Jen aby nám neulítly včely napořád

25. 02. 2013 | 08:05
Přečteno 2481 krát
V roce 2011 jsem dělal stínového zpravodaje sociálně demokratické frakci ve výboru pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin(ENVI) ke zprávě o zdraví včel. Kromě toho, že šlo o hodně zajímavou záležitost, která mi trochu nostalgicky vrátila vzpomínku na mou dřívější práci se sociálním hmyzem, se mi tehdy podařilo zpravodajce z ultrapravicových konzervativců Julii Girling zprávu víceméně vzít a pozměnit ji do té míry, že zpravodajka sama odmítla pro zprávu hlasovat. Jenže návrh byl vyvážený a tak kvalitní, že nakonec potřebnou podporu získal a výborem prošel. Mimo jiné jsme tehdy požadovali, aby Evropská komise zavedla celoevropský zákaz užívání pesticidních přípravků ze skupiny neonikotinoidů.

Výbor pro zemědělství a rozvoj venkova (AGRI) nebývá nakloněn návrhům výboru ENVI a tehdy zemědělský výbor AGRI stanovisko výboru ENVI totálně ignoroval. Pod tlakem zemědělské a chemické lobby ze zprávy odstranil jakoukoli zmínku o neonikotinoidech.

Část kolegů se ještě pustila do předem ztraceného boje na plénu Evropského parlamentu a podala alternativní rezoluci, která na nebezpečí neonikotinoidů znovu upozorňovala a opět požadovala jejich celoevropský zákaz. Podpořilo ji ale nakonec jen 170 europoslanců a prošel návrh, který neonikotinoidní pesticidy vůbec nezmiňoval.

Pochopitelně že problém zůstal. V některých zemích EU byl zákaz neonikotinoidů dávno zaveden, v USA existovaly studie popisující jejich devastující účinky. Někteří vědci v pokusných podmínkách s využitím těchto látek simulovali takzvaný syndrom zhroucení včelstev, který likviduje včelí populace v USA i v Evropě. Jenže se nic nedělo. Ale každý dělal co mohl.

Samozřejmě jsem Komisi interpeloval a upozorňoval ji například na to, že americká Agentura pro ochranu životního prostředí jasně identifikovala nebezpečí spojená s neonikotinoidy. Komise však souvislost mezi neonikotinoidními insekticidy a úhynem včelstev odmítala. Naštěstí ale byl tlak ze strany Evropského parlamentu dost silný na to, aby Evropská komise v roce 2012 v tichosti zadala Evropskému úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA) zpracování nových studií.

Po zveřejnění závěrů těchto studií je tedy konečně jasno. Neonikotinoidy oficiálně představují pro včely smrtelné nebezpečí. Evropská komise i komisař Borg v důsledku těchto závěrů potvrdili, že je nutná rychlá reakce EU.

Nyní probíhají jednání s členskými státy o konkrétní podobě zákazu. Nejprve dojde pravděpodobně k časově omezenému zákazu na dva roky a bude se týkat jen některých rostlin. Podle dostupných informací většina členských států tento krok podporuje. Samozřejmě, že některé země jsou ale proti a požadují další studie. Dá se také očekávat, že výrobci těchto jedů, jako třeba koncern Bayer, vytáhnou do boje s těžkou artilerií a smečkou hodně dobře placených “expertů”. Bude to jistě ještě hodně krutá a těžká bitva.

S dalšími 85 kolegy jsme před cca 14 dny poslali dopis komisaři Borgovi, v němž požadujeme celoevropský zákaz používání neonikotinoidních insekticidů. Tlak z Evropského parlamentu tedy stále trvá. Jenže proti chemické lobby to nemusí stačit. Uvidíme nyní, jestli se evropská veřejnost dokáže postavit také za jiná témata, než svobodu internetu. V případě dohody ACTA to byl právě a jedině tlak evropské veřejnosti, který nám pomohl překlopit většinu v Evropském parlamentu směrem k odmítnutí.

Nevládní organizace již dříve zvedly veřejné mínění díky petiční akci za zákaz neonikotinoidů. Tato petice byla minulý měsíc probírána v rámci petičního výboru. Bez tlaku občanské společnosti na to, aby k zákazu skutečně došlo, by se mohlo stát, že v pravicových frakcích zase převáží chemická lobby a budeme koukat, jako když nám ulítly včely. Jenže tentokrát by mohly ulítnout definitivně.

Chcete taky pomoci? Není nic snazšího.

Mé video k tématu.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

hu hu napsal(a):

Nic neškodí Česku tolik jako jednání jistého V.K. Ješitný a zrádný ničitel všeho.
25. 02. 2013 | 09:04

hu hu napsal(a):

Nic neškodí Česku tolik jako jednání jistého V.K. Ješitný a zrádný ničitel všeho.
Je nebezpečný jako celá ČSSD !
25. 02. 2013 | 09:06

jogín napsal(a):

Proč? Neonikotinoidy jsou systémové insekticidy, které po aplikaci přejdou do všech částí rostliny. Včely se tedy otráví jedovatým nektarem nebo pylem. Zanedbatelné není ani riziko průniku do potravin, protože setrvání neonikotinoidů v rostlině většinou není známé a liší se u jednotlivých druhů. Naproti tomu jsou velmi účinné a odstraňují často jinak neřešitelné problémy s napadením škůdci. Totální zákaz neonikotinoidů je ukázkou schematického myšlení. Třeba u ornamentálních rostlin jsou nenahraditelné a nepředstavují žádné riziko. Totéž platí o technických plodin. Bohužel, náhrada odborného přístupu ideologií působí právě u insekticidů neuvěřitelné škody. Mohu připomenout opětovné šíření malarie po totálním zákazu DDT včetně milionů obětí a návrat k jeho užívání v rizikových oblastech. Problémy vznikají už při schvalování insekticidů, kdy jsou kvůli potravinové bezpečnosti preferovány látky, které se rychle rozkládají. Výsledkem je naprostý nedostatek insekticidů s dlouhou dobou působení proti škůdcům přežívajícím dlouho v klidovém stadiu nebo přežívajícím v půdě. Klasický příklad je šíření třásněnky západní. Pan Poc by měl před prosazováním zdánlivě užitečných zákazů nejdřív konzultovat s experty více oborů. Ostatně to platí o všech politicích, krátkozrakých legislativních opatření máme neuvěřitelné množství.
25. 02. 2013 | 10:48

Občan napsal(a):

My si fakt budeme s přírodou, chemií a genetikou zahrávat tak dlouho, až nám nezbude nic jiného než se věnovat kanibalismu.

Píšete, autore, v titulku o včelách.
Ony nám sice neulítnou, ale zato nám vymírají (nejen v ČR). Stejně jako čmeláci. A bez včel a čmeláků nebude opylení a bez opylení nebude úrody. Bez úrody bude hlad. Rychle a zaručeně.

Co na to tedy jít obráceně a prosazovat nikoli zákazy jednotlivostí, ale komplexní ochranu včel a čmeláků? Mohlo by to být rychlejší a schůdnější, protože snad každý zná roztomilou Včelku Máju.
Ne, vůbec si nedělám legraci. Abyste něco prosadil, je třeba hledat v první signální, kašlat na sofistikovanost a apriori předpokládat, že ostatní europoslanci jsou infantilní primitivové (stařenka Oggová tomu říká "hlavologie"). PROTO je určitá šance, že se Včelkou Májou prorazíte spíš než svědeckými zdůvodněními.

A asi sebou docela hoďte, protože se včelami a čmeláky to fakt začíná smrdět průserem. Nezaměstnaní, pobíhající v rámci programů "Arbeit macht Frei" po polích, loukách, zahradách a sadech se štětečky v rukou, je nenahradí.
25. 02. 2013 | 12:16

ne, budoucnost si nezasloužíme napsal(a):

Aha, stránka a půl o ulítlých včelách a nikde ani jednou napsáno BAYER. To jistě bude velmi kvalitní materiál.
25. 02. 2013 | 13:00

už mám fčelíny, nežít v kalouskistánu napsal(a):

Aha, má tam BAYERA, ale malými. To nezná trademark.
25. 02. 2013 | 14:20

jogín napsal(a):

Občan: Včely zatím nevymírají, vymírají včelaři. Díky dovozu medu. Dovážený nekvalitní med tlačí ceny dolů a překupníci dorazí zbytek. Vykupují kilo po 30- 40 kč a prodávají po 120. Navrch stačí hodit nevymytou sklenici od dováženého medu do popelnice, včely ji najdou a ejhle, máme nové ohnisko moru plodu. Vyléčit se to nedá, jen potlačit, což dělají jak v Číně, tak ve Španělsku nebo jižní Americe. Našemu včelaři nezbude než spálit všechno- včely, úly, vosk, nářadí. Spóry nemoci vydrží skoro všechno. Za železnou oponou nám bylo hej, přísná epidemiologická opatření a skvělá práce Výzkumného ústavu včelařského udržela zdejší včelařství ve formě. Dnes třeba Rakousko dováží včely z Nového Zélandu, aby byli opylovači. Díky svobodě a bordelu. Kupujte med přímo od našich včelařů, má prvotřídní kvalitu a podpoříte včely.
25. 02. 2013 | 18:57

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy