496 mil. Kč vyhozených oknem?

11. 04. 2013 | 10:06
Přečteno 2616 krát
Minulý rok jsme jako daňová poplatníci přispěli do stranických kas částkou 496 mil. Kč. Pro vysvětlení: státní příspěvek na činnost politických stran a hnutí činí ročně šest miliónů korun pro každou stranu, která ve volbách přesáhla tříprocentní hranici. Za každou další i započatou 0,1 procenta hlasů dostane strana a hnutí ročně 200 tisíc Kč. Získá-li strana a hnutí více než pět procent hlasů, příspěvek se nezvyšuje a strana či hnutí obdrží 10 miliónů Kč. Strany k tomu dostávají i příspěvek na mandáty: 855 tisíc za křeslo v Parlamentu a 238 tisíc za zastupitele kraje či hlavního města Prahy.Jak ukázaly výroční finanční zprávy za rok 2012, příspěvek ze státního rozpočtu tvořil i loňský rok největší podíl z jejich celkových příjmů.Z údajů v tabulce vyplývá, že nejštědřejšími přispěvateli do kasiček politických stran jsme skutečně byli my, daňové poplatníci. Markantně je to vidět zejména u VV, kde příjmy od daňových poplatníků činily celých 94% příjmů strany. Smutnou skutečností je, že dominantní politické stany jsou „až po uši“ zadlužené.
Mají laskaví čtenáři pocit, že:

1. za zaplacených 496 mil. Kč dostali od politických stran adekvátní protihodnotu?
2. vesměs samy zadlužené politické strany sestaví vládu, která bude schopná snížit veřejný dluh a vyvézt zemi z krize?

Pravděpodobně se shodneme na tom, že ne. Pro většinu daňových poplatníků politické strany žádným velkým přínosem nejsou, spíše naopak. Vzniká tak oprávněná otázka: „co s nimi“? Politologové „radí“: „kultivujte je, vstupujte do nich, případně si založte novou“! Zda se ČSSD podařilo kultivovat za více než jedno a čtvrt století její existence a komunisty, za téměř sto let, nechť posoudí čtenář sám. Vstupovat do nich a „měnit je zevnitř“? Kolikrát jsem to už slyšel? U zavedených stran se nováček dostane (když už), tak jen na (zpravidla) nevolitelné místo na kandidátce. Volitelné si musíte „vysedět“ a hlavně přesvědčit vedení o své naprosté loajalitě a schopnosti pro stranu zajistit finance. Založit si novou stranu / hnutí? Na to potřebujete řádově desítky milionů, stejně tak jako na volební kampaň. Je to - a Ústavou zcela záměrně vytvořený - začarovaný kruh. Rozetneme jej, nebo i nadále budeme vyhazovat peníze oknem? V éře otroctví si nikdo nedovedl představit život bez otroků. Skutečně si dnes laskavý čtenář nedovede představit život bez politických stran?

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Baba Jaga napsal(a):

Jen ať strany existují a žijí z příspěvku svých členů. Však by ti za ně někam zvolení mohli přispívat větším %.
Bez nich by volby organizovaly příspěvkové spolky - také z něčeho žijí a nikdo zatím náklady na jejich činnost nevyčíslil.
11. 04. 2013 | 10:17

rejpal napsal(a):

Bez politických stran by tu nebylo tolik legrace.
11. 04. 2013 | 10:49

buldatra napsal(a):

Já bych navrhoval odluku partají od státu.
Nejdříve však partajní restituce, kdy by partaje vrátily, co ukradly, popřípadě vypraly. Čili jedno po druhým.

No a pak ať si s pánem bohem fungují klidně dál, ale za svý. Za svý členský příspěvky a za transparentní dary od transparentních sponzorů.
11. 04. 2013 | 10:51

Drobil napsal(a):

Je to pravda- vyhozené peníze. Ale co dál? Dal někdo návrh zákona na zrušení toho nesmyslu, nebo si zase 3 dny požvaníme, psi štěkají a karavana táhne dál?
11. 04. 2013 | 11:07

Xaver napsal(a):

Slyšel jsem, že ti šéfové stran se rychle učí. Už pochopili, že jenom škodí a tak někteří prý vymysleli, že připustí omezení vlivu svých stran a spolků a po čase si vymůžou restituce. Dostanou tak mnohonásobek toho co mají dnes. Prý už to někde viděli.
11. 04. 2013 | 11:27

Bob napsal(a):

to bsim
Slušně řečeno krátkozraká úvaha....
Ukažte mi jediného sponzora, který dává té, či oné straně peníze nezištně, tzn., že za ně nic nechce zpátky.
Nebo snad znáte nějakého sponzora, který tam lije peníze jenom proto, aby viděl Nečase nebo Kalouska více v televizi?
11. 04. 2013 | 11:35

Kom napsal(a):

Politické strany jsou nezbytné ve všech demokraciích, protože voliči nemají jinou cestu, jak aspoň rámcově zjistit, jakou politiku kdo prosazuje. Pokud někdo dává přednost houfu nezávislých osobností, tak ať se napřed podívá například na politické chování nezávislých senátorů - Železný, Okamura, Fischer (ten první, nikoli ten druhý bankrotář), Mejstřík, Štětina ad. Nakonec za nezávislou nadstranickou osobnost se vydával i pankáč Karel. Takovou koncentraci narušených maniaků jako mezi nezávislými nenajdeme v žádné straně.

Státní příspěvek je velice důležitý, protože omezuje závislost politických stran na sponzorech. Dokonce by stálo za úvahu podstatně omezit možnost financovat politické strany z jiných zdrojů, protože touto cestou proniká do politiky institucionalizovaná korupce.
11. 04. 2013 | 11:36

resl napsal(a):

ty peníze za hlas ve volbách jsou známy dlouho, ale doteď to moc lidí nezajímalo. nepsalo se o tom a tak hloupí, podplacení, servilní novináři, pocházející z největší močůvky lidsta, právě začali. děkuji pane Zemane za vaší vrozenou pitomost.
11. 04. 2013 | 11:39

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden text obsahující hrubé nadávky, neboť ty jsou v rozporu se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
11. 04. 2013 | 11:55

Baba napsal(a):

Politické strany jsou financované z veřejných a soukromých prostředků.
Státní příspěvky se dělí na
- příspěvky na úhradu volebních nákladů
- příspěvky na činnost

Vlastní hospodářská činnost se vztahuje na pronájem nebo prodej movitého a nemovitého majetku, úroky z vkladů, půjčky, úvěry, pořádání tombol a společenských, sportovních, vzdělávacích a jiných akcí. Strana nesmí vlastním jménem podnikat. Může ale založit obchodní společnost nebo družstvo nebo být společníkem existující obchodní společnosti nebo družstva, ale jen v omezeném okruhu činností. Konkrétně se jedná o provozování vydavatelství, nakladatelství, tiskáren, rozhlasového a televizního vysílání, publikační a propagační činnost, pořádání kulturních, společenských, sportovních, rekreačních, vzdělávacích a politických akcí, výroba a prodej předmětů propagujících stranu nebo hnutí.
www.upol.cz/fileadmin/user.../Kapitola_8_Stranicky_system.doc
11. 04. 2013 | 12:13

resl napsal(a):

stejskal,
dík za pečlivé hlídání, mravnosti a etiky, která bývá ortodoxním komunistům cizí. lopaty půjčují v Nymburku, Hlavní 32.
11. 04. 2013 | 12:17

Baba napsal(a):

Už to dávno všechno znám a teď vám to tady okomentuju. Zadarmo a ráda.
11. 04. 2013 | 12:23

SergioL. napsal(a):

...na jedné diskusi o nízkých platech v naší republice ve srovnání se západní Evropou jsme se s jednou diskutující dostali až k tématu konkurenceschopnosti...neboli, budeme tady makat levněji, abychom byli konkurence schopní (teď si uvědomuju, jakto že tady teda dálnice vycházej dráž, než v Německu a přitom má dělník, co na tý stavbě dělal 5x míň, než jeho západní kolega...ono to s tou konkurenceschopností bude taky asi nějaká levá). To jsem trochu odběhl...no...a ta paní vyřkla takovej zajímavej názor, že když se chce po nás, abychom byli konkurenceschopní...ať jsou té konkurenci vystaveni také NAŠI ČEŠTÍ POLITICI...že prostě budeme chtít, aby naši politici byli stejně kvalitní jako např. ti ve Švédsku...sice vyšší daně (ale ne už o moc než u nás), ale NAPROSTO DIAMETRÁLNĚ ODLIŠNÉ POSKYTOVANÍ SLUŽEB ZE STRANY STÁTU....TEDY POLITIKŮ. Jednoduše výsledky stejné jako ve Skandinávii...PĚKNÉ KVALITNÍ A LEVNÉ SILNICE (VŠECHNY), DOPRACOVANÁ DÁLNIČNÍ SÍŤ, OPRAVENÉ PARKY, OPRAVENÉ CHODNÍKY(VŠECHNY), VYPISOVÁNÍ ARCHITEKTONICKÝCH SOUTĚŽÍ NA MĚSTSKÁ MUZEA MODERNÍHO UMĚNÍ, TOWNHALLY APOD., DOTOVANÝ NEZISKOVÝ SEKTOR PRO POSKYTOVÁNÍ SOCIÁLNÍCH SLUŽEB A BYDLENÍ PRO LIDI V NOUZI, DOTOVANÝ NEZISKOVÝ SEKTOR PRO POSKYTOVÁNÍ REKVALIFIKACE NEZAMĚSTNANÝCH (KDYŽ TO STÁT NECHCE UMĚT)...je toho strašně moc, z mnoha oborů státní správy, co by se nechalo zlepšovat...tak třeba něco dalšího dopiště, co vás ještě napadá...
11. 04. 2013 | 12:51

český maloměšťák napsal(a):

"....Státní příspěvek je velice důležitý, protože omezuje závislost politických stran na sponzorech. Dokonce by stálo za úvahu podstatně omezit možnost financovat politické strany z jiných zdrojů, protože touto cestou proniká do politiky institucionalizovaná korupce....."

Asi tak.
Pokud chceme politický systém založený na soutěži politických stran, tak si také takový systém musíme zaplatit - a nejlépe paušálem per capita, každá proporcionalita například dle majetku nebo počtu členů - je skutečně jakousi institucionalizací nerovnosti.
Soutěžit mají myšlenky, ne peníze. A dobrá myšlenka byť i jediného člověka má mít přednost před nesmyslem, byť tlačeným a propagovaným masou " členů " /stejně se tvoří, formuuje aprosazuje v řídícím aparátu/.
K takovému ideálnímu stavu se ale nikdy nedospěje - lze o něj pouze usilovat.

Ale i pokud nechceme systém založený na soutěži politických stran - bylo by nutné nějakým způsobem regulovat soutěž jednotlivců tak, aby např. pravidělně nevítězili majitelé masmédií, reklamních ploch.... etc etc. či jejich kámoši, patroni (lidé z bankovního sektoru např.) či klienti (např. lidé z Mafie).

Bez peněz totiž ani do politiky nelez.
Tedy pokud sis tam nešel jen nakrást.
11. 04. 2013 | 13:01

šangala napsal(a):

Je fakt, že politbyra stran jsou zabetonovaná a rotují tam stále stejní kádři. Místo se uvolní jedině smrtí nebo zavřením kádra do kriminálu. Pomohla by změna stanov strany, ale to je pochopitelně sci-fi. Co se týká toho rance peněz s tím bych nic v dnešní situaci nedělal.
11. 04. 2013 | 13:01

bsim napsal(a):

Takže ještě jenou, bez blbců (Netušil jsem že se jedná o tak hrubou nadávku)
Není možno se zavděčit hlupákům. Když se hovořilo o tom, že by politické strany byly financovány z ryze soukromých financí, kvičeli socialisté, lidovci a komouši jak pominutí.
Soukromé financování politických stran by mělo ještě jeden pozitivní dopad. Totálně by eliminovalo stalinisty (KSČM) a výrazně oslabilo komunisty (ČSSD). Jen na hlavu padlý, by si sponzoroval svou zkázu
11. 04. 2013 | 13:20

Salemo napsal(a):

Stejně mě stále fascinuje jak se lidi chytnou jakéhokoliv článku o tom kolik zaplatili ze svých daní. Lidi proboha vy si z daní nic neplatíte, vy si nic nekupujete, na nic nemáte nárok.
Daně jsou ekonomické vyjádření ochoty národa zustat v té které zemi a podporovat stávající politický režim.
Pokud tedy chcete setrvat v této pseudo-demokracii, pak daně platíte. Pokud chcete stále mít možnost tady bydlet a vlastnit nemovitosti, pak daně platíte. Pokud stále chcete mít tady zaměstnání, pak daně platíte.
Jelikož i cizinci zde pracující tady musí platit daně, tak se tomu prostě nevyhnete.

A že jsou tady zákony připravené už od dob Julia Caesara tak, aby se udělala trafika z jakékoliv politické činnosti, tak to už snad ví i poslední prvnaček v tomhle státe. Chcete mít Skandinávský přístup - tak si najděte skandinávské politiky a ty místní vyházejte z oken. Chcete platit daně smysluplně a vidět co se s nimi děje - tak se naučte psát petice s konkrétním požadavkem. Chcete zamezit tvorbě trafik z našich daní - tak seberte politikům ministerstva, pravomoce na tvorbu zákonů, podpisy smluv a možnost řízení státních podniků.

Jenže to už by politická trafika nesypala.
11. 04. 2013 | 13:31

Vašek napsal(a):

Politické strany jsou přežitek,nikom mu nic nepřinášejí a stojí jen peníze.Rovněž tak volby.Co peněz se v nich utopí.Chce to přímou demokracii.Lidé si na náměstí skandovaným pokřikem určí svého vůdce a ten už se postará o dobro všech.Vyřeší všechny problémy se kterými si politické strany nevědí rady,skončí trapná šaškárna v parlamentu kde se stejně jen hádají.Moudrý vůdce bude pro všechny a ne jen pro straníky.A s případnou opozicí si rázně poradí.Tento recept je už řádně odzkoušený a osvědčený.
11. 04. 2013 | 13:36

stejskal napsal(a):

To je nedorozumění, pane resle,

já tu nehlídám mravnost ani etiku (necítím se k tomu povolán nejsa si jist, zda jsem tím pravým, kdo by něco podobného měl hlídat a zda je vůbec něco takového uhlídatelné či hlídánínutné).

Snažím se jen udržet prostředí, kde si mohou vyměňovat názory lidé, kteří o něco takového stojí. A mnohaletá zkušenost mi praví, že toto v případě, kdy se začnou objevovat hrubé nadávky, vulgarismy apod. (ať už je píší kteříkoliv ortodoxní či naopak neortodoxní), jde záhy do kopru.

Nic méně, ale také nic více.

Hezký den.

Libor Stejskal
11. 04. 2013 | 13:38

buldatra napsal(a):

Vašek napsal(a):

Chce to přímou demokracii.Lidé si na náměstí skandovaným pokřikem určí svého vůdce...

Vono to má jeden háček. Vůdce a přímá demokracie jsou dvě věci, které jsou v rozporu.
Jako oheň a voda.
Nejste Vašek z Prodané nevěsty?
11. 04. 2013 | 14:01

Vašek ne z Prodané nevěsty napsal(a):

Je vidět,že v tom máte jasno.Jde ale spíše o to,jestli v tom mají jasno ti pánové z Václaváku, které jsem tam slyšel vyřvávat o posledním víkendu.Zdá se mi že tyhle niance jsou jim šuma fuk.Oni chtějí řešit všechno rázně a jednoduše.
A o té vodě a ohni?Divil byste se jak přímá demokracie a diktatura má k sobě blízko.Ostatně ten opěvovaný systém přímé demokracie v praxi nikde zcela nefunguje,maximálně v omezené komunální úrovni,kde ještě každý zná každého.On tu přímou demokracii také musí někdo organizovat.A kdo by to tak mohl na celostátní úrovni být? Skupina osvícených občanů?Nebo ten kdo bude mít silnější hlas nebo ovládat sdělovací prostředky?
11. 04. 2013 | 14:38

Drobil napsal(a):

Na co vlastně ptřebují politické strany peníze. Sjezdy a konference by si měly platit ze svého. Přemýšlení o tom jaké vymyslet lepší zákony a pravidla by elita národa měla dělat zdarma. A Bilboardy a volební guláše nechci- Stačil by zákon, že před volbami každá kandidující strana vydá své politické programy na 1 novinovou stránku, a stát to vydá souhrně za všechny. Ostatní propagace zakázána. Volební boj by stál jedny noviny do každé domácnosti, v jednotkách milionů, přibližně tolik kolí stojí třeba výtisk volebních lístků
11. 04. 2013 | 15:21

Baba napsal(a):

Navrhněte, aby výrobu volebních lístků nekryl stát, ale jednotlivé volební strany. Účast na volbách to pravděpodobně nezvýší, ale preferenci toho kterého grafického zpracování by to nepatrně ovlivnit mohlo. Stejně jsou volby součástí tržní ekonomiky, takže strany, které se chtějí dostat do Parlamentu, by klidně mohly zajistit distribuci volebních lístků na vlastní náklady.
11. 04. 2013 | 17:45

Kanalnik napsal(a):

Autor vychazi z chybne a tak caste premisy ceske mentality, ze stavajici veci nejdou zmenit (dobry blog o tom napsala pani Alvarova).

Vstupovani do politickych stran ve vetsim poctu by samozrejme charakter tech stran zmenilo, ne ze ne, jenze potiz je prave s timhle malovernym postojem a jakousi utkvelou predstavou obyvatelstva, ze pol. strana je neco, ceho je treba se stitit. To je nepravda. Pokud chce clovek aktivne menit verejne veci, politicka strana je principielne jednim z dobrych reseni. To, ze tam ted jsou z velke casti karieriste a vejlupci je jen chyba nas vsech, ze do nich nevstupujeme, s prichodem vetsiho poctu novych clenu, by stare zajmove vazby byly neudrzitelne. (Otazkou je, zda by se nevytvorily nove, a zda by to nebyl skutecny obraz spolecnosti).

Jak ridit stat bez politickych stran, to si nedovedu predstavit, napada mne jen anarchie nebo totalita.

Jinak financovani stran by bylo dobre zakonem predelat a zmensit prispevky statu.
11. 04. 2013 | 19:19

Baba napsal(a):

Obyčejně s tím, co je ke čtení, souhlasíte, s tímhle ne.
11. 04. 2013 | 19:47

MirekS napsal(a):

Dosahovaný efekt současného příspěvku stranám je velice nízký. Ze současného pohledu úrovně vládnutí k nám přišel stav "konzervace". Hlavní změny již byly učiněny. Jedna ze snad posledních možných zásadních změn je skryta v plánované církevní restituci. Je veliká nechuť zasahovat do takových institutů, jako je ústava, volební zákon, nastavení neschodkového státního rozpočtu.

Taktéž je viditelná dlouhodobě nedostatečná úroveň komunikace mezi vládnoucími stranami a opozicí. Odstředivé tendence se v této oblasti prohlubují, což nemůže mít pro dlouhodobý vývoj úrovně státní správy pozitivní účinek.

Přímo známkou úpadku je vlastní (dluhové) hospodaření jednotlivých stran!

Když ne stranický (zastupitelský) přístup tak jaký? Více přímé demokracie? Kde a jak se prosadí vůči současnému systému ("konzervace")? Existuje, odkud vzít vzor ze světa (Švýcarsko, USA).

Se změnami takového kalibru jsem však skeptický. Vyžaduje to totiž neustálý tlak "z lidu" této země. A ta je doposud slabá.

Zdraví

MirekS
11. 04. 2013 | 22:27

kocman napsal(a):

Politické strany budou k něčemu,až budou mít pozitivní význam pro společnost jako celek.Potom už mezi nimi nebude takový rozdíl.A nebudeme se muset dívat na prodejné hloupé ksichty různých barev,které se předvádějí v obou komorách,vládách a na hradě.
12. 04. 2013 | 17:52

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy