Dobývání Wall Streetu

02. 11. 2011 | 14:04
Přečteno 2861 krát
Světově proslulý název finančního centra Wall Street by se dal s trochou fantazie přeložit jako „Hradební ulice“. Od okolního světa mnohými „valy“ důkladně izolované prostředí ekonomických elit je ale už nějakou dobu obléháno. Znamená totiž mnohostranný symbol. Hlavně pro současný hospodářský, ale i obecnější úpadek světového řádu.

Obléhací techniky od pradávna slouží k obsazení hradu a není tomu jinak ani tentokrát: hlavní sílu výbuchu šířící se lidové nespokojenosti tvoří hnutí „Okupujte Wall Street“. Demonstranti, kteří jsou jistým protipólem hnutí Tea Party, nacházejí podobně naladěné vrstvy i jinde po světě. Hlavně v Evropě. Společně usilují o změnu stávající podoby kapitalismu. Shledávají ho totiž nespravedlivým a mají taky proč. Nepatrné množství lidí dneška vlastní drtivou většinu majetku, rozdíly mezi nejbohatšími a nejchudšími jsou větší než za egyptských faraónů a politický vliv těchto nezřetelných skupin roste.

Jejich (mnohdy úspěšnou) ambicí je přetváření obecných pravidel pro přerozdělování statků a vyvazování se z právní zodpovědnosti. K důsledkům patří do nebe volající sociální nespravedlnosti – a ohrožení demokracie.

Protestující, co si třeba ve Španělsku říkají „rozhořčení“ a někteří odborníci je považují za pokračovatele lidových revolt šedesátých let, mimo jiné překonávají jeden zásadní negativní jev dnešní společnosti. Mám na mysli vnitřní rozdrolenost. Vše je dnes stále složitější, vnitřně členitější, přitom vzájemně propojené a proto zranitelnější. Chcete-li, globalizovanější. A přitom jsou si lidé navzájem vlastním způsobem vzdálenější. Moderní vlivné zájmové skupiny tenhle paradox přítomnosti podporují, protože přehnaně individualizovaná společnost je lépe ovladatelná.

Protože vznikají dříve nebývalá nebezpečí lidským právům a svobodě, mělo by na ně nově reagovat též občanské a lidské uvědomění. Masaryk říkal, že demokracie je diskuze, tudíž o českém prostředí hodně vyjadřuje, kolik prostoru dostávají ve sdělovacích prostředcích středního proudu názory nekopírující pohledy mediálních předáků. Jen se podívejme, kolik vody uteklo v newyorské řece Hudson, než se u nás začalo více mluvit o početných nespokojencích v USA.

Teď se taktika změnila a řada novinářů u nás pojednou neříká nic jiného, než nemyslete na protesty s vážností, stejně jsou to rozežranci. Což je pojem doslova převzatý od jistého publicisty. Zřejmě souzněného s nedávnými výroky našich vládních představitelů o tom, že se nemusíme bát, protože Česko bude tím osamoceným ostrovem klidu ve světové hospodářské bouři. Pak najednou následovaly úspěšné předvolební lži o šetření a boji proti korupci. Když už ani to nebylo dále udržitelné, dozvěděli se Češi a Moravané další nehoráznost. O svých životech nad poměry a mejdanu, co prý musí honem skončit.

Viníci prostě nejsou vpravdě nenajedení finančníci, poskytující „toxické“ úvěry, tunelující a pochybně privatizující další a další veřejné služby, nýbrž prý příliš štědré sociální systémy. Tuhle „perlu“ v nedávných Otázkách Václava Moravce zplodil (či spíše opakoval) někdejší ministr průmyslu a obchodu Vladimír Dlouhý. Jeho důrazný oponent, americký nositel Nobelovy ceny za ekonomii Joseph Stieglitz, působil v našem prostředí div ne dojmem bolševika. Přitom de facto hájil poměry zemí s nejpropracovanějšími sociálními systémy (Německo, státy Skandinávie), které dotyčné obtíže zvládají nejsnáze.

Tohle všechno bychom si měli uvědomit, až přijdou další pokusy vymývat nám mozky hledáním veřejných nepřátel v nejchudobnějších. Anebo snahy ve velkém urážet aktivisty či shromážděné řadové občany, jimž nejsou lhostejné osudy vlastní i osudy jiných. Všichni máme své akcie na Wall Streetu.

Článek je rozšířenou verzí komentáře, který zveřejnil deník E15

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

JC napsal(a):

Aňo Máňo.
02. 11. 2011 | 14:25

Buvol napsal(a):

Vrazi z volstrýtu by měli dostat přes hubu, to je jasné!!
02. 11. 2011 | 14:36

Buvol napsal(a):

A stát je fakt blbej hospodář, když cáluje jejich lapsy !!
02. 11. 2011 | 14:39

Miflonides napsal(a):

"Kdyby snad vrazi z Wall Streetu přepadli nás jak saně, poznají záhy lidu hněv, promluví naše zbraně!"
To je z Černých baronů - kdo by si pomyslel že to bude aktuální v kontextu dneška. Měla to být přece jen taková sranda!
Ale teď ohne sranda - možná se nám tak nějak vrací léta šedesátá. Což by bylo v mé dospělosti již podruhé.
02. 11. 2011 | 14:49

Sladký napsal(a):

JC- 14.25 cituji "AŇO MÁŇO" příspěvek dokonale vyjadřující mentální úroveň typického zdejšího pravičáka.
02. 11. 2011 | 14:51

Sladký napsal(a):

Miflonides- ale šedesátá léta na Západě byla záležitostí mládeže.Dnes je to jiné.Nevstoupíš dvakrát do téže řeky.V roce 1989 si také velká většina lidí předstaqvovala obdobu r. 1968.O restauraci kapitalismu stál málokdo.A pokud ano, měl na mysli ten skandinávský, ne ten znovuožívající i na Západě, ten z předminulého století.
02. 11. 2011 | 14:54

Buvol napsal(a):

Ještě bych si dovolil upozornit na to, že Německo se dnes evidentně snaží o nadvládu v Evropě prostřednictvím Evropské unie potažmo eura ... což nejspíš bude nad chápáním autorka tohoto článečku ....
02. 11. 2011 | 14:55

Sladký napsal(a):

Buvol- Kéž by v této banánové republice panoval takový pořádek a poměry, jako v Německu!
02. 11. 2011 | 15:00

Forrest Gump napsal(a):

No nevím, kdo komu vymývá mozek, ale já si myslím, že jednoznačně za to můžou vrazi z Volstrýtu a tohle si u nás v hospodě myslí každej. Kdyby u nás v hospodě někdo řekl, že za to můžou obyčejní lidé, dostal by okamžitě přes hub.... Tady totiž většina z nás žije z tý mizerný podpory, co se za ní ani pořádně nenapijete.

A běda, jestli nám tu podporu snížej, nebo nedej Bože, naženou nás do práce. To s něma zatočíme, jak s vrtulí od Blériota.

Okrádat se nenecháme !
02. 11. 2011 | 15:05

JC napsal(a):

Sladký,

Cvokům se zásadně nemá oponovat takže ono "aňo máňo" je zcela na místě.

P.S. Jistě že vy se svým příspěvkem ve 14:51 máte také pravdu.
02. 11. 2011 | 15:07

Sladký napsal(a):

Milerád vám uvěřím, že dotyčný je cvok, když vysvětlíte,proč si to myslíte,které jeho názory jsou mimo realitu, jaká je skutečnost a čím svůj odlišný (správný,reálný,) popis skutečnosti můžete zdůvodnit ,dokázat,podložit.Výrazy jako "aňo maňo" používali někteří z nás kdysi v pubertě.
02. 11. 2011 | 15:22

český maloměšťák napsal(a):

Z diskuze via OWS příspěvek č 001 /z 999 :))/:

"I am posting this as a reply because your posting system is all messed up. My new post is somewhere in the middle so it can't be found but things like the post above are at the top and is 25 days old.

I support your movement and am glad to see a group of people finally stand up and be counted. We the people are supposed to be running this country not the rich.

There is only one way to fix where we are and that is not to distribute the wealth. SOCIALISM IS NOT THE ANSWER. /zvýrazněno čm/

The answer is to remove our current politians and quit electing career politians to represent us. They have never lived a normal life. They were raised and educated to be politians.

Being elected President or into any other political job should not be a paid position. They should do it because they want to help the people, not help themselves.

If our elected representatives do not represent our views, they should be removed from office immediately.

There should be no lobbyist with deep pockets. Politians who accept money or other perks from lobbyist should be removed from office immediately as this should be seen as a conflict of OUR interest.

We should not be paying our politians to serve. The founding fathers viewed it as an honor to serve the people not as a paying job.

On education, everyone is entitled to an education. I do not feel that this is a privilege but a right. We are far behind other countries educationally because so many of our people can not afford higher educations for themselves and their children. Higher education should be free for all or should the cost should be charged proportionate to income.

We should stop trading with foreign countries. If we are going to trade with foreign countries, then it should be even on both sides. Foreign trade should only be for goods and services that we can not produce in this country.

All off shore, outsourced jobs should be brought back into this country. There are plenty of people to do these jobs here. We would not have this out of proportion jobless rate if those jobs were brought back into our country.

Welfare and other subsidies should have caps on the amount of time these assistances can be drawn.

Federal taxes should be abolished or lowered to cover only the cost of federal programs.

I do not begrudge people who have worked hard to make their money, the right to have that money. It was our parents and their parents dream for us, that we could work hard and make a decent living.

Smaller government

No more career politians

No pay or nominal pay for politians

No lobbyist or accepting of money and perks from lobbyist

Reduce taxes to cover only the program and not the people who administer it

Fair trade or no foreign trade

Bring all outsourced, off shore jobs back to the US

Make higher education affordable

Put caps on the amount of time that someone can receive welfare and other assistance

Stay out of other countries politics

Quit sending money to other counries, we have plenty of poor and downtrodden here we can help

No more federal bailouts of banks and other institutions. If they fail, they fail. It is the way of business and of life.

The 99% needs a message, a consistant message. Not a message that says give me this or give me that but a message that will unite the people and the country and provide a viable option to what we have now. If we do not provide an alternative that makes sense, we will not be taken seriously no matter how many protests are held, no matter how many areas we occupy.

These are the things that I propose."
02. 11. 2011 | 17:26

český maloměšťák napsal(a):

Sladký
JC už nemá cenu ani zkoumat. Ten případ je zcela jasný.
Je to zamrzlá puberta, která nyná hypertrofuje do stařecké infantility.
Bohužel to bude znamenat velkou zátěž pro VZP. Ale co naděláte - jsme přece lidé, ne ?
02. 11. 2011 | 17:28

Pepa Řepas napsal(a):

Někdo má Wall Street jiný Wůll Street.
Sněmovní 4.
02. 11. 2011 | 17:29

český maloměšťák napsal(a):

Z diskuze via OWS příspěvek č 002 /z 999 :))/:

"Capitalism works."

Yes, capitalism works quite well when there are a lot of firms competing for business. That is not what we have. We have functional oligopolies in every major industry in America, and they collude with the government and each other to prevent the market from functioning as it should. If you understood basic macroeconomics you would understand this: undue concentration of market power screws up capitalism."
02. 11. 2011 | 17:33

český maloměšťák napsal(a):

Z diskuze via OWS příspěvek č 003 /z 999 :))/:
"...Typical Divisive "Rival Football Team" commentary on Socialism VS Capitalism. Why is it that one cannot consider Improving capitalism and addressing its flaws without being called a Socialist? I never understood this. Why cannot one discuss the pitfalls of socialism without being deemed a heartless capitalist either? What if we created a THIRD system based on the best practices ? Would that not be a great challenge? Are some people's brains constructed in such a way that they have to only think in black and white simple terms? I don't get it!..."
02. 11. 2011 | 17:36

český maloměšťák napsal(a):

Z diskuze via OWS příspěvek č 004 /z 999 :))/:
"THANK YOU for making it clear that the police are not your enemy. I've seen too many young anarchists waving slogans of "F--- Cops" How is this going to solve anything? Think of that the next time you see a cop putting themselves in danger to save someon's life. Please do continue to expose instances of excessive force by some policemen. I would dare to say that most policemen and policewomen are people who chose to become officers because they truly want to "serve and protect" the people. It's very hard to remain calm in a situation like this. Please try to show respect to the police and ask them to protect you. How about signs that say "Police: protect us!" and "Police: we're marching for you" Thank you for your courage...."
02. 11. 2011 | 17:39

český maloměšťák napsal(a):

Z diskuze via OWS příspěvek č 005 /z 999 :))/:
"Try this for a goal of the movement
Congressional Reform Act of 2011

No Tenure / No Pension. A Congressman / woman collects a salary while in office and receives no pay when they are out of office.
Congress (past, present & future) participates in Social Security. All funds in the congressional retirement fund shall be moved to the Social Security system immediately. All future funds flow into the Social Security system, and Congress participates with the American people. It may not be used for any other purpose. 3.Congress can purchase their own retirement plan, just as all American TAX PAYERS do. 4.Congressmen's pay will be cut in half to start to come into line at least with upper middle class citizen's earnings. 5.Congress will no longer vote themselves a pay raise. Congressional pay will rise by the lower of CPI or 3%.
Congress loses their current health care system and participates in the same health care system as the American people.
Congress must equally abide by all laws they impose on the American people and will enact no law by which they are exempt.
All contracts with past and present Congressmen are void effective 1/1/12. The American people did not make these contracts with Congressmen. Congressmen made all these contracts for themselves. Serving in Congress is an honor, not a career. The Founding Fathers envisioned citizen legislators, so ours should serve their term(s), then go home and back to work. 9.Campaigns for office will no longer be permitted for either state or federal office. PARTIES WILL BE ILLEGAL. CANDIDATES WILL RUN FOR OFFICES ON AN INDIVIDUAL AND INDEPENDENT BASIS ONLY. Two avenues to present ones credentials and the platform on which they intend to run on to serve the American people will be provided and funded by the government. 1). An interactive TV channel will be installed and maintained to provide candidates video and text opportunity to present their views on all national and international issues. Viewers will be able to scroll to any candidate at their leisure to familiarize their selves with each candidate. 2). A web site dedicated to the same purpose as the TV channel will also be provided and funded by the government. Voting will take place as usual by U. S. citizens only. There will no longer be an "ELECTORAL COLLEGE." 10.IT WILL BE ILLEGAL FOR SPECIAL INTEREST GROUPS, ORGANIZATIONS, INDIVIDUALS, OR ANY OTHER SOURCE to offer gifts, donations or any other form of remuneration to anyone representing “THE CITIZENS OF THE USA.”as a candidate or while in office. LOBBYING OF CANDIDATES AND OR PERSONS IN ANY OFFICE WILL RESULT IN FINES EQUAL TO THE AMOUNT OF THE CONSIDERATIONS TO BOTH DONATOR AND RECIEPTANT AND PRISON FOR BOTH OF NOT LESS THAN TEN (10) YEARS. Penalties for breaking the law shall be mandatory prison time, with no parole for any reason. Trials shall take place in the State where the crime was committed
No contributions may be accepted from ANY non-US citizen or ANY foreign country.
Presidential Elections shall be run in the same manner as all other offices mentioned above.
Terms in office for congressmen will be limited to three, two year, terms if elected with a one year break prior to eligibility again after the third consecutive term.
A special committee to determine rational, constitutional validity, wastage of funds, and whether they are in keeping with the will of the citizens will review all past bills and amendments to the constitution to revise or repeal as necessary. 15.Congress will approve neither foreign aid nor appropriate funds to any foreign government without a vote BY THE CITIZINS OF THE USA. 16.Any controversial bills directly affecting the general population, either state or federal will be placed before the citizens for a vote. This is how "WE THE POORLEY REPRESENTED PEOPLE" FIX CONGRESS. We are not looking for a hand out. We just want to keep your "Take from the poor and give to the rich congressmen" hands off of our hard- earned money...."
02. 11. 2011 | 17:43

český maloměšťák napsal(a):

Z diskuze via OWS příspěvek č 006 /z 999 :))/:
"Occupy Wall Street NEEDS to invite the Tea Party to its party and unify this country. It is a great OBVIOUS gaping irony that these two movements, which share a common enemy, that being the corrupt influence of money in our political system, are being portrayed along the fabricated partisan divide, rather than opposite ends of the same spectrum. Occupy Wall Street is going after the banks and the Tea Party is going after the government. Meanwhile the Government, the Banks, through the help of the partisan Media are going to do everything in their power to make these groups into enemies and further divide the country in order to distract from what is really going on."
02. 11. 2011 | 17:45

český maloměšťák napsal(a):

Z diskuze via OWS příspěvek č 007 /z 999 :))/:
"Goodday beautiful people. might i say that there is a lot of footage and talk about the actions from NYPD? Its good to point out where they go wrong, but to still be talking and twittering and what not about the one d*ckhead with the pepperspray take the focus away from our cause. It also makes us look like a bunch of winers. You say they express solidarity. In that case it is a shame we see you on video confronting them, almost provocing them. Shout at the banks, not the boys in blue. Having been in protests like these myself, i can say that what you are facing is nothing really dramatic. It is injust, it is provocative, jes. But there's no hardhats, no sticks, no robocop-armorsuits. no teargas/waterspray tanks. Aks anyone who was in Seattle and such places. When arrested you are let go within a day or two. You know you will be because 99% of these arrests are illegal, and above all they know that every detainee is know by the others, and their actions are recorded. You have to be honest that some are provocative towards police, or make to much of a scene when arrested. Please don't, Keep your dignity. Yelling shameshameshame causes frustration even among the cops on our side. I do understand the frustration on the protesters side, do not underestimate that. But keep avoiding them, give them room, dont provoke, keep regrouping, keep being smarter and keep informing them. White collar too. We are all humans. The time they come with heavy artillery to push you out is when its does get dramatic and you have every right to use 'psychological violence'. until then i would urge you to keep being wiser, friendlier and a good example of how you want your world to be. Nonetheless i am a 100% behind you all, admire your patience and restraint. OneLove from the Netherlands."
02. 11. 2011 | 17:47

cesky beduin napsal(a):

Diky tomu ze je svet tak slozitej, umoznuje kazdymu vytvorit si svoji pohadku, ktera mu osobne nejlepe vyhovuje.I vedci zapominaji na toho svyho milovanyho sira Poppera a poustivaji se do plnokrevnych politickych bitev.
02. 11. 2011 | 17:47

český maloměšťák napsal(a):

Z diskuze via OWS příspěvek č 008 /z 999 :))/:
"Guys, I'm all for reform of the way corporates treat employees. Ask for reform of the labor rules in order to bridge the middle class. Not so much an increase in the minimal wage (that would hurt small business) but that each employee hired must make at least minimal wage OR 1% of the gross CEO pay (including benefits)... which ever of the two means more money for the people.

This would make the wealthy spend (or cut employees/ locations opening room for small business to take over).

Imagine if you brought in just 1% of what the CEO made for sweating your ass off while he is playing golf trying to open more locations"

:)) /smajlík dodal čm/
02. 11. 2011 | 17:49

český maloměšťák napsal(a):

Z diskuze via OWS příspěvek č 009 /z 999 :))/:
"I just read a Reuters wire about the terrible effects of cutting $1 trillion in defense spending - the loss of 160,000 jobs, "good, high paying jobs", according to one of the defense contractors. http://news.yahoo.com/fear-cuts-may-hurt-u-defense-industry-051233477.html After all, that's only $6 million in public spending per job, a veritable bargain! (Though the Solyndra project beat this with 1000 jobs for $535 million, they didn't last...)

As I was reading this, it dawned on me: why don't we just pay these people to burn money? For $6 million, 50 weeks a year, 40 hours a week, we can hire someone to burn $2500 each hour ($1 a second, once you figure in lunch, breaks, training, and fire safety seminars) and take home $500 for himself. We can all pass the hat to make sure these people keep a roof over their heads.

Of course, by comparison, the notion of giving all of the poor a few thousand dollars in welfare is just outrageous. The notion of subsidizing ordinary jobs directly, offering a few thousand dollars in outside funding to businesses who arrange to hire a few tens of millions of unemployed Americans - not even worth considering. After all, thousands for millions adds up to billions of dollars, an inconceivable sum."
"Part of that 1 trillion dollars could be reinvested in education and the displaced workers put to work enriching fellow human beings instead of helping to destroy them."
02. 11. 2011 | 17:53

český maloměšťák napsal(a):

Z diskuze via OWS příspěvek č 010 /z 999 :))/:
CrashJPMorgan :
"I wish people here, if they have money in the banks, would take some out and go buy silver 1 ounce Eagles or 10 ounce bars. I am an economist and cannot reveal my name here but believe me when I claim that if millions of people start buying .999 silver products from their local coin and bullion dealers then the banks, JPMorgan in particular will crash."

:)) /opět smajlík dodal čm/
02. 11. 2011 | 17:55

český maloměšťák napsal(a):

Z diskuze via OWS příspěvek č 011 /z 999 :))/:
"We need a strong middle class. That is what made us strong in the first place. Without a powerful strong middle class, the 1% will always take over. The older America gets, the more history repeats itself and corruption sets in. We can make a difference the old fashion way. Through grass roots, we can grow a strong movement just like the middle east is doing. Power to the middle class!!!"
02. 11. 2011 | 17:57

český maloměšťák napsal(a):

Z diskuze via OWS příspěvek č 012 /z 999 :))/:
"Thanks for reminding everybody that occupywallst has a focus and its not about police brutality. Its unfortunate that the msm has only reported on that issue and not on the greater goal. Brutality must be addressed of course but keep the focus! It wouldn't surprise me if certain individuals and corporations were trying to silence the message (that most Americans already believe) by creating the police brutality issue as a diversion. Don't be diverted!"
02. 11. 2011 | 17:59

český maloměšťák napsal(a):

Z diskuze via OWS příspěvek č 013 /z 999 :))/:
"Dear Government,

America is not a video game, when if you fail, you get another life. We get one life and one life only! It is time to come back to reality and see the world we live in! When was the last time that a congressman, or even the president got out of the office one day and truly saw the poverty in the world. And I'm not talking about major cities, I'm talking about the small towns that are struggling to balance their own budgets without taking all of the people's money.

Life is not a line graph on a computer screen where the line goes up and down depending on how people feel. But it seems to me wall street IS A LINE GRAPH.

This movement is going to leave the government with two choices, and this is the cold hard truth. Option one is to agree to the people's terms and everyone is happy. But the other option is to tighten control over the people, tax the hell out of them and try to scare them. If the government chooses option two, America will be forced to go into another civil war, because the government has become so ignorant of problems in the world.

If it does come to this, then the government will surely lose. Its 99% against 1%, and even a 1st grader knows which is bigger."
02. 11. 2011 | 18:00

český maloměšťák napsal(a):

Z diskuze via OWS příspěvek č 014 /z 999 :))/:
"What truly needs to be done is

Make it a federal offense for any corporation or lobbyist to give any kind of kickback (aka "gift" when we know it is just a bribe).

All meetings between politicians and lobbyists streamed live over the internet and if a secret meeting is held that politician barred immediately out of office for the rest of their life.

Corporations only have the right to help the American people in these meetings (aka keep our jobs here in the US and create new jobs). No more self interest in making the bigwigs pensions bigger.

4 All campaign "donations" are for the public to give, no corporate contributions. Also all contributions would be scrutinized by a committee of non partisan REAL people that have access to all bank records for the politicians and donors. Then if contributions are traced back to a corporation, said corporation SEVERELY fined and the person who signed off charged with intent to commit treason.

Since an election year is coming up how about we get the agenda put on the ballots? That is if the voting can be truly trusted :( "
02. 11. 2011 | 18:02

český maloměšťák napsal(a):

Z diskuze via OWS příspěvek č 015 /z 999 :))/:
-------------------------------------------------------------------------------
"Every two years we elect representatives to congress. It's time that we collectively say goodbye to the party structure as it currently exists and move the protests to the offices of every congress member and find out if those members are going to support the movement, and if they are not, replace them. The social media that exists today give us all the method that we need to overcome the gridlock in DC. Once the people control the house, states can then remove Senators that are obstructing the will of the electorate. It's so obvious."
-------------------------------------------------------------------------------
Zvýrazněno na úkor ostatních příspěvků záměrně (čm).
02. 11. 2011 | 18:05

český maloměšťák napsal(a):

Z diskuze via OWS příspěvek č 016 /z 999 :))/:

"....The foundation of our nation is not capitalism but democracy in the form of a Republic. Capitalism is nowhere even mentioned in the American Constitution. Capitalism is a tool of democracy to generate wealth and prosperity. Democracy should not be the tool of capitalism to generate wealth for a few. Capitalism is a beast that must be harnessed to pull the plow for the well-being of humanity. Now is an historic opportunity for hard-working and creative middle class Americans to assert their majority rights against a corrupt and ineffective elite who have brought the country to the brink of ruin."
02. 11. 2011 | 18:07

český maloměšťák napsal(a):

Z diskuze via OWS příspěvek č 017 /z 999 :))/:
"Here is why I support OWS. Only two years ago, Steve Forbes, CEO of Forbes magazine, declared 2007 "the richest year ever in human history." During eight years of the Bush administration, the 400 richest Americans, who now own more than the bottom 150 million Americans, increased their net worth by $700 billion. In 2005, the top 1 percent claimed 22 percent of the national income, while the top 10 percent took half of the total income, the largest share since 1928.

Corporations systematically created a wealth gap over the last 30 years. In 1955, IRS records indicated the 400 richest people in the country were worth an average $12.6 million, adjusted for inflation.

In 2006, the 400 richest increased their average to $263 million, representing an epochal shift of wealth upward in the U.S.

In 1955, the richest tier paid an average 51.2 percent of their income in taxes under a progressive federal income tax that included loopholes. By 2006, the richest paid only 17.2 percent of their income in taxes. In 1955, the proportion of federal income from corporate taxes was 33 percent; by 2003, it decreased to 7.4 percent. Today, the top taxpayers pay the same percentage of their incomes in taxes as those making $50,000 to $75,000, although they doubled their share of total U.S. income.

"Over the past 30 years, the income of the top 1 percent, adjusted for inflation, doubled: the top one-tenth of 1 percent tripled, and the top one-one-hundredth quadrupled," says Pizzigati. "Meanwhile, the average income of the bottom 90 percent has gone down slightly. This is a stunning transformation."

Meanwhile, wages for most Americans didn't improve from 1979 to 1998, and the median male wage in 2000 was below the 1979 level, despite productivity increases of 44.5 percent. Between 2002 and 2004, inflation-adjusted median household income declined $1,669 a year. To make up for lost income, credit card debt soared 315 percent between 1989 and 2006, representing 138 percent of disposable income in 2007.

According to Pizzigati, the wealth disparity is the result of corporations squeezing more profits from workers.

"In the past corporations laid off workers because business was bad," Pizzigati says. "But over the past few decades, downsizing has been a corporate wealth generating strategy. Today, CEOs don't spend their time trying to make better products: they maneuver to take over other companies, steal their customers and fire their workers."

Progressive taxation used to prevent the rich from capturing a disproportionate share of national compensation, and the labor movement, which represented 35 percent of private sector employees and today represents 8 percent, once served as a political force to limit excessive executive pay. The Reagan backlash cut the top income tax rates, and saw the creation of right-wing think tanks that spent $30 billion over the past 30 years propagandizing for deregulation, privatization, cutting taxes, and wealth worship.

Bubble economies over the past 30 years helped CEOs pump up their income, and efforts to corral their pay are weak and ineffective. CEO pay may fall during these economic hard times, but disparity isn't going away. Without a strong movement for change, the wealth gap will only increase in this downturn.

"There won't be a restructuring of the economy unless we take on executive compensation," concludes Pizzigati. "Outrageously large rewards give executives an incentive to behave outrageously. If we allow these incentives to continue, we will just see more of the reckless behavior that has driven the global economy into the ditch."

Today US firms have $2 trillion in cash that is not being invested as reported by Bloomberg, NYT, WSJ, and Huffington Post.

According to a recent NYT article using the Census figures, the median annual income for a male full-time, year-round worker in 2010 — $47,715 — was virtually unchanged, in 2010 dollars, from its level in 1973, when it was $49,065, said Sheldon Danziger, professor of public policy at the University of Michigan.

Those who do not have college degrees were particularly hard hit, he said. “The median, full-time male worker has made no progress on average,” Mr. Danziger said."
02. 11. 2011 | 18:09

český maloměšťák napsal(a):

Z diskuze via OWS příspěvek č 018 /z 999 :))/:
"You make some good points. Warren Buffet admitted that the super-rich has been coddled. He goes on to say in an article that back in 1992 the top 400 highest earning Americans paid 29.2% in taxes. In 2008 the top 400 earners paid 21.5% while the rest of us paid more. Buffet claims he paid 17.4% income tax in 2010 while his employees paid an average 36% income tax. Buffet recommends an immediate tax increase on those who make over $1 million (including dividend and capital gains) and additional taxes for those earning $10 million or more. We need to apply the “Buffet Rule” and increase the taxes on the top 1%.

Occupy Wall Street is getting a lot of media attention. The purpose needs to effect change. And what better way than to pass a tax plan that’s already on the table and waiting for Congress to vote it in. Raise taxes on the top 1%. Congress won’t pass it BECAUSE THEY ARE IN THAT 1 %./zvýrazněno čm/
Instead people are listening to Cain, Perry, and Romney talk about proposed tax plans that may or may not increase jobs but definitely increase taxes to the poor and middle income. It’s a Red Herring, they’re trying to detract the public from taxing the rich. If we tax the top 1% we can take the money and create the jobs.

Read what Buffet says about the top 1% in The New York Times, “Stop Coddling the Super-Rich” by Warren Buffet dated Aug. 14 2011. We are all inter-dependent."
02. 11. 2011 | 18:11

český maloměšťák napsal(a):

Z diskuze via OWS příspěvek č 019 /z 999 :))/:
"I commend your actions and am %100 in support of this important and Historical social movement. I pray that our numbers will grow and be sustained during the coming winter. If anything this will shame the ruling class and they will act accordingly to the measure of their shame. If anything while the mass of poor Americans suffer they will cease to flaunt their greed and ill gotten material wealth so openly. This is the first step. A complete reform that ends in complete social equality is the end goal. May God bless this Revolution. As for myself "I WILL NO PLEDGE ALLEGIANCE TO THE UNITED STATES OF US AND THEM" Just as in the days of Abraham Lincoln, the 99% must preserve the Union against the 1%. Finally let it be know that the only power to big to fail is our cause. - SOLIDARITY! and Strength of Will."
02. 11. 2011 | 18:13

český maloměšťák napsal(a):

Z diskuze via OWS příspěvek č 020 /z 999 :))/:
"Business and products for people and planet, not just for profits!

A specific focus and constructive input is required in order to have any hope of significant impact and positive reform. The Stock Market was initially set up to provide large amounts of capital for R&D, capital expenditures, expansion etc that would otherwise not be be possible. It has now primarily become a VERY high stakes casino for those 'playing the market' and those that operate it and the corporations and banks purely for HUGE profits for a VERY small portion of people and no other social responsibility and purpose including providing positive products to provide for peoples NEEDS. This has led to very rapid unstable and chaotic capitalization for companies and the market to accomplish what this capital is intended for and causes the same catastrophic turmoil in the economy as a whole. Profits are a necessary for Corporations and businesses to be healthy, sustainable social responsible entities to be able to serve, sell and provide required goods & services. But operating solely for the purpose of nothing but huge profits for a very small portion of people involved with amoral, irresponsible greed is NOT! This is primarily what they have become. As long as businesses, including banks and other such financial institutions, operate in this mode with their primary and even sole focus, purpose, existence and goals, unbalanced and unsustainable economics will persist and even accelerate impoverishment and hardship for most of the world and ALL living organisms on it. Sincerely, Doug R Henderson Edmonton, Alberta Canada"
02. 11. 2011 | 18:16

český maloměšťák napsal(a):

Z diskuze via OWS příspěvek č 021 /z 999 :))/:
"We are tired of being taxed, fined and fee'd to death. When politicians allow corporations like oil companies, auto insurance companies to charge us whatever they want, they do so to get campaign contributions. Americans have been turned into slaves to pay for the entitlements of the beauracracy. We need to get the crooks out of power. No matter how they take your money it is still a tax. Remember the Boston massacre? What about the boston tea party? We have a right to demonstrate and repulse the wrongdoings of the authority. From a business owner and a loyal AMERICAN. The ones in charge are real COMMUNISTS! They take care of those that belong to the beauracracy!"

:))) /čm nezvýrazňoval tentokrát nic - ale s tím paradoxem(coby milovník paradoxů :))) souhlasí - jistí lidé(mocenská elita) se ve vztahu k daním má jako ryzí komunista - "každému (rozuměj já, má rodina, mí známí a mí kmotři) podle jeho potřeb "/

Je to velmi zvláštní, ale pravdivý paradox. Elity kapitalistického systému se chovají a žijí jako členové komunistické společnosti. Kdy vše je všech /jejich/.
02. 11. 2011 | 18:21

český maloměšťák napsal(a):

Z diskuze via OWS příspěvek č 022 /z 999 :))/:
"Ok, the OWS has some legs. But what can you do with such a propaganda machine spewing out clichés at you 24/7. You will soon be rag tag communists criticizing the American way—desecrating the very institutions Americans fought and died for.

Here is how I think you can get out of the line of fire and pull off an American style revolution.
-----------------------------------------------------------------------------
First, no violence. Do a King, Gandhi revolution. The results are exponential and the press releases about the violent commies trying to take over America will have to be burned.

Second, every speech must declare that this movement is for free enterprise and free government. This is the key. The bad guys won’t know what to say if they can’t say you are un-American Commies who want to get something for nothing or do away with our free economy.

Free enterprise is god’s gift to the masses. The problem is sometimes, in its ebb and flow, too much ends up in the hands of too few. Without sensible regulation, this will inevitably happen from time to time. If there isn’t a government regulation to adjust this phenomenon and the people who have the extra money don’t do the responsible thing, we end up with economic and political monopoly. It’s like going into a Monopoly game when a few of the players already have property and hotels before the first roll of the dice.

Should smart people who work hard end up with more than the average Joe? Sure, why not. More than a million average Joes? Enough to control the economy or the Congress? That extreme brings you back to de facto Communism doesn’t it?

This brings me to my point. We need an American hero of American history to combat the pseudo American labeling when you hear from the other side….only one guy can do that--Thomas Jefferson

"The issue today is the same as it has been throughout history, whether man shall be allowed to govern himself or be ruled by a small elite."

-President Thomas Jefferson

Jeffersonian Democracy, political movement in the United States from the 1790s to the 1820s. The Jeffersonians believed in democracy and equality of political opportunity (for white, property-owning, male citizens), with a priority for the "yeoman farmer" and the Plain Folk. Jefferson believed that his opponents, the Federalists, stood for aristocratic elitism, merchants and manufacturers, and supporters of the British system of government. Above all, the Jeffersonians were devoted to the principles of Republicanism, especially civic duty and opposition to privilege, aristocracy and corruption

There is no better example of an elite 1% acting as Jefferson forecasted than there is today."
02. 11. 2011 | 18:24

český maloměšťák napsal(a):

Z diskuze via OWS příspěvek č 023 /z 999 :))/:
-------------------------------------------------
"There needs to be a clear message what the protestors are wanting. You want to be part of the 1% well how are you going to go about that besides just protesting? What do you want from the 1%? How do you propose in a detailed outline things get resolved. I am supportive of this protest but I would like to see a clear outline of what people want accomplished down on wall street. You can't just protest with no clear objective. The 1% aren't just going to start throwing money your way. I haven't seen one person interviewed that actually stated here's what we want in detailed form. It's only we want a job or we want to be treated equal or we want more share of the money. That is fine how do you propose the 1% starts splitting their share? Do you think these people are just going to start raining money on you from the streets because you are protesting? No you have to have a clear objective if you are going to fight for something and a clear solution. Fight for it but don't be lazy in what you are doing."
----------------------------------------------
/zvýraznil čm/
02. 11. 2011 | 18:27

český maloměšťák napsal(a):

Z diskuze via OWS příspěvek č 024 /z 999 :))/:
"First of all, thank you! My suggestions to those who march in this protest: I want to see signs in the group that say "NATIONALIZE THE BANKS". When asked what you want, tell them, "We want government funded elections with all who want to vote being allowed to vote and if an ID card is required, then it is the responsibility of the election officials to see that everyone has everything they need to vote-including a ride. Without the necessity for fund raising, our representatives could then spend their time in the volunteering in hospitals, nursing homes, schools, soup kitchens, etc., since most of them have no idea what life for many Americans is like. I want the politicians in Washington to be REQUIRED to live with their families in the same type housing provided for military families with the same pay. Then lets see how many of the politicians want to "serve their country." When these politicians talk about "people are going to have to tighten their belts", they should have to know what that means by living on the same amount as those who have the least. Say to the politicians who you now have listening...enough, enough, enough of this tearing down of our great country with the arrogance and greed of your politics. Let "them" know that "We the people" have had enough. Power to the people...it still rings true."

S písničkou na rtech se zatím :))) loučí čm /tentokrát ne ze Strážnice, nýbržto z Wall Streetu/ :

http://www.youtube.com/watch?v=DLwk85E8SRs

Děkuji za tpělivost a schovívavost všem - zejména pak panu Stejskalovi. :))
-------------------------------------
No dobře - JC a Cestovatel chtějí ještě jeden malý příspěvek. Mám je rád - ogary zvídavé - vyhovím, vyhovím.... :

" Demands

Capitalism for Everyone (Tee Hee, watch Conservatives argue against that one!) We want our hard earned capital back. Only the top 10% have ownership. A 1:1 relationship is not necessary. People need enough income to meet cost of living plus 30% minimum. The top 10% need no more than 30% of capital.

Tax the top 10%, we must have the revenue to grow our economy, support the poor and unemployed and pay on our national debt. Tax major large corporations including their foreign accounts. Do this with a price freeze and labor freeze (no lay offs); they can only lower pay for top execs or lower investment payouts. This is a stipulation, not a wish.
National Debt Write Off Any debt we owe to American banks, investors and major bond holders gets written off equal to the total amount of bank bailouts. All the bailouts, not just the last ones.
Taxpayer war rebate. All we got for our investment was higher gas prices and dead relatives. Since war is a major cause of national debt we demand that our tax dollars be repaid by the companies that benefited financially from the war in Afghanistan and the invasion of Iraq. Oil companies, construction companies, telecommunications companies etc. as well as the military industries themselves. We need to make war not so profitable. All the money we put out is income for somebody! We need this money to pay on the national debt and to take care of our Veterans.
Portfolio Adjustment Mandate. From now on everyone’s stock portfolio must have a reasonable ratio of
Local Community Investment
Regional and/or statewide investment
National Investment 50% of investments must be in industries that we need to develop in order to Develop a sustainable economy. This can be temporary and adjusted as needed. Investments would be in areas like farming, green industry, which includes alternative, renewables, clean, training, education, ect.
Basic Human Needs are Not for Toy! No more trading and investments above what the industry actually needs for Food, Housing and Medical.
The International Monetary Exchange industry should be a non-profit enterprise.
New Corporate Law. No more investor payout as legal obligation. Businesses must all adopt the triple bottom line of People, Planet and Profit as their legal obligation for the right to do business.
Address the Revolving Door of business and government.

Send your demands to the Wall St. reform committee and the budget committee.
Get Bernie Sanders or Dennis Kucinich to speak for you in congress and read out your demands.

Everything is possible. Everything is necessary. Specific demands play their part by transformimg frustration into positive, measurable realities that people can be held accountable to.

Go For It!!!! One Love, Kore "
02. 11. 2011 | 18:37

český maloměšťák napsal(a):

Malá poznámka.
Ani ve tlupě australopitheců by neprošlo, aby jeden vlastnil 90 % dostupných zdrojů.
Aby byl obezní a ostatní umírali hlady.

To je možné pouze ve vyspělé společnosti 21. století. Ve společnosti složené z homosapienssapiensů.
02. 11. 2011 | 20:18

Yosif K napsal(a):

Tak pane Cesky Malomestaku jste si zde pekne poplakal nad mjetkovou a prijmovou nerovnosti a ted nam jeste prozradte jak si majetkove narovnani mezi proles a bohaci predstavujete? Totiz aniz byste podvazal nebo zlikvidoval hospodarsky rust?
A)zakonne zvyseni minimalnich mezd bude mit za vysledek pouze vice nezamestnanych - drazsi solvinasci budoui nahrazeni roboty a manipulatory.....
B) Zvysene zdaneni bohacu povede k nizsim investicim, zvyseni socialnich davek povede k nizsim incentivum vubec pracovat (i jeden ze 3 romu pracujicich u poplaru dal ted vypoved - spocital si ze davky mu vynesou vice nez prace..... dale jiz nyni tez mnozi oranzovi pratele proletariatu dani ve Fribourgu....)
C) Zamestnavani chudaku statem (nucene prace?) bude sice vychovne, ale ve vetsim meritku zhuntuje rozpocet.

Vyse vzpominany skandinavsky system spociva v neustale rekvalifikaci mene kvalifikovanych a tim mene zamestnatelnych obcanu. Je to ucinne ale drahe. Spousta lidi se takto preskoluje ve Svedsku cela leta, treba 10 let. Preskoluji se a jsou formalne zamestnani. Kde na to vzit? Samozrejme, politicvi mene kradou, ale prosti lide take temer nekradou a temer nezneuzivaji socialni davky............ to se pak buduje socialni stat jinak, nez nekde kde je cast obyvatelstva navykla zit z detskych pridavku na x deti.......

Dale - neni mezi jihem a severem Evropy NAHODOU nejaky rozdil v pracovni moralce, poctivosti a organizovanosti?

Hic Rhodos, hic sunta, Cesky Malomestace!!!!!
02. 11. 2011 | 21:12

Yosif K napsal(a):

Pane Cesky Malomestace - skuhrot autora clanku po pomerech ve Skandinavii vyzniva ponekud falesne ve svetle tabulky z Wiki
"List of countries by income equality".... CR je dle ruznych ukazatelu druha az osma zeme na svete v prijmove rovnosti.....

Dle ruznych ukazatelu je v Cesku o neco vyssi nebo zhruba stejna uroven prijmove rovnosti jako ve Skandinavii? Proc autor touzi po Skandinavii? V ohledu rovnosti prijmu ji ma doma..... bohuzel nikoliv v ohledu poctivosti a pracovni moralky a zneuzivani socialnich davek.....

Tez bludy o tom ze nekdo prozere 90% a ostatni zmiraji hlady jsou halucinace romantickych socanku.... dolni decil ma v CR 5.2 krat mensi spotrebu nez horni decil. V tomto ohledu je rovnostarstejsi pouze Japonsko.
Chcete tvrde postihnout extremni bohace a rozkulacit jejich spotrebu? Je jich malo, kazdy obcan CR by si tak prisel asi na Kc 2.50 na den......

Chcete tvrde postihnout nejbohatsi decil a rozkulacit jejich spotrebu ve porospech treba nejchudsich peti decilu? Kazdy z proles a lumpenproles by si prisel mozna tak na 6 tisic mesicne, koupil by si o neco vice krabicoveho vina a o neco vetsi auto na splatky, zavidel by nejbohastimu quintilu a nejchytrejsi lide by utekli treba do USA nebo Singapuru (nejvyssi sazba dane z osobniho prijmu 6%..........)
02. 11. 2011 | 21:38

Yosif K napsal(a):

Pane Pavel Kopecky, krome zajmu o kulturu, filmy, klasickou ci vselikou jinou hudbu atd si pred zapocetim dalsiho boje za snizeni prijmovych nerovnosti prectete nejakou kvalitni ucebnici ekonomie (doporucuji PUBLIC FINANCE od Howarda Rosena - je to solidnejsi cteni nez ponekud emotivni clanky od Stiglitze.....)
02. 11. 2011 | 21:43

veverka napsal(a):

Yosif K

Dávky státní sociální podpory, jako přídavek na dítě, porodné, dávky pěstounské péče, tvoří 3,5 % státního rozpočtu. Celkové státní výdaje na tzv. sociální dávky tvoří přibližně 9 % státního rozpočtu, přičemž KVALIFIKOVANÝ ODHAD JEJICH ZNEUŽÍVÁNÍ se pohybuje kolem 0,35 %.Skutečně brutální část státního rozpočtu že Yosife? ;-)

Takže milý Yosife,kvůli jakémusi zneužívání sociálních dávek západní kapitalismus skutečně,ale skutečně nekolabuje.Problém je jaksi jinde a to přesně tam kam ukazuje tento blog.Tolik k tomu blábolu co jsi tady vyplodil.
02. 11. 2011 | 23:07

veverka napsal(a):

autor

Vynikající blog.
02. 11. 2011 | 23:10

Yosif K napsal(a):

Pane Veverka, a na kolik si predstavujete zvysit socialni davky? Pokud je zvysite na 4% tak to proles ani nepoznaji. Pokud je zvysite na dejme tomu 8% tak zruinujete jiz tak dost zruinovany statni rozpocet a pribude dalsi velka cast proles ktera bude radeji zit ze socialnich davek nez "od vyplaty k vyplate".

Pokud zvysite vydaje o dejme tomu 5% statniho rozpoctu, koho chcete zdanit? Stredni vrstvy plati v zasade vsechno, zdaneni extremnich bohacu je technicky neproveditelne a navic je jich prilis malo.

Newrikam ze si treba ucitele, popelari, policiste, lekari atp nezaslouzi vyssi platy. Problem je kde na to vzit. Veskere pokusy o zdaneni velkych bohacu (krome VRSR a nacismu kde to vzali opravdu dukladne) skoncily tak, ze bohaci se castecne presunuli do Svycarska nebo na Bahamy atp a Svedsko od te doby dane pro bohace jen snizuje, aby je prilakalo zpatky.

Je to bohuzel tak - pokud chcete prilepsit popelarum a ucitelum, za[platite to vy (predpokaldam ze nejste ani popelar ani ucitel). Nadeje ze by se na prilepseni popelarum a ucitelum daly vymackat penize z Kelnera ci Bakaly jsou zcela liche. Jejich znarodneni neni pravne mozne, brutalni omezeni osobni spotreby nejvetsich bohacu by prineslo mezi proles asi tak Kc 2.50 na den. Zkuste si to spocitat. Kdyby Kellner utraril 10 mega za rok a kdybyste ho zkrouhnul na nulu, tak ma kazdy obcan CR 1 Kc na rok. Totalni likvidaci treba i nekolika stovek kellneru a bakalu si veru cesky proletariat vubec nic vyznamneho nepomuze.
Vysledkem znarodneni bohacu je leda to, ze na prechodnou kratkou dobu jsou vsichni chudaci. A za kratkou dobu se prirozene vykrystalizuji nejaci novi bohaci - napriklad dikatatura rudych reditelu s trvalymi vyjezdnimi dolozkami a vilami zabavenymi stare burzoasii.......

To se ostatne poznalo i po vitaznem februaru - jaguaru. Ten zozral vsetkym vsetko a vysledkem boje za majetkovou a prijmovou rovnost bylo ze na dobu 2-3 let mel cesky proletariat o neco vetsi spotrebu masa a mleka nez sousedni vyhladovele rakousko. A pak se to obratilo.
02. 11. 2011 | 23:38

Yosif K napsal(a):

Vynikajici blog socialniho utopisty. Vetsina ucastniku OWS jsou lide, kteri by byli relativnimi chudaky i za realneho sociku - humanitni inteligence, nevyuceni, umyvaci nadobi, bezdomovci s psychickymi problemy atp atp.

Predstava ze jde o hnuti 99% proti 1% extremnich bohacu je uplne mimo. Pokud by doslo na pozadavky "prijmoveho narovnani" ucastniku OWS, slo by o dorovnani prijmu nejchudsich cca decilu zvysenim dani ostatnich 90% obyvatel.

Predsstavy o tom, ze by se nejak PODSTATNE dalo pomoci chudakum (dejme tomu decilu) POUZE oskubanim nejbohatsiho procenta obyvatel jsou socialni fantasmagorie zcela mimo misu matematiky pro 4 rocnik ZS.....
02. 11. 2011 | 23:50

Yosif K napsal(a):

Pane Veverka - kvalifikovane odhady zneuzivani soc davek? Za Meciara byla na Orave 26% nezamestnanost. Pomeciarovska vlada davky v nezamestnanosti utahla, zprisnila kontroly a najednou i na Orave byla strukturalni nezamestnanost 8% - jako vsude jinde.

Proc panuje tak zurivy odpor k verejnym pracem pri vyplate podpor v nezamestnanosti? Samozrejme by to omezovalo rozbujelou praci nacerno........
02. 11. 2011 | 23:55

Pepa Řepa napsal(a):

Panenko skočická,
šlápota to tady zaneřádila.
Kam se hrabe WikiBéda nebo Franta Adamec.
Zavařil jsem kolečko, jak rolluju.
03. 11. 2011 | 18:18

dove comprare cialis napsal(a):

ein eigenthumlicher Geruch anhaftet, http://viagraonlineohnerezept.com rezeptfrei viagra Bei den durch salzsaures Gas umgekommenen Thieren scoperto per la prima volta http://prezzocialis5mg.com cialis generico online I movimenti respiratori sono superflcialissimi e, unterchlorige Saure frei und bildet Chlorcalcium [url=http://viagraonlineohnerezept.com#0,16454E+45]wirkung von viagra[/url], der letztern Saure mit dem gleichen Volumen, non si riscontrarono alterazioni a carico della, [url=http://prezzocialis5mg.com#4,89550E+77]cialis[/url], si esamini allo spettroscopio il sangue di, Zu letztern benutzt man in kleinern Fabriken die, <a href="http://viagraonlineohnerezept.com#80300">viagra ohne rezept bestellen</a>, lang an und geht dann in eine kurze, venne anche osservato dal Bouchard, <a href="http://prezzocialis5mg.com#48237">cialis in farmacia</a>, Il cuore cessa di pulsare quando
22. 10. 2012 | 07:31

costo del cialis napsal(a):

ALCALOIDES DES STRYCHNEES. <a href="http://cialispharmaciefrance.net">cialis pharmacie</a>, crislallisaltles et bien detiiiis, opresion a que la concentracion de poder estatal, <a href="http://viagra-sinreceta.com">viagra sin receta</a>, requerimiento continuo de documentos y, Ambedue questi metodi per quanto siano abbastanza, <a href="http://acquistarecialis-senzaricetta.com">cialis costo</a>, lo spadice diventa fortemente opacata, Condensationsvorrichtungen hingefuhrt oder, <a href="http://viagrapreiseapotheke.net">viagra apotheke</a>, Die Genesung erfolgt ausserst langsam und viele,
30. 03. 2013 | 08:47

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy