Proč jsem reformním kapitalistou

22. 02. 2013 | 17:27
Přečteno 10388 krát
Ano, mohlo by to být lepší, pokud systém svědomí má, musí být zčásti černé. Ale mohlo to také být mnohem horší. Tento systém není ideální, ale je v jakýchsi mezích přípustného neideálu. Jestli z nich vypadne, záleží na nás.

Zjištění, že naše já není nikdy samo, je jednou z konstant moderní doby. "Každý z nás je sborem hlasů," psal Herman Hesse, kterého okřikuje Arthur Rimbaud: "Já je někdo jiný."

Když Joseph Schumpeter, klíčová osobnost v dějinách ekonomického myšlení, obhajoval kapitalismus, všiml si zejména jedné věci. Privilegiím, která měla jen úzká vrstva vyvolených, se dnes těší široká populace, nebo její drtivá většina. Třeba takové boty nebo zdravotní pojištění, škola, dostatek jídla a pití a teplo v zimě. Ano, jistě, vše není dokonalé, spravedlivé ani bezproblémové, ale drží to nějak pohromadě, byť jsou mnohdy vidět praskliny i jejich neohrabané lepení.

Problém hledání zcela nového systému, který se "už nějak vymyslí", je v tom, že se zpravidla vylije z vaničky dítě a zůstane jen špinavá voda. V moderních dějinách prostě žádná alternativa nefungovala. Můžeme se dnes sice inspirovat nordickým modelem (jak to v posledním čísle dělá The Economist), ale to je maximum, kam naše fantazie sahá.

Kdyby to aspoň bylo tak, že by zde existovala nějaká teoretická alternativa, kterou by někdo měl odvahu risknout. Ale nic takového neexistuje, jak koneckonců přiznává i snad nejznámější intelektuální mluvčí levice filozof Slavoj Žižek. Ten je brilantní jako kulturní kritik a psycholog dnešní doby, plný nekonečně zajímavých postřehů, nicméně sám tvrdí, že tím to končí. A pokud se dnes mezi filozofy uhnízdilo rčení, že "je snazší si představit konec světa než konec kapitalismu", hovoří tím zřejmě též sami k sobě a přiznávají nedostatek povědomí o tom, co by se s tím dalo, ksakru, dělat.

Bez kouzelného proutku

Když lidské, tak lidské... povzdechl si kdysi Nietzsche. Proč to připomínáme? Protože na jedné straně máme svobodný (rozuměj neregulovaný) trh. Tak, jak si jej představuje hard core proud ekonomické pravice, ztratil aureolu kouzelného proutku. Tento tržní proutek měl mít až božské vlastnosti: sám, samospasitelně, automaticky, bezděky a nějak tak mimochodným omylem vyřeší všechny neduhy světa.

Jenže nyní zjišťujeme, že trhy nejsou božské, neomylné, racionální, dokonale alokující, a už vůbec ne spravedlivé (to, tuším, nikdo o trzích snad ani netvrdil). Jsou, ehm, tak nějak lidské.

Poruchová dokonalost

Nebo to zkusme z jiné strany. Vše, co člověk vymyslí, vyrobí, má své kvality a použitelnost, ale nic z toho není dokonalé. Třeba takový automobil nebo mobil. To jsou jistě skvělé technické vynálezy, ale auta mají nyní na kontě víc mrtvých než všechny současné války. Mají poruchy, je třeba je opravovat a neustále vylepšovat a stvořila úplně nové množiny problémů (smog, zácpy, urban sprawl) a tak dále. Ty problémy se musí řešit, je nutné pokusit se některé aspekty omezit (tedy regulovat). Jinými slovy, auta, podobně jako trhy či demokracie, jsou lidským výmyslem pro lidi se všemi chybami, nedotaženostmi, nedorozuměními a jinými nešvary.

Proto jsem "reformním kapitalistou", nikoli revolucionářem. Ten systém není přirozeně sám od sebe dobrý ani zlý, a už vůbec není nedotknutelně božský. A podobně jako o demokracii, spravedlnost či lásku, je potřeba se o něj starat a pečovat, jinak se pokazí a zahyne.

Ano, mohlo by to být lepší, pokud systém svědomí má, musí být zčásti černé. Ale mohlo to také být mnohem horší. Tento systém není ideální, ale je v jakýchsi mezích přípustného neideálu. Jestli z nich vypadne, záleží na nás.

Psáno pro HN

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Občan napsal(a):

Tou "drtivou většinou" myslí autor např. 20% OBČANŮ USA, kteří nemají zdravotní, penzijní ani jiné pojištění, nebo snas 16% OBČANŮ USA, kteří jsou ZCELA negramotní?

O dostatku jídla, pití a tepla by si mohl zase nechat povykládat od 50 000 000 evropskýcn nezaměstnaných a podzaměstnaných.

Ne, autore, ten systém se sesypal jak domeček z karet a vy, jeho obhajovatelé, se teď bojíte toho, že byste to museli přiznat; a toho, co asi bude muset přijít. To, čemu se nejspíš nevyhneme, se jmenuje "liberální socialismus" a docela dobře to už dávno funguje v řadě evropských zemí.
22. 02. 2013 | 17:50

gaia napsal(a):

neviditelná ruka trhu si musí nasadit zelenou rukavici.

Na to přišel profesor Wilson na Harvardu už v 80. letech minulého století.

A teď se to doneslo do Prahy k Sedláčkovi.

(ke Klausovi se to nedoneslo doposud)

Jsme 3o let za opicema a pořád se od nich vzdalujem.
22. 02. 2013 | 17:57

Pepa Řepa napsal(a):

Kapitalismus je přece tak krásný.
Když je člověk mladý, zdravý, krásný a bohatý.

Občan
O dostatku jídla, pití a tepla by si mohl zase nechat povykládat od 50 000 000 evropskýcn nezaměstnaných a podzaměstnaných.
....a podvyživených.
Co Vy?
Taky podvýživa?
22. 02. 2013 | 18:03

kokoshka napsal(a):

Teda,modri souzi,pečujte o ten kapitaNismus-tak pravil Sedlaček,Nietszce amater...
Takove snušky nesmyslu,obzvlašt po tom co svet valcuje ekonomicka krize zpusobena"mirne nedokonalym" nikoli"zamerne zločinnym" zaplavuji ACZ jako plevel bolševnik.
Važene přatele,ANO!
Po trapnem pokusu Stejskala zpochybnit existenci Bilderbergu ktery mu nevyvratil jenom slepy a musel vycouvat jako "ja nic,ja mam rad letadylka" jsem zvedav s čim přijde tedka,a bude se mazat'!
22. 02. 2013 | 18:08

juvel napsal(a):

Kapitalismus je systém motivovaný ziskem (nikoliv láskou k bližnímu). Proto je v samotné podstatě zlý a špatný. To, že se tento systém neprojevuje ve vší krutosti a bezohlednosti je dáno tím, že je zmírňován lidmi, kteří jsou nadáni svědomím, smyslem pro spravedlnost, soucítěním. Systém, jehož základ je špatný nemůže trvale obstát i když snad určitá míra reformovatelnosti je možná. K zácharaně systému to však stačit nemůže.
22. 02. 2013 | 18:11

hujeroskeptický modrý pohůnek napsal(a):

Pane Sedláček berte v potaz,
že jste bohužel nýmand a lehkoživka a vaše nápady nelze brát na jaksi vážně, leda snad podobní nýmandi a lehkoživky. Neděkuji.
22. 02. 2013 | 18:23

berkowitz napsal(a):

Hlavní problém je ale jinde: Obyvatelstvo stárne a reálná ekonomika neprodukuje dostatečný růst. Penzijní fondy a banky chtějí však vydělávat stále víc. A jejich manažeři se miliónových bonusů jen tak také nehodlají vzdát. Začali tedy vyhánět čerta ďáblem. Jejich odpovědí na poptávku po ziscích jsou nové "sofistikované finanční produkty", nový finanční průmysl. Ten ovšem produkuje jenom umělé zisky, ale žádné hodnoty za nimi nestojí. Toto finanční letadlo musí nutně jednou spadnout, a to nejspíše brzo.Nekontrolovaný a neregulovaný finanční spekulativní trh přestal být už dávno jenom rizikem pro banky. Ten, kdo bude muset nakonec platit (kromě bojovných Islanďanů), by měli být opět daňoví plátci? Miliardové ztráty bank jsou jenom špičkou ledovce, skutečná síla derivátové zbraně hromadného ničení, jak ji nazval Warren Buffet, se nedá ani odhadnout.
22. 02. 2013 | 18:34

Zbyněk napsal(a):

Juvel....
problém je v tom, že nemáte-li zisk,těžko můžete projevit lásku k bližnímu tak, aby si projevené lásky povšimnul. Láska platonická je, což můžete vidět na Kubě, nebo Koreji, úplně k prdu. Jak zajistíte drahý Juvele, bez touhy po zisku, která žene lidstvo již staletí kupředu a umožňuje stavět nové továrny, obytné domy, prostě vše, co dnes považujeme za normální. Bez touhy po zisku by naše společenství ještě jedlo rukama a nocoval byste v jeskyni.
22. 02. 2013 | 18:41

Gerd napsal(a):

Virtuální finanční hry, kdy se peníze množí jen na kontech bankéřů a v paměti počítačů, budou mít jednou konec. Připomíná to trochu hru na Černého Petra. Komu asi zůstane? Daňový poplatníku, Tobě!
Kapitalismus opravdu není spravedlivý. Kdyby byl, trestal by i majitele bank příliš velkých pro krach bankrotem, se všemi důsledky pro management bank a akcionáře. Možná by někteří skákali z mrakodrapů, ale to k tomu kapitalismu patří.
Ze současné verze kapitalismu se vytratila odpovědnost původců ztrát a účastníků obřích finančních transakcí nést důsledky za chybná rozhodnutí.
Přitom kdekterý člověk , který dluží dluh ve vymahatelné výši, je nucen je nést. Tak proč ne bankéři a politici? Pak by si mnozí svá rozhodnutí pečlivě zvážili. Sice bychom nerostli tak překotně rychle, ale stabilněji.
Tedy jako příčinu odstranění vzniku finančních bublin navrhuji osobní odpovědnost všech, kdo se na tom kšeftu podílí, včetně ředitelů bank všech typů, pojišťoven, zajišťoven, spořitelen a politiků všech úrovní za jejich rozhodnutí. Pak bude po finančních bublinách veta.
Současný systém socializace ztrát a privatizace zisků přímo rodí finanční bubliny a krize všech typů.
22. 02. 2013 | 18:45

BP napsal(a):

Pane Sedláčku, reformní kapitalista je pochopitelně nesmysl.
Plácáte koniny, ale při pátku to hrabe asi všem.
okud se někdo ozve, že by to tu mohlo být levicovější, dostane hned punc komunisty. A co skandinávské státy? Kolik nám chybí, abychom je (brzy) dostihli? Budete se divit, ale toliko vymýcení korupce. To jsou ty stovky miliard, která nám stále chybějí.

Představte si alkoholika. Tím pochopitelně nemyslím Vás. Alkoholik si jednou způsobí úraz a přidá jeho pitím zaviněnou škodu. Pokud nejde o nedotknutelného politika, musí V PRÁVNÍM STÁTĚ škodu uhradit. Tím přijde o nějakou tu rezervu. A z čeho bude, alkoholik náš, platit své léčení? Z myšlenky reformního kapitalismu? Kdyby se nekradlo (ze státního), nemuselo by se "krást" (manipulačně to zpoplatňovat) z kapes občanů. (Zloděj zpravidla okrádá zloděje). Léčení zraněného alkoholika by nebylo tak nákladné, absence v práci by tolik "nebolela".
A až by byl alkoholik v důchodu, a jeho zranění by se ozvalo po letech, mohl by si ze svého důstojného důchodu dovolit platit pokračování léčení ...
Zatímco dnes ... - darmo mluvit.
Nechť jste REFORMNÍM KAPITALISTOU ještě dlouho.
Já se pokusím předělat čertíčky a ďáblíky "tak trochu" na andílky ..., co říkáte?
22. 02. 2013 | 18:48

zemedelec napsal(a):

Pane Sedláček.
Ono to fakt šlo dost dlouho,dělat si z lidí blázni.
Tahle hra končí,už není koho oškubat.Jednoduše řečeno,když se budou chtít mít dobře ti nahoře,musí se mít dobře i ti dole.
22. 02. 2013 | 18:51

jenicek napsal(a):

Tak to je gól reformní kapitalista z KBC. V příštím článku by nám moh vysvětlit proč dělá v nejprohnilejší části ekonomiky, reformátor jeden.
22. 02. 2013 | 18:51

Saint Just napsal(a):

Pane Sedláčku, vy jste vlastníkem kapitálu a podnikáte?

Zjevně jsem vás podcenil.
Myslel jsem, že jste takový drnda, co plácá za peníze.
Kapitalismus není žádná filozofie ani světový názor, je to velmi praktická a vpodstatě jednoduchá činnost. Ke které je potřeba mít určité předpoklady, aby si člověk nenamlátil hubu.

Skutečných kapitalistů v této zemi vidím jako šafránu. Většina lidí, kteří se za ně vydávají jsou prostě lidé se známostmi, ochotní překroutit všechna pravidla pro to, aby buď přímo mohli sát ze státního cecku nebo si koupili od státu patent na obírání obyvatel.

Víte, podle mne by bankéř neměl číst Rimbauda. Ani Hesseho, koneckonců.
Je to jako premiér nebo ministr financí, který poslouchá Boba Jamese. Jako prezident možná už může, ale předtím za sebou nechá hroznou spoušť.
Bankéř má sedět u své zelené lampy s klotovými chrániči na loktech a celuloidovým štítkem na čele a zanášet položky do podvojné evidence.
Nejlépe násadkovým perem namáčeným v kalamáři, to se nedá zpětně zfixlovat.
Má být přesný, spolehlivý a nudný jako švýcarské hodinky.
Ředitel banky má nosit motýlka a kouřit tlusté doutníky.
Profesor Tuček to věděl a poctivě se snažil to i dělat. Bohužel, jako většina ředitelů (a pedagogů) našeho bankovního socialismu nevěděl už nic dalšího.

Všichni si spolu s Tomášem Ježkem, Dušanem Třískou a Václavem Klausem mysleli, že kapitalismus je o tom, ukrást všechno, co není přibetonované.
Zcela mimo jejich zřetel zůstalo, že nejdřív to tam musí někdo přibetonovat, aby měli co krást.

Privilegiím, kterým se stále ještě těší část pracujícího lidstva by se netěšila, kdyby jakobíni tak pravidelně a s neutuchajícím odhodláním neposílali na gilotinu všechny nepřátele revoluce, včetně sebe samých.
A kdyby se v oněch deseti dnech, které, jak velmi pěkně píše Jack Reed, otřásly světem, petěrburské bolševické sebrance nepovedl zázrak, udržet se proti všem pravděpodobnostem, které byly přesně 0:100.

Kdyby se tyto dvě věci neodehrály tak jak se odehrály, byla by jediným privilegiem lidí nepatřících k 10% vládnoucí třidy chudinská polévka.
Někdy je totiž nutné tu vaničku vylít.
Nemůžete dítě celý život šmudlat ve stejné vodě. Špína odteče a dítě se oklepe, stejně nemůže ve vaničce bydlet.

Kdybychom místo automaticky řízeného globálního kasina měli skutečně svobodný a fungující finanční trh, kde reální investoři musí zvažovat svá rizika a zhodnocení svých peněz, nemohly by zdejší banky půjčovat fotobaronům na 6,5%.
První slušný inženýr, u kterého by si zadaly posudek by jim řekl, že je to všechno nesmysl. Že není možné realizovat náhodně produkovanou elektřinu za takové ceny, aby svých 6,5 procenta dostaly. Protože pokud by bylo, zhroutí se všechno okolo.

Jelikož jsem bohužel vzděláním technik a účetní, jsou mé názory na fungování hospodářství fundamentálně kapitalistické.
Věci musí fungovat, být prodejné, vynášet zisk a finančníci musí být konzervativními oporami společnosti, ne gamblerskými závisláky.
Nic z toho tu nefunguje.
Takže je na čase převrhnout stůl.
22. 02. 2013 | 18:56

cinick napsal(a):

Částečně mi kapitalizmus vyhovuje, až na to pojištění, které mi strhává zaměstnavatel, to je hóódně horší než za bolševika.
Sem akorát zvědavej, kdo bude budovat vyspělý kapitalizmus v budoucích letech, páč těch co se nechaj vykořisťovat, například na píchačky, bude čím dál tím míň. A čím dál tím míň bude i surovin.
22. 02. 2013 | 19:15

Parabellum napsal(a):

Občan

Naučte se laskavě počítat procenta, pak Vás alespon možná někdo veme k pokladně supermarketu.

Většina není 20 procent USa obyvatel, z níchž je nadpoloviční část ilegošové, kteří nemají zdravotní pojištění, ale 80 procent těch ostatních. 80 jew totiž 4x více, než 20. A z těch 16 procent, kteří jsou negramotní, je opět valná většina ilegálního přičmoudlingu.

A ted to otočím Občane: I to nejpitomější zvíře na téhle planetě je schopné si samostatně opatřit žrádlo, a vyhrabat pelech. Vy na to potřebujete sociální stát, protože ač si hrajete na vzdělance, tak nejste schopen na trhu nabídnout nic, oč by Vaši spoluobčané stáli.
22. 02. 2013 | 19:15

hejaheja napsal(a):

Hey- Schw...Heja heja Swerige Raketový vzestup Heydricha z niemanda od roku 1939-do roku 1942 (vyhozen z námořního učiliště),raketový návrat titulů a majetků návštěvou u Háchy Schwarzenbergům roku 1939 :Věrni Čechům-těm studentům Pražské techniky na barikádách jež na rozdíl od německých po roce 1848 již mrtvi (díky Felix von Schwarzenbergovi)neobjevili tehdy spalovací motor na naftu a benzín--sportovní soutěž...
Voličům bych chtěl vzkázat:
koaliční situace parlamentní demokracie se hodně blíží teorii her
slavný matematik John von Neumann (utekl před fašisty z Německa do USA)rozebíral situace typu : 2 bombardéry a 1 stíhačka útočí na 2 stíhačky a 1 bombardér-jaký výsledek lze očekávat
vždy se vytvoří pravděpodobnost na základě úsudku kolik je případú druhu A a kolik druhu B---tedy pravděpodobnost p=n(A)/N(B) apod. Zdí pravděpodobnostního úsudku je Dirichletův princip:Pokud je n přihrádek a (n+1) koulí,pak nutně aspoň v jedné přihrádce budou 2 koule.Existuje výjimka známá přes 200 let :Petěrburgská hra neřídící se žádnou pravděpodobností-vymyšlená švýcarským matematikem Bernoulliem žijícím v Petrohoradě

Pozorování typu : Nečas zklamal na celé čáře (roku 2012 propad průmyslu o
12 %),Schwarzenberg je nepřijatelný,Klaus a Zeman nezazářili nebo neukázali vpravdě nic..bohužel...vypovídají nejen o osobnostech-lidech-ale i o cestě kterou šel vývoj systému resp.systému samotném jimi reprezentovaném,t.j. ne ke každému problému,kteý je chápán úzce v rámci vymezeného modelu existuje génius -řešitel.Leckdy prostě model zdánlivě nemá chybu,ale čas ukazuje,že nemá ani řešení.Pak ho řešitel,i sebelepší,nemá šanci najít.Proto úspěšní řešitelé všeho co lidstvo uznalo,se rekrutovali vždy jen z řad těch,kdož řešili problémy mající řešení:sem nepatřili např. alchymisté staletí hledající transmutaci něčeho ve zlato.Atomová fyzika ví důvodně,že to nelze.Podobně to bylo s perpetuem mobile.V.Havel,K.Schwarzenberg a V.Klaus představovali v devadesátých létech jedno perpetuum mobile společné .ČSSD druhé perpetuum mobile.Poté vznikla z bezvýchodnosti obou Opoziční smlouva,s jako startoval 1922 i Benito Mussolini. V reakci na ní až ke třiceti procentům hlasů později ve volbách získaly dvě nové strany VV a TOP09.Přesto i jim posléze popularita klesá po 3 letech,zejména u VV. Zdá se,že možná výměna VV v parlamentu,VV bojující za konkrétní věci jako zubní plomby levněji -výměna papalášskou SPOZ "nad věcí" učiní zvrat směrem ke koaliční levici.Nicméně v rámci dnes již nikoliv východního marxismu-leninismu,ale marxismu-bakunismu může i dojít v možnosti k levicové obdobě pravicového korporativismu neostalinským gulagismem.Již po dvěstě letech existence,relativně ve srovnání s otrokářstvím a feudalismem trváním mladý systém-kapitalismus stěží stěží každých pár desítek let proplouvá jako Odysseus mazi gulagismem (Nepmanský kapitalismus ocialismus sovětský) a korporativismem (Hitlerův německý kapitál),t.j. neostalinismem a neofašismem.Scyllou a Charybdou.Paul Langevin,nositel Nobelovy ceny za fyziku: "Fašisté jsou lidé bez rozumu".Noah Chomský (USA),vítěz světových anket o intelekt č.1 zeměkoule :"V.Havel a disidenti oblbovali lidi".
22. 02. 2013 | 19:20

hejaheja napsal(a):

oprava :s jakou startoval 1922 i Benito Mussolini
22. 02. 2013 | 19:25

Divobyj napsal(a):

Sedláčku,
já vám povím,čím doopravdy jste!
...............................
Vlastně,nestojíte ani za řeč.
22. 02. 2013 | 19:27

malalaj napsal(a):

pane sedláčku,
kapitalismus bud je nebo není. a to stejný platí o socialismu. vláda jedný strany, která drží většinu lidí za koule pomocí tajný policiie, teroru a represí. bud to je nebo nebo neni. neexistuje žadnej reformní socialismus nebo třetí cesta. zpátky ke kapitalismu. tak bud máte ekonomickou svobodu a volnou soutěž a nebo ne. a když ne, tak se dostáváme do současné EU a obamovské ameriky, dluhové krize a nikdy nekončící stagnace a na konci možná bankrot, možná hyperinflace, možná rozpad systemu, ale rozhodně nic pěkného a v každem případě bída. . stručně řečeno, dostáváme se do p...e. kapitalismus bud je a nebo není.
22. 02. 2013 | 19:27

marxík napsal(a):

Minimálně posledních 10 let si s trhem nejlépe rozumí čínský komunista. Třeba nám chce trh něco naznačit. Kolegové, nevíte co by to mohlo být?
Já si naopak myslím, že je trh mimořádně spravedlivý, když nechal vyniknout i rudým ďáblům.
22. 02. 2013 | 19:37

Willard napsal(a):

Jenže v tom je problém - kde jsou nějaké znaky toho, že se kapitalismus chce reformovat k lepšímu? V USA to vypadá do značné míry opačně, byť díky Obamovi se něco málo podařilo. A může se vůbec udržet energeticky (když se začne snižovat množství energie pocházející z fosilních paliv, stane se kapitalismus přežitým - v tom minimálně je jeho limit).
22. 02. 2013 | 19:41

ujo napsal(a):

autor cituje nespacifikovaéá filosofy: " je snazší si představit konec světa než konec kapitalismu"
já zkusím parafrázovat Palackého: "svět byl před kapitalismem, bude i po něm"
22. 02. 2013 | 19:42

večerníček napsal(a):

hajaja
Vám to teda dalo práce se k tomu Chomskymu propracovat.
Vaše nezdolnost je obdivuhodná.
Petěrburgská hra v Petrohradě, ts, ts, ts..
22. 02. 2013 | 19:42

hejaheja napsal(a):

opravy :v Petrohradě,který
22. 02. 2013 | 19:49

Mirka napsal(a):

Pane Sedláčku
na to, abyste se zabýval nějakými fosíliemi jste ještě docela mladý. Neplýtvejte časem ani talentem na něco, co se reformovat nedá. Jeden řád nahrazuje druhý, tak to bylo a bude. Neinvestujte čas ani talent do odcházející doby, ale zaměřte se na budoucnost. Kapitalista, proboha, to bude za chvíli znít tak archaicky jako feudál. Tenhle kapitalistický řád , zvláště ve své neoliberální podobě je nelidský. Když říkáte, že není ani špatný ani dobrý, tak nemáte pravdu. Dnes už lidi k ničemu pozitivnímu nemotivuje, naopak. Rozděluje společnost na proti sobě stojící skupiny i jednotlivce. V této podobě je to už nereformovatelné. Kasta všehoschopných si bude chtít za každou cenu udržet svoje pozice. Myslím si, že ti se Vám na reformy vykašlou.
22. 02. 2013 | 19:52

Bestia triumphans napsal(a):

Pepa Řepa:
Vy jste nepoznal z příspěvků Občana, že je podvyživený?
:-)
22. 02. 2013 | 20:14

neo napsal(a):

Občan:

Vám zas někdo rozšlapal bábovičky?
Odkdy je 20 nebo 16% drtivá většina?
22. 02. 2013 | 20:27

aga napsal(a):

Pane Sedláčku, vy jste reformním kapitalistou, protože je rok 2013. V roce 1968 byste byl reformním komunistou, a ani se neodvažuji domyslet, čím byste byl předtím, či čím budete potom.
22. 02. 2013 | 20:33

berkowitz napsal(a):

Predikuji, že za čas se ze Sedláčka stane "potulný žebravý bankéř"!
22. 02. 2013 | 20:45

Pepa Řepa napsal(a):

Parabellum napsal(a):
A ted to otočím Občane: I to nejpitomější zvíře na téhle planetě je schopné si samostatně opatřit žrádlo, a vyhrabat pelech.
-----------------------
To je slovo do pranice!
Umíte vyhrabat pelech?
22. 02. 2013 | 21:10

DF napsal(a):

Reformní kapitalista neboli podle současných Sedláčkových manipulací.
资本主义下的共产党的主导作用.
22. 02. 2013 | 21:19

Miláno z Děčína napsal(a):

Pane Sedláčku!
Začnu v předposledním odstavci...v moderních dějinách...!
Jaká koliv alternativa nefungovala proto,že se dá analyzovat tak cca až po 40 letech!Kolich jich tedy aspoň my blogeři můžeme stihnout za svůj život,co?
Shrnu-li Váš článek,tak mě vyjde:
- Shrnul jste to hezky a zřejmě to tak i cítíte
- Představa,že konec světa a kapitalismus lze spojovat,ač filozoficky,je milná.
Copak jde přírodní zákony a tzv. lidství/mozek/ spojovat?
Přeci u nás,proč chodit jinam,neplatí především Ústava a z ní zákony a zákonitost!
Rovněž bych si nepletl"Odvahu riskovat" a "Nechtít ryskovat"!Jsem přesvědčen,že se dnes již ve Světě dá domluvit.
Píšete o lidskosti.Ta lze býti jen lidská,když má člověk tzv. "Plný žaludek".Pak je zdráv a žije ve zdravém životním prostředí.V tu chvíli můžeme říci,že je tu národ,stát,rodina,uplatňující mravy a morálku.
Rozdíl mezi námi a ostatními živými tvory lze rozlišit tím,že my myslíme a pracujeme!!!Vím to např. pracují i mravenci a jiní tvorové.Chcete-li mě vnutit i jiné názory podobného rčení,pak bych použil předem já jeden a to z literárního díla Lybuše:,,,Musí být v životě i bázeň a tím je i kázeň!...!
Pak musí býti i určitý malý stupeň diktátu v společnosti a tím i nastolení Trestu smrti.To je totiž právě i u zvířátek,že ano?
Tak a nyní dumejme??!
22. 02. 2013 | 21:39

Carřlos V. napsal(a):

Občan : společnost nelze budovat pro všechny - a jistě ani pro nejbohatší. Ale opravdu není možné stavět společnost i pro nejlínější, nejhloupější či lumpy.

Prostě je nám třeba společnosti pro horních 80%. Zbylým pravdidla nechť nevyhovují, ale není efektivní stanovovat pravidla podle nejnižšího stupně.
22. 02. 2013 | 21:54

SuP napsal(a):

Společnosti, která demograficky stagnuje nebo dokonce krní, netřeba růstu. K čemu jinému, než jako lákadlo pro zloděje by mohl sloužit?
22. 02. 2013 | 22:06

malalaj napsal(a):

kapitalismus má jednu nevýhodu. nemá alternativu. a tak soudruzi mudrují mudrují nad nespravedlností a krutostí toho kapitalismu, přemýšlí čím to nahradit, pak přijdou s nějakou totální prasárnou, která zbídačí pulku planety a pak se zase těžce vracejí k tomu kapitalismu.
22. 02. 2013 | 23:22

T.Paine napsal(a):

"Když Joseph Schumpeter, klíčová osobnost v dějinách ekonomického myšlení, obhajoval kapitalismus, všiml si zejména jedné věci. Privilegiím, která měla jen úzká vrstva vyvolených, se dnes těší široká populace, nebo její drtivá většina. Třeba takové boty nebo zdravotní pojištění, škola, dostatek jídla a pití a teplo v zimě. Ano, jistě, vše není dokonalé, spravedlivé ani bezproblémové, ale drží to nějak pohromadě, byť jsou mnohdy vidět praskliny i jejich neohrabané lepení."

Privilegium (z latiny lex privata, soukromé právo) je výsada (výsadní právo, zvýhodnění), které uděluje stát (dříve panovník) nebo jiná autorita jednotlivcům nebo omezené, úzké skupině jednotlivců, zpravidla jako důsledek politické moci a bohatství. Privilegium může být odňato tím, kdo ho udělil (stát, dříve panovník, nebo jiná autorita). Udělená výsada zvýhodňuje a vyčleňuje daného jednotlivce nebo omezenou skupinu jednotlivců z obecných práv a povinností. Privilegium ze své podstaty zvýhodňovalo a zvýhodňuje malou, úzkou skupinu osob na úkor drtivé většiny.

Práva, na rozdíl od privilegií, jsou vrozená, neodvolatelná a která mají všechny lidské bytosti od momentu narození.

Schumpeter psal o vlastnických, daňových a dalších zákonných privilegiích buržoazie, kapitalistů, zaměstnavatelů a korporací v kapitalistické společnosti. Není mi známo, že by psal o "privilegiích drtivé většiny". Pokud opravdu ano, pak si tento slovní oxymóron zaslouží etymologickou Cenu George Orwella.

Stejně tak pojmenovaná "privilegia drtivé většiny" jako jsou:
1) boty, na které má drtivá většina privilegium 21% DPH,
2) zdravotní "pojištění", na které má drtivá většina privilegium v podobě zdravotní daně dnes 13,5% z hrubé mzdy, další roky 15,5% z hrubé mzdy,
3) školy, na které musí drtivá většina platit privilegiované daně pro státní indoktrinaci svých dětí,
4) dostatek jídla a pití, na které má drtivá většina privilegium 15% DPH (dvakrát vyšší než v Německu a 3.nejvyšší v EU po Maďarsku a Dánsku),
5) a teplo v zimě, na které má drtivá většina privilegium 21% DPH.

Schumpeter správně předpověděl další fázi kapitalismu jako vzájemně výhodné propojení bank a korporací se státem.

Současní kapitalisti si prostřednictvím zákonodárců, ministrů, policie, st. zástupců, soudců a st.úředníků udělují daňová, imunitní, trestní, soudní a další privilegia sami sobě.

Proč daň z příjmu práv. osob tvoří 8% příjmů st.rozpočtu? Proč je max. trest za vytunelování majetku celé republiky 10 let bez konfiskace veškerého majetku zločince, včetně převedeného na rodinné příslušníky a známé, bez povinnosti odpracovat ve vězení způsobené škody? Proč může práv.osoba odečítat X položek z daní, jako např. přepychové služebně soukromé auto? Proč banky a fin.instituce neplatí DPH ze svých služeb, z úvěrů a půjček? Proč je možno si úroky z úvěru odečíst z daně? Proč je souhrnná procentuální daň ze mzdy 1 milión měsíčně menší než souhrnná procentuální daň ze mzdy 70 000 měsíčně? Proč nemají zaměstnanci právo na podíl na zisku? Proč se ztráta práv.osoby přenáší na zaměstnance jejich vyhazovem nebo snížením platů a benefitů?

Privatizovat zisky a znárodňovat ztráty. Peníze a majetky koncentrovat ve svých rukou. Nevolníkům všechno sebrat, nenechat jim nic, ustájit je a přikrmovat na tzv. existenčním minimu (termín Karla Marxe), aby se neutrhli ze řetězu a nezdivočeli.

Kapitalisti musí své nevolníky nakrmit, napojit, obout, zahřát v zimě, indoktrinovat a naočkovat, aby vydrželi zběsilé pracovní tempo 24/7/365, jinak by ona drtivá většina kapitalistům pochcípala.

Podle dosavadní evidence je "reformovaný kapitalismus" podle Tomáše Sedláčka a dalších intelektuálních teoretiků, co se živí mluvením, jen utužování bankovních a korporativních privilegií prostřednictvím koluze se zákonodárci, ministry, policií, st. zástupci, soudci a st.úředníky. Cílem je udržovat status quo: privilegovaná vrchnost vs. novodobí nevolníci.
22. 02. 2013 | 23:37

say it loud, I-m aryan and proud napsal(a):

Carlos a Občan
Se zájmem sleduji, jak se společnou rukou dobíráte definice pravých náckovských hodnot.
Klidně to řekněte nahlas: eliminace života nehodných.
Vůbec to nebolí.

Vbavuji si kolegu A., který nám vozil vozík s lepidlem a plakáty. Měl IQ asi 60 a člověk si s ním moc nepokecal, i když často něco povídal.
Nelidský bolševikův režim se mu ale postaral o výdělek a pobyt mezi lidmi, kde si připadal jako jeden z nich.

No čiré sociální experimentátorství, které všichni tak nenávidíme. Někde mám eště schovanej plakátek říšského ministerstva propagandy, který znázorňuje, o co takoví líní, neschopní atd. atp každou německou rodinu připraví. Na jedné straně ti zkroucení a vyjevení, na druhé straně ta štram rodina.
Předpokládám, že Heger s Drábkem už mají taky v šuplících nějakou takovou kampaň. Nebo ta Marta Gottwaldová, co je tam teď místo něj.
22. 02. 2013 | 23:55

český maloměšťák napsal(a):

Sedláček
Kolik Vám bylo let a jakou jste měl za sebou relevantní praxi v době, kdy jste radil Václavu Havlovi ?
A v kterých to bylo letech - kdy jste takto pomáhal reformovat kapitalismus v ČEZku, na Moravě i v Slezsku ?
A výsledkem bylo co ?
23. 02. 2013 | 01:06

patriot napsal(a):

Sedláček:

Proč jste reformním kapitalistou, tedy již víme…

Ještě napište, proč jste takový v*l.
23. 02. 2013 | 07:46

Bob napsal(a):

V Bulharsku už s reformou kapitalismu začali.
U nás zatím dobrý
23. 02. 2013 | 08:15

Pavel napsal(a):

Sedláčku, Vy jste pouhý prorežimní svazák.
Mediálně vyrobena figura, stejně jako pankáč KS.
Své úkoly se snažíte plnit vzorně, sloužíte svým pánum vzorně, bez ohledu na dopad Vaší činnosti na většinu občanů tohoto státu.
23. 02. 2013 | 08:23

Bernard Madoff napsal(a):

Sázky v globálním kasínu nejsou kryté. Když nemůžeme vykrást kolonie, vykrademe vlast. Shalom gójim.
23. 02. 2013 | 08:28

olga napsal(a):

Řešení prostě neni. Lidé jsou chamtiví. Věřila jsem v lepší společnost. Bez Boha. Z toho jsem vystřízlivěla. Věřím v Boha a Nový svět. Ovšem tento musí zaniknout. Nerozumím, ale Janovo Zjevení to říká jasně. Už věřím pouze v Boha. A podřizuji se. Bohu ...
23. 02. 2013 | 08:47

Hasan Nasralláh napsal(a):

Narazil jsem na zajímavý text, který bych chtěl napadnout, ale nějak mě to nejde. Nejdříve ten text.

Colin Todhunter
23.2.2013

Kapitalismus je založen na řízení svých inherentních (sobě vlastních) krizí. Je rovněž založen na potřebě maximalizovat zisk, zlikvidovat konkurenty, snížit režijní náklady a potlačovat mzdy. V 60. a 70. letech, tváří v tvář rostoucí konkurenci ze zahraničí, začaly USA převádět průmyslovou výrobu do zahraničí, aby snížily náklady tím, že použijí levnou zahraniční pracovní sílu. Další země tohoto příkladu následovaly. Ještě více pracovních míst bylo ztraceno v důsledku impulzu automatizovat. Aby se zisky dále zvýšily, byly odbory a sociální programy napadány a tlačeny do toho, aby se snižovaly mzdy doma. Problém vyřešen. Nebo ne?
Ne tak docela. Jak mzdy na západě stagnovaly nebo klesaly a nezaměstnanost rostla, trh potravin byl ohrožen – pokud mají lidé méně peněz na nákup věcí, pak co dělat? Nový problém, nové „řešení“ – půjčovat lidem peníze a vytvářet dluhem poháněnou konzumní společnost. Samozřejmě, že to vytvořilo obrovské příležitosti pro investory ve financích, a byly vytvořeny všemožné pochybné finanční deriváty a produkty, které byly prodány veřejnosti a přebalovány a přehazovány v celém bankovním systému. Tento trh se nasytil a dluhová bublina praskla. Tentokrát je „řešením“ tištění peněz a rozdávání nouzových vyplácení bankám, aby se pokryly jejich sázky z hazardu a přiměly se opětovně půjčovat. Protože se ve státních kasách objevily obrovské díry, v důsledku nouzových vyplácení a spirály státních dluhů během let neoliberalismu, stala se současná krize pro finanční sektor příležitostí, aby rozšířil svoji dlouhodobou na dluh navázanou kontrolu nad suverénními státy, včetně kontroly nad ořezáváním aktiv prostřednictvím „úsporných opatření“ a jejich přebíráním.

Je zjevné, jak uvádí akademik David Harvey, že problémy vytvořené kapitalismem nebudou vyřešeny, jsou jen přesouvány.
Současný kapitalismus své problémy neřeší, jen je přehazuje jinam a to je problém.

Současný kapitalismus by potřeboval jistou regulaci a hlavně na straně "penězoměnců" a finančníků, ale už to nejde, ti co by to měli udělat, mají ze současného stavu vysoký zisk resp. v tom jedou!
Socialismus se ukázal jako slepá cesta pro lidstvo, ale tohle čemu říkáme kapitalismus na globální úrovni je také špatný směr a výsledky tohoto směru si ještě užijeme.

V Česku se k tomu ještě přidala jistá spefika, houfy loupežníků ve vrcholné politice si díky netečnosti českých občanů "oslíků" udělali ze státního rozpočtu Klondike a vše umně jako třeba čerstvé církevní restituce převádí vtipně do dluhopisů a tedy, aby to spláceli příští generace včetně těch co se ještě nenarodili. Občané si neuvědomují, že když se zasekne do státního rozpočtu sekera, tak to ve své podstatě znamená snížení v budoucnosti jejich životní úrovně, není totiž na důchody, musí se zvyšovat daňová zátěž a státní výdaje jdou jen na to nejnutnější místo aby se mohly použít na výdaje, kterými by stát mohl leccos zlepšit vč. zajištění pracovních míst apod. No nekupte to když Češi drží jako ovce, že? Nedávno Bulharům sebrali energetici nepřiměřeně peníze a ti hned vystartovali, tady u nás se to dělá šikovně, bere se to z erárních peněz a to nikomu přece nevadí...... Co je erární není moje, myslí si hloupý Čech!

Pěkný den!
23. 02. 2013 | 08:49

jogín napsal(a):

Současná varianta kapitalizmu nemá hlavní vadu nelidskosti, ale v neefektivitě. Když je dvacet procent obyvatel bez práce, spotřebovává minimum, ekonomika neroste a efektivita je v hajzlu. Brepty o nadvýrobě jsou nesmysl- všichni by rádi spotřebovávali, silnice jsou samá díra, jenže nejsou peníze. Kdepak jsou? V akciích a derivátech. Jenom objem derivátů je několikanásobně vyšší než celosvětový majetek. Tudíž výnos z cenných papírů a úroků je vyšší než přírůstek světové produkce. Co na to neviditelná ruka trhu? Nic, všechno je v pořádku. Takže dochází k přesunům majetku, všechen se koncentruje v pár stovkách majitelů a míříme k novému feudalizmu. Jen to není díky vládě meče, ale peněz.
23. 02. 2013 | 09:08

vaclavhorejsi napsal(a):

Autor:

Ano, souhlasim, vidim to v podstate stejne. Jen je potreba, aby se ty soucasne problemy jasne pojmenovaly a cilevedome se pracovalo na jejich eliminaci, na zlepseni toho nynejsiho az prilis nedokonaleho a nespravedliveho systemu. Uplne by stacilo systematicky smerovat k tomu, co sam zminujete - severskemu modelu...

Bohuzel opozice vuci jakymkoli zmenam (ktere by samozrejme ve srovnani se soucasnym stavem musely byt "levicove", "socialisticke" (tento termin prosim neplest s tim, co tady bylo pred rokem 89)) je a bude ze strany tech, kterym soucasny system vyhovuje, obrovska. A prave tito lide maji v rukou temer vsechny potrebne prostredky k blokovani rozumnych zmen.

Bylo by tedy potreba, aby i lide jako Vy, pane Sedlacku, zacali jasne podporovat strany, ktere maji tyto zmeny v programu a ktere jsou a vzdy byly stranami "reformniho kapitalismu" - tedy u nas CSSD ;-)

..
23. 02. 2013 | 09:21

dotaz napsal(a):

on si Sedláček koupil banku?

pokud je tam jen zaměstnán, pokud nevlastní nic, nežli svou pracovní sílu, pak je podle Marxovy definice obyčejný proletář.

Kapitalisté jsou ti, co vlastní výrobní prostředky.

Nebo dnes vymysleli pseudoekonomové jiné definice a staré pojmy přestávají platit?

Že je třeba kapitalista každý, kdo má víc než 50 litrů měsíčně?
Tedy dost ubohé.
23. 02. 2013 | 09:31

e.m. napsal(a):

pane Sedláčku, začínáte s prominutím blábolit. S mnoha citáty, takže to skoro vypadá jako myšlenky, ale podstata nikde.
To je špatně.
Hádejte, v čem tkví užitečnost propagandy a v čí prospěch?
Pro mne jste se zdiskreditoval.
;-) zkuste si přečíst něco originálnějšího
http://www.blisty.cz/art/67630.html
23. 02. 2013 | 09:35

Hasan Nasralláh napsal(a):

jogín

Přesně, zásah! Otázkou není jestli socialismus nebo kapitalismus, ale jaký kapitalismus. Pokud se bude majetek a finance koncetrovat do stále užší vrstvy lidí, bude to nebezpečná polarizace a vždy to vyústí v sociální
napětí a posléze bouře. Jenže ti co by měli udělalt třeba nan finančních trzích pořádek jsou v tom namočeni a jsou finančníky ovládáni. Tohle nemůže dobře dopadnout, chamtivost je hrozná vlastnost.
U nás už dochází také k nebezpečnému vývoji, obyvatelsto je bez peněžní zásoby a klesá kupní síla. Dojíždějí na to už i malí podnikatelé. Zrovna předevčírem jsem byl u mého známého (50 let), měl malou stavební firmu kousek od Prahy u Zelenče a nestačil jsem se divit. Ještě před 2 lety měl 17 zaměstnanců a nyní končí, vše prodává a se synem oba jezdí autobusem jako šoféři za 83,-Kč/hod. jak se mi svěřil. A tento stav se bude ještě prohlubovat, lidé se bojí o práci a neberou si hypotéky a je mizerná (podnikatelská a investiční) nálada. To a samé vidím v jedné velké pražské výrobní firmě závislé svojí produkcí na ostatních výrobních firmách, šetří kde mohou a budou propouštět, už za dva roky zavřely tři závody ze sedmi! Před týdnem jsem byl pracovně v Lounech, a firma Legios (opravna žel.vagónů) tam vesele propouští v desítkách zaměstnanců, v tamní lokalitě je to ovšem doslova pro tyto lidi průser a končí na pracáku! Všechno je to důsledek hloupé politiky zdejší pseudo pravice, plošně šrtají v eráru, aniž by ovšem na výdajové stránce (ministerstva a st.úřady aj.) efektivně šetřili a ještě občanům zvyšovánímn nepřímých daní přišlápli čumák do bláta, ti nemají finance a klesá jejich kupní síla. To, že mám pravdu, potvrzují okolní státy kolem nás mimo Maďarů, kde hospodaří jejich ministři financí inteligentně
a navíc nepřipravují další tunely jako jsou církevní restituce. Kalousek je opravdu jen "účetní" a nikoliv odborník na svém místě, prostě nemá výsledky a měl by rychle vypadlout z tohoto postu, je naprosto destruktivní
pro tuto zem.
23. 02. 2013 | 09:37

olga napsal(a):

(tento termin prosim neplest s tim, co tady bylo pred rokem 89))
Nevím. Já jsem vlastně prožila celý produktivní život do roku 89. Žila jsem spokojeně. Kolem mne žilo plno spokojených lidí. Byly problémy. Dělaly se chyby. Ovšem byly jistoty. Já jsem věřila v mír a rovnost. Nikdy se mi nelíbilo kádrování. Neznala jsem nepřátele socialismu. Bláhově jsem si myslela, že jsou všichni jako já. Že se snaží budovat lepší svět.
Dnes vidím svět poněkud jinak. Neustálý stres. Strach... Dokonce strach navrhnout řešení, které by mohlo být označeno za levicové. Prosocialistické.
Proto jsem v lepší budoucnost věřit přestala.
Ve zvyšování HDP lepší budoucnost nevidím. Právě naopak. Zničíme si přírodu. Zničíme si zem. Pak zahynem...
Pak přijde poslední ...
23. 02. 2013 | 09:51

Baba napsal(a):

Sedláčku, proč byste měl cítit radost z osobního potvrzení vašeho přijetí, když si myslíte, že vám o žádné přijetí nejde a tudíž ani žádné přijetí nenabízíte? A jak byste měl oplatit přijetí vám srozumitelným způsobem, o nějž jste předem nežádal?
Jak rozpoznáte, jestli se už cítíte manipulován nebo jen poctěn?
23. 02. 2013 | 11:00

Viola napsal(a):

Pan sedláček tu neodpovídá a tak se ptát na to, jak vlastně ten reformní kapitalista vypadá, je zbytečné. Ještě totiž neproběhly všechny reformy od socialismu ke kapitalismu.
23. 02. 2013 | 11:40

Yosif K napsal(a):

Občan napsal(a):

Tou "drtivou většinou" myslí autor např. 20% OBČANŮ USA, kteří nemají zdravotní, penzijní ani jiné pojištění, nebo snas 16% OBČANŮ USA, kteří jsou ZCELA negramotní?
KONEC CITATU.

Zijete v zajetí bludů Rudého Práva. Američtí nepojištění, pokud se starají, mají mnohdy lepší zdravotní péči než mnozí pojištění v socalistických státech.

Jako nezaměstnaný opilý vagus bylo možno umrznout v noci v parku v SSSR ještě lépe než v kapitalistických státech. To pouze v CSSR a NDR se dařilo většinu vagusu schovat do ubytoven různých hutí a kolchozů. V jiných socalistických státech tuto kosmetiku vůbec nezvládali, nikdy. Zijete v bludech jelikož jste asi nikdy nevytáhl paty z CSSR a neviděl bandy vagusu na Kievskom vokyale v Moskvě, o Bulharsku, Rumunksu a Kubě ani nemluvě, možná jste nevylezl ani z Prahy.....
23. 02. 2013 | 11:45

Yosif K napsal(a):

Viola napsal(a):

Pan sedláček tu neodpovídá a tak se ptát na to, jak vlastně ten reformní kapitalista vypadá, je zbytečné. Ještě totiž neproběhly všechny reformy od socialismu ke kapitalismu.

23. 02. 2013 | 11:40

To máte svatou pravdu že neproběhly. Vaše tušení je správné. Sociálni stát a-la evropa je neufinancovatelný. Začněte si soukromě šetřit na penzi, dělají to už i ve švýcarsku a skandinávii......
23. 02. 2013 | 11:48

Yosif K napsal(a):

Yosif K napsal(a):

Viola napsal(a):

Pan sedláček tu neodpovídá a tak se ptát na to, jak vlastně ten reformní kapitalista vypadá, je zbytečné. Ještě totiž neproběhly všechny reformy od socialismu ke kapitalismu.
KONEC CITATU.

Muzete se vsadit že:
a) neexistuje perpetuum mobile kde se vyprodukuje více energie než spotřebuje.
b) neexistuje finanční perpetuum mobile kde se neustále budou rozhayovat pučené peníze mezi proletáře, státní dluh bude větší a větší a niíkdy to nebude brat konce.
23. 02. 2013 | 11:51

Aktiv napsal(a):

Pane Sedláčku, jak dlouho víte, že Země není středem vesmíru, nebo ještě stále věříte tomu nesmyslu...
Existuje spousta systémů, tento je jen přechodný, a dávno už překonaný, protože není demokratický.
Existují i různé variace demokratických systémů, a k těm je potřeba se přiblížit, zatím tak je neučiněno...
Špína se dá odstranit, a mnoho lidských profesí to má v popisu práce.A nejen profesí, každý má možnost být aktivní a prospět rozvoji demokracie a svobody, dosavadní špína v aktuální nedemokracii toho není a nebude schopna!

Vyměňme špinavou vaničku za funglu novou!Ti špinavou nechme baktériím, které bez ní nemohou být, většina chce čistou a nezašpinitelnou vaničku:-)Vašimi slovy....

To, co jste předvedli v případě podpory K.Schwarzenberga je ukázka, že z takzvanými Havlisty bude opravdu potřeba zkoncovat"nikoli diktátorsky", a že ani s Havlisty nelze vytvořit novou vaničku, a dnes si to uvědomuje čím dál více lidí!
Tzv. kolonizátorská Havlistická pravdoláskářská ideoologie NAPOJENA NA DESTRUKTIVNÍ SÍLY TOHOTO SVĚTA, nikdy nemůže přijít s lepší variantou světa, ba proto, že má spojení na Bilderberg, TC, aj.TEMNÉ SÍLY, tomu secundující prohnaní zlodějští klausisté, potom teprve ne, své už předvědli, a je to KATASTROFA....
23. 02. 2013 | 11:52

Baba napsal(a):

Pan Sedláček nespecifikuje věk zmiňovaného dítka, ale jedná-li se o vaničku, pak voda z ní je poměrně čistá.
23. 02. 2013 | 12:05

Občan napsal(a):

Carřlos V. napsal(a):
"Občan : společnost nelze budovat pro všechny - a jistě ani pro nejbohatší. Ale opravdu není možné stavět společnost i pro nejlínější, nejhloupější či lumpy.
Prostě je nám třeba společnosti pro horních 80%. Zbylým pravdidla nechť nevyhovují, ale není efektivní stanovovat pravidla podle nejnižšího stupně. 22. 02. 2013 | 21:54"

Kteří jsou ti "líní a hloupí"?
Myslíte tím živnostníky a malé/střední firmy, kteří teď krachují a sami končí na pracáku? Máme v sousedství dva takové PODLE VÁS "líné, neschopné a hloupé". Jeden měl se synem truhlářskou firmu a tři zaměstnance. Dnes je syn s bývalými zaměstnanci na pracáku a táta v důchodu a insolvenčním rejstříku. Hloupí a líní rozhodně nebyli, protože makali jak šrouby a své výrobky prodávali i v Německu a byl o ně zájem. Pak ale přišla krize.
Ten druhý má sámošku - dřou s manželkou oba od rána do večera a i když myjí stále ještě slušný obrat, už museli propustit jednu prodavačku. Tržby klesají, protože lidé nemají peníze a kupují stále víc jenom to nejnezbytnější.

Jsou snad hloupí, líní a neschopní všichni ti nezaměstnaní, kterých už i v ČR je skoro MILION a "volných míst" jen sotva 30 000? Jsou "líní, hloupí a neschopní" všechni dělníci, učitelky, prodavačky, lékaři/lékařky, ostatní zdravotnický personál, řidiči kdečeho - prostě všichni ti, co se dnes klepou strachem ze ztráty místa nebo živnosti?

Podle Vás nemá být společnost budována pro ně, ale jen pro ty "schopné". Kteří to vlastně jsou? Myslíte tím finanční spekulanty, podomní obchodníky "finančních produktů", bezholedné podnikatelské a managerské sobce, kteří pro svůj zisk porušují (za mlčení státu) všechna myslitelná pravidla?
Pak ale holt počítejte s tím, že ti (podle Vás) "líní, neschopní a hloupí" si na hlavu věčně dělat nenechají.
23. 02. 2013 | 12:32

Viola napsal(a):

Yosife k

K čemu byste přirovnal stát?
23. 02. 2013 | 12:56

Petrpavel napsal(a):

Sedláčku, s Kalouskem si můžete podat ruce, stejné
(ne)chápání společenského vývoje lidstva za posledních 20, 50, 186, 2000 či pěttisíc let. Něco jako vývoj či technický pokrok snad neexistuje? Máte lůzo boty a polívku, co by jste ještě od nás mafiokapitalistů chtěli?
Cituji ze Sedláčka : “…Když Joseph Schumpeter, klíčová osobnost v dějinách ekonomického myšlení, obhajoval kapitalismus, všiml si zejména jedné věci. Privilegiím, která měla jen úzká vrstva vyvolených, se dnes těší široká populace, nebo její drtivá většina. Třeba takové boty nebo zdravotní pojištění, škola, dostatek jídla a pití a teplo v zimě…”
23. 02. 2013 | 13:07

SuP napsal(a):

Občan -
Proč při své nesporné inteligenci kladete debilní dotazy (mimo že proto, abyste někoho vytočil)?
(23. 02. 2013 | 12:32)
23. 02. 2013 | 13:22

Pepa Řepa napsal(a):

vaclavhorejsi napsal(a):
Bylo by tedy potreba, aby i lide jako Vy, pane Sedlacku, zacali jasne podporovat strany, ktere maji tyto zmeny v programu a ktere jsou a vzdy byly stranami "reformniho kapitalismu" - tedy u nas CSSD ;-)
---------------------
A máte jasno, reformní kapitalisto!!
:-)
Cesta vede pouze přes kapitální reformismus CSSD, to jest spolupráci s KSČM (pozor neplést s KSČ před r.89 neb se jedná o zbrusu nové hnutí, které na KSČ zcela jistě nenavazuje:-)).

No, svým způsobem jste si to vykoledovali. Kdo nevolil knížete, byl blb, kdo nepůjde pod prapory ČSSD+KSČM cestou na sever je blb také.

Cestou někde zřejmě získá desetiletí švédské neutrality, či norskou ropu a ekonomika poběží jako hodinky.
Kdy podáte přihlášku?
23. 02. 2013 | 13:41

Pepa Řepa napsal(a):

Občan
Co navrhujete?
Zrekvírovat samoobsluhu a obnovit Včelu či Smíšené zboží a truhlárnu začlenit do družstva Dřevomont?

Celý život jsem byl "líný a neschopný" a nestěžuju si.
Co pelech? Hrabete?
23. 02. 2013 | 13:51

Občan napsal(a):

Řepane,

opravdu mě těší, že jste již zase při síle :o)

Proč zrekvírovat. Co třeba zkusit nastolit takové podmínky, aby si co nejvíc lidí LEGÁLNĚ VYDĚLALO na výrobky truhláře a na nákupy v místní sámošce? To by byla absolutně nejlepší podpora místnímu a drobnému podnikání.
Tihle místní (a) malí podnikatelé (a zaměstnavatelé) jsou pro "finanční trhy" prostým okem nezbadatelnou monomolekulární vrstvou, z hlediska "investorství" a "finančního podnikání" zcela nezajímavou. Takže jsou existenčně smáznuti jako první v okamžiku jakéhokoli "zakolísání finančních trhů"; zvlášť ti, co mají nějaký úvar, hypotéku nebo jinou podobnou zátěž. A s nimi mizí i místní kupní síla, která přichází o práci.

Hrabu jak vzteklý; dnes už třikrát a za chvíli pomažu zase. Soutěžíme se sousedem, kdo bude mít u stromů vyšší hromady. Jenže on má, parchant jeden, větší chodník i parkoviště a to se mu to potom vrší. Asi mu hrábnu do teritoria :o)))
Dokonce už u nás jezdí běžkaři, což jsem zanamenal naposled asi před pěti lety.
23. 02. 2013 | 14:15

santawizard napsal(a):

Pravda je ,že ani politik ani podnikatel nemusí už být žádný odborný pracovník,ale musí umět odborné pracovníky zaměstnávat.
My už jsme se transformovali.Právo na práci bylo nahrazeno právem na nezaměstnaneckou podporu.Doopravdy ,ale dneska už nemusí pracovat jenom důchodci a buržoazie.Jejich společným smyslem života leží v otázce co dělat s volným časem ,když máš hodně nebo málo peněz.Jinak řečeno v produktivním věku,bud jseš dneska politikem a nebo podnikatelem a nebo odborným pracovníkem.
Kapitalisti jsou dneska 2 typy.Entropenér nebo filantropista.Oba mají své plus a mínus.Entropenér je ten kapitalista ,který je zároveň odborným pracovníkem ,kdežto filantropista je zase majitelem ,ale zároveň nejdůležitějším zákazníkem.Jeden ,jak se říká, vlastní hospodu nebo bordel ,ale zároveň je hospodským nebo pasákem.Kdežto druhý vlastní hospodu nebo bordel ,ale místo aby tam taky pracoval ,tak je jenom nejdůležitějším zákazníkem.
23. 02. 2013 | 14:45

český maloměšťák napsal(a):

Pracovní místa mají vznikat díky tomu, že lidé utrácejí za výrobky a služby. Peníze, které si vydělali. Podnikatelé na to jen ve správném čase a na správném místě raegují - oni pracovní místa nevytvážejí a ani vytvářet nemají /nabídkou tlačená poptávka není zdravým trhem i když je díky chorým mozkům poptávajících možné takový trh krátkodobě udržovat při životě/.
Ostatně výše to už popsal ve zkratce Nasralláh.
Půjčovat se pak má na investice, které nesou výnosy, nikolivěk na kraviny.
Výnosy všem - ne tak, aby docházelo při jejich použití k násilně tlačené nabídce či expanzi nezdravé, trh pitvořící poptávky.
No a spekulovat na nezdravý trh - jeho růst /neřku-li dokonce na jeho pokles !!!/ pomocí nástrojů manipulativní "ekonomiky"...to už je pak ta cesta do pekel téměř jistá....a skutečně krásně dlážděná, dlážděná lebkami těch, co se stali oběťmi takovéhoto systému.
Není to cesta kapitalismu coby ekonomického modu rozhodování vyznačujícího ve svých důsledcích především racionalitou distribuce a použití omezených zdrojů...je to cesta bláznivých komediantů - často krysařů.... podobných těm, co sedí v NERVu.
Mimochodem - není mi jasné, jak může někdo zastávat významný post v bance , která vedla se státem soudní spor a paralelně státu radit v ekonomických otázkách - přičemž je toto poradenství formalizováno institucionálně.
/zajímavé by bylo vědět, zda si daný jedinec bere v době výkonu tohoto poradenství neplacené volno, či zda jej i v tomto čase platí banka....ale co tam po někom v prostředí, kdy ministr seíc v poslanecké lavici a pobírajíc při tom plat ministra hlasuje pro vládu jejímž je členem - zde se prostě schizofrenie nosí, je to in...../

Pokračujte prosím ve svém reformním úsilí a promiňte mi tu sice krátkou ale zato nijak nepřínosnou vsuvku.
Chtěl jsem se jen vykecat - jsem nyní sám a venku je strašidelně bílo.

P.S. Pane Sedláčku, byl Váš otec spolupracovníkem Stb ?
23. 02. 2013 | 15:03

Pepa Řepa napsal(a):

Co třeba zkusit nastolit takové podmínky, aby si co nejvíc lidí LEGÁLNĚ VYDĚLALO na výrobky truhláře a na nákupy v místní sámošce?
------------------------
To by byla krása. Každému k výdělku připsat na konci nulu a bylo by vystaráno. Jen nevím, jestli by Olda stejně nešel raději do superhypermarketu (viz blog p. Hořejšího) nebo nekoupil raději intarsovaný stůl od Asiata.
Chtělo by to ještě peníze nahradit poukázkami do truhlárny nebo samošky.Utrácet cíleně.
Když musíš, tak musíš.Každému podle jeho potřeb. Truhlář i hokynář mají taky potřebu.
Takový stát by dlouho vydržel.
Že by toto byla ta socialistická cesta k blahobytu p. Hořejšího?
23. 02. 2013 | 15:10

český maloměšťák napsal(a):

ad Pepa Řepa
Časově, respektive účelově podmíněné použití peněz ale není ničím novým - viz předválečné Německo a krocení nezaměstnanosti.
Ale při jistém stupni redukcionismu a idealizace lze za takto " omezené" peníze považovat i odvody na zdravotnictví, na důchody, splátku hypoték, stavební spoření, S kartu - tak jak měla dle názorů madam Řápkové sloužit jako potravinové lístky, ale třeba i podpory fotovoltaiky ...etc etc.
Nic nového pod sluncem.
Ostatně pomalu nastává čas, kldy se zřejmě budou upadající společnosti vracet k hitlerovským receptům nejen v této "kvalitě" a tohoto druhu - v daleko větším rozsahu než jsme schopni si představit.
23. 02. 2013 | 15:24

český maloměšťák napsal(a):

Václav Hořejší
JInak držím palce Vašim kolegům:

http://www.ceskatelevize.cz/porady/10121359557-port/chemie/212-palivove-clanky-beh-pres-prekazky/

O tomto víte ?

http://www.4-traders.com/FORD-MOTOR-COMPANY-12542/news/Ford-Motor-Company-THE-STRATEGIC-COOPERATION-BETWEEN-DAIMLER-AND-THE-RENAULT-NISSAN-ALLIANCE-FORMS-15989562/

Jak jste daleko s tím fujtajblem co žere CO2 plus vodu a kadí ropu ?
23. 02. 2013 | 15:34

TomášL napsal(a):

Manager Goldman saschs u večeře...

Bohatství naše, jenž jste v trezoru,
posvěťte skrze Vás jméno mé,
zůstaň království tvé,
buď vůle tvá
jako dnes a nenech námi zhynouti budoucnost.
Penízky jiných dej nám dnes
a odpusť nám naše viny,
jakož i my odpouštíme svým hříchům
a neuveď nás v pokušení,
ale chraň nás od všeho zlého.
Neboť tvé je království i moc i sláva navěky.
Amen.
23. 02. 2013 | 16:00

Bavor napsal(a):

Sedláček napsal: "Proto jsem "reformním kapitalistou", nikoli revolucionářem. Ten systém není přirozeně sám od sebe dobrý ani zlý, a už vůbec není nedotknutelně božský. A podobně jako o demokracii, spravedlnost či lásku, je potřeba se o něj starat a pečovat, jinak se pokazí a zahyne". KONEC CITÁTU. Žádný systém není sám od sebe dobrý, nebo zlý. A každý systém má v historii své místo, svůj začátek i konec. Tento systém končí, protože likviduje sám sebe. Změní se prostě kvalita. A proč vy osobně jste "reformním kapitalistou"? Protože vás tento systém živí, protože si vás vydržuje, abyste "davu" hlásal "učené" bludy, kterým sám nevěříte.
23. 02. 2013 | 16:26

hovorka11 napsal(a):

TOMÁŠ SEDLÁČEK:
Buď záměrně říkáte nepravdu, nebo tzv "kapitálové trhy" kryjete. Pokud se dá investovat na krach a státy tomu nebrání, tak o žádný trh a demokracii nejde.
Místo demokracie nám vnucujete totalitu vytvořenou úzkou vrstvou mocných, kteří demokracii nerespektují, protože ji zlikvidovali.
Nezapomínejte, demokracie je vůlí většiny a není nahraditelná režimem, který nedovoluje lidem volit ty, kteří budou hájit jejich zájmy v souladu s volebními sliby, ale nahrazuje je těmi, kteří okamžitě otáčejí vše naopak, jsou absolutně neodvolatelní občany a složí pouze těm, kteří jsou schovaní nad nimi.
Jestli to takhle posuzujete, tak by nejdemokratičtější musela být vláda KSČ, kterou před rokem 1989 volilo cca 99,8 % lidí a byla taky prakticky neodvolitelná.

Virtuální peníze ze vzduchu není volba obyvatel, ale finančních mafií bez připuštění vlivu demokracie. Je to jasný režim s rozkrádáním majetku těch, kteří si peníze netisknou ze vzduchu, ale vytvářejí reálné hodnoty.
Výsledkem je krize z obrovského množství nepokrytých peněz s obrovským tlakem na omezování výroby z důvodu nepotřeby pro získávání reálných hodnot (banky odmítají financovat výrobu a radši zvyšují nerizikové poplatky služeb. Navíc jištění ziskovosti má za úkol ČNB s půjčkami pouze bankám při 0,05 % úroku !!!. Výrobu tak převzali asijské a latinskoamerické země my jsme v komunismu pro banky a feudálním otroctví občanů, kteří musí platit neustále vyšší poplatky bankovnímu monopolu s ČEZem (nárokuje si 120% navýšení cen energie v Bulharsku z přenosových poplatků. Na protest proti neúnosnému navýšení se upálili 2 zofalci a padla vláda) a ostatními kartely. ČNB s vládou se tak starají o výtěžnost kapitálu na poklesu výroby a spokojeně kvitují dobré hodnocení amerických ratingovek, kteří nás ohodnocují jako výhodné pro investici kapitálu v bankách mimo výrobu.
Svoboda je podpořena cca 12 000 nezaměstnanými (v plánu je trvalé navyšování až do roku 2020), kteří i když z 30% pracují, tak si nesmí postavit ani chatku, protože by nesplnily požadavky na kanalizaci, vytápění, pozemky, atd., atd.
Pravdu a lásku s humanitárním bombardováním měl Havel dobře vymyšlenou...
23. 02. 2013 | 16:30

blbec napsal(a):

Všechny příspěvky jsou velmi kvalitní. 20% je víceméně většina, nicméně i kritika tohoto tvrzení je potřebná a správná. Zkrátka - když tu dáme hlavy dohromady, všechno vyřešíme. Jen to teplo v zimě nám chybí, hlavně venku. Tam je v zimě zima. Kalousek, nekalousek...
23. 02. 2013 | 17:25

hovorka11 napsal(a):

blbec:
Zkuste pochopit, čeho ta finanční mafie je schopna.
Otrokářství potřebuje silnou oporu finančních "trhů":

"S tím, jak se náš národní rozpočet už měří v bilionech dolarů, tak pouhé stovky miliard dolarů, o které se tahají u MMF, už nemusí vypadat tak působivě, jako to bývalo. Ovšem MMF má daleko grandióznější vize; tohle je jen začátek. Jak už jsme referovali před tím, Christine Lagarde z MMF v únoru 2012 volala po „firewallu“ (globál-valu) za bilion dolarů zahrnujícího i Evropský stabilizační mechanismus ESM (euroval) na výkupy z dluhů kolabujících ekonomik evropských socialistických režimů. Ministři financí včetně tehdejšího amerického ministra financí Timothy Geithnera, ti všichni začali švitořit o údajné nezbytnosti nouzového „firewallu“. Jak jsme v té době referovali, svolnost s tímto apelem by se rovnala „výdeji ještě více sirek a benzinu žhářům, kteří už spálili biliony dolarů při ‚kvantitativním ulehčování‘ (tisku peněz) a ve ‚stimulačních‘ fondech.“

Následování příkladu Fedu

Předseda Federálních rezerv výše vyobrazený Ben Bernanke řekl moskevské konferenci G20, že Fed bude pokračovat se svou inflační politikou vytvářením kolosálních sum nových digitálních dolarů čistě ze vzduchu, což je jinak známo jako „kvantitativní ulehčování“."

http://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/1712-konec-dolaru-g20-a-mmf-tlaci-na-globalni-fed-globalni-menu
23. 02. 2013 | 18:54

antoni.n napsal(a):

Jsou zde velice kvalitní příspěvky, ale i Tomáš má svojí pravdu, ze své posice a lze ocenit jeho snahu a potřebu věci nedobré, zlé, napravit.

Nebuďme neproduktivně zlí, agresivní, to nevytváří lepší budoucnost, snažme se pochopit jeden druhého a budovat zespodu, jak uvedl zde na jiním místě Radkin Honzák, sekat shnilé vršky je k ničemu, podstata zůstává a kořeny pohnilé.

Kdysi jsem zde mlel cosi o kibutzim, nebť nic lepšího mne nenapadlo, možná však jako počátek by to šlo, ale předběhla mne Táňa Fischerová, s docela kompaktním projektem družstevnictví, jak fungovalo vlastně již za masarykovské republiky.

Tam nejde totiž jen o ekonomiku spolunažívání a přežívání v tzv. globalalisovaném světě, ale o ekologii sociálního spolunažívání, vedení ke zdravé společnosti.

Tam se břeskne na rozvoj lidských osobností a jejich srdcí.

Blýská se na dobré časy, jen zatím nevím, kam ty hromy směřují a kdo osvícený povstane, aby řekl, ta už dost, vy dobří, semkněme se a a povstaneme.

Tolik věcí se kolem nás hýbe, i motá, ale některé jsou dobré, rozpoznávejme je, prosím. Konsesus.

Tak jo, zdravím všechny zde v dobrém

an
23. 02. 2013 | 23:10

franta napsal(a):

ještě by to chtělo "proč jsem exhibicionistou"
24. 02. 2013 | 12:12

kapon napsal(a):

Velká většina kapitalistů (99,99%) jakož i komunistu (99,999%) jsou z gruntu suroví zločinci a asociální psychopati.
24. 02. 2013 | 13:14

DB napsal(a):

Tak především pana Sedláčka platí ČSOB, tedy bankovní instituce, která je prostředník, ale žádné skutečné hodnoty nevytváří, tak co lze čekat. Navíc pan Sedláček asi nežije z průměrného platu v ČR, spíše X násobku, takže proč by říkal, že kapitalismus není ideální. Nejsem přivrženec komunistů, ale ani kapitalismus neschledávám o nic lepším, místo ideologie nastupují prachy, nic víc...
24. 02. 2013 | 13:51

Daňový poplatník napsal(a):

To autor:
jedna věc je stav kapitalistické společnosti před 20ti lety, kdy ještě existovala hrozba socialismu, druhá věc stav kapitalistické společnosti dnes, a třetí věc jsou trendy.
A jestli se před 20ti lety daly zpochybňovat teze, obsažené v Kapitálu, tak se obavám, že pomalu, ale jistě začínají platit.
Není to lehké čtení, pro proroka monopolního kapitalismu už vůbec ne, no ale jestli se trend nezmění ( a těmahle agitkama jej nezměníte), tak to nedopadne dobře.
24. 02. 2013 | 14:01

Karel napsal(a):

Tomáši S. - protože máš pusu a mozek ucpaný penězi.
24. 02. 2013 | 15:12

maňana napsal(a):

test
24. 02. 2013 | 17:55

Petr napsal(a):

Ha ha ha ha ha - "reformní kapitalista" - ve skutečnosti cosi jako byli osmašedesátníci - hledači třetích cest...
24. 02. 2013 | 19:28

David napsal(a):

Proboha.... kde kdo vidí kapitalismus ? Vždyť už všude řádí levičáci !

Nejvýš tak Singapur a podobné lokality..
24. 02. 2013 | 19:30

Xury napsal(a):

Upřímně řečeno pane Sedláčku,když jsem si přečetl příspěvky pod vaším blogem, tak jedinou mou útěchou bylo, že většina lidí, kteří si ten blog přečetla, nepovažovala za nutné na něj reagovat a že tedy kvalita příspěvků neodráží kvalitu čtenářů.
Jinak s vaším blogem v zásadě souhlasím - podobně jako pan Hořejší (samozřejmě až na ten závěr). Bohužel se obávám, že většina lidí má pocit, že všechny problémy má řešit někdo jiný než oni a to nejlépe už včera.
24. 02. 2013 | 20:43

jozka napsal(a):

Nemuzu si pomoci, ale vy fakt Capek nejste...
24. 02. 2013 | 20:49

Daňový poplatník napsal(a):

To Xury:
Na 99% jste z Prahy, trošku trpělivosti, všechno přijde.
24. 02. 2013 | 20:50

Yossarian napsal(a):

Tomáš Sedláček:
Kapitalismus sám o sobě nezajistil boty, vzdělání a plná břicha všem lidem, je to přesně obráceně. Neřízený a ničím neomezený kapitalismus inklinuje k hromadění kapitálu (ostatně proto se tak i jmenuje). To, že dnes mají lidé výše uvedené je jen díky stoleté snaze (a nebojím se říct i boji) levice za lepší životní podmínky a určitou emancipaci a diferenciaci lidské práce od pouhého výrobního prostředku definovaného sumou nákladů fixních a variabilních. A on z toho ten kapitalismus taky posledních 50 let profitoval, bohužel nenažranost k. je taková, že tento status quo porušil masivním vývozem kapitálu do Číny a Indie. Tím pauperizoval spotřebitele svých vlastních produktů a ejhle - krize je na světě.

P.S.: zkuste si jen tak z kratochvíle zahrát triviální simulaci kapitalismu zvanou Monopoly...
24. 02. 2013 | 20:51

JaDo napsal(a):

Už dlouho jsem se tak nepobavil, vyjma několika ubohých výkřiků do tmy! Je tu drtivá většina příspěvků, co mají i substanci, s jinými by se dalo diskutovat. Co mě zaráží, že mnozí intelektuálové kritizují T.S. ale jaxy ho přesto čtou. Ten pán získal už nejedno ocenění (poslední, co si pamatuji je z Reichu). Po přečtení "Ekonomie dobra a zla" - jsem byl stejného názoru s mým příbuzným, že ten pán má trochu neotřelý pohled na věci a já si dokonce tipnul, že to nezůstane bez odezvy - no a přišlo ocenění! S jednou záhadou si lámu léta letoucí hlavu: Tady v tomto státečku je tolik chytrejch (bez ironie), ale proč máme v politické sféře tolik nestátníků a packalů, vychcánků a pod.?
24. 02. 2013 | 21:09

jozka napsal(a):

David:

Jejda, uz druhy, co veri na Singapur (na ten Singapur, co drzi ve svych statnich prackach vetsinu sve ekonomiky) jako bastu kapitalismu.

Tady se clovek docela pobavi :-)
24. 02. 2013 | 21:10

JaDo napsal(a):

2 David: .... mno taky jsem četl Michaela Morrise "Co nesmíte vědět!" ... njn holt pracuji celý život s velkými čísly... jo a taky věřím tomu, že si amíci zbořili WTC.... tak to ber jako můj názor, který je z tvého pohledu asi mimo mísu... ale jinak klidně rozveď své myšlenky.... třeba se posunu v té mojí afinitě k neotřelým myšlenkám, názorům třeba trochu do leva, nahoru nebo dolů....??? Msf!
24. 02. 2013 | 22:11

JF napsal(a):

už jsem se lekl, že autor, je reformním komunistou. Pravda, to bych mu ale uvěřil spíše. Pan Sedláček je marketingem pěrestrojky alá bankovní socialismus. Co si bere pan Sedláček do úst kapitalisty, skutečný kapitalista by si totiž od Sedláčka nevzal ani vindru.
24. 02. 2013 | 22:50

fler napsal(a):

Myslím, že zde pan autor dělá mnoho povyku pro nic. Systém se už opravdu přežil, není možné ho stále křísit a vyhrožovat tím, že nic lepšího není možné vymyslet. Vždy je možné vymyslet něco jiného, bude to mít své chyby, protože u všeho dění je zase jen člověk a ten každou ideu pokazí. Ale přesto - je nutné usilovat o změnu, aby nám ten chrám svobody a demokracie nespadl na hlavu. Vše je třeba nazývat tak, jak to skutečně je a ne tak, jak bychom chtěli, aby to bylo. Pak je možné konečně vidět a působit na změny. Ne stále oprašovat neopravitelnou starožitnost nevalné hodnoty.
25. 02. 2013 | 00:23

Xury napsal(a):

Pro Daňový poplatník:
na 100% jste se spletl, ale z toho si nic nedělejte, takových tu je.
25. 02. 2013 | 06:45

Mungo napsal(a):

Reformní kapitalismus je poněkud nelogické - kapitalismus nelze reformovat.
25. 02. 2013 | 07:58

Našeptávač napsal(a):

Je to těžké, ale 90 procent lidí, příliš rychle a velmi často zapomíná na to z čeho vzešlo. Začíná se přizpůsobovat společnosti ve které žije, vířivky, sauny, kravaty a hlavně golf. Mozek se jim postupně zatemňuje, těžíc ještě nějakou dobu ze vzhledu sympaťáka a plaboye u obyčejných lidí. Postupně i maminkám či prodavačkám v obchodě, které nejsou schopny uživit své děti, přesto, že žijí poctivým způsobem života a pracují od vidím do nevidím, se tento člověk zajídá a hnusí. Je otázka kolik skutečně normálních lidí, kteří dosáhnou určitého vrcholu, přestanou myslet jako lidé a začnou myslet a chovat se jako třeba Sedláček a jemu mnozí podobní.
25. 02. 2013 | 08:07

Platan napsal(a):

aga napsal(a):
Pane Sedláčku, vy jste reformním kapitalistou, protože je rok 2013. V roce 1968 byste byl reformním komunistou, a ani se neodvažuji domyslet, čím byste byl předtím, či čím budete potom.

Já se odvážím. Tak třeba v době Husákovské normalizace by byl Sedláček nejspíš vysokým funkcionářem SSM a jezdil by do SSSR pro zkušnosti, jak správně budovat socialismus.
Reformní kapitalista...? V diskusi to již mnozí přede mnou vystihli: Žvanil, nýmand, lehkoživka...
25. 02. 2013 | 08:47

papone napsal(a):

V kapitalismu každá činnost směřuje ke tvorbě zisku.
Zisky se hromadí na účtech a jsou v současné době dále neumístitelné. Pokud nelze dále rozšiřovat svobodný trh je nutné okrást a zotročit lidi ze zákona (zdravotní přepojištění, sociální přepojištění, uhlíková daň - obnovitelné zdroje, atd... atd... periodická tabulka prvků je dostatečně dlouhá)
Skončí to jako kterákoliv jiná pyramidová hra, kolapsem, revolucí či válkou.
25. 02. 2013 | 08:55

milos novotný napsal(a):

Pane Sedláčku, vašich komentářů si většinou velmi vážím, nebot většinou přesahují studené ekonomické uvažování, kterého většina vašich kolegů ekonomů není schopná. Bohužel čl. z 22.2.2013 mě trochu zklamal. Někde jsem četl článek Tomáše Bati, ve kterém vyslovil myšlenku, která přesahuje všechny ismy. A to, že se jedná o krizi mravních hodnot a ne ekonomickou. Z názoru komentujících je vidět jak jsme všichni zpracovaní masmédii a tuto skutečnost si nikdo nepřipouští. Dokud se nezmění myšlení lidí (zejména tzv elit), nemůže nastat změna k lepšímu žádnou reformou systému. Věřím, že právě vy toto chápete. Život má i jiné dimenze než konzum a honbu za zisky a smyslovými požitky.
25. 02. 2013 | 09:39

Tomáš napsal(a):

TA:
Několik postřehů - paradoxů - k současnému stavu „kapitalismu”:

1) v počátcích vývoje kapitalismu vlastnili nejúspěšnější firmy lidé (většinou technici), kteří přišli s nějakou objevnou myšlenkou, kterou byli schopni realizovat (Edison, Siemens, Baťa, ...). Sami své podniky řídili to byla obrovská motivace.

Pak se postupně vše začalo zvrhávat. Jak a čím je motivován dnešní šéf libovolné velké akciovky, pokud je jen nájemným managerem, tedy žoldákem? A čím se tedy vlastně liší od šéfa socialistického podniku, vlastněného „veškerým lidem”? Není právě „kolektivnost” vlastnictví tím, co všechny v konečném důsledku táhne dolů?

2) Kapitalismus dříve „dokázal oddělit zrno od plev”, předpokladem k tomu bylo (krom výše uvedeného) i dostatečně velké množství konkurujících si subjektů na trhu. Dnes je v oborech, kde se „tvoří největší množství peněz” zdravá a motivační soutěž mezi konkurujícími si firmami víceméně minulostí. Na trhu zvítězivší firmy si obsadily svá teritoria, vznikly parciální monopoly, hlídající se navzájem mocenskými prostředky, již bez zdravě motivující soutěživosti. Vítězí ne ten, kdo přináší nejvíce inovací, ale ten, kdo se dokáže nejvíce prosadit „hrubou silou”.

Je vůbec ještě možné toto reformovat ?
25. 02. 2013 | 10:05

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden příspěvek, který neměl nic společného se záměrem těchto stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
25. 02. 2013 | 10:14

modrý edvard napsal(a):

Pane Stejskale, přečetl jsem si Vaše zdůvodnění - je blbě. To byste musel smazat polovinu příspěvků. IMHO, mažete je proto, že tam někdo používá sprostá slova, čímž narušuje diskusi.
25. 02. 2013 | 11:07

JF napsal(a):

milos novotný: vystížné, ale pan Sedláček patří mezi výrazné natěrače tohoto systému nikoliv kapitalistického, ale turbokapitalistického. To co je problémem anglo-amerického hospodářského prostoru je privatizace státu - onen turbokapitalismus (aneb státní neexistuje). (zcela typicky přebujelý finanční a burzovní sektor, s privatizací zdravotnictví, školství a např. s nucením povinných úspor nad rámec penzijního připojištění průběžného systému)
25. 02. 2013 | 13:42

Rakušan napsal(a):

"máme svobodný (rozuměj neregulovaný) trh"

to jsem málem spadl ze židle :)))

Ne, nemáme neregulovaný trh. Dokonce mě nenapadá ani jedna jediná oblast, která by nebyla regulovaná. Náš trh je naopak extrémně přeregulovaný a proto se může zdát, že občas v něčem selhává. Trh ale selhat nemůže - je to dobrovolná a oboustranně výhodná směna něčeho za něco - to nikdy (NIKDY!) nemůže selhat! Selhávají pouze regulace a zásahy vlád a úřednictva.
27. 02. 2013 | 09:25

Danny napsal(a):

Autor opět nezklamal. Zdá se, že nechápe trh. Co chcete měnit na tom, že lidé směňují zboží a práci za platidlo, případně jiné zboží? Já myslím, že problém je spíše v tom, že každá vláda chce nabídku a poptávku jakkoliv usměrnit svými stimuly, ať už monetárními či fiskálními. Chce si to jednou provždy říct, že stimulace ekonomiky vytěsňují zdravé investice. Monetární politika nahrává jenom spekulantům. Pane doktore, vím, že Vás příliš monetární otázky nezajímají, ale doufám, že jste slyšel například o bitcoinu, který naštěstí vy a vámi podobní neumí regulovat. Doufám, že jste slyšel aspoň o F. A. Hayekovi, který tyto problémy dokonale předpověděl. Faktem je, že k tomu aby stát mohl stimuly a regulace aplikovat, tak musí okrást ty nejchudší. Někdo už by měl spíše říct, že John M. Keynes nefunguje. Já spíš vidím v politice napravo i nalevo samé keynesiánce. Asi nemusím říkat, že náš stát hospodaří s 43% HDP. Podle Rahnovi křivky je optimum kolem 20% HDP. Kupodivu těch 43% je složeno i s hříchů minulosti a to jsou ty keynesiánské investice. Keynes nic převratného neobjevil. Objevil jen půjčování z budoucnosti. Jeho citát :“In the Long Run We Are All Dead” je myslím výstižný.
02. 03. 2013 | 05:40

Danny napsal(a):

* z hříchů... Ach ten druhý pád
02. 03. 2013 | 05:49

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy