Zrušte embargo Kuby

17. 04. 2009 | 07:00
Přečteno 4165 krát

Ranní fejeton ČRo1 Radiožurnálu, vysíláno 17. 4. 2009

Příští týden půjdu k zubaři. Vytáhne mi nějaké ty osmičky. Úmyslně neříkám zuby moudrosti: domyslíte si jistě, proč se to v mém případě nehodí.

Osmičky mě nebolí, čistím si je x-krát denně, nejím bonbóny, a tak je jejich odstranění jen preventivním úderem proti číhající paradentóze.

Všiml jsem si, že nejsem sám. Také americký prezident Barack Obama odstraňuje osmičky americké diplomacie, když tento týden začal reformovat kubánskou politiku.

Obama je na tom podobně jako já. Kuba ho nebolí, ale nedává už valný smysl ponechávat ji v izolaci. Embargo selhalo. Nepodařilo se svrhnout režim Fidela Castra a jediný, kdo embargem opravdu trpí, jsou obyčejní Kubánci. Všude na světě a za všech okolností si politici najdou nějaký ten groš na svůj užitečný život a dvojnásob to platí o těch komunistických, a to i v dobách hospodářské karantény.

Zatímco můj zubař, pan doktor Farský, bude postupovat takzvanou radikální metodou a vytáhne mi osmičky několika nemilosrdnými švihy, Obama si své kubánské zuby chce tahat postupně. Cosi mi říká, že to je chyba. Zatím jen povolil příbuzným cestovat na Ostrov Svobody-pomlčka-Karibský Gulag, zasílat peníze tamtéž a otevřel také možnost investic do komunikačních technologií. To je skvělé, ale měl by uvolnit embargo úplně, tady a teď.

Bude sice muset snést kritiku pořád ještě vlivné kubánsko-americké emigrace, jenže to bude kritika hodně formální a smířená s osudem.

Bude také muset snést pohled na jásajícího Fidela a jeho druhy, kteří takový krok vyhlásí za americkou kapitulaci a definitivní vítězství revoluce, ale budiž.

Snad ještě bolestnější bude pohled na to, jak kubánští komunisté uzavírají byznys s americkými kapitalisty – to si ostatně ještě dobře pamatujeme z naší nedávné minulosti.

Obama tím však získá hned dvakrát. Jednak urychlí pád komunistického režimu a pak, což bude důležitější, odstraní jednu z příčin paradentózy amerického kontinentu, jíž je virulentní anti-amerikanismus.

Sestro, injekci, jdeme na to!
Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Michal Macek napsal(a):

pane Klvano

kdyz to embargo zrusi tak se ukaze ze chudoba byla z vetsi casti zapricinena jim.a prosim neprehanejte to - pokud jste fanda USA a antikomunista tak prosim ale nazyvat Kubu gulagem to je trochu moc ne?

jinak preju hezky den
17. 04. 2009 | 07:14

Milan napsal(a):

Jste naivní.
Obama chce zrušit embargo Kuby proto, aby mohl Kubu zavalit americkým zbožím a pomohl tak dostat USA z krize.
Kuba je pro USA velmi blízký trh zcela nesaturovaný a hladový zejména po autech.
A když USA zruší embargo, budou tam jejich obchodní lodě dřív, než se kdokoli jiný stačí vzpamatovat.
Tak se vzpamatujte aspoň Vy, pane Klvaňo. O žádné ideály nejde.
(A osmičky Vám budou chybět, nemyslete si, že ne.)
17. 04. 2009 | 07:33

Rumcajs napsal(a):

Nejhorší na tomhle stahování železných opon vidím to, že různý levicový řvouni , jež se to i na tomto blogu jenom hemží, budou první kdo skočí do necek a budou plnými doušky pít západní prosperitu a připravovat o práci lidi, kteří místo levicového blábolení vždy poctivě pracovali.

A až se dosytosti opijí, budou v tom svém blábolení pokračovat, aniž by se jenom začevenali.
17. 04. 2009 | 07:35

Michal Macek napsal(a):

rumcaj:
recept na luxusni zivota za 10000 USD:

1/pozadej o politicky azyl na kube - ze se ti libilo v komunismu a chces tam zpet
2/po jeho obdrzeni si sezen 10000 usd
3/az budes na kube (letenka 1000usd) kup bungalov s kusem plaze (cca 7000usd)
4/tam zij dokud fidel neumre za zbyle penize nebo si najdi nejaky privydelek
5/az fidel umre rezim padne,za nejakou dobu se kuba stane dalsim statem USA
6/vysledek : za 10000 USD jsi obcanem USA a vlastnis kus plaze s domkem na kube
7/pokud mas moznost ziskat dalsi penize doporucuji zakoupit malou palirnu rumu nebo balirnu cigar jako prilepseni

:)))
17. 04. 2009 | 07:43

Béda napsal(a):

Pane Klvaňo,

Když už jste u té Kuby (Che Guevary...), což takhle pohovořit o statutu Guantanáma? Je kubánské anebo není? Jakto, že přes odpor Kuby je v "jejich" Guantanámu na "kubánském" území to, co tam je?

A teď k vašemu článku. Vašima zubama se z pochopitelných důvodů nebudu blíže zabývat. Zuby jsou totiž soukromou záležitostí jejich vlastníka a péče o chrup je v jeho bytostném zájmu. Včetně péče o zuby moudrosti.

Jestliže se s váma vůbec na něčem dokážu shodnout, pak je to nesmyslnost a kontraproduktivita amerického protikubánského embarga. To embargo již otevřeně anebo skrytě porušoval (kromě USA samotných) kde kdo. Kubánský režim jej přežil a částečně i díky němu si získával sympatizanty v Latinské Americe.

"Otevření se" Kubě může znamenat pouze jediné. Reálné přehodnocení politiky, ustoupení od ideologismů k pragmatismu a tím získání možnosti k postupné transformaci kubánského antiamerického režimu v režim smířlivý, resp. proamerický. Výhody z tohoto vztahu velmoci k trpaslíkovi budou oboustranné, ovšem latentní nebezpečí kubánskému režimu bude soustavně růst v souladu s prohlubující se ekonomickou závislostí malé země, získáváním vlivu amerického a kubánského exilového kapitálu, postupným odbouráváním informační cenzury, které Kubáncům prozradí míru jejich odstupu v životní úrovni... Samozřejmě částečně bude docházet i ke zpětnému působení - seznamování se USA s kubánským zdravotnickým, školským... systémem.

Zřejmě toto vše zohlednila americká strana, když se začala pozvolna otevírat kubánské straně a rušit zažilá tabu.
17. 04. 2009 | 07:50

vaclavhorejsi napsal(a):

Ano, velmi spravne; kdybych to napsal ja (coz jsem mel v planu), hned by se na me vrhli }pravicovi" diskuteri a oznacili me za "bolsevika" (ostatne predpokladam, ze nekteri tak ucini i ve vasem pripade a oznaci tak i Obamu).
Ten Gulag jste si mohl odpustit; myslim, ze je to znacne prehnane oznaceni...

..
17. 04. 2009 | 07:57

Miloš napsal(a):

To Béda: Smlouva USA-Kuba o pronájmu Guantanáma je starší než Fidelův režim a prostě stále platí.
U nás komunistický režim nepadl v době nejvypjatější studené války, nýbrž tehdy, kdy byly možné vzájemné kontakty (turistické, obchodní, kulturní atd.). Takže embargo byla hloupost od samého začátku, něco jako prohibice mezi válkami.
17. 04. 2009 | 08:05

Béda napsal(a):

Miloš:

Nemám k dispozici originál smlouvy o Guantanámu. Omezím se proto na citaci z hesla základna Guantanámo na Kubě - doporučuji všem seznámit se s historií Kuby na tomto odkazu http://cs.wikipedia.org/wik...

Protože jde o poměrně rozsáhlý text, omezím se pouze na krátkou citaci:

"Americké požadavky na Plattův dodatek k ústavě

"V roce 1900 proběhly na Kubě pod dozorem amerických vojsk volby do Ústavodárného shromáždění, které mělo vypracovat ústavu a vyjádřit názor, jak mají být upraveny vztahy mezi Kubou a USA. Na první schůzi tlumočil vojenský guvernér Leonard Wood zvoleným delegátům požadavek vlády Spojených států amerických, aby text ústavy nebo dodatek k ní obsahoval tyto body:

1)Kuba musí žádat o souhlas USA v otázkách dohod s cizími mocnostmi, při jednáních o veřejném dluhu.
2)Uzná právo USA intervenovat za účelem ochrany Kuby a stability její vlády
3)Uzná platnost všech aktů okupační správy
4)Poskytne části svého území ke zřízení uhelných a námořních stanic za účelem plnění předchozích závazků a zajištění vlastní ochrany..."

Povšimněte si prosím bodu 4 - UHELNÝCH A NÁMOŘNÍCH STANIC. Myslíte, že stanice Guantanámo je uhelná a námořní?
17. 04. 2009 | 08:33

Béda napsal(a):

Miloš,

Ještě dodatek z Wiki:

"Ústavodárné shromáždění odmítá tyto požadavky, které znamenají omezení státní suverenity, přijmout. Americký senát a sněmovna reprezentantů potom schvalují tzv. Plattův dodatek k zákonu o financování americké okupační armády, jehož obsahem jsou právě zmíněné požadavky. Prezident William McKinley zákon okamžitě podepisuje. Guvernér Wood pak oficiálně sděluje předsedovi Ústavodárného shromáždění, že prezident McKinley byl autorizován senátem a sněmovnou, aby přenechal vládu a kontrolu nad Kubou jejímu lidu hned poté, co bude na ostrově ustavena vláda opírající se o ústavu, ve které budou vzájemné vztahy s USA upraveny dle Plattova dodatku. Jinými slovy, jestliže dodatek bude odmítnut, prodlouží se okupace až do doby, kdy jej nějaký nový orgán schválí.

Pod tímto nátlakem je v červnu 1901 připojen Plattův dodatek ke kubánské ústavě, schválené 21. února. Pro posouzení platnosti smlouvy o pronájmu Guantanáma je třeba podtrhnout, že Ústavodárné shromáždění přijalo cizí zákon jako dodatek k ústavě republiky pouze z přinucení, jako jediný prostředek k dosažení konce okupace ostrova a vyhlášení Republiky Kuba. Navíc tento akt přesahoval rámec kompetencí, které Ústavodárné shromáždění podle výnosu o svém zřízení mělo."

Režim Fidela Castra nikdy Plattův dodatek ke kubánské ústavě neschválil a prostředky zasílané na jeho základě kubánské straně "za pronájem Guantanáma" nepřijal.
17. 04. 2009 | 08:51

Al Jouda napsal(a):

Vážení, my se tady handrkujeme o pitomou radarovou stanici a Kubánci už mohli mít dávno na svém území sovětské rakety s jadernými hlavicemi. To asi tehdá moc chtěli, to by jim zaručilo asi bezpečnost. Ještě že jim tuto hrozbu prezident Spojených států John Fitzgerald Kennedy dokázal odvrátit. Dodnes by mu měli být vděčni.
17. 04. 2009 | 09:32

jachtík napsal(a):

klvaňo, zalez. seš jak čvrtodenní zimnice. ty hvězdo propagace radaru.to se ti fakt povedlo. myslíš, že tě ještě někdo bere vážně, joudo?
17. 04. 2009 | 10:05

Béda napsal(a):

Al Jouda,

Wiki o Karibské krizi:

http://cs.wikipedia.org/wik...

Zde doporučuji všimnout si popisovaný obrat v politice USA ke Kubě, což vedlo k postupnému otočení Castra směrem k SSSR a proces obratu původního nemarxisty a častého oponenta komunistů ke komunismu.

Operace Anadyr, "...jejíž náplní byl projekt vybudování sovětských základen na Kubě – tento plán byl vymyšlen jako ODPOVĚĎ (!!!) na rozmístění amerických střel v Turecku a Itálii..." je tady velice průkazně zmapována.
17. 04. 2009 | 10:08

Otazka napsal(a):

Nekolik informaci, nikoliv sloganu propagujicich prasek na prani.
Fidel Castro jako prvni politicky krok po vitezstvi v Havane zakazal komunistickou stranu Kuby. jeho prvni cesta vedla, ne soudruhu Klavano, nebylo to do Moskvy, do Washingtonu D.C. Moskevska pravda v prvnich tydnech po prevratu na Kube psala o americkych dobrodruzich vyslanych CIA...
Neco si ten Fidel s Velkym bratrem musel oskliveho rict, ze prebehl k soudruhum v Moskve....

"Nejvyssi forma lasky je laska k Sovetskemu svazu" Tento vyrok patri funkcionari KSC na Filozoficke fakulte UK Praha za batusky Husaka, soudruhu Milanu Hejlovi. Copak dela tento zelezny komunista ted?
http://www.amic.cz/public-r...

Ami Communications s.r.o se jmenuje jeho firma a dostala zakazku radit Klavanovi ve veci PR pro maly, ale uplne malinkaty koncentracek v Brdech....

"Pravda je lez, laska je nenavist a valka je mir"
Ministerstvo pravdy v romanu 1984 od George Orwella
17. 04. 2009 | 11:17

orinoko napsal(a):

Tak tohle Klvaňovo zamyšlení jsem dneska musel poslouchat v rádiu. Nebo už včera? Předtím Kalvodu. - Jeden za osmnáct, druhý bez dvou za dvacet.
Jeden po kampani pro něco vytvořil rezultát tříčtvtin proti.
Druhý se nechával titulovat JUDr, ačkoli žádným nebyl.

Stud je pojem , který nezná ani Klvaňa ani Kalvoda. S odstupem doby oceňuji Klause - ač on není opravdu žádné moje hobby - jak vás , pane Klvaňo, angažoval za svého mluvčího. To musela být hulba, když jste od něj asi po dvou měsících prchal.
Nic jste nepochopil tehdy, nic nechápete dnes, jste hochštapler beze špetky jakéhokoli studu , schopný řešit cokoli kdykoli jakkkoli , jen když je něco ve žlabu.
Lidé jako jste vy , Dlouhý, Rusnok , Zámečník , Cikrt a podobná sorta z modré čtvrti jsou druhotným problémem této země. Ta nejposlednější prostitutka má ve skutečnosti více sebeúcty než vy.

Při ranním poslechu jsem dost trpěl . Ten , kdo to neslyšel jako já, a jenom to četl tady , byl o hodně ochuzen.
Ta radarová dikce , vážení, neměla chybu. Osmičky, Kuba, Obama. - To je katstrofa, jaký úpadek myšlení nastal po devadesátem roce dvacátého století v české kotlině.
Na Vaculíkovy, Landovského, Kohoutovy fejetony už má málokdo.
K tomu, co se tady dá hodnotit docela vysoko patří Hořejší, Koenigsmark, - ten nový, ten Hi Fi - ten je nadějný , Pehe, Miller, Šmíd and so on, a vlk , přírodovědec, ikena , vilém , Pepa Řepa, kočka šklíba and so on v logickém protikladu.

Jede to s kopce. Tzv. veřejný prostor zaplevelují čím dále tím více mediální ekomonové, lidé kluzcí a ohební, vyklouzové bez sexuálního espritu zato však duševní houmlesáci, vyžírkové a poraděnka , hledající každou chvíli svojí hvězdnou čtvrhodinu. A hejly, kteří budou ochotni naslouchat a platit.

Přichází doba Klvaňů poté, co Kohoutí závody se stěhují na periferii pozornosti.

Z čekého zorného úhlu pak takovíto Klvaňové budou řešit svoje osmičky, Kuby a Obamy.
17. 04. 2009 | 12:28

orinoko napsal(a):

Oprava. V poslední větě má být: takovýto.
17. 04. 2009 | 12:32

Stařeček napsal(a):

Pane Stejskale, pan Klvaňa podává velmi špatné výkony. To co píše jsou pouze zbožná přání, ničím nepodložená, nikde neověřená. Většina zde diskutujících o Kubě je informována mnohem lépe, než sám bloger. Mají takto napsané blogy vůbec nějaký smysl? Nemělo by se panu Klvaňovi doporučit, aby si o problému alespoň něco přečetl, než napíše toto? Snad nejsou lepší blogeři již na dovolené či ve výrobě? Stařeček.
17. 04. 2009 | 12:50

Stařeček napsal(a):

pane orinoko, také jsem jej ráno poslouchal. To je katastrofa. To už sem tam mohl promlouvat i já.
17. 04. 2009 | 12:56

ALT napsal(a):

autor,

trocu lepší čtení než ty o radaru,
ale trochu loajality k G.B. Jr by neškodilo -
nazývat tu pronajatou ohrazenou část ostrova gulagem ?

zdravím prirodovedce,
stesk po rodné hroude? nebo se trhání osmiček v CR snáší líp? :-)
17. 04. 2009 | 14:04

zdenek napsal(a):

Pánové a dámy pozor,
Klvaňa začíná projevovat podezřelý zájem o ostrov svobody.Napřed Che a nyní embargo.Že by se tam měl po zrušení embarga začít stavět nějaký ten radárek?Nebo jde o čistě profesionální zájem tabákového šíbra o zprivatizování Havana tobacco,či Cojibas?Každopádně se jeho interes přesunul z Brd na Antily,takže tuším nějakou PR čertovinu.
17. 04. 2009 | 14:08

zdenekmihalco napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden hrubě urážlivý text ("idiot"), který byl v rozporu se záměry těchto stránek - tj. vytvářet prostor pro slušnou a věcnou diskusi.

Děkuji za pochopení,
Zdeněk Mihalco,
správce blogů a diskusí
17. 04. 2009 | 14:51

kuk napsal(a):

Pane Klvaňo, víte co..?..být u moci Bush jr. a prohlásit, že je třeba humanitárně bombardovat Kubu, tak vy budete mezi prvními, kdo tady buse sepisovat oslavné výzvy, aby se bombardovalo co nejdříve..Možná máte problém se zuby, ale váš žaludek zase snese vše...
17. 04. 2009 | 15:33

zvenku napsal(a):

To orinoko:

Váš původní příspěvek nemá chybu!

P.S.: Takoví Klvaňové bych psal tak jak Vy původně, totiž s "í" (podle vzoru "mladí" Klvaňové...).
Jinak ještě jednou dík !
18. 04. 2009 | 05:50

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane Stařečku,

to je jistě věcí názoru. Mně připadají zamyšlení Tomáše Klvani namnoze zajímavá a inspirativní, o jeho publicistické erudici nemám nejmenší pochybnosti.

Přeji zajímavou a inspirativní diskusi.

Libor Stejskal
21. 04. 2009 | 13:02

lucifer napsal(a):

Pan Klvaňa kam přišel šířt své názory o nutnosti vystavět radar v Brdech,byl všude vypískán.Slova útěchy se mu dostalo jenom u fanatiků,jako je Václav Havel,zkorumpovaná ODSácká vláda Topolánka, Bursíková milenka a lidovci, ač členská uzákladna lidovců je proti.Pana Klvaňu vyhodějí dveřma, on se vráti oknem.Jako redaktor SE byl dobře vyškolen CIA
22. 04. 2009 | 16:05

Pavel Krajtl napsal(a):

Nedávno jsem zaslechl zprávu, že kolem pobřeží Kuby je bohaté ložisko ropy - to se mi jeví jako skutečná motivace.
22. 04. 2009 | 18:09

Bůh napsal(a):

všichni jste volové, je tam ropa, toť vše :-))))))))
23. 04. 2009 | 08:15

tonda napsal(a):

když nedokázal nic,co by prospělo radaru,tak se zase montuje do Kuby,je to chlap který se zaprodá třeba čertu,hlavně když nebude muset dělat,je to jen pokračování toho,jak v naší politice působí zaprodaní diletanti,kteří jsou schopni všeho.
23. 04. 2009 | 09:19

petr napsal(a):

tedy  Bedřichu !!!!  já tam tedy nebyl ale pamatuju kubánce co se jezdili studovat a dělat ,tedy elitu - zdraví nic moc a IQ na jejich stupnici 2fidely. tak to ti američani konečně omrknou a něco z nich bude.treba z nich kubánci udelají lidi.
23. 04. 2009 | 12:10

Obchodnik napsal(a):

Kuba zustane Karibskym Gulagem dokud je Fidel Castro zivy. Je mu 82, jeho zdravotni stav neni uplne nejlepsi, takze je nutne se pripravit na jeho odchod. Samozrejme, ze embargo se musi nyni zrusit. Kuba je neuveritelne zadluzena (hlavne Rusku a Evrope), avsak nedluzi vubec nic (diky embargu) Spojenym Statum, takze z obchodniho hlediska to bude naprosto cerstvy zacatek. Obchodni vyhody teto bezdluhove situace jsou absolutni no-brainer! :-)
23. 04. 2009 | 18:57

medabeda napsal(a):

Obama dělá první chyby-domnívá se,že s režimem na Kubě(ale i v KLDR,Íránu apod.) je možné jednat po dobrém.Není tomu tak.S totalitním i režimy a s teroristy se nevyjednává.Byli dřív prezidenti USA,kteří to věděli.Bohužel pan Obama je opravdu mladý a nezkušený atd.Obama by se měl zaměřit na posílení spolupráce s Evropou a na tvrdý zásah proti jakémukoli projevu agresivity ze strany islamistických a komunistických států.OSN je totiž spolkem kreténů a jediným výsledkem činnosti této drahé organmizace jsou tisíce mrtvých.Obama by měl především dbát na posilování NATO a například i na vyjasnění existence protiraketové obrany.Pokud ustoupí,je blbec.
24. 04. 2009 | 01:04

Béda napsal(a):

medabeda,

"Píšete s totalitními režimy a teroristy se nevyjednává" a pak
melete dohromady agresivitu ¨"islamistických a komunistických států".

Rád bych vás upozornil na fakt, že po celou existenci totalitních tzv. komunistických států, USA s nimi vyjednávaly - počínaje Stalinem a konče Gorbačovem. Dnes třeba s KLDR.

Nevím co teroristického vidíte na Kubě? Kde dělá kubánský režim teroristické akce? Oč horší je v tomto ohledu Kuba třeba v porovnání s tím co dělají USA v Iráku? O jaké agresivitě mluvíte ve vztahu ke Kubě? Myslíte snad ty kubánské emigranty, kteří se mnohokrát pokusili svrhnout silou Castrův režim?
24. 04. 2009 | 13:15

Milan napsal(a):

Taky po válce generál,co?Troufáte si jen v případech,kdy je to už dovoleno!Styďte se!
25. 04. 2009 | 03:09

CHe Gevara napsal(a):

Takovýhle magor by měl jít v prvních řadách hájit americkou demokracii do Afganistánu. Bylo by o jednoho agenta CIA méně.
26. 04. 2009 | 08:50

air jordan shoes napsal(a):

A až se dosytosti opijí, budou v tom svém blábolení pokračovat, aniž by se jenom začevenali.
25. 05. 2009 | 07:35

basketball shoes napsal(a):

Obchodni vyhody teto bezdluhove situace jsou absolutni no-brainer! :-)
25. 05. 2009 | 07:36

jordan shoes napsal(a):

zdraví nic moc a IQ na jejich stupnici 2fidely. tak to ti američani konečně omrknou a něco z nich bude.treba z nich kubánci udelají lidi.
25. 05. 2009 | 07:36

Bisnis Online napsal(a):

failed when nothing would benefit from the radar, so in turn mounted on Cuba, it's a guy who sell to be hell, especially when you do not have to, it's just a continuation of how our politics works sell amateurs, who are capable of everything.
04. 06. 2009 | 15:41

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy