Na žirafí frontě klid?

25. 04. 2012 | 08:33
Přečteno 1631 krát
V Sýrii bylo před pár dny nastoleno příměří. Klid zbraní mezi zákonnou, ale z našeho pohledu málo legitimní vládou Bašára Asada a různorodými povstalci. Vnitřně rozličná, ba roztříštěná je i samotná země, což dále komplikuje už tak omezenou možnost smysluplného zásahu zvnějšku.

Přitom se nedá přehlédnout strategická poloha tohoto dosud formálně baasismem ovládaného státu. Hraničícího s Tureckem, Irákem, Libanonem, Izraelem a Jordánskem; sekulárního, ale spojeneckého s teokratickým Íránem. Ovšem občanská válka dala tomuto zmatku zcela jiný rozměr. Ve výhni prozatím utlumeného konfliktu se mísí spousta protichůdných zájmů, jejichž konečnou slitinu se odvažuje hádat málokdo.

Odlišnosti zájmů manifestují velmoci, ať se jedná o USA, Rusko nebo Čínu. Ovšem krajně rozličné postoje vyjadřují i země či organizace regionu. Včetně těch, co mají z nějakého důvodu blízko k okcidentu. Radikálně muslimský, protiizraelský Hizballáh (v překladu „Boží strana“) podporuje kliku prezidenta Asada, hanlivě řečeného „Žirafa“. Kdežto nábožensky také velmi přísná, se Spojenými státy propojená Saudská Arábie, podporuje penězi a zbraněmi jeho svržení. Mimochodem za účelem, jenž se nelíbí Washingtonu.

Aby toho nebylo dost, mezi Sýrií a územím Saúdů zase leží menší, prozápadní Jordánské království, které bere naftu z Arabského poloostrova. Tančí mezi vejci, takže mluví o kompromisu: odstoupení vládnoucí kliky za zachování rámce režimu.

Nicméně nyní panuje příležitostně porušované příměří, kvůli čemuž se obě strany konfliktu – jak jinak – vzájemně obviňují z proradnosti. Nadcházející dny a týdny budou zřejmě rozhodující. Pro budoucnost syrské odnože arabského jara, pro stabilitu Sýrie. A nejspíš i pro celý region.


Glosa vyšla v deníku E15


Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

maňana napsal(a):

Z pohledu koho je nelegitimní, z Tvého,možná,ale z mého pohledu je to ta nejlegitimnější vláda,která je v Sýrii možná.Takže sokole mluv za sebe a ne za nás.A viníky rozdmýchání občanské/sektářsko- náboženské/ války v Syrii bych taky hledal jinde něž u Žirafy.Jde o stále stejný scénář/Lybie/,kdy od špatného jdeme řízným krokem k ještě horšímu.A ještě u toho musíme poslouchat kecy o demokracii
25. 04. 2012 | 09:04

Jozef napsal(a):

Pravdou je,
ze v Syrii chce znicit,resp.zdecimovat vladnucich krestanov a alawitov aliancia arabskych feudalnych teokracii a severoatlantickej orwellovskej kleptokracie.Investuju do tejto vojny uz druhy rok celu medialnu a politicku silu a znacne prostriedky na zhananie zoldnierov.
Syrski krestania a alawiti maju spojencov v teokratickej iranskej demokracii,v Rusku a v Cine.Vatikan otrocky mlci.Stupenci najsvatejsieho koranu,sarije a risa Wall Streetu maju v boji proti syrskym krestanom a alawitom spojencov v osobach s ambiciou obnovit slavu velkotureckej rise...

Zirafa Asad,jemny,v Britanii vzdelany clovek, ma za manzelku mimoriadne sympaticku britsku dievcinu.Alawiti, spolu s krestanmi, su v Syrii cosi ako misionari europskej kultury.Saudi,intimni to spojenci Wall Streetu, maju silny zaujem,aby zo Syrie zmizli moznosti nosit minisukne,tak,ako zmizli z Kabulu po vitazstve Brzezinskeho a Sikorskeho talibov,alebo tak,zmizli z Bagdadu po operacii Trvala sloboda.

Toto masmedialny konzument nesmie vediet.Toto smie vediet len konzument medialnych samizdatov.Masmedialnemu konzumentovi orwellovska mediokracia,povedzme francuzska televizia v maji minuleho roku, serviruje napriklad bejrutsku provladnu demonstraciu spred niekolkych rokov ako - protivladnu demonstraciu v Damasku.Orwellovska mediokracia dennodenne a dlhe mesiace cenzorovala nielen priebeh a sponzorov obcianskej vojny,ale aj jej samotny fakt.Smelo,cynicky,arcivulgarne.

V severoatlantickom imperiu neexistuju v masmedialnom priestore svojpravne osobnosti.Iba vojaci plniaci prikazy.Masmedialni otroci.Nazvime ich motrokmi,civilizaciu ako taku mozeme nazvat motrockou.Severoatlanticka risa - motrokarska orwellovska kleptokracia.Aktualne pred totalnym kolapsom.

Autor: cim ste Vy?
25. 04. 2012 | 10:10

aviatik napsal(a):

Pane Kopecký
nepřispíváte sem občas do diskuzí pod nickem kristusek? Připadáte mi úplně stejně boží.
Když takhle budete ještě pětset let pilně pokračovat, jistě se vypracujete na nějakého Podpeheho nebo Podpodhvížďalu.

Takže z vašeho pohledu je vláda Bašára Asada málo legitimní a zasluhuje smysluplný zásah zvnějšku.
Pro svoji armádu a většinu obyvatelstva je ale legitimní dost.
A už rok se úspěšně vyrovnává se zásahy zvnějšku financovanými a organizovanými nejbohatšími lidmi na světě plus avanturistickým skřetem Sarkozym a jeho slouhou Juppém.

A, což nikdo nikde nepíše, také prováděnými jejich oficiálními i neoficiálními armádami. Těch 200 zajatých francouzských ozbrojenců (povětšině ze speciálních složek, které Juppé používá bez souhlasu příslušných ministrů) něco ukazuje. A roztržka mezi francouzským vyslancem v Damašku a Juppém také.

Kde jste přišel na to, že Muslimské bratrstvo podporované už po celá desetiletí Washingtonem (rutinně jsem léta na rss sledoval titulky jejich webu, velmi profesionální práce) bude dělat něco, co se USA nebude hodit do krámu je mi záhadou.
Asi čtete Lidové noviny, nbo nějakou podobnou baštu intelektuálů.

Kdybyste si k tématům, o kterých píšete udělal aspoň základní rešerše, zjistil byste, že stabilita Sýrie je to, co je potřeba odstranit. Kvůli věci, která se jmenuje Levantský bazén a začíná být geostrategicky zatraceně horkým místem. Kvůli zásobám zemního plynu, které svou velikostí jsou ve stavu překreslit mapu vztahů nejen ve Středomoří.
25. 04. 2012 | 11:25

kokoshka napsal(a):

Každa vlada je neligitimni na kterou ukaže Hillary Levinska,ona o tom rozhoduje,nelegitimni je vlada Kima,Machmuda,Vladimira,Hugo,Fidela a Raula,Aleksandra...sami žirafy!
25. 04. 2012 | 11:31

prak napsal(a):

A jak moc je legitimní současná vláda u nás z Vašeho pohledu?
25. 04. 2012 | 11:33

Toulen napsal(a):

"Klid zbraní mezi zákonnou, ale z našeho pohledu málo legitimní vládou Bašára Asada"

Nečasova vláda je z našeho pohledu taky málo legitimní.
25. 04. 2012 | 13:21

Yosif K napsal(a):

Kopecky napsal:
Nicméně nyní panuje příležitostně porušované příměří, kvůli čemuž se obě strany konfliktu – jak jinak – vzájemně obviňují z proradnosti.
KONEC CITATU.
Jadro vetsiny problemu arabskeho sveta lezi v tom, ze arabove nejsou schopni SAMI MEZI SEBOU dojednat jakykoliv funkcni kompromis - sami o sobe vedi, ze smlouvy nedodrzuji a ze jim tedy nezbyva nez bojovat az do konce.
Proto dopadl prevrat v Lybii tak jak dopadl. Gadaffisti bojovali az do konce - az do momentu, kdy byl jiz zajaty Gadaffi zastrelen jako pes (surprise surprise, co jste asi tak cekali?).

V Syrii to nebude jinak. Strana ktera vyhraje se prohravsi strane brutalne pomsti. Jen za poslednich 60 let je obeti muslimkso-muslimsklehjo0m vyvrazdovani minimalne 4-5 milionu. Levicovi intelektulove toto celkem okazale ignoruji - spousti vsak hlasity krik na obranu brutalni teokracie v Iranu (Grass) nebo kdyz nejaky palestinsky hazec kamenu dostane gumovou kulkou do stehna nekde na checkpointu.
25. 04. 2012 | 13:32

rozhlas po drátě napsal(a):

Yosif
Záhadou potom je, proč jsou likvidovány právě ty režimy, které jsou ochotny se chovat vypočitatelně.
Saddam Husejn se před vpochodováním do Kuvajtu pěkně zeptal April Glaspieové, jestli to strejdovi v Bílém domě nebude vadit. Naběhnul si.
Muammar Kaddáfí všechno své jaderné zařízení (zbraně žádné neměl) předal západu, aby ukázal jak je polepšený a hodný. Naběhnul si.
Bašár Asad byl největší kamarád Frantíků a byl, jestli si dobře vzpomínám, šíleným Sarkozym zván na oslavy státního svátku do Paříže. Naběhnul si.

Západ zcela otevřeně podporuje wahábisty. Už osmdesát let. Nejspíš si plutokrati myslí, že by západním sockám prospělo nějaké to produchovění. V Prorokově duchu.

Pokud si dobře vybavuji, útok na WTC provedla skupina organizovaná Saúdy, alespoň podle oficiálního amerického vysvětlení. Bush zcela asymetricky udeřil na Afghánistán a Irák, čímž plánovače 11. září musel úplně vyvést z konceptu. Geniální tah, z kterého se nevzpamatovali dodnes.

Váš osobní vztah k lidským právům Palestinců známe, nemusíte to pořád omílat. Nijak vám nepřeji zásah gumovou kulkou, přejetí buldozerem nebo zastřelení bandou maskovaných vrahů v mezinárodních vodách.
O nic přece nejde. Vesměs to jsou demontrativní činy, které mají podkreslovat Dajanovu strategii Vzteklého psa a budit patřičný dojem.
Časem se ale rozdíl mezi dojmem a skutečností setře.
Dajan ve svém přemýšlení nikdy nedospěl k poměrně jednoduché úvaze o tom, jak vzteklí psi končí.
A k tomu, že si pak každý oddechne.

Pokud sdílíte Netanjahuovu paranoiu, zkuste si trochu rozebrat, proč se Izrael ocitá v situaci, v které se ocitá. Silácké řeči na tom nic nezmění.
25. 04. 2012 | 14:16

hovorka11 napsal(a):

Vláda Bašára Asada je zřejmě podporována většinou obyvatel Sýrie, která je etnicky velmi různorodá. Zcela nepochybně má větší část podpory obyvatel, než vláda Petra nečase, která má podporu okolo 20%. Sýrie tak má legitimnější vládu než ČR !!
Druhý fakt je, že západ potřebuje dobýt toto území pro vpád do Íránu. Tím by se uzavřel přívod energie do Číny a rozhodování by bylo řízeno okupačními vojsky stejně jak v Líbyi. Pád Sýrie a poté Íránu by znamenal totální moc USA nad energetickými zdroji, oslabení všech zemí BRICSu (Brazílie, Rusko, Indie, Čína, Jižní Afrika) a otevření cesty nejtvrdším islamistům do Ruska.
Vše je velmi žádoucí pro globální nadvládu američanů nad světem a zajištění jejich nejvyšší životní úrovně za podmínky nadvlády dolaru s tištěním nepokrytých peněz (Írán, Sýrie, Írák, Líbye odstoupily od dolaru, proto byly určeny pro likvidaci vlád). Američané však hrají vysokou hru 300 miliónů proti 3 miliardám. Proto nutí Evropu k sebepoškozování přerušením dodávek ropy z Íránu, který ochotně vyhověl a uzavřel kohoutky pro část zemí již dnes. Neodebírání Íránské ropy je pro Evropu likvidační (zásoby se dají udržet v řádech několika měsíců a pak nevyhnutelně ropa vystřelí cenou nahoru, proto se čerpá z rezerv a hlavně se to tají).
Potom se dá nenávist přesměrovat ještě více na Írán.
25. 04. 2012 | 16:40

hovorka11 napsal(a):

Poslední zprávy jasně ukazují, jak jsme deformováni selekcí zpráv v našich veřejnoprávních zrojích, které se nám snaží vnutit představu, že opozice jsou ti kteří vraždí - žoldáci z SA, Kuvajtu Bahrajnu s pomocí poradců z Evropských států a Ameriky, která jim dodává "spojovací techniku".
-----------------------------------
Do Moskvy přijela delegace syrské opozice
25.04.2012
Nastolení otázky o osudu syrského prezidenta Bašára Asada není demokratické, prohlásil dnes po příletu do Moskvy vedoucí delegace syrské opozice, zástupce Národní fronty za změny a osvobození Quadri Jamil. Pověděl, že poměr sil v Sýrii objektivně svědčí o tom, že se strany mají usadit k jednáním. Syrský lid má právo na reformy, zdůraznil Jamil.
Rovněž poznamenal, že po příchodu do Sýrie mise pozorovatelů se situace pomalu mění k lepšímu.
Ve čtvrtek se mají s delegací setkat šéf ruského MZV Sergej Lavrov a předseda výboru Rady Federace pro mezinárodní záležitosti Michail Margelov.
25. 04. 2012 | 17:02

Admirál napsal(a):

Autor - "z našeho pohledu málo legitimní vládou Bašára Asada"

Vy mluvíte za nás? My jsme něco, co by se týkalo legitimity syrské vlády odhlasovali?

Nebo se vyjadřujete v 1.os. m.č. jako monarcha?

Jedna rada. Nejdřív pokud chcete dát nějký podnět k diskuzi, se vyvarujte manipulace. Nebo ji alespoň obratněji skrývejte.
25. 04. 2012 | 17:31

Admirál napsal(a):

Autor - a abych nezapoměl. Zkuste napsat článek o legitimitě režimu třeba v Bahrajnu.
25. 04. 2012 | 17:33

hovorka11 napsal(a):

Je zajímavé, jak státy, kteří si hrají na svobodu zpráv tisku a televize přebírají zprávy od despotických islámských režimů. Kdo má zájem pomoci nejtvrdším islamistům a poštvat proti jejich odpůrcům obyvatele z Evropy- občané určitě ne! Islamistické režimy vlastně dělají službu informačním zdrojům západu, které tak nemůžeme usvědčit z podvodů, protože zprávy jsou přebírány od "oposice".
Sledujte naše zprávy o blízkém východu a dospějete k poznání, že ruské jsou daleko hodnověrnější a nezávislejší...
Copak jsme se zbláznili, že nasloucháme evidentní nejodpornější propagandě "boje proti korupci, svobodě jednotlivce, mírových misích, finanční zodpovědnosti, hodném Izraeli a zlých palestincích, saudskoarbském režimu který se prý demokratizuje, islamistických íráncích, kteří prý jsou nejvážnější bezpečnostní hrozbou pro západ a Izrael" a mnoho dalších zřejmě totalitou vytvářených nesmyslů ?
--------------------------------------------------
Al-Džazíra zkresluje fakta

Čtvrtek, 26 Duben 2012
Televizní kanál Al-Džazíra, který patří katarské vládě, záměrně zkresluje fakta, jež se týkají událostí v Sýrii.

Je o tom přesvědčen bývalý novinář tohoto televizního kanálu Alí Hášem, který Hlasu Ruska poskytl exkluzivní rozhovor.

Alí Hášem nejednou dělal reportáže z „horkých míst“. Pracoval také v Libyi, když tam právě probíhala válka mezi opozicí a příznivci Kaddáfího. Poté jsem byl vyslán do Sýrie, vypráví novinář.

Když jsem se v dubnu 2011 vrátil z Libye, byl jsem vyslán na libanonsko-syrskou hranici. Bylo tam možné uvidět ozbrojence, jak hranici překračují. Povedlo se nám natočit ozbrojence, jak bojují se syrskou armádou na syrsko-libanonské hranici v hloubce přibližně dvou kilometrů na syrském území. Nevím, jestli to byli Syřané, Libanonci nebo Palestinci. Mohu jen říct, že jsme viděli bojující lidi. A televizní kanál to odmítl odvysílat. Moji vedoucí mi přikázali, abych na ozbrojence zapomněl. Nemám si jich prostě všímat. Protože to všechno bylo prezentováno jako „mírová revoluce“, ozbrojenci tam neměli být. Televizní kanál to nechtěl ukazovat.
Alí Hášem je přesvědčen o tom, že toto rozhodnutí přijala katarská vláda.
Bylo to rozhodnutí vlády, které televize patří, rozhodnutí Ministerstva zahraničních věcí Kataru. Oni se pokoušeli prezentovat události v Sýrii jako likvidaci neozbrojených demonstrantů. Ve skutečnosti ale byla situace zcela jiná. Probíhala válka mezi pravidelnou armádou a ozbrojenci.

Al Džazíra, nejen, že cenzurovala reportáže, ale také vysílala otevřené lži. Kanál se přímo vměšoval do dění v Sýrii tím, že zásoboval protivníky Bašára Asada prostředky mobilního a internetového spojení, prohlásil Alí Hášem.

Dělo se tak přes libanonskou hranici. Nakolik já vím, cílem jedné z prvních tajných operací bylo dodat do Sýrie spojovací prostředky. Je mi známo, že určitým lidem zaplatili 50.000 USD za dodávku vybavení z Libanonu do Sýrie. Jsem přesvědčen o tom, že takových operací bylo mnoho. Televizní kanál tvrdil, že chtěl slyšet ty, kteří v této zemi nemají právo hlasovat. Jak je mi ale známo, tuto aparaturu používali nejen demonstranti, ale i ozbrojenci.

Na protest proti porušování základních principů novinářské etiky Alí Hášem a mnozí jeho kolegové podali výpověď. Televizní stanice však i nadále pokračuje v nepravdivém vysílání o událostech v Sýrii, čímž formuje veřejné mínění v arabských zemích i na Západě.
26. 04. 2012 | 08:27

hovorka11 napsal(a):

V Sýrii dlouho klid nebude. Tlak západu na pomoc vyzbrojování islamistů ze zahraničí a na umrtvení syrské armády se snahou vypudit syrská vojska a policii díky "mírovému přerušení bojů" se zvyšuje. Je to neustále průhlednější- jak v Líbyi.
-----------------------
Syrský expert na strategické záležitosti Salim Harba poukázal na to, že čtvrtě Baba Amro a oblasti v okolí byly vyčištěny od organizačních, jakož i velících struktur ozbrojených skupin, za minimálních obětí z řad armády a civilistů, protože v této oblasti byli soustředění převážně ozbrojenci.

Harba pro internetovou stránku Al-Manar řekl, že „zajatí ozbrojenci byli arabského původu, včetně státních příslušníků států Zálivu, Iráku a Libanonu… byli mezi nimi také agenti katarské rozvědky a nearabští bojovníci z Afghánistánu, Turecka a některých evropských zemí, jako Francie.

„Syrská armáda také odhalila tunely a v nich vybavení,“ dodal, poukazujíc na to, že „moderní izraelské, evropské a americké zbraně nebyly v zemi své výroby ještě ani testovány, a bezpečnostními silami byly zkonfiskovány také izraelské granáty, noční dalekohledy a komunikační systémy“.

Harba dále řekl, že „na libanonské hranici byly vybudovány komunikační stanice, aby umožnily dohled na vojenské operace v Baba Amro a zajistily kontakt mezi polními veliteli a koordinační divizí vedenou informačními specialisty v katarském hlavním městě Doha“.

Vyjasnil, že „útěk britských novinářů z Homs přes libanonsko-syrskou hranici byl výsledkem této koordinace“.

Souběžně s tím syrský strategický expert sdělil, že „tyto komunikační stanice byly obsluhovány Libanonci; někteří z nich byli členy parlamentního bloku Budoucnost“ a předpokládá se, že „tito lidé pracovali na přeměně regionu Wadi Khaled na hloubkové strategické předmostí pro Baba Amro“.

Operace v Homs řídily z Kataru Mossad a Blackwater
Dále Salim Harba stránce Al-Manar sdělil, že „v Kataru byla zřízena koordinační divize, pod patronací USA a států Zálivu. V této divizi pracují mimo další i agenti tajných služeb, včetně Američanů, Francouzů a státních příslušníků zemí Zálivu – specificky Kataru a Saudské Arábie – jakož i CIA, Mossadu a agenti Blackwater a členové Syrské přechodné rady“.

„Katar také uzavřel dohody s Izraelem a americkými společnostmi o vyzbrojení těchto ozbrojených skupin, a země Zálivu to financovaly,“ dodal.

Syrský expert poukázal na to, že „význam bezpečnostních operací v Homs plyne z velkých očekávání, která regionální a mezinárodní strany vkládaly do ozbrojených gangů v Baba Amro… chtěly, aby byl Homs přeměněn na nové Benghází“.
27. 04. 2012 | 08:29

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gazdík Petr · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy