Čeho se ještě s Jehličkou dočkáme

11. 09. 2008 | 08:25
Přečteno 6695 krát
Odvolání ředitele Národní knihovny Vlastimila Ježka mě překvapilo i přesto, že se o něm již více než týden mluví. Ovšem o tom ani tak nechci psát, toho v těchto dnech budou plné noviny. Chci se v pár věcech věnovat ministru kultury Václavu Jehličkovi.


Nenápadný venkovský politik na sebe alespoň pro mě upozornil tím, jak hladce vklouzl z ODA do KDU-ČSL. V době, kdy zastánci křesťanských demokratů na ministerstvu obrany vehementně prosazovali prodej tanků do Alžíru, byla tehdy vládní ODA proti. Jehlička si od křesťanů vysloužil veřejnou nevoli. Ovšem již za dva roky za ně kandiduje, stává se předsedou výboru pro vzdělání, vědu, kulturu, lidská práva a petice. Tehdy mě zarazil podruhé, navrhl totiž za skupinu devíti zákonodárců horní sněmovny usnesení, které v očích mnohých posunulo KDU-ČSL z černé barvy k hnědé. Své vlohy a pochopení pro kulturu a lidská práva prokázal senátní iniciativou, jejímž cílem bylo zakázat CzechTek a další freeparty. Stalo se tak v srpnu 2005, bezprostředně poté, co policie za surového mlácení vyhnala přibližně pět tisíc účastníků CzechTeku i z legálně pronajatých pozemků u tachovského Mlýnce.

Stojí za to zopakovat tehdejší Jehličkova slova i návrh: ... Z těchto důvodů tři senátorky a šest senátorů, dovolím si říci senátorů venkovských, se selským rozumem, majících vztah ke konzervativním hodnotám a soukromému vlastnictví, předkládají tento návrh usnesení: Senát PČR

1) vyjadřuje rozhořčení nad tím, že Policie ČR nedostatečně chránila soukromý majetek, vlastnická práva a životní prostředí občanů v oblasti konání CzechTek na Tachovsku,

2) žádá proto ministra vnitra České republiky o prošetření policejního zákroku a o předložení závěrů šetření na nejbližší schůzi Senátu,

3) žádá vládu České republiky o urychlené zpracování návrhu zákona, který by masové akce s podobným negativním dopadem zakázal.
Je vhodné doplnit text usnesení, který tehdy v Senátu prošel: 1) vyjadřuje přesvědčení, že zásah CzechTek byl nepřiměřený a neodpovídal situaci,

2) požaduje urychlené a důkladné vyšetření všech okolností zásahu a požaduje, aby předseda vlády a ministr vnitra seznámil Senát se závěrečnou zprávou tohoto šetření,

3) doporučuje Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost a Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice uspořádat veřejné slyšení Senátu o strategii při regulaci podobných akcí, jako je například technoparty.

Jaké bylo moje překvapení, když byl Jehlička KDU-ČSL nominován na post ministra kultury. Ve stručnosti stojí za to připomenout alespoň dvě sporné aktivity ministra Jehličky.

První je naprosto skandální selhání ve věci prodeje zámku Staré Hrady, který byl svépomocí 25 let opravován místními obyvateli a ve kterém od roku 1969 sídlí literární archiv Památníku národního písemnictví. Vzhledem k tomu, že se proti záměru tamního obecního zastupitelstva zvedla velká vlna odporu nejen místních občanů, ale i literátů, pedagogů a kulturní veřejnosti, vůbec neměl ministr Jehlička jinou možnost, než reagovat. Místo jasného stanoviska zvolil poněkud vyhýbavější cestu: v případě prodeje ministerstvo zámek od obce koupí, zachová v něm stávající využití, opraví ho a obec utrží symbolickou jednu korunu. Po vyhlášení podmínek prodeje bylo zřejmé, že rozhodující bude cena, tudíž že objekt zámku obec prodá druhému zájemci o zámek, majiteli realitní kanceláře.

Ovšem ten v písemné nabídce opomenul uvést částku, a bylo tedy nasnadě zámek přepsat na stát skrze ministerstvo kultury. Národní památkový ústav, příslušný ministerský odbor, právní oddělení... všichni byli pro. Chybělo jediné, aby ministr kultury jako statutární orgán podepsal vylučovací žalobu a zámek byl na katastru přepsán na stát, a ne na realitního makléře, jak chtělo obecní zastupitelstvo. I přes upozornění, telefonáty a dopisy Jehlička v zákonné lhůtě přepis na katastru nerozporoval, a zámek se stal majetkem makléře. Tím státu nastal další velký problém - co po skončení nájemní smlouvy udělá s celým literárním archivem. O motivu, proč Jehlička nevyslyšel apely několika stovek výtvarníků, kteří na zámku pravidelně vystavovali a ani České pobočky spolku spisovatelů Pen Klub, můžeme jen uvažovat.

Vraťme se ale k návrhu výstavby nové Národní knihovny.

To, že je Klementinum v dnešní době již nevyhovující, ví i současný ministr kultury Jehlička. To, že návrh řešení uložení a výdeje knih a dalších materiálů, jak je navrhl architekt Kaplický, je světový unikát, je fakt nesporný.

To, že se česká, a zvláště pražská, politika řídí názory hradního staříka bez ohledu na cokoliv, je zřejmé i v Jehličkově návrhu, že nová knihovna není třeba, když se dá přestavit historická budova Klementina. Čeká nás zajisté ještě mnoho překvapení v Jehličkově podání. Příprava nového památkového zákona, kdy z návrhu je patrné, že památkáři a archeologové nebudou mít v podstatě možnost zasáhnout proti ničení kulturního dědictví, a restituce církevního majetku, kde v mnoha případech navrhovaný majetek nikdy církvi nepatřil, jsou jen dva příklady, které nás brzy čekají. Na základě shora uvedených skutečností si lze jen přát: "Bůh nás chraň před Jehličkou."

Vyšlo v Lidových novinách 11. září 2008

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Ládik napsal(a):

Nevím, komu bych měl věřit. Nevěřím nikomu.
11. 09. 2008 | 09:38

mydlinka napsal(a):

Ale pane Penci, vzdyt je to Vas koalicni kolega a koalici jsou prece Bursikovci jako Vy loajalnejsi nez samotnemu programu Strany zelenych :-)
11. 09. 2008 | 09:39

PU napsal(a):

Pan Penc je odborník na knihovny? Že s takovou jistotou tvrdí, že systém ukládání a výdeje knih, navržený Václavem Kaplickým je světový unikát? Něco si přečíst a slyšet je něco jiného, než znát a ověřovat na jiných příkladech. Chtěl bych mít takovou jistotu jakou má pan Penc...
11. 09. 2008 | 10:20

Jan Kasl napsal(a):

Pane Penci, nenechte se naštvat, máte 100% pravdu a já Váš blog podepisuji.
kolega blogger
11. 09. 2008 | 10:53

Otazka napsal(a):

Jste osobne zodpovedny za to, ze vase vlada pozvala americkou armadu. Nikdo z politiku pred volbama nic, ani slovem nerekl o moznosti zrizovat tady vojenskou zakladnu USA. Nikdo, jde to tedy politicky podvod. Soudruh nadporucik Topolanek (vojenska skola Jana Zizky z Trocnova 1972-76 v Opave) zrovna v den vysloveni duvery vlade zacal jedna s aamerickou ambasadou. Od teto chvile o tom tedy vime. Ani ve vladnim oficialnim prohlaseni jeste o tom neni nejmensi zminka (bylo pred vyslovenim duvery v PS).

Moje otazka je naprosto jasna. Ptam se vas pane, kdy vy osobne jste se dozvedel o tom, ze se jedna o americke vojenske zakladne v Ceske republice? Kdo a jak vam to oznamil?
11. 09. 2008 | 11:01

jelenovipivonelej napsal(a):

Pane Penc, k těm technařům: jsem naprosto pro, aby si dělali co chtěli s tím, že kterýkoli občan, který jejich záliby nesdílí, má možnost je nevnímat a přitom sedět doma. To jest, jejich produkce povolit pouze v místech, kde nejsou v nejbližších obydlích slyšet - třeba nějakém bývalém vojenském prostoru. A dále ovšem povolit teechnopárty pouze po předchozím zajištění náhrady vzniklých škod. Třeba by se technařům, kteří jsou dosud při smyslech, taky nelíbilo, kdybych do nich pral ze sousedního pozemku v intenzitě překračující práh bolestivosti třeba Prsten Niebelungů nebo, nedejbože, Evu a Vaška.
Jinak ovšem s vaším názorem na pány Jehličku i Klause (podle abecedy) nelze nesouhlasit. Je až obludné, jací profláknutí demagogové a nýmandi rozhodují za nás...
11. 09. 2008 | 11:16

kuk napsal(a):

pane Penci, nebylo by lepší si stěžovat u vašeho pana předsedy...? Pokud je výše uvedené pravda a Bursík, je skutečně zásadový, již měl nebo by měl žádat rezignaci Jehličky, když stejně snadno se zbavil Kuchtové jako ministryně...Ale to by zase mohlo ohrozit koalici..., že, tak co stím..?
Já si odpovím,nic. zásady jdou stranou, když jde o koryta...tak je je máte, užijte si je...
11. 09. 2008 | 11:32

Mastodont napsal(a):

Pane Penci, svoboda technařů končí u práva lidí v okolních vesnicích spát. Jakákoli podpora těchto bezohledných prasat je prostě FUJ.
11. 09. 2008 | 11:53

jarpor napsal(a):

Dovolím si parafrázi :

Bůh nás ochraň i před Pencem.

A k odvolání jen toto :
Staví se ? Nestaví.
Splnil bývalý ředitel úkol ? Nesplnil.

Tak může dopadnout ředitel privátní firmy, stejně jako ředitel instituce řízené státem.

P.S. Opravdu jsem se těšil na V.K. u bagru. I mě zkazil pan Ježek radost.
Kdyby bylo vše se soutěží v pořádku ... kdyby se stavělo ... nebyl by odvolán.
Je to tak těžké pochopit, pane Penci ?

Hezký den
11. 09. 2008 | 11:59

lada napsal(a):

zakázat všechny technopárty! A HNED! :-)
11. 09. 2008 | 12:08

stejskal napsal(a):

Já bych pro jistotu zakázal všechno. A včera už bylo pozdě ;-) l.s.
11. 09. 2008 | 13:00

Petr napsal(a):

Pane Penci, děkuji za připomenutí návrhu spolupředkládaného senátorem Jehličkou v kauze CzechTek. Svědčí o tom, že pan senátor si i v době iracionální hysterie, účelově vyvolané politickými oponenty ČSSD, na niž se nalepilo velké množství vyčůránků i naivů, zachoval zdravý rozum a lidskou slušnost. Že zůstal věrný svým, chcete-li konzervativním zásadám, podle kterých o nakládání s majetkem rozhoduje majitel, byť by šlo o nějakého hloupého venkovského sedláka, nikoli několikatisícový dav, který si to vynutí silou. Že svoboda jedince končí tam, kde začíná nepřípustně omezovat svobodu a práva jiných, v tomto případě majitelů 3/4 ploch, na kterých se bez jejich jakéhokoliv svolení hopsalo. Že tato práva a svobody musí stát garantovat, neboť je to jeho primární úkol. Zatímco jiní obhájci "konzervativních hodnot" (z ODS) na tyto zásady náhle zapomněli...

V případě Ježek panu Jehličkovi, přiznám se, nerozumím, nesouhlasím s ním a mrzí mě. Přesto si ho i nadále vážím a doufám v to, čeho se Vy obáváte - že se od něj i v budoucnu dočkáme podobně zásadových postojů, hájících právo a svobodu, jako tomu bylo před 3 lety.
11. 09. 2008 | 13:01

Bohuš napsal(a):

Pane Penci, proč jste tedy nepodal trestní oznámení na ministra pro porušování povinností při správě cizího majetku - nebo proč tak neučinila rada uvedené obce, které zámek patřil. Proč Vá mnevadí např. prosazování núměrného finančního vyrovnání s církvemi. No a na závěr, proč Vám nevadí křivárny Vašeho předsedy Bursíka (radar, jízda kamionů, likvidace odpůrců, rodinkaření) ? Udělejte si v to m pořádek, vždyť jste byl bojovníkem za demokracii - to s příchodem Bursíka u Vás skončilo ?
11. 09. 2008 | 13:28

RUMCAJS napsal(a):

Já znám akorád Jedličku.
Uměl skvěle dělat prase.
Co umí dělat Jehlička, nevím. Snad nám jednou něco ukáže.
11. 09. 2008 | 15:20

RUMCAJS napsal(a):

akorát, jezuskote !
11. 09. 2008 | 15:21

hudebník napsal(a):

Existence technoparty, czehteku
a podobných akcí pouze dokazuje nezájem české vlády o spokojený život lidí. Vládě je totiž milé, když pár stovek méněcenných individuí dělá bordel daleko od sídla vlády. Lidé, kteří normálně pracují a chtí v klidu bydlet jsou pro vládu nezajímaví. Pan Penc si technopárty přeje, je to tedy věrný spojenec vlády. Zřejmě ho ta vláda za to dobře platí.
11. 09. 2008 | 15:40

Vasja napsal(a):

A čeho se dočkáme od Zeleného Talibanu??????
11. 09. 2008 | 16:12

Marko napsal(a):

To Stejskal:
Dobrý den,kde zůstala vaše příslovečná tolerance!?
11. 09. 2008 | 16:23

třebaKarel napsal(a):

S jednou technopárty bych taky mohl přispět .
Tam kde bydlím se již 8 let ozývají první červnový víkend strašné zvuky . Celou noc .Když byly děti malé , štvalo mne to a snažil jsem se něco s tim udělat ,jenže ... .Policie nejdřív povídala něco o tom že "není politická vůle" , později že mají povolení /rušit noční klid ! / Mně by vzal čert . A přitom to neni na louce , ale ve starý pražský čtvrti , nikdo nic nezmůže .Neříkám násilím , ale když Vás v noci někdo takhle prudí , tak Blue Jaye na něj .Chyba je taky trochu v těch Vašich nynánkách co maji tak rádi ty monotónní orgie .
A Jedlička - mohl vyzkoušet už jednou to přivazování k bagru , ale byl měkkej .Takže v Přerově bude další supermarket .A od tý doby nevím proč si nemyslet že je úplně neschopnej rozumný práce .Myslel jsem že je to jeden takovej hodnej pán , ale podle toho jak je teď kamarád s tim charizmatickým ministrem financí tak se pěkně přiostřil . tK
11. 09. 2008 | 16:52

Kritik napsal(a):

Možná by bylo možné i lecčíms v článku souhlasit, kdyby ho nepsal čelný politik strany, která svou bezpáteřnost předvedla a předvádí občanům této země.

Členové strany zelených (povahově chameleónů) by si předtím, než něco řeknou, měli otevřít poklop vlastní žumpy a pořádně ji vyčistit. A ne blábolit omámení jedovatými výpary svého jednání.
11. 09. 2008 | 16:55

vlk napsal(a):

PAne Penci
vaše kritika Jehličky jako olitického turisty mne neobyčejně baví. Zejména v souvislosti s tím, že vyjste asistentem , nebo něčím takovým, prostě podržtaškou jistého Bursíka. ten sna d už byl v 5-ti různých stranách. S tím problém nemáte?

Podobně , když jsme u schvalování silových řešení - nevím, co kritizujete ohledně zásahu n a Czech Techu, po tom, co jste minulý víkend s vaší partou rozehranou předvedli , jako ukázku vrcholné demorkacie v Teplicích. Jistě jste byl aktivně účasten. A je celkem jedno jestli s e proti demorkacii a slušnosti přehřešíte ranou obuchem nebo znásilněním oposice.

O kauze s e zámkem jsme slyšel a je dost hustá a dost hnsná. Spekualce jdou směrem, co naznačujete.

Národní knihovna. Ale vždyť všichni věí, kde je zakopaný pes! V tom, že Centrální mozek lidstva s e chtěl vázat k bagru. V té chvíli bylo rozhdonuto. O knihovně i o Ježkovi.
Ale váš příspěvek považuji za silně pokrytecký. CO jste udělali vy, vaše aprtaj ve vládě, abyste Ježka udrželi nebo mu nějak pomohli?

Bursík dramaticky vyhrožuje opuštění koalice, jestliže v pátek od 15 do 18-ti budou jeezdit kamiony. Neví jak kdo, ale pokud jde o víkendové cesty, tak tohle nic neřečí! Takhle 16,30-19,30 ,když už , to by byla jiná káva. Nebo to roztáhnot aspoň na 5 hodin. protože tohle je hloupé plácnutí do vody. Ovšem knihovnu a Ježka jste nechali absolutně vyšumět, takže co nám tady teďko hrajete?

CHápu, že vás zajímají jiní chaoti a pokud možno huliči. Promiňte, ale ti zas nezajímají mne.A jestliže se Jehlička pro vás, spolu s lidovci posunul od černé k hnědé, pak nechápu, co s nimi vlastěn dělátev jedné vládě..
Takže shrnuto - s e svou souplikou navštivte lampárnu. Tak budete správně.
11. 09. 2008 | 20:22

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane Marko,

co máte konkrétně na mysli? ;-)

Libor Stejskal
11. 09. 2008 | 20:51

Marko napsal(a):

To Stejskal:

"Stejskal 11.9.13:00:08"
"Já bych pro jistotu zakázal všechno....."
11. 09. 2008 | 21:13

stejskal napsal(a):

A Vy jste to vzal vážně, pane Marko? Já to tak v žádném případě nemyslel ;-) l.s.
11. 09. 2008 | 22:30

Marko napsal(a):

to pan Stejskal:
Pochopitelně jsem to nebral vážně a pochopil jsem proč jste to napsal,ale proč bych si nerejpl?!

Dobrou noc!
11. 09. 2008 | 23:01

Jiraak napsal(a):

Jejda, to je legrace.. Naši dědové nadávali na jazz, jak se to nedá poslouchat a není to žádná muzika.. a místní fotrové nadávají na Techno a Jungle.. úplně stejně.. Nejsem příznivcem těchto stylů, ale nejsem tak radikální abych je nepovažoval za umění. Za pár desítek let to bude součást fondu klasické hudby.. ale to my už budem mrtví.. Ono se to den dva dá přežít, ne? Mám chalupu v doslechu a i když to není zrovna můj šálek kávy, klidně si tu kávu v klidu vypiji a těším se až to skončí. Ale neblbnu a nekrafu nesmysly o zákazech uměleckého projevu, kterému nerozumím.. Jinak k Blobu.. je těžké něco postavit když Václavovič Klouzek leží přivázán k bagru.. Není to neschopnost Ježka, je to omezenost Klause, co zabránilo postavení unikátní knihovny v místě kam zapadne, jak zadek na prkýnko..
12. 09. 2008 | 07:37

stejskal napsal(a):

Dobré ráno, pane Marko,

;-)

Pane Jiraaku, zformuloval jste naprosto přesně můj vlastní postoj, lépe bych to nedokázal ;-) Tolerance, nadhled, tolerance, nadhled..., to je to, oč tu běží ;-) Díky.

Libor Stejskal
12. 09. 2008 | 10:16

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy