O čem mluvím, když mluvím o korupci

27. 10. 2012 | 01:41
Přečteno 6155 krát
Velkým veřejným tématem posledních dvou let se stala korupce a potřeba ji řešit. Není už na čase obrátit list?

Měl bych předeslat, že nejsem profesionální politik, sociolog ani ekonom. Jsem běžný občan, podnikatel, který nešidí stát ani své klienty, intelektuál, který se zajímá o svět kolem i věci veřejné. Nikdy jsem nikoho neuplácel, ani jsem se osobně s korupcí nesetkal, byť o ní slýchám od svých klientů. Jako občan jsem znepokojen především tím, že se o korupci vůbec v současném rozsahu bavíme.

Poslední kapkou a přímým podnětem pro tento článek byl zvuk domovního zvonku. Byli tři, jako králové. Stáli v ranní mlze u branky a volali přes plot, že by si rádi promluvili o korupci a zároveň nabídli nový časopis na toto téma (dodnes nevím jaký). S díky jsem nabídku odmítnul, šel si znovu lehnout a přemítal, co ty lidi přimělo vyjít ráno do té zimy a budit dům od domu v rozlehlé beskydské obci…

Možná se to nezdá, ale téma korupce je historicky zcela bezvýznamné. Za sto let nebudou historici o naší současnosti hovořit jako o Korupční dekádě. Nebo snad věříte, že ano? Problém korupce je jistě lokálně, rozpočtově a systémově závažný. Ovšem to, že zcela ovládl veřejnou diskusi, svědčí o její akutní vyprázdněnosti.

Jinými slovy, mlátíme prázdnou slámu. Široký korupční diskurz vnímám jako důsledek toho, že česká společnost dočasně vyčerpala důležitější témata. Logicky se tak uchýlila k tématu, které zbylo a je věčné, tedy ke korupci a obecnému nepořádku věcí veřejných. To, že se do této hry pouští i korupcí prolezlé politické strany, pak nelze nazvat jinak než velkolepou fraškou.

Stejný argument lze nicméně postavit i jinak a říci, že zaujetí korupcí je nepřímou výpovědí o velmi dobrém stavu české společnosti. Nemáme hlad, nehrozí nám války ani nemoci, žijeme si lépe než kdy dříve. Možná bychom si i mohli toto korupční bezčasí vychutnat, než přijdou skutečné problémy.

Jsem přesvědčen, že pitvání korupce a různých aférek typu Rath k ničemu převratnému nepovede. Abychom vymýtili korupci, museli bychom buď výrazně omezit přerozdělování, anebo se v nemožně krátkém čase stát společností poctivců.

Problém je v tom, že o zeštíhlování státu nechce nikdo slyšet v Česku ani v EU, a morální reforma celé společnosti je nebezpečný kolektivistický konstrukt. Já bych tedy ve společnosti převychovávané shora rozhodně žít nechtěl! To už se raději smířím s tím, že přirozená evoluce morálky bude trvat přinejmenším desítky let.

Osobně se snažím tvořit a pracovat na tom, abych nová, a snad i přínosná témata do veřejné diskuse vnášel. Stejně tak mám obrovskou radost, když natrefím na intelektuály, kteří neomílají témata korupce, neutěšeného stavu (nejen) české společnosti a nutnosti přeměny. Chápu, proč se to tolik řeší, ale i tak: Až se příště nadechnete k výroku o korupci, zamyslete se, jestli nemáte větší a přínosnější téma.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Marek Kobera napsal(a):

Dobrý den!

Jednotlivým slovům rozumím, ale tomuto sousloví:
"přirozená evoluce morálky"
nějak ne. Mohl byste prosím nastínit o ni více?
27. 10. 2012 | 03:17

LUF napsal(a):

Marek Kobera
Pochopil jsem to tak, že morálka se má zlepšovat. Zřejmě dost utrpěla za socializmu a potrvá než naběhne na standardní, vyšší úroveň jaká je v sousedních zemích, kde komunisti nevládli. Osobně myslím, že šance tu je
27. 10. 2012 | 03:26

JenTak napsal(a):

LUF - Morálka bezpochyby za bolševika dostala na frak, ale nejhorší ránu jí zasadilo až Klausovo rozhodnutí "privatizace bez zákonů", kdy si politická a podnikatelská garnitura zvykla porušovat zákon ve velkém a beztrestně.
Pak pochopitelně chybí vůle k nápravě, neboť se potom dostáváme k rybníku a jeho zákonodárským kaprům.
27. 10. 2012 | 05:24

JUDr.Karel Vlk napsal(a):

Korupce je všude ve světě a byla již o počátku dějin.Určitě je největší u státních zakázek a v přehledu korupce jsem si přečetl , že je stejná v západní Evropě.Pane redaktore , co se neustále opakuje je kontraproduktivní
27. 10. 2012 | 05:38

MaB napsal(a):

"Abychom vymýtili korupci, museli bychom buď výrazně omezit přerozdělování, anebo se v nemožně krátkém čase stát společností poctivců."

Autore, jaký významný díl korupce se odehrává ve veřejných sektorech přerozdělujícího typu - sociální politika, zdravotní politika, školství?:-))))

Nebude korupce spíš doménou sfér, jako je obrana (kromě ultralibertariánů nechce státní armádu rušit nikdo...) nebo veřejné investice (bohužel, soukromé dálnice mohou stavět podnikatelé i dnes, ale za 23 let nepostavili ani metr:-)

Nechcete si to s tou korupcí a přerozdělujícím státem ještě trošku promyslet?.-))
27. 10. 2012 | 05:59

muromec napsal(a):

Moc se mi líbí tohle vaše, i jinými opakované, krásné tvrzení "žijeme si lépe než kdy dříve." Nemohl byste alespoň v rámci objektivity dodat "NĚKTEŘÍ si žijeme...." Anebo rovnou mluvte jenom za sebe: "Já a moje rodina si žijeme lépe nek kdy dříve!" Ony totiž tady jsou statisíce či snad až miliony lidí v republice, kteří si naopak "žijí hůře než kdy dříve".
A že i vy sám víte, že to půjde ještě i dolů z kopce svědčí hned vaše další věta: "Možná bychom si i mohli toto korupční bezčasí vychutnat, než přijdou skutečné problémy." Vychutnávejte, těšte se ze života plného radostné konzumace hmotních statků. Za čas (snad už docela krátký) už to nebude možné ani pro většinu těch co o sobě dnes mohou říct jako vy (nebo třeba i já, im když já se samou prací k životu moc nedostanu - holt kapitalismus, nemakáš, krást neumíš, zhyneš): "žijeme si lépe než kdy dříve."
27. 10. 2012 | 06:15

Analytik napsal(a):

Korupce drží zbytky tohoto státu pohromadě. Nebo alespoň jeho vládu.
Politika bez korupce je neřešitelný problém, kam se hrabou Kolumbova vejce!
Ale proč pořád omílat toto téma?
Politikům to nedělá dobře!
27. 10. 2012 | 07:00

Jáchym napsal(a):

Autore,
nechci být podezíravý - ale nechystáte se do politiky ? Tedy - chtěl jsem říci kaloustiky ?
Takhle nějak si představuji článek, napsaný na objednávku vypaseného náčelníka kanibalů, který likviduje ve svém kmeni lov, sběr i zemědělství s tím, že v důsledku této fyzicky namáhavé činnosti mu hubnou poddaní, jediná důstojná potravina schopných a perspektivních!
Mluvit v takové společnosti o takové marginálii jako je lidožroutství je jednotvárné, nudné a profláknuté. Podívejte, jak všichni tloustnem.

Tedy - všichni schopní, kteří se o sebe a o šéfa dovedeme postarat.
Že potravinové základny od včerejška zase ubylo?
Nevadí. Srávníků přece taky, vždyť šetříme, šetříme!

Ale v tom, že za pár let už o tom problému nikdo nenapíše, máte pravdu.
Nebude pisálek ani čtenáři. I ten náčelník nakonec pojde hlady.
27. 10. 2012 | 07:06

Drzá zrzka napsal(a):

Jaká jsou podle Vás důležitější témata k veřejné diskuzi?

Vždyť v některých případech bez korumpování neumístíte dítě do mateřské školky, rodiče do domova pro seniory...

Vše je o lidech.
27. 10. 2012 | 07:11

Pepa Řepa napsal(a):

Jste bystrý člověk, mám stejné pocity.
Z boje proti korupci se stala vyprázdněná mantra, sukně pod kterou schováte své křivé nohy.
Že embéčko?
Všechno jsme podělali, zem zaflákali fotopanely, řepkou a větrníky, ale nekradem.To je sice chvályhodné, ale ne všespasitelné a hlavně to nedává automaticky nárok na královské žezlo.Pouze jeden segment a ani ten není jistý. Spíš bych používal větu:nikdo nás ještě nenačapal.
Z veřejného lze vyvádět prachy nejen korupcí, ale i vhodným přerozdělováním na správné místo, odkud si to kdosi vyzvedne.

A tak pod vlajkou boje proti korupci vyrazili všichni.
Od Drobila, přes Drábka, Zgarbu, Ratha,nezávislé, Lišku ryšku až po věčně hladového Krause, který si udělal z talk show promo pro své kamarády.
Kamarád taky rád.
Ke krmelci.

Znáte snad jednu partaj, která jde do předvolebního kvasu s heslem:
PŘIVŘEME OČI?
Je to tedy o ničem. Dokonce od jisté doby se dívám na antikorupčníka jako na podezřelého a nedočkavého mlsouna.

Ať policie pátrá, soudy soudí, nic víc. Jde o to neházet jim klacky pod nohy.
Klíčem je zákon o prokázání majetku a následném dodanění.

Je naivní myslet si, že na něj ČSSD půjde. Možná ho bude -verbálně- požadovat rudokožec, který tak rád znárodňuje co vidí.
Ale socan? Pche! Z čeho by všichni žili? Od Palase po Tvrdíka.

Třešničkou na dortu je pan manžel od Kateřiny Peak.
Pere lépe než pračka. Dvacet programů.
Za devět milionů +400 000 za pozemky koupíte v Troji tak akorát boudu s hlídačem.
Ale paní Peaka bojuje. Proti korupci.
Je to stejné, jako kdyby si Lotrando pořídil heslo:
ZA BOJ PROTI LOUPEŽNÍKUM
27. 10. 2012 | 07:27

Pepa Řepa napsal(a):

Ještě k tomu zákonu.
Nebyl by jednoduchý.
když bude muset prokazovat majetek VIP politik, proč ne gubernátor, když gubernátor, proč ne distributor Slepecké hole s červeným Ferrari v garáži a když on, proč ne zedník Franta, který je dvacet pět let v minusu a všechno je dlaňovka a sem píše rozhořčené články o antisociálním mizerném důchodu.

Pro legislativce by to byl opravdu těžký oříšek. Ať se ukážou, Ceplíci.
To bolševik má jasno.
Sebere všem i těm, kteří danili.
Když se kácí les......říkal Vissarionovič.
Že Ernesto, hovorko, veverko a tobolko?
27. 10. 2012 | 07:41

SuP napsal(a):

Teda Pepo -
Nemám co dodat. Naprostý souhlas!
27. 10. 2012 | 07:54

juvel napsal(a):

Autore, podle Vás, "korupce je téma historicky zcela bezvýznamné", diskuse o ní svědčí o "mlácení prázdné slámy", "o vyprázdněnosti veřejné diskuse", "o velmi dobrém stavu naší společnosti".
Připadá mi to, jako kdybyste při epidemii žloutenky či moru tvrdil, že výchova k hygieně a mytí rukou je nebezpečný kolektivistický konstrukt, který brání ve vychutnávání života ve velmi dobrém stavu společnosti.
27. 10. 2012 | 08:11

Pavel13 napsal(a):

Přiznám se, že slovu "korupce" moc nerozumím. Nevím, co ještě je korupce, co už něco jiného. Mně se zdá, že do dnešní podoby vykrystalizovalo s posledními parlamentními volbami a novou vládou. Snad za tím stojí snaha o úsporu času a papíru. Všechna dílčí témata (sliby a záměry) vešla pod "korupci" a "reformy". Myslím, že se to autorům nakonec vymstilo, jak ukázaly poslední volby. Lidé si prostě nějak nedokázali vybavit, co vlastně vláda ze svých slibů plní. I populismus má své meze. Lidé ještě přijmou "za všechno může Žid", "za všechno může korupce" už ne.
27. 10. 2012 | 08:15

Viki Louda napsal(a):

Cit.: - "Stejný argument lze nicméně postavit i jinak a říci, že zaujetí korupcí je nepřímou výpovědí o velmi dobrém stavu české společnosti. Nemáme hlad, nehrozí nám války ani nemoci, žijeme si lépe než kdy dříve. Možná bychom si i mohli toto korupční bezčasí vychutnat, než přijdou skutečné problémy." -
-----
Máte pravdu, že téma "korupce" je v porovnání s těmi "velkými" tématy - jako válka, hlad - zdánlivě podružné. Ale myslím si, že právě díky tomu, že máme NAŠTĚSTÍ to mezidobí mezi dobami, kdy je nutno řešit ty zásadní otázky (jak uchránit holý život, jak nezemřít hlady, kde sehnat střechu nad hlavou), tak můžeme řešit i ty další problémy. Které ovšem zase tak okrajové nejsou, protože ve chvíli, kdy o veřejných věcech začnou postupně rozhodovat lidé bez morálky, lidé s přesvědčením, že jsou vyvolení k tomu, aby rozhodovali o jiných, lidé se zcela pokřivenými charaktery a povahovými vlastnostmi, tak si zaděláváme na rychlý příchod toho období, kdy nám půjde o ten holý život. Takže jsem přesvědčený, že tu morálku, a tedy i korupci, řešit musíme (morálka sama evolučně nevznikne!), protože tím přinejmenším oddalujeme to příští období, kdy nám půjde už jen o ty základní životní potřeby, kdy budeme bojovat o kus žvance a o ten holý život...
27. 10. 2012 | 09:34

Radovan II. napsal(a):

Jmenovat místopředsedou Senátu je výsměch všem poctivým očanům a celému boji proti Korupci. Tento drzý občan, který si lží vydobyl podporu církve teď oblbuje pane Štecha, Okamuru, Michálka, Velebu a paní soudkyni Wágnerovou. Ale poctiví občané nezapomněli. Lidé bděte !!! I Olomoucká diecéze se zpronevěřila pravdě a rozesílala po celém Zlínském kraji dopisy aby občané volili Čunka a ne ČSSD. Ostřesná historie z roku 2006 se opakuje. Kdo to dopustil ? Lhostejnost politiků a drzost farizejů
26.10.2012 - Britské listay :
Svatý Čunku, oroduj za nás
Boris Cvek
Křesťanství v této zemi už nemá pořádného představitele v politice: hrdý Kristův následovník Paroubek z husitské církve je pryč z pódia, další přední husita, Klaus, končí, šlechetní katolíci Schwarzenberg a milosrdný Samaritán Kalousek už taky mají namále. A český člověk teskní po dalším velkém Kristově nástupci, po mučedníku a světci... inu, religiózní Valašsko nám vybralo Čunka. Duch svatý sestoupil a zjevil se v tomto géniovi. Lidovci povstali z hrobu jako Kristus a pozvedli prapor lásky k bližnímu. Právo, řád a pořádek. Nulová tolerance k chudým, sociálně vyloučeným lidem, vystěhovávání chudých do ghett, devastace romských rodin, politika typu ostravského přednádraží... a máme místopředsedu Senátu! Svatý Čunku, oroduj za nás. S Dukou a Semínem, heil Hi... ehm, ehm, spaste tuto zemi. Pane Štechu, kauzu Vám vysvětlí JUDr. Cepl. ml. Církev by se měla kát !!! Vracíme se do 50tých let, kdy lež byla pravdou. To dopustíte pane Štechu.
Bezostyšná drzost Čunka a Řápkové: ZDE
Přednádraží jako „zaviněná pohroma“ ZDE
články autora O autorovi
Poslat e-mailem
27. 10. 2012 | 10:01

krajan napsal(a):

Zjevně si budu protiřečit:
Asi nejsem na dostatečné intelektuální výši, neboť jsem smysl autorova článku příliš nepochopil. Zdá se mi totiž, že korupce do zapomnění neupadne, neboť je historicky věčná, což je doložitelné.
Na druhé straně (paradoxně) souhlasím s Pepou Řepou. On udeřil hřebík na hlavičku lépe než autor.
27. 10. 2012 | 10:12

antiovce napsal(a):

"Problém je v tom, že o zeštíhlování státu nechce nikdo slyšet v Česku ani v EU" - kam vede zeštíhlování státu jsme se mohli přesvědčit na podvodech z lihem, které mají na svědomí 30 mrtvých (zatím). Volat po této zkušenosti po zeštíhlování státu, to chce naprostou ztrátu soudnosti.
27. 10. 2012 | 10:17

Občan napsal(a):

Autore,

kdy se stala Ostrava "rozlehlou beskydskou obcí"? :o)))
Protože s Kunčicemi pod Ondřejníkem nemáte nic společného. Ví vůbec Jurkovi, že u nich máte od r. 2009 "provozovnu"?

Tím "zeštíhlováním státu" myslíte KONKRÉTNĚ co?
Že by stát mohl fungovat jako ty Vaše rodinné poraděnkovské proudžekty, to je dost zcestná představa. Many-žery, zvlášť těmi proudžektovými, můžeme v ČR ucpat kanál. Zjevně to ale nemá žádný efekt, protože nic neprodukují, nová pracovní místa nevznikají, zaměstnanost stále klesá a bez státního a evropského cecíku by tahle manyžroutská komunita zašla na úbytě.
Stejně tak je absurdní to, co již nějakou dobu naznačujete - tedy že by stát mohl fungovat jako volné internetové sdružení živnostníků, kteří by si navzájem prodávali prostřednictvím e-shopu a fakturovali. Takhle totiž fungují leda "letadla", ale ne lidská společnost.
27. 10. 2012 | 10:25

hasta siempre napsal(a):

Pepo Řepo
Horšího než Kalousek už nic být nemůže.
Utáhnout šrouby a vyhodit všechno vyždímané z lidí rovnou onem, na to musí být talent.

Po tom, na co jsme se dvacet let dívali, je načase zkusit to jinak.
Je hezké, že tu dali blog neovi, kterému jako intelektuálnímu poradci korupce plně vyhovuje, aspoň se budete mít s hovenem a jarporem u koho scházet a notovat si.

Mně na rozdíl od něj nevadí přerozdělování do užitečných věcí (školství, bezpečnost, pokud se z ní nestane moloch, příspěvky zaměstnavatelů na pojištění ždímaných zaměstnanců), zato mi hodně vadí vsakování veřejných prostředků do celých širokých příbuzenstev zaměstnaných a zakontraktovaných u obcí a státu, rozptylování miliard do politických struktur a reorientace původně do veřejných rukou směrovaných peněz na chudinskou podporu bank.

Pan Vlach si špatně zvolil budoucnost. Tudy cesta nepovede.
Možná by si měl najít něco u nějaké žoldnéřské firmy, tam intelektuály potřebují.
S panem Jochem by mohli poučovat milice v Somálsku, kde je DPH na hlavu 200$ ročně. To je jejich parketa.
27. 10. 2012 | 10:27

hlava I. napsal(a):

JUDr Karel Vlk
Stále jste nám neprozradil odkud máte (a za čí peníze) doktorát a na které prokuratuře jste strávil (ne)produktivní věk.
27. 10. 2012 | 10:31

Pepa Řepa napsal(a):

hasta siempre
to ukáže až čas. Je to jen oučetní. Jeden s 27.Obávám se, že budou horší.
Zkuste se optat někoho, kdo zpracovává výběrová řízení pro dotace z EU. Školství je-dnes-jedním z nejlepších penězovodů. Tím bych neargumentoval.

Půjdu ještě dál než Vlach.
Další mantrou je mantra o tom, že více peněz do školství znamená-automaticky-vyšší vzdělanost a lepší perspektivu národa.
Koukněte na výsledky SŠ v pátečních LN a porovnejte. Koukněte na Cermat a co z toho vylezlo, jaká bude budoucí náročnost maturit. Za půl miliardy, možná víc?

VŠ v každé díře. Titul si můžete zakoupit a nejde zdaleka jen o Plzeň. Ta byla dílem pracovitého mravence Pospíšila, který přišel uklidit po sobě. Dnes je za hrdinu. Kdo si myslíte, že chtěl po Kindlovi a děkanovi tituly pro VIP kamarády? Moc jich nebylo, odnesli to jiní, tio obyčejní studenti. Manta žije svým životem.
Jsou desítky horších škol. O nich bojovnice Vladimíra nenapíše. Lezou z nich desetitisíce polovzdělaných absolventů, kteří nenajdou uplatnění.Porovnejte vzdělanost. Nemluvím o technických oborech, které neošulíte.

Ale zkuste to vykládat někomu, kdo ze školství žije. Od Zlatušky po Fialu. Píchnete do vosího hnízda, zaujmou kruhovou obranu, spojí je to. Levouny i pravouny.Je to stejná lobby jako zájmová skupina pěstitelů řepky nebo výrobců prskavek.

Všechny ty mantry jsou pro blby, kteří si rádi hrají s autíčkem na setrvačník.
Mámo podívej,zase korupce, zase sto, dvě stě miliard, to mohlo být rohlíků.
27. 10. 2012 | 11:15

oranžáda obecná napsal(a):

omezení přerozdělování a zeštíhlování státu, to je to, o co běží !!! Kdyby se přerozdělování omezilo, ubylo by korupce a rozpočet státu by se stal přebytkovým.... zeštíhlování státu s tímto souvisí..........bohužel, je to až to poslední, o co Kalouskovi, Nečasovi, komunistům, oranžádám a všem darmožráčům, jde.... bohužel je dnes stav takový, že darmožráčů je většina, takže je to o neustálém zvyšování daní té pracující menšině, která se dostává do role otroka....
27. 10. 2012 | 11:43

oranžáda obecná napsal(a):

ovce´=antiovce....... dnes je stát rozlezlý jako chobotnice, a zabránil snad pálení alkoholu načerno ??? Naopak, prý v tom jeli i celníci.....
27. 10. 2012 | 11:45

ten, kdo se hádat nebude napsal(a):

O korupci by se mělo mluvit, ale především o té velké.

Důvěra vládě v říjnu klesla na 12 %
Červen až říjen 2012
vláda 16 %, 14 %, 16 %, 14 %, 12 %
http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/duvera-cechu-ve-vladu-a-snemovnu-klesla-za-rok-o-polovinu/857031

Ukažte mi podobnou „demokracii“.
27. 10. 2012 | 12:00

oranžáda obecná napsal(a):

lidi vyléčí až HLAD !!! A nebojte se, ten přijde, a nebude to dlouho trvat....... a potom, Hitler, nebo Stalin ???
27. 10. 2012 | 12:06

český maloměšťák napsal(a):

Pokud někdo považuje téma, jehož obsahem je disluze nad několik sty miliardami CZK - ukradenými nebo proplýtvanými...za okrajové - tak vzniká oprávněné podezření, zda v tom náhodou nejede taky. Ať už primárně...či sekundárně /tržby či dotace díky zlodějně či šlendriánu.

JIstě - společnost je tímto tématem zahlcena...ale lidé se oprávněně ptají, jak je to možné, že za jejich daně se jím dostává mizerného servisu, výhrůžek a strašení...a přitom dochází k stamilionovým podvodům a miliardovým člendriánům - přičemž aktéři těchto zločinů a neschopností jsou většinou placeni právě že z jejich daní.
To přece není normální - tak vkastně ty peníze utíkají dvakrát, mnohdy třikrát i vícekrát /možné multiplikační kladné účinky - v případě, kdyby se finance a aktiva použily smart způsobem/.

To mají teda daňoví poplatníci na cikány a bezdomovce ? Že nepracují a smrdí ?
A cožpak ti nejsou součástí splolečnosti - a nejsou mnohdy produkty právě že toho, jak mizerná a rozkrádačská je státní správa ?

Jistě - i v hudbě jedno téma, pokud se opakuje často a nijak se nevyvíjí...po jisté době uspí či unudí. To je přirozené.
Ale taková hudba , přátelé, stojí za hovno....
Naštěstí je v Kraďákově stále ještě dost schopných muzikantů - jen je třeba je vyzdvihnout, podpořit, zaplatit...a ne je posílat mimo službu nebo nějak jinak likvidovat.
27. 10. 2012 | 12:42

hasta siempre napsal(a):

P.Řepa
Možná je základní chybou, když si společnost ve své nejvyšší vrstvě sebereflexe, kterou je politika pokouší klást jiné úkoly, než dát každému šanci dělat něco užitečného a umožnit dožití těm, kteří už nejsou schopni se postarat sami.

Jednotná maturitní zkouška a procento vysokoškolsky vzdělaných lidí nejsou parametry, které by podle mne charakterizovaly úspěšné školství.
To se realizuje jedině v praxi, v které se příslušně vzdělaní lidé uplatní jinak, než parazitismem.
Jestli je k pochopení látky střední školy potřeba IQ 115 a nezápadočeské VŠ IQ minimálně 120, řekne vám příslušný segment Gaussovy křivky, že je pitomost, aby většina obyvatel měla maturitu a 40% VŠ.

Korupce je reálně existující jev, který škodí především tím, že deformuje hodnoty.
Bez zdravých hodnot není zdravá společnost.
Jako módní mantra je korupce totéž, co byla ekologie, výroba nového člověka nebo romantický obdiv ke zločincům.
Téma na kterém se sjednocují ti, kdo nemají žádnou představu co užitečného by mohli dělat, ale chtějí se posunout na společenském žebříčku nahoru.
Lidská práva, ochrana menšin a gay festivaly můžou mít tentýž účel.

Ale nepřiměje mě to, abych řekl že proti korupci není třeba nic dělat. Stejně jako nechci mít znečištěné životní prostředí, nechci prostředí, kde je výhodné lidská práva nerespektovat nebo mlátit zrovna se v menšině nacházející občany. Nebo kriminalizovat nediskriminativně sexuálně nestandardní osoby. Je to stejně hloupé jako je oslavovat.

Debilizace je pojem nekorektní, ale efektivní. Stále se na ní pracuje.
27. 10. 2012 | 12:42

český maloměšťák napsal(a):

re :" To mají teda daňoví poplatníci nadávat..."
27. 10. 2012 | 12:43

ten, kdo se hádat nebude napsal(a):

Jinak článek je přihlouplé plácání.
Například cituji:
„Abychom vymýtili korupci, museli bychom buď výrazně omezit přerozdělování, anebo se v nemožně krátkém čase stát společností poctivců.“

Co je to korupce?
Korupce je prolamování pravidel, na kterých ta společnost stojí a funguje.

Co vede ke korupci?
To, že jsou ta pravidla špatně nastavena, že je aktéři nerespektují, nevěří jim a spoléhají na „svá pravidla“.

Přerozdělování a korupce
Není pravda, že čím větší přerozdělování, tím větší korupce, stačí se podívat na statistiku a zjistíme, že v zemích jako je Švédsko nebo Dánsko je korupce nízká naopak v takových státech jako Mexiko vysoká, ale je to zase v intencích, jak jsem napsal výše.
Přerozdělování má být takové, aby vyhovovalo společnosti po stránce ekonomické a sociální. Odchylka od optima vede ke korupci a je jedno, kterým směrem přerozdělování vychýlíte. Rozhodující je ztráta důvěry lidí v systém. To, že jej přestanou respektovat a nastolí si svá vlastní pravidla.
27. 10. 2012 | 13:07

ten, kdo se hádat nebude napsal(a):

Zdrojem korupce v zemi je především nedůvěryhodný systém, nedůvěryhodné vedení.

Nedůvěryhodná a arogantní vláda, která se myslí, že je jedno jestli jí lidé věří, že je jedno, jestli lidé stojí o její „reformy“, vláda, která si myslí, že lze společnost znásilnit, pravidla jí vnutit,
to je vláda korupce.
27. 10. 2012 | 13:24

Jedla napsal(a):

S textem (jeho vyzněním) nesouhlasím.
Především, slovo "korupce" autor nechápe, jinak by ji nemohl dát do souvislosti s "mírou přerozdělování". Je to u nás obvyklé, používat cizí, ale i česká slova v nesprávném, jaksi "pražském" významu. A ještě se vztekakakaáát, že někdo používá význam původní. Rum bez cukrové třtiny, máslo bez másla, limonáda bez citrónu (lemon), marmeláda bez kdoulí (marmelo) a citrusů, ... pak se nelze divit, že někdo chápe slovo korupce (latinsky corrumpere = kazit, nalomit, oslabit, znetvořit, podplatit), jen ve vztahu k přerozdělování. Nejslavnější korupční aférou jsou u nás fotbaloví kapříci. Kazí (=corrump-ují) hru. Co to má společného s přerozdělováním, že si lidé chtějí zahrát nezkažený fotbálek? Když někdo vyvolá proti vám spor, podplatí v něm soudce, a poškodí vás tak, kde je souvislost s mírou přerozdělování? Ukázkovým příkladem je přece případ soudce Berky a konkurzní mafie: Přijdete o firmu, na niž byl konkurz vyhlášen protiprávně, díky korupci. Nežádal jste přitom o žádnou dotaci, subvenci či jakoukoli jinou formu přerozdělování. Korupce je prostě formou kriminality. Ano, byla vždy a bude. Přesto její míra (nebo stoupající trend) ničí, kazí lidem životy, vadí jim. Také se vždy vraždilo, znásilňovalo, kradlo, loupilo, či podvádělo (a bude se i dál), a přesto proti tomu lidé odedávna aktivně bojují, a jejich úsilí má smysl, což se pozná podle toho, že na planetě Zemi existují místa s kriminalitou menší i zcela nepatrnou, a také existují místa, kde byla kriminalita dříve vysoká, ale v čase lidskou zkušeností zaznamenatelném výrazně poklesla a nyní se tam žije lépe.

Autor trpí omylem zdejší pravice, která přijala za svůj (a rozšířila si dokonce i do neekonomické sféry) neoliberální nesmysl o škodlivosti státu a o potřebě stát minimalizovat (zeštíhlovat). Funkce státu je třeba optimalizovat. Ne minimalizovat. Někde stát své funkce dostatečně neplní, jinde opravdu strká nos kam nemá, a ještě jinde zkostnatěl do byrokratického formalismu, takže formální stav má přednost před skutečností. Ale stát neztratil a neztrácí svůj smysl: Jen pravicové vidění světa oplývá schopností popřít, nevidět, vytěsnit z vědomí vše, co od státu pravičák dostává, čerpá, a chce (s naprostou samozřejmostí) dostávat nadále. Pravičák si nalhává, jak od nikoho nic nedostal a ke všemu se dopracoval vlastním přičiněním. Proto si snadno sugeruje (a ukájí se na té představě), že stát na něm parazituje. Kdyby ale státu (veřejného prostoru a veřejně spravovaného majetku) nebylo, nedostal by se ani z porodnice (soukromé) domů: Jak by se asi jeho maminka s novorozencem v kočárku dostala přes stovky či tisíce soukromých parcel a pozemků k tomu svému, když by nebyly žádné veřejné cesty? Vyjednávala by s každým majitelem zvlášť mýtné za souhlas s průjezdem kočárku a svým průchodem? Boj proti státu, který zdejší pravice vede, je bojem proti civilizaci, v principu naprosto stejným, jako byl ten komunistický, leninský.

Mimochodem, link na hloupočký web (http://www.zakomunistu.cz/) sám ukazuje ubohost takového myšlení: Sám fakt, že někdo potřebuje na číslech dokazovat, že po dvaadvaceti letech práce, vývoje, a úsilí se máme o cosi lépe než před dvaadvaceti léty, hovoří za vše. (Mimochodem, ve své profesní skupině - zemědělství - nalézám na onom webu jednadvacet položek zhoršení ku dvaadvaceti položkám zlepšení, ovšem z těch většinu nevyužívám nebo jednou za řadu let - jak často si člověk kupuje mrazničku oproti pitné vodě, že?) Problém je, že vůbec musíme tyhle položky číselně vyjadřovat. Protože ona se situace měnila i za onoho režimu: Troufám si říci, že kdyby autor udělal stejné srovnání dvaadvacetiletých období v minulém století (mimo války), také by dospěl ke zlepšení ekonomické situace většiny obyvatel vždy po tolika letech. A kdyby stejnou metodikou extrapoloval trend, řekněme prodloužil na časovém grafu spojnici bodů od války do sametu, pak by mu patrně vyšla k roku 2011 čísla příznivější než realita, a mohl by tvrdit, že se nám zvonění klíči vlastně nevyplatilo, protože kdyby starý režim pokračoval, dnes bychom se (skoro) všichni měli lépe než jak se máme. Blbost? Inu ano, ahistorická pitomost. Tak proč tím argumentovat v opačném gardu?

Celý text je vlastně Husákovský: Starejte se každý o své, o soukromé zájmy, a buďte rádi, že si za svou mzdu koupíte více párků a rohlíků než před dvaceti léty, což statistika "dokazuje". Hlavně se nestarejte o politiku a veřejné záležitosti, a ne abyste hovořili o korupci.
27. 10. 2012 | 13:36

santawizard napsal(a):

Umění vládnout je velké umění.Obecní,městské ,krajské ,státní a evropské zastupitelstvo existuje výhradně pro politiky.Korupce a zneužívání moci je hlava a pata stejné mince.Začíná to konfliktem zájmů mezi soukromníkem a politikem.Nezávislý kandidát versus soukromný podnikatel nebo politik a kapitalista v Číně např.
Korupce je uplácení jedné strany druhou stranou hlavně v politice ,která zavání znárodňováním nebo privatizací.Nejčastěji se mluví o předražených zakázkách.Stát dává kapitalistům víc než se sluší a patří a nebo stát dává kapitalistům míň než se sluší a patří.
27. 10. 2012 | 14:21

santawizard napsal(a):

Dodatek:
protože politici a soukromníci mezi sebou konkurují i nekale ,tak se tímto celá korupce více méně komplikuje!!!!
27. 10. 2012 | 14:26

český maloměšťák napsal(a):

"Zrušte přerozdělování a je po korupci, pravím vám - stejně jako když zrušíme déšť, tak bude po povodních. Nebo když zrušíme regulaci ve finančním sektoru tak bude po průsrech typu Countrywide, Lehman Brothers či španělských " developerských" bank. Nebo když zrušíme financování škol - tak odstraníme diskriminaci v přístupu ke vzdělání...vzdělání si tak budou moct dovolit skutečně jen ti, co na něco takového mají nejen buňky.
Ostatně i policii by bylo dobré zrušit (pravím vám) - lidé si nejlépe rozhodnou sami, kdo, jak, proč a zda je má chránit - například před vrahy či spekulativními obchodníky s finačními deriváty. Nebo před právníky z Plzně.

Jediné, co by bylo žádoucí nadále přerozdělovat - je voda z pramene věčně tryskající a věčně živé blbosti.
Sám bych si koupil od některých - kdo si takovéto komodity nakeťasili plná sklepení...tak ze dvě kila. A to z důvodu studia tohoto - blíží se dlouhé zimní večery a člověk tak jaski pookřeje i u užívání si morbidního druhu humoru."

(Český maloměšťák - poradce pro otázky distribuce BVD (blbostí všeho druhu), těch banálních pak zejména)
/dosud mimo jakékoliv databáze pochybných serverů/
27. 10. 2012 | 14:26

Pepa Řepa napsal(a):

Autor chápe-na rozdíl od zdejších mudrců-velice dobře.

Pokud odvedu část peněz do Babylonu, který začne rozdělovat, je to systém, který přímo ke korupci vybízí.
Dej 20% -nemáš?
Půjč si, zadluž ty co přijdou po tobě.Za čtyři roky budeš vysmátej.
Dají z Babylonu 80%. No, nekup to.
Franto to je peněz, přece jim to nevrátíme.
Neznáš někoho, kdo postaví akvapark,přestaví náměstí s fontánkou, cyklostezku od nikam do nikam, udělá, průzkumeček, převychová parazity, vydžendruje pár neziskovek na paritu samců a samiček?
A už to jede. Kucí se znají z lavice ze školy.

Skutečně vhodná investice do budoucích technologii.High-tech na pochodu.
Byl by div, kdyby nebylo nadsazení ceny a šábnutí.
Tím porazíme mravence Asiaty.

Nikdo nikomu nebrání brojit proti korupci. Ani paní Peak.
Kdo nebrojí, jako by nežil.

Poznámka, že ten kdo nebrojí VERBÁLNĚ proti korupci, tak v tom jede je na stejném levelu jako tvrdit,že ten, kdo se vždy a za každých okolností staví za nepřizpůsobivé parazity a smraďochy je sám parazitem a smradˇochem.

No, něco na tom asi bude.:-)

A jiskrnou myšlenku, že když nebude VIP korupce nebudou žádní nepřizpůsobiví, parazité a smraďoši snad nemá cenu ani komentovat.
Bohužel verbální boj proti korupci končí u těch druhých, našinec bručí přece v Litoměřicích nevinně.
27. 10. 2012 | 14:30

Abe Normalni napsal(a):

Ja bych jen pripomnel, ze za korupci je v prostredi spravy verejnych prostredku povazovano i jednani, ktere jinak kazdy clovek ve vsem zivote povazuje nejen za normalni, ale dokonce logicke. Jako napriklad zadani zakazaky na zaklade cizi dobre reference. Kdyby po vas chtel urad vypsani vyberoveho rizeni na oblozeni vasi kupelny a nutil vam toho, kdo sice nabidl nejnizsi cenu, ale soused Vam o nem tvrdi, ze stoji za houby, tukali byste si na celo...Nebo zadani zakazky cloveku, ktery si zase u vas objednal vase sluzby. Proste stahovani penez od soukromych investoru a jejich prelevani do systemu verejne spravy vede ke sklerotizaci rozhodovacich procesu.
27. 10. 2012 | 14:57

český maloměšťák napsal(a):

Pepa Řepa
Vy i smrdíte ?
Myslel jsem si že jen parazitujete.

Hezký den.
27. 10. 2012 | 15:01

Rudi Koutek napsal(a):

Loni na Vanoce jsem sve zubarce(pro vsechny zamestnance), ke ktere chodim uz 16 let, dal bonboniery. Proste jsem byl za ty roky spokojeny s jeji praci.
Nedavno jsem cetl nejaky clanek o korupci, kde jsem se dozvedel, ze jsem se svym cinem dopustil korupce. Az doted jsem si myslel, ze korupce je neco jineho.
27. 10. 2012 | 15:06

Pepa Řepa napsal(a):

Abe Normalni
jistě.
mezi klientelismem a korupcí není ostrá hranice. Ne vždy se dávají prachy do krabice od vína. Protislužbičky. Jeden hejtman z Moravy s titulem od nejobskurnějšího instituteta vedený na výplatnici jedné advokátní kanceláře by mohl vyprávět. Jiný z Floridy taktéž.
Ale to byl našinec, ten si to zasloužil o tom se přece hádat nebudeme.
tetě Kateřině se povedl husarský kousek.Koupila luxusní funkcionalistickou vilu v nejlurativnější čtvrti v Praze za devítku a za pasedát prodala.

Velké prádlo. Šikovná holka respektive ten její vejlupek.
Vzhůru do boje proti korupci.
27. 10. 2012 | 15:10

StandaT napsal(a):

muromec : http://www.zakomunistu.cz/
27. 10. 2012 | 17:52

StandaT napsal(a):

Vidím to trošku jinak. Ne, že společnost nemá témata. Celá tahle protikorupční hysterie vznikla proto, že levice nemá pozitivní nabídku. A tak jí nahradila negativním povídáním o "těch druhých".
27. 10. 2012 | 18:01

StandaT napsal(a):

Až začnou vládnout socialisti, tak se to téma samo upozadí. Protože to není téme lidu (to by se lidi jinak chovali v Palasově, Vaňhové a Rathově gubernii, nemluvě o Praze). Je to umělá kampaň. Politická, nikoliv mravní.
27. 10. 2012 | 18:07

Miláno z Děčína napsal(a):

Autore,autore článku?
Napsáno dobře,jako úvažička.Chyba by byla,kdyby jste to myslel opravdu,byť malinko,doopravdy a vážně???
Ve chvily,kdy jsem se seznámil s vámi uváděnými čísly k porovnání,jste se projevil jako technotrat s nebezpečným mixováním TEORIE - PRAXE a to jako FRÁZISTA!Škoda!
I já se snažím již nejméně 3/4 letošního roku,blogovat s poukázáním na to:
Nepoužívat ve svých vystupováních slova:STÁT,NÁROD,RODINA,MORÁLKA,MRAVY a to politici,moderátoři,bohužel i pedagogové,novináři a zařazuji i vás i další vám podobní!!!
Nebojte se,pro budoucí generace slova i význam budou zachovány a to minimálně v regionálních MUZEÍCH!!!
Věta ke konci článku ...To už se raději smířím s tím,že přirozená evoluce morálky bude trvat přinejmenším desítky let...
mě dorazila poslední ranou do hlavy a ještě váš napsaný bonus...,když natrefíte na intelektuály,kteří neomílají témata...?
Koukám,že to je konec BLOGAŘÚ v Čechách!!!
27. 10. 2012 | 20:23

Lokální lítost napsal(a):

Souhlasím s autorem.

Krást je normální.

Když se rozkrade 100 miliard korun ročně (asi výše schodku státního rozpočtu), nemá smysl se o tom vůbec bavit, tak svět prostě funguje.

Udělovat prezidentské milosti za úplatky - to je zákon trhu.

Chránit zločince a zkorumpované politiky pomocí justičních mafií a zastrašovat ty, kteří na jejich zločiny poukazují, vyhozením z práce nebo vykonstruovaným obviněním z pedofilie, to je demokratický proces.

Hledět při udělování certifikátů bezpečnosti hlavně na prospěch výrobce a nikoliv pacienta je běžná praxe, bez které to přeci nejde.

Že soudkyně zavře člověka, který zesměšnil jejího manžela - tak to prostě chodí, nemá smysl se o tom bavit.

Všechno jsou to nebezpečné levicové a kolektivistické chiméry, o kterých nestojí za to vůbec hovořit.
27. 10. 2012 | 22:55

Twist napsal(a):

Přečetl jsem si článek, a to hned dvakrát a stále mevěřím vlastním očím. To máme tu zlodějnu zamést pod koberec, protože se máme tak fantasticky dobře, jako nikdy před tím? Kde člověče žijete? To ti grázlové mají běhat beztrestně dál? Pravicové dušičky některých diskutérů se zatetelily - vždyť to vlastně naproti hladu v Burkina Faso nebo v Bangladéši žádný problém není. Je to konec blogařů v Čechách, to nejhorší, co jsem v poslední době četl...
27. 10. 2012 | 23:08

veverka napsal(a):

Odporný blog.
27. 10. 2012 | 23:19

Jiří napsal(a):

Ani jsem to celé nečetl, byla by to přílišná ztráta času. Je neuvěřitelné, co za bláboly někdo dokáže vytvořit - a tragické, že ten někdo jde k volbám.
27. 10. 2012 | 23:26

fler napsal(a):

Tak se vám jeví, že se korupce zbytečně omílá? Že by nebyl důvod se o korupci bavit? Je snad třeba uměle tvořit jiná, "zábavnější" témata? Snad by to bylo i k smíchu, pokud by to nebylo k pláči a zlosti. Korupce zde bují v rozměrech nevídaných a my máme hledat jiná témata, Já snad ani nevěřím vlastním očím. No to se pak není co divit, že se u nás daří všemu tomu marastu. Vás to už zřejmě neba a tak tedy jdeme z toho nudného tématu se pobavit někde jinde. Snad se mi to jen zdá.
28. 10. 2012 | 00:22

Lokální lítost napsal(a):

Jedla:
Uf, parádní příspěvek s několika zásahy do černého. Skoro na samostatný blog v polemice s tím Vlachovým blábolem. Podobně jako někteří přispěvatelé výše ani já pořád nevěřím vlastním očím.
28. 10. 2012 | 00:45

Petr Pavlovský, za svobodna Pober napsal(a):

"...téma korupce je historicky zcela bezvýznamné", tvrdíte.
Jste si tím tak jist?
V protektorátním Terezíně se dnes a denně, do omrzení, mluvilo o transportech na východ. Nebylo lepší "obrátit list"?
Když něco lidem hodně vadí,nezmizí to, ani jim to nezačne vadit míň, když se o tom mluvit přestane, naopak!
V demokracii se o tom, co lidi štve, musí mluvit čím dál tím intenzívněji, dokud to - pod tlakem demokratických mechanismů, tlačených "veřejným míněním", nezmizí.
28. 10. 2012 | 03:21

japoko napsal(a):

Silně hloupý článek od (asi) hloupého pána. Takhle se na to
uto problematiku nahlížet nedá.
28. 10. 2012 | 03:41

Jaroslav napsal(a):

Korupce podvrací víru ve spravedlnost, podlamuje důvěru a maří víru v budoucnost. Je jako rakovina a jeden z nejvážnějších problémů dneška. Její bagatelizace je stejná jako korupce. Proč by jinak byla na špici všech žebříčků společenských problémů. A odhadovaných 100 mld. Kč skutečně nikomu nechybí? (I kdyby to byla jen třetina z toho, tak to není zanedbatelné). Vždyť je to výše našeho ročního deficitu.
28. 10. 2012 | 07:03

jozka napsal(a):

Jedla, c.m.:

Ano, presne tak, klobouk dolu. Clanek jsem cetl dvakrat, napoprve se mi nechtelo verit tomu, co ctu, porad jsem si myslel, ze jsem to spatne pochopil. Pochopil jsem to dobre, coz dokazji prispevky spojujici korupci pouze se "statnim"...
28. 10. 2012 | 07:39

Taky bych je z vratek vyhodil . napsal(a):

Korupce byla předhozená plebsu . A to proto aby Babiši Kelneři a jiní měli klid na své čistě vydělávaní peněz a shomážďování miliardových kapitálu . Když slyším slovo korupce ,ták je už z toho blejno.
28. 10. 2012 | 10:07

Taky bych je z vratek vyhodil . napsal(a):

Kousek od Beskyd : Dobře že jste to napsál . Až budou tři stát u vrátek a zvonit ,ták to si určitě budou chtít popovídát o korupci . V tom případě vypouštím drakena ať si sněma povykladá , já už o korupci nemůžu ani slyšet .
28. 10. 2012 | 10:15

Taky bych je z vratek vyhodil . napsal(a):

Stejně bych si tipnul na jehovisty ,ti už nevědí jak zaujmout a navázát kontakt . To vás nenapadlo ? Kdyby jste si vyzved ten časopis ,ták tám jste na to určitě přišel .
28. 10. 2012 | 10:37

Pavel napsal(a):

Upřímnou soustrast s autorem blogu. Ani netuší kam se jím zařadil.
Buď je zapálený neoliberál typu Klause,pro kterého korupce také neexistuje a ať se každý stará o sebe a nechá politiky krást,nebo je napojený na tento systém a tak ho obhajuje.
28. 10. 2012 | 11:12

Abe Normalni napsal(a):

Lokální lítost napsal A z kterych kapitol statniho rozpoctu se tech 100mld rozkrade? Ja se vsadim, ze byste ani nebyl schopen vyjmenovat tri nejvetsi kapitoly SR a uz vubec byste nebyl schopen rict, kolik penez jde napriklad do dopravy nebo na ministerstvo obrany...
28. 10. 2012 | 11:20

Richard napsal(a):

Obrátit list? To, že se o korupci mluví je první krok, důležité je, aby se realizovaly skutečné kroky na její vymýcení. Korupce, ať se nám to nemusí líbit a můžeme před ní zavírat oči, je nyní snad nejdůležitějším společenským a ekonomickým tématem. Ročně kvůli korupci přicházíme o miliardy, a ty miliardy musíme zaplatit my, daňoví poplatníci.
28. 10. 2012 | 11:28

Taky bych je z vratek vyhodil . napsal(a):

Například takový Fejk si za necelé čtyři měsíce vydělal poctivě 3,5 milionu korun u Č.Drah
A nepotřebovál nikoho korumpovát . Ták se to dělá .
Korupce je předhozená lůze aby se měla kde vyřádít .
28. 10. 2012 | 12:14

Rosťa napsal(a):

Autore, díky za článek. Je sice hloupý, ale kdybyste ho nenapsal, neměl bych možnost si přečíst názor nicku Jedla. Ten je brilantní. Tímto děkuji oběma.
28. 10. 2012 | 13:05

Taky bych je z vratek vyhodil . napsal(a):

Poctivě a bez korupce . Korupce je pro hlupáky .
http://www.mediashow.cz/lide/martin-dvorak-si-za-poslednich-sedm-let-vydelal-50-milionu-korun.html
28. 10. 2012 | 14:05

Taky bych je z vratek vyhodil . napsal(a):

A koho pák potřebuje korumpovát tady ten ? Nikoho . Toto mu umožníl stát .

http://hospudka.net/4511/plat-generalniho-reditele-cezu/
28. 10. 2012 | 14:16

Jana Pechová napsal(a):

Podle mě je těžiště současné korupce ve vražedné kombinaci systému financování politických stran spolu s neexistencí smysluplného zákona o státní službě.
Pokud tedy politikové skloňují korupci ve všech pádech a s těmito dvěma aspekty nedělají nic, je to jen populistická zástěrka.

Standa T. napsal včera v 18:07
"Je to umělá kampaň. Politická, nikoliv mravní."
Přesně tak to vidím.

Pravý či levý přívlastek bych korupci nedávala. Lidé, kteří si budou chtít pojistit nějakou výhodu pro sebe, se o to budou snažit za jakéhokoli režimu.
28. 10. 2012 | 15:31

ernamik increas napsal(a):

ad autor: Odkdy musi nutne byt redukovano prerozdelovani, aby byla snizena korupce? Berete pro sve uvahy v potaz severske staty, kde se tradicne hodne prerozdeluje a nedela se z prerozdelovani neco politicky nekorektniho, jako v ramci ideologie Klause a programu ODS?
A v cem "reforma moralky" implikuje reformu moralky SHORA?
Existuje etika zalozena na prikazech a zakazech a etika zalozena na prikladech. Z hlediska druhe jmenovane nejsou kauza Rath a podobne kauzy opravdu bezvyznamne.
Dale to, ze take drive existovala korupce mozna jeste ve vetsi mire bez dbes neznamena, ze to dneska neni tema, ktere ma byt na poradku dne. A uz vubec nechapu logiku vyroku: "kdykolik, kdyz neco ovlada verejnou diskuzi => je to akutne tematicky vyprazdnene."
Hezke, kdyz se sam nazyvate intelektualem. Neodpustim si vsak zminit moje pochybnosti o tom, zda vubec do hloubky chapete, co korupce vubec je. Urcite ne, ze nekdo nekoho uplaci. Vase myslenka v zadnem pripade neni originalni, podobne blbosti lze cist i v jinych clancich. Takze nejste ani moc alternativni. Proto bych Vam navrhl, abyste se zamyslel, zda vase posledni veta: "Až se příště nadechnete k výroku o korupci, zamyslete se, jestli nemáte větší a přínosnější téma.", by nemela byt aplikovana na Vas a vasi energii, vynalozenou na psani toho clanku.
28. 10. 2012 | 16:58

ten, kdo se hádat nebude napsal(a):

Pro Jana Pechová.
Korupce je u nás všeobjímající a její podstatou jsou pravicové ideologie, kdy je košile bližší než kabát.
Neoliberální ideologie říká, že člověk má sledovat svůj osobní prospěch a tím udělá nejlépe pro společnost.
To je přímé vybídnutí ke korupci a tak u nás prakticky lze ztotožnit pravici s korupcí.

Víte, my denně sledujeme korupci v přímém přenosu a vůbec ji nevnímáme jako korupci, ale bereme ji jako samozřejmost.

Příklad:
Naše společnost by měla stát na soutěži, soutěži o kvalitu, cenu, myšlenky.
Aby taková soutěž měla nějaký smysl, musí být nastavena pravidla tak, aby vítězila, kvalita, cena to nejlepší, jinak taková soutěž postrádá smysl. Podívejte se například na politiku a politické strany. Poctivý předseda politické strany by ve své straně preferoval ty členy, kteří jsou pro stranu tím největším přínosem. No a podívejte se na realitu. Předsedovi strany jde především o jeho post, ve straně preferuje loajalitu a klientelistické vztahy, konkurenci likviduje. To je proti demokratickému a soutěživému duchu, proti pravidlům, která posouvají stranu vpřed a stranu to poškozuje. Tato praxe (klientelismus a korupce) bohužel nezůstává jen na stranické úrovni, ale prorůstá i do veřejné správy.
Tuto forma korupce, o které můžeme denně číst, už bereme téměř jako normální.
28. 10. 2012 | 17:23

Jana Pechová napsal(a):

ten, kdo se hádat nebude
Korupce je výsledkem špatné morálky, nikoli politické ideologie.
Jejím hnacím motorem je snaha pojistit si výhodu, na kterou nemám právo.
Bohužel v tom, na co má kdo právo, mají lidé dost zmatek. Osobně ten zmatek definuji od časů, kdy všechno patřilo všem, ale o individuálních podílech panovaly zjevně velmi originální představy.
28. 10. 2012 | 18:02

Desiderius napsal(a):

Text blogu je s odpuštěním takový blábol,že na to nelze ani reagovat.Moc to nejde s tvrzením autora,ve kterém se charakterizuje jako intelektuál.Nebo vlastně jde.
28. 10. 2012 | 18:13

mudrc napsal(a):

Vy všichni mudrlanti, proč bych nelhal, nepodváděl, netuneloval, ..... ,když jsem zarytý materialista - ateista. Řekněte mi, alespoň jeden rozumný důvod, proč bych to neměl dělat, když stoprocentně vím, že mě nikdo nechytí. A když mě omylem policie načapá, mám k dispozici státní zametčství a justiční mafii (viz. Drobil, Řebíček, Janoušek, Palas,..............) A teď mluvte o korupci!!! Doufám, že si pan Vlach přečte příspěvek od pana Jedla alespoň stokrát, ať se mu v té modré makovici rozsvítí alespoň malé světýlko!!!
28. 10. 2012 | 18:58

Miláno z Děčína napsal(a):

Vážení blogaři,
vždyť to je jednoduché!Co řikáte tomu,kdyby se vzal - zatim ten Švédský model hospodaření?Tak,jak jsem dnes četl v některém blogu.Porovnáno s Itálií,kde to je poukázáno!
Mám názor nyní z patra a to ve dvou ukazatelých,proč?
Je-li naše vláda opravdu tzv.rozpočtově nemilosrdná a myslý to vážně,tak bych uskutečnil toto:
1 - Ihned,z důvodu rozšíření balíčku na tvorbu a schválení státního návrhu rozpočtu státu na r.2013 - ZRUŠIT SENÁT!
I zde na blogách jsem někde četl a velice logicky,moderně,schůdně případné důvody proč!Tím by byl velice a velice posilněn návrh rozpočtu!

2 - Nepřerozdělovat tedy státní rozpočet.Proč u nás?
Nechal bych soukromníky,OSVČ,firmy,aby hospodařily jen mezi s sebou.V prvopočátku,aby nedošlo k úplnému kolapsu v celé ČR,bych nechal přerozdělit cca 20% st. rozpočtu.O tomto,kam ty peníze - dotace půjdou,by rozhodly jednoznačně KRAJSKÁ ZASTUPI-TELSTVA!!!
28. 10. 2012 | 19:12

jíra napsal(a):

Pane Vlachu, moc nerozumím tomu, proč jste tento blog napsal, když jste ho napsal tak, jak jste ho napsal. Dnešní společnost skutečně nežije pojmem korupce víc než jindy, nevím proti čemu bojujete.

Zato jsme dali světu nový význam slovo "tunel". To s pojmy "tunelářů" a "kmotrů" si budou potomci spojovat naše rozházení veřejného majetku a financí ostudně včetně část dotací z evropských fondů, a pak přešlapování odnikud nikam s hledáním prostoru pro další tunely ze strany určitých kruhů.

Nebudou si to prvotně spojovat s korupcí, s drobty, i když prý dvě miliardy úplatků pro politiky z Česka kvůli Grippenům napříč politickým spektrem, to už by byla spíš superextramegakorupce, pak se nedivím, že ty Grippeny směly být oproti zakázkám pro jiné země tak předražené jako nějaké další tunely.

Budou si to spojovat s všeobecně špatnou morálkou spousty politiků, která ty tunely umožňuje, a proto je jim také umožňováno v politice uspět díky vydatné podpoře jejich kandidatur.

Budou si to spojovat s demagogickou argumentací ze strany vyšších kruhů a jejich příznivců, že prý "krást se bude vždycky", aniž by radši upravili příslušné zákony a přestali bojkotovat práci policie a soudů ve stylu padni komu padni. Namátkou viz nedávné události v DP v Praze po podání trestných oznámení na základě auditu atd.

Ale souhlas, že si "bojem s korupcí" z toho vláda tropí frašku. Proč asi? Jednak aby zmátla voliče, na něco je chytila, tuto úlohu zastávala tehdy poměrně neznámá strana VV. Jednak aby zároveň zamlžili ty tunely, aby se o nich tak veřejně nemluvilo... EU si říci nedala, stopla čerpání fondů, takže se o tom mluvit musí, zase je to napříč politickým spektrem, u ministrů a některých krajů...

Věřím, že si tuto již pozdní dobu tunelářů budou naši potomci spojovat ještě s něčím. A to s poctivou, cílevědomou a rozhodnou snahou dalších a dalších osobností a politických skupin se od toho zlého oprostit.

A moci se věnovat smysluplněji udržení či obnově nezbytných sociálních standardů a záchytných pomocí potřebným, na což ty vytunelované finance měly být použity prvotně. A samozřejmě podpoře rozvoje toho podnikání, zejména v tom, co přináší hospodářský rozkvět země a pracovní místa v oblastech, kde jich je citelný nedostatek, ač není důvod ty oblasti vylidňovat. Vám rovněž díky za tuto snahu na volné noze.

Hezký den
29. 10. 2012 | 01:51

Robert Zaruba napsal(a):

Moralka se zrejmne zhorsuje s kazdou generaci. Jeste by mne neprekvapilo ze za mlada nam rikali pametnici ze drive byla mladez lepsi. Neprekvapovalo by mne ze i mne jako pametnikovi pripada nase generace lepsi. Prekvapilo mne pouze ze stejne to bylo podle zapisu na hlinenych tabulkach uz ve starem Sumeru 4000 let pred nasim letopoctem. Moralka se podle presnych dokladu neustale zhorsuje nejmene 6000 let.
29. 10. 2012 | 04:05

J.Klobasa napsal(a):

jíra " ...Zato jsme dali světu nový význam slovo "tunel"... "
Je hezke tesit se takovym prinosem svetove kulture. Podstata veci je zremne bezne znama i starovekym ekonomum. V novejsi dobe se napriklad tato cinnost stala tematem mnoha literarnich del autoru jako Čechov o O'Henrym ani nemluve. O'Henry v takovem pripade hovoril o slusne vyzirande. Pri slusne vyzirande zustane postizenemu neco v ruce. Krasne vytistene akcie neexistujiciho zlateho dolu a tak podobne. Pri neslusne vyzirande tomu tak neni. Za postizeneho prislusny cinitel napriklad neco kupuje v urcitem dome. Vezme si na to jeho penize, vejde do domu a nenavratne zmizi zadnim vchodem. To je ovsem naprosto zavrzenihodna neslusna vyziranda se kterou slusny podvodnik jako napriklad Andy Tucker nechce mit nic spolecneho.
29. 10. 2012 | 04:25

J.Klobasa napsal(a):

O velke korupci se krasne povida. Kazdej den o tom hovori v TV, vsichni o tom dobre vedi a nikdo to nevidel. Vsichni se pri tom bajecne shodneme ze je to nemoralni svinstvo, ktere by se melo potirat vsemi prostredky. Vsechno to jeste zhorsuje ze prijemci velke korupce jsou zrejmne velmi bohati. Ponekud to zlepsuje fakt ze postizeni platci velke korupce jsou velmi bohati. Nedovedu si predstavit ze by nekdo chudy uplacel statniho cinitele milionovymi castkami. V pripade drobne korupce o ktere se tolik nediskutuje je to o to horsi ze plati i velmi chudi lide kteri maji casto hluboko do kapsy. Z korupce se tak stava i siroky socialni problem.
29. 10. 2012 | 04:40

Jakub Zahálka napsal(a):

Brrr.... až se mi z té ( levicové) zášti v diskuzi navalilo....přitom článek je velice chytře a nikoliv provokativně napsaný....
19. 08. 2013 | 01:41

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Bobek Miroslav · Boučková Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr G Gálik Stanislav · Gazdík Petr H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Havel Petr · Heger Leoš · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chmelař Aleš · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Komárek Michal · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostkan Tomáš · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Krištof Roman · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Vladimír · Kuchař Jaroslav · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Lalák Adam · Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Mahdalová Eva · Marksová-Tominová Michaela · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Mihovičová Jana · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Němec Václav O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Bohuslav · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stejskal Libor · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šilerová Jana · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Štádler Petr · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel · Šumbera Filip · Švejnar Jan T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomášek Pavel · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Tožička Tomáš · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wheeler Adrian · Wichterle Kamil · Witassek Libor · Wollner Marek Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy