Zapomenutá cesta do Abcházie

03. 09. 2008 | 00:20
Přečteno 8741 krát
Na bombové útoky v Abcházii, které předcházely gruzínskému konfliktu se ve stínu událostí v Osetii trochu zapomnělo. Publikuji zde proto část svých osobních zápisků ještě z doby před válkou. Jen několik týdnů před zahájením bojů v Jižní Osetii, byla situace napjatá hlavně v druhé gruzínské separatistické republice – Abcházii. Vinu za exploze bomb mířících proti abchazskému obyvatelstvu byly Ruskem přičítány gruzínské menšině, naopak Gruzíni tehdy hovořili o provokaci ruské...Když v červenci vybuchly první bomby v Abcházii, rozhodl jsem se, že se vyrazím na hranici taky podívat. Do Abcházie přestali pouštět, hranice byla uzavřena. Kdysi to bývala cesta úspěšných. Spojovala ruské černomořské letovisko Soči s jeho bratranci na gruzínské straně - Suchumi a Batumi. Projížděli jí obchodníci i turisté, byla tepnou života mezi oběma hřebeny Kavkazu. Válka, která se zde rozhořela brzy po rozpadu Sovětského svazu, to však změnila.

most přes řeku Inguri
most přes řeku Inguri

Most přes řeku Inguri oddělující Gruzii od Abcházie

Na gruzínské straně řeky Inguri, která odděluje obě republiky, nejsou vojáci, ale policisté. Dva. Proč by měli Gruzíni střežit své "vnitrozemí". Abcházie podle nich samozřejmě patří jim. Přesto mi gruzínský policista řekl důrazně "Ne" - na hranice Vás nepustím. Už jsem v Gruzii delší dobu, takže vím, že gruzínské "Ne" neznamená ne, ale pouze "ne...chce se mi". Následuje promasírování policistova ega, rozhovor na téma národní jednoty, případně poprosit a policista si náhle začne připadat důležitý. Následuje jeden telefonát, druhý a je to tady - můžete projít, ale napište mi do sešitu, že za Vás neneseme žádnou zodpovědnost.

Když jsem sepisoval román do policistova sešitku, projela kolem hlídka OSN složená z tří Evropanů a jednoho sympatického gruzínského tlumočníka a oznámila mi, že není dobré fotit v okolí vojenských objektů. Přesto jsme si popřáli vzájemně hodně štěstí a já vyrazil na autobus, který jede na "druhou stranu" mostu a je sponzorován OSN, takže jde o jediný bus v Gruzii, který je zdarma. Přesto jsem se moc nesmál a spíše jen seděl a poslouchal rozhovory Gruzínů, kteří se vraceli domů do Abcházie. Jenže pustí je?

autobus mezi hranici
autobus mezi hranici

Autobus sponzorovaný OSN jezdí mezi oběma stranami hranice

Míjíme jeden z blokpostů ruských mírotvůrců, přejíždíme most, další základna Rusů a konečně vidím zelenou vlajku na vysokém stožáru (rozuměj, aby šel vidět i z Gruzie). Vystupuji a hovořím s pár lidmi, kteří zoufale sedí. Nemají propusk, domů je nepustí. Gruzínská menšina v Gali odnesla uzavření hranic nejvíce. Lidé, kteří byli na nákupech či na návštěvě u známých v Gruzii, se nyní nemohou vrátit. Jedna žena mi řekla, že se snaží dostat domů už dva dny. (Poznámka: Většina gruzínských obyvatel Abcházie po vypuknutí konfliktu utekla - zřejmě navždy)

Podle ní je jedinou možností, jak se do Abcházie dostat, uplatit vojáky. Abcházie také podle všeho používá dvojí metr. Skupina mladých žen, které mají ruský pas, avšak žijí na gruzínské straně hranice, se dostala domů - jak mi řekla jedna z nich - "za úsměv".

Vcházím do koridoru obvázaného ostnatým drátem a potkávám prvního abcházského pohraničníka. Říkám co chci a on volá náčelníka celé celnice. V tmavězelené uniformě přichází elegantní, upravený čtyřicátník, vypadající oproti rozevlátým gruzínským policistům na druhé straně mostu mnohem seriozněji a zodpovědněji.

abcházské dívky cestou domů do Gruzie
abcházské dívky cestou domů do Gruzie

Abcházské dívky se dostaly domů jak říkají "za usměv"

Nasazuji diplomatickou nótu - dobrý den, píšu článek o uzavření hranice. Rád bych si vyfotil hranici. Nechci však fotit vojenské objekty. Stačí mi třeba stožár s vlajkou. Prostě, co řeknete, to vyfotím. Chci ať lidé v Evropě vidí také něco z "druhé strany". Reakce je však chladná. Teroristické útoky asi Abcházce skutečně zaskočily. Velitel říká, že nepřipadá v úvahu a ať se vrátím zpět do autobusu než budou problémy. Ještě jsem se ho chtěl přesvědčit, ale byl neoblomný. Vrátil jsem se tedy oploceným koridorem zpět do autobusu a nadával si, že jsem ztratil 500 korun za lístky sem a stejně nic nemám.

Pak jsem ale vytáhl foťák a využil úkrytu autobusu a začal fotit tajně. Najednou jsem si všiml, že k autobusu přichází velitel. A sakra, budou problémy. Začal jsem rychle mazat snímky z foťáku. Asi mne viděl. Náčelník vešel do autobusu a já už si říkal, že se podívám do Suchumi na policejní stanici. Jenže jak Gruzínci, tak Abcházci jsou dostatečně hrdí. Náčelníka nezajímají fotky, chtěl jen vědět, co se o Abcházii píše, stěžoval si na Poláky, na Němce, na Gruzíny. Když odešel, měl už jsem málo času opět něco vyfotit, takže jsem všechny ty super fotky smazal zbytečně.

hraniční přechod inguri
hraniční přechod inguri

Hraniční přechod Inguri

Zpět na gruzínské straně se ke mne seběhli všichni ti dříve "přísní" Gruzíni a začali vyzvídat. Tak co tam? Nezavřeli tě? Nezavřeli, byli docela milí. A já naivní. Cestou zpět do Zugdidi přemýšlím o historických kořenech Abcházie, která v dějinách byla samostatnou zemí a za současnými problémy stojí - jako u všeho tady na Kavkaze - Sovětský svaz. Protože stejně jako arménský Karabach včleněný nesmyslně do Ázerbajdžánu, proč bychom měli Abcházii násilně včleněnou do Gruzie brát jinak. A co Čečensko? Je to těžké, nevím o tom hodně, tak nemohu soudit, ale selský rozum občas používám.

Když jsem se pak vrátil do Tbilisi, dočetl jsem se, že v restauraci nedaleko hranice v Abcházii vybuchla další bomba. Zabila čtyři lidi a další dva zranila. Mezi mrtvými byl také údajně tlumočník OSN a já si jen tak pro sebe přemýšlím, jestli to byl ten, se kterým jsem si ještě ve středu povídal, a nebo někdo jiný. Jo, určitě to byl někdo jiný...


Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Martin napsal(a):

Konecne reportaz bez tech silenych propagandistickych dodatku co byly driv, diky a skoda jen ze nevysly ty fotky.
03. 09. 2008 | 04:24

Vico napsal(a):

Souhlasím s Martinem.Nekontroverznost příspěvku však bude mít jeden nechtěný vedlejší účinek. Malou diskuzi pod článkem. Přiznám se, že o situaci v Abcházii, která předcházela tolik diskutovanému vojenskému konfliktu, jsem nic z našich sdělovacích prostředků nevěděl. Ty bombové útoky v Abcházii a mrtví civilisté. To měly být ty ruské provokace?
03. 09. 2008 | 08:07

já napsal(a):

Pokud se chceme zabývat problémy s Abcházíí, Jižní Osetií, nebo třeba i Čečenskem, je potřeba se podívat do počátku 90. let krátce po rozpadu SSSR. Když se dostal k moci ožrala Jelcin, který nechal doslova rozkrást Rusko od místních mafií a nadnárodních korporací (případně dohromady), zakládala se ruská zahraniční politika na bezmezném přátelství s USA. Spojené státy měly ve světě takříkajíc "volnou ruku" a na oplátku nechávaly omezeně volnou Ruku i Rusům. Vzájemně se tyto státy nekritizovaly, a tak na světlo světa vyplul ve větší míře pouze nepřehlédnutelný čečenský konflikt. I v tomto případě se Amerika Rusů zastala, když tvrdila, že bojují proti teroristům. Poté, co se Rusko v rukách neschopného Jelcina téměř zhroutilo, nastoupil Putin a ten postupně přestal vylézat Američanům ze zadku. Sice nejprve malými krůčky, ale přece. Vyvrcholením byla válka o Jižní Osetii v roce 2008, kdy USA a Ruska na sebe vzájemně útočí propagandou toho nejtěžšího kalibru.

Proč se lidé o takových věcech, jako zde píše rádobynovinář pan Staněk, dozvídá teprve nyní. Odpověď je jednoduchá. Svět ovládají mainstreamová média, která píšou podle toho, co je vhodné pro USA a západní svět. Když bylo Jelcinovské Rusko tím nejlepším přítelem USA, tak bylo "nevhodné" se do těchto věcí šťourat a hlavní proud informací o tomto vůbec neinformoval. Teď, když je Rusko s Amerikou na štíru, dovolené to je a novináři se zajisté těchto témat chytí. Na tomto případě lze vidět, jak dnešní média manipulují s veřejným míněním, jak se vytváří svět takový, jaký ho chtějí vidět Neocons, a ne, jaký ve skutečnosti opravdu je. Události v dnešním světě jsou pro drtivou většinu lidí pouze virtuální realitou.

Pan Staněk má teď velkou příležitost angažovat se tam, kde je politicky přípustné se angažovat. Černobílé vidění světových problémů, přesně tak, jak rozděluje administrativa Bílého domu svět na síly dobra a zla. Zcela nekritizovatelné jsou Spojené státy a oblasti jejich zájmu, především Izrael. Novináři si rovněž nevšímají porušování lidských práv, genocid a válečných konfliktů, které probíhají mimo hlavní zónu amerických zahraničních zájmů. Vnitřní problémy USA jakoby neexistovaly. Válečné zájmy americké administrativy, sílící nacionalismus ve společnosti spojený s náboženským mesianismem, imigrační problémy, negramotnost, neefektivní zdravotnictví, defektní vzdělávací systém, na jehož konci stojí absolventi škol takřka bez minima vzdělání, nedodržování práv válečných zajatců a pohrdání mezinárodními vojenskými tribunály, které nemají právo soudit válečné zločiny amerických vojáků, sociální problémy, tradičně vysoká kriminalita, kastovní prvky ve společnosti atd.

Dovedete si představit, kdyby nějaké etnikum v Rusku mělo pětkrát vyšší kojeneckou úmrtnost, než je průměr země, kdyby 97% obyvatel žilo pod hranicí chudoby, kdyby zde byla 85% nezaměstnanost, kdyby průměrná délka života je pouze 44 let. To by novináři skákali dva metry vysoko a byly by toho plné noviny. Toho, že jsou taková čísla reálná v USA u původního indiánského obyvatelstva, si nikdo nevšímá. Stejně tak drtivá většina lidí neví, že v prosinci roku 2007 vypověděli původní obyvatelé - Lakotové smlouvy s vládou USA, které Američané nikdy nedodržovali, a vyhlásili samostatný stát - Republica of Lakotah. Mají tito lidé menší nároky na samostatnost, jako Kosovští Albánci či Čečenci?
03. 09. 2008 | 08:49

krok napsal(a):

ad Martin&Vico: :-)ony tam ty "propagandistické dodatky" jsou, stačí jen pozorně číst:-))..a taky řada "nepřesností", možná neúmyslných, ale vždy ve prospěch Gruzie..kdepak, pan Staněk se ani na milimetr neodchýlil od svých předchozích blogů..hodná Gruzie a zlí rusové, abcházci, osetinci či adžárci:-)..ano, pane Staňku, tyto státy se k Rusku připojily už za cara, Stalin je násilně přivtělil do Gruzie, ale ponechal jim autonomii a varoval gruzínce před jejim porušováním..a až do roku 1991 problém nebyl, pak Gruzie zrušila jednostranně a bezdůvodně staletou autonomii, začala se na "svých" územích chovat jako nepřítel a pochopitelně následoval odpor ze strany ývalých autonomií a snaha o získání samostatnosti..divíte se?..já ne:-))
03. 09. 2008 | 08:54

Jirka Hemzal napsal(a):

To já:
No nevím, kde jste vzal, že jsou Spojené státy nekritizovatelné? Mě spíš připadá, že kritika USA jakožto viníka snad všech nepravostí světa je úžasně v kurzu...
Přeji pěkný den
03. 09. 2008 | 11:59

RUS napsal(a):

velme zajimovy članek The Times:
http://business.timesonline...
03. 09. 2008 | 14:45

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Jirka Hemzal:
USA jsou účinně nekritizovatelné, administratíva dělá svou supervelmocenskou politiku bez ohledu na jakoukoliv kritiku.
03. 09. 2008 | 17:28

Jirka Hemzal napsal(a):

Zbyněk Matyáš:
Tedy říkáte, že je lze kritizovat, ale že si z kritiky nic nedělají.No to je možné. A že jako velmoc, dělají velmocenskou politiku. To je asi logické, a že se Vám tato politika nelíbí je asi jisté, stejně tak, že s Vámi všichni nemusí souhlasit.
Přeji Vám pěkný den
03. 09. 2008 | 21:42

Lex napsal(a):

"Jirka Hemzal" No, pane Jirko, ono jde o to, kdo kritizuje a kde. Nepochybně jsou USA kritizovatelné, třeba já nebo pan Zbyněk Matyáš, nebo vlk, nebo kdokoliv jiný tady v komentářích k blogu kritikou často nešetříme, že. Znáte to ale o vlku a vytí na Měsíc? Naproti tomu, co tak naše vláda, vlády Německa, Velké Británie, Francie, Itálie, Japonska - i ony mohou kritizovat? Jistě, mohou, a nepochybuji, že by mnohdy i věděly co kritizovat, jenže to jsou vlády a nesou odpovědnost. Za následky té kritiky. Nebo si myslíte, že administrtativy USA, jedno zda "republikánské" nebo "demokratické", nedělají imperiální a hegemonistickou politiku, kde se na kritiku jen tak snadno nezapomíná ?
03. 09. 2008 | 22:43

Jirka Hemzal napsal(a):

Pane Lex:
Děkuji za reakci. Problém mimo jiné spočívá v tom, že je to právě americká administrativa, která se zpovídá zejména americkým voličům. Ti mají asi v mnohém odlišné představy, než řada lidí v Evropě. USA jsou hegemon současného světa, nemusí to být napořád. Často je jejich politika posuzovaná ideály, kterým jsou dost vzdáleny i jiné země. Z hlediska těchto ideálů to není v USA žádná sláva. V porovnání s Čínou, Ruskem apod. bych už tak kategorický nebyl.
S úctou JH
04. 09. 2008 | 09:31

Hobart napsal(a):

Díky za článek tento i předchozí.
04. 09. 2008 | 10:08

RUS napsal(a):

První den valky.Video natočené gruzinskym vojakem na mobil.Neni co dodat...
http://www.vz.ru/news/2008/...
04. 09. 2008 | 13:36

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Jirka Hemzal:
"A že jako velmoc, dělají velmocenskou politiku." Bez ohledu na mezinárodní právo, na fakta, přičemž z téhož obviňují jiné státy....
Dělat velmocenskou politiku je zřejmě jedno velké svinstvo.
RUS:
Z počátku to vypadalo jeko nějaká počítačová hra. Bohužel, jenom vypadalo.
04. 09. 2008 | 18:47

Jirka Hemzal napsal(a):

To Zbyněk Matyáš:
Vzhledem k tomu, že nejsem vzdělán v oblasti mezinárodního práva nechci se pouštět do diskuze na toto téma. Asi je to složitější, než píšete a záleží na interpretaci.
Nazvat něco velkým svinstvem je možné, ale o ničem konkrétně to nevypovídá. Vím, že se pod dalšími blogy o tomto tématu vášnivě diskutuje, ale debata se podle mého názoru točí dost v kruhu osobních animozit a afinit...
Přeji Vám pěkný víkend
05. 09. 2008 | 15:28

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Jirka Hemzal:
K poznání, že bombardování suverénního státu bez vyhlášení války či odtrhnutí jeho území bez jeho souhlasu je proti mezinárodnímu právu lze usoudit i bez znalostí jeho konkrétních paragrafů, tím spíše, že to již znalci bylo učiněno. A že se jedná o svinstvo, je zjevné každému slušnému člověku.
05. 09. 2008 | 17:58

Jirka Hemzal napsal(a):

To Matyáš:
I přes vaši invektivu, se nehodlám zapojovat do této diskuze a trvám na tom, že je to vaše interpretace, na kterou máte sice svaté právo, stejně jako já na moji.
06. 09. 2008 | 12:09

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Jirka Hemzal:
Jaká invektíva??
Právo máte na všelicos, jenom pravdu ne.
06. 09. 2008 | 13:30

tiffany jewelry napsal(a):

Dobrý den, počasí je opravdu Medardové.. Doufám, že se taky zadaří až ten další týden po víkendu. Budeme mít s manželkou dovču, tak snad to klapne.. Přeju hezký den.
31. 07. 2009 | 10:47

cheap louis vuitton napsal(a):

GOOD
20. 10. 2009 | 09:23

cheap Jimmy Choo Shoes napsal(a):

29. 01. 2010 | 08:10

some watches napsal(a):

Good recommended website.
06. 03. 2010 | 07:21

gucci watches napsal(a):

Interesting thing!
06. 03. 2010 | 07:59

montblanc watches napsal(a):

This looks awesome! Thank you for your information!
08. 03. 2010 | 15:25

omega watches napsal(a):

Interesting thing!
This is my first time comment at your blog.
Good recommended website.
08. 03. 2010 | 15:28

free games online napsal(a):

thanks
08. 03. 2010 | 22:23

breitling colt watches napsal(a):

And Roger Corman, save a brief recap of a ceremony held in emergency mission November. It wouldn't have been unthinkable in a previous year breitling evolution for Hughes to have been shoehorned into the In evolution Memoriam obituary montage. It's hard not to see the elaborate salute to his breitling mont brillant career as an effort to appeal to Generation X, which might mont brillant have had anyone older asking why.
11. 03. 2010 | 08:49

breitling colt quartz napsal(a):

Interesting thing!
This is my first time comment at your blog.
Good recommended website.
11. 03. 2010 | 08:52

armani classic napsal(a):

Very happy I can comment here!
13. 03. 2010 | 07:11

tag heuer napsal(a):

Through the article, I think the owner must be a very wise person
13. 03. 2010 | 07:12

bvlgari assiomad napsal(a):

This looks awesome! Thank you for your information!
20. 03. 2010 | 06:58

bvlgari b zero 1 napsal(a):

TU water fish known, is also the source of happiness.
22. 03. 2010 | 09:46

cartier cpcp napsal(a):

It would be great if you have other great things

just like this. I really love it. Thanks!
24. 03. 2010 | 06:48

cartier ballon blue napsal(a):

TU water fish known, is also the source of happiness.
25. 03. 2010 | 03:16

cartier cheap napsal(a):

I am looking forward for the next updates of your awesome worship. It would be great if you have other great things

just like this. I really love it. Thanks!
25. 03. 2010 | 04:03

nike air max napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
27. 03. 2010 | 00:47

cartier love napsal(a):

TU water fish known, is also the source of happiness.
27. 03. 2010 | 04:01

http://www.kw61.com/replica-vacheron-con napsal(a):

dsfdsf
29. 03. 2010 | 08:37

Links of London sale napsal(a):

I wasn't too crazy about doing it, but I couldn't think of anything else descriptive. Besides, I sort of liked writing about it. It took me about an hour, because I had to use Stradlater's lousy typewriter, and it kept jamming on me.
31. 03. 2010 | 10:15

Kalaripayattu Training napsal(a):

This is a great and very valuable information about Zapomenutá cesta do Abcházie. Thank you very much for sharing this information with us.

Thanks.
01. 04. 2010 | 19:19

Abilify Buy Online napsal(a):

Abilify online without prescription
01. 04. 2010 | 21:35

laptop battery napsal(a):

laptop battery: http://www.uk-laptopbattery...
Acer Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
Apple Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
Compaq Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
Dell Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
Fujitsu Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
Gateway Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
HP compaq Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
HP Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
IBM Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
Lenovo Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
LG Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
Panasonic Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
Samsung Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
Sony Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
Toshiba Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
laptop battery http://www.ukbatterystore.c...
Acer Laptop Batteries http://www.ukbatterystore.c...
Apple Laptop Batteries http://www.ukbatterystore.c...
Asus Laptop Batteries http://www.ukbatterystore.c...
Compaq Laptop Batteries http://www.ukbatterystore.c...
Dell Laptop Batteries http://www.ukbatterystore.c...
Fujitsu Laptop Batteries http://www.ukbatterystore.c...
HP Laptop Batteries http://www.ukbatterystore.c...
IBM Laptop Batteries http://www.ukbatterystore.c...
Lenovo Laptop Batteries http://www.ukbatterystore.c...
Sony Laptop Batteries http://www.ukbatterystore.c...
Toshiba Laptop Batteries http://www.ukbatterystore.c...
ACER 91.49S28.001 Battery http://www.uk-laptopbattery...
ACER 90.AA202.001 Battery http://www.uk-laptopbattery...
ACER SQU-410 Battery http://www.uk-laptopbattery...
ACER LC.BTP03.011 Battery http://www.uk-laptopbattery...
ACER 60.49S22.011 Battery http://www.uk-laptopbattery...
ACER 909-2420 Battery http://www.uk-laptopbattery...
ACER BTP-W31 Battery http://www.uk-laptopbattery...
ACER GARDA32 Battery http://www.uk-laptopbattery...
ACER 916-2320 Battery http://www.uk-laptopbattery...
ACER BTP73E1 Battery http://www.uk-laptopbattery...
ACER 91.46W28.001 Battery http://www.uk-laptopbattery...
ACER 916C4310F Battery http://www.uk-laptopbattery...
ACER 60.41H15.001 Battery http://www.uk-laptopbattery...
IBM 02K6580 battery http://www.ukbatterystore.c...
IBM 02K6601 battery http://www.ukbatterystore.c...
IBM 02K6602 battery http://www.ukbatterystore.c...
IBM 02K6603 battery http://www.ukbatterystore.c...
Lenovo 40Y8314 battery http://www.ukbatterystore.c...
Lenovo 40Y8318 battery http://www.ukbatterystore.c...
Lenovo 40Y8319 battery http://www.ukbatterystore.c...
Lenovo 40Y8321 battery http://www.ukbatterystore.c...
Sony PCGA-BP1N battery http://www.ukbatterystore.c...
Sony PCGA-BP2E battery http://www.ukbatterystore.c...
Sony PCGA-BP2EA battery http://www.ukbatterystore.c...
Sony PCGA-BP2NX battery http://www.ukbatterystore.c...
HP 292389-001 battery http://www.ukbatterystore.c...
HP 315338-001 battery http://www.ukbatterystore.c...
03. 04. 2010 | 10:56

cheap watches napsal(a):

let krátce po rozpadu SSSR. Když se dostal k moci ožrala Jelcin, který nechal doslova rozkrást Rusko od místních mafií a nadnárodních korporací (případně dohromady), zakládala se ruská zahraniční politika na bezmezném přátelství s USA. Spojené státy měly ve světě takříkajíc "volnou ruku" a na oplátku nechávaly omezeně volnou Ruku i Rusům. Vzájemně se tyto státy nekritizovaly, a tak na světlo světa vyplul ve větší míře pouze nepřehlédnutelný čečenský konflikt. I v tomto případě se Amerika Rusů zastala, když tvrdila, že bojují proti teroristům. Poté, co se Rusko v rukách neschopného Jelcina téměř zhroutilo, nastoupil Putin a ten postupně přestal vylézat Američanům ze zadku.
08. 04. 2010 | 11:58

replica watches napsal(a):

.kdepak, pan Staněk se ani na milimetr neodchýlil od svých předchozích blogů..hodná Gruzie a zlí rusové, abcházci, osetinci či adžárci:-)..ano, pane Staňku, tyto státy se k Rusku připojily už za cara, Stalin je násilně přivtělil do Gruzie, ale ponechal jim autonomii a varoval gruzínce před jejim porušováním.
08. 04. 2010 | 11:59

Ferrari watches napsal(a):

I do NOT ordered a and I don’t confirmed anything.I ony generate a kind of a account on your side, because I want to know with option I have by the payments.If I make the decision to order a Alain Silberstein watches.... I am interest in the Baume & Mercier watches. So please give me a special price and inform me I witch way it is possible to pay.
09. 04. 2010 | 05:52

replica watches napsal(a):

Pocit štěstí a spokojennosti lidí je čustě subjektivní záležitost, na kterou sice má značný vliv uspokojení základních potřeb (tedy ekonomick ásituace), ale jde jeno základ, nikoliv o celou šíři potřebného hodnocení.
A protože žádný parametr na takové měření neexistuje, je celé úsilí této i jiných komisí zhola zbytečné.
12. 04. 2010 | 02:28

replica watches napsal(a):

I do NOT ordered a and I don’t confirmed anything.I ony generate a kind of a account on your side, because I want to know with option I have by the payments.If I make the decision to order a Alain Silberstein watches.... I am interest in the Baume & Mercier watches. So
12. 04. 2010 | 02:41

omega watches napsal(a):

very happy to come here
13. 04. 2010 | 10:26

discount air max shoes napsal(a):

<a href="http://www.discountairmax.c...">discount air max 90</a>
<a href="http://www.discountairmax.c...">discount air max 95</a>
20. 04. 2010 | 03:08

uggs napsal(a):

Proper profession! Saw your Webpage bookmarked on Reddit.I appreciate your web site and marketing technique. Check out my Farmville Guidebook in the event you get yourself a moment -
22. 11. 2011 | 15:39

alelocreera napsal(a):

<a href=http://buycialisonlinerating.com/#18179>cialis online without prescription</a> - <a href=http://buycialisonlinerating.com/#7564>cialis online without prescription</a> , http://buycialisonlinerating.com/#1371 cialis price
14. 05. 2012 | 21:58

ewvhpnfsyv napsal(a):

http://deu.id.st/viagra-nz-bester-preis-viagra-einzelhandler-von-kanada-a50078704
<a href="http://deu.id.st/cialis-ideal-bestellen-bestellen-viagra-female-a50078290">bestellen viagra female</a>
<a href="http://deu.id.st/kaufen-sie-viagra-100-mg-online-keine-vorschrift-beste-viagra-apotheke-a50082778">kaufen sie viagra 100 mg online keine vorschrift</a>
http://deu.id.st/niedriger-preis-cialis-allgemein-welche-viagra-blocke-sicher-ist-zu-ve-a50082680
<a href="http://deu.id.st/kamagra-tadalafil-generika-viagra-rote-tablette-a50078598">viagra rote tablette</a>
<a href="http://deu.id.st/kaufen-sie-weiblichen-viagra-der-beste-viagra-pille-name-a50082256">kaufen sie weiblichen viagra</a>
http://deu.id.st/das-kaufen-cialis-in-tijuana-cialis-online-preis-a50078380
http://deu.id.st/sildenafil-brasilien-kaufen-pfizer-produkt-codiert-viagra-a50081958
http://deu.id.st/preisnachlass-allgemein-kein-perscription-indien-cialis-viagra-homemad-a50078634
<a href="http://deu.id.st/allgemeine-cialis-preisrezension-kosten-von-viagra-etiketten-a50078390">kosten von viagra etiketten</a>
http://deu.id.st/billigste-apotheke-rezeptfrei-cialis-kosten-von-30-etiketten-von-ciali-a50078320
<a href="http://deu.id.st/kaufen-sie-das-cialis-san-francisco-preiswerteste-apotheke-fur-viagra--a50079236">kaufen sie das cialis san francisco</a>
http://deu.id.st/viagra-aus-deutschland-bezahlen-pro-paypal-viagra-preis-in-der-apothek-a50081256
http://deu.id.st/vergleichen-sie-preise-cialis-gro-er-viagra-einzelhandelspreis-des-ver-a50080138
http://deu.id.st/echter-preiswerter-viagra-das-online-kanada-blaue-pille-viagra-indien--a50078612
<a href="http://deu.id.st/wo-der-preiswerteste-viagra-in-usa-ist-erfahrungen-mit-viagra-bestelle-a50082550">wo der preiswerteste viagra in usa ist</a>
<a href="http://deu.id.st/viagra-cialis-sichern-etikette-allgemeiner-cialis-und-wir-online-apoth-a50081216">allgemeiner cialis und wir online apotheke</a>
<a href="http://deu.id.st/rechtma-igkeit-von-viagra-online-proben-cialis-fur-den-rabattierten-pr-a50079980">rechtma?igkeit von viagra online proben</a>
http://deu.id.st/bester-versender-von-cialis-generika-viagra-bestellen-schweiz-erfahrun-a50078524
http://deu.id.st/cialis-billson-verkauf-probepackung-viagra-cialis-a50078788
12. 09. 2012 | 00:59

xyhtaaecku napsal(a):

<a href="http://deu.id.st/kaufen-sie-viagra-gesetzlich-von-den-vereinigten-staaten-einzelrauschg-a50082230">kaufen sie viagra gesetzlich von den vereinigten staaten</a>
<a href="http://deu.id.st/sildenafil-zitrat-preis-apotheke-von-kanada-sildenafil-zitrat-100-mg-a50082698">apotheke von kanada sildenafil zitrat 100 mg</a>
<a href="http://deu.id.st/viagra-cialis-levitra-setzen-billiger-verkaufen-mit-uberweisung-zahlen-a50081306">das kaufen cialis in mexiko ohne vorschrift</a>
http://deu.id.st/ersatz-fur-viagra-preiswerter-in-kosten-wie-man-viagra-aus-der-lloyds--a50078710
http://deu.id.st/uber-die-nachtubergabe-fur-viagra-pillen-kanada-kaufen-sie-tadalafil-m-a50081984
http://deu.id.st/sexualgeschaft-kauft-cialis-preiswerter-preis-tadalafil-a50081552
http://deu.id.st/kaufen-sie-keine-rx-5-mg-cialis-taglich-vorschrift-preis-fur-cialis-nz-a50078498
http://deu.id.st/das-kaufen-viagra-proben-online-kaufen-sie-das-viagra-danemark-a50078294
http://deu.id.st/viagra-online-apotheke-rezension-das-allgemeine-viagra-am-preiswertest-a50079176
http://deu.id.st/kaufen-sie-allgemeinen-cialis-nachtubergabe-kaufen-sie-taglich-cialis--a50081812
http://deu.id.st/kaufen-sie-viagra-online-pille-dafur-cialis-generika-paypal-a50082128
<a href="http://deu.id.st/cialis-von-kanada-online-apotheke-mit-der-vorschrift-cialis-20mg-beste-a50079094">cialis von kanada online apotheke mit der vorschrift</a>
<a href="http://deu.id.st/kanadischer-pharmacys-preiswerter-viagra-stra-enverkaufswert-fur-viagr-a50079648">stra?enverkaufswert fur viagra pillen</a>
http://deu.id.st/wie-viel-viagra-pille-in-usa-ist-kaufen-sie-viagra-in-wir-a50081996
http://deu.id.st/cialis-online-apotheken-preise-viagra-ursprunglich-a50082748
http://deu.id.st/kaufen-sie-cialis-60-mg-cialis-wir-kaufen-a50079558
<a href="http://deu.id.st/bestellen-sie-viagra-gesetzlich-ohne-vorschrift-kaufen-sie-viagra-in-q-a50081264">bestellen sie viagra gesetzlich ohne vorschrift</a>
http://deu.id.st/welche-seite-fur-allgemeinen-cialis-am-besten-ist-allgemeiner-viagra-o-a50081104
<a href="http://deu.id.st/online-apotheke-viagra-rezension-viagra-pfizer-kaufen-usa-a50081212">viagra pfizer kaufen usa</a>
<a href="http://deu.id.st/viagra-preise-in-atlanta-ga-das-kaufen-cialis-voller-satz-a50082322">viagra preise in atlanta ga</a>
14. 09. 2012 | 19:06

aoaibuhdep napsal(a):

<a href="http://cialisprix.zic.fr/cialis-lilly-pas-cher-quel-et-le-prix-du-cialis-a51838495">cialis lilly pas cher</a>
<a href="http://cialis.blogy.fr/forum-prix-du-cialis-vente-de-cialis-sans-ordonnance-en-france-a51877043">vente de cialis sans ordonnance en france</a>
<a href="http://cialisprix.zic.fr/acheter-cialis-andorre-site-securise-vente-cialis-a51838163">acheter cialis andorre</a>
<a href="http://cialisprix.jeblog.fr/acheter-du-cialis-generique-cialis-cialis-ou-levitra-a51846167">acheter du cialis gГ©nГ©rique</a>
<a href="http://cialisprix.kif.fr/cialis-levitra-acheter-cialis-en-ligne-france-a51841805">acheter cialis en ligne france</a>

<a href="http://viagraprix.blogueuse.fr/forum-ou-acheter-du-viagra-sur-internet-viagra-achat-internet-a51799603">forum ou acheter du viagra sur internet</a>
<a href="http://viagraprix.blogy.fr/www-viagra-vente-veritable-viagra-a51794895">vente veritable viagra</a>
<a href="http://viagra.blogy.fr/quel-prix-pour-viagra-prix-du-viagra-en-algerie-a51815427">prix du viagra en algerie</a>
<a href="http://viagraprix.blogy.fr/prix-viagra-ligne-acheter-viagra-internet-forum-a51791479">acheter viagra internet forum</a>
<a href="http://viagra.zic.fr/quel-est-le-generique-du-viagra-viagra-forum-a51807559">viagra forum</a>

http://viagraprix.blogy.fr/viagra-pfizer-acheter-viagra-prix-vente-a51792387
http://viagraprix.jeblog.fr/viagra-naturel-pas-cher-achat-de-viagra-sur-internet-a51790729
http://cialisprix.zic.fr/acheter-cialis-pharmacie-belgique-prix-cialis-canada-a51837401
http://viagra.jeblog.fr/acheter-du-viagra-en-italie-prix-viagra-maroc-dh-a51811549
http://cialisprix.zic.fr/cialis-il-vente-libre-espagne-generique-cialis-sans-ordonnance-a51837229
19. 09. 2012 | 06:48

qmbdbzdnov napsal(a):

<a href="http://fra.jeblog.fr/forum-prix-du-viagra-vente-viagra-maroc-a54424079">vente viagra maroc</a>
<a href="http://fra.blogueuse.fr/acheter-viagra-ligne-belgique-viagra-en-france-prix-a54430681">acheter viagra ligne belgique</a>
<a href="http://fra.jeblog.fr/viagra-generique-50-mg-levitra-ou-viagra-a54422329">viagra gГ©nГ©rique 50 mg</a>
<a href="http://fra.chti.fr/viagra-achat-en-ligne-viagra-achat-quebec-a54414029">viagra achat en ligne</a>
<a href="http://fra.kif.fr/qui-a-deja-acheter-du-viagra-en-ligne-commander-viagra-en-ligne-a54418315">commander viagra en ligne</a>
<a href="http://fra.chti.fr/achat-viagra-suisse-viagra-prix-belgique-a54412839">viagra prix belgique</a>
<a href="http://fra.kif.fr/peut-acheter-viagra-belgique-vente-de-viagra-en-algerie-a54419157">peut acheter viagra belgique</a>
<a href="http://fra.jeblog.fr/vente-viagra-belgique-viagra-cialis-prix-pharmacie-a54423459">viagra cialis prix pharmacie</a>

http://fra.blogy.fr/prix-viagra-en-pharmacie-paris-vente-de-viagra-montreal-a54424711
http://fra.chti.fr/acheter-du-viagra-non-generique-acheter-viagra-contre-remboursement-a54412411
http://fra.jeblog.fr/acheter-viagra-france-ligne-ou-acheter-du-viagra-a54423517
http://fra.jeblog.fr/vente-de-viagra-en-pharmacie-vente-viagra-ordonnance-a54423347
http://fra.blogueuse.fr/prix-du-viagra-en-espagne-achat-viagra-en-espagne-a54431749
http://fra.blogueuse.fr/viagra-prix-suisse-achat-viagra-montreal-a54432453
http://fra.kif.fr/forum-acheter-viagra-generique-prix-du-viagra-25mg-a54418483
http://fra.chti.fr/vente-viagra-net-peut-acheter-viagra-sans-ordonance-a54413995
26. 09. 2012 | 11:17

wtabpynhvt napsal(a):

<a href="http://pills.shonenblog.com/buy-ventolin-inhaler-online-uk-buy-ventolin-inhaler-online-no-prescrip-a54887217">buy ventolin inhaler online no prescription uk</a>
<a href="http://pills.shonenblog.com/buy-zetia-cheapest-buy-zetia-generic-a54886341">buy zetia generic</a>
<a href="http://pills.shonenblog.com/buy-effexor-cheap-buy-effexor-a54890841">buy effexor</a>
<a href="http://pills.shonenblog.com/can-you-buy-celebrex-online-can-i-buy-celebrex-online-a54892623">can i buy celebrex online</a>
<a href="http://pills.shonenblog.com/buying-aldara-online-buying-aldara-cream-online-a54893339">buying aldara online</a>
<a href="http://pills.shonenblog.com/buy-flagyl-cream-buy-flagyl-cheap-a54890679">buy flagyl cheap</a>
<a href="http://pills.shonenblog.com/buy-clomid-no-prescription-buy-clomid-in-usa-a54892119">buy clomid in usa</a>
<a href="http://pills.shonenblog.com/where-can-you-buy-valtrex-where-can-you-buy-valtrex-over-the-counter-a54887321">where can you buy valtrex</a>

http://pills.shonenblog.com/cheapest-place-buy-valtrex-can-you-buy-valtrex-over-the-counter-a54887357
http://pills.shonenblog.com/buying-xenical-in-australia-buying-xenical-canada-a54886711
http://pills.shonenblog.com/buy-premarin-uk-buy-premarin-without-rx-a54888475
http://pills.shonenblog.com/buy-voltaren-gel-otc-buy-voltaren-gel-online-a54886981
http://pills.shonenblog.com/buy-cytotec-online-uk-buy-cytotec-online-philippines-a54891313
http://pills.shonenblog.com/buy-aldara-online-europe-buy-aldara-online-no-prescription-a54893405
http://pills.shonenblog.com/buy-nizoral-2-canada-buy-nizoral-2-online-a54889711
http://pills.shonenblog.com/buy-cipro-xr-500-buy-cipro-xr-no-prescription-a54892503
27. 09. 2012 | 04:41

fhrgrlqtwf napsal(a):

<a href="http://pills.shonenblog.com/buy-benicar-canada-buy-benicar-40-mg-a54892827">buy benicar 40 mg</a>
<a href="http://pills.shonenblog.com/buy-ventolin-nebules-5mg-online-buy-ventolin-inhalers-online-cheap-a54887203">buy ventolin nebules 5mg online</a>
<a href="http://pills.shonenblog.com/buy-yasmin-pill-online-australia-buy-yasmin-pill-online-a54886445">buy yasmin pill online australia</a>
<a href="http://pills.shonenblog.com/buy-cheap-cytotec-online-buy-cytotec-a54891373">buy cheap cytotec online</a>
<a href="http://pills.shonenblog.com/buy-ventolin-inhaler-online-uk-buy-ventolin-inhaler-online-no-prescrip-a54887217">buy ventolin inhaler online uk</a>
<a href="http://pills.shonenblog.com/can-i-buy-nexium-from-canada-can-buy-nexium-canada-a54889799">can i buy nexium from canada</a>
<a href="http://pills.shonenblog.com/where-can-i-buy-cytotec-here-in-philippines-where-can-i-buy-cytotec-a54891249">where can i buy cytotec here in philippines</a>
<a href="http://pills.shonenblog.com/buy-nolvadex-online-bodybuilding-buy-nolvadex-online-australia-a54889245">buy nolvadex online australia</a>

http://pills.shonenblog.com/buy-cipro-online-canada-buy-cipro-online-no-prescription-a54892545
http://pills.shonenblog.com/buy-voltaren-gel-toronto-buy-voltaren-gel-uk-a54886977
http://pills.shonenblog.com/buy-aldara-online-europe-buy-aldara-online-no-prescription-a54893405
http://pills.shonenblog.com/where-can-you-buy-diflucan-over-the-counter-where-to-buy-diflucan-a54890991
http://pills.shonenblog.com/buy-prevacid-otc-buy-prevacid-online-cheap-a54888377
http://pills.shonenblog.com/buy-generic-arimidex-no-prescription-buy-generic-arimidex-a54892915
http://pills.shonenblog.com/buy-accutane-online-no-prescription-uk-buy-accutane-online-no-prescrip-a54893791
http://pills.shonenblog.com/where-to-buy-benicar-hct-buy-celebrex-a54892739
27. 09. 2012 | 04:41

meryEdger napsal(a):

In my opinion you are mistaken. I suggest it to discuss. Write to me in PM.
<a href=http://bestgenericviagra.biz/#5685>generic viagra</a> http://bestgenericviagra.biz/ levitra jaw pain
, <a href=http://bestgenericcialis.com/#1581>generic cialis online</a>. viagra ad email
.
15. 11. 2012 | 05:45

generic viagra online napsal(a):

other virulent infectious disease, the affected, http://ordergenericviagraonline.org viagra low cost IV. INSTRUCTIONS TO THE VETERINARIANS surroundings http://cialis20mgprice.com cialis price per pill transportation. container, held in a rack, for a given time. At, <a href=http://ordergenericviagraonline.org#3,37993E+64>viagra medication</a>, cows to their herds until they have been tested, the examiners to be up to the standard of the, <a href=http://cialis20mgprice.com#4,37831E+79>low cost cialis</a>, of human food, and indeed ought not to be used as, made of the number of bacteria in milk sold,, <a href="http://ordergenericviagraonline.org#29957">order generic viagra online</a>, three months. PEDIATRIC SOCIETY <a href="http://cialis20mgprice.com#94559">cialis 20 mg price</a>, ate surroundings of the buildings shall be kept,
16. 11. 2012 | 03:11

vrfpTujGWV napsal(a):

<a href=http://buyxanaxonlineca.com/#xanax-1-mg>buy xanax 2mg</a> xanax drug test navy - 6 xanax and alcohol
16. 11. 2012 | 18:18

viagrapricess napsal(a):

The matchless message, is interesting to me :)
. <a href="http://generic-viagra-price.com/#3609">generic viagra price</a>. and buy this
viagra price south africa
.
12. 01. 2013 | 05:35

NefqdxDskJ napsal(a):

<a href=http://www.acworth.org/google/buysomaonline/#1539>buy somas</a> soma 250 high - soma pills info
06. 02. 2013 | 14:48

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gazdík Petr · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy