Komiksové Oscary

04. 08. 2008 | 13:58
Přečteno 3483 krát
V californském San Diegu se poslední červencový víkend konečně dočkali tradičního ohromujícího komiksového šílenství – pravděpodobně největšího pop-kulturního festivalu současného světa Comic-Con International. Tisíce lidí, stovky vystavovatelů, prodejců a vydavatelů, autogramiád, výstav, diskusí a projekcí a tradiční udělování nejprestižnějších komiksových cen světa Will Eisner Awards, o nichž rozhodují profesionálové ze všech možných oborů kolem komiksu.

Letos poprvé měla Česká republika, dá-li se to tak brát, zastoupení alespoň v jedné ze třiceti kategorií, avšak Zeď aneb jak jsem vyrůstal za železnou oponou Petra Síse navzdory mému hlasu nominaci v cenu neproměnila. Kategorii Nejlepší komiks pro děti tak vyhrály hned dvě knihy ze série Myší hlídka Davida Petersena, o které jsem se zmiňoval zde.

I tak nejsou pro našince některé kategorie úplně nezajímavé. Nejlepším grafickým románem roku se staly Hluboké rány izraelské autorky Rutu Modanové, které si můžete aktuálně koupit i v češtině díky nakladatelství BB art. A další oceněné komiksy se k nám chystají: Úspěšný norský komiksář Jason, kterému už u nás vyšla bezeslovná kniha s podivuhodným názvem Pšššt!, získal svého komiksového Oscara za nejlepší zahraniční komiks Zabil jsem Adolfa Hitlera. Ten by u nás měl vyjít v září. Sérii Y: Poslední muž oceněnou za nejlepší kresbu spatříme na českých pultech ještě letos. Příští rok se pak dočkáme i oceněného nejlepšího komiksu pro mládež Laika (ano, je to ten pes, kterého máte na mysli) z pera Nicka Abadzise. Ceny se udělovaly i v dalších, mimořádných kategoriích. Speciální vzpomínkovou cenu tak dostal i komiksový prodavač Rory Root. Kompletní výsledky najdete pochopitelně na Komiksáriu.

Chcete-li si zkrátit čekání na zmíněná česká vydání oceněných komiksů, přečtěte si nejlepší komiksovou povídku roku Mr. Wonderful, kterou pro New York Times Sunday Magazine napsal a nakreslil Daniel Clowes. Ač je to k nevíře, “oscarový” komiks je na stránkách časopisu ke stažení zdarma.

Nebo si přečtěte Letní blondýnku, horkou komiksovou novinku BB artu. “Četba komiksu se najednou stává stejně hodnotnou jako četba dobré současné beletrie,” napsal o knize teprve čtyřiatřicetiletého autora Adriana Tomina recenzent The New York Times Nick Hornby. Dílo v sobě nese typické znaky stále populárnějšího žánru grafického románu – zachycuje obyčejný život, pocity nejistoty a existencionalismus, nebojí se ztvárňovat nejintimnější okamžiky našich životů bez sebemenšího náznaku vulgarity a touhy po senzaci. Letní blondýnka je součástí jeho slavného seriálu Optic Nerve.

Mladá fronta se rozhodla učinit další pokus na poli dětského komiksu. Po albu Paříž pod vodou z populární francouzské série Spirou a Fantasio to zkouší s francouzsko-belgickým Titeufem Švýcara Zepa (Philippe Chappuis). Osmiletého školáka řešícího nejrůznější problémy, které děti jeho věku zajímají, nejspíš budou znát vaši potomci z animovaného seriálu. Titeuf to vidí jinak s vyzývavou obálkou je ve skutečnosti v pořadí již pátým albem, které vyšlo v originále pod názvem Titeuf 5 - Et le derrière des choses.

Naopak dobře zaběhnutou sérií je nepochybně Tintin. Albatros právě vydal už jedenáctou knihu s příběhem Tajemství Jednorožce, které však není v Česku úplnou novinkou. Hergého příběh o střetu plachetnice kapitána Haddocka s piráty a o honbě za pokladem už u nás v roce 1994 vydal Egmont.

Zmínit je třeba ještě další dva dětské komiksy. Fantasy příběh Deník pána démonů (Talpress ) končí právě vydaným sedmým dílem a K2: Kill Me, Kiss Me (Egmont ČR) korejské autorky Lee Young Yuu pokračuje druhým svazkem, který se tentokrát zaměří na Jung-wooa, s nímž si v prvním díle jeho sestřenice Tae-Yeon vyměnila role, aby se dostala na chlapeckou školu co nejblíže svému vyvolenému.

A ještě honem zpátky do světa, probereme si nějaké personálie. Ve věku 96 let zemřel pravděpodobně na mozkovou mrtvici Creig Flessel, pionýr amerického komiksu. Sedmdesáté narozeniny naopak oslavil Belgičan Hermann Huppen, který své komiksy podepisuje výhradně křestním jménem. Proslavil se hlavně svým prvním samostatným postapokalyptickým seriálem Jeremiah díky jeho adaptaci to televizní podoby. Týden po Hermannovi slavil sedmdesátku Pierre Christin, významný francouzský komiksový scénárista, šedesátiny pak měl Američan Garry Trudeau, který se zaměřuje hlavně na politická a humanitární témata.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

im napsal(a):

@autor

Petr Sís opravdu reprezentoval ČR? Běžně je uváděn jako americký autor, které české vydavatelství mělo na festivalu stánek?

http://www.amazon.com/Wall-...
04. 08. 2008 | 22:46

vhrsti napsal(a):

Petr Sís reprezentoval především sám sebe. Proto jsem do inkriminované věty vložil "dá-li se to tak brát". Pokud vím, má Petr Sís stále české občanství ;-)
05. 08. 2008 | 09:04

kancelarska_mys napsal(a):

Díky za odpověď.!
05. 08. 2008 | 16:07

Michal Macek napsal(a):

hele tyhle komixy sou ok,me se treba libilo MAUS , PERSEPOLIS nebo FROM HELL.
ale mezi nama co je to proti BATMANOVI , SINCITY , SANDMANOVI nebo PRECHERovi :)
05. 08. 2008 | 21:00

Zuzana Černá napsal(a):

Vydávání komiksů nerozumím, ale není mi jasné, proč naše nakladatelství vydávají pro děti pouze zahraniční komiksy. To vyjde levněji než původní český?
11. 08. 2008 | 22:49

Free Ringback Tones napsal(a):

good idea , thanks you very much .
03. 03. 2010 | 05:28

Download mp3 Nasyid napsal(a):

good posting, i like it thanks
05. 03. 2010 | 15:21

some watches napsal(a):

Good recommended website.
06. 03. 2010 | 06:57

gucci watches napsal(a):

Interesting thing!
06. 03. 2010 | 07:40

montblanc watches napsal(a):

Interesting thing!
08. 03. 2010 | 06:54

omega watches napsal(a):

That's awesome! I can't wait to get into it.
08. 03. 2010 | 06:59

vitamin shoppe napsal(a):

good article thanks you very much for youf information
08. 03. 2010 | 16:04

free online games napsal(a):

thanks
08. 03. 2010 | 19:47

breitling colt watches napsal(a):

And Roger Corman, save a brief recap of a ceremony held in emergency mission November. It wouldn't have been unthinkable in a previous year breitling evolution for Hughes to have been shoehorned into the In evolution Memoriam obituary montage. It's hard not to see the elaborate salute to his breitling mont brillant career as an effort to appeal to Generation X, which might mont brillant have had anyone older asking why.
11. 03. 2010 | 08:13

breitling colt quartz napsal(a):

Interesting thing!
This is my first time comment at your blog.
Good recommended website.
11. 03. 2010 | 08:16

armani classic napsal(a):

Very happy I can comment here!
13. 03. 2010 | 06:50

tag heuer napsal(a):

Through the article, I think the owner must be a very wise person
13. 03. 2010 | 06:51

skyracer watches napsal(a):

That to him was one of the best times of his life – but breitling montbrillant it was also the last time he was truly himself,
13. 03. 2010 | 08:40

breitling navitimer napsal(a):

This looks awesome! Thank you for your information!
13. 03. 2010 | 08:43

cartier ballon blue napsal(a):

TU water fish known, is also the source of happiness.
25. 03. 2010 | 03:09

cartier cheap napsal(a):

I am looking forward for the next updates of your awesome worship. It would be great if you have other great things

just like this. I really love it. Thanks!
25. 03. 2010 | 03:53

szybkieodchudzanie napsal(a):

I see a lot awsome quality articles here
<a href=http://odchudzanieskuteczne.blogspot.com>tabletki na odchudzanie</a>
02. 04. 2011 | 15:57

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gazdík Petr · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy