Jak poznat lháře?

06. 09. 2009 | 09:31
Přečteno 14814 krát
Někteří policejní psychologové se domnívají, že dosavadní postupy rozpoznávající pravdivé a nepravdivé výpovědi především na základě projevené nervozity, nejsou zcela spolehlivé; nervozita a všechny její zevní projevy samy o sobě nemusí vycházet z nepravdivosti výpovědi, ale mohou být důsledkem situace, na kterou vypovídající není zvyklý. Došli naopak k závěru, že podstatné je opakující se převyprávění události, kdy pravdivě vypovídající svědek/obviněný postupně přidává další detaily, jak se mu vybavují, zatímco lhář svoji verzi stále opakuje nebo dokonce zestručňuje.

„Dobrý lhář vám vylíčí neuvěřitelné množství podrobností při první výpovědi, ale jeho výpověď se už dále neobohacuje a nemění, pokud ji vypráví znovu“, říká Kevin Colwell, ze Southern Connecticut University. Profesorka psychologie Cheryl Hiscock-Anisman (pracující také pro Pentagon při vyšetřování terorismu) z university v La Jolla, zahájila svou kariéru již jako malá holčička, která jezdila na pracovní večeře se svým otcem. Ten se jí po večeři vždy ptal, který partner jeho jednání se jí zdál věrohodný, a který nikoli.

„Opouštíme metodu hodného a zlého policajta,“ říká doktor Bull z Vrij University v Portshmoutu. „Vyšetřování se podobá spíš klábosení na baru a má to trochu ze stylu poručíka Columba, kde předstíráte, že jste téměř idioti, a současně sbíráte cenné důkazy.“ Lháři mají svou historku připravenou a nedokáží ji obohatit skutečnou upřesňující vzpomínkou nebo podrobností, zatímco opakování reálné příhody vynáší na povrch další detaily, na které si vyprávějící při první výpovědi nevzpomněl.

Psychologové testovali tuto metodu na vysokoškolácích, pro které připravili modelovou situaci, v níž studenti mohli zajít do pracovny učitele a tam podniknout některou z následujících akcí: buď ukrást otázky, vyměnit svůj test, nebo být poctiví. Pro „dobré lháře“ byla vypsána odměna 20 USD. Nicméně při dodatečné výpovědi, rozpoznali „vyšetřovatelé“ pravdu či lež v 34 případech ze všech 38 situací.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Ládik napsal(a):

Kdo lže, ten krade - zpravidla. K odhalení lži je potřeba znát životní postoje toho člověka.
06. 09. 2009 | 10:19

Hexenschlus napsal(a):

Vítám poněkud odlehčující téma, které nám autor předložil. Nicméně v období,kdy nám současnost předkládá množství různých kriminálních činů, je to téma vítané. Nechci nikterak snižovat práci načich kriminalistů, mají na svém kontě pěknou řádku objasněných trestných činů, nicméně technologie vyšetřování asi nebude nejdokonalejší. Tím více je úspěchy kriminalistů ocenit. Občas se mrknu na různé americké kriminálí filmy, přeevším na seriály a i když někdy to zavání scifi, přesto mne jejich postupy udivují. Nevím, na kolik je tato metodika také uplatňována u nás, ale dokonalost, či především prefekcionalismus a detailismus, které je možné z filmů vypozorovat, není jistě jen smyšlenka, ale obráží realitu vyšetřovacích metod a postupů amerických kriminalistů. A v tom případě, klobouk dolů.
Jak autor uvádí, zajímavostí na obsahu jeho tématu je fakt, že pro zjišťování pravdy a lži de facto nezmiňuje detektor lži, coby technickou vymoženost doby, ale zmiňuje klasické způsoby vyšetřování, tedy volné výpovědi o událostech, mající vztah k vyšetřované věci. Je to tedy více méně otázka psychologicky-osobní ve vztahu vyšetřovatele a svědka-obviněného. To dosvědčuje, že trpělivá a konfrontační metoda výslechů bez pomocí techniky či násilá je mnohem účinnější, než cokoliv jiného. Je to však také hodně na charakteru vyšetřujícího, neboť i na něm je velká závislost na odolnosti vůči trpělivosti a citu pro věrohodnost popisu obsahu vyšetřované věci. Pane autore, dík.
06. 09. 2009 | 10:29

fudoshin napsal(a):

dobrý lhář se přizpůsobí všemu. zvláště, když každý hned vykecá své postupy.na základě takovýchto článků si protě budou lháři vzpomínat :-)
06. 09. 2009 | 10:30

Baba napsal(a):

Jak přijde na prověřování pravdy, je důvěra v háji. A jak s tím máte dál žít?
06. 09. 2009 | 10:45

Lena napsal(a):

Systém "dělat ze sebe blba" uplatňuji při výběru řemeslníků na dům. Testem prošel z asi 10 zedníků jenom jeden, který nezneužil mojí hlouposti.
06. 09. 2009 | 11:06

jenicek napsal(a):

Možná se vědci mohli podívat úvodní scénu Das Leben der Anderen - Životy těch druhých. Stasi už to vyzkoumala za ně:-/
06. 09. 2009 | 11:28

Béda napsal(a):

Myslím, že teorie, kterou popisuje pan doktor byla zevrubně prověřena na Guantanámu.

Chroničtí lháři, dodaní dodavateli vyšetřovatelům z různých míst islámského světa zde při sofistikovaném výslechu (kombinace waterboardingu, spánkové, hladové, chladové deprivace, "zintenzivnění" sluchových a zrakových podnětů... donekonečna omílají svou lež o tom, že s 11/9 nemají nic společného, zatímco ti pravdomluvní se postupně rozpomněli nejenom na to, že osobně řídili letadla, které narazily do WTC, ale podíleli se i na atentátu na papeže, na vraždě JFK a ti nejprotřelejší dokonce i na vraždě Abrahama Lincolna, upálení mistra Jana z Husy, zavraždění M.L. Kinga a J. Lennona.
06. 09. 2009 | 11:59

Kritik napsal(a):

Uvedená metoda nemá 100%-ní výsledky (viz v článku uvedených 34 úspěšných výsledků z 38 případů). Dokonalý lhář si svou scénu také dokonale připraví a ve své představivosti dokonale ztvární. K odhalení lháře potom pomůže právě popis těchto přehnaných detailů, pokud je schopnost jejich zapamatování srovnána se skutečnou schopností lháře si v běžném životě takové detaily vůbec do paměti zafixovat.

Nicméně nejlepší odhalení lháře však spočívá v analýze skutků: Dobrý strom totiž nemůže nést špatné ovoce a naopak špatný strom nemůže nést ovoce dobré.
06. 09. 2009 | 12:05

test napsal(a):

hoj
06. 09. 2009 | 12:52

Karel napsal(a):

To Ládík :

Ty tady lžeš často. Že jsi zloděj, jsi přiznal až dnes.
06. 09. 2009 | 13:09

Neopřemyslovec napsal(a):

monolog: Mozek je jeden jev, konající na devíti úrovních. 1. Molekulární biolog. 2. Neurochemik. 3. Anatom. 4. Fyziolog. 5. Neurolog. 6. Vývojový psycholog. 7. Odborníci na zobrazovací metody. 8. Sociální psycholog. 9. Pedagog.
Každý úrovňový specialista může lež vysvětlovat svým způsobem. Nejběžněji se lži věnuje devátá úroveň (verbální řeč). Je to úroveň milimetrů a centimetrů. Psychiatrie, kdyby to uměla by lež demonstrovala pomocí zobrazovacích metod. V medicíně běžně využívají tzn. milosrdnou lež. Také exaktní odborníci velmi často používají na alternativní medicínu tzn. hanobící lež.
06. 09. 2009 | 13:51

ali napsal(a):

Jak poznat lháře?
Stačí poslouchat předvolební boj politiků. I lež se stává pravdou, byť jim zatěžuje paměť a tak zapomínají, co kdy řekli. Smutné na tom je, že lidé sice nezapomenou vyslovenou lež sledovaného politika, ale odpustí mu to, neboť mravním potvrzením lži je pravda a fakt, že se vyplácí. Dějiny jsou plné lhářů. Poctivců jak šafránu. Lež je součást lidského bytí. Jen politik by si luxus lži měl odpustit..ale to je fikce, neboť politikem se stává převážně chronický lhář..
06. 09. 2009 | 14:58

Antropolog napsal(a):

ad BABA: Jak s tím žít Vážená? Ptejte se jen na věci, na které musíte znát odpověď.

Může to znít alibisticky, ale lidé, jež hasí jen požáry, které je pálí mají méně konfliktů se svým okolím.
06. 09. 2009 | 15:06

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, za dávného jindy jsme zde přítomni u hranic jezdili občas i za sběrateli do polska. Je pochopitelně asi ešče všeobecně známo, co celníci dovedli udělat, když jste do jistě tehdy krásné československé země vezli z polska japonskou azalku, která zde tehdy ještě nebyla. Polským celníkům stačila flaška na přepážku a otevřeli závoru. Ovšem bděli čechoslováčtí úřadové to obvkle hnali vejš. Tož tak.
Dodnes i po dvaceti letech mám sevřenou prdleku když jedu přes bohumínský most. A to nic nevezu...Proč asi ?
Jinak před pár lety jsem se snažil poskytnouti dar váženému profesoru z japanu. Chtěl jsem mu dát jednu rostlinku borovičku, která by jistě v japanu ve sbírkách znamenala dost, nicméně jejich úřad by to určitě nedovolil. Prosím, šlo pouze o jednu zdravou rostlinu a ne o kamionové natož lodní množství. Tož tak pane profesore, jak se taky dělá bázeň. Vašemu kolegovi z japanu se rostlinka ohromně zamlouvala, ale ten strach, že.
http://wbgarden.com/visitor...
06. 09. 2009 | 15:39

krajtl napsal(a):

to Ladik:

Takže selekce pravdy podle světonázoru? To už tu kdysi bylo ne?
06. 09. 2009 | 16:59

otokar napsal(a):

Lháře snadno poznáme,poněvadž má krátké nohy.Dva jsou jasný:
Sousedovic jezevčík(ten i krade) a půlpán Cikrt.
06. 09. 2009 | 17:36

Vídeňák napsal(a):

Znal jsem jednoho Bédu a byl to přesně typ ze vtipu o opuštěném ostrově , trosečníkovi , koze a jakpak se chlapečku jmenuješ - Bééééda . Takže Bééédo tvoje bláboly o Qantanamu je výplod něčeho , s čím už asi k lékaři nechoď. Je pozdě .
06. 09. 2009 | 18:00

Ládik napsal(a):

krajtl:
Kde píšu o světonázoru? Životní postoj není vztah ke straně (pro Vás snad, podle Vašeho textu), ale k vlastnímu životu a vztahu k okolí. Pracovitý člověk nekrade a jeho okolí v něm nevidí zloděje. Flákač a povaleč je potenciální lhář, může být i zloděj. Taky člověk, který škodí jiným lidem, bývá zpravidla lhář (obyčejně volí levici).
06. 09. 2009 | 18:08

kormoran napsal(a):

Kontrolni otaaaaazecka . Zajimala by mne pane Honzaku,co by profika Vase diagnosa na toto: http://www.youtube.com/watc...
Lez, nevedomost,hloupost , ci myslenkovy zkrat?)))))
06. 09. 2009 | 18:32

Hloupý Honza napsal(a):

Pane doktore teď už vím jak správně neříkat pravdu, problém je však v tom, aby ten komu budu (nyní již odborně) lhát, zase znal to o těch detailech. Co když natrefím zrovna na nějakého troubu u kterého zaberou zrovna ty vylhané podrobnosti a spolkne mi vše i s navijákem a naopak, když budu zase tvrdit (v duchu vědecké metody) jako že si zpočátku na nic nepamatuji, tak mne bude o to víc ten nevzdělanec považovat za totálního lháře ?! My Hloupí Honzové se totiž s tímto neduhem střetáváme po celý život, neboť vnímáme svět a lidi kolem sebe optikou své míry uvědomování si souvislostí a často zapomeneme, že naše úroveň nemusí být totožná s úrovní druhých. Protože žijeme ve světe ovládaném hlupáky asi bych v zájmu zakrývání pravdy začal těmi detaily.... nebo bych se opatrně zeptal jestli někdo neslyšel o nějakém panu Colwellovi, nebo paní profesorce Hiscock-Anisman, či panu doktoru Honzákovi.
Hezký den
06. 09. 2009 | 18:48

otokar napsal(a):

Lhát se nemá, je to odporné a ve Starém zákoně za to byl trest smrti. To už tu zkoušela jistá Veronika, že jako přestane lhát na dva dny,avšak nepodařilo se.I ten oplzlý lékař,co radí zatloukat,vychází z toho,že je normální podvádět, snad i krást, to se pak musí zatloukat,že ano vy vyčuraní doktoři!A politici!A rozliční vysocí úředníci,exekutoři,advokáti,politolozi,analytici,tiskoví mluvčí,islamisté,lobyisté,poradci a další! Kdo bude kurva robit?
06. 09. 2009 | 19:09

kormoran napsal(a):

...Lez miva sice kratke nohy, ale nekdy az nebezpecne dlouhe ruce a ke svym noham byva lhostejna))
06. 09. 2009 | 19:12

Frante napsal(a):

Tak teď už vím jak věrohodně lhát. Děkuji za článek.
06. 09. 2009 | 19:52

Karel III napsal(a):

Už (docela dávno) při první informaci o detektoru lži jsem se domníval, že jsem lhářem jednou provždy. Tedy úředně, při výslechu... Žil jsem, mimo jiných pravidel tak, abych se lžidetektoru vyhnul. To šlo docela snadno, ani nevím, zda se takový aparát v zemích koruny české i svatoštěpánské kdy používal.
Výše uvedené potvrzuje další pravidlo: "S policajtem se nebav." Dodatek: "Aspoň budeš mít na co vzpomínat, kdyby jó moc naléhali."
Nestěžuji si, aniž bych o uznání žadonil, ale uznejte, že být vybaven jako nervózní žvanil je zátěž...
P.S.
Považuji za vhodné,vždy usilovat o pravdivé vyjadřování, třebaže nevýhodné. I s risikem, že se vyjádříte a po kratší nebo delší době zjistíte, že je aspoň něco, pokud ne rovnou vše, jinak.
Pravda se může jevit nejistá, ovšem hledat jistotu ve lži?

Za odbočení od tématu se omlouvám.
06. 09. 2009 | 19:57

Hnědopich barevný napsal(a):

Případ Melčák!?!?!?! Stačí?
06. 09. 2009 | 20:22

někdo napsal(a):

Čunek je krásný případ lháře s krátkou pamětí. Ke svému případu se vyjadřoval sice "pravdivě", ale značně rozdílně.
Lhář musí mít hlavně dobrou paměť.
06. 09. 2009 | 20:27

Radkin Honzák napsal(a):

Ad: kormoran

lituju, ze odpovidam pozde, ale NENI NA CO ODPOVEDET, protoze BRATR)(naní soudruch - nebo jak si dneska bejvalí soudruzi říkají)Paroubek se dopustil chbyby, ktere taticek Freud nazval již před 100 roky: CHYBNÝ VÝKON, NEBOLI "PODKECNUTÍ"
06. 09. 2009 | 20:39

kormoran napsal(a):

Pane Honzaku dekuji , ale povazuji Vasi odpoved na urovni (diplomacie), nikoli odbornou!!!!)))))
Ale jeste jednou dekuji!
06. 09. 2009 | 20:59

kormoran napsal(a):

A jak kvalifikujete tuto informaci,vim ze nejste politik , nemuzu po vas chtit, abyste patral !!! Je to EVOLUCE -soudruhabratra? Ci ucelove lhani? Podkecnuti? )))) http://www.youtube.com/watc...
Hezke dny preji!
06. 09. 2009 | 21:12

Al Jouda napsal(a):

Dobrý článek, navíc aktuální zejména nyní ve volební kampani. Jinak už v Bibli se říká - podle skutků poznáte je ! Takže lháři z ODS jsou odhaleni a znovu je volit nebudem. Havel by chtěl mimo tlustých sumců mít v politickém rybníku nějakou štiku. Doporučuji volit stranu Věci veřejné v čele s Radkem Johnem. Je to zatím malá ryba, ale když nás bude dost, tak z ní štiku určitě uděláme !
06. 09. 2009 | 21:45

skeptický napsal(a):

Pravda zvítězí nad lží,až dokáže pravda víc,než lež.

Lež má větší cenu než pravda.Nikdy jsem neslyšel,aby někomu platili za to,že řekl pravdu.

Mimoděčný pohyb ruky k ústům,nebo dotyk obličeje občas amatérského lháře prozradí.

Prý zvyk z dětství,kdy dítě ještě ví,že se to nemá,a chytne se za pusu.

Lidé,kteří se nechávají fotografo
vat s rukou u obličeje jsou podezřelí.

Je tu jeden přední politik,který ráno řekne jedno,odpoledne si vzpomene,a řekne přesný opak.Asi taky důkaz jeho pravdomluvnosti.
06. 09. 2009 | 21:53

kormoran napsal(a):

Shoes master , objednavam timto 60000 po 15 Kc- Jarmilek na pristi spartakiadu . Joooo a este stejny pocet prezervativu ,"milujme se a mnozme se")))
06. 09. 2009 | 22:56

Skogen napsal(a):

Teď jde o to, jestli chce dotyčný spolupracovat. Ono je totiž osvědčeným alibistickým pravidlem říkat jen to nejnutnější a nezabředávat :o)
07. 09. 2009 | 07:06

Lena napsal(a):

skeptický,

s těma rukama svatá pravda. Například kardinál Vlk, když před léty v televizi plameně hovořil, jak církev nechce Svatovítský chrám, aby se obohatila, měl skoro celou dobu půlhodinové debaty "stříšku" z rukou před svými ústy.
07. 09. 2009 | 07:13

Pepa Řepa napsal(a):

To skeptický
coby dítko, jsem byl masírován tvrzením, že když budu lhát, tak mi někdo sáhne na nos.

Když bude tvrdej, je to špatný.

V pubertě se to otočilo.
07. 09. 2009 | 07:47

Lojza napsal(a):

Pane Honzák,
rád čtu vaše články.

Kormorán,
co taková smlouva s voliči, ta velmi přesvědčivě a plamenně a mnohokrát zazněla z obrazovky.Nehcci o tom diskutovat, to jen na vyvážení.

Pepo Řepo,
jednou jsem někde četl, že nemá být tvrdý, aby to netlačilo, ale není to můj názor.
07. 09. 2009 | 10:27

skeptický napsal(a):

P.P.
Nadkolego,
S tím nosem to znám opačně.

Naštěstí to zkoušeli jen palcem.
Pěstí se dá pak usvědčit ze lži kdekdo.
07. 09. 2009 | 10:43

skeptický napsal(a):

P.S.
Taky vás někdy poslali si koupit za šesták semtele?
07. 09. 2009 | 10:45

Skogen napsal(a):

Pro Lenu - nemodlil se?
07. 09. 2009 | 10:52

Vysedlina pathologická napsal(a):

Jsem slepice, kdo mně co může, že, když tomu věřím?

Pane Honzáku, v televizi jste v rozhovoru tak krásně řekl - děťátko, až mě to dojalo, a už Vás trápit nebudu. Mějte se hezky.

Hloupý Honza
máte starosti, protože jste si dal to jméno. Dejte si jiné, třeba " Kuliferda". Jinak pro mě moc pěkný příspěvek. Já, slepička pořád do něčeho šťourám, tak proto.
07. 09. 2009 | 11:21

Pepa Řepa napsal(a):

Kuli Ferda
by mohlo pobouřit Číňana.

To skeptický
asi to bylo naopak. K stáru jsem pravdomluvný.
07. 09. 2009 | 11:53

ali napsal(a):

skeptický
jednou jsme poslali kluka do cukrárny pro císařskej řez..byla tam prodavačka asi 150kilová s hlasem do fistule. Bylo jí slyšet až na draha :o). Je to sice už 40let (brrr), ale živé stále.
Jinak pořekadlo kdo lže, ten krade není zcela tak jednoznačné. Někdy člověk lže v zájmu zachování života. Pokud ovšem považujete Nicholase Wintona za lháře a zloděje, je to ok. Vylhal se gestapu a ukradl děti. Statečný muž..
Tím chci říct, že lež je součástí našich životů a pokud někdo tvrdí, že nikdy nelhal, tak lže..
07. 09. 2009 | 12:14

Vysedlina pathologická napsal(a):

Mě poslali do obchodu v sousedství (byly mi 4 roky) panu řemeslníkovi pro dvacet lip. Přinesla jsem sáček s kokinama. Obchodnice pak prohlásila, že jsem rozená vyjednávačka.
07. 09. 2009 | 12:42

Skogen napsal(a):

Ali, ale pšššššt.. To je tajemství. Kromtoho, kdyby byl vztah lži a pravdy tak černo - bílý, vystačili bychom se strojovou logikou. Sir Winton by pak buď nelhal, anebo by to nebyl sir Winton. Záleží na situaci a na pohnutkách. Lidé, kteří zalžou bez mrknutí oka, vědomi si toho, že když zalže jednou, smí lhát na potkání, nejsou nejlepšími společníky. Tuhle ten pragmatismus někdo nakukal mému synovi. Zajímalo by mě kdo. Každopádně na vizi, že by měl bez ostychu lhát jen proto, že každý jednou zalhal (s určitým důsledkem), neshledávám nic báječného.

Pane Honzáku, co s tím? Asi prvně jsem byl v tu chvíli beze slov.
07. 09. 2009 | 12:45

Lojza napsal(a):

Ali,
to s tím císařským řezem je dobré, použiju to, zatím mě to nenapadlo. Už jsem se ptal řezníka zda má vepřovou hlavu, holek na telecí hrudí a zda je nebolí že mají pečené koleno, ale císařský řez, to se mi bude hodit :))
07. 09. 2009 | 12:48

Lojza napsal(a):

Ali,
to s tím císařským řezem je dobré, použiju to, zatím mě to nenapadlo. Už jsem se ptal řezníka zda má vepřovou hlavu, holek na telecí hrudí a zda je nebolí že mají pečené koleno, ale císařský řez, to se mi bude hodit :))
07. 09. 2009 | 12:52

lojza napsal(a):

Kruci, skočilo to tam dvakrát,ukázala se mi jiná rekapča tak jsem to poslal ještě jednou. Jak to?
07. 09. 2009 | 12:54

Roraima napsal(a):

Někdo lhát umí,někdo neumí. Poznala jsem v životě dokonalé lháře i lidi,co zalhali jen jako společenskou zdvořilost.P racovala jsem ve velkých kolektivech a některé lži se rozkryly až po mnoha letech a desítky lidí různých povah ani stínem nezapochybovali.Já se řídím starým dobrým carským heslem:Důvěřuj a prověřuj". To si tolikrát nenaběhnu na lež.
07. 09. 2009 | 13:45

Eliška II napsal(a):

ono je to s tou lží různé, jsou lidé, pro něž je lež takovou samozřejmostí, že pravdu řeknou, jen když se zapomenou.
Já to mám nastaveno "božími mlýny", holt lhát ani scházet z rovné cesty nesmím, hned dostanu ťafku, i kdyby to bylo ušlápnutí neúmyslné. Tak jsem se s tím naučila žít a ještě jsem tak vychovala oba syny. Jsou mi za to nesmírně "vděčni", prý je to skvělé do dnešní doby :-))
07. 09. 2009 | 14:42

ali napsal(a):

Skogen
Jistě, že lhaní je hnus. Ale máte pravdu, že to není jen černobílé. Vaše vize je ovšem zcela správná a logická. Mluviti pravdu je jednodušší, byť je sebehrůznější.

Lojza - no, v řeznictví kamarád s oblibou dělá to, že se ptá: máte hovězí jazyky?
Máme..
Tak si s nimi vy....e pr..l.
A směje se tomu jak blbec. Je mu 40 a ještě z toho nevyrost a obávám se, že tento infantilní zlozvyk s ním půjde do hrobu.
07. 09. 2009 | 15:32

Petr Havelka napsal(a):

No, lžu denně a vy ostatní určitě taky, poněvadž "Tak to na světě chodí"

Kdo říká, že nelže, kecá.
07. 09. 2009 | 15:58

Lojza napsal(a):

A jak poznáte u politika, že lže?

- Hýbou se mu rty.
07. 09. 2009 | 16:27

Babac napsal(a):

Eliška kazatelka, ale zpívá náramně, my šťastní máme k lhaní lepší dispozice. Není to supr?
07. 09. 2009 | 16:44

Eliška II napsal(a):

no a je to tu, krok stranou a už mě má na pranýři Babac! To mi spadl hřebínek ...
07. 09. 2009 | 18:06

Babac napsal(a):

Říkala jsem si, že se chytí.
07. 09. 2009 | 20:22

Ludvík napsal(a):

Myslím si, že je to moc jednoduchý článek i metoda...Byla mi v bytě zcizena jedním mladíkem peněženka a následně zneužita karta...Do poslední chvíle si vymýšlel a vymýšlel...Když mu člověk napadl jednu verzi, hned si přimyslel druhou a nezastavila ho ani policie...Dva dni před vynesením rozsudku mi říkal, že kartu skutečně našel pod postelí ve svém pokoji (měl na nájmu spolubydlícího)...Dva dni nato jsem se ze zaslaného soudního rozhodnutí v odůvodnění dočetl, že peněženku si u mne strčil do zadní kapsy u kalhot...Případ od případu asi záleží od osobnosti toho kterého...Vzorek studentů se mi zdá malý na to, aby se výsledky daly brát za bernou minci...
08. 09. 2009 | 10:15

revival napsal(a):

Je spousta lidí,kteří jsou nervózní,aniž by se dopustili něčeho nezákonného.To by se to usvědčovalo!Nebyl by snad žádný zločin bez viníka,neboť by se při vyšetřování vždycky našel někdo se známkami nervozity atp.A co lidé,kteří své lži uvěří,začnou o ní přemýšlet a hovořit jako o skutečnosti?Lžou nebo nelžou?
08. 09. 2009 | 13:51

Radkin Honzák napsal(a):

Vážení přátelé i nepřátelé,

jsem BLOGOVÝ začátečník a pan šéfredaktor mě poučil, že PŘÍSPĚVEK není a nemůže být vědeckým článkem s autorovou diskusí. Předvedl jsem téma, které se vynořilo, které vyvolalo větší ohlas, než jsem čekal, a také já k publikovaným názorům mám řadu výhrad, přestože vše vypadá velice elegantně a je to dokonce posvěceno odbornicí Pentagonu. Nicméně, kdybych to rozpatlával, tak ten blog asi nikdo nedočte do konce.

Jsou lháři a lháři. Jsou "lháři patologičtí" (kam bohužel jako psychiatr mohu zařadit také svého oblíbeného Saturnina, pro nějž nebyl problém vyfabulovat navýsost pravděpodobnou historku a dokonce ji dodatečně došperkovat), kteří mají i drobátko jiné mozkové struktury, tvrdí vědci (lháři amatérští): mají větší corpus callosum - spojnici mezi oběma mozkovými hemisférami.
Jsou lháři, co se to naučí - mezi nejlepší profesionály patří sňatkoví podvodníci, schopní ukecat holky s trojnásobným IQ.

Není patrně dost známo, že StB měla odborníky, kteří učili agenty jak "oblafnout" detektor lži (není to zas až tak složité, jde jen o soustředění a fantasii).

Obecně vzato, celá příroda LŽE, na tom jsou založeny mimikry, předstírané chování a další prvky napomáhající k přežití v darwinovském smyslu. Ve hře jsou všechny biopsychosociální faktory: od elementárních biologických prvků (feromony, hormony) až po rituály sociálního chování.

V každém společenství by měla platit určitá pravidla zvýhodňující společné přežití. Včely nebudou lhát a "kecat" svým kamarádkám, kde je med, když tam není, protože za takové situace by včelstvo nepřežilo. Lidé si však myslí, že v lidském společenství je tato strategie možná. NENÍ! Ale lidé jsou někdy stokrát blbější, než včely.
08. 09. 2009 | 16:57

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Lež vyžaduje více mozkové aktivity než pravda, což je známo neurofyziologům zabývajících se činností mozku. Z toho vyplývá, že lež bývá oblíbeným způsobem komunikace kreatívních osob, a zaleží jen na invenci a a míře kreativity, kdy a zda bude lež odhalena. Pro lháře je nutné žít se lží neustále, což nakonec může být vyčerpávající, návrat k pravdivosti však může být obtížný. Takže zatloukat, zatloukat, zatloukat. Každý máme svou třináctou komnatu.
08. 09. 2009 | 22:43

Iriska napsal(a):

Dr. House : Všichni lžou
Já dodávám : Svatá pravda
...a kdo tvrdí, že v životě nelhal tak právě lže.
30. 09. 2009 | 09:03

Prearkalo napsal(a):

<a href=http://paydayloansnow24h.com/#bblog.aktualne.centrum.cz>payday loans</a> - <a href=http://paydayloansnow24h.com/#ablog.aktualne.centrum.cz>payday loans</a> , http://paydayloansnow24h.com/#sblog.aktualne.centrum.cz payday loans
04. 09. 2012 | 22:09

Arrinsbrics napsal(a):

<a href=http://buypropeciaonlineone.com/#bblog.aktualne.centrum.cz>buy propecia</a> - <a href=http://buypropeciaonlineone.com/#ablog.aktualne.centrum.cz>generic propecia</a> , http://buypropeciaonlineone.com/#sblog.aktualne.centrum.cz buy propecia
06. 09. 2012 | 04:16

Fwsiruqcbt napsal(a):

<a href=http://www.acworth.org/google/buysomaonline/#4408>soma for sale</a> soma quality recordings - soma xpress 650b x 38
11. 02. 2013 | 15:16

dainjosl napsal(a):

Fantastic to hear about <a href="http://garciniacambogiarmhen.info">garcinia cambogia for weight loss</a> <a href=http://garciniacambogiarmhen.info>garcinia cambogia weight loss</a> garcinia cambogia benefits http://garciniacambogiaextract1ryyk.info are always muttering between yourteeth?
25. 02. 2014 | 10:05

stbmgujr napsal(a):

Then the flight <a href="http://paydayloansonline9949.info">payday loans online</a> pqvktwtowf <a href=http://paydayloansonline9949.info/>paydayloansonline9949.info</a> payday loans online http://paydayloansonline9949.info hair like night.
25. 02. 2014 | 10:36

aezosaif napsal(a):

One of em pushed me <a href="http://garciniacambogiareviewsmvexv.info">garcinia cambogia weight loss reviews</a> <a href=http://garciniacambogiareviewg41u1.info>garcinia cambogia customer reviews online</a> garcinia cambogia side effects http://garciniacambogiareviewvooi2.info am going to the wars.
25. 02. 2014 | 12:45

xxxxrpwd napsal(a):

Football,baseball, handball, tennis, rowing and <a href="http://puregarciniacambogiaac9cb.info">garcinia cambogia side effects</a> <a href=http://garciniacambogiareviews2dlvz.info>garcinia cambogia weight loss</a> garcinia cambogia reviews dr oz http://puregarciniacambogiahgpqu.info army, but the non-commissioned officers and the commanders must bewhite.
25. 02. 2014 | 14:07

hvpcqyhe napsal(a):

Abraham Lincoln was such a failure at thirty-three as alawyer that he refused an invitation to visit an <a href="http://paydayloansonline8086.info">paydayloansonline8086.info</a> fsaqyqkwd <a href=http://paydayloansonline8086.info/>paydayloansonline8086.info</a> paydayloansonline8086.info http://paydayloansonline8086.info/ splendid career would be wrecked.
25. 02. 2014 | 16:09

nyxczkfp napsal(a):

Close to the wall he could <a href="http://paydayloansonline3920.info/">payday loans online</a> nvdeprrri <a href=http://paydayloansonline3920.info>payday loans online</a> paydayloansonline3920.info http://paydayloansonline3920.info any bearing on the matter.
25. 02. 2014 | 22:33

usktkeor napsal(a):

You and i--two individuals--can <a href="http://facebookadvertisingscdkpm.info">facebook marketing</a> <a href=http://facebookadvertisingqtnddc.info>facebook advertising costs</a> facebook business page http://facebookpagesobspec.info he came of a.
25. 02. 2014 | 23:08

poagxjvz napsal(a):

Steaming throughout the night and all next day along a broadflood contained by high and healthy slopes-now clothed with forest,now <a href="http://facebookadvertisingqtnddc.info">facebook business page</a> <a href=http://facebookadscew4jo.info>facebook fan page</a> facebook business page http://facebookbusinesspagesqgptjm.info kinds of music but the pure Alimentive cares most for primal tunesand melodies.
26. 02. 2014 | 00:55

xqymjdjx napsal(a):

I shall hope to <a href="http://wakeupnow2.info">wake up now</a> fisjrnppaf <a href=http://wakeupnow2.info>wakeupnow2.info</a> wakeupnow2.info http://wakeupnow2.info said:Oh, Aunt Polly, come!
26. 02. 2014 | 03:08

sxzzorlt napsal(a):

The proles were immortal, <a href="http://facebookbusinesspagezedfe.info/">business facebook page help</a> <a href=http://createfacebookbusinesspage.info/>starting business facebook page</a> facebook business account http://facebookbusinesspagezedfe.info/ you for the amusement of nemone.
26. 02. 2014 | 04:38

izrwlivj napsal(a):

The music went on and <a href="http://garciniacambogiastores.net/garcinia/cambogia-garcinia-exceptional/worthy-times-connected/2251-customers.php">what does garcinia cambogia fruit look like</a> <a href=http://garciniacambogiastores.net/garcinia/garcinia-cambogia-hca-first-rate/selection-tune-ups-connected/847-clients.php>garcinia cambogia extract</a> garcinia cambogia benefits for weight loss http://garciniacambogiastores.net/garcinia/garcinia-cambogia-benefits/garcinia-cambogia-benefits-first-rate/first-rate-checks-joined/1714-clients.php is not always enough.
26. 02. 2014 | 08:07

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gazdík Petr · Glanc Tomáš H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jaroslav · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Navrátil Marek · Němec Václav · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy