Smí být filozofie praktická?

14. 07. 2011 | 12:22
Přečteno 12845 krát
Pokud se podíváte na seznam ekonomických bestsellerů, třeba na Amazonu, zjistíte, že většina titulů je kritickým zamyšlením nad kapitalismem. Je to zajímavé čtení, mimochodem, každému doporučuji, protože to pěkně a nápadně nenápadně vykresluje náladu a ducha doby. Všechny tituly jsou totiž o kapitalismu nebo trhu atd., ale s přívlastkem - a to negativním. Vše je více či méně přísná reflexe nespokojenosti se systémem.

Netriviální zadání číslo jedna je tedy zjistit, v jakém systému se to vlastně nacházíme a jak jej pojmenovat. Zadání číslo dvě je systém buď přeměnit, nebo se s ním smířit. Před nějakou dobou jsem volal po tom, že by se tohoto úkolu měli ujmout filozofové. Před dvěma týdny vyšel článek Petra Fischera, kde se této role za filozofy vzdává s tím, že filozofie nemá (či nesmí?) být praktická, ale kontemplativní. Tento argument chápu, je to důležité téma k zamyšlení a jsem rád, že se tato debata otevřela.

Ale na druhou stranu to samé slýchám též třeba od ekonomů teoretiků. Všichni by nejraději hloubali nad metodologickými rozdíly mezi jednotlivými školami, ale to, zdá se mi, je příliš jednoduché, a dokonce bych řekl pohodlné.

Rozděl a zmiz

Metoda poznání naší doby je, zdá se mi, následující: rozdělili jsme vědomosti na stovky a možná tisíce škol, takže víme vše o ničem (a i tady máme mezery), ale nevíme skoro nic o všem. A původní představa, že naše poznání nejprve rozdělíme a pak spojíme jako domeček z lega, tam a nazpátek podle libovůle, se ukázal jako lichý.

Ani v samotné ekonomii, ani ve fyzice, a koneckonců ani v matematice neexistuje jednotící "teorie všeho", natož mezi obory. Prostě jsou oblasti, kam nás věda mohla zavést a zavedla daleko (třeba v technice či medicíně), ale je také dost možné, že má v jistých oblastech svůj přirozený konec - a že po jistém vyčerpání již nikam dál nevede. To si myslím platí zejména ve společenských vědách.

Stavba bez malty

Hledá se spojující malta, někdo, kdo by debatu držel pohromadě, občas (ne pokaždé!) ji směřoval k jakémusi cíli. No a mám pocit, že až příliš často předáváme tuto roli někomu, komu nepatří, ač se tak mnohdy tváříme: politikům. Zdá se mi, že toho od těch politiků chceme někdy příliš moc. V mém zjednodušeném pojetí světa se to má většinou takto: politik je ovlivněn mysliteli, a idejí či ideologií, kterou vymyslel někdo jiný (mimo jiné filozofové, sociologové, ekonomové atd.). Role politiků je vybrat tu správnou vizi pro sebe, nadchnout pro ni národ a pak ji aplikovat do psané i nepsané podoby. Filozofové by se své role v tomto vzdávat neměli.

Už kvůli tomu, že filozofie je skutečně matka všech věd. Ekonomie, sociologie, psychologie, ale i fyzika a matematika byly kdysi filozofií - a vlastně jí dodnes v širokém slova smyslu jsou, byť má každý obor svou vlastní výseč, jazyk, metodu, otázky a zakázaná témata, tedy tabu. Nicméně, chceme-li měnit systém, tedy nejen zákony, ale i priority, otázky (což přece je filozofická debata), pak to musíme udělat společně. Ekonomové jistě nesou odpovědnost větší, než řekněme sociologové, ale sami to jistě nezvládneme. Respektive nikdo pak nesmí nadávat, že to je zase uděláno příliš omezeně ekonomicky, bez širšího kontextu.

Možná má ale Petr Fischer pravdu a já jsem jen nebyl dost přesný: chtěl bych vyzvat filozofy v rámci jednotlivých oborů, aby se této společné role nevzdávali, s tichou nadějí, že důležité obory mají své filozofy, kteří snad jsou schopni spolu mluvit, přemýšlet a vymýšlet. Pak ale zase čistí filozofové nesmějí nadávat, že vše není metodologicky čisté. Jinak se obávám, že bez malty nebude držet stavba se sebelepších komponent.

Psáno pro HN

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

gaia napsal(a):

Dejte se raději na matematiku, Pythagorova věta platí již 2 500 let, ale filozofické školy se hádají neustále.

A tak jsem si vzpomněla na hodiny marxismu, že nám učitel vykládal heslo

Různí filozofové svět jen různě vykládali, nám jde o to ho změnit.

Ale zapomněla jsem, kdo že to řekl a chtěla si to vygooglovat, ale vyhledavač mně položil záludnou otázku.

Nechtěli jste hledat Různí filozofové svět jen různě vykládali, nám jde o to CO změnit.

Ach ten češtin, jediné zájmeno a věta má hned jiný význam

a to je asi ten problém humanitních oborů, že pak nerozumí nikdo nikomu a sami myslitelé mohou měnit smysl vět záměnou jediného slůvka. Jako při hře na tichou poštu, kterou jsme jako děti hrávali. Vzpomínám na to , jednou v páté třídě, když jsme ji hráli. Jeden hoch pošeptal výchozí slůvka: Větrolamy motokros a poslednímu vyšlo Věra má menstruaci a jediná přítomná Věra se červenala až za ušima a my se jí do prázdnin posmívali a měli to za bojový pokřik. Dnes by se řeklo šikana.
14. 07. 2011 | 12:45

olga napsal(a):

Tak, jak kapitalismus znám, tak je to služba penězům. Pokud nezačneme sloužit dobrovolně Bohu, nenajdeme východisko. Oběma sloužit nelze.
14. 07. 2011 | 12:48

mb napsal(a):

i kdyby se všichni filosofove postavili na hlavu a začli ´praktikovat´ ... (českou) společností jako celkem patrně nepohnou ... ale třeba ´filmovy esej´ drnovicke catenaccio ...

byl mimořádný filosofický počin v pravem slova smyslu ... njn ...

/nicmene lumpi jsou vždy ´před filosofy´ ... to je neco jako prirodni zakon ... /
14. 07. 2011 | 12:49

Lop napsal(a):

Pane Sedláčku, přece nemůžete vyvozovat z jednoho názoru Petra Fischera, že se filozofové odmítají zabývat praktickými věcmi. Je to to stejné, jak kdybych řekl, že ekonomové odmítají teorii globálního oteplování, protože to kdesi řekl Klaus. Pokud zapátráte, určitě najdete filozofy, kteří se k praktickým otázkám vyjadřují (Bělohradský, Žižek...).
Každopádně ale oceňuji vaše pochopení, že k těmto otázkám by se měl vyjádřit i někdo jiný než ekonomové. To není zas tak běžný názor.
14. 07. 2011 | 12:56

prak napsal(a):

Filozofické tlachání ještě nikoho nenasytilo!
14. 07. 2011 | 12:59

DF napsal(a):

Smí být ekonomie nepraktická?
Protože Vaše hodnocení aplikace ekonomie je následující:
"Role politiků je vybrat tu správnou ekonomickou vizi pro sebe, zapřáhnout pro ni národ."
To je snad filozoficky vše.
14. 07. 2011 | 13:02

Občan Josef K. napsal(a):

Článek je reflexí a výše uvedené komentáře jen potvrzením zoufalého stavu čekého intelektuálního života. Myslím, že tuto zoufalost, směs neznalosti a plebejského myšlení nejlépe vystihuje komentář muže či ženy jménem "prak". Tuzemci nejsou schopni ptát se po smyslu věcí a smysl věcí hledat. Ovšem bez tohoto neustálého ptaní po smyslu se nelze divit, že jsou tam kde jsou: v naprosté bezvýznamnosti, kterou si koření údajnou historickopu slávou.
14. 07. 2011 | 13:07

žena napsal(a):

Smí být filozofie praktická?

Bylo by to ku prospěchu věci. Důkazem toho je Konfucius.
14. 07. 2011 | 13:13

mb napsal(a):

to obcan josef k - vase veta: Tuzemci nejsou schopni ptát se po smyslu věcí a smysl věcí hledat.

je ´aristokraticky´ či intelektualne povysenecka ... a navic nepravdiva ... :-))

ve společnosti jsou ´praci´ ale i nepraci ...

ted jde o ten poměr ... zdravím ...
14. 07. 2011 | 13:17

David napsal(a):

Teda --- Olga --- 12:48:

Svatá pravda !!!

Naprostý souhlas !!!

Úplně jste mi vzala dech !!!

Myslíte, že něco tak jednoduchého jsme ještě schopni pochopit a hlavně realizovat v praxi?
14. 07. 2011 | 13:18

vfischer napsal(a):

FILOZOFOVAT NAD FILOZOFIÍ je klasické téma mudrců všech dob !

Filozofovat o tom, k čemu, jak a proč je tu filozofie, jak moc je potřebná a jak přispěje k životu člověka a lidské smečky a jak tento život ovlivní je stejně neřešitelný rébus jako otázky, jak vznikl vesmír, proč a jak vznikl na zemi život a proč je člověk takový všežravec jaký je.
Tisíce filozofií, náboženství, ideologií a jiných duchovních nauk hlásají jen ta jediná a správná moudra jen ten jediný a správný návod na život a způsob života, přesto žádný recept nikdy nebyl a není světýlko v tunelu a všechny dosavadní ..ismy se projevily ve srovnání s životní realitou jako nevyužitelné !!

Mezitím však tvrdé vědy jako matematika, fyzika a veškeré užitné technologie učinily ze zdejší planety globálbní vesnici, ve které tisíce zářivých obrazovek hlásá, že jediný úspěch a štěstí je vyrejžovat, nakrást a jinak našejdit co největší kupu škváry a koupit si ten největší zlatej zámek, nejkozatější ženskou a jezdit ve zlatém bouráku ! Každý den potom rozpoutává mediální cirkus svá představení, ve kterých největší zločinci zvrací do obličejů žijících spoluvšežravců svá moudra o tom, jak je potřeba se uskrovnit, utáhnout opasky, co je dobře, co je špatně, čemu věřit a kdo je větší lhář a zloděj !!!

A ve všem tom veškerém neřešitelném existenčním marasmu si za slušný balík plavou filozovičtí paraziti vířící bobtnající společenskou nasranost - koneckonců proč ne, je to dobrej šolích a lidi to žerou !!
14. 07. 2011 | 13:20

PD napsal(a):

Občan Josef K.:
lépe bych to nenapsal. Prak skutečně symbolizuje přesně to, co popisujete. Bohužel není sám. Ale není to jen otázka smyslu. Sedláček na začátku dobře píše, že filosofie stojí před vědami a funduje je(minimálně metodologicky, funduje dokonce i tu pythagorovu větu)- z čehož vyplývá, že v zprostředkovaně nasytila miliardy lidí:)
14. 07. 2011 | 13:21

Rumcajs napsal(a):

Filozofie se rozdělila na dva proudy. Vědu a ideologii.
Kdo nemá na to, býti vědcem, stává se ideologem, jako zde uvedení pánové Belohradský a Žižek.
14. 07. 2011 | 13:29

TomášL napsal(a):

Rád bych se zeptal autora, co myslí pojmem "teorie všeho" v matematice.

Děkuji.
14. 07. 2011 | 13:32

Občan napsal(a):

Filosofie už dávno praktická je - odnepaměti se jejímu praktickému směru říká "prostej selskej" a spolehlivě funguje.

Vy byste se, pane Sedláčku, měl věnovat spíše faktu, že přežraným "finančníkům" praskla větev pod zadkem a řítí se i se svými "finančními trhy" do pekel horoucích.
14. 07. 2011 | 13:45

Gustáv Kočí napsal(a):

Na malém zapomenutém ostrůvku najdou trosečníka. Kapitán lodi přikáže vzít ho na palubu, nechají ho vyspat, umýt, oholit a dají mu najíst a nové šaty. Potom si ho kapitán pozve na kus řeči, aby se dozvěděl, kdo je a co se stalo:
"A jak dlouho jste na ostrově byl?"
"Dvacet let, kapitáne, dvacet let..."
"A to mi řekněte, co jste na tom maličkém ostrůvku dvacet let sám dělal, abyste se nepomátl?"
"Víte, kapitáne, přemýšlel jsem o smyslu Bytí."
"Hmmm...,a na co jste přišel?"
"Víte, kapitáne, já si myslím, že život je jako taková hluboká studna."
"Hmmm..., hluboká studna..., hmmm..., tak to si nemyslím."
"No tak ne, no:)
14. 07. 2011 | 13:52

zk napsal(a):

Rumcajs:
Do kterého proudu byste zařadil třeba prof. Peregrina, který zde občas bloguje?
14. 07. 2011 | 14:00

Rumcajs napsal(a):

zk:

Matematik se zálibou zajímavě mudrovat.
14. 07. 2011 | 14:09

Josef napsal(a):

Mladý pane, já se domnívám, že naši politici se ani omylem neobklopují odborníky, které jste vyjmenoval, natož aby plavali v moři filozofických a jiných směrů. Občas založí nějakou komisi se vzdělanci pro-forma, ale rozhodují se dle svého rozumu(víceméně mdlého, jak vidno) a charakteru(víceméně zvráceného, jak zvykem. V naší společnosti je největší problém neúcta k druhým, autoritám apriori). Proto je filozofie věda okrajová, jen pro naivní intelektuály.
14. 07. 2011 | 14:10

Paterik napsal(a):

Obávám se, že "teorie všeho" by musela být natolik obsáhlá, až by byla stejně něpoužitelná.

Co se týče sporu o filosofii - pokud nemá filosofie nějakou oporu v realitě, pak se mění na pouhé duševní cvičení. Asi jako matematický důkaz, že jedna a jedna jsou dvě.
14. 07. 2011 | 14:15

žena napsal(a):

Občan
"Filosofie už dávno praktická je - odnepaměti se jejímu praktickému směru říká "prostej selskej" a spolehlivě funguje."

Mám jen technickou - v době internetu a tudíž přehršlí informací už téměř běžně dochází k tomu, že je člověk nedokáže pořádně zpracovat a podle toho pak vypadají i vyvozené závěry. Kolikrát to nesvědčí o "prostém selkém", nýbrž o zblbnutí manipulací (např. Přemluv bábu...).
14. 07. 2011 | 14:19

Midori napsal(a):

žena

Dvakrát jste máchla kladivem a dvakrát jste elegantně a přesně klepla hřebík na hlavičku. Hezký den.
14. 07. 2011 | 14:29

Tenco napsal(a):

Jedním s největších filosofů byl Pýthagoras. /Filosofie nebo filozofie, řecky φιλοσοφία, z φιλειν (filein, mít rád, toužit po něčem) a σοφια (sofía, moudrost, zdatnost/

"...His name led him to be associated with Pythian Apollo; Aristippus explained his name by saying, "He spoke (agor-) the truth no less than did the Pythian (Pyth-)," and Iamblichus tells the story that the Pythia prophesied that his pregnant mother would give birth to a man supremely beautiful, wise, and beneficial to humankind. A late source gives his mother's name as Pythais..."

"..Agora (řecky αγορά, u Homéra lidové shromáždění a odtud i shromaždiště) znamená shromaždiště uprostřed starověkého města, kde se odehrával veřejný život..."
--------------------
K Pythagorovi a filosofické praxi :

"..."...usadil se v achajské osadě Krotónu. Tam dal zákony italským Helénům a došel slávy se svými žáky. Podle většiny starověkých autorů učinil na Krotónské veliký dojem, takže mu nejen dovolili v Krotónu zůstat, ale sami mu postavili rozlehlou posluchárnu, aby měl kde učit. Pýthagorás, slučující v sobě tři typy muže - vědce, vidce a vůdce - nebuduje obvyklý typ školy, ale otevírá skutečné zasvěcovací středisko.Ve své škole vychovává novou třídu lidských bytostí, první aristokraty ducha, předvoj obnovy Řádu, muže, kteří by dokázali realizovat
ideu Velkého Řecka, podřízeného vládě Dobra. Proto přijímá žáky až poté, co je podrobil přísným zkouškám : v prvé řadě je zkoumá z hlediska fyziognomického...

...Aristokraté ducha, vychovaní školou, vládli v Krotónu celkem v počtu asi tříset tak dobře (ARISTA), že jejich režim byl jakoby aristokracie (ARISTOKRATIA), to je vláda těch nejlepších..."

(Z knihy Pýthagorás ze Sámu)
--------------
Něco z jeho filosofování :

Řekl, že nejvážnější je přimět duši k dobrému nebo zlému.

Řekl , že nejmoudřejší ze všeho je číslo a potom ten, který dal věcem jména.

"Nepřekročit váhy." "Nechtít víc, než ti patří." "Nerozhrabávat oheň dýkou."
"Nejíst srdce." "Nechodit po širokých ulicích." "Nepouštět si do domu vlaštovky."
"Nenosit obrazy bohů na prstenech." ....."Nejíst boby ani lidské maso."

Z apeiron (nerozlišitelná bezbřehost) se vylučují protiklady. Protiklad umožňuje mez (peras)., určující princip - aktivní pozastavení, aktivní vydělení protikladné dvojice, základ meze. Druhý pól protikladné dvojice je opakem prvního, reprezentuje zbytkové apeiron a je pasivní. Jejich symetrie je ve vzájemném porovnávání.

Maucta.

P.S. Buď vládnou filosofové nebo póvl. Jiná možnost není.
14. 07. 2011 | 14:50

honolulu napsal(a):

Kdyz neco bezvadne pracuje pro vsechny strany a vsichni se maji dobre, kdyz ekonomie kvete a stoly se prohybaji pod plody zeme, kdyz funguje obchod a produkty zeme se vyvazi do celeho sveta, tak prijde nejaky "filozof", kteremu zazivaci ustroji konci v hlave a v ramci ideologie vse zmeni k "lepsimu".
Zmena je k hladomoru, kriminalite, terroru, bezzakonosti a emigraci. Samozrejme vzdelavaci a zdravotni system prestane pracovat uplne a o nejakem penzijnim systemu nikdo nema ani poneti. Ideologie je vsak dulezitejsi ! Ze panove z levice ???

Mam na mysli Rhodesii. Prirovnejte tu zemi k dobe, kdyz v ni vladl Ian Smith a k dobe dnesni.

Nemohu vygumovat z me hlavy vzpominky. Prisel jsem vsak k zaveru, ze je nejlepsi nechat vsechny ty destruktivni utopisticke filozofie VYHRAT ! Bude mene nezodpovednych lidi na svete.
14. 07. 2011 | 14:53

žena napsal(a):

Midori

Díky. I Vám hezký den :-)
14. 07. 2011 | 15:03

honolulu napsal(a):

Kapitalismu je mnoho druhu. V kapitalismu je vice ekonomickych smeru, nez je v socialismu. Kapitalismus muze byt dobrem pro kazdeho z vas, nebo hruzou a bidou.

To zalezi na tom, dostane-li se ke kormidlu zeme (s vasi pomoci)
HOSPODAR, nebo otitulovany utopista uprednostnujici ideologii pred zakladnimi zakony hodnot a penez.

V kapitalismu se ma bohatnout prumyslem a obchodem. Vasi "kapitaliste" bohatnou ze statnich penez.
Za Vespasiana (A.D. 69-79) by byli predhozeni lvum na svacinku.
Za kapitalismu take neexistuje, aby mel nekdo neco zdarma. (Krome deti, starych lidi a samozrejme nemocnych, ne svou vlastni vinou). Tak se zamyslete nad tim, co se kolem Vas deje a budte politicky aktivni !
14. 07. 2011 | 15:30

Karel Mueller napsal(a):

Pane Sedláček,

měl bych dvě připomínky.

První se týká onoho svatého grálu filosofie ve smyslu hledání jakési konečné pravdy, jeho nalezení by mělo vyústit do dokonale uspořádané společnosti. Takový svatý grál neexistuje a to z toho důvodu, že neexistuje logicky konsistentní systém etických norem, což je dáno už naší biologickou podstatou. Každý systém v sobě zahrnuje vntřní rozpornost.

Pokud jde o vytvoření optimální společnosti: Před lety jsem napsal blog Svět jako šachovnice, kde jsem každý stát klasifikoval dvěma parametry: Relací jednotlivec - stát a stát - ekonomie (zhruba řečeno). Na té pomyslné šachovnici najdete každý stát a každou spoečnost, nic jiného nelze vytvořit. Není z ní prostě úniku. Tady opravdu máme konečnou.
14. 07. 2011 | 15:35

zk napsal(a):

Rumcajs:
A to jeho mudrování je vědecké, nebo ideologické?
14. 07. 2011 | 16:20

olga napsal(a):

David
Největší věci jsou jednoduché. Já věřím, že k tomu dojdeme. Věřím, že budeme pracovat pro radost z vykonané práce. Ne pro peníze. Já nechápu, jak může člověka uspokojit, když se mu podaří vyrobit třeba smrtonosnou zbraň. Nebo když se podaří vojenskému pilotovi zničit třeba přehradu. O zabíjení lidí raději nepřemýšlím. To snad ani nejsou lidé.
14. 07. 2011 | 16:23

Student napsal(a):

Moudře jsme ustoupili od obyčejné ekonomie založené na výrobě a technickém rozvoji.Také v té oblasti nemáme žádné výsledky.
Ale máme pokročilou ekonomii a díky rozvinutému bankovnictví,všudypřítomné reklamě a husté síti heren a sázkových společností se u nás pořád točí velké peníze.
Ty nám zvyšují HDP a jiné rozhodující ukazatele. Díky tomu pořád ještě patříme mezi 100 nejvyspělejších zemí.
Pokud to chceme ještě zlepšit musíme pokračovat stávajícím směrem a nadále zvyšovat podíl lichvy, barevného oblbování a hazardu.
14. 07. 2011 | 16:52

Karel napsal(a):

To Žena :

Souhlas s Midori, dva údery a dva přímé zásahy.

Dovolím si ještě svůj postřeh k bodu 2).

1) Selský rozum

2) Zahlcení informacemi, filozofiemi, ideologiemi, internetem .....
o to přece přesně jde.
Hodně do mlýna přispívá do mlýna i autor tohoto blogu, který květnatými a často nic neříkajícími a podivně vřazenými fakty, prostě soudobá mediálně protlačována svazácká ikona zahlcuje posluchače sympaticky podanými banalitami, floskulemi nebo manipulacemi.
Zmást, rozvařit, odvádět pozornost, zaměňovat podstatné a nepodstatné, ..... zabránit onomu "selskému rozumu", aby mohl být užíván, protože by si mnoho lidi mohlo uvědomit současnou realitu.
DIVIDE ET IMPERA
14. 07. 2011 | 17:02

prak napsal(a):

David- lidstvo se zabíjí od nepaměti a bude tomu tak i v budoucnu! Tady žádná filozofie není nic platná. A už vůbec ne mentorování o dobru a zlu. Dobro i zlo je v každém tvorovi, záleží jenom na úhlu pohledu toho kterého tvora či živočicha. Filozofii považuji za plané tříbení ducha. Dům nepostaví, pole nepoorá. Raději než filozofovat, zahraji si šachy.
14. 07. 2011 | 17:03

stále rebel napsal(a):

O českém kapitalismu a bez komentáře

I proto voláme tak draho. Česko má jednoho z nejhorších regulátorů v Evropě

„Na špatné fungování ČTÚ jako regulátora telekomunikačního trhu opakovaně poukazuje Evropská unie. Není náhodou, že v každoročním žebříčku vydávaném Evropskou asociací telekomunikačních operátorů ECTA (European Competitive Telecommunications Association) se český regulátor pravidelně umisťuje na vrcholu mezi nejhoršími regulátory v Evropě“
http://mobil.idnes.cz/i-proto-volame-tak-draho-cesko-ma-jednoho-z-nejhorsich-regulatoru-v-evrope-154-/mob_tech.asp?c=A100419_201013_mob_tech_lhc

„Třeba právě BEREC, sdružující národní regulátory, ve svém stanovisku zhodnotil situaci tak, že další regulace je potřebná, protože konkurenční tlaky nejsou dostatečné a bez regulace by ceny zase stoupaly, či v lepším případě stagnovaly na současné úrovni.
…….
Odlišný názor (oproti BERECu) ale zastává jeden z jeho členů, a to Český telekomunikační úřad. Ten spolu s Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR zaslal do unijní konzultace o roamingu vlastní hodnocení (vlastně: za Českou republiku). A v něm se naopak zasazuje za ukončení regulace“
http://www.lupa.cz/clanky/ceka-nas-revoluce-v-roamingu/
14. 07. 2011 | 17:04

stále rebel napsal(a):

Pro prak.
Nech šachy na pokoji, to nebude nic pro tebe.
14. 07. 2011 | 17:06

Gobbo napsal(a):

Filozofové, když vidí hlubokou totalitu zglajchšaltování moderní společnosti, nemají moc chuti vrtat do do toho v čem žijeme. Mohlo by to znamenat kousnutí do ruky, která je živí.
Pro začátek by postačilo si položit prostou ontologickou otázku po smyslu našeho pobytu zde. Je-li jím nějaký ten pursuit of happiness, tedy dosažení souladu s řádem Všehomíra, nebo je-li jej třeba hledat v plazení po kolenou před nějakými čaroději z Oz.
14. 07. 2011 | 17:19

prak napsal(a):

stále rebel,šachy hraji už hodně dlouho a dobře. Na rozdíl od tebe!
14. 07. 2011 | 17:55

stále rebel napsal(a):

Praku, praku, ty nevíš a přesto víš, nebo si myslíš, že víš a přesto nevíš, říkáš dlouho a dobře, kdybys hrál šachy tak dlouho jako já, asi bys říkal, že je už nehraješ dobře, ale u tebe je to asi jedno, ty jsi jenom prak a tak střílíš.
14. 07. 2011 | 18:16

MirekS napsal(a):

Prý se, pane Sedláčku, prý se už dá stavět i bez malty (či s minimem pojiva) a prý to drží (při určitých charakteristikách stavebního materiálu obdobných Vámi odkazovanému legu). Možná zde v nedávné minulosti blogující pan J. Benda by upřesnil. Ale mrakodrapy se s tím asi stavět nedají, a ani pro oblasti tektonických zlomů to nebude nejvhodnější (i když možná se to dá poskládat zpět)... Ale z Vašeho popisu takovýto systém Vám není "blízký", Vy radši "slyšíte" na tu "tradiční" maltu.

Prý musí dobře "mlaskat", být "mastná"... Tedy "mlaskajícího" a "mastného" filozofa je nám třeba. Takže toto Váš inzerát? Který "mastný mlaskal" na to uslyšel, "mlaskal-teoretik" a který "mlaskal-praktik"? Celé zástupy, viďte. Teď, babo raď, koho vybrat.

No jo, vždyť tu máme výběrové řízení, teoreticky zpracované vypsání veřejné zakázky (vždyť i bez korupce to jde). Nuže, tedy do praxe, ať se nějaké rybičky chytí...

Držím palce a zdravím

MirekS
14. 07. 2011 | 18:19

prak napsal(a):

stále rebel, někomu stačí k vyjádření se jedna věta. Jiný popíše stránku vzletně a stejně nic nevyjádří.
14. 07. 2011 | 18:36

stále rebel napsal(a):

Praku, ty opravdu umíš hrát šachy? Nemyslím tím, že víš, jak se kterou figurkou táhne.
14. 07. 2011 | 18:43

prak napsal(a):

stálý rebel, jsi typický příklad filozofického "mlácení prázné slámy). Všude plno plev a prachu, jenom zrno nikde. O hře šachy asi tolik. Znal jsem brilantně v mládí(uteklo jako voda) přes šedesát partií. Pravdu máš v jedné věci. Stářím člověk nemoudří, jenom je více popálený o špatné zkušenosti. ELO mám nyní velmi bídné, létám kolem číslice 1100. Slabota, že?
14. 07. 2011 | 19:09

stále rebel napsal(a):

Pro prak.
To je slabota, a to navíc předpokládám, že jsi se seknul o tisíc.
O ELu 1100 jse ještě neslyšel, první národní my vyšlo přes 2050.
14. 07. 2011 | 19:14

stále rebel napsal(a):

Pro prak.
Oprava gramatiky „mi“.
14. 07. 2011 | 19:16

prak napsal(a):

"stálý rebel", hraji teď "ligu" na Seznamu a Atlasu. Takové tam mám číslo.
14. 07. 2011 | 19:27

stále rebel napsal(a):

Pro prak.
Nevím o co jde.
Znám jen národní ELO
http://www.chess.cz/www/elo/lok.html
nebo FIDE rating
http://ratings.fide.com/
14. 07. 2011 | 19:37

kubi napsal(a):

Zajímavých praktických filosofů z poslední doby se najde spousta, spíš je problém, že je nikdo nečte :) - T.G.M. (Světová revoluce), Karl Popper (Otevřená společnost a její nepřátelé), Carl Schmitt (Pojem politična)...

Ad Gaia:
"Filosofové svět dosud pouze různými způsoby vykládali, jde však o to jej změnit."
Marx, K., 11. Teze o Feuerbachovi (1845)
14. 07. 2011 | 19:44

prak napsal(a):

Tyto hry mají svůj specifický výpočet. Bohužel nevím jak se k těmto číslům dopracují, a nejsem sám co to neví. Jsme ovšem mimo téma diskuse, doufám že nebudeme vymazáni.
14. 07. 2011 | 19:46

DuatUnderWorld napsal(a):

Stavba bez malty vs. filozofická stavba bez morálních základů.P.Sedláček správně rozeznává zoufalost moderní ekonomie,utopii & zbožňování "růstu HDP" a života na dluh.To ovšem vidí i obyčejný občan-neekonom.Bohužel,jeho povýšenecké a diktátorské filozofické názory a metody postrádající morální základy,konsensus,kompromis, toleranci,by vedly s velkou pravděpodobností k ještě katastrofálnějším výsledkům. Historie je plná obdobných příkladů.

"Role politiků je vybrat tu správnou vizi pro sebe, nadchnout pro ni národ a pak ji aplikovat do psané i nepsané podoby." Vysoký stupeň demagogie,nadřazenosti a předstupeň diktátorství, nikoli odpovědnost,reflexe a služba prostému lidu s morálním kompasem.Takových myšlenek má p.Sedláček a podobní spasitelé/manipulátoři mnoho,např."prospěšnost" eura v ČR a proválcovat "reformy".

Proč objevovat objevené ?Před tisícemi let...Proč experimentovat s něčím,co již bylo otestováno ?Tisícemi let....Viz např.Egyptská kniha mrtvých(Book of Dead).
Úryvky:I have committed no evil upon men.Nespáchal jsem žádné zlo na lidech.I have not defrauded the poor of their property.Nepodvedl jsem chudé,abych získal jejich majetek.I have not caused harm to be done to a servant by his master.Nezapříčinil jsem,aby pán ublížil svému sluhovi.I have caused no man to hunger.Nezapříčinil jsem,aby člověk hladověl.I have not diminished the bushel,when I've sold it.Neodebral jsem z nůše(např.jablek, zrna,atp.) poté,co jsem ji prodal.I have not added weights to the scales to cheat buyers.Nepřidával jsem závaží na váhu,abych ošidil kupující.I have not misread the scales to cheat buyers.Nepřečetl jsem nesprávně stupnici na váze,abych ošidil kupující.

Vyjadřuje/zachycuje tyhle hodnoty realita naší společnosti,zákony,veřejní představitelé,instituce,naše korunová měna,...?Obecně,chování každého z nás ?
14. 07. 2011 | 22:18

Aktiv napsal(a):

Filozofie, proč do všeho mícháte proboha politiky, tuto škodnou, nenávidící obecně prospěšnou práci pro občany, pro útvar, který nazýváme stát, právo, ekonomika!
V budoucnu budeme muset vypustit jako součást tohoto systému osoby, které dnes jmenujeme politiky, vlády, apod.
Politická garnitura se ukázala jko neschopná vést, řešit, ustavovat, posovouvat společnbost někam dále.
Politici spíše vše vracejí, a níčí, vše dobré systematicky.
Občané své zájmy nesmějí dávat všanc politikům.
A kdo tady řeší např.zbytečnost senátu, něčeho tak podlého a neuvěřitelně neekonomického útvaru!

Začněme nejdříve zrušením senátu, a hned, ty vyžírky naše ekonomika dále neunese, kolik miliard by se ušetřilo!
Filozofie musí být praktická!
14. 07. 2011 | 22:52

honolulu napsal(a):

Filosofie nesmi byt prakticka ! Musi byt smrtelna, jinak by se nesmela zvat filozofii.

V roce 1976, byl partou hluboce "myslicich" filozovu poslan do JAR, Hennry Kissinger.
Nas B.J. Vorster ho prijal s velkou slavou, ale z toho co musel vyslechnout propadl panice.

Bylo mu poruceno, ze se musi zreknout nasich pratel v Rhodesii.
Ze nesmi pomahat drzet bilou vladu v Rhodesii u moci a ta musi odevzdat veskerou moc cernym.

Filozofove kolem celeho sveta nemaji radi, ze by nekde mohla byt spolecnost rizena kmenove - po Africku.
Filozofove vsechno ODFAJFKUJI podle svych modernich predstav, bez ohledu na zakony prirody, zvyklosti zeme a nasledky sveho rozhodnuti. Rozdily v temperamentu a kulture se musi zahladit. Prece jsme svymi schopnostmi "vsichni stejni".
Namitka, ze belosi byli pouze specificky kmen, zijici v Africe, ktery svymi schopnostmi zarucuje blahobit VSEM byla zamitnuta.

Samozrejme nas ekonomicky geniun Vorster odpovedel kategoricky: "NE" ! Bylo mu vsak vzkazano od svetovych filozofu: "Tvoje zlato klesne pod US $ 50 za ounce. Tvoje ekonomie se zhrouti.
Tvoje mineraly nikdo nekoupi. Bude mu to zakazano. Zavedeme proti Tobe tvrde ekonomicke sankce a takovou propagandu, ze budes nejznamejsi rasista kolem celeho sveta".
Belosi se temto vyhruskam zasmali. Ja se prestal smat velice brzy.

V roce 1977 jsem musel jet do USA, kdyz jsem mel trochu casu napadlo mi se podivat po stopach T.G. Masaryka. V Pittsburghu jsem natrefil na velkou demonstraci proti JAR. Tak jsem si jel spravit naladu do Clevelandu. Ale tam byla take demonstrace, ktera me privedla ke vzteku. Jel jsem proto do Detroitu, ale tam me chteli namlatit v hotelu kvuli dokladum z JAR. Myslel jsem si, ze me zachrani Chicago - nezachranilo me.

Lide ja skoncil na druhe strane USA v San Francisku v baru plnem homosexualu, kteri se mlatili kvuli "lasce". Nikdo z nich neprotestoval proji JAR a nikdo me nevnimal. Od te doby verim, ze je lepsi homosexual nez filozof.

Rhodesie padla 31.5.1979. Nasledoval masakr mezi kmeny
Shangaaan, Shona, Ndebele, a zacala tam radit i Tonga ze Zambije.
Pokracovani o "filozofech" za hodinu. Dostal jsem prujem z myslenek na filozofii.
14. 07. 2011 | 22:54

Aktiv napsal(a):

Pane Honolulu,
co říkáte filozofii havajských kmenů, nebo Maorů z New Zealand?
Filozofie musí být praktická, protože zohledňuje pro a proti,aby se příblížila určité lepší výchozí situaci v daném problému.
Zákony přírody platí, vždyť to je ta známá věc, akce a reakce! Jak podotkl T.S je to i o zodpovědnosti. Vím, že vás trápí rasová problematika, koho ne, hlavně i filozofy, proto je tady myšlenka o rovnosti. To není z filozofického hlediska nějaká nereálná umělá myšlenka, je to součást přírodních zákonů. Proto v dávných časech existovalo to, že když se muži vrátili z lovu, podělili se o svůj úlovek i s těmi co se lovu nezůčastnili.

Tzv.levicové schizma je právě o tom, protože se během věků jaksi ze společenského hlediska vytratila kooperativnost a ochota se dělit, a ti kteří tvořili kmen byli zapoměni, místo toho, aby se naplnil kontext souladu inteligentní skupiny!
Jestli do té skupiny patří ti nebo ti(Cikáni)musí všichni udržovat kmen lidský, nikoli rasový! Cikáni se bohužel i díky přístupu našich předků v prostředí tlupy nenašli, protože je nikkdo do té tlupy nechtěl. Toto odmítnutí má za následek současný, a doufám doznívající následek. Mnozí mladí Cikáni si uvědomují, že i oni se musí stát rovnoprávnými lovci české tlupy!
Rasismus nebo apartheid by však navždy tlupu nesmelil, není pro to stvořen!
Já dávám všanc vše praktické filozofii!
14. 07. 2011 | 23:18

honolulu napsal(a):

Abych byl spravedlivy, tak musim priznat, ze nekdy nepoznam na ktere strane filozofove stoji.
Kdyz Portugalci po 500 letech opustili Angolu. Tak mistni obyvatele se rozdelili na 3 skupiny a zacali se systematicky vrazdit.
MPLA, to byla t.zv. moskevska skupina. FNLA skupinu podporovali filozofove zapadu a my belosi z JAR jsme podporovali UNITU.
Zatim co filozofove zapadu se utapeli v theoriich, jak vybudovat pristi spolecnost, tak sovetsti "poradci" (MPLA) si privezli "Stalinovi varhany" a behem jedineho tydne zlikvidovali 35 000 "bojovniku" skupiny FNLA. Zbytky skupiny utekly do Zaire a prestaly existovat.

Nasi JAR filozofove a zapadni filozofove, odchazeli ten pamatny den dobrovolne, vyhledat pomoc na psychyatrii.
Stary Vorster pobihal po sve residenci a stridave plakal a pak se zase smal.
Plakal proto, ze jeho cernousci, (FNLA) spojenci zapadu dostali vyprask. Smal se vsak proto, ze pomerne mala skupina BELOCHU (Sovetu) napraskala velkemu mnozstvi cernochu....
Az do te doby ignorovana skupina UNITA a nase JAR Army - stoupla na hodnote a pokracovala ve valce az do roku 2004.

Oni ti filozofove stale neco vymysli. Vite jaky je proti nim nejlepsi lek ? Otevrete si bankovni konta v ruznych zemich a neverte ani slovo z tech krasnych theorii, co do vas husti.
Az u vas jednou nova Winnie Mandela vyvesi novou vlajku na vas stozar (jeji bombardaky), tak UTIKEJTE A UTIKEJTE, jak nas velky Emil Zatopek. (A ja !)
To bylo pouze na zamysleni nad filozofii. Odpoved netreba. Ostrazitost ano !
14. 07. 2011 | 23:52

jezabel napsal(a):

Filozofie se dnes prenesla z filozoficke fakulty na VSE. Jeji absolventi maji plnou hubu filozofie od makleru pres investory az po mediokecalisty. Dokonce i bernaci maji svoji filozofii o poslancich nemluve.
Kapitalizmus strada tim, ze ubyva lidi kteri videli na vlastni oci jak to bylo pred tim. Zmita se v sebereflexich ktere se v ostatnich rezimech nesmeji publikovat a nakonec sam sebe zahubi. Ostatni rezimy bystre vypozorovaly ze staci zavrit par nespokojencu a ostatni si daji pozor na hubu. Kapitalizmus plodi krasne statecne lidi, kteri se niceho neobavaji a tepou a tepou.
14. 07. 2011 | 23:58

slayer napsal(a):

Sedlacek: To co hledate, davno existuje, kniha se jmenuje Human Action, a napsal ji nejaky Ludwig von Mises. Byl to ucitel - kolega Hayeka. Hayek je ten ten brejlatej v tom rapovym klipu s Keynesem jak jste nam tu na nej pred casem daval odkaz, pamatujete?
15. 07. 2011 | 01:15

dekuji napsal(a):

Meze ved spolecenskych lze videt nejen podle povahy mezi ved exaktnich. Zijeme v tom, co je dano (priroda) tim, co davame (kultura), ergo co je brano a co bereme. Necht promluvi filosofove prava: k cemu je dobre, lze-li penezi regulovat kvalitu pravnich rozhodnuti vic, nez cimkoli jinym? Zakon nad clovekem, TO tu chybi a chteno neni. jaka je dnesni spravedlnost -s homeopatickou stopou poslednich vzpominek na princip prava-, takovy je dnesni zivot -s megalomanickou omnifagii vseho a za kazdou cenu. Nove platidlo: clovek.
15. 07. 2011 | 01:16

honolulu napsal(a):

Pane Aktiv,
delit se o neco, za co jsem utratil, cas, energii a hodnoty, (napr. gasoline na cestu do prace), se dela pouze na dobrovolne bazi. Prikazat nekomu, aby se o neco delil proti jeho vuli, je proti svatemu prikazani TQM, (Total Quality Management), coz je bible kapitalismu.

Kazdy, kdo zije v USA (nebo drive v JAR) ma povinnost se prizpusobit kulture, jazyku, zakonum a povinostem te urcite zeme. Jinak neprezije. U vas je to nejak jinak....Cikany vsak neznam, nemohu poradit...Verim silne, ze pred zakonem si musi byt vsichni rovni. Privilegie (uzakonene) jedne rasy na ukor druhe je RASISMUS. Skutecny nebezpecny rasismus ! Takove zakony v JAR nikdy neexistovaly a ja je nemam rad.

Kdyz jsou dve kultury velmi odlisne a na ruznem stupni vyvoje, tak musi zit oddelene, nebo se vzajemne pozabiji. (Overeno mnohokrat.) To je zakon prirody a s tim se neda nic delat.

Rozdil v barve oci a kuze zahrnuje pouze 5% rozdilu. 95% je v genech.

INTEGRACE, je dobra vec mezi narody se stejnou kulturni zakladnou. Neverim vsak, ze se da szit s nekym z prvotne pospolne spolecnosti... Maory neznam. Polynesany znam z nekolika ostrovu. Svym specifickym zivotnim stylem, by vsude v Evrope zemreli hladem. (Stejne jako Evropane by se nedokazali uzivit v jejich podminkach.) To neznamena, ze se na ne divam jako na menecenne, to rozhodne ne ! Jsem vsak presvedcen na
100 % o tom, ze jsou jini ! V mnoha vecech dokonalejsi nez my.

(Pro zajimavost: Polynesane maji tak obrovsky smysl pro telesnou krasu a dokonalost, ze nasadit si pred Polynesankou bryle na cteni, je stejne, jako kdyz by Vam pred Evropankou narostl hrb. Ani nevite jak takova krasavice z Polynesie je zdesena).

Zit se da s kazdym, ale kazdy na sve zahradce. Oddelene !
Apartheid byla oddelenost. Po jeho padu je JAR nejkriminalnejsi zemi sveta. Kde je zodpovednost "filozofu" za 18000 vrazd rocne ?
A 90 000 nahlasenych znasilneni. Jsou nejak potichu ohledne noveho systemu co prosadili. Vsimli jste si ?
Oni ti inzenyri lidskych dusi jsou vlastne vrazi.
65 % nezamestnanost. Zadny socialni zachytny system. 2 000 000
cernych uteklo z Rhodesie kvuli hladu.

Pamatuji si nalozene vlaky tunami zemedelskych produktu na vyvoz do pristavu v Mozambigue. (Beira). Pamatuji si mraky cernochu, jak pozirali kukuricne kulicky, kusy masa a vse utopene v omacce s hmyzem.
Rikali jsme tomu sracka (sludge).
Pani filozofove se jim postarali o konzumaci osobni telesne sludge....

A kdyz belosi z Afriky utekli, tak ted vsichni chteji za nimi. V Italii je 35 000 cernych z Afriky za posledni 4 mesice.
Koncim pane Aktiv. Jdu na vino. Zvedne mi to naladu.

Pane Sedlacek, rozepsal jsem se tak moc proto, abych se Vam revanzoval za uleknuti z Vasich cervenych ponozek v ND.
Ale ted uz budu potichu.
15. 07. 2011 | 01:37

Jozef napsal(a):

"zadani cislo jedna je tedy zjistit,v jakem systemu se vlastne nachazime"

Zadani je to aktualne.
System je dlhe roky ten isty,vnimanie toho systemu je rozne,v poslednom obdobi sa dramaticky meni.System sa ruca ako domcek z kariet,zacina byt vidiet aj pod fasadu.

Autor blogu ocividne netusi,o com je politika,ako funguje politika.Nevie o politike nic podstatne,prave tak,ako skoro nic nevie kazdy nekriticky masmediany konzument.
Az ked to p.Sedlacek spozna,az potom bude moct byt pre spolocnost uzitocny.Doteraz bol uzitocny len ako uzitocny nastroj vladnucich subjektov.Uzitocny ekonom.Filozofujuci.
Asi tak,ako bol /je/ uzitocnou /svetovou/ mravnou a intelektualnou autoritou,svetovou ikonou, isty V.H./submisivny,sebastredny politicky diletant/,u ktoreho svojho casu p.Sedlacek,"svetovy ekonomicky talent",asistoval.
A ini uzitocni filozofujuci intelektuali.
Doterajsie posobenie autora blogu,politickeho analfabeta, v politickom zivote krajiny, bolo katastrofalne.Katastrofalne pre narod /autor kraca s dobou,pojem "narod" mimovolne rehabilituje/.

"Zadani cislo dve je system bud premenit,nebo se s nim zmirit"
System je nezlucitelny s sancou prezitia ludstva.Ani so sancou uspesnej obrany kultur a hospodarstiev narodov Europy v najblizsom obdobi.
Sposob jeho fungovania zacina dnes reflektovat povedzme p.Pehe a ini byvali apologeti.Chybu p.Pehe robi,ze nepriznava ovela drakonickejsiu podstatu jeho fungovania na takpovediac centralnej,washingtonskej urovni /na americkych univerzitach,na rozdiel od prazskych, ma preto system dlhorocnu a siroku oponenturu a radikalnu opoziciu/.
15. 07. 2011 | 04:13

NRI napsal(a):

Potřetí gramaticky opravený text znovu:

K tomu co říká Sedláček o filosofii a fyzice.Je pravda,že u zrodu všech věd stála filosofie a později se mnoho věd fyzikalizovalo.
Ale pokud se někdo detailněji bude zabývat fyzikou -její historií-uvidí jednu patrnou věc:fyzika není filosofii za mnoho vděčna a pokud je fyzika s něčím v těsném vztahu,pak je to právě a hlavně sesterská disciplína-matematika.
Fyzika si v uzlových bodech svého vývoje nestavěla hlavně hluboké filozofické otázky,ale především se ptala která,jaká matematika bude pro ni nejlepším lékem.
Viz: Nejprve řecký Euklides vytvořil své monstrozní,ucelené dílo o čisté geometrii-kde ukázal,že všechny geometrické poučky lze odvodit z 5 nedokazatelných tvrzení-axiomů-cestou logické dedukce.Euklidovo myšlení nebyl apriorní úsudek,kdy se bere do předpokladů hypotéza.Naopak šel cestou důkazu sporem.Ukázal,že chybné tvrzení vede ke sporu se sebou samotným důkazem.
O tisíce let později poprvé Isaac Newton formuloval obdobně Euklidovi první vědeckou fyziku.Newtonův přístup spočíval a) v tom,že ve fyzice nalezl dynamické a konzervativní schema pro veličiny b) že používal nový matematický lék-infinitezimální počet.Jeho pointa spočívala v tom,že se sleduje rychlost velmi malé změny jedné veličiny v závislosti na rychlosti velmi malé změny jiné veličiny,neboli diferenciální přírustky dvou změn současně,jejichž poměr zlomkem se nazývá derivace.Čas a prostor považoval Newton v souladu s Euklidem za absolutní,nezávislé na čemkoliv jiném.
Vědecká revoluce v 20.století,začínající objevem Planckova kvanta energie roku 1900 je třetím uzlovým bodem (po Euklidovi a Newtonovi)exaktních věd s logickou dedukcí a matematickým zápisem vztahů veličin.Tentokrát ve třetím uzlu,zatím posledním revolučním, byl matematický lék nalezen a)v relativitě Einsteina a b)proceduře kvantování.První lék je zrušení Newtonova absolutního času s prostorem souborem matematických vzorců,které ukazují že oba závisí kvantitativně na rychlosti soustavy souřadné pozorovatele vůči pozorovanému objektu. Druhý lék-kvantování se opírá o umělé představy,které mají původ v algebře, v tzv.komutátoru dvou algebraických veličin.Totiž brzy poté co Newton formuloval novou vědeckou fyziku se poznalo,že ji lze zapsat a pohodlněji s ní pracovat ve tvaru,kdy všechny proměnné t.j. reálně měřitelné veličiny jsou argumenty 2 universálních funkcí,s universálnímu rovnicemi:Hamiltonovy a Lagrangeovy.Kvantování (kvantová mechanika) pak ve dvacátém století přešla od těchto funkcí k operátorům a pravidlům komutace.Komutátor je výraz (ab-ba). Je-li roven nule jsou obě veličiny-nyní operátory- současně měřitelné a jsou proměnnými, pro které platí Hamiltonovy (resp.operátorová Schroedingerova rovnice) rovnice.
Zatím nic více zásadního fyzika nikdy neobjevila.Stále je jenom řeč o tom,která matematika je vhodná ve fyzice a jak s ní pracovat.Otázka nikoliv filosofická,ale otázka výběru matematické techniky.
Závěrem lze říci,že fyzika a ekonomie mnoho společného v přístupu a formulaci k realitě nemají,jejich vztah k filosofii a matematice je velmi odlišný.Jsou si prostě vzájemně velmi nepodobny jako vědy.
15. 07. 2011 | 06:29

NRI napsal(a):

Proč není zbytečné mé Evangelium opravené vícekrát?

To,že fyzikové vzájemně jeden druhého napodobují,nelze přenášet za hranice fyziky.Protože je soustavný zlozvyk kopírovat,napodobovat fyziku mimo fyziku.V 99% případů to nedává lepší výsledek než specifická metody dané vědy.
Fyzika se zabývá tou nejprimitivnější realitou v níž není známky inteligence,života a jsou jen nepatrné projevy organizace. Fyzika začíná tam,kde je téměř absolutní přesnost měřitelné veličiny,vyjádřené číselně (to jest chybu lze v principu stále zmenšovat) a pak celý její úkol spočívá v převodu hodnoty jedné z veličin na hodnoty jiných veličin.Dočasně nemusí jít o přímo číselné hodnoty,ale pouze hodnoty proměnných,ale ke konci výpočtu a ve výsledku musí jít vždy o téměř absolutně přesné číselné hodnoty.Fyzika touto cestou postupně opustila všechny dřívější představy o organizaci hmoty:Fluida apod.Tak bude jednou i s Bohrovým modelem atomu,částicemi jako proton,neutron.Budou nahrazeny jiným. Jsou to názorné pomůcky,ale fyzice o názornost nejde.Ne především.
15. 07. 2011 | 06:41

TZO napsal(a):

Fyzika je o tom,jak vycházeje z nalezeného přibližného zákona přírody dojít k přesnému zákonu.Ostatní vědy o tom,jak od velkého nesmyslu dojít k menšímu nesmyslu.
Pro fyziku platí zásada,že vypočtené se musí shodovat s naměřeným daleko důsledněji než v gramatice požadavaná shoda podmětu s přísudkem.V dnešní fyzice se provádí bilionkrát více výpočtů než experimentálních měření,je to levnější a rychlejší.Proto jenom každý miliontý a ještě vzácněji výpočet (teorie) přináší nový fakt,nové poznání.Ostatní = seno.Není důležité zda nový zákon byl nejprve naměřen nebo vypočten,na tomto pořadí ve fyzice nezáleží.
15. 07. 2011 | 07:08

Aktiv napsal(a):

Pane Honolulu,
máte zajímavé myšlenky, ale jaksi vidíme společně, že rasismus a apartheid je tak trochu zbabělost. Pštrosí filozofie.
Úkolem filozofie je i rozklíčovat to, kde je vlastně problém u lidí jiných kultur(kultur!), a dospělých, když děti rodičů jiných kultur vykazují stejné, ve většině případů znaky s dětmi tzv.západních kultur!
To znamená, že integrace závisí na tom, do jaké míry je ovlivněno dítě mezi 7-9 rokem. Je zajímavé, že ony geny začínají působit v období puberty, a dítě, které doposavaď vyrůstalo spořádaně neovládne své genetické předpoklady a slyší tzv.volání rodu, tj.skupin dané rasy!

Když si vememe v potaz, že dítě Cikánů nebo Černochů má problémy a poruchy vnímání právě kvůli zděděnému temperamentu a předčasné pohlavní dospělosti, máme i nalezenou příčinů špatné integrace a schopnosti se adaptovat na podmínky ryze intelektuální bílé populace!

To, že v JAR nastalo po ukončení apartheidu(oddělení) válčení, je typické po každé okupaci a kolonizaci! Proč, není příčinou např. okupace, nebo kolonizace?
Třeba by nebylo tolik vraždění a chaosu, kdyby nebylo kolonizace!Pokud vím dodnes by černošská populace žila na úrovni doby kamenné, né kvůli nižší inteligenci, ale kvůli tropickému klimatu a snadné obživy!
Běloši si naopak mysleli, že je to dáno inteligencí tzv.tmavých obyvatel, proto se tam snažili implantovat rigidní západní kulturu, která , a to si přiznejme je možná jeětě primitivnější než Afričanů, kteří žili v souladu s přírodou!
Proč, ač jsme technicky vyspělejší, jsme stále primitivní etnickou skupinou. Vedeme války, zbrojíme, mícháme se do kultur, do kterých nám nic není, a ještě je obíráme o zdroje, opomíjíme sociální a marvní hodnoty. To je možná i příčinou nezaměstnanosti, chudoby, která je v západních národech skrytá pod reklamami a ruchem urbanizovaných západních měst!
Dá se říct, že v tzv. primitivních kmenech jako jsou Maorové, nebo Polynésané, Indiání byla nižší chudoba, než v prostředí dnešní západní společnosti!
Proč, Way?
Afriky aj. částí světa je mi líto kvůli chování západních lidí!Západní člověk přinesl jen zkázu a zmar, ale někdy samozřejmě i jisté zlepšení, to nepopírám,někdy až příliš velké zlepšení, že to narušuje vazby domorodých kmenů tak, že zapomínají na morální hodnoty, a utápí se v alkoholu a drogách!
To, co se odehrává v Africe postkoloniálnbí my hodně připomíní období hospodářské krize 30 let!Tak pane Honolulu, o co Evropané azápadní lidé jsou vyspělejší, když ještě před 70 lety to v Evropě vypadalo stejně jako v současnosti v Africe!A to si vemte, že kulturně máme náběh oproti primitivním Afričanům více jak 3000 let, kdy evropské kultury opustuily dobu kamennou!
A ve své podstatě se Evropani covají jako vámi popisovaní Afričani, viz. vaše věty o chování Afričanů((..........Apartheid byla oddelenost. Po jeho padu je JAR nejkriminalnejsi zemi sveta. Kde je zodpovednost "filozofu" za 18000 vrazd rocne ?
A 90 000 nahlasenych znasilneni. Jsou nejak potichu ohledne noveho systemu co prosadili. Vsimli jste si ?
Oni ti inzenyri lidskych dusi jsou vlastne vrazi.
65 % nezamestnanost. Zadny socialni zachytny system. 2 000 000
cernych uteklo z Rhodesie kvuli hladu.....))
Evropané-3000 let kulturního a technického rozvoje=I.a II.světová válka, Kolonialismus, a současný americký postkolonialismus, který je totožný s tím, který z Afriky, Ásie, Jížní Ameriky dělá válečnou zónů. To je ukázka primitivnosti západní kultůry!!!!!

Afričani-200 let vlivu západní kultůry=Stejné příznaky primitivnosti jako u Evropanů!

Neměli bychom být jako západní vyspělá kultura mnohem a mnohem dál?Přitom jsme stále stejně primitivní jako ty nejzaostalejší národy kdesy v pralesích, nebo na pouštích!!!!!
Akorát, že máme vyfintěné a nablýskané majetky, vysoké příjmy a lukrativní posty, a ještě se schováváme za jakési kulturní a vzdělanostní znaky,ale v podstatě jsme jako druh západního člověka stále stejní primitivové!!!!

NRI
Fyzika je ukázka skvělé filozofie, trochu exaktní, ale velmi doplňující filozofii psychologie, práva.Newtonův zákon, nebo Archimédův , apod.Veškeré fyzikální myšlenky jsou totožné takříkajíc se zákonitostmi fyzické mysli, způsoby našeho chování. To jen NRI dokazuje jak málo se míjíme chování hmoty. Je to věčný proces ovlivňování hmoty a ducha!!!!!
15. 07. 2011 | 07:40

Občan napsal(a):

To Honolulu:

Svými posledními výlevy jste naprosto do puntíku potvrdil všechno, co Vám napsal o primitivnosti "bělošské civilizace" Aktiv. Vystihl to zcela přesně a řekl to i za mne. Protože Vy mi za tu ztrátu času nestojíte.
Za což panu/paní Aktiv upřímně děkuji. Sám bych to asi nenapsal lépe.
15. 07. 2011 | 07:51

NRI napsal(a):

to Aktiv:

já píši o tom,že fyzika je : A=B
ostatní vědy jsou o tom,že : A je B

Odlišný názor ode mne zastává přední sovětský fyzik-teoretik Migdal: u teorie podle něj je důležitější její krása než číselná pravdivost.Tedy on neguje význam VERIFIKOVATELNOSTI teorie,tím ale sází na APRIORISMUS (Váš psychologismus Aktive),který překonal jako první už Euklides.Od takových fyziků je teoretická fyzika doslova přeplněna umělými ad hoc členy v rovnicích,ale naopak potřebná všem nám termojaderná reakce se zpožďuje v realizaci za předpovědí z padesátých let už o plných 30 let,tedy nyní dvojnásobkem doby řešení úlohy a kdo ví a zda s tímto psychologickým přístupem bude někdy dořešena.Sůl nad zlato je pro vás Aktive s Migdalem stále ještě otázkou? Pro mne ne,dávno známe odpověď.Nedloubej se v nose!
15. 07. 2011 | 07:59

Aktiv napsal(a):

NRI,fyzika je skutečně doplňující disciplínou základní fyziky ducha, mysli, a to v tom:
Poradí vám trajektorie částic po vektorové přímce proč myslíte, a proč jste tím, čím jste?Odkud a kam jdete, tzn.základní filozofické teorémy, otázky o příčině vaší existence.Existence vašeho hmotného já vám ještě nevysvětlí, proč je zde i vaše nadjá, které si z rovnice nevypočítáte. Ovšem i někteří koumáci vypočítali z hmotnosti těla před úmrtím člověka, že po úmrtí se mu snížila váha, tzn. že existence ducha je dokázána oním rozdílem!!!
Vážím si současného bádání v oblasti tzv.strun, teorie všeho, že se blíží v poznání toho, co už filozofie původní zaobírala teoreticky, a na čem založila poznání světa a člověka!

Každý si pořád představuje NRI filozofa jako přemítajícího blázna nad teoriemi nesmrtelnosti brouka, ale byl takovým filozofem i Sokratés, Platón, a ost.U nich lze rozeznat to, o čem filozofie je, není to jen chabé teoretizování jako u dnešních politiků, kteří filozofii podcenují a vystavují tím společnost dalkosáhlým katastrofálním následkům!
15. 07. 2011 | 08:16

Mrav napsal(a):

"V mém zjednodušeném pojetí světa se to má většinou takto: politik je ovlivněn mysliteli, a idejí či ideologií, kterou vymyslel někdo jiný (mimo jiné filozofové, sociologové, ekonomové atd.). Role politiků je vybrat tu správnou vizi pro sebe, nadchnout pro ni národ a pak ji aplikovat do psané i nepsané podoby. Filozofové by se své role v tomto vzdávat neměli."
...pane Tomáši Sedláčku, politici, ekonomové, bankéři jsou přímo nadchnutí a ovlivněni jen zloději a to i příklady z historie, hlavně Hernánem Cortésem, 1. markýzem del Valle de Oajaca, největším zlodějem pokladů světa..., zlodějem zlata Aztéků, jejich vyhladitelem !!!
Nečeká nás nic hezkého od nemravných ekonomů a bankéřů..., jak je vyhladit, to je otázka pro mravné... !!!
15. 07. 2011 | 08:57

NRI napsal(a):

to Aktiv:

Já Vaši neukojenou touhu po uznání a participaci filozofie uklidním:
Je pravdou,že velcí matematici byli většinou velkými filosofy.Předchůdci prvního velkého fyzika Isaaca Newtona byli filosofující matematici-objevitelé infinitesimálního počtu:Kepler a Leibniz.Proto Newton uznale říká:"Stál jsem na ramenou obrů". Fyzik je tedy konzumentem praktických důsledků filozofie v matematice.
Jinak geometrická figura je smyslový objekt smyslového vnímání.Ale jak píše filozofické kompendium "číslo je nesmyslový objekt smyslového vnímání".Ve fyzice je tendence to první názornost-smyslové objekty smyslového vnímámí opouštět a to druhé-čísla-nesmyslové objekty smyslového vnímání povyšovat na roli Domina.Ovšem oproti jiným vědám už se fyzika často neopírá ani o logickou důvodnost,zákon dostečného důvodu,prostě logický argumet.Často právě také o nelogický.Prim hraje "vypočitatelnost","kalkul" (symbolický počet s proměnnými).Z dob slavného matematického logika Kurta Goedela víme,že teorie mají logicky nedokazatelná tvrzení,ale ve fyzice naopak neexistují veličiny,které nelze nějak vypočítat.A těch způsobů výpočtu neboli teorií se stejným číselným výsledkem v ní přibývá,dnes je jich stále více.Jednu veličinu už lze vypočítat v průměru více jak deseti způsoby-kalkuly.Experimentální-empirické,laboratorní měření bývá v případech úplně nových faktů obtížnější,protože se nedaří odstranit rušivé vlivy.Michelson změřil nejprve rychlost světla,Einstein z toho vyvodil důsledky-speciální teorii relativity.Později relativizoval ve fyzice ještě více,téměř vše podstatné-ale to se projevilo až po skončené vědecké revoluci první půle dvacátého století,natolik to bylo zdlouhavé a obtížné domyslet a dopracovat se k výsledkům,které mohly být ověřeny a posouzeny.Einstein byl svým způsobem naivní filosof,který sebe považoval sám za abstraktního humanistu,věřícího v neurčitého,ne-antropomorfního Boha.Napsal o Bohu něco zhruba v tom smyslu,že Bůh není zlomyslný. Vzpomenu-li si.dopíšu.Bylo to širší.
15. 07. 2011 | 09:03

NRI napsal(a):

opravuji výše na "dostatečného důvodu"
15. 07. 2011 | 09:08

NRI napsal(a):

opravuji výše na "argument"
15. 07. 2011 | 09:11

Kvakin napsal(a):

Pro Gaia: Filosové svět jen různě vykládali, jde o to jej změnit. Jedná se o jednu z tzv. Tezí k Feuerbachovi, autorem je Karel Marx (v češtině Sebrané spisy č. 3)
15. 07. 2011 | 09:17

Joska napsal(a):

Myslím si, že základní myšlenka autora, že by se měla chopit iniciativy při řešení problémů dnešího světa, speciálně ekonomie, je zcestná. Filosofie, matka všech věd, jak píše Sedláček, je už poněkud stará, a své možnosti totiž vyčerpala. A iniciativy se chopili její "děti", zejména přírodní vědy a ty ukázali, že se "matka" ve většině případů mýlila. Otázka, proč se tomu tak stalo, je jednoduchá. Filozofie nemá metodologii a nástroje, kromě myšlenek a experimentů s nimi. Chybí jí interakce s reálným světem tak, jako má třeba fyzika, Tam je schéma poznávání jasné: teorie - experiment - vyhodnocení souhlasu s teorií a po změnách v teorii a dalších experimentech i úvahy v širším kontextu. A u přírodních věd není to tak, jako u ekonomie, a dalších údajných věd o společnosti, kde platí nebo se uplatňuje i to, co už dávno není pravda. Suma sumárům, ekonomie by se měla obracet spíše k matematice, modelovat, brát v ůvahu externality jako je životní prostředí a radikálně se loučit s chybnými koncepty. Všechny ekonomické teorie budou k ho..u, když naše planeta bude třeba jako poušť. A ani sebelepší filosof už s tím nic neudělá. A vo, vo, vo tom to je.
15. 07. 2011 | 09:22

Vladimír Hrubeš napsal(a):

zamýšlím se neustále: http://vladimirhrubes.blog.idnes.cz/c/200718/Kapitalismus-se-rozbil.html
15. 07. 2011 | 09:25

NRI napsal(a):

Citát Einsteina zní:

Raffiniert ist Herr Gott, aber Böshaft ist er nicht!) (Bůh je rafinovaný, ale není zlomyslný!)
Einsten uznával kauzalitu jako to hlavní v přírodě,ale ne zase tak absolutní,aby nebylo Boha v ní ani trochu.Na rozdíl od něj většina fyziků jeho doby se držela názorů fyzika Maxe Borna,kauzalitu s ním společně odmítali,ale v Boha nevěřili většinou.
Marx Born psal vícekrát o tom,že svět se řídí náhodou a lidské osudy štěstím.Nicméně rozpracovával třeba teorii sil v krystalech z hlediska,jakoby tam fyzikální síly byly příčinou změn stavu krystalu.Tedy rozpor v jeho hlavě ?
15. 07. 2011 | 09:54

žena napsal(a):

Karel
"Zmást, rozvařit, odvádět pozornost, zaměňovat podstatné a nepodstatné, ..... zabránit onomu "selskému rozumu", aby mohl být užíván, protože by si mnoho lidi mohlo uvědomit současnou realitu."

Souhlasím. Podle mě novodobé "Chléb a hry".

...
Tomáš Sedláček
"Netriviální zadání číslo jedna je tedy zjistit, v jakém systému se to vlastně nacházíme a jak jej pojmenovat. Zadání číslo dvě je systém buď přeměnit, nebo se s ním smířit."

Podle mě by zadání číslo jedna mělo být stanovení cíle (tedy systému), kterého chceme dosáhnout. A zadání číslo dvě pak určení cesty k tomuto cíli.

V současnosti bezcílně bloumáme a prioritně zjišťovat, kde se to vlastně nacházíme, nedává smysl. A k čemu je třeba pojmenování?
15. 07. 2011 | 10:09

Divobyj napsal(a):

Olga napsala-"Tak,jak kapitalismus znám,tak je to služba penězům.Pokud nezačneme sloužit dobrovolně Bohu,nenajdeme východisko.Oběma sloužit nelze."

Nezlobte se,ale já v uctívání peněz vidím také takové "náboženství".Bůh se múže jmenovat třeba Mamon,chrámy jsou banky a bankéři? To jsou kněží,kteří ze zákulisí tahají za nitky.Člověku se dnes dokonce zdá,že peníze jsou všudypřítomné a všemocné.

Na rozdíl od Vás si myslím,že člověk by měl sloužit především ČLOVĚKU.Svou pozornost by měl obrátit především zpět na své kořeny,na přírodu a na souznění s ní.Další existence člověka na Zemi je závislá zase jen na konání ČLOVĚKA. Konejme tedy!

A abych nekončil kontraverzně,taktéž miluji jednoduchost,ve které se dokonalost odráží.
15. 07. 2011 | 10:35

Bazzy napsal(a):

jsou dva cíle:

zachovat lidské pokolení po co nejdelší dobu
nebo změnit, přetvořit člověka v něco jiného, "lepšího" (transhumanismus)
...
15. 07. 2011 | 11:43

žena napsal(a):

Bazzy

A Vy byste zvolil který z těchto cílů?
15. 07. 2011 | 11:57

nový napsal(a):

Dobrý den,
Hlavní problém vidím v tom, že máme jednotlivé obory a v nich odborníky, bohužel se vytratil obyčejný selský rozum a dále zejména žurnalistika je poplatná době a plácá očividné nesmysly. Za socialismu dnešní novináři svorně jásali např. nad sovětským občanem - naším vzorem, který vypěstuje obilí s několika klasy a v průmyslu předhoní západ, ale i poslední strejda v hospodě věděl, že jsou to nesmysly. V 90 létech klesla úroveň DPH na 60% husákova stavu, ale všichni politici, novináři i ekonomové vykřikovali něco o středoevropském tygru a jásali nad světlými zítřky. Opět i poslední strejda viděl akorát rozkradené továrny ve městě a krachující JZD, to se ale nahlas nesmělo říci. Místo toho jsme řešili kdo udával STb a jak zlí komunisté popravili Horákovou a nechtěli uznat číhoštský zázrak.
Zrovna tak v dnešní době. Každý ví, že náš stát se může uživit akorát prací a plody této práce si pak můžeme rozdělit. Přesto tu pojem poctivá práce zůstává jako ošklivá komunistická nadávka. V praxi živíme cca půl milionu nezaměstnaných a dalších 300-500 000 lidí kteří už jsou vyřazeni z evidence plus příslušné zbytečné úřady, ale nedokážeme si již ani vypěstovat brambory a chovat dobytek. Ministerstvo dopravy a pro místní rozvoj zastavuje stavby, aby ušetřili na mandatorní výdaje pro nezaměstnané, kteří nepracují, protože stavební firmy propouštějí. Nestavíme věci, které potřebujeme, ale stavíme zbytečnosti, na které umíme / asi za úplatky/ sehnat dotace.
Neviditelná ruka trhu funguje perfektně, neumíme si však říci, že to funguje pouze tam, kde jde o čistý trh patřící kupujícímu, tedy kde jsou neomezené zdroje a produkt či jeho náhradu si mohu opatřit během chvilky. To jsou ale bohužel jen věci ZBYTNÉ až ZBYTEČNE / zmrzlina a jiné / Jsou však věci / zdraví, energie a voda, bydlení/ kde je situace složitější a je nutná společenská kontrola.
Tak bych mohl dlouze popisovat i dále
Tento stát má na to , aby uživil důchodce a poskytl nemocným ošetření. Tento stát však NIKDY nevyjde z dluhů, pokud bude živit zbytečný politický a úřednický aparát a s tím spojené rozkrádání.
15. 07. 2011 | 12:09

Nový napsal(a):

OMlouvám se za překlep. Oprava Samozřejmě ne DPH ,ale HDP či celková ekonomická úroveŇ
15. 07. 2011 | 12:20

Bazzy napsal(a):

žena napsal(a):
Bazzy

A Vy byste zvolil který z těchto cílů?

Já jsem zcela jednoznačně na straně lidí. Ať už to do budoucna bude znamenat cokoli.
15. 07. 2011 | 12:36

žena napsal(a):

Bazzy

Jsem taky jednoznačně na straně lidí. Jen jsem si teď na Aktuálně přečetla - Šéf NATO varoval Nečase, ať nesnižuje výdaje na obranu.

Zbrojní průmysl je holt nejmocnější z mocných i v dnešní globalizaci. Takže jaká budoucnost...???
15. 07. 2011 | 13:40

TZO napsal(a):

to Aktiv:

a fyzika je příkladem i toho,jak i nejkvalitnější možné poznání zeje dírou,která v principu může celou její stavbu někdypozději i sesypat.Kdysi takové podezření budil Gibbsův paradox v termodynamice (neví se zda je někým vlastně dořešen).
V roce 1956 skupina tchajwanských fyziků-Yang,Lee a paní Wu objevili narušení symetrie nukleárním jevem kdy pravá strana prostoru se nerovná levé.To znamená ,že "zjemňování"v prostoru při přechodu od atomárního měřítka velikostně k menšímu nukleárnímu prostoru neumožňuje tuto symetrii,běžně a téměř vždy používanou (zrcadlové odrazy apod.,rotace v symetriích) využívat jako obecnou.V atomovém měřítku naopak okolo roku 1920 se parita potvrdila Stern-Gerlachovým pokusem,kdy se svazek částic dělil přesně na poloviny do obou směrů a ten pokus dal vznik nové kvantově-mechanické veličině "spin".Nyní je celá fyzika "prospinována",včetně obecné teorie relativity,včetně teorie jádra a chemické vazby,ale to znamená,že v principu možná celá dnešní teorie je i chybná.A navíc veličina spin každou studovanou teoreticky situaci matematicky mnohonásobně komplikuje.
Yang a Lee naopak ulehčili fyzikům život při studiu Isingova problému-magnetika se spiny v uzlech,v principu matematicky neřešitelného,kdy našli,že má neočekávaně ideální kruhovou základní statisticko-termodynamickou funkci v komplexní rovině.Tím odbourali překážku,že ferromagnety nelze statisticky studovat podobně jako nelze kapky při kondensaci páry(z čehož vycházeli Landau s Lifšicem při tvorbě exotické mlejnkové rovnice ferromagnetismu,která jak se později ukázalo je fundamentální matematickou strukturou dynamiky ve fyzice,základnější než Schroedingerova a jiné známější rovnice,je solitonové povahy na Riemanových plochách).
Takže ani na vrcholku vědy a v žádné době není nic tak absolutně jisté co platí nebo neplatí.
15. 07. 2011 | 14:08

jezabel napsal(a):

NRI napsal(a): ... ale v Boha nevěřili většinou ....
To je vase apriorni predstava, presvedceni implicitne indukovane z cetby, nebo znate nejaky pramen ktery se aspon troch podoba empirickemu vyzkumu?
15. 07. 2011 | 14:09

jezabel napsal(a):

TZO napsal(a)
Tou zrcadlovou nesymetrii mynite ze k nekterym objektum tohoto sveta neexistuje zcela presny zrcadlovy obraz? Pritelkyne zase tvrdi ze v zrcadle vypadam jinak nez ve skutecnosti.
15. 07. 2011 | 14:27

jezabel napsal(a):

Sedlacek "Pokud se podíváte na seznam ekonomických bestsellerů, třeba na Amazonu, zjistíte, že většina titulů je kritickým zamyšlením nad kapitalismem."
Nac chodit tak daleko? Na kazdem politickem blogu se srazi prave polokoule mozku s levymi a vynaseji hluboce minene soudy o popularnich tematech. Kapitalizmu by mel byt vlastne podle slavneho dramatika O.Wildea stastny. Tento dobry muz totis prohlasil "Neni nic horsiho nez kdyz se o cloveku mluvi, horsi je pouze kdyz se o nem nemluvi."
15. 07. 2011 | 14:40

Bazzy napsal(a):

žena napsal(a):
Takže jaká budoucnost...???

Budoucnost podle pravice znamená slabý stát, obrovské soukromé korporace a v podstatě moderní feudalismus poté, co stát nebude schopen zajišťovat ochranu obyvatelstva.

Levice neví, co dělat - nemá žádnou alternativu.

Bělohradský se přimlouvá za vznik nějakého nového "náboženství", v jehož středu by byl člověk a které by lidstvu dalo víru v budoucnost a smysl existence. A které by místo dogmat postavilo kritické myšlení.

Další filosofové upozorňují na nesoulad mezi hyperbolickým technickým rozvojem a daleko za ním zaostávajícím osobnostním rozvojem člověka, jejichž nesoulad přináší praktické problémy: systémy, u nichž se nedá ověřit funkčnost, které se nedají kontrolovat apod. (např. důchodový systém, systém zastupitelské demokracie apod.)

Můj osobní názor je, že lidé budou okolnostmi donuceni vytvářet energeticky aktivní jednotky vybavené určitou mírou autonomie a zejména schopností přežít bez podpory zvenčí. Prostě nežít ze švindlu a na dluh.

Pasivní domy, elektromobily nebo místně produkovaný zemní plyn pro mobilitu, lokální zemědělská výroba a spotřeba, obchod pouze s přebytky.

Alternativou k tomuto je návrat o 200 let zpět, jak kdesi utrousil pan kníže, nebo nějaký globální konflikt.

Rozhodně nás čeká spousta práce nebo spousta mrtvých.
15. 07. 2011 | 14:47

HUNYADI BÉLA napsal(a):

Filozofie je k ničemu. Smysluplné vědy lze spolehlivě rozdělit na fyziku a filatelii.
15. 07. 2011 | 14:57

Bazzy napsal(a):

HUNYADI BÉLA napsal(a):
Filozofie je k ničemu. Smysluplné vědy lze spolehlivě rozdělit na fyziku a filatelii.

přesně tak, Vám je filosofie k ničemu ...;-)
15. 07. 2011 | 15:01

camponotus napsal(a):

Filozofie je něco jako náboženská víra, takže může vykládat vše, aniž by byla odpovědná za to, zda je to pravda, nebo ne. Věř a víra tvá Tě uzdraví.Z toho důvodu filozof může vykládat kapitalismus, aníž by to bylo ekumenické vůči názorům jiných filozofů. Dá se říci, že kapitalismus by měl být jen jeden, ale zdá se, že jich je víc. To, co právě buduje naše politická elita je Zmetekkapitalismus, co buduje Řecko je Žebráckýkapitalismus, co budují USA je Pistolníkkapitalismus. Tedy žádná shoda. Pro všechny platí jeden společný filozofický postulát - eat, but not to be eaten. Filozofové se budou nad tím, co jsem napsal pohoršovat, ale pokud jde o kapitalismus, tak mě žádné moudro nenapadá, jen, že si mám jít koupit delší žebřík, neboť má životní úroveň bude i nadále stoupat.
15. 07. 2011 | 15:27

Aktiv napsal(a):

NRI a TZO,
máte výborné komentáře, vědeckými termíny a pojmologií pojmenováváte celou složitost problému jakou je fungování vesmíru, a tedy i těla, až sem je hranice, tedy v problematice projevování hmoty.
Nakonec dospějeme k tomu, k čemu dospívají i mat-fyz. teoretici, že podstata hmoty se v nějakém bodě stýká s podstatou ducha. Struny,které vibrují teoreticky v hmotné realitě vytvářejí vlastnosti dané hmoty a v uvozovkách podobu hmotné částice.Struny nelze objevit ani těmi nejlepšími přístroji, předpokládají se. Atom také neodpovídá přesnému fyzikálnímu popisu, přesto jej lze v mikroskopu vidět. To, co však udržuje hmotu pokopě je však v bodě, kde se stýká hmota a duch!
Jednoduchými slovy to lze pojmout, že bez ducha není hmoty!
To samé lze aplikovat i na stav společnosti!Ve skutečnosti člověk může ovlivnit i to, co považuje za zdání neuskutečnitelného!Totiž, že existujeme v jakési fixní harmonii, dá se říci v konstantě, která nabývá existence jen tehdy, pokud ji chcete!
To, že mnoho lidí ji nechce, nemůže se divit tomu, v čem žije! I vy můžete ovlivnit zaběhnuté špatné procesy ve společnosti, a nemusíte být ani zvolen!
Naši zvolení zástupci mají možnost ovlivnit pozitivně chod společnosti, a co vidíme, neskutečný opak! Tak proč je volíme.

Pan Nový zde exeloval se zajímavou myšlenkou, např. my chceme to , či ono, a vlastně nemáme nic!Ekvivalent úspěšné společnosti je ta tam, hlavně, že nám to kdejaký politik slibuje až do nebe. Pokud to nedokáže politik, pak je k ničemu,a jen my můžeme dělat skutečnou politiku.
Političtí zástupci nás vlastně jsou tou hlavní iluzí, spíše opakem úspěchu, o který jsme se nechali připravit jejich zvolením!
Proto nevolte, a pokuste se sám něco změnit, a my to při troše vůle změníme!!!!
15. 07. 2011 | 15:53

uno napsal(a):

Pro Aktiv
nic nezměníte, protože kapitalismus je stejně nereformovatelný jako komunismus. "Vůle něco změnit" je iluze, neralistická, stejně jako komunismus bez peněz.
15. 07. 2011 | 16:17

Aktiv napsal(a):

uno, právě jste udělal první krok. Není to iluze, a politici to ví, a nejenom ti naši, ale i ve slavném zkrachovalém Washingtonu, nebo zkrachovalé Bruseli.
Stačí, když vás něco rozčílí, a pokusíte se napravit situaci, a tím získáte na obecné rovině pozornost lidí! Politici se o věci společnosti nezajímají, pokud zastoupíte jejich úlohu, lidé nepřijdou příště k volbám, budou řešit věci, které se neřeší s váma!
Čím méně lidí půjde k volbám a bude řešit věci za zvolené představitele, soudy, apod.konečně se něco hne!

Ttyo instituce chtějí jen vaše prachy, nezištně to nedělají, zadarmo něco pro lidi je ani nehne, máte příležitost!!!!

Máme příležitost, všichni ji máme, celý tento nefunkční a drahý aparát můžeme poslat k čertu!
15. 07. 2011 | 16:26

Trousil napsal(a):

Pane Sedláčku a ostatní,
Hledáte nějakou filosofiii či svatý Grál, který nám pomůže vyřešit situaci.Žádná ani nadpozemská filosofie nás nespasí. Křízení společnosti stačí především obyčejný selský rozum a vytvořit společnost, kde odhalení zločinci musí pryč především od veřejných peněz. Něco v tom duchu tu naznačoval ve svém příspěvku i p. Nový.
15. 07. 2011 | 16:29

honolulu napsal(a):

Pane Aktiv,
aby jste pochopil rozdil mezi civilizaci nasi (belochu) a tech druhych, tak je nejlepsi sednout ve Frankurtu na letado a za par hod. jste v Africe (nap. v Johannesburgu) a uvidite tu hruzu.

To, ze Vase theorie NEfunguji je snadno videt i na jinych mistech tohoto BOHATEHO kontinentu. Zduraznuji bohateho, kde se pro primitivnost, hloupost a linost umira hladem.
Zajedte si treba do Konga, ci Nigerie.

Dalsi Vase theorie velmi chybna je v tom, ze si myslite, ze prostredi, ci nase influece, ve veku vnimavosti 8-10 let by z nekoho mohlo udelat to, co jsme my. Pane ten rozdil je v dlouhem vyvoji, ktery trva tisic let.

Takovych pokusu o prekroceni dlouheho vyvoje (volani krve) bylo mnoho a vsechny dopadly spatne.
Vy si v Evrope nevite rady s Cikany. Proc si myslite, ze, by jste si poradili s africkymi kmeny ? Panove, nemate sanci !

Neni nic peknejsiho a milejsiho nez stene lva. Kdyz ho vsak prinesete domu a chovate s vasimi psi, tak za urcitou dobu Vam bude ukousnut krk a otevrene bricho. (Stalo se mnohokrat.)

Proto nepodlehejte theoriim, nebo libivym pohadkam.
Na konci techto experimentu je vzdy Vase smrt. Stavejte ploty a vnimejte realitu. V nekterych castech sveta je velmi nebezpecno ! Hlidejte to, co se deje a nectete filozoficke theorije, jak by to melo byt ! Soustredte se na to, jak to je !

Kolonialismus ? Co to asi je ? Vzdyt za nas nebyla nezemestnanost ! ! Nasi cernosi meli 6 x vetsi plat nez Vy za vlady Gustava Husaka. Oni chodili za nami. My za nimi NIKDY.
Tlaci se stale za bilou civilizaci. Riskuji zivot na pousti a na mori, aby mohli za "kolonizatorama". Francie, Italie, Spanelsko, tam vsude je problem....

Pane obcane,
proc Vy mne oslovujete ? Ze Vy mne chcete znovu udelat neprijemnost s panem Stejskalem ? Hmmm ? Prece i s mozeckem kanarka musite logickou dedukci prijit na to, ze Vas znovu poslu do pr..le ! Proti Cikanum v Cesku jste velky bojovnik, ale 100 x horsi zabijaky tolerujete a jste vzdy na jejich strane. Vy jste velky nepritel Ceska, ale pro vrozenou poruchu v mysleni o tom nevite. Je zde vsak jeste jeden daleko horsi zivocich nez jste vy. Ten je zapalen ideologicky a ja vim i proc !

Zvitezi-li lide jako jste Vy, ci on, tak Cesky narod bude fyzicky likvidovan v daleko horsim meritku nez tomu bylo za Komousu a Nacku. Zazil jsem to a videl jsem to po padu portugalskych drzav, Rhodesie atd. Vy prosazujete tolerancy k tem co prosazuji genocidu. Informace o tom co pisi jsou na comp. Tak se snazte neco precist, neco hodnotneho a ne stale jen levicove materidousky.
Je zde krasne rano a mam toho hodne pred sebou na vyrizovani, takze Vase protesty proti realite nemohou byt zodpovezeny.
15. 07. 2011 | 16:43

Jan Žura napsal(a):

Klíčníci v roce 1989 se nechali omámit hesly o svobodě a demokracii, veksláci, funkcionáři KSČ a všeho možného, co parazitovalo na socialismu, nedali na řeči a jednali, hodně rychle, posílila je elita propuštěná Havlem z kriminálu. Pane Sedláčku, velký manipulátore s myšlením lidí, pozavírejte tenhle šmejd, který je stále stejný a máme vyhráno. Biliony nakradených peněz se nám ovšem nevrátí, s tím se musíme smířit. Jsou uloženy u solidních bank v zahraničí a solidní banka nepodtrhne svého zákazníka i když je to zloděj a ví se o tom.
15. 07. 2011 | 16:44

Aktiv napsal(a):

Pane Honolulu svým způsobem s váma souhlasím, taky vím, že když to nejde, tak to nejde. Vycházím z toho jak se chovají černoši v prostředí bílé populace, a vidím, že to jde. To, že jim to nejde s nimi samými je druhá stránka poznání, které máte možnost poznat více než já, a já vaše zkušenosti přijímám. Proč jsou černoši nebezpeční, nezpoutaní, souhlasím s vámi v tom, že nemají tisíce let za sebou ve vlastní výchově, sebekontrole, složitější filozofie v sebepoznávání. A rozumím vám i v tom, že je těžké je to naučit, a myslím si, že zrovna tak je těžké opět naučit západního člověka mentalitě afričanů, nebo asiatů.

VYCHÁZÍM ZE ZÁKLADNÍ TEORIE, KTERÁ SE POTVRZUJE I U DĚTÍ ČERNOCHŮ, NEBO CIKÁNŮ V OBDOBÍ MEZI 7-9 ROKEM!
Největším nebezpečím pro vývoj afričana je bezcílnost, absence ctižádosti něco dokázat, tradice bojovníků. Svým způsobem Evropané chtěli udělat z lovce z doby kamenné, distingovaného intelektuála v brejličkách s vybranným chováním.
Tento psychologický skok je samozřejmé nemohou udělat, i když se o to snaží. Ale jde jim to v prostředí bílé populace, to se prokazuje, a sám jste to říkal.
Někdy mám pocit, že u cikánů se jisté změny také začínají projevovat, a že se začínají humanizovat, a přizpůsobovat se lidštějším, civilizovanějším procesům.
Ale když si vemete, že i člověk na oko civilizovaný(tunelář,spekulant, politik)může zradit sám sebe, a svou výchovu, a že půjde cestou pudů, a těch nejprimitivnějších, tak jde vidět, že i bílej člověk s tím má stále problémy, a volání jeho krve je také pořád velmi silné!!!!

Bohužel jak pro bílé tak i pro černochy je otázka, kdy nastane opravdový obrat, když se podívám na politiku USA a na vaše posouzení situace z JAR, tak v to moc nevěřím!

V tom případě musím konstatovat, že člověk zůstává zvířetem dál....i když pojede v zánovním Mercedesu...
15. 07. 2011 | 17:07

jih napsal(a):

honolulu
Narazite na rozsirenou predstavu ze pribuzny muze byt mizera, soused je casto mizera, mistni Cikan ani nemluve. Ale ti lidickove na druhem konci sveta? Ty prece dobre zname z prirodnich a cestopisnych poradu v TV. To jsou lide na rozdil od nasi zkazene civilizace lide zijici idealnim zpusobem zivota v souladu s prirodou a soucasne v druhem poradu nesmirni ubozaci, kterym musime pomahat a postupne je konvertovat na nasi zkazenou civilizaci.
Tatinku a proc je vlk zly? To je proto ze zere ovecky. A vubec. Mlc kluku koukej dojist to skopovy.
15. 07. 2011 | 17:27

jih napsal(a):

Jan Žura
Pokud pisete ze komunizmus zradili sami komuniste, nejste daleko od pravdy. Napred se nechali omamit Viteznym Unorem a pak delali kariery. Kundera to v "Zertu" dobre popsal. Jejich potomci a vnuci zastavali rovnez krasna postaveni. Ti se na vas vykaslali. To jsou ta prasata, ktera se ve "Zvireci farme" nakones scuchla s lidmi. Na ty se muzete obratit svymi stesky. Mate to ale s krizkem po funuse tezky.
15. 07. 2011 | 17:49

jih napsal(a):

camponotus napsal(a):
Teda s vami zametli ti TV zvestovatele politicko ekonomickeho zpravodajstvi ze vas musim litovat. Dejte si pozor aspon na TV sexuology aby to s vami nedopadlo jeste hur.
15. 07. 2011 | 17:58

uno napsal(a):

Aktiv
jednotlivci nic nezmění, jak jsme viděli, nezmění ani odbory, ani sociální bouře, jak je tomu v současném Řecku. Vše jde po starém, oškubat ty druhé, abych se mohl sám napakovat. Zda někdo k volbám půjde, nebo ne, není vůbec podstatné, to už máme odzkoušené, změnit něco může jen jiné myšlení a spravedlnost stejná pro většinu a přísná k těm nepřizpůsobivým, kteří se obohacují na úkor většiny, jako ti tam dole i nahoře. Spodek i svršek jsou shnilé entity, ale zřejmě není možné je nabrat na lopatu a vyhodit na hnůj. A spoléhat na soudní spravedlnost? Přečtěte si pár rozsudků a zůstane Vám rozum stát.
15. 07. 2011 | 18:24

jbg napsal(a):

Jaká ekonomie, proč dovážet to, co umíme vyrobit? Sice možná trochu dráž, ale kontrolovaně. Nevyvezeme to, ale máme snad jistotu, že pracovníky v levné Číně chrání nákladné zdravotní a bezpečnostní opatření a přísné normy jako tady. Takže buď se vykašleme na bezpečnost nebo zkrachujeme nebo přestaneme dovážet. Důsledek tohoto systému je přesouvání výroby do míst, kde ani pořádně vyrábět neumí, jen za cenu levnější práce. Zavedené české výrobky najednou připomínají nepodařený padělek. Klidně si vyrábějte "český" výrobek třeba v Turecku, ale sem ho vozit nebudete. Přece máme právo mít hranice otevřené pro lidi, ale ne pro jakékoliv zboží. Nechci si koupit Škodovku s motorem z Ruska. Pokud po ní někdo touží, ať si tam dojede. EU by měla umožnit volnější pohyb lidí a zboží, ale jen toho zboží z EU. Společná měna a další politické ambice vše jen komplikují a nakonec ideu společné Evropy mohou pohřbít. Copak ochrana před importem nežádoucího zboží je nekapitalistická? Já si myslím, že kapitalistické je ochránit svou investici a majetek a to EU ani ČR nedělá. Co se týče Číny, jen by jí omezení prospělo, protože by z levné pracovní síly musela udělat zákazníky, což se časem stejně stane. Akorát těch pár Čínských hlavounů by si narejžovalo o něco míň. Ale jestli Vám jde jenom o jejich blaho, tak pokračujte v tom, co děláte, ekonomové.
15. 07. 2011 | 18:28

camponotus napsal(a):

jih
Vaší filozofii nerozumím, já se na televizi nedívám a cizáky vlasněné noviny nečtu, řídím se vlastním rozumem a úsudkem, tak nemám pocit, že by se mnou někdo zametl. Spíš jste nepochopil o čem píši, ale to nevadí, každý jsme nějak trochu jiný, jako si nejsme podobni ksichtem, nejsme si podobni myšlením.
15. 07. 2011 | 19:04

Da.Rock napsal(a):

První odstavec mě navnadil, ale pak to šlo do kopru. Škoda.
Co takhle se vrátit k tomu (kritickému) hodnocení kapitalismu a trochu to rozebrat? Ale ne z filosofické stránky, filosofů jsou plné hospody. Z ekonomické stránky!
15. 07. 2011 | 21:31

honolulu napsal(a):

Pane Aktiv a pane Jih, nez odejdu z tohoto blogu, tak nekolik myslenek.
Afrika je krasnejsi, nez ji vidite na cestopisnych poradech v TV.
Plaze v Natalu ci Mozambique se snadno vyrovnaji a nekde i predci Floridu, ci Polynesii, ale jsou tak nebezpecne, ze jsou k nicemu.
Cela ta Afrika, ktera vypada tak idilicky, neni nic jineho, nez KDO SEZERE KOHO ! (Jako u tech plazi plnych zraloku, a rek plnych krokodilu, a bushi plne zivocichu a hadu pozirajicich jeden druheho). Protoze cerni v takovem prostredi ziji tisice let, tak maji v krvi PREDATORSTVI. Kmen proti kmeni je v nekonecne valce, prepadavani a to cemu my Evropane rikame kriminalita je u nich bezna vec. Zulu a Xhosa, Ndebele a Shona, se vrazdi bez jedineho slova. Maji to proste v krvi.

V USA cerni a bili ziji oddelene, DOBROVOLNE, ve svych ctvrtich, aniz by to tak vlada vyzadovala. Proto vztahy jsou daleko lepsi. Kriminalita v bilych ctvrtich je mala. V cernych ctvrtich je vsak VELKA. Kazdy to vi, ale rici to otevrene, tak jste obvinen z "NECITLIVOSTI". Je jich 15 % populace, ale 70 % osazenstva v kriminalech. Jsou rozdeleni na gangy a vrazdi se vzajemne, coz je pro nas nepochopitelne. Nevime vetsinou proc.
Doporucuji knihu statistiky ALMANACH 2011, nebo jeste lepe, pockat na ALMANACH 2012.

Kdyz jsou volby, tak belosi voli ideologicky. (Demokrate, republikani, independets), cerni vzdy rasove. (Naseho bratra !)
To vse jsou fakta ! Presidenta Obamu nemaji radi. On totiz neni cernoch (Bantu), ale misenec belosky a Tutsi. (Hamitic - vyssi africka rasa.) Belosi, (demokrate) ho maji radej nez cerni.

Pane jih, zacal jsem psat na Aktualne CZ, ne proto, abych si stezoval, ale abych informoval o skutecnosti. Zacalo mi vadit, ze levice balamuti lidi pohadkami a ma MONOPOL na "pravdu". (Tak s tim je konec !) Dostal jsem strach, aby Praha nedopadla jednou jako Johannesburg. Vim, ze pana Stejskala ze mne boli hlava, ale je dulezitejsi, aby bolela hlavne levicove filozofy.
Nevim na co jsem zapomnel, dekuji Vam, ze jste diskutovali slusne, ze jsem nemusel byt mazan. Koncim na tomto blogu.
15. 07. 2011 | 22:20

NRI napsal(a):

to TZO:
Fyzika trpí značným rozporem mezi Stern-Gerlachovým pokusem z roku 1920 a pokusem Yanga-Lee-Wu z roku 1956.Tedy pokud chceme v ní nadále pracovat s jedním jediným homogenním prostorem od nekonečna do nuly,od největšího k nulovému rozměru.Maximini atomový rozměr prostoru zachovává paritu (levé=pravé v prostoru),zatímco mini nukleární,menší prostor ji nezachovává obecně.
Nabízí se zde analogie s pověstnými "Dvěma obláčky" Lorda Kelvina,které předcházely vědecké revoluci začínající Planckovým objevem toku 1900 (jako reakci na Wienův pokus s tepelným zářením).Lord Kelvin tehdy psal o rozporech ve fyzice díky Michelsonovu pokusu se světlem(reakcí byla teorie realativity) a Wienově pokusu s tepelným zářením s Raleyigh-Jeansovým zákonem-reakcí byla kvantová mechanika).
Dnes trvá Gibbsův paradox okolo velčiny "S" -entropie-1.obláček a právě zmíněný paradox okolo veličiny "S" -spinu-2.obláček .Fyzika se revolucí dostala od dvou obláčků k jiným dvěma obláčkům.
Jedna z možností by byla vrátit se ve fyzice zpět až do doby Avogadrova čísla: hmota plynu M = nm,kde n je počet molekul,m je hmota molekuly. Protože další objev po Avogadrovu číslu byl Boltzmanův statistický vzorec.Ale právě do něj později vstoupil spin jako do prvního vzorce vůbec aby rozdělil Boltzmanovy jednoho druhu částice na dva tábory:fermiony a bosony,které se se místo jedné statistiky Boltzmanovy řídí dvěma různými statistikami,podle toho zda mají spin celočíselný nebo násobkem "1/2". Posléze spin vstoupil jako veličina minimálně do polovičky všech používaných tisíců a tisíců dalších vzorců v moderní fyzice,nevyjímaje jedinou oblast fyziky.
Bude "struna" lékem proti "sS" rozporu?
V otázce ferromagnetu-jádra cívky ferromagnetu je tedy dnes po Landau-Lifšicovi,Yangu-Leem a před nimi dávno-Warburgovi s jeho smyčkou hysterezních ztrát-naprosto jasno teoreticky.Ferromagnet je ideální dvoutaktní stroj s možnou účinností 100%.
16. 07. 2011 | 09:50

!!! Volte KSCM !!! zlodeji se ji boji! napsal(a):

KSCM je volba zachranne brzdy!!! NEJLEPSI RESENI, jedine, ktereho se zlodeji jeste boji!!! ZACHRANTE CR A VEMTE SI ZPET SVOU ZEMZ RUKOU ZLODEJU!

ODS: za nas rozkradeno v ČR více jak 3biliony!
Kdo vytvořil státní dluh?!

Kocourek ještě jako poslanec za ODS (dnes hlavní ekonomický expert ODS) v televizní "7" v lednu 2004 (moderátor pí Bobošíková) prohlásil:

"ano jsme si vědomi, že za vlády OF a z něj vzniklé ODS bylo v letech 1990 až 1996 rozkradeno v ČR více jak 3 biliony (tedy více jak 3.000 miliard) korun".

V té době byla součástí vlády také bývalá strana ing. Kalouska.

blisty.cz/art/52565.html

youtube.com/watch?v=zpe4T0lXZcE

...řekl bych více než symbolické ! s úsměvem a bohorovným klidem před zraky celého světa...kdyby člověk neznal letité souvislosti,možná by se i zasmál...)))

Podobne jako kdyz Novak ODS vzal prokazany uplatek 43mil. a dostal za to smesny trest 6 mesicu podminku - po 10letech

aktualne.centrum.cz/domaci/kauzy/clanek.phtml?id=685610

Zdivočelá země
(opožděný příspěvek k oslavám 20. výročí Velké Listopadové Sametové Revoluce)

www.zvedavec.org/komentare/2010/02/3500-zdivocela-zeme.htm

Sametová ekonomika

www.outsidermedia.cz/Sametova-ekonomika-1.aspx

www.outsidermedia.cz/Sametove-argumenty-a-ekonomie-1.aspx

POSLETE VZKAZ JEDNICKAM!!!
a nebo platte dal jejich zlodejny a zadluzovani a v zrcadle se podivejte na PITOMCE!!!

Maji STRACH z vas, z probuzeni lidi, proto mazou! Nenechte se zastavit.
16. 07. 2011 | 10:04

Divobyj napsal(a):

V roce 90 bych tenhle příspěvek považoval za drzou provokaci.Uběhlo 21 let,a ten člověk má vlastně pravdu.
V roce 90 věřilo našim "demokratům" jistě 80% národa.Dnes jsou na tom s důvěrou hůře,než byli v devadesátých letech komunisté.
16. 07. 2011 | 10:25

TZO napsal(a):

to NRI:

pokusím se (!) Vás upřesnit:

Planckovo kvantum energie "hxní" spojilo tehdy .roku 1900,dva různé aplikované Boltzmanovy vzorce statistické v jeden: Boltzmanův vzorec u jednoho konce spektra tepelného záření (Wienův) s Boltzmanovým vzorcem pro druhý konec (Raleyigh -Jeansův).
Spin naopak rozdělil general- Planckův vzorec na dva podle spinu:
na vzorec Diraca-Fermi a Einstein-Boseho.
Je pro mne nepochopitelné,že nedávno vidím na Internetu otištěn referát W.Heisenberga -otce maticové kvantové mechaniky z 30-let 20.století,kde Rayleigh-Jeansův zákon označil za lživý,falešný.Tedy otec kvantové mechaniky zapochyboval zpozdile na jeden ze dvou kořenů svého objevu.Proč asi? Bez Plancka by nebylo Heisenberga,i když k nacismu měli právě opačný postoj.
16. 07. 2011 | 10:41

mužiko napsal(a):

to TZO,NRI:

váš Galileo-Galileovský dialog besed o mechanice a náš zdravý selský rozum? A dokud nás při odstavení průmyslu uživí agrární peníze?
Vždyť sám Gauss (Karl) nepustil dle svých slov k publiku neeuklidovskou geometrii.Ale Gaussovu křivku statistickou,tvarově shodnou s Boltzmannovou se pustit odvážil.Ale ruku na srdce,sedlák ví,že tři roky po sobě byla úrroda,aní počítá počet zrníček.Pak dva roky neúroda.Nač by ho měla zajímat Gaussova křivka,navíc její metamorfózy jako u Boltzmannovy křivky? To maximálně by zajímalo nějakého bílého límce na krajské zemědělské správě,ale co by měla zobrazovat-mnoho malých příčin,jakých? Takže pokud bude mít sedlák,náš člověk v blízkosti transformátorovnu s ferromagnetem,nezajímá ho více než zda nepustí do chalupy přepětí,které vyrazí pojistky nebo u špatné spálí vnitřní el. vedení v chalupě.Kolik procent energie se ztratí v transformátorovně by mělo zajímat střední technické kádry.Ale ty si vezmou vzorec z Meluzina,rudé knížky,kolik závitů je na sekundáru a kolik na primáru a houby ví kolik energie se ztratí.Bereme sedláci a naši technici vždy v úvahu jen to co vidíme.A žádnou komplexní rovinu nebo Riemannovu plochu nepotřebujeme.Basta fidly.
Podobno lítosti Bedřicha Engelse,že zdravý selský rozum nikdy marxismus nepochopí.On toho nepochopí a nepoužije daleko více.Je to ignorant,žije zvykem ne novotami,co by se namáhal?
Ostatně i za osvícenců kdysi trpěl jak zvíře,samá krvavá rebelie,zatímco v salonech zlepšovali jeho údajný život a university kreslily na papír technické zázraky.Jenže,možná přijde i kouzelník? Jakým byl syn kněze Nikola Tesla? Kdy?????
16. 07. 2011 | 12:02

mužiko napsal(a):

opravuji na "úroda,aniž"
16. 07. 2011 | 12:04

kostra klokana napsal(a):

Shrnutí diskuse: Filosofie dům nepohnojí a za bídu v JAR můžou filosofové (nejspíš J. Ch. Smuts a jeho parta). Ve fyzice se vrátíme do časů Avogadrovy konstanty a budeme volit komunisty, protože si nepouštějí domů vlašťovky.
16. 07. 2011 | 12:33

krivič napsal(a):

to mužiko:

Boltzmannova křivka je Gaussovou,pokud ji vyneseme do grafu v nezávisle proměnné jako druhé odmocnině z potenciální energie.
Ale Boltzmann ji psal a ostatní po něm v nezávisle proměnné jako přímo potenciální energii-jako prostou všem známou exponentu z řešení jednoduchých diferenciálních rovnic,jako třeba tlumeného harmonického kmitu. J.C.Maxwell zapisoval rozdělení částic podle rychlostí přímo v Gaussově tvaru.
Boltzmann navíc svůj statistický zákon objevil úvahami metody matematika Jacobiho jak se dopočítává poslední integrál pohybu z rovnic-konzervativní veličina,když ostatní jsou všechny známy.Gibbs získal tento statistický faktor nejobecněji,když vycházel z Louvilleova zákona o zachování objemu ve fázovém prostoru (ve spojení Hamiltonovými rovnicemi pro mechaniku částic).
Ale Gibbs šel ještě mnohem dále a zavedl kanonické a mikrokanonické ansámbly a rozdělení jim odpovídající,což daleko přesahuje objemem úvah Maxwell-Boltzmanovo rozdělení.Můžeme mluvit o Gibbsově zákonu.Zakladatel kybernetiky Norbert Wiener považuje za zakladatele moderní mysli právě J.W.Gibbse,ač ještě neznal tento ani teorii relativity,ani kvantovou mechaniku,ale spojil termodynamiku se statistickou fyzikou perfektními úvahami o kolektivech částic ve fázovém prostoru.Wiener jeho přístup nazval největší revolucí způsobu myšlení.
16. 07. 2011 | 13:52

krivič napsal(a):

A navíc:
Maxwell zase našel svoje rozdělení úplně jinou cestou.Z Boltzmannova srážkového integrálu v Boltzmannově kinetické rovnici.Neřešil rovnici,ale řešil srážkový integrál se rovná nule.Výsledek byl shodný s výsledkem Gibbse.
Od jisté doby učebnice avšak přešly na jiný způsob odvození.Přes úvahy o n částicích nasypaných do m krabic-"komplexie"-čili čistě kombinatorickou úvahou.
16. 07. 2011 | 14:02

krivič napsal(a):

Planck zase znal Stefan-Boltzmanův vyzařovací zákon ( čtvrtá mocnina teploty),který byl integrálem jeho pozdější funkce.Který byl odvozen bez použití statistiky,termodynamicky z Maxwellových rovnic.Planck použil model-kolektivu harmonických oscilátorů aby odvodil entropii a následně rozdělil Stefan-Boltzmannovu celkovou energii do dílů podle frekvencí,ve smyslu jeho kvanta energie tedy i energií kvant.Později v létech 1910 -1920 fyzika prožívala velká muka,v nichž se postupnš zbavovala oscilátorů,rezonátorů až nalezla to nejjednodušší možné:kvantovou mechaniku, v níž harmonický oscilátor je také,ale jako jeden případ.I když osudová závislost fyziky na harmonickém oscilátoru (Hookově zákonu pružiny ze středověku) v mnoha ohledech trvá v celé moderní fyzice až do posledních dob.
Buď 1.volná částice = rovinná vlna - exponenta komplexního argumentu -fáze vlny nebo 2.harmonický oscilátor-kvadratická potenciální energie (x na druhou) nebo 3.centrální síla 1/r Coulomb-Newtonova tvoří spolu se symetrií 99,999999% stavebních prvků všech novodobých prací z teorie ve fyzice.
16. 07. 2011 | 14:24

c.k.polní maršálek napsal(a):

Jak jen se z toho pološera-polosviru mohla zrodit atomová bomba?
Kam dali naši c.k.fyzikové tehdy nos,asi ho měli ucpaný nebo chrápali.Ty kopy zlaťáků za nic.Nechápu.Theatre Physique.
16. 07. 2011 | 18:36

lionel napsal(a):

Rok před svou sebevraždou (italští karbonáři jako u Sisi ? kdoví? zda?) se Boltzmann mohl dočíst o Einsteinově práci s (1-v2/c2) na minus prvou,speciální teorii relativity.V té chvíli jeho milované dítko -dynamická rozdělovací funkce dostalo ránu po hlavě.Protože integrály,kterými s její pomocí počítal střední hodnoty nešly k nekonečnu tak,že nejrychlejší částice nevnášely téměř nic do střední hodnoty jako dosud mnoho let-ale u impulsu "mv" např. musel hmotu Einsteinovým faktorem násobit.Pak tedy mu právě v rychlosti světla "C" končily rychlosti,ale tak,že tam vznikla singularita-nekonečno pod integrálem.V té chvíli se jeho obraz světa převrátil naruby:naopak veškerý vklad do středního impulsu plynu vnášely právě nejrychlejší částice pohybující se rychlostí světla (téměř).Představte si anizotropní případ-plyn v zužujícím se kuželu pohybující se podél osy kužele k propustné špičce.To ho mohlo duševně úplně odrovnat.Bez Einsteina ocas rozdělení je nic,s Einsteinem opak.Pozdější kvantová mechanika raději použila "psí"- funkci-vlnovou funkci,v linii dynamické rozdělovací funkce Boltzmanna nepokračovala.Boltzmanova funkce byla pravděpodobností,psí funkce je druhou odmocninou pravděpodobnosti.
16. 07. 2011 | 20:44

kostra klokana napsal(a):

To "psí" mě mate: psí funkce je štěkat u boudy. Zkusím: ψ.
16. 07. 2011 | 20:55

kostra klokana napsal(a):

Tak jo, jde zobrazit...
16. 07. 2011 | 20:56

lionel napsal(a):

Ludwig Boltzmann,

moravský rodák žijící ve Vídni v 19.století dal světové fyzice svými čtyřmi známými integrály obrovský impetus,impuls jako málokdo v dějinách.Pouze mu však o vlásek unikl následek jeho impulsu fyzice-vědecká revoluce ve fyzice 20.století.K té přímo nepřispěl,byl jejím předvečerem.Na takového vědce by mohl být pyšný právem kterýkoliv národ.V revolučních výsledcích,jaké na základě jeho objevů dosáhli bezprostřední pokračovatelé jeho díla a následníci mu patrně zabránila převážně integrální forma jeho fyzikálních zákonů s níž většinou pracoval.
16. 07. 2011 | 21:57

Phil napsal(a):

"Jediným Héraklem proti hrůzám vědy, náboženství a morálky (a Honolulu - pozn. red.) je filosofie. (Schopenhauer)
17. 07. 2011 | 01:54

ajeto napsal(a):

k blogu: Proč je asi stále více negativních příspěvků ke kapitalstickému systému a trhu?
18. 07. 2011 | 16:57

Lada napsal(a):

A vy si opravdu myslite, ze kapitalismus nefunguje? To je stejne, kdyz se budeme bavit o tom, jestli je lepe zviratum ve volne prirode, nebo v zoo, pripadne domacim. Nebo budeme hledat take jeste jiny model?
Nj filozofove, hledaji problemy, kde nejsou!!!
18. 07. 2011 | 21:02

Jeff napsal(a):

Může stát zbankrotovat? A co to znamená? ptá se Ilona Švihlíková a pokračuje: Existuje nějaký jasný proces, podobně jako u právnických osob, který by řídil bankrot státu? Tyto otázky nejsou důležité jen v souvislosti s Řeckem (nebo šířeji pojato se zeměmi tzv. jižního křídla eurozóny). Pohled na žebříček veřejného dluhu v poměru k HDP nám ukáže zajímavou skutečnost:
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_sovereign_states_by_public_debt
Rozhodně tomu není tak, že mezi nejzadluženější země (v tuto chvíli zohledňujeme jen veřejný dluh) patří jen ty nejchudší rozvojové země. Velmi vysoko najdeme země vyspělé, klasickým případem je Japonsko.S určitou dávkou škodolibosti bychom mohli poznamenat, že velmi nízké veřejné dluhy mají země, které nebývají považovány za „košer“ (Čína, Rusko, Irán, Venezuela nebo Libye).
Je nejen zajímavé, ale pro „vypořádání“ se s dluhem také zásadní, jak dluh vznikl. V některých případech to je učebnicový případ kumulace deficitů rozpočtu. A tady nesmíme zapomenout podívat se na dlouhodobý vývoj OBOU stran rozpočtu, tedy jak výdajů (na které se především soustřeďuje pozornost MMF), ale také příjmů… Není překvapivé, když se do problémů dostanou země, které v minulých letech provozovaly daňové závody (Řecko, mimo jiné i ČR). Země, které šly cestou daňového dumpingu, pak neměly žádný polštář pro horší časy (Irsko – i když převzetí zátěže bank by zřejmě nevykompenzovalo ani vysoké progresivní zdanění). Velmi malá pozornost bývá věnována daňovým únikům.
V řadě jiných případů veřejný dluh vznikl převážně tím, že veřejný sektor převzal dluhy soukromého sektoru (tzv. bail-out např. bank) – to je případ Irska, které tím spáchalo ekonomickou sebevraždu. Pro pozdější řešení dluhu je takový audit (viz dále) naprosto zásadní, protože může odhalit na první pohled skryté skutečnosti a zdůvodnění typu „Řekové vše prožrali“, pak už jaksi není možné použít.
Dluhová krize u suveréna, tedy státu, je signalizována ztrátou důvěry finančních trhů, která se projeví v nárůstu, často velmi dramatickém, úrokových sazeb 1 na dluhopisy dané země (které paradoxně ten „bankrot“ země, neboli neschopnost platit svůj plný dluh, ještě více přiblíží) a v dnešní době derivátů nárůst rizikové prémie u CDS. Tento nárůst často reaguje na zhoršení ratingu, přičemž systém práce ratingových agentur, včetně oligopolní povahy trhu, je předmětem dlouhodobé kritiky. Těžko můžeme vyloučit propojení tří hlavních ratingových agentur s finanční sférou – a tak získáváme obrázek tří hlavních agentur, jejichž „neutrální hodnocení“ může skutečně zničit určitou zemi. Ratingové agentury jsou jen dalším příkladem mocného aktéra, který má enormní vliv na „suverénní“ země, a za svá rozhodnutí nenese žádnou odpovědnost.Mezinárodní měnový fond „řeší“ dluhové krize tím způsobem, že – aniž by se příliš zajímal o to, jak dluh vznikl – poskytuje půjčky, ovšem s určitými podmínkami. Tyto podmínky jsou stále stejné. Jedná se o zavedení tzv. úsporných opatření, která mají většinou velice drastickou sociální podobu. Ne nadarmo Stiglitz ironicky komentuje řádění MMF v případě krize v jihovýchodní Asii tak, že „řešení krize by nemělo být horší než krize samotná“. MMF zkrátka vždy primárně šlo o uspokojení věřitelů, což obvykle bývaly západní banky a různé finanční skupiny. Zároveň se nikdy moc nezajímal o to, jestli země úsporná opatření takříkajíc unese, a to nejen po ekonomické stránce, ale také po politické. MMF zkrátka ordinuje recepty, za které nenese žádnou politickou odpovědnost, tu plně přenáší na domácí elity. K čemu to vede, nejlépe vidíme aktuálně v Řecku, dále zde:
http://blisty.cz/art/59406.html
19. 07. 2011 | 02:16

Jeff napsal(a):

Výše uvedený příspěvek a odkazy jsou podle mého názoru patřičné, neboť pokud chceme s populárním ekonomem filosofovat o současném dění, nelze zacpávat uši cenzurou alternativních pohledů. Výtka je směřována samozřejmě vůči nejsledovanějším médiím, tedy televizi.
19. 07. 2011 | 02:26

Bezválek napsal(a):

filozofie musí být praktická, "Miluj bližního svého" a bude mír
19. 07. 2011 | 09:39

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy