: Podle mne prožíváme Mnichov demokracie a demokratických hodnot.

proč myslíte vlku, a jak se to projevuje ... ??

více kožených komentovat nebudu ... nice day
28. 10. 2011 | 14:11

arnazach napsal(a):

Zas jeden z tech nasravacich textu bez jakekoli koherence. Co ted, jak dal? To je fuk, ze? Proc na to myslet? Hlavne kdyz si muzeme ulevit - vsude kolem nas jsou blbci.

P.S. pro pana Stejskala: Dobry den. Cetl jsem v Respektu o tom, jak pristupujete k "vulgarismum". Rikali tam, ze jeden dva pripustite, kdyz jde o hodnotny prispevek. Tak jsem zvedam, jak to ted vyhodnotite.
28. 10. 2011 | 14:15

Dalibor Štys napsal(a):

Historik

Vy jste fakt pako.

Víte, například, něco o tom, že v Německu a Maďarsku byla občanská válka prakticky hned po I. SV a v Rakousku pak v roce 1930? A že Rakousko nezkrachovalo jen díky půjčce od Československa? A to Československo taky platilo reparace. Vážený pane, v situaci, která byla po I. SV se nic lepšího dělat nedalo. Československo byla jediná země ve střední Evropě, který se kdy (odtehdy až dodnes) mohla rovnat ekonomicky a politicky rovnat zemím jako Nizozemsko, Norsko, Švédsko nebo Dánsko. A to je v zásadě vše, nikdo podobný už nikde na světě nabyl, možná za mořem Argentina.

Problém byl spíš v to,, že nás, a ještě více třeba české (i německy mluvící) židy zastihla II. SV málo nepřipravené. Měli jsme se tak odlišně, že jsme odvykli bojovat. Zatímco okolo nás všude byly nejen vojáci I. SV, kteří neodvykli střílet, ale i další generace, které už držely pušku v ruce a střílely po lidech. Málokomu docházelo, jaký koušíček je mezi člověkem a nelítostnou vlčí smečkou. A co víc, Češi tomu odolávali celou válku (příklad Volynští Češi), zběsilost a pomstu, kupodivu převážně na vlastních lidech, s sebou přivezli až Beneš s Gottwaldem.
28. 10. 2011 | 14:19

hanah napsal(a):

Není divu, že jde o vyprázdněný svátek. Myslitel Pehe se čílí na Dobeše, který chce u žáků a studentů zvyšovat národní hrdost,
politik, který se zmíní o národu, je médii okamžitě očerněn a označen za neonacistu... Jak to asi na občany může působit ?

http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/jiri-pehe.php?itemid=14532
28. 10. 2011 | 14:38

Historik napsal(a):

Dalibor štys - přečtěte si někde nezávislé dějiny. než začnete žvanit. Rakousko mělo po rozpadu monarchie opravdu problémy, ale proto, že průmysl měli v české části a zemědělství v Uhrách a v balkánské části. Takže po rozpadu jim zbylo obrovské množství ministerstev co neměli co řídit, admiralita když jim zůstalo jen pár rybářů na NeusiderSee, neměli co jíst protože pár alpských krav je neuživilo atd.
Poznámka- Praha se dnes prsí ohromným HDP ale kdyby jste je odtrhl / nesplnitelný sen čechů / zjistil by jste že zůstane spousta ministerských úředníků a generálních ředitelství která sama nic neumí - malá analogie
/ a už jsem tu psal že slavná Masyrykova republika trpěla prvních 5 let hlady, potraviny na lístky ale ani to stát neuměl zabezpečit, znárodňovalo se , měnovýá reforma / opět analogie s komunisty po válce. Po roce 26 nastala otevřená krize. Hospodářství podniků dosáhlo sotva 80 % rakouské úrovně, nakonec hladové demonstrace a střílení do dělníků s desítkami mrtvých. Ale byla tu hra na demokracii, o které anti- komunisti dodnes slintaJÍ, I KDYŽ I TEHDY POLITICI ROZKRÁDALI /tehdejší aféry si najděte v historických dílech, ale ne v těch hurá antikomunistických / opět analogie s dobou po cinkání klíči- máme demokracii, pravdu a lásku a jinak to stojí za prd.
čecháčci si totiž opravdu vládnouzt neumějí, jen rozkrádat.
Ale zpět - je pravda že od 30 let se národ sjednotil pod hrozbou Hitlera a dokonce byl výkonný při budování obrany. Bohužel pak jsme to předali zadarmo Adolfovi. Jestli chcete vědět kdy byl český nprůmysl výkonný, pak za Hitlera a poté od konce 50 let za komunistů. Konkrétní ekonomická Data opět lze dohledat.
.
Závěr - když tu vládli čecháčci, spousta vlasteneckých keců - demokracie,svoboda, pravda, láska ale v praxi na prd
Vlastenectví je hezká věc, ale obelhávat konkrétní skutečná data ještě nikomu nepomohlo
28. 10. 2011 | 14:49

mb napsal(a):

luba váš návrh je sympatický, nicméně patrně nerealizovatelný ...
28. 10. 2011 | 14:50

arnazach napsal(a):

Dalibor Štys:

Dobrý den. No já bych Vám (ani sobě) nepřál být v Benešově kůži. Co byste dělal v roce 1938, během války a v 1945? (Něco jiného je 1948, to je selhání, ovšem nejen Beneše).

Ono se to dneska pěkne hodnotí ta minulost, ale všimněte si, jak s přítomností to už jde hůř. Z trojknihy o Benešovi jsem např. vyčetl, že kdyby on si řekl Stalinovi dejme tomu o Lužici nebo kus Slezka, nejspíš by to dostal. Na to on ale ani nepomyslel, naopak uvažoval o tom, zda aspoň nějakou malou část Sudet nenechat Německu a tak zmírnit nespravedlnost. Ovšem aby odmítl odsun, to by skutečně musel vyrůst a žít v jiném paradigmatu.
28. 10. 2011 | 14:59

mb napsal(a):

argun dobře ... :-)) ( 10 25)
28. 10. 2011 | 15:00

Paja napsal(a):

To mě opravdu baví jak dnes kdekdo mudruje, že kdyby nezaniklo R-U jak by sme se dnes měli a jaké to bylo od Masaryka a dalších opovážlivost ba i zrada vytvořit samostatnou ČSR. A jak jsme ty mírumilovné a laskavé spoluobčany německého jazyka obrali o jejich lidské práva atd...
Tito mudrlanti opomíjejí fakt, že v R-U nechtěl zůstat a taky nezůstal nikdo (dokonce ani Maďaři), opomíjejí skutečnost, že česky a slovensky hovořící lidé měli ve vztahu k R-U státu už svým jazykovým původem obrovský hadicap. Opomíjejí německý nacionalismus, který byl etnický a který hodlal vytvořit největší impérium Evropy. Opomíjejí slova německého historika - nositele Nobelovi ceny(!) Theodora Mommsena: Und nun sind die Apostel der Barbarisierung am Werke, die deutsche Arbeit eines halben Jahrtausends in dem Abgrunde ihrer Uncultur zu begraben... Seid hart! Vernunft nimmt der Schädel der Czechen nicht an, aber für Schläge ist auch er zugänglich! Es ist mit unzeitiger Nachgiebigkeit in Oesterreich viel gesündigt und viel verdorben worden. Es geht um Alles; unterliegen ist Vernichtung.
Volně přeloženo: nastupují apoštolové barbarizace ohrožující tisícileté dílo Němců. Lebka Čechů není přístupná rozumným argumentům, ale úderům porozumí. Buďte tvrdí! Jde o vše, podlehnutí je zničení. Pokud tohle tvrdil akademický intelektuál jako radu Němcům v Rakousku, jak se asi chovali Rakouské úřady, politici, vojsko a policie vůči Čechům?
28. 10. 2011 | 15:03

Beran napsal(a):

Dalibor Štys - když o něčem nic nevíš tak o tom nemluv. Kecy o demokracii v 1. republice jsou opravdu ubohé. Kromě věcí které tu nastínil Historik Malá poznámka - 15.3. 89 jsme tu měli 20 vládu, předseda R Beran, nastoupila 1.12.38- Takže od října 1918 do prosince 1938 celkem 20 vlád - to asi nesvědčí o stabilitě, demokracii, a republice kterou všichni milovali, že pane pisálku.
Opravdu by bylo dobré kdyby se u nás naučili lidi konkrétně a objektivně hodnotit situaci a ne ideologicky tupě agitovat
28. 10. 2011 | 15:14

ali napsal(a):

neo
na to, že je Vám 28 jste velice moudrý a vyzrálý..Vaše názory jsou dobré a čtivé. Jste evidentně dobrým člověkem. Shodou okolností je dnes den, který je v mayském kalendářioznačen jako vrchol křivky evolučních tvůrčích cyklů. Dnes je velkolepá vesmírná síla v souladu s lidstvem. Dnes je možné dosáhnout svého nejvyššího potencionálu a seberealizovat se jako naprosto vědomá kosmická bytost, která bude moci ovlivnit svou budoucnost ať k lepšímu, nebo horšímu..držím palce :o)

ps.s více http://www.propristich7generaci.cz/cakl-calleman-v-praze-/

http://www.realitysandwich.com/dr_carl_calleman_and_rewriting_mayan_prophecy
28. 10. 2011 | 15:18

Paja napsal(a):

Berane berane,
tak kdo byl kolem lepší? Rakušáci? Maďaři? Němci? Poláci? Rumuné? Kde to bylo lepší, co? Papouškujete obvyklé plky zejména nahnědlé sudetoněmecké propagandy. Že se střídaly vlády? No a co? V Polku od Pilsudského a v Německu od Hitlera se vlády tedy nestřídali, tudíž známka opravdu vyspělého režimu, že?
28. 10. 2011 | 15:24

mb napsal(a):

paja dobre: Pokud např. upadá vzdělanost v českých zemích je to jen náš problém, my si vychováváme děti, my si vytváříme úroveň naší kultury a vzdělanosti, my si posíláme politiky na hrad aby nám vládli a my na ně potom nadáváme. Pokud tento národ vlastní blbostí upadne tak je to jenom jeho problém,

( mimochodem ... klaus, kdyz kdosi plakal ze je skolstvi podfinancovane prohlasil, kdyz se to ucitelum nelibi at jdou delat neco jineho, to je myslim skvely senzacni pristup, ktery jiste nepovede ke krizi ve skolstvi a ke ztrate nejkvalitnejsich pedagogu, vubec ne, vubec ne .... )
28. 10. 2011 | 15:25

Groch napsal(a):

Amazachu- nedořekl jsi KOHO SELHÁNÍ TO BYLO. Asi by jsme si už měli říci že komunisti vyhráli dosti drtivě volby LEGÁLNĚ a zejména proto že lidi byli znechuceni tím jak se za první republiky a zejména ve válce chovala naše pravicová intelektuální a politická část a naši kapitalisté. Rozkrádáním republiky za Masaryka, ve válce spoluprácí s gestapem, rabováním židovského majetku a bohatnutí na válečných dodávkách Hitlerovi, a hraběcí rady exilové vlády z londýna, šmelení kapitalistů a kulaků když se vrátili lidi z fronty a koncentráků a neměli co jíst, asi nadchly lid méně než vítězná rudá armáda a systém který sliboval spravedlnost a slušný život pro poctivě pracující.
.
Druhá věc je jak se to vyvíjelo dál, ale o tom tento blog není
28. 10. 2011 | 15:25

mb napsal(a):

krupa napsal: A Masaryk ? Nechal střílet v Duchcově do lidí. (myslím,že 6 mrtvých).

... ta hovadina je z vaší hlavy ... nebo jenom opakujete komunistické kydy ... ???
28. 10. 2011 | 15:27

mb napsal(a):

halo halo ... mluvim s velitelem zásahu ???

tady tgm ... prosimvas pro vystrahu pozabíjejte několik lidí ..

6 lidí by mohlo stačit ... rozuměno verstehen ?

tak začněte střílet dělníky ... spánembohem
28. 10. 2011 | 15:29

Paja napsal(a):

mb: jaja tak nějak to dozajista bylo:-))
vůbec mě baví jak se v kritice Masaryka dojemně shodují náckové, nahnědlí sudeťáci s komunisty...asi nejlepší doklad pro nás ostatní, že to nedělal špatně
28. 10. 2011 | 15:46

mb napsal(a):

paja a konto toho rozpadu r-u ... těžko se nam o tom ted spekuluje ... ( když se prosadilo to, co se prosadilo) a neudrzelo se r-u ... federalizované, demokratizované soustátí ( viz. následník, který ovšem s těmi návrhy přišel pozdě, protože ho k tomu starouš nepustil VČAS ) ... by patrně bylo lepší záštitou a prevencí fašismu/nacismu ...

ale my můžeme jenom spekulovat ... mne by federalizované a demokratizované soustátí patrně nevadilo ... zdravim ...

/ naši předkové se ovšem rozhodli tak, jak se rozhodli ...

vyčítat totéž slovákům ( jak činí vlk ve svém pseudoblogu ) považuju za TUPOST ... /

njn ... hezký den ...

mimochodem ... svým odchodem ze společného státu slováci dosáhli, že se 28. 10. hraje slovenská část hymny jako první ... a ještě k tomu 2x .... tohle se myslím slovákům ( nechtěně ) povedlo ..... :-)
28. 10. 2011 | 16:04

Kryštof napsal(a):

Po dobu 20 let vydrželi čecháčkové žvanit o tom , jak za Rakouska trpěli a psát tirády o 28. říjnu , aby měli rychlejší karierní postup / učitelé , např. /. Soudruhu , bratře , demokrate .....a legionářům , kteří ten stát vybojovali , se z milosti velice často strkaly trafiky .
Buch bác a byl tu Hitler , který se velice dobře snášel se Stalinem a podle toho to také v Evropě dopadlo .
Češi se přetransformovali na čecháčky už po Bílé hoře a kdo měl samostatný rozum , tak byl buď popraven , vyvlastněn , donucen k emigraci . V tomto blbém a zamindrákovaném pronárůdku stále stejný a otravný scénář .
Jedinými obdobími , kdy čecháčkové byli výkonnými a samostatně myslícími pracovníky a jakžtakž i občany , byla 30. léta v době přímého ohrožení nacismem . Potom nacistická a pak komunistická diktatura . Vždy tedy v období strachu z něčeho . Je komické , abyste se domnívali , že jste demokraty jen proto , že jste si na pětitisícovky prdli vyobrazení TGM . Společek zbabělých zlodějíčků a udavačů v každém režimu - to jsou čecháčkové . A ty režimy se v této kotlině už vystřídaly všechny . Volíte-li za pastelky , pivo a buřta za svou "elitu" bolševiky , svazáky , estebáky , zloděje , udavače a jinou chátru , jak jste opakovaně předváděli , tak se s vámi jako s nesvéprávnými blby taky poprávu jedná . Nač tedy nějaký st. svátek , nezasluhujete si ho . Ani stát , ani svátek , první jste si rozkradli SAMI a to druhé zprofanovali opět SAMI .
28. 10. 2011 | 16:05

Groch napsal(a):

.MB a Paja- proč nadáváte lidem kteří udávají konkrétní fakta. Oni za to nemůžou že jsou české dějiny trapné a že v této zemi není co slavit
Jen pro doplnění. 12.2 1919 střelba v Bratislavě 6 mrtvých, 4.3.1919 nepokoje v pohraničí 42 mrtvých, 21.7 vzpoura v Železné rudě 26.3 střelba do stávkujících v Rousínově 26.3.20 Jihlava 2 mrtví, 18.8,20 Hlohov 1 mrtvý, 7 zraněných, 15.11.20 ozbrojené boje Cheb, 10.12.1920 generální stávka -praha 1 mrtvý, v Mostě 9 Vráble 4, , 21.12 Krompachy 4 zastřeleni, 2 ubiti,
A potom už začínala krizová léta a střílelo se po desítkách a mnohem častěji, nebudu tu psát dějepisnou učebnici a seznamy mrtvých
..
..
A tatíček Masaryk o ničem nevěděl a rozmlouval s Karlem čapkem o demokracii, pravdě a lásce, že pane mb-čko???
...

Opravdu by bylo dobré kdyby jsme se dokázali bavit o konkrétních faktech a nevedli tu politické hurá antikomunistické a rádoby vlastenecké agitky. Prázdná hlava a zapálený agitační blbec je asi nejhorší co může člověka potkat
28. 10. 2011 | 16:06

mb napsal(a):

progroprogroprogrocha ....

grochu já nikomu nenadával ... jen trvám na tom, že výrok: masaryk nechal střílet do dělníků ( duchcov 6) je buď:

1. tupost z vlastní hlavy
2. komunistický kyd ...

velitel zásahu nezvládl situaci ... a místo aby vystřelil varovnou do vzduchu, tak střelil do země ( protože to byl idiot = nemyslel ) ... a odražené kulky způsobili smrt několika lidem ...

není to tedy tak, že by někdo 1. úmyslně střílel do dělníků

že by 2. masaryk přikázal střílet do dělníků ...

grochu ti mrtví které uvádíte ... jsou z řad němců / sudetských němců / českých němců ... kteří ( na rozdíl od čechů ) nepřijal s jásotem v srdci československý nově vznikající stát ...

( deutchbohmen) ... pak byl ještě mezitim trianon žejo ...

ono totiž to zpropadený právo na sebeurčení národů se aplikovalo ( a dosud aplikuje : viz. kurdové aj. ) velice velice selektivně ...

co byste dělal, kdybyste byl němec, a ve společném státě s čechy byste žít nechtěl ... ???

byli jsme v podstatě takový protektorát francie ( nejen ) , které se hodilo němce maximálně ponížit, bohužel si to nedopočítali do jedné a tak se jim ( nám všem ) to posléze vrátilo ....

právo na sebeurčení jedněm ano a druhým ne ... ???

podivné právo na sebeurčení ..... příjemný den ....

( snad to nebylo ani hurá antikomunistické ani rádoby vlastenecké, prázdná hlava a zapálený agitační blbec je asi nejhorší co může člověka potkat)

jak vysvětlíte
28. 10. 2011 | 16:14

George napsal(a):

Jedna technická - republika nebyla vyhlášena 28. října ;)Jak naznačuje autor. Byla vyhlášena samostanost našeho státu, tedy státu Čechů a Slováků. Republika byla vyhlášena až 14. listopadu, když už tedy.
28. 10. 2011 | 16:35

Jemnický napsal(a):

Dalibor Štys a Zbyněk Matyáš

Nenechte se znechutit některými blábolisty. Diskuse s posery bez národní hrdosti nemá smysl.
28. říjen 1918 je malý zárak. Vzpomeňme na legionáře a vzdejme jim úctu.
28. 10. 2011 | 16:37

prak napsal(a):

28. října někdo něco vyvěšuje, někdo něco vyměšuje. Moc velký rozdíl v tom nevidím.
28. 10. 2011 | 16:38

Groch napsal(a):

Takže žádné desítky a desítky hladových demonstrací a mnoho desítek mrtvých, jenom jeden blbý policista co z vlastní blbosti pro legraci vystřelil do země. A zhodou okolností tam stál dav který se náhodně sešel aby si zanotoval jak se v té demokracii krásně žije s plnými břichy v nejlepší zemi na světě. Sakra to byla ale smůla, to asi nasere.
Jinak tu byla pravda a láska, kterou se pokusil obnovit až druhý tatíček HaVEL. Co kdyby jste znovu otevřel číhošťský zázrak, tomu budu věřit víc jak pánbůh antikomunista pokynul rukou na soše, než těm vašim agitačním kydům. To vás tak dobře platí nebo jste opravdu takový od přírody???
28. 10. 2011 | 16:39

Jemnický napsal(a):

Kryštov

A Vy se považujete za koho, za čecháčka, hrdinu seveských ság, hrdinu socialistické práce nebo praporečníka nějaké revoluce?
28. 10. 2011 | 16:43

Dalibor Štys napsal(a):

Paja, Beran a Historik

Hmm ... já jsem vedle spoustu debat se svými rakouskými přáteli. Například s vnučkou Johana Schobera, zakladatele Interpolu a vrchního policejního komisaře ve Vídni ve 20. letech 20. století. A o neudržitelnosti Rakouska v původní podobě a o nemožné politice Habsburské rodiny v 19. století z nich nikdo nepochybuje. Takzvaná nezávislá historie bývá většinou sepsána odsunutými Němci nebo jejich potomky. To naše domácí historická věda bývá objektivnější. Z toho taky plynou tyhle pozoruhodné debaty, kdy si, s odpuštěním, kálíme na hlavu. Pokud informace jsou jen ze středu a z jedné strany, je pravděpodobné, že průměrné mínění bude na tuto stranu posunuto.

Ta čísla o střelbě v době nepokojů jsou dokonce potvrzená dobovým tiskem. Proti tisícům mrtvých v tzv. době míru v okolních zemích jsou směšná. Ono občas je potřeba včas vystřelit než připustit občanskou válku. Nákaza ze zahraničí by se byla mohla lehce šířit.

Když dovolíte, ono je to totiž ve světle těchto čísel (na nichž se shodneme) přesně naopak: Přitom, jak neskutečně národnostně namíchané bylo Československo a přitom, jak velká byla protičeskoslovenská propaganda ze zahraničí zameřená na Němce a Maďary, je s podivem, že se Československo v takovém klidu udrželo. Ona totiž celá řada německy a maďarsky mluvících občanů byli Židé. A ti bývají dost vzdělaní a informovaní. A tak vcelku dobře věděli, že Češi sice fangličkují až je Masaryk musí občas krotit, ale všude jinde by bylo hůř.

No, a že Němci na Čechy nic dobrého nechystali, se myslím celkem jasně ukázalo. Jinak by se nacismu tak lehce nechytli.

Benešovi taky nezávidím, ale (alespoň ve světle známých skutečností) ho nikdo nenutil rušit agrární stranu, udělat národní frontu a znárodňovat.
28. 10. 2011 | 17:03

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Historik:
Když už tady plácáte nesmysly, změňte si, proboha, nick, takhle děláte hanbu opravdovým historikům i těm nehistorikům, kteří o histórii opravdu něco vědí. Téměř vfšechno co jste napsal, je lež, jedinou pravdivou větu jste napsal nakonec: "obelhávat konkrétní skutečná data ještě nikomu nepomohlo". Tak to pro příště nedělejte.
28. 10. 2011 | 17:03

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Jemnický:
Díky, těm prolhaným tlučhubům je třeba se postavit. Kryštof je typický sudeťák, zavilý kecal.
28. 10. 2011 | 17:05

neo napsal(a):

ali:

to potěší:)
28. 10. 2011 | 17:12

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Paja:
"mudrlanti opomíjejí fakt, že v R-U nechtěl zůstat a taky nezůstal nikdo" Rozpad R.-U. formálně zahájili Němci 21. října 1918 ustavením Prozatímního národního shromáždění Německého Rakouska.
http://www.usti-nl.cz/dejiny/1918-38/ul-6-2.htm
28. 10. 2011 | 17:12

mb napsal(a):

poslušně hlásim že sám na sobě občas pozoruju že ...

no jasně velitel zásahu posral zásah ...

jinak mozna prave delnicke vydobytky hitlerovskeho nemecka ... hnali naše pohraniční nemce do naruce hitlera ...

( kdyz u nas radila krize ) ... a nemci z ni vypluli prostrednictvim zbrojení ...

když to tuhle pripomel drRáth ... tak byl skoro za hitlera ...

grochu ... sociální ... ještě nemusí být socialistický ... a o míře přerozdělování můžeme diskutovat ... aniž bychom zakázali soukromé vlastnictví ...

aloha
28. 10. 2011 | 17:13

mb napsal(a):

nikdo nenutil rušit agrární stranu, udělat národní frontu a znárodňovat.

( to je asi podstatné/důležité )
28. 10. 2011 | 17:16

eva napsal(a):

Lidi, proč sedíte u toho poče a nejdete ven? Je přece tak krásně!
Co by za to dali vězni nebo pacienti na uzavřeném oddělení psychiatrie, kdyby si mohli vyrazit, kam je nohy ponesou!
To je ta svoboda! Všechno je relativní!
28. 10. 2011 | 17:24

mb napsal(a):

eva má pravdu, sestři přineste prosím klíče ...
28. 10. 2011 | 17:30

češka napsal(a):

To Zbyněk Matyáš
Tzv. vítězové 1. světové , a to hlavně na hlavu poražení Francouzi , kteří by, nebýt intrik se vstupem USA do války na jejich straně, nikdy nezvitězili, udělali vše pro rozbití nepřátel. Zneužili k tomu kdeco.
Tím udělali ze spousty lidí "bezdomovce ve vlastní zemi", stačí si přečíst něco z Kafky, nebo alespoň o Kafkovi, jak on a jemu podobní bloudili mezi Prahou, Berlínem a Vídní, zcela vykořenění a posléze končící v plynových komorách.
I to je výsledek oslavovaného 28. října, i to je oslavováno.
28. 10. 2011 | 17:32

eva napsal(a):

No myslím, že byste se moc nesmáli. Zvlášť kdybyste tam byli nevinně a měli nadprůměrnou inteligenci. I to je v tomto "svobodném" státě možné.
A vůbec-na rozdíl od jiných mám svobodu, tak se jdu projít.
28. 10. 2011 | 17:36

Krupa Václav napsal(a):

mb, dnes jsem se k vůli Vám prvně pokusil o informace na wiki, protože si už nemohu pamatovat různé detaily. O duchcovském viaduktu jsem se tam nedozvěděl téměř nic. Informace o mrtvých při demonstracích jen do roku 1919. Neumím hledat a ani mě to už tolik nezajímá. To, že se za Masaryka střílelo do lidí byl jeden z argumentů mého otce se kterým jsem se po vojně (58- 60)často hádal o politice. Ty mrtvé za Masaryka snad nepopřete. Dobře, věřím, že se mu to nelíbilo, ale nesl za to plnou odpovědnost. Proto by se neměl tolik glorifikovat. A Vám bych poradil jen jedno. Věřte do budoucnosti jen tomu co sám prožijete, co uvidíte na vlastní oči nebo co Vám řekne někdo komu můžete důvěřovat. Pak byste nemohl napsat takovou pitomost jako s tou odraženou kulkou. K.V
28. 10. 2011 | 17:42

Ládik!!! napsal(a):

Dnes bylo na Lysé procesí. Od trafačky nahoru za 1h 20min.
28. 10. 2011 | 17:43

Zbyněk Matyáš napsal(a):

češka:
Pokud pro Vás je na dějiny autoritou píšící pojišťovák, potom o historických faktech se stěží domluvíte.
28. 10. 2011 | 17:54

mb napsal(a):

to nepopřu pane krupo ... byla méně konzumní/konzumeristická a spotřební společnost než dnes ... vašimy slovy: byla větší bída ... rozhodně to není tak, že by tgm programově dával masakrovat dělníky, tgm byl sociálně založený, byl dokonce programovým socialistou ( ne ovšem v komunistickém pojetí ) ...

nenesl za to plnou odpovědnost ... stejně jako by Klaus nenesl odpovědnost za to, kdyby někdo podělal zásah třeba v Rumburku ...

myslim že se masaryk příliš neglorifikuje, spíš je asi dost zapomenutej a je to asi škoda ...

spíš by asi patřil oprášit ... a vyrovnat se s ním ( s tgm ) ...

za radu děkuju ...

s tou kulkou je to na beton / na dlažbu .... mb
28. 10. 2011 | 17:56

Sladký napsal(a):

Není NAČ být hrdý.Na tenhle odporný ZLODĚJISTÁN? Jděte k šípku nebo raději rovnou do prdele.Tam ostatně jdeme.
28. 10. 2011 | 18:01

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Krupa Václav:
"Incident se stal 4. února 1931. Několik proudů stávkujících bylo rozptýleno na okraji města. Do města se dostávaly jednotlivě. V čele 2. průvodu byl komunistický senátor Petr Stránský. Na prostranství u Ledvického parku se spojily samostatné proudy přicházející z obcí Želénky, Hostomice, Břežánky a Bílina. Na konci zástupu šlo 12 četníků z Bíliny. Dav 500 nezaměstnaných snažící se nevyprovokovat střet se přiblížil kolem 14.45 hod. k železničnímu viaduktu u Duchcova. Před viaduktem stál připravený policejní kordón 10 četníků. Velitelem zásahu byl Ferdinand Emmer. Vydal rozkaz nedovolit davu vrátit se zpátky do Duchcova. Kombinace dezorientace a paniky v davu s přičiněním 12 bílinských četníků způsobila přímý atak na ozbrojený kordón. V krajním ohrožení dal vrchní strážmistr povel k palbě, 1. podlehl tlaku četník Prácheňský a stiskl spoušť. Následovaly další výstřely.
Prácheňského střela zasáhla a těžce zranila Antonína Zeithammera, jemuž bylo odmítnuto poskytnutí první pomoci. Dále byly čtyři ranění. Devatenáctiletý sklář Antonín Zeithammer po pozdějším převozu do nemocnice zemřel. Druhý mrtvý byl Josef Studnička, který zemřel ještě po převozu . Zbývající dva zemřeli na místě.."
http://www.studuj-jinak.cz/referaty/nahled/delnicke-demonstrace-1918-1931-na-ceskem-uzemi-duchcovsky-viadukt
28. 10. 2011 | 18:03

Marcus Agrippa napsal(a):

29.října 1918:
Provolání Národního výboru k národu československému
Národe Československý!
Vše co podnikneš, podnikneš od těchto okamžiků jako nový, svobodný člen velkých, samostatných, svobodných národů. V těchto chvílích zakládají se nové a bohdá slavné dějiny Tvoje. Nezklamejž očekávání celého kulturního světa, který nezapomíná na útrapy Tvých slavných dějin, jež vyvrcholily v nesmazatelný výkon českoslovanských legií na západním bojišti a v Sibiři. Celý svět sleduje Tvoje kroky do nového života, Tvůj vstup do země zaslíbené. Zachovávejž čistotu, jako ji zachovává Tvoje národní vojsko Českoslovácké legie. Nezapomínej národní kázně! Buď si stále vědom, že jsi občanem nového státu, nejen se všemi právy, nýbrž i povinnostmi. Na počátku velkého díla ukládá Ti národní výbor, ode dneška Tvoje vláda, aby Tvoje chování a Tvoje radosti byly důstojné velké chvíle nynější. Naši osvoboditelé, Masaryk a Wilson, nesmí býti zklamáni ve svém přesvědčení, že dobyli svobody národu, který sám dovede si vládnouti. Ani jediným rušivým činem nesmí býti zkaleny nynější okamžiky, ani jediný z Vás nesmí se dopustiti ničeho, co by mohlo vrhnouti stín na čisté jméno národa.
Jak aktuální - bohužel. ČR se stala členem svobodné a sjednocené Evropy, k čemuž došlo snad poprvé v dějinách na základě všeobecného hlasování ( nikoliv zbraní a náboženské tyranie ). A máme na to být svobodným a hrdým členem nové Evropy?! Pan prezident Masaryk si přál čestný národ a jak to vypadá v roce 2011? Objevuje se nám tady sice křečovitý fašizující nacionalismus s příměsí rasismu - ale to přece není to, na čem měl stát svobodný Československý národ. O mafiánských praktikách většiny politiků, korupci, paralyzování soudů a ztrapňování Čechů jistými individuii všude po světě ani nemluvě. Pokud budeme pokračovat stejným stylem i nadále, tak nás čeká hlavně prohlubující se izolace ( i ekonomická ) a naprostá společenská desiluze.
28. 10. 2011 | 18:04

to asi nepůjde napsal(a):

Státy se prostě udržují těmi principy, na kterých vznikly
Přirozenou lidskou touhou je potřeba někam patřit. Tuto touhu může mít a většinou také má a chce mít, většina současných lidí. Přání patřit k nějakému většímu společenství lidí, které je zde po dobu delší než jedna nebo dvě generace a které něco po dobu mnoha generací spojuje. Tím pojítkem může být například stejný jazyk, stejné náboženství, stejné písmo, stejné kulturní a národní zvyky a tradice, společný stát, společný dějinný osud apod. Jinými slovy jedná se o termíny „ my a oni“, tedy o obecně přijímané vymezení se vůči určité jinakosti jiných lidí, jinakosti takového druhu, kterou „my“ nedokážeme nebo nechceme přijmout za vlastní a tak se nedokážeme nebo nechceme ztotožnit s těmito „jinými“ lidmi, které můžeme označit jako „oni“ a současně jde o ztotožnění se s těmi, které označujeme jako „my“. Přitom je zpravidla důležité nejen to, za koho se v tomto smyslu ve svém nitru konkrétní jedinec sám považuje ale také zda je tak svým okolím vnímán a přijímán.
Toto platí ovšem nejen pro nás a pro generace před námi, či pro generace budoucí ale rovněž pro tyto „jiné“ lidi a jejich vymezování se vůči okolnímu světu,
Z tohoto pohledu je jasné, že politický československý národ nemohl v historicky krátké době několika desítek let 20. století vzniknout především proto, že značná část Slováků neměla a ani nechtěla sdílet onen pocit dobrovolné československé sounáležitosti s Čechy. Většina Čechů přitom nechtěla Slováky spolknout, tedy udělat z nich Čechy. Češi se tehdy domnívali, že ve svazku se Slováky získají určitou výhodu v tom, že budou silnějšími proti Němcům, at´ už proti domácím nebo zahraničním, což později ukázalo jako omyl. Nicméně idea existence Čechoslováků rozhodující mírou přispěla ke vzniku Československa. Státní svazek s Čechy byl ale určitě výhodný i pro Slováky vzhledem k Maďarům, zejména s přihlédnutím k jižní hranici Slovenska, která vůbec nekopíruje hranicí národnostní a jejíž současnou linii vyjednal tehdejší ministr zahraničí dr. Edvard Beneš, který by za to měl mít na Slovensku pomník, a která by bez existence Československa byla zcela jistě jiná a určitě by neležela na Dunaji. Česká delegace na mírové konferenci připravila písemné zdůvodnění svých územních požadavků. Ty tvoří sedm oddílů Mémoire No. II. Las revendications territoriales de la république Tschécoslovaque.
Ve třetím oddíle se hovoří o Slovensku, jehož severní a západní hranici jsou historická hranice Horních Uher (Felvidék), jižní hranici by tvořil Dunaj po Esztergom (Ostřihom), hranice pak postupuje k městu Miskolcz a dále k Csap (Čop) až k Ungvar (Užhorod) a odtud k hranicím s Haličí. Zabírala by tedy území « částečně osídlené Maďary », které však tvoří zeměpisný celek potřebný z hospodářských a politických příčin » (mapa č. 3 Slovaquie). Jižní hranice Slovenska zde vůbec nekopíruje hranicí národnostní.
Situace Slovenska v roce 1918 se podstatně lišila od situace v českých zemích, kde nebylo sporu o tom, že tam po rozpadu Rakousko-Uherska nějaký stát v historicky daných zemských hranicích vznikne, přičemž
snaha českých Němců o vytvoření na části českého území tzv. Deutsch-Böhmen nebyla realistická a byla zmařena v listopadu a prosinci 1918. Slovensko, tenkrát tedy území Horních Uher, s neexistující jižní hranicí, úplně závislé na Maďarsku, které je považovalo za odvěkou a historicky neoddělitelnou součást svého národního státu, by vůbec v roce 1918 jako stát nemohlo vzniknout.
28. 10. 2011 | 18:07

to asi nepůjde napsal(a):

Státy se prostě udržují těmi principy, na kterých vznikly.
Dnes je to již pro nás passé, ale idea naší středoevropské republiky mohla být možná trochu jiná. Mohlo se jít hlouběji do historie, a ta idea se při vzniku 1. Československé republiky v úvahách některých tehdejších státních představitelů mihla, k nejstarším kořenům naší státnosti. Tedy k Velkomoravskému státu. Nazývat se mohl náš moderní stát třeba Velkomoravská republika.Tento návrh názvu našeho státu byl však tehdy, stejně jako by tomu bylo zřejmě i dnes, většinově všemi odmítnut. Možná by dnes ve střední Evropě existoval politický velkomoravský národ, a přislušnost k němu by znamenala totéž, co velkomoravské občanství nebo velkomoravská státní příslušnost. V tomto pojetí velkomoravského národa, by státotvornost občanů Velkomoravského státu nebyla určována jen jejich národním jazykem.
Příslušníci velkomoravského národa by žili ve svých územních „kantonech“, jejichž budoucí vytvoření koneckonců tvůrci republiky před jejím vznikem na různých konferencích představitelům velmocí slibovali. V těchto kantonech by obyvatelé při styku s úřady hovořili česky, německy slovensky, maďarsky, rusínsky, případně i jinými oficiálně uznanými jazyky a existovalo by dnes Velkomoravsko stejně přirozeně jako dnes existuje švýcarský národ a Švýcarsko. A podobných lidských společenství, která se považují a jsou i jinými lidmi považovány za jeden národ, je na světě hodně, zejména v Asii. Například Číňané, Indové, Íránci, Afgánci, Indonézané atd. Jestli by však takový stát mohl dlouhodobě, v daném evropském prostoru, při pohledu na historii a rozpad bývalé Jugoslávie, existovat, je nejasné.
Idea našeho moderního státu tedy mohla vycházet z ideje politického velkomoravského národa. S takovou představou by se mohli Slováci snáze ztotožnit, než s prvorepublikovou představou československého národa, která u značné části Slováků vzbuzovala pocit čechizace. S existencí Velkomoravské republiky a s představou politického velkomoravského národa by se rovněž mohly snáze ztotožnit i tehdejší národnostní menšiny žijící v našem státě. Je a bylo vždy přece zřejmé, že tzv. naši Němci, Maďaři a jiné národnostní menšiny, se nikdy nebudou považovat za Čechoslováky ve smyslu jazykovém.

Prosadila se však (cituji z Wikipedie) „centralistická koncepce podle francouzského vzoru, která vedla k k diskriminaci četných národů a menšin (německé, maďarské, polské, romské, rumunské, rusínské, slovenské, židovské), k tzv. „čechoslovakismu“, „čechismu“, a tím k oslabení jinak vysoce vyspělé předválečné ČSR vůči rostoucímu vlivu nacistického Německa i dalších expanzivních sousedů. Tento centralismus odpovídal i potřebám za druhé světové války rostoucího imperialismu SSSR a s jeho podporou instalovaného komunistického režimu v poválečném Československu s brutálním odtržením Podkarpatské Rusi i severních svahů Krkonoš. V konečných důsledcích přispěl k definitivnímu rozpadu Československa na přelomu let 1992/93.“
28. 10. 2011 | 18:13

to asi nepůjde napsal(a):

Státy se prostě udržují těmi principy, na kterých vznikly.
V zemském zřízení Československé republiky, která byla pojata jako stát národní, kde byli za státotvorný národ považováni jen Čechoslováci a později Češi a Slováci, mohly mít určitou míru samosprávy vlády jednotlivých zemí tj. Čech, Moravy, Slovenska a Podkarpatské Rusi. Nikdy ne ale všechny národy a národnosti žijící na jejím území. Co se týče národní autonomie jen pro Slováky, nebylo to v demokratické Československé republice vhodné. Proč? Legitimní otázka všech ostatních etnik žijících v republice, rozlišovaných ve střední Evropě tehdy i dnes především podle jejich mateřského jazyka, včetně Čechů, by pak samozřejmě zněla: proč Slováci ano a my ne? To by znamenalo rozpad státu, ve kterém byla státotvornost určena na základě mateřského jazyka obyvatel, což se nakonec v demokratických podmínkách vzniklých po roce 1989 také stalo. A to přesto, že po 2. světové válce byla Československá republika koncipována jako stát dvou rovnoprávných národů.
Zemské zřízení Československé republiky bylo tedy maximem toho, co ještě neohrožovalo celistvost demokratického státu, který byl koncipován jako stát národní na jazykovém základu, a nikoli jako stát výhradně občanský. Ani národ však není hodnota trvalá. Národy vznikají, žijí a někdy zanikají.
A vracím se na počátek své úvahy.
Důležitým, možná nejdůležitějším předpokladem vzniku a existence národa je lidský pocit dlouhodobě sdílené a zpravidla dědičné, dobrovolné sounáležitosti, který je předáván z generace na generaci po dlouhou dějinnou dobu a který sdílí konkrétní člověk s nějakým společenstvím dalších lidí. Pokud se tento pocit u lidí nevytvoří, nebo neexistuje anebo třeba zmizí, tak národ nevznikne nebo tito lidé jako národ skončí. Totéž platí pro státy, zejména pro státy národní. Tedy jak řekl Tomáš Garrigue Masaryk: Člověčenstvo je organizace z národů, ne ze států, stát je něco umělého, historického, národ je něco přirozeného. Člověk bez národa byl by ničím.
28. 10. 2011 | 18:15

mb napsal(a):

U duchcovského viaduktu došlo v období velké hospodářské krize v 30. letech 20. století ke střetu stávkujících dělníků s četnictvem, označovanému jako Duchcovská stávka. Čtyři dělníci byli zastřeleni, několik dalších zraněno. Na základě této události se ujalo (po roce 1948) heslo „Masaryk střílel do dělníků", přestože TGM akci odsoudil až do personálních důsledků.

V 50. letech své slogany „vylepšili“ o zcela absurdní a nehorázné tvrzení, že právě Masaryk dal střílet do dělníků. Existují při tom důkazy o tom, jak Masaryk reagoval na krvavý incident u duchcovského viaduktu. Přestože se ve všech těchto případech jednalo o pokusy zmocnit se v tlačenici zbraní příslušníků státní moci, byl pevně přesvědčen o tom, že střílení se mohlo zabránit. Ministru vnitra dr. Juraji Slávikovi vyslovil své ostré rozhořčení a po listopadové střelbě v Košútech jej rovnou odvolal.

Střet u duchcovského viaduktu nepatří k nejvýznamnějším incidentům v historii první republiky svým rozsahem ("pouze" čtyři mrtví), ale je to jedna z nejznámnějších (Celostátní aféra vyvolaná KSČ a proces senátora KSČ Petra Stránského) a zvláště v 50.letech díky dokonalé struktuře propagandy nejopěvovanějších událostí. Přesto o ní existuje jen velmi málo nezkreslených informací a materiálů .
Incident se stal 4. února 1931. Několik proudů stávkujících bylo rozptýleno na okraji města. Do města se dostávaly jednotlivě. V čele 2. průvodu byl komunistický senátor Petr Stránský. Na prostranství u Ledvického parku se spojily samostatné proudy přicházející z obcí Želénky, Hostomice, Břežánky a Bílina. Na konci zástupu šlo 12 četníků z Bíliny. Dav 500 nezaměstnaných snažící se nevyprovokovat střet se přiblížil kolem 14.45 hod. k železničnímu viaduktu u Duchcova. Před viaduktem stál připravený policejní kordón 10 četníků. Velitelem zásahu byl Ferdinand Emmer. Vydal rozkaz nedovolit davu vrátit se zpátky do Duchcova. Kombinace dezorientace a paniky v davu s přičiněním 12 bílinských četníků způsobila přímý atak na ozbrojený kordón. V krajním ohrožení dal vrchní strážmistr povel k palbě, 1. podlehl tlaku četník Prácheňský a stiskl spoušť. Následovaly další výstřely.
Prácheňského střela zasáhla a těžce zranila Antonína Zeithammera, jemuž bylo odmítnuto poskytnutí první pomoci. Dále byly čtyři ranění. Devatenáctiletý sklář Antonín Zeithammer po pozdějším převozu do nemocnice zemřel. Druhý mrtvý byl Josef Studnička, který zemřel ještě po převozu . Zbývající dva zemřeli na místě..
Mezi zadrženými byl i senátor KSČ Petr Stránský.

Dne 4. února 1931 se začal v brzkých odpoledních hodinách v obci Ledvice[3] nedaleko Duchcova formovat dav demonstrantů, přicházejících z města i blízkých menších obcí. Zhruba ve dvě hodiny se vydal průvod, v jehož čele stál senátor KSČ Petr Stránský, směrem k centru Duchcova. Jeho cílem mělo být zprvu náměstí v centru města, kde se měla konat úředně nepovolená demonstrace, neboli ,,tábor lidu". Po formulaci požadavků se měl kordon stávkujících vydat k okresnímu hejtmanství, které tou dobou sídlilo v místním zámku, kde chtěli své návrhy předat. Kordon nezaměstnaných dělníků české i německé národnosti, čítající 150 až 500 osob,[3] byl od počátku sledován skupinou 12 četníků, dohlížejících na průběh pochodu. Krátce před třetí hodinou odpoledne došlo celé shromáždění k železničnímu viaduktu na jižním okraji Duchcova. V úzkém prostoru silničního podjezdu čekala na procesí četnická uzávěra, která měla za úkol nevpustit demonstranty do města. Po výzvách k rozchodu vznikl mezi stávkujícími dělníky zmatek, zapříčiněný nejspíše stísněným prostorem bez možnosti snadného úniku v místě střetu, i skutečností, že byli obklíčení zepředu skupinou deseti četníků pod vedením Ferdinanda Emmera, i zezadu již zmíněnou jednotkou dvanácti četníků, která průvod od počátku sledovala.

V nastalé vypjaté situaci došlo k potyčce mezi předními řadami demonstrantů a četníky, kteří začali pálit do demonstrantů. Na zem padlo nejspíše devět dělníků, z nichž tři na místě zemřeli. Jednalo se o Josefa Kadlece (30 let), Josefa Studničku (27 let) a Aloise Lamače (32 let). Těžce zraněný devatenáctiletý Antonín Zeithammer zemřel téhož dne v nemocnici. Všichni čtyři mrtví byly nezaměstnaní.
28. 10. 2011 | 18:18

Paja napsal(a):

pro říšskou Češku: Vás si umím představit místo Moravce, nebo Čurdy i když on není zas tak příznačný, aspoň odešel do GB bojovat za ČSR, zlomen ke zradě byl až při boji, to vy byste se dle Vašich výroků pravděpodobně do boje s říší nedala ani ve snu. Nebo taková pěkná česká spolupracovnice a udavačka gestapa, upřímně přesvědčená že patříme do tisícileté říše národa německého. Ja ja, wir müssen helfen unserem deutche brüder.
28. 10. 2011 | 18:22

mb napsal(a):

Naši osvoboditelé, Masaryk a Wilson, nesmí býti zklamáni ve svém přesvědčení, že dobyli svobody národu, který sám dovede si vládnouti.

:-))
28. 10. 2011 | 18:33

Pípa napsal(a):

Jemnický 16.37,
pane právě jsem se díval v TV na pořad o Legionářích. Moc mě to v mém národním cítění nepovzneslo. Legionáři samotní ano, ti to měli ještě těžší a složitější než jsem doposud věděl, ale hlavně, co se dělo po návratu do nové republiky. Jak většinou dopadli a jak se jim náš národ odvděčil. Není divu, že se potom neměl kdo postavit Hitlerovi.
28. 10. 2011 | 18:35

Naštvaný napsal(a):

28. říjen zdaleka není prázdným svátkem, ale doslova nestoudné prasárny mnoha a mnoha našich novinářů, jak o něm píší, teď mám na mysli nechutné a odpudivé fotografie Ludvíka Hradílka a jeho prasácké texty k nim, tak ty to určitě naší veřejnosti rozmělňují. NA Hradílka by se mělo podat oznámení, že svými texty nabádá ke společenské nesnášenlivosti!!!
28. 10. 2011 | 18:45

mb napsal(a):

souhlasím s příspěvkem marka agrippy 18 04
28. 10. 2011 | 18:51

Naštvaný napsal(a):

Nebo to je uměle řízený a nasměrovaný, že v těchto dnech REFLEX opruzuje s jakýmsi článkem můj tatíček Heydrich. A to by ten jeho zakladatel a dlouhodobý vlastník by chztěl být českým preziudentem. No fuj, taková provokace! A je to vlezlý a nedá si to pokoj. Reflex by zato neměl už nikdo kupovat!! Je to nestoudná provokace, která 28. říjen rozmělňuje jak nic jiného!!!
28. 10. 2011 | 18:51

Holubář napsal(a):

Koukal jsem teď před necelou hodinkou ze svého balkonu jako blázen!
Ulicí v centru Plzně proudily davy. Davy!
Hrnuly se na náměstí Republiky, neb se slaví státní svátek. Jasně, trochu hrálo roli, že se jednalo o lampiónový průvod a že se chystal ohňostroj, to rodiče s dětmi rádi.
Ale stejně... Davy!
Asi i mně přeskočilo, protože jsem se včera večer stihl pohádat s mojí Labutí - šel jsem vyvěsit na balkon česko/slovenskou vlajku.
"Dvacet let jsi ji nevystrčil a teď budeš blbnout," dozvěděl jsem se.
Trochu spekulace, když dovolíte:
EU se nám nějak hroutí, nejistota veliká. A tak se lidé, přes všechny výhrady (já také) nějak podvědomě upínají k vlastnímu státu.
Třeba to jeho obnovení v roce 1918 nebyl tak úplně zbytečný a marný počin, co myslíte?
28. 10. 2011 | 19:53

aga napsal(a):

Stát, země (vlast), národ - stojí za to se zamyslet nad souvislostmi i rozdíly těchto pojmů. To, co slavíme, je vznik českého státu. Obávám se, že zájmy českého národa a české země rozhodně nebyly už tehdy jeho motivem, a dodnes vládnou českému státu zájmy jiných států a jiných národů prostřednictvím zkorumpovaných politiků. Přesto se ten malý kus země - vlast a národ jí obývající drží zuby nehty, a až dosud se úspěšně ubránil všem snahám o "konečné řešení". Asi nám tu vládne hodně silný duch místa i duch národa - jak věděl už i volbou největší z Čechů Karel IV. Je ale otázkou, jak dlouho ještě..

Josef Hora:
Země, země stokrát pokoušená,
kolikrát
vídala jsi cizí ruce z věna
tvého lidu cáry rvát!
Krev a slzy tekly po tvé skráni,
mlčel hlas božího slitování
a jen smrt a jenom hlad
sily zrno do tvých lad.
28. 10. 2011 | 20:07

Bořek Leikep napsal(a):

Historii je dobré znát, jinak budeme opakovat chyby našich předků. Bohužel většina lidí má představu, že historie je pouze jedna a to ta správná a skutečná. To je samozřejmě velký omyl.

Osobně doporučuji každému prostudovat si historii USA, jaká vlastně byla motivace pro vytvoření nezávislého státu. Jelikož USA se v roce 1913 definitivně vrátili zpátky tam, odkud utekly (do evropského finančního a měnového systému), je to za poslední století poměrně smutný příběh.
28. 10. 2011 | 20:22

Holubář napsal(a):

aga:
Máte tam chybu, myslím.
Největším Čechem byl Jára Cimrman.
28. 10. 2011 | 20:27

mb napsal(a):

ad klausův projev k říjnu 2011

jájsemtoříkal ( eu a krize ... i když žijete v nejlepší době což zaznělo v novoročním projevu před pár lety)

antiglobalista Klaus ,...

politická korektnost, orwellovské tajné služby, ďábelský mefisto ... nic než přítomnost .... srovnej: Klausovo malé zpětné zrcátko !!!!!! IRONIE ...

(nesmíme se ohlížet do minula ... transformační klaus)

souhlasím se zdůrazňováním nesamozřejmosti svobody ( či jakékoli jiné ´samozřejmé´ přítomnosti )

ad komunistický typ nesvobody .... bez komentáře ...

22 let pádu komunismu ...

5/10 let ... po pádu komunismu ... už / teprve ...

už 22 let ... / už 22 let Klaus dopouští tunelování republiky /

Mnichovský diktát a březen 39, 2. sv.v. ...

nebezpečí dneška: pravděpodobně ne rozvrat republiky jako byla 2.sv.v.

nemáme klid .... veřejná sféra, politika, média .... / nejlepší ministr školství dobeš ... lepší než zemřelý gruša /

trhliny ve společnosti = Klaus se probírá z komatu / šípková růženka / .... starej se vždy jen o svůj osobní zájem, vše ostatní zařídí neviditelná ruka trhu ...

navrhovači snadných řešení ( klausovy kecy o importu romského problému )

Klaus je pro legitimní politické střety ... a artikulaci názorů a zájmů .... chybí vzájemné naslouchání / Klaus je supernaslouchač .... že .... /

spory, váhání, nerozhodnost, absence nahledu .... zabraňuje pragmatickým řešením .... proč tedy Klausi nevystupujete proti korupci, proč nejdete příkladem, proč hájíte tuneláře a říkáte, že v ods ani nikde jinde žádní kmotři nejsou ???

proč jste nevyvodil osobní odpovědnost ze singhy a bacsze ... ?

umělé stupnování sociálního napětí .... :-)))

uměle .... ( :-))

nejsme materiálně chudi ... v průměru máme dost / znáte to s tím kuřetem .... na 2 lidi /

prostě se máme nejlépe v dějinách .... / je to díky eu, nebo eu navzdory Klausi .... ????? /

ideový chaos a ztráta tradičních hodnot, nové vzorce chování, svoboda není nezodpovědná libovůle a popírání autorit ....

lidská nezralost, frackovitost, nevázanost ( nevaž se odvaž se)

společenské chování ( guth jarkovský )

hrubnutí politiky a politiků / michálek jest zločinec, drobil hrdina /

mediální denunciace = schwarzenbergovo pazdeří ...

nemoc médií ... VETUJI že by někdo vydával milost za úplatu ...

veřejné zakázky ... ??? co to o nich povídal ... ???

že se o nich nemůžeme dohodnout ??? na transparentnosti veřejných zakázek ???? proč ????

respekt k odlišnosti ... a pokora ..... souhlas ....

přesah ... transcendence .... bůh ....

bojím se islámu, špinavých prachů
bojím se o mámu, bojím se strachu

nesmíme rozvracet svou vlastní civilizaci .... tak proč Klausi nevystupuješ proti korupci ????

proč neomylně podpoříš korupčníka proti slušnému člověku ???

začněme u sebe ... říka Klaus .... doufám , že ti tvé začátky u sebe jednou bůh spočítá ...

osvědčené modely, hodnoty a ctnosti ...

třeba nebát se a nekrást a nelhat ... njn ... vivat Klaus ...
28. 10. 2011 | 20:29

Kryštof napsal(a):

No , můžete být hrdí , kam jste to se svou národní elitou , Gottwaldem počínaje a Klausem konče dopracovali , lépe řečeno dokradli . Mám ten dojem , že ke zlodějně a podvodům vás , čecháčkové , nikdo nutit nikdy nemusel a nemusí . Vyžíváte se v nich stejně radostně jako v budování socialismu , když jste taky masově hulákali "Ať žije KSČ !" a právě tak masově kradli ve fabrikách , na stavbách , v Komunálu , apod. cement , prkna , vodovodní baterie a cokoliv jiného . Komické je , jak chcete slavit státní svátek "své" země , když vám tam už díky vašemu vlastnímu zlodějskému přičinění kromě dluhů a všeobecné devastace takřka nic nepatří , mi jasné není , ale u cizího občana je to odpustitelné . Podstatně horší je , že to není jasné ani vám , kteří jste občany tohoto zdejšího panoptika blbosti . Vykecáváte se o Duchcovu a tamtéž neblaze známém zásahu četnictva v r.´31 , ale nějak se nevykecáváte o svých neblahých počinech volebních a z nich plynoucí otřesné reality v době současné , za což si nesete osobní a plnou zodpovědnost jenom vy SAMI , "hrdí" čechovlastenečkové unavení od věčného mávání fangličkami a vyřvaní od půllitru v putyce .
28. 10. 2011 | 20:31

aga napsal(a):

Holubář

smějící se bestie, žejo :)
28. 10. 2011 | 20:32

aga napsal(a):

kryštof

tenhle selfhating rys není pro Čecha typický - nezaběhl jste se sem nebo tam odněkud?
28. 10. 2011 | 20:34

český maloměšťák napsal(a):

ad Holubář
U nás taky byly davy.
Po ohňostroji se rozešly.
/a taky stánky už se pomalu balily - takže co, že..../

aga
Tady nevládne duch.
Tady vládne Mafie.
A to dost zásadním a citelným způsobem - spíše v rovině fyzické, než duchovní.
I když v té duchovní explicitně taky.
28. 10. 2011 | 20:36

aga napsal(a):

maloměšťák

v každém srdci se sváří dobro a zlo - čím je srdce důležitější, tím je boj sveřepější.
28. 10. 2011 | 20:38

mb napsal(a):

a ty seš vodkaĎ kryštof ?
28. 10. 2011 | 20:42

aga napsal(a):

Pan stejskal

Mimochodem, pane Stejskale, nenaplňují příspěvky pana Kryštofa skutkovou podstatu trestného činu hanobení rasy, národa a přesvědčení? Kdybychom na místo "čecháčků" dosadili "cikáni" nebo "židáci" taky by to tu taky zůstalo?
28. 10. 2011 | 20:45

Holubář napsal(a):

to asi nepůjde:
To jste pospal hezky. Díky.
28. 10. 2011 | 20:51

Holubář napsal(a):

aga:
Ano, to je trefná charakteristika, s tou měl ten zločinec pravdu. Nač to zastírat?

český maloměšťák:
Já tomu nějaký přehnaný význam také nepřisuzuji. Ale prostě jsem čuměl..... Trochu i sám na sebe.
28. 10. 2011 | 20:56

Bohumír Šmeral napsal(a):

Pavel Kopecký
No nazdar hodiny! Takhle jestli přednášíte hned na DVOU vysokých školách... Daří se vám tvořit věty ještě zamotanější a nesrozumitelnější než bych toho byl schopen sám. A to je NĚJAKÉ měřítko.
"Produktem společnosti, u níž je základem prodejné množství a nikoliv jakost, nemůže nebýt nízká úroveň elit a leckdy právě veřejnými činiteli vítané symptomy ovčanství." jsem příkladmo musel číst třikrát, než mi došlo kde jsem a odkud kam vás vidím se ubírat. Je pravda, že znám génie běžně používající i trojitou negaci, ale tam jde o Gewohnheitsverbrechen.

A ještě mi úplně nedocvaklo, proč slavíme na prvním místě. Mohli bychom si na bedně přestoupnout i o stupínek níž, nalevo, nebo napravo? Mělo by to nějaký význam?
Po dryáčnickém titulku jsem se pěkně těšil, jak nám ten vznik Republiky (je to, alespoň pro mne, jedno z nejposvátnějších slov) vyprázdníte, a ono nic. Běžné nadávání na neaktivní Čechy (to znám už od tělocvikáře ze základky), anekdota o upáleném Palackém, rept proti naivitě kupónových privatizátorů (obě knížky mi hodily cca 60 tisíc, byl jsem tak naivní? a vy byste mi dal co?), obecné mávaní pěstičkou na Václava Klause. Žádné prehistoricky rozměrné mouchy nezabzučely.

Všem v podvečer přeji plodné zamyšlení se nad tím, co to naši pradědečkové za onoho nikterak teplého (4,8"C) říjnového dne před třiadevadesáti lety vlastně hledali v ulicích. A jestli to nalezli.
Oni se domnívali, že ano.
28. 10. 2011 | 21:03

arnazach napsal(a):

Jedno tato diskuse ukazuje jasně: 28. říjen není mrtvým svátkem.
28. 10. 2011 | 21:09

Divobyj napsal(a):

Kryštof

Váš pohled je velmi potřebný.Předpokládám,že s podporou zdejších egoistů nepočítáte.Oni se totiž jen velmi neradi dívají do zrcadla,sami na sebe.
Víte,já téměř každý den pročítám pod zdejšími blogy diskuse.Mimo neskutečná paka,mezi která patří i většina těch,kteří sem bloqy píšou jsou zde i vysoce inteligentní lidé,úžasně hodnotící současné i minulé dění kolem nás.Dokážou hravě zkritizovat blog a jasně říci,jak by se to,či ono mělo správně dělat.
Chybí mi tu ale to NEJPODSTATNĚJŠÍ.Nikdo totiž není schopen dodat konkrétní jména.Tedy KDO to udělá,koho by chtěli vidět ve funkci premiéra,prezidenta atd.
Proč zde konkrétní jména nepadají?Bloqeři i diskutující totiž velmi dobře vědí,že vysloví-li jakékoli jméno,budou zde utlučeni argumenty proti. A proto se BOJÍ. A v tomto strachu vidím já(mimo jiné,samozřejmě)ono vychytralé,ale zároveň ustrašené "čecháčkovství"
28. 10. 2011 | 21:18

mb napsal(a):

divobyj ... ulice, jména, kde jsou partyzány ... ???

Gruša ( bohužel si dovolil umřít )
Kužílek
Dvořáková ( ne mrtvá Anděla )
Sokol
Koukolík
Švejnar
Špidla
Dienstbier jr.

( je tu spousta slušných lidí ... mozna jsou (pre)valcovavani temi neslusnymi ... kdo vi )

můžete dát nejake argumenty proti ...
28. 10. 2011 | 21:26

Karel napsal(a):

To Bohumír Šmeral :

Možná je dobré lépe číst.

Málokdo tady utočí proti státnosti a českému národu. Někteří to možná vyjadřují vachrlatě, samí to pořádně neumí definovat, ale ...

Je co slavit,
ale určitě ne s takovou špínou a logrem lidské společnosti jako jsou Klaus, Nečas, Kalousek, Parkanová apod. Toto je prostě hnus.

Je hnus, jak jako národ se chováme jako oVčani a jako elity si vybíráme, ty lidsky hodně mizerné mezi námi. Skutečně jsem hodně daleko za SRN, Rakouskem, UK apod.

To je pro český stát příznačné minimálně posledních 60 let. Ale to období resp. jeho délku bych nechal na odbornících.
To je pro mě osobně děsivé a tento státní svátek kazící. S tímto lidským lógrem, který to slaví před karemi nemíním nic slavit.
28. 10. 2011 | 21:39

Paja napsal(a):

Kryštov: ty Vaše tirády proti čecháčkům se vztahují i na nás Moravany? No je zajímavé, že tyhle řeči jsem ještě od nikoho neslyšel z očí do očí. Přijeďte k nám do Ostravy a můžete své názory vyložit někde navečer v nějaké restauraci chlopům, bude sranda, ogaři se s Váma troche pokočkují.
a co tihle taky taková čecháčkovská svoloč?
http://cs.wikipedia.org/wiki/Jan_Kubi%C5%A1
http://cs.wikipedia.org/wiki/Adolf_Op%C3%A1lka
http://cs.wikipedia.org/wiki/Josef_Val%C4%8D%C3%ADk
http://cs.wikipedia.org/wiki/Josef_Bubl%C3%ADk
28. 10. 2011 | 21:53

mb napsal(a):

http://cs.wikipedia.org/wiki/Gab%C4%8D%C3%ADk
28. 10. 2011 | 21:56

Joe Ratata napsal(a):

Holubář,aga
Díky za tu trošku optimismu v moři v moři žluči a pohrdání vlastním národem.Z některých rádobyintelektuálů je mi zle.
28. 10. 2011 | 22:03

mb napsal(a):

joe ratata ... kde je to moře žluči a pohrdání vlastním národem ... ??? ... já si všimnul jednoho nespokojence ... co vidíte Ratato ... ???
28. 10. 2011 | 22:06

Jarmil Kolben napsal(a):

"Sladký napsal(a):
17 listopad je významný svátek, neo? Nepochybně.Hlavně pro bývalé partajníky,"manažery" (ředitele podniků) stranické funkcionáře a estébáky, kteří k moci politické získali navíc obrovské majetky.Jo, zapomněl jsem na veksláky.
28. 10. 2011 | 09:29"

Sladký, a co takhle: ..Byly uzavřeny české vysoké školy, vedoucí představitelé vysokoškoláků byli zatčeni a 9 popraveno (Josef Adamec, Jan Černý, Marek Frauwirth, Jaroslav Klíma, Bedřich Koula, Josef Matoušek, František Skorkovský, Václav Šaffránek a Jan Weinert), 1200 českých studentů bylo zbito a odvlečeno do koncentračních táborů. V roce 1941 byl 17. listopad vyhlášen v Londýně za Mezinárodní den studentstva..

To je myslím dostatečně významný svátek pro každého, kdo není na hlavu padlý.
O to, co Alojz Lorenc se sovětskými poradci zinscenoval na Národní třídě a co si potom estébáci a vexláci v parlamentu odhlasovali jako Den boje za svoji svobodu a demogracii se nemusíme vůbec starat.

U některých příspěvků se pak člověku dere na jazyk otázka, z jakých děr to už zase vylézá.
"Historik napsal(a):
.. Za Masaryka jsme převzali z Rakouska bohatý průmysl, ale /jako vždy když si češi měli vládnou sami / jsme ho zničili, byl hlad, střílení do dělnických demonstrací s desítkami mrtvých a ekonomická výkonnost se nedostala přes 80 % té za Rakouska... antikomunisti nemají zájem o tomto mluvit.
28. 10. 2011 | 12:54"

Z prostých znalostí přístupných žákům sedmé třídy základní školy (po zrušení osnov ale možná už ne) lze seznat že v předválečném Československu bylo poháněno 67 % strojů elektromotory. V USA to bylo 66 %.
Škodovy závody zaměstnávaly více než 35.000 lidí. V zemi byly desítky leteckých firem a automobilek, z kterých se žádná nejmenovala Hyundai nebo Kia. Prokazovaly technicky tvořivý potenciál národa a vůli jeho, zejména technických elit, prosadit se i v podnikání.

Jen těžko si dnes umíme představit, co pro republiku znamenala krize, kterou nenasytnost světové plutokracie rozpoutala v roce 1929.
U nás vyvrcholení přišlo až v době, kdy se už většina zemí začala z krize probírat. Roční index průmyslové produkce čtyři roky po vypuknutí krize zaznamenal čtyřicetiprocentní propad. Země byla vržena o více než deset let zpět a kdo měl příležitost mluvit s prarodiči o tom, jaká to byla léta, musel by takovýmhle "Historikům" naplivat do obličeje.

U ostatních (Sladkého, například) bych čekal trochu chladnější hlavu při formulacích.
28. 10. 2011 | 22:08

kormoran napsal(a):

Cesi(prikladne) vzhlizi k prezidentovi i k poslancum , jako k modle-stale prezivaji ve svych (komanche) pohadkach a mysli si , ze kdyz je nekdo jednou za cas dokope , nebo nalaka k volbam , tak tim to konci.

Hlavne zpatky ke svemu 'ovaru'.

Totiz JA jsem Franta Retez z Tehotina , a prezident nevyslysel MUJ problem se zedniky, kteri mi doprasili stavbu-priklad. Tudiz je to chuj!

Prosim pekne kolik z Vas zdejsich diskutujicich , se zucastni vyhlasenych shromazdeni zastupitelstva ve svych regionech ?

Kolik z Vas se dokaze verejne postavit prave v techto snemech , ze s tim , ci onim nesouhlasi?

Kolik z Vas 'obtezuje' sve zastupitele - poslance, ktere jste si zvolili (slucujicich se s Vasim myslenim), ze tamto , ci ono neni v poradku?

V mnohem souhlasim s Panem Krystofem - zaprdeni a ovarovi Cesi kritizuji vse kolem, ovsem najde-li se nekdo a ten jejich zkazeny puch linouci se z jejich mordy jim nekdo vrati, najednou zbystri a jsou temi nejvetsimi 'vlastenci'
Jak usmevne!
28. 10. 2011 | 22:16

filip II. napsal(a):

Prezident Klaus prohlásil dnes při slavnostním projevu ve Vladislavském sále, že prožíváme nejblahobytnější etapu života. Co dodat?
Představitelé a papaláši přítomni v sále mohli zatleskat.
Ale statisíce lidí bez práce, tělesně postižených a další na hranici chudoby, nebo už za ní, tleskat nebudou!
28. 10. 2011 | 22:29

ghándí napsal(a):

co to je zase za vyšinutýho sockomouše? jako by nestačil pehe.
28. 10. 2011 | 22:36

ghándí napsal(a):

zítra potrefený pehe pořádně zakýhá, na to vemte jed.
28. 10. 2011 | 22:38

Jura Malý napsal(a):

Je to nepřesně pojmenovaný svátek. Tedy 28. října 1918 nevznikla Československá republika, ale císař Karel dovolil, aby zástupci zemí Koruny čekské vystoupil se svazku monarchie. Českoslovesnká republika vznikla až o 2 dny později Martinskou deklarací, kterou se Slováci přihlásili ke společnému státu s Čechy.Zato jim TGM slíbil automnii. Kdo se potom na Slovesnku zmínil o autonomii mazal do basy. Fešák, ten uctívaný TGM. Nedivte se, že se tento svátek moc neslaví. Vždyť Českoslovenko během 72 let se stihlo dvakrát rozpadnout a třetímu rozpadu zabránila sovětská okupace. Vzpomeňte si, jak se tvořila tenkrát federace, která na rozdělení státu potřebovala jenom ještě nějaký čas.
28. 10. 2011 | 22:45

Zbyněk Matyáš napsal(a):

kormoran:
Test:
"zaprdeni a ovarovi Cesi kritizuji vse kolem" a posraný kormoran na ně svrchu kálí.
Otestoval jsem si Vaši úroveň, brrrrrr!
28. 10. 2011 | 23:01

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Jura Malý:
Mýlíte se.
"28. říjen - Den vzniku samostatného československého státu "
http://cheminfo.chemi.muni.cz/odbory/predpisy/09/245-2000_Sb.htm
28. 10. 2011 | 23:09

kormoran napsal(a):

Zbynek Matyas , i Vas se to dotklo? V tom pripade se omlouvam .

Spise byste mel odpovedet , co Vy delate s onou zaprdenosti a ovarovstvim , To je Vas svet!
28. 10. 2011 | 23:17

Divobyj napsal(a):

mb

embéčko,jak vám to jen napsat...
Děkuji za vaši snahu uvést konkrétní jména.
Pro tato jména bych použil jednoho společného jmenovatele.(jen u jména Sokol nevím který)

Jsou to idealisté,odtržení od reality.
28. 10. 2011 | 23:18

Zbyněk Matyáš napsal(a):

kormoran:
Podle sebe soudím tebe? Můj svět to není.
"Spise byste mel odpovedet , co Vy delate s onou zaprdenosti a ovarovstvim" Hledám a uvádím fakta a tak vyvracím kydy ovarářů.
28. 10. 2011 | 23:24

mb napsal(a):

taky nazor divobyj ... ja si to nemyslim ... ale pak máte ty praktiky ... ty kteří v tom umějí chodit ... a to jsou zloději a mafiáni ... včil mudruj divobyj ... tak to ja radši ty slušné ... hezkej večer ...
28. 10. 2011 | 23:27

kormoran napsal(a):

Zbynek Matyas , pak tedy nechapu na co si Cesi stale stezujete?)))

Fsechno funguje a tak to ma byt a tak je to spravne!)))
28. 10. 2011 | 23:40

kormoran napsal(a):

Zbynku a ono hloupe prislovi :" Podle sebe soudim tebe" , bych mohl a s klidnym svedomim napasovat na kazdeho diskutera , vcetne 'blogeru'.

Stejne tak i hloupe ceske prislovi: " Na kazdem sprochu je pravdy trochu". Ani nechtejte vedet , jaky 'sproch' bych si zrovna na Vas vymyslel.

Podobne tak : "Do stejne reky dvakrat nevstoupis" , no vyzkousejte treba tento slogan pouzit v povodi reky Gangy na mistni samany.

Ze ona prislovi prave vymysleli Cesi!?)))
29. 10. 2011 | 00:00

kormoran napsal(a):

P.S. Zvlast posledniho prislovi se vehementne Cesi drzi , protoze pravidelnou koupel a hygienu si pletou s onou 'rekou' , potom je to ve hromadnych priblizovacich prostredcich na plynovou masku.)))
29. 10. 2011 | 00:10

ghándí napsal(a):

nadešel čas začít vážně formovat a seskupovat síly proti EU. klaus se trochu rezignovaně benešovsky s EU smířil, já jsem pro radikalní postup. ten projev byl příliš rezignovaný, príliš měkký, obecný. myslim, že většina lidí tomu vubec nerozuměla. klaus měl více zautočit na zadlužování a euro.
29. 10. 2011 | 00:17

Holubář napsal(a):

kormoran:
"Nevstoupíš dvakrát do téže řeky" - pokud k tomu máte připomínky a stížnosti, musíte do starého Řecka. Praotec Čech to, jako mnoho jiného, jen opsal.
A rybníkáři si na vás stěžují, tak dejte bacha. Ani ne tak na broky, jako spíš na otrávenou návnadu. Na každém šprochu pravdy trochu.... Přijdete mi nějak překotný, tak abyste moc nehltal, mohlo by to být i smrtelné.
A nesoudím vás - ani podle sebe ani jinak.
:-)
29. 10. 2011 | 00:20

Holubář napsal(a):

kormoran:
Aha, tak ještě něco....
Nevěřím tomu, že aristokratický duch vašeho ražení jezdí sockou, takže o smradlavých Češích jste nejspíš slyšel jen vyprávět. A máte recht - na každém šprochu pravdy trochu.
29. 10. 2011 | 00:22

kormoran napsal(a):

A vidite samani , jaci dokazete byt 'pristipkari', presne tak , jak jsem ocekaval na hlavni body otazek 22.16 jste zdrzenlivi odpovedet , ale 'okolokomina' dokazete brebtat do zblbnuti.-

'Cikani' obarveni na bilo. Otazka. " Cechocikane povez slovo lokomotiva"

'Och taky jadnodnychi slovo okolokomyna'.
29. 10. 2011 | 00:47

Medikolog napsal(a):

28. říjen ..

den vzpomínek na dvakrát Slováky zaříznuté Československo. Poprvé za Hitlera, podruhé v roce 1992. Milé Československo, dnes jsem na tvoji památku spálil polovinu svíce. Nechám ji dohořet symbolicky až 2. 11. v den Památky zesnulých...

ČR má počátek dnem 1. 1. 1993 - symbolicky v den Novorčních kocovin... kdy by mnohé metálobraní bylo možné právě na novoroční den kocovin svésti.
29. 10. 2011 | 00:51

kormoran napsal(a):

Holubar , narodni citeni je zdrave , ale myslet si o sobe , ze jste pupkem sveta je destruujici . Na teto planete je mnoho mensich narodu , kteri za sve smysleni a svobodu prolili krev ve prospech svych budoucich generaci a prave Ti , nemaji potrebu si stezovat a hloupe zvanit, narozdil od Cechu.
29. 10. 2011 | 00:58

ludo napsal(a):

ked tak pozeram na to z povzdiali,ako sa oslavuje vznik toho,tymy co to rozbili,ktory ma zbavili jedinej hrdosti,ktoru som mal a to bola statna prislusnost,ani za pomaly 20 rokov,co zijem v riti im to nemozem zabudnut,ako o nas bez nas rozhodli s prispenim toho zasraneho zapadu,mam v pazi nejakych hrdych pepikov a cobolikov na tie svoje independent,nasa minulost a sam moj zivot v nej mi dava jasne za pravdu,co sa dosiahlo v tych independent demokraticko ekonomicky rozvinutych statoch,cobolici maju holu rit a zlate ceske rucicky su pepikom na prd,rozkradnute,rozpredane,chceli kradnut kazdy na svojom,ako pepici,tak aj cobolici,jediny cobolik dubcek,ktoreho aj pepici uznavali za boha nechcel rozchod,tak ho spratali,nemam domu mam len status v tej riti,kde zijem,ako moze nejaky politicky vazen co odbrunel na urane roky ,zobrat nejaky pliesok od takeho saska,ako je klaus,co sa to porobilo?kde je nejaky charakter? v mojej palici navzdy zostane hrdost na cechov a slovakov,na ich nasadenie,kopu som sam poznal,srali na stranu a seru aj na taku demokraciu,nema nacii na svete,co tak maju blizko k sebe ,ako pepici s cobolikmi a poznam tych nacii mozno 30 za tie roky s ktorymi som bol neraz v styku,nech bude preklaty ty,co zabudli na svoju minulost z ktorej si urobili toto divadilko co je teraz ostatne 20 rokov,zahranicne misie sa musia stipat do riti,aby uverili co sa v tych bananistanoch tam deje,ako sa prekruca skutocnost a klame v zive oci.
29. 10. 2011 | 01:17

František Křižík napsal(a):

gháhndhí
"nadešel čas začít vážně formovat a seskupovat síly proti EU"

Jistě, až otočím hlavu k oknu, spatřím Vás s kolem spřádacího kolovratu jak tam venku formujete ty zástupy.

Ve skutečnosti je potřeba seskupovat síly PRO novou a jinou EU. David Cameron už něco začal plichtit z nečlenů eurozóny a když Pámbu tentokráte dopustí, třeba vznikne protiváha frankogermánskému břídění společných věcí.
29. 10. 2011 | 01:22

ludo napsal(a):

jak ja nenavidim takych tajtrlikov z pepikova,horsi od tych debilov z SNS,ked napise ze ty cobolici tych pepikov 2 krat podrizli v prvom podrezani kopa nasich buranov s pepikami,nastavovala sisku,pricom kopa o nu prisla z nasho burakova z kopeckov dvaja a potom v tom 92,som bol 3 dni zadrzany,lebo som otvorene,chcel strielat do tych hrdych slovakov,dobre,ze zijem v riti lebo vidim ze aj v pipkove dobre streleny narodovci,ako ty zasrany cobolici,najradsej by som takych sam podrezal...
29. 10. 2011 | 01:28

Tomáš Baťa napsal(a):

ludo

Právě jsem chtěl medikologovi odfrknout, že to ve skutečnosti nebyli Slováci, kdo podvakráte zařízl Československo. Že byli pouhým nástrojem zcela onačejších sil.

Ale po přečtení vašeho emocionálního výlevu jsem couvl. Ono je těžko se stát nástrojem, pokud k tomu člověk nemá vlohy a vůli.
Ano, na mečiarovská a protičeská shromáždění mohly vozit babičky z vesnic autobusy za peníze Bundesnachrichtendienstu. Ale někdo si do nich musel sednout a někdo ty vajíčka na Havla musel hodit.
Už Joseph Goebbels o Slovensku řekl: "To bude pro nás hračka."

Zcela překvapivě Jozef Tiso neudělal vše podle diktátu Berlína a odolal tapecírovým výhrůžkám, že ho předhodí Polákům a Maďarům. Možná i proto si dodnes myslím, že si provaz tak úplně nezasloužil. Ale židi o tom mohou smýšlet jinak.

Síly, které Hlinkou a Tisem proti Republice manipulovaly byly jiné, než hnědé pařáty Berlína. Myslím, že kořeny bychom mohli hledat u nenávisti msgre. Marmaggiho k TGM.

Situace, v které jsme, předpokládá, že se nejdříve musíme postavit na nohy (ale to myslím v morálním smyslu) jak my, tak vy. Navazovat nějaké věčné bratrství koruptních politických kast by byla hovadina.
Pokud se těch parazitů dokážeme zbavit, pak bude možná na řadě se bavit o tom, jestli Československo přecejen nebyla slušná firma. Ale jen potom.
29. 10. 2011 | 01:51

Tomáš Baťa napsal(a):

ludo
"Rotmistr Jozef Gabčík (8. dubna 1912 Poluvsie (dnes část Rajeckých Teplic) – 18. června 1942 Praha) byl československý voják, který v rámci Operace Anthropoid provedl atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha."
N'oublie jamais.
29. 10. 2011 | 02:04

kormoran napsal(a):

Holubar ,00.20 rozumel jste vubec me nasledne reakci?

Absolutne tyto 'slogany' nepouzivam , pozivam je , jako okopirovani hlouposti toho , co mate v oblibe pouzivat Vy. Cesi.

A vy mne narknete , abych si sel stezovat Rekum . A ze to praotec Cech 'pouze' okopiroval.- Opet ta tendence se vyhnout zodpovednosti!))))Neuveritelne.)))

Ale rekl bych , ze Cesi od r. 48' maji s nynejsimi Reky hodne spolecne , dlouhej kour ,nenechave ruce, este chybi ta plaz , pruvanove kosile a zovialni vyraz Paroubkova obliceje z billboardu s velice znamym taky "prislovim"))))
29. 10. 2011 | 02:40

kormoran napsal(a):

Jinak Vas mam rad , akorat me casto serete.)))
29. 10. 2011 | 02:56

kormoran napsal(a):

Tak ted jsem se soudruzi prave vratil z Recka A Sookrates mne vlidne prijal a rek : "Pletes se mily Boji". 'Pravil jsem pouze , ze hloupy to Rek , ktery vstupuje opakovane do reky , do kterez sam si s oblibou chcije".To rek ten Rek Sokrates.
29. 10. 2011 | 03:33

stehno napsal(a):

1918 - 1939- 1945 - 1948 - 1968 - 1989 - 1994. Mezníky, kdy se "někdo " chopil moci a vždy vysvětloval, jak je to dobré pro národ. Pro obyčejné lidi se však vpodstatě nic nezměnilo. Falešné sliby o svobodě, demokracii, pravdě, lásce, blahobytu, národní jednotě - to vše sloužilo a slouří jen zájmům načí "elity". Na znesvářené moci se chtějící skupiny doplácí řadový občan.
Nelze srovnávat životní a bezpečnostní úroveň v roce 1914 a nyní např. počtem osobních automobilů. Podobná svrovnání jsou i ve výše uvedených komentářích, jen o těch autech tam není, to jsem použil jen jako extrém.
29. 10. 2011 | 06:39

ghándí napsal(a):

franta křižík
pro novou a jinou evropu...neříkal to už kdysi hitler? EU je potřeba rozpustit, protože jsem přesvědčený o tom, že to nikam nevede, podobně jako socialismus. dočkáme se hořkých konců
29. 10. 2011 | 07:51

sevast napsal(a):

Kolik rozporuplných hodnocení vyvolal pohled našich lidí do nedávné Libye.Od nás se ta země liší tím,že za lidi tam bohatství vyrábějí naftové vrty s věžemi.Podle všech indicií se mj. i díky tomu měli tam obyčejové mnohem lépe než našinci.Ale osud vládce,který podle všeho byl bohatý ale i nepohrdal šatem prostého beduína ?
U nás bychom se měli zorientovat o dost lépe,když zde žijeme.Přesto i zde cítíme rozporuplnost,jakousi asymetrii a nevyváženost dějů naší dávné i současné historie,i aspektů soudobé společnosti.
Obecnější dilema:je vykonána spravedlnost obyčů jusičními akty nad Chodorkovským,Madoffem,a českými analogy? Jistěže ne.Je to kapka v tom moři pocitů s komentáři jež vyvolávají u mnoha lidí chuť od všeho se odvrátit-kamsi?-kam?-a zapomenout na vše co zde právě je,oč jde a co běží jako trpkou frašku.
A jeden z takových rozporuplných momentů vnímáme včera:V.Klaus vyznamenal včera řadu lidí,vojáků Svobodovy armády Karpatsko-Dukelské operace-kteří pro normálního člověka z nepochopitelné etiky padesátých let byli justičně persekvováni-ti kdo se o naši svobodu nejvíce zasloužili-tresty tehdy až dvacet let uranových dolů.Dnes ve věku okolo devadesátky jsou poprvé právem veřejně rehabilitováni za zničený život,pověst kriminálníků,která je místo zásluh hrdinů provázela.Tento včerejší akt bezesporu byl nutný,ale vyvolává zděšení nad zpožděním-trvajícím osudově půl století.Něco podobného dnes zažívá mnoho obyčů při odkladném působení placeného lékařství,kdy jim potřebná pomoc přichází pozdě,někdy po deseti a více letech,někdy vůbec a po smrti jí netřeba.To je ta asymetrie dnešní doby-dávné zlepšeno,současné ještě horší.My nemáme šanci se dožít ve zdraví devadesátky hrdinů uranových dolů.
Další rozporuplnost je v tom,že kdo si nelže sobě ví ,že ta krutá doba padesátýc let,co poškodila vyznamenané,tehdy neprávem-dala naopak milionům ostatních šťastnějších jistotu ve zdraví,práci,důstojnosti lidského života a životní úrovni jakou dnes ani zdaleka nemají.Ne hned,ale vývojem desítek let,který byl ve jménu demokracie přerušen rokem 1990.Je to ale opravdu demokracie,která nese s sebou toto? Co je demokracií.Co je dnešní čistě metaforické chápání politiky světa s nekontrolovatelnámi a nezaslouženými nadpenězi kamuflovaných nadlidí,politické projevy beze smyslu a rozumu pro nás za budoucnost?
Kdo vede tuto zemi a kam? U mnoha lidí to vyvolává stejné zděšení jako ten odklad včerejší spravedlnosti minulou generací o půl století.Je tu tedy stále jen totéž v přelakované podobě? Mezi dvěma různými zly nevolme.Zvolme dobro a rozum.Činy.Nepřecházejme od zla k ubolébavkám.Jsou zde na politické scéně i strany se staletými tradicemi v umění lavírovat,neřešit,obcházet.Jsou tu strany,které to umí ještě lépe.Volme jiné strany než tyto.Volme jinou cestu.Zbavujme se účelové společenské neurčitosti určené veřejnosti za níž se skrývá hrabivost dosud málo poznatelná pro svou skrývavost,úskočnost,bezbřehý egoismus.Nízkost,neodpovědnost.
29. 10. 2011 | 09:16

sevast napsal(a):

oprava výše "padesátých", " k ukolébavkám"
29. 10. 2011 | 09:20

Jarouš napsal(a):

Jaký 28.říjen?Vždyť je to blud.Ne právem oslavují někteří vznik Československa po jeho rozdělení.
29. 10. 2011 | 09:39

Holubář napsal(a):

kormoran:
Chcete-li poznat českou duši, doporučuji prostudovat jako základ legendární Haškovu knihu a aktualizovat některou z her Járy Cimrmana, nejlépe ovšem v originálním Svěrákovsko/Smoljakovském podání. A budete mít jasno. O pupku světa to fakt není.
A bacha na infarkt, za ten vám žádný Holubář ani nikdo jiný nestojí.
Frťana slivovice po ránu a den je hned veselejší.
Mimochodem, co budete dnes vařit?
Já consomé se syrovým vaječným žloutkem a trochou sherry a jako hlavní chod daňčí hřbet (už je tři dny naložený) - rychle ošlehnout na grilu a pak dotáhnout v troubě, aby byl s kůrčičkou, ale uvnitř růžový. Brusinky. Jako příloha opečený brambor a restované hříbky. Zákusek: Štrůdl (peče moje Labuť).
Bez aperitivu, vzhledem k tomu sherry do polévky, ale pak Chateau Paveil de Luze 2006 - to je apelace margaux. To byl v Berdeaux zdařil ročník a já jsem ho při nákupu En Primeur (znáte?) platil v dubnu roku 2007 neuvěřitelných 11,60 eura, to bylo ještě v sudu. Dnes stojí ve vinotéce 890,00 Kč (sic!), takže bude chutnat dvojnásob. Ke zvěřině opravdová pecka, škoda že tak o dvě deci přijdu - Labuť víno obvykle nepije, ale tohle si ujít nenechá, ale já jí zase na oplátku upiju sklenku cognacu Daniela Boujou ke kávě (já zas nepiju kořalku) a tak to bude fifty fifty :-) .
A jeden na rozloučenou:
"Láhev ráže magnum je ta správná míra vína pro gentlemanna k večeři, pokud jeho dáma nepije"
Hezký den přeju, jdu na to!
P.S.: Lághev magnum mám obsah 1,5 litru :-) .
29. 10. 2011 | 09:46

Holubář napsal(a):

kormoran:
Pardon, abych tam neměl protimluv - slivovice není kořalka, to je lék. Na tělo i na duši.
29. 10. 2011 | 09:51

mb napsal(a):

stehno máte chybu v letopočtu 1994 ...
29. 10. 2011 | 10:09

Krupa Václav napsal(a):

Z.M. Děkuji. Tak nějak se to MOHLO stát. zdravím KV
29. 10. 2011 | 10:11

stále rebel napsal(a):

28. říjen bych přejmenoval na Den české národní hlouposti. Je to den, kdy jsou agilnější naši národovci a o hloupost a směšnost není nouze. Ti, kteří nepatří k česká národovecké pravici a chtějí žít ve slušném našimi sousedy respektovaném státě, tak musí Klause a jeho nohsledy vytlačit na okraj společnosti.
29. 10. 2011 | 10:34

Souhrn napsal(a):

Když si tak pročítám dnešní diskusi- závěry-
Moc hrdosti na naše dějiny tu není. Jan Nepomucký 28.X. v 9,00 dost smutně ale realisticky popisuje přístup čechů ke všem svátkům -
Pořád přetrvává asi ve válce vzniklá Masarykovská legenda - krizi za Masaryka, politickou nestabilitu, znárodňování a desítky hladových demonstrací s mnoha desítkami mrtvých někdo dokáže popsat tak, že se nic nedělo jen v Duchcově jeden horlivý policista vystřelil na dav který se náhodně procházel kolem a radoval se z blahobytu a svobody, no a ono 6 mrtvých. Ostatní desítky demonstrací a ostatní desítky mrtvých nejsou hodny diskuse
Rozpaky jsou zejména nad tím že slavíme Republiku, kterou rozbila reprezentace co je dosud u moci.
Pokud někdo píše něco pozitivního, nemá argumenty ale jen pocit že musíme být vlastenci.
.
Pocit zhnusení je asi velmi ovlivněn současnou politickou, ekonomickou a morální situací v ČR.

Celkový pocit je dost odpuzující. A jsem zvědav jak budeme za pár dnů diskutovat o 17 listopadu
29. 10. 2011 | 10:53

mb napsal(a):

... myslim že jste pane Souhrne ... diskuzi nečetl dosti pozorně ...

ergo vaše souhrnné závěry ... jsou mylné
29. 10. 2011 | 11:06

Luba napsal(a):

Holubáři,
slivovice jako lék?

Vaši myšlenku, aby byla slivovice a jiný chlast podáván v lékárnách a jiných speciálkách v menším než malém množství
a na recept, plně podporuji.
29. 10. 2011 | 11:11

ali napsal(a):

kormorán a kryštof totiž trefili hřebíček na hlavičku, když už se probírá přísloví..ale trocha sebekritiky neuškodí..myslím, že na schůze zastupitelstev chodí málokdo. Pokud ano, tak to jsou důchodci a většinou skalní komunisti, pokud to sleduji aspoň u nás. Ale námitky z řad občanů jsou většinou házeny pod stůl s tím, že se dají do zápisu a tím to hasne. Byrokracie a styl povýšenosti "vrátného" nad občana fungují na plný pecky dál. Takže čílit se kvůli-vá pravdě, kterou tady tvrdě nadnesli kormorán a kryštof, je zbytečné. Ono se někdy musí říct tvrdá pravda. Aby se lidi chytli za nos. Já se tedy chytám a slibuji sama sobě, že na příští schůzi zastupitelstva to rozjedu.. :o)))
29. 10. 2011 | 11:21

Paja napsal(a):

Ali: spíš mám pocit, že to Kormoránovo a Kryštofovo uhození na hlavičku se spíš podobá patologickému sebemrskačství. Takové to potácení se "ode zdi ke zdi" z extrému do extrému. Buď všechno opěvovat nebo všechno poplivat, taková ta slepá nerozlišující negace, která až nachází v tom sebepoplivání jakousi paradoxní rozkoš. Někdy mám pocit, že tohle je nějak pro Čechy příznačné ten neustálý osten sebeironizace, neustálá připravenost vše zpochybnit nejlépe sebe sama. V tomhle, a nechcu se nikoho dotknout, je to u nás na Moravě odlišné, nemám pocit že by se tu tato sebeironizace tolik pěstovala... Relativně psychicky zdravý člověk, ale takovými krajnosti netrpí, má prostě realistický pohled na klady i zápory i své "pospolitosti". Tím nechcu říct, že bysme měli upadat do nějakého sebeuspokojení, naopak je nutno tady mnohé změnit a zlepšit. Je to na každém z nás.
29. 10. 2011 | 11:48

mb napsal(a):

ad paja a ali ... ja si ani nemyslim že by se kormoran a kryštof uhodili hřebíčkem o hlavičku ani že by se jednalo o pathologicke sebemrskačství ...

rysy o kterych hovořil kryštof ... jistě ve skutečnosti existuji ... nicmene ... neni/neexistuje pouze tento černý pohled ...

vyčítám jednostranný pohled ( jednostranost pohledu )

souhlas s pajou ...
29. 10. 2011 | 11:52

český maloměšťák napsal(a):

Paja
Kormorán je obyčejný vulgární hnusák.
Klidně s ním ale ztrácejte čas...ale jen se umažete.
29. 10. 2011 | 12:28

Ara napsal(a):

Pavle Kopecký, bravo! Pěkný výstižný článek. :-)

K bývalému Československu, k jeho vzniku a rozpadu, jakož i k celému polistopadovému politickému vývoji se ale nyní vyjadřovat nebudu, protože to tady jednak už udělali jiní, jednak jsem k tomu něco málo už dal na jiných místech a jednak by to bylo asi delší, pokud by to mělo být dostatečně objaňující. Ale snad aspo%n něco k té úrovni současné vzdělanosti, ostatně i ta je součástí celospolečenského vývoje. Je skutečně tristní a občas až deprimující, když např. na VŠ (chemický obor!) se hlásí a je i přijat někdo, kdo pořádně nezná ani Mendělejevovu tabulku a plete si dokonce i běžné prvky. Nebo kdo dokonce i tu přírodovědnou VŠ uřádně končí, získá i patřičný titul a pracuje pak (údajně) v oboru jako "fyzikální chemik"... a přitom nezná pořádně ani základní fyzikální zákony/teorémy, např. o druhé termodynamické větě soudí, že platí "absolutně", tj. i v otevřených systémech... (sic!)
Nebo kdo i vcelku úspěšně studuje/vystuduje nějaký biologický obor, má jisté ambice pracovat v něm dokonce i vědecky a přitom má Darwina za "pošuka" a "ujetého vynálezce" jakési "pochybné" evoluce (evoluční teorie), kteroužto ovšem dotyčný vůbec neuznává a má jen za jakési "ďábelské mámení".
Tolik jen pár příkladů, na které jsem osobně narazil v poslední době.
Dost pak irituje i znalostní úroveň na internetových diskusích a zvláště obecná vlastnost lidí věřit každé pitomosti, na kterou ať už na netu, či ve svém okolí, narazí. :-(
Proč tomu tak je? Něco jste k tomu naznačil sám. Prostě se dnes preferuje spíše kvantita před kvalitou. Na střední školu je dnes přijat prakticky každý, kdo se přihlásí. A hlásí se všici, protože takový je holt požadavek doby. Logicky ovšem pak musí úroveň těch škol klesnout, aby to ta masa žactva, nedouků už ze základek (jejichž obecná úroveň je často rovněž nevalná), vůbec nějak zvládla. A protože dnes jsou už všechny střední školy s maturitou (požadavek doby, kdo nemá "maturu" jakoby ani nebyl), zkouší to pak většina i na VŠ, které dnes rovněž přijímají masově, protože potřebují naplnit stavy, zvláště když poskytované finanční prostředky se odvíjejí i od počtu studentů. :-I

Ps. A k tomu jak se dnes přehlíží třeba matematika, jež je nezpochybnitelným základem zejména věd přírodních, a jak se opovrhuje dokonce i elementární logikou, kterou by měl aspoň v základech snad znát každý, k tomu ani nemá smysl se vyjadřovat.
Smutné. Jsem proto přesvědčen, že by se měla zásadně změnit politika celého vzdělávacího systému a začít klást podstatně větší důraz na kvalitu. To ale vyžaduje nejen kvalitnější učitele (kteří ale bohužel často taky chybí), ale zřejmě i víc finančních prostředků, které však dnes "jaksi" nejsou. Takže pro tu nejbližší budoucnost bohužel moc optimistický nejsem. Zdá se, že se v tom budeme muset hrabat dál, tj. ještě dost dlouho. :-(
29. 10. 2011 | 13:01

Ara napsal(a):

Pps. Omlouvám se za překlepy a nesourodou stylistiku v předešlém příspěvku. Holt, opomněl jsem si to po sobě přečíst. :-)
29. 10. 2011 | 13:10

aga napsal(a):

souhrn

..Pokud někdo píše něco pozitivního, nemá argumenty ale jen pocit že musíme být vlastenci...

Vlastenectví samozřejmě není o argumentech, ale o pocitech (prostě MILUJETE svou zemi a svůj národ). Proto na něj tahle zvráceně technologická robotická doba sočí a snaží se ho zadupat do země. Jakož i ve své absurdní racionalistické pýše ostatní pocity. A na to dojede.
29. 10. 2011 | 14:53

Holubář napsal(a):

Luba:
Jó, to je krásný sen.... Ale obávám se, že...No, však víte sám.
29. 10. 2011 | 16:14

ludo napsal(a):

tomas bata
panacek ma dobry postreh,som prchky,ako svina,ak ide o take veci,ako moj dom z ktoreho mi zostali len vzpominky ,ktere jako zbesile vracej kazdej dotek,ale musim upozornit,ze rokami,treningom v tom zasranom zivote sa snazim korigovat, skusenosti nabrane vo viac systemoch,kulturach a roznorodosti ludi mi davaju vnem a poznanie,ktore si potom pisem,ked pisem podrizl,parafrazujem,hoci zabijamie je v kazdom z nas pud vrodeny,ja nie som nijake slovensko,ani autobus,ci tiso,ale vobycejnej vesnickej buran,moje poznatky cerpane systemamy od 3 ZDS vyukov nabozenstva,cez socialisticku realitu,kapitalisticky blahobyt nevyjimajuc svetla ulic,poznanie kopu inych nacii,ich kultury ma len utvrdili v tom,co si myslim o tej saskarne postavenej na hlavu,kde niekto nejaky den statnosti prevraca na nieco uplne ine,da sa povedat ina doba,lez netreba zabudat na svoju minulost,lebo ta stale tvori nasu pritomnost,bez nasej minulosti nema nijakej buducnosti,to je postulat v tej riti som si maximalne uvedomil ku komu patrim,proste moj dom a ten dokial moje slnko nezapadne bude ceskoslovensko,taky hindus z gudzarat state povie,ze je ind a nie benghali,je doktor internista,ci argentinec biely,ako sneh a hlasi sa k tym andam,ako sialeny,mojim drotarskym slohom uzavriem z tej ceskoslovenskej bandy som a ta banda mi navzdy zostane.
ps.jan kubis24.cervence 1913 dolni vilemovice,18.cervence 1942 prislusnik cs armed forces,dva roky predtym,ked bol zaradeny do specialneho vycviku v scotland napisal list na rozlucku,ja se svym ukolem budu vydan smrti a nevim,zdali vyvaznu,nevyvazli a skoncili v reslove ulici praha,kde sa vydam po slabych 20 rokoch zapalit sviecku a uctit tych nie len v prahe ktory nasadili vsetko pre nas dom,ktory niekto rozbil a teraz z hradu rozdava plisky a statnost si prevratil na svoj biznis, nejake strany,ktore seru na obycajnu holotu,kubisov dom nema penazi na opravu,na susosie lidicke deti holota z denmark poslala,degesom v letech nepostavia na prasecaku nic,ale na cedulky s menami zidov z bronzu do chodnikov to prachy boli,ked fafku mucili a nemohli zlomit,aby vyzradil dalsie mena,tak mu pred jeho ocami znasilnovali zenu a jeho dve mlade dcery,jedna z nich myslim neviem na isto gabcikova frajerka a on mlcal,aby ratoval nasu holotu v gagore ma stiska ked toto pisem,ci trojan so zingorom,hrdinovia o ktorych pepici,ani cobolici neucia,ale dabuju filmy z cestiny do slovenciny,alebo naopak docista na palici,no nadristal som nech je ako chce jedno viem urcite nemusim pocuvat nejakeho klausa,ci meciara,tisu,alebo autobusy plne cobolov,co nejakeho saska, co sa na celej ciare pocmaral havla,aby som vedel a ctil moj jarek,ci kaplicku na sumave,kde bolo napisane svatej vaclave,ochranumj rod svuj,nedaj nam ni budoucim zahynuti,tak v duchu myslim,aby ty co prevratili skutocnosti podochli do jedneho na obidvach stranach moravy aj s rodinami,psami a kanarmy do kopy.
29. 10. 2011 | 17:26

stehno napsal(a):

mb,
děkuji za upozornění, samozřejmě jsem myslel 1993, všem se omlouvám
29. 10. 2011 | 17:29

Zbyněk Matyáš napsal(a):

kormoran:
"Fsechno funguje a tak to ma byt a tak je to spravne!)))"
Samozřejmě, i ta česká kritika. Češi v tom nejsou sami, tak to chodí v celém světě. Vaše havlovská snaha nasadit Čechům psí hlavu je už dávno profláknutá. Nepatříte náhodou k těm bodrým tatíkům odvedle, co rejdí v bavorácích po E15?
29. 10. 2011 | 17:38

mb napsal(a):

... nzac / rado se stalo ...
29. 10. 2011 | 18:27

mb napsal(a):

matyas ... vase veta: Vaše havlovská snaha nasadit Čechům psí hlavu je už dávno profláknutá

jestli havel nekoho nebo neco kritizuje ... pak je to čecháčkovství ... ( podobně Gruša )

ten sémantickej rozdíl si nechte od někoho vysvětlit, zdravim ...
29. 10. 2011 | 18:29

mb napsal(a):

zapomněl jsem nasat za slovo profláknutá - je nesmyslná/či nesprávná ( ta věta )

za chybu se omlouvám
29. 10. 2011 | 18:31

mb napsal(a):

chyba v opravě chyby nasat = napsat
29. 10. 2011 | 18:40

Zbyněk Matyáš napsal(a):

mb:
Jedna z prvních iniciatív V. Havla po plyšáku byla kritika ´kolaborantství´ všech občanů s předplyšákovým režimem. Všech! Šlo o první etapu indoktrinace mas - vyvolání pocitu provinění a následného pokání ve smyslu otevřenosti k přijetí pravdoláskovských doktrín: pocit viny za odsun ´sudetských´ Němců, humanitární bombardování...atd. J. Gruša byl v tomto ohledu stejný výtečník. Naštěstí většina české veřejnosti už tato pravdoláskaře prohlédla.
29. 10. 2011 | 18:45

mb napsal(a):

matyasi ... a lidé nebyli vinni ve smyslu že jich 99,9% nebo kolik spořádaně volilo jednotné kandidáte NF ... ???

lidi nebyli vinni tím, že v roce 69 tloukli svoje vlastní občany, kteří protestovali proti vstupu a pobytu sovětských vojsk ???

myslite ze kdybychom dokazali žít s našimi českými němci v míru, že by to bylo horší než je odsunout, zmasakrovat a zabrat jim majetek / tky ?

humanitární bombardování komentovat nebudu ....

Naštěstí většina české veřejnosti už tato pravdoláskaře prohlédla.

??? a tedy se přiklonila ke komu / čemu ...?
29. 10. 2011 | 19:10

Sutech napsal(a):

to: neo

Ve skutečnosti jsou na vedoucích pozicích intergalaktičtí homosexuálně orientovaní ještěři, kteří po příletu na Zem konvertovali k judajismu.

To jen tak pro odlehčení.
Podle mne je jedním z hodně velkých problémů v současnosti jakési zklamání. Asi si všicni mysleli, že okamžitě po zmeně režimu budou všichni bohatí a budou lítat v soukromých letadlach a já nevím co.

Ne, to už ze své podstaty by bylo nemožné. Museli jsme si projít určitým obdobím, muselo dojít k vytvoření jednotlivých skupin. Žádný systém nebude fungovat bez spádu. I na té turbíně v temelíně je spád několika set stupňů Celsia.
Když došlo k vytvoření vrstvy bohatých, ať to už bylo jakýmkoliv způsobem, dobrým, či špatným, museli se ti lidi první vybouřit a užít si majetku, aby v současné době začali postupně zpětně investovat tak, aby z toho měla republika alespoň nějaký prospěch. Konečně 22 let po revoluci se začíná objevovat konkurence ČD v osobní dopravě.

Udělat teď obrat o 180°by byla chyba, musíme ještě alespoň dalších 10 let vytrvat, aby sme se dostali relativně dobrou úroveň vnitřní kokurence.

Ano, je nefér k těm důchodcům, co většinu života pracovali s tím, že tu bude socialismus, který se o ně postará, že vzhledem k cenám a platům, to jaké teď mají důchody vychází z toho, jaké měly platy. Ovšem stejně tak nefér byl komunistický převrat k těm, co podnikali a dělali vše proto, aby jejich děti dostali prosperující firmu.

To, co stát, jakoby neoprávněně, ano vím byl na to zákon, vzal, musel zákonitě někdy vydat. Vesmír je v tomto spravedlivý.
29. 10. 2011 | 19:15

Paja napsal(a):

Sutech: "Vesmír je v tomto spravedlivý." :-)) omyl vesmír je jaký je, jen lidi v něm hledají pro sebe spravedlnost. Což je limitní snaha.
Pocit nespravedlnosti nemusí vyplývat z rozdílu v postavení ve společnosti, lze lehce akceptovat, že špičkový neurochirurg je lépe oceněm než třeba já jako stavební projektant. Problém je když miliardy rozkrádají gauneři jen na základě obcházení zákonů a svých konexí a ještě jim to "systém" dovoluje. A nakonec svou finanční a mocenskou převahou paralyzují celou společnost. Problém je když se náklady a dluhy za tyto rozkrádačky přenesou jen na někoho, a problém je když právo je bezzubé a oni se nám smějí do očí. Pak když to lidé vidí se těžko ráno vstává a dře. A ještě hůř se pak žije těm kteří práci a vůbec důvěru ztratili.
29. 10. 2011 | 19:38

mb napsal(a):

přesně tak paja / Problém je když miliardy rozkrádají gauneři jen na základě obcházení zákonů a svých konexí a ještě jim to "systém" dovoluje. /

O tomhle ovšem Klaus ve svých projevech patrně nikdy hovořit nebude ...
29. 10. 2011 | 19:58

ali napsal(a):

Paja
jestli kormorán a kryštof trpí patologickým sebemskačstvím, nevím. Ale jejich příspěvky mají hlavu i patu.
No, škoda, že se na Moravě nepěstuje sebeironizace. Asi to bude tím, že krom vína, se pěstuje větší nenávist vůči Čechům. Nechci se nikoho dotknout, ale u nás v Čechách pěstujeme chmel a vůči Moravákům nejsme nenávistní. Je jich plná Praha a žijou v pospolitosti mezi Čehy :o).
Ale máte pravdu v tom, že bysme neměli upadat do nějakého sebeuspokojení, ba naopak tady mnohé změnit a zlepšit a že je to na každém z nás. Třeba český maloměšťák dokáže druhé zhodnotit svými vlastnostmi beze změn a zlepšení..takhle to daleko nedotáhnem ;o)..hezký večer
29. 10. 2011 | 20:27

aga napsal(a):

ali atd.

Co to je proboha furt za pindy s tím "neměli bysme upadat do sebeuspokojení"?? Můžete prosím citovat (vy nebo kdokoli jiný) alespoň jediného diskutéra či blogera pět let zpátky, který by tam upadl? Neupadli jste spíš na hlavičku??

Sem tam si tu tak maximálně někdo opováží nezapojit se do flusání na národ a do vytí o blbosti a smradlavosti čecháčků, a hned se zvedne tsunami vzkypěné záštiplné žluči nebo alespoň se objeví les vztyčených varovných prstíků chránících nás před sebeuspokojením. Ty mozky vám "naše" média a "naši" politici už vymyli dokonale.
29. 10. 2011 | 20:38

MartinII napsal(a):

Palacký to myslel trochu jinak, když se to dá se vším všudy, pak to vyzní ůplně jinak: Byli jsme i před Rakouskem, budeme i po něm.....řečeno 8.6.1867 při vyhlášení dualizace( Byli jsme i před Rakouskem, budeme i za Rakouska-Uherska)
29. 10. 2011 | 20:59

Zbyněk Matyáš napsal(a):

mb:
Pro dnešek naposledy se zabývám Vašimi plácaninami, nepodařené embéčko, každý člověk má určitou kapacitu snášenlivosti vůči blbosti a ani ta moje není bezedná. Podle Vašich připitomělých názorů lidé v reálsocíku měli přestat žít, aby si nezadali s režimem. je vidět, že jste ještě nedorostlý fracek bez životních zkušeností rozkřikující se v době, kdy hrdinství zlevnilo k nule. Vaše logická bota "lidi nebyli vinni tím, že v roce 69 tloukli svoje vlastní občany" je neuvěřitelná, ale přesto se snížím na Vaši úroveň: Ta menšina bijících byli exponenti a zastánci socreálného režimu, ta bitá většina byla veřejnost. Jste vůbec schopen pochopit, že v každé společnosti na celém světě jsou lidé s rozdílnými názory a postoji, i protikladnými??
Vypadá to, že ne, ostatně i primitívní forma Vašeho vyjadřování svědčí o Vaší myšlenkové úrovni.
Uff!!
29. 10. 2011 | 21:42

Zbyněk Matyáš napsal(a):

ali:
Máte pravdu, příspěvky Kryštofa a kormorana opravdu mají hlavu a patu - evidentně protičeskou an sich. Nejde u nich o patologické sebemrskačství, nýbrž o cílenou protičeskou propagandu z německých pozic. Nejen Vaše zmínka o pěstování protičeské nenávisti na Moravě svědčí o Vaší značné dezorientovanosti ve veřejném prostoru.
29. 10. 2011 | 21:50

Zbyněk Matyáš napsal(a):

...z německých nacionálních pozic...
29. 10. 2011 | 21:51

mb napsal(a):

matyášu ... tím že prostě NEZVOLÍM kandidáta nf přestanu žít ???

poučte mne ...
29. 10. 2011 | 22:31

ali napsal(a):

aga, Zbyněk Matiáš
no, v podstatě kormorán a kryštof nastavují to známé, profláklé zrcadlo :o)..
29. 10. 2011 | 23:53

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Pitomče, nešlo nezvolit. Výsledky byly upraveny tak, aby kandidáti NF ´dostali´ min. 98 % všech zapsaných voličů. Vaše mozková kapacita je tak nízká, že se do ní nevejdou informace o způsobech ´úpravy´ volebních výsledků?
Neskutečný trouba!
29. 10. 2011 | 23:54

Zbyněk Matyáš napsal(a):

ali:
Takže nejen veřejný prostor, ale ani zrcadla nejsou Vaší parketou. Oni nechtě nastavili zrcadlo takovým, jako jste Vy.
29. 10. 2011 | 23:56

mb napsal(a):

ani hovno matyáši ... a odpusťte si ty nadávky ...

prostě jako v německu provedla denacifikaci až další generace ... a ještě blbě

tak i my musíme na vás provádět debolševizaci ... a stejně se nám to moc nedaří ...

to byla jenom vaše posranost matyáši, která vás nutila chodit k bolševickým volbám ...
30. 10. 2011 | 00:07

ali napsal(a):

Zbyněk Matyáš
koukám, že jste roztomile mimo :o)
30. 10. 2011 | 00:15

Holubář napsal(a):

mb:
Chcete provádět debolševizaci dvaadvacet let po převratu? To je docela dobrý vtip, asi tak na úrovni toho starého fóru: "Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí" - ten se taky poved.

Vedete, jak to bývá obvyklé, minulou válku. Vlivným komunistům bylo opřed těmi dvaadvaceti lety minimálně čtyřicet, spíš padesát. Tak si spočtěte jejich věk teď a typněte si, co asi tak teď dělají. Větším dílem jsou v důchodu a tím menším se do něj zrovna chystají. Debolševizaci udělal čas za vás, hrdino.

Ale že by se po těch bolševicích urodila nějaká lepší úroda, tím bych si tak moc jist nebyl. Zkuste si někdy přečíst noviny a uvidíte sám. Možná by to chtělo se spíš zbavit pár Kalousků, Bártů a Sobotků (myslím toho mladšího) a také pár geniálních manažerů typu M. Romana a jeho souputníků - jenomže to se nenosí a bylo by to pracné. A nebezpečné, možná. Bolševici už vám neublíží, v tom máte jistotu. Je třeba je odstrčit od koryt, u kterých už dávno nejsou... :-)
Dobrou a nestresujte se tolik, poleze vám to na mozek (je-li to technicky možné).
30. 10. 2011 | 00:25

mb napsal(a):

holubar ... rika se ze to musí udelat az dalsi generace ...

ale hlavne jsem chtel srovnat nacifikaci s bolševizací ...

a taky me nastval matyas ...

dobrou ...
30. 10. 2011 | 00:27

Zbyněk Matyáš napsal(a):

mb:
Najděte mne a přijďte si pohovořit. Poznáte na vlastní kůži, co je posranost, fracku.
30. 10. 2011 | 00:36

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Holubář:
Ti geniální manažeři a zkorumpovaní politici potřebují právě ty kecy o potřebě debolševizace. Na jednodušší občany ještě zabírají a odváddějí pozornost od dnešních lumpáren.
30. 10. 2011 | 00:43

Holubář napsal(a):

mb a Zbyněk Matyáš:
U nás v hospodě jsem včara znovu slyšel ten staronový vtip:
"Jací vlastně byli komunisti? Červení nebo rudí? Zlatí, ty vole, zlatí!"
Tak vnímá uplynulých dvadvacet let část populace, a ne malá. Žádný slavný výsledek a řeči o nějaké debolševizaci jsou jen salónní tlachy.
Bez urážky, prosím.
Myslím to upřímně!
:-DDDDDD
30. 10. 2011 | 00:44

Zbyněk Matyáš napsal(a):

ali:
Koukáte špatně. Už ve Vesničce střediskové moudře ukázali, že je normální nastavování zrcadel se vyhnout, ať je nastavuje kdokoliv. Nastavené zrcadlo odvádí pohled, jste mimo.
30. 10. 2011 | 00:49

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Holubář:
Ano, je to tak. A když nějaké takové kuře chce poučovat slepici, vzpomenu si vždycky na svazáckou mládežnickou kampaň ´Mladí vedou Brno´, při které jeden den učni a studenti dělali mistry, řidiče tramvají, profesory atd. Teď debolševizují. ☻
30. 10. 2011 | 00:59

boban napsal(a):

Chtěl bych jenom říci krátce, že se mě líbí, jak se tváříme důležitě, rozdáváme státní vyznamenání v den vzniku již téměř 20 let neexistujícího státu... Je to podle mě taková tá naše česká pokrytecká hra na něco, co není, ale bylo a stálo to za prd...a aby jsme slavili něco, co už dávno slevit nemáme. Slováci to neslaví oni mají v úterý svátek Všech svatých a ten je asi v době dušiček opodstatněný. Vlastně my slavíme také v dušičkové době něco, co je dávno mrtvé...
30. 10. 2011 | 01:06

Zbyněk Matyáš napsal(a):

boban:
Je evidentní, že ČR je pokračováním Československa. Slováci SR považují za nově vzniklou.
30. 10. 2011 | 01:20

Dalibor Štys napsal(a):

mb
Představte si, že ještě v roce 1989 na záchodech UVNITŘ ÚSTAVU AKADEMIE VĚD nebyl papír. Jezdili tam zahraniční hosté, tehdy jak na bežícím páse, ostuda jak Brno :-). To jen pro ilustraci jak dobré to tehdy bylo.

To, že vaše rodiče dnes bolí záda a že si nevydělali tolik, kolik bývalý soused, není až tak relevantní. V Praze (i Brně a v různých rekreačních oblastech) žije např. spousta spokojených důchodů, kteří si vydělali a stále vydělávají na jednoduchém pronájmu bytů a domů. Bylo to snad špatně, že u nás umožnili bydlet lidem, kteří sem přiváželi poznatky, technologie a (i kdyby jen) peníze? Někdo ty peníze dále využil, mnohý ne. Nespokojenost čiší z těch, kdo se nechopili ani jedné z příležitostí, které se po roce 1989 naskýtaly např. práce v kvalifikované profesi pro zahraniční firmu, práce v zahraničí, další vzdělávání v zahraničí, vlastní ekonomická aktivita apod. Bohužel moje zkušenost je taková, že kdo se nechopil příležitosti tehdy, nechopil by se jí ani dnes.

Tím nechci říci, že problém nemáme. Máme, zejména ve vzdělávání, kde bohužel pro aktivní a progresivní nemůže být tolik prostoru a které se nestalo prioritou České republiky. Vždycky, když si moji slovutní akademičtí kolegové stěžují na nastupující generaci, nemohu říci nic jiného než co jste vychovali, to máte. To, že jste se pro samé půtky o peníze nevěnovali své práci a kultivaci jejího obsahu, je nejen váš problém, ale problém celého státu.

I mb - řeči na tomto blogu jsou důsledkem tohoto vzdělávacího problému.
30. 10. 2011 | 05:14

Jan Žura napsal(a):

Některé příspěvky mi spíše připadají jako oslava sobectví, v tomto stylu hodnotí i jiné. Inu, stále platí: podle sebe soudím tebe. Je mi z Tebe smutno, národe, jaképak oslavy. Světlo na konci tunelu stále nevidím, jen orgie nenávisti vůči těm, co mají jiný názor.
30. 10. 2011 | 07:21

ali napsal(a):

Jan Žura
asi tak :o)
30. 10. 2011 | 08:46

tonda napsal(a):

no, nějaké ty přednosti 20-leté studentky by se jistě našly někde jinde
30. 10. 2011 | 09:03

mb napsal(a):

kde bydlíte matyášu, přijedu rád ...
30. 10. 2011 | 09:55

dennis napsal(a):

Pane Martine II,
dekuji za datum 8. 6. 1867. Tak jako mnozi slovensti vlastenci neciti nic k datu rozpadu Rakouska-Uherska (protoze zrejme byli pred Ceskoslovenskem a budou i po nem a taky ze jsou!), tak se jim za staricke Rakouske rise darilo stejne dobre jako po vzniku Rakousko uherskeho vyrovnani a spadli do naruce a laskave pece Mad'aru. Rozvijet myslenku, co by se stalo se Slovaky, kdyby nevzniklo Ceskoslovensko, je samozrejme "historicke kdyby" a nema cenu tuto myslenku rozvijet. Slovaci zijici na uzemi Madarska pred i po druhe svetove valce temer zcela zmizeli. (Paradoxne nejdramatictejsi ubytek se odehral v dobe vlady internacionalni solidarity komunistickeho rezimu v Madarsku.)

A tak dnes mi v usich nove zni heslo: "Dosti bylo Cechun'ov!" Nove, protoze taky muze znamenat: Pred valkou byly vybudovany struktury, ktere temer neexistovaly: vsechny stupne narodniho skolstvi, kultury, zakladni struktury spravni a hospodarske, slovenstina se stala (konecne) urednim a to hlavnim urednim jazykem. Komousi pak z duvodu kremelske obranne strategie vybudovali tezky a dale rozvijeli lehky, spotrebni prumysl a zemedelskou velkovyrobu. Kdokoli mi muze tvrdit, ze to neni pravda. A ze neni pravda, ze se pred i po valce vybudoval spravni system, statni struktury. A nebo nekdo muze tvrdit, ze si to vybudovali a vybojovali Slovaci proti vuli Cechum. Fakt je ten, ze 1. ledna Slovakum zbyvalo jen vytisknout koruny pouze ve slovenstine. Vsechno, naprosto vsechno, novy stat mel. Pak samozrejme Uz bylo dosti Cechunov!

Abych se doplnil: Jsem stastny, ze Slovaci maji svuj svobodne vznikly stat. Vznikl sice za podminek falesnych politickych her, ale to byl prvni na mocnostech nezavisle vznikly slovensky stat v tisicilete slovenske historii.
30. 10. 2011 | 10:20

Aleš napsal(a):

http://www.blisty.cz/art/60806.html

"Ideál humanitní není specificky český, je právě všelidský, ale každý národ jej uskutečňuje způsobem svým. Angličané jej formulovali hlavně ethicky, Francouzové politicky (prohlášení práv člověka a občana), Němci sociálně (socialism), my národnostně a nábožensky. Dnes se humanitní úsilí stává již všeobecným...

O náš národní humanitní program byly živé debaty již před válkou, po válce se v nich pokračuje; běží o věci dvě. Předně o humanitism (humanitní program - humanitu, jak se stručně říká), a pak o to, je-li náš humanitism český založen nábožensky. O humanitism samý není zvláštních sporů, spíše běží o různá nedorozumění, prýštící z neujasněnosti pojmů; doufám, že rozborem, který jsem podal, odpadají. Těžší bude, ne-li nemožné, dorozumět se s těmi odpůrci, kteří humanitism odmítají vůbec nebo nesouhlasí s jeho odůvodněním náboženským.

Těchto odpůrců humanitismu je několik druhů. Odmítají jej ti, kdo nepokládají mravnost a náboženství, a "ideologii" vůbec za politicky vážnou; morálkaření a náboženství je "překonaným stanoviskem", je pro děti, pro ženy a pro sentimentalisty, ale politikové praktičtí, reální - "reálpolitikové" - operují se skutečnostmi praktickými, nejsou sentimentální... (BC: klausismus?)

Jsem ode dávna pro Nerudovu lásku k národu uvědomělou, nestačí mně dušování o lásce k národu, ta se dnes rozumí sama sebou, ale nerozumí se samo sebou, že je správný a oprávněný každý program, jejž jednotlivci, frakce a strany prohlašují za národní. Je mnoho dobře míněných, ale slabých a nemožných t. zv. národních programů; ale je přes Havlíčkův hlasitý protest stále ještě mnoho spekulantů s vlastenectvím...

Hlavní důraz položíme na úsilí kulturní; na školství již v nejstarší době a na prvou universitu v Centrální Evropě. Nejsilnější doporučení však celé Evropě máme ve své reformaci, v Husovi; naše reformace charakteristickým způsobem začala před Husem řadou moralistů (Štítný a j.), Hus a následnící v tom pokračovali; reformace naše byla po výtce ethická, na theologická učení se kladl důraz menší. V husitských bojích jsme se hájili proti celé Evropě vedené papežstvím; podškrtnem zajisté "Co Čech, to hejtman" - Žižka (BC: čtenář Palackého, jejž Masaryk tak obdivoval, musí plakat nebo se smát Masarykovu manipulování s českými dějinami).

A nebyl jen Hus a Žižka; vedle nich postavíme Chelčického a Bratrskou Jednotu, končící Komenským (BC: ani jeden Slovák). Jestliže se Angličan může dovolávat Shakespearea, Francouz Rousseaua, Němec Goethea, my říkáme, že jsme národ Komenského (BC: na to vtipně svého času reagoval Peroutka, že Češi jsou ve skutečnosti národ Franze Josefa)...

Pochlubíme se svým neustálým odporem proti Rakousku-Uhersku (BC: zde Masaryk vyloženě falšuje dějiny, zejména dějiny 18. a 19. století); a konečně spočineme na vylíčení naší účasti v světové válce a restituci naší státní samostatnosti a ujistíme Evropu, že usilujeme o demokracii, mír a pokrok - zkrátka, filosofie našich a světových dějin Palackého je naším nejlepším doporučením: od konce XIV. století až do konce století XVIII. otázka náboženská a tím humanitní byla otázkou českou.... Náš český liberál je pravidlem matrikovým katolíkem a v otázkách náboženských analfabetem: nedovede si náboženství představit mimo svou církev a její kult a učení; a proto nerozumí Palackému a nerozumí naším největším spisovatelům, třeba jejich jméno stále má na jazyku. A nerozumí našim dějinám, i když je historik."

Jedna z inspirací pro pochopení doby před 90. lety- Citace z Masarykovy Světové revoluce s poznámkami autora blogu Borise Cveka.
30. 10. 2011 | 10:22

rád by vlastenčil napsal(a):

Dalibore Štysi - s tím Hajzlpapírem na akademii věd je to trochu jinak, ono totiž když dáte čecháčkům hajzlpapír, ukradnou ho. Zeptejte se na dráze - ve výchozí stanici umyjí a dají papír a mýdlíčko, na 20 kiloometru bez papíru a mýdlíčka ale ještě nenasráno, na 50 už posraný hajzl.
.
On en problém je v čecháčcích. Na ty komundíry už se vyprdněte, už 22 let tu vládne ideologicky naopak hurá antikomunismus a výsledky vidíte - k blití. a spousta lidí vám bohužel řekne zlatí komunisti
30. 10. 2011 | 10:24

jeremy napsal(a):

Myslím, že je co slavit, minimálně naše letce v anglii a tisíce těch co se postavili nacismu a komunismu. Československo byla dobrá značka. Je smutné, že zrovna pedagog píše takové komentáře. Je to hulvátství vůči těm co položili za tento stát své životy. Žijeme přeci jen ve svobodě i když i ta má své vady, ale doufejme, že se to zlepší.
30. 10. 2011 | 10:39

Roman napsal(a):

Npřizpůsobiví Romové dál mlátí občany tohoto státu !Nyní opilí Romové zmlátili v Novém Boru mladou dvojici chlapce a dívku naprosto bezdůvodně !!Myslím si ,že nás Romové donutí k občanské vláce !Tato vláda je naprosto neschopná zabránit Romskému násilí a navíc ona se o to vůbec nezajímá !Neslyšel jsem,že by nějaký vládní politik veřejně odsoudi Romské násilí !I Václav Moravec ve svém pořadu nemá zájem projednávat Romské násilí a je čím dál tím víc nudnější ze svými zahraničními problémy,zejm s Evropskou unií !
30. 10. 2011 | 10:50

ˇMilan napsal(a):

Na svátečním projevu k výročí ČR prohlásil jeden protifašistický bojovník,že nepřizpůsobivá menšina je horší než teroristé ! Naprosto s tím souhlasím !Naši politikové by nejradši aby občané se proti Romskému násilí nebouřili ! Mnozí se opravdu chovají jako stádo ovcí,ale předse jen jsou vlastenci jako ja pan Vandas,ktrý proti Romskému násilí bojuje ! Ten by měl být vyznamanán prezidentem republiky za zásluhy o Český národ !a ti ,kteří potlačují boj proti Romskému násilí by měli skončit v hanbě ! Historie je určitě odsoudí !Mnozí politikové si asi říkají to nám nevadí,to už nad námi bude těžká kamenná deska !
30. 10. 2011 | 11:06

rád by vlastenčil napsal(a):

Jeremy- československo byla dobrá značka - kdy? Za Masaryka - hladové demonstrace, střílení do dělníků s desítkami mrtvých politická nestabilita, krize, nakonec nás Adolf slupl jak malinu
Poznámka - zlatá Masarykova republika byla zbožná legenda v době Hitlera, později papouškovaná antikomunisty, ve skutečnosti to nic moc nebylo, kromě toho že jsme tu měli podniky zděděné z Rakouska.
A nebo jste myslel dobrá značka v dobách socialismu??? To nekoresponduje s vaším dalším textem.
A ještě jedna věc - letci v Anglii- další nesmyslná legenda. Najděte si kolik lidí přišlo se Svobodovou armádou, kolik bylo těch letců v Anglii a kolik bylo letců v Anglii ostatních národností. Ty bojovníky Svobodovy armády neberete, ti přišli z východu tak jsou svině nebo co ???
Čest těm letcům ale opět vytváříte jednu hodně přepísknutou legendu. Lhaním národní hrdost neposílíte
30. 10. 2011 | 12:42

Holubář napsal(a):

rád by vlastenčil:
... podniky zděděné z Rakouska?
A to myslíte, že Habsubrkové tady našli při nástupu na trůn 1526 nějakou poušť nebo co? Nikoliv, celkem kvetoucí zemi. A ty podniky do, roku 1918 vybudoval kdo? Právě v 19. století vzrostlá ekonomická síla Čechů jim umožnila nejdříve národnostní a potom i politickou emancipaci, vrcholící vytvořením samostatného státu.
S legendou českých letců mámte částečně pravdu a v posledních dvaadvaceti letech je zřejmé, že se nám výklad dějin otočil o 180 stupňů - například nejdříve jsme v Plzni prakticky nesměli hovořit o roli Američanů, teď to vypadá, jako kdyby Němci snad na východní frontě vůbec nebojovali.
Doporučil bych ale, vzhledem k těm našim "anglickým" letcům, ještě jeden úhel pohledu:
Bojovali v už v letech 1939, 1940, 1941 - a to žádná naše východní armáda ještě vůbec neexistovala a Stalin měl s Hitlerem smloouvu. Národ se cítil zrazen západními mocnostmi a na nějaké vítězství ve válce to asi fakt nevypadalo. Ale byla tu hrstka letců.... nesnáším pathos, ale cosi hrdinského (a dost hrdinského!) v tom skutečně je, to se nedá nic dělat.
30. 10. 2011 | 13:19

Tomáš M napsal(a):

Holubáři- čest našim letcům v Anglii ale byla jich hrstka. Ona vůbec západní fronta byla řádově někde jinde, válku vyhráli Rusové. Anglie jen bránila své území, pouze letectvo nálety na německo trochu celoválečný přesah.
.
USA v pohodě přihlíželi jak Němci ničí slovanskou svoloč při tažení Ruskem a v koncentrácích a řešili si pouze své problémy s Japonskem.
Den D v červnu 44 byl spíše reakcí na to, že Stalin už měl jasně válku vyhranou a kdyby do ní USA nevstoupili, hrozilo že bude socialismus od Vladivostoku až po Atlantik, to nemohli připustit
30. 10. 2011 | 14:23

aga napsal(a):

Ten Masaryk byl ale šikovný vymývač mozků:

"Ideál humanitní není specificky český, je právě všelidský, ale každý národ jej uskutečňuje způsobem svým. Angličané jej formulovali hlavně ethicky, Francouzové politicky (prohlášení práv člověka a občana), Němci sociálně (socialism),

Jak ideál humanitní kdo formuluje je úplně fuk, důležité je, jak ho uskutečňuje (už tady má taťka M. rozpor). Jak ho uskutečňují Angličané a Francouzové jsme viděli v koloniích a nyní naposledy v Lybii, Německý socialism se taky dostatečně předvedl v praxi. Masaryk byl evidentně jen poskok cizích zájmů - a stát se udržuje těmi principy, na kterých vznikl.
30. 10. 2011 | 15:21

Zbyněk Matyáš napsal(a):

dennis:
"Slovaci zijici na uzemi Madarska pred i po druhe svetove valce temer zcela zmizeli." Byl jste někdy např. v Békescsabě? Běžně dvojjazyčné nápisy.
30. 10. 2011 | 17:44

Zbyněk Matyáš napsal(a):

aga:
V kolóniích se nechovali Angličané a Francouzi výhradně špatně, přinesli tam vyšší stupeň civilizace.
V čích cizích zájmech TGM podle Vás ´evidentně poskakoval´?
30. 10. 2011 | 17:55

Eliáš napsal(a):

Matyáši- to už tak bývá že když někdo dobije a kolonizuje cizí území, má zpravidla k dispozici ekonomickou a technickou sílu na vyšším stupni rozvoje.
Ono i Hitlerovo Německo bylo trochu víc rozvinuté než tehdejší československo a sluplo nás jako jahůdku po obědě. Z hlediska těch okupovaných to přinese obvykle ono technické a ekonomické know how, ale jinak bývá přínos někdy trochu neradostný
30. 10. 2011 | 18:10

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Eliáš:
Vidím v tom značné rozdíly:
1) Daleko větší rozdíl mezi např. Angličany a Indy než mezi Němci a Čechy;
2) daleko větší rozdíl v metodách a cílech, cílem Němců bylo ´vyčistit´ středoevropský prostor a odstranit Slovany.
3) Proto i přínos pro Indy byl větší než pro Čechy.
30. 10. 2011 | 18:41

aga napsal(a):

ZM

Jak jste si asi už všiml, máme jinou stupnici hodnot. Pro mne to, co přinesli Britové do Indie nebo Afriky rozhodně není přínosem, právě naopak, a tím ani nemyslím přímo okupaci, kradení zdrojů a vražd domorodců.

Pokud se ptáte, pro koho Masaryk poskakoval, tak podle mne pro ty, co až dodnes kasírují každou situaci vč. válek. Konkrétní jména neznám, jména "etnických" Čechů to ale nejsou.
30. 10. 2011 | 19:58

Milan napsal(a):

Romové zbili dalšího občana v Novém Boru !Neuplynuly ani 3 dny kdy tam zbili mladou dvojici !Čeští občané nebuďte lenoši a idioti a začněte aktivně bojovat proti Romskému násilí -Demonstrujte a utočte na své poslance a vládu a vyhrožujte jim volební pomstou pokud Vás nebudopu aktivně chránit !Jedině když vládě a poslancům půjde o volební kejhák pak pro Vás něco udělají ,jinak se na Vás vykašlou !Co má vláda dělat ? Především pozvat na koberec ministra vnitra s otázkou Jak to,že nechrání občany v Novém boru !Zda již povolali zásahovou jednotku ,která prohledá Romské ubytovny,mladé Romy vyfotografuje a foto předloží zmláceným !Ti pokud někoho poznají policie je zatkne ! Myslím si ,že to dělají v Novém Boru jedeni a ti samí !a když se jim nic nestane mlátí dál !Občané začněte být aktivní !!!!!Kdo veřejně neodsoudí násiloí cůči Českým občanům nemá na politické scéně co dělat !!!!!!!!
31. 10. 2011 | 08:13

Ara napsal(a):

Zbyněk Matyáš:
Békécsaba (slov. Békešská Čaba) je dnes jakýmsi uznávaným centrem maďarských Slováků (kdysi jím byla Pešť). Tedy aspoň toho co z nich dnes v Maďarsku zbylo. Protože oproti předválečné a zejména R-U minulosti jich tam zbyla opravdu už jen hrstka. Viz např. http://sk.wikipedia.org/wiki/Slováci_v_Maďarsku.
31. 10. 2011 | 12:39

Karla napsal(a):

Pane autore,
proč se člověk nedočte, co a kde učíte, že potkáváte takové neuvěřitelně hloupé "studentky"? Inu, v terciálním vzdělání jsme pokročili- měli jsme zvláštní základní školy, zvláštní střední školy a teď už máme i zvláštní vysoké školy, pokrok nelze zastavit.. Vše pro zapojení do praxe spotřební společnosti! To bylo heslo MŠMT pro vzdělávání celé této generace, pro niž nejen škola, ale jaksi i život je jen hrou. Generaci, která se již brzo stane sama i rodiči.. Praktická vysoká škola pro 21. století. Těch pravých hrůz se teprve dočkáme.
Jestliže již dnes na VŠ studuje 450 000 dorostenců, jsou tedy na VŠ již přijímány téměř 3/4 z každého populačního ročníku, 75%! V minulé generaci studovalo z ročníku VŠ okolo 20%. Pamatuji, jak z kruhu 22 studentů jsme prošli do 6.semestru čtyři. Dostudovalo nás 7. Dnes nemají bakaláři vzdělání hodné maturity a projdou všichni. (Číslo o současném množství studentů publikoval emeritní rektor KU a náměstek ministra školství prof I. Wilhelm, a to není osoba nedůvěryhodná).
Čemu se tedy divíte? Jsme tam, kde jsme, jak říkají nositelé řádu Zlaté floskule.
Ale přesto: čím to, že mnozí blogující VŠ pedagogové-muži učí snad jen blbé studentky? Zaberou ty dívky do budoucna místo na trhu práce našim soutěživým, ovšem stejně zanedbaným a hloupým hochům? Nejste náhodou komárkovsko-stefflovsky laděný misogyn? U starších pánů může jít o syndrom zavírajících se dveří, ale vy máte mladistvý sex-appeal..zkuste trochu propátrat sám sebe.
Máte -li být člověk pedagogem hodným toho jména, tedy ty zanedbané studentky pro sebevzdělávání motivujte! Nedělám posledních 20 let nic jiného u STEJNĚ nablblých a intelektuálně zanedbaných a líných hochů ze ZŠ a SŠ, než že lámu jejich odpor k vědění, přemýšlení, k jakýmkoli "trvale udržitelným intelektuálním dovednostem". Také mnohdy marně. Ale mám je pomlouvat? Vždyť organizace společnosti jasně ukazuje, že jediné uplatnitelné vzdělání pro 3. tisíciletí je zřejmě imagologie! Mladí jsou tvární - ale škola je formuje mnohem méně, než všeobjímající realita. Těch vědomostních přesmyček, které mají lidé následkem propagandy v hlavě - rozhlédněte se po blozích.
Hloupost ale nezabraňuje lidstvu vyrábět, nakupovat a spotřebovávat COKOLI. Vzdělání je v tomto ohledu kontraproduktivní! Trůn majitelů moci se vždy míň viklá, pokud v hlavách společnosti nejiskří volná a kritická myšlenka, zato v nich stereotypně funguje konzervativní, do detailu propracovaná duševní cementárna.
Být nejmilovanější vyučující babiznou našich hochů je dosud můj cíl - připadá mi to jako celkem předvídatelný kantorčin úděl - děvčata se pak učí, protože žárlí! To je také metoda, kterou vám pro natvrdlé dívky doporučuji.
Statistiky o vzdělanosti mužů a žen v naší společnosti hovoří totiž o intelektuální kapacitě ve prospěch žen, a to se zřejmě v patriarchální organizaci dosavadních činností projeví až nyní, v době, kdy fyzická kondice nebude hrát takovou roli. Naši hoši budou velmi frustrovaní, až ta skutečná konkurence nastane- možná, že na prahu té změny právě stojíme.
Má -li se vzdělání stát každodenní potřebou těch mladých mozků, na počátku je vždycky nejasná touha, motivující k překonávání překážky. K soutěži. Podceňováním a přehlížením dívek se těm mladým mužům zdá, že mají cestu předem umetenou. A při sebemenší nesnázi pak kolabují. Kantoři- muži by tím intelektuálním zaujetím dívek mohli motivovat k soutěživosti právě mládence - někteří jsou ještě ve 20 tak bohorovní, že jsou líní soutěžit - s dívkami by si to nejraději rozdali.. v páce!
8-). Čili držím kantorské palce!

Každopádně, díky za pěkný blog k 28.10.
31. 10. 2011 | 15:09

Karla napsal(a):

Byla jsem sázet lípu, zabalit před zajíci a před zimou pár vlastních, dát několik svíček k několika pomníčkům padlých v I. světové válce , ať už to byli legionáři nebo ne.. Navštívila jsem strýce staršího, než ta zrušená republika. Hrabala se ve starých albech, dopisech a vysvědčeních. Účastnila se "vigilie" v naší hospodě na mýtince, dokud ji ještě máme, a zpívala nejen Ach, synku synku, ale také něco o Solferinu a jak jsme museli vybojovat Heeercegooovinú.. Tak už to u nás chodí- mladí, staří, všichni jsme přezpívali snad celý Nejlacinější Štorchův zpěvník- a přešlo se i na písně obrozenské i vlastenecké, cudné i necudné.. Rody Neuwirtů, Deáků, Farkašů, Bauerů, Mikšičů, Laronů a Zajačičů zpívaly s sebou. V pěti osadách s třemi pomníčky žije asi 450 obyvatel. Mezi Čechy domov můj. Ráj na zemi.

Cestou do nehostinné regionální civilizace mě zastihla zpráva o Grušově smrti. Kvůli tomu si budu 28. říjen 2011 pamatovat asi stejně, jako vše, co jsem dělala 21. srpna 68. Teď nemám na prezidentský úřad žádného kandidáta.

Nejhezčí věta v celé diskusi se mi zdála tahle:
ludo:
"mojim drotarskym slohom uzavriem z tej ceskoslovenskej bandy som a ta banda mi navzdy zostane."

Mně asi taky.Tak vás všechny zdravím.
31. 10. 2011 | 15:11

mb napsal(a):

imagologie ? co to je ?

Kundera otevírá téma tzv. „imagologie“, discipíny, jež se zabývá vytvářením obrazů (v reklamě, v literatuře, v denním životě), jež nahradila dřívější ideologie, jež již na lidi přestala působit. K srovnání ideologie a imagologie chci dodat ještě toto: Ideologie byly jako obrovská kola v zákulisí, která se točila a uváděla do pohybu války, revoluce, reformy. Imagologická kola se otáčejí a na historii to nemá žádný vliv. Ideologie válčily jedna s druhou a každá z nich byla s to naplnit svým myšlením celou epochu. Imagologie organizuje sama mírumilovné střídání svých systémů ve svižném rytmu sezón. Řečeno Paulovými slovy: Ideologie patřily historii, kdežto vláda imagologie začíná tam, kde historie konči. (Milan Kundera: Nesmrtelnost, s. 119). Imagologové jsou lidé, kteří nám radí, jak se chovat, co je právě „in“, vhodné v tomto období.

vytváření image, obrazů, symbolů, ikon, kultů, módy s využitím medií (původně termín spisovatele Milana Kundery)

imagologie je silnější než skutečnost, jež ostatně už dávno není pro člověka tím, čím byla pro moji babičku, která žila na moravské vesnici a znala ještě všechno z vlastní zkušenosti: jak se peče chleba, staví dům, jak se zabíjí vepř a dělá z něho uzené, co se dává do peřin, co si myslí o světě pan farář a pan učitel, každý den se setkala s celou vesnicí a věděla, kolik bylo spácháno v okolí za posledních deset let vražd; měla, tak říkajíc, osobní kontrolu nad skutečností, takže jí nemohl někdo namluvit, že moravské zemědělství rozkvétá, když doma nebylo co jíst. Můj soused v Paříži tráví svůj čas v kanceláři, kde sedí osm hodin naproti jinému úředníkovi, pak sedne do auta, vrátí se domů, otevře televizi, a když ho hlasatel informuje o sondáži veřejného mínění, podle něhož většina Francouzů rozhodla, že je v jejich vlasti největší bezpečnost v Evropě (nedávno jsem takovou sondáž četl), otevře samou radostí láhev šampaňského a nikdy se nedoví, že právě toho dne byly spáchány v jeho ulici tři loupeže a dvě vraždy.
Sondáže veřejného mínění jsou rozhodujícím nástrojem imagologické moci, která díky jim žije v naprosté harmonii s lidem. Imagolog bombarduje lidi otázkami: jak prosperuje francouzská ekonomika? Bude válka? Existuje ve Francii rasismus? Je rasismus dobrá, nebo špatná věc? Kdo je největší spisovatel všech dob? Je Maďarsko v Evropě nebo v Polynésii? Který ze státníků světa je nejvíc sexy? A protože skutečnost je pro dnešního člověka pevninou čím dál méně navštěvovanou a ostatně právem nemilovanou, staly se výroky sondáží jakousi vyšší skutečností anebo řekněme to jinak: staly se pravdou. Sondáže veřejného mínění jsou permanentně zasedající parlament, který má za úkol vytvářet pravdu a to tu nejdemokratičtější pravdu, jaká kdy existovala. Protože se nikdy neocitne v rozporu s parlamentem pravdy, bude moc imagologů žít vždycky v pravdě, a i když vím, že všechno, co je lidské, je pomíjivé, neumím si představit, co by mohlo zlomit tuto moc.
K srovnání ideologie a imagologie chci dodat ještě toto: Ideologie byly jako obrovská kola v zákulisí, která se točila a uváděla do pohybu války, revoluce, reformy. Imagologická kola se otáčejí a na historii to nemá vliv. Ideologie válčily jedna s druhou a každá z nich byla s to naplnit svým myšlením celou epochu. Imagologie organizuje sama mírumilovné střídání svých systémů ve svižném rytmu sezón. Řečeno Paulovými slovy: Ideologie patřilý historii, kdežto vláda imagologie začíná tam, kde historie končí.
31. 10. 2011 | 16:30

Karla napsal(a):

mb Hezky jste to ocitoval.
Je to už nejen filosofická reflexe od reality i od sebe sama odtržené existence,jak ji podává Kundera, ale i teorie a metoda atomizace společnosti a destrukce lidskosti. Spíš konec civilizace, než dějin.
"Brýle mámení" "Na vlastní oči" "Válka v přímém přenosu".. atd.
Esprit, imidž, charisma.. Prodejte sami sebe!- jak je tohle heslo vlastně pravdivé.

Přidám něco pro agu za toho Horu:
M.Holub: Nemocný slabikář

I slabikář
Jednou onemocní
Neboť
Děti jsou
hodné a pracovité
Ale není
to tak docela pravda
Táta se může přetrhnout
ale není to tak docela pravda
Listí
opadává na podzim,
Plamen pálí, měsíc svítí
Tohle je teď
a tohle je potom
Ale není
to tak docela pravda

I slabikář
jednou onemocní vším
co není
tak docela pravda
Nejhorší nakažlivou nemocí
S papírovými horečkami
S černobílými vidinami
S pověrčivými skvrnami

Moudří mužové
Obváží slabikář
Přikryjí slabikář
Zamknou slabikář
(lepší polopravda než nic)
Ale slabikář
Bude mluvit
Ze sna
Nevěřte na duchy
Nevěřte na gyps
Na oči, na uši
Nevěřte na řeči
Slabikář
Bude mluvit
Ze sna
Lepší provizorní nic
Než definitivní polopravda
Bude volat
Dejte si práci hergot
Lámejte si makovice
Nelžete si do kapsy

Moudří mužové
Odsoudí nepříčetný slabikář
Za nespisovnost
K zhudebnění
K plakátování
K překladu
Do mrtvého jazyka

A děti si musí
Samy
Namalovat slabikář
Některé malují tečku
Některé malují slunce
Některé dělají kruh

A učitel řekne
Tohle jaktěživ
Nestačím probrat
A prozkoušet
31. 10. 2011 | 21:22

mb napsal(a):

... ja jsem nevedel co to je, tak jsem to musel zkusit najit ...

( ale ty/iplnul jsem to celkem spravne ze to bude odvozeno od slova image ... )

... tohle jakteziv nestacim probrat a prozkouset ...

hezký den
01. 11. 2011 | 17:21

Pepa Řepa napsal(a):

Embéčko
ale proberete, chlapče. Je to sestřenice virtuální reality.
Dejte si práci hergot
Lámejte si makovici
Typickým imagologem byl pan Hořejší, když psal o Blízkém Východě. V životě tam nebyl, ale předhodí Vám jeho představu, vydávanou za objektivní realitu.
Nebo WikiBéda. Sedíte s lahváčem u PC a předhodí Vám svodku z tisku. Nemusíte brouzdat po Wikině ani zatěžovat závity, máte to shrnuté jako sníh na chodníku.
Ať žijí imagologové. Tady jich je. The Brave New World, ubavíme se k smrti. Ještě to chce somu místo dvanáctky a budete štastnej jako když Venclovský přeplaval kanál a nemusíte udělat ani tempo.
Pozor neplést s imaginací, ta je vlastní, kouří se Vám ze závitů, až Vám začne hrabat jako jednomu geniálnímu surrealistickému tvůrci českých filmů.

Karla
Holubem jste potěšila. Kdysi jsem s ním občas hrál tenis. Moc mu to nešlo, ale když promluvil, stálo to za to. Vlídný renesanční člověk, kolem malé děti, z tohoto období bude asi Slabikář. Inkluzivní školství ho dorazí od plenek.

Teď mne dorazila reCAPTCHA
Mám napsat DEuro.
Že by nové ojro?
04. 11. 2011 | 07:22

http://voice.a6h6.com/ napsal(a):

<a href=http://www.a6h6.net >شات حسايف</a>
<a href=http://www.a6h6.net >دردشة حسايف</a>
<a href=http://voice.a6h6.com >دردشه صوتيه</a>
<a href=http://voice.a6h6.com >شات صوتي سعودي</a>
<a href=http://voice.a6h6.com >شات صوتي كام</a>
<a href=http://voice.a6h6.com >شات صوتي بنات</a>
<a href=http://voice.a6h6.com >شات صوتي خليجي</a>
<a href=http://voice.a6h6.com >دردشة صوتية سعودية</a>
<a href=http://voice.a6h6.com >شات صوتي الشرقيه</a>
<a href=http://voice.a6h6.com >شات</a>
<a title="شات بنات" href="http://www.a6h6.com">شات بنات</a>
<a title="شات الفاتن" href="http://www.f6h6.com">شات الفاتن</a>
<a title="شات صوتي" href="http://voice.a6h6.com">شات صوتي</a>
<a title="دردشة صوتية" href="http://voice.a6h6.com">دردشة صوتية</a>
<a title="شات صوتي" href="http://voice.b55n.com">شات صوتي</a>
<a title="دردشة صوتية" href="http://voice.b55n.com">دردشة صوتية</a>
03. 02. 2014 | 11:05

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy